RENAULT Mr Donker, Morrison en dr Drees spraken op congres van de P. v. d. A. Britse onderminister: „Onze openbare mening is niet rijp voor een federaal systeem" Hulde aan Theo Frenkel Santpoort Haarlemmermeer Heemstede De heer Dettmeyer sprak voor de V.V.D. Aerdenhout Bennebroek Bloemendaal Lisse Zandvoort Hillegom 8 Burgerlijke stand van Haarlem K. J. van Apeldoorn overleden De reorganisatie bij de AVRO M.U.L.O.-congres te Hilversum Smokkelaffaire voor de Middelburgse rechtbank Concert door „Da Pacem'5 Egyptische beeldhouwkunst Zondagsdienst Inbraak in bunkerwoning „Frieda" op de planken Duinbrand met gevolgen Bloemencorso definitief op Zaterdag 26 April Dubbel jubileum Kindercorso op Koninginnedag Afscheid J. Heemskerk ZATERDAG 19 APRIL 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op het verkiezingscongres van de Partij van de Arbeid in „De Vereniging" in Nij megen heeft gistermiddag de voorzitter van de Tweede Kamer-fractie, mr. A. Donker, een uitvoerige beschouwing ge geven over het verkiezingsprogram van de partij. Hij wijdde daarbij bijzondere aan dacht aan de invloed, die de verschillende socialistische ministers sinds de bevrijding op de algemepe gang van zaken hebben gehad. Hij noemde ook onderwerpen van regeringsbeleid, waarvoor men naar hij zeide niet in eerste instantie een socialis tische minister verantwoordelijkheid kan laten dragen, bijvoorbeeld de Indonesische kwestie. In haar overtuiging, dat een koloniale oorlog ons land naar de ondergang zou voeren, vond de Partij van de Arbeid vol gens hem de andere partijen tegenover zich. „Steeds was het pas onder de dwang der omstandigheden, dat die andere par tijen, althans een aantal er van, zich bij het door de Partij van de Arbeid inge nomen standpunt, aansloten." Dat daardoor het regeringsbeleid nage noeg altijd een aantal slagen te laat kwam, waardoor somtijds grote fouten werden gemaakt, en onherstelbare schade aan het verkrijgen van een goede oplossing werd toegebracht, valt naar hij zeide diep te betreuren. Hij noemde het Indonesische drama tot op zekere hoogte het drama van de gemiste kansen. De Partij van de Ar beid is er volgens mr. Donker in ieder ge val in geslaagd, een stuk matigende invloed uit te oefenen. Ten aanzien van de Europese ontwikke ling zeide de fractievoorzitter, dat in dit wordingsproces, waarbij een synthese moet worden gezocht tussen de eisen van het internationalisme en de belangen van de daaraan ondergeschikt te maken nationale staten, voor welke belangen de diverse socialistische partijen in Europa een grote verantwoordelijkheid hebben. Het wilde hem voorkomen, dat de socia listen van alle landen uit de kracht van hun beginsel elkaar zullen vinden om bij voorbeeld te zorgen, dat de democratie en de functionnering der boven-nationale organen volledig tot haar recht komt, dat in het beleid dier organen de kapitalisti sche tendenzen aan banden worden ge legd, dat er een redelijk evenwicht tussen defensie-inspanning en levenspeil be waard blijft. Vervolgens besprak mr. Donker het defensie beleid en het economisch beleid en tenslotte gewaagde hij van de verhou ding tussen de regeringspolitiek en de eigen wensen van de Partij van de Arbeid. Op grond van haar verantwoordelijkheid tegenover de nationale zaak heeft zij haar medewerking aan de regering verleend, omdat zij van oordeel was, dat met haar opvattingen gezien de verhoudingen al thans op redelijke wijze werd rekening ge houden. „Zou evenwel in de toekomst te verwachten zijn, dat dit niet of in mindere mate het geval zou zijn, dan zou daarmee het ogenblik kunnen aanbreken, waarop de partij de regeringsverantwoordelijkheid niet langer meer kan dragen. Zij zal er steeds nauwkeurig rekening mee moeten houden hoe groot het verschil is tussen de politiek, die het kabinet zal voeren, en de eigen wensen." Morrison aan het woord Des avonds hielden de congressisten een demonstratieve bijeenkomst in de Markt hallen in Nijmegen, waarin de Engelse oud-ministpr van Buitenlandse Zaken Morrison, na welkom geheten te zijn door de heer K. Vorrink, een toespraak hield. Hij verheugde zich er over dat ook in Nederland de gedachte is aanvaard „dat het volk door middel van het parlement en regering niet alleen het recht heeft om door economische planning en de uitoefe ning van economisch toezicht te bepalen, welke prioriteit zal worden gegeven bij het gebruik van de hulpbronnen van het volk, en om te eisen dat de industriën, die in handen van particulieren zijn, worden bezield met ondernemingsgeest en tege lijkertijd sociale verplichtingen aanvaar den, maar ook in daartoe passende geval len particuliere bedrijven en diensten mag overbrengen in handen van de gemeen schap." Ten aanzien van de Europese eenwor ding vroeg Morrison begrip voor twee moeilijkheden van de Britten. „Wij houden er niet van ver reikende generaliseringen te accepteren over het loslaten van de nationale souvereine rechten, tenzij wij het gevoel hebben dat wij onze beloften kunnen waarmaken. Ten tweede is onze openbare mening niet, althans niet in dit stadium, rijp om in een federaal systeem van regeren in West-Europa te treden en om bevoegdheden te delegeren aan boven nationale autoriteiten, die op vitale wijze verband houden met ons welzijn. Het zou oneerlijk van mij zijn, indien ik deze feiten voor u verborg, maar ik verzoek u niet te pessimistisch te zijn. Al accepteren wij dan niet de federatie, dit betekent aan de andere kant ook niet, dat wij tegen West- Europese samenwerking zijn met betrek king tot bijzondere onderwerpen." Na de rede van Morrison betrad de minister-president, dr. W. Drees, het spreekgestoelte. Deze zeide, dat de Partij van de Arbeid het beleid in de afgelopen vier jaren niet heeft beheerst. Zij heeft een minderheid in parlement en regering, waarmee zij echter het beleid heeft kunnen beïnvloeden. Dr. Drees constateerde, dat er in som mige partijen een stemming is van „het HAARLEM, 18 April 1952 BEVALLEN van een zoon: 16 April, C. G. M. Verdegaal—Zwetsloot; 17 April, J. B. Verweijde Winter; G. E. M. van Kempen Wij de veld; 18 April, M. C. J. Koene—van Heerden; C. G. J. Kossen—van Hengstum. BEVALLEN van een dochter: 16 April, T. DieperinkGeuzenbroek; 17 April, A. M. HarrenVerkooij; H. QueeWasielewska; C. J. van der PlasReis; A. M. Landmeier Melker; E. M. M. van HolkSchavemaker OVERLEDEN: 15 April, A. M. C. Does- Deen, 75 j., de Genestetstraat; 16 April, S. C. Nijman—Piers, 71 j„ Altenastraat; J. C. de Bilt. 75 j., Pres. Steijnstraat; G. M. Poth— Maasman, 85 j., Tetterodestraat; J. Geyl- voet, 75 j.. Ben Viljoenstraat; H. Weerets, 70 j., de Clercqstraat; 17 April, D. Veldwijk —Koning, 68 j., Parklaan; J. TerstalScha- gen 94 j.. Jansstraat. GEHUWD: 18 April, J. L. Wilders en C. M. Meuwese. roer moet om". „Dat kwam tot uiting in de kringen der K.V.P., waar men van oor deel was dat. Nederland ook geregeerd kan worden zonder de Partij van de Arbeid. Welnu, dan treden wij in de oppositie. Wij zijn niet regeringsschuw. Zoals de verhou dingen thans liggen kan men niet anders regeren, dan met medewerking van de Partij van de Arbeid. Er werd gezegd, dat als wij zouden weigeren, wij dan de ver antwoordelijkheid ontlopen. Wij wensen echter geen verantwoordelijkheid, die tegen onze beginselen indruist. We zien er zeker niet tegen op de strijd op te nemen in de oppositie. Wij zullen loyalere en con structievere opposite weten te voeren, dan wij de laatste tijd hebben ervaren." ADVERTENTIE Reeds méér dan 300.000 automobilisten profiteren van hun RENAULT 4. Vraagt inlichtingen aan Calandplein 2 Den Haag of aan Uw dichtstbijzijnde dealer. In de ouderdom van 60 jaar is te Bloemen- daal overleden ae heer K. J. van Apeldoorn die een groot aantal jaren bode is geweest van het Bloemendaalse raadhuis. Wegens ziekte moest hij enkele jaren geleden zijn werkzaamheden neerleggen. De heer Van Apeldoorn was een geziene figuur op het Bloemendaalse raadhuis. De teraardebestelling is bepaald op Maan dag 21 April op de begraafplaats aan de Bergweg. Bij de A.V.R.O. bestaan, zoals wij al eerder hebben bericht, reeds enige tijd reorganisatieplannen, die onder meer in houden, dat de gesproken woorduitzendin gen belangrijk zullen worden besnoeid. Zulks om aan de wens om meer lichte muziek van vele luisteraars tegemoet te komen. Belangrijke wijzigingen zijn echter tot nu toe niet doorgevoerd. Inderdaad zullen enige rubrieken ver vallen. Zo zullen bijvoorbeeld het radio zoeklicht en de regelmatige uitzendingen van de reportagedienst uit de aether ver dwijnen. Reportages zullen alleen nog bij bijzondere gelegenheden worden gegeven. Het hoofd van de reportagedienst zal voor elke reportage de goedkeuring moeten krijgen van de commissie van gedelegeer den uit het bestuur, die is belast met de reorganisatie van de programma's. Van de rondetafelgesprekken blijft alleen het rondetafelparlement van dr. Kortenhorst over. De boekbespreking van dr. P. H. Ritter is ingekort van 25 tot 20 minuten. De buitenlandse gesproken brie ven blijven in het programma. Het finan cieel overzicht van de heer Apeldoorn vervalt. De heer Apeldoorn kon zich niet verenigen met de censuur die de A.V.R.O. toepaste en heeft daarom besloten dit werk niet voort te zetten. De Zondagclub en de uitzending Hersengymnastiek vervallen eveneens. Het tweedaags congres van de Vereni ging voor M.U.L.O. in Hilversum heeft met algemene stemmen het rapport aanvaard, dat, zoals wij eerder hebben bericht, een beperking van het aantal examenvakken bepleit. In de bespreking ervan bleek, dat ook van R.K. en protestantse zijde het zelfde standpunt werd ingenomen als de congresserende vereniging huldigt. Aan de minister zal nu worden voorgesteld aan het uitgebreid lager onderwijs de taak van de algemene middelbare school toe te ver trouwen. Omtrent de instelling van een diploma C werd besloten deze kwestie in handen te geven van een commissie van deskundigen, waarin vertegenwoordigers zitting zullen nemen van de Vereniging voor M.U.L.O. en de Vereniging voor Christelijk M.U.L.O. Vrijdagmiddag stonden voor de recht bank te Middelburg de 28-jarige melkslij- ter P. J. M. A. uit Hulst en de 21-jarige landbouwer G. A. van O. uit Vogelwaarde terecht onder beschuldiging van mede plichtigheid aan een grote smokkelaffaire. Geruime tijd opereerde een bende boter- smokkelaars met gepantserde vrachtauto's, waarmee in totaal ongeveer 60.000 kg. boter over de grens werd gebracht. Som mige leden van de smokkelbende zullen in België terecht staan. Tegen -A. werd drie jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, verbeurdverklaring van de in beslag genomen auto, boter en een boete van f 5000 geëist, tegen Van O. twee jaar en zes maanden met aftrek. De acteur Theo Frenkel, die veertig jaar geleden zijn loopbaan begon, is gis teren te 's-Gravenhage een ere-avond aan geboden. Vele honderden bewonderaars juichten hem na afloop van de opvoering van „Zijne Excellentie" door de Haagse Comedie hartelijk toe. Het door de ge meente aangeboden en door Willem Schro- fer geschilderde portret van deze telg uit een eeuwenoud geslacht van vermaarde toneelspelers krijgt een plaats in de Ko ninklijke Schouwburg. Niet slechts als acteur, doch ook als voortreffelijk mens en uitstekend collega werd Theo Frenkel door de talrijke spre kers gehuldigd. De jubilaris heeft met enige volzinnen van zijn dankbaarheid en ontroering getuigd: „Ik ben door mijn grootmoeder, mevrouw Theo Mann-Bouw meester, met raadgevingen uit een traditie van eeuwen volgestopt. Ons is geleerd niets anders dan ons best te doen en zo goed mogelijk toneel spelen. En voorts moesten we altijd bereid zijn om iemand te helpen. Ik heb zelf niet het gevoel een grou. ac teur te zijn. Maar nu ik vanavond al die bloemen en geschenken zie en al die vrien delijke woorden gehoord heb, geloof ik dat ik in de opdracht geslaagd ben". Het Rooms-Katholiek gemengd koor „Da Pacem" geeft Maandagavond in ,.De Wey- man" te Santpoort een concert. Medewer king zal worden verleend door de tenor K. Kramer en de sopraan Jeanne van de Winkel. BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER GEBOREN: Hendrik Vos, z. van H. V. Thomas en A. Busscher; Yvonne, d. van M. de Graaf en A. Sieders; Jacobus Hermanus Maria, z. van J. T. Staats en G. Rijke; Jo hanna Antonia Liduina, d. van J. W. van Die- men en J. M. van Velsen; Jeroen Antonius Gerardus, z. van G. J. Bartelsman en H. van Buuren; Jan Willem, z. van B. Hopman en H. Vrijbloed; Marlies, d. van H. A. van Leeu wen en A. F. van Lien; Johannes Alphonsus Petrus, z. van W. Jongeneelen en H. H. M. Kieft; Cornelis Hendricus, z. van C. Wetter en J. H. Bos; Margaretha Catharina Maria, d. van M. Baars en C. A. H. Vriesekoop; Maartje Marijke, d. van G. van der Ree en S. Boomker; Antonius, z. van J. Klitz en S. H. M. Bijster. ONDERTROUWD: I. J. Knook en C. H. Noordijk; H. B. van der Blom en S. Koot; W. G. Broere en L. M. Lagrouw; A. Ooms, en H. C. Kamer; H. Eveleens en J. van Wee- nen; D. Robbeson en T. Lagrouw; G. H. De- termeijer en M. de Jong; A. J. van Egmond en M. Th. E. Wichmann; W. B. van den Brink en M. R. A. Naber. GETROUWD: J. N. P. Th. van der Wiel en G. M. Berndsen; T. Heijnes en P. J. Jurka; J. Roubos en J. de Weerd; C. M. Barendregt en A. de Groot. OVERLEDEN: Maria Johanna Kort. 75 j., echtgen. van J. T. L. Verbeek; Else Martine Frederika Faber, 9 mnd., d. van N. D. Faber en F. Walthuis; Aloijsius Johannes Sloot, 50 j., echtg. van B. A. P. Hermans; Leentje Lankhaar, 92 j.. wed. van G. P. Barten; Jan- nigje Maria Kleist, 65 j., echtgen. van J. Scheiberlich. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten in de Haarlemmer meer zijn voor zondag ZO April als volgt ge-' regeiu: Hoofddorp: dr. Bult. Nieuw Vennep: dr. v. d. Weg. Halfweg: dr. Hoekstra. Voor de Heemsteedse afdeling van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie sprak Vrijdagavond de heer D. W. Dett meyer, hoofdbestuurslid van deze partij en redacteur van „Het Vaderland", over de huidige politieke toestand en de naderende verkiezingen. Hij wijdde een uitvoerige be schouwing aan de plaats, die Nederland thans inneemt in de Europese samenwer king en in de Noord-Atlantische Verdrags organisatie. De politieke ontwikkeling in West-Europa, zoals die zich manifesteert in de Raad van Europa en in de Europese defensiegemeenschap, wordt naar hij zeide door de V.V.D. thans primair gesteld. Uit dien hoofde zal ook de eerste paragraaf in het verkiezingsprogram van de V.V.D., dat de volgende week op een vergadering in Utrecht in behandeling komt, er aan wor den gewijd. Wat betreft de competentie van de Europese Assemblée releveerde de heer Dettmeyer de strijd, die door dit lichaam gevoerd is met de verschillende regeringen en het compromis, dat hieruit resulteerde: de ministeries van Buiten landse Zaken hebben een veer gelaten, waardoor nu een ministerscomité verant woording schuldig is aan de Raad en het bovennationale gezag, dat wordt beoogd, zal langs de functionele weg worden nage streefd. Door „gedeeltelijk uitgelichte ge zamenlijke belangen" onder bovennatio naal gezag te stellen zoals bij het Schuman- plan komt men tot de geleidelijke op bouw van de Europese eenheid. Ten aanzien van de binnenlandse politiek gaf de heer Dettmeyer als zijn mening te kennen, dat de komende verkiezingen zul len beslissen of ons land in de volgende jaren al of niet in socialistische richting zal worden gedreven. De Partij van de Arbeid verweet hij zelfoverschatting, die zijns in ziens ook tot uiting komt in het socialisti sche „Plan voor de Vrijheid". Dit zal vol gens hem in de toekomst wellicht evenals het „Plan voor de Arbeid" en het „Plan- Vos" nog slechts een interessant archief stuk blijken te zijn voor de Dr. Wiardi Beckmanstichting. Het aandeel van de K.V.P. in het rege ringsbeleid zag spreker als het geven van een tijdelijk karakter aan maatregelen, die de socialisten als permanent hadden be doeld. Als voorbeeld noemde hij het Wets ontwerp Toezicht Credietwezen. De heer Dettmeyer uitte waardering voor het beleid van minister Stikker. De Engelse militaire garantie aan de Europese verdedigings gemeenschap, de dezer dagen bekend werd, is, naar hij zeide te weten, voor een be langrijk deel te danken aan de „zeer per soonlijke invloed, die minister Stikker daartoe op zijn Engelse ambtgenoot Eden heeft uitgeoefend". Naar aanleiding van de mededelingen, die de minister van Justitie dezer dagen in de Eerste Kamer heeft gedaan, uitte de heer Dettmeyer zijn bezorgdheid voor het behoud van de rechtsstaat. Enerzijds wordt verklaard, dat er wel wonderlijke dingen aan het geval-Menten vastzitten, waardoor men het dus doet voorkomen alsof de zaak wel overdreven is, maar anderzijds wordt er in het antwoord van de minister gespro ken van een schadevergoeding, hetgeen be wijst, dat de heer Menten wel degelijk schade is toegebracht. Met de opmerking, dat de V.V.D. vooral zal moeten opkomen voor de vrijheid van het individu besloot de heer Dettmeyer zijn rede, die werd gevolgd door enige discussie. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 20 April waargenomen door dr. A. G. Dege- naar, Pieter de Hooghstraat 11, tel. 35008 en dr. G. S. Nout, Camplaan 20. tel. 38763. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138. tel. 39818. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98. tel. 38197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. De vereniging Buurtbelang Aerdenhout- Bentveld heeft Vrijdagavond de laatste bijeenkomst van het winterseizoen gehou den. Dr. W. D. van Wijngaarden, directeur van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, hield een voordracht met licht beelden over de Egyptische beeldhouw kunst. Dr. Van Wijngaarden vertelde dat de kennis van de Egyptische beeldhouw kunst dateert uit de Napoleontische tijd. Het Rijksmuseum van Oudheden werd ge sticht in 1818, mede dank zij Koning Willem I, die belangrijke kunstschatten voor ons land heeft weten te behouden en te verkrijgen. Het museum heeft nu een unieke verzameling die een goed beeld geeft van de ontwikkeling van de Egyp tische beeldhouwkunst van ongeveer 300 voor Christus af. Bij de behandeling van de geschiedenis van dit museum zei dr. Van Wijngaarden dat het destijds de bedoeling is geweest om een groot museum te stichten, doch dat de Belgische opstand in 1830 dit verhin derde. Het bijzondere van het museum, dat tot 1939 in de Breestraat te Leiden was gevestigd, was dat de bezoekers er niet stil mochten staan. Na de pauze sprak dr. Van Wijngaarden over de tot standkoming van een beeld houwwerk. Zajn uiteenzetting werd door talrijke lichtbeelden verduidelijkt. De leden van Buurtbelang Aerdenhout- Bentveld zullen, in vervolg op de voor dracht, op 26 April een excursie naar het Rijksmuseum van Oudheden aan het Ra penburg te Leiden kunnen maken. ZONDAGSDIENST Op 20 April wordt de Zondagsdienst voor artsen waargenomen door dr. G. Manschot, Rijksstraatweg 18, tel. K 2502 430. De Zondagsdienst van de doktoren in Ëloe- mandaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts H. D. G. A. Immink, Bloe- mendaalseweg 126. Bloemendaal, telef. 23449. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort-station wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 26 April verzorgd door de Elswout-apotheek. Bloemendaalseweg 341, Overveen, telefoon 16760 en de Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-station, telefoon K 2560 8249. WEEKABONNEMCNTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. „Rondedans" (Li do). Van deze in drukwekkende verfilming van Schnitzler's destijds nogal schokkende „Reigen" vindt men elders in dit nummer een uitvoerige bespreking. „De blauwe Engel" (Rembrandt). Het pleit voor de bijzondere kwaliteiten van deze film dat zij ruim twintig jaar na haar vervaardiging opnieuw in roulatie komt. Destijds was „De blauwe Engel" min of meer een sensatie op filmgebied; Mar iene Dietrich, toen nog een vrijwel onbe kende filmster, wier naam met kleine let tertjes op de affiches werd vermeld, had er haar roem aan te danken, die intussen al weer getaand is. De film maakte niet alleen grote opgang door de voor die tijd nogal gedurfde crea tie van Mariene, maar ook door het fasci nerende spel van Emil Jannings als de eer zame professor, die alles in de steek laat voor een tingel-tangel-zangeres met mooie benen en die zijn leven eindigt als een zie lige clown bij een zestiende-rangs cabaret troepje. Bij het weerzien van „De blauwe Engel" is er weinig wat men nu als tekortkoming zou beschouwen, want zowel in filmtech nisch als kunstzinnig oogpunt kan zij een vergelijking met vele hedendaagse films nog glansrijk doorstaan. De ouderen zul len haar zonder twijfel nog eens willen zien; de jongeren krijgen gelegenheid ken nis te maken met een film, die ruim twin tig jaar geleden als een topprestatie der Duitse filmindustrie gold. S. K. „De getemde avonturierster", waarvan de bezoeker van het Spaarne-the- ater déze week een markante karakter schets krijgt voorgezet, is een vrouw, die er op kan bogen duizend mannen te erg te zijn. En wat voor mannen: het zijn de zelf bewuste prairieridders van het Westen, in wier midden zij verwarring en tweespalt brengt. Dit is haar natuurlijk in de eerste plaats mogelijk doordat zij hun eigen bruuske omgangsvormen voortreffelijk be heerst en een grote vaardigheid heeft in het hanteren van pistolen. Ontembaar is zij echter niet omdat zij voor een zeer speciale invloed ontvankelijk 'blijkt, die hier niet nader hoeft te worden uiteengezet. Ook Charlie Chaplin komt deze week met zijn persoonlijkheid het Spaarne-pro- gramma opluisteren en wel in Mack Sen- netts smijtfilm „Tilly's punctured romance", waarin men hem weer kan zien rond drentelen op de schutterige wijze, die hem zijn eerste roem bezorgde. H. B. „Bakersprookje" (L u x o r) Een gezel lige film van Engels makelij waarin aller lei huwelijks- en inwoningsperikelen plus het kindermeisje-vraagstuk (een Engelse variant op het Nederlandse dienstbode- vraagstuk) op een bijzonder geestige ma nier uit de doeken worden gedaan. Een film met tal van aardige vondsten en staaltjes van typische Engelse humor, die op ieders lachspieren zal werken. En heeft men aan humor alleen niet genoeg, wel in „Baker sprookje" zit ook nog spanning en roman tiek. Behalve het gebruikelijke wereldjour naal is in het voorprogramma een zeer ge slaagde rolprent opgenomen over de we deropbouw van Walcheren. L. v. B. „Let 's dance" (FransHals). Betty Hutton en Fred Astaire vermaken de toe schouwers in de film „Let 's dance" op ver scheidene wijzen. Het tweetal is het meest bekend door zijn optreden op het toneel en dat komt in deze film in het bijzonder tot uiting. Zij dansen natuurlijk weer dat het een aard heeft. Maar Betty Hutton en Fred Astaire zorgen er ook voor, dat er vrolijk heid heerst in Amerika, waar zij elkaar voor de tweede keer ontmoeten na hun kennismaking in de oorlogsjaren in Enge land. Fred Astaire wil hun samenwerking op het toneel uitbreiden met een huwelijks partnerschap, doch hij doet dat steeds op de meest-ongelukkige ogenblikken. Toch blijkt, dat Betty de steun van Fred niet kan missen, vooral als zij door haar vroegere schoonmoeder in verlegenheid wordt ge bracht. Vlot verloopt de film en tenslotte sluit het tweetal vrede tot tevredenheid van alle partijen. A. O. City geeft een hervertoning van de be kende film „De zevende sluier" met James Mason en Ann Todd, Minerva komt uit met de kolderfilm „A song is born", waarin Danny Kaye tot een musicoloog is gepromoveerd en Cinema Palace pro longeert „Lullaby of Broadway", met Doris Day. HET „GROENE KRUIS" In het wijkgebouw werd Vrijdagavond de jaarvergadering gehouden van het Groene Kruis onder leiding van dr. Ruijs. In het jaarverslag werd medegedeeld dat aan 57 gezinnen ruim 2700 ziekenbezoeken zijn afge legd. Het zuigelingen-bureau noteerde 347 kinderen, waarbij door het Groene Kruis 496 en door het Wit Gele Kruis 792 bezoeken werden afgeled. Voor tbc-verzorging werden aan 77 patiënten in 68 gezinnen in totaal 992 bezoeken gebracht. Van de artikelen uit het magazijn werd 520 maal gebruik ge maakt. Het financieel verslag gaf aan in komsten en uitgaven f 17.431. Dr. Ruijs sloot de vergadering met een dankwoord tot Zr Dubbeldam en de magazijnhoudster mevrouw Oppelaar. BURGERLIJKE STAND VAN LISSE GEBOREN: Hilda, d. van P. Biesheuvel en G. K. Beukers; Maria Elisabeth Engelina. d. van G. N. Hoekstra en A. G. Beijk; Agatha Margaretha Cornelia, d. van W. L. van Ger- ven en M. E. Ruigrok; Jacob, z. van J. de Koning en C. den Butter: HenriCus Nicolaas Maria. z. van W. A. Akerboom en P. M. van Rooien; Cornelis Bernardus. z. van G. H. Mijnders en M. A. van Woerden. ONDERTROUWD: A. C. Chr. van Seventer en E. A. Reuwijk; W. Verhoeks en A. van Duivenvoorden; M. v. d. Stelt en W. de Smit. GETROUWD: A. Vrijburg en M. A. de Vos; W. J. A. Wijnands en J. M. Dofferhof; Chr. Faas en J. M. v. d. Vlugt. OVERLEDEN: Dirkje van der Laan, wed. van A. Knoppert, oud 62 jaar. EMMABLOEM COLLECTE Woensdag wordt de jaarlijkse Emmabloem collecte gehouden. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer N. Hoekstra slaagde in Den Haag voor het examen Employé I kantoorbediende bij het staats bedrijf der P.T.T. MEDISCHE DIENST De doktersdienst wordt Zondag waarge nomen door dr. F. J. L. M. Haase Jr., Ach terweg 42, telef. 3685. In de afgelopen nacht is ingebroken in een bunkerwoning aan de Noordboulevard. De inbreker heeft een radiotoestel, een portefeuille met 20 en een paspoort mee genomen. Hij is zo voorzichtig te werk ge gaan, dat de bewoners, de familie W., niet in hun slaap zijn gestoord. De Zandvoortse toneelvereniging „Op Hoop van Zegen" heeft Vrijdagavond, onder regie van Jan Lubbers, tot besluit van het seizoen in theater Monopole een opvoering van het toneelspel „Frieda" door Ronald Millar in de vertaling van Paul Huf gegeven. Dit stuk over de aanpassing van een Duits meisje aan Engelse toestanden, vol herinneringen aan het nazistische verleden, is enkele jaren geleden met succes door het Amsterdams Toneelgezelschap ver toon, met Elise Hoomans in de titelrol. Het ensemble heeft alles gedaan om de uitvoering op een zo hoog mogelijk peil te brengen, al ging deze taak de meesten boven hun krachten. Mevrouw J. Bisen- bergerKromhout gaf als Frieda aangrij pend spel. Zij stak, tintelend van leven, ver boven de anderen uit. Wij vonden A. Bos als haar verloofde niettemin een sterke tegenspeler. Het 17-jarige zoontje werd door J. Bos levendig, humoristisch en met veel élan gespeeld. Zijn véél oudere leef tijd bleef een bezwaar. P. Herfst was een sympathieke Anglikaans geestelijke. De overige rollen bleven te vlak en werden zonder enige innerlijke belevenis vertolkt. Het décor bracht de gewenste sfeer. Voorzitter J. Bisenberger huldigde na afloop dames en regisseur met geschenken en overhandigde met een sympathieke toespraak fraaie bloemen aan het 55-jarige bruidspaar PaapKerkman, dat van de oprichting der vereniging af als donateur geboekt staat. Vrijdagmiddag om vier uur werd de Zandvoortse brandweer gealarmeerd voor een duinbrandje, dat ontstaan was aan de Westerduinweg in Bentveld. Bij aankomst van de brandweer was het brandje door voorbijgangers en omwonenden reeds ge blust. Ongeveer 40 m2 duinaanplant is ver loren gegaan. Twee Amsterdamse jongens van 12 jaar, die aldaar in een tent kam peerden, hadden een vuurtje gestookt. Toen de brandweercommandant beiden hierover onderhield, namen zij een hou ding aan, die voor de commandant aan leiding was, om de knapen mee te nemen en hen aan de Zandvoortse politie over te geven. Ook op het bureau toonden zij niet het minste begrip voor het gevaarlijke van hun daad, zodat de korpschef van politie hen ter nadere overdenking van hun op treden op het bureau liet insluiten. De jongens zijn later door de Amster damse politie naar hun ouders gebracht. BINNENLAND Op de verjaardag van de Koningin, Woensdag 30 April zal in Den Haag een groot défilé worden gehouden door onderdelen van de Marine, de Landmacht en de Legerlucht- macht. De Friese Kamer van Koophandel en fabrieken heeft haar eerste eigen gebouw officieel in gebruik genomen. Onder leiding van de architect ir. J. E. Wiersma is een herenhuis op de hoek van de Willemskade en de Sophialaan in Leeuwarden verbouwd tot een kantoorgebouw. In Dordrecht, is Vrijdag - dertiende jaarlijkse bijenmarkt gehouden. Het goede weer was er oorzaak van, dat er heel wat kopers en verkopers op de markt verschenen. De belangstelling was voornamelijk af komstig uit de provincies Zuidholland, Noord-Brabant en Zeeland. Het Nederlandsch Luthersch Genoot schap voor In- en Uitwendige Zending zal Dinsdag 22 April in een dienst in de Evange lisch Luthersche kerk aan het Spui te Am sterdam het feit herdenken, dat het 100 jaar geleden werd opgericht. Het comité „Oorlogsmonument Amers foort" heeft besloten de beeldhouwer F. Sieger te Amsterdam te belasten met de ver vaardiging van een monument, dat geplaatst zal worden op het terrein van het voor malige concentratiekamp te Amersfoort. Op initiatief van de echtgenote van de burgemeester van 's Gravenhage hebben enige dames zich beraden over middelen om een gastvrije ontvangst in de residentie van het steeds toenemend aantal buitenlandse dames, die Den Haag bezoeken naar aanlei ding van internationale congressen en con ferenties, te bevorderen. Men overweegt de oprichting van een dames-ontvangstcomité. Ook de Dordtse melkhandelaren gaan de huidige wijze van bezorging saneren. Zij hebben overeenstemming bereikt en na nog enkele besprekingen, onder meer met de Unie Verkeer, zal de nieuwe bezorgings regeling waarschijnlijk al op 5 Mei ingaan. HAARLEM EN OMGEVING In restaurant „Bolwerk" is Vrijdag een groep Zweedse Esperantisten, welke per autobus een rondreis door Nederland maakt door de Haarlemse Esperantisten ontvangen. Er werd o.a. een lezing met lichtbeelden ge houden over de Zuiderzeewerken. Dinsdag 22 April zal mevrouw Riek BonsetHorst voor de patiënten in sanato rium „Brederodeduin" voordragen uit oude en nieuwe poëzie, afgewisseld door zang van mevrouw Bep Missetvan Andel, die bege leid wordt door mejuffrouw Emmy v. Eden. kosteloze inenting Kosteloze inenting tegen pokken zal plaats hebben op Woensdag 23 April a.s. desnamiddags tussen 3 en 4 uur in het Medisch Centrum aan de v. d. Endelaan. Allerlei geruchten hebben de laatste dagen de ronde gedaan over het bloemen corso. Door het mooie weer van de laatste dagen zijn de hyacinten veel sneller tot bloei gekomen dan aanvankelijk werd ver wacht, en daarom vroeg'men zich af of er op 26 April nog wel voldoende hyacinten nagels, die het materiaal vormen voor de versiering van de corsowagens, beschik baar zouden zijn. Vooral gold dit voor de witte hyacinten, die altijd bijzonder vroeg bloeien. Het corsocomité heeft echter besloten, de optocht in ieder geval op Zaterdag 26 April te laten doorgaan. De start zal plaats hebben te Sassenheim om één uur na middag. Mocht er inderdaad gevaar bestaan dat er een tekort aan bloemen is, dan zullen die zo nodig in koelhuizen worden opgeslagen. Aan het bloemencorso nemen 30 „rijden de bloemstukken" deel, die tezamen een uitbeelding zullen geven van het sprookje van De Gelaarsde Kat. De heren P. en D. Huisman herdachten op 18 April het feit dat zij respectievelijk 50 en 40 jaar in dienst waren van de N.V. Gebrs. van Zanten, Kon. Ned. Bloembol lenkwekerij en Exporthandel te Hillegom. Ten kantore der N.V. werden zij toegespro ken door de oudste directeur de heer G. E. Veldhuyzen van Zanten, die een geschenk in enveloppe aanbood. Op Koninginnedag zal te Hillegom weer het bloemencorso voor kinderen worden gehouden, dat reeds enige jaren met succes werd georganiseerd. De stoet zal des middags twee uur opge steld staan op de v. d. Endelaan, waar de jury haar werk zal beginnen. Daarna gaat het in optocht door de gemeente, voorafge gaan door muziek. De prijsuitreiking ge schiedt om zes uur in het E.H.B.O.-gebouw aan de Prins Hendrikstraat. emmabloemcollecte Woensdag 23 April zal te Hillegom de jaarlijkse Emmabloem-collecte voor de t.b.c.-bestrijding worden gehouden. De heer J. Heemskerk, kantoorknecht bij de P.T.T. die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de postdienst verliet, is bij deze gelegenheid gehuldigd door het gehele personeel. De directeur, de heer J. Haakman, overhandigde hem de legpenning met oorkonde van het bedrijf. Verscheidene collegas spraken hartelijke woorden en boden geschenken aan. lunapark aan de vosselaan Op het voormalig remiseterrein aan de Vosselaan zijn verschillende kermisverma kelijkheden opgericht, die tijdens de sei- zoendagen in bedrijf zullen zijn. jubileum kath. jeügdbeweging de zilk De Kath. Jeugdbeweging in de Parochie van het H. Hart te De Zilk bij Hillegom viert op Zondag 18 Mei haar zilveren ju bileum dat wordt voorafgegaan door een triduum dat op Donderdag 15 Mei aan vangt. Het hoogtepunt van de viering zal zijn een plechtige hoogmis opgedragen door hoofdaalmoezenier Paap. Om 11.30 uur zal een défilé plaatshebben. burgerlijke stand GEBOREN: Josina Geertruida Wilhelmina, d. van G. A. Avé en E. J. Molenkamp; Petrus Johannes, z. van Th. Warmerdam en W. M. van der Voort; Joseph Benedictus Wilhelmus, z. van Th. J. de Boer en J. W. Verhaar. ONDERTROUWD: C. P. Elstgeest en M. C Verbrugge; H. C. J. Pennings en C. A. f. Rusman; W. Dekker en W. F. van Beek; H. N. Persoon en C. W. Lieverse. GETROUWD: S. A. Koppers en M. E. Q. Langeveld; W. J. Medenblik en T. Maagde- lijn. OVERLEDEN: E. Serné, wed. van I. B. Brauckmann, 67 j.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10