Koningin en Prins op Broadway door vele tienduizenden toegejuicht Nieuwe zwarte lijst in Amerika Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hindernisren NEW YORKS WELKOM VERDUISTERDE DE HEMEL Ondanks guur weer in open auto De Duits-Joodse besprekingen Bradley hoopt op regeling in Korea Haast Ticker Parade Nederland-A merika Het woord is aan Handel Oost-West Boyd Orr roept Engelse zakenlieden naar Moskou Weermacht der V.S. zal nog drie jaar grote offers vergen Bonn wil schuldverplichting van 3 milliard erkennen Mislukte roofoverval in de Haarlemmermeer „Operatie-Venus van Milo" in Parijs begonnei V.S. schorten uitvoer van staal op ChurchillTrumanStalin 66e JAARGANG No 231 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor [n Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 8 APRIL 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 84 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post f 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Te AINTR.EE bij Liverpool is Zaterdag de Grand National Steeplechase gelo pen: de zwaarste, meest-eisende paarden- ren over hindernissen die ter wereld be staat en het hoofdnummer van het Engelse „hindernissen-seizoen". Tenminste wat de paarden betreft: zonder te ver te gaan in vergelijkingen kan men erkennen dat het menselijk leven ook een wedren over hin dernissen is en dat zij menigmaal die op de renbaan van Aintree evenaren. Misschien geeft deze beeldende kracht van het evene ment de werkelijke verklaring van de be langstelling, die het in Engeland geniet. In ons land kan men zich die moeilijk voor stellen, omdat wij dit vervaarlijk soort paardenren missen. Ergens heb ik gelezen dat Engelse jongens, dromend van eigen sportglorie, in grote meerderheid het rijden van de winnaar te Aintree zouden ver kiezen boven het scoren van de winnende goal in de Cupfinal te Wembley of in de rugby-wedstrijd EngelandSchotland t'e Twickenham. Wie de hoogtepunten van het Engelse sportleven uit eigen aanschou wing kent kan zich in die droom-voorkeur verplaatsen. Mededingen op Aintree vergt niet alleen aangeboren en duchtig-ontwik- kelde gaven in het paardrijden een moeilijke sport vol finesses en wisselende, verrassendb ervaringen maar ook koele concentratie nevens niet geringe durf, die soms bepaaldelijk tot dapperheid moet stijgen. In de historie van de Grand Natio nal" schittert nog immer het voorbeeld van een amateur-deelnemer, die maar doodge woon Brown heette. Toen hij met zijn nobel ros over een van die vervaarlijke obstakels, geheten Beecher's Brook of Valentine's Brook hoge wal en sloot beide ge vallen was en daarbij een arm had gebro ken, besteeg Brown opnieuw zijn paard en zette de race voort, éénarmig rijdend.Waar bij hij zichzelf en zijn „mount" dusdanig inspireerde dat feilloos alle verdere hin dernissen werden genomen en de snelheid op cle vlakke grond dusdanig opgevoerd, dat zij tot algemene verbazing nog de twee de plaats veroverden. Een geval dat voor Engelse schooljongens, die dromen van sportroem, een nog groter ideaal zal blij ven dan het rijden van de winnaar zonder incident. De grote ren wordt over een afstand van 7200 M. gelopen, driemaal zolang als die voor het hoofdnummer op de vlakke baan: de Derby. Het zijn alleen driejarige paar den die aan de Derby deelnemen; hun pres tatie geldt vooral een toppunt van snelheid en de tijd van de winnaar, ongeveer 2V2 minuut, bewijst dan ook .dat die tot zestig kilometer wordt opgevoerd. De steeple chasers zijn oudere paarden, soms veel ouder in de twintiger jaren won de veer tienjarige Sergeant Murphy te Aintree die van aanleg springers zijn en een ge ducht uithoudingsvermogen hebben. De race duurt in de regel tussen de negen en tien minuten; ditmaal was de tijd van Teal, de overwinnaar, gereden door A. Thomp son, 9 min. 20 3/5 sec. Hij had vijf lengten voorsprong op nummer twee, Legal Joy en nummer drie, dragend de zonderlinge naam Wot no sun, was ver achter. Tien van de zevenenveertig paarden, die gestart waren, bereikten de finish. Dat is niet eens een slecht percentage; de aankomst heeft zich wel eens tot drie van de vijftig beperkt. Hetgeen bewijst hoe zwaar de race is, hoe veel paarden vallen en ook hoe groot de tegenslagen zijn. (Zie het menselijk leven). Menigmaal wordt iemands kans bedor ven door een paard dat zijn berijder kwijt is, onzeker verder galoppeert en anderen ten val brengt. Wedden op steeplechases, is dus nog veel gokkeriger onderneming dan wedden op vlakke baan-rennen. Maar de emotie is ook groter. (Zie het menselijk leven opnieuw). Ditmaal waren nr. 1 en 2 de tweede en derde favoriet; alleen de eer ste favoriet was gevallen. Maar dat is wel een uitzondering: erg onplezierig voor de bookmakers, die hun beste zaken maken als een outsider wint, waarop maar weinigen gespeeld hebben. Ge kunt zeggen dat dit alles dwaas is en een nutteloze zaak en dat het paardenras ook wel verbeterd kan worden zonder Grand National, waarbij bovendien nog al eens paarden een been breken, hetgeen ten gevolge heeft dat zij afgemaakt moeten worden. Evenals de jacht op vossen en her ten maakt zulks inbreuk op de in Engeland zo algemene liefde voor het dier. Dus is het onlogisch en zonderling. Al die bezwa ren hebben grond. Rest het feit dat de mens meestal niet zeer logisch denkt en als het geschiedt dit vaak op een verkeerd ogenblik dcïet. Wat het nutteloze betreft kunt ge aan Voltaire denken die het over bodige als een noodzaak des levens erken de en ook aan een landgenoot, Wijnaendts Francken, die het omschreef in de woor den: Het'is het onnodige en overbodige, dat de grootste bekoring geeft aan ons leven en voor veler ziel datgene is, waar zij het minst buiten kunnen. De grote steeplechase is in grijze mist gerend. Zo heb ik hem ook beleefd: bij zo'n grimmige, onwrikbare hindernis, die veel te hoog en te breed scheen om door mens en dier overwonnen te worden, doemde plotseling uit de vale grijsheid een dicht- opeengedrongen groep op: slanke, soepele, edele volbloeds, beheerst door gespannen, gebogen figuren in een wai-reling van schitterende kleuren.... en het stormde alles dreunend op de muur af, ge hield de adem inde dichte groep verrees in bliksemsnelle opeenvolging en suisde hoog over het obstakel. En spanning in de ogen van mens en dier scheen dezelfdle. Er vie len er twee of drie, ge zaagt spartelende kleurige figuren door de lucht en over de grond tuimelen. De anderen stormden ver der, zonder op- of omzien. Twee paarden zonder berijder krabbelden op en astten hen met wi'ld-wapperende manen en beu gels na. Het valt niet te loochenen: het was wild, boeiend, schitterend, groots R. P. Op een bijeenkomst van de Kamer van Koophandel van Macon (in de Amerikaan se staat Georgia) heeft generaal Omar Bradley, bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten, verklaai-d goedle hoop te hebben op een vreedzame regeling in Korea. Het verwezenlijken van de Amerikaanar militaire politiek op lange termijn versterkt de Amerikaanse positie bij die onderhan delingen in Korea en vermindert de kans op een totale oorlog, aldus de generaal. Lang voordat Koningin Juliana en Prins Bernhard op het Zuidelijkste puntje van Manhattan de glorieuze intocht in New York begonnen, had den zich tienduizenden mensen langs de wegen geschaard om het konink lijk paar een hartelijk welkom te bereiden. Uit Waldorp Astoria Hötel begaf het koninklijk paar zich in een gesloten auto via de Franklin Delano Roosevelt Drive, langs de East River, over de South Street naar de Bat tery. Evenals te Washington werd de stoet begeleid door twee trucks met totografen, cameramannen en televisie-operateurs. Hier stapte het ko ninklijke paar, ondanks het gure weer, in een open auto over en toen j->egon aan het Noordelijkste topje van Broadway de fameuze „Broadway Ticker Parade. Begeleid door zwermen detectives, die de auto te voet escoi-teerden, en voorafgegaan door eenheden van leger, vloot, luchtmacht, geüniformeerde politie en brandweer, en onder een papierregen die vaak de hemel verduisterde, ging de stoet langzaam in de richting van het stadhuis op de City Hall Plaza. De sympathie en de warmte, die uit de uitroepen van de tienduizenden New Yorkers klonk, toonde, hoewel het weer hieraan zeker niet medewerkte, onom stotelijk, welke genegenheid Nederland en zijn koninklijke familie hier in de Ver enigde Staten genieten. Even voor de stoet naar rechts afzwenkte bij het stadhuis werd een ogenblik stilgehouden bij de oud ste kerk van New York, de St^Pmü3 Chapel waar een delegatie van de Nederlands Her vormde Kerk de Koningin en Prins be groette. Twee minuten later arriveerde men voor het stadhuis. Hier begroette bur gemeester Impellitteri zijn koninklijke gas ten. Terwijl de 700 personen, die een plaatsje hadden veroverd op de voor het stadhuis opgerichte tribune, zich van hun plaatsen verhieven, speelde de eerste U.S. Army Band de volksliederen. Burgemeester Impellitteri hield daarop een bijzonder hartelijke welkomstrede. „New York's eerste burger" noemde hij Koningin Juliana en hij prees haar om haar geloof in God en de menselijke waardig heid. De burgemeester hing vervolgens Ko-. ningin en Prins de eremedaille van de stad New York om en overhandigde hun de oor konde voor „distinguished and exceptio nal public service". Koningin Juliana bracht daarna haar ge hoor door een met krachtige stem uitge- sproke rede, welke voortreffelijk afgestemd was op deze omgeving, in verrukking. Vooral raakte het publiek onder de indruk van het tweede gedeelte van haar rede, waarin Hare Majesteit zeide: „Gejaagdheid en kunstmatigheid zijn niet het monopolie van New York, doch in deze stad bereiken zij hun climax". Koningin Juliana betoogde verder dat zij een open oog had voor de vele voordelen van de uit vindingen, welke het leven vergemakke lijken, doch zij zag duidelijk het gevaar, dat de mens hierdoor tot een machine ge maakt wordt en tot steeds groter haast ge dreven wordt. De koninklijke raad die zij gaf, luidde: Spaar de door de techniek gewonnen mi nuten teneinde tijd te hebben na te den ken. Ware productiviteit kan alleen het gevolg zijn van de inkeer der volwassen verantwoordelijke mensen." Deze toespraak van een waarlijk prach tige rede, vooral ook omdat zij uitgespro ken werd na het opwindende eerste bedrijf, vol vaart en temidden van het décor van wolkenkrabbers, welke de symbolen vor men van de macht van het moderne leven, zowel ten goede als ten kwade. „Het was alsof ik door een donkere rots spleet keek", zo zeide de Koningin na af loop van haar intocht op Broadway. „Dooi de honderdduizenden papiersnippers, die op ons neerdaalden, kon ik nauwelijks de hemel meer zien. En als ik een ogenblik naar een mij bekend voorkomend gebouw wilde kijken en mijn gezicht even op wilde richten, waren daar weer de ontelbare blitzlampen der fotografen die mij het zien vrijwel onmogelijk maakten." Een parade van de in de stoet meemar- cherende eenheden besloot de plechtigheid voor het stadhuis. De Koningin was onder de indruk van dit eerbetoon op grote schaal, dat niet alleen de officiële autori teiten van de stad, doch heel de bevolking van New York haar en haar echtgenoot hadden toebedacht. Door de straten van New York ging het nu terug naar het Waldorf Astoria Hötel. Wederom hadden zich tienduizenden langs de straten geschaard en fladderden de res ten van de „ticker tape" uit de wolken krabbers. Het was reeds half twee, toen het hotel werd bereikt. Hare Majesteit en de Prins begaven zich naar hun apartementen om zich gereed te maken voor de lunch, waaraan bijna 1000 genodigden zouden aanzitten, aangeboden door het gemeente bestuur. Mevrouw Roosevelt behoorde tot de genodigden, evenals kax-dinaal Spellman. Twee redevoeringen van Koningin -Juliana te New York, namelijk tijdens een bijeenkomst van de stichting Neder- land-Amerika en tijdens de ontvangst op het New Yorkse stadhuis, wekten op tot rustige bezinning, waarschuwden tegen overijling en haast, zowel in het oplossen der dagelijkse levensproblemen als bij de beschouwing der grote inter nationale vraagstukken. Doch toen Ko ningin en Prins op het stadhuis van New York arriveerden, en de voorzitter van het ontvangstcomité het koninklijk paar verwelkomde door het raampje van de auto heen, zei deze functionnaris tot de. Koningin: „Majesteit, wij zullen ons moeten haasten, want wij zijn op het tijdschema ten achter De New Yorkse burgers begroeten hun prominente gasten met een ware regen van papier, die neerdaalt in Broadway, Wallstreet en andere straten. De wol kenkrabbers en andere hoge geboutoen vormen als het ware de natuurlijke uitnodiging tot deze huldebetuiging. P.eeds lang van te voren worden ver jaarde telefoonboeken bewaard (en New York heeft een respectabel aantal num mers) die dan in snippers gescheurd op de bezoekers neerdalen. Ook de koers- bandjes, de „ticker tapes", worden be waard en als serpentines dan wel als snippers, tezamen met confetti in een dichte regen op de kilometers lange rou te neergestrooid. Onmiddellijk na de lunch ontvingen Ko ningin en Prins in de grote balzaal van het Waldorf Astoria ruim 300 Nederlandse burgers en tot Amerikaan genaturaliseerde Nederlanders, onder wie alle in New York werkende correspondenten van Nederland se dagbladen. Intussen hadden zich in de grotere zaal meer dan 2000 Nederlanders verzameld, die uitsluitend hier gekomen waren om een ogenblik met hun koninklijk paar te kun nen vertoeven. De Koningin hield voor hen een onvoor bereide toespraak en zeide onder meer, dat zij zich een ogenblik weer in Nederland waande. Edison Inspiratie is niet zo zeer inspira tie als wel transpiratie. Des avonds had het grote diner, gegeven door de Netherland American Foundation plaats, waarmede de eerste dag van het koninklijk bezoek aan New York is beslo ten. Dit diner werd bijgewoond door meer dan vijftienhonderd gasten, gekozen uit vooraanstaande New Yorkers uit alle be roepen, opdat het koninklijk paar 'een zq getrouw mogelijk beeld van de New Yorkse samenleving zou krijgen. Verder bevond zich onder de gasten een aantal prominente Nederlanders. De enorme balzaal van het Waldorf Astoria Hötel was in een fantas tische tulpentuin herschapen. Burgemeester Impellitteri hield een toe spraak waarin hij o.m. verklaarde, dat New York tot in lengte van dagen d'e herinne ring aan het bezoek van de „charming Queen of the Netherlands" zou bewaren. Hij wenste het koninklijk paar een voor spoedige reis door Amerika toe. Mevrouw Roosevelt sprak over de ge schiedenis van de stichting, die in 1921 werd opgericht met als een van de eerste leden Franklin Delano Roosevelt. Het doel ervan is bevordering van de samenwer king op artistiek, wetenschappelijk en cul tureel gebied. Er zijn nog tal van moge lijkheden om deze samenwerking uit te breiden, aldus mevrouw Roosevelt. Hierna hreld Koningin Juliana een rede, waarvan men de inhoud elders in dit num mer kan aantreffen. Hare Majesteit Koningin Juliana heeft de correspondent van het A.N.P. medege deeld, dat zij reeds brieven heeft ontvan gen van de prinsessen Beatrix en Irene. WASHINGTON (Reuter, United Press). Het Amerikaanse ministerie van Handel is bezig met het samenstellen van een nieuwe zwarte lijst van buitenlandse firma's di'e bij haar handel met de Sovjet-Unie in strijd zouden hebben gehandeld met de Ameri kaanse controle-maatregelen op de uitvoer. De nieuwe zwarte lijst betekent een ver scherping van de campagne tot het voor komen van de verzending van strategische of halfstrategische producten naar de Sovjet-Unie en de landen van het commu nistische blok. Het aanbod dat Zaterdag door Moskou op de conferentie aldaar werd gedaan voor een handelsverkeer tot een bedrag van 10 milliard dollar, heeft de be langstelling van Europese landen voor de handel met het Oosten aangewakkerd. Wanneer Europese firma's grondstoffen naar de landen achter het ijzeren gordijn zenden, zal daarvan mededeling aan hun regeringen worden gedaan. Wanneer er daarna geen verbetering komt, zullen, wan neer deze regeringen Amerikaanse hulp ontvangen op grond van de wederzijdse hulpverlening, mogelijk maatregelen geno men moeten worden overeenkomstig de bepalingen van de wet, welke verleden jaar door het Amerikaanse Congres werd aan genomen. De soorten goederen, welke de Sovjet- Unie voorstelt om in de komende twee of drie jaren van het Westen t'e kopen, be horen over het algemeen tot de categorieën welke volgens de door het Congres aan genomen wet niet tussen het Oosten en het Westen verhandeld mogen worden. Boyd Orr, leider van de Britse delegatie op de economische conferentie in Moskou, heeft een teliegram gestuurd naar het Brit se conservatieve parlementslid F. J. Erroll, waarin hij erop aandringt Britse zaken lieden naar Moskou te doen komen om handelscontracten af te sluiten met ver tegenwoordigers van communistisch China. Orr was van 19451948 directeur van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de UNO. De Britse regering heeft laten weten, dat zij geen bezwaar maakt tegen dex-ge- lijke handelscontracten, als die te expox-te- ren goederen maar niet strategisch belang rijk zijn. In de economische wei-eldconfei-entie te Moskou is gisteren door een Pakistaanse deelnemer, Altaf Hussain, redacteur van het dagblad „Dageraad", een „Stalin-plan" voor de economische ontwikkeling der Aziatische landen vooxgesteld. Naar Hussain, die zijn land op de jong ste vergadei'ing van de UNO heeft ver tegenwoordigd, zeide, suggereert de dele gatie van Pakistan, dat de Sovjet-Unie, die in economisch opzicht zo enorm is vooruitgegaan, een weldadige rol zal spe len bij de ontwikkeling der economisch achterlijke landen in Azië, zulks niet alleen door uitbreiding van de handel, doch ook als het voornaamste hulpverlenende land. Het voorstel werd gesteund door het En gelse parlementslid Harold Davies (La bour), die zeide geen reden te zien, waar om dit voorstel niet in gewijzigde vorm zou worden aanvaard. Volgens Davies zou medewex-king van de Sovjet-Unie het punt 4 programma doelmatiger maken. „De Verenigde Staten zullen half 1956 over een bijna geheel modex-ne weermacht beschikken. Na dien datum zullen de uit gaven in vredestijd voor militaix-e doel einden sterk kunnen woi-den verminderd", Dit verklaarde Carl Vinson, de democra tische voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden in een Maandag ge houden zitting van het Huis. Vinson sprak ter verdediging van de be groting voor de weermacht voor het nieuwe belastingjaar. De Amerikaanse regering had het Con gres verzocht in het komende belasting jaar een bedrag van 50.921.022.770 dollar voor alle militaire uitgaven (de hulp aan het buitenland inbegrepen) toe te staan. De commissie voor de toewijzingen van het Huis heeft de aangevx-aagde sóm met 4.200.000.000 dollar vex-minderd. Vinson zeide, dat het na de vermindering overgebleven bedrag het de Verenigde Staten mogelijk maakte per 1 Juli 1953 over de volgende weermacht te beschik ken: 1. Een leger ter sterkte van 1.550.000 man en twintig gevechtsklare divisies. 2. Een uit 2434 voor de strijd gereed zijnde oorlogsbodems bestaande vloot, met een personeelssterkte van ongeveer 870.000 man. 3. Een luchtmacht van 95 groepen. Vele tienduizenden New Yorkers hebben ons Koninklijk Paar bij zijn intocht in 's werelds grootste stad een geestdriftige ontvangst bereid. Hier baant de stoet (in de eerste auto de Koningin) zich een weg door de drukte op Broadway, ter wijl vanuit' de wolkenkrabber-kantoren een „sneeuwstorm" van confetti en papiersnippers over de hoge bezoekers wordt ontketend. (Radio-telefoto> De leider van de West-Duitse delegatie, prof. Franz Böhm, heeft in Den Haag tijdens de voortzetting der besprekingen over de schadeloosstelling gisteren aan de Israëlische delegatie meegedeeld, dat hij zijn regering zal voorstellen, een schuld verplichting van 3 milliard mark aan Israel te erkennen. Zoals bekend heeft Israel zijn aanspraken vastgesteld op een bedx-ag van 4,200 milliard mark. Van Israëlische zijde wordt het West- Duitse aanbod van 3 milliax-d mai-k onvol doende geacht.. De besprekingen zijn thans geschorst, teneinde de Isi-aelische delega tie de gelegenheid te geven, nadere instx-ue- ties aan haar regering te vragen. Men is van mening, dat de onderhande lingen in een impasse zijn gei-aakt, die uit eindelijk zou kunnen leiden tot het afbre ken van de besprekingen. Gistermiddag kwamen de West-Duitse delegatie en die der 23 Joodse organisaties (de z.g. ,,conference"-delegatie) bijeen tot het voortzetten van de besprekingen. Zoals bekend is er door de laatste delegatie een bedrag van 500 millioen dollar aange vraagd, als vergoeding voor eigendommen, onteigend in Duitse en vroeger bezette ge bieden, die nooit teruggegeven zijn aan de eisers of hun erfgenamen. De besprekingen met de „conference"- delegatie handelen over twee hoofdthema's, in de eerste plaats de wijzigingen en vex-be- teringen van de bestaande Duitse wetge ving op dit tex-i-ein en in de tweede plaats de eis van 500 millioen dollar. Een der belangrijkste kwesties is dat de schadeloosstellings-procedure ïxiet voorzien is in de wetten der bezettende mogend heden. Hiex-op kunnen tal van wetten van de Duitse „Lander" toepassing vinden, maar deze wetten zijn niet uniform en vaak fragmentarisch. De vraag is behandeld, of de beste der bestaande wetten die welke in de Ame rikaanse zone geldt tot het gehele land kan worden uitgebreid. Naar schatting zal het totaal der West- Duitse schuldverplichtingen op 12 milliard Duitse marken kunnen worden gesteld. Dit bedx-ag beti-eft zowel de Israëlische eisen als die van de „confex-ence" en de indivi duele aanspraken. Dit bedrag kan men als volgt onderver delen: 2 milliard (eis van de „conference"), 4 milliard (eis van Israel), 3 milliard (vol gens de wetten voor de schadeloosstelling), 2 milliard (de geldelijke vex-plichtingen van het rijk onder de restitutie-wetten), 1 mil liard marken (de uitbreiding en verbete ring van de wetgeving). Wat de laatste 6 milliard marken betx-eft bestaat het groot ste deel uit buitenlandse schulden. Over 18 van de 24 punten is er reeds overeenstemming. Vandaag wordt over de 6 overblijvende punten gesproken. Zowel in de voor- als in de namiddag vergadert heden de West-Duitse delegatie met die van de „corxference". Patrouillerende politie greep één der daders Twee mannen hebben 's nachts gepro beerd een roofovexrval te plegen op de land bouwer H. van der H. aan de Aalsmeer- derweg in de Haarlemmermeerpolder. Hun toeleg mislukte doordat twee rijkspolitie mannen, die in de polder surveilleerden, onraad bespeurden en een der ovei-valleirs, de 59-jarige T. C. uit Haarlem, wisten te grijpen. De politiemannen zagen op hun nachte lijke ronde een lichtschijnsel in de schuur van de boex-derij, hetgeen hun ongewoon voorkwam. Toen zij gingen kijken bleek een deur van de boerderij open te staan. Binnen troffen zij een man aan, die geen bevredigende verklaring van zijn aanwe zigheid kon geven. Zijn vexrzet tegen de beide politiemannen baatte hem niet; hij was spoedig overmeesterd. Tijdens deze worsteling zag een tweede man, die zich in de boerderij bevond, kans, de vlucht te nemen. T. C. werd naar Hoofddorp overgebracht en in het politiebureau opgesloten. Hij is geen onbekende van de justitie en heeft reeds meermalen gevangenisstraffen we gens inbraken en diefstallen ondergaan. Van zijn mededader ontbreekt tot dusverre elk spoor. Staf oeféning voor NAVO- opperofficieren In Parijs is Maandag een vierdaagse NAVO-stafoefening begonnen, die onder leiding staat van veldmaarschalk Mont gomery en waaraan wordt deelgenomen door ruim zeventig generaals, admiraals en luchtmaarschalken, die tien NAVO- staten, waaronder Nederland, vertegen woordigen. De stafoefening, die de codenaam „C P X L" dx-aagt, is de belangi-ijkste sinds de instelling der Noox-d Atlantische Verdrags Organisatie. Haar doel is het op treden der NAVO-strijdkrachten te bepa len indien een aanval uit Oost-Europa zou worden ontketend. De aan de oefening deelnemende opper officieren noemen haar in de wandeling „de operatie-Venus van Milo", daar, zoals zij zeggen, „er weliswaar geen troepen bij zijn betrokken, doch wel een overvloed van „shape" (dat is: „opperbevel der At lantische strijdkx-achten in Europa", maar ook de Amerikaanse aanduiding voor: „sierlijke vrouwelijke vormen". Ook binnenlandse staal verwerkers aan banden De aangekondigde staking in de staal industrie, die waarschijnlijk morgen zal beginnen, heeft de nationale productieraad van de Verenigde Staten doen besluiten de uitvoer van staal op te schorten. Ook worden de leveranties van staal aan Ameri kaanse firma's die auto's en andere goede ren voor burgerlijk gebruik produceren, verboden. Het besluit geldt ook voor de kleinhandel en de vemen, maar niet voor zendingen, die reeds naar de verbruikers onder weg zijn. De productieraad noemt dit een voor zorgsmaatregel, aangezien een staking een onmiddellijke drastische uitwerking zal hebben op het programma voor atoomener gie, de productie van straalmotoren en am munitie en op de voltooiing van fabrieken, welke voor de defensie werken. Het verbod zou niet langer van kracht blijven dan totdat de ambtenaren gele genheid zullen hebben gehad de voor de fensie-opdrachten geschikte staalsoorten op te sporen en aan de verkoop te onttrekken. Volgens ambtenaren hebben de autofa- brieken nog voorraden voor drie weken productie. Het socialistische Lagerhuislid Norman Dodds heeft premier Churchill Maandag in het Lagerhuis gevraagd of hij „thans nog even geestdriftig is gestemd ten aanzien van een bijeenkomst tussen Truman, Stalin en hemzelf, als hij het in.1950 en 1951, vóór de Lagerhuisverkiezingen, was". „De grote meerderheid van het volk", aldus Dodds, „zou liever zien dat u een poging waagde en desnoods zou falen, dan dat u in het ge heel niets beproefde". Chux-chill antwoordde dat hij, indien de omstandigheden en de algemene toestand gunstig zouden zijn, gaarne een ontmoeting met president Truman en maarschalk Sta lin zou hebben", hieraaxi toevoege.nd: „Het is niet zo zeer een kwestie van g'eestdrift, maar van welgemeendheid en die is bij mij dezelfde gebleven". xxxoooooocoocftoooooooa>yaooocooooocoooooocooocoooooooOQ ZACHTER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met nu en dan opklarin gen. Zwakke tot matige wind. Hogere temperaturen overdag. 9 April Zon op 5.57 uur, onder 19.27 uur. Maan op 18.52 uur. onder 5.19 uur. Hoos en laag water In I.Imuiden Dinsdag 8 April Hoog water: 2.51 en 15.05 uur. Laag water: 10.37 en 23.01 uur. Woensdag 9 April Hoog water: 3.21 en 15.35 uur. Laag water: 11.12 en 23.31 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1