Zaken-conferentie in Moskou sluit met beroep op de UNO Verenigde Staten Honderdduizenden zwermden uit naar de bollen en de stranden Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Internationale handel kan door nieuw contact geholpen worden Nieuwe conferentie Tourisme op z'ti Paasbest Vertrouwenslening van de Franse regering Het woord is aan Taft graaft een kuil voor Eisenhower Nieuwe „Thunderjets" voor Nederland Revolutie in Bolivia eiste drieduizend doden Keukenhof brak op Tweede Paasdag oud record; bijna 50.000 bezoekers Politie bleef het verkeer meester Spanning in Nazareth Romeins graf ontdekt in Esch Serieus Egyptische verkiezingen worden uitgesteld Nederlands zeeman in Singapore neergestoken 66e JAARGANG No 235 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlexn-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 15 APRIL 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 88 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE kortelings aangevangen strijd dei- gegadigden voor het Amerikaanse pre sidentschap is voor Europa buitengewoon belangwekkend. Hoe zal Truman's opvolger denken over het bedrijven van wei-eld- politiek. met name ten aanzien van Europa? Al is het duidelijk genoeg dat hij niet, wie hij ook zijn moge, tot het oude beleid van Amerikaanse afzondering zal kunnen terug keren, er is toch ook wel gebleken dat grote verschillen in opvatting tussen de strevers naar de hoogste post in den lande bestaan: bijvoorbeeld tussen de conservatieve repu blikein Taft en de sterk oP Europa georiën teerde republikein Eisenhower, Het bezoek van onze Koningin aan de Verenigde Sta ten heeft de Hollandse belangstelling voor de gebeurtenissen in dit machtigste rijk der wereld extra toegespitst. Op dit ogenblik treft het wel bijzonder te lezen dat in 1786 de Engelse econoom en specialist in Amerikaanse problemen Jo- siah Tucker schreef: „De gedachte dat Amerika een machtig rijk zou kunnen wor den met één staatshoofd is een van de dwaaste en meest buitensporige utopieën, die in de verbeelding van romanschrijvers is opgekomen. Wederzijdse antipathieën en tegengestelde belangen, verschillen in staatsbestuur, in zeden en gewoonten be wijzen, dat de Amerikanen nooit enig punt van overeenstemming en gemeenschappe lijk belang zullen hebben. Zij zullen tot het einde der dagen verdeeld blijven, vol on derlinge achterdocht en wantrouwen." De Italiaan A. Spinelli herinnert aan deze woorden in een beschouwing in het tijd schrift Monde Nouveau. Josiah Tucker deed zijn zeer besliste afwijzende uitspraak ruim één jaar voor de dertien Amerikaan se staten, die in 1774 tegen het Engelse ge zag waren opgestaan en later een „con federatie" hadden gevormd, te Philadelphia besloten om zich te verenigen onder één staatshoofd. Drie jaar na Tucker's verkla ring werden de verkiezingen gehouden en trad de federale regering (Maart 1789) voor het eerst te New York op. Ge ziet maar weer uit deze herinnering aan de historie, dat het soms snel verkeren kan in de politiek en ook in de staatkundige hervorming. Daarom heeft het geen zin van „onmogelijk" en van utopie te spreken als men het hortende bedrijf, het vallen en weer opstaan van de Europese strevers naar eenheid waarneemt. Ook bij die der tien Amerikaanse staten waren jaren van getob, van onenigheid en mislukkende po gingen aan het succes van Philadelphia vooraf gegaan. Zelfs toen men daar ten slotte bijeenkwam scheen de kans op een goed resultaat mog bijzonder gering. Spi nelli zegt dan ook, dat Josiah Tucker's uitspraak in 1786 geenszins onbegrijpelijk is. Want de confederatie, vijf jaar tevoren tot stand gekomen, had hun toestand en hun onderlinge verhouding veeleer ver slechterd dan verbeterd. Zij hadden welis waar in hun on afh a rik el ij kh e id s -v e r kl ari n g een gelofte van blijvende eenheid afgelegd, maar het was geen eenheid van volken. Slechts ben eenheid van staten. Dat wil zeggen: het waren niet de door de volken gekozen vertegenwoordigers die bijeen kwamen, maar de vertegenwoordigers van regeringen, die ieder voor hun eigen staat de souvereiniteit behouden hadden. Zij bepleitten dus niet de belangen van Ame rika maar die van Virginia, New Hamp shire, Massachusetts, Connecticut enzo voorts. Om een besluit te kunnen nemen moesten in het confederale congres zich negen van de dertien staten ervoor ver klaren. En een uitvoerende macht, beschik kend over middelen om die besluiten door te zetten, was er niet. Gevolg: ruzie en na latigheid. De staten betaalden hun finan ciële bijdragen aan de confederatie te Iaat, soms helemaal niet. De schuld steeg voort durend en de afzonderlijke staten (die al meer dan een eeuw van zelfbestuur achter zich hadden, al waren zij Britse koloniën geweest) raakten elk voor zich in steeds groter financiële en economische moeilijk heden. Na drie jaar was het zover dat het congres niet meer bijeen kon komen om dat het „quorum", het vereist aantal dele gaties om te kunnen vergaderen, ontbrak. Men bleef eenvoudig weg.Deze statenbond had geen macht; zijn besluiten waren al leen aanbevelingen. Evenals, in deze tijd, die van de Raad van Europa te Straatsburg, die zelfs nooit meer bevoegdheid heeft ge had en nóg heeft dan die van een raad gevend lichaam en maar moet afwachten wat zijn comité' van ministers met zijn be sluiten aanvangt. Want hij kan niet beslui ten om iets te doen, maar alleen maar om een advies te geven. Terecht herinnert Spinelli eraan dat de Amerikaanse confederatie ernaar streefde uit het slop te komen door gedeeltelijke op lossingen: door boven-nationale organen voor bepaalde doeleinden te scheppen zon der de staatssouvereiniteit te beperken. De term „functionalisme" bestond nog niet, maar de gedachte was dezelfde. Toen op initiatief van de staat Virginia te Anna polis beproefd zou worden handel, douane en monetaire verhouding afzonderlijk te regelen verschenen daar vertegenwoordi gers van slechts vijf van de dertien. En men begreep dat ruimer mandaat vereist werd, hetgeen leidde tot de vermaarde ont wikkeling van zaken in Philadelphia, waar het geweldige geheel gegrondvest werd dat nu de machtigste mogendheid ter wereld is. En de nieuwe grondwet, die van de Fe deratie zonder „con" ervoor, begon en be gint nog steeds met de woorden: „Wij, het volk van de Verenigde Staten, met het doel een volmaakter eenheid te vormen. Dat had Josiah Tucker één jaar tevoren niet voorzien. Men zou kunnen vragen hoe- velen het wel hadden voorzien behalve dat kleine aantal lieden rondom een zo grote figuur als George Washington, die zich be raadden en op hun kans wachtten en de moed niet opgaven. Al konden zelfs zij niet weten dat zij al na een jaar zouden slagen. Het is goed deze dingen te bedenken en te pogen te begrijpen, aandacht voor de vol houders te hebben, niet lichtvaardig over utopieën te praten en in te zien dat als uit een probleem maar één uitweg bestaat die na alle mogelijke ontwijkingen en aar zelingen tenslotte toch wordt ingeslagen. R. P. Hedenmorgen is in ons land een zending Thunderjets aangekomen waardoor het to tale aantal van deze vliegtuigen, dat bin nen een maand in ons land arriveerde, op 35 is gebracht. MOSKOU (A.F.P. en Reuter). In de slotbijeenkomst van de economische con ferentie te Moskou is Zaterdag besloten tot het zenden van een verklaring aan de UNO. Daarin wordt gezegd, dat van 3 tot en met 12 April „op initiatief van industriëlen, handelaren, economen, vakverenigingsleiders en coöperatoren een conferentie is gehouden ter bestudering van de mogelijkheden tot verbetering van de levensomstandigheden door vreedzame samenwerking tussen de verschil lende landen en de verschillende stelsels". Medegedeeld wordt, dat aan de bijeenkomst te Moskou 471 personen hebben deelgenomen, merendeels afkomstig uit zakenkringen uit 48 landen. De internationale bijeenkomst te Moskou, aldus de tekst, „meent de aandacht van de UNO te moeten vestigen op de ontwrichting en de inkrimping van het economische verkeer tussen de landen door beperkingen en kunstmatige hinderpalen van allerlei aard, die de laatste jaren sterk zijn toe genomen. Als gevolg van deze feiten maakt het nationale economische leven van vele landen ernstige moeilijkheden door, is het evenwicht van de betalingsbalans dier landen verstoord, de invoer van beslist nodige goederen beperkt, stijgen de prijzen, wordt de industrialisatie vertraagd, neemt de werkloosheid toe, vererge ren de moeilijkheden met de voedselvoorziening en worden de levensomstandig heden der bevolkingen slechter. De conferentie heeft vastgesteld, dat er grote mogelijkheden bestaan tot vergroting van de omvang van de internationale handel". In de verklaring wordt aan de UNO aan bevolen binnen de kortst mogelijke tijd een conferentie bijeen te roepen van vertegen woordigers der regeringen, met deelneming van zakenkringen, vakverenigingen en an dere maatschappelijke organisaties in alle landen, als bijdrage tot de ontwikkeling van de internationale handel. In het communiqué, dat na afloop van de conferentie is gepubliceerd, wordt ge zegd, dat „uit de verklaringen, die door de deelnemers uit de verschillende landen zijn afgelegd, kon wordenvastgesteld, dat de verschillen tussen de economische en so ciale stelsels geen hinderpaal vormen voor de uitbreiding van de internationale eco nomische betrekkingen, gegrondvest op gelijkheid en wederzijds voordeel". Ter conferentie is volgens het communiqué ge bleken, dat er grote mogelijkheden bestaan tot ontwikkeling van de handel tussen de landen van West-Europa, de V.S., Canada, de landen van Zuid-Amerika, Azië, Afrika, de Sovjet-Unie, China en de landen van Midden- en Oost-Europa. Verder wordt in het communiqué opgemerkt, dat tijdens de conferentie de vertegenwoordigers uit za kenkringen van verschillende landen per soonlijke contacten hebben kunnen leggen en commerciële onderhandelingen hebben kunnen openen. Daardoor kon een belang rijk aantal transacties worden afgesloten tussen firma's uit de verschillende landen, die ter conferentie vertegenwoordigd wa ren. Vervolgens wordt in het communiqué „de eenstemmige wens" van de deelnemers aan de conferentie naar voren gebracht het door hen ondernomen werk tot uitbrei ding van de internationale handel voort te zetten. Commissie gevormd „Vastgesteld werd", aldus het communi qué, „dat het wenselijk zou zijn een nieu we economische conferentie te houden, die, evenals de ontmoeting te Moskou, geba seerd is op het principe van economische samenwerking tussen alle landen, wat ook hun economische en maatschappelijke stel sels mogen zijn. Besloten werd het uitwis selen van inlichtingen met betrekking tot exportmogelijkheden en invoerbehoeften van de verschillende landen voort te zet ten". Ter verwezenlijking van deze voorstellen heeft de conferentie een uit 35 personen bestaande commissie benoemd voor de ont wikkeling van de internationale handel. Hierin heeft ook zitting de Nederlander prof. mr. C. W. de Vries. Deze commissie is gisteren onder voorzitterschap van de Italiaanse hoogleraar Sergio Steve bijeen gekomen. Er is een secretariaat gevormd dat onder leiding staat van de Fransman Robert Chambeiron. Grote transacties Naar uit verschillende bronnen wordt vernomen, zijn op de Moskouse conferentie door vele landen aanzienlijke transacties afgesloten. Vooral de Britten hebben grote zaken gedaan. De leider van de Engelse de legatie, Boyd Orr, heeft een overeenkomst met China getekend, die voorziet in een goederen-uitwisseling ter waarde van 100 millioen gulden. Verder hebben de Engel sen overeenkomsten afgesloten met Roe menië, Oost-Duitsland en de Sovjet-Unie. Zeven Britse zakenlieden reizen morgen door naar Peking. Ook de Belgen willen met China zaken doen. Zij onderhandelen over een overeenkomst tot een bedrag van tien millioen dollar. De Fransen hebben overeenkomsten gesloten met China, Oost- Duitsland en de Sovjet-Unie. Een woordvoerder van de Chinese dele gatie zei, dat verder nog contracten zijn af gesloten met Nederlanders, Zwitsers en Ita lianen. Italië hoopt voorts'met andere com munistische landen in totaal voor 190 mil lioen gulden af te sluiten. De Britten hopen nog voor tachtig millioen met Oost-Duits land en de Sovjet-Unie zaken te kunnen doen. Ook Oostenrijkse zakenlieden hebben zich duchtig op de conferentie geweerd. Zij zouden van de Sovjet-Unie en Hongarije aanbiedingen van granen hebben gekregen. De Oostenrijkse regering heeft echter mee gedeeld, dat Hongarije onder de lopende handelsovereenkomst nog grote hoeveel heden granen aan Oostenrijk verschuldigd is. Reserve Onze Parijse correspondent heeft uit Franse zakenkringen vernomen dat een van de doeleinden van de conferentie was het ontsluiten van de Chinese markt. Volgens deze kringen zijn de behoeften van China echter zo ontzagwekkend, dat de tot nu toe afgesloten contracten niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat zijn. Voorts werd er volgens deze kringen van Weste lijke zijde wel degelijk voorzichtigheid be tracht geen strategische materialen in de overeenkomsten op te nemen. Het bleek bijvoorbeeld dat de Chinezen graag locomo tieven wilden hebben, maar toen werd ge vraagd of deze zouden dienen om troepen naar het Koreaanse front te brengen, hulde Mao's delegatie zich in stilzwijgen. BUENOS AIRES (Reuter). Meer dan 3000 personen zouden om het leven zijn ge komen bij de strijd om de macht, die drie dagen in Bolivia heeft gewoed. Dr. Siles Suazo, die de revolutionnaire strijdkrach ten leidde, is benoemd tot waarnemend president. Men verwacht echter, dat dr. Estenssoro, die zes jaar in Uruguay en Argentinië in ballingschap heeft geleefd en die aan het hoofd staat van de „nationale revolutionnaire beweging", het president schap zal worden aangeboden. Men ver wacht, dat hij Maandag naar La Paz, de Boliviaanse hoofdstad, zal reizen. Zaterdag heeft Estenssoro verklaard, dat zijn strijdkrachten „het land volledig onder controle" hebben en dat zijn partij weer aan het bewind is. Volgens te Buenos Aires ontvangen be richten was een van de eerste daden van de voorlopige regering een aankondiging van het plan om onmiddellijk de tinmijnen, de voornaamste welvaartsbron van Bolivia, te nationaliseren. De beide Paasdagen heeft het voorjaar zich in ons land van zijn liefelijkste kant laten kennen en onafzienbare stromen toeristen hebben getoond, hoe ontvankelijk Nederland daarvoor is. In de bollenstreek en aan het strand hebben zich op deze zonovergoten voorjaarsdagen honderdduizenden verpoosd en de kennismaking met Holland-in-lentetooi vernieuwd. Het centrum van de bollenstreek, de Keukenhof in Lisse, heeft op Tweede Paasdag weer een record verbeterd. Het stond op 37.000 bezoekers, maar er werden nu ongeveer 10.000 toegangsbewijzen méér verkocht. Op de Eerste Paasdag kwamen 30.000 bezoekers deze sprookjes- tuin binnen. Ook het buitenlands bezoek aan ons land was ongekend groot. Talrijke buiten landse automobilisten, die voor de nacht van Zondag op Maandag in ons land wilden overnachten, moesten echter ervaren, dat de hotelruimte ontoereikend is. De zomerse temperatuur, die in geheel West-Europa bijdroeg tot een echte Paasstemming, was in Nederland het hoogst. Zelfs in Italië bleef het kwik enkele graden onder de thermometerstand die in Nederland werd geregistreerd. Engeland, Scandinavië, Frankrijk en Duitsland hadden drie tot vier graden minder warmte. Zandvoort, Scheveningen, Noordwijk, Katwijk en Hoek van Holland hebben zich beide dagen in een zeer grote belangstel ling gekoesterd. Terrassen en restaurants waren geheel bezet en het strand zag hiel en daar wit van de zonnebaders. Het verkeer aan de kust en in de bollen streek was vooral op Tweede Paasdag buitengewoon druk. De rijkspolitie bleek zich er duchtig op te hebben geprepareerd. Zij heeft, gesteund door de speciale radio verbinding langs het wegennet, opstoppin gen, waar zij zich voordeden in een wip opgelost. Waar de drukte te groot dreigde te worden, werd het verkeer omgeleid of werd éénrichtingsverkeer ingesteld. Voor de bollenstreek heeft de drukte die van Hemelvaartsdag 1951, die reeds een recorddag was, verre overtroffen. Op de Keukenhof te Lisse werden tussen de 45 en 50.000 toegangsbewijzen verkocht. Van de parkeerplaatsen maakten ruim 6000 auto's, 225 autobussen en een ontel baar aantal fietsen, motor- en bromfietsen gebruik. De paden op de tentoonstelling bleken echter zoveel ruimte te bieden, dat de drommen bezoekers elkaar niet in de weg gelopen hebben. In de bollenstreek vraagt men zich af, wat er de volgende Zondagen aan bezoek zal komen, nu de beide Paasdagen alleen nog maar narcissen bloeiden en de hyacin ten pas gingen kleuren. De tulpenvelden rijpen hard in de milde warme zon, zodat waarschijnlijk de twee komende Zondagen tot officiële „Bollenzondagen" zullen wor den verklaard. De bussen van de NZH reden niet meer volgens de dienstregeling. Ze kwamen op de spitsuren met tussen pozen van enkele minuten langs. De alge mene indruk was dat de bus het vervoer wel aankon, al was er wel eens wat ver traging door opstoppingen. Opvallend groot was het aantal Belgi sche autobussen. Belgen, Fransen en West- Duitsers vormden de grootste groepen onder het vreemdelingenverkeer. Geen bedden meer Duizenden buitenlanders, die naar de bollenvelden en de Keukenhof waren ge trokken, zijn op de avond van Eerste Paasdag tot de onaangename ontdekking gekomen, dat zij nergens meer onderdak konden krijgen. Alle grote hotels in 't Gooi, Amsterdam, De Israëlische autoriteiten hebben tweede Paasdag te Nazareth een uitgaansverbod ingesteld na botsingen tussen Mohamme daanse jongelieden en Griekse Katholieke padvinders. Vijf personen zijn gewond. Er heerst een gespannen toestand in de stad, zo zegt het communiqué. De politie heeft versterking gekregen. Te Nazareth wordt nog vernomen, dat het uit gaansverbod absoluut is. Het zou heden gedurende twee uur worden opgeheven omj de bevolking gelegenheid, te geven inkopen te doen. PARIJS (Reuter) De Franse regering zal waarschijnlijk de volgende maand haar eerste „vertrouwenslening" uitgeven. Uit de resultaten van deze emissie zal moeten blijken of de veronderstelling van premier Pinay, dat hij de Fransen er toe kan be wegen de staat een gedeelte van het goud, dat zij opgepot hebben, te lenen, juist is. Men raamt, dat het gehamsterde goudbezit in Frankrijk ongeveer 4 billioen francs be loopt. De lening zal vermoedelijk een goud- of deviezengarantie hebben, doch een defi nitieve beslissing dienaangaande is nog niet aangenomen. Pinay. is dé mening toegedaan, dat de amnestie voor belastingontduikers de Fran sen en de particuliere Franse maatschap pijen zal aanmoedigen tot investering van een gedeelte van hun verborgen en naar het buitenland gebrachte kapitaal in de Franse industrie of in staatsleningen daar de amnestie hen zal beschermen tegen vra gen van belastinginspecteurs aangaande de herkomst van het geïnvesteerde geld en hoe het bezit van dit geld te rijmen is met vroegere inkomstenaangiften of het achter wege blijven van dergelijke aangiften. Bij grondwerkzaamheden in het kleine Noord-Brabantse dorp Esch is een Ro meins graf gevonden. Vermoedelijk betreft het hier een ruitergraf. De vondsten be stonden uit een aantal zo goed als geheel ongeschonden grote vierkante glazen fles sen, aardewerk en beender-resten. De hestandsonderhandelaars in Korea hebben het gedurende de laatste drie dagen niet druk gehad. Zondag waren zij vijftig seconden bijeen, Maandag vijftien en vandaag vijfentwintig. Voor het geval men soms bezorgdheid zou kunnen koesteren omtrent het karakter van deze bijeenkomsten, kan men zich gerust laten stellen door een verklaring van de geallieerde woordvoerder, gene raal William Nuckolls. Deze zei, dat de vergaderingen weliswaar van korte duur, maar toch „serieus en belangrijk" waren geweest. S i r i u s Liefde en champagne hebben veel overeenkomst, ook in de katterig heid, als de qualiteit niet deugde. WASHINGTON (Reuter). Tafts aan hangers zijn Zaterdag, na het bekend wor den van Eisenhowers ontslagaanvrage als opperbevelhebber van het Atlantisch Pact in Europa, onverwijld een krachtige cam pagne begonnen, welke ten doel heeft de generaal te dwingen zich uit te spreken over bepaalde politieke vraagstukken. Zij verwachten dat, hoe ook het oordeel van Eisenhower zou luiden, hij, alleen reeds door zich uit te spreken, een gedeelte der kiezers van zich zou vervreemden. In dagbladen in New Yersey, waar van daag voorverkiezingen voor het aanwijzen van candidaten worden gehouden, zijn op vallend geplaatste advertenties te zien, waarin van Eisenhower geëist wordt dat hij zich zal uitspreken over de Taft-Hart- leywet, die de mogelijkheid tot staken be perkt, over de regeringsuitgaven en de thans geldende belastingen en over de rechten der negers. Eisenhowers politieke secondanten geven geen tekenen bereid te zijn in de voor hen gegraven kuil te vallen, doch er is onge twijfeld een aanzienlijk gedeelte van de Amerikaanse openbare mening van gevoe len dat niet genoeg bekend is over de po litieke inzichten van de generaal. Generaal Eisenhower zal vier Juni a.s. in zijn geboortestad Abilene, in Kansas, zijn eerste toespraak houden. Deze zal echter, volgens alle aanwijzingen welke op het hoofdkwartier van de „Eisenhower-als- president" beweging te verkrijgen zijn, in zeer algemene termen worden gesteld. Men verwacht dat Eisenhower daarna een aan tal besprekingen zal voeren met republi keinse partijleiders, waarbij hij openlijk doch niet openbaar van zijn inzichten zal doen blijken. Senator Taft heeft generaal Eisenhower Zaterdagavond uitgenodigd zijn standpunt aangaande politieke vraagstukken van het Amerikaanse volk uiteen te zetten. f 5 m&Bm mé - %■-% V A v De strandpachters in Zandvoort en hun collega's elders langs de kust kregen ruim schoots hun deel van de overstelpende Paasdrukte Maar ook in Bollenland had men niet te klagen over gebrek aan belangstelling. Vooral de verkopers van bloemenslingers deden ongekend goede zaken. Zandvoort, Haarlem, Noordwijk en Alk maar, maar ook alle pensions en dépen dances in deze plaatsen waren volledig bezet, In vele hotels ging de directie er zelfs toe over aan buitenlanders badkamers af te staan, waarin zij zich op geïmprovi seerde bedden ter ruste konden leggen. Door de Amsterdamse politie werd deze avond niet zonder bitterheid opgemerkt, dat het gemis aan een centraal kamerver huurkantoor, waar buitenlanders inlich tingen kunnen verkrijgen over alle logies- ruimte in de hoofdstad en liefst nog in de omtrek ook, zich wel heel sterk deed ge voelen. In de loop van Tweede Paasdag bleek dat vele der buitenlandse automobilisten, die de vorige avond gestrand waren, omdat alle hotels waren volgeboekt, de nacht maar in hun wagen hebben doorgebracht. De hoofdstedelijke politie slaagde er laat in de avond nog in een aantal een dak boven het hoofd te bezorgen door een overeenkomst met het Zeemanshuis dat toevallig schraal bezet was. Anderen slaagden er met behulp van de polite nog in onderdak te krijgen bij particulieren. Vele buitenlanders zijn er nog in geslaagd in kleine plaatsen in 't Gooi, de Zaanstreek en de Haarlemmermeer logies bij parti culieren te vinden. Mede dank zij de goede verkeersrege ling in de Bollenstreek hebben zich daar vrijwel geen ongelukken voorgedaan. In Hillegom bleven zij beperkt tot een ernstige aanrijding op Maandagmorgen, waarbij een wijkzuster van Huize St. Jo zef, vermoedelijk door onvoldoende op het verkeer te letten, werd gewond. Zij werd bij het oversteken door een motor fiets aangereden en kreeg een hersen schudding. In Bloemendaal, waar de drukte ook zeer groot was velen trokken naar het strand en bewonderden het Openlucht theater is op Tweede Paasdag op de Zeeweg bij de Erebegraafplaats een auto uit de bocht geslipt en omgeslagen. De in zittenden kregen echter geen letsel. Toen de duizenden Amsterdammers van hun bezoek aan de bollenvelden in de hoofdstad terugkeerden, kreeg de politie daar binnen korte tijd melding van zes aanrijdingen, tengevolge waarvan in totaal zeven personen werden gewond. Ook het Nationale Park „De Kennemer Duinen" genoot veel belangstelling. Men telde er tijdens de Paasdagen ongeveer tienduizend bezoekers. CAïRO (Reuter). Volgens het blaa „Akhbar el Jom" is de reden voor het uit stellen der algemene verkiezingen in Egyp te, waartoe Zaterdag werd besloten, dat premier Hilaly Pasja de gehele organisatie der verkiezingen wil herzien. Hij wil een einde maken aan „politieke corruptie en het „verkopen" van zetels". De candidaten, die reeds waarborgsom men hebben gestort, zullen deze terugkrij gen. Een woordvoerder der regering heeft medegedeeld, dat voorgesteld is alle kiezers stemplicht op te leggen en het aantal kies districten uit te breiden. Hij verklaarde verder, dat de Egyptische verkiezingswet ten zodanig zullen worden gewijzigd, dat ook vrouwen stemrecht zullen krijgen. De 21-jarige vijfde machinist F. Vink uit Dordrecht, opvarende van de „Drente" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, is in Singapore door een Javaanse scheepsbe diende met een mes gestoken, tengevolge waarvan Vink is overleden. <xxxxx»3ccor»»ooco<wo3cooccor>coocaoooooocooooococoooq WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Bijna overal droog weer met weinig bewolking en zwakke, hoofdzakelijk Noord-Oostelijke wind. Warm voor de tijd van het jaar. 16 April Zon op 5.42 uur. onder 19.40 uur. Maan op 2.28 uur. onder 9.20 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 15 April Hoog water: 6.47 en 19.13 uur. Laag water: 2.25 en 14.51 uur. Woensdag 12 April Hoog water: 7.34 en 20.09 uur. Laag water: 3.08 en 15.32 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1