Koninklijk Paar bezocht Philadelphia en Kingston Amerika wenst behandeling kwestie-Tunis door UNO Verscheidene branden tijdens winderig weekeinde Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vandaag intocht in New York Eindeloze regen bedierf het feest Franse politie krijgt een waarschuwing Transportvliegtuig viel in New Yorkse wijk Nieuwe Tunesische regering zou vandaag worden bekendgemaakt Mohammedaans overleg Twee boerderijen en 20 koeien verbrand Zoon van generaal Van Fleet vermist Winst voor Labour in graafschapsverkiezingen Engelse zakenlieden zien grote mogelijkheden Het woord is aan Beroep tegen ontslag ongegrond verklaard Slechte beurt Onschuldigen bekenden misdaden onder pressie Atoombom als wapen der Amerikaanse marine Vijf doden en felle brand Actie tegen rassenwetten in Zuid-Afrika begonnen Verrassende omzwaai van Washington Moskouse conferentie Voorstellen tot beperking van Amerikaanse invoer Twee ernstig gewonden bij ongeluk op Rijksstraatweg Achtjarige knaap door bus overreden De zaak-Valken 66e JAARGANG No 230 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 7 APRIL 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 83 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Koningin Juliana en Prins Bernhard vertrokken Zaterdagmorgen per vliegtuig uit Washington naar Philadelphia voor een bezoek aan „Independence Hall" aldaar en een officiële receptie in het stedelijk museum. Het bezoek aan Independence Hall, waar zich de vrijheiclsklok bevindt, duurde slechts een kwartier, doch in deze korte tijd hebben de Koningin en de Prins dertig personen de hand gedrükt. Na het gasten boek te hebben getekend begaf het Ko ninklijk Paar zich naar het museum, waar de burgemeester de Koningin een oude gravure aanbood, voorstellende de histori sche zaal, waar de onafhankelijkheidsver klaring der V.S. werd ondertekend. Tengevolge van de slechte weersgesteld heid vond deze plechtigheid niet in de tuin, doch in het museum plaats. Na de ontvangst te Philadelphia vertrok het Koninklijk Paar met zijn gevolg per vliegtuig naar West Point, waar het toestel in uiterst ongunstige weersomstandig heden om 12.51 uur plaatselijke tijd aan kwam. Prins Bernhard bleef hier achter voor een bezoek aan de militaire academie, de Koningin vloog door naar Kingston. Regen, regen. Het programma van het koninklijke bezoek aan Philadelphia, Kingston en West Point duurde Zaterdag van acht uur 's morgens tot drie uur in de middag. Om deze zeven uur voor te bereiden had men in deze plaatsen weken koortsachtig ge werkt, om de Koningin en Prins een onvergetelijke dag te bezorgen. Tijdens het bezoek aan Washington wuiven Koningin Juliana en Prins Bernhard, staande op de trappen van het Capitool, het Congresgebouw van de Verenigde Staten, naar de enthousiaste menigte die het Koninklijk Paar hulde bracht. Geheel rechts John Simmons, chef van het protocol van de Verenigde Staten. Het heeft niet zo mogen zijn. Zeven uur lang is de regen bij stromen gevallen, heeft organisatoren tot wanhoop gebracht en de kleur, die dergelijke festiviteiten slechts node kunnen ontberen, weggespoeld. De straten waren veranderd in kleine berg stroompjes. Uit de afvoerpijpen van de daken plensde het water op de straten neer. Daar kwam nog bij dat het overladen programma van de afgelopen dagen in Washington het Koninklijk Paar en zijn gevolg afgemat hadden, hetgeen zijn weerslag moest vinden op de sfeer die het bezoek zou omringen. Maar de regen had mevrouw Roosevelt, haar zoon John en diens beide kinderen niet kunnen tegen houden naar Kingston te komen om de Koningin, die vooral voor mevrouw Roo sevelt geen onbekende is, te begroeten. Zij stonden op het toneel in de stadsgehoor zaal te Kingston, toen Koningin Juliana daar om twee uur aankwam. Pamela Dijkstra overhandigde haar bloemen, die ze zorgvuldig had droog weten te houden en de burgemeester hield zijn welkomst rede. De Koningin zeide dat dit bezoek de banden van vriendschap tussen Kingston en Nederland versterkt en dat er geen regen is, die daaraan iets kan veranderen. Op haar weg naar de stad had de Ko ningin op de gevel van een der huizen de woorden zien staan „Vrede op Aarde". „Dit heeft mij bijzonder getroffen", zei de Koningin, „Ik ben er van overtuigd, dat we de vrede kunnen winnen." De burgemeester van Kingston begeleid de Hare Majesteit naar het standbeeld van Peter Stuyvesant en spoedig was de krans, die Hare Majesteit hier legde, even nat als Stuyvesants beeld en vrijwel alle in woners van Kingston, dat sterk aan Baarn doet denken. Het „Wilt Heden nu Treden" weerklonk toen de Koningin de Neder lands-Hervormde kerk betrad om hier het gouden gastenboek te tekenen. De Koningin begaf zich voor een meer dan verdiende rust naar Hyde Park, waar zij de gehele Zondag als gast van mevrouw Roosevelt verbleef, om krachten te ver zamelen voor het zware programma, dat haar in New York te wachten stond. De Prins, die de militaire academie te West- point had bezocht, begaf zich later even eens naar "Hyde Park. Tijdens 't bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Kingston, dat Zaterdag plaats had, kwam de plaatse lijke krant „The Kingston Daily Free man" heel trots uit met een boven alle pagina's gedrukte welkomstgroet aan de Nederlandse Koningin, die het blad had laten ontwerpen door een Neder landse uit Treebeek in Limburg, een immigrante. Het resultaat was niet erg schitterend, want de groet luidde: „Kingston welkoms Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden". (En heel Nederland wonders waarom deze dame, die pas na de oorlog naar Amerika ging, haar moedertaal zo snel forgat). Vanmorgen zou Koningin Juliana zich naar New York begeven een autorit van omstreeks 150 km om na aankomst in het Waldorf Astoria Hotel tezamen met Prins Bernhard haar officiële intocht in deze stad te beginnen met de traditionele „confetti-tocht" over Broadway. Op Maandagavond zal in Hotel Waldorf Astoria de Koningin en de Prins een groot gala-diner worden aangeboden door het genootschap AmerikaNederland. De bal zaal van het bekende hotel zal voor deze gelegenheid met ongeveer 6000 speciaal uit Nederland per vliegtuig overgebrachte tulpen zijn versierd. Deze week zijn te Parijs twee mannen vrijgelaten, die vijf jaar gevangenisstraf hebben gehad voor misdaden, die zij niet bedreven hebben. Bij de herbehandeling van hun zaak vei-klaarden beiden, de han delsreiziger Jean Eek en de verzekerings agent Raymond Sansonnens, dat de politie hen vijf jaar geleden zes dagen gekweld heeft, totdat zij een diefstal bekenden, die zij niet begaan hadden. In de pers hebben vooraanstaande Franse advocaten felle critiek geleverd op de me thoden van de politie en het gerecht bij strafzaken. Het bewijs van schuld berust vaak op wankele gegevens of een bekente nis na lange ondervraging, aldus deze cri tiek. De minister van Justitie heeft juist Vrijdag de procureur-generaal en de po litie een waarschuwing doen toekomen, geen gewelddadige middelen toe te passen. Verleden maand is de havenarbeider Jean Deshayes na vier jaar gevangenisstraf vrij gelaten. Hij was veroordeeld wegens moord op een broer van zijn vrouw. De ware da- ders meldden zich echter kortgeleden aan. Deshayes verklaarde schuld te hebben be kend, omdat de politie hem tijdens de on dervraging geslagen had. Kleine atoombommen, die „onbeperkte aanvalsmogelijkheden bieden voor de luchtvaart van de marine" kunnen door alle nog te vervaardigen gevechtsvliegtui gen der Amerikaanse marine worden mee genomen, aldus heeft vice-admiraal Hohn Cassady, plaatsvei-vangend chef der vloot- operaties, verklaard in een geheime zitting van een subcommissie der Senaat, die de paraatheid van de V.S. onderzoekt. Een gedeelte van Cassady's rede is gepubli ceerd. „Bovendien brengen wij wijzigin gen aan bij een aanzienlijk aantal gevechts vliegtuigen, die reeds gebouwd zijn of worden gebouwd, opdat zij hetzelfde ver mogen hebben", zo voegde hij er aan toe. „Ondanks de opmei-kelijke aanvalskracht van het kleine atoomwapen zien wij het feit niet over het hoofd dat op sommige speciale doelen beter grote bommen ge richt kunnen worden. Wij hebben-thans op onze vliegdekschepen toestellen, die de grote bom kunnen uitwerpen. Een zeer ver beterd aanvalsvliegtuig, dat op een vlieg- dekschip gestationneerd wordt, is thans in de maak." NEW1 YORK (Reuter). Zaterdag is een vliegtuig neergestort in Queensborough, een dichtbevolkte voorstad van New York. Vijf personen zijn daarbij om het leven gekomen. Het toestel, een tweemotorig transport vliegtuig, boorde zich door twee gebouwen en ramde, een derde aan die overkant van de straat. Volgens ooggetuigen schoot de machine als een „vuurbol" naar beneden. Voordat het toestel de huizen raakte, ver loor het beide vleugels, waarvan er een op een passerende politie-auto viel, waardoor een inspecteur werd gewond. Er ontstond brand in twee woningblokken, die met veel moeite geblust werd. Functionarissen van het vliegveld Idle- wild deelden mee, dat de piloot van het verongelukte toestel poogde bij zware regen een landing op zijn insti'umenten uit te voeren. De verontwaardigde New Yorkers, aldus Reuter, leisen strenge veiligheidsmaatrege len en zelfs het sluiten van New Yorks twee grote vliegvelden La Guardia en Idlewild. Het vliegveld Newark over de Hudson is gesloten sinds drie vliegtuigen in twee maanden in Elizabeth zijn neergestort, waarbij 119 personen die dood vonden. Het verkeer, dat naar La Guardia en Idlewild is overgebracht, heeft het gevaar v'oor on gelukken aldaar doen toenemen, aldus ver klaren de bewoners van Queensborough. Er zijn nu in korte tijd al vijf vliegtuigen op New York en omgeving gevallen, waar bij in totaal 124 mensen omkwamen. Bij twee andere Amerikaanse vliegtuig rampen zijn in het weekeinde 25 personen om hef leven gekomen. De burgemeester van New York, Impel- litteri, heeft voor vandaag een conferentie van deskundigen van het Amerikaanse bureau voor burgerluchtvaart en functio narissen van luchtvaartmaatschappijen bij eengeroepen, om deze aangelegenheid te bespreken. JOHANNESBURG (Reuter). Duizen den naturellen, Indiëi-s, kleurlingen en ook een aantal blanken hebben in Zuid-Afrika gedemonsti-eerd tegen de apartheidspolitiek van de regering. Van incidenten wordt geen melding gemaakt. Te Johannesburg kwamen 5.000 mensen op het Vrijheidsplein bijeen. Te Durban demonstreerde* 1200 personen en te Port Elizabeth baden 10.000 niet-blanken, meest naturellen, om vrijheid. De betogers wekten op tot steun aan een plan van actie, aangenomen door het Afri kaanse Nationale Congres en het Zuid- Affikaans-Indische Congx-es. Het plan be oogt de selectie van vrijwilligers die be paalde rassenwetten moeten negeren en tenslotte een massaal verzet tegen de wet ten, die onrechtvaardig geacht worden. Dr. Yusuf Dadoo, voorzitter van het Zuid-Afrikaanse-Indische Congres, zei dat deze dag het begin is van de strijd tegen „de onderdrukking van de laatste 300 jaar". De secretaris van de raad voor niet- blanke vakverenigingen zei, dat sympathie betuigingen met de niet-blanken in Zuid- Afrika uit vele landen ontvangen zijn. Er wai;en telegrammen binnengekomen van de Chinese piremier Tsjoe En-Lai, de In dische premier Nehroe, de Perzische pre mier Mossadeq en talrijke internationale organisaties. NEW YORK, (Reuter). De Veilig heidsraad zal vermoedelyk Woensdag de Tunesische kwestie weer bezien. Het wordt uaarschynlyk geacht, dat Amerika zich voor een volledige behandeling van het geschil zal verklaren, zulks in afwyking van het vorige week door de Amerikanen ingenomen standpunt. Een Amerikaanse woordvoerder heeft gezegd dat zyn dele gatie in de raad en ook de ambtenaren te Washington die zich met de kwestie bezig houden onder de indruk zyn gekomen van de krachtige argumenten, die vorige week door de Arabisch-Aziatische groep van 13 landen naar voren zyn gebracht. Het krachtigste argument was dat het onbillijk is de behandeling van de zaak zonder meer van de hand te wijzen als 12 landen, een vijfde deel van het aantal leden dus, er van overtuigd zijn dat er een ge schil bestaat. Volgens Franse kringen te Tunis is ka binetsformateur Baccouche er in geslaagd een nieuwe Tunesische regering samen te stellen. Hij zou de ministerlijst aan resi dent-generaal de Hautecloque hebben over handigd. De Bey heeft Zaterdagmorgen Baccouche in zijn zomerverblijf te Carthago ontvan gen. Later arriveerde resident-generaal De Hautecloque. Officieel is meegedeeld, dat de Bey Baccouche verzocht spoed te betrachten bij de vorming van een rege ring. Baccouche antwoordde, dat hij Maan dag de lijst van ministers ter bekrachti ging aan de Bey zou voorleggen. De secretaris-generaal van het Tunesi sche algemene vakverbond, Farhat Hasjed, is Vrijdagavond per vliegtuig uit Brussel in de Verenigde Staten aangekomen. Hij verklaarde te zijn gekomen op uitnodiging van het internationale verbond van vrije vakverenigingen en de Amerikaanse vak bonden C. I. O. en A. F. L. teneinde met hulp van deze organisaties de Tunesische verlangens inzake zelfbestuur aan het Amerikaanse volk duidelijk te maken. Hij dacht twee tot vier weken in de Verenig de Staten te blijven. De Tunesische premier heeft meegedeeld dat de Frans-Tunesische commissie voor be studering van het Franse hervormingsplan spoedig met haar werk zal beginnen. Naar vernomen wordt, heeft de premier al een lijst opgesteld van zeven Tunesiërs die in de commissie zitting zullen hebben. Alle politieke partijen zijn hierbij vertegenwoor digd, ook de nationalistische Neo Destoer. Pakistan heeft de premiers van twaalf Mohammedaanse landen uitgenodigd bin nenkort besprekingen te beginnen om te komen tot een stelsel van wederzijds over leg in aangelegenheden van gemeenschap pelijk belang aldus het Pakistaanse hoge commissariaat te Londen. De betrokken landen zijn: Afghanistan, Egypte, Indonesië, Perzië, Irak, Jordanië, Libanon, Libië, Saoedi-Arabië, Syrië, Tur kije en Jemen. In enkele uren zijn Zondagmiddag te Goudriaan in de Alblasserwaard twee boer derijen afgebrand. Omstreeks een uur brak brand uit in de boerderij van de landbou wer G. Z. Het vuur breidde zich snel uit, zodat men zelfs geen kans meer zag het vee uit de stal los te maken. Twintig koeien verbrandden levend. De gehele inventaris van de boerderij ging verloren. De vlam men sloegen over op het dak van een aan grenzende boerderij, die eveneens tot de grond toe afbrandde. De bewoners slaag den er in enig meubilair en het vee te redden. Nog een derde boerderij vatte vlam door de wegvliegende vonken. De brandweren In Meridian Hill Park te Washington, waar Koningin Juliana het miniatuur carillo- aan president Truman aanboodstonden Nederlandse kinderen opgesteld om Koningin en Prins te verwelkomen van Molenaarsgraaf, Groot Ammers, Op- hoorn en Goudriaan wisten erger te voor komen, hoewel het rieten dak van deze hoeve reeds brandde. Vermoed wordt, dat de brand in de eerst genoemde boerderij ontstaan is door een ongeluk met een petroleumstel. De schade aan beide boerenbedrijven wordt op ruim een ton geschat. Chinees restaurant uitgebrand Zondagavond is een Chinees restaurant aan het Westeinde te Voorburg uitgebrand. Het woonhuis van de eigenaar, boven het restaurant, bleef behouden. Waarschijnlijk hebben bij de brandende gaskachel te dro gen gelegde grondstoffen voor de berei ding van Chinese gerechten vlam gevat. De Voorburgse brandweer was het vuur in een kwax-tier meester. Een raming van de scha de kon nog niet worden gemaakt, omdat de eigenaar afwezig was. Volgens de brand weer bedraagt zij zeker enige duizenden guldens. Stro-opslagschuur verwoest Een felle brand in een grote stro-opslag schuur te Nieuwolda heeft Zondag grote schade veroorzaakt. Ruim een half millioen kilo stro alsmede vijf vrachtauto's gingen in een enorme vuurzee verloren. De brand, die waarschijnlijk is ontstaan door kort sluiting in een van de vrachtwagens breid de zich in het kui-kdi-oge stro zeer snel uit. Brandweercorpsen uit omliggende gemeen ten slaagden er in de aangrenzende grote boerderij te sparen. De brand werd ont dekt door een melkboer die langs de boer derij kwam en grote rookwolken uit de schuurdeuren zag komen. D? omvang van de schade is nog niet bekend, maar wordt op vele tuinduizenden geraamd. Brand in een broodfabriek Zondagmiddag is de bovenverdieping van een broodfabriek in Maastricht uit gebrand. De schade, die door verzekering wordt gedekt, wordt geraamd op enkele tienduizenden guldens. Omstreeks kwart voor twee werd de brand door enkele kinderen ontdekt. Reeds spoedig sloegen de vlammen door de ramen. De brandweer kon niet voorkomen, dat de bovenverdieping geheel uitbrandde. De meclvoorraad ging verloren, alsmede pak papier en emballage. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Uit de omgeving van de premier wordt vernomen, dat deze hoopt dat de samen stelling van de commissie een eventuele ontevredenheid over het door hem gevorm de kabinet wel zal verminderen. De nieu we regering zal, naar men venvacht, spoe dig bekend worden gemaakt. De Amerikaanse luchtmacht heeft Za terdag te Tokio meegedeeld, dat een zoon van generaal Van Fleet, die opgestegen was voor een actie boven Noord-Korea, wordt vermist. Luitenant James van Fleet is de enige zoon van de opperbevelhebber van het achtste leger. Hij was Donderdagavond als vliegenier bij een groep Amerikaanse bommenwerpers opgestegen. Labour heeft Zaterdag bij de graaf schapsverkiezingen opnieuw zetels gewon nen, doch nergens is de partij er echter in geslaagd de meerderheid in een conserva tieve raad te behalen. Er werd in 23 graafschappen gestemd In Kent steeg de Labour-vertegenwoordi- ging van zes tot 29 afgevaardigden. In totaal is totnogtoe in 41 graafschap pen gestemd. Deze week zullen de verkie zingen worden voortgezet. Ook Zondag boekten de socialisten win sten. In een graafschapsraad Essex wisten zij de conservatieve meerderheid ongedaan te maken. Zij wonnen 31 zetels 18 van de conservatieven, twaalf van onafhankelyken en een nieuwe zetel. De raad telt thans 52 Labourleden, 25 conser vatieven en 18 onafhankelijken. MOSKOU, (Reuter). Een lid van de delegatie der Sovjet-Unie by de economi sche wereldconferentie té Moskou, Neste- rov, heeft Zaterdag ter conferentie ver klaard, dat de Sovjet-Unie bereid is voor stellen voor ruilovereenkomsten op lange termyn met landen in West-Europa, Noord en Zuid-Amerika, Azië en Afrika in over weging te nemen. Hy zeide, dat het moge- lyk is door middel van dergelijke overeen komsten de waarde van de buitenlandse handel der Sovjet-Unie, die thans ongeveer 17 milliard gulden per jaar bedraagt, in t\\ ee k drie jaar op te voeren tot 28 a 38 milliard gulden per jaar. Engelse zakenlieden, die de economische wereldconferentie te Moskou bywonen, heb ben de indruk gekregen, dat er voor En geland kansen zijn om onmiddellijk en op goede schaal zaken te doen met commu- nistish China. Zij deelden in een perscon ferentie mee, dat de Chinese vertegen woordigers op. de conferentie oprechte za kelijke bedoelingen hebben, en dat zij uit vrees, dat er mogelijkheden verloren zullen gaan. een aantal Engelse organisaties te legrafisch hebben verzocht actief deel te nemen aan de besprekingen te Moskou. De Engelse zakenlieden hebben met de Chinezen reeds lijsten van beschikbare ar tikelen uitgewisseld en men is thans be gonnen met het bespreken van hoeveel heden, die voor levering beschikbaar zullen zijn. Er kunnen op zeer korte termyn met China contracten worden gesloten voor de levering van kamgaren en wollen, manu facturen, katoenen garens, katoenen ma nufacturen, ruwe wol, rayongaren, wollen garens en kamgarens, chemicaliën en mi neralen, waarvan de levering niet aan be perkingen onderhevig is. China is bereid in ruil voor deze goederen eieren, oliën, grote verscheidenheid van levensmiddelen, granen, sojabonen en andere agrarische produchten aan Engeland te leveren. WASHINGTON, (Reuter) Er zijn in het Amerikaanse Congres nieuwe voorstel len tot beperking van de invoer van goe deren, vervaardigd van schaarse materi alen, te verwachten. Industriële belangen, die verzekerd zijn van de steun van sterke groepen in het Congres, verlangen beper king van de invoer van artikelen, die ver vaardigd zijn van kobalt, koper, chroom, nikkel, messing, staal en andere schaarse grondstoffen. Als motief wordt aangevoerd, dat, terwijl de Amerikaanse regering de distributie van deze materialen verscherpt, buitenlandse firma's een groot deel van de Amerikaanse markt kunnen veroveren. Onder meer worden de invoerbeperkingen geëist door fabrikanten van stalen bouten, naalden, electrisch materieel en tuinge reedschap. In sommige kringen van het Congres acht men het niet uitgesloten, dat het Con gres een zekere vorm van invoerbeper kingen zal goedkeuren, doch het departe ment van Buitenlandse Zaken en het bu reau voor de defensiemobilisatie zijn tegen dergelijke maatregelen gekant. Deze in stanties zijn van oordeel, dat in de situatie kan worden voorzien door de landen, die goederen, vervaardigd van schaarse grond stoffen, naar de V.S. uitvoeren, voor te stellen om de schaarse grondstoffen naar Amerikaans voorbeeld te rantsoeneren. Het departement van Buitenlandse Zaken zou voorts van oordeel zijn, dat de inflatie zou worden bevorderd, wanneer niet zou wor den toegestaan, dat door import wox-dt voor zien in de tekorten, welke op de Ameri kaanse markt ontstaan door beperkingen van productie of verbruik. John Sterling: Instinct is verstand, dat niet tot zelfbewustzijn in staat is. Op de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord, ter hoogte van de Van Nesstraat, heeft zich Zaterdagmiddag om ongeveer drie uur een ernstig verkeersongeluk voorgedaan, waar bij twee personen ernstig werden gewond. De 34-jarige mevrouw A. V. W. stak, vermoedelijk zonder op het verkeer te let ten vlak bij een bus die voor een halte plaats stilstond, de weg over. Halverwege de weg werd zij aangereden door een mo torrijder. Zij werd enige meters meege sleurd en kreeg een schedelbasisfractuur. De motorrijder, de 29-jarige J. K. S. uit IJmuiden, liep een zware hersenschudding op. Beiden zijn naar de Maria-Stichting overgebx-acht. Getuigen van dit ongeluk wordt ver zocht zich te melden bij de Verkeerspolitie aan de Lange Wijngaardstraat. Op weg naar ziekenhuis overleden Zondagmiddag om kwart over vier deed zich op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Zaanenlaan te Haarlem een ongeluk voor, dat aan de achtjarige P- H. M. R. het leven kostte. De knaap stak met een vriendje hard lopend de straat over en zag een naderen de bus van de N.Z.H.V.M. niet. Hij liep dan ook door, wat hem noodlottig werd. On danks krachtig remmen kon de buschauf feur een aanrijding niet meer voox'komen. De knaap werd door het linkervoorwiel van de bus oven-eden. Op weg naar het Grote Gasthuis is de jongen overleden. Het vriendje kx-eeg geen letsel. Hij had de bus bijtijds opgemerkt en was blijven staan. Het Ambtenarengerecht in Den Haag heeft hedenmox-gen het bex-oep van de heer G. W. Valken tegen het hem verleende on gevraagde eervol ontslag als hoofdcommis saris van politie te 's Gravenhage onge grond verklaard. De heer Valken zal zich nader beraden of hij zich tegen deze uitspraak zal ver zetten. De heer Valken had bij die behandeling van het beroep op 17 Maart aangevoerd dat het Koninklijk Besluit van 31 October 1951. waarbij hem eervol ontslag werd ver leend, in strijd is met artikel 73 van het Politieambtenarenreglement, waarin gezegd wordt dat bij ongevraagd ontslag de amb tenaar de reden van het ontslag schriftelijk wordt medegedeeld. Het Ambtenarengerecht heeft overwogen dat de heier Valken op 31 October 1951 door de burgemeester in kennis is gesteld met een brief van de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken, waarin wordt gezegd: „Overeenkomstig uw aanbeveling hebben mijn ambtgenoot van Justitie en ik heden de heer Valken voor eervol ontslag per 1 Februari 1952 wegens het bereikt hebben van de pensioengerechtigde leeftijd aan H. M. de Koningin voorgedragen". De tweede grond van het beroep was, dat het ontslag in strijd is met de rechtszeker heid, daar de heer Valken het ontslag ken nelijk ziet als een willekeurige toepassing van het bepaalde in artikel 78 van het Politieambtenarenreglement, nu andere hoofdcommissarissen en commissarissen, die de 55-jarige leeftijd overschreden, niet zijn ontslagen. In zijn overwegingen dien aangaande zegt het Ambtenarengerecht, dat het Politieambtenarenreglement aan de administratieve organen de bevoegdheid verleent bij het bereiken en het overschre den hebben van de 55-jarige leeftijd eervol ontslag te verlenen, zonder dat vereist is, dat nog andere voorwaarden zijn vervuld. Het beginsel der rechtszekei-heid voor amb tenaren van politie houdt niet meer in dan dat zij er mede bekend zijn, dat zij bij het bereiken van de 55-jarigie leeftijd kunnen wox-den ontslagen. Als derde grond voor zijn beroep had de heer Valken aangevoerd, dat de werkelijke reden voor zijn ontslag een andere zou kunnen zijn dan het bereiken van de 55- jarige leeftijd, waardoor het Politieambte narenreglement voor een doel is gebezigd, waarvoor het niet' is bestemd. Voor het Ambtenarengerecht staat het vast, zo wordt in de uitspraak gezegd, dat de reden van het ontslag is het bereikt heb ben van de 55-jarige leeftijd, zodat het niet met de heer Valken kan meegaan voorzover hij veronderstelt, dat er een andtere reden van ontslag zou zijn. Het staat ook voor het Ambtenarengerecht vast, dat het ongunstig oordeel over de dienstvei-vulling en de capaciteiten van de heer Valken ertoe heeft geleid, dat is overgegaan tot verlening van ontslag wegens het bereikt hebben van de 55-jarige leeftijd. *X30!XOCOone oconococ oooonc LATER OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K N.M.l. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later enkele opklaringen. Krachtige tot matige wind, aanvankelijk tussen Zuid en Zuid-West. later tussen Zuid-West en West. Morgen overdag iets kouder. 8 April Zon op 5.59 uur, onder 19,25 uur. Maan op 17.35 uur. onder 5.09 uur. Hoog en laag water in IJmniden Maandag 7 April Hoog water: 2.17 en 14-32 uur. Laag water- 9.55 en 22.24 uur. Dinsdag 8 April Hoog water: 2.51 en 15.05 uur. Laag water: 10.37 en 23.01 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1