Koningin Juliana ontving de sleutels van stad Washington Koninklijke dronk op Maatregelen ter bevordering van de uitvoer Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Koninklijke Reis Regen na zonneschijn bluste het enthousiasme niet eeuwigdurende vriendschap Tunesisch geschil niet op de UNO-agenda? r "N Doch ik heb gemerkt, dat de poorten reeds wijd voor ons open stonden" Het woord is aan „Reeks algemeenheden," zegt minister Acheson Diner in het Carlton Hotel 1 AjMM ÏIHÏÏÏÏ 891* yL'jö Regeringsnota over de exportpolitiek Pinay ontsprong de dans op het nippertje Druk programma Naar Philadelphia en Kingston Koninklijke toespraak tot het Congres 66e JAARGANG No 227 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 3 APRIL 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 80 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh, op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET OFFICIëLE BEZOEK van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan de Ver enigde Staten is gistermiddag (Amerikaan se tijd; bij ons was het toen avond) ingezet op het vliegveld te Washington, waar pre sident Truman het koninklijk paar be groette. Het wordt een lange, vermoeiende maar ongetwijfeld tevens belangrijke reis. Over die belangrijkheid is het nog wel eens goed iets te zeggen, want vaderlandse nuchterheid, die menigmaal in wijsheid te kortschiet, is vaak geneigd zulk een offi cieel bezoek slechts als een uitwisseling van formele beleefdheden tussen staatshoofden te beschouwen: een oud gebruik, beheerst door „het protocol", waaraan de wereld nu eenmaal blijft vasthouden. Dit is een een zijdig en ontoereikend inzicht. Als men van een oud gebruik wil spreken noopt éiet trouwens dadelijk tot de commentaar,"at een eeuw geleden zulke bezoeken minder betekenis hadden dan tegenwoordig. De bevolking werd er nauwelijks in betrokken. Dat is veranderd: vooral veranderd door de enorme toeneming en verbetering der pu- bliciteits-middelen. Als ge er maar even aan denkt dat al hetgeen gebeurt dooi de kranten aan iedereen ter lezing wordt aangeboden, zo snel na het gebeui-de als men het zich in 1850 niet had kunnen dro men en bovendien voorzien van pakkende foto's, dat alle bioscopen het in hun jour naals weergeven en alle radiostations het uit-toeteren om te zwijgen van de tele visie. die in Amerika op zo grote schaal wordt toegepast dan is dit verschil al heel duidelijk. In 1850 en veel later nog beperkten bezoeken van staatshoofden zich in het algemeen tot de hoofdsteden. Nu zullen Koningin en Prins zich in verschei dene. ver-uiteenliggende belangrijke be volkingscentra vei*tonen, terwijl het gehele volk van uur tot uur, door al die techni sche middelen, van het bezoek op de hoogte wordt gehouden. Dit alles vestigt de aandacht op ons land. Talloze artikelen over Nederland, zijn historie en zijn huidige ontwikkeling zullen in Amerikaanse kranten en tijdschriften verschijnen. Ook over het Koninklijk gezin. En de vele Amerikanen, die afstammen van Nederlandse emigranten of zelf in hun jonge jaren geëmigreerd zijn kunnen wij bij deze gelegenheid als extra-ijverige pro pagandisten beschouwen. Op de scholen zal bijzondere aandacht aan Nederland worden gewijd en de duizenden schoolkinderen, die gistermiddag in Washington vrij hadden om het koninklijk paar te begroeten zijn al van geïllustreerde boekjes met voorlichting voorzien, waarvoor het Netherlands Infor mation Bureau te New York heeft gezorgd. Hetzelfde zal in iedere stad, die Koningin en Prins bezoeken, het geval zijn. Dit mo derne beleid geeft weer een ander voor beeld van de grote verandering in de uit werking van zulke bezoeken. Zij bepalen zich voor de bevolking niet meer, zoals in het verleden, tot de vluchtige indruk van een snel-voorbij trekkende stoet, die dan nog alleen maar voor hoofdstedelingen was bestemd. Bij velen wordt nu een belang stelling gewekt, die duurzamer is dan de korte spanne tijds van zo'n reis. En laat ons ronduit erkennen dat wij daar ten aan zien van de Verenigde Staten het grootste belang bij hebben. Als men ons daar bij zondere aandacht schenkt zullen wij ermee gebaat zijn. Het tijdstip is er gunstig voor: het feit alleen van de Marshall-hulp en de voortzetting daarvan heeft de actieve be langstelling in Amerika voor West-Europa al sterk doen toenemen. Men wil er graag meer van weten; men staat er voor open. Dat de persoonlijkheid van onze Koningin sterk tot de Amerikanen zal spreken lijdt geen twijfel. Zij bezit de eenvoud, de vrien delijkheid, de menselijke toewijding tot haar gezin die in dat democratische land bijzonder treffen. Zij is een zuiver-consti tutionele vorstin, hetgeen in een Unie die bij haar Constitution met een hoofd letter zweert bij voorbaat vertrouwen wekt. En zij is toch bij uitstek Koningin, een Koningin die stamt uit het oudste i-e- gerende Huis van Europa. Hetgeen impo neert. De koninklijke bezoeken aan Parijs en Londen hebben overigens reeds bewezen dat Koningin Juliana haar officiële rede voeringen, die zij zelf pleegt te ontwerpen en die dan ook het duidelijke kenmerk van haar persoonlijkheid dragen, niet tot alge meenheden pleegt te beperken: dat zij gaarne in duidelijke taal spreekt. Vandaag houdt zij haar rede voor het Congres, in het Kapitool te Washington. Dit alles is in wezen veel belangrijker dan formele eei'bewijzen, kleurigheid van uniformen, aantallen wappei-ende vlaggen, stramheid van troepen-afzettingen langs wegen die stoeten volgen en zelfs dan het totaal der mensen, die langs die wegen staan. Ik heb de gebruikelijke saluutscho ten uit kanonnen nog vergeten: dat is nu echt iets uit het verleden, dat nog in ieder land bij ieder koninklijk bezoek wordt toe gepast en dat toch eigenlijk een zonderling symbool van vriendelijke verwelkoming moet heten. De confetti-regen, die Koningin en Prins straks in New York wacht lijkt niet alleen moderner, maar ook hartelijker. Al is dat zware ge-boem dan alleen maar aan traditie ontleend en helemaal niet kwaad bedoeld. Zou men niet eens in de U.N.O. bijvooi-beeld kunnen besluiten het af te schaffen, ook al zouden alle chefs van protocollen daar vreselijk van schrik ken? Hoeveel schoner en zuiverder is de sfeer die luidende klokken wekken! Terugkerend tot mijn betoog herhaal ik dat een koninklijk bezoek als dit een zaak van belang voor ons volk is. Wij mogen ons gelukkig achten dat het deze Koningin en deze Pi-ins-gemaal zijn, die het brengen. R. P. De Aziatisch-Afrikaanse groep in de U.N.O. heeft de Veiligheidsraad verzocht dringend maatregelen te nemen tot regeling van het Frans-Tunesische geschil. Uit New York wordt gemeld dat men in met de U.N.O. in verbinding staande diplo matieke kringen van mening is dat het vi-aagstuk-Tunesië nimmer door de Veilig heidsraad zal worden besproken. Men acht het in deze kringen waar schijnlijk dat het bezwaar van Frankrijk (dat het hier een Franse binnenlandse aan gelegenheid betreft) door de meerderheid van de raad zal worden gedeeld. Panorama van Washington, een moderne stad, die zetel der fede- rale regering is. WASHINGTON, (Van onze correspondent). Een stad vol vlaggen en lentegroen, overgoten door het milde zonnelicht, waarin de bloesem van kersebomen zich koesterde, verwelkomde gistermiddag onze Koningin en haar gemaal met een bruisend enthousiasme. Na drie uur werd nergens meer gewerkt, behalve in de vitale bedrijven. De schoolkinderen hadden zich met vlaggetjes langs de wegen ge schaard die de stoet zou volgen naar het Washingtonse stadhuis en vervolgens naar de ambtswoning van de Amerikaanse president, en achter hen stonden rijen-dik de volwassenen, vol spanning naar het moment uitziend, waarop zij het Nederlandse koninklijke paar zouden zien passeren in gezelschap van de president en zijn echtgenote. Langs de route stonden militaire afdelingen van leger, vloot en luchtmacht stram in de houding. Muziekcorpsen, negentien in getal, hielden zich gereed om langs de hele route vrolijke marsmuziek ten gehore te brengen wanneer de stoet in aantocht zou zijn. Op de seconde af om vier uur daalde het K.L.M. toestel „Prinses Bea trix" op het vliegveld van Washington. Pope: De meest positieve mensen zijn de lichtgelovigste mensen. (Thoughts; 1754). Het werd een kleurige en vrolijke intocht, met veel muziek en vlaggen en wel twee honderdduizend mensen langs de weg. Maar het mooiste moment was toch, toen Koningin en Prins verschenen in de deur opening van h$t prachtige K.L.M.-toestel. Nadat het tiende saluutschot gevallen was, schreden de hoge gasten de trap af. Na het eenentwintigste schot begon de ver- welkoiriing. President Truman stelde de leden van het kabinet voor en verscheidene ambassadeurs maakten hun opwachting. Natuui-lijk waren hier ook de Nederlandse ambassadeur en mevrouw Van Royen, ver gezeld van enkele vooraanstaande leden der ambassade. Het was Truman, die iets huiselijks aan de verwelkoming gaf door te zeggen, dat het hem zo speet, dat zijn dochter Marga ret er niet bij kon zijn. Zij is zangeres en op concert-tournée. De Koningin antwoord de en zeide best te begrijpen, dat Margaret niet kon uitbreken. „Een zangeres, zelfs al is zij de dochter van de president van Amerika, is niet'meer eigen baas". Truman interrumpeerde lachend, dat hij zelf soms geen eigen baas was en toen lachten zij beiden. Dit was het begin -van de intocht die een succes wei-d. De bevolking van Washington toonde grote belangstelling en sympathie en dat kwam tijdens deze eerste rit reeds duidelijk tot uiting. Al drie uur te voren was het publiek be gonnen zich op te stellen nabij het stadhuis, waar de Koningin de sleutel van de stad zou worden overhandigd. Toen zij de sleutel kreeg, was haar reactie: „Dit is een symbo lische sleutel van een symbolische poort. Ik ben er blij mee, maar ik weet dat ik de sleutel niet zal behoeven te gebruiken. Ik heb immers gemerkt dat de poort van Washington wijd voor ons open staat." De stoet trok stapvoets naar het Witte Huis. Een onvei-wachte bui maakte het noodzakelijk de kap van de auto te sluiten, doch toen de regen even minder werd, liet de Koningin de kap terstond weer openen, hetgeen haar een luid applaus bezorgde van de mensenmenigte langs de weg. Langzaam reed tenslotte de stoet de hekken binnen van het Witte Huis, waar magnolia's en forsitia-struiken in volle bloei staan. Ko ningin Juliana en Prins Bernhard hadden voorlopig hun bestemming bereikt en wa ren letterlijk en figuurlijk genaderd tot het hart van dit grote land. Toen tijdens de plechtigheid op het bor des van het stadhuis opnieuw een regen bui losbarstte, snelde minister Stikker naar Hare Majesteit, om haar met zijn parapïüie te beschermen. Beiden begaven zich onder een uitgespannen zeildoek. Onder de menigte kon men in het Ne derlands horen roepen „lang leve de Ko ningin". Het podium was versierd met tulpen en anjers. Zes jongens en zes meisjes in Hol landse klederdracht boden de Koningin een bouquet rode rozen en de Prins witte anjers aan. Televisie-vertraging Koningin Juliana heeft ter wille van de televisiecamera's haar aankomst op het vliegveld van Washington twaalf minuten uitgesteld; toen de „Prinses Beatrix" bo ven het vliegveld verscheen, waren de televisiecamera's nog niet geheel gereed voor de uitzending. De Koningin gaf ge volg aan het verzoek, dat het toestel nog twaalf minuten zou blijven rondcirkelen. Het programma van het bezoek van Ko ningin Juliana en Prins Bernhard aan Washington is druk bezet. Vandaag te half tien reden de Koningin en de Prins van het Witte Huis weg voor een bezoek aan Mount Vernon en de nationale begraaf plaats Arlington. Te Mount Vernon zou Hare Majesteit een krans leggen bij het graf van George Washington en het huis van de eerste president van de Verenigde Staten bezoeken. Kort na het middaguur zullen Koningin en Prins zich naar het Capitol begeven voor een van de belang rijkste gebeui-tenissen van het bezoek. Ko ningin Juliana zal daar, evenals haar moe der dat eens deed. het Amerikaanse Con- gres toespreken. Later in de middag zal Hare Majesteit de gast zijn van de federatie van vrouwenclubs en te vier uur dezelfde middag zullen in de tijd van iéts meer dan anderhalf uur 1600 prominente Amerika nen met een snelheid van qngeveer vijf seconden per persoon aan de Koningin en de Prins worden voorgesteld. Vanavond geeft de minister van Buitenlandse Zaken. Dean Acheson, in Anderson House tot be sluit van de dag een diner ter ere van het koninklijk paar. Op 5 April zal Koningin Juliana een be zoek brengen aan Philadelphia, op twee na de grootste stad van de Verenigde Staten. Philadelphia is niet alleen een der oudste Amerikaanse steden, maar heeft tevens een belangrijke rol gespeeld in de geschiedenis van de kleine republiek die zich in nog geen 175 jaar zou ontwikkelen tot hetgeen de Verenigde Staten thans zijn. In deze stad kwamen op 4 Juli 1776 de gedelegeer den uit de dertien „koloniën" bijeen om de onafhankelijkheidsverklaring te onderteke nen. In Philadelphia werd ook de Ameri kaanse grondwet opgesteld en in 1788 aan genomen en een tijdlang was deze plaats zelfs de hoofdstad der Verenigde Staten. Op dezelfde dag gaat Koningin Juliana een bezoek brengen aan het plaatsje King ston in de staat New York. Haar feestelijke intocht vormt het hoogtepunt van de festi viteiten ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van het stadje, dat in 1652 gesticht werd door de groep Nederlandse kolonisten, die de Hudson opvoeren. De nieuwe neder zetting wérd door Piêter Stuyvesant „Wilt- wyck" gedoopt, maar kreeg later de naam Kingston, doordat een hooghartige en wel licht ietwat sentimentele Britse gouverneur er geen vrede mee had dat zijn Engelse geboorteplaats in de nieuwe wereld nog geen „naamkind" bezat. Stalins verklaring WASHINGTON. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft Woensdag op zijn weke lijkse persconferentie op een desbetreffen de vraag verklaard, dat de boodschap van maarschalk Stalin aan een gi-oep Ameri kaanse dagblad- en radio-redacteuren niets anders is dan een reeks algemeenheden, die niets bijdragen tot een verbetering van de internationale toestand. Waarnemers te Moskou geloven, dat uit Stalins antwoorden aan de Amerikaanse journalisten blijkt, dat Stalin denkt aan besprekingen op het hoogste plan tussen de grote mogendheden. Zijn antwoord wordt daar beschouwd als een uitnodiging aan Churchill en Truman voor dergelijke besprekingen. Aan ChureHill zal de volgende week in het Lagerhuis de vraag worden gesteld, wat hij denkt van Stalins verklaring, dat een bijeenkomst van de leiders der grote mogendheden mogelijk en nuttig zou zijn. Des avonds na de aankomst van het ko ninklijk gezelschap in Washington heeft president Truman ter ere van Koningin Juliana en Prins Bernhard een diner gege ven in het Carlton Hotel. Hare Majesteit bracht hierbij de vol gende toast uit: „Wij koesterden het verlangen hier te komen en u wenste dat wij zouden komen. Deze wens kwam van weerskanten. U stond er zelfs op dat wij zouden vertoeven in het Witte Huis in zijn nieuwe gedaante. Ik kan mij geen vriendschappelijker gebaar jegens ons land indenken, een symbolisch teken van de vriendschap tussen onze beide na ties. Men zou over die vriendschap een bij zonder interessant verhaal kunnen schrij ven, met mogelijkerwijs kleine hoogte- en laagtepunten. Maar in de grond bestaat die vriendschap steeds, en naar mijn vaste overtuiging zal dat altijd.zo blijven, en een belangi-ijke bij drage zijn voor beter wedei-zijds begrip, zowel in de Atlantische als in de wereld gemeenschap. Ik weet, mijnheer de president, dat u een groot vriend van de mensheid is. De voorstellen, die u onlangs aan het SPI III Mi rooorococooooooccoooc> De toespraak van Koningin Juliana tot het Congres van de Verenigde Staten op heden zal van Washing ton door de „Voice of America naar Nederland worden uitgezon den en via Hilversum vlay eer d De uitzending zal plaats hebben over beide zenders van IS.25 tot 19.IS uur hedenavond. Het tijdsverschil tussen Washington en Amsterdam bedraagt 6 uur. De Congreszitting in Washington, waarbij Koningin Juliana zal spre ken, begint om 12 uur Washington se tijd. In Deventer heeft men bij opgravingen fundamenten blootgelegd van een zeer oud klooster. Een overzicht van de gevonden bouwwerk-resten. Congres heeft gedaan, met het doel het lijden van de vluchtelingen en het pro bleem van de overbevolking in Europa te verlichten, zijn daarvan een nieuw bewijs. U staat aan het hoofd van een gi-oot land en van een volk dat zeer menslievend en van goede wille is en dat ons een onschat bare steun verleend heeft gedux"ende en na de oorlog. Uw soldaten hebben zelfs een deel van ons land bevrijd. De graven van uw soldaten zijn voor ons gewijde plaatsen. Uw regering en uw volk hebben ons op nieuw op het moeilijke pad naar de wel vaart gebracht. Wij zijn vol dankbaarheid jegens het Amerikaanse volk, dat gij ver tegenwoordigt. Ik hef mijn glas, mijnheer de president, ter ere van uzelf en van mevrouw Truman, onze vriendelijke gastheer en gastvrouwe in Amerika, en drink op de eeuwigdurende vriendschap tussen onze twee landen." „Sprookjeskoningin" President Truman antwoordde Hare Ma jesteit in een korte, geïmproviseerde tafel rede, waarin hij Koningin Juliana met een „sprookjeskoningin" vei-geleek en in dit verband aan het bezoek herinnerde van een „sprookjesprinses", Prinses Elizabeth van Engeland, thans Koningin. De president maakte melding van oude vriendschapsbanden tussen Nederland en de Verenigde Staten en sprak de hoop uit, dat het koninklyk paar een nog grotere sympathie voor het land, waarin het thans reisde, zou krijgen dan het reeds bij aan komst getoond had te bezitten. Een zestigtal gasten zat aan. De Koningin droeg een blauw-grijze avondjapon met een diamanten collier en een diadeem van diamanten. Zij was ge zeten tussen president Truman en de Ne derlandse minister van Buitenlandse Zaken, minister Stikker. Ondanks de sedert de bevrijding op het gebied van de export bereikte resultaten, die niet teleurstellend zijn, is de Nederlandse exportpositie in zeker opzicht bepaald zorg wekkend. Nederland steunt te veel op de uitvoer naar de buurlanden en het export pakket is te eenzijdig samengesteld. Daardoor is de Nederlandse handelspolitieke po sitie zwakker dan onvermijdelijk is. In het bijzonder door voortgaande industrialisatie moet hierin verbetering worden gebracht. Het industriële beleid en het exportbeleid dienen derhalve nauw te zijn verbonden. Alleen op deze wijze is verbetering in de huidige riskante toestand bereikbaar. De bestaande export levert naar de mening van de regering onvoldoende grondslag voor de economische expansie van ons land in de toekomst. De regering acht het treffen van bepaal de belastingmaatregelen in het belang van de exportbevordering gerechtvaax-digd. Zo wel uit fiscaal-technische als uit export- politieke overwegingen dient ervan te wor den uitgegaan, dat de fiscale maatregelen in het algemeen slechts op de bevordering van de uitvoer naar niet-Europese lahden worden gericht. Voor een faciliteit komt in aanmerking de vereveningsheffing. Voor de teruggave van vei-eveningshef- fing zullen zowel de fabrikant als de ex porteur in aanmerking komen, eventueel ook de tussenhandelaar. Ondernemers, die voor landen buiten Europa diensten verrichten, zoals de scheepvaart en de luchtvaart, zullen even eens in de belasting-tegemoetkoming wor den betrokken. De regering acht bovendien een tweetal maatregelen ten aanzien van de inkom sten- en vennootschapsbelasting wenselijk. Deze faciliteiten zullen evenals de restitu tie der vereveningsheffing slechts toepas sing vinden met betx-ekking tot de export buiten Europa. Zij bestaan in een onbelaste exportreserve en een bijzondere regeling voor vervroegde afschrijvingen ten behoeve van exporterende ondernemingen. Volgens een ruwe voorlopige raming zullen deze faciliteiten een derving aan belasting-opbrengst betekenen van 60 a 80 millioen. Dit delen de ministers van Economische Zaken, Financiën, Buitenlandse Zaken, Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Verkeer en Waterstaat mede in een nota over de exportpolitiek, welke heden aan de Staten-Generaal is aaixgeboden. In de zeer uitvoerige nota wordt verder onder meer gezegd dat de industrialisatie, die een centrale plaats in het na-oorlogse economische beleid inneemt, deze moet behouden. Het welslagen van verdere in dustriële ontwikkeling hangt in toenemen de mate af van de buitenlandse afzet van de producten. Nederland kan zich maar zeer ten dele veroorloven de producten van zijn industriële ontwikkeling zelf te consumeren. Een groot deel van de pro ductie moet zijn weg naar het buitenland vinden, om de steeds stijgende invoerbe- hoefte te dekken. Uitbreiding der wex-kgelegenheid en handhaving van de voorziening der bevol king zijn slechts duurzaam mogelijk, in dien de uitvoer van goederen en de ver lening van diensten aan het buitenland verder worden verhoogd. De regering heeft daarom besloten een aantal aanvullende beleidsmaatregelen te nemen. Het werkkapitaal van de Herstelbank zal worden uitgebreid ten behoeve van verhoging van op export gerichte pro ducties. Teneinde de export-financierings-maat- sch.appij bij de financiering van export- creöieten meer armslag te verschaffen, is de minister van Financiën voornemens machtiging te vragen aan de maatschappij eeix liquiditeitsgarantie te verlenen tot een maximaal bedrag van 50 millioen. Met de Nederlandse Credietverzeke- ring Maatschappij zijn een aantal afspra ken gemaakt, welke ten doel hebben de bezwaren weg te nemen, welke de be staande expox-tcredietverzekering op enige punten voor het bedrijfsleven bleek te hebben. Naarmate de deviezenpositie dit toelaat, zal worden ovex-gegaan tot het op ruimere schaal toestaan van investeringen in het buitenland. In versterkte mate zal aan dacht worden geschonken aan de midde len tot exportbevordering, die liggen op het terrein van de voorlichtingsinstanties. Zoals reeds eerder is gepubliceerd, is een ruimere regeling getroffen ten aanzien van de 10 procent dollar-bonus. Teneinde de exporteurs naar de V.S. en Canada tegemoet te komen in de bijzondere moeilijkheden, die zij bij deze export endervinden, zal bij wijze van proef een bijzondere garantieregeling worden inge voerd. Hierbij zal ae staat tegen betaling van een premie d 'or de exporteur een ge deelte garandex-en van de door deze gedu rende een aantal jaren voor de vergroting van z-jn afzet genaakte l osten. De maxi male aansprakelijkheid, die voor de staat uit de garanties mag voortvloeien, wordt gestold op t 'j millioen. De regering zal medewerking verlenen bij de ort crei-iing van de oprichting van expoidcombina'.ies er: het verlenen van financiële steun in daarvoor in aanmerking komende gevallen. Wat de V.S. en Canada betreft, kan het systeem van bijzondere expoxtgaranties mede dienstbaar worden gemaakt, aan de uevordering van de tot standkoming van exportmnnbinaties. In het bijzonder zal l.ierbij aai,dacht worden geschonken aar, de kleine nijverheid, het ambacht en clt- landbouw PARIJS (Reuter/AFP) De Franse premier Pinay heeft Woensdagavond een overwinning behaald, doordat de Natio nale Vergadering met 363 tegen 224 stem men besloot, in tegenstelling met 'een eer dere beslissing, een van de voornaamste artikelen van de begroting toch te bespre ken. Dit artikel voorziet in een bezuini ging van 110 milliard francs. Pinay had tevoren een nederlaag ge leden bij de stemming over dat belangrijke artikel van zijn begroting voor 1952. De Nationale Vergadering weigerde met 432 tegen 187 stemmen het artikel te bespre ken, dat de regering zou machtigen om bij decreet 110 milliard francs te bezuinigen, waarvan 60 milliard op het gebied van in vesteringen en de wederopbouw. Het merendeel van de gematigd conser vatieven en de radicalen was vóór het be handelen van het betrokken artikel, de overige afgevaardigden stemden echter tegen. Pinay bracht na zijn nederlaag het artikel opnieuw in stemming, na te hebben verklaard: dat hij het enigszins zou ver zachten. Met 387 tegen 219 en 370 tegen 207 stemmen werden twee communistische amendementen verworpen, die de steun hadden van de socialisten en sommige leden der MRP. In deze amendementen werd voorgesteld wederopbouw en weder- uitrusting van de bezuiniging uit te sluiten. Pinay had aan deze amendementen niet officieel de vertrouwenskwestie verbon den. doch wel te kennen gegeven, dat hij zou aftreden, indien een van beide werd aangenomen. jOOOonror* roxccfvrcon MINDER KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt en aanvanke lijk droog weer, maar later kans op enige regen. Matige en later vooral aan de kust krachtige wind tussen West en Zuid-West. Over het algemeen iets hogere temperaturen en vannacht slechts hier en daar in het binnenland lichte nachtvorst. 4 April Zon op 6.08 uur, onder 19.19 uur. Maan op 12.40 uur, onder 4.17 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 3 April Hoog water: 10.— en 22.48 uur. Laag water: 4.54 en 17.45 uur. Vrijdag 4 April Hoog water: 11.30 uur Laag water: 6.20 en 19.23 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1