Onze puzzle Het Hek van de Dam Sportprogramma voor Paasdagen Agenda voor Haarlem In de hoofdstad uit Goed weer begunstigt de schoolwedstrijden Van Onselen in het Nederlands Politie-elftal Zwaluwen-Rode Duivels- Internationaal zwemfeest van „De Watervrienden" Schaken Nederlands kampioenschap Motorsport Buitenlanders starten 18 Mei in Zandvoort IDEALE LUIERS Paardensport Prinsessen Beatrix en Irene namen deel aan wedstrijden Internationaal program voor Duindigt Hockey Tournooi in Den Haag Lezen is fout Zwijgen is goud .J ADVIES AAN VOETBALLERS Olympische spelen Verkoop kaarten voor de Spelen in Helsinki Roeien Erik Larsen overleden ZATERDAG 12 APRIL 1952 Rotterdam bezit nog twee specerijenmolens, waarop de Maasstad zeer zuinig is. De „Lely" (rechts) krijgt nu een nieuwe kap en legger, waarna ook „De Ster(links) een opknapbeurt te wachten staat. Voetbal Voor de Tweede Paasdag zijn voetbalwed strijden vastgesteld die op 30 Maart geen doorgang konden vinden. Voor Haarlem staat on het programma de thuiswedstrijd tegen AGOVV", EDO brengt een bezoek aan 't Gooi, VSV speelt uit tegen Zwolse Boys en RCH trekt naar Enschedé, om de club van deze naam te ontmoeten. Alleen staan er voor Haarlem belangen op het spel. Het moet trachten de voorsprong van een punt op DWS te behouden. De kans bestaat, maar de Haarlemmers moeten toch oppassen, daar de Apeldoornse spelers felle tegenstanders zijn en vermoedelijk hun best zullen doen op nieuw van Haarlem te winnen. DWS speelt in Tiel tegen Theole. In de tweede klasse A staat de belangrijke wedstrijd Stormvogels—ZFC op het pro gramma. Beide clubs hebben evenveel pun ten. De winnende ploeg is kampioen en zal promotiewedstrijden moeten spelen met Vo- lendam en EHBO (Dordrecht) om een plaats in de eerste klasse. Wat de bezetting van de onderste plaats in de tweede klasse B betreft kan Maandag de beslissing vallen, doch het is ook mogelijk, dat er nog een extra-wedstrijd gespeeld zal moeten worden tussen Schoten en Hercules. De Haarlemmers spelen in Beverwijk tegen De Kennemers en de Utrechtenaren krijgen bezoek van De Spartaan. EHSHEDW De voor de bezetting van de bovenste plaats in de vierde klasse F zo belangrijke wedstrijd EHS—HEDW wordt Tweede Paas dag gespeeld op het terrein van EHS achter de Kleverparkweg. Bij een overwinning is EHS vrijwel zeker van het kampioenschap. Wanneer de Am sterdammers winnen, dan behouden ook zij nog een goede kans. De thuisclub moet nog steeds de steun van haar doelman A. v. Zijtveld missen. Korfbal Voor het korfbalkampioenschap van Ne derland wordt Maandag gespeeld: AKC Wester kwartier. Hockeywedstrijden Het internationaal Paastournooi van de Haarlemse hockeyclub HBS met deelnemers uit Engeland, België en ons land, dat op de velden~aan de Donkerelaan wordt gehouden, werd omstreeks het middaguur officieel ge opend. Het tournooi wordt op de middagen van de beide Paasdagen voortgezet. De prijs uitreiking zal Tweede Paasdagmiddag na af loop van de wedstrijden plaats hebben in hotel Zomerzorg te Bloemendaal. Het eerste elftal van BMHC is uitgenodigd deel te nemen aan het internationaal Paas tournooi van de hockeyvereniging Amster- Ook Donderdag was het uitgezocht weer om te voetballen en de schoolvoetbalcommis- sie kon zich dan ook vergenoegd de handen wrijven, nu op deze dag, met 42 wedstrijden, het programma volledig kon worden afge werkt. Nu ja, 42 wedstrijden.Er was toch weer een school, die niet opkwam, namelijk de Prins Bernhardschool in afdeling C. Ook nu werden er weer hoge scores bereikt, maar er waren ook talrijke aardige en spannende wedstrijden, welke soms een sensationeel verloop hadden. Zo had in afdeling E de Julianaschool tot tien minuten voor het ein de de leiding met 1—0, om daarna toch nog met 5—1 te verliezen. De tweede Centrale school 2 maakte in afdeling D in de laatste minuut gelijk, om daarna met strafschoppen te winnen. De uitslagen waren dan: Afdeling E: Linschotenschool—Linnaeus- school 2—4; J. P. Coenschool—Pr. Margriet- school 8—0; Kon. Emmaschool—Voorweg school 1—1. Voorwegschool wint; Dreefschool (H'stede)Fuhropschool 10; Chr. Dreef school 4Lorentzschool 01; Chr. School (Bl'daal)— Aeneas Mackayscho_ol 1—2; Pr. HendrikschoolPrinsgn^chool 56; Dr. Kuy- perschoolSchool Buitenrust 71; Frans Halsschool—Kon. Wiilhelminaschool (Over- veen) 23; BeatrixschoolNoorderschool 82- v. ZeggelenschQQlWeth. Westerveld- school 1—2; Teylerschpol—Inst.. Oranje Nas sau 5—2; P. H. v. d. Leyschool—Marnixschool 16; Bos en HovenschoolCorn. Houtman- school 08: JulianaschoolHaarl. Montes sorischool 1—5; Chr, Huygensschool Dr. Bavinckschool 31. Afdeling D: HBS B 5—lste Doopsgezinde school 0—4: A. H. Gerhardschool 5—Kon. Wilhelminaschool 3 2—5; Rornwaterschool— Coornhertlyceum 6 2Q; Chr. Dreefschool 3 —2de Centr. school 2 1—1, 2de Centr. school wint; 2de Chr. Lyceum 2Th. M. Ketelaar- school 4 3—2; lste Chr. Lyceum 3—lste Centr. school 3 6—2; Coornhertlyceum 7— Pr. Ireneschool 2 1—7; Kennerner Lyceum 3 -Lorentzlvceum 5 3-D: Wilhelminaschool (Z.)—Pr. Bernhardschool 2 2—0: Coornhert lyceum 5Bronsteescbool 3 11, Bronstee- school wint; Klaas de Vriesschool 4—lste Centr. school 2 3—6; Coornhertlyceum 4— HBS A 4 6—0. Afdeling C: HBS B 4—Sted. Gymnasium 3—0; A. H. Gerhardschool 3—Kon. Wilhel minaschool 2 4.1; Chr. Dreefschool 2—KI. de Vriesschool 3 1—4: lste Chr. Lyceum 2— Pr. Bernhardschool 1, Pr. Bernhardschool n. o.; A. H. Gerhardschool. 4^-Karel Door- manschool 1—2; 2de Centr. school 1—KI. de Vriesschool 2 015. Afdeling B: Chr. Dreefschool 1—HBS A 2 1—1. HBS A wint; A. H. Gerhardschool 1— Lorentzlyceum 2 5—1HBS B 3MTS 2 0—3; Gerrit Bargerschool—Th. M. Ketelaar- school 1 0—0. G. Bargerschool wint: Harten- lustschool 1—Kon. Wilhelminaschool 1 2—0; KI. de Vriesschool 1-r-Wim Gertenbachschool 1—1, KI. de Vriesschoolwint; HBS B 2— Bronsteeschool 1 12 Afdeling A: HBS A. lrr-Kenn.am.er Lyceum 1 0—1. dam. Het tournooi wordt gehouden op de velden in en om het Wagenerstadion in Amstelveen. Dames van BDHC zuilen uitkomen in ge mengde elftallen, die deelnemen aan een Paastournooi op de velden van Klein Zwit serland te Den Haag. Overigens wordt er met Pasen weinig aan hockey gedaan door de clubs in Kennemerland. In het Nederlands Politie elftal, dat op Woensdag 16 April te Rheden tegen het Oostelijk KNVB-elftal speelt, is o.a. Van Onselen (Stormvogels) opgesteld. Hij be zet de middenvoorplaats. Het elftal der Zwaluwen dat Woensdag 16 April om zes uur in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen de Rode Duivels uit komt, is als volgt samengesteld: Doel: Landman (Sparta). Achter: Bakers (PSV) en Claus (Hel- mondia). Midden: N. N., Hendriks (Vitesse) en Fanger (DWS). Voor: Van der Bogert (DOS), Lugthart (Be Quick). Cor van der Gijp (Emma), Mommers (Willem II) en Schmidt (Eind hoven). Reserves: Hagenaars (De Volewijckers), Bak (Gooi), Kuipers (De Volewijckers) en Tjepkema (Blauw Wit). Van Schijndel was gevraagd voor de rechts- halfplaats doch de SVV-er is verhinderd we gens zijn voorbereiding voor een examen. Over de bezetting van de recbtshalfplaats zal nog nader worden beslist. Zondagmiddag 20 April zal de Haarlemse Zwemvereniging ,,De Watervrienden" haar twintig-jarig bestaan vieren met een inter nationaal zwemfeest in het Sportfondsenbad. 28 leden zullen van de arbeiderszwemver eniging uit Linz (Oostenrijk) deelnemen. De arbeiderszwemvereniging uit Lille (Frank rijk) heeft bericht present te zullen zijn. Verder zullen sterke afvaardigingen van de Amsterdamse, de Haagse, de Rotterdamse en de Utrechtse Watervrienden komen. De buitenlandse gasten komen Woensdag avond 16 April in Haarlem aan en worden ondergebracht bij de leden van de Haar lemse Watervrienden. Vrijdag wordt Amsterdam bezocht en Za terdag Haarlem. Een ontvangst ten Stad- huize is voorbereid. Te Enschedé werd het tournooi om het Nederlands schaakkampioenschap voortgezet met de afgebroken partijen. De uitslagen luiden: Tweede ronde: KramerDonner 10; ir. Van Steenis—dr. Stumpers li—li; Vinken Barendregt 0-1. Derde ronde: Van ScheltingaVinken 1—0; dr. Stumpersdr. Euwe 01. Vierde ronde: dr. EuweBarendregt Vili; VinkenCortlever 10; ir. Van Steenis Van Scheltinga lili; Kramer—dr. Stumpers 10; BouwmeesterVan den Berg afgebr. Het is steeds het streven van de KNMV geweest om de motorraces, die op het circuit van Zandvoort worden gehouden, zo attrac tief mogelijk te maken. Ook het programma, dat. op Zondag 18 Mei zal worden aangebo den, getuigt daarvan, want er komen uitslui tend seniores aan de start. Alleen de lichte klasse zal een nationaal karakter dragen, omdat ons land voor deze klasse voldoende deelnemers kan leveren, die een interessante strijd waarborgen. In drie andere klassen, die voor de 250 cc., de 350 cc. en 500 cc. worden behalve de Ne derlandse cracks ook buitenlandse renners geëngageerd. In Zandvoort zullen Engelsen, Duitsers, Fransen, Oostenrijkers en Belgen verschijnen. Het is zelfs niet uitgesloten, dat ook Italianen van de partij zullen zijn. Tenminste twee, doch waarschijnlijk vier van de Nederlandse renners zullen de be schikking hebben over een fabrieksmachine. Lo Simons en dr. Fokke Bosch zijn reeds in het bezit van een Nortonracer, terwijl Lous van Rijswijk en Henk Steman er willicht vóór Mei nog een zullen krijgen. Zij zullen dan met zijn vieren in staat zijn de tegen standers te tonen, dat ook Nederland weer meetelt. Zeer belangrijk zullen ook de nationale zijspanraces worden. Ons land heeft weer een aantal rijders, dat zich op zijspanrijden toe legt en zo zullen tenminste tien deelnemers in dit nummer uitkomen. Henk Steman, Henk Dammers, de Rotterdammer Van Rooyen, Co Boef, Van Gorcum en ook Her man Zuur. die al eerder als zijspanrijder triomfen vierden, zullen in Zandvoort hun krachten.met-en. ADVERTENTIE P I K FLANEL, 'HYDROPHIEL, ONDERLEGGERS. PRODUCT Donderdagmiddag hebben de prinsessen Beatrix en Irene deelgenomen aan wedstrij den, die de Gooise Jachtvereniging voor haar jeugdleden in de manége aan de Sparrenlaan te Hilversum had voorbereid. De prinsessen kwamen uit in de dressuurproeven der min der gevorderden. Prinses Beatrix op „Ata- tanta" legde beslag op de eerste prijs met 90 pnt. Tweede werd Prinses Irene op „Atalia" met WA pnt. Het programma dat Duindigt op Tweede Paasdag de bezoekers aanbiedt, is er een van een buitengewoon gehalte. De belangstelling van buitenlandse zijde wordt steeds groter voor de programma's, waarin nu een sterke vertegenwoordiging van de grote stal Voss uit België opgenomen is. Zijn paarden Marau der, Kolibri en Rollingpin dragen in de Aglajaprijs de topwichten en dit weegt over een afstand van 2600 m. zwaar. Marauder is een groot stayer, die in België vooral in steeples grote successen boekte, zodat een overwinning van deze kant geen verrassing zal zijn. Daar tegenover staan de Neder landse fokproducten Noordwester en de Derby-winnaar Tosto. Een interessante krachtmeeting, die wij beslist zien in het voordeel van Tosto, gevolgd door de preferé van stal Voss en Noordwester. In de Admiraalprijs gaat de voorkeur uit naar Britoly, die Giberta en Aquavit achter zich kan laten. Dollardprins, die op de openingsdag goed voor de dag kwam, meldt zich als de outsider. De met 4 kg. extra belaste Prince Albert zal het nu wel niet meer lukken om de Al- liantieprijs te winnen. Willy II is een goede sprintster en zij vindt dit korte traject juist een kolfje naar haar hand, waarbij Brioso en Aquavit op de plaatsen worden verwacht. Bij de draverijen is het allerminst Geersen wat de klok slaat. Daarvoor is de concurren tie van de kleine entrainementen te groot. In het hoofdnummer is deze grote stal welis waar sterk vertegenwoordigd met de nieu we Belgische import Egmont en Luxor, maar of de grote man met deze paarden de Franse hengst Dumas O achter zich kan laten wordt sterk betwijfeld. Dumas O toonde dit seizoen reeds 1.26, waarbij de hengst met een halve lengte verloor van Kalida, die echter nu maar 40 m. voorgift krijgt. Dumas O heeft ongetwijfeld een goede kans. Leo Axkit en de keuze Geersen zullen het hem echter niet gemakkelijk maken, waarbij genoemd trio nog moet rekenen op zwarte tegenstand van Little Monty. Niet minder aantrekkelijk is de Abundantia- prijs over 2500 m., waarin Junoschka kan tonen wat hij waard is. Met 80 m. achter de koppaarden is de hengst, die in buitengewo ne conditie is. niet kansloos, maar hij treft het niet dat Jan de Vlieger zijn O Bonni in zulk een glanzende voxm heeft gebracht, dat zij reeds twee maal achtereen won. De wijze, waarop dit gebeurde was wel zo overtui gend, dat opnieuw een overwinning van O Bonny in de lijn der verwachting ligt. Ook Norbert M zal dichtbij eindigen, terwijl Wagenaar met Niekie BH als een mogelijke outsider zal fungeren. Maakt Wagenaar in dit nummer weinig kans in de Ani Aniprijs. hij zal met de Zora- telg O Nelly Zora, gezien de laatste ver richtingen. als de grootste favoriet worden beschouwd, waartegen Geersen met Menno Dynamic en Oriënt Express het niet tegen zal kunnen bolwerken. Overigens is het een zeer open nummer met niet minder dan 23 paarden, waaronder ook nog Pétulance K, Nanco M en Nellie O als kanspaarden worden gesignaleerd. Nog zwaarder is de Advertentieprijs bezet, zelfs zo, dat splitsing haas wel onvermijde lijk is. Met Peterhof en Napoleon heeft Geersen de beschikking over twee zeer snelle paarden, doch niettemin verwachten wij dat hij zal worden geklopt door Olivier B met J. M. v. d. Berg, die juist op deze dag het feit herdenkt dat hij 40 jaar geleden zijn eerste overwinning boekte. Het paard Paulientje, die uitstekend heeft overwinterd, mag in dit grote gezelschap als outsider niet ontsnappen. In het openingsnummer om de Aanvangs- prijs geven 13 drie-jarigen grote hoofdbre kens over de uiteindelijke keuze. De kans paarden zijn talrijk. Querido I is de snelste, Horizontaal: 1. zang stem; 5. plaats in Friesland; 9. gat; 11 wereldtaal; 13. drink gerei; 14. boom; 16. reinigingsmiddel; 18. stilstaand water; 19. tot en met (afk.); 20. gebrek; 23. bloedver wante; 24. vruchtba re plaats in woestijn; 26. vuil; 28. bebouwd deel v. e. plaats; 29. sporeplantje; 31.voor zetsel; 33. oorlogs god; 35. uitgedorste halmen; 36. entree gelden bij een con cert; 37. rustoord (Bijbel); 39. behoef tige; 41. rechtuitlo- pend stuk weg of water; 42. deel v. e. huis; 44. vod; 45. vrouw van Abra ham; 47. mondwa ter; 49. heilige (af korting); 50. laan; 52. Staatsspoorwegen (afk.); 54. deel v. e. voet; 56. rivier (Ind.); 58. deel v. e. wet (afk.); 59. baan voor balspel; 61. oude inhoudsmaat; 62. groot zoogdier; 65. vis; 66. scheel. Verticaal: 1. ruzie; 2. kommer; 3. voorzet sel; 4. elasticiteit; 5. beteuterd; 6 denaam onbekend (afk.); 7. stekelvarken; 8. plaats waar betaald wordt; 10. maatstaf; 12. sufferd; 15 rouw sluier; 17. lokmiddel; 18. hoofddeksel; 21. belemmering; 22. plaats in N.Brabant; 25. werelddeel; 27. plaats in Gelderland; 28. mann. zoogdier; 30. zangdrama; 32. iemand die overvallen pleegt; 34. zoon van Noach; 35. halt; 38. kwaadsprekerij; 40. groente; 42. vallei; 43. rund; 46. gemalin van Aegir (Germ, myth.); 48. deel v. e. schip; 49. begin v. e. wedstrijd; 51. made; 53. sedert; 55. plaats in Engeland; 57. deel v. e. toneelstuk; 59. erts; 60. paling; 63. lage zijde v. e. schip; 64. windrichting (afk.). Oplossingen moeten worden ingezonden aan onze bureaux HAARLEM, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37; IJMUI- DEN, Kennemerlaan 154. Oplossingen moeten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrijven: „Oplossing Puzzle". S.v.p. geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplossingen in sluiten. maar onbetrouwbaar. Hij loopt nu echter op zijn eigen baan en dit geeft ons het vertrou wen om hem als de winnaar te noemen. Quinte Hollandia G en Quichotte. alsmede Q William P kunnen hem echter onttronen. Gemengde elftallen van Strawberries en BDHC-BMHC hebben Vrijdag deelgenomen aan het jaarlijke mixed tournooi van de Haagse hockeycombinatie HGC op de velden van de Roggewoning. Strawberries I verloor de eerste wedstrijd tegen BDHC met 10 door een strafbully. Het verloor en won daarna nog een wedstrijd. Strawberries II plaatste zich in de halve finale door een overwinning op Amsterdam II (20) en Delftse Studenten (10, na doel- schieten). Het elftal verloor toen echter met 2—0 van de gemengde ploeg van Gooi II. Wanneer er iets ter wereld is, dat ons een panische schrik inboezemt, dan is dat de aanblik van een lezenaar met een karaf water er op en een glas er bij. Want in dat glas zal water worden geschonken uit die karaf door een man die achter de lessenaar zal gaan staan om een lezing te houden. Hij doet dat omdat hij een droge mond heeft, haast even droog als zijn lezing. Maar het publiek, dat die droge lezing moet ver teren, krijgt niets, geen pilsje en geen kleintje koffie, laat staan een glaasje water. Het zit in de zaal langzaam te verdorsten als een school schelvissen op het droge. Met dat verschil, dat schelvissen door het noodlot in zo'n po sitie zijn gebracht en het publiek daar entegen vrijwillig de zaal heeft betre den, ervoor heeft betaald en de ver plichting op zich, heeft genomen aan het einde van de lezing applaus te laten klateren. En zelfs als wij rekening hou den met het feit, dat in de handen klappen ook een uiting van vreugde kan wezen, zien wij in het bovenstaan de toch voldoende reden om de gang bare begrippen over het onderscheid in intelligentie tussen mensen en dieren grondig te herzien. Wij hebben als journalist een lang jarige ervaring met het Nederlandse lezing-wezen. Wij hebben honderden lezingen gehoord, belangwekkende le zingen, zoals dit heet. Wij hebben op grond van die ervaring en aangemoe digd door een recente belevenis beslo ten een actie te beginnen tegen deze boa constrictor in de tuin van het Neder landse denken en willen aan de hand van een aantal voorbeelden tonen, in welke richting deze zal gaan. Om te beginnen gaat de strijd tegen de sprekers, die -van blad lezen. Dit wordt verboden. Want wat zou eenvou diger zijn voor de heer J. H. Keutelmans om de toespraak over „Hoe voeder ik mijn konijnen", die hij toch al op schrift heeft, met een stencil-machine te doen vermenigvuldigen en aan de leden thuis te zenden. Dezen kunnen het geschrift dan rustig thuis in een makkelijke stoel voor de haard doornemen en het des gewenst weer eens raadplegen, wanneer zich problemen ter zake voordoen. Dit heeft tevens het voordeel, dat zij zich niet met een ongerieflijk vervoermiddel naar het Patronaatsgebouw hoeven te begeven, daar niet de hele avond, op harde stoelen naai- een overzichtsplaat der Nederlandse insecten hoeven zitten kijken en dat in het algemeen kosten en moeite worden gespaard. Het heeft het nadeel, dat men dan niet kan op merken, dat de heer Keutelmans het voorlezen sinds de derde klas van de Lagere School nog niet verleerd is, dat hij geen applaus krijgt en dat niemand zijn nieuwe das kan waarnemen. Maar dat«ijn nadelen, die alleen de heer Keu telmans zullen treffen. En het algemeen belang moet overwegen. Vervolgens krijgen wij de strijd tegen de sprekers, d'ie niet voorlezen, waaruit nochtans de kleine groep zal worden gekozen, die uiteindelijk een vergunning tot het houden van lezingen zal worden de-vuist-weg-sprekers behoren aller eerst degenen, die per uur meer dan één keer „Eh" zeggen. Voorts de neuswrij- vers, de oorprikkers, de haarkammers, de voorhoofd/vasthouders, de kinsteu- ners, de vinger-langs-de-neus-leggers, de broek-ophalers, de krabbers en al degenen, die hun ademhalingswegen door kuchen, schrapen of andere keel- gymnastiek weer open trachten te krij gen. Men ziet, de keuze vernauwt zich al lot misschien één percent van het Ne derlandse spffekers-materiaal. Maar ook hierin moet onbarmhartig worden ge wied. Zij zullen aan bepaalde uiterlijke eisen moeten voldoen, niet zozeer van schoonheid als wel van innemendheid. Zij mogen nooit langer dan één uur spreken, moeten interrupties toestaan, moeten over een boeiend stemgeluid beschikken en zullen tenslotte examen moeten afleggen voor een commissie van geblaseerde toneelspelers, onbeleef de maar spontane schilders, Abe Len stra, Simon Vestdijk en enige geregelde bezoekers van de wedrennen. Deze com missie moet onder voorzitterschap staan van een verbitterde journalist. Als ge committeerde zouden wij gaarne de beeldhouwer Mari Andriessen aangewe zen willen zien, omdat hij eens een waarlijk voortreffelijk betoog, min of meer voor de vuist, heeft gehouden. Als hij stemrecht wil krijgen, zal hij zijn goedmoedig karakter ech ter tijdelijk terzijde moeten stellen. De examens zullen worden afgenomen in het Olympisch Stadion. De exami nandi zullen na afloop van het examen door suppoosten in gereedstaande am bulances worden geworpen. Naar voorzichtige schatting zal de operatie „Zwijgen is goud" tot gevolg hebben, dat ten hoogste vier a vijf Ne- Het ballet van de Nederlandse Opera geeft op de middag van de Tweede Paasdag een voorstelling in de Am sterdamse Stadsschouwburg. Uitge voerd zullen worden ..Les Sylphides" (muziek van Chopin), „Billard" (muziek van Fokine), „II Ritorno" (muziek van Mendelssohn) en „Pas de deux" uit Casse Noisette (muziek van Tsjaikofski) Norman Granz' jazz at the Philhar monic geeft Maandagavond twee voorstellingen en brengt amuse mentsmuziek ten gehore. Het 229e concert van de maatschap pij „Caecilia" wordt Donderdagavond in het Concertgebouw gegeven onder leiding van de in Engeland wonende Russische componist Nicoldi Malko. Solist is Cor de Groot. Het vijfde pianoconcert van Beethoven en de vijfde Symphonie van Tsjaikofski worden ten gehore gebracht. (Des middags wordt de donateursrepititie gehouden) In de komende maanden worden in Amsterdam enkele lunaparken, ge houden. De eerste begint vanmiddag op het terrein Linnaeusstraat bij de Polderweg en duurt tot en met 20 \April. derlanders vergunning zullen krijgen om in het openbaar of in besloten kring de vrije tijd van het Nederlandse volk aan eigen ijdelheid te verdoen, al zal hiervoor een geringe Grondwetswijzi ging noodzakelijk blijken. Wij kunnen tenslotte nog meedelen, dat wij in het comité van actie de func tie van penningmeester bekleden en dat er dus nogal wat geld nodig zal zijn. De voorzittersfunctie wordt bekleed door een heer, wiens naam voorlopig nog geheim zal blijven. Hij is tot deze func tie geroepen uit hoofde van zijn voor beeldig gedi-ag, toen hij onlangs in Am sterdam een lezing zou houden over „De ondergang van het existentialisme" voor een zeer ontwikkeld gezelschapje, waar toe wij ook behoorden. Toen het doek openging stond hij aan een gramofoon te morrelen. Hij richtte zich op en zei: „Dames en Heren. Bij nader inzien voel ik er toch niet zoveel voor om een lezing te houden. Wanneer de gastheer u een glas wijn heeft ingeschonken, zal ik er toe overgaan op deze gramofoon het vijfde pianoconcert van Beethoven voor u te draaien". Toen begrepen wij pas werkelijk, wat die roman-zinsnede betekent: „Ieder een haalde verlicht adem". BOEDA. Be oplossingen moeten worden ingevuld op het gedrukte diagram dat hierboven staat. De oplossing van de vorige puzzle is: Horizontaal: 1 bisam, 5 koran, 9 ADO, 10 are, 11 ale, 12 kolos, 14 naast, 16 ook, 17 nat, 18 N.O., 20 rekel, 22 nl, 23 eb, 25 ral, 26 pa, 27 krijt, 29 oord, 31 biljart, 32 leek, 34 kers, 36 el, 37 enk, 39 re, 40 Dr, 41 Tegal, 43 N.S., 45 lor, 46 Lek, 48 dwars 50 ovaal, 52 eis, 53 ton, 54 art, 55 Lethe, 56 gekko. Verticaal: 1 baken, 2 Ido, 3 solo, 4 mas ker, 5 kennel, 6 raat, 7 als, 8 netel, 13 oor, 15 aal, 19 oer, 21 katjang, 22 nar, 24 bij bel, 26 poter, 27 kil, 23 tik, 29 ork, 30 das, 33 eer, 35 ren, 37 eerste, 38 kalong, 40 dadel, 41 tor, 42 lev, 44 salto, 45 last, 47 kaak, 49 wie, 51 ark. De prijzen werden alsvolgt toegekend: 7,50: F. van Oostenbruggen, Driehui- zerkerkweg 62, Driehuis; 5,J. Beekmeyer, Dr. Gerkestraat 145, Zandvoort; 2,50: Paul Storm, Oranjeplein 13, Haarlem. ADVERTENTIE Als voetballer weet U hoeveel er van Uw uithoudingsvermogen wordt ge vraagd. Gebruik daarom dagelijks VI TAMINE GISTVLOKKEN bij Uw maaltijden. Want VITAMINE GIST VLOKKEN. een product van de Ko ninklijke Nederlandse Gist- en Spiri tusfabriek. bevatten het volledige Vita mine B complex, benevens een hoog percentage eiwit. Beide zijn stoffen, die Uw lichaamskracht en Uw uithoudings vermogen versterken. Het Finse organisatie comité deelt mee dat tot nu toe 200.000 toegangskaarten verkocht zijn, d.w.z. ongeveer een derde van het totaal aantal (605.718 dat beschikbaar is. Op de lijst van de gestorte bedragen gaan de Ver enigde Staten aan het hoofd met 172.000 gulden. Dan komt Nederland met 81.000 gul den. vervolgens Frankrijk met ruim 40.000 gulden. Men verwacht nog grote stortingen van de Scandinavische landen. Engeland heeft weinig opgeleverd, n.l. 1000 gulden, Australië 5000 gulden. De bekende Deense skiffeur Erik Larsen is overleden na een auto-ongeluk toen hij van de Olympische training terugkeerde. De auto, die door zijn trainer bestuurd werd, raakte van de weg af en kwam in botsing met een boom. Larsen overleed bijna on middellijk aan de wonden. Hij had in 1950 en in 1951 het Europese kampioenschap skiff behaald en behoorde tot de beste Deense candidaten voor de Olympische zomerspelen te Helsinki. ZATERDAG 12 APRIL Stadsschouwburg: „Het woord" (Neder lands Volkstoneel), 8 uur. Rembrandt: „Sen satie in San Remo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: Lullaby of Broadway", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „We gaan naar Monte Carlo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mallemolen", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. City: „Hyena's van het rotsgebergte", 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Comanchen op oorlogspad", 7 en 9.15 uur. Minerva: „I '11 be Yours", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „De zoon van de kalief", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 13 APRIL Stadsschouwburg: „Potasch en Perlemoer", (Gezelschap Joh. Kaart), 8 uur. Lido: Och tendvoorstelling „Concerto", 11 uur. Rem brandt, Palace, Luxor, Lido: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Minerva, Spaarne: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 14 APRIL Stadsschouwburg: „De appels van Eva" (Gezelschap Joh. Kaart), 8 uur. Concertge bouw: Herman Rinket's Variété, 8 uur. Rembrandt: Ochtendvoorstelling „La Tra- viata", 11 uur. Frans Hals: Jhr. dr. J. C. Mol- lerus spreekt over „Mijn wereldreizen", 10.30 uur. Lido: Ochtendvoorstelling „Concerto", 11 uur. Rembrandt, Palace, Luxor, Lido: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva, Spaarne: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 15 APRIL Concertgebouw, tuinzaal: Vioolrecital Louise Wijngaarden, 8 uur. Rembrandt, Pa lace. Lido: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: 2. 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 8 uur. Minerva: 2.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9