West-Duitse Bondsdag zal vrijheid voor handel met het Oosten eisen Scherpe critiek op geallieerde beperkingen Onderzoek in Velser affaire is thans afgesloten Koningin en Prins arriveerden gisteravond in San Francisco Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Er zal een aantal vervolgingen worden ingesteld Een keuze Moskou's aanbod lokt Nederlandse transacties met Oostelijk bloc Traman recommandeert Harriman als candidaat Het woord is aan Bezoek aan Michigan was hoogtepunt van het veeleisende programma Verklaring van Ulbricht Einde van „Hitier'hof je Op lot 3404 130.000 Evenwicht EERSTE KAMER Engelse invoerquota voor ons land teleurstellend Dubbele aankomst 66e JAARGANG No 238 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 18 APRIL 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 91 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN HET GROTE VERKIEZINGSSPEL in Amerika, dat opgewekt voortduurt, schijnt een nieuwe figuur naar voren te zullen komen. Dat moet men wel afleiden uit de krachtige aanbeveling, die president Truman heeft ten beste gegeven voor een candidatuur-Harriman. Nu hij zichzelf voor de democratische candidatuur heeft terug getrokken en Stevenson, de gouverneur van de staat Illinois, opnieuw gezegd heeft dat hij niet in aanmerking wil komen heeft de president zijn persoonlijke voorkeur aan William Averell Harriman gehecht. Dat hij van senator Kefauver niet gediend is heeft hij bij deze gelegenheid wel duidelijk doen blijken, want op de vraag hoe hij dacht over die gegadigde die bij de voorverkie zingen al sinds geruime tijd „in het veld" is heeft hij geantwoord dat niet hij, maar de nationale conventie der democratische partij de candidaat moet aanwijzen. Aange zien hij even tevoren een lofspraak op Harriman had gehouden was dit ontwij kende antwoord veelzeggend. En toch heeft Kefauver zoveel aanhangers, sinds hij moe dig corruptie-praktijken heeft bestreden. Blijkbaar vindt de president hem niet be kwaam genoeg. Averell Harriman, zestig jaar oud, is een man met een indrukwekkende staat van dienst en als directeur van de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland, tegen woordig aangeduid met de letters M.S.A., ook in Europa welbekend. Hij is in de jaren 1943—1946, dus in de laatste periode van de oorlog en in de eerste tijd daarna, am bassadeur te Moskou geweest. Hij moet dus veel van Sovjet-Rusland weten. Daarna is hij ambassadeur te Londen geweest, maar binnen een jaar -werd hij vandaar al terug- groepen om een regeringspost te Washing ton te gaan bezetten. Al heeft deze nieuwe aspirant naar de hoogste waardigheid in den lande nog niet aan de „proefwedstrij den" deelgenomsn, hij lijkt toch zwaar ge noeg te wegen. De gouverneur van Illinois, Stevenson, heeft zich blijkbaar nog even beraden zo lang het niet zeker was of de republikeinse candidaat Taft in de staat New Jersey suc ces zou hebben. Maar nu Taft het bij de voorverkiezing in New Jersey tegen Eisen hower heeft afgelegd, tegen wie Stevenson kennelijk weinig bezwaar heeft, is hij" bij zijn wens gebleven om geen president te worden. Liever maar gouverneur van een enkele staat; dat wil hij graag blijven. Het standpunt doet denken aan dat van de hui- digfe Franse regeringsleider, die alleen uit plichtsgevoel het premierschap op zich heeft genomen en geenszins zou treuren als men hem wipte. Waarbij overigens de vraag zich voordoet of het optreden van figuren, die niet door eerzucht en eigenbelang wor den gedreven, de regering van een land niet juist ten zeerste ten goede komt. Het Amerikaanse verkiezingsspel zet zich voort en het lijkt nog allerminst zeker dat generaal Eisenhower het tenslotte zal win nen. Ër blijft spanning, die denkelijk on verminderd zal voortduren tot in October de beslissing valt tussen de twee candida- ten, in de zomer door de beide grote par tijen aangewezen. En als wij die spanning waarnemen valt het verschil met onze na bije Kamerverkiezingen wel sterk op. Die naderende keuze over twee maanden moeten wij allen ter stembus trekken be roert de kiezers in ons land volstrekt niet. heerst stilte. In enkele partijkringen hebben zioh de lichte opschuddingen van minderheden voorgedaan, die in zulk ge val min of meer gebruikelijk zijn, maar ze zijn alweer geluwd. En de kiezers zijn er niet van geschrokken. Iedereen weet bij ervaring hoe het met de stembusstrijd zal gaan: enige partijen zullen een of twee zetels verliezen of winnen, het zal op de onderlinge krachtsverhouding geen invloed hebben en alle „candidaten" met goede plaatsen op de partijlijsten zijn zeker van hun herkiezing. Ook op deze plaats is meermalen de aan dacht gevestigd op het falen van het ruim dertig jaar geleden ingevoerde stelsel van evenredige vertegenwoordiging, dat de krachtsverhoudingen heeft doen bevriezen en onze verkiezingen in stilstaand water doen belanden. De nadelen zijn vele en wij zullen niet nalaten ze in het licht te blijven stellen. Dat het „spelelement" uit de verkiezingsstrijd is verdwenen en daar mee alle spanning, alle emotie is gevloden is zeker een der grote fouten. Want daar door is de belangstelling van de gemiddelde Nederlander in de politiek steeds meer ge zakt. Menigeen trekt ter stembus met het gevoel, dat hij slechts een formaliteit ver vult. Maar een levende parlementaire de mocratie vereist dat men er de kiezers zo veel mogelijk in betrekt en interesseert. En zoals alle menselijke instellingen heeft de parlementaire democratie behoefte aan voortdurende vernieuwing en versterking. Het is niet goed haar te laten stagneren; stilstand betekent ook hier achteruitgang. Zij moet in beweging zijn. De kernfout van ons kiesstelsel is dat zijn ontstaan en zijn voortgezette toepassing hebben getuigd van gebrek aan mensenkennis, gebrek aan ver beeldingskracht en toewijding aan dat „per- fectionnisme", dat ons Nederlanders zo vaak en op zo menig terrein parten heeft gespeeld. Als men de spanning ziet die nu weer in een democratisch land als Amerika op treedt kan men het benijden om de intense belangstelling, de werkelijke deelneming aan alle verkiezingen van betekenis, die de kiezers daar tonen. Terwijl het bij ons de dood in de pot is. R.P. BERLIJN (Reuter). De Oost-Duitse vice-premier, Ulbricht, heeft zich op een Donderdag gehouden bijeenkomst van het Oost-Duitse kabinet uitgesproken voor een voorstel van bisschop dr. Dibelius, voorzit ter van de Duitse Evangelische kerk, om de Protestantse en Katholieke geestelijkheid in Duitsland te belasten met het toezicht op algemene verkiezingen, indien deze in Duitsland zouden worden gehouden. De Oost-Duitse regering besloot een grootse campagne te beginnen, die ten doel heeft een beroep gedaan op alle Duitsers om „voor hun nationale belangen te strij den en te verhinderen dat West-Duitsland wordt opgenomen in de Europese defensie gemeenschap". De West-Duitsers wordt aanbevolen voor dit doel in groten getale te staken en protest-demonstraties te hou den. BONN, (ANP). Terwijl West-Duitse kooplieden uit Moskou zijn teruggekeerd met een aanbod der Oostelijke landen om terstond voor meer dan een half milliard Duitse mark aan industriegoederen af te nemen en deze met grondstoffen te betalen, waarvoor tot nu toe harde dollars nodig zijn, is de West-Duitse Bondsdag voornemens van de West- Duitse regering te eisen, dat zij bij onderhandelingen met Westelijke ge allieerden een volledige economische souvereiniteit zal trachten te bewer ken, waardoor Duitsland weer zelfstandig handelsverdragen met het Oostelijke blok zal kunnen afsluiten. De commissie voor Buitenlandse Zaken van de Bondsdag heeft op initiatief der socialisten uitvoerig over de mogelijkheid van herleving van de handel met het Oos ten gesproken. Zij heeft de Duitse wens tot volledige vrijheid in de handel met het Oosten neergelegd in een voorstel aan de Bondsdag, dat zonder twijfel zal worden aangenomen. Volgens dit voorstel moet Duitsland be reiken: ophouden van geallieerde bemoeiin gen met de Duitse grenscontrole, vrijheid tot het sluiten van handelsverdragen met het Oosten en „internationale gelijkmatige beperking der verbodslij sten" om daardoor een versterking van de legale handel met het Oosten te bereiken. De commissie heeft vastgesteld, dat ondanks het embargo op militair belangrijke goederen toch in zekere omvang een illegale handel in deze goede ren plaats vindt. Daarbij werd op scherpe wijze critiek geoefend op „de eenzijdige respectering van het uitvoerverbod voor strategisch be langrijke producten". In de regeringsgezin de pers is opgemerkt,dat geallieerde in stanties zich tot nu toe „met bijzondere toewijding hebben verzet tegen iedere Duitse poging om de handel met het Oos ten uit te breiden". Men ziet hierin het streven om de Duitse handel in het belang van de exportkansen van andere Westelijke landen te beperken. In deze omstandigheden hebben de be richten der Duitse deelnemers aan de eco nomische conferentie in Moskou grote aan dacht in de economische pers getrokken. Het concrete Russische aanbod voor een door de Sovjet-Unie met West-Duitsland te sluiten voorlopige overeenkomst .voor ziet in een ruil van rond 250 millioen mark in beide richtingen. De Sovjet-Unie wil onder meer invoeren: rayon, vezel en chemische producten, tex tiel, leder, metalen en voorts ketels, gene ratoren, diesels, locomotieven, boorinstal laties en schepen. Daartegenover zou Duits land moeten afnemen: graan, veevoeder, aardolieproducten, ertsen en hout. Met China zijn West-Duitse leveranciers een warenruil van 150 millioen mark over eengekomen. China wil in hoofdzaak grond stoffen-leveren en wil daarvoor chemische producten, machines, technische installa ties, electrowaren en locomotieven ontvan gen. Voor de komende jaren hebben de Chinezen nog grotere behoeften aan kunst mest, zeep, geneesmiddelen, textiel en landbouwmachines. Mededelingen van prof. De Vries AMSTERDAM (A.N.P.). Na zijn te rugkeer uit Moskou heeft prof. mr. C. W. de Vries aan het A.N.P. enige mededelingen gedaan over het verloop van de te Moskou gehouden economische conferentie. Van het behandelen der theoretische eco nomische vraagstukken ten aanzien van de internationale handel is niets terecht ge komen, aldus prof. De Vries. Natuurlijk heeft een groot aantal sprekers betoogd, dat wereldvrede en wereldwelvaart worden gediend door de wereldhandel, maar aan de uitvoering van die wereldhandel is geen aandacht geschonken. Hoofdzaak was eigenlijk, dat men zich voorstelt een tweede internationale econo- Twintig betonnen bunkers uit de bezet tingstijd, die het duinterrein in IJ muiden ontsieren, worden door de genie in samen werking met de gemeente Velsen opge blazen. Men denkt de vrijkomende grond als industrieterrein te gebruiken. Foto: Met een daverende klap vloog gistermiddag de eerste bunker de lucht in. mische conferentie te houden die dan meer een handelsconferentie dan een economi sche conferentie zal zijn. Het sociale vraag stuk en het vraagstuk van de onontwikkel de landen werden zeer oppervlakkig be handeld, aldus prof. De Vries. Alles con centreerde zich d^n ook eigenlijk om het vraagstuk van de werkelijke handelsrela ties. Men kreeg de indruk, dat hier de grote Chinese delegatie veel actiever was dan de Russische. De Chinese communistische regering is van het overleg in de UNO uitgesloten. Men kreeg de indruk, dat China nu eens in Moskou grote invloed wilde uitoefenen. Natuurlijk is er in Moskou niet werkelijk handel gedreven, omdat alle gesloten con tracten nog gelegaliseerd moeten worden in de nationale sfeer. Ook in Nederland is de regering volledig meester over de prac- tische maatregelen, waartoe deze verdra gen zouden leiden, aldus prof. De Vries. Nederlandse transacties De Nederlandse handel heeft zich echter in Moskou niet onbetuigd gelaten. Er is voorlopig voor millioenen gecontracteerd zowel wat de invoer als de uitvoer betreft. Maar de handel is niet gewend te publice ren waarin precies gehandeld wordt. Volgens het West-Duitse persbureau D. P.A. is in Moskou Dinsdag tussen Neder landse zakenlieden en de Chinese delegatie een handelsovereenkomst ter waarde van 4.6 millioen pond sterling getekend. Krach tens de overeenkomst zal de Chinese volks republiek onder meer zijde, tabak, porse lein, sojabonen en grondnoten leveren en uit Nederland suiker, papier, chemische grondstoffen, meststoffen en metalen in voeren. De Franse delegatie op de economische conferentie te Moskou, is Woensdagavond per vliegtuig uit Moskou aangekomen op het vliegveld Schiphol op doorreis naar Parijs. In een interview.met de correspon dent van A.F.P. verklaarde zij, dat de waarde van de handelstransacties, die ge sloten zijn door de Franse delegatie met de Sovjet-Unie, de Chinese volksrepubliek, Oost-Duitsland en Roemenië 30 milliard Franse francs bedraagt. De protocollen van de verdragen zijn reeds getekend door de delegaties, doch de transacties, die wer den afgesloten door de Westelijke delega ties, moeten nog worden goedgekeurd door hun respectievelijke regeringen. WASHINGTON (Reuter). President Truman heeft gisteren de directeur van de Amerikaanse hulpverlening aan het buiten land (de M.S.A.), Averell Harriman, krachtig aanbevolen als candidaat der de mocratische partij voor de komende Ame rikaanse presidentsverkiezingen. Truman legde zijn verklaring af, toen hem Donderdag ^>p zijn wekelijkse pers conferentie de vraag werd gesteld wat of hij van een candidatuur van Harriman dacht. De president zeide Harriman een zeer goede candidaat te achten, „een van de meest vaderlandslievende Amerikaanse burgers, die voorts bewezen heeft bekwaam te zijn". Dit is de eerste maal dat Truman zich goedkeurend heeft uitgelaten over iemand, die als candidaat voor de komende presi dentsverkiezingen werd genoemd. Een verslaggever vroeg de president naar zijn mening over een andere democratische candidaat senator Estes Kefauver. Truman vermeed deze vraag rechtstreeks te beant woorden door te zeggen dat het niet aan hem, doch aan de nationale conventie der democratische partij was voorbehouden de candidaat voor de presidentsverkiezingen aan te wijzen. De president zeide verder het zeer te be treuren dat gouverneur Stevenson besloten had zich niet als candidaat beschikbaar te stellen. „Hij is een goedwillend man en hij zou een goede candidaat zijn geweest", al dus Truman. In de heden gehouden trekking der Staatsloterij zijn op nr. 3 4 0 4 de prijs van f 100.000 en de premie van f 30.000 ge vallen. President Truman verklaarde in ant woord op een vraag, dat het defensie program niet noodzakelijk is om de nationale economie in evenwicht me houden. Hij zeide, dat, wanneer het be wapeningsprogramma afgelopen zou zijn, zijn program voor de economisch ten achter gebleven gebieden der wereld, en de verhoging van de levensstandaard in die gebieden met twee procent de Amerikaanse productie gedurende 25 jaar op gang konden houden. (Van onze parlementaire redacteur) In de Eerste Kamer heeft de minister van Justitie, mr. H. Mulderüe, gistermiddag medegedeeld, van de procureur-generaal bericht te hebben ontvangen dat het onder zoek in de Velser affaire thans is gesloten en dat een aantal vervolgingen zal worden ingesteld. De heer Reijers (C.H.) «die Woensdag critiek had geoefend op het onderzoek in de zaak Menten, werd door de minister „de held van de dag" genoemd. Deze afge vaardigde kreeg van de minister te horen dat hij vele zijner beweringen maar eens waar moest maken. Mr. Mulderije sprak in dit opzicht van lichtvaardig geuite be schuldigingen en noemde het buitenge woon grievend de reputatie van eerbied waardige mensen zo in de waagschaal te stellen als de heer Reijers zijns inziens met zijn niet bewezen beschuldigingen heeft ge daan. Het onderzoek heeft lang geduurd; er zijn natuurlijk onoirbare dingen ge beurd, maar er is gedaan wat er te doen valt. De bewering dat er in Nederland geen recht wordt gedaan, verwijs ik naar het rijk der fabelen, aldus de minister. Hoe weet de heer Reijers dat het onder zoek van de Haarlemse rechter-commis- saris niet volledig zou zijn geweest? In de zaak-Menten wordt gedaan wat maar redelijkerwijze te doen valt om de waarheid aan het licht te brengen. Straks zal de vaste commissie voor privaat- en strafrecht van de Tweede Kamer, die het dossier ter bestudering heeft gexregen, kunnen beoordelen of er grond voor critiek op het onderzoek bestaat. En wat de zaak-Schallenberg betreft: men.kan veilig aannemen dat Schallenberg zelfmoord heeft gepleegd, zei de minister. De Friese kwestie Mr. Mulderije erkende dat de Friezen zeer zeker recht hebben op eigen taal en cultuur. Maar de wet gaat er van uit, dat in de rechtszaal de Nederlandse taal de aangewezene is. De minister van Justitie moet als hoeder van de wet optreden. De rechterlijke macht moet uitmaken of de \vet aflegging van de eed in het Fries toe laat. De bewindsman is al doende geweest te bevorderen, dat de Hoge Raad tot een uitspraak hierover zal komen. Daarna zal men dan eventueel kunnen uitmaken of wetswijziging nodig of gewenst is. Intussen wordt er een commissie van zes uit Fries land afkomstige en twee ambtelijke leden benoemd, onder voorzitterschap van een van de raadsheren van het gerechtshof te Leeuwarden, ten einde de kwestie van het gebruik van het Fries op het gebied van justitie en bestuur te bestuderen. M e j. m r. T j e e n k Willink had be toogd dat zij met 123 van de minister had gewonnen, want van de verleden jaar aangekondigde vijftien wetsontwerpen lie ten twaalf nog steeds op zich wachten. De minister ontkende, dat deze uitslag juist was. Maar de senatrice interrumpeerde dat mr. Muldei'ije als doelpunten ook maar hoekschoppen had genoteerd. In een uiteenzetting over de kwestie van het Humanistisch Verbond en de geestelijke verzorging van niet-kerke- lijke gevangenen betoogde de bewindsman dat het principiëel onaanvaardbaar is, dit verbond met de kerkgenootschappen op één lijn te plaatsen. Zielszorg is taak der kerken, niet die van de humanisten, zei hij, er aan toevoegende dat laatstgenoem den slechts propaganda zouden kunnen maken, hetgeen in de gevangenissen ver boden is. Bij de replieken keerde mr. Van W a 1- sum (P. v. d. A.) zich tegen deze opvat ting van de minister, die hij niet kon vol gen in zijn onderscheid tussen de begrip pen zielszorg en geestelijke verzorging. „Overigens heeft ook een volslagen hei den een ziel" aldus mr. Van Walsum. Met aantekening van het tegen der communisten ging de begroting van Justi tie er tenslotte zonder hoofdelijke stem ming dopr, nadat de heer Van Santen (Comm.) vergeefs gepoogd had de zaak- Westerling nog besproken te krijgen. „Buiten de orde", luidde het voorzitter lijk verbod. Dezer dagen voert een Engelse delegatie in Den Haag besprekingen voor een han- delsaccoord tussen Engeland en Nederland. Intussen zijn reeds lijsten bekend gewor den met invoerquota uit de landen van de organisatie voor Europese Economische samenwerking en de landen buiten het Gemenebest en de dollarzöne. Over deze quota kan, blijkens te Den Haag ontvangen inlichtingen, niet gediscussiëerd worden. De omvang dezer quota zijn voor de Vauvenargues: Er zijn geen tegenstrijdigheden in de natuur. Nederlandse handel en industrie teleur stellend. Beziet men de lijst met voor Ne derland belangrijke producten, (waarop onder meer bloembollen, zuivelproducten en eieren al ontbreken), dan blijkt dat Engeland zijn invoer in het tweede half jaar van 1952 met gemiddeld 70-75 procent verminderen zal in vergelijking tot 1951. Donderdagmiddag heeft Prinses Margriet in gezelschap van een hofdame en een vriendinnetje een bezoek gebracht aan de Koninklijke Schouwburg in DenHaag, waar een kindervoorstelling werd gegeven van de operette „Marjolijntje in Sprookjes land". Prinses Margriet volgt met aandacht het gebeuren op het toneel. MICHIGAN (A.N.P.) Het Koninklijk bezoek aan Michigan is voorbij en wij menen wel te mogen zeggen, dat deze staat, waar zovele Nederlanders een bestaan hebben gevonden sedert zij zich hier ruim een eeuw geleden vestigden, de grootste hartelijkheid van deze tocht heeft opge leverd. Het bezoek van Woensdag aan Grand Rapids en Holland heeft zonder twijfel een hoogtepunt gevormd voor zo wel de Koningin als de Prins. Hoewel het Koninklijk Paar kennelijk vermoeid is na het uiterst zware programma, dat aan ieder die deze reis volgt de hoogste eisen stelt, hebben zij zo vertelde de Koningin ons met volle teugen genoten van de over gave en het enthousiasme waarmede vooral het Nederlandse deel der bevolking van Michigan de ontvangst had voorbereid. Gisteravond om negen uur plaatselijke tijd kwam het Koninklijk Paar in San Francisco aan, waar het werd ontvangen door de burgemeester. Het programma voor heden omvat onder andere een receptie op het stadhuis, een bijeenkomst met ver tegenwoordigers van vrouwenorganisaties, een lunch met leden van de Kamer van Koophandel en een receptie voor Ameri kanen van Nederlandse afkomst. Zaterdagmorgen vertrekt men naar Los Angeles. Gelogeerd wordt daar in het Be verly Hills hotel, een paar kilometer buiten de stad. Zoals bekend heeft de burgemees ter van Los Angeles hierover onenigheid gehad met minister Acheson omdat het hotel niet binnen de stadsgrenzen van Los Angeles is gelegen. De Koningin en de Prins zullen Zaterdag de filmstudio's van de „Metro Goldwyn Mayer" bezoeken. Zondag wordt een tocht gemaakt langs enkele Nederlandse boerderijen in de buurt van Los Angeles en zal een kerkdienst worden bijgewoond in de Hervormde kerk in Paramount. De Koningin zal daarna plaats nemen in een Canadees vliegtuig, dat haar en een zeer beperkt aantal leden van haar gevolg naar Ottowa zal brengen. De Prins reist naar New York door. waar hij een lezing zal houden voor de „Vereni ging van automobiel-ingenieurs". Ere-doctoraat Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisterochtend om kwart over negen plaatselijke tijd Detroit verlaten. Een uur later arriveerden zij voor het universi teitsgebouw van Michigan in Ann Arbor. Zij werden onmiddellijk naar het admini stratiegebouw geleid en ontvangen door de president van de universiteit van Michi gan, de heer Harlan Hatcher. Op een korte receptie in de kamer van de president werden directeuren, hoog leraren en professoren van Nederlandse afkomst aan het Koninklijk Paar voorge steld. Om elf uur vertrok het gezelschap naar het gebouw van de „Rachkam Graduate School", waar de Koningin een eredocto raat werd aangeboden. De president zeide in zijn toespraak, dat deze bijzondere zitting werd gehouden ter ere van het Koninklijk Paar van een land, waarmede Michigan jarenlang zeer nauwe banden van vriendschap onderhoudt. Hij zeide dat de universiteit van deze staat in het bijzonder trots is op haar banden met Nederland. De heer Hatcher zeide, dat het een er kenning van de geest betekent, zoals ge manifesteerd door Koningin Juliana en in het bijzonder door haar Koninklijke bij drage voor de vrede en het welzijn van de naties, dat de universiteit van Michigan besloten heeft haar een eredoctoraat in de rechtswetenschappen aan te bieden. Professor Karl Litzenberg, hoogleraar in de Engelse taal, las vervolgens de over wegingen voor, die geleid hebl^gn tot 't ver- De Koningin is Woensdagochtend twee maal met haar vliegtuig in Grand Ra pids aangekomen, tenminste wanneer men het plaatselijke radiostation van deze stad mocht geloven De oorzaak hiervan ligt bij de journa listen, die de tocht vdn het Koninklijk paar volgen, en die de radioverslagge vers een geduchte poets hebben gebak ken. Zij kivamen namelijk met hun vliegtuig, eveneens een Constellation, tien minuten eerder dan de Koningin op het vliegveld van Grand Rapids aan. De journalisten begrepen wel, dat men daar beneden de indruk zou hebben dat het Koninklijk paar elk ogenblik zou landen en om deze indruk te versterken, maakten zij onmiddellijk na de landing de deur van het vliegtuig open, haalden een vrouwelijke collega naar voren en lieten die minzaam naar de bevolking, die op het vliegveld was samenge stroomd, wuiven. De radioverslaggever werd het slachtoffer van deze grap en beschreef prompt voor zijn toehoorders hoe de Koningin gekleed was en hoe charmant zij de bevolking groette. Tien minuten later kan hij opnieuw be ginnen. lenen van het eredoctoraat. Hierin worden aangehaald de woorden, die Tennyson honderd jaar geleden schreef over koningin Victoria en die zoals hij zeide ook zeer goed op Koningin Juliana kunnen slaan: „Zij heeft duizend rechten op er kenning als moeder, vrouw en vorstin". Koningin Juliana zeide in haar antwoord dat zij het eredoctoraat aanvaardt als een bewijs van de levendige vriendschap die tussen de twee naties bestaat. Koningin en Prins konden tijdens de vlucht naar San Francisco een deel zien van de overstroomde gebieden. Onmiddel lijk na aankomst verzond het koninklijk paar telegrammen van medeleven aan pre sident Truman en de gouverneurs der ge troffen staten. Uit de étalage van een juwelierszaak aan het Noordeinde te Den Haag zijn enige kostbare sieraden verdwenen. De étalage is met gordijnen van de verkoopruimte afge sloten. Iemand moet kans gezien hebben een broche mei een parel en briljanten ter waar de van 1400 gulden en een losse smagrad die ongeveer 5000 gulden waard is, uit de étalage te grijpen. DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met weinig bewolking en weinig wind. Warm voor de tijd van het jaar, maar in de kustprovincies morgen invallen van koelere zeewind. 19 April Zon op 5 35 uur, onder 19.45 uur. Maan op 3.50 uur, onder 13.44 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 18 April Hoog water: 9.55 en 22.47 uur. Laag water: 4.59 en 17.55 uur. Zaterdag 19 April Hoog water: 11.33 uur. Laag water.- 6.31 en 19.40 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1