Zandvoort Haarlemmermeer Hoofddorp Lisse Hillegom Heemstede Bennebroek Bloemendaal Stemming over Tunis uitgesteld 9 Religie en moderne kunst Jhr. dr. J. C. Mollerus sprak over winkelsluitingswet Buitenlandse gasten aangekomen „Hosanna" verzorgde zanguur Bromfietser viel en werd ernstig gewond Paardrijdster verongelukt Avondnijverheidsschool Mozaïekwedstrijd Scheepvaart M uziekspion VEILIGHEIDSRAAD Eisenhower naar Den Haag Gerard Peters in de Tulpen-rallye Koningin Elizabeth houdt vast aan naam Windsor ZATERDAG 12 APRIL 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In het Waldorf Astoria hotel in New York ontving Koningin Juliana een aantal Amerikaanse journalisten. Op de foto Hare Majesteit tijdens haar persconferentie. B. en W. geven raadsleden les in staathuishoudkunde B. en W. van Zandvoort hebben zich met een brief tot de raadsleden gewend, waar in zij nader terugkomen op een besluit, naar aanleiding van een voorstel van de heer Tates (V.V.D.) om het bouwverbod, rustend op de gronden langs de Zand- voortselaan, op tfe heffen. B. en W. mer ken op, dat Jï&ewel op het college, inge volge art, 209 sub. a der gemeentewet, de verplichting rust, om de besluiten van de raad uit te voeren, het hierboven ver meide besluit op ernstige bezwaren stuit. Immers, dit besluit impliceert een wijzi ging van het wederopbouwplan, waarmede vele en velerlei belangen zijn gemoeid, zo wel particuliere, als die, welke de overheid in het bijzonder moet behartigen. Daarom is in de wederopbouwwet terecht een pro cedure voorgeschreven, teneinde te voor komen, dat een wijziging van een weder opbouwplan onverhoeds, zonder dat be trokkenen gelegenheid hebben, bezwaren in te dienen kan worden aangenomen. Hoewel B. en W. aannemen, dat de raad met deze procedure bekend was, werd niet temin het voorstel-Tat.es toch aangenomen. Het ontwerp moet tenminste vier weken op de gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage hebben gelegen, opdat hiertegen eventuele bezwaren kunnen worden inge diend. Worden deze bezwaren ingediend, dan moet het plan nog eens twee weken ter inzage liggen, waarna het moet wor den ingezonden aan Gedeputeerde Staten, die verslag doen aan de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, die over de al of niet goedkeuring beslist. Nu deze procedure niet werd gevolgd, menen B. en W. er goed aan te doen, uit deferentie voor de hogere bestuursorganen en tevens voor de raad, het onvolkomen besluit in portefeuille te moeten houden en de raad gelegenheid te moeten geven tot nader beraad. B. en W. maken tevens van de gelegen heid gebruik, er hun verwondering over uit te spreken, hoe somtijds tussentijdse voor stellen van de raadsleden worden behan deld en in besluiten omgezet. Men ver langt van het college, dat zijn voorstellen behoorlijk schriftelijk worden gemotiveerd en meestal door de commissiën van bij stand worden geraadpleegd. Deze gang van zaken wordt echter nóóit verlangd, wanneer door één der raadsleden een voor stel ter vergadering wordt ingediend, waardoor soms de indruk wordt gewekt, dat een voorstel, door één van de raadsle den gedaan, een voldoende waarborg biedt voor juridische en technische deskundig heid en goed beleid. Wanneer de Zandvoortse raadsleden op dit alles de vraag zouden stellen, op welke wijze dan het initiatief van de leden van de raad behoort te worden geëffectueerd, herinneren B. en W. er aan, dat het ge bruikelijk is, dat het initiatief-voorstel wordt gegoten in de vorm van een verzoek aan het college. B. en W. besluiten met te zeggen, dat in de raadsvergaderingen wel eens wordt ge sproken van „Opdracht aan burgemeester en wethouders". Dit is niet juist, want de verhouding tussen de gemeentelijke be stuursorganen is er niet een van onderge schiktheid, wat niet wegneemt, dat het college bereid zal zijn, elk initiatief voor stel, dat op óe gebruikelijke wijze wordt voorgelegd, met aandacht te bestuderen. B. en W. verwachten, dat de aan de raadsleden toegezonden brief er toe zal leiden, dat voor het belang der gemeente en het prestige der bestuursorganen scha delijke overijling voortaan zal worden voorkomen. Over religie en moderne kunst sprak de heer M. Majorick Donderdagavond in ge bouw „Zomerlust" voor een slechts klein aantal toehoorders. De avond was voor bereid door de culturele kring ,,'t Helm". In zijn inleiding besprak hij de vervlak te, zalvende, naturalistische kerkelijke kunst van omstreeks 1900, hetgeen hij als „gedegenereerde huisvlijt" betitelde. Van waar kunstenaarschap, waardoor de kerk in de middeleeuwen de eretitel „moeder der kunsten" verdiende, is sindsdien geer. sprake meer, omdat al het werk in handen is van enige grote firma's en devotie-win kels, die op bestelling de „kunstwerken" leveren. Na 1900 kwm er echter een kentering, en de leerling van de verguisde Coquin: Denis, scheen te zullen slagen en opende in 1914 door de uitgave van zijn boek „Theorieën" de ogen van enkele kunst critici en geestelijken. Aanvankelijk kreeg hij opdrachten, doch ook hij bleek op latere leeftijd te behoudend. Zijn vernieuwings- werk werd overgenomen door enkele jon geren. In ons land streefde Van Gogh naar verbetering, later gevolgd door schilders als Eyck, Nicolaas en Jonas. Bij hen werd echter het schilderen teveel een gewoonte. Zij vervielen in clichés en gingen daardoor voor de vernieuwingsbeweging verloren. Later stond De Haas in het middelpunt der belangstelling. Zijn statie, die getuigde van waar kunstenaarschap, van een diep door leven van het gebeuren op de Calvarieberg, moest echter op last van een kerkelijke overheid uit een kerk in Limburg worden verwijderd. Toch wint, volgens spreker, ondanks deze tegenslagen, de vernieu wingsbeweging hoe langer hoe meer veld. In Frankrijk werden reeds verschillende kerken geheel door moderne kunstenaars versierd, terwijl in eigen land De Haas en zijn groep steeds meer waardering gaat ondervinden. Spreker verklaarde zich een tegenstan der van het naturalisme en van de kunst academie. Een schat van fraaie lichtbeel den werd door de heer Majorick tgdens zün causerie vertoond. Voor een groot aantal aanwezigen sprak ihr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Haarlemse Kamer van Koophandel, Don derdagavond in hotel Keur. De vergade ring was uitgeschreven door de Zand voortse Handelsvereniging, leden van de Middenstandsvereniging „De Hanze" wa ren aanwezig. Behandeld werd de nieuwe wet op de winkelsluiting, die per 1 Octo ber moet ingaan. De avond stond onder leiding van de voorzitter der Z.H.V., de heer M. Weber. Jhr. Mollerus zeide dat de nieuwe win kelsluitingswet vele problemen heeft, waarbij Zandvoort, evenals alle andere badplaatsen, een zéér bijzondere positie in neemt. Na de historie van de op dit ge bied genomen maatregelen te hebben be handeld, onderwierp spreker de 18 artike len van de nieuwe wet aan een korte be spreking. De gemeenteraden hebben rechten, doch geen plichten. Spreker pleitte voor overleg met werkgevers- en werknemersorganisa ties, alsmede met de Kamer van Koop handel, alvorens het advies aan de raad wordt overgebracht. Wanneer plaatselijke omstandigheden dit vereisen, kan na goedkeuring door de mi nister van Economische Zaken, verruiming worden verkregen van de verkoopmoge lijkheden. Dit is voor Zandvoort van uitzon derlijk groot belang. Ook voor bijzondere, plotseling opkomende gebeurtenissen (b.v. evenementen op het circuit of feestelijke seizoengebeurtenissen) kan deze verrui ming worden aangevraagd. Ook kan de minister de raad machtigen, in te grijpen op bestaande verboden in gevallen van bijzondere aard. De beslissingen moeten, volgens spreker, komen van de vakgroeperingen, die teza men een eensluidende conclusie zullen moe ten verkrijgen, opdat de Kamer van Koop handel er zijn fiat op zal kunnen geven, wanneer aan haar door de gemeenteraad om advies zal worden gevraagd. De aangekondigde causerie van de spre ker over reiservaringen in Liberia, moest wegens gebrek aan tijd naar een latere datum worden verschoven. Donderdagmiddag zijn in hotel „Marina" de eerste buitenlandse gasten in dit sei zoen te Zandvoort gearriveerd. Een dertig tal meisjes van Engelse scholen met leid sters kwam in de badplaats aan onder leiding van „The Friendship Tours", waar zij een week zullen verblijven om van Zandvoort uit bollenvelden en bezienswaar digheden in de omgeving te gaan bezich tigen. Daarna zullen zij weer plaats maken voor een nieuwe groep en dit gaat zo door tot einde Mei. De Christelijke gemengde zangvereni ging „Hosanna" te Vijfhuizen gaf Vrijdag avond na de kerkdienst een concert in de Gereformeerde kerk te Vijfhuizen. Hier aan werd ook medegewerkt door het se dert kort opgerichte kinderkoor (dat se dert Kerstmis in ledental verdubbelde en evenals het gemengde koor onder leiding stond van Dick van den Berg), Willy Hen- rich, declamatrice en Ab. Bolwijn, orgel. De bijeenkomst stond onder leiding van de Gereformeerde predikant van Vijfhui zen, dr. G. E. Meuleman, en werd afge wisseld met het zingen van Paasliederen door de vele aanwezigen. Mejuffrouw Henrich leidde ieder num mer in met declamatie van de tekst. Op de hoek van de Kruisweg en de Nieuweweg in Hoofddorp raakte Vrijdag middag om half zes de Hoofddorpse brom fietser J. G. de macht over zijn stuur kwijt. Hij viel met zijn hoofd tegen de trottoir band en kreeg een sohedelbasisfractuur. De man is naar het St. Elisabethsgasthuis in Haarlem vervoerd. De 21-jarige mejuffrouw A. de Zeeuw, die Vrijdagmiddag te paard op de Benne- broekerweg reed, raakte in moeilijkheden toen haar rijdier schrok van een passeren de vrachtauto. Het dier begon te steigeren met het gevolg dat zij uit het zadel viel en met een been in een stijgbeugel bleef han gen. Zij kreeg een beenbreuk en enige schaafwonden en is naar het Diaconessen- huis in Haarlem overgebracht. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten in de Haarlemmermeer zijn voor de beide Paasdagen als volgt ge regeld: Hoofddorp: dr. Bult. Nieuw Vennep: dr. v. Haeringen. Halfweg: dr. Rijnders. BEURSBERICHTEN De graanbeurs welke op Donderdag in hotel „De Beurs" te Hoofddorp werd ge houden gaf de volgende noteringen: tarwe 22,5024; gerst 3031; haver 2325; rogge 28—31; blauwmaandzaad 8186 groene erw ten 40-45; capucijners 3135; bruine bonen 3032; karwijzaad 6065. Handel flauw; lage prijzen. OPBRENGST COLLECTE „SIMAVI". De collecte ten bate van het werk van „Simavi" beeft in Vijfhuizen 104.01 op gebracht. EMMABLOEM-COLLECTE. De Emmabloem-collecte zal in Vijfhuizen en omgeving worden gehouden op Donder dag 17 April. De opbrengst komt ten goede aan de tuberculosebestrijding. De directeur van de Avondnijverheids school te Hoofddorp, de heer A. den Hertog, heeft aan de navolgende leerlingen het di ploma voor het met goed gevolg volgen van de cursussen uitgereikt: Metaalbewerking: G. Beelen, J. Beers, J. van Diemen, R. Jansen, G. Visser, B. Witte, S. Roubos, R. Schelvis, A. Suurveld, J. Wij hen ke. Timmeren: A. van GToeningen, P. Touw, N. Korringa, H. Westmaas, G. van Luiing, J. W. Paarlberg. Electrisch lassen: J. Frylink, W. H. Pol- haar, R. W. Prins, G. A. Smit, A. van Eg- mond, C. de Ruyter, J. van Vliet., R. van Haarlem. Autogeen-lassen: M. Cornelisse, A. van Dongen, A. Freman, J. Frylink, G. van Kampen, B. Leydekker, W. Polbaar, J. van Veen. TONEELUITVOERING „GEZELLIG SAMENZIJN". De toneelvereniging „Gezellig Samen zijn", regisseur A. van Mourik, zal óp Za terdag 19 April in hotel De Beurs te Hoofd dorp opvoeren het toneelspel „Najaars stormen" van C. Bommel-Koun en H, Bak ker. VIJFTIG JAAR GETROUWD. Het echtpaar W. Noordhoek en K. Noord- hoek-Verbrugge zal op Vrijdag 25 April zijn gouden huwelijksfeest vieren. BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER GEBOREN: Fina Elisabeth, d. van H. Jan sen en F. Flipse; Oetje Aaltje, d. van J. Dirks en D, A. Verweij: Pieternella Cornelia, d. van J. Teeuw en A. Zwart; Gijs, z. van J. Hollander en J. v. d. Weide; Johannes An dreas Maria, z. van A. W. J. van der Poort en A. E. v. d. Meer; Johannes, z. van F. A. Willemse en W. J. de Groot; Egbertus, z. van F. Warries en A. Fokker; Frank, z. van J. Bart en P. Focke: Tineke Harremijntie, d. van H. A. van Gelderen en W. C. de Haan; John Jonas. z. van J. C. Nieuwendijk en J. C. Huisman; Andreas Marinus, z. van J. J van Es en J. Eveleens; Willem Dirk, z. van P. v. d. Vlugt en C. A. Filius: Cornelis Adrianus Gerardus, z. van M. H. Akerboom en C. M. Smit; Geesie Johanna, d. van E. J. van 't Hof en A. Vos: Anna Engelina, d. van P. J. Bakkenhoven en A. M. v. Poecke; Leonar- dus Johannes Gijsbertus. z. van G. A. Rands- dorp en J. M. v. d. Reen; Geertruida, d. van P. Dam en F. .T. Tane: Petrus Martinus Hen- drikus. z. van H. P. Oltshoorn en F. de Vogel. ONDERTROUWD: Marten Bijlsma en Pe- fronella Louiza Carolina van den Heuvel; Jan Jacob Nel en Johanna Petronella Loog- man; Antonie Leendert van Wijk en Gerritje Eiiken: Johannes Petrus van Staveren en Wilhelmina Catharina Loogman; Jan Hen drik vanu Dijk en Jannetje Cornelia Leen; Pieter Eikelenboom en Stijntje Grietje Elisa beth Broere; Gijsbertus Johannes van der Peet en Antonia Maria Wagemaker; Stanis- law Piorunek en Aartje Wilhelmina Stobbe; Pieter Johannes Venema en Annie Spiek man. GETROUWD: Adrianus Jacobus Bakker en Cornelia Maria Schrama; Marinus Tjalma en Geertie van der Kwast. OVERLEDEN: Matje de Weerd, 65 j., wed. van G. Huizer: Jan Gortzak e. van M. Meijer; Trijntje Bootsman, 79 j. wed. van L. Malch; Philips Willem der Dekker, 64 j., e. van J. Hamelink; Hendrik Koole. 89 j., wedn. van N. v. Liere; Jan Willem van der Sluijs, 49 j., ongehuwd. BURGERLIJKE STAND VAN HILLEGOM GEBOREN: Anneke, d. van E. Brugge- mann en B. Kloosterman; Johannes Simon Jozef, z. van B. J. Lieverse en M. A. de Groot; Theodorus Hendricus, z. van P. Jonk heer en A. M. Brouwer; Willem, z. van J. Krieger en G. Holleman; Gerarda Johanna Maria. d. van P. M. van Horick en Th. J. Forrer; Jacobus Hendrik Johannes, z. van D. Rovers en S. M. Meisen; Maria Francisca, d. van H. Broekhof en Th. van der Linden. ONDERTROUWD: P. A. van Saase en C. J. Hulsebosch; J. van den Bosch en M. Ouds hoorn; H. B. Broxterman en A. C. Bersee. De Vereniging voor Vreemdelingenver keer bereidt in nauwe samenwerking met het plaatselijk comité Bloemencorso een mozaïekwedstrijd voor. De vereniging is er in geslaagd dit jaar over een centraal bloe- men-depöt te beschikken, dank zij de me dewerking van de directie van de HOBAHO die een gedeelte van de grote veilinghal ter beschikking heeft gesteld van Woensdag 23 tot en met Zaterdag 26 April. De wedstrijd is verdeeld in vier groepen: reclame-mo zaïeken van firma's buiten de bollenstreek, personeelsgroepen (bloemenbollenbedrij- ven), particulieren, verdeeld in twee klas sen en jeugdgroepen in twee klassen. Voor elke groep zijn mooie prijzen beschikbaar gesteld. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Anna Maria Catiharina, d. v. J. L. Warmerdam en C. J. M. v. d. Aart; Pie ter, z. v. J. B. Siggaar en W. C. F. Oomsen; Johannes Adrianus Anthonius, z. v. B. J. van Tol en Th. G. Schrama; Jacobus Hen- drikus Maria, z. v. W. A. de Bruin en A. C. v. d. Berk; Elisabeth Wilhelmina Maria, d. v. J. J. v. d. Voort en M. C. Zonneveld; Hendrikus Laurentius Maria en Cornelis Adrianus Maria, zoons van C. Witteman en M. P. A. Caspers; Janny Geertruida, d. v. A. van Rossen en L. Nieuwenhuis. Ondertrouwd: R. A. Sterk en Ch. Th. v. d. Werven; J. F. Molman en W. Beukers. Getrouwd: C. v. d. Klauw en T. Hulsbos. Overleden: Petronella Valkenier, echtg. van H. van Voorst, oud 65 jaar. KLACHTEN COMMISSIE MELK- SANERING. De volgende heren hebben zitting geno men in de klachten-commissie der melk- sanering; C. Strik, A. G. Schalk, P. van Leeuwen, H. Hoogenboom, F. Rijlaarsdam en N. van Dijk. Klachten kunnen schrifte lijk bij de heer Hoogenboom ingediend worden. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Eerste Paasdag: dr. A. J. Duijmaer van Twist, Heerenweg 295, tel. 3453. Tweede Paasdag: dr! J. M. van Dijk, Ach terweg 6, telefoon 3134. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden als volgt waargenomen: Eerste Paasdag: dr. J. L. Tombrock. Burg. v. Lennepweg 1, tel. 38032 en dr. J, G. M. v. Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 38377. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, Camp- laan 17. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206—208, tel. 38320. Tweede Paasdag: dr. P. M, v. d. Gugten, Heemst. Dreef 37, tel. 39903 en dr. J, J. v. Luin. Bronsteeweg 76, tel. 34445. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. Geopende Apotheek: als op Eerste Paasdag. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Fredericus Bernardus Jose- phus Maria. z. van Ch. E. Thunnissen en M. A. L. Herbermann; Theodorus Cornelis, z. van A. A. Mense en E. J. Klinkenberg; Egi- lius Hubertus. z. van H. Hiemensz en A. Meerts; Antonius Hermanus Wijnandus Jo seph, z. van L. P. F. Kramer en M. P. v. d. Plas; Hubertus Josephus Leonardus en Pau- lus Antonius Johannes zoons van H. J. L. Stegen en A: M. Bunnik: Johannes Cornelis Maria, z. van J. C. M. Jansen en J. Hen- drikse; Jozef Maria, z, van J. C. H. M. Jan sen en A. M. de Reus. ONDERTROUWD: C. Nagelhout en M. Rosbergen. GETROUWD: H. H. Wesseling en G. v. d. Putten; J. Knock en M. J. Moone; G. W. Bosma en J. M. Redeker. OVERLEDEN: Wed. L. M. van Kuijk— Smit, 75 j.; Wed. A. H. van der Linden Burggraaf, 87 j.: W. Vlietstra, 72 j.; J. C. van der Peetvan Helvert, 44 j.; E. van der Put tenFloris, 79 j.; W. Rab, 73 j. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdienst voor arts-en wordt op Eerste Paasdag waargenomen door dr. G. Manschot, Rijksstraatweg 18, tel. K 2502 430 en op Tweede Paasdag door dr. P. v. Aalst, Rijksstraatweg 41. tel. K 2502 300. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe mendaal wordt met de Paasdagen waarge nomen door de arts H. D. G. A. Immin'k, Bloemendaalseweg 126. Bloemendaal, tele foon 23449. De dienst begint Zaterdagmiddag om twee uur en eindigt Dinsdagmorgen om acht uur. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. van Dijk, Bloe- menudaalseweg 307, Overveen, telefoon 12698, b.g.g. 14424. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort-stat ion wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 19 April e.k. verzorgd door de Bloemendaalse Apotheek fmej. J. M. E. Reyers). Bloemendaalseweg 85, Bloe mendaal, telefoon 22181. ■X)OOCOCIC>OOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOCOOOOOOOCJOOOO< Het orkest van het Cloister Hotel op Sea Island beleefde eergisteren een grote teleurstelling. Het had namelijk weken lang bloedig geoefend op het Nederland se volkslied, maar het kwam te laat tot de ontdekking, dat het „Wien Neerlands bloed" had ingestudeerd. Dit ivas des te hatelijker omdat op het naburige (en concurrerende) St. Simons Island een Franse chansonnière optrad, die het Wilhelmus op de piano kon spelen en dat elke dag deed ook. Het orkest van het Cloister Hotel heeft tenslotte een spion naar St.. Simons Island gestuurd om de muziek over te schrijven. o >oooooooooooooooooooooooocooooooooooocxxxxxxx)oooooooooooo NEW YORK (Reuter) De Veilig heidsraad heeft Donderdagavond het debat over de vraag of de kwestie-Tunesië op de agenda geplaatst dient te worden, tot een later te bepalen datum uitgesteld. Het ziet er naar uit, dat Pakistan, Chili, Brazilië, de Sovjet-Unie en China vóór behandeling van de kwestie zijn; Engeland tegen behandeling is, en Nederland, de Verenigde Staten, Griekenland en Turkije zich zullen onthouden. Daardoor zou dus niet de voor in behandeling nemen ver eiste meerderheid (zeven stemmen) be haald worden. De voorzitter van de raad, prof. Bok- hari (Pakistan) verklaarde, dat deze dag in de geschiedenis van de UNO zal worden geboekstaafd als de dag, waarop de grond slagen werden gelegd voor onderdrukking van vrije besprekingen in de UNO. Het Amerikaanse besluit om zich van steun te onthouden betekende volgens voorzitter Bokhari een grote teleurstelling. Het zou volgens hem moeilijk aan de we reld verklaard kunnen worden. Generaal Eisenhower zal op 16 April een bezoek brengen aan Brussel, op 18 April in Den Haag zijn, op 21 April in Oslo en op 22 April in kopenhagen. De Haarlemse wielrenner Gerard Peters zal deelnemen aan de vierde Tulpen-rallye. Hij rijdt met Gerard Voogd uit Overveen, eveneens een bekende figuur in sportkringen LONDEN (A.F.P.) Officieel is mede gedeeld, dat Koningin Elizabeth de Tweede van Engeland en haar kinderen de familie naam Windsor zullen dragen, dezelfde naam, die de overleden Koning voerde. Reuter tekent hierbij aan, dat de moge lijkheid geopperd is, dat de Koningin de naam van haar echtgenoot, Mountbatten, zou aannemen. „Hyena's van het rotsgebergte". (City). Deze boeiende rolprent speelt zich af in de Verenigde Staten en wel in de tijd dat de spoorwegen er in opkomst zijn. En als we de vervaardigers ervan mogen geloven, dan ging het er in die dagen nogal ruw aan toe. Treinroof was er aan de orde van de dag, evenals de corruptie trouwens, die de bloei van het spoorwegbedrijf lelijk in de weg stond. Dat wordt ons in „Hyena's van het rotsgebergte" tenminste voorge schoteld door fors gebouwde vechtersbazen die de revolvers aardig los in de holster hebben zitten en er geen been in zien om het recht in eigen hand te nemen. Het is overigens geen bar origineel gegeven dat zij uit te werken krijgen: Een roversbende (te paard) heeft het gemunt op posttrei nen en pleegt aanslag op aanslag, totdat zich een geheime agent in hun troepje in dringt en het recht zijn beloop krijgt. De geheime agent is inmiddels verliefd gewor den op het enige vrouwelijke lid van de bende die hij tenslotte op het rechte pad en in 't huwelijksbootje weet te krijgen. De liefhebbers van sensatie zullen aan deze rolprent hun hart kunnen ophalen. L. v. B. „Comanehcn op het oorlogspad" (Spaar- n e). In Texas laait een felle stryd op tussen onbuigzame, hecht verenigde boe ren en tussen machthebbers, die een deel van deze staat onder controle willen krij gen. De laatsttn deinzen voor niets terug, zij weten de Indianen tegen de boeren in het harnas te jagen en met medewerking van verworden krantenschrijvers de pu blieke opinie op hun hand te krijgen. Al leen in een charmante verslaggeefster hebben zij zich misrekend. Die neemt het op voor de boeren, waarvan één haar lief is geworden. Maar de corrupte tyrannen verdraaien haar artikelen. Toch is het aan haar interventie te danken, dat de boeren, gewapend en met de pistolen op vuren, hun verdrukkers van man tot man kunnen ontmoeten en vervolgens in naam der wet kunnen vernietigen. H. B. „De zoon van de kalief" (Li do). Een sprookje uit 1001 pacht: Er was eens een heerszuchtig man die regeerde over een Oosters land. Hij was de voogd van een kleine prins die nog te jong was om te regeren. Om de macht, die hij tijdelijk be zat, te kunnen houden, gaf hij aan een van zijn sluwe medewerkers de opdracht de prins van het leven te beroven. De moordenaar in spe schrikt echter terug voor die opdracht en ontvoert het kind. Het groeit op tot een forse knappe man die door zijn pleegvader wordt opgevoerd tot een geraffineerde dief. Als hij op een avond wil inbreken bij zijn voogd, die het land nog steeds regeert, ontmoet hij een beeld schone prinses aan wie hij zijn hart ver liest. De ridderlijkheid wordt in hem wak ker en hij gaat beseffen dat het zijn roe ping is het volk te bevrijden van de man die zijn onderdanen afperst om zijn eigen schatkamers met goud en edelstenen te kunnen vullen. Het is een opwindende geschiedenis die voorafgaat aan het ogenblik waarop het volk zijn nieuwe vorst erkend. „De zoon van de kalief" is een spannende film ge worden, waarin de romantiek een belang rijke rol vervult. L. v. B. „Sensatie in San Remo" (Rembrandt) Een professor moet zijn huis uit als hij geen 20.000 mark bijelkaar kan brengen om de hypotheek af te lossen. Zijn kroost wil meehelpen, deze financiële moeilijk heden op te lossen: de zoon, een advocaat- in-de-dop, wordt babysitter, \de oudste dochter, een onderwijzeres, neemt een baantje aan als zangeres in een nachtclub, waar haar zusje garderobemeisje wordt. Dat gebeurt alles buiten pa en ma om en geeft natuurlijk aanleiding tot allerlei com plicaties, vooral als de nachtclub-zangeres door een beroemde componist en leider van een dansorkest wordt „ontdekt", waarbij ook Amor een hartig woordje meespreekt. Hoe alle knopen tenslotte ontward worden vertellen wij u niet, want dan zou de aar digheid van dit verhaal vol verrassingen eraf zijn. Verx-assend zijn ook de prachtige revue- scènes-in-kleui-en, waarin Marika Rökk laat zien dat zij het dansen nog geenszins is verleerd. En de jongelui kunnen hun hart ophalen aan fascinerende jazzmuziek van een negerband, van het dansorkest van de Nord West Deutsche Rundfunk en van het Mexicaanse orkest van Juan Llassos. Pro minente Duitse filmacteurs en actrices als Ewald Balser, Harold Paulsen, Dorit Kreisler en anderen spelen mee in deze film, die oog en oor het volle pond geeft. In het voorprogramma het aardige filmpje ter illustratie van het populaire lied „Naar de speeltuin". S. K. „Mallemolen" (Frans Hals). De meeste films, waarin misdadigers een rol vervullen en politiemensen met grote voortvarendheid hun werk verrichten, vragen over het algemeen veel inspan ning van de toeschouwers. De Amerikanen hebben ook films met een luchtiger karak ter over deze onderwerpen gemaakt. Een ervan is „Mallemolen", waarin Lucitta Ball en Eddie Albert het publiek op bij zondere wijze vermaken. Ongemerkt wor den zij in een complot betrokken en dan volgen wilde achtervolgingen op een schip. Tevoren hebben zich reeds grappige scènes voorgedaan,waarbij vooral Lucetta Ball be trokken is. Zij kreeg een betrekking aan geboden als verkoopster en hoopte daarom gemakkelijke successen te kunnen boeken. Er komen echter allerlei verwikkelingen die zeer vermakelijk zijn. In gezelschap van Eddie Albert zet zij haar avonturen voort met als gevolg een aaneenschakeling van vermakelijke situaties. A. O. „De hax-tenbreekster" (M i n e r v a). De eens zo populaire Amerikaanse zangeres Deann>e Durbin heeft de laatste jaren wei nig van zich laten horen. Het zal haar vroe gere bewonderaars daarom wel interesse ren dat zij in „De hartenbreekster", een charmante muziekfilm al is ze wat oud, de hoofdrol vertolkt. Het is een gezellige film, waaraan men zeker plezier kan beleven. „We gaan naar Monte Carlo" (Luxor). Ray Ventura en zijn orkest zullen voor veel bioscoopbezoekers geen ohbekenden zijn. Op hun naam staat onder meer de kostelijke Franse film „We gaan naar Pa rijs". Hun nieuwe rolprent „We gaan naar Monte Carlo" mag al even geslaagd beden. Het is een amusementsfilm van het goede soort, waarin een aardig, origineel gegeven met veel élan wordt uitgewerkt. Onnodig te zeggen dat muziek en zang er een be langrijke plaats in hebben. L. v. B. „Lullaby of Broadway" (Cinema Pa lace). Doris Day is een van de sym pathiekste vertegenwoordigsters van het gilde der Amerikaanse revue-sterren niet alleen wat betreft haar zangstijl, maar ook als verschijning op het witte doek. De reusachtige show die in deze film rondom haar is gemonteerd, wint erbij dat Doris zich ook in het onvermijdelijke sentimen tele verhaal als bindmiddel voor de re vue-scènes zeer beheerst en aanvaard baar weet te bewegen. De aanwezigheid van de vermakelijke Szöke Sakall geeft deze film een extra- humoristisch tintje, dat het geheel tot een genoegelijke, soms zelfs meeslepende rol prent maakt. Meeslepend in die zin, dat men zich amuseert en tegelijk geïmponeerd wordt door de grootse shows, die, in kleu ren opgenomen, niet de banaliteit vertonen die men er in het algemeen van verwacht. In het voorprogramma het koninklijk be zoek aan Amerika en een poppenfilm, die een beroep op de vrijgevigheid doet in het belang van een aanbevelenswaardig liefde werk, het Bio-vacantie-oord. Het journaal geeft deze programma- week een uitvoerige reportage van het be zoek dat Koningin Juliana en Prins Bern- hard aan de Verenigde Staten brengen. Het meest spectaculaire ervan is wel de geest driftige ontvangst die het Koninklijk paar in New York ten deel is gevallen. Alblreo, 10 v. Rosario te Rio Grande. Almdijk, 10 te Houston. Alwaki, 9 v. New York n. Trinidad. Axeldijk, 9 v. New York te New Orleans. Abbekerk, 9 te Genua. Alcyone. 10 370 m. ZO. Guardafui n. Aden. Aldegonda, 10 210 m. ZW. Cambodia Point. Almkerk, 10 130 m. Z. Kunfida n. Suez. Amsteldiep, 10 330 rn. N.t.O. Flores. Amslelvaart, 10 300 m. NW.t.W. Flores. Arundo, 10 dw. Lands End. Agamemnon, pass. 9 Ouessant. Amsteldijik, 9 v. Hamburg naar Bremen. Andijk, 9 600 m. W. Azoren. Armilla, 9 v. Haiphong naar Pladju. Aalsum, 11 v. R'dam te Saigon verwacht. Alhena, 1H Santos verwacht. Alioth, pass. 10 Madeira n. Antw. Aagtedijk, 10 v. Paranagua n. Rio de Janeiro. Aaisdijk, lil te Tampa. Alnati, 11 te Montevideo. Alphard, 13 Paramaribo verwacht. Alpherat, 10 van Houston naar Nederland. Amstelpark, 11 v. Norfolk n. Nederland. Arendsdijk, 11 te Buenos Aires. Altolasserdijk. 12 v. Mobile te New Orleans. Amstelland, 10 te Recife. Amstelveen. 12 v. Londen te Curacao. Ariadne. 10 te Lissabon naar Algiers. Arkeldijk, 11 Ie New York. Averdijk, 11 te Antwerpen. Borneo. 9 v. Kopenhagen n. Karlsihamn. Bloemfontein, nacht 9-10 v. Kaapstad te Port Elizabeth. Bonaire, 9 van Plymouth naar Aden. Bacchus. 9 v Mobile naar Houston. Baam. 10 230 m. Z.ZO. Flores. Rengkalis, 10 265 m. ZW. Diego Garcia. Boisrevnin, 10 270 m. O.t.Z. Diego Garcia. Bontekoe. 10 v. Tilamuta te Kola Buna. Büidendiik. pass. 11 Ouessant. Ball, 10 v. Makassar te Amsterdam. Barendrecht, 11 v. Mena el Ahmadi naar Suez, Bonaire, 11 v. Georgetown te Amsterdam. Blommersdijk, 10 v. New York naar R'dam. Boschfontein, 11 v. Zanzibad naar Tanga. Caltex Delft. 10 v. Sidon naar R'dam. Caltex Nederland. 11 v. Sidon te R'dam. Caitex The Hague. 10 v. R'dam n. Sidon. Caltex Utrecht, 11 te Bordeaux. Celebes, 9 van Belawan naar Penang. Congostroom, 10 v. West Afrika te A'dam. Cistul a9 480 m. ZW. Bermuda. Ciavedda, 10 200 m. Z.t.O. Madeira. Cleodora, pass. 10 Ras al Hadd. Coryda, 11 v. Madras te Calcutta. Cotttca, 10 v. Port of Spain n. Paramaribo. Dongeditk, 9 te T,os Angeles. Delft. 9 1050 m. ZW. Flores n. Antwerpen. Danae. 11 van A'Hnm te R'dam. Drente. Tl v. Tj. Priok te Singapore. Dalerdijk,, 12 v. Los Angeles n. Panama. F.os, 10 van Napels te Burianan. F.rinna, 9 v. Singapore te Miri. Edam, 10 500 m. W. Scilly's F.sso Amsterdam, 210 m. W. Ouessant. F.sso Den Haag, 10 600 m. O.t.Z. Bermuda. Esso Rotterdam. 10 7 40 rn. W.t.Z. Flores. Eemdijk, 11 v. Antw. n. Havana. F.nggano, 11 van Bahrein naar Aden. Eimina, 12 v. Hamburg te Amsterdam. Fell pes, 11 v. Pladju te Bangkok verw. Friesland (SSM), 11 v. Workington te R'dam. Gouwe. 10 van Dakar naar Monrovia. Gaasterkerk, 10 v. Durban n. EastLondon. Gondias, 10 van R'dam te Amsterdam. Helena, 10 v. Grenada te Amsterdam. Haulerwijk, 10 550 m ZW. Lands End. Hecuba, 10 350 m. W.NW. Finisterre. Hoogkerk, 10 270 m. O.zo. Socrota n. Aden. Heelsum, 12 v. Houston te R'dam. Hera, 11 v. Curagao naar Antwerpen. Indrapoera, 11 v. Tj. Priok te R'dam. Iris. 10 v. Italië te Amsterdam. Japara (KPM), 10 v. Menado op rede TobeTo. Jagersfontein, 12 v. Amsterdam n. Z. Afrika. Jupiter, 11 van Hamburg te Amsterdam. Joh. v. Oktenbarnevelt, pass. 10 Perim n. Suez. Kalmana, 9 v. Tj. Priok n. Bengkulen. Kota Gede, pass. 9 Kp. de Gata. Kalianget, 10 v. Biak n. Hollandia. Karaton, 10 v. Menado n. Ternate. Karossa, 10 v. Padang n. Benkoelen. Kasimbar, 10 v. Banda n. Araut. Kertosono, 11 v. Soerabaja te Probolinggo. Kieldreeht, 11 v. Singapore te Hongkong. Kota Inten, 11 v. Genua n. Port Said. Klipfontein, 11-12 te Southampton. Luna, 9 v. Malta naar Piraeus. Leopoldskerk, pass. 10 Perim. Langkoeas, 9 dwars Massawa. Lemsterkerk, 9 pass. Guardafui. Linge, 10 v. Sunderland te Lissabon. Laurenskerk, 11 v. Genua n. Hamburg. Lieve Vrouwekerk, 11 te Genua. Lindekerk, 11 van Port Said n. Hamburg. Loppersum, 12 v. Vlaardingen te Casablancs verwacht. Merwede, 9 tet Houston. Meliskerk, 9 v. Durban te Lorenzo Marques. Malea, 9 360 m. O. Dondrahead. Muiderkerk, 9 v. Hamburg naar Antwerpen. Madoera, 11 v. Soerabaja te Tjilatjap verw. Mariekerk, 10 nog rede Mombassa. Metula. 10 530 m. O. Albany. Murena, 9 v. Yokohama naar Miri. Manoeran, 12 v. Makassar te Soerabaja. Mataram, li v. Beiroet n. Port Said. Meerkerk, 11 v. Port Said naar Genua. Myonia, pass. 11 Lands End. Maas, 11 van R'dam naar Antwerpen. Mapia pass. 11 Gibraltar n. Genua. Marisa, 12 v. Curagao n. Singapore. Nigerstroom, 10 v. Aden te Hamburg. Noordwijk, 10 v. Amsterdam te R'dam. Nieuw Holland, 10 Torrestraat gepass. Nestor, 11 te Algiers. Nieuw Amsterdam, 14 11 u. Southampton verw. Oranjefontein, 10 te East London. Ondina, 10 v. Nordenham te Fawley. Ovula, 9 60 m. W. Saba. Oranjestad, 10 v. Cristobal te Amsterdam. Overijsei, 10 v. R'dam naar Hamburg. Oberoin, 10 900 m. W.ZW. Flores n. Antw. Omala, 11 v. Singapore te Madras verw. Ootmarsum, 13 Antwerpen verwacht. Oranje, pass. 11 Gibraltar n. Southampton. Poeloe Laut, 10 v. Belawan te Penang. Prins Willem II, 10 v. R'dam te Philadelphia. Papendreeht, pass. 9 Runsal Jebel. Prins Willem IV, 9 v. Duinkerken n. Casablanca Prins Willem V, 9 460 m. W. Lands End. Phroniis, pass. 11 Point de Galle n. Penang. Paula, 11 van Pladju te Telokanson. Poeloe Laut, 11 v. Penang n. Port Swettenham Polydorus, 10 v. Soerabaja te Makassar. Prins Alexander, 11 te Le Havre te Antw. Prins Fred Hendrik, 11 v. Halifax n. Montreal. Prins Willem 111, 12 v. Antwerpen te R'dam. Prins Frederik Willem, 11 v. A'dam n. Valencia Roepat, 10 te Antwerpen. Ruys, 10 te Kaapstad. Rondo, 9 te Koewait. Rossum, 11 te Amsterdam. Roebiah, 11 v. Probolinggo te Soerabaja. Rotti, 10 v. Tj. Pandang op rede Pangkal Pinang. Rijndam, 12 v. New York te Rotterdam. Salatiga, 9 van Houston te Amsterdam. Sumatra, 10 te Makassar. Stad Maastricht, 10 v. R'dam n. Savona. Saidja, 9 te Muntok. Sliedrecht, 9 v. Aden n. Mena el Ahmadi. Siberoet, 10 v. Singapore naar Penang. Singkep, 10 340 m. O. Mindano. Siamat, 10 120 m. W.t.Z. Colombo. Stad Leiden, 10 270 m. O.NO. Sombrero eil. Stad Vlaardingen, 10 250 m. NO. Flores. Sloterdijk, 11 te Halifax. Soestdijk, 11 te Port Swettenham. Samarinda, 11 v. Pac.kust te Kaapstad. Stad Arnhem, 10 v. Nuevitas n. Nederland. Stad Dordrecht, 11 te Gibraltar. Stentor, 10 v. Port au Prince n. R'dam. Stad Aklmaar, 12 v. Rotterdam n. Narvik. Stad Dordrecht, vertr. 12 v. Gibraltar. Stad Maassluis, 12 v. Manilla te IJmuiden. Schiedijk, 10 te New Orleans. Sehie, 10 v. Limasol n. Ismir. Teucer, 10 Colombo verwacht. Themisto, 9 v. Amsterdam n. Baltimore. Tripang, 10 v. Colombo. Tankhaven, II, 10 Linga eil gepass. Tankhaven III, 10 te Singapore. Tero, 10 v. Buenos Aires te Baltimore. Tjikampek, 9 v. Semarang naar Soerabaja. Tomini, 9 dwars Lissabon n. Port Said. Tabian, 10 110 m. W.t.Z. Minlcoy n. Suez. Tabinta, 10 600 m. ZO. Ceylon. Tamo, 10 Recife gepass. Tjipanas, 11 v. Lorenzo Marques Ie Durban. Tjisadane, 10 v. Mauritius naar Tanga. Tjlwangi, 10 v. Tj. Priok naar Soerabaja. Tarakan, 11 te Aden. Teiresias, pass. 11 Sabang n. Aden. Teucer, 10 te Colombo. Tarakan, 12 van Aden n. Penang. Utrecht, 12 v. San Francisco te Manilla. Van Riemsdijk, 9 v. Tj. Priok n. Semarang. Veendam, 10 500 m. N.t.W. Flores. Van Ileutsz, 10 pass. Kp. Varella. Van Riebeek, 11 v. Tj. Priok te Singapore. Woensdreoht, 10 v. Piraeus te Tripolis. Waal, pass. 11 Gibraltar n. Tel Aviv. Waterman, 10 v. Halifax te Rotterdam. Willem Ruys, 13 A verw. n. Tj. Priok. Weltevreden, 10 v. Nasipit n. Manilla. Wieldrecht, 10 v. Durban n. Rastanura. Wlnsum, 10 660 m. N.NO. Barbados. Willemstad, 11 te Port Limon. Willem Barendsz, pass. 11 Finisterre. Waterland, 12 St. Vincent verw. Westland, 11 v. St. Vincent n. Montevideo. IJsel, 12 te R'dam verwacht. Zaan, 9 v. Lissabon te Casablanca. Zuiderkruis, 10 240 m. W. Ouessant. Zeeland (KRL), 12 van Makassar te New Yorit

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 14