Schooltournooi was uitstekende propaganda voor volleybalsport Collecte No— Fancy-fair in de Haarlemse Vishal ten bate van Christelijk jeugdwerk Dom Agenda voor Haarlem PERFECT Emmabloem- Rustig verloop van het schooltournooi Geen centrale afgifte van rijbewijzen DE SIGAAR INieuwe uitgaven Zevenduizend gulden nodig voor een „jeugdhonk" in Haarlem-Oost HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Rijkskweekschool en HBS A wonnen de bekers Woensdag 23 April Geelt U op als Collectant(e) C. B., Ged. Oude Gracht a.s. 41 Plotseling overleden Club- en buurthuizen goede en goedkope sigaar voor 10 cent Tien in een doos voor één gulden Concert door jeugdkoor „Inter Nos" en gasten uit Zwitserland V erkiezingsmanif est van de C.H.U. Het culturele leven in Haarlem Meisje overreden en gedood Anton Meijer overleden DONDERDAG 17 APRIL 1952 Het goed voorbereide en uitstekend ge leide volleybaltournooi voor scholen -uit Haarlem en omgeving heeft successen op geleverd voor de H.B.S. A en de Rijks kweekschool. De meisjes van de H.B.S. aan de Raaks zegevierden over de Bron- steeschool (Heemstede) en de toekomstige onderwijzers versloegen de Th. M. Kete- laarsc'nool (U.L.O.) in de finales. In het Krelagehuis traden tegen een uur Woensdagmiddag vierentwintig ploegen j aan Er werden zes speelvelden uitgelegd en daar bepaald was dat alle wedstrijden in de middaguren twee maal zeveneneen- halve minuut zouden duren, konden alle partijen na het luiden van de bel beginnen. Er werd thans per punt ge teld en niet per set. Precies op de aange- geven tijden ging de bel en dit had tot resultaat dat binnen vier uur tweeenze ventig partijen gespeeld konden worden. leden der wedstrijdcommissie, de he- ren P- M- Beyen, W. A. van Soest, A. Booy S en I. A. Doezy, zorgden voor het vlotte verloop van het programma. De spelers (sters) waren in poules iinge- deeid, de zestien meisjesploegen in vier en de achtentwintig jongensploegen in zeven. Eindstrijden De finales volgens het „best of three"- i svsteem werden des avonds/gespeeld tij dens de wekelijkse wedstrijden van de af- l deling Haarlem van de Nederlandse Vol- leybalbond. j De eindstrijd meisjes ging tussen H.B.S.a en de Bronsteeschool. De Heemsteedse I meisjes weerden zich dapper, maar waren j toch niet opgewassen tegen haar veel ge- 1 routineerder tegenstandsters, die tenslotte met 3-0 (tussenstanden 15-4, 15-8, 15-5) zegevierden. Bizonder spannend was de finale der jongens, waarin de Rijkskweekschool in hef, j strijdperk trad tegen de Ketelaarschool (ULO). Het werd een felle strijd vol spec - taculaire momenten, waarbij vooral de .crack" van het Kweekschool-team, Wim Clay, met zijn venijnige „afmaak"-smashes en zijn keiharde, strakke service het tal rijke publiek menig open doekje ontlokte. De Ketelaren gaven moedig partij, won nen zelfs de tweede game, maar moesten in de beslissende derde game de vlag voor I de sterke Kweekschoolploeg strijken, mede omdat hun returns te voorzichtig waren en zij zelden een felle smash durfden ris keren. De Kweekschool zegevierde met 2-1 (15-7, 13-15, 15-2). Na de finales reikte de heer P. M. Beijen de twee wisselbekers uit. Allereerst kwam de gelukkige aanvoerster van de H.B.S. A naar voren. Nagenoeg hetzelfde team werd deze zelfde avond ook kampioen der da mes le klasse A (onder de naam „die RaocksG" Tot slot van het uitstekend geslaagde programma speelden de Amsterdamse da mes- en heren-teams S.M.H. tegen een Haarlemse dames- en een idem heren- ploeg. Beide wedstrijden zijn overwin ningen voor de gasten geworden. Het he renteam vaA S.M.H. had aanvankelijk nog al wat moeite zich aan de zaal aan te passen. We zagen af en toe zeer goed spel en na veel spanning werd de eerste game door S.M.H. gewonnen met 16-14. In. de tweede en derde game raakte S.M.H. er steeds beter in, terwijl het Haarlems team zelden meer tot een goede „set up" kwam. De herenwedstrijd eindigde met een S. M. H.-zege van 3-0 (16-14, 15-8 en 15-10). Ook de dames van S.M.H. wonnen met 3-0 (15-12, 15-9 en 16-14). ADVERTENTIE Woensdag waren alleen de afdelingen A, B en C in actie. In totaal stonden er veertien wedstrijden op het programma. Een rustige dag dus, welke nog rustiger werd, doordat de Rijkskweekschool in afdeling A en de Chr. MULO uit Bloemendaal in afdeling B de voorkeur gaven aan een volleybaltour nooi, dat in het Krelagehuis was uitge schreven. Men had moeten begrijpen, dat een inschrijving, die in Maart gedaan werd, ver plichtingen met zich mede brengt, die men behoort na te komen of indien men zich daaraan wenst te onttrekken, dit vóór en niet tijdens een tournooi behoort te doen. Afdeling A gaf slechts één wedstrijd te zien, De MTS klopte het Lorentzlyceum, hoe wel de krachtsverhouding minder groot was, dan de cijfers doen vermoeden. In afdeling B kwam de Ambachtsschool zonder spelen in de halve eindstrijd. Maai de overige wedstrijden in deze afdeling ga ven spanning genoeg. Opmerkelijk is liet geringe succes van de Triniteitselftallen. De strijd in B gaat nu alleen tussen de Am bachtsschool en drie ULO-elftallen. Afdeling C had weer een drietal hoge uit slagen, de ware spanning zal wel pas Vrijdag in de vierde ronde komen. De uitslagen waren dan: Afdeling A: Kennemer Lyceum—Rijks kweekschool, Rijkskweekschool niet opgeko men; LorentzlyceumMTS 1 04. Afdeling B: RK ULO 1 (O. Gr.)—Trim- teitslvceum 2 3—1; Klaas de Vriesschool 1— Bronsteeschool 1 1—1, Klaas de Vriesschool wint; Ambachtsschool 1Chr. MULO (Bloe mendaal), Chr. MULO n. o.; A. H. Gerhard- school 1Hartelustschool 1 10. Afdeling C: St. Henricusschool 3St. Hen- ricusschool 2 011; Triniteitslyceum 4RK ULO 2 (O.. Gr.) 0—1; A. H. Gerhardschool 3 —Lorentzlyceum 3 50; KL de Vriesschool 3—,1ste Chr. Lyceum 2 1—5; Karei Doorman- school—Th. M. Ketelaafschool 2 0—10; Ken- nemer Lyceum 2—Prinses Ireneschool 1 0—0, Prinses Ireneschool wint; Bronstee school 2Ambachtsschool 3 23; Th. M. Ke telaarschool 3Ambachtsschool 2 014. Voor Vrijdag staan op het programma: Afdeling A: Halve eindstrijden. Coornhert- lyceumHBS en Kennemer LyceumMTS. De eerste wedstrijd op het HFC-terrein, de andere op de Schalkwijkerweg, beiden om twee uur. Afdeling B: RK ULO 1—KI. de Vriesschool 1. terrein Bloemendaal en Ambachtsschool 1 A. H. Gerhardschool 1 in het Noorder Sportpark, ook beiden om twee uur. In afdeling C de vierde ronde, des mid dags aan de Kleverparkweg. St. Henricus school 2—RK ULO 2 en A. H. Gerhardschool 3^-lste Chr. Lyceum 2 om 2 uur; Th. M. Ketelaarschool 2Prinses Ireneschool en Ambachtsschool 3—Ambachtsschool 2 om 3.15 uur. Vinnige strijd werd geleverd in de finales van het schoolvolleybal-tournooi. Hier zijn de dames finalisten met links het winnende team van de H.B.S. A en rechts de ploeg van de Bronsteeschool. (Foto hieronder) De 58-jarige heer J. C. S. uit Zaandam, die per bromfiets een bezoek aan Zand- voort had gebracht, is op de Zandvoortse- laan onwel geworden. Nadat hij was afge stapt is hij plotseling overleden. Zijn stof felijk overschot is met een ziekenauto naar Zaandam vervoerd. In de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de We genverkeerswet deelt de minister van Ver keer en Waterstaat mede, dat hij meent van de rechtstreekse afgifte van rijbewijzen door het Centraal Bureau zijnerzijds geen voorstel te moeten maken omdat er evenals bij de behandeling van de Wegen verkeerswet in 1935 nog steeds ernstige bezwaren worden gevoeld tegen uitscha keling van de provinciale griffies bij deze afgifte. Bromfietsen In de vergadering van de Tweede Kamer van 28 November 1951 heeft de minister als zijn aanvankelijke mening te kennen gegeven, dat er aanleiding bestond, de bromfietsen van toepassing van artikel 31, eerste lid, der Wegenverkeerswet uit te zonderen en mitsdien de zogenaamde om gekeerde bewijslast voor hen op te heffen. Intussen is hem gebleken, dat toch wel bij zoveel verkeersongevallen bromfietsen betrokken zijn, dat het gevaar, dat de bromfiets op de weg oplevert, groter is te achten dan het gevaar dat een gewoon rijwiel oplevert. In verband daarmee komt het de minister juist voor om voor de be stuurders van bromfietsen welke voer tuigen tot de categorie motor-rijtuigen blijven behoren de voor de bestuurders van motorrijtuigen bestaande zogenaamde omgekeerde bewijslast van kracht te doen blijven. HHIJC WINT VAN OXFORD. Op Klein Zwitserland te Den Haag werd een hockey wedstrijd gespeeld tussen HHIJC en Oxford University. De Hagenaars behaalden een 64 overwinning, na met rust met 12 te hebben achtergestaan. Dezer dagen is het vijf jaar geleden dat de Stichting voor Club- en Buurthuizen in Haarlem haar werk begon. Het is in die periode gelukt grote belangstelling te wekken. Vele meisjes en jongens, moeders en vaders hebben de weg gevonden naar de buurthuizen aan de Kampersingel en de Lange Margarethastraat. De vijfde verjaardag wordt gevierd met een feestelijke bijeenkomst op Zondagmid dag 20 April in gebouw St. Bavo aan de Smedestraat waaraan de gehele buurthuis bevolking meewerkt. In de week van de feestviering zal het Buurthuis aan de Kampersingel waar het werk vijf jaar geleden begon ver licht zijn door schijnwerpers. In het huis wordt een kermis gehouden. Donderdag 24 April maakt het muziek corps van de Haarlemse Politie, dat spon taan medewerking toezegde, 's avonds een rondgang in de omgeving van de Buurt huizen aan de Kampersingel en de Lange Margarethastraat. Vrijdag 25 April wordt de viering be sloten met een openluchtfeest op de speel plaats van de Linschotenschool aan de Linschotenstraat, daartoe door de ge meente beschikbaar gesteld. De buurtbe woners zijn daar welkom. Er zullen onder andere volksdansen worden uitgevoerd onder leiding van de heer H. v. d. Wateren. In Eindhoven is het derde congres van de Nederlandse Bond van Hobbyclubs ge opend, dat wordt bijgewoond door ongeveer tweehonderd jongens en meisjes. Zij zullen een groot aantal industrieën in en in de om geving van Eindhoven bezoeken. Voorts zul len vele sprekers lezingen houden. ADVERTENTIE Hofleverancier Thans UEu 01VJ4A4AIX. onder ieders bereik JAN VAN DER PIGGE brengt nu reeds een Een Sumatra-Corona, een eigen merk van Grote Houtstraat 81 Ao. 1800 Zaterdag is de heer P. van Buggenum te Haarlem 60 jaar in dienst van de firma Rijnierse, bouwbedrijf te Overveen. Hoe wel hij thans 72 jaar is, timmert hij er nog lustig op los. Het Haarlemse jeugdkoor „Inter Nos" had gisteravond op de uitvoering, die in de gemeentelijke Concertzaal werd ge- feven, een aantal Zwitsers uit het kanton ürich te gast. Het waren geen gasten, die alleen maar gekomen waren om naar het jeugdkoor te luisteren. Zij kwamen zelf ook in actie, meer nog dan het koor zelf, dat met het zingen van de cantate „De schoon ste feestdag" van Catharina van Rennes en een paar Zwitserse liedjes een bescheiden taak had gekregen. Dit groot-Zwitsers concert werd een ge zellige, feestelijke aangelegenheid. Ter ere van de buitenlandse gasten zong „Inter Nos", opgesteld op het met de Zwitserse en Nederlandse vlaggen getooide podium, keurig het Zwitserse volkslied „Rufst du mein Vaterland". Daarna ging het koor het mooiste familiefeest bezingen: moeders verjaardag, waaraan ieder wil mee werken om het te doen slagen. De dirigent van het koor, Jan Booda, streefde naar opgelegde expressie ten koste van rhythmiek en ook ten koste van de eenvoud, waarom deze kindercantate vraagt. De klank van het grote koor met zijn vele jongedames- stemmen was evenwel mooi en ook zuiver. Allerinnemendst klonk het koortje van en kele kleintjes, die „geeltjes in de wei" gingen zoeken. Het behoeft nauwelijks ge zegd te worden, dat de pianiste Emmy van Eden de cantate weer uitnemend bege leidde. De Zwitsers brachten vrolijke, soms ge- voelig-ingetogen volksmuziek van hun land. Een instrumentaal ensemble, de „Zü- rich Seebuebe" speelde (in de bezetting van twee klarinetten, twee accordeons, contrabas en piano) vlotte Landler, pol ka's en marsen. De dames Ruth Landis en Therese Kistler zongen heel aardig karak teristieke jodelliedjes. In dezelfde sfeer bleef het jodelkoor „Edelweiss" uit Thal- wil-Zürich. Een merkwaardig intermezzo was het optreden van de Alpenhoornblazer Ernst Schönbachler, die ons met zijn reusachtig instrument de illusie gaf van indrukwek kende bergketens, diepe dalen en weer kaatsende rotswanden. Tijdens zijn spel zorgde Walter Leuthald met zijn vaandel- zwaaien voor een ongewoon schouwspel. In de algemene vergadering van de CHLT, die in Amsterdam is gehouden, werd een ontwerp-verkiezingsmanifest, opge steld door de Unieraad, aangenomen. In dit manifest geeft de CHU als haar oordeel te kennen, dat de souvereiniteit over Nieuw Guinea bij Nederland behoort te blijven en dat de goede verhouding met Indonesië moet worden bevorderd. Voorts worden bepleit: een organische opbouw van het maatschappelijk leven; beperking van overheidsinmenging in het maat schappelijk leven tot hetgeen noodzakelijk moet worden aanvaard; bevordering van het Christelijk onderwijs en het bijbel- onderwijs op de openbare school; bestrij ding van de werkloosheid door het bevor deren van werkgelegenheid en krachtige bevordering van de woningbouw, met in begrip van de particuliere woningbouw, mede door een gezonde huurpolitiek. Jan Brusse, De wijsheid in de kan Ad. Donker, Rotterdam. Jan Brusse is een toegewijd wijndrinker; hij heeft dit boekje grotendeels geschreven om te laten zien dat dat geen kwestie is van verslaving, maar van levenskunst. Jammer genoeg krijgt men bij het lezen dé indruk dat Jan Brusse een aspect is van zijn eigen levenskunst, in plaats van andersom. Dat is natuurlijk in werkelijkheid niet zo. De zaak is dat deze schrijver hardnekkig een toon volhoudt, die bij het lichtvaardige af lucht hartig is, terwijl hij over zijn eigen lucht hartigheid vertelt. Dit is teveel van het goede of althans van het luchthartige, zelfs met „zweempjes sentiment". De een wat vroeger, de ander wat later moet hief' wel genoeg van krijgen. De verhaaltjes zijn ontleend aan Jan Brusse's Franse ervaringen: sommige zijn algemeen, andere gaan over de wijnbouw of over de kunst van het drinken en over het kaas erbij eten. Men zou dit alles charmant kunnen noemen, of iets dergelijks, wanneer het niet zo opgelegd was. S. M. Donderdag 24 April, 's avonds om zeven Schoten, plus een groots opgezette „olie- Een echt feest werd het toen de „Trachten- tanzgruppe" van de Urner-Verein enige volksdansen ten beste gaf. Levenslustige uitroepen, leuke gebaren en mimiek ver hoogden de stemming van pret. De kleurige aantrekkelijke costuums droegen hiertoe belangrijk bij. Dat „Inter Nos" ook wel Zwitserse lied jes kan zingen bewees het met de uitvoe ring van „Anneli" en „Buretanz". Dit zul len de Zwitsers ongetwijfeld op prijs ge steld hebben! Wij Nederlanders, hebben het buitengewoon gewaardeerd, dat de Zwit sers op hun beurt het „Wilhelmus" in onze taal lieten horen. P. ZWAANSWIJK Het gerechtshof te Amsterdam heeft arrest gewezen in de zaak tegen drie ex- medewerkers van het niet meer bestaande blad „Koning Voetbal". De 29-jarige verte genwoordiger G. van R. en de 30-jarige ma gazijnbediende G. S. D. werden wegens het vals invullen en met valse namen voorzien van formulieren voor een prijsvraag van dit blad ieder veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk en een boete van f 40. Tegen de 46-jarige oud-directeur C. D. H. gelastte het hof een nadeï onderzoek. uur zal de Haarlemse jeugdpredikant ds. B. van Gelder in de Vishal een fancy-fair openen die daar Donderdagavond, Vrijdag en Zaterdag zal worden gehouden ten bate van de Christelijke Jonge Mannen Vereni ging en de Meisjesclubs der C.J.V.F. in Haarlem-Oost. Zij hebben namelijk een uitbreidingsplan op stapel staan, waarvan de uitvoering, behalve veel werk, zeven duizend gulden kost. Die zevenduizend gulden zullen voor een goed deel moeten worden verdiend in de Chinese theetuin, de miniatuurwinkels en de vele attractiestands die in de Vishal zul len worden opgetrokken. En voorts zullen een electrisch steekspel, een schiettent en een rad van avontuur bronnen van inkomsten moeten worden. Dertig man sterk zijn de C.J.M.V. en de C.J.V.F. in Haarlem-Oost na de oorlog ge start en op het ogenblik tellen deze afde lingen tweehonderdvijftig leden. Waar zij in het wijkgebouw van de Oosterkerk slechts de beschikking hebben over twee zaaltjes en een bibliotheek, zal het nauwe lijks enig betoog behoeven dat men er danig met ruimtegebrek heeft te kampen. Vandaar dan ook dat men enige tijd gele den is gaan uitkijken naar uitbreidings mogelijkheden. Aanvankelijk wilde men een jeugdhuis zetten op het terrein van de voormalige Van Zeggelenschool, maar dat plan kon helaas niet worden verwezenlijkt. Geen nood overigens want het duurde niet lang of de C.J.M.V. kon de beschikking krijgen over een terrein in het nieuwe plan Zuid-Oost, waar de gemeente een wijkge bouw voor algemeen belang zou hebben opgetrokken ware het niet dat de financiële positie van de gemeente zo weinig rooskleu rig is. Op dit terrein dan, dat een opper vlakte beslaat van tweehonderd vierkante meter, komt een „jeugdhonk", een houten barak, die bestemd zal worden voor een nieuwe tak van jeugdwerk. Het terrein, dat voorlopig voor vijf jaar gratis is afge staan, zal van gemeentewege geëgaliseerd en van een grasmat worden voorzien. De afrastering ervan komt voor rekening van de C.J.M.V.. De slapeloze nachten die men heeft gehad om de duizend gulden die deze afrastering zal opslokken, zijn alweer achter de rug. Een voetbalmatch tussen de kerkeraad van de Nederlands Hervormde Gemeente in Haarlem-Oost en die van —~- ~m i Tussen de Bilt en Utrecht zijn Woensdagmiddag twee auto's tegen elkaar gebotst. De zes inzittenden van de ene wagen, onder wie zich de voetballers Van Roessel en Mommers bevonden, die in het Zwaluwenelftal zouden meespelen tegen de Rode Duivels, liepen lichte verwondingen aan hoofd en benen op. De vier inzittenden van de ^andere auto werden ernstig gewond en een van hen is inmiddels bezweken. Op de foto zien we de beide zwaar gehavende voertuigen. Het kan wel zijn dat iedereen uit onze straat naar de bol lenvelden gaat zien, zegt vader, maar ge weet hoe dat is: We moeten op Zondagmorgen bij alle vroegte naar de bus. We moeten een gezicht trekken alsof we alle mensen die met onze bus meegaan, aardige mensen vinden. We moeten naast elkaar op een nauw stoeltje een uur of wat gaan zitten wippen en doen alsof we busrijden een feest vinden. Dan komt de bus in de bollen velden aan en rijdt in een file van duizend andere bussen langzaam langs politiemannen en kijkers. Het is alsof ge mee doet aan een bloemencorso, en ge de tiende prijs gewonnen hebt. De bus kruipt door de drukte van het ene bollenveld naar het andere. Ge kijkt ze eens goed aan en ge ziet dat ze allemaal hetzelfde zijn, be halve dat de kleur wel eens wisselt. En ge zit maar in die bus tot ge gebakken zijt van alle kanten. En daarom gaan we niet naai de bollenvelden dit jaar. Ik weet wat beters. Wonen wij in een land van de zee of niet? Als de zon warm wordt en de lucht gaat trillen boven onze betonwegen, moet ge naar de' zeekant. Daar staat een koele bries van water op land, daar kunt ge dat stadstof eens uit uw kleren laten waaien. Wij zitten hier in Utrecht het ganse jaar op onze étage van twee hoog tegen de Dom op te kijken, het zal goed zijn om eens wat verder te zien, naar Engeland of daaromtrent. Om dat wij midden in het land wonen, moeten wij naar zee als wij de kans krijgen. We nemen de trein op een stille voormid dag, wij gaan naar Amsterdam om met die ruime, goedige blauwe tram naar Zandvoort te rijden. Laat de hele straat dan maar naar de bollen gaan zij weten niet wat rust en ruimte voor een mens betekenen kunnen. Ze nemen de trein op een stille voormiddag maar het is enkel de voormiddag die zo stil is, niet de trein, want ze moe ten tot Amsterdam op het bal- connetje geplet staan tussen forensen en handelsreizigers, die met alle geweld toch nog hun krant willen lezen. Het zijn allemaal dezelfde kranten, zegt vader moeilijk, waarom zou niet een van hen hardop voorlezen wat voor on gelukken er gebeurd zijn, dan zouden de anderen wat minder ruimte nodig hebben. Maar er schijnt toch verschil te zijn tussen het ongeluk van de ene en dat van de andere krant, en als de trein in Amsterdam komt moet moeder met wat eau de cologne weer op adem zien te komen. Dat is niets, zegt vader, we troffen het een beetje slecht. In de blauwe tram is ruimte ge noeg. Ze zeulen door de drukke stad naar de tram voor Zand voort de blauwe, waarin in derdaad ruimte genoeg is. Maar die ruimte is dan ook tot de laatste centimeter bezet. Ze worden erbij geperst en schommelen over Halfweg naar Haarlem en de zee, waar bij ze nu en dan een stukje van t de blauwe hemel kunnen zien. Als in Zandvoort de tramhek jes omhooggaan en de reizigers naar buiten rollen, ruiken ze de zee. Vader haalt zijn hart en zijn borstkas op in een volle teug Zandvoortse zeebries, die hier voor iedereen gratis en ge noeg te krijgen is. Zoudt ge nu in een bollenbus willen zitten wippen? Ge moet eens uw longen open zetten. Daar knapt ge van op, want daar is Utrecht een benauwd geval bij. Moeder zet haar longen open en drentelt mee, de kant van het strand op, waar vader trots en gewichtig zijn weg zoekt. Hij heeft eens geïnformeerd, jaja, ge moet weten waar ge zijn moet als ge in den vreemde komt. Hij weet waar hij zijn moet, hij heeft voor moeder een attractie in het vat waar alle bollen bij in het niet zinken. Ze wandelen fris en gelukkig langs het gele strand, hoog over de boulevard, van waar ze het bonte gewemel aan en in de branding kunnen overzien. Dat is wat anders dan in Utrecht tegen de Dom aan te zitten kijken. Ge kunt zo ver zien als ge wilt, er zijn schepen ver in zee en er dobbert een kano als een speldepunt ergens in de grauwgroene verte. En nu de toren op, zegt vader voldaan, daar zult ge van op kijken. Ge denkt nu wel dat ge ver zien kunt, maar op de nieuwe watertoren wordt het helemaal een feest van ruimte en vrijheid. Daar moet ge in de bus voor de bollenvelden eens om komen! Ruimte en vrijheid een mens kan ervan léven, als ge er nog wat melk en rog gebrood bijdoet. Ze laten zich omhoog liften naar het topje van de water toren, waar de wind wat koe ler en steviger is. Ze kijken uit over de zee en de golvende duinen, die een zee apart lijken, een zee van groen en geel en bruin, met witte villa tjes als zeilschepen. En de grootste attractie is de kijker. Wat wonder zult ge zien als ge ook nog door die kijker gluurt? Moeder kijkt het eerst en trekt schielijk te rug; ze zegt dat ze daarvoor niet geperst en gestreken in trein en tram naar Zandvoort gekomen is. Vader kijkt ont hutst ook en gromt als een humeurige hond. Want door de kijker ziet ge de Dom van Utrecht. J. L. bollenrace" hebben dit bedrag namelijk al bij elkaar gebracht. Het ligt in de bedoeling om de barak door eigen krachten te laten bouwen, zodat men dan alleen de materiaalkosten (zeven duizend gulden) krijgt te dekken. Zodra die zevenduizend gulden er zijn, wordt met de bouw begonnen. Het terrein rond het te bouwen „jeugdhonk" zal als speelweide dienen. Zij wordt nog deze zomer in ge bruik genomen. Muziek- en zangverenigingen in moeilijke financiële omstandigheden In de afdelingen van de Haarlemse ge meenteraad is gevraagd of B. en W. ook mogelijkheden zien een grotere samenwer king te bewerkstelligen tussen de onder scheidene verenigingen die zich op' het terrein van het culturele leven bewegen. Dit zou zich, aldus de raadsleden die hier aan het woord waren, in verschillende buurten van Haarlem belangrijk kunnen ontwikkelen als de beschikking kon wor den verkregen over buurthuizen. Zien B. en W. mogelijkheden tot het stichten van zulke huizen? Blijkens hun antwoord zien B. en W. op het ogenblik geen concrete mogelijkheden om te komen tot grotere samenwerking tussen de bedoelde verenigingen. Er bestaat tussen verenigingen met een algemene culturele doelstelling reeds een goede sa menwerking. Het stichten van buurthuizen is zo vervolgen B. en W. niet zulk een eenvoudige zaak. Het college ziet op het ogenblik uit naar een mogelijkheid voor het vex-krijgen van één buurthuis ten be hoeve van een wijkcomité. Voorts is door raadsleden gevraagd: Is het B. en W. bekend dat verschillende in Haarlem wei-kende muziek- en zangvereni gingen in moeilijke financiële omstandig heden vei-keren? Met klem werd er op aan gedrongen dat B. en W. naar mogelijkheden willen zoeken om deze verenigingen te hel pen op de been te blijven. Daarop antwoordden B. en W.: Wij staan niet onwelwillend tegenover de gedachte om deze verenigingen te helpen,. Naast de financiële kant die hieraan vastzit is er nog de moeilijkheid om een bevredigende norm te vinden die voor het verlenen'van hulp moet worden aangelegd. Het college onder zoekt thans waarop dit elders geschiedt. In de Anthoniesteeg te Haarlem is Woensdagmiddag een droevig ongeluk gebeurd, waarbij een meisje op slag ge dood werd. De vierjarige Mai-ianne Kaatee zat in een wandelwagentje dat door haar driejarig zusje werd voortgeduwd. Aan de kant van de weg stond een vrachtauto geparkeerd. Toen de wandelwagen bij deze auto was reed de bestuurder weg. De wa gen was onder de auto gekomen en werd door een der achterwielen van de vracht auto overreden. Marianne Kaatee werd op slag gedood. In de ouderdom van 85 jaar overleed Woensdag in Haarlem de heer Anjon Meijer van Velserend, een bekende figuur uit de Haarlemse middenstand, die 17 jaar lang bestuurslid van de Vereniging voor Vreem delingenverkeer is geweest en nestor was van de sociëteit „De Vereniging". De heer Meijer richtte op 1 Februari 1914 het hotel Royal aan het Stationsplein op, dat hij tot 16 Januari 1926 heeft geëxploi teerd. Tevens beheerde hij jarenlang het hotel „Velserend". Het stoffelijk overschot van de overledene zal op 19 April na aankomst van de trein van 10.01 uur in Driehuis-Westerveld wor den gecremeerd. ADVERTENTIE DONDERDAG 17 APRIL Minerva: Revue „Dat doet de deur dicht", S.15 uur. Rembrandt: „Sensatie in San Remo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „.Lullaby of Broadway", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „We gaan naar Monte Carlo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mallemolen". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Hyena's van'het rotsgebergte", 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Co- manchen op oorlogspad", 7 en 9.15 uur. Lido: „De zoon van de kalief", 14 jaar, 7 en 9.15 u. VRIJDAG 18 APRIL Die Raeckse: Internationale vereniging „Bellamy", 8 uur. Brinkmann. Beweging van Europese Federalisten, openbare vergadering, 8 uur. Rembrandt, Palace, Lido: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 uur. Minerva: 2,30 "n 8 15 uur

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5