Weer rumoerige zitting van kantongerecht te Heerenveen Laat óns Heemstede Prof. S. V. Zuidema sprak voor A.R. Kiesvereniging Lisse Aerdenhout Kerkconcert in Her vormde kapel Bloemendaal Corso in bollenstreek thans op 26 April U eens adviseren Voor ieder figuur een passend corset Schrijver Hermans vrijgesproken Brief aan Duitse delegatie bevatte trotyl DONDERDAG 3 APRIL 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Heemsteedse Reddingsbrigade „Masscheroen" in moderne versie T. de Bordes droeg voor in Heemstede Oranjevereniging bestaat vijftig jaar Het Fries in de rechtszaal Aan de Kwartaalabonnés FEUILLETON De fluistercampagne Volleybalvereniging opgericht Voor de kinderen Dierenarts uit Lemmer wild omdat het O.M. j le alleen Nederlands spreken leen Fries verstond Mr. Jan Derks geen hoofd redacteur meer van De Tijd Drie woonwagenbewoners verdacht van roofmoord Burgerlijke stand van Haarlem Bloembollencultuur Afdeling opgericht van de VERON Woensdagavond hield de Heemsteedse Reddingsbrigade voor drenkelingen haar jaarvergadering. Uit de jaarverslagen van de secretaris, de heer R. Abrahams, en van de penningmeester, de heer C. Roest, bleek dat 1951 een jaar van grote activiteit was. De kas bevat een batig saldo. Het leden aantal steeg tot 103. In de plaats van mejuffrouw D. van 't Zelfde die als bestuurslid aftrad, werd be noemd mejuffrouw N. de Vries. Mevrouw Pootjes werd bij acclamatie herkozen. Na uitvoerige besprekingen werd besloten om in het komend zomerseizoen een zwem feest te houden. Voor het nummer kam pioenschap popduiken stelde de heer A. Rühl de Dekkerbekér beschikbaar. Ook zal aan de bondskampioenschappen worden deelgenomen. In het gebouw van de Nederlandse Pro testantenbond in Heemstede heeft de plaat selijke Doopsgezinde Kring een drukbe zochte gemeente-avond gehouden, tijdens welke de heer T. de Bordes fragmenten uit werken van Aart van der Leeuw, een ge dicht van Jef Last en de „Masscheroen" van prof. dr. W. A. P. Smit voordroeg. Dit laatste is een bewerking van het bekende Middeleeuwse „Wagenspel" van die naam, waarin de advocaat van de duivel God er van beticht „met twee maten te meten". In prof. Smit's Masscheroen nu treedt Lucifer zelf als klager en aanklager voor de hemel troon en is de naieve Middeleeuwse symbo liek in de dialoog tussen de Satan en de engel Gods vervangen door reëlere beel den die aan onze tijd ontleend zijn. Gedeeltelijk resulteerde dit in een sterk aansprekend rhythmisch proza, dat strak- gescandeerd en sober gezegd door de voor drachtskunstenaar, diepe indruk vermocht te maken, maar hier en daar viel de „krantentaal", die de schrijver zijn Satan soms in de mond legt, toch wel enigszins uit de toon. hetgeen de sfeer waarvan zulk een verheven woordenduel „op het hoogste niveau" doortrokken dient te zijn, hier en daar afbreuk deed. Beter dan in zijn Satan- uitbeelding (die wat te weinig nuancering van mimiek en gebaar te zien gaf), vonden wij De Bordes als de vertolker van het Goddelijke wederwoord dat hij een won derlijke serene onaantastbaarheid gaf. De intermezzi en begeleiding van mecha nische muziek had echter beter achterwege kunnen blijven. Woensdagavond werd op een vergade ring van de Anti-revolutionnaire Kiesver eniging te Heemstede in het Hervormd Jeugdhuis aan de Herenweg het woord ge voerd door prof. S. V. Zuidema, die in het bijzonder de grondslag van de A.R.-partij weergaf. De doorbraak heeft naar hij zeide voor menigeen de ernstige vraag opge worpen of er verband bestaat tussen reli gie en politiek. Zij vinden de politiek niet zozeer een terrein, waarop de religie tot uiting dient te komen. Voor dezen is Gods woord, naar prof. Zuidema zeide, niet meer universeel maar geldt het slechts het bo vennatuurlijke leven, dat men streng ge scheiden wil houden van het natuurlijke leven. De Calvinistische confessie is echter dat Christus alle macht in de hemel en op aarde is gegeven. De doorbraak heeft naar hij zeide de religie gekortwiekt. In de in ternationale politiek gebiedt de religie de totalitaire tyrannie van Rusland te be strijden. Het streven om „een derde weg" te bewandelen omdat men ook Amerika als een goddeloze macht beschouwt achtte de professor een teken dat de politieke roe ping van het Christendom ontbreekt, die er voor alles op gericht is, de tyrannie te bestrijden Die vindt men in Rusland en niet in Amerika, dat de mensen tenminste vrij laat in hun verantwoordelijkheid voor God. Spreker behandelde vervolgens de binnenlandse toestand, die naar hij zeide in de afgelopen jaren geleerd heeft wat socia lisme is. „Wij zijn Indonesië kwijt en In donesië is ons kwijt", zo zeide hij, en ver volgens beschreef hij het lot van de Am bonezen in ons land, die hij een „vermoord, verkracht volk" noemde. Dit is naar hij zeide allemaal te wijten aan een ontbreken van een religieus normbesef bij de rege ring. Ook de sociaal-economische politiek die werd gevoerd, heeft volgens hem tot een ontstellende verarming van ons volk geleid, waarvan de arbeiders het eerst de dupe zijn. Voorts, moet zoals prof. Zuidema be toogde, de juridische macht der regering vaak tot de orde roepen omdat zij een loopje neemt met de geldende wetten. Men heeft de Anti-revolution/nairen voorgehouden, dat zij de hun geboden kan sen om mee te regeren niet hebben ge grepen. Maar dit zou er volgens spreker op neerkomen, dat zij medeverantwoorde lijk zouden worden voor een beleid, dat zij niet kunnen ondersteunen. „En dan blij ven wij maar liever aan de kant staan; men moet niet denken dat wij baantjes jagers zijn", zei hij. De vergadering werd geopend en gesloten door de voorzitter van de kiesvereniging, mr. A. van den Berg. Op 7 Augustus bestaat de Oranjevereniging te Lisse vijftig jaar. Dit feit zal op 30 April gevierd worden. Het hoogtepunt belooft het Door het abonnementsgeld voor het tweede kwartaal 1952 thans te gireren bespaart U incassokosten. U kunt het bedrag ad 6.10 (voor abonnés die de krant per post ont vangen ƒ6.60) storten of overschrij ven op postrekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad of op één van onze rekeningen bij de Amster- damsche-.Twentsche- of Rotterdamsche Bank te Haarlem. Als U er prijs op stelt, dat het abonne mentsgeld voortaan automatisch van Uw girorekening wordt afgeschreven, wilt U dan een machtigingsformulier aanvragen bij onze administratie door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 8) Professor Porter werd gehuldigd als de redder van het land. Maar twee maanden geleden brachten de kranten plotseling geen nieuws meer over hem. Het was hoogst eigenaax-dig. Ik wist niet, dat hij hier was, merkte Brannigan op. De afdeling Speciale Za ken van Scotland Yard stuurt meestal een mannetje uit om een oog te houden op beroemdheden als Professor Porter. Het is dus best mogelijk, dat er iemand bij hem is. Dat geloof ik niet, merkte Arlen op. Hij logeert in dit hotel. Hij was abso luut alleen, toen hij even voordat het diner begon de lounge binnenliep. Een groepje, dat rond een tafeltje zat, was vrij luid aan het lachen. Toen een van hen per ongeluk naar de professor keek, stond deze ogenblikkelijk op en ging alleen in een hoek zitten. Uit zijn handelwijze zou ik opmaken, dat hij zich helemaal niet op zijn gemak voelde. Het is maar een idee van mij, maar.... Woensdagavond werd in de Witte Zwaan een vergadering gehouden onder leiding var- de heer B. Mastenbroek om te komen tot oprichting van een volleybalvex-eniging. Na ampele bespreking werd daartoe besloten. Ter vergadering meldden zich 51 leden aan. Het bestuur is als volgt samengesteld: B. Mastenbroek, voorzitter, mej. C. Wesselo, secretaresse, H. J. Jansen, penningmeester, J. Osephius, C. A. Jansen, mej. Wevers, wed strijdsecretaresse. Medegedeeld werd dat het Lissersportpark ter beschikking is gesteld voor de oefening. De eerste trainingsavond is bepaald op 15 April. Zeker waard er aandacht aan te schenken, onderbrak Brannigan hem. Ik heb hem feitelijk nog nooit ontmoet. Ik zou hem wel eens rustig willen gade slaan. Hij ziet er precies zo uit als op de foto's, zei Judith. Laten wij dan eens kijken, of hij er nog is, besloot Brannigan. Als hem iets zou overkomen.Maar laten wij op stappen en daar maar liever niet aan den ken. De hoofdinspecteur en zijn twee jonge vrienden namen afscheid op de trap. Bob en Judith liepen naar de lounge. Indien zij niet binnen vijf minuten zouden terug komen, zou de professor daar nog steeds zitten. Nadat de vijf minuten verstreken wa ren, liep Brannigan de lounge in. Direct merkte hij professor Porter op, die in een hoekje zat. In een oogwenk had hij het smalle hoofd, het hoge gewelfde voor hoofd, de verwarde haardos en de dikke brilleglazen in zich opgenomen. Hij lag languitgezakt in een gemakkelijke stoel. Brannigan zag direct, dat de man ziek was geweest. Hij leek veel ouder te zijn dan zijn vijftig jaren. Z'n huid was vaal en zijn handen trilden telkens bij het om slaan van een bladzijde van het boek, dat hij aan het lezen was. Een kellner kwam aanlopen met een glas likeur op een blaadje. Geleid door een bijzonder instinct volgde Brannigan concours-hippique in het Gemeentelijl Sportpark te worden. Aan de organisatii werkt de Harddraverijvereniging mee. De jaarlijkse kortebaan draverij is be paald op Donderdag 25 September op he terrein van de familie Vreeburg. Aan d( strijd is het kampioenschap van Nederlanc verbonden. Het concert, dat gisteravond in de Ne- derlands Hervormde Kapel te Aerdenhoul ten bate van het kerkbouwfonds der Ne derlands Hei-vormde Gemeente werd ge geven, heeft, gezien de gx-ote belangstelling, ongetwijfeld aan zijn doel beantwoord. Welwillende medewerking was verkregen van enkele solisten, een ensemble van strijkinstrumenten en een harmonium en voorts had Aerdenhouts kerkkoor onder leiding van de heer B. J. Kniese een aan deel in het concert met de uitvoering van enkele koorwerken voor de Lijdenstijd. De acoustiek van de Hervormde Kapel is dor. Zij werd door het grote aantal toe hoorders nog ongunstiger voor koorzang, Een gewenste klankversmelting kon niet tot stand komen. Maar wel kon het koor de overtuiging schenken, dat de voorbe reiding van de uitvoeringen zorgvuldig ge weest was. Dat was goed mei-kbaar aan de vertolking van het eerste koor uit Pergo- iesis „Stabat Mater" en van het „Ave Verum" van W. A. Mozax-t. „Vei-e languo- i-es" van A. Lotti had ik liever a capella gehoord in plaats van begeleid door het harmonium, al was er op die begeleiding zelve niets aan te merken. Maar vrouwen- stemmen komen meestal in conflict met de harmonium-klank en ook nu uitte zich dit conflict in onzuiverheid. Het begeleidende strijkorkest speelde verdienstelijk, al klonk er nu en dan wel eens een toontje dat, ge toetst op zuiverheid, niet door de beugel kon. De pianiste Aad Plas trad als soliste op met de Fantasie in c van J. S. Bach en de Chaconne in G van G. F. Handel. Haar spel was technisch vaardig en fris van uit drukking. Voor deze muziek uit het Barok- tijdpei-k had zij eigenlijk een juister in stelling dan de violoncellist Jan Plas, die de Sonate in g van Handel met veel roman tische expressie voordroeg en daartoe veel tempo-wisselingen en een overmaat van sterkte-nuanceringen toepaste. In de Twaalf variaties over een thema uit „Judas Maccabaus" van Handel door Ludwig van Beethoven kon hij zijn gevoelige natuur met meer recht laten spx-eken. En geheel in overeenstemming met zijn aard was het Adagio con variazioni van O. Respighi. Aan Aad Plas had hij een uitstekende bege- leidstex-. Ook de fluitiste Corrie Vening Meinesz had aan deze pianiste betrouwbare steun, toen zij de Sonate in e van G. Platti speel de. Fluitiste als pianiste toonden voor deze muziek een goed stijlbegrip. Aan het slot van de avond sprak de predikant van de Nederlands Hex-vormde Gemeente te Aerdenihout, ds. J. E. Dx-ost, woorden van dank tot de medewerkenden. P. ZWAANSWIJK. In Nymegen zullen met ingang van 1 Juli Dieselbussen gaan rijden ter verbinding van het centrum der stad met de buiten wijken van Oost- en West-Nijmegen. De ge meente heeft er f 175.000 voor beschikbaar gesteld. de man. Hij was donker, licht gebouwd en nog jong. Uw bénédictine, sir", zei hij met een Italiaans accent. De professor keek nauwelijks van zijn boek op. Je moet je vergissen, zei hij met een vreemd aandoend h'oog stemgeluid. Ik heb niets besteld. Sorry, sir, de kellner wist van geen wijken. U heeft zo juist een bénédictine gehad en daarvoor nóg twee. Maar indien u het niet wenst, zal ik de bénédictine wel weer meenemen. Wacht eens even, zei de professor plotseling en hij legde 't boek naast zich neer. Je zegt, dat ik al drie bénédictines heb gehad? Dat vind ik erg vreemd. Ik heb niets gedronken na het diner, ik drink trouwens nooit bénédictine. Als ik een likeurtje wil hebben, bestel ik steeds kum- mel. De kellner haalde zijn schouders op. Het was duidelijk, dat hij de professor niet ge loofde. Het is mogelijk, dat ik mij vex-gis, sir. Misschien heb ik die drie bénédictines wel bij iemand anders gebracht. Maar ik weet in ieder geval zeker, dat ik iedere keer betaald werd en een tip kreeg van veertig francs. Ik zal mij dus geen zorgen maken. Plotseling keek de professor vex-strooid en tevens een beetje angstig. Ik zal dat van die likeurtjes wel ver geten hebben, mompelde hij. Mijxx ge- De kantonrechter te Heerenveen, mr. S. R. Wolthers, heeft voor de tweede keer de zaak behandeld tegen de Lemster dieren arts S. van der B., aan wie een verkeers- overtreding vaxi gex-inge betekenis ten laste was gelegd. Toen deze dierenarts een half jaar ge leden ook voor de Heerenveexise kanton rechter moest verschijnen en zich bij het verhoor van de Fi-iese taal bediende zei mr. Wolthers: „Ik versta u officieel niet". Fedde Schux*er sohreef over deze gebeurte- nis het artikel „De laatste man van de zwarte hoop" waarvoor hij later zowel door de politierechter als door het gerechts hof te Leeuwarden wegens belediging werd veroordeeld. De kantongerechtszitting verliep niet zonder incidenten. De heer Van der B. be diende zich weer van de Fx-iese taal. „U hebt een half jaar geleden ook Fi-ies tegen mij gesproken", zei de kantonrechter. „Ik heb u toen duidelijk mijn mening over de toelaatbaarheid daarvan uiteengezet. Mijn standpunt is door de minister van Justitie bevestigd, toen hij zei, dat het voor de hand ligt, dat in het Nederlandse rechtsverkeer de taal wordt gebruikt waarin de wetten zijxx geschreven en welke iedere Nederlan- der leex-t spreken en schrijven. Hierop kan echter één uitzondering worden gemaakt, wanneer een vex-dachte de Nederlandse taal niet behoorlijk machtig is en er zich dus ook niet goed in kan verdedigen. In zo'n geval zal ik het gebruik van het Fries gaarne toestaan. Maar van zo'n uitzonde ring is hier geen sprake omdat u acade misch gevormd bent en u zich in het Ne derlands zeer wel kan uitdrukken". Vervolgens vroeg de kantonx-echter aan de heer Van der B. of hij bleef bij zijn standpunt en toen deze daar bevestigend op antwoordde verklaarde de kantonrech ter: „Ik kan het u niet verbieden en ik zal het u niet verbieden, maar de conse quenties zijn voor u". Een debat over deze kwestie wilde mr. Wolthei-s niet toestaan, maar de verdachte kreeg nog gelegenheid te zeggen, dat de Nederlandse wet nergens voorschrijft, dat gebruik van het Fries in de rechtszaal verboden is en dat hier dus sprake is van een persoonlijke uitleg door de kantonrechter. Daarna vroeg de ambtenaar van het Openbaar Ministerie, die geen Fi-ies is, of de vex-dachte Nederlands zou willen spre ken. De heer Van der B. wilde wel aan dit verzoek voldoen, maar vex-klaarde na drukkelijk, dat hij blijft bij zijn standpunt, dat in de rechtszaal Fries gesproken mag worden. Om, naar hij zei, niet de indruk te vestigen, dat hier van onwil sprake is, BURGERLIJKE STAND GEBOREN: A. DerksemaVeld, z.; B. A. B. BabeliowskySpaans, z.; G. C. Versluis iBrandhof, z.; C. R. DorenbosRoosenboom, dochter. ONDERTROUWD: S. P. J. Bouchier en H. v. d. Brink. GETROUWD: A. H. Schakel en S. L. Carl- gren; J. Mes en J. G. H. Kaptein: J. Bredt en Jkvr. H. W. A. van Spengler; F. Roden boog en H. G. Vinke; J. M. Polak en E. J. Posthuma. OVERLEDEN: N. A. C. Hijmans, 64 j.; M. van Bennekum, 86 j. ■Clowntje Rick heugen gaat achteruit. Hier, als je blieft, en blijf niet langer staan. De hand van de kellner greep naar een bankbiljet van hondex-d francs. Merci, M'sieur. Hij rende weg, de professor verstx-ooid achterlatend, die zoneter ook maar een woord te lezen in z'n boek staarde. Nauwelijks was de kellner in de gang buiten de lounge gekomen, of Brannigan hield hem staande. De hoofdinspecteur had hem zó onopvallend gevolgd, dat niemand, behalve Bob en Judith, hadden gezien wat er feitelijk precies gebeurd was. Wacht eens eventjes, zei Brannigan. Wie zette jou op tot dat spelletje met die likeurtjes? M'sieur? Zijn stem klonk vlak, alhoewel hij enigszins onthutst keek. Je weet best wat ik bedoel. Ik spreek niet erg goed Engels, mom pelde de kellner. Je spreekt het heel goed. Ik heb jouw gesprek met de professor gehoord. Ik versta het maar slecht. Waarom deed je alsof de professor iets besteld had? Ik ben er namelijk zéker van, dat hij niéts besteld had. De kellner zette grote ogen op en maakte een vragend gebaar met zijn handen. Misschien heb ik mij wel vergist. Dat vertelde ik de professor ook. Er zaten en kele hex-en in een andere hoek. Waarom zou ik mij met opzet vergissen? Het is mijn werk "om de gasten te bedienen en hen te brengen wat zij bestellen. sprak de verdachte verder In het Neder lands. Hij vond echter, dat de ambtenaar van het O.M. zelf ver over de schreef is gegaan, toen hij na de vox-ige zitting aan een journalist verklaarde, dat hij „een boerenkinkel, die Fries had gesproken, flink had afgeblaft". De ambtenaar zei, dat hij wel met de joux-nalist had gesproken, maar die uitdrukking niet had gebezigd. Na enig debat over deze zaak sloot de kantonrechter dit incident. Er ontstond echter opnieuw i-umoer, toen de heer Van der B. nog zei verder Neder lands te zullen spreken, uitsluitend als een gunst tegenover de ambtenaar. Van de publieke tribune werd toen in het Fries geroepen: „Hij woont hier al vier jaar". Degene, die dit riep en daarna de zaal ver liet, werd door de pax-ketwacht aangehou den en ongeveer drie kwartier aan een ver hoor onderworpen. Daarna werd hij weer vrijgelaten. De zaak was inmiddels verder rustig verlopen en de diex-enarts werd we gens de verkeex-sovertreding tot 7 boete of twee dagen hechtenis veroordeeld. Het katholieke dagblad De Tijd heeft een verklaring van zijn directie gepubli ceerd, waarin gezegd wordt dat de hoofd redacteur, mr. Jan Derks, met ingang van 1 April van zijn functie is ontheven. De heer Derks had reeds in December 1951 ontslag gevraagd per 1 Juli 1952. Dit ver zoek werd ingewilligd onder voorbehoud dat dé vennootschap slechts zolang van zijn diensten gebruik zou maken als haar gewenst voorkwam. „Wegens xxioeilijkheden van verschil lende aard", zo zegt de directie verder, „met name ook omdat een aantal recente publicaties van mr. Jan Derks ernstige critiek ontmoette, is na overleg met enkele vooraanstaande redacteuren besloten, mr. Jan Dei-ks, met toekenning van schade loosstelling, van zijn functie als hoofd redacteur en van verdere verantwoorde lijkheid te ontheffen met ingang van 1 April. Het doet ons leed dat de scheidende hoofdredacteur juist op de dag voor zijn vertrek onder de titel „Minister Lieftinck restitueert meeropbrengst belastingen" een wel opzienbarende maar kwalijke April grap lanceerde, welke wij niet alleen in strijd achten, met de waardigheid van onze courant maar ook met die van onze lezers." (In deze Aprilgrap, die in grote opmaak op de voorpagina van De Tijd was opge nomen, liet de schrijver minister Lieftinck 900 millioen onder de belastingbetalers verdelen. Ieder van hen zou op 1 April op het postkantoor 90,kunnen gaan halen). De directie van De Tijd besloot haar verklaring aldus: „Wij hopen van hax-te dat in de vacature op zodanige wijze zal kunnen worden voorzien, dat De Tijd zijn oude glorie in korte tijd zal kunnen her winnen." Naar aanleiding van deze verklaring verzocht de raadsman van mr. Jan Derks de president van de Amsterdamse recht bank in kort geding te beslissen, dat de directie van De Tijd mr. Derks volledig zou rehabiliteren door publicatie van een communiqué, dat in overleg met de heer Derks zou worden opgesteld. Dit kort geding, dat Vrijdag zou wor den behandeld, is inmiddels ingetrokken, daar volgens de Volkskrant de directie van De Tijd heden een dergelijke rehabilitatie zal publiceren. Minister Lieftinck zou volgens de Volks krant aan rnr. Derks hebben laten weten dat hij de April-grap zeer geslaagd vond. Enige tijd geleden is door de politie te Oosterhout het stoffelijk overschot opge graven van de 78-jarige A. B. Een schipper ontdekte het lichaam van B. op 24 Augus tus 1950 in het Wilhelminakanaal. Omdat niets deed vermoeden, dat men hier met een misdaad te maken had, werd toestemming gegeven tot de begrafenis. Dezer dagen zijn evenwel drie woonwagen bewoners gearresteerd: de 24-jarige J. B. en de eveneens 24-jarige J. J., beiden uit Oosterhout en de 24-jarige H. S. uit Heer len, als verdacht van roofmoord op A. B. Het bloemencorso in de bollenstreek, dat op 19 April zou worden gehouden, is wegens de weersomstandigheden ver-scho ven naar 26 April. Gezien het koude weer van de laatste week was men bevreesd, dat de bollen niet op 19 April in volle bloei zouden staan. En niemand haalde jou er toe over om de professor te suggereren, dat hij ver strooid was? M'sieur! Brannigan dacht eventjes na. Het is goed. Je kunt gaan, maar ik wil straks nog eens met je praten. Hoe heet je? Henx-i, M'sieur. O.K. Ga maar weer aan je werk. Brannigan liep langzaam naar de lounge terug. De professor zat nog steeds over zijn boek gebogen. Het glas bénédictine had hij laten staan. Brannigan pakte een Frans geïllustreerd tijdschrift en ging zit ten. Niemand, die naar hem keek, zou kun nen opmerken, dat Brannigan niet de min ste belangstelling voor zijn lectuur had: ieder ogenblik wierp hij een blik op de professor. Een half uur later bracht hij zijn hand naar de mond om een geeuw te on derdrukken. Hij legde het tijdschrift op een tafeltje en wandelde naar zijn kamer. Hij stond bij het raam en keek naar buiten toen Bob en zijn vrouw binnenkwamen. En?" vroeg Bob. Het bevalt mij niets, gaf Brannigan toe. Ik heb de professor nauwkeurig geobserveerd. Al die tijd dat hij daar zat, heeft hij geen blad van zijn boek omge draaid. Het schijnt mij, dat hij op 't punt staat een zenuwinstox-ting te krijgen. Dat dacht ik ook al, merkte Arlen op. Ik vond die kwestie met die likeur tjes niet helemaal zuiver op de gx-aat. Die kellner is of een dwaas, of Iemand dwong hem dat te doen on- HAARLEM EN OMGEVING Prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel, hoogleraar aan de Rijksuniversi teit te Utrecht en van 19191925 predikant bij de Nederlands Hervormde gemeente van Haarlem, viert 10 April zijn 70e verjaardag en zal aan het einde van déze academische cursus zijn arbeid neerleggen. Door uitste- digheid zal hij zich op zijn 70e verjaardag aan alle feestbetoon onttrekken. Ds. A. M. Boeüinga, Gereformeerd pre dikant te Haarlem is candidaat gesteld voor het bestuur van het Verband van Gerefor meerde evangelisatiecommissies in de vaca- ture die ontstaat door het aftreden van dr. i P. G. Kunst te Amsterdam. De A.N.W.B. houdt ook dit jaar een Paaswandeling welke op 11, 12, 13 of 14 April kan worden gemaakt. De wandeling draagt het traditionele karakter van een dwaaltocht en voert door het Nationale Park „De Kennemerduinen". Voor deze Paas wandeling, waaraan zowel door leden als niet-leden van de A.N.W.B. kan worden deelgenomen, bestaat reeds een grote be langstelling. De vertrekpost is gevestigd in „Het Witte Huis", aan de Zeeweg le Óver- veen, In het onlangs geopende rusthuis „Lin- denheuvel" te Overveen wordt Palm-Zondag een uitvoering gegeven, waaraan meewerken: Riek BonsetHorst, voordracht; Henk Es- selaar, viool en Bertha Bonset, begeleiding. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, zal morgen, Vrijdag, geen spreekuur houden. Ds. A. J. P. Boeke, die Zondag de dag herdenkt, waarop hij een halve eeuw gele den het predikambt in de Nederlands Her vormde Kerk aanvaardde, zal na zijn preek- dienst in zijn eerste gemeente, die van Noórdwijkerhout, aldaar in „De Gemeente woning" een receptie houden. Hij zal de dag van zijn jubileum niet doorbrengen in zijn woning te Haarlem maar elders in zijn naaste familiekring. ADVERTENTIE Sportcorset 6.75 Voorsluiting met binnenband 17.75 Camp's patent corsetten reeds vanaf 17.25 Lastina B.H. poplin 2.75 satijn 4.75 Strapples vanaf 3.95 Onze sortering Dames-Pyama's en Nachthemden is thans compleet. Katoenen Nachthemden 5.95 en 8.25 Waszijde vanaf 7.95 Katoenen pyama vanaf 8.50 Waszijden pyama vanaf 8.85 Nylons 51 gauge2.95 Kristal donkere naad 5.95 Netnylon (Swiss made) 8.95 Ruime keuze Dameszakdoekjes De Amsterdamse rechtbank heeft heden morgen de 30-jarige romanschrijver W. F. Hermans vrijgesproken. Hem was ten laste gelegd, dat hij zich opzettelijk in beledigende vorm over de Rooms-Katholieken zou hebben uitgelaten, namelijk in een fragment uit zijn boek „Ik heb altijd gelijk". Bij de behandeling van deze zaak, waar over wij uitvoerig hebben bericht, eiste de officier van justitie primair: vrijspraak, subsidiair een geldboete, die de schrijver bij het vex-richten van zijn creatieve werk niet zou beïnvloeden. Deskundigen van een laboratorium te Delft hebben verklaard, dat de brief, die aan de Duitse delegatie bij de Duits-Joodse besprekingen in Den Haag was gezonden en door de politie in beslag werd genomen, trotyl bevatte. Deze zware springstof was door de droge batterij en de ontsteking zeer goed tot ontploffing te brengen. De brief bevatte een getypt pamflet met woordelijk dezelfde inhoud als de op 30 Maart uit Genève aan vier Parijse dag bladen gestuurde dreigbrieven van de „Or ganisatie van Joodse partisanen", waarin deze zoals wij eerder berichtten, de verant woordelijkheid voor de aanslag op Ade nauer op zich nam. Bij vergelijking bleek echter dat het pamflet in de brief aan de Duitse delegatie in Den Haag met een an dere schrijfmachine is getypt. I derbrak Brannigan Bobs woorden. En hij I vertelde wat hij tegen de kellner gezegd had. Ik kreeg geen woox-d uit hem los waardoor mijn vermoeden bevestigd zou kunnen worden. Ik denk dat het de bedoeling is, zei Judith, dat de professor moet gaan me nen dat hij niet meer weet wat hij doet. Precies. Hij zou hierdoor zó nerveus kunnen worden dat hij wel eens zijn gees telijk evenwicht zou verliezen. Het gebeurt meer dat een genie plotseling krankzixxnig wordt. Denk maar eens aan Dean Swift en Strindberg. Maar vergeet niet dat er tóch een kans is dat de professor wérkelijk verstrooid is. Hij kan dan bést iets besteld hebben, en later alles weer vergeten zijn. Maar waarom zou hij dan vragen naar iets, dat hij nooit gebruikt? Ik moet nog een heleboel over Porter te weten zien te ko men en vooral waarom hij hier is, voordat in dit geval kan gaan uitzoeken. - Waarom ga je niet een praatje met hem maken?, stelde Judith voor. Nu nog niet, antwoordde Brannigan. Eerst moet ik over alles nog eens rustig mijn gedachten laten gaan. Of wij zijn in een hoogst onaangename en geheimzinnige geschiedenis gerold, óf het zijn alleen maar kletspraatjes zonder meer. Maar het moet toch een betekenis heb ben, drong Judith aan. Zij droeg een zwar te, nauwsluitende cocktailjurk, die uitste kend contrasteerde bij haar goudglanzende haar. (Wordt vervolgd). S HAARLEM, 2 April 1952 ONDERTROUWD: 2 April: J. M. Boom en P. M. G. Westerburger; A. G. de Bakker en Y. E. Clarijsse; J, H. L. M. Sormani en E. W. de Wit; J. F. A. Goossens en A. M. van Buchem; M. Korver en C. van Wijk; W. Bos huis en E. de Jong; A. de Rooij en T. C. G. Oorthuis; J. P. van Kipshagen en J. de Zwart; F. Koppen en D. de Zwart; H. Bouma en I. den Dekker; P. Wals en F. Wesseling; I. D. Smits en J. J. Burger; J. Tegnetti en H. J. Grootes; H. J. Heemskerk en G. A. Laan; H. J. Franse en M. C. M. Buijs; J. Beenen en M. Hammega; E. Oosterbaan en J. C. van Slooten; J. Olde Reuver of Priel en A. A. B. Plantjé; J. Coolen en S. N. Noya; J. Kriege en C. A. Teunissen; H. Zonneveld en A. Det- mar; J. Martens en C. van Heijningen; J. Wiering en C. A. Mantz; A. Maas en P. Oosterhoff; M. Hansen en G. M. Beus; P. Carton en J. C. Bonnes; A. M. Meijer en M. E. van Maren. GEHUWD: 2 April: J. P. C. Blaauw en L. M. J. van Vlijmen; J. de Rond en H. M. ten Hoonte; J. W. Lips en T. E. Boon; U. R. van Duivenboden en L. A. B. de Gauw; E. van Eek en P. Hensen; M. J. N. Schaap en J. Daemen; M. J. Rooseboom de Vries en J. C. Beelen; H. van den Nouwland en C. C. Bout; R. Dubois en L. de Veen; J. van Doorn en J. van den Bos; J, Kappenburg en M. G. Latjes; C. de Jong en M. Molenaar; E. J. van Deursen en M. J. J. Koedijk; G. Nieuwveen en G. Dekker. BEVALLEN van een zoon: 1 April, T. C. J. van Tol—Knelange; D. van Deventer— Vleghert; L. NijmanZandstra: N. G. Roosma Aalbers; 2 April, E. M. Smits—Marchand. BEVALLEN van een dochter: 1 April, W. G. Rol—de Graaf; A. Poelgeest—van der Me ij; C. C. Wolvers—KorsA. M. C. van der Mije—ter Haak; E. van Aalst—Bruin; F. J. SnoekNupoort; 2 April, G. C. Rentenaar Timmerman. De afdeling Lisserbroek van de Algemene Vereniging van Bloembollencultuur hield Woensdagavond haar jaarvergadering in de zaal Faas onder voorzitterschap van de heer Joh. Lelij. Voor de kwekers is 1951 gunstig verlopen, doch hij moest thans constateren dat de handel slap was als gevolg van de contingenteringsbepalingen van Engeland en Frankrijk. Vervolgens werden de jaarversla gen uitgebracht. Er was een batig saldo van f62.50. Tot afgevaai-digden werden benoemd de heren J. van der Lelij en L. J. v. d. Lans. Het voorstel van het hoofdbestuur, aan gaande het stemrecht, werd verworpen. Het voorstel inzake Keukenhof werd met 20 tegen 13 stemmen aangenomen. Het voorstel Grootebroek, betreffende de vakheffing werd evenals het voorstel Berk hout verworpen. Voor radio-amateurs sprak Woensdagavond de voorzitter van de landelijke radio amateursvereniging, de heer Thoolen. Na een uitvoerige uiteenzetting van de organi satie van de Vereniging Experimenteel Radio-ondei-zoek Nederland, die reeds meer dan 4000 leden telt, werd door spreker met enkele voorbeelden het radio-contact der amateurs over heel de wereld besproken. De VERON beoogt door onderling contact tot een verbetering van het contact der ama teurs te komen. Besloten werd een afd. op te rchten welke de Bollenstreek zal heten. 26 amateurs werden ingeschreven, waaruit als voorzitter werd gekozen de heer G. Mourik, verdere bestuursleden de heren De Best en A. Teegelaar, penningmeester, H. Schoon- derbeek en G. Hassing. Hierna hield de heer Thoolen een causerie over Electro- nen-techniek. Daar zag oom Tripje nog net de kat en de hond weer om 'n hoek verdwijnen. Ze holden dê trap op naar de bovenste verdieping. En oom Tripje rende er achter aan. Het was ook wel te doldie twee rakkers maakten een herrie in huis en alles werd onderstboven gelopen! Kom hier, Krulletje!", riep oom Tripje. Maar jawelanders was Krulletje heus wel 'n gehoorzaam hondje. Maar nu hij achter die kat aanzat, luisterde hij niet. Hij holde maar als 'n bezetene achter de poes aan, de trap op, de zolder over. Nou ja, je kon toch, als hond, niet dulden dat er zo maar een wildvreemde poes zo onbeleefd was je huis binnen te dringen! „Wrrrrauwauwauwauw!", blafte Krulletje nijdig. Bijna had hij de kat te pakkenBijna. Maar nog net op het nippertje schoot de kat het zolderraam, uit. Krulletje nam 'n sprong en belandde ook in de dakgoot. „Ik krijg je wel," wrrroeff! Maar dat had hij mis. De poes schoot tegen de gladde dakpannen op en zat in 'n wip boven op het schuine dak. En dat lukte Krulletje niet!

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6