Kampeerterrein aan Boulevard Barnaart nadert zijn voltooiing Clowntje Riek 4 Bouwverbod Zandvoortselaan opgeheven CZn Vijfhuizen Lisse Handels „Judas Maccabaeus" Bloemendaal WOENSDAG 2 APRIL 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT GEMEENTERAAD ZANDVOORT Van Lent's Autobedrijven N.V. Gasprijs in Velsen verhoogd Scheepvaart de Kwartaalabonnés FEUILLETON De fluistercampagne Haarlemse Hengelaars- bond Rode Kruisavond Ambtsjubileum J. Zaneveld NIEUWE GROEIVITAMINE ONTDEKT Bloembollencultuur Voor die kinderen Tuinbouw en Plantkunde Ruim 5000 veebedrijven tuberculose-vrij gemaakt De poes, die zo opeens een woedend hondje op zich af zag stuiven, ging er natuurlijk met 'n vaart vandoor. Rrrrats!, vloog ze de hoek van de gang om. En Krulletje driftig blaffend, er als 'n razende achteraan. De gang door, een kamer in, kamer uit, gang door, een andere kamer binnenzo rende de poes, met een dikke staart. En Krulletje verontwaardigd vlak achter haar aan. En 'n herrie, dat het daar opeens was! Ze botsten tegen een tafeltje aan, waarop een bloempot stond; het tafeltje viel met 'n klap om en de pot ging in stukkeneen stoel werd verschoven en de kleedjes vlogen naar alle kanten rond, alsof er een storm was losgebroken.' Oom Tripje en tante Liezebertha keken verschrikt op. „Wat is dat nou voor herrie?", zei oom Tripje. „Wat gebeurt er?" Toen rende de poes dwars voor zijn benen langs, met de luid blaffende Krulletje er vlak achter. Rrrroetsj!, vlogen ze binnen.rrroetsji, waren ze alweer de gang op. Heeheewat moet dat 'allemaal!", riep oom Tripje. En hij holde de gang op. ADVERTENTIE KAPTEIN MOBYLETTE Het ideale vervoermiddel Prijs 415.en 430. Heemstede - Raadhuisstraat 5365 Telefoon 38810 Debat om een cent Velsens raad heeft gisteravond de gas- prijsverhoging van één cent per kubieke meter zonder al te veel tegenstribbelen geaccepteerd, wetend, dat het gasbedrijf mee moet gaan met de verhoging van de kolenprijs en dat een verhoging' die achter af te groot mocht blijken te zijn, dank zij een indertijd ingestelde verordening, toch weer terugvloeit in de beurs van de ver bruikers. Slechts van twee kanten rees werkelijk verzet tegen het duurdere gas: de communisten waren uiteraard in de contramine, maar ook de heer Lips (A.R.) stribbelde aanvankelijk hevig tegen, om dat hij dacht, dat de gemeente de bui had kunnen zien aankomen en dus al eerder tot een (soepeler) verhoging had moeten overgaan. Nadat hem echter zowel uit de raad als uit het college verteld was, dat zijn redenering moeilijk houdbaar zou blij ven, retireerde hij enigermate en gaf ten slotte zijn stem aan het voorstel. Een twee de wrijfpunt is gisteravond een verzoek schrift van de Kennemer Loodgieters- en Fitterspatroons geweest, dat door de heren Lips en Van Leeuwen (Kath.) in be scherming werd'genomen, maar waarop de raad tenslotte toch op advies van B. en W. afwijzend beschikte. Almdijk, 28 te Tampieo. Arendsdijk, 31 te Rio de Janeiro. Algenib 1 v. Rio de Janeiro te Victoria verw. Abbedijk, V GOO m. W.NW. Flores. Alamak, 31 330 m. NO. Madras. Aldegonda, 31 v. Pladju te Bangkok. Alderamin, 31 175 m. Z.ZW. Palma. Alioth, 31 100 m. Z. Recife n. Antwerpen. Ainati, 31 b Recife. Amsteldijk, 31 230 m. W.ZW. Scilly's. Ams tel park, 31 250 m. N.NO. Flores. Amstelstad, 1 te Calcutta. Amstelveen, 31 100 m. O. San Miguel. Annenkerk, 31 170 m. Z. Kp. Leeuwin. Arundo, 31 225 m. W.NW. Finisterre. Aalsum, 31 170 m. W.t.N. Minicoy. Almkerk, 34 560 m. zw.l.W. Cocos eil. Ampenan, 31 dwars Bi 111 ton. Alio Oh, pass. 1 Fernando Noronha. Alphard, 1 v. Santos n. Trinidad. Amsielkerk, 2 v. Dakar 5e Freetown verw. Amstelland, pass. 1 Kanarische eil. Arkeldijk, 1 van Antwerpen. Averdijk, 1 van Le Havre te Antwerpen. Axeldijk, 2 te New York. Ariadne, 2 dwars Noordwijk. Aagtekerk, 2 van Antwerpen naar R'dam. Aardijk, 2 te Antwerpen. Alblasserdijk, 31 te Vera Cruz. Andijk, 1 van Galveston naar Rotterdam. Agamemnon, 2 van San Juan te Antwerpen. Baant, 1 v. Antwerpen te Amsterdam. Bali, 31 te Port Said. Bennekom, 31 te Antofagasto. Barendrecht, 12 April v. Kaapstad te Mena el Ahmadi verwacht. Batoela, 31 v. Tj. Priok n. Singapore. Bloemfontein, 31 300 m. W. Walvisbaai. Blijdendijk, 31 300 m. W.ZW. Ouessant. Britsum, 31 670 m. W.NW. Flores. Bantam, 30 v. Semarang te Tj. Priok. Caltex Delft, 31 v. R'dam naar Sidon. Celebes, 31 v. Priok n. Singapore. Cronenburgih, 1 v. Bilbao te IJmuiden verw. Cory da, 31 v. Singapore naar Madras. Caltex Pernis, 31 in Golf v. Biscaye. Ceram, 31 200 m. NW. Bombay- Chama, 31 15 m. Z.ZO. Tuscarrock. Cottica, 3<1 540 m. ZW. Madeira. Caltex Nederland, 31 125 m. W. Kreta. Caltex Leiden, 1 v. Sidon naar Rotterdam. Caltex Utrecht, 1 v. Sidon naar R'dam. Cleodora, 1 v. Ohittagonig n. Bahrein. Duivendrecht, verm. 2 v. Manati naar N. York. Duivendijk, 31 160 m. W. Ouessant. Diemerdijk, 31 bij Golf v. Tehuante Pee. Dongedijk, 1 v. Cristobal n. Los Angeles. Elmina, 31 v. W. Afrika te Amsterdam. Eos, 31 v. Algiers te Genua. Eendracht, 31 25 m. O.ZO. Wight. Erinna, 31 te Muntok. Esso Amsterdam 31 620 m. ZW. Lands End. Esso Den Haag, 31 1300 m. NO. Martinique. Esso Rotterdam, 31 540 m. O.NO. Barbados. Friesland (SSM), 1 v. Antwerpen n. Workington. Friesland ((KRL), 29 te Priok. Gordias, 31 v. Amsterdam te Hamburg. Groote Kerk, 1 v. Beira te Amsterdam. Gooiland, 31 van Pto Alegre n. Itajal. Gouwe, pass. 2 Finisterre. Gaasterkerk, 1 v. Mozambique te Lorenzo Marques. Helder, 1 te Cristobal verwacht. Hercules, 31 te Malta naar Piraeus. Hersilia, 31 v. Port of Spain te La Guaira. Heelsum, 31 480 m- W. Finisterre. Hoogkerk, 31 v. Penang n. Colombo. Hector, 31 120 m. O. Gibraltar. Hera, 31 dwars Kp. San Lorenzo. Hecuba, 2 van Antwerp en te Rotterdam. Indrapoera, 2 v. Port Said n. Southampton. Japara (KRL), 1 te Penang. Japara (KPM), 1 v. Makassar te Bangaai. Java, 31 bij Straat Jubal. Joh. v. Oldenbarnevélt, l v. Belawan n. Colombo Jupiter, 2 van Levant te A'dam. Kaimana, 31 v. Singapore naar Bangka. Kaloekoe, 31 van Benkulen naar Padang. Kedoe, 31 dwars Bona. Klip'fonteio, 31 480 m. O.NO. St. Helena. Kieidreeht, 31 220 m. O. Dondrahead. Kota Gede, 31 250 m. Z.ZW. Sable eil. Kota Inten, pass. 1 22 u. Dover. Larenberg, 1 v. Lagos te Luanda. Lawak, 31 te Portland Org. Lemsterkerk, 31 te Port Said. Loppersum, pass. 31 Ouessant. Laertes, 31 v. Cheribon naar Semarang. Laurenskerk. 31 dwars Elba Cape. Leerdam, 31 450 m. ZO. Kp. Race. Lindekerk, 31 in Golf v. Oman. Leopoldskerk, 1 van Khorramshar n. Bahrein. Lombok, 1 v. Singapore n. Manilla. Langkoeas, 1 van Belawan te Colombo. Leuvekerk, 1 v. R'dam n. Hamburg. Loenerkei k, 2 pass. The Brothers n. Suez. Lutterkerk, 2 te Genua. Lissekerk, 2 varj Damman naar Bahrein. Lieve Vrouwekerk, 2 v. R'dam n. Marseille. Malvina, 31 te Port Said. Mentor, 31 v. Piraeus n. Gibraltar. Malea, 31 in Golf v. Ormuz. Markelo, 31 160 m. NO. Las Palmas. Mataram, 31 350 m. ZW.t.W. Flores. Merwede, 31 850 m. O.NO Bermudas. Marpessa, 31 340 m. O.t.N. Str. Luzon. Metula, 31 540 m. W. Kangeroo eil. Mariekerk, pass. 1 Guardafui. Meerkerk, 1 v. Karachi n. Aden. Meliskerk, 1 v. Port Elizabeth n. East London. Mi tra, 1 dwars Minicoy. Marken, 2 van Amsterdam te R'dam. Nestor, pass. 31 Rhodes eil. Nieuw Holland, 1 v. Singapore te Tj. Priok. Noordam, 31 410 m. W. Scilly's. Noordwijk, 2 rede Casablanca. Oranje, 31 v. Colombo naar Suez. Ootmarsum, 31 van Savanna naar Le Havre. Oranjefonlein, 31 420 m. NO. St. Helena. Oranjestad, 31 750 m. Z.ZW. Flores. Orestes, 1 v. Port of Spain te Aruba. Oberon, 1 v. St. Marc te Port au Prince. Papendrecht, 13 April Mena el Ahmadi verw. Polyphemus, pass. 31 Singapore. Prins Alexander, 31 700 m. W.ZW. Lands End. Prins Frederik Hendrik 31 15 m. Z. Wight. Prins Joh. W. Friso, 31 400 m. W.t.N. Finisterre. Prins Willem v. Oranje, 31 pass. Plymouth. Prins Willem II, 31 560 m. W.ZW. Lands End. Prins Willem IV, 31 dwars Vigo. Poseidon, 31 v. La Guaira n. Port au Prince. Parkhaven, 1 te Las Palmas. Prins Willem V, 2 van Antwerpen te R'dam. Rijndam, 31 v. R'dam te New York. Riouw, 29 v. Amsterdam te Braithwaite. Rondo, 31 te Port Said naar Suez. Rempang, 31 480 m. W.ZW. Palma. Roebiah, 31 rede Bangnara. Rotti, 2 v. Belawan te Singapore. Ruys, 1 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Slamat, 1 v. Suez naar Aden. Samarinda, pass. 1 Fernando Noronha. Sommelsdijk, pass. 1 Lands End. Schiedijk, 30 te Houston. Stad Dordrecht, 1 11 u. Hoek van Holland verw. Stad Vlaai-dingen, 31 v. Newport News ciaai Rotterdam of Amsterdam. Saparoea, pass. 31 Aden. Sarangan, 31 te San Francisco. Scherpendrecht, 31 v. Bahrein naar Japan. Sloterdijk, 31 dwars Malta. Soestdijk, 31 v. Aden naar Penang. Stad Breda, pass. 31 Key West. Schie, 31 van Tunis naar Alexandrië. Salawati, 31 v. Banjuwangi te Soerabaja. Sliedrecht, 31 440 m. W.NW. Port Said. Stad Maassluis, 31 70 m. NW. Kp. Vincent. Stad Schiedam, 31 dwars Wight. Stanvac Benakat, 31 te Tj. Uban. Stad Alkmaar, 31 720 m. W.ZW. Flores. Tripang, pass. 1 Minicoy n. Colombo. Tarakan, 2 te Port Said. Tawali, pass. 31 Guardafui. Tibia, pass. 31 Aden. Tjibesar, 31 v. Curagao n. Panama. Tankhaven III, 31 te Tj. Uban. Taria, 31 630 m. NW. Geraldton. Themisto, 31 300 m. NO. Flores. Tjikampek, 1 te Tj. Priok. Tjipondok, 31 v. Makassar n. Balikpapan. Tomori, 31 360 m. ZO. Cp. Race. Tongkol, pass. 31 Oostpunt Malta. Tegelberg, 31 bij Noordpunt Madagaskar. Ternate, 31 520 m. O.t.Z. Anderhalfgraadskan. Tjipanas, 31 280 m. O- Rodriquez. Van Outhoorn, 1 v. Menado 'te Posso. Veen dam, 2 21 u. te Hoek v. Holland verw. Waal, 31 van Schiedam te Rotteradm. Woensdrecht, 5 v. Curacao te Piraeus verw. Westerdam, 31 210 m. ZO. Sable eil. Willem Barendsz, 31 00 m. Z.ZO. Dakar. Willemstad, 31 1190 m. NO. Barbados. Winsum, 31 210 m. N.NW. Madeira. Winterswijk, 31 45 m. NO. Ouessant. Waingapoe, 31 190 m. W.ZW. Makassar. Waterman, 1 van Rotterdam te Hallifax IJsel, 31 100 m. O. Scilly's. Zonnewijk, 31 590 m. O.ZO. Bermudas. Zeeland (KRL). 31 80 m. O.t.N. Gibraltar. Zaan, pass. 2 Finisterre. Aan öe Zandvoortse Boulevard Barnaart zal de komende zomer een nieuw kampeer terrein in gebruik genomen worden. Een kampeerterrein dat plaats kan bieden aan vierhonderd trekkers en-verdeeld zal wor den in een meisjes-, een gezins- en een jongensafdeling. Binnenkort zal de laatste hand aan de inrichting ervan kunnen wor den gelegd, want de Zandvoortse gemeente raad hechtte er gisteravond zijn goedkeu ring aan dat ten gerieve van het echtpaar, dat de scepter over het kamp zal zwaaien, een tent, directiekeet of wagen wordt ge huurd en dat een der bunkers (voor 4100) zal worden omgebouwd tot toiletgebouwtje voor de meisjes. Zandvoor.ts vroede vaderen bleven niet alleen bij het verbouwen van de bunker en het huren van een verblijf voor de kamp leiding stil staan; niet iedereen was het namelijk eens met de salariëring van het leidende echtpaar. Mevrouw Mol (P.v.d. A.) en de heer Blom (C.P.N.) vonden die wat aan de lage kant. Burgemeester mr. H. M. van Fenema trouwens ook, maar het is nu eenmaal zo dat men met het doen van uitgaven voorzichtig moet zijn, vooral ook omdat men nog niet kan bekijken hoe hoog de inkomsten zullen zijn. Dat wil overigens nog niet zeggen, dat de beloning voor het verantwoordelijke werk, dat op de schou ders van de kampleiding rust, in de loop van het seizoen niet kan worden verhoogd. De heer Blom en de burgemeester was het dit keer met hem eens achtte het verstandig een goede start te maken en zich niet blind te staren op duizend gulden meer of minder. Hij was er een voorstander van om voor 10.000 een stenen gebouwtje te laten zetten voor de kampleiding. Het me rendeel van de raad wenste echter de resultaten van het eerste exploitatiejaar af te wachten, voordat men daartoe overging. De exploitatie van hét kampeerwagen- terrein aan de Van Lennepweg werd voor vijf jaar verhuurd aan de heer E. H. van Breemen en voor de uitvoering van enige werkzaamheden, zoals het verwijderen van een hoeveelheid klei en het doortrekken van de bestrating die van de Van Lennep weg naar de kabelloods van de P.E.N. loopt, tot de ingang van het kamp, werden 1500 beschikbaar gesteld. De raad trok voorts 14.520 uit voor de aanleg van een parkeerterrein ten Oosten van de Brederodestraat. Dit terrein zal, zo als wij al eerder berichtten, plaats kunnen bieden aan tachtig auto's. Het beslaat een oppervlakte van 2550 vierkante meter. Bouwverbod opgeheven Een voorstel van B. en W. tot onteigening van een terrein gelegen te Bentveld tussen de Duindoornlaan en de Zandvoortselaan, welk terrein de N.V. Administratiekantoor „Cumberland" bouwrijp wil maken, resul teerde in een opheffing van het bouwver bod op de Zandvoortselaan. In het voorstel van B. en W. zagen enige raadsleden het in het gedrang komen van het particulier initiatief. Burgemeester Van Fenema betoogde dat de beslissing van de raad een slag in de lucht was en boven dien met zich meebracht dat dan het Zand voortse wederopbouwplan gewijzigd moest worden, een ingewikkelde procedure. Niet temin kreeg hij slechts vier raadsleden achter zich. Het voorstel van B. en W. werd met zes tegen vijf stemmen aangehouden. Het rapport van de „Studiecommissie wederopbouw - badplaats-aecomodatie" werd voor kennisgeving aangenomen, met dien verstande dat de in het rapport opge nomen adviezen zoveel mogelijk als leid draad zullen worden gebezigd bij heb we- deropbouwbeleid. Het kostte tijd die beslis sing te nemen, want enige leden waren er ïiulverlg van in het rapport een leiddraad te zien. Men verzoende zich er echter mee, nadat de burgemeester had uitgelegd dat het rapport in geen enkel opzicht een dwang aan de raad oplegt. Vermakelijkheidsbelasting Afwijzend besliste de raad op het ver zoek van de Zandvoortse Handelsvereni ging om verenigingen te ontheffen van ver- Door het abonnementsgeld voor- het tweede kwartaal 1952 thans te gireren bespaart U incassokosten. U kunt het bedrag ad 6.10 (voor abonnés die de krant per post ont vangen 6.60) storten of overschrij ven op postrekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad of op één van onze rekeningen bij de Amster- damsche-.Twentsche- of Rotterdamsche Bank te Haarlem. Als U er prijs op stelt, dat het abonne mentsgeld voortaan automatisch van Uw girorekening wordt afgeschreven wilt U dan een machtigingsformulier aanvragen bij onze administratie J door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 1) Wij gingen eerst naar de Métropole, ei Judith. Zij hebben daar tussen twee iaakjes verrukkelijke champagne-cock- :ails! Er waren maar weinig mensen in de bar. Toen wij er een tijdje waren, kwam een geweldig dikke kerel binnen, die een erg gekreukeld pak droeg. Zijn gezicht was gelig en hij zag er hoogst ongezond uit. Hij keek even rond, en bestelde aan de bar een dubbele whiskey soda. Ik vroeg mij af, waar ik zijn gezicht meer had gezien, ida een minuut of tien ging hij aan een -afeitje zitten Ik vroeg toen de barkeeper: Wie is dat toch? Nog voordat hij kon ant woorden, zei eer. vrouw, die een dure bont as van mink droeg, met een hoogst on- angenaam lachje tegen de man, die bij laar was: Die arme Tommy Barnes heeft natuurlijk van zijn eigen groenten gegeten. Thomas Barnes, de millionnair, ver klaarde Bob. Hij heeft een grote con- serven-fabriek even buiten Dorchester. Hij maakt ook een hoop van die spullen als havermout en dergelijke. makelijkheidsbelasting bij het beleggen van culturele avonden. Alles zal bij het oude blijven, al waren sommigen van mening dat de huidige verordening onbevredigend wordt toegepast. Kan men zich de weelde van een bijeenkomst niet vei-oorloven, om dat de belasting niet opgebracht kan wor den, dan moet zo'n bijeenkomst achterwege blijven. Dat is een normale wijze van finan cieren. Aan de heer A. E. P. Sauveplanne werd voor 18.24 per jaar een stukje grond ver huurd langs de Boulevard Barnaai-t, ten einde daar een benzine-service-station ge durende het zomerseizoen te exploiteren. Hamerstukken Zonder stemming of discussie werd be sloten om voor 100 de toiletten in de rotonde aan mevrouw A. Kraayenoord te verpachten; in beroep te gaan bij de Kroon over een beslissing van liedeputeerde Sta ten, waarbij de regelen vastgesteld met be trekking tot de contröle op met geldelijk beheer en met boekhouding belaste amb tenaren niet werden-=goedgekeurd; 2000 beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een brandalarm-sirene op het dak van het raadhuis en 190 voor de aanschaf van een sirene op een brandweerauto. Personalia Tot chef-monteur bij de dienst van Pu blieke Werken werd benoemd de heer P. Pijper te Haarlem. Tot plaatsvervangend lid van de Woonruimtewet werd benoemd de heer D. Vader. In café-restaurant „De Kroon" hield de Haarlemse Hengelaarsbond Dinsdagavond voor leden van de Zandvoortse afdeling en belangstellenden een propaganda-avond. De voorzitter van de Haarlemse bond, de heer F. W. Janse Kok, beantwoordde vra gen van Zandvoortse leden. Het enige Zand- voorts viswater (de vijver in het dennen park) is tot nu toe alleen beschikbaar voor leden van het ambtenaren- en politiecorps. Besloten werd, dat de Haarlemse bond een brief tot B. en W. van Zandvoort zal richten, met verzoek, de mogelijkheid om Zand voortse leden van de bond te laten vissen, te onderzoeken. Als tegenprestatie zal een flinke partij edelkarpers in dit viswater worden uitgezet. De voorzitter drong verder aan op meer eenheid en activiteit van de Zandvoortse afdeling, die tot nu toe, ondanks het behoorlijke ledenaantal, te wensen over laten. De gepensionneerde koopvaardij-offi- cier de heer J. Scherpenhuijsen vertoonde een aantal actuele films over de binnenvis serij, alsmede flitsen uit het bondsleven. Onder voorzitterschap van de heer H. Boo- man werd gisteren in de Gereformeerde kerk te Vijfhuizen een Rode Kruis-avond gehou den, die op zeer hoog peil stond. Medewer king verleenden Hoofddorps Mannenkoor „Zang en Vriendschap" onder leiding van Gerard de Barbanson, het R.K. Dames- Congregatiekoor van Vijfhuizen onder lei ding van Jac. de Jong. een koperkwartet uit Nieuw Vennep en B. Th. de Koning, organist. Na het openingswoord waarin in het bijzonder de heer Hendrikse, hoofd van de Bloedtransfusiedienst werd welkom geheten, opende „Zang en Vriendschap" het program ma met Ecce quo moritur van Handel en Psalm 84 van Andriessen. Van het laatste j stuk ontving het koor de muziek bij het twintigjarig bestaan in Januari 1.1. De eerste uitvoering werd gegeven. Het „Nonnenkoor", gespeeld door trompet met orgelbegeleiding, werd gevolgd door een drietal motetten van Ern. Bernadin van Eeckhout, n.l. Panis Angelicus, Sancta Maria en Ave Verum, ge zongen door het R.K. Dames-Congregatie koor. Het gedeelte voor de pauze werd be sloten met het Slavenkoor van Verdi en het koraal „Ga niet alleen door 't leven", ge speeld door het koperkwartet met orgel begeleiding. Na de pauze sprak de heer K. Schutz, in specteur van de Bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis over „Bloed en Bloedtransfusie" en vertoonde hij een twee tal films over dit onderwerp. Het koperkwartet besloot zijn optreden met „The Holy City" en een tweetal koralen. Hoofddorps Mannenkoor eindigde met „Lente" van Keereweer, „Licht" van Altink (één van de nummers waarmede dit koor veel succes oogstte op het concours van ver leden jaar) en op verzoek het bekende „Zondagmorgen". Nadat de heer Booman het woord had ge voerd zongen de vele aanwezigen, begeleid door orgel en koperkwartet, het Wilhelmus. Dinsdag herdacht de heer J. Zaneveld, Ontvanger der gemeente Lisse, het feit dat hij 25 jaar geleden als zodanig in dienst trad bij de gemeente Lisse. In een bijeenkomst ten gemeentehuize, Ja, dat weet ik. Hij moet op drie na de rijkste man in Engeland zijn, antwoord de Brannigan. Die man vroeg toen: Wat bedoel je?, ging Judith verder. En zij antwoordde: Heb je het niet gehoord? Die blikjes groenten van hem zijn vergiftigd! Wel een dozijn mensen liepen een vergiftiging op toen zij laatst zijn ingeblikte tomaten aten. En dat was alleen nog maar in Manchester! Twee van die mensen zijn overleden. Ujt weet ik hoeveel steden komen berichten over ver giftiging. Ik vraag mij af, waarom de re gering zijn fabriek niet sluit. Na dit korte gesprek gingen die man en vrouw weg, vervolgde Bob het verhaal. Ik keek toen naar Barnes. Hij kon niet alles gehoord hebben wat die vrouw had gezegd, maar zij had een penetrante stem, zodat hij toch wel iets opgevangen moest hebben. Hij zag er werkelijk beroerd uit. Waarom ben je die twee lui niet ach terna gegaan?, vroeg Brannigan. Dat deden wij, antwoordde Arlen. Maar er was wat gedrang bij de deur, zodat wij hen uit het gezicht verloren. Ik dacht toen dat het goed zou zijn even met Barnes te gaan praten, maar heb dat idee laten varen. Daar heb je juist aan gedaan, Bob, merkte Brannigan op. Wat deden jullie daarna? Wij voelden ons niet al te pret'rt, ging Judith op haar beurt dooi'. We liepen enkele bars binnen, maar hoorden ADVERTENTIE Aan het vitamine-alphabet is sinds kort een nieuwe vitamine toegevoegd, n.l. de „rente- spaarbrief-vitamine", die geld binnen 19 jaar tot meer dan het dubbele laat aangroeien. In 1974 heeft het zelfs iy2 maal zijn oorspronke lijke waarde gekregen. Geef ook Uw geld een dosis groeivitamlnen en koop een of meer rentespaarbrieven van de Nationale Leningen voor de Woningbouw. Verkrijgbaar bij banken of commissionnairs in effecten (in stukken van 100.en 25. en bij postkantoren (in stukken van 25. U kunt ze ook bij de Postcheque- en Giro dienst bestellen. werd hij door de loco-burgemeester, de heer J. W. A. Lefeber, toegesproken. Hij memo reerde het feit dat' de jubilaris zijn vader in deze functie opvolgde en in de afgelopen 25 jaar zijn beste krachten heeft gegeven in dienst der gemeente. Hij bood een geschenk in enveloppe aan met een bloemenmand namens het college van B. en W. De heer J. H. M. Bulten wenste de heer Zaneveld geluk namens het ambtenaren corps en gaf een korte uiteenzetting over de 25 jaren die nu verstreken zijn waarin grote veranderingen hebben plaats gehad, wel in het bijzonder in de werkzaamheden van de Ontvanger. Dinsdagavond kwam de afdeling Lisse van de Algemene Vereniging Bloembollencultuur in de Witte Zwaan in vergadering bijeen. De voorzitter de heer Jac. de Vroomen be sprak het gunstig resultaat van het afge lopen jaar en gaf als zijn mening over dit jaar te kennen dat er ondanks de sombere wolken nog lichtpuntjes zijn, daar de invoer voor Noorwegen verhoogd is en de moge lijkheid bestaat dat Duitsland meer zal af nemen. Hierna bracht hij dank aan de heer Jac. de Beider voor diens vele werk als leider van de Tuinbouwcursus. Het jaarverslag vermeldde grote activi teit der afdeling. Het aantal leden is geste gen tot 376, het financieel verslag vermeldde een flink batig saldo. Het kassaldo is gestegen tot f1531. Tot afgevaardigden naar de algemene ver gadering werden benoemd de heren J. Ha- geman en G. C. Tromp. Bij de behandeling van de beschrijvings brief werd de wijziging van de stemtabel der afgevaardigden van afdelingen aange nomen. Het voorstel om te streven naar een overeenkomst met de Stichting Keukenhof werd na uitgebreide discussie met grote meerderheid aangenomen. Goede uitvoering van Hillegoms oratoriumvereniging „Zingt den Heer" In de Nederlands Hervormde Kerk te Hillegom werd Dinsdagavond door de Ora torium-Vereniging „Zingt den Heer", on der leiding van S. P. Visser, een uitvoering gegeven van het oratorium „Judas Macca baeus" van Handel, een gelegenheidswerk, in zeven haasten geschreven, ter gelegen heid van de overwinning van de Hertog van Cumberland op de Stuarts, dat zich toch al twee eeuwen op het repertoire van de koorverenigingen heeft weten te hand haven en dat zelfs door de Nazi's in be scherming genomen werd op hun ma nier dan! door het te „ariseren" door middel van een nieuwe tekst en het aldus om te werken tot een Wilhelmus van Nas- soue"-oratorium. „Bedankt voor de eer aan onze „Vader des Vaderlands" bewe zen, maar aan zulke dwaasheid doen we niet mee", aldus hebben de Hollandse oratorium verenigingen gezegd, gefluisterd niets bijzonders. Toen kregen we werke lijk geluk. We zaten in de „New Yorker". Er waren veel Amerikanen en Engelsen. Plotseling herkende Bob een geestelijke. Het was Percival Hunt van St. Faith in Soho. Een paar mensen herkenden hem ook. Een van de vrouwen zei: Wat doet hij hier in Monte Carlo! Ik zou zo denken, dat het hier veel te werelds voor hem is! Hij heeft een inzinking gehad, merk te Brannigan op. En hij ging naar Monte Carlo om weer op krachten te ko men. Ik geloof wel, dat hij de meest be kende geestelijke in heel Engeland is. Hij heeft zeker zes keer de kans gehad bis schop te worden, dat heeft men mij ten minste verteld, maar hij koestert geen enkele ambitie in die richting. Hij werkte zich bijna het graf in met zijn pogingen een berg ongewenste toestanden in 't West End van Londen uit te roeien. De politie draagt hem dan ook een warm hart toe. Ik denk, dat iemand zijn vacantie hier wel zal betalen. Zo denken de meesten over hem, merkte Judith op. Maar iemand achter ons lachte op een hoogst onaangename manier. Het was een donkere man en hij had een vreemd accent. Hij zei: Hier te werelds? Hij is een van de meest geraf fineerde misdadigers van Londen! Hij doet het voor, alsof hij de ontucht wil uitban nen, maar hij verdient er juist dik aan! Hoe zou hij als eenvoudig geestelijke trou wens hier naar Monte Carlo kunnen ko men voor vacantie! of gedacht; en niet zodra had het uur der vrijheid geslagen, of op verschillende plaat sen werd de oude „Judas Maccabaeus" weer voor de dag gehaald, om er de zege der overwinning mee uit te jubelen. „Zingt den Heer" van Hillegom is daar niet bij ten achter gebleven en is zelfs zodanig met het werk vergroeid geraakt, dat dit als het ware de muurvaste eigendom van het koor geworden is. Zo was ten minste de indruk die we van de uitvoering kregen. Slechts eenmaal in de loop van het oratorium (bij het gefigureerde koraal, no. 49) was het aanvankelijk met het tempo niet in orde en moest men een schommelende passage doorworstelen om weer op dreef te komen; maar voor het overige waren de koren, zelfs de meest ingewikkelde stevig en cor rect, alleen zo nu en dan wat te weinig genuanceerd. Ik stel mij voor dat de zeer klankrijke sopraanvleugel ook tot een mil dere kiankgeving in staat is. Maar hoe dan ook, men kreeg het veilige gevoel dat er geen ongelukken konden gebeuren. De mooiste koorklank hoorden wij in het elegisch gedeelte „Du sinkst, ach armes Israel". Hier werd niet alleen een rhyth- misch stevig, maar ook een aangenaam klankgeheel bereikt. De uitstekende acous- tiek van het kerkgebouw geeft de beste resultaten, wanneer de stemmen niet ge forceerd worden. Zulks ondervonden wij ook bij de prestaties van het solistenkwar tet: de sopraan Alie Bosloper, de alt Nina Wind, de tenor Wim Bruning en de bariton Jan van Ree. Over 't geheel kan men zeg gen dat dit viertal technisch voor zijn taak berekend was; er werd door allen bijzon der vlot gevocaliseerd. Een zeer muzikale zanger bleek de bariton Jan van Ree, die zijn lenig geluid een natuurlijke expressie weet te geven. De alt viel op door haar overtuigende dictie. De begeleiding was toevertrouwd aan het Zuid-Hollands Orkest. Dit gaf doorgaans wat de dirigent eiste; alleen in de aria no. 60 waren de trompettisten geen erg be trouwbare partners. Maar in het algemeen kon dirigent S. P. Visser, zowel over zijn instrumentale- als over zijn vocale medewerkers tevreden zijn. JOS. DE KLERK. In het jaarverslag van de afdeling Bloe mendaal en omstreken van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde deelt de secretaris, mr. C. W. D. Vrijland, mee dat het aantal leden iels is afgenomen. Op 1 Januari 1952 waren er 103 leden. Er werden negen ledenvergaderin gen gehouden. De zomerexcursie ging naar Boskoop en Haarzuilens. Onder leiding van de heer A. de Ruiter te Beverwijk hield de afdeling een geslaagde bloembindcursus voor liefhebbers (geen vaklieden). Een tentoon stelling van door de cursisten vervaardigde Kerststukjes werd gehouden tijdens een feestavond in December. Voor Floralia wer den 2729 plantjes uitgereikt legen 2715 in het vorige jaar. 1804 werden ter keuring aange boden, zijnde 66,1 tegen 1651 over 1950 of 60 Sedert 20 Mei 1951 tot eind Februari 1952 zijn ongeveer 83.000 runderen die tubercu leus reageerden, voor slachtpremie aange boden. Tot die datum hadden reeds 3059 rundveehouders hun veestapel vrij van reactie-dieren gemaakt, hoewel dat pas tegen 1 Mei was voorgeschreven. Hetzelfde deden 1985 andere rundveehouders, voor wie de verplichting tot het tbc-vrij maken van hun veestapel pas later dan Mei 1952 valt. Meer dan 5000 bedrijven zijn sedert het begin van de landelijke bestrijding in Mei van het vorige jaar tuberculose-vrij ge maakt. Ik zou zo denken, dat daar wat waars in schuilt, merkte Brannigan op. Absoluut niet, ging Arlen hier tegen in. Ik heb Hunt honderden keren ge hoord. Als er óóit een man oprecht is ge weest, was hij het. En wat rustiger ging hij verder: Ik keek daarom eens goed naar de vrouw, die naast de man, die die onbehoorlijke opmerking geplaatst had, stond. Je ziet tientallen van haar soort op Piccadilly of op Leicester Square: Geblon deerde haren, hoog opgemaakt, dunne bij gewerkte wenkbrauwen, een wrede mond, jasses, zij deed me rillen! Ik zei toen tegen die man: Daar klopt niets van. Ik dacht, dat hij zijn glas naar Bob zou gooien, zei Judith. Hij zei toen, ging Bob verder: Wil je vechten? Bob ant woordde: Als je er zin in hebt. Dat nam hem toen de wind uit de zeilen. Hij zei: namelijk tegen die geblondeerde juf frouw: Er komen mij hier te veel En gelsen, Lil, laten wij maar weg gaan. Ik geloof, dat de mensen aan de bar het pret tig vonden, dat zij er vandoor gingen, want niemand keek hen na. Hij leek overigens op een slang, die na een regenbui van onder een steen te voorschijn kruipt. Ik voelde mij zó vervelend, door »de dingen die hij gezegd had, dat ik hem niet volg de, ook al omdat ik bang was, dat er ruzie zou ontstaan. Wij hebben toen niets meer voor je gedaan, Brannigan, maar zijn een wandelingetje gaan maken om af te koe len. Brannigan lachte! Je was altijd nog al opvliegend, Bob. I Ik geloof, dat je er goed aan hebt gedaan er niet verder op in te gaan. Die kerel had je zeker een flinke oplawaai gegeven. Jam mer overigens, dat je wat tegen hem ge zegd hebt, jullie hadden anders misschien nog wel méér kunnen ontdekken. Brannigan heeft het bij het rechte eind, Bob, merkte zijn vrouw op. Maar ik sta tóch aan jouw kant! Er zijn steeds ogenblikken, dat je eenvoudig je mond niet kan houden.- Zei die man ook nog niet, dat Hunt veel huizen in Soho had, die nu niet bepaald goed stonden aangeschreven? Ja, dat is waar, dat zei hij ook nog. Ik zal het even opschrijven. Jullie hebben vanavond behoorlijk werk gedaan, merkte Brannigan op. Ik geloof, dat ik nu weet hoe ik het moet aanpakken. Maar je hebt nog niet ons beste nieuwtje gehoord, zei Judith. Weet je wie hier op het ogenblik is? Denk aan de meest onwaarschijnlijke per soon. Nou, dat zijn er een heleboel, lachte de hoofdinspecteur. Mae West, Sugar Ray Robinson, Greta Garbo, Stalin Professor Porter, dé professor Porter! Allemachtig, en Brannigans gezicht werd plotseling ernstig. Dat is geen klein nieuwtje! Afgezien van de Koninklijke familie en Winston Churchill is hij op het ogen blik waarschijnlijk wel de belangrijkste man in Engeland, merkte Arlen op. Brannigan knikte instemmend. Profes sor Sebastiaan Porter was na Einstein waarschijnlijk de grootste geleerde van deze eeuw. Zijn studies hadden in de oor log geleid tot het aanwenden van atoom energie. Zijn professoraat in Cambridge draaide hij de rug toe en hij ging naar Amerika om de geallieerde geleerden, die de atoombom maakten, te leiden. Porter had een verbluffende gave voor détailwerk en tevens een zeldzame vooruit ziende geest. Toen het bekend werd, dat hij na de oorlog naar Cambridge zou te rugkeren, werd hij overladen met verzoe ken van de grote Amerikaanse universi teiten, stichtingen en laboratoria om voor hen te gaan werken tegen ieder salaris, dat hij maar zou noemen. Professor Porter sloeg echter al die aanbiedingen af. Maar voordat hij naar Cambridge terugkeerde, had hij in Londen op Downingstreet 10 een onderhoud. Het gevolg hiervan was, dat hij binnen een maand het oppertoe zicht op zich genomen had van de bouw van de atoomfabriek in het merendistrict. De minister van Brandstofvoorziening had korte tijd geleden nog een met stomheid geslagen Lagerhuis medegedeeld, dat bin nen drie jaar slechts een zesde van het huidige bedrag voor stookmateriaal uit gegeven behoefde te worden als gevolg van het in gebruik nemen van atoom kracht. De Britse export zou omhoog vlie gen op het moment, dat de atoomkracht in de fabrieken haar intrede zou doen, (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6