Koninklijk Paar zeer hartelijk in de autostad Detroit ontvangen Engeland bereid tot verdrag met de Europese defensiegemeenschap Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Monsieur Antoine Koningin en Prins zagen Ford-fabriek, honkbalwedstrijd en kinderfeest Goudroof in Parijs Engeland blijft zijn invoer beperken Engelse verbintenis met de zes continentale landen, die het Europese leger vormen Het woord is aan Watersnood in de V.S. stijgt met de dag Met stijgende verwondering r. p. Amerikaanse vakbonden vragen steun voor Tunesië Militaire experts voor UNO Bijval voor Bevan Missouri en Mississippi wassen nog steeds Estenssoro in Bolivia gearriveerd Droog en zonnig weer houdt nog aan 66e JAARGANG No 23'6 WOENSDAG 16 A PRIL 1952 296e JAARGANG No 89 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ziet men in andere landen de evolu ties van Fran'krijks nieuwste minister president aan. Als figuur van 'het tweede plan is Antoine Pinay; gematigd rechts, ge matigd conservatief, eigenlijk geen beroeps politicus maar fabrikant van leer-artikelen, geslaagd in hetgeen zijn indrukwekkende voorgangers mislukt was: de begroting er door te krijgen. Dat is op zichzelf een winst. Het verzekert weliswaar nog lang niet dat hij „de franc zal redden", dat wil zeggen: het dreigende gevaar voor inflatie duur zaam afwenden, maai- het betekent wel dat hij in enkele weken tijds een zekere ver trouwens-positie in den lande verworven heeft. Zelfs heeft hij het zover weten te brengen dat een deel der Gaullisten en een deel der M.R.P.-fractie hem in het parle ment zijn bijgevallen. Eigenlijk is dat ten aanzien van de Gaullisten het gemakke lijkst verklaarbaar: zijn economisch beleid is conservatief getint. Het past ingrijpende bezuinigingen op staatsdiensten toe, remt nationalisaties en bevordert het particulier initiatief. Toen hij zich, aan de Nationale Vergadering kwam voorstellen als candi- daat-premier haalde hij inderdaad zijn meerderheid al doordat een kleine dertig Gaullisten naar hem „overliepen". Ofschoon het later heette dat de generaal hen des wege had laten aantreden en de mantel uitgeveegd kreeg hij er nog meer aan zijn zijde, toen hij tienmaal de vertrouwens kwestie bij begrotings-hoofdstukken had gesteld en deze serie niet scheen te zullen overleven. Hij overleefde haar wel. Merk waardiger dan de steun der Gaullisten is evenwel die van een deel der links-pro gressieve M.R.P. In het buitenland verdiepen wij ons in gissingen omtrent de oorzaken van Mon sieur Antoine's voorlopig welslagen. Bui tenlandse correspondenten in Parijs tonen zich minder verbaasd, omdat zij aan de ver rassingen der Franse politiek gewend zijn. Het is altijd merkwaardig geweest, zo snel als een buitenlander daaraan gewend raakt het moet iets met de bijzondere sfeer van Parijs te maken hebben en met het oude woord: iedereen heeft twee vaderlanden, het zijne en Frankrijk. In het geval-Antoine Pinay moet men ongetwijfeld in belangrijke mate met de persoonlijkheid rekening hou den. Bij zijn optreden werd al van hem getuigd, dat hij een man zonder politieke vijanden is. Dit kan in een bepaalde situa tie van bijzonder belang zijn. Hij wordt niet gewantrouwd. Er komt bij dat hij niet als een „ambiteux" een „Streber", zeg gen de Duitsers geldt, zodat de ambi tieuze politici in hem geen gevaarlijke mededinger zien. Toen hij als premier werd aanvaard sprak hij dan ook de nogal onge bruikelijke woorden: ,„ik had dit niet ver wacht; ik had erop gerekend morgen te gaan vissen." Het is, menselijkerwijze ge sproken, moeilijk een boze stormloop te ondernemen op iemand die zioh daarbij niet onbehagelijk voelt in de gedaohté dat als hij vallen mocht, hij morgen kan gaan vissen. Hij .heeft het verder toegelicht in deze termen: mijn geweten verplicht mij deze opdracht uit te voeren, maar mijn persoonlijke voorkeur is niet, premier te zijn. Hetgeen een voor menigeen begrijpe lijk standpunt is. Wie dit soort persoonlijke overwegingen onbelangrijk acht vergeet dat men in de Latijnse landen sterker geneigd is zijn ver trouwen aan een persoon te hechten dan aan een politieke theorie. Bovendien heeft de dreiging van inflatie indruk op het be drijfsleven gemaakt, hetgeen tot daling van prijzen in de warenhuizen en dientengevol ge in de kleine winkelbedrijven heeft ge leid iets dat Pinay beoogde met zijn een voudig economisch program. Overigens is hij pas begonnen met de uitvoering'. Hij heeft nu zijn eerste „vertrouwens-lening" aangekondigd in de hoop dat hij een groot aantal Fransen vooral de boeren zijn daarbij van betekenis ertoe zal kunnen bewegen hun opgepotte goud aan de staat te lenen. Hij verwacht, zoals wij gemeld hebben, dat zijn amnestie voor belasting ontduikers zowel particuliere personen als maatschappijen ertoe zal bewegen, een deel van hun bezit in staatsleningen en ook in de industrie te beleggen. Want de amnes tie zal hen beschermen tegen een onder zoek van belastinginspecteurs naar de her komst van het belegde geld en deszelfs afwezigheid bij hun vroeger gedane be lasting-aangiften. Als die lening slaagt zal de regering een stuk verder gevorderd zijn. Dan komt de vraag of zij er werkelijk in slagen zal, de ontduiking van directe be lastingen te beteugelen door een strenger vorderings-metihode met succes toe te pas sen. En dan. Monsieur Antoine is er nog lang niet. Hij werkt trouwens op een beperkt, schier uitsluitend economisch regeringsprogram. Hij heeft netelige politieke vraagstukken voorlopig maar opzijgeschoven. De school strijd is tijdelijk van de baan en de bui tenlandse politiek hangt in de lucht. Dat kan natuurlijk niet zo blijven. Maar nu het parlement met zes weken Paasrecès is ver trokken heeft hij wat tijd om adem te halen en zijn voornemens tot practische verbetering der financiële huishouding ver der uit te voeren. Engelse bladen zeggen reeds dat het régime van de Derde Macht dat vijf jaar in Frankrijk geregeerd heeft, ten einde is en door een rechtse regering vervangen. Misschien is die vaststelling nog wat voorbarig, maar tijdelijk is. het zeker het geval. Ook is wel gebleken dat Pinay, van wie men vanwege zijn gebrek- aan-vijanden verwachtte dat hij gemakke lijk voor compromissen te vinden zou zijn, op zijn economische stuk staat en niet met zich laat gekscheren. Hetgeen in de Senaat bleek toen hij toornig dreigde met aftre den en wegliep; haastig haalden de senato ren bakzeil. Al moge wellicht deze toorn gevoed worden door de gedachte, dat hij nog steeds niet kan gaan vissen tot dus ver slaagt hij. Maar voorspelling omtrent het verdere verloop lijkt nog te gewaagd. De Haagse persfotograaf de heer S. Smit, die een fotoreportage zou maken van een leeuwennummer in het circus Mikkenie in Den Haag en zich daartoe met een domp- teuse in de getraliede piste begaf, werd gistermiddag door een leeuwin aangevallen en aan schouder en arm gewond. De leeuwin vrns geschrokken van het flitslicht bij het fotograferen en zou de fotograaf nog ernstiger hebben verwond indien de dompteuse niet tussenbeide was gekomen. De foto toont de heer Smit, bekomen van de eerste schrik, met de dompteuse en de heer Mikkenie bij het hok van de leeuwin, die eveneens weer wat kalmer is geworden. LONDEN (Reuter). In een heden ge publiceerde verklaring zegt de Engelse re gering, dat Engeland scherp toezicht zal blijven houden op de invoer van vele voe dingsmiddelen en fabrikaten uit West- Europa en enkele andere landen. In de mededeling wordt gezegd, dat deze invoer, die in November werd beperkt om de economische crisis in Engeland te bestrij den, in de tweede helft van dit jaar op ongeveer hetzelfde niveau zal worden ge handhaafd. In de nieuwe periode zullen echter sommige exporteurs naar Engeland veel beter en sommigen in het bijzonder de exporteurs van ham en andere vlees soorten veel slechter af zijn. Het quotum voor sommige soorten vis in blik en visproducten werd verhoogd van 150.000 tot 400.000 pond sterling. Voorts zullen meer tomaten in blik en tomatensap worden ingevoerd. Anderzijds wordt het quotum voor ham in blik en bacon voor de tweede helft van dit jaar scherp verlaagd, namelijk van 4 millioen tot 1.65 millioen pond sterling. Het quotum voor andere vleessoorten en pluim vee werd verlaagd van 12.5 millioen tot 7 millioen pond sterling. In Rees (Duitsland) en in enkele plaat sen in de omgeving is door de zorg van de Nederlandse Oorlogsgravenstichting een hon derdtal graven van Nederlandse oorlogs slachtoffers van grafstenen voorzien. Te Rees is op het grootste daar gelegen Nederlandse massagraf een gedenksteen opgericht, ver meldende de namen van alle Nederlanders, die in het district zijn omgekomen. DETROIT (A.N.P.) De dag van gisteren, die guur en betrokken begon, be gunstigde het Koninklijk bezoek aan Detroit later met een stralende zon, die verschillende punten van het programma tot kleurige en gedenkwaardige tafe relen maakte. In de ochtend op weg naar het gemeentehuis kwamen wolken Op honderd meter afstand van een poli- tie-bureau hebben drie bandieten gister ochtend in Parijs kans gezien een aantal goudstaven ter waarde van 26 millioen francs te roven. In de buurt van de Place de la République dreven de rovers met hun gestolen Peugeot de bestelwagen, die on derweg was naar een bijkantoor tegen het trottoir. De bestuurder werd gedekt ge houden met een Tommy-gun, terwijl zijn handlangers de wagen leegroofden. Het publiek, dat verwonderd toekeek, dacht met een reclame-stunt te doen te hebben voor de film „Lavender Hill Mob", die momenteel met veel succes in een aan tal Parijse bioscopen draait en waarin een soortgelijke overval plaats heeft, zó open lijk gingen de bandieten te werk. Een politie-agent, die met zijn vrouw aan het winkelen was, zag er echter heel wat anders dan een reclame-stunt in. Hij blies op zijn fluitje, trok zijn revolver en begon te schieten. Het was echter te laat, want de dieven reden al weg en openden zelf ook het vuur. Niemand raakte gewond. In allerijl uitgerukte overvalbrigades vonden de Peugeot van de dieven vijfhon derd meter verder op de Place de la Répu blique. De dieven hadden hun wagen in de steek gelaten en waren met de goud staven een huis in de Boulevard St. Martin binnengegaan. Zij hadden het huis aan de achterkant verlaten, zonder een spoor ach ter te laten. confetti neer uit de nabijgelegen kantoorgebouwen. Na een receptie van nota belen in het stadhuis ging de stoet naar de River Rouge Ford-fabriek, waar het Koninklijk paar, geëscorteerd door Henry Ford Junior, kleinzoon van de stichter der Fordfabrieken, langs de bijna zeshonderd meter lange lopende band werd geleid. Op de interessantste punten, zoals het inplaatsen van de motor en het aanbrengen van de carrosserie verwijlden de hoge gasten in gespannen aandacht onder explicaties van Henry Ford en andere hoge Fordfunctionarissen. Op enkele plaatsen in de fabriek ging luid gejuich op doch de onverbiddelijke lopende band rolde voort en arbeiders moesten zich onmiddellijk weer tot hun werk bepalen. Julius Huizenga, een in Groningen geboren inspecteur, die reeds 33 jaar in Amerika is, waarvan 22 jaar bij Ford, viel de eer te beurt door de Koningin aangesproken te worden. De Koningin vroeg Ford of het niet nog eenvoudiger zou zijn om alle autos die op één dag gefabriceerd worden één kleur te geven om dan de volgende dag een andere kleur een beurt te geven. Ford zeide dat dit yerband hield met de distributie. Hij bracht het bekende gezegde van zijn groot vader in herinnering, dat het hem onver schillig liet welke kleuren de Ford-autos hadden zolang het maar zwart was. In Greenfield Village, een door Ford ge schapen en uitgebreid openluchtmuseum gewijd aan de rol, die landbouw, industrie en transport in de opbouw van Amerika hebben gespeeld, bezichtigden Koningin Juliana en Prins Bernhard het huis waar Thomas Alva Edison zijn uitvindingen deed. Oorspronkelijk in het plaatsje Orange, in de staat New Jersey gelegen, was het huis in zijn oorspronkelijke staat naar Dearborn overgebracht en met Edi- sons originele machines en modellen ge vuld. De Koningin was gefascineerd door de eerste gramophoon die de wereld ooit heeft aanschouwd. Een van de allereerste radio's werd voor de gelegenheid aangezet en reproduceerde het schorre gekraak vermengd met mu- ziektonen, dat de radio in haar prilste jeugd kenmerkte. Het orgel van Edison in teresseerde de Koningin zo zeer, dat zij zich voor het instrument zette en enkele accoorden ten gehore bracht. Toen zij daarna vroeg of er niemand was die orgel kon spelen ontpopte de Nederlandse radio journalist Felderhof zich als organist en liet het „Merck toch hoe sterek" weer klinken op het historische instrument. Intussen was de Prins met Henry Ford naar de „test track" gegaan, om daar in een gesloten Lincoln te ervaren op welke wijze de Fordproducten hun beproevingen ondergaan. Henry Ford vertelde na afloop dat hij maximaal 85 mijl, dat is ongeveer 135 kilometer per uur, gereden had. Het parcours was driemaal afgelegd en Ford had de Prins aangeboden het stuur over te nemen doch de Prins zeide gekscherend „Nee dank u, u rijdt best." Kinderfeest Na de lunch reed men naar de zoge naamde „Patton Pool", een ontspannings oord met een overdekt en een open zwem bad voor de jeugd van Detroit. Nadat het gezelschap op het zonnedek had plaats ge nomen, sprak Koningin Juliana de duizen den kinderen, die op het grasveld ge schaard waren, op warme wijze toe. Als altijd wanneer zij door kinderen omringd is, sprak zij diep uit het hart in eenvou dige maar toch zinrijke woorden. „Helloh children", zo begon zij. „ik vind het heerlijk te zien hoe jullie je hier kunt vermaken en plezier hebben en de kinde ren in Nederland zullen dat erg prettig vinden van mij te horen. Wij volwassenen hebben altijd het nodige aan jullie kin deren te zeggen, maar kinderen vertellen ons eigenlijk nooit iets en toch zou dat wel moeten gebeuren. Want mensen van ver schillende leeftijd kunnen elkaar weder zijds veel vertellen en van elkaar leren. Als ik jullie zo voor me zie moet ik wel aan de toekomst denken. Net als voor ons zal de toekomst ook voor jullie vaak moei lijk zijn. De toekomst zal echter nooit zonder hoop zijn daar ben ik vast van overtuigd. Jullie ouders geven jullie het beste wat ze hebben en brengen jullie hun mooiste gedachten bij, maar dat neemt niet weg dat jullie op je beurt in de loop van je jonge leven voor je zelf de waarden van het leven zult moeten ontdekken en je problemen oplossen." Daarna boden vier kinderen, van wie een een negermeisje, elk eep pop aan voor de vier prinsessen, waarna Koningin en Prins met de poppen op schoot en kinderen voor zich voor de fotografen poseerden. Toen een van de meisjes weer weg wilde gaan zonder door de Koningin bedankt te zijn, riep de Koningin haar terug met een „Hey come back here to me", zoals elke Ame rikaanse moeder gezegd zou hebben. In het zwembad werd een demonstratie figuurzwemmen gegeven door twee jonge zwemsters die een klompendans in het water ten beste gaven. Daarna maakten Koningin Juliana en Prins Bernhard hun entrée in het „Briggs Stadion", waar de eerste grote honkbal wedstrijd van het seizoen aan de gang was. Over de megaphoon werd het Ko ninklijk echtpaar èen welkom toegespro ken, waarna de 45.000 toeschouwers een oorverdovende ovatie gaven. Groots diner Om acht uur begon in de grote balzaal het diner, waaraan alle leden van het ge- Gisteren hebben de Koningin en Prins Bernhard een bezoek gebracht aait de Ford fabrieken in Detroit. Henry Ford II met zijn koninklijke gasten bij een juist-voltooide auto aan het eind van een der montagebanden. Radio-telegrafisch overgebrachte foto). volg aanzaten. Ds. W. van 't Hof. predikant van de Nederlands Hervormde Kerk, zegde voor het diner het gebed. Tijdens het diner zei de burgemeester van Detroit, de heer Albert E. Cobo: „Wij in Detroit hebben een oprechte vriendschap voor het Neder landse volk". Hij zei tot de Koningin, dat wanneer zij heden verder de staat Michi gan in zou gaan, zij een aantal plaatsen zal bezoeken, waar de invloed van haar land duidelijk voelbaar is. In haar antwoord zeide de Koningin, dat de Nederlanders gefascineerd zijn door de carrière van de zogenaamde „self made man", die we kennen en bewonderen. Deze carrière vervult ons vooral van bewonde ring omdat zij betekent „een volledige kans voor iedereen". De Koningin zeide verder onder meer: „Wij wensen u niet te hinderen door van uw vrijgevigheid te leven. Wij zouden echter gaarne onze producten aan ver kopen en de uwe kopen". De rede van de Koningin werd met grote bijval begroet. Onderscheiding Henry Ford II behoort tot de Detroite- naren die een Koninklijke onderscheiding in ontvangst mochten nemen. Heriry Ford, Ward Canady president van „Willys Over land", en dr. Harlahatcher, president van de universiteit van Michigan, ontvingen het commandeurskruis in de orde van Oranje-Nassau, evenals de burgemeester van Detroit, Cobo. Aan gouverneur Wil liams van Michigan is het grootofficiers kruis van Oranje-Nassau toegekend. DEN HAAG, 16 April (A.N.P.) Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een communiqué gepubliceerd, waarin wordt vermeld dat Engeland zich bereid verklaard heeft een verdrag van wederzijdse bijstand te sluiten met de Europese defensie-gemeenschap. Het verdrag, waarvoor spoedig een ontwerp zal worden opge steld, zal een Engelse garantie inhouden van hulp aan elk dezer continentale landen wanneer zfj zouden worden aangevallen, en evenzeer een garantie van hulp aan de gemeenschappelijke strijdkrachten dezer landen wanneer zij zouden worden aange vallen. Anderzijds beloven de continentale landen bijstand in militair en ander opzicht aan Engeland, wanneer het voorwerp zou worden van een gewapende aanval in Europa. Op 14 Maart hadden de zes landen, die over het instellen van de Europese defen siegemeenschap onderhandelen (Frankrijk. West-Duitsland, Italië, België. Nederland en Luxemburg), Engeland verzocht met hen een overeenkomst aan te gaan voor militaire bijstand ingeval van een aanval. Volgens een Brits communiqué heeft de Engelse regering bevestigend op dit ver zoek geantwoord en medegedeeld dat de overeenkomst zou gelden, zolang Engeland lid van de NAVO is. Een Britse woordvoerder heeft verklaard, dat de door Engeland aan de landen van het Europese leger te geven verzekering WASHINGTON (Reuter) De twee grootste vakbondorganisaties in de V.S., het C.I.O. en de A.F.L., hebben in een ge meenschappelijke verklaring aan het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken verzocht de Tunesische beweging, voor onafhankelijkheid te steunen. Amerika onthield zich Maandag van stemming, toen de Veiligheidsraad besloot een Arabisch-Aziatische klacht tegen het Franse beheer in Tunesië niet op de agenda te nemen. v .rr in feite dezelfde is als deze landen elkan der geven. Het zou volgens hem mogelijk dienen te zijn „binnen enkele weken" de overeenkomst op te stellen. Het gevolg van de overeenkomst is, dat Engeland voor het eerst in deze eeuw bereid is zich militair met Duitsland te verbinden, aldus geallieerde waarnemers. In de NAVO heeft Engeland zich reeds met de andere leden van de Europese defensiegemeenschap verbonden tot weder zijdse bijstand. Voldoening Een woordvoerder der West-Duitse rege ring heeft Dinsdag te Bonn verklaard dat de autoriteiten te Bonn „met grote vol doening kennis hebben genomen van de verklaring der Britse regering. Ook de Italiaanse regering heeft haar grote voldoening uitgesproken over het Britse aanbod. Het Nederlandse communiqué zegt nog: „Deze beslissing, welke met grote voldoe ning door de belanghebbende regeringen is vernomen", zal het scheppen van nauwe banden "tussen Engeland en de toekomstige Europese defensiegemeenschap mogelijk maken. De verbintenissen door Engeland aan te gaan met de zes landen, die deel nemen aan het Europese leger, zijn van dezelfde aard als die, welke deze landen onderling in het kader van de gemeenschaD zullen aangaan. De bedoelde overeenkomst zal met name een aanzienlijke versnelling mogelijk ma ken van de besprekingen, die te Parijs worden gevoerd, en die in enkele weken tijds zullen leiden tot de uitwerking van een verdrag onderworpen aan de goedkeu ring en ondertekening door de regeringen." NEW YORK (Reuter). De commissie voor collectieve maatregelen van de UNO heeft een comité van twintig officieren van leger, marine en luchtmacht van acht lan den opgericht, dat de leden-staten moet helpen bij de organisatie, opleiding en uit rusting van nationale strijdkrachten, welke door de UNO bestemd zullen worden voor optreden tegen eventuele aggressie. De officieren komen uit de volgende lan den: de V.S., Engeland, Canada, Frankrijk, Nederland, Griekenland, Turkije en Thai land. Voor Nederland hebben in het comité zitting: luitenant-generaal M .R. H. Cal- meyer, hoofd van het defensiestudiecen trum. de gepensionneerde vice-admiraal J. W. G. van Hengel en generaal C. Giebel, verbonden aan het defensiestudiecentrum. MARGATE (Reuter) Te Margate is op het jaarlijkse congres van de 348.000 leden tellende vakvereniging van werknemers in winkelbedrijven, magazijnen en aanver wante bedrijven een resolutie aangenomen, waarin gevraagd wordt om herziening en vermindering van de herbewapenings inspanning. Deze vakvereniging is de eerste van de zes grote Britse vakverenigingen, die na het meningsverschil van Bevan met de rest van de leiding van de Labour-party over de herbewapening een congres houden. De andere vakverenigingen zullen later in het jaar vergaderen en waarnemers verwach ten, dat nog enkele bonden, in het bijzon der de bond van spoorwegarbeiders en de arbeiders uit de machine-industrie, zich achter Bevans politiek zullen scharen. StFranciscusXaverius De hemel is een overtuiging. WASHINGTON (Reuter). Het Rode Kruis heeft gisteren medegedeeld, dat de Missouri en de Mississippi ruim vierhon derd duizend hectare land hebben over stroomd. Een totale schatting van de aan gerichte schade kan nog niet worden ge geven, doch aangenomen wordt dat deze tenminste honderd millioen dollar zal be dragen. Op zijn minst 34 Amerikaanse ste den zijn door de watersnood geteisterd. De grootste schade is aangericht in de staten Noord- en Zuid-Dakota en Iowa. President Truman zal morgen te Omaha met de gouverneurs van zeven staten uit het Midden-Westen beraadslagen over maatregelen om de nood te lenigen. De pre sident zal Woensdag ook een tocht per vliegtuig over het overstroomde gebied maken. De Missouri is thans acht meter boven haar normale peil gestegen. Het water beukt de dijken, waardoor de plaatsen Omaha en Council Buffs worden be schermd, met een nimmer tevoren waarge nomen kracht. Ongeveer 30.000 van de 45.000 inwoners tellende plaats Council Buffs hebben hun huizen moeten verlaten. In Ohama moesten 5000 woningen worden ontruimd. Men verwacht, dat de Missouri Donderdag ruim negen meter boven haar normale peil zal zijn gestegen. Het Congres zal r.a het Paasreces een regeringsvoorstel bespreken om een mil liard dollar beschikbaar te stellen voor het herstellen van de aan rijks- en particuliere eigendommen aangerichte schade. Het wassen van de Mississippi en haar zijstromen, waardoor negentigduizend per sonen hun huizen hebben moeten verlaten, neemt afmetingen aan, die de overstromin gen van 1881 verre dreigen te overtreffen. Thans staan ruim vijfhonderdduizend hec tare vruchtbaar land in dit gebied onder water. In Minnesota is de toestand Dinsdag ern stiger geworden. De stad St. Paul dreigt geheel verzwolgen te worden. De vijfdui zend inwoners zijn dakloos en de schade wordt alleen al te St. Paul op millioenen dollars geschat. In dit gebied vreest men tevens voor branden. Door de druk van het water zijn grote benzinetanks gesprongen. LIMA (A.F.P.) Volgens radio-Abaroais is de verbannen. Boliviaanse leider Victor Paz Estenssoro Dinsdagmiddag in de Boli viaanse hoofdstad La Paz aangekomen. Op een door duizenden personen bijgewoonde -bijeenkomst hebben verschillende sprekers van de nationale revolutionnaire beweging het woord gevoerd, onder wie de vice- president Siles Suazo. Estenssoro heeft zich van het balcon van het presidentspaleis tot de menigte gericht en onder meer aange kondigd, dat hij een commissie wil vormen, die belast zal worden met een onderzoek naar nationalisatie der mijnen en een proces zal laten voeren tegen de militairen, die „de afgelopen dagen de bevolking hebben vermoord" en tegen „hen, die met het brood van de bevolking hebben gehandeld, on verschillig of zij Bolivianen of vreemde lingen zijn". Uit de hoofdstad van Bolivia, La Paz, is op het ministerie van Buitenlandse Zaken een telegram ontvangen, meldende, dat geen der in Bolivia wonende Nederlanders te lijden heeft gehad van de revolutie. Sinds zeven dagen is er in ons land geen regen van betekenis meer gevallen en het ziet er naar uit, dat deze periode met droog weer nog niet ten einde is, zo deelt het K.N.M.I. in De Bilt mee. Gisteren begon zich ten Noorden van Schotland een nieuw hogedrukgebied te ontwikkelen, dat zich vervolgens over Noorwegen en de Noord zee uitbreidde. Ook ons land bevindt zich binnen de invloedsfeer ervan, hetgeen met zich meebrengt, dat de regenkansen gering blijven. Met de enigszins toegenomen Noord-Oostelijke winden stroomt nu ge leidelijk iets koelere lucht ons land bin nen. De temperaturen, die al geruime tijd op zomers peil zijn, worden hierdoor wat lager, maar blijven toch nog boven de nor male waarden voor de tijd van het jaar, aangezien het zonnige karakter van het weer behouden blijft. X)porrxDooooocxoocoocococoryTv>nr«Tcor>-*YYYT Droog weer Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: In de nanacht plaatselijk mistbanken. Overigens droog en zonnig weer, maar morgen in het Noorden van het land tijdelijk meer bewolking dan vandaag. Meest matige wind tussen Noord en Oost. Dezelfde of iets lagere tempera turen. 17 April Zon op 5.39 uur, onder 19.41 uur. Maan op 3.05 uur. onder 10.46 uur. (Laatste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 16 April Hoog water: 7.34 en 20.09 uur. Laag water: 3.08 en 15.32 uur. Donderdag 17 April Hoog water: 8.38 en 21.21 uur. Laag water: 3.53 en 16.29 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1