Inderdaad explosieve stof in brief voor Duitse delegatie Haarlems grenspalen werden 25 jaar geleden verzet Honderden genodigden bewonderden Haarlems nieuwste bioscoop Lido op het Plein opende zijn deuren Grondgebied vergroot van 640 tot 2500 HA., inwonersaantal steeg var 80.055 tot 111.239 Plannen sporthal bij Olympisch Stadion IJmuiden Amsterdamse Beurs WOENSDAG 2 AP/RTL 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kasteel „Oud W assenaar" wordt thans streng bewaakt Santpoortse huisarts werd Velsense ereburger Neergestorte „Meteor" had ander toestel geraakt Burgerlijke stand van Haarlem „Melkhandel blijft ge saneerd" zeggen de slijters Blokwalserij bij dc Hoogovens in bedrijf Hoogoven-voetbaltournooi begint Donderdag O» Een voorlopig onderzoek heeft aange toond, dat de geruchtmakende brief, die, zoals wij gisteren berichtten, aan de leider van de Duitse delegatie bij de Duits-Joodse besprekingen in Den Haag is gezonden, in derdaad een explosieve stof bevatte. Men kon nog niet mededelen, van welke soort ontplofbare stof de brief voorzien was. De Nederlandse pqiltie doet thans overal nasporingen om te trachten de afzenders van deze brief in, handen te krijgen. Ver wacht wordt, dat dit onderzoek tenminste enige dagen in beslag zal nemen. Voorts is viit het onderzoek i-eeds geble ken, dat het Amsterdamse afzendersadres op de enveloppe gefingeerd is. De straat, die er op is aangegeven, bestaat namelijk niet ia Amsterdam. Naar het A.N.P. verneemt was men aan vankelijk zeer verrast, dat de Duitse dele gatie en niet de Joodse een bompakket kreeg toegezonden. De Nederlandse politie was er voor gewaarschuwd, dat een felle Joodse groepering scherp afwijzend staat tegen de Duits-Joodse onderhandelingen en dat deze groep niet voor drastische maatregelen pleegt terug te deinzen. Men had de indruk', dat eventuele reacties zich uitsluitend tegen de Joodse onderhande laars zouden richten. Daarom werden spe ciale maatregelen genomen voor de veilig heid van de Joodse delegatie-leden. Inmiddels is een deel van de Duitse dele gatie bij de Duits-Joodse besprekingen over de schadeloosstelling op kasteel „Oud-Was senaar", Dinsdag naar Bonn vertrokken. Ook de West-Duitse ambassadeur in ons land, dr. Karl du Mont, bevindt zich daar. Waarschijnlijk zullen de besprekingen Donderdag worden hervat. De leden van de West-Duitse delegatie voeren tussentijd se besprekingen op het ministerie van Bui tenlandse Zaken te Bonn. Volgens Duitse bron heeft de Duitse delegatie in Den Haag reeds eerder dreig brieven ontvangen. Het bompakket werd door de secretaris van de Duitse delegatie, dr. A. Frowein ontvangen, vlak voordat deze voor rugge spraak naar Bonn zou terugkeren. Dr. Fro wein liet de politie waarschuwen en is na dien voor overleg naar Bonn vertrokken. In het hotel „De Witte Brug" heeft men van de gehele affaire niets bemerkt. Even geruisloos als de verdachte brief naar bin- Gouden jubileum van dokter A. de Groot Lzn Duizenden hartelijk toegestoken handen heeft „dokter" A. de Groot Lzn. gistermid dag in het feestelijk versierde zaaltje van „Zomerlust" moeten drukken handen hem toegestoken door patiënten en oud patiënten, die na de officiële huldiging aan hem voorbijtrokken. Misschien heeft dat lange défilé en de aubade van de school kinderen in de ochtenduren de dokter wel hét meest plezier gedaan daaruit viel af te leiden, hoezeer Santpoort deze nestor der Kennemer huisartsen, die zijn moeilijke taak op de eerste April 1902 begon en haar na een halve eeuw nog altijd met jeugdig élan uitvoert, waardeert. Dat de gemeente Velsen deze zelfde mening overigens was toegedaan, bleek wel uit de toespraak van de loco-burgemeester, wethouder W. F. Visser, uit wiens handen de jubilaris de gouden legpenning der gemeente in ont vangst mocht nemen met een oorkonde en hem meedeelde, dat de gemeente hem tot ereburger had benoemd. „We hebben in de krant kunnen lezen, dat U zo'n vierduizend kinderen op de wereld hebt geholpen" zei de wethouder „en U komt dus de eer toe, mee te hebben gewerkt aan de snelle groei van de gemeente Velsen". Het huldigend woord van mr. L. Vorstman, de praeses van het huldigingscomité, liet overigens evenmin twijfel bestaan aan de hartelijke gevoelens, die zich rond dit zeldzame feest groepeerden en alle andere sprekers lieten zich al evenmin onbetuigd in hun lof jegens dokter De Groot en zijn vrouw, die vijftig jaar lang voor talloos vele Santpoorters meer waren dan „dokter en mevrouw dok ter" alleen. ADVERTENTIE GAAT U OVERZEE OF GAAT U VERHUIZEN WIST U dat wij U een schat van brieven kun nen tonen, waaruit blijkt hoe tevre den onze klanten zijn dat U bij onze verzekeringsmaatschap pij Blom én Van der Aa inlichtin gen kunt inwinnen over onze ver huis- en verpakkingskwaliteiten dat wij altijd le klas materiaal gebrui ken en dat onze kisten door ons zelf op de juiste maat worden ge maakt, zodat U nimmer onnodig overvracht behoeft te betalen dat onze service zeer goed is en overal wordt geprezen dat wij onze inlichtingen geheel vrij blijvend verstrekken Nodig ons eens uit en wij zullen bovenstaande feiten bewijzen. F. DAMIAANS ZN. Zijlvest 41 - Haarlem Tel. 12456 - 14155 - 11141 nen is gebracht, heeft een politie-ambte- naar het ding weer verwijderd. Volgens een bericht in „De Volkskrant" was de brief ondertekend met „De Joodse partisanen", maar heeft het onderzoek hel vermoeden doen rijzen, dat hij is verzon den door neo-nazi's. Men zou in kringen van de Herstelbetalingsconferentie niet ge rust zijn over deze gang van zaken en nieu we aanslagen vrezen. Het kasteel „Oud Wassenaar" wordt streng bewaakt. Duitse rechercheurs naar ons land Naar wij vernemen heeft het laborato rium-onderzoek van het pakket in Delft uitgewezen dat het poeder in de brief een grote explosieve kracht bezat. Het was een hoeveelheid van dertig gram. Men houdt er rekening mee dat de brief voor de verzen ding op de pakketpost-afdeling van het Centraal Station in Amsterdam in een van de bussen is gedeponeerd, die aan de Am sterdamse tram zijn bevestigd. In West- Duitse kringen wordt verband gelegd tus sen deze zaak en de aanslag op Adenauer. Enkele Duitse rechercheurs zijn uit Bonn naar ons land vertrokken. ADVERTENTIE \V De bestuurder van de Dinsdag veronge lukte „Meteor" was de 22-jarige sergeant vlieger J. H. Nagtegaal uit Alphen aan de Rijn. Hij was sinds Octc-ber 1951 leerling op de jachtvliegschool van de vliegbasis „Twenthe". Hij was ongehuwd. De luchtmacht-voorlichtingsdienst deelt mede, dat het door sergeant-vlieger Nagte gaal bestuurde toestel deel uitmaakte van een formatie van vier. Bij het afbreken van deze formatie raakte zijn toestel de vleugel van de naast hem vliegende ma chine. Dit had tot gevolg, dat de door ser geant-vlieger Nagtegaal gevlogen „Meteor" neerstortte. HAARLEM, 1 April 1952 BEVALLEN van een zoon: 30 Mrt, P. de Jongvan Wijngaarden; 31 Mrt, G. M. Teeu- wenvan Putten; T. A. KlaverHoutenbos; G. J. Meiland—Smits; A. C. Drogtrop—Jans sen; O. van de BovenkampHoek; G. Peter son—Oldenburg; 1 April, G. A. Verstege— Zuurhout; J. Tierie—Greebe; E. Visser—van Die. BEVALLEN van een dochter: 29 Mrt, B. H. Bruijn—Claij; 30 Mrt, A'. B. Hofman—Vee- neman; 31 Mrt, M. E. Koster—Hoogeveen; 1 April, J. A. F. Glazenburg—Schilstra; J. A. de Bruijn—Bosma; P. A. Straathof—Teunis. OVERLEDEN: 30 Mrt, J. A. Dingemanse— Balmakers. 57 j., Neptunusstraat; 31 Mrt, H. Osinga, 58 j., Stuijvesaniplein; N. Kames— Lukas, 77 j., Kamperlaan; G. M. Eelman— Mamté, 72 j., Gasthuisvest. Een kijkje op de sterrenhemelvan het Lido-theater aan het Plein, waar gister avond voor een groot aantal genodigd en een gala-voorstelling werd gegeven. 1 Mei a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat het grondgebied van Haarlem vergroot werd. Die grenswijziging van 1927 is van groot belang geweest voor de ontwikkeling van de gemeente. De oppervlakte steeg van 640 tot 2500 ha. Op 30 April had Haarlem 80.055 inwoners, maar door de toevoeging van gedeelten van Bloemendaal, Heemstede en Haarlemmer- liede en van de gehele gemeenten Schoten en Spaarndam kwamen er 31.184 bij, zodat het totaal toen 111.239 werd. Haarlem werd daardoor opgenomen in de rij der gemeenten boven de 100.000 in woners. Het werd in inwoner-aantal de 5de gemeente des lands. (Het aantal inwoners der gemeente Haarlem is nu 165.000, zodat het sinds de annexatie van 1927 alweer met vijftig procent gestegen is). De voorgeschiedenis Aan deze annexatie van 1927 waren en kele kleine gebiedsuitbreidingen voorafge gaan. De laatste dateerde van 1884, toen Haarlem er een stuk bijkreeg ten Noorden van het station, waardoor de nieuwe be graafplaats aan de Schoterweg en het Kle verpark binnen de grens vielen. Oostelijk van de Schoterweg lag de grens veel Zui delijker; slechts enkele huizen in het begin van de Cronjéstraat stonden op Haai'lems gebied. De annexatie van 1927 heeft een zeer lange voorgeschiedenis gehad. Het begon in 1913 en sinds die tijd is het onderwerp practisch aan de orde gebleven. Maar er kwam herhaaldelijk wijziging in de plan nen. Wij zouden kolommen nodig hebben om van dat verloop een overzicht te geven. De beslissing, die tenslotte door de Kamers genomen is, heeft niet gebracht wat vele Haarlemmers zich hadden voorgesteld, om dat zij een nog groter Haarlem hadden voorgestaan er gingen zelfs stemmen op om vrijwel de gehele gemeente Bloemen daal bij Haarlem te voegen maar ander zijds ging het Heemstede en Bloemendaal veel te ver. Beide gemeenten hebben dan ook een krachtige actie tegen de annexatie gevoerd. De uitbreiding van Haarlem Wij geven hierbij een kaartje dat een in druk geeft van de gebiedsuitbreiding. Wat de stijging van het inwoner-aantal met 31184 aangaat, werd het grootste deel verkregen door de annexatie van de ge meente Schoten. Het grondgebied van Schoten was niet veel kleiner dan dat van Haarlem vóór de annexatie en het inwoner aantal was meer dan 20.000. Spaarndam kwam niet boven de 1000. Haarlemmerliede moest veel grond aan Haarlem afstaan (het gebied tussen het Noorder Buiten Spaarne en de Liede en het poldergebied ten Oosten van het Zuider Buiten Spaarne) maar daar woonden slechts weinig mensen. Alleen had Haar ledereen, die gistermiddag langs het Lido-theater op het Plein te Haarlem is gekomen, zal zich hebben afgevraagd of 's avonds de officiële opening wel zou kun nen doorgaan. Want het was binnen om een uur of vier nog een totale chaos: tien tallen werklieden waren alleen al in de hal druk aan het werk met het leggen van vloe ren, het vastspijkeren van betimmeringen en liet aanleggen van verlichting. En me nigeen heeft dan ook gedacht dat de aan kondiging van de opening van dit nieuwe theater een Aprilgrap was want het zag er 's middags in de verste verte niet naar uit dat men er in zou slagen alles nog voor 's avonds acht uur klaar te krijgen. Toch is dat gelukt, want toen omstreeks acht uur de eersten van de honderden ge nodigden arriveerden, stonden in de fees telijk met bloemen getooide ruime hal de glimlachende' leden der directie, de heren Van Franke en Rypma, alsof het de ge woonste zaak van de wereld was geweest, veler handen te drukken en gelukwensen in ontvangst te nemen die zij dan ook wel hebben verdiend. De zaal en het balcon van het nieuwe theater waren stampvol met gasten van de directie, onder wie zich talrijke pro vinciale en gemeentelijke autoriteiten be vonden, toen na een korte begroeting door de heer Van Franke de architect in een ge moedelijk toespraakje de velen bedankte, die zo hard hebben gewerkt om het fraaie theater op tijd klaar te krijgen. Daarna kwam de voorzitter van de Nederlandse Bioscoopbond aan het woord, die de di rectie niet alleen gelukwenste, maar haar ook wees op de moeilijkheden, die zij on getwijfeld nog het hoofd zal moeten bie den. Maar, zo zei hij, u hebt getoond dat u niet voor tegenslagen en moeilijkheden op zij gaat en daarom hoop ik, dat deze on derneming voor u ook een „bright victory" mag worden. Nadat ook een familielid van de heer Van Franke gelukwensen en geschenken had aangeboden en de heer Van Franke zelf nog enkele woorden had gesproken, was het officiële deel van deze openings avond voorbij. Men kon daarna de voortreffelijke pro jectie bewonderen bij de vertoning van een journaal, een geestige tekenfilm en een film over de piloteroopleiding bij de Nederlandse luchtmacht. En nadat de di rectie haar gasten vervolgens had onthaald op koffie en gebak volgde de vertoning van de film, die deze week het hoofdbestand deel van het openingsprogramma uitmaakt, „Bright Victory" De talrijke rolprenten waarmee de Ame rikaanse filmindustrie ons de laatste jaren de mentaliteit van de Amerikaanse front soldaat heeft willen voorstellen, konden ons onmogelijk veel vertrouwen schenken in de werkelijkheidszin van de vervaardi gers dezer films. Het was maar al te dik wijls zó dat een film die iets wilde laten zien van de heldenmoed der mannen in de voorste linies, een aanfluiting was voor al les wat maar enigszins naar realiteit zweemt. Het zien van een oorlogsfilm, waarin jonge mensen met vuile gezichten al te opmerkelijk flink doen en meer lijken op knapen in hun puberteitsjaren die op hun vriendinnetjes indruk willen maken, dan op soldaten die vechten voor zelfbe houd. is voor ons dan ook meestal een ware bezoeking geweest. Gelukkig blijken or echter nog regisseurs te zijn die óók als rij een of andere ver schrikking uit de oorlog tot onderwerp van een film hebben gemaakt, de realiteit niet uit het oog verliezen. Eén van hen is Mark Robson, die naam' maakte met „Champion" en in „Bright Victory" opnieuw een bewijs levert van zijn talent. „Bright Victory", die van Dinsdag af in het Haarlemse Lido- theater wordt vertoond (Dinsdag is zij slechts voor genodigden te zien) is een gave, boeiende film geworden die een ac tuele tragedie zuiver weergeeft. Dit is het zonder omhaal van détails opgebouwde relaas van de lijdensweg die een soldaat moet afleggen, voordat hij verzoend raakt met het harde feit dat hij blind is gewor den, toen hij door de kogel uit het geweer van een sluipschutter werd getroffen. Het is een sympathieke film geworden, ontroe rend en wars van elke valse sentimentali teit, een film die ver uitsteekt boven de rol prenten die een soortgelijk probleem als onderwerp hebben. Mark Robson heeft eer ingelegd met Ar thur Kennedy en Peggy Dow die de hoofd rollen vertolken. Hij heeft dat trouwens ook met de andere spelers gedaan. Wegens haar bijzondere artistieke en op voedende waarde werd „Bright Victory" die op de filmfestivals te Cannes en Berlijn een bijzondere plaats innam, cultureel ge keurd. Na deze hoofdfilm was er nog een ver rassing: een zeer geslaagde „bliksemrepor- tage" van Polygoon, die enkele uren tevo ren van de aankomst der genodigden in de hal van Lido was opgenomen. Ter gelegenheid van de Van Riebeeck- feesten heeft de senaat der Vrije Universiteit prof. J. van Rooy, voorzitter der Federatie van Afrikaanse Cultuur-instellingen en rector der universiteit van Potchefstroom, en dr. A. J. van der Merwe, moderator der Nederlands Gereformeerde Kerk in de Kaap provincie en voorzitter der Centrale Van Riebeeck-commissie, tot doctor honoris causa in de letteren en wijsbegeerte be noemd. lemmerliede een klein aangroeisel van de Haarlemse bebouwing in het Amsterdamse kwartier. Het gebied dat Bloemendaal aan Haar lem moest afstaan had enige bouwkernen, namelijk aan de Zijlweg en aan de Ramp- laan. Heemstede moest meer van zijn bewoners aan Haarlem afstaan, namelijk 5509. De meesten woonden in Bos en Vaart en in het Haarlemmer- en Zuiderhoutpark. De nieuwe Haarlemmers begroet Toen de annexatie een voldongen feit was zei de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk, in een raadszitting: „Na lange jaren wachtens is het thans zover dat Haarlem het keurslijf, waarin het geduren de enige decenniën gedoemd was voort te bestaan, kan afleggen en zijn vleugelen kan uitslaan ook over die gebieden die topografisch reeds lang geacht konden wor den tot de centrum-gemeente te behoren." Verder heette de burgemeester de nieu we inwoners van Haarlem hartelijk wel kom „als even zovele dragers van onze communale gemeenschap". Het aantal raadsleden van Groot-Haar lem werd uitgebreid. In de nieuwe raad kregen o.a. zitting de heren A. J. Loer akker, Ch. C. Wolff, H. Heidstra en H. Vos die tevoren in Schotens raad zitting hadden gehad. De heer J. G. van Kessel had te voren in de Bloemendaalse raad ge zeten, de heer J. de Breuk Lzn. in de Heem- steedse raad en de heer M. Meyers in de raad van Spaarndam. Financiële offers Van Haarlem werden bij deze annexatie grote financiële offers gevraagd. Bij de wet was vastgelegd dat Haarlem de getroffen randgemeenten financieel schadeloos moest stellen. Voor de overgenomen eigendom men en gronden moest de taxatiewaarde betaald worden, maar bovendien moest nog een vergoeding gegeven worden voor na delen (verminderde belastingontvangst, schade door een lagere omzet der winst gevende gemeentebedrijven, enz.). Deze laatste schadeloosstelling werd in de wet beperkt tot een maximum van 2.000.000. Aan Schoten en Spaarndam behoefde niets betaald te worden omdat die gemeenten opgeheven werden. (Haarlem moest alleen de schulden van die gemeenten overnemen; voor Spaarndam was dat slechts 42.800, maar voor Schoten beliep het 2.266.290). Tussen Haarlem, Heemstede en Bloemen daal ontstond een „papieren oorlog" over de schadeloosstelling. Daarbij werd gewerkt met lijvige rapporten van accountants. Na overleg werden Haarlem en Bloemendaal het onderling eens over een vergoeding van 488.700; Heemstede had aanvankelijk de volle 2.000.000 voor zich alleen geëist, maar kwam tenslotte tot een bedrag van 889.000. De Kroon besliste op 14 Decem ber 1932 5jaar na de annexatie) dat Heemstede recht had on 671.000. Daarenboven moest Haarlem aan Heem stede 1.790.000 betalen voor overgenomen bezittingen (o.a. het woningcomplex van Tuinwijk-Zuid en de sportterreinen aan de Spanj aardslaan Over dé belangrijkste gebeurtenissen in de verlopen 25 jaar en de conclusies die daaruit te trekken zijn, nog iets in een vol gend artikel. In Amsterdam bestaan plannen in de naaste toekomst een sporthal nabij het Olympisch Stadion te bouwen. De exploi tatie zal geschieden onder leiding van de directie van dit stadion. Voor de plannen hebben belangstelling de beoefenaars van ijshockey en van een aantal indoorsporten. Het initiatief is uitgegaan van de heer F. H. Schweers, voorzitter van de Amster damse IJshockeyclub „De Ijsvogels". Zijn bedoeling was aanvankelijk het stichten van een gebouw voor ijshockey te bevorde ren. In Amsterdam bestaat op het ogenblik geen baan en de beoefenaars van deze tak van sport moeten zich naar Den Haag be geven, om daar te oefenen of wedstrijden te spelen. De heer Schweers zocht contact met het bestuur van het Olympisch Stadion en dat van de Nederlandse IJshockey- bond. Deze bond verleende gaarne mede werking, doch was van mening, dat niet alleen aandacht besteed moest worden aan ijshockey, maar ook aan andere takken van sport. Er bestaat immers in Amsterdam voor vrijwel alle zogenaamde indoorspor ten een grote behoefte aan een overdekte gelegenheid, waarin grote uitvoeringen, demonstraties en wedstrijden van allerlei aard kunnen worden gehouden. Een en ander heeft een punt van bespreking met het bestuur van het stadion uitgemaakt, dat in zijn verlangen om van het stadion meer nog dan thans reeds het geval is een sportcentrum te maken, zich geheel met deze gedachtengang kan verenigen. Het be stuur van het Stadion heeft inmiddels be sloten het initiatief van de heer Schweers en de plannen van de Nederlandse IJs- hockeybond te steunen. De bekende mozaïekschilder Anton Molkenboer hoopt op 8 April zijn tachtigste ver jaardag te vieren. Op de foto: Anton Molkenboer in zijn atelier te Haarlem, voor zijn gedenk-mozaïek ter gedachtenis aan prof. Jos. Albcrdingk Thym, dat. zal aangebracht worden in het intérieur van diens vroegere woning aan de N.Z. Voorburgwal te Amsterdam, Er wordt op het ogenblik reeds gewerkt om de plannen te verwezenlijken. De sporthal zal eventueel verrijzen in de Stadionstraat. Zij zal 75 a 80 meter lang en 50 meter breed worden. Om het speelveld zullen tribunes opgesteld worden, welke het stadion reeds bezit en gebruikt worden bij interlandwedstrijden. Bij ijshockeywedstrijden zullen vijf duizend bezoekers kunnen zitten. De ontwerpen van de gebouwen zijn reeds bij de desbetreffende instanties inge komen. Verwacht wordt, dat spoedig toe stemming tot de bouw zal worden gegeven. Dan zou de sporthal reeds in het komende winterseizoen in gebruik genomen kunnen worden. Ons werd van bevoegde zijde medege deeld, dat de melkhandel-sanering, die ook in Velsen na de oorlog van hogerhand is gestimuleerd, niet zal worden opgegeven. Het voordeel voor de klant wordt door de slijter in deze als nummer één be schouwd. Waar vroeger een melkboer ge doemd was de melk, terwille van de klant die nu éénmaal deze en geen andere melk boer aan de deur wilde hebben, kris-kras door de gemeente te zeulen wat zeker de kwaliteit ftiet ten goede kwam is thans de zaak in een paar uur uitgevent. We hebben, zo werd ons meegedeeld, „een hechte, goede organisatie, die niet ten koste, maar ten bate van de klant werkt." Het gerucht, als zouden de bakkers ook saneren, werd weersproken. Verkoopt een melkboer een standaardproduct, de bakker en de groenteboer en vele andere winke liers werken met kwaliteitsverschil. Dit is mede één van de redenen waarom deze leveranciers niet tot sanering over zpilen gaan voorshands, zo vernamen wij. BINNENLAND De mogelijkheid is geopend om passages voor alle buiten Nederland, doch binnen Europa beginnende bootreizen, zowel wat het personen- als het autovervoer betreft vóór het vertrek uit Nederland zowel voor de heen- als terugreis volledig in Nederlands geld te betalen - Op 10 en 11 Mei zal het Werkcomité voor Opvoeding tot Democratie een paeda- gogische studieconferentie beleggen in sa menwerking met de Internationale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort over het onderwijsvraagstuk. Tot burgemeester van de gemeente Borssele (Zeeland) is benoemd de heer B. J. Dominicus, lid van de raad der gemeente Ierseke en oud-burgemeester van Rilland- bath. - Tot burgemeester van de gemeente Ka- merik en Zegveld is benoemd de heer H. L. Breen, thans secretaris van de gemeente Ankeveen. Dezer dagen is gemeld, dat de heer A. M. L. Winkelman, ambassadeur te New Delhi, benoemd is tot ambassadeur in Ceylon. De heer Winkelman wordt echter in de rang van gezant in Ceylon benoemd. Dinsdagmiddag wilde de 72-jarige vrouw C. H. S. aan de voorzijde van haar woning in de Willemsstraat in Amsterdam een wasrekje vastzetten. Zij verloor haar evenwicht en viel uit het raam van de twee de étage. Zij werd naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek dat zij was overleden. De Koningin heeft het voornemen om op 19 Mei een bezoek te brengen aan Rotter dam en de eerste steen te leggen voor de wederopbouw van de St. Laurenskerk. Bij beschikking van de minister van Economische Zaken worden met ingang van 2 Mei opgeheven de vakgroepen „Personen vervoer langs de weg", Goederenvervoer langs de weg" en „Borstelwaren-industrie". De heer Fedde Schurer heeft besloten te berusten in het arrest van het Leeuwar der gerechtshof waarbij hij wegens beledi ging van de kantonrechter te Heerenveen is veroordeeld tot f 150 boete. Daar de prijzen van verschillende grond stoffen. die in de zeepindustrie verwerkt worden, de laatste tijd dalen, kan de prijs van huishoudzeep binnenkort verlaagd wor den. In toiletzeep en zelfwerkende wasmid delen worden ingrediënten verwerkt die geen prijsdaling vertonen. Prijsverlaging van deze zeepproducten mag niet verwacht worden, De drie hoofdprijzen in de ter gelegen heid van de Van Riebeeck-feesten gehouden bouwwedstrijd van scheepsmodellen zijn gewonnen door de heren C. van der Steen in Slikkerveer, V. Toffoli in Sluiskil en door de 14-jarige A. Hummel in Sneek. HAARLEM EN OMGEVING Aan de technische hogeschool te Delft slaagden voor het candidaatsexamen voor werktuigkundig ingenieur de heer H. II. van Vliet te Haarlem en voor het examen voor scheepsbouwkundig ingenieur de heer A. S. van den Bos te Hoofddorp. De heer P. Pijper te Haarlem is benoemd tot chef-monteur bij de Dienst van Publieke Werken te Zandvoort. De heer J. Zwemmer, Ostadestraat 13 te Zandvoort, hoopt Maandag 7 April zijn zilveren jubileum te vieren bij de firma Van Empelen en Van Dijk te Aerdenhout. Een aantal klaverjasclubs heeft besloten deel te nemen aan een wintercompetitie die in September begint met twintig tientallen. Het secretariaat is gevestigd bij de heer J. Ausema, Cheribonstraat, Haarlem-Noord. De hoofdingenieur van de rijkswater staat ir. J. Volmüller. vroeger te Haarlem, is op voorstel van de regering, door de U.N.O. aangewezen als expert voor de wegen bij de missie vo.or technische hulp aan Bolivia. De burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, zal morgen, Donderdag niet van 10 tot 12, maar van 11 tot 12 uur spreekuur houden. Met een eerste walsing, die goed verliep, werd Dinsdag bij de Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden de nieuwe blokwalserij ge opend. Deze blokwalserij is de eerste stap in het grote uitbreidingsplan van de staal industrie te IJmuiden. Ondanks moeilijk heden met verlengde leveringstermijnen is zij overeenkomstig het oorspronkelijke tijdschema gereed gekomen. Dank zij de nieuwe blokwalserij zal het mogelijk worden zwaardere stalen blokken te verwerken, hetgeen een uitbreiding van het productieprogramma van de dikke- plaat-walserij van de Hoogovens tengevol ge zal hebben. Voorts zal het product van de blokwalserij de grondstof vormen voor de dit jaar nog gereedkomende warmwal- serij voor dunne plaat van „Breedband N.V." De sneeuw van het afgelopen weekeinde trof de organisatie van het Hoogoven-voet baltournooi om de Holland I-beker in het hart, waardoor de aanvangsdatum moest worden verdaagd. Het „Rooswijk"-terrein, waarop de wed strijden worden gespeeld, was Dinsdag echter alweer in zodanige staat, dat men heeft be sloten om Donderdagavond met het tournooi om zes uur van wal te steken, zodat dan de openingswedstrijd van de eerste ronde tus sen de elftallen Centrale Boys en Stofwolk begint. Aan het terrein is veel zorg besteed. De commissieleden J. van Wijk en J. Westerman zijn Maandag de 1 ele dag bezig geweest om het terrein met palen en draad af te bake nen, waardoor het noodter/ein nu op een „echt" voetbalveld lijkt. Dit is geen over bodige maatregel, want vorig jaar kwam het vaker voor, dat de voetballers last hadden van het opdringen van het publiek. Bovendien is de toegang tot het voetbal- terrein verbeterd. 3-314 Nederl. 47 A.K.U Lever Brothers Philips Gloeil. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel N. Lever Brothers Slotkoers gisteren 88% 142 176)4 147Ï4 142.14 294 8314 15414 137 9334 71 15214 15334 154 48% 5134 43 8234 47 3934 17114 Openings koersen 88% 14114 17714 149 14314 29314 83 154 136 9314 71 15214 15334 154'/, 4814 5014 4214 83 471* 3914 17214

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7