Veiligheidsraad onttrekt zich aan de Tunesische kwestie Het Ballet van de Opera zorgt voor een verrassing Raadsleden bespreken sportzaken Brieven van lezers Nieuwe voorlopige regering „onthuld" Zeven slachtoffers van de verkeersdrukte B enW handhaven mening over de melksanering Kampeerterrein in de Kennemerduinen Nieuwe uitgaven DINSDAG 15 APRIL 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Jubileum G. Liedmeijer Auto tegen spoorbomen De N.T.K.C. heeft het met een Paaskamp ingewijd Tentoonstelling van werk van journalistieke tekenaars Driejarig jongetje raakte te water Herdenking der geboorte van Leonardo da Vinei België is onze grootste haring-afnemer Twee broers door gas bedwelmd Tentoonstelling kinder tekeningen te Heemstede Indra Kamadjojo terug Radio-distributie Teleurstelling voor ouden van dagen Vuilnis NEW YORK (Reuter)- De Veiligheids-I pelijke hulp van Frankrijk moeten wij in raad heeft met zes tegen vijf stemmen de staat ziJn Tunesië een gelukkige toekomst Arabisch-Aziatische klacht over de Franse politiek in Tunesië afgewezen. Alleen Bra zilië, Chili, China, de Sovjet-Unie en Pa kistan stemden voor. Engeland en Frank rijk stemden tegen en Amerika, Nederland, Griekenland en Turkije onthielden zich. Er zoutten zeven stemmen nodig zijn geweest om. de klacht op de agenda geplaatst te ktfjgen. Pakistan diende een resolutie in, waarin de raad verzocht wordt de elf Arabisch- Aziatische landen uit te nodigen aan de raadstafel plaats te nemen om te antwoor den op de Franse verklaringen die op een eerdere vergadering zijn afgelegd. Ook deze resolutie kreeg niet de vereiste vijf stem men. Chili heeft als compromis in het Frans- Tunesische geschil voorgesteld dat de kwes tie op de agenda wordt gehouden, doch dat de raad zich voorlopig van optreden ont houdt om Frankrijk en het protectoraat gelegenheid te geven over een nieuwe over eenkomst te onderhandelen. Dit compromis werd eveneens afgewezen. Verwacht wordt, dat de groep van Ara bisch-Aziatische landen zal pogen de Tune sische kwestie voor de Algemene Vergade ring te brengen. Diplomatieke waarnemers geloven, dat het de groep moeilijk zal val len het vereiste aantal stemmen te verza melen voor een behandeling van de kwestie door de Algemene Vergadering. Voorlopige „regering" Een woordvoerder van het bureau van de Franse resident-generaal in Tunis heeft medegedeeld dat Salah Eddin Baccouche. wie door de Bey was opgedragen een voor lopige Tunesische regering te vormen, Za terdag zijn ministerslijst aan de Bey heeft voorgelegd. Het kabinet bestaat uit hem zelf en zes andere ministers, merendeels onbekenden in de politieke beweging van Tunesië. De Bey heeft de nieuwe regering geïnstalleerd. Na de plechtigheid legde premier Bac couche een verklaring af, waarin hij onder meer zeide er in de eerste plaats naar te zullen streven een geest van vrede en sa menwerking in het land te doen heersen. De premier zeide dat hij het als zijn eer ste taak beschouwde de stijgende kosten van levensonderhoud omlaag, te brengen en de levensstandaard der arbeiders te ver hogen. „Ik vraag het Tunesische volk rustig door te werken en vertrouwen te hebben tn de toekomst. Met Gods hulp, het bewind van een verlicht vorst en de vriendschap- te bereiden", aldus Baccouche. Maandag hebben nationalisten een hand granaat en stenen geworpen naar de poli tiebewaking voor de residentie van de nieuwe Tunesische premier. De politie vuurde in de lucht. Van slachtoffers is geen melding gemaakt. De betogers waren naar de ambtswoning van de premier gemar cheerd ten teken van protest tegen de vor ming van de Zaterdag bekend gemaakte „voorlopige" regering, die door de natio nalisten „niet-representatief" genoemd wordt. Zaterdag is een spoorbrug in de buurt van Sousse opgeblazen. Zondag waren de Arabische winkels gesloten. Naar premier Baccouche heeft verklaard, zal zijn kabinet slechts fungeren totdat de Fransen hun goedkeuring hebben gehecht aan constitutionele hervormingen. Het was gisteren een halve eeuw geleden dat de heer G. Liedmeijer als electricien in dienst kwam bij de N.Z.H.V.M. Vandaag is zijn gouden jubileum met veel luister en onder grote belangstelling gevierd. De heer Liedmeijer, die als een prominente kracht van het bedrijf geldt, is op het ogenblik technisch ambtenaar, wat inhoudt dat hij opzichter is van de werkplaats van de N.Z.H. Op 1 Februari van het vorig jaar werd hij begiftigd met de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De directeur van de N.Z.H.de heer J. J. Jurrissen, overhandigde de jubilaris heden morgen een geschenk in enveloppe, nadat hij hem namens de directie had gefelici teerd en zijn vele goede hoedanigheden in het licht had gesteld. De heer J. Kaptein, chef van de Technische Dienst, roemde de vele capaciteiten van de jubilaris en een geschenk in enveloppe van de Jubileum commissie getuigde van de- waardering die het werk van de heer Liedmeijer bij de collega's geniet. Tal van fraaie bloemstuk ken vormden een kleurrijke omlijsting van het feest. Zaterdag is bij Apeldoorn een militaire volkswagen, vermoedelijk doordat zij slipte, gekanteld en tegen een boom gebotst. Twee inzittenden, de 34-jarige korporaal E., die de wagen bestuurde, en de 38-jarige ser geant-majoor M. kwamen om het leven. De derde inzittende, de soldaat eerste klasse H., werd zwaar gewond. De toestand van de gewonde is zodanig, dat hij nog niet kon worden verhoord. De slachtoffers waren beroepsmilitairen, gestationneerd in het kamp „Golflinks" bij Arnhem. Op de Oosterhoutse weg nabij Breda ge beurde Maandag een ongeval, waarbij een meisje uit Breda, de dertienjarige W. R. om het leven kwam. Het meisje, dat op een fiets reed, viel en werd door een motor rijder aangereden. Nabij het viaduct te Hogerheide bij Bre da is Maandag de 54-jarige J. M. uit St. Laurens, in Zeeland, met zijn motor geslipt en gevallen. Het ongeluk ontstond, doordat hij wilde uitwijken voor een zestienjarige jongeman, die op de fiets uit een zijweg kwam. De motorrijder kreeg een schedel- basisfractuur en is een half uur later over leden. Zijn vrouw, die op de duo zat, werd licht gewond en de jongeman mankeerde vrijwel niets. Zondagmiddag om kwart voor een zijn op de Amsteldijk te Amsterdam een vracht auto en een motor mét elkaar in botsing gekomen. De 52-jarige motorrijder W. S. uit Amsterdam en zijn 53-jarige echtge note, die op de duo zat, werden van de motor geslingerd en werden ernstig ge wond. Het rechteronderbeen van de man was verbrijzeld en moest later in het Onze Lieve Vrouwegasthuis, waarheen beiden werden vervoerd, worden geamputeerd. Zijn vrouw brak haar rechterbeen. Een inwoner van Noordwijk die een rij bewijs heeft, huurdie voor een vriend, die geen rijbewijs had, een auto. De vriend, eveneens een Noordwijker, tufte naar Zandvoort, haalde daar zijn meisje op en ging met haar een dansje maken. Des nachts wilde de jongeman het meisje naar huis brengen, maar op de Noorderduinweg reed hij tegen de niet neergelaten spoor bomen op. De auto werd vrijwel geheel vernield. Het meisje liep enkele snijwonden op. De spoorboom werd licht beschadigd. Bij de behandeling van de gemeentebe groting in de afdelingen van de Haarlemse gemeenteraad heeft de melksanering een punt van bespreking uitgemaakt. Gevraagd werd of het wel juist was, dat een lid van werd bereikt van de geest der muziek en de sfeer van het aan een kroniek van Stendhal ontleende verhaal. Décors en costuums van Hans van Norden sloten daar trouwens prachtig bij aan, zodat hij terecht moest delen in het applaus na af loop, dat zowaar de vorm van een ovatie aannam. Er werden zelfs bloemstukken van het balcon over het voetlicht ge worpen! Ook ruimer dan relatief beschouwd is dit een magnifiek ballet, dat geen exorbi tant hoge eisen stelt, geheel in een stijl die zich voor verwezenlijking door Nederland se artisten leent. De bewegingen zowel van solisten als groepen zijn doorlopend van zinrijke betekenis. Hoogtepunt is wel dc pas de deux van de edelvrouw en de haar minnaar wordende vriend in het tweede tafereel, met een sublieme ver beelde overgang van vrouwelijke gevoe lens. Josette Amiel gaf een ideale uitbeel ding van de hoofdpersoon, bijgestaan door een krachtige Jaap Flier (die reeds in „Billard" sterk de aandacht trok) en César Wat eigenlijk niemand had durven verwachten is toch gebeurd: terwijl men in Den Haag (om het neutraal uit te drukken) nog steeds vreemdsoortige denkbeelden koes tert die voor „nationale balletplannen" moeten doorgaan, gaven Maandagmiddag de dansers van de Nederlandse Opera een voorstelling, die zowel artistiek als commercieel een succes mag worden genoemd. Even verheugend en wijzend op een waarachtig gevoelde behoefte was de grote belangstelling van het publiek, want ondanks het schitterende Paasweer waren zo goed als alle plaatsen in de Amsterdamse Stads schouwburg door betalende bezoekers bezet! De directeur van de Opera, de doorge winterde balletomaan Abraham van der Vies, was dan ook zo verstandig geweest gevolg te geven aan het reeds eerder in deze kolommen verdedigde denkbeeld om ter verhoging van de attractie voor het publiek en bij wijze van aanmoedigende waardemeter twee buitenlandse solisten van naam te engageren. Een betere keuze dan Josette Amiel (première danseuse van de Opéra Comique te Parijs) en de hier te lande reeds bekende Youlil Algaroff (danseur étoile van de Ballets de Monte Carlo) had hij moeilijk kunnen doen, want hun technisch frappante verrichtingen stonden op een peil dat voor de besten onder onze dansers zeker niet onbereikbaar mag heten. De toeschouwers werden door hun optreden tot een verhevigd enthousias me gebracht, zonder dat het evenwicht van de gehele matinée eenzijdig werd ver stoord. In de enkele maan den van haar werk zaamheid in de studio van de Nederlandse Opera heeft de Fran se danseres en cho reografe Frangaise Adret er kans toe ge zien een corps de bal let te kweken, dat ge disciplineerd en de kinderschoenen ont wassen is. Natuurlijk ben ik geenszins blind voor de vele tekort komingen die er met name aan de uitvoe ring van de suite „Les Sylphides" van Michel Fokine kleefden, maar toch mag niet gezegd worden dat deze on bevredigend was, al ontbrak er juist dat surplus aan technisch kunnen, dat de be wegingen boven de niet eens zo aanzien lijke moeilijkheden uittilt en tot een orde van schoonheid ver heft. Het was er alle maal net tegenaan, het ging soms moei- zaam tegen de stroom van de muziek op. Dit laatste werd mede veroorzaakt door het wat slepende tempo waarin de zeven com posities van Chopin werden gespeeld, mis schien inderdaad de oorspronkelijk be doelde, maar zeker niet de voor deze groep meest gewenste. Het werk is inge studeerd onder leiding van Gordon Ha milton van het Sadler's Wells Ballet uit Londen en de voornaamste soli werden door Hanny Bouman, Marguérite Golon (een Nederlandse onder pseudoniem) en Johanna Zuiver gedanst. Het gesignaleer de euvel ten spijt dient toch verklaard te worden dat het de bekorendste macht der muziek was, die de gebreken op de plan ken overbrugde. Het is te wensen dat ook het Ballet der Lage Landen eens van de bijstand van een even voortreffelijk inge speeld orkest mag profiteren. De buitenlandse gasten voerden twee duetten uit: een nogal goedkope en banale „Grand pas classique" van Victor Gsovsky en de vermaarde pas de deux uit „Casse Noisette" van Tsjaikofski in de choreogra fie van Marius Petipa, waarmee zij geest driftige bijval ontketenden. Youli Algaroff kweet zich correct van zijn taak, met een allure alsof de gehele onderneming hem slechts matig belang inboezemde. Deson danks viel niet te loochenen dat hij een danseur van uitzonderlijk formaat is. Josette Amiel leerde men kennen als een uitermate elastisch wezentje met een doel treffende charme. Haar accurate manier van werken doet plezierig aan, maar zij mist nog de waarlijk supérieure attaque. De weinig oorspronkelijke en moeizaam uitgewerkte fantasie „Billard" op muziek van Serge Nigg bespraken wij reeds bij gelegenheid van de première in het Hol land Festival en daaraan kunnen wij al leen maar toevoegen dat het ons beter lijkt dit werk maar van het répertoire te schrappen dan te trachten er door cou pures nog iets van te redden. De verras sing van de dag kwam na de pauze met het karakterballet „II Ritorno" op de Ita liaanse Symphonie van Mendelssohn, ont worpen en gezet door Frangoise Adret, waarin een alleszins geslaagde harmonie het college van B. en W. reeds op 25 Fe bruari een vertx-ouwenscommissie heeft geïnstalleerd vóórdat het Bedrijfschap voor Zuivel een beslissing had genomen. B. en W. antwoorden, dat het niet juist is, dat een lid van het college de vertrou wenscommissie geïnstalleerd heeft. Dat lid heeft slechts in een korte toespraak tot de leden dier commissie enige mededelingen gedaan en aanwijzingen gegeven. Andere leden merkten op, dat de gang van zaken een duidelijk bewijs vormt, dat de meerderheid van de bevolking de melksanering afwijst. Achten B. en W. het verantwoord hun medewerking te blijven verlenen aan een zo ingrijpende maatregel, kennelijk tegen de wil van de bevolking in? B. en W. zeggen, dat zij in genen dele overtuigd zijn dat de meerderheid der be volking de melksanering afwijst. Hun be sluit tot het afgeven van een verklaring van geen bezwaar hebben zij wel over wogen en zij zijn niet bereid deze verkla ring in te trekken. Dansles in de studio van de Nederlandse Opera te Amsterdam. Rechts aan de barre staat de balletmeesteres en choreografe Frangoise Adret, die na de oorlog onder meer als medewerkster van Serge Lifar bekendheid verwierf. In de spiegel ziet men de solodanseres Hanny Bouman. Horn, maar ook door de andere solisten en het uitstekende corps de ballet. Al met al meer dan een belofte! En nu maar wachten cp het verdere ver loop der gebeurtenissen. Dit programma zal slechts enkele keren herhaald kunnen worden. Misschien groeit er veer de naas te toekomst een concentratie van de beste krachten uit. Beter een goed begin in Am sterdam, dan half werk in Den Haag. DAVID KONING Het terrein „De Lakens" in het nationale park de Kennemerduinen, ongeveer een kilometer ten Noord-Oosten van de kop van de Zeeweg, zal. van 1 Mei af, zoals wij reeds eerder meldden, plaats bieden aan maximum zeshonderd kampeerders, die in het bezit moeten zijn van een door de Ne derlandse Kampeer Centrale uitgegeven kampkaart. De leden van de Nederlandse Toeristen Kampeer Club hebben het terrein reeds kunnen inwijden. Het traditionele Paas kamp van de N.T.K.C., dat tevens het ope ningskamp is van het kampeerseizoen, is Zaterdagmiddag geopend door de heer O. Paris, voorzitter van de Toeristenkampeer- club. Hij vond het een eer, dat de leden van de N.T.K.C. het nieuwe terrein mochten inwijden en bracht dank aan de staf van De Kennemerduinen, die door hard werken erin was geslaagd de voorzieningen op tijd aan te brengen. Hierna sprak dr. P. van Kleffens, plaats vervangend chef van het kabinet van de Commissaris der Koningin in Noordholland, dr. J. E, baron de Vos van Steenwijk. De Commissai-is, die voorzitter is van het stichtingsbestuur van het nationale park „De Kennemerduinen", was wegens vacan- tie verhinderd bij de opening van het Paaskamp aanwezig te zijn. Dr. Van Klef fens noemde de stijl van kamperen een der belangi-ijkste factoren voor een goed kamp. Daar deze stijl bij de N.T.K.C. zeker aanwezig is de club probeert deze stijl bij andere kampeerders te bevoi-deren was hij er van ovei-tuigd, dat de inwijding van het tei-rein door leden van de N.T.K.C. zeker in goede handen was. De praktijk zal moeten leren wat er aan het terrein verbeterd dient te worden. Intussen waren op de nabij gelegen hoge heuvel de vlaggen van de N.T.K.C. en de deelnemende landen, Engeland, Frankrijk, België en Nederland, in top gegaan. De directeur van De Kennemerduinen, ir. E. C. M. Roderkerk, woonde de opening van het kampeerterrein bij. Op Eerste Paasdag heeft ook de burge meester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, een bezoek gebracht aan het nieuwe kampeerterrein. Hij was vergezeld van de hoofdinspecteur van de Bloemen- daalse politie, de heer J. Voerman. De deelneming aan het Paaskamp is bui tengewoon hoog geweest: 360 kampeerders hebben de Paasdagen op het terrein „De Lakens" doorgebracht. Onder hen bevon den zich enkele kampeei-sters uit Engeland en kampeerders uit Frankrijk. Tevens wa ren er ongeveer vijftig Belgen. De overige kwamen uit ons eigen land. Het kampeerterrein van ongeveer acht hectare is verdeeld in een gezins-, een da mes- en een herenkamp. Bij het gezinskamp is een grote speelweide voor de kinderen, die ook voor sportbeoefening gebruikt kan worden. Op 1 Mei bestaat de N.T.K.C., die werd opgericht door de heer Carl Denig, veertig ?jaar. Dit zal gevierd worden met een Pink sterkamp in het Westbroekpark in Den Haag. Het plaatje van de dag of de prent van de week vormen het speelse element in vele kramen. De mensen, wier taak het is om voor dit tussenspel in de tekst te zorgen, waren Zaterdagmiddag bijeen in het oude koets huis van „Het Wapen van Amsterdam" te 's Graveland, waar burgemeester G. Graaf Schimmelpenninck een tentoonstelling open de van hun journalistieke tekeningen. De letterkundige Gabriël Smit hield een inleiding. Dit werk is. zoals hij zei, in tegen stelling tot dat van hun grote kunstbroeders die voor do eeuwigheid schilderen, geheel op de tijd afgestemd. Deze zestien tekenaars geven hun visie op de tijd. Ze hebben ervoor te zorgen dat deze tijdig klaar is, opdat ze op tijd kan verschijnen. De expositie, waaraan onder anderen wordt deelgenomen dooi- Fiep Westendorp. Charles cn Wim Boost, H. L. Prenen. C. Bantzinger, E. P. Doeve, Karei Thole, Wim van Wie- ringen en Opland, kan men tot 5 Mei be zichtigen. Zaterdagmiddag raakte een driejarig jongetje in het water van de Garenkokers- kade. Dank zij het kordate optreden van Bertje Fels, uit de Ruychaverstraat, die te water sprong, kon het kind worden gered. De Nederlandse auteur en toneelschrijver Jan de Hartog heeft met zijn gezin te Parijs vertoefd, waar een zijner toneelstukken werd opgevoerd. Vandaag zal hij met zijn vrouw en drie kinderen aan boord van zijn schip, „De Rivaal", naar Nederland terugkeren. Hier ziet men „De Rivaal" gemeerd in de Seine. Op de achtergrond de Eiffeltoren. Raadsleden van Haarlem hebben bij de behandeling van de gemeentebegroting 1952 in de afdelingen belangstelling getoond voor sportzaken. Zij stelden vragen over de sportraad, de aanleg van een sintelbaan en van sportvelden en het beschikbaar stellen van een subsidie aan verenigingen met jeugdleden. B. en W. hebben geantwoord, dat voor stellen betreffende het instellen van een Spor-traad binnenkort tegemoet gezien kun nen woi-den, nu de dienst voor de Lichame lijke Opvoeding, de Sport en de Jeugdza ken is ingesteld. Wat de sportterreinen betreft, merken B. en W. op, dat de plannen tot de aanleg van vier sportvelden „Noord Akendam" gereed liggen. Zodra d"e daarvoor benodigde gelden beschikbaar kunnen worden gesteld zal met de uitvoering worden aangevangen. Het is niet mogelijk een tweede hockey veld op het tei-rein aan de Kleverlaan aan te leggen. Dat was gevraagd, omdat het te verwachten is, dat twee clubs zullen deel nemen aan de competitie van de Konink lijke Nederlandse Hockeybond. Het gebrek aan terreinen heeft ten ge volge, dat de gemeentelijke terreinen veel te intensief moeten worden bespeeld. Hier door verkeren deze velden aan 'het eind van een winterseizoen in zeer slechte toestand. Hierin is niet alleen verandering te bren gen door het onderhoud te vei-beteren. Door het aanleggen van nieuwe velden zal de frequentie van bespelen op de bestaan de terreinen tot normale proporties moeten worden teruggebracht. Sintelbaan Het ontworpen plan voor een sintelbaan vraagt bij uitvoering een zeer belangrijk Rekening moet echter worden gehouden met de voor deze objecten bestaande bouwstop. Op een vraag of het niet gewenst is de huren te verhogen, antwoorden B. en W. dat het in hun voornemen ligt deze aangelegenheid in bespreking te brengen bij de binnenkort in te stellen Sportraad. B. en W. zullen een onderzoek instellen naar de mogelijkheid van verbetering van de exploitatie van de sport- en kanohaven. Voorts zullen zij nagaan hoe in andere ge meenten de verhouding is van de kosten van sportterreinen, in gebruik afgestaan aan verenigingen. Wat het aanwijzen van een definitieve plaats voor een ijsbaan betreft, merken B. en W. op, dat er zeker vele voordelen aan verbonden zijn om de plaats van de ijs baan definitief aan de Kleverlaan te be palen. Zij zijn bereid om na te gaan of hieraan uitvoering gegeven kan worden. Subsidie voor verenigingen met jeugdleden In de gemeente Hilversum is bepaald, dat sportverenigingen met jeugdleden op ver zoek in aanmerking kunnen komen voor een bijdrage uit de gemeentekas van 100 verhoogd met een jaarlijkse bijdrage van 0.50 voor elk jeugdlid. Enige raadsleden hebben gevraagd of B. en W. willen over wegen deze regeling ook voor Haarlem toe te passen. Het college heeft geantwoord, dat het werk, dat de sportverenigingen verrichten voor haar jeugdleden opvoedkundig als zeer waardevol mag worden beschouwd. Het dient naar hun mening dan ook zoveel mo gelijk door de overheid te worden gesteund en aangemoedigd. Zij zullen te zijner tijd over de vraag of subsidie verleend moet bedrag. Dit heeft B. en W. doen uitzien worden, het advies van de in te stellen naar een eenvoudiger opzet, waarvoor de /Sportraad inwinnen. plannen op het ogenblik in voorbereiding zijn. De kleedgelegenheden op de teri-einen aan de Kleverlaan, de Van Oosten de Bruynstraat en de Mr. Jan Gerritszlaan verkeren in zeer vervallen toestand. Ver betering hiervan op korte termijn is drin gend noodzakelijk. De plannen voor het bouwen van nieuwe kleedgelegenheden op deze sportterreinen liggen nagenoeg gereed. PIA BECK NAAR AMERIKA Pia Beek, de 26-jarige Nederlandse jazz pianiste, vertrekt Woensdag met de „Nieuw Amsterdam" voor een verblijf van twee maanden in Amerika uit Rotterdam naar New York. Zij zal onder meer spelen in de „talent show" van Arthur Godfrey op 28 April. Op Koninginnedag zal zij in New York de gast zijn van en spelen voor de Hollandse Club, Wij bidden om de dageraad door W. van der Veer. Uitgave Scheltens en Giltay, Amsterdam. Bij deze volkomen passende titel voor zijn boek over het Nederlands UNO-detachement in Korea had kapitein W. van der Veer, die de harde campagnes van dit bataljon mee maakte, het beter kunnen laten. De onder titel „Kruisvaarders naar Korea" is minder geslaagd omdat deze a° zaken te absoluut stelt. Het begrip „kruisvaarders" heeft te zeer een religieus aspect en is te zeer ver bonden met de gedachte aan het directe treffen tussen Christendom en barbarisme. Bij de ontwikkeling in Azië doet zich nu juist het verschijnsel voor dat vele Chris tenen zich met de beste bedoelingen aan de zijde van het communisme hebben geschaard. Dt is ook wel gebleken bij een door een UNO-commissie ingesteld onderzoek onder Noord-Koreaanse krijgsgevangenen. Het boek bestaat uit twee delen; het ge deelte waarin de schrijver tracht iets van de poltieke sluier, die over het conflict in Korea hangt, weg te trekken waarin hij niet is geslaagd, ofschoon hij waardevolle gegevens uit de Koreaanse gescniedenis heeft opgete kend en ook wel interessante dingen van de verhouding Rusland—China zegt en ten tweede: het grauwe beeld van de strijd te velde met als gruwelijke hoogtepunten de slachtingen bij Hoengson en Wonjoe. Vooral de grote verwarring, die ontstond door het verrassende element in de taktiek der Noor delijken enerzijds en het te groot vertrou wen van de Amerikanen op hun superieure materiaal anderzijds, is zeer duidelijk door kapitein Van der Veer weergegeven. Hij heeft kennelijk realistisch willenzijn, getui ge verschillende afschuwelijke détails, maar h.'j wilde daarin toch ook weer niet al te ver gaan, hetgeen op zichzelf een verdienste is doch hier en daar het beeld scheef trekt. Enerzijds aarzelt hij niet uitingen van bloed- dronkenheid weer te geven een veront rustende maar natuurlijke reactie op een bajonetgevecht maar anderzijds relayeert hij gesprekken, die voor soldaten in de ge vechtslinie wel wat geforceerd netjes aan doen. De ten hemel schreiende tragiek van het Koreaanse volk heeft hij op de achter grond van de bloedige strijd sober maar aan grijpend beschreven, dat geeft zijn boek althans nog enige diepte. Bij het beoordelen van de samenstelling en de st'jl dient men voor ogen te houden, aat de schrijver geen litterator is. H. B. Vijfhonderd jaar geleden weed Leonardo da Vinei geboren. Ter herdenking hiervan zal van Woensdag 30 April af in het Haagse Gemeentemuseum een tentoonstelling wor den gehouden, gewijd aan het grootste genie van de renaissance. Een groot aantal repro ducties van schilderijen en tekeningen zal een indruk geven van zijn meesterschap als kunstenaar. De Koninklijke Bibliotheek stelt een prachtige collectie boeken en plaatwer ken ter beschikking, waai-door zijn veel zijdige werkzaamheid als wetenschapsman en uitvinder, als anatoom, waterbouwkun dige,. vestingbouwer enzovoorts, duidelijk tot uiting komt. In de Verenigde Staten heeft president Truman een oproep gedaan om alom de ge boortedag van Leonardo da Vinei te herden ken. Hetgeen hij bereikt heeft, aldus de pre sident, is gemeenschappelijk erfdeel gewor den. Zijn werk heeft een onuitwisbaar stem pel op de Westerse beschaving gedrukt. De Franse regering heeft het parlement om een millioen francs verzocht om deze dag te vieren. Da Vinei stierf in een kasteel bij Amboise in Frankrijk in 1519. De Franse musea bezitten de omvangrijkste collecties van zijn werk. Het Sovjet-Russische regeringsorgaan Is- vestia schrijft, dat Leonardo da Vinci's we tenschappelijk werk „fundamenteel mate rialistisch" is. In Moskou en alle grote ftussische steden worden tentoonstellingen gehouden van zijn werken. Een radio-com mentator heeft critiek geoefend op „kerke lijke kringen, die de inspiratie van Da Vinei willen toeschrijven aan een of andere mystieke Christelijke gedachte". Volgens deze zegsman was hij „een humanist, ge ïnspireerd door liefde voor zijn medemensen en door progressieve denkbeelden". België heeft in 1951 ongeveer 14.000 ton gezouten haring uit Nederland ingevoerd. Dit is 27 procent van de Nederlandse uit voer van haring. België nam de eerste plaats als afnemer in. Het scheuren van een gasslang kostte Zaterdagmorgen bijna het leven van de 19-jarige Kok de Winter en zijn 21-jarige broer Ber te Bakkurn. Daar het huis van het gezin De Winter aan de Herenweg 23 niet de gehele familie kan herbergen, slapen de twee broei-s op de zolder van de nabij het huis gelegen schuur. In het benedengedeelte van de schuur bevindt zich een gasstel, waarop de vorige avond nog eten was gekookt. Door het scheuren van de gasslang en het feit dat het hoofdkraantie niet dicht stond kon het gas vrijelijk de schuur binnenstro men, zonder dat de twee broers er erg in hadden. Hoewel men het euvel vroeg in de morgen ontdekte, bleken beiden al bewus teloos te zijn. Zowel dokter A. v. d. Werff als dokter A. de Jongh waren spoedig aan wezig. In allerijl werden de jongens naar het St. Elisabeth ziekenhuis te Alkmaar ver voerd. De 19-jarige Kok kwam dezelfde morgen weer bij doch zijn broer was er erger aan toe. Door het toevoegen van zuur stof en vier bloedtransfusies keerden Zon dagmorgen om 5 uur de levensgeesten terug. Naar omstandigheden is de toestand van beide broers thans goed te noemen. Zaterdagmiddag is in „Het Wapen van Heemstede" een tentoonstelling van kinder tekeningen geopend. De schooljeugd uit Heemstede en uit Hillegom, heeft deze teke ningen vervaardigd en de leden van de Kring van Beeldende Kunstenaars hebben er heel wat uren aan besteed om er een interes sante expositie van samen te stellen. De voorzitter, de heer J. Beljon, zei in zijn openingswoord dat de Kring deze tentoon stelling heeft georganiseerd met het doel te laten zien welke schatten van fantasie en speelsheid er in de kinderziel liggen opgetast. Hij dankte allen die aan de tentoonstelling hebben medegewerkt, in de eerste plaats de kinderen, die met zoveel ijver hebben ge tekend; voorts het gemeentebestuur van Heemstede, dat zoveel medewerking heeft verleend, wethouder H. Disselkoen die zich bereid verklaard had de tentoonstelling te openen en tenslotte de heer Van Wijngaar den, die de zaal voor dit doel ter beschik king had gesteld. Wethouder Disselkoen, die vervolgens sprak, maakte enige opmerkingen over het kunst leven in Heemstede. Hij constateerde dat er in Heemstede veel kunstenaars van diverse pluimage wonen, maar stellig nog meer kunstminnenden die niet zelf de kunst be oefenen, maar die vreugde en genoegen be leven aan datgene dat anderen scheppen. De buitengewone activiteit van de Kring van Beeldende Kunstenaars, die in de korte periode van haar bestaan reeds voor de twee de keer voor het voetlicht komt, wordt ook door het gemeentebestuur ten zeerste ge waardeerd. De wethouder betreurde het dat de kunstminnenden er nog niet toe gekomen zijn zich te verenigen. Daar zag hij ook een gevaar in. namelijk dat hun door deze latende houding het initiatief uit handen wordt ge nomen. De heer Disselkoen wenste daarna de Kring van Beeldende Kunstenaars geluk rfiet het initiatief dat zulk een verrassend resul taat heeft gehad en het beoogde doel vol komen heeft bereikt, n.l. de kinderen de vreugde van het scheppen te laten ondergaan. Hij opende daarna de tentoonstelling. Er zijn zeer merkwaardige tekeningen te zien, die talent verraden. Voor wie een studie wil maken van wat er in de kinderziel om gaat is deze tentoonstelling een unieke gele genheid, waar men uren kan doorbrengen en verrassende ontdekkingen doet. De Indonesische danser Indra Kamadjojo, die op 29 Januari naar de Verenigde Staten vertrok, is in ons land teruggekeerd. Hij is opgetreden in het Amerikaanse Museum van nationale geschiedenis en voor de tele visie. Indra Kamadjojo heeft een uitnodiging ontvangen om het volgend jaar een tournée langs diverse universiteiten in Amei-ika te maken. In uw blad van 10 April klaagt een lezer over slechte (veel te zachte) ontvangst van de radio-distributie. Het antwoord van de Rijksradiodistributiedienst was, dat er geen andere klachten waren ontvangen. Dat kan ik mij wel indenken, want klagen helpt niet; men klopt toch aan een dovemans oor. Wellicht is het zaak dat degenen die ontevi-eden zijn over de ontvangt eens ge zamenlijk gaan klagen. A. B. S. Ik ben een der vele ouden van dagen in Haarlem die een uitkering op grond van de Noodwet-Ouderdomsvoorziening krij gen. De betaling geschiedt altijd op de veer tiende van de maand, maar dit was nu, doordat Tweede Paasdag op deze datum viel, niet mogelijk. Het was een grote te leurstelling voor ons te vernemen dat de uitkering pas na Pasen zou worden uitbe taald in plaats van op de Zaterdag daar voor. Nu waren wij niet in staat iets extra's te kopen voor de twee feestdagen. J. K. Het is zonderling dat de gemeente zon der enige mededeling verstek laat gaan bij het ophalen van vuilnis op Paaszaterdag. Of behoort het niet tot de taak van het ge meentebestuur de inwoners op de hoogte te houden van het al of niet doorgaan van openbare diensten? Misschien kan zij een goed voorbeeld nemen aan particulieren, die immers altijd sluiting van hun zaken via een advertentie aan het publiek bekend maken, ook al kost dat een deel van de zakelijke winst. Thans maakt het de indruk dat het de gemeente niet erg aan het hart gaat, of de belastingklanten zich ergeren of niet. In het algemeen mankeert er nogal wat aan de gemeentelijke voorlichting in Haarlem, trouwens. Een klein bedragje daarvoor zou er op de begroting nog wel bij kunnen, ondanks de zuinigheid. Mevr. O.v. R. Had het niet op de weg van gemeente wei-ken, afdeling reinigingsdienst, gelegen om via de dagbladen de burgerij te laten weten, dat er op Zaterdagmorgen geen vuilnis opgehaald werd? Zonder uitzondering stonden langs de gehele route alle emmers buiten. Ik weet zeker uit naam van velen te spreken. Mevr. P.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7