Bezorgdheid maar geen pessimisme over toekomst van bloembollenvak Fa. B. ENGELENBERG De radio geeft Dinsdag Ms. „Maasdam" te water gelaten Jaarverslag Herstelbank Beelden in de Keukenhof PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE 2 Voorbereidingen „Flora 1953" in vergevorderd stadium 'n TIP VAN BOOTZ OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Schip van 15000 ton voor Amerika-lijn Bijeenkomst van de Christelijke Volkspartij Arti-medaille voor mevrouw J. Bauer-Stumpff Roofoverval op twee bejaarde mensen Veel aanvragen voor financiering van export De drieling uit Nieuw-Vennep Uitvoering Contact- centrum van Nederlandse Musici Twee gevangenen ontsnapt en weer gepakt Verplaatsbare expositie van Padvinstersgilde Samenwerking van vijftien gemeenten in Waterland MAANDAG 7 APRIL 195 2 „Het verheugt mij u te kunnen meedelen dat de voorbereidingen voor de „Flora 1953" goede voortgang maken. Het gehele terrein is reeds aan inzenders uitgegeven; de gebouwencomplexen zijn aanbesteed en uit de gehele wereld ontvangen wij blijken van belangstelling en verzoeken om nadere informaties. Over de tentoonstellingen in het Bloemenpaleis is overeenstemming bereikt. Onze affiche wordt als een der beste Nederlandse affiches van de laatste jaren geprezen, zodat wij ons mogen vleien met de hoop dat deze in binnen- en buitenland de naam van onze artikelen en van de Flora zullen uitdragen", aldus de voorzitter van de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, hedenmorgen in zijn openingsrede in het Haarlemse Concertgebouw, waar de vereniging vandaag een algemene vergadering houdt. Bezorgdheid „Als wij de situatie van het bloembol len bedrijf op dit ogenblik beschouwen", aldus de voorzitter, „dan moet het ons opnieuw duidelijk worden hoezeer in dit bedrijf slechts een momentopname te ma ken is van de toestand en hoe snel deze veranderlijk en derhalve onvoorzienbaar is". De enkele maanden die de bollenkwe- kers nog van de oogst scheiden zullen volgens jhr. Van Nispen van overwegende invloed zijn. Ook de uiteindelijke beslissing over de export naar Engeland, Frankrijk en Duitsland, zal van overwegende beteke nis zijn voor de uitkomsten van dit jaar. „Niet zonder bezorgdheid, doch ook niet met berustend pessimisme ziet het vak de naaste toekomst tegemoet. De krachtige rem, die wellicht op de zo verheugende uitgroei der laatste paar jaren wordt ge logd, mist uiteraard haar psychologische uitwerking niet, doch juist dan is het zaak zich tegen tè groot pessimisme teweer te stellen", aldus de voorzitter. Sprekende over de „Flora 1953" merkte jhr. Van Nispen onder meer op dat deze algemene vaktentoonstelling voor en door alle bollenkwekers en -handelaars tot een groot succes moet worden gemaakt. De naam en het belang van het vak, is daar mee gemoeid. De voorzitter deed dan ook een dringend beroep op alle vakgenoten, inzenders en niet-inzenders, afdelingen, stichtingen en verenigingen om zich in de eerste plaats daar achter te stellen. WintertentoonsteJlingen Volgens de statuten is het de afdelingen van de vereniging verboden om een eigen tentoonstelling te houden in een jaar van de Flora, teneinde de inspanning der bol lenkwekers en de aandacht der bezoekers op de Flora te concentreren. Dit slaat dus ook op de wintertentoonstellingen in 1953. Nu gaan vele dezer tentoonstellingen thans uit van stichtingen, waarop dit verbod dus niet van toepassing is. „Op al deze be trokkenen", aldus de voorzitter, „doe ik een dringend moreel beroep om voor één keer datgene, wat het zwaarst is ook het zwaarst te laten wegen, al betekent zulks voor hen dan ook een offer". Keukenhof Het voorstel van het hoofdbestuur om gemachtigd te worden te streven naar het sluiten van een zodanige overeenkomst met de Stichting Keukenhof, dat deze per manente tentoonstelling onder de leiding komt van de vakorganisaties ontlokte de afdeling Noordwijkerhout de vraag hoe het met de financiële consequenties was ge steld. Daar de reserve van de Stichting Keukenhof ongeveer een ton bedraagt, kon de voorzitter de geruststellende medede ling doen, dat men voor financiële moei lijkheden in de toekomst niet beducht be hoefde te zijn, vooral niet omdat men veel waarde kan hechten aan de propaganda die voor Keukenhof wordt gemaakt. De ADVERTENTIE Vier maanden lag ik door ziekte gevangen, En heb nog maar één verlangen: Géén bloemen of fruit, Noch koek of beschuit, Maar ,,'n Tip van j3ootz" te ontvangen! Inz, Mevrouw A. K., Haarlem or.tv. 1 fles Tip en 1 fles Bootz' Apricot Brandy. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Plat'en. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor kleu ters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest en solist. (12.30-12.33 Weerbericht). 12.55 Verzoekprogramma. 13.00 Nieuws. 13.20 Nieuws van de Luchtmacht. 13.25 Amuse mentsorkest en solist. 14.00 Klassieke mu ziek. 15.15 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor dracht. 17.15 Voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending: Het landbouwvraagstuk in Suri name. 18.00 Nieuws. 18.15 Bezoek Koninklijk Paar aan Amerika. 18.30 R.V.U.: Verleden, heden en toekomst van het Nederlands land schap. 19.00 Sport. 19.10 Platen. 19.40 Dit is leven. 19.50 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.15 Maastrichts Stedelijk Or kest. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Platen. 21.40 Viool, strijkorkest en clavecimbel. 22.05 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Ge zond gezin, causerie. 23.25 Nationale schaak kampioenschappen. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening, 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Piano. 12.00 Gevarieerde muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse Buren. 16.00 Platen. 16,30 Voor kleuters. 16.50 Kin derkoor. 17.15 Platen. 17.30 Alt in piano. 18.00 Nieuws. 18 15 Bezoek Koninklijk Paar aan Amerika. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Jazz-Soeiëteit. 19.50 Voor Burger en Militair, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actua liteiten. 20.15 Amusementsmuziek. 21.20 Vra- genbeantwoording. 21.35 Amusementsmu ziek, 22.05 Dit is uw land. uw volk, klank beeld. 22.35 Platen. 22.45 Buitenlands over zicht. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 0.15—21.45 Er komi een vriend vanavond; Bezoek Koninklijk Paar aan Amerika; Weer- overzicht; Het Koperen Stelenfonds; Scherm- demonstratie. BRUSSEL, 324 M. 1145 Platen. 12.15 Orkest. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Orkest. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00, 14.15 15.00. 15.30, 16.15, 16.30 en 16.45 Platen. 17.00'Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleu- icrs. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Jeugd en Muziek. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.10 en 21.50 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Even voor stellen. 22.55—23.00 Nieuws. afdeling Hillegom was met dat ant woord nog niet helemaal tevreden en was van mening dat het niet nodig was dat de vereniging zich met de Stichting gaat be moeien, temeer daar Keukenhof op het ogenblik goed reilt en zeilt. De voorzitter zag dat anders en deelde mee dat er bovendien weinig verandering in de huidige gang van zaken zal komen: De commissie van uitvoering zal ongeveer uit dezelfde personen zjjn samengesteld. Hjj onderstreepte het betoog van de afde ling Warmond dat dit voorstel een éindo kan maken aan veel geharrewar in het vak. Verscheidene afdelingen schrokken er echter van terug dat een dergelijke over eenkomst twintig jaar zou moeten duren. Met 226 tegen 221 stemmen werd het voorstel van het hoofdbestuur tenslotte verworpen. ADVERTENTIE lloelstraat :ï9 - Haarlem - Tel. 133$! .PLASTIC ENAMEL" in kleinverpakking Zaterdag is onder zeer grote belangstel ling van de werf van Wilton-Féyenoord te Schiedam het 15000 ton metende motor schip „Maasdam" te water gelaten, dat gebouwd is voor de Holland-Amerikalyn. In verband met de achterstand öp het bouwschema, een gevolg van de schaarste aan scheepsstaaï op de internationale markt, heeft men het schip op de helling reeds verder afgebouwd dan gebruikelijk is. Hierdoor zijn twee maanden op een half jaar vertraging ingelopen. De „Rijndam" krijgt nü spoedig een vol waardige kracht naast zich om de Ame rikaanse toeristen haar Nederland over te brengen. Dat dit nodig is bewijst de mede deling van de directeur van de Holland- Amerikalijn, dat de „Rijndam" met 850 Amerikanen op weg is naar Nederland, oen volgeboekt Schip, nog vóór dat het grote reisseizöen begonnen is. Op 15 Juli hoopt men met de „Maasdam" dé techni sche proefvaart te kunnen maken en dan zal toch nog ongeveer een jaar na de „Rijndam" dit schip de reis naar Ame- tika kunnen aanvaarden. Het is uitgerust met een 8500 pk. General Electric Cross compound-turbine, die nu al sinds de oor logsjaren op emplooi wacht; want reeds toen kocht de Nederlandse regering de motor voor dit nieuw te bouwen schip. De „Maasdam" is 144,78 meter lang, 21.03 nieter breed èri 12.8 meter hol. Al diegenen, die na de stapelloop bleven wachten op het leggen van de kiel voor een nieuw schip, werden teleurgesteld. Wilton-Feijenoord zit vol orders, maar voor de vier schepen, die besteld zijn en waaraan men onmiddellijk wil beginnen, is maar 60 tot 75 percent van het benodigde scheepsstaaï voorradig. Dit is voor de hele Nederlandse scheepsbouwindustrie een zeer ernstige kwestie. Pas als men zeker is van de levering van de rest, kan men beginnen en afbouwen. Dit deelde een der directeu ren van Wilton-Feijenoord, ir. J. E. Woltjer tijdens de receptie mee. Door de regering en andere instanties wordt alles in het werk gesteld om over dit dode punt heen te komen door aankoop van staal in Frankrijk, Duitsland, Zweden of zelfs Japan. In het Utrechtse Jaarbteursrestaurant werd Zaterdag een landelijke bijeenkomst gehouden, die georganiseerd was door het comité van de Christelijke Volkspartij. Na afloop ervan werd een communiqué ver strekt, waarin werd medegedeeld, dat op korte termijn een krachtige, landelijke organisatie gevormd zal worden, waartoe een voorlopig centraal comité en een lan delijk hoofdbestuur w.erden gekozen. De Christelijke Volkspartij zal volgens het communiqué te allen tijde de mogelijkheid open laten met de bestaande Christelijke partijen besprekingen te voeren, indien een der partijen hiertoe de wens te kennen geeft. De voorzitter van de maatschappij Arti et Amicitiae heeft in het gebouw dezer maatschappij te Amsterdam de jaarlijkse voorjaarstentoonstelling geopend. Van de in de loop der laatste maanden overleden leden H. v. Borssum-Buisman, Haarlem; Corn. Koning, Amsterdam; Harrie Kuyten, Groet; en mejuffrouw Chr. S. A. Moret, Blaricum, zijn werken geëxposeerd te hunner nagedachtenis. De Arti-medaille 1952 werd uitgereikt aan mevrouw J. Bauer-Stumpff te Amster dam, voor haar werk „Schetsboekbladen". Zaterdagmiddag is in Rotterdam een roofoverval gepleegd op een 75-jarige, zie kelijke man en zijn 72-jarige vrouw in de Gerard Scholtenstraat. Terwijl dit echtpaar in de woonkamer achter de winkel in kleermakersfournituren, zat te eten, drong een ongeveer 30-jarige man binnen, die het echtpaar onder bedreiging met een revolver in de stoelen vastbond met hand doeken, die hij zelf uit de linnenkast had gehaa-ld. Vervolgens roofde hij uit de win kelkassa een bedrag van ongeveer f 265, waarmee hij ijlings op de vlucht ging. Het jaarverslag van de Mij. tot Finan ciering van het Nationaal Herstel (kortweg Herstelbank genoemd), geeft óók dit jaar uitvoerige en belangwekkende beschou wingen over het Nederlandse bedrijfsleven en de vertakkingen daarvan. De conclusie is, dat de conjuncturele ontwikkeling niet onverdeeld gunstig is. Een gevolg daarvan is, dat de investeringen afnemen, omdat men in onzekerheid verkeert of het econo misch leven zich verder in de richting van de oorlogseconomie zal ontwikkelen, dan wel op deze weg zal terugkeren. Over het algemeen is de leiding van de Herstelbank van oordeel, dat de betekenis van de mili taire opdrachten niet moet worden over schat; met name wat de textielindustrie en de confectiebedrijven betreft. Ten aanzien van de liquiditeitsmoeilijk heden wijst het verslag op de bekende oor zaken, daaraan toevoegend dat uitbreiding van credietverstrekking niet afdoende werkt. Slechts een uitbreiding van de mogelijkheid, het eigen kapitaal te ver groten, kan voor de betrokken bedrijven blijvend uitkomst bieden. Gewezen wordt op de voorkeur om met vreemd kapitaal te financieren, omdat de lasten daarvan fiscaal in mindering op de winst komen. Dit le'idt soms tot een ongezonde verhouding tussen vreemd en eigen kapitaal en houdt het gevaar in, dat gedurende de economi sche depressies de ondernemingen door de aangegane vaste verplichtingen tot rente betaling en aflossing niet meer tot een soepele aanpassing in staat zullen blijken te zijn. Het komt de leiding van de Herstelbank daarom voor dat een wijziging van de be lasting op de winst, in dier voege dat een zeker percentage als primair dividend on belast blijft, de aanleiding tot deze onge zonde ontwikkeling kan wegnemen. Wat het bedrijf van de Herstelbank' zelf betreft, het accent van de aanvragen lag in 1951 vooral bij de aanvragen voor de financiering van exporttransacties. De bank heeft in 1951 75 millioén aan nieuwe middelen aangetrokken via een lening bij institutionele beleggers. Men wenst daarvan een gedeelte te reserveren teneinde in een depressie aan mogelijke liquiditeitsmoeilijkheden van de door de bank gefinancierde ondernemingen tege moet te kunnen komen. Verdere uitbrei ding der middelen wordt onderzocht. Op 31 December 1951 stond aan credië- ten voor een bedrag van 348.397.000, uit. Vooral de chemische industrie en de metaalnijverheid profiteerden van de- cre- dieten der Herstelbank. Een deel van de financieringen is tot stand gekomen onder garantie van de staat. Dit zijn de „Bijzondere financierin gen". - Het zwaartepunt van deze bijzondere financieringen is komen te liggen op pro jecten, welker financiering voor de Her stelbank zelf bedrijfseconomisch te grote risico's zou meebrengen. De ervaring leert dat grote voorzichtigheid met betrekking tot de verlening van credieten op basis van de bijzondere financieringsregeiing is geboden. Met name is het gewenst, zo zegt het verslag van de Herstelbank, dat in de ge vallen, dat de bijzondere financiering nodig is op grond van een wanverhouding tussen de eigen en de vreemde middelen, bij de beoordeling .van deze credietaanvra- gen .de hoogste eisen aan de kwaliteiten van de leiding van de betrokken bedrijven te stellen. De aanwezigheid van eigen mid delen in enigszins belangrijke mate is niét alleen uit financieringsoogpunt noodzake lijk, maar blijkt verder ook veelal een voorwaarde te zijn voor een van verant woordelijkheidsgevoel getuigend beheer. Voorts leert de ervaring, dat in de rege ling der bijzondere financiering minder goed past de financiering van objecten, welke nog in het beginstadium verkeren. Een afzonderlijke regeling dient daarbij in_ het leven te worden geroepen. Naar aanleiding van hetgeen onlangs ge publiceerd is met betrekking tot de gang van zaken van één der ondermingen, die „bijzonder gefinancierd" is (Polynorm) geeft de Herstelbank enkele cijfers over de door haar verstrekte credieten, welke als bijzondere financieringen kunnen worden aangemerkt. Totaal werd sinds 1946 op deze wijze f 181.657.000 crediet door de staat gegarandeerd. Dit bedrag was op 31 December 1951 tot 121.375.000 terugge lopen. Van dit gegarandeerde bedrag was echter belangrijk minder verstrekt op die datum; de Herstelbank verstrekte name lijk 77 millioen, waarin begrepen de cre dieten aan Polynorm. De Herstelbandk sluit het jaar 1951 met een winst van 7.674.183 (vorig jaar 6.561.368), waaruit zij VA procent divi dend betaalt op de 3'/s pet. preferente aandelen B. Dit dividend is overigens door de staat gegarandeerd. In de Internationale School voor Wijs begeerte te Amersfoort is Zondag de eerste landdag gehouden van de humanistische stichting „Socrates". De stichting heeft ten doel het instellen en in stand houden van bijzondere leerstoelen met de humanistische levens- en wereldbeschouwing en het doen functionneren van een wetenschappelijke en een culturele afdeling van daaraan verbon den werkgroenen. Op het terrein van „de Keukenhof" zijn, zoals men weet, ter gelegenheid van de bloemententoonstelling werken van Ne derlandse beeldhouwers geplaatst. Het meest opvallende is misschien wel dat hieraan zo veel publiciteit wordt ge geven. Niet dat ik van mening ben dat het initiatief van de Stichting Keukenhof niet geprezen moet worden of dat de bereidheid van tte beeldhouwers ons hun beste werken af te staan geen lof verdient, maar wel stemt het feit tot nadenken, dat men het in Nederland zó iets bijzonders vindt dat er in parken en plantsoenen beelden ge plaatst worden. Öp de bloemententoonstelling „Keuken hof''- zijn beelden geëxposeerd van Th. van Reyn, Carasso, W. Couzijn, Pauline Eecen, Fri Heil, H. Richters, Gerda Rueter, H. M. Wezelaar, e.a. Bovenstaand „Beeld voor fontein" van de beeldhouwer G. Bolhuis is een der fraaiste werken van de tentoonstelling. Men wrijft zijn ogen uit; wel verbazend, daar hebben ze nu zó maar een beeld neer gezet en men denkt er bij: hadden ze me niét eens eerst kunnen waarschuwen en dan gaat men kijken of er niet iets geks aah is en als dat zo is dan lacht men zich slap en dan of er niets bloots aan is en dan.maar daar mag ik niet over schrij ven. Nu is het gekke dat zo gauw de vacantie begint we met z'n allen in een autobus gaan zitten en vijf dagen naar Parijs gaan en dan wandelen we fijntjes in de Tuilerieën en over de Champs Elysées en daar staan de beelden mannetje aan mannetje al zijn het meestal schaars-bedekte juffrou wen en dan vinden wte dat alles heel gewoon, niks om te grinneken. Maar ja, dan zijn we in het buitenland en wat die Fransen, die Belgen, die Italianen, die De nen en Zweden doen, dat moeten zij weten, maar bij ons thuis geen gekheid, daar doen we gewoon. De directie van de Keukenhof doet nu een poging om ons er toe te brengen, h.et ook „gewoon" te vinden dat er in een tuin een beeld staat en zij denkt ons zo ver te brengen dat we het op den duur ook pret tige zullen vinden en, nog later, blij zullen zijn met een beeld. Dat wij lachende men sen zullen worden inplaats van grinneken- de lieden. OTTO B. DE KAT. Nieuw Vennep heeft sinds 30 Januari een drieling: Mevrouw A. Parlevliet-Café schonk die dag het leven aan één zoon en twee dochters die, zoals op deze foto is te zien. in blakende gezondheid verkeren. Anne-Marie, Leendert en Aagje mochten dezer dagen voor het eerst uit de couveuse Ongeveer twee jaar geleden werd het Contact-centrum van Nederlandse musici gevormd, dat in nauwe samenwerking met het Nederlands Impresariaat de belangen van jonge Nederlandse uitvoerende toon kunstenaars en toonkunstenaressen behar tigt. Om zijn doel te bereiken organiseert dit contact-centrum muziekmiddagen, ten einde jongie musici in contact te brengen met concertbezoekers. Het is gebleken, dat zulke „contact-middagen" zeer gewaar deerd worden en dat de kans op werkver ruiming voor concerterende instrumenta listen en vocalisten er aanmerkelijk door wordt vergroot. De eerste contact-middag in onze om geving wlerd Zaterdagmiddag gegeven in de bovenzaal van het Minerva-theater te Heemstede. Het programma was lang, eigenlijk te uitgebreid. Het lijkt verstandig, voortaan beperking toe te passen, wil men zijn doel niet voorbijschieten. Zo had op deze mid dag de Sontate voor vier handen van Paul Hindemith na de veertien Japanse „Uta" van Claude Delvincourt gerust kunnen ver vallen, hoe interessant het ook was, er ken nis mee te maken en hoe goed de pianistes Miep van Luin en Ans Bouter "haar ook vertolkten. Met veel voldoening luisterden we naar het technisch gave, jeugdig-muzikale spel van de violoncelliste Dijck Koster bij haar voordracht van werken van Eccles en Schumann. Tinekis de Smidt begeleidde haar daarbij met levendige muzikale ex- pi'essie. De fluitist Frans Vester handhaafde met een prachtig in stijl gehouden en volkomen beheerste vertolking van de Tweede Sonate van M. Blavet zijn reputatie als uitnemend instrumentalist. Van veel betekenis was voorts zijn aandeel in de zeldzaam-schone 1'tederen van André Gaplet, die de mezzo sopraan Didi Sanders zong. De Franse volksliederen, die zij gekozen had, gaven haar ruimschoots gelegenheid, een opval lende eigenschap in haar zang, de overtui gende voordracht, in het volle licht te plaatsen. Een bijzonder woord van waardering past voor de uitvoering van de iteeds ge noemde aarts-moeilijke „Uta's" van Del vincourt. En in dezelfde zin mag wel ge waagd worden van de knappe begeleiding van deze „Uta's" door Miep van Luin, die zich als partner van Frans Vester eveneens als een bekwame en muzikale pianiste kan laten gelden. P. ZWAANSWIJK. Zaterdagavond zijn twee gevangenen uit het Huis van Bewaring te Zutphen ont snapt. Zaterdagnacht bemerkte men, dat een inwoner van Arnhem, verdacht van het plegen van diefstal in een juweliers zaak te Arnhem, en een fotograaf uit Am sterdam, die verdacht wordt van inbraken in verschillende gemeenten, waren ont snapt. Zondagmorgen werden beiden in De Steeg gezien. De Arnhemmer werd aan gehouden, maar de fotograaf wist te ont komen. Na een onderzoek in de bossen, waaraan werd deelgenomen door politie, boswachters en jachtopzieners, werd hij des middags slapende aangetroffen. Beiden zijn naar het Huis van Bewaring te Zut phen teruggebracht. 5. Toen Panda gemerkt had, dat hij geen juweliersbediende kon worden en dat de werkzaamheden van een kisten-werper hem boven de krachten gingen, was hij wel even terneergeslagen, zoals men zal kunnen begrijpen. „Wat is het toch moei lijk om je staande te houden in de maat schappij!", mompelde hij, en voor het eerst begon hij nu het verlies van zijn vermogen te betreuren. Maar toen lonkte het geluk hem toeof eigenlijk was het niet zo zeer het geluk dat hem toelonkte, dan wel een weelderige, vrolijk-geklede heer. „Zeg ventje," riep die heer uit, „hoor eens! Zou jij iets willen verdienenhè? Zou jij een leuk werkje voor me willen doen?" „Nou, en óf!", riep Panda uit. Tenminste zo voegde hij er aan toe, „tenminste als het geen erg zwaar werk is. Ik kan niet goed met kisten gooien en zo„O, dat hindert niet!", riep de heer opgewekt. Nee hoor.jij hoeft hiet niets te gooien! Beslist niet! Kom maar eens even mee! Wat je voor mij mag doen is eigen lijk niet eens werk. Het is een pretje! Hahahaha!" En vrolijk leidde de uitbun dige heer Panda een tent binnen, ivaar hij hem wees op, een gat in de muur. „Kijk," zei hij lachend„je hoeft niets anders te doen dan je hoofd door die opening steken. Leuk, hè?" Panda vond dat een heel ge makkelijke manier om iets te verdienen, en stak dus zonder aarzelen zijn hoofd door het gat. Maar wat hij daar zag deed zijn haren recht overeind rijzen! Hij keek nu uit in de voorkant van de tent, en hij zag, dat het een kermis-onderneming was. Boeren en burgers zochten hier vermaak door met harde ballen naar een doelwit te gooien. „Twintig ballen voor een du- caat!", riep daar de helper van de weelde rige heer. Beproef uw geluk! Raak hem flink! Nü hebben we een grappig mik punt". Ieren. Zondagavond zijn in de Ierse hoofd stad Dublin ruim 20 personen gewond, toen na een protest-bijeenkomst van de Labourpartij ongeregeldheden ontston den. Op de bijeenkomst was geprotes teerd tegen de verleden week. in het Ierse parlement ingediende begroting. Volgens de begroting zouden de inkom stenbelasting en de belasting op benzine, sigaretten, bier en whiskey verhoogd worden. Winkelruiten werden ingesla gen en verscheidene politiemannen ge wond. Tegen middernacht keerde de rust in de Ierse hoofdstad weer. Zuid-Amerika. Op weg van Libano naar Ibague, in Columbia (Zuid-Amerika), is een overval gepleegd op een officieel gezelschap, waartoe de jongste zoon van de Waarnemende president van het land, Enrique Urdaneta, en de gouverneur van het departement Tolima behoorden. Het gezelschap was onder escorte van militairen. Acht personen werden dood geschoten en drie gewond. Onder de doden bevinden zich twee advocaten en vijf militairen van het escorte. Urda neta en de gouverneur bleven onge deerd en zetten de reis voort. Alle draadverbindingen met Libano waren verbroken, hetgeen er op wijst dat de aanval goed is voorbereid. Gedrag. Amerika, Engeland en Canada hebben besloten enige atoomgeheimen bekend te maken om universiteiten en laboratoria le helpen bij het atoomon derzoek, aldus maakt de Amerikaanse commissie voor atoomenergie bekend. Het zullen geen geheimen zijn, waar een eventuele tegenstander wat aan kan hebben. Onder meer zullen nieuwe fei ten bekend worden gemaakt over het gedrag van uranium en plutonium in een atoomoven. Dreiging. Vertegenwoordigers van direc ties en vakverenigingen hebben Zondag 2V2 uur in New York vergaderd zonder dat zij het eens zijn geworden over de wijze, waarop een staking in de Ameri kaanse staalindustrie kan worden ver meden. De staking is afgekondigd tegen Dinsdag te middernacht. Het was de eerste bijeenkomst sinds Donderdag, toen de onderhandelingen werden af gebroken. Overleden. Het aantal doden tengevolge van de ontploffing van een ketel met chloorgas in de celstoffabriek te Wal- sum (Duitsland) op Vrijdag is thans tot zeven gestegen. Drie personen, die door het ontsnappende chloorgas vergiftigd waren, zijn in het weekeinde overleden. Een persoon verkeert nog in levensge vaar. Routine. Een Amerikaans vliegtuig voor-; meteorologische waarnemingen is Zater dagavond 25 km ten Noord-Oosten van' Sacaramento in Californië neergestort. De tien bemanningsleden kwamen om het leven. Het toestel een superfort - zou juist landen na een routinevluchi boven de Stille Oceaan. Epidemieën. Volgens in kringen van de UNO te Tokio ontvangen berichten, zijn tengevolge van de in een groot deel van communistisch China heersende epidemieën ongeveer 50.000 personen bezweken. Er zouden 400.000 zieken zijn, Gegevens over de epidemieën in Noord- Korea zijn niet ontvangen. Burgers. Zaterdag is te New York een.' „Amerikaans burgercomité voor de eco nomische hulpverlening aan het buiten land" glevormd, dat zich ten doel stelt te verhinderen, dat het Congres de toe wijzingen voor economische en techni sche hulpverlening aan het buitenland besnoeit. Vermindering van deze hulp zou volgens het comité het voortbestaan, van de democratische wereld in gevaar brengen. Banden. In Finland is Zondag het feit her dacht, dat vier jaar geleden het vriend- schaps- en ntet-aanvalsverdrag tussen Rusland en Finland werd ondertekend. Minister-president Kerkkonen zeide tijdens een herdenkingsbijeenkomst in de aula van de universiteit in Helsinki, dat de ontwikkeling van de verhoudin gen tussen Rusland en Finland er op wijst, dat het verdrag van niet te onder schatten betekenis is voor de vredtes- arbeid in Noord-Europa. Kekkonen zei- de voorts, dat de banden tussen beide landen na de ondertekening van het ver drag steeds nauwer zijn aangehaald. In Zwolle is Zaterdagmiddag tijdens een korte plechtigheid een reizende tentoon stelling van het Nederlandse Padvindsters Gilde overgedragen aan de presidente van het gilde, mevr. J. van Nispen-van Wely. De expositie heeft tot doel de toeschouwer iets te tonen van het spel van verkennen zoals dat door de padvindsters in Neder land wordt gespeeld. Om gemakkelijk te kunnen worden verplaatst is de tentoon stelling geheel in uitklapbare kisten ge pakt. Zij geeft een beeld van het werk der verschillende groepen. Bij de waterpad- vindsters is speciale aandacht besteed aan het werk van de Blauwe Vogels, dat zijn. de gebrekkige padvindsters. De buitenlandse afdeling neemt op de tentoonstelling een aparte plaats in. Het is namelijk van groot belang de ideeën, die de padvindsters elders in de wereld over het spel van verkennen hebben, met elkaar uit te wisselen. Doordat niet minder dan dertig landen bij de wereldorganisatie zijn aangesloten, kan op deze manier veel goeds worden bereikt. De gehele tentoonstelling is eigen werk van het N. P. G., alleen de kisten werden vervaardigd op een am bachtsschool te Veendam. Behalve voor buitenstaanders, zal de tentoonstelling ook van veel belang kun nen zijn voor de leidsters van deze pad- vindstersorganisatie zelf. Woensdag begint de expositie in Zwolle. Zij zal vervólgens in elke gemeente kunnen worden opgesteld, waar een of meer vendels van het N. P. G. zijn. Vijftien gemeenten in Waterland gaan nauw samenwerken ten aanzien van de electriciteits- en gasvoorzienimg, de politie, het instellen van brandweerinspecties, be lastingaangelegenheden en arbeidsbemid deling. In principe hebben de colleges van B. en W. van Beemster, Broek in Water land, Edam, Graft, Ilpendam, Katwoude, Kwadijk, Landsmeer. Middelie, Monni kendam, Oosthuizen, Purmerend, De Rijp, Warder en Wijdewormer zich accoord ver klaard met dit plan.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2