In de Haarlemse H.B.S.-B werd de feestklok geluid Kort en bondig Li „Herscholingscursus" bracht oud-leerlingen terug in de schoolbanken Bekoorlijke operette door DVS-koor Heemstede Driehuis Zandvoort Haarlemmermeer Vijfhuizen BIJ EEN GOUDEN JUBILEUM met boord Hoog Duits ambtenaar geschorst Zwitsers concert door „Inter Nos" Nederlands debuut van Weense violoncelliste Twee grote duinbranden bij Santpoort „Herman Heijermans" speelde een klucht Eekhoorn veroorzaakte ernstige aanrijding Wie zag dit ongeluk? Burgerlijke stand van Haarlem De Mattheus-Passie in het Minerva Theater Palmpasenoptocht M.T.S. nam afscheid van haar concierge Zandvoortse Hockeyclub Op Hoop van Zegen Zandvoortse Operette vereniging Duinbrandjes Schoenmaker Klaassen legt na 53 jaar de hamer neer Concert van „Hosanna" MAANDAG 7 APRIL 195 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de Haarlemse H.B.S.-B aan de Zijlvest is Zaterdagmiddag door leraren en oud leraren, voor leerlingen en oud-leerlingen een sipoed-herscholingscursus gehouden, die niet zo zeer werd gegeven omdat er reden was voor het vermoeden dat de vroegere H.B.S.-B-bevolking te weinig in de schoolbanken heeft opgestoken, dan wel om luister bij te zetten aan de viering van het vijftigjarig bestaan van de Haarlemse Hogere Burgerschool Vereniging. Aan die viering is nog meer te pas gekomen: Het werk van een uitgebreide lustrum-commissie, die enige maanden bar zoet is ge weest met de organisatie van een toneelvoorstelling in de Stadsschouwburg, een film voorstelling in het Frans Halstheater, een receptie in de gymnastiekzaal van de school, een diner voor oud-leerlingen in Brinkmann en een jubileumbal met cabaret in het Concertgebouw. De oud-leerlingen hebben zich ook niet onbetuigd gelaten: Zij stelden in samenwerking met aspirant collega's een jubileumkrant samen, waarin een echat van herinneringen is te lezen. Geen half werk De feestklok begon Vrijdagavond al te luidten en wel in de Stadsschouwburg, wt^ar onder regie van Frans Hesmerg het toneelstuk „Jongenslyceum" (wellicht bij gebrek aan een stuk met als titel „Ge- meente-H.B.S.") van Roger Ferdinand werd opgevoerd. Dat was een goed begin, waarmee dus niet gezegd wil zijn dat het maar half werk was wat daar op de plan ken te zien en te horen was. Ernst en luim behoren in het leven hand in hand te gaan. Voor de ernst zorgde deze avond de voorzitter van de H.B.S.V., de heer F. F. C. van Ditzhuyzen, die het wel komstwoord spraak en dat hoort nu een maal bij een jubileum een overzicht gaf van het wel en wee der vereniging in de afgelopen halve eeuw. Voor de luim zorg den de aanwezigen zelf. Bij bleken boor devol te zitten met aangename herinnerin gen en konden het zich niet meer voorstel len dat er ooit een dag was geweest waar op zij, op zijn voorzichtigst uitgedrukt, met gemengde gevoelens de klas binnen kwamen (of uitholden naar de direc teur). Vrolijke receptie En mocht er voor de luim Vrijdagavond geen tijd genoeg zijn geweest, dan was daar in ieder geval nog gelegenheid te over voor tijdens de receptie, die Zaterdagmiddag honderden naar de gymnastiekzaal van de school lokte, teneinde daar het bestuur van de H.B.S.V. en elkaar de hand te drukken. Dat ging natuurlijk alweer gepaard met het doen van een duik in het herinnerings vermogen en het ophalen van belevenissen in en buiten de school. Het feestelijk sa menzijn werd echter tegen vieren onder broken toen de heren H. H. Niesen (wis kunde), E. W. Venema (aardrijkskunde), dr. J. de Smidt (Frans), J. Pfersich (teke nen) en J. Bauer (eveneens tekenen) hun oud-discipelen naar de klas riepen voor een herscholingscursus, waaraan slechts vrolijke noten te pas kwamen. Voor degenen die tijdens de receptie nog geen oude bekenden genoeg hadden ontdekt, was er boven een fototentoonstel ling ingericht die allerlei belangrijke schoolgebeurtenissen in beeld bracht. Vijftig jaar film Het moge vooral voor de oud-leerlingen een ware feestdag zijn geworden, ook de hui dige leerlingen werden niet vergeten. Met de leraren die hun dit uitstapje aanboden, trokken zij Zaterdagmorgen naar het Frans ADVERTENTIE mMAaoetüfS Want een „Trubenijs" boord zit net zo keurig als een stijve en zo gemak kelijk als een slappe. Z(j zijn per manent halfstijf en hoeven niet gesteven te worden. Hemden met „Trubenijs" boorden zijn overal ver krijgbaar. Ret wettig gedep. handelsmerk „Trubenijs" staat op samengesmolten halfstijve kleding stoffen, welke aldus vervaardigd zijn met toestemming van de eigenaren van het merk. Werner von Bargen, hoog ambtenaar van de juridische afdeling van het West- Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken, is geschorst, totdat het onderzoek naar zijn politieke verleden geëindigd is, Von Bargen wordt er onder meer van beschuldigd, dat hij op een proces tegen oorlogsmisdadigers te Neurenberg niet de waarheid sprak, toen hij aldaar getuigenis aflegde. Von Bargen had verklaard, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken on der Hitier niets afwist van de deportaties en vervolgingen der Joden in België. Von Bargen was gezant in Brussel ten tijde van Hitier. Het jeugdkoor „Inter Nos", dirigent Jan Booda, zal op Woensdag 16 April in de Gemeentelijke Concertzaal een Zwitsers concert geven. Een Jodelvereniging, een ,,Trachtentanz"-groep, een Alphoornblazer, een „Fahnenschwinger" en een „Landler- kapel" uit Zlirich zullen medewerking verlenen. De Weense Senta Benesh, die Zaterdag ten huize van de familie Bijvanck te Heem stede een muziekavond gaf, heeft in de Oostenrijkse hoofdstad een grote ver maardheid als violoncelliste. In ons land is Senta Benesch niet bekend. Met haar eerste Nederlandse optreden in beperkte kring heeft zij echter aangetoond, dat zij het zeker verdient ook hier de waar dering te verdienen, die men in Wenen voor haar heeft. Toch had ik Senta Benesch gaarne in een representatiever programma gehoord. Deze opmerking geldt vooral het tweede gedeelte van de avond. De gekozen werken, de Sonate in A. van L. Boccherini, de Arpeggione-sonate van Fr. Schubert, vier charmante stukjes van Kreisler, composities van Paganini, Goens, Granados en de Habanera van Ravel waren evenwel volkomen in overeenstemming met de intieme sfeer der uitvoeringsruimte. Senta Benesh beheerst haar instrument met technisch meesterschap. De ragfijne uitvoeringen van het Scherzo van Van Goens en van Paganini's „Sonatine" bij voorbeeld waren verbluffend door virtuoze volmaaktheid. Het spel van de violoncel liste was echter niet uitsluitend virtuoos. Het kreeg zijn grootste waarde dorfr de zui vere, natuurlijke muzikaliteit, die Senta Benesh bezit. Muzikaliteit, die zich op deze avond nog niet door felle geladenheid kon laten gelden, maar die wel uitdrukking kon geven aan een innige, dichterlijke bewo genheid, zoals bij de voordracht van Schu berts echt-Weense sonate. De zorgvuldige begeleidingen door de pianist Henk Bijvanck sloten zich goed aan bij het spel van de violoncelliste. P. ZWAANSWIJK Twee jongens gearresteerd Tot vier keer toe is de motorspuit van de Santpoortse brandweer gedurende het afgelopen weekeinde ten strijde getrokken elke keer voor grotere of kleine bos branden. Twee ervan woedden met onge kende hevigheid in het duinterrein achter „Duin en Kruidberg" en naar schatting ging daardoor 80.000 vierkante meter be planting verloren, deels met doornhout, vlierhout en helm. De recherche heeft in zake de eerste duinbrand, die Zaterdag middag om 5 uur bij de zeereep aan het einde van de weg door Duin en Kruidberg ontstond, twee arrestaties verricht: twee jongens van 16 en 15 jaar uit Bloemendaal en Haarlem-Noord, die bekenden het vuur moedwillig te hebben aangestoken. Deze brand verwoestte 30.000 vierkante meter duinterrein. De tweede, eveneens ernstige duinbrand werd Zondagmiddag gemeld, nadat de Santpoortse brandweerauto net drie minu ten in de garage terug was, voor een brandje aan de Willem de Zwijgerlaan. Deze tweede duinbrand, die bezijden de duinweg door het voormalige buitengoed „Duin en Kruidberg" oplaaide, werd dooi de felle Zuidwester hevig aangewakkerd, zodat de assistentie van de IJmuidense motorspuit nodig was. Vijftigduizend meter beplanting gingen verloren, nadat de man schappen drie uur lang hard gewerkt hadden met de „zweep" en schoppen. In de Haarlemse H.B.S.-B werd Zaterdag middag een spoed-herscholingscursus ge geven van oud-leerlingen, ter opluistering van het gouden jubileum van de H.B.S. V. Foto: Een klas feestgangers verdiept zich in de geheimen der wiskunde. Hals-Theater om daar te genieten van een uitgebreid filmprogramma. Om in de lijn te blijven van een gouden jubileum, kre gen zij een reeks vrolijke rolprenten voor gezet, die in de afgelopen vijftig jaar via Hollywood haar weg naar de bioscopen heeft gevonden. En verder hebben zij natuurlijk het hunne er toe bijgedragen dat het bal, dat 's avonds in het Concertgebouw werd ge houden, een feestelijk sluitstuk van dit jubileum is geworden. „The Dixieland Wanderers", „The Constellations", „Het trio van Jan van Aken" en een cabaretgroep onder leiding van de heer L. van den Broek, hebben dat trouwens ook gedaan. De Arbeiders Toneelvereniging „Her man Heijermans", gaf Zaterdagavond in gebouw St. Bavo de eerste opvoering voor Haarlem van Hans Nesna's blijspel „Ik moet met je trouwen", een stuk over welks kwaliteiten wij niet enthousiast kunnen zijn, ofschoon het toch wel goede diensten zal kunnen bewijzen als introductie tot een geanimeerde stemming vóór het bal na. De auteur heeft voor de intrige niet ho ger gegrepen dan het peil, waarop het ge middelde Parijse boulevard-toneel zich ge woonlijk beweegt; hij bedient zich wel van de nodige pikante toespelingen, zonder daarbij evenwel in zijn dialogen over Franse esprit te beschikken. Vandaar dat het een tamelijk doorzichtige historie is ge worden over Yvonne, de dochter van een kunstmestfabrikant, die zich als schilderes van een onafhankelijk bestaan verzekerd heeft. Op zekere dag adopteert zij een baby, waarna zij door haar ouders natuurlijk pormpt voor de moeder wordt aangezien. Onder grote hilariteit van het publiek wor den achtereenvolgens verschillende van Yvonnes vrienden, tot zelfs de dominé toe, van het vaderschap beticht, waaruit dan weer de meest verwarde situaties ontstaan. Het raden van de afloop vergt evenmin veel intelligentie. Yvonne verwerft de man van haar keuze, nadat zij er eerst voor heeft gezorgd, dat de echte moeder van een behoorlijk bestaan verzekerd is; zij het dan ook ten koste van de portefeuilles van haar vader en een blode minnaar. De bekwame leiding van Willem van dei- Veer had dit stuk geheel in de richting van de klucht gedreven. De spelers bleken even wel niet altijd over voldoende soepelheid te beschikken, om de bedoelingen van hun regisseur geheel te kunnen realiseren. Daardoor vertoonde de bezetting enige be denkelijk zwakke plekken. Zo miste C. Booms de vereiste vlotheM van een jeune- premier, stond de dominé van E. Schiffer jr. op te wankele voeten en was ook mevr. Booms-De Kleijn niet erg overtuigend voor de vrouw van een fabrikant. H. Budde was in het eerste bedrijf eveneens meer een zwakke poging tot een caricatuur, dan de schuchtere minnaar die hij moest voorstel len. Maar in het derde bedrijf wist hij zich gelukkig geheel te herstellen en droeg hij niet weinig tot de algehele vrolijkheid bij. Hef eerste bedrijf liet de minst-sterke in druk achter, maar toen in het tweede be drijf E. Hatenboer als Yvonnes vader bezit van het toneel nam. waren het vereiste tempo en de blijspelsfeer in een slag be reikt. Hij liet zich als een uitstekend klucht speler kennen en wist door zijn vaart en brio de anderen zelfs nog mee te voeren. Ook B. Tulen gaf de drie maal bekeerde zwerver Pinkie-Pinkie een knappe en hoogst vermakelijke tyoering, waarbij me vrouw Schotvanger-Mars zich als zijn slagvaardige dochter Truus behendig wist aan te passen. Daarbij kon de rol van Yvonne aan mevrouw P.eper-Heynis wei nig moeilijkheden opleveren. De regie Van Willem van der Veer ver dient opnieuw een vermelding apart en het is frappant te kunnen constateren, welk een vermakelijke middelen hij weet aan te wenden om het komische effect van een blijspel te verhogen. Vooral in het derde bedrijf, wanneer de ontknoping haar be slag krijgt, waren de manualen der spelers duidelijk door hem ingegeven en viel er dikwijls een geestige vondst op te merken. Het daverende lachsucces, dat deze klucht bii het puhh^k wis* te behalen, kan dan ook voor een groot deel a?n zijn bekwame leiding worden toegeschreven. J. v. D. Het kinderkoor van de speeltuinvereni ging „Door Vrede Saamgebracht", onder leiding van mej. Willy van Eldik, gaf Zon dagmiddag in het gebouw St. Bavo een op voering van de operette „Prinses Rozelijn" en bezorgde daarmee een grote schaar kin deren die geregeld de speeltuin bezoeken, en ook vele anderen, die voor deze gele genheid uitgenodigd waren, een aangename middag. Het is iets heerlijks zo te midden van kinderen in een sprookjessfeer te leven en met hun in het wonderlijke gebeuren te geloven dat zich in bonte taferelen op het toneel afspeelt Het zijn de spontane reac ties om ons heen die ons daarbij onbewust kind met de kinderen maakt en ons haast critiekloos stemmen tegenover de pogingen om het sprookje op het toneel gestalte te geven. En als men daar dan een beschaafde taal hoort en bekoord wordt door de klank van lieve zangstemmetjes, die fraaie me lodieën laten horen, dan is men vrijwel totaal ontwapend. Men ziet dan een echt „Koningspaar", getooid met een kroon en hermelijn; men leeft mee met de fantas tische avonturen van het gestolen prinses je: hoe ze bij de brave kabouters terecht komt, het spel met de elfjes deelt en ein delijk door de toverkunst van kabouter Hocuspocus de weg naar huis terug vindt. Men gelooft zelfs aan de rare Zigeuners, die bijtijds de plaat poetsen om niet als de ontvoerders van het koningskind in het ge drang te komen; en men zou kunnen ju belen met de kinderschaar, wanneer het prinsesje weer terecht is. Willy van Eldik liet haar kinderkoortje mooi zuiver zingen naast de groep der Zi geuners was het vooral die der kabouters die zich bijzonder door fraaie zang wist te onderscheiden. Van de solisten wij zullen ze niet bü name noemen, waren er enkelen die heel mooi zongen. Een was er echter die, als zo danig de kroon spande: „Prinses Rozelijn", die groot en klein bekoorde met haar schat tig „vogelliedje" en haar andere wijsjes. De melodieën waren mooi, hebben wij hierboven gezegd; geen wonder, het waren allemaal fragmenten uit werk van grote klassieke meesters. Aan de pianist L. D. Hobbel hadden de uitvoerders van de operette een goede steun. Tot slot werd door het hele gezelschap met animo een nieuw „Speeltuinlied" ge zongen, gecomponeerd door de directrice! Het sloeg in om zijn pittig rhythme en ver hoogde niet weinig de geestdriftige stem ming in de zaal. JOS. DE KLERK Een eekhoord is de schuldige van een aanrijding die zich Zondagmorgen om half twaaif op de Wagenweg bij de Spanjaards- laan voordeed, en waarbij twee personen auto's ernstig werden beschadigd. Die eekhoorn stak namelijk op een kwaad moment de weg over. De bestuurder van een personenauto week voor het beestje uit, juist op het ogenblik dat een achter hem komende personenauto wilde passeren. Het gevolg was dat de ene auto aan de achter-, de andere auto aan de voorzijde ernstig werd beschadigd. Zaterdagavond, tegen het middernach telijk uur, raakte een personenauto in het plantsoen van het Stuyvesantplein, omdat de bestuurder van die auto moest uitwijken voor een personenwagen die uit de Jan Ha ringstraat kwam. Het hek van het plant soen werd ernstig beschadigd. Getuigen van dit ongeval worden ver zocht zich bij de verkeerspolitie aan de Lange Wijngaardstraat te melden. HAARLEM, 5 April 1952 BEVALLEN van een zoon: 4 April, M. K. TwiskHuisman; A. B. RoodenburgDie- mer; P. G. S. Hofman—Hoogerhuis; Th. W. B. Goes—Hofstra. BEVALLEN van een dochter: 4 April, G. A. van Eijk—Smit; M. P. WarléBorn; 5 April. A. L. van der Aar—Möhringer; W. OosteYbroek—Wiedijk; A. C. Tukker—Ver hallen. OVERLEDEN: 3 April, Gx Smit. 47 j„ Gast- huisvest. Ter gelegenheid van de Stille Week geeft het Minerva Theater aanstaande Dinsdag-, Woensdag- en Donderdagavond vertonin gen van „De Mattheus Passie", een film- wérk van Ernst Marischka. De regisseur is hierbij van de gedachte uitgegaan, dat het leven en lijden van Christus, zoals de vier Evangelisten het ons als getuigen hebben overgeleverd, sedert 2000 jaar het geeste lijk leven van het Avondland diep heeft ontroerd. In de geest van dit Evangelie hebben de grote meestiers immers onver gankelijke kunstwerken geschapen, geniale musici schiepen oratoria en passies, tot troost en verheffing van het mensdom. Deze film werd geproduceerd om de schoonheid van deze grootse werken bin nen het bereik van allen te brengen, die de kunst liefhebben. De film laat Jezus' lijden zien naar het Evangtelie van Mattheus, zo als de grote meesters van verschillende landen het in de vijftiende, zestiende en zeventiende eeuw in hun schilderijen en plastieken hebben weergegeven. Daartoe werd een unieke verzameling filmbeelden bijeengebracht, welke die opnamen bevatten van meer dan honderd schilderijen en beeldhouwwerken, waaronder die van Leo- nado da Vinci, Jan van Eijk, Peter Paul Rubens, Titiaan, Michelangelo, Anthony van Dijck, Hieronymus Bosch, Rembrandt, David Teniers, Tintoretto, Dürer, Velas quez. Rogier van der Weijden, en anderen. Terwijl nu deze beelden op het witte doek de toeschouwers in de gelegenheid stellen, de schoonheid van deze kunstwerken rus tig in zich op te nemen, wordt dit alles begeleid door Bach's Mattheus Passie, voor welker uitvoering befaamde solisten en een orkest van wereldvermaardheid werden bijeen gebracht. Onder muz'kale leiding van Herbert Ka- zajan hoort men hier het Weense Philhar- monische Orkest met als solisten prof.Willy Boskowsky, prof. Hans Kamesch, prof. An ton Heiller en prof. Frans Schütz. Verder de Wiener Sangerknaben en Wiener Sing- verein en vocale solisten als Elisabeth Schwartzkopf, Elisabeth Höngen, Walter Ludwig, Karl Schmitt Walter en Hans Braun. Geen wonder dat deze buitengewone film door verschillende autoriteiten en kunste naars (waaronder Antoon Coolen en Otto Glastra van Loon) bijzonder warm werd aanbevolen. Langzamerhand begint de Palmpasen- optocht die elk jaar door de kinderen van de beide Katholieke parochies wordt ge houden, een traditie te worden. Een tradi tie is het ook dat er elk jaar op deze Zondag een stevige wind staat, zodat de kinderen altijd extra voorzorgen moeten nemen, om het resultaat van hun werk in goede staat te houden. Te half één hadden de jeugdige deel neemsters en deelnemers van Valkenburg zich bij de school op de Molenwerfslaan verzameld en voorafgegaan door de R.-K. Harmonie „St. Michaël" trok de stoet door de parochie. Na ongeveer drie kwartier werd de stoet ontbonden en gingen vele kinderen naar „Meer en Bosch" om de zieken daar een blij ogenblikje te bezorgen met hun Palm- paasgeschenken. Te half twee trok een tweede stoet met „St. Michaël" voorop door de straten en lanen van Berkenrode. Na afloop werden weer vele zieken verrast door het bezoek van een jongen of meisje dat een ge schenkje kwam brengen. Zaterdagmiddag werd door de Vereni ging van Afgestudeerden der Middelbare Technische School te Haarlem en het Corps van Leerlingen van deze school aan de heer J. Woudstra, bij diens afscheid als concierge van de M.T.S., een receptie aan geboden in Brinkmann. Op deze bijeen komst werd de heer Woudstra gehuldigd door tal van sprekers, onder wie de voor zitter van de Vereniging voor Nijverheids onderwijs, de heer P. J. van Zwieten, de directeur van de M.T.S., de heer G. L. Ludolph, ir. J. H. van der Have, een der oudste leraren, de voorzitter van de Ver eniging van Afgestudeerden, de heer J. G. van Marle, de oud-directeur van de M.T.S., tevens oud-inspecteur-generaal van het Nij verheidsonderwijs, de heer G. Hofstede ën de uitgever de heer H. Stam. Namens leerlingen en leraren werd de scheidende congierge een radiotoestel aan geboden en aan zijn echtgenote, die jaren lang de cantine van de school heeft be heerd, een broodrooster. Het bestuur van de M.T.S. schonk de heer Woudstra een theeservies en van de oud-leerlingen ont ving hij een kist met werktuigen. Tal van bloemstukken vertolkten de algemene waardering, die de heer Woudstra zich bij zijn werk op de M.T.S. heeft verworven. Berkenrode speelt „Rebecca" De R.-K. toneelgroep „Berkenrode" geeft Woensdag 16 April a.s. in het Minerva- Theater een opvoering van „Rebecca", to neelspel in drie bedrijven naar de bekende roman van Daphne du Maurier. De regie is ook ditmaal weer in handen van de heer A. Holtslag uit IJmuiden. Duin en Kruidbergerweg drie dagen afgesloten Nauwelijks is de bestrating van de Duin en Kruidbergerweg in orde, of weer moet deze weg drie dagen aan de circulatie wor den onttrokken. Daar er onder de weg door, ten behoeve van de grond van Nijssen en Hooggreef een duiker moet worden gelegd, is het verkeer de komende dagen aange wezen op de Hagelingerweg. Het kampioenschap van het eerste en twee de herenelftal van de Zandvoortse Hockey club (gepromoveerd automatisch naar resepctievelijk de promotie- en de tweede klasse) is Zaterdag door de leden gevierd op de maandelijkse sociëteitsavond. Aan de spe lers van de kamipoenselftallen werd een maaltijd aangeboden. De voorzitter van de Zandvoortse hockeyclub, de heer J. A. B. van Pagée. heeft in een terugblik de successen van de spelers gememoreerd. De aanvoer ders, P. van Kooten en Th. Polman voerden eveneens het woord. Zij ontvingen een her innering van de spelers. De overhandiging aan de aanvoerder van het eerste elftal ging vergezeld met vriendelijke woorden van de heer K. Nussink. De heer J. Schaap ver tolkte de gevoelens van de spelers van het tweede elftal bij zijn toespraak tot aanvoer der Polman. De Zandvoortse toneelvereniging „Op hoop van zegen" gaat haar toneelseizoen besluiten met opvoeringen van het toneel spel „Frieda" van Ronald Millar, in de vertaling van Paul Huf. Deze uitvoeringen zullen plaats hebben op Donderdag 17 en Vrijdag 18 April. De Zandvoortse operettevereniging zal op 15 en 16 April in theater Monopole een opvoering geven van de operette „De dragonders van Villars" van Aimée Mail- lard. In afwijking van de tot nu toe ge volgde gewoonte bij operette-uitvoeringen het orkest van de Haarlemse operettever eniging „Diogé" te engageren, heeft men thans, na enig onderhandelen, een ensem ble van beroepsmusici uit de Haarlemse Orkestvereniging bereid gevonden, de be geleiding te verzorgen. Na Woensdag en Donderdagmiddag reeds voor onbetekenende duinbrandjes te zijn opgeroepen, werd Zaterdagmiddag de brandweer van Zandvoort gealarmeerd voor een duinbrandje ten Zuiden van de Brederodestraat. De vlammen waren spoe dig gedoofd. Met vuur spelen van kinderen was de vermoedelijke oorzaak. Zondag middag om half vier volgde opnieuw alarm voor een duinbrand. De brand woedde in Duin en Kruidberg, dus buiten het rayon van de Zandvoortse brandweer. WOENSDAG VEEMARKT IN LEIDEN. Wegens Goede Vrijdag zal de veemarkt te Leiden deze week op Woensdag in plaats van Vrijdag worden gehouden. Tot besluit van een propagandamars door Haarlem défileerde Zaterdagmiddag een deel van de reserve-politie op de binnenplaats van de Doelen voor de burgemeester, mr. P. O. F. M. Crcmers. die vervolgens een korte toespraak hield. Vooraan marcheerde de commandant van deze afdeling reserve-politie, inspecteur P. Wurkum. Opzij van de défilerende manschappen stond de Haarlemse Politiekapel opgesteld. BINNENLAND Op 8 April zullen 75 Nederlandse ro-lL taire oorlogsinvaliden onder auspiciën de stichting MEVEO (Meer Ontspanning voor Ernstige Oorlogsgewonden) een bezoek aan Antwerpen brengen. Het bezoek is mo gelijk gemaakt door steun en medewerking van vele bedrijven en particulieren in Ant werpen. B. en W. van Utrecht hebben de ge meenteraad voorgesteld de betaling der rente en aflossing te garanderen van aan de Maat schappij tot Exploitatie van Jaarbeursgebou wen te verstrekken 4 pet. geldleningen, to taal ten bedrage van maximaal f 5.000.000 ten behoeve van de stichting van een grote machinehal op het jaarbeursterrein aan de Croeselaan te Utrecht. Anderhalf jaar gevangenisstraf is ge- eist tegen ile 32-jarige vertegenwoordiger J. H. W. uit Haarlem, die in December bij een drukkerij in Amsterdam 10.000 loten had laten drukken voor een niet bestaande ver eniging „voor het misdeelde kind" en ge probeerd had deze voor 50 cent per stuk te verkopen. De Joodse Gemeente te Hilversum, wier synagoge in de oorlog werd vernield, heeft een nieuw kerkgebouw in gebruik genomen. Door een legaat daartoe in staat gesteld, kon men de oude Joodse school aan de Zeedijk voor dit doel verbouwen. Te Eindhoven heeft burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten in het stedelijk Van Abbemuseum de internationale fototentoon stelling „Fotografie als uitdrukkingsmid del" geopend. Totaal zijn ruim 300 foto's bijeengebracht van Amerikaanse, Engelse, Italiaanse. Zweedse en Duitse fotografen. Zondagavond is de Huishoudbeurs in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam gesloten. In 10 dagen heeft men 120.000 bezoekers geteld. Vorig jaar waren het er 112.000. Uit het verslag van het Kinderbijslag- vereveningsfonds over het jaar 1950 blijkt dat het jaar 1950 een overschot heeft opge leverd van f28.774.586.05. Het batig saldo in het kinderbijslagvereveningsfonds is hier door per 31 December 1950 gestegen tot f74.930.830.16. De Anti-Viviseetiesiichting zal aan minister-president dr. Drees een verzoek overhandigen, waarin de instelling gevraagd wordt van een door de stichting te bekosti gen bijzondere leerstoel in de vivisectievrije geneeskunde aan een der rijksuniversiteiten. De gronden van de maatschap „Ma- riavecn", gelegen op de grens van de ge meenten Deurne, Horst en Sevenum, ter grootte van 740 h.a. zijn door het lijk aan gekocht. Mariaveen is nog grotendeels niet ontgonnen. Het zou in de bedoeling liggen de ontginning als D.U.W.-object ter and te nemen. Nadat in Helenaveen grote hoeveelheden karpers zijn uitgezet in speciaal daartoe aan gelegde vijvers en een partij pootvis is ge bracht in de vele vaarten van deze Peel- ontginning. zijn zoveel otters in deze omge ving opgedoken, dat men van een plaag kan spreken. Aan de Technische Hogeschool te Delft wordt door de A.N.W.B. op 16, 17 en 18 April een verkeerstechnische leergang gehouden. De bedoeling hiervan is met belanghebben den uit de practijk van rijk, provincies, ge meenten en waterschappen en politiedeskun digen technische vraagstukken voor het uit werken van wegenplannen, het beheren van wegen en het regelen en beveiligen van het verkeer te bespreken. De uitgifte van benzinebonnen voor Oostenrijk, die hier te lande tegen Neder lands geld konden worden gekocht, is voor lopig stopgezet. Het blijkt herhaaldelijk voor te komen, dat automobilisten 's nachts bij de pont over het Noordzeekanaal te Buitenhuizen, in de route HaarlemZaanstreek, onnodig wach ten. Men verkeert namelijk in de mening, dat het pontveer op vastgestelde tijden vaart. Dis is echter niet het geval. Wil men worden overgezet, dan dient men de bij de steiger aanwezige bel te luiden of met de koplam pen te seinen, hetgeen steeds het gewenste effect heeft. Een Belgische „vliegende brigade" ont moette in de nabijheid van de Belgisch-Ne derlandse grens nabij Hamont een smokkel auto. De auto kon na een achtervolging van ruim 20 km. tot staan worden gebracht. De wagen bevatte 350 kg. Nederlandse boter. De bestuurder was een inwoner uit Hamont. HAARLEM EN OMGEVING Aan de rijksuniversiteit te Leiden is ge slaagd voor het doctoraal examen genees kunde mej. H. M. Hazevoet te Santpoort. Voor de dodenherdenking, welke dit jaar op Zaterdag 3 Mei bij het monument aan de Vrijheidsdreef te Heemstede zal plaats vinden, wordt de medewerking van alle Heemsteedse zangers en zangeressen in geroepen. Aanmelding kan geschieden op de repetities, welke des avonds op 18, 22, 25 en 29 April in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg worden gehouden. De dirigent Evert Haak zal deze zang leiden. De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken der gemeente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, zal niet op Woensdag, maar op Donderdag om halfelf spreekuur houden. De piano-avond, welke Sas Bunge Dins dag in de tuinzaai van het gemeente-concert gebouw zou geven, kan door onvoorziene omstandigheden niet doorgaan. Woensdagochtend 9 April worden in Stoop's Bad onderlinge zwemwedstrijden ge houden van het Kennemer Lyceum. Tijdens deze wedstrijden zal een groep meisjes van HVGB onder leiding van de heer M. Brandt een demonstratie kunstzwemmen geven. De heer F. de Booy uit Aerdenhout, een der deelnemers aan de Nederlandse Andes- expeditie, is Zaterdag met het s.s. „Baarn" naar Callao in Peru vertrokken. Voorts ma ken dr. C. G. Egeler, conservator van het Geologisch Instituut te Amsterdam, de Fran se alpinist R. Grière en de Franse berggids Lionel Terray uit Chamonix deel uit van de expeditie. Met ingang van 1 September is benoemd tot leraar Frans aan de Christelijke lycea te Haarlem de heer A. Huisman, thans leraar aan het Murmellius Gymnasium te Alkmaar, De heer M. Klaassen, schoenmaker te Vijfhuizen, heeft Zaterdag 5 April zijn bedrijf geëindigd. Gedurende 53 jaar heeft hij de schoenmakershamer gehan teerd: eerst in Hoofddorp, Noordwijk aan Zee en Scheveningen en van 9 Mei 1910 af in Vijfhuizen. Hij heeft zijn bedrijf overgedaan aan de heer Van Dongen, die gedurende de oorlogsjaren bij hem was ondergedoken. De heer Klaassen is be noemd tot erelid van de Chr. Bond van Schoenmakers, afdeling Haarlem. De gemengde zangvereniging „Hosanna" te Vijfhuizen zal na afloop van de kerk dienst op Goede Vrijdagavond een concert geven in de Gereformeerde kerk te Vijf huizen. Aan deze uitvoering zal ook het kinderkoor medewerken. Beide koren staan onder leiding van Dick van den Berg.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7