Doe mee ■Clowntje Rick Heemstede Zandvoort Operette in Monopole Hoofddorp Haarlemmermeer Bennebroek Bromfietser rijdt dame en kind aan Landelijke fruitactie ingezet 4 Populair concert met drie solisten Aan de strijd tegen de t.b.c. Zilveren jubileum van W. Verbeek Jongetje aangereden Inwoner van Bennebroek veroordeeld Verzakkingen in Kuinre Herbert Morrison in ons land Kraagbeer greep kind bij een been Slachtoffers van brand in Kampen begraven Nog geen verhoging van de melkprijs Atoomproef in Las Vegas Voor de kinderen Scheepvaart FEUILLETON De fluistercampagne Kort en boadig WOENSDAG 16 APRIL 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een „populair concert" noemde het Ka tholiek Gemengd Koor Heemstede de gis teravond in het Minerva-theater gegeven uitvoering. Het programma kwam evenwel slechts ten dele overeen met deze bena ming, die waarschijnlijk als stimulans voor de belangstelling bedoeld is. Duetten uit Mozarts „Don Juan", het „Gloria" uit de mis van César Franck, „Cuba" uit de „Suite espagnola" van Albeniz kunnen toch moei lijk „populair" genoemd worden, evenmin als het „Hallelujah" van Handel, al bezit dit koorwerk grote bekendheid. Ik kon slechts het gedeelte horen dat na de pauze werd uitgevoerd, omdat ook elders een concert mijn aandacht vroeg. Dit begon met een walskoor uit „De Vogel handelaar" van Carl Zeiler voor dames. Het slavenkoor uit Nabucco" van Verdi volgde hierop, gezongen door het gemengde koor. Eveneens voor gemengd koor was „Deep River". Als slot van de avond kwa men nog fragmenten uit „Das Dreimaderl- haus", de operette waarvoor allerlei muziek van Franz Schubert gebruikt is. Het koor, ook het dameskoor, zong met veel toewijding al die bekende wijsjes. „Deep River" was uit een oogpunt van koorklank het beste, al werd er wel eens te veel ge scandeerd gezongen. Evenals bij een vorig concert betwijfel ik ook nu weer of het koor met het zingen van deze muziek op de goede weg is. Men komt op deze wijze veel te weinig aan koorzang-cultuur toe. En tenslotte is een waarlijk mooie uitvoering, ook van een voudige, goede werken, de beste propa ganda voor een koor. De sopraan José Candel was op dit con cert de charmant zingende soliste. George Spijkstra vertolkte als bariton enkele soli, het mooist wanneer hij ingetogen lyrisch kan zingen. Marlo Saaf kon ik niet als pianosoliste horen. Wel als handige bege leidster van de koorzang. De dirigent Evert Haak was deze taak eveneens volkomen toevertrouwd. Een vermakelijk dubbelmannenkwartet „De Pluvieren" zorgde voor komische show-voordrachten. Op een gezellige oonte avond was dit gezelschap echter meer op zijn plaats geweest. P. ZWAANSWIJK. Het geheel overziende mag de uitvoering, die de Zandvoortse Operettevereniging Dinsdagavond in theater Monopole gaf van „De Dragonders van Villars", geslaagd worden genoemd. Al was speciaal het eer ste bedrijf door het wat rommelige karak ter, door onzekerheid bij het reageren op het orkest en dikwijls te laag intoneren van de solisten een bedenkelijk gebeuren, daar na herstelde men zich op een dusdanige wijze dat werkelijk genoten kon worden van voortreffelijke zang, begeleid door een fraai ingespeeld ensemble, samengesteld uit leden van de Haarlemse Orkestvereniging, die aanvankelijk hinder ondervonden van de verspreide opstelling door het ontbreken van een orkestbak. Het prachtige berg- décor met de suggestieve belichting, ver vaardigd door de Zandvoortse kunstenaar, Wim Sluijs, verhoogde in niet onbelang rijke mate het algeheel effect. Dat de ge broeders Steenkist, waarvan Kick de regie en Henk de algehele leiding had, het heb ben aangedurfd met dit betrekkelijk nog jonge ensemble een dergelijk hoge eisen stellend werk voor het voetlicht te brengen, wijst op hun overtuiging dat met ernstige studie veel te bereiken moet zijn Ook het derde bedrijf bood vele bekoorlijke mo menten, al blijven wij het tweede als het hoogtepunt van de avond zien. Men deed de melodieuze muziek van A. Maillart alle recht wedervaren door een zuiver op de lyriek ingestelde opvatting, waarbij Nel Wiener als de geitenhoedster Rose Friquet zowel qua voordracht als zang bewonderenswaardige dingen deed en zich opnieuw deed kennen ajs een gerou tineerde vertolkster. Naast haar waren het vooral Dick Tump als Sylvain en Bert Bijnen als sergeant Bellamy die deze uit voering droegen door hun fraaie zang en aantrekkelijke typering, al mist eerstge noemde nog de nodige vlotheid. Jet Sick- man had als Georgette weinig overtuigings kracht, waarvoor echter haar niet geheel fit zijn als gevolg van een griepaanval als aanvaardbaar excuus kan dienen. Het vluchtelingenkoor in het tweede bedrijf bedrijf werd een juweeltje van klank schoonheid. Henk Steenkist wist het geheel met vaste hand te leiden. Voorzitter C. Schaap huldigde na afloop de medespelenden met een schat van bloe men. De uitvoering wordt hedenavond herhaald. ADVERTENTIE EMMABLOEM-COLLECTE Woensdag 25 April a.s. De heer W. Verbeek herdacht Tweede Paasdag het feit, dat hij vijfentwintig jaar in dienst was bij G. W. van Driel Van Dors ten N.V., importrice van landbouwwerktui gen en tractoren te Hoofddorp, waar hij thans de functie van magazijnchef vervult. Gedurende dit tijdvak is de heer Verbeek een goede bekende geworden van tal van smeden en landbouwers, die tot de relaties van Van Driel en Van Dorsten N.V. behoren, hoewel er wat betreft zijn werk in deze kwart eeuw vele wijzigingen kwamen in de werktuigen. Was het in het begin van zijn loopbaan het paard, dat veelal als de voornaamste trekkracht werd gebruikt, later vooral na de oorlog deed de tractor zijn intrede op het Nederlandse landbouw bedrijf. Het zilveren jubileum van de heer Ver beek is niet onopgemerkt voorbij gegaan. Vond hij Dinsdag zijn kantoor op passende wijze versierd, dit was nog slechts een voor proefje van wat hem Vrijdag te wachten staat, wanneer hij door de directie van Van Driel en Van Dorsten N.V. en door zijn collega's van kantoren en magazijnen te Hoofddorp, Kampen en Dordrecht en de leden van de buitendienst zal worden ge huldigd. Gisterenmiddag omstreeks half drie is op de Aalsmeerderweg een ernstig ongeval gebeurd. De vierjarige P. K. liep achter een tractor, welke door zijn vader werd bestuurd. Juist op het ogenblik dat een auto de tractor wilde passeren, liep het kind de weg over met als gevolg dat het door de auto werd gegrepen en ongeveer 20 meter werd medegesleurd. In zorgwek kende toestand is het jongetje naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overge bracht. BAZAR TEN BATE VAN HET ASTHMATISCH KIND Op 25 en 2-6 April zal in hotel „De Beurs" te Hoofddorp een bazar worden gehouden ten bate van het asthmatisch kind. BOERENLEENBANK In het jaarverslag van de Coöperatieve Boerenleenbank „Haarlemmermeer" wordt meegedeeld, dat het jaar 1951 een gunstig verloop heeft gehad. De omzet bedroeg ruim f 53.000.000. De aan de bank toevertrouwde gelden stegen tot f5.700.000 (vorig jaar f5.200.000). De reserves stegen met ruim f 30.000 tot f 240.000. De uitgezette voorschot ten en hypotheken stegen met ongeveer f 200.000. De winst van het afgelopen jaar van f 10.293 zal bij de reserve geboekt worden. EMMABLOEMCOLLECTE Op 19 April zal te Hoofddorp en te Bad hoevedorp de jaarlijkse Emmabloemcollecte ten bate van de tuberculosebestrijding wor den gehouden. Het Amsterdamse gerechtshof heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de 40- jarige handelsreiziger J. A. B. uit Benne broek en hem wegens overtreding van het Deviezerabesluit veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Daarmede werd het von nis, dat de verdachte in de zomer van het vorig jaar door de bijzondere politierechter te Haarlem was opgelegd, bevestigd. Aan de verdachte was onder meer ten laste gelegd, dat hij in Tsjechoslowakije geld van Tsjechen, die het land wensten te ontvluchten, had aangenomen met de be lofte hun dit te zijner tijd in Nederland in Nederlands geld terug te betalen. Hij had in Tsjechisch geld 47.000 gulden ont vangen. Nauwelijks een tiende van dit be drag was inderdaad aan de Tsjechen, toen die in Nederland waren aangekomen, terugbetaald. De Nederlandse Bank was door de verdachte buiten deze transacties gehouden. De minister van Verkeer en Waterstaat acht het zeer onwaarschijnlijk dat de ver zakkingen in het stadje Kuinre, die aan een aantal gebouwen schade hebben toege bracht, het directe gevolg zouden zijn van de grondwaterdalingen, veroorzaakt door de droogmaking van de Noord-Oostpolder. De schade moet, naar de mening van de minister aan andere oorzaken worden toe geschreven, onder meer aan het toenemen van het zware verkeer door en onmiddel lijk langs het stadje, zo heeft hij aan de Tweede Kamer medegedeeld. Herbert Morrison, voormalig Brits minis ter van Buitenlandse Zaken, is gisteren per vliegtuig in Nederland aangekomen. Hij zal Vrijdag en Zaterdag het verkie zingscongres bijwonen, dat.de Partij van de Arbeid te Nijmegen zal houden. Vrij dagavond zal hij in een bijeenkomst in de markthallen te Nijmegen een rede houden over „De taak van het democratisch-socia- lisme in een veranderende wereld". ADVERTENTIE De. bromfietser A. S. uit Zullen wilde bjj de Marnixlaan rechtsaf slaan en reed door te grote snelheid de 76-jarige Mevrouw J. H. F. en het drie-jarige kind P, G. aan. (Nw. Utrechts Dagblad). Het ligt voor de hand, dat betere remmen ook het einde der bromfiets-ongelukken zul len betekenen. Sinds enige tijd zijn er brom fietsen in de handel, die uitgerust zijn met de z.g. Beckson Reddingsnaaf, een remnaaf met belangrijk groter remvermogen. Wij raden iedereen, die van plan is zich een bromfiets aan te schaffen, ervoor te zorgen dat hij er een met zo'n Beckson Reddingsnaaf krijgt. Bovendien heeft de Beckson Reddingsnaaf, in tegenstelling tot iedere andere remnaaf, het grote voordeel, dat de fiets aan de hand ook achteruitgereden kan worden. Vooral winke lende dames zullen dit waarderen. Ook voor gewone, fietsen is de BECKSON REDDINGSNAAF ideaal. In September van het volgend jaar zal het een kwart eeuw geleden zijn dat in Haarlem de Bond van Kleinhandelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit in Neder land werd opgericht. Met het oog op dit komende jubileum is met medewerking van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland, de Neder landse Heidemaatschappij en de Neder landse Fruittelersorganisatie een landelijke fruitactie georganiseerd, die vooral ten doel heeft de jeugd meer kennis over de pro ducten van de Nederlandse fruittelers bij te brengen. Er is namelijk door de bond een album uitgegeven waarin zestig plaatjes van vruchten moeten worden geplakt, welke plaatjes door de groentehandelaren worden verstrekt, evenals het album, dat tal van wetenswaardigheden over het Nederlandse fruit bevat. Degene die het volledige album, voor zien van een slagzin, het eerst aan notaris W. A. Schmidt, Laan Copes van Catten- burgh 94 te Den Haag heeft toegezonden is winnaar van de eerste prijs: Vijfhonderd gulden. Van vandaag af zijn album en plaatjes in Haarlem verkrijgbaar. Een deel van de opbrengst van deze actie zal ten goede komen aan het Nederlandse Rode Kruis. In 1953 zal ter gelegenheid van het jubi leum in Haarlem een feestcongres worden gehouden. Mevrouw B. uit Rotterdam, die gisteren de diergaarde Blij dorp bezocht, had haar tienjarig zoontje boven op de beschermen de balustrade rondom de berenrots gezet en beiden vermaakten zich met de kraag beren, die beneden in de kuil om lekker nijen plegen te bedelen. Plotseling ging een van de beren op de achterpoten staan en greep het linkerbeentje van het kind. Doordat, de moeder haar zoontje wilde los trekken greep de beer steviger vast met het gevolg, dat het jongetje deerlijk werd ge wond. De directeur van Blijdorp, die toe vallig in de buurt was, heeft kans gezien de beer te dwingen zijn prooi prijs te geven, zodat erger kon worden voorkomen. Het jongetje moest ter verpleging in het zieken huis Bergweg worden opgenomen. Hulpcomité opgericht In een gemeenschappelijk graf op de Al gemene Begraafplaats te Kampen zijn Dinsdag de stoffelijke overschotten ter aarde besteld van de acht slachtoffers van de brand, die in de nacht van Donderdag op Vrijdag in Kampen heeft gewoed. Van het stadhuis en het politiebureau woei de vlag halfstok. Ds. L. Blok, Nederlands Hervormd pre dikant te Kampen, leidde de dienst in de aula. Verder werd onder meer het woord gevoerd door de loco-burgemeester van Kampen, de heer A. Scholten, en het hoofd der openbare lagere school, waar drie van de kinderen, die zijn omgekomen, naar school gingen, de heer J. B. Keuter. Duizenden hadden zich op de begraaf plaats verzameld om de overledenen de laatste eer te bewijzen. Daarbij was ook het voltallige personeel van de blikfabriek Van de Wal en van de mattenfabriek Last, waai' de heer Breuker en zijn twee oudste zoons werkzaam waren. In Kampen is een comité in het leven geroepen, dat zich tot taak heeft gesteld gelden en goederen in te zamelen voor doeltreffende hulpverlening aan de achter gebleven kinderen van de familie Breuker. Penningmeester van dit comité is ir. C. Kalisvaart, H. van Viandenstraat 24, Kam pen, gironummer 74948. In enkele bladen is een bericht gepubli ceerd, volgens hetwelk de prijs voor de consumptiemelk binnenkort zal worden vrijgegeven, waardoor de melkprijs zou stijgen tot 30 cent per liter. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is er van een verhoging van de melkprijs in deze vorm geen sprake. Wel wordt over wogen tegen de zomer de starre prijs van de consumptiemelk te doen vervallen. Tot een verhoging van de melkprijs zal dit waarschijnlijk niet leiden, behalve mis schien voor de grote steden in het Westen des lands. Een evenuele verhoging daar zou echter ten hoogste een paar cent per liter bedragen. De vaststelling van de melkprijs vormt een onderdeel van de gehele loon- en prijs politiek, welke nog in studie is bij de Stichting van de Arbeid. Het is niet te ver wachten, dat de regering, vooruitlopende op het resultaat van dit onderzoek, ingrijpende maatregelen met betrekking tot de subsidiepolitiek zal nemen. Het verschil tussen de gefixeerde prijs en de kostprijs voor de consumptiemelk werd tot dusverre opgevangen door een subsidieregeling, waarvoor de bedragen werden verkregen uit het Landbouw- Egalisatiefonds en uit het Zuivelfonds. Deze subsidieregelingen hebben een af lopend karakter. Een radicale afschaffing zou in sociaal opzicht onverantwoord zijn. Minister Mansholt toont echter enige ge neigdheid aan de verlangens van de zui velindustrie tegemoet te komen. LAS VEGAS (Reuter) Op de proef - terreinen van Las Vegas heeft gisteren de tweede atoomontploffing van de lente oefeningen plaats gehad. De lichtflits was in Las Vegas duidelijk te zien (op een af stand van ongeveer 120 kilometer van de ontploffing) doch er werd niets gehoord of gevoeld. Het zag er naar uit, dat deze ontploffing krachtiger was dan die van één April, de eerste in deze serie van proeven. Men verwacht, dat de volgende ontplof fing aanstaande week zal komen. Meer dan 7000 leden der strijdkrachten zullen aan de atoommaoeuvres deelnemen. Zo kwamen ze thuis. Oom Tripje had natuurlijk zo begrepen, dat er iets was; dat zag hij wel aan de be dremmelde gezichten van de drie jongens. „Wel, vertel eenswat is er met jullie gebeurd?" Toen vertelde Rick, dat hij een ruit had ingetrapt met de bal. Oom Tripje keek bedenkelijk. „Zo.dat is wat moois!", zei hij. „Hoe kwam dat zo?" „We waren aan 't voetballen", legde Rick vit. „Toen gaf ik de bal 'n trap, die een beetje te hard aan kwamen toen vloog de bal door een raam." Oom Tripje schudde het hoofd. Dat komt er nou van. Jullie weet toch, dat het gevaarlijk is om in de straat te voet ballen? Nou, Rick, dan zit er maar één ding voor je op: die ruit moet je vergoeden! Eerlijk is eerlijk. Haal je spaarpot maar eens hier!" Dat deed Rick. Hij begreep wel, dat hij dit aan zichzelf te wijten had. Met het stenen spaarvarkentje kwam hij terug. „Ja", zei oom Tripje. „Er is niets aan te doenwe moeten dat varkentje slachten!" door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 17) Judith droeg een eenvoudig wit zomer jurkje, onder haar arm had zij een tas in vrolijke kleuren. Daar de felle zon haar nogal hinderde, had zij haar ogen be schermd met een zonnebril. Bob had zijn camera meegenomen. De Arlens zagen er dus hoogst onschul dig uit. Zij leken op ieder ander paartje, dat op vacantie was. Nauwelijks waren Bob en Judith uit het gezichtsveld van Brannigan verdwenen, of hij slenterde langzaam weg om via een omweg naar het café te wandelen, De hoofdinspecteur zag toen hij nabij het Casino was gekomen direct het bewuste café. Met ferme stap liep hij het terras over en zette zich neer. Hij zat daar bin nen heerlijk koel, en kon van buiten af moeilijk gezien worden. Hector Blair scheen mar reeds enige tijd te zitten. Hij gaf geen ikel teken van herkenning toen Branni gan binnenstapte. De hoofdinspecteur be stelde een cognacje. Ongeveer een tiental meters van het café, in de richting van de zee, stonden enkele tafeltjes, omringd door gemakkelijke stoelen en beschermd voor de felle zonnestralen door geweldig grote helder gekleurde parasols. De enige gasten waren een Fransman en zijn vrouw. Bob Arlen en Judith stonden een eindje verderop te praten, alsof zij tij dens een lange wandeling per toeval hier verzeild waren geraakt. Een poosje later gingen ook zij zitten. Nu was het de beurt aan kolonel Oudinot om te verschijnen. En inderdaad, daar kwam hij aanwan delen, geheel op zijn gemak, doch niette min met iets militairs over zich. Het was overigens opmerkelijk, hoeveel hij op een oudere uitgave van generaal De Gaulle leek! Zodra hij bij het cafè'tje was gekomen, liet hij zich vallen in de eerste de beste stoel. Klaarblijkelijk werd hij al verwacht, want hij zat nog geen se conde, of een kellner kwam reeds aanlo pen. Hij bestelde een glas bier. Alles was nu gereed, het gordijn kon ge haald worden! Er gebeurde echter niets! Slechts enkele wandelaars kwamen voorbij. Iedereen scheen de zon wel iets té warm te vinden. Ook de barkeeper doezelde zo'n beetje weg en hij kwam pas weer tot leven, toen Bran nigan een tweede glas cognac bestelde. Enkele baders lieten de golven over zich heen spoelen en aan de horizon was een dun rookpluimpje te zien. Een uur ging voorhij. Brannigan had de Aalsdijk, 14 te Houston. Alibireo, 14 te Santos. Alcyone, pass. 14 Perim naar Suez. Alnati, 14 v. Montevideo n. Buenos Aires. Amsteldijk, 14 v. Antwerpen naar New York. Amstelland, 14 v. Recife n. Rio de Janeiro. Amstelveen, 15 te Cristobal. Alchiba, pass. 14 Dover n. Montevideo. Alioth, pass. 14 Casquets n. Antwerpen. Alwaki, 14 dwars St. Maarten. Amstelpark, 14 280 m. ZO. Sable eil. Arendskerk, pass. 14 Noordpunt Borneo. ArmiUa, 14 130 m. O.NO. Str. Singapore. Averdijk, 14 100 m. W.t.Z. Ouessant. - Amsteldiep, 16 v. Norfolk te IJmuiden verw. Amstelkerk, 15 v. Cape Coast n. Accra. Amstelstad, 14 v. Calcutta n. Penang. Am stel va art, 17 23 u. v. Galveston te IJmuiden verwacht Aagtekerk, 15 te Genua. Ariadne, 15 van Algiers naar Tunis. Arnediik, 16 v. Le Havre n. Antwerpen. Aligenib, 16 v. Das Palmas n. Antwerpen. Alphard, pass. 15 Mona Passage. Andijk, 15 v. Galveston te R'dam. Britsum, pass. 14 Scilly's. Boskoop, 13 v. A'dam n. Guayaquil. Blitar, 14 v. R'dam naar Hamburg. Bandjermasin, 14 v. Ende naar Tenam. Bantam, pass. 14 Saban. Blommersdijk, 14 400 m. Z.ZO. Cp Race. Batoela, 17 v. Bangok te Singapore verwacht Baarn, 17 Curacao verwacht. Barendreoht, 24 Suez verwacht. Bintang, 15 v. Madras n. Calcutta. Caïtex Leiden, 13 v. Sidon te R'dam. C alt ex Pernis, 14 v. Sidon naar R'dam. Caltex The Hague, pass. 14 Gibraltar. Caltex Utrecht, pass. 14 Finisterre. Ceram, 14 te Madras. Cleodora, 14 v. Bahrein n. Bombay. Cottica, 14 v. Paramaribo n. Georgetown. Cheshire, 10 v. Tj. Priok n. R'dam. Camphuys, 14 v. Tolitoli n. Menado. Chama, 14 60 m. NW. Finisterre. Coryda, 13 v. Calcutta naar Bombay. Cistula, 14 870 m. ZW.t.W. Flores. Callisto, 15 v. Cienfuegos naar R'dam. Cronenburg, 15 van Bilbao naar IJmuiden. Celebes, 15 v. Colombo n. Djibouti. Diemerdijk. pass. 14 Flores. Delfland, 14 v. Buenos Aires te A'dam. Delfshaven, 13 v. Antwerpen te Rotterdam. Danae, pass. 14 Ouessant. Duivendrecht, 14 210 m. NO.t.O. Abaco. Drente, 15 v. Singaport te Belawan verw. Edarr, 14 400 m. O.NO. Cp. Race. Erinna. 14 rede Singapore. Eemdijk, 14 420 m. O. Flores. Eniggano, pass. 14 Masira n. Aden. Etrema, 14 Ras al Hadd gepass n. Fao. Eendracht, 16 Saloniki verwacht. Eos, pass. 14 Gibraltar. Esso Amsterdam. 21 v. R'dam te Aruba verw. E'sso Den Haag, 18 ca. 22 u. v. Aruba te R'dam verwacht. Esso Rotterdam, 17 12 u. v. Aruba, te R'dam venv. Ena, pass. 15 Azoren. Graveland. pass. 14 St. Paulsrock. Gordias, 13 v. Amsterdam n. Piraeus. Ganymedes, 15 v. Campano te Trinidad. Gouwe, 19 v. Monrovia te Libreville verw. Gadila, 15 v. Glasgow naar Curacao. Garoet, 15 v. Belawan naar Colombo. Helena. 14 v. Amsterdam n. Hamburg. Heemskerk, 14 v. Sydney n. Melbourne. Helicon, 14 v. New York te Port au Prince. Hera, 14 40 m. NO. Sombre n. Antw. Hersilia, 14 v. Maracaïbo te Bachesuero. Haulerwijk, pass- 14 Flores. Hoogkerk, 14 120 m. N.NO. Massawa. Haarlem. 14 v. San Juan n. Ciudad Trujillo. Hector, 16 van Rotterdam te Amsterdam. Hestia, 16 v. Balbao n. Buenaventura. Ittersum, 14 270 m. ZO. Bermuda. Iris, 15 van Aarhus. Joh. v. Oldenbamevelt14 v. Port Said. Java, 12 v. Priok te Amsterdam. Jagersfontein, 14 40 m. W. Kp. Vilano. Japara (KPM), 14 v. Ternate n..Batjan. Klipfontein, 14 te Antwerpen. Kaimana. 14 v. Padang n. Sibolga. Kalimantan, 14 v. Sarharinda n. Taralcan. Karossa, 15 te Tj. Priok. Kasimbar, 14 van Eiat n. Dobo. Kertosono, 14 v. Probolinggo te Bintang. Kota Agoeng. 15 v. Basrah naar Bahrein. Kota In ten, 16 te Port Said. Kota Gede, 16 te Port. Said verwacht. Kieldrecht, 16 v. Hongkong te Manilla. Langkoeas. 13 v. Port Said n. R'dam. Lemsterkerk, 16 Colombo verwacht. Laurenskerk. pass. 15 Gibraltar n. Hamburg. Lindekerk, pass. 14 Malta n. Hamburg. Leerdam. 12 v. R'dam naar Hamburg. Leuvekerk, 13 v. Hamburg te Antwerpen. Lieve Vrouwekerk, pass. 14 Stromboli. Loenerkerk, 14 60 m. NW. Kp. Tenez. Lombok, 14 740 m. N.NW. Marshall eil. Loosdrecht, 14 Ouessant gepass. LuMerkerk. 14 9p m. Z.ZO. Brothers Laagkerk, 14 v. -R'dam te Hamburg. Leer sum, 15 150 m. W. Flores n. Houston. Lissekerk 14 nog te Basrah. Loppersum, 14 dwars Kp. St. Vincent. Laertes, 14 v. Makassar te Soerabaja Larenberg, 12 v. Luanda n. Lobito. Leopolds-kerk16 v. Port Said. Luna, 15 te Istanboel n. Izmir. Marken. 13 v. Antwerpen te Rotterdam. Maas. 13 v. Antwerpen te Amsterdam. Maaskerk. 13 v. Lagos naar Lome. Malvina, 14 v. Bahrein n. Saseba. Meerkerk, 15 te Genua. Mapia, 14 te Genua n. Port Said. Merwede, 13 v. Houston n. Galveston. Madoera, 14 rede Tjilatjap. Manoeran, 14 v. Panarukan n. Semarang. Marpessa. 15 v. Balikpapan te Tarakan verw. Mentor, 15 te Bremen. Maetsuycker, 14 580 m. N.NW. Sharsbay. Mataram, 22 v. New York te Daman verwacht. Meliskerk, pass. 13 Inhambane. Mi tra, 14 75 m. N. Alexandrië n. Suez. Malea, 15 v. Singapore. Markelo, 15 te Grandbassam. Mod joker to, vertr. 16 v. R'dam n. Tj. Priok. Nieuw Amsterdam, 15 v. New York te R'dam. Nieuw Holland. 15 v. Tj. Priok te Sydney. Noordam, 14 360 m. ZO. Sable eil. Oranje. 14 te Southampton. Oranjefontein, 14 v. East London te Durban. Oberon, 14 490 m. NO. Flores. Ovula. 14 1-140 m. NO. Barbados. Overijsel. 16 ca. 17 u. v. Hamburg te Hoek v. Hol 1 a n d verwach t Parkhaven, pass. 13 Recife. Phrontis, 15 te Penang. Prins Willem IV, 14 v. Duinkerken op rede Ca sablanca. Prins Fred. Willem. 14 70 m. N. Kp. Vilano. Prins Willem II, 14 220 m. Z. Kp. Sable. Prins Willem V, 14 420 m. Kp. Race. Pygmalion. 14 v. Pto Cabello n. Pampatar. Poseidon, 14 330 m. W.ZW. Bermuda. Prins Alexander. 16 v. St John te R'dam. Prins Fred. Hendrik. 15 te Montreal. Prins Willem v. Oranje. 15 te Montreal. Roebiah, 15 v. Semarang te Tj. Priok. Raki, 14 te Port Swettenham. Rossum, 12 v. Amsterdam te R'dam. Rijndam, 12 v. New York te R'dam. Roepat, 13 v. Antw. te Londen n. Amsterdam. Rodas, 13 220 m. Z. Bermuda. Rotula, 14 1070 m. W.t.Z. Cook eil. Salland, pass. 14 Ouessant. Singkep, 14 v. Balikpapan n. Soerabaja. Straat Malakka, 17 v. Montevideo te Kaapstad verwacht. Sarpedon, 15 te La Guaira verwacht. Sarangan, 9 v. Vancouver n. Philippijnen. Salatiga, 12 v. Amsterdam te R'dam. Stad Vlaardingen. 16 v. Newport News te R'dam Stad Alkmaar, pass. 14 Stadtlande. Stad Dordrecht, pass. 15 Bona. Stad Breda, 13 130 m. W.NW. Bermuda. Stad Schiedam, 13 200 m. N. Bermuda. BINNENLAND Aan B. Calissendorff is op zijn verzoek met ingang van 1 Juli eervol ontslag ver leend als burgemeester van Kockengen. Aan A. W. Mul is met ingang van 1 September eervol ontslag verleend als burgemeester van Weesperkarspel. Met het K.L.M.-lijntoestel naar Tokio is Dinsdagavond het tweede aanvullingsdeta chement van 25 vrijwilligers naar Korea ver- trokken. Bij dit detachement bevinden zich zeven vrijwilligers, die voor de tweede keer naar Korea gaan. Aan boord van een Nederlands vracht schip, dat in Rotterdam arriveerde, bevon den zich 25 gemotoriseerde eenheden voor onze landmacht. 'Zij vormen een onderdeel van het Amerikaanse hulpprogramma voor wederzijdse beveiliging. Daarmee werd het totaal dezer legervoertuigen artilllerietrek- kers en affuiten met elk vier machinegewe ren kaliber 50 dat in de laatste weken uit de V. S. werd ontvangen, op 189 gebracht. Wegens de zeer gunstige weersomstan- digeheden heeft het bloemencomité te Noord- wijk besloten de bloemenfeesten, die aan vankelijk waren vastgesteld van 2 tot en met 5 Mei te vervroegen naar de dagen tussen 24 en 29 April. Bij Koninklijk Besluit is het consulaat $er Nederlanden te Algiers verheven tot een consulaat-generaal. De consul, mr. C. L. F. Crommelin, is benoemd tot consul-generaal. De fruitverwerkende industrie „De Be tuwe N.V." te Tiel is door Koningin Juliana begiftigd met het praedicaat „Koninklijk". Prinses Wilhelmina heeft Dinsdagavond in de nieuwe Remonstrantse kerk in Amster dam-Zuid de opvoering bijgewoond van het Paasspel „De dag des Heren" van M. Nij- hoff, dat werd opgevoerd door „Divina Comedia", de lekenspelgroep van de V.C.J.C. Vrijdag wordt te Wouw een automati sche knipperlicht-installatie in werking ge steld op de overweg in de spoorlijn Roosen daal—'Vlissingen. Totaal zijn er nu 77 overwegen van knipperlicht-installaties HAARLEM EN OMGEVING Op 19 April zal het zestig jaar geleden zijn dat de heer P. van Buggenum als jongen van. 12 jaar in dienst trad bij de fa. P. Rij- nierse, bouwbedrijf in Overveen. Hij is thans nog steeds een der bekwaamste timmerlieden van dit bedrijf. Zaterdagmiddag wordt hij in hotel Roozendaal te Overveen gehuldigd. De heer G. Stap, brandmeester van de Haarlemse brandweer is met ingang van heden benoemd tot hoofdbrandmeester. Ter gelegenheid van het zestigjarig be staan van de boekhandel Coebergh is de tegenwoordige eigenaar, de heer P. G. M. Coebergh, door de Paus benoemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius. Aan de stichting Klinisch Hoger Onder wijs te Rotterdam is geslaagd voor het semi- arts-examen de heer D. van den Berg te Haarlem. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor het ambtenarenreglement te wijzigen en daarin het z.g. ambtenaren verbod op te nemen. De gemeenteraad van Haarlem komt Woensdagmiddag 23 April bijeen. Na afhan deling van de gewone agenda wordt de ge meentebegroting behandeld. De vergadering wordt des avonds voortgezet en verder Don derdagmiddag, Vrijdagmiddag en -avond, Dinsdagmiddag en -avond 29 April en Vrij dagmiddag en -avond 2 Mei. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor het uitbreidingsplan bij de Spaarnbergstraat te wijzigen. Er is behoefte aan stallingruimte voor motorvoertuigen in de woonwijk, gelegen tussen de Delftlaan, de Heussensstraat, de Duinoordstraat en de Stuyvesantstraat. Daarom achter B. en W. het gewenst een nog onbebouwd bouwterrein aan de Spaarnbergstraat te bestemmen voor de bouw van een aantal autoboxen. Op de Rijksstraatweg in de gemeente Haarlemmermeer bij het viaduct over de Kruisweg verleende Maandagmiddag de mo torrijder P. H. O. uit Haarlem geen voorrang aan een uit Aalsmeer komende auto. De motorrijder werd aangereden en liep een schedelbasisfractuur op. Hij is naar het Sint- Elisabeths Gasthuis te Haarlem overge bracht. Vanmorgen was zijn toestand nog ernstig. grootste moeite om niet in slaap te vallen. De Fransman, die buiten zat, kon daaren tegen de slaapverwekkende hitte niet meer weerstreven: hij zat rustig te knikkebol len, totdat zijn vrouw hem plotseling een por gaf. Een beetje grommend en moppe rend stond hij op en liep langzaam met zijn echtgenote de boulevard af. Kolonel Oudinot bestelde nogmaals een glas bier. Bob Arlen liet zijn vrouw een Bénédictine brengen en zich zelf een glas cognac. Een jonge Fransman, die een witte broek droeg, een fel gekleurd hemd en een petje,- kwam met aan iedere arm een meisje voor bij wandelen. Het drietal schonk nauwe lijks enige aandacht aan de enkele gasten, die in de zon zaten te blakeren. Achter hen liepen twee mannen zij waren ongeveer veertig jaar oud die er zelfs voor Fran sen nogal donker uitzagen. Voor Bob en Judith hadden ze geen ogen over, maar toen zij voorbij de kolonel liepen, die op zijn gemak naar de zee staarde, keek een van hen hem plotseling aan en schreeuwde toen de woorden „Schoft" en „Collabora teur" uit! Kolonel Oudinot werd vuurrood als ge volg van deze aantijgingen, maar voordat hij ook maar een beweging kon maken, had Arlen Brannigan reeds 'n teken gege ven. Zodra Brannigan met vervaarlijke snelheid naar de twee kerels rende, vèr- schenen twee politie-agenten, die naast het Casino op wacht hadden gestaan. Voordat de twee wandelaars beseften wat er ge beurde, waren zij reeds in in hechtenis ge nomen. Zij pleegden in het geheel geen weerstand. Arlen, die het laatste uur met spanning op dit ogenblik had zitten wachten, voelde de geruisloze arrestatie als een anti-cli max. Maar Hector Blair, die op zijn gemak uit het café kwam lopen, scheen in het geheel niet verbaasd te zijn over het ont breken van iedere opwinding. Het kan hen zélf niets schelen, zei hij tot Judith, die evenals Bob iets meer sen sationeels had verwacht, maar het is mogelijk, dat wij door hen op het spoor komen van iemand, die een arrestatie wèl hoogst onaangenaam zou vinden. Brannigan zei tot kolonel Oudinot, die verklaarde de beide mannen nog nooit eer der gezien te hebben, dat hij wel naar huis kon gaan. Nog steeds hevig verontwaar digd slingerde hij vele beledigingen naar de hoofden van de twee gearresteerden, die hem een beetje angstig aanstaarden. Ten slotte werd de kolonel overgehaald om maar naar Monte Carlo terug te keren. Brannigan vertrok daarop, vergezeld door een der politieagenten en de twee gevangenen, per auto. Hij zou graag de eerste ondervraging op het plaatselijke politiekantoor leiden. Hector Blair deed geen poging mee te gaan. Hij stelde Bob en Judith voor een eindje te gaan wandelen over de boulevard en later Brannigan ergens te ontmoeten. De criminalist bleek prettig gezelschap te zijn. Hij deed de tijd voorbijvliegen met zijn Stentor, 13 420 m. Z.t.O. Bermuda. Saparoea, 14 rede Damman. Sibigo, pass. 14 ten Z. Poeloe Laut. Singkerp, 16 v. Balikpapan te Soerabaja. Sliedrecht, 16 naar Lands End. Sloterdijk, 16 te New York. Soherpendrecht, 21 van Bahrein te Shimotsu verwacht. Slamat, 14 13 u. te Belawan. Stad Maastricht, 16 Gibraltar verw. Tripang, 20 te Singapore verw n. TJ. Priok. Tiba, 15 Buenos Aires verwacht. Tabinta, 15 te Bombay. TJimenteng, 15 v. Fremantle te Singapore. TJisadane, 15 te Tanga. Tomini, pass. 14 Malta. Tankhaven I, 15 te Sungeigerong. Tankhavenll, 14 v. Palembang n. Soerabaja. Tankhaven III, 14 naar Bangkok. Tjibadak, 14 van Sydney naar Makassar. Tamo, 14 240 m. Santos, Taria, 15 350 m; W. North Cape. Themisto, 11 580 m. NO. Flores. Tibia, 14 dwars Sukra baai. TJitJalengka, 14 1140 m. o.t.N. Montevideo. Trompenberg, 14 240 m. W.ZW. New Orleans. Tabian, pass. 15 Perim. Tegelberg, 15 v. Port Swettenham n. Singapore. Tosari, 16 te Soerabaja. Utrecht, 15 v. Cetou n. Balikpapan. Van Heutsz, 14 v. Singapore naar Mombassa. Van Oubhoorn, 15 v. Menado te Dongala. Veendam, 16 v. R'dam te New York verw. Westerdam, 14 350 m. W. Scilly's. Winterswijk. 14 dwars Cherbourg. Waterland, 14 v. St. Vincent. Waterman, 15 v. R'dam n. Halifax. Weitevreden, 15 v. Manilla n. San Francisco. Willem Barendsz, 15 v. Kaapstad te A'dam. Woensdrecht, 16 v. Tripolis te Berre. Westland, pass. 15 Fernando Noronha n. Mon tevideo. Willemstad, 15 v. Cristobal n. Maracaïbo. Wieldrecht, 22 v. Durban te Bahrein verw. IJsel vertr. 16 v. R'dam n. Bremen. Zeeland (SSM), 13 v. R'dam n. Huil.' Zonnewijk, 14 van Cuba te Rotterdam. Zijpenberg, 12 v. R'dam te Amsterdam. Zuiderkruis, 14 540 m. W.ZW. Flores. verhalen over ontmoetingen met bekende misdadigers in Chicago. Tevens deed hij de Arlens uit de doeken, hoe hij de geraf fineerde oplichter in Monte Carlo eens had weten te ontmaskeren. Nadat zij thee had den gedronken in een van de ontelbare café'tjes, namen zij een taxi en reden de slingerende weg op, die achter Menton om loopt. Zij spraken over koetjes en kalfjes en veel te vlug naar de zin van Judith was het tijd om terug te keren. Zij zou graag langer hier tussen de heuvels hebben ge wandeld, waar de zon, die al bijna onder gegaan was, vele wonderlijke schaduwen deed ontstaan. Brannigan konden zij ech ter toch niet laten wachten! Bob en zij moesten, zo besloot zij, voordat zij naar Londen zouden' teruggaan in ieder geval hier nog eens komen! Brannigan zag er vermoeid uit, toen hij het politiebureau verliet. Hector Blair keek hem vragend aan. Weinig geluk gehad, zei de detective met een sombere klank in zijn stem. Zij hebben zeker die kolonel nog nooit eerder gezien, hè?, vroeg Blair. Inderdaad. Zij werden door iemand „gehuurd" en zouden ieder duizend francs krijgen, als zij precies zeiden, wat wij ge hoord hebben. En voelden zij een wrok voor kolonel Oudinot? In 't geheel niet. H'm. De Amerikaan liet hier zijn ge dachten over gaan. Wat voor beschrijving gaven zij van de man, die hen had aangenomen? Het was nogal vaag. Hij was kort, dik en vrij jong. Het was een Fransman, zijn naam had hij niet gezegd. Een Fransman? Dat kan ik niet gelo ven. Ik zou wel graag eens met die twee knapen willen praten. Best mogelijk, dat ik hen wat kan ontfutselen. Ik wens je geluk, zei Brannigan een beetje verveeld. Ik heb mijn uiterste best gedaan. Misschien begrijp ik die jon gens van de vlakte van Monte Carlo niet al te goed, maar ik kreeg niets meer uit hen. Hector Blair duwde met een rukje zijn Panama-hoed demonstratief wat naar ach teren. „Misdadigers zijn overal op de wereld misdadigers, inspecteur, zei Blair met enige statigheid. Ik ben weer gauw terug. De detective liep het bureau binnen. Brannigan haalde zijn pijp te voorschijn en begon deze langzaam te stoppen. Het viel van zijn gezicht duidelijk af te lezen, dat hij niet veel vertrouwen had in het geluk van zijn collega. Ongeduldig keek hij telkens op zijn horloge. Noch Bob, noch Judith zei een woord, zij wisten maar al te goed, dat het hoogst onverstandig zou zijn ook maar iéts te zeggen als Brannigan een slecht humeur had. Na een half uur verscheen Blair weer. Een politieagent, die een en al verbazing was, keek hem na. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6