De buitenleerlingen op de Haarlemse scholen I M.DOUWMAENZOON EMMABLOEM- COLLECTE Opa Klijzing rook te anderhalf uur over 3.3 gram tabak Uitgaan in Haarlem Een Eeuw geleden Nutsspaarbank in 1951 MANTELPAKJES 97.50 En het wereldkampioenschap „tijdroken" ging naar Purmerend Mooie combinatie van mannenkoor en orgel Caecilia-concert ^tcand IP. ^Hoe is het ontstaand Timmerman-inbreker gearresteerd Fleurige bazar in „Naast d'Appelaar" Het Haarlems industrie ën havengebied Een serie nieuwtjes Verzending van zeepost Dit woord: SCHALK VRIJDAG 18 APRIL 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT B. en W. van Heemstede geven antwoord op de Heemsteedse nota Enkele maanden geleden hebben wij een overzicht gegeven van een uitvoerige nota, die B. en W. van Heemstede aan de raad van die gemeente gezonden hebben over het verschil van mening met het' college van B. en W. van Haarlem over de kosten van het Middelbaar- en Voorbereidend Ho ger Onderwijs. Haarlem had aan de buiten gemeenten een extra vergoeding gevraagd om tot een billijke verdeling van lasten te komen. Thans heeft het college van B. en W. van Haarlem op de Heemsteedse nota geant woord. Ook dit stuk is zo uitvoerig, dat wij met het weergeven van de hoofdpunten moeten volstaan. Heemstede had berekend dat Haarlem voor de 700 buitenleerlingen (ingevolge de beslissing van de minister van Onderwijs, geldend voor de jaren 19521956) 150 per leerling meer ontvangen zal van de buitengemeenten en de verwachting daar bij uitgesproken dat het tekort op het Mid delbaar- en Voorbereidend Hoger Onder wijs voor Haarlem voor 1952 wel zal dalen tot het peil van 1949. Haarlem maakt nu zelf een berekening en constateert dat de H.B.S.'en, Lycea en Gymnasium voor 1952 een tekort zullen opleveren van 987.665. Daarbij is dan rekening gehouden met de verhoogde bij dragen der buitengemeenten. Voor 1949 was het bedrag 810.967, zodat Haarlem nu voor een hogere uitgaaf staat van 176.698. Haarlem krijgt voor 1952 uit het Ge meentefonds (op grond van de uitgaven voor dit onderwijs in de jaren 19391941) een uitkering van 575.780 en Heemstede een van 137.570. Deze berekening maakt dat Haarlem in 1952 uit andere middelen het tekort op de H.B.S.'en, Lycea en Gymnasium moet dek ken tot een bedrag van 411.885 987.665, verminderd met 575.780), terwijl Heem stede, dat voor dit onderwijs slechts ƒ52.100 moet uitgeven ,door de ontvangst van die 137.570 een voordeel geniet van 85.470. Heemstede heeft zo vervolgen B. en W. van Haarlem de opmerking gemaakt dat in de bijzondere uitkering van 1.000.000, die Hdarlem uit het Gemeente fonds ontvangt, ook begrepen is een ver goeding voor extra kosten van het M.O. cn V.H.O. Dit is wel juist, maar dat bedrag is toch extra klein, want die bijzondere bij drage is gebaseerd op de noodzakelijkheid dat Haarlem oude rekeningtekorten moet aflossen. Hoogstcn kan 1 voor dit onder wijs gerekend worden, dus van 1.000.000 slechts 10.000. Haarlem betoogt dus dat er alleszins reden is voor de buitengemeenten en dus ook voor Heemstede, om Haarlem tegemoet te komen met een extra bijdrage. Haarlem had geen afwijzing van Heemstede ver wacht, maar daarentegen meer begrip voor ADVERTENTIE Woensdag 23 April a.s. Weest royaal bij de betaling In het jaarverslag over 1951 van de Nuts-Spaarbank te Haarlem deelt de direc teur mr. P. Fuhri Snethlage, mee, dat de economische en politieke spanningen, welke in 1950 grote schommelingen van inleg en terugbetaling hadden veroorzaakt, zich in 1951 hebben voortgezet. Zij hebben in het bijzonder in de eerste zeven maanden van het jaar op het sparen een zo ongunstige invloed uitgeoefend dat de terugbetalingen steeds de inleg overtroffen. Het tot rust komen van de sterk wisselende krijgskan sen in Korea en het tot staan komen der prijsstijgingen, gevolgd door prijsdalingen, hebben goeddeels een einde gemaakt aan de neiging der inleggers om zich van voor raden te voorzien. Het minder wegtrekken van spaarsaldi en de algemeen rustiger wordende economische situatie hadden tot gevolg, dat gedurende de maanden Augus tus tot November de inleg de terugbetaling overtrof. Inmiddels was een stijging in de algemene rentevoet ontstaan, welke begon met de uitgifte in April van een 3'/2% Staatslening, spoedig gevolgd door verho ging met 1% van disconto der Nederlandse Bank. Provincies en gemeenten namen geld op tegen 4%, semi-overheidslichamen tegen 4i/2%- Een belangrijke koersdaling van de laag rentende effecten was het gevolg. Ook de hypotheekrente liep tot 41/2% op. Krach tige propaganda maakten vele gemeenten voor het verkrijgen van gelden, in het bij zonder voor de woningbouw. Ook Haarlem en Heemstede openden de inschrijving op een „burgerzinlening" voor de woningbouw. Een en ander leidde tot een sterk verhoog de belangstelling bij het publiek voor beleg gingen, waardoor in de laatste twee maan den de terugbetaling de inleg weer over trof. Over het gehele jaar berekend bleef het bedrag van inleg 300.557 beneden dat van 1950 en was het bedrag der terugbetaling 435.029 hoger dan in 1950. De terug betaling overtrof de inleg met 1.180.244. Aangezien aan rente voor de inleggers over 1951 530.471 kon worden bijgeschreven, daalde het inleggerstegoed per saldo met 649.773. Het aantal inleggers steeg met 1266 tot 57.344, daarenboven dat der jeugdspaarders met 582 tot 6741. Mede in het feit dat in steeds toenemende mate gebruik gemaakt wordt van de ophaaldienst en spaarbusjes ziet de directie der bank met voldoening het bewijs, dat de spaarzin levendig blijft, ondanks de financiële moeilijkheden in vele gezinnen. Bij de ophaaldienst steeg het aantal deelnemers met 306, het aantal pos ten met 5643 en het gespaarde bedrag met 38.802 tot 437.185. Het aantal in gebruik genomen busjes nam met 364 toe. Daar het vorig jaar tengevolge van de intrekking van oude pasmunt het aantal ledigingen der spaarbusjes abnormaal hoog was, was dit in 1951 3124 lager en daalde het ge spaarde bedrag met 24.145 tot 156.464. De jaarrekening vermeldt na enige af schrijvingen van 23.828 een voordelig saldo van 79.824, welk bedrag tot versterking van de reserve dient. Voorts werden bijschrijvingen van 108.119 ge boekt, voornamelijk voortspruitend uit de methode van koerswaardering. Na toevoe ging van deze bedragen beloopt de reserve 1.549.068 op 6>/2% van het obligo aan inleggers. de moeilijkheden waarvoor Haarlem staat, zich uitend in een aanbod om de kosten, die Haarlem maakt voor de 325 leerlingen uit Heemstede die de Haarlemse scholen bezoeken, voor het grootste deel te willen vergoeden. Heemstede geeft nu te kennen dat het Rijk meer aan Haarlem zal moeten betalen, maar daarop is voorlopig niet te rekenen. ADVERTENTIE 100% zuiver wollen kamgaren pasteltinten, prima pasvorm 2-rij modellen Gen. Cronjéstraat 4244 - Tel. 15438 Haarlem-Noord De Haarlemse recherche heeft in de af gelopen nacht de hand gelegd op de 22- jarige timmerman W. J., die zich in de af gelopen weken heeft schuldig gemaakt aan een reeks inbraken, waarbij onder meer foto-toestellen en cigaretten werden ont vreemd. Het uitgebreide onderzoek dat naar de gedragingen van J. is ingesteld, heeft aan het licht gebracht dat hij de dader is van de poging tot inbraak in een levensmidde lenwinkel aan 'de Rijksstraatweg op 28 Maax-t, waarbij de eigenaar van die winkel van J. met een fles een klap op zijn hoofd kreeg. Een week later pleegde hij een inbraak in een andere winkel aan de Rijksstraatweg en nam daar twee fototoestellen en 100 weg. Eén van de fototoestellen is in Am sterdam opgespoord en in beslag genomen. Op 16 April wist J. 's avonds een winkel aan de Zijlweg binnen te dringen. Daar bestond zijn buit uit veertig doosjes en drie tinnetjes cigai-etten Toen enige rechei'cheurs J. in de afge lopen nacht om half vier in zijn woning arresteerden, lag hij op bed (gestolen) cigaretten te roken en bood die ook met een royaal gebaar de rechercheurs aan. De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibei-s, is per vliegtuig naar Rome vertrok ken voor een bezoek aan de Paus. Rustig in een „luie stoel", de voeten op de tafelrand, rookte Opa zijn wereldrecordpijp 4 In de mooiste kamer van het Noordhol lands Koffiehuis van Pui-merend heeft Opa Nico Klijzing van zevenenzeventig jaar gistei-avond 92 minuten en 18 seconden ge daan met een plukje tabak dat wij er bin nen de vijf minuten doorjagen ten koste van ettelijke lucifers: dx-ie komma drie gram. En daarmee was de wereldkampioen „tijdroker", zijn veel jongere vakbroeder Paul Spaniola uit Flint in Michigan luis terrijk verslagen, want die haastige dam per hield het maar 88 minuten en 2 secon den met dezelfde hoeveelheid uit. Opa was er wel een beetje zenuwachtig van, gister avond, toen al die fotografen en journalis ten en radioreportei-s uit binnen- en bui tenland hem kwamen vragen, hoe jong hij was, toen hij voor het eerst aan de pijp begon („zeven jaar, meneer, achter het schuux-tje van m'n vader, met gepikte ta bak in een eigengemaakt pijpje) en wat nu precies het geheim was van zijn foi-mida- bele zuinigheid met het edele kruid. („Di-oog ï-oken, méneer, uit een goed door gebrande houten pijp met een klein gaat je") en wat hij gedaan had, voor hij dit deed: „hard werken en honger lijen me neer". De agenten van Purmei-end, die tussen de belangstellende mensenmenigte voor het café kuiei-den zeiden, wat Opa wellicht heeft gedacht: „Wat een lawaai om een kleinigheid". „Ik ga nu over tot het openmaken van het blikje tabak, dat uit Amerika is ver zonden, gekeurd en gewogen door het Amerikaanse tabakslabox-atorium", zei de voorzitter van de vijf man stex-ke jury om een uur of acht plechtig. Opa vex-schoof zijn klutje het is oppassen met kouvatten op deze leeftijd stopte zijn pijp met Ame rikaanse Burlcigh-tabak (hij rookte altijd baai, maar de wereldkampioen in Flint stopte op dat moment óók 3,3 gram van diezelfde tabak in de pijp en eex-lijk is eerlijk) en trok zich terug in de mooie kamer om diepzinnig en met een ex-nstig gelaat x-ecords te breken. Hij heeft het ge- pi-esteerd en de jury, waar twee Duitse wedstrijdrokex-s van de Niedermendense vereniging „Fidelitas" in zaten, heeft ex- de hele tijd zorvuldig bijgezeten met de chronometer in de hand Na die 92 minuten brandde de tabak nog, maar Opa vond toch de Hollandse baai lekkerdex-, zei hij. Te- zelfder tijd trachtte de Amerikaan Paul Spaniola met dezelfde hoeveelheid tabak zijn eigen wereldx-ecord te vex-beteren, wat hem niet lukte, daar hij na 43 minuten moest opgeven. Toen het wereldrecox-d ter ziele en dus de heer Spaniola vex-slagen bleek, zei Opa, dat het nu welletjes was: „laat een ander de drukte nu maar eens hebben", zei hij. Hij trekt zich dus uit de pijpensport tei-ug, maar de pijp zelf zal hem begeleiden tot de laatste snik. Met baai er in. En. dan gezellig in een luie stoel bij het raam. En niet zo zuinig-an. Hedenavond en mox-genavond zal het clubhuis „Naast d'Appelaar" in de Dam straat baden in een zee van licht. Licht uit een paar schijnwerpei-s, die er staan opge steld om het gebouw een feestelijk aanzien te geven en het publiek er op attent te maken dat er in het clubhuis iets bijzon ders aan de hand is. Dat is er vanmiddag al, want om half drie zal er een bazar worden geopend ten bate van het jeugd werk dat in dit clubhuis met zoveel toe wijding en enthousiasme wordt verricht. En als die bazar morgenavond gesloten wordt, dan is het de bedoeling dat de lei ding van het clubhuis de bodem van de kas niet meer kan zien. Men is er al enige dagen druk in de weer geweest oxn een paar vertx-ekken om te toveren in een attx-actief gok-lokaal-in- xniniatuur, een winkel-in-'t-klein, een scheepvaartmuseum-in-zakformaat en een theetuin. De energie die men er aan heeft gespendeex-d is niet verspeeld. Het ziet er allemaal even fleurig en veelbelovend uit. Zo is er onder meer gelegenheid te over om zijn geluk in het sjoelbakken te beproeven, wat kan leiden tot het bezit van een tro pisch aquarium. Houdt men niet van sjoel bakken of aquaria, dan zijn er nog altijd andere binnenkamersporten te beoefenen, wat al evenzeer tot gevolg kan hebben dat ge rijker naar huis gaat dan ge gekomen zijt. Bij een bazar hoort een grabbelton en die is er in „Naast d'Appelaar" daarom óók, evenals trouwens een grote verloting, die als eerste prijs een servies oplevert. In het scheepvaartmuseum zijn tal van aar dige werkstukken van jeugdige leden der jongensclubs te bewonderen en „In 't roefje" kan men naar hartelust thee of koffie drinken. Vele zakenlieden en fabrikanten hebben het clubhuis geholpen aan de inventaris voor de bazar, de leiding hoopt nu maar dat er mogenavond van die inventaris niets meer over is. Vooruitzichten op nieuwe vestigingen gunstig genoemd Natuurlijk is ook het gemeentelijk Ha ven- en Industrietex-rein in de Waardex-- polder door de x-aadsleden, die in de af delingen de gemeentebegroting voor 1952 aan een voox-bespreking onderwierpen, aan de ox-de gesteld. Allereex-st de toegangswegen. In hun schriftelijk antwoord delen B. en W. mede, dat de firma's Figee en Hilarius in 1951 ieder een bijdrage hebben toege zegd in de kosten van de aanleg van een weg, welke de Nijverheidsweg zou verbin den met de polderweg, die van de Waardcr- weg naar genoemde bedrijven loopt. Hoe wel B. en W. voor de aanleg van deze weg veel voelden, was het, wegens de financiële toestand der gemeente, noodzakelijk de be slissing enige maanden uit te stellen. In tussen zag de firma Hilarius zich genood zaakt haar toezegging in te tx-ekken, waar- op de firma Figee wel eveneens moest be sluiten tot intrekking. Aangezien B. en W. het niet verantwoord achten de aanleg alleen voor rekening der gemeente te ne men, kan daax-toe geen voorstel aan de raad gedaan worden. B. en W. vervolgen: „In het belang van een goede toegang naar het industrieterx-ein is de uitvoering van de ontworpen toe gangsweg en bouw van de Prinsenbrug wenselijk. I-Ict eex-ste stadium van dit werk kan bestaan in de noodzakelijke wijziging van het Prinsen Bolwerk. De financiële mogelijkheden van de gemeente zijn echter bepalend voor het tijdstip van de aanvang der werkzaamheden." Uit deze laatste opmerking moet afgeleid worden dat xxog geen onmiddellijke uitvoe ring van het werk vex-wacht kan worden. Voorts werd door raadsleden opgemerkt dat zij geconstateex-d hebben dat de belang stelling voor het industrieterrein in de Waarderpolder zich in stijgende lijn be weegt. Hoe zijn zo vroegen zij vex-der de vooruitzichten voor de nabije toekomst? Daax-op antwooi-den B. en W.: Hoewel het moeilijk is over de vestiging van in dustrieën in de naaste toekomst enige voor spelling te doen, menen wij toch wel, dat de ontwikkeling van de mogelijkheden zeer bevredigend is te achten. Te dien opzichte kan de nabije toekomst met vertrouwen tegemoet gezien worden. De tot dusver -door de Stichting tot ont wikkeling van de industrie bereikte resul taten zijn niet onbevredigend. Door raadsleden is ook gevraagd naar de prijzen die door de gemeente gevraagd worden voor de industrieterreinen. Er blij ken daarin gxote verschillen te bestaan, want er is 10, 16 en 20 per M2 bere kend. De verkooppi'ijzen worden zo ant woorden B. en W. vastgesteld in ver- houding tot de gemaakte kosten voor het bouwrijp maken van de grond. De grond die tegen 10 per M2 verkocht is moet door de koper (erfpachter) nog gedeeltelijk op gehoogd worden. De uitgestrekte kreiuenbossen op het landgoed Eerde te Ommen zullen Zaterdag en Zondag in volle bloei staan. Deze bossen dateren uit de 17de eeuw en zijn volgens deskundigen de oudste aanplant in ons land. Het fraaie orgel van Cavaillé Coll in de gemeentelijke Concertzaal kreeg bij de uit voering, die gisteravond door Haarlems Christelijk Mannenkoor werd gegeven, een belangrijke taak als solo- en begeleidings instrument. De dirigent Bernard Verboom had werken gekozen, die geschreven waren voor mannenkoor en orgel, een combinatie die mooie klankwerkingen mogelijk maakt. Wat in deze zin althans op dit concert werd bereikt, moet voor alle Haarlemse mannen koren een aansporing worden om het orgel vaker voor hun uitvoeringen te gaan ge bruiken. „Trösterin Musik" van Ant. Bruckner was het eerste werk, waarvoor de klanken van koor en orgel een gelukkige eenheid vormden. Oorspi-onkelijk had dit werk een andere tekst. Het heette „Nachruf" en was aan een ovexdeden vriend en collega van Bruckner, de organist Josef Seiberl, ge wijd. Het werk is in 1877 voor het eei'st uitgevoerd. Het koor ovei-won knap de moeilijkheden, die de gedurfde harmonieën stellen en ook muzikaal-expressief was de uitvoering verantwoord. Verder werd het ox-gel nodig voor de vertolking van het Credo uit de Missa Mariae Magdalenae van Philip Loots en van het „Tantum ergo" van Alphons Diepenbrock. Al werd er qua klank veel goeds gepresteerd, naar de geest waren deze voordrachten te weinig kern achtig, te weinig overtuigend. Weliswaar is de muziek van Loots uit de tijd, maar men kan haar nog wel een kans geven door haar met gloed te zingen. Op twee a cappela werkjes van Nico Hoogex-werf en Olivier Koop waren de zan gers opvallend beter ingesteld. „Pasen" van Hoogex-werf klonk zeer goed, al was het wel vreemd de „leeuweriken en de sijzen" op dezelfde wijze te horen beieren als de Paasklokken in het begin van het koorlied. „Een vrouw" van Koop viel op door fijne gevoelsexpx-essie. Dan stond er nog een aardig werkje op het programma: „De con ducteur" van Jos. de Klerk. Het miste zijn uitwex-king gx-otendeels, omdat het veel te neutraal, te weinig sprankelend werd ge zongen. Technisch gezien was het tweede couplet nogal wankel. Een goed besluit werd „Hollands Liedje", dat onopgesmukt en fris werd gezongen. Aan het concert wex-d medewei-king ver leend door de zanger Han le Fèvre. Hij zong „lm Abendroth" en „Du bist die Ruh" van Franz Schubert in een goed getroffen sfeer, maar soms wat te laag van toon. „Cantique spirituel" van Hendrik Andries- sen slaagde uitnemend, evenals het „Paas- lied" van Lodewijk de Vocht. Albert de Klerk begeleidde Han le Fèvre aan het orgel, volgzaam en met passende klankkleuren. Het koor had eveneens veel aan de orgelbegeleidingen te danken. En dan was het ook Albert de Klex-k, die het orgel zijn taak als solo-instrument liet ver vullen bij de uitvoering van Mendelssohn's Zesde Orgelsonate en van het Derde Orgel koraal van César Fx-anck. De orgelsonate met de mooie variaties en de geslaagde fuga werd door de ox-ganist duidelijk opgebouwd en het slot-Andante kreeg een wei'kelijk „gaande" beweging, die het zoete karakter ervan belangrijk neutraliseerde. Het hoogtepunt kwam met de uitvoering van Franck's orgelwerk, waarvoor Albert de Klerk de ideale tinten rijkelijk vond en die hij voltooide met een indrukwekkende climax. P. ZWAANSWIJK. Overbekende werken vulden gisteren het programma voor de donateursrepetitie en het jaarlijkse concert van de maatschap pij „Caecilia" in het Concex-tgebouw te Amsterdam: Webers ouverture tot „Obe- ron", het Vijfde Pianoconcert van Beet hoven en de Vijfde Symphonie van Tsjai- kofsky, dit alles onder leiding van de in Rusland geboren dirigent Nicolai Malko. Het heeft ongetwijfeld zijn goede zijde van tijd tot tijd geconfronteerd te worden met meesterwerken uit een vroegere cul tuurperiode. Maar dit heeft pas zin, als de herschepping van die werken ons daarmede in hechter contact bx-engt door een overtui gende muzikale spanning. Die spanning werd geheel gemist bij de uitvoerx'ng van de ouvertui'e. Bij de vertolking van Tsjaikofsky's symphonie kwam zij pas in het slotdeel en bij de voordracht van het pianoconcert was het eigenlijk de solist Cor de Gx-oot, die de muzikale geladenheid wist te bewerken. Wel kon men in ruime mate genieten van de klank, die het Concex-tge- bouwoi'kest ontwikkelde, maar die bleef te vaak slechts een uiterlijke streling van het oor. En dan was er ver-der de technische perfectie van de orkestleden individueel, die wederom opviel. Nicolai Malko is ongetwijfeld een dege lijk dirigent, die zijn vak verstaat. Maar hij miste de geniale gx-eep, die het Concert- gebouworkest tot verrukkende prestaties kan brengen. Cor de Groot gaf van Beet- hovens concex-t een meesterlijke vertolking. Hij bouwde het wex-k px-achtig op en gaf het die uitdrukkingskracht, welke het we zen van de muziek openbaart. Weliswaar hield de begeleiding hiermede geen gelijke tx-ed, maar zij was toch aanvaardbaar. P. ZWAANSWIJK Ontleend aan de memorie van antwoord van li. en W. van Haarlem Het bewegingsmechanisme van de Melkbrug zal geëlectrificeerd worden. Onder voorzitterschap van de wethou der van Onderwijs zal een culturele com missie worden ingesteld, die het werk zal ovei-nemen van de bestaande commissie voor toneel en de vereniging voor de muzi kale ontwikkeling van de schooljeugd. Sub commissies zullen zich dan bezig houden met de filmkunst en de beeldende kunsten. B. en W. overwegen de mogelijkheid om de bijdx-agen der ouders voor de melk- verstrekking op de scholen te verlagen. Van de 4350 kinderen die thans op school melk drinken, zijn er 3920 van het openbaar- en 430 van het bijzonder ondexwijs.' Dit is res- pectievelijk 48 en 2.79% van het totaal aantal kinderen. De besturen van de in Haarlem geves tigde bijzondere lycea hebben aan de ge meente subsidie gevx-aagd. De vraag of deze verleend kan worden is thans een punt van overweging in het college van B. en W. Het aantal buitenleerlingen op de ge meentelijke H.B.S.'en, Lycea en Gymnasium is sinds 1949 tex-uggelopen van 800 tot 700. De verwarmingsinstallatie van de H. B.S. A (die 36 jaar dienst gedaan heeft) zal vernieuwd worden. Overwogen wordt of het mogelijk is, met inschakeling van een particulier, de bestaande boerderij bij het Noordersport park te veranderen in een theehuis en kin- der-boerderij. De bouw van een muziektent in de Hout is ter hand genomen. B. en W. zijn bezig een commissie in te stellen om het vraagstuk te onderzoeken welke maatregelen de gemeente moet ne men inzake de Winkelsluiting. Wegens de vertraging bij het verlenen van de ministeriële toestemming tot het houden van de verloting van het modclhuis heeft Haarlems Bloei besloten deze loterij niet te doen doox-gaan. Het Streekplan Kcnnemerland-Zuid zal binnenkort gereed komen. Wat de straatverlichting betreft zullen alle gaslantaax-ns door electrische lichtpun ten vervangen worden. Dit werk wordt successievelijk uitgevoerd. Nu de huren van de nieuwe arbeiders woningen stijgen zullen B. en W. de moge lijkheid van huurbijslag in overweging ne men en hiertoe voorstellen bij de raad in dienen. ADVERTENTIE '4"rElT CEHAHD*^ jC Nou en oil Je moet wel eens even uitblazen. En dan een Strand en.... je knapt weer op, manl Bovendien is de prijs nog VERLAAGD tot Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk moet zijn gepost, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië en Nieuw Guinea: „Oranje" (29 April); naar Nederlandse Antillen: „Oberon" (28 April); naar Suriname: „Stentor" (30 April); naar Canada: „Noordanx" (24 April); naar Australië en Nieuw Zeeland: via Engeland (26 April); naar Zuid-Amerika: „Albadi" (23 April). Deze trotse handen dragen de kostelijke en kostbare sleur, die de Marezaten- trawler „Johannes Polderman" gisteren in IJmuiden aanvoerde: ruim 70 kilo van het allerfijnste vissevlees; dat door de „Unievis" is gekocht. Ze zeggen, dat alleen champagne de juiste combinatie is met hetgeen dit visje oplevert. Een schalk is een dienaar. Een maar schalk is een dienaar die voor de maar, het paard, de merrie zorgt, dus: de paar denknecht. Het woord is in goede doen gekomen en duidt nu de hoogste mili taire rang aan. In hofmaarschalk zit nog een restje van de oude betekenis: deze functionaris is wel niet belast met de zorg voor de paarden, maar hij heeft het oppertoezicht over de huishouding van een vorst. Wij gebruiken het woord schalk nu in de zin van: grappenmaker, snaak, guit. Schavuit wordt ook wel in die zin gebezigd, maar ook ernstig. Eigenlijk betekent dit woord: nachtuil (Frans: chouette), dus: boosdoener in het donker. k. TONEEL EN CABARET Zaterdag 19 April, Stadsschouwburg, 8 uur: „Herhalingsoefeningen" door het cabaret van Wim Sonneveld, met medewerking van Emmy Arbous, Lia Dorana, Conny Stuart, Diny de Neef, Albert Mol, Guus Verstraete en Han Beuker. De beste nummers van de laatste tien jaren Zondag 20 April, Stadsschouwburg, 8 uur: „Herhalingsoefeningen" (zie Zaterdag). Woensdag 23 April, Mincrva-Theater, Heem stede, 8.15 uur: Cabaret Wim Sonneveld met „Herhalingsoefeningen" (zie Zaterdag). Donderdag 24 April, Stadsschouwburg, 8 uur: Het Rotterdams Toneel onder regie van Frits van Dijk vertoont „Bonaventui'a" van Charlotte Hastings, met Charlotte Kohier en vele anderen. MUZIEK Zondag 20 April, Huize Hesmerg, 8 uur: In de reeks uitwisselingsconcerten met het atelier Marcel Hastir zingt de eerste tenor van de Brusselse Opera liederen van Pou- lenc, Debussy, Schubert en componisten uit de 16de en 17de eeuw (Lanckhorstlaan 99, Heemstede). Maandag 21 April, Concertgebouw, 8 uur: Operaconcert door het Koninklijk Man nenkoor „Caecilia" onder leiding van Nico Hoogerwerf. Solisten zijn Antonia Covalo, Florry SlemmerHoltrop. Hermine Preyer van Amstel. Ben Swaap, Wim van Veen, George Sprijkstra en Henk Weimar. Bege leidingen door de pianist Karei Schouten. Dinsdag 22 April, Concertgebouw, 8 uur: Eerste concert in de Beethovencyclus van de HOV. Onder leiding van Toon Ver- hey worden uitgevoerd de ouverture Leonore III. het Vierde Pianoconcert en de Tweede Symphonie. Soliste is de Engel se pianiste. Moura Lympany. Woensdag 23 April, Stadsschouwburg, 8 uur: De Compagnia d' Opera Italiana met solis ten van de Scala te Milaan voert „La Traviata" van Verdi op. In de voornaamste rollen: Magda Piccarola. Guiseppe Nasein- bene en Antonio Nardplli. Dirigent is Gino Barsanti. Donderdag 24 April. Grote of St. Bavokerk, 2 uur: Orgelbespeling door George Robert. Het programma vermeldt werken van Bach. Sweelinck, Handel, de Klerk en Andriesscn. Donderdag 24 April, Concertgebouw, 8 uur: Koor Katholiek Haarlem voert met bege leiding door de H.O.V. het oratorium „L'Enfance du Christ" van Hector Berlioz uit. Solistische medewerking verlenen Lucienne de Hoog—Bouwman. Han le Fèvre, Jan van der Ree en Frans van de Ven. Het geheel staat onder leiding van Albert de Klerk. DIVERSEN Vrijdag 18 April, restaurant Boekenrode, 8 uur: Dr. W. D van Wijngaarden, directeur van het Rijksmuseum voor oudheden te Leiden, spreekt over Egyptische beeld houwkunst voor de vereniging Buurtbe- lang Aerdenhout-Bentveld. Vrijdag 18 April, Die Raeckse, 8 uur. Voor de internationale vereniging Bellamy wordt de geluidsfilm ..Land uit zee" van Hornecker vertoond. Daarna spreekt mr. dr. A. Manussen over „De worsteling tus sen welvaart en ondergang". Zondag 20 April, Frans Halstheater, 10.30 uur: Jhr. dr. J. C. Mollerus over zijn we reldreizen. „Per vliegtuig naar India". Maandag 21 en Dinsdag 22 April, Stads schouwburg, 8 uur: „De dansende stad" door het dilettanten-operrettegezelschap „Diogé" onder leiding van Henk Steen- kist. Dinsdag 22 April, Begijnhofkapel, 8 uur: De schrijver K. Norel vertelt ervaringen van zijn reis naar Canada en zijn ontmoetingen met Nederlandse emigranten. Gelegenheid tot het stellen van vragen. Woensdag 23 April, Concertgebouw, 8 uur: Herdenking door de Nederlandse Reis- vereniging van de landing van Jan van Riebeeck in Zuid-Afrika. Spreker de heer J. H. Kleine Staarmann. Vertoning van het journaal „Ons Nuus" en enige documen taire kleurenfilms. TENTOONSTELINGEN Het Huis Van Looy: Werken van zeven leden van „Kunst zij ons Doel" tot 28 April, op werkdagen van 10—17 uur, des Zon dags van 1317 uur. Aan de expositie ne men deel J. B. Kamp, S. Klinkenberg, Oscar Mendlik, S. le Poole, A. Potgieter, S. H. de Roos en Jan Visser. Kunsthandelaar Leffelaar. Grote Markt: Van 15 April af expositie van schilderijen, aquarellen en grafiek van Jeanne Bieruma Oosting, dagelijks van 10—17 uur, tot 11 Mei. Gemeentczaal Doopsgezinde Kerk. Frankc- straat: Tentoonstelling van schilderijen en pastels van Tine Honig. Van 20 April tot 1 Mei op werkdagen van 115 en des Zondags van 25 uur. Vishal, Grote Markt: „De Noordzee". Zee- watertaquaria, scheepsmodellen en diepzee reportage. Op werkdagen van 1013, van 1417 en van 1922 uur, des Zondags van 1018 en van 1922 uur. Tot 22 April. Kunsthandel Frans Heerkens Thijssen: Spoorwegtafel, dagelijks van 10—12, van 14—.16.30 en van 2022 uur, behalve op Zondagmorgen, tot 22 April. Uit cs Opregte Haarlemsche Courant van 17 April 1852 HAARLEM - Dezer dagen is bij eene bezigtiging der zeewerken van het Hoog- heemraadschaip Rijnland te Houtrijk en Polanen nabij Halfweg, aan de planken eener beschoeijing van het IJ een insect ontdekt, dat groote schade aan deze be schoeijing blijkt te hebben teweeg ge bracht, doordien het het harde greenen hout heeft doorboord met vele kanalen. Het Insect heeft zes pooten en bestaat uit elf of twaalf geledingen. De kop is voorzien van twee scharen en twee horens. Bij een verder onderzoek heeft men nog meer van deze dieren aange troffen, die aan het houtwerk aanzien lijke schade hadden aangerigt door het boren van hunne kanalen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5