Bouw van ongeveer 145 woningen aan het einde van de Dompvloedslaan Lisse Hoofddorp Bennebroek Zandvoort Heemstede Nederlandse ingenieurs naar Syrië Voor f 24 millioen aan spaarbrieven geplaatst Nog geen verhoging van vetgehalte van melk Veel belastingbiljetten nog niet ingeleverd De doodstraf in het oorlogsstrafrecht De nationale herdenking te Bloemendaal Congres van Partij van de Arbeid te Nijmegen Tekorten van electriciteitsbedrijven Nijpende woningnood in Bloemendaal Coöperatieve Boeren leenbank Contactavond ULO-school Gunning Feestavond „Zandvoortmeeuwen" Hulp bij belangrijk economisch project Uitvoer in Maart dekte 97 van de invoer Woningbouwlening Minister Mansholt: Benoeming van burgemeesters Drie jaar geëist tegen ex-gemeente-ontvanger Ministers achten handhaving noodzakelijk Indonesische pers verbolgen over affaire-Westerling Hoog water in de V.S. Hockey Truidt Terwindtbeker Deense gokkers in Parijs gegrepen Geschil tussen Belgische arbeiders en werkgevers Scheepvaart VRIJDAG 18 APRIL 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ry i „De i'aad van de gemeente Bloemendaal kennis genomen hebbend van de uiteenzet ting met betrekking tot het woningbouw- vraagstuk in de gemeente Bloemendaal, gelet op het nog voor de gemeente ter be schikking staande woningbouwvolume van ongeveer 150 woningen tot het einde van het jaar 1952, is van oordeel dat de nij pende woningnood van de eigen bevolking in de gemeente niet binnen afzienbare tijd kan worden gelenigd tenzij ten spoedigste wordt overgegaan tot het uitvoeren van het plan voor de bouw van ongeveer 145 wo ningen aan het oostelijk einde van de door te trekken Dompvloedslaan. De raad is overtuigd, dat door B. en W. van Bloemen daal alles in het werk wordt gesteld om deze woningbouw te bevorderen, doch hierin geremd wordt door omstandig heden buiten de macht der gemeente. Hij nodigt B. en B. derhalve uit, alles in het werk te stellen, wat nodig is, om de nood zakelijke medewerking ook van andere overheidslichamen te verkrijgen ten einde de bestaande woningnood van de Bloemen- daalse bevolking ten spoedigste tot een be vredigende oplossing te brengen". Deze motie heeft de gemeenteraad van Bloemendaal Donderdagmiddag aangeno men naar aanleiding van een bespreking over het woningvraagstuk. De heer Smidt van Gelder (V.V.D.), die wegens va- cantie van mr. F. P. Th. Rohling en wegens ziekte van mr. J. C. C. W. Hijszeler als tijdelijk wethouder optrad, leidde het punt in. Hij merkte op, dat er minstens 100 tot 120 woningen noodzakelijk zijn om de nood op te heffen. Dat is niet mogelijk omdat hogere instanties het uitbreidingsplan niet goedkeuren. Daarom achtte de spreker het van belang het vraagstuk aan de orde te stellen, opdat de bevolking de indruk krijgt, dat de vertraging in het woning vraagstuk niet bij het gemeentebestuur van Bloemendaal ligt. Ir. De Vassy (Arbeid) diende een motie in waarop mr. De Jong Schou wenburg (C.H.) een amendement in diende. De gewijzigde tekst van deze motie is hierboven vermeld. Laatstgenoemde wil de er de nadruk op vestigen, dat B. en W. diligent zijn en dat de zaak niet vlot door invloeden buiten de gemeente. De heer F ij e n vroeg of het mogelijk was ook in Vogelenzang woningen te bouwen. De voorzitter, burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex, zeide dat door publica ties bezoekers van het Huisvestingsbureau de indruk hebben gekregen, dat de stagna tie niet bij B. en W. ligt, maar bij commis sies van de provincie. Met de motie kon de spreker zich verenigen. Het bouwen van woningen in Vogelenzang zal in dit geval niet zo veel succes hebben, omdat er maar weinig bewoners uit het noordelijk deel der gemeente naar Vogelenzang willen ver huizen. Hierna werd de motie aangenomen. Geldlening van 80.875 De raad verenigde zich met een voorstel van B. en W. een lening van 80.875 tegen een rente van 4 1/4% aan te gaan bij de Bank van Nederlandse gemeenten ten be hoeve van de bouw van woningen. Dit be drag kan geleend worden dank zij de wo ningbouwleningen. Tijdens de besprekingen bleek, dat en kele leden de lening nog niet urgent acht ten, omdat er nog geen definitieve plannen zijn voor het bouwen van woningen. De heer S c h u 1 z (Arbeid) merkte op, dat er wel plannen gereed liggen. Indien die aangenomen worden en de gemeente beschikt niet over geld dan kan er van uit voering niet veel komen. Het is niet erg enkele maanden rente te betalen. Mr. De Jong Schouwenburg zei- de, dat enkele Bloemendalers ingeschre ven hebben op de nationale woningbouw leningen en daarbij bepaald hebben, dat het geld bestemd moet worden voor Bloe mendaal. Hiervan moet de gemeente ge bruik maken. Het voorstel werd aangenomen. De raad besloot nog niet over te gaan tot definitieve vaststelling van het uitbrei dingsplan Sparrenhepvel, omdat er nog be sprekingen gevoerd moeten worden. De volgende punten werden aangeno men: Voorstel tot het nemen van een beslis sing op een aantal bezwaarschriften van Donderdagavond hield de Boerenleen bank haar jaarvergadering in de veiling zaal van de H.B.G. De voorzitter de heer J. W. A. Lefèber besprak in zijn openings woord het nut van het sparen voor de jeugd. Het jaarverslag vermeldde een om zet van 108.800.000. Het aantal leden is gestegen tot 546 en het aantal spaarreke ningen tot 3700 met een gezamelijk tegoed van 3.640.000,Na toelichting van de kassier werden de balans en verlies- en winstrekening goedgekeurd. De winst werd bij de reserve gevoegd welke thans ruim 3 ton bedraagt. Herkozen werd als lid van de raad van toezicht de heer G. C. Tromp, en eveneens hét .bestuurslid de heer J. P. Segers. KERKVEILING De kerkveiling voor een orgel in de nieuw te bouwen kerk aan de Oranjelaan, heeft de som van f 800 opgebracht. Dr. Th. RUYS NAAR CANADA Dr. Th. Ruys Jr., predikant bij de Ge reformeerde kerk vertrekt Zaterdag 26 April als geestelijke verzorger der emi granten met de „Sibajak" voor een reis naar Canada. Ook maakt hij een rondreis door Canada. GEREFORMEERDE KERK Tot ouderling der Gereformeerde kerk zijn gekozen de heren P. Helmus en C. P. Plug en tot diaken de heer W. Montagne. BEURSBERICHTEN Tarwe 23—24,50; gerst 33—35; haver 28—33; capucijners 28—33; groene erwten 42—49; bruine bonen 2832; rogge 32—34; blauw- rpaanzaad 87—93; karwijzaad 6468. OPBRENGST EMMABLOEMCOLLECTE De Emmabloemcollecte, georganiseerd door „Het Witte Kruis" heeft in totaal f 328 opgebracht. Dit is een hogere op brengst dan in 1951. feitelijke aard tegen plaatsing van eigen dommen op de monumentenlijst. Voorstel tot het nemen van een beslis sing op een aantal bezwaarschriften van juridische aard tegen plaatsing van eigen dommen op de monumentenlijst.' Voorstel tot vaststelling van partiële uit breidingsplannen „Juliana van Stolberg laan" en „Veldlaan". Voorstel tot het verlenen van medewer king ex artikel 72 l.o. wet 1920, ten behoe ve van dé St. Adelbertusschool te Bloe mendaal. Voorstel tot het verlenen van eervol ont slag aan mejuffrouw W. D. Langhorst, on derwijzeres aan de Julianaschool te Over- veen. Voorstel tot het verlenen van goedkeu ring aan rekening 1951 en begroting 1952 van de „Stichting Openluchttheater Bloe mendaal". Voorstel tot toetreding van de gemeente als lid van het Nederlands congres voor openbare gezondheidsregeling. Voorstel tot het "verlenen van ontheffing bebouwingsvoorschriften aan ir. P. H. de Groot. In „Zomerlust" werd gisteravond een contactbijeenkomst van de ULO-school ge houden. De avond had een geanimeerd verloop. Muziek, sketches en liedjes wisselden el kaar in bonte opeenvolging af. Het hoofd der school, de heer A. J. van der Waals, oogstte met zijn traditionele schoolschnitt- zelbank een groot succes. De accordeon virtuoos Jan Davids ontketende een spon tane „Community-singing", mr. Tims oogstte als muzikale clown groot succes en het dansorkest „The Moonlight Serenaders" van Henny Hildering verzorgde de dans muziek tijdens het bal. Op 21 Maart werd ten raadhuize het bouwen van een filtergebouw en het ver bouwen van het bestaande zuiveringsge bouw van het gemeentelijk waterleiding bedrijf op het terrein van het pompstation san de Düindoornlaan te Bentveld aanbe steed. Burgemeester en Wethouders heb ben deze werken gegund aan de laagste inschrijf ster, de firma G. van der Meulen en Zoon te Zwartsluis, voor f r ^00. De voetbalvereniging „Zandvoortmeeu wen" geeft op Zaterdag 26 April in theater Monopole een feestavond voor leden en genodigden. Opgevoerd wordt de revue: „Goeie soep", waarna een bal zal volgen met medewerking van „The Music Players". Tevens zal op deze avond het tweede elftal worden gehuldigd, dat on langs het kampioenschap in zijn afdeling heeft" behaald. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Walter Cornelis, z. van J. L. Moors en V. Piedzioch; Elze Marilijn, d. van R. Valk en H. J. Fortgens. ONDERTROUWD: G. Zwemmer en C. Polak. GEHUWD: J. P. Schoone en K. Paap. OVERLEDEN: W. Koper, oud 85 j. BURGERLIJKE STAND GEBOREN:-Thomas, z. van A. Koren en M. Tandy; Magda, d. van W. A. Philippo en M. M. van Til; Eleonora Augusta, d. van J. Schroder en T. Sorgdrager; Anna Maria. d. van H. R. van Leeuwen en A. J. Duwel; Jan netje Marina, d. van J. B. Pennock en W. G. Augustijn. ONDERTROUWD: H. M. J. Breuer en J. M. van der Aar; G. Th. Leuven en A. Th. M. de Kok; P. Reijns en G. Romviel; J. J. Sie- zenga en H. M. Baalbergen. GETROUWD: F. W. Reith en G. J. M. Buschman. OVERLEDEN: Mej. J. F. van Zonneveld, 80 j.; Wed. J. M. ClavauxMaarsman, 78 j. Het staatshoofd van Syrië heeft een contract geratificeerd, dat is gesloten tus sen het in Den Haag gevestigde Neder landse adviesbureau voor ingenieurswer ken in het buitenland „Nedeco" en de di rectie van het te Damascus gevestigde bureau voor de Ghab-valleiwerken. Voor de uitvoering van dit contract zal Zater dag een foto-„Dakota" van de K.L.M, naar Syrië vertrekken voor het maken van een opname van een gebied van 2500 vierkante kilometer. Met dit toestel zullen tevens vijf ingenieurs van het ingenieurs bureau Dwars, Heederik en Verhey te Amersfoort en de Nederlandse Heidemaat schappij vertrekken, die studie zullen ma ken van een groot project voor de econo mische ontwikkeling van Syrië. Dit betreft niet alleen het droog leggen, irrigeren en in cultuur brengen van 60.000 hectaren bouwgrond met alle bijbehorende planning van dorpen en we gen, maar ook de viscultuur en de energie voorziening door middel van waterkracht van het gehele gebied. Hiervoor zal vermoedelijk een groot re servoir moeten worden ontworpen, dat te vens dient voor bevloeiïngsdoeleinden en regulering van rivierdebieten. In de ko mende weken zullen zich nog een dozijn Nederlandse deskundigen naar Syrië be geven. De gehele studie moet in een jaar zijn voltooid. Volgens voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van de invoer in Maart 1952 774 millioen (vorige maand 724 mil lioen, terwijl voor een waarde van 751 lioen), terwijl voor een waarde van ƒ751 werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage steeg van 89 op 97 procent en bereikte daardoor weer bijna het evenwichtsniveau. De Bank voor Nederlandse Gemeenten deelt mede, dat de telling van de bij de bank ingekomen voorkeurskaarten voor de 4 M lening en de 0-5-10 percent lening heeft plaatsgevonden. Op de 414 percent-lening was voor 69 millioen ingeschreven. Van dit bedrag werd circa 58 millioen aan voorkeur voor be paalde gemeenten uitgesproken. Ten aan zien van de 0-5-10 percent-lening, welke 4.1 millioen opbracht, bedraagt het voor keursbedrag circa 3 millioen. De voor keursbedragen- zijn reeds ter beschikking gesteld van de gemeenten, waarvoor door de inschrijvers voorkeur was uitgesproken. De uitgeoefende voorkeur ligt naar de bank mededeelt gespreid over de ge meenten, zodat de hier en daar geuite vrees dat het voorkeurssysteem zou leiden tot een gTote opeenhoping van gelden in en kele gemeenten, ongegrond is gebleken. Het bedrag van 1.2 millioen, waarvoor geen voorkeur is uitgesproken, zal thans worden toegewezen aan die gemeenten, welke daaraan de meeste behoefte hebben. Aan rentespaarbrieven is thans voor een bedrag van 24 millioen gepjaatst. De voor keursbedragen van deze lening kunnen pas na afsluiting worden vastgesteld. In een rede voor de „Bond van Coöpera tieve Zuivelfabrieken in Friesland" heeft minister Mansholt gesproken over het vet gehalte en de prijs van consumptiemelk. Als het vetgehalte van deze melk van 2 y, percent op 3'/2 percent zou worden ge bracht, dan zou dat een prijsstijging van de melk betekenen met 12>/2 cent dus van meer dan 50 percent per liter. „Het is dus duidelijk", aldus de minister, „dat dit althans nu nog niet moet gebeu ren, want afschaffing van subsidies en verhogen van het vetgehalte zou de con sumptie ernstig benadelen. Het is daarbij de vraag of het publiek zich niet van de melk zou gaan afwenden. Bovendien zou door een hiermee gepaard gaande vermin dering van productie de kosten gaan stij gen". De minister verklaarde zich overi gens een principiële voorstander van ver hoging van het vetgehalte van melk. Het is, naar hij verder zeide, „gewenst de consumptie zo hoog mogelijk te hou den. In Nederland ligt deze op 200 liter per persoon, maar in andere landen, bij voorbeeld Noorwegen, is deze veel hoger, zouden we overgaan tot afschaffing van subsidies, dan zou dit alleen reeds een prijsstijging van ongeveer dertig percent betekenen", Tot verleden week Zaterdag is nog maar ruim één derde van het aantal uitgereikte aangiftebiljetten voor de Inkomstenbelas ting over 1951 terugbezorgd, zo deelt het ministerie van Financiën mede. Het aan giftebiljet had uiterlijk Dinsdag ingeleverd moeten zijn. Alleen voor effectenbezitters is de termijn verlengd tot 29 April. Dit jaar is voor het eerst op het niet of te laat inleveren van het aangiftebiljet een boete gesteld. Deze komt neer op een verhoging van de aanslag met vijf procent, met een minimum van 5. Lidmaatschap van politieke partij geen essentiële factor Minister Beel heeft in zijn Memorie van Antwoord over de begroting van Binnen landse Zaken aan de Eerste Kamer onder meer medegedeeld, dat het al of niet lid zijn van een politieke partij geen essentiële factor behoeft te zijn bij de benoeming van een burgemeester. Anderzijds is het dui delijk, dat de politieke denkrichting van een gegadigde voor het burgemeestersambt een belangrijk gegeven is bij het beant woorden van de vraag, of hij in een be paalde gemeente past. Verwacht mag dan ook worden, dat elke candidaat een dui delijk standpunt inneemt ten aanzien van de belangrijke principiële vragen op poli tiek terrein en zich niet beroept op neu traliteit in deze, welke in wezen zou moeten worden gezien als een zich onttrekken aan een bezinning op dit stuk. Aan de wijze van benoeming van de bur gemeester wordt door de staatscommissie tot herziening van de Grondwet aandacht geschonken. In dit stadium wil de minister van Binnenlandse Zaken volstaan met op te merken dat hij er persoonlijk geen voor stander van is de gemeenteraad invloed toe te kennen bij de benoeming van de burge meester. Hoewel ook de minister doordrongen is van de belangrijkheid van de wethouders functie, vooral die in grote gemeenten, komt het hem voor, dat zowel het thans geldende bezoldigingspeil als de regeling, welke in de Gemeentewet is opgenomen met betrekking tot het toekennen van pen sioen of wachtgeld aan wethouders, alles zins redelijk kan worden genoemd Verduisteringen bij het Harens gasbedrijf De procureur-generaal bij het gerechts hof te Leeuwarden eiste Donderdag tegen de 48-jarige voormalige gemeente-ontvan ger van Haren D. P. te Groningen een ge vangenisstraf van drie jaar met aftrek wegens verduistering van f 34.000 ten na dele van de gemeente en het gemeentelijk gasbedrijf. De getuige-deskundige J. C. de Vries, controleur van de rijksbelastingen te Am sterdam, deelde mede te hebben bemerkt, dat verdachte dikwijls fictieve uitgaven heeft geboekt, die gedekt werden door valse bescheiden. De fraude was vinding tijk gecamoufleerd. In zijn requisitoir zeide de procureur-generaal dat de huiselijke omstandigheden van verdachte een grote rol hebben gespeeld, want voor zijn gezin had hij grote bedragen nodig. De recht bank heeft volgens hem teveel aandacht geschonken aan het reclasseringsrapport. De procureur-generaal eiste drie jaar met aftrek. De rechtbank had verdachte ver oordeeld tot twee jaar met aftrek. De ver dediger vroeg het hof de opgelegde straf te willen verlagen, subsidiair het vonnis van de rechtbank te bevestigen. De ministers van Justitie, van Oorlog en van Marine hebben de Tweede Kamer hun Memorie van Antwoord doen toekomen over het wetsontwerp Vaststelling van de Wet Oorlogsstrafrecht alsmede van enige daarmede verband houdende wijzigingen in het Wetboek van Strafrecht, het Wetboek van Militair Strafrecht en de Invoerings wet Militair Straf- en Tuchtrecht. Vele Kamerleden hadden bezwaar ge maakt tegen het schrappen van de be perking, dat de doodstraf slechts mag wor den uitgesproken, indien de rechter oor deelt, dat de veiligheid van de staat haar toepassing eist. Men dient echter te be denken, zo zeggen de ministers dat het handhaven van deze beperking zou mede brengen, dat de doodstraf niet of niet dan met gebruikmaking van een zeer gewron gen redenering zou kunnen worden opge legd na afloop van een oorlog. Men be denke ook, dat in bepaalde gevallen de doodstraf juist om haar onmiskenbaar afschrikwekkende werking noodzakelijk is. Zou men op desertie uit een door de vijand aangevallen of met aanval bedreigde plaats of post niet de doodstraf stellen, dan zou een strafvervolging een premie zijn op het plegen van deze desertie. Naar de mening van de ministers dient men ook voorzichtig te zijn met de stelling, dat de doodstraf niet een juiste straf zou zijn voor de zeer ernstige misdrijven, waarvoor zij na de oorlog is opgelegd. Gebleken is dat deze straf, waarvan de oplegging niet meer door de veiligheid van de staat werd geëist en die als afschrikking ternauwer nood nog dienst behoefde te doen, alge meen als rechtvaardig is aanvaard. Sommige leden willen de handhaving van de doodstraf alleen baseren op haar afschrikwekkende werking, uit vrees dat een argument, hetwelk een verwijzing naar de vergeldingsgedachté bevat, ook invoering van de doodstraf in het gewone recht mogelijk zou maken. Dit laatste ligt niet in het voornemen van de minister van Justitie. Het strafrecht voor het Europese leger De vraag is gesteld of niet de samen werking op militair gebied tussen Neder land en andere landen aanleiding moet zijn tot een herziening van ons militair straf- en tuchtrecht. Het Noord-Atlantisch Verdrag geeft daartoe op zich zelf geen aanleiding, daar krachtens dit verdrag de legers als nationale legers blijven opereren. Een andere zaak is het wanneer de Euro pese defensiegemeenschap tot stand komt. Europese militairen zijn immers niet meer nationaal van status, doch Europees. De consequentie is, dat voor het Europese leger een eigen Europees wetboek van mi litair strafrecht zal moeten worden opge steld. Reeds tijdens de conferentie over de Europese t Defensiegemeenschap is een commissie ingesteld om de samenstelling van zulk een wetboek ter hand te nemen. Terecht, aldus de ministers, wordt in het verslag de nadruk er op gevestigd, dat in het bijzonder in het Europese leger de verhouding van meerdere tot mindere ge regeld zal moeten worden. Uiteraard zal dit in het te scheppen wetboek van mili tair strafrecht geschieden. Mocht dit wet boek niet tot stand komen vóór de oprich ting van het Europese leger, dan zal, naar de mening van de ministers, dit een onder werp zijn, dat in de voor de overgangs periode geldende bepalingen een uniforme regeling zal behoeven. Op Zaterdag 3 Mei wordt weer de Stille Tocht naar de Erebegraafplaats te Overveen gehouden, 's Avonds om zes uur begint een bijeenkomst in de garage van Publieke Werken aan de Brouwerskolk- weg te Overveen. Deze bijeenkomst is be doeld als een gelegenheid tot ontmoeting van de nabestaanden der gesneuvelden met de inwoners van Bloemendaal. De sprekers zullen zijn: ds. D. Ringnal- da en pater C. Tynagel O.F.M. Om vijf voor zeven vertrekt de stoet, geformeerd uit de nabestaanden en be zoekers van de bijeenkomst en ieder, die zich bij hen wil voegen, van de Brouwers- kolkweg, hoek Zeeweg. Medevoering van vlag of vaandel is niet toegestaan. Aan het hoofd van de stoet hebben alleen de nabestaanden een ereplaats. De stoet zal een gesloten geheel vormen, zodat zij die de formatie volgen, niet tot de deelne mers zullen worden gerekend. Zij zullen pas toegang tot de Erebegraafplaats krij gen na acht uur, opdat de plechtigheid niet wordt verstoord. Van zes uur af zullen de vlaggen half stok hangen. Laat elke inwoner van Bloe mendaal deze hulde brengen. Van kwart voor acht tot acht uur zullen de klokken in de gemeente luidën. Om acht uur vangen de twee minuten stilte ter her denking van de gevallenen aan. DJAKARTA (Aneta). De Indonesische bladen te Djakarta besteden veel aandacht aan de berichten over Westerling. „Abadi" verwondert er zich in een hoofdartikel over, dat Westerling zo kort na de arres tatie weer door de Nederlandse autoritei ten in vrijheid werd gesteld en vraagt zich af, of de Nederlandse procureur-generaal niet over genoeg bewijzen beschikt ten aanzien van de gepleegde misdaden. De Nederlandse regering zegt het blad heeft immers reeds vroeger door een com missie een onderzoek doen instellen naar de moord op 40.000 personen in Zuid- Celebes, waarvan Westerling door het blad wordt beschuldigd. Het blad dringt er op aan, dat de Indonesische regering aan de Nederlandse om nadere gegevens zal ver zoeken in verband met Westerling's ar restatie en vrijlating. Abadi noemt de vraag door wie Westerling nu wordt berecht, dooi de Nederlandse rechter in Nederland of door de Indonesische rechter in Indonesië, in feite van weinig betekenis en acht de hoofdzaak, dat Westerling zwaar zal wor den gestraft voor zijn misdaden. De dood straf, zoals door het hof te Neurenberg werd geëist jegens de nazi-misdadigers, is hier op zijn plaats, aldus „Abadi". „Pedoman" noemt de houding van de Nederlandse autoriteiten, die Westerling op vrije voeten hebben gesteld, uiterst onsym pathiek. De uitlevering van Westerling aan Indonesië is voor Indonesië een belangrijke kwestie, aldus het blad. De Eenheidsvakcentrale heeft in een brief aan de secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, protest aangetekend tegen, wat zij noemt „de schending der vakverenigings rechten in Nederland". Zij wijst in de brief onder meer op het ambtenarenverbod. Het verkiezingscongres van de Partij van de Arbeid, dat heden en morgen ge houden wordt in „De Vereniging" te Nij megen is geopend door de heer J. J. Vor- rink, in tegenwoordigheid van de voorma lige Britse minister van Buitenlandse Za ken, Herbert Morrison, minister-president dr. W. Drees, de ministers Joekes, Mans holt en In 't Veld, de staatssecretaris mr. dr. A. van Rhijn, de voorzitter van de Eer ste Kamer, mr. J. A. Jonkman en de bur gemeester van Nijmegen, mr. Ch. Hustinx. De heer Vorrink zei onder meer dat dit verkiezingscongres in zekere zin een af sluiting vormt van het interne beraad, dat de laatste maanden in de partij heeft plaats gehad en waarbij de taken der agrarische bevolking, de noden en zorgen van de mid dengroepen, in het bijzonder die van de middenstand en de vraagstukken der jon gere generatie zijn bestudeerd. Sprekende over het nieuwe plan van de Partij van de Arbeid zei de heer Vorrink dat men thans zal moeten bezien hoe de gebreken en tekortkomingen zullen kun nen worden opgelost. Het program vond buiten de partij een objectieve belangstel ling, aldus de heer Vorrink, maar bij de naderende verkiezingen is er sprake van een meer eenzijdige kijk, waartegen men zich zal weren. D« afsluiting van het in terne beraad luidt ook de periode in, waar in de partij een zo breed mogelijke verkie zingsmassa moet voorlichten. De regering heeft besloten om indien het de provincies en gemeenten niet zou gelukken de financieringstekorten der elec triciteitsbedrijven, welke overblijven nadat de tariefsverhoging, bedoeld in de nota in zake de electriciteitspolitiek is ingevoerd, te dekken door het aantrekken van gelden op normale wijze voor het jaar 1952 de gemeenten en provincies te helpen bij de overbrugging van deze tekorten, zo heeft de minister van Binnenlandse Zaken aan de Eerste Kamer medegedeeld. Voorts zegt de minister, dat het zo ge naamde afstandsgas in zijn verschillende vormen een steeds toenemende rol zal gaan spelen in de totale gasvoorziening van ons land, waardoor uitbreiding van plaatselijke gasfabrieken voor een goed deel achter wege zal kunnen blijven. Daar dit gas met economisch geringere offers wordt voort gebracht dan het gas van plaatselijke fa brieken is een verhoging van de gasprijs ook uit dien hoofde geenszins noodzakelijk. Op de velden bij het Wagenerstadion in Amstelveen zijn Donderdag wedstrijden voor jeugdelftallen meisjes gespeeld om de Truidt Terwindtbeker. De beker werd gewonnen door Laren. Uit deze omgeving hebben aan het tournooi deelgenomen meisjeselftallen van Alliance, HBS. Rood Wit en BDHC. Alle ploegen speelden vier wedstrijden. In het A-tournooi werd BDHC a in de halve finale uitgescha keld. BDHC b eindigde in het" B-tournooi op de tweede plaats. Zaterdag wordt op dezelfde velden het tournooi om de Bosplanbeker (jongens) ge houden. Hieraan nemen deel elftallen van BMHC, HBS, Alliance en Eechtrop. Reuter. De 38 km lange verhoogde oevers die de Amerikaanse tweelingsteden Omaha en Council Bluffs beschermen, hou den het nog steeds uit tegen de druk van het' water van de Missouri, dat blijft- stij gen. Van de 100.000 mensen, die door de overstroming van de Missouri en Missis sippi in het Midden-Westen, welke een schade van 100 millioendollar heeft ver oorzaakt, hun woningen moesten verlaten, zijn er 40.000 afkomstig uit Omaha en Council Bluffs. Drie kwart van Omaha ligt nog veilig achter zandzakken. Bij St. Paul (Minnesota) bereikt de Mississippi een re cordstand. Volgens generaal Piek, hoofd van de ge nietroepen, die Woensdag president Tru man vergezelde naar een conferentie met de gouverneurs van zeven staten in het Midden-Westen, heeft de overstroming het spoorwegnet op 27 plaatsen en de hoofd wegen op 83 plaatsen onderbroken. PARIJS (A.N.P.) De Parijse politie heeft twee Denen in hechtenis genomen van wie vermoed wordt dat zij behoren tot een combinatie met vertakkingen in verscheidene Europese landen, waarvan de leden zich bezig hielden met het knoeien met weddenschappen op paarden rennen. Zij worden ervan beschuldigd de Franse radio-bepalingen te hebben over treden door gebruik te maken van een clandestien zendstation. Volgens de politie zonden de beide De nen de uitslagen van paardenrennen in code per radio naar hun cliënten in an dere landen, voordat de officiële uitslagen bekend waren gemaakt. Dit maakte het mogelijk om op het laatste ogenblik voor delige weddenschappen af te sluiten. Radiowagens van de Franse politie had den al wekenlang kortegolfuitzendingen opgevangen. Eind Maart leidde het spoor naar de racebaan te St. Cloud bij Parijs. Een overvalwagen werd er op uit gestuurd en men trof een grote auto aan tijdens de races, voorzien van een antenne van vijf meter. Eén van de Denen stond op het dak met een verrekijker, de andere bediende het zendstation in de auto. BRUSSEL (Reuter). De vertegen woordigers der Belgische werkgeversorga nisaties in de raad, waarin deze organisa ties overleg plegen met de vakbonden en de regering, hebben gisteren een bijeen komst van deze raad verlaten na verwer ping van de eis der vakbonden, dat uit de bedrijfswinsten van het vorige jaar aan alle arbeiders een gratificatie van onge veer 800 francs moet worden betaald. Zij verklaarden, dat zij geen nieuwe bijeen komsten meer zouden bijwonen, tenzij nieuwe voorstellen werden gedaan. De gratificatie, die door de Katholieke en socialistische vakbonden wordt geëist, is bedoeld ter vervanging van een tijdelijke loonsverhoging van 50 centimes per uur, die de regering op zich had genomen gedu rende een periode van zes maanden te be talen. Deze periode loopt 20 April af en de regering is niet bereid door te gaan met het betalen van de uitkering. De werkgevers motiveren hun standpunt met het argument, dat er in sommige tak ken van nijverheid weliswaar een hoog- conjuctuur heerst, doch dat andere in dustrieën een ernstige terugslag door maken. Op grond hiervan zijn de organi saties alleen bereid de mogelijkheid van een gratificatie per bedrijfstak te bespre ken. De vakbonden zijn echter hiertegen gekant, omdat naar hun mening een der gelijke methode zou indruisen tegen het beginsel der solidariteit. Amsteldiep, 16 v. Norfolk te IJmuiden. Amstelveen, 16 v. Balboa n. Wellington. Alwaki, 16 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Altair, 16 v. San Francisco n. Porto Alegre. Aimdijk, 16 v. Galveston naar R'dam. Aliolh, 17 van Buenos Aires te R'dam. Abbekerk, 17 in Suez kanaal. Alcyone, 19 Suez verwacht. Arendskerk, 17 te Singapore. Agamemnon, 16 1200 m. NO Barbados. Aidabi, pass. 16 IJmuiden. Algenib, 16 180 m. Z.ZO. Madeira. Amstel kerk, 16 300 m. W. Scilly's. Amstelpark, 16 600 m. W.NW. Flores. Armiila, 16 v. Piadju n. Singapore. Arunde, 16 1400 m. W.ZW. Lands End. Aagledijfc, 16 200 m. Z. Recife. Almkerk, 36 Sir. Messina gepass. Axeldijk, 16 v. Houston n. Newport News. Alamak, 18 v. Bombay te Karachi. Amstelland,- 18 te Rio de Janeiro. Averdijk, pass. 17 Flores. Abbedijk, 18 v. Havana te Vera Cruz. Aihena, 13 v. Bahia n, Las Palmas. Alphar, 18 te Sagua la Grande. Aagtekerk, 18 van Port Said. Amstelvaart, 18 v. Galveston te A'dam. Ariadne, 17 van Tunis naar Palermo. Arnedijk, 18 v. Antwerpen n. R'dam. Bantam, pass. 17 Colombo. Boskoop, pass. 16 Finisterre. Blommersdijk, 16 400 m. NW. Flores. Blijden'dijk, 16 120 m. NO. Flores. Borneo, 17 te Hamburg. Bennekom, 18 v. Cartagena te Willemstad. Cronenburg, pass. 17 Ouessant. Congostroom, 16 v. A'dam n. Hamburg. Cheshire, 16 15 u. v. Colombo n. Aden. Caltex Utrecht, pass. 16 Kp. de Gata. Callisto, 16 dwars Santiago. Camphuys, 16 v. Tolitoli op rede Menado. Chama, pass. 16 Gibraltar. Clavella, 16 720 m. NO. Barbados. Coryda, 16 130 m. O. Ceylon. Celebes, pass. 16 Minicoy. Cleodora, 16 in Golf v. Oran. Corilla, 16 270 m. O.t.O. Str. Singapore. Cottica, 17 v. Georgetown te Paramaribo. Caitex Leiden, 17 v. R'dam n. Sidon. Ceram, 18 v. Madras n. Calcutta. Diemerdijk, 13 Le Havre verwacht. Drente, 17 te Beiawan. Danae, 1G dwars Vigo. Delft, pass. 16 Ouessant. Dalerdijk, 16 bij Golf v. Tehuantepec. Delfshaven, 17 v. R'dam n. Recife. Eemdijk, 16 200 m. "W.ZW. Flores. Ena, 16 220 m. NO. San Miguel. Eos, 16 dwars Oporlo. Esso Den Haag, 16 440 m. W.ZW. Lands End. Esso Amsterdam, 16 1060 m. NO. Sombrero eil. Edam, 17 ie Halifax. Erina, 17 v. Singapore n. Yokohama. Etrema, 18 van Tripolis te Foa. Esso Rotterdam, 17 v. Aruba te R'dam. Fairsea, 17 v. Balboa n. Tahiti. Gaasterland, 17 v. East London te Port Elizabeth Gadilla, pass. 16 Dublin. Gordias, pass. 16 Finisterre. Gouws, 16 120 m. Z.ZO. Takcra. Graveland, 16 360 m. Z. St. Vincent. Gaasterkerk, 16 v. East Londen n. P. Elizabeth. Gooiland, 18 te Rio de Janeiro. Haarlem, 16 te Ciudad Trujiilo n. Port au Prince. Hestia, 17 v. Balboa te Buenaventura. Heelsum, 16 v. R'dam n. Hamburg. Haulerwijk, 16 400 m. ZW. Flores. Hecuba. 16 550 m. ZW. Flores. Helder, 16 370 m. W.t.Z. Flores. Hennes, 16 v. San Felex n. Grenada. Hoogkerk, 17 te Port Said. Iris, 16 v. Aarhus te Kopenhagen. Ittersum, 16 450 m. ZW. Bermuda. Jagersfontein- 16 te Terieriffe. Joh. v. 01 den ba I-nevelt, pass. 17 Malta. Jupiter, 18 v. Amsterdam te R'dam. Karaton, 71te Menado. Karossa, 16 v. Tj. Priok n. Singapore. Kertosono, 16 v: Bintang n. Makassar. Kota Gede, 17 van Port Said n. Penang. Kota Inten, 17 v. Suéz naar Djibouti. Klipfontein, 18 v. Beira te Amsterdam. Loppersum, pass. 16 Finisterre. Laagkerk, 16 v. Hamburg n. Antwerpen. Leuvekerk, 16 v. Antwerpen naar Londen. Loosdrecht, 16 dwars Lissabon. Langkoeas, 16 bij Pantellaria. Lekkerkerk, 17 v. Calcutta n. Colombo. Lieuve Vrouwekerk, 18 Port Said verwacht. Lindekerk, pass. 18 Gibraltar n. Hamburg. Luttekerk, 18 van Aden naar Muscat. Meerkerk, 16 v. Genua n. Le Havre. Myonia, pass. 16 Azoren. Markelo, 17 v. Grandbassam te Monrovia. Modjokerto, 16 v. R'dam n. Tj. Priok. Mentor, 16 v. Bremen te Hamburg. Muiderkerk, 17 v. Antwerpen te Amsterdam, Marigsa, 16 600 m. NO. Barbados. Malea, 16 bij Anamba eil. Mataram, pass. 16 Perim. Manoeran, 18 te Tj. Priok. Marpessa, 17 van Tarakan naar Sydney. Mapia, 17 van Genua n. Port Said. Meliskerk, 17 te Dar es Salaam. Murena, 18 v. Yokohama te Mirl verwacht. Maas, pass. 18 Hoitenau. Noordwijk, 16 van R'dam n. Savon. Nieuw Amsterdam, 18 v. Southampton. Noordam, 20 22.30 m. Hoek v. Holland verw. Overijsel, 16 v. Hamburg te R'dam. Oberon, 16 130 m. ZW. Scilly's. Ovula, 16 800 m. ZW. St. Maria. Ootmarsum, 17 v. Antwerpen naar Hamburg. Orion, 17 van Hamburg te Bremen n. R'dam. Phrontis, 17 te Beiawan. Prins Willem V, pass. 16 St. Pauls eil. Poseidon, pass. 16 Mona eil. Prins Maurits, 17 500 m. W.NW. Finisterre. Prins Willem II, 16 340 m. Z.t.W. Cp. Race. Prins Willem III, 17 dwars Startpolnt. Poeloe Laut, 18 v. Singapox-e te Tj. Priok verw. Prins Fred. Willem 17 te Gandia. Parkhaven, pass. 18 Kp. Fx-io n. Montevideo. Rotti, 16 te Tj. Priok. Ruys, 16 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Rossum, 17 v. R'dam n. Savona. Riouw, 17 te New Orleans verwacht. Rodas, 24 v. Bei-mua te Trinidad verwacht. Rempang, 17 v. Curacao n. Hollandia. Rijnkerk, 18 v. Genua n. Port Said. Slamat, 16 v. Beiawan n. Singapore. Stad Alkmaar, 17 v. R'dam te Narvik. Stad Dordx-echt, 16 te Prt Empedocle. Stad Haarlem, 16 v. R'dam te Livomo. Straat Malakka, 17 v. Montevideo te Kaapstad verwacht. Salawati, 18 te Singapore verwacht. Stad Vlaardingen, 17 v. Newport News te Rotterdam. Sarpedon, 17 v. La Guaira n. Pto Cabello. Schie, 17 v. Izmir n. Marseille. Sa bang, 17 v. Samarinda te Tj. Priok Saidja, 16 ten anker in Str Banka bij Muntolk. Sa Mand, 16 150 m. Z.ZW. Finisterre. Stad Breda, 16 870 m. W.t.Z. Flores. Stad Leiden, 16 500 m. ZW. Azoren. Stan vac Djirak 17 te Tj. Priok. Stentor, 16 750 m. O-t.Z. Bermuda. Samarinda, 16 dwars Mosselbaai. Sambas, 16 dwars Linga eil. Sinabang, 16 bij Linga eil. Stad Arnhem, 16 530 m. O.ZO. Bermuda. Stad Schiedam, 17 v. Hampton Roads n. Nederl. Sehiedijk, 17 v. New Orleans te Havana. Straat Soenda, 18 te Singapore. Sunetta, 17 v. R'dam n. Curasao. Tamo, 17 te Montevideo. Tarakan, pass. 17 Minicoy n. Penang. Thed-ens, 16 v. Makassar n. Larentuk. Tatoian, 16 lio m. NO. Massawa n. Suez. Tankhaven II, 16 190 m. NW.t.W. Surabaja. Teiresias, 16 630 m. O.ZO. Socotra n. Aden. Tero, 16 v. Baltimox-e n. New Orleans. Themisto, 16 340 m. N. Flores. Tibia, 16 310 m. O.t.N. Aden. Triton, 17 v. La Guaira n. Puex-to Cabello. Titus, 17 v. Piraeus te Izmir n. Marseille Tjipanas, 17 v. Durban te Port Elizabeth. Tjitjalengka, 17 v. Yokohama te Buenos Aires. Tomini, 17 te Port Said. Taria, 18 v. Singapore te Auckland. Taüsse, 17 v. Amsterdam n. Indonesië. Teucer, pass. 18 Perim naar Suez. Veendam, 16 v. R'dam le New York. Van Outhoom, 18 v. Dongala n. Makassar. Vlier, 16 710 m. W.ZW. Flores. Westland, pass. 16 Recife. Willem Ruys, 17 te Colombo. Westerdam, 16 810 m. O.t.Z. Cp. Race. Wieldrecht, 16 240 m. ZO. Mogdjshu. Waterland, pass. 17 Madeira. Waterman, 17 270 m. W.t.Z. Scilly's. Winterswijk, 17 v. Vlaardingen te R'dam. IJsel, 16 v. R'dam n. Hamburg. Zaan, 16 19 u. v. Casablanca n. Rotterdam. Zuiderkruis, 17 460 m. NO. Sombrero eil. Zijpenberg, verm. 18 v. Amsterdam n. Itajai.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9