Bloemendaalse strand? Predikbeurte»i Zilveren Ongevallendienst vierde op opgewekte wijze feest Prima opvoering van „De Herbergierster" Wijziging schoolgeld- besluit lager onderwijs ZATERDAG 19 APRIL 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Amateurtoneel Vergunning voor autobusvervoer „De worsteling tussen welvaart en ondergang" Speeltuin op het Wilsonsplein Klant gaf valse naam en gefingeerd adres op Deelnemers Tulpen rallye passeren Maandag Haarlem MAISON „MARCEL" Wielrennen Vooren rijdt niet meer Biljarten Cadre kampioenschap 38/2 van district Haarlem Finalisten uit afdeling A en B bekend Pijproken Dammen Persoonlijk kampioenschap van Nederland 1952 Softbalcompetitie vangt op 15 Mei aan rn Gaat U KAMPEREN aan het Ter afsluiting van de herdenkingsfeesten van de stichting van Kaapstad werden aldaar kransen gelegd aan de voet van het standbeeld van Jan van Pdebeeck. De foto toont de officiële vertegenwoordiger van Nederland bij de feesten, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, die een krans gaat leggen bij het standbeeld Wanneer wij de overlevering mogen ge loven, schreef Carlo Goldoni de achttien- de-eeuwse Italiaanse blijspeldichter, zijn eerste toneelstuk reeds op achtjarige leef tijd, het begin van een vrijwel ononder broken serie, welke tot ruim 150 comedie- spelen zou oplopen. Uiteraard heeft ver reweg het grootste gedeelte de tand des tijds niet kunnen weerstaan, maar bij voorbeeld „De knecht van twee meesters" en „De Herbergierster" worden ook in Nederland nog steeds op gezette tijden door het beroepstoneel voor het voetlicht gebracht. Zo nam „Comedia" in 1939 „De Herber gierster" op het répertoire, met Mimi Boesnach in de titelrol. Dat de opvoe ringen van Goldoni's blijspelen door het amateurtoneel vrij wat zeldzamer zijn, is niet zo moeilijk te verklaren. Een derge lijk stuk stelt, bijzonder hoge eisen aan fantasie, uitbeeldingsvermogen en plas tiek, zodat er niet zo veel verenigingen over de juiste krachten zullen beschikken, die deze combinatie van moeilijkheden op enigszins bevredigende wijze het hoofd kunnen bieden. Vandaar de blijde verras sing, wanneer men wordt geconfronteerd met een voorstelling, die alle toetsen der critiek glansrijk kan doorstaan, welke bij de beoordeling van amateurs mogen wor den aangelegd. Een dergelijke opvoering van „De Her bergierster" werd Vrijdagavond door de R.K. Toneelvereniging „Lu dam us" in de Stadsschouwburg gegeven. Het pleit was reeds even na het openen van het doek vrijwel voor het grootste gedeelte gewon nen. Door 'het opmerkelijk fraaie décor van de veelzijdige regisseur Jan Kraak man werden wij onmiddellijk geheel in de achttiende eeuwse sfeer verplaatst. Dit feest van licht en kleur verleende dé spe lers een fleurig uitgangspunt om hun sprankelende creaties op te bouwen. Geen enkele zwakke plek telde deze op voering, waarin Ida Rooijers als de cen trale figuur was geplaatst, die de vijf minnaars als dwaze marionetten met haar kleine handjes beweegt. Zij was coquet en levendig en wat deze Mirandolina dan nog niet geheel aan het vereiste raffinement kon opbrengen, werd door een ontwape nende charme ruimschoots vergoed. De drie edellieden waren voortreffelijk: Dick Stevens gaf de vrouwenhatende ridder van Ripafratta een hoogst vermakelijke gestalte; de praalhans zonder geld werd door Wim de Ree met een bewonderens waardige komische allure uitgebeeld en Guus Boersma completeerde dit zonder linge trio als de zelfbewuste markies op een even voorbeeldige wijze. Niet minder slaagden Con van Moorselaar en Son ja Lubbers in haar typeringen van de beide, actricetjes, die zo graag voor dames uit de grote wereld willen doorgaan. Ten slotte een aanhankelijke bediende van Ad Spruijt en de oude dienaar van Jo Geels, die de bekoorlijke Mirandolina evenmin konden weerstaan. Als geheel dus een opvoering, waaruit weer eens ondubbelzinnig is gebleken dat ook amateurs tot opmerkelijke prestaties in staat zijn, als zij zich onder een be kwame leiding met liefde en toewijding een bepaald doel voor ogen stellen. Dat „Ludamus" dit wist te bereiken moet daarom niet alleen voor de vereniging, maar ook voor regisseur Jan Kraakman een grote voldoening zijn geweest. Een voldoening, die hem ongetwijfeld het ver trouwen en de inspiratie tot nieuwe da den heeft geschonken. J. v. D. De Commissie Vergunningen Personen vervoer heeft aan de N.Z.H.V.M. te Haar lem vergunning verleend voor groepsver- voer van arbeiders, werkzaam bij de kalk zandsteenfabriek „IJmuiden" te IJmuiden, van Hillegom, Bènnebroek, Heemstede, Haarlem en Santpoort naar IJmuiden. Mr. dr. A. Manussen over: Voor leden van de afdeling Haarlem en omstreken van de Internationale Vereni ging Bellamy, sprak gisteravond in „Die Raeckse" mr. dr. A. Manussen over „de worsteling tussen welvaart en ondergang." Mr. dr. Manussen zag deze worsteling als een duel op leven en dood tussen twee partijen, die zich ieder met een aantal sup porters in het krijt hebben begeven. Als supporters van de welvaart noemde hij de rijke bodemschatten der aarde, de vruchtbare aai'de zelf, de ingenieusiteit van de uitvinders, de grote werkkracht van de arbeidende bevolking en het ethisch besef. Aan de kant van de ondergang staan volgens mr. dr. Manussen haat, nijd, af gunst, armoede, concurrentie, winstbejag en oorlogsdreiging. Ingaande op de oor logsdreiging, die de wereld verontrust, rekende hij voor, dat voor de viereneenhalf milliard gulden die in drie jaar tijd voor de herbewapening moet worden uitge geven, driehonderdduizend huizen zouden kunnen worden gebouwd, die aan de ellen de van de woningnood een einde zouden kunnen maken. De gemeenschapsgedachte van Bellamy kan volgens mr. dr. Manussen de worste ling tussen ondergang en welvaart in het voordeel van de welvaart beslechten. De Bellamygemeenschap verplicht, geeft, ver zorgt en regelt die gemeenschap. Zij ver plicht al haar leden tot geestelijke en lichamelijke arbeid. Men zal daarin vooral aandacht besteden aan de opvoeding van het kind, algemeen vormend onderwijs verplichtend stellen tot het een-en-twin- tigste jaar, met daarop aansluitend een drietal „corveejaren" en deelname eisen in het productieproces tot het vijf-en-veer- tigste jaar. Tien jaar zal men dan nog „reserve-arbeidskracht" blijven en ten slotte zal men zich kunnen wijden aan zijn liefhebberijen. De Bellamygemeenschap geeft volgens mr. dr. Manussen al haar leden een gelijk aandeel in het geproduceerde in de vorm van een jaarlijks crediet. De gemeenschap verzorgt de productie en de juiste distri butie naar de behoefte van haar leden en regelt de arbeidsduur naar de zwaarte en de aantrekkelijkheid van het werk. Na de pauze ontspon zich naar aanlei ding van deze rede een levendig debat. De toespraak van mr. dr. Manussen werd voorafgegaan door de vertoning van de film „Land uit zee" van Rudy Hor- necker, welke rolprent de drooglegging van de Zuiderzee in beeld brengt. Ondanks de werkzaamheid van verschil lende verenigingen en de steun, welke dooi de gemeente in onderscheidene vormen is en nog wordt verleend, bestaat ook thans nog steeds een groot tekort aan gelegen heden, waar de jeugd zich op verantwoor de wijze, min of meer in georganiseerd verband kan vermaken. Dit tekort bestaat in het bijzonder in de oudere stadswijken, zo schrijven B. en W. vaif Haarlem aan de raad. Wegens het grote sociale belang, dat met de jeugdzorg in het algemeen is gemoeid, achten B. en W. het gewenst, dat de ge meente, waar mogelijk en voor zover de financiële toestand dit toelaat, de helpende hand biedt, zonder nochtans afbreuk te doen aan het beginsel, dat op dit terrein het particuliere initiatief moet voorgaan. Zij achten het gewenst, dat een gedeelte van het Wilsonsplein tot speeltuin wordt ingericht. Het beheer van de tuin kan wor den opgedragen aan de bij het Verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen aan gesloten speeltuinvereniging „Het Cen turm". Mede wegens het geheel ontbreken in dit stadsdeel van enige andere speel- gelegenheid dan de openbare weg achten B. en W. het dringend gewenst, dat deze tuin tot stand komt. De kosten ramen zij op 11.350,—. De speeltuinvereniging „Vriendschap Zij Ons Doel" heeft tot voor enkele jaren uit eigen middelen een speeltuin geëxploiteerd aan de Ben Viljoenstraat, hoek Paul Kru- gerkade. Daar de eigenaar van deze grond deze voor een ander doel nodig had, moest deze tuin in 1950 verdwijnen. Alle pogingen van het bestuur der vereniging om elders weer een tuin in te richten zijn tot heden mislukt. Thans is het oog gevallen op een aan de gemeente in eigendom toebehorend gedeelte grond aan de Nieuwelandstraat. De middelen der vereniging laten echter niet toe het in gereedheid brengen van die grond te bekostigen. B. en W. achten het gewenst, dat ook in dit geval de gemeente de helpende hand biedt. Het is mogelijk het terrein met betrekkelijk geringe kosten in gereedheid te brengen; deze zullen 1.938,bedragen. B. en W. achten het verantwoord, dat de gemeente deze kosten voor haar rekening neemt. Het ligt in hun bedoeling aan deze medewerking de voor waarde te verbinden dat V.Z.O.D. zich weer aansluit bij het Verbond van Haar lemse Speeltuinverenigingen. De Katholieke Vereniging voor het Ge zin verzocht een bedrag van 2.000,be schikbaar te stellen als bijdrage in de kos ten van het in gereedheid brengen van een speelterrein aan de Tesselschadestraat. B. en W.'stellen de raad voor deze bij drage te verlenen. In hun nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wets ontwerp tot wijziging van het tijdelijk be sluit' schoolgeld lager onderwijs 1945, de len de ministers van Binnenlandse Zaken, van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen en van Financiën mede, dat zij bij de invoering van een gezinsreductie hebben gestreefd naar een zo eenvoudig moge lijke regeling doch zich kunnen voorstel len, dat enige leden aan een meer gedif ferentieerde schaal de voorkeur zouden geven. By de voorbereiding van een defi nitieve schoolgeldregeling zullen zij aan deze wens de nodige aandacht schenken. De vermindering van inkomsten ten ge volge van de voorgestelde wijziging kan ongeveer op f 4.000.000 per jaar worden begroot. Deze inkomstenderving zal ge heel ten laste van het rijk komen, in dier voege, dat de gemeenten integrale com pensatie zullen ontvangen. Het feit, dat in verschillende gemeenten de vermenigvuldigingsfactor nog wordt gehandhaafd, achten de ministers niet in stry'd met de bedoeling van het wetsont werp. Evenmin achten zij daarmee in strijd de mogelijkheid, dat de gemeente raden, ook nadat de thans beoogde wijzi ging zal zijn ingevoerd, het in de hand hebben om door vaststelling van een ver- nienigvuldigingscijfer het schoolgeld te Verhogen. Het feit, dat volgens het wetsontwerp voor het schoolbezoek van 4 kinderen uit een zelfde gezin minder schoolgeld ver schuldigd is dan bij een schoolbezoek van 3 kinderen uit een gezin, is minder vreemd dan het op het eerste gezicht lijkt, wan neer men in aanmerking neemt, dat het wetsontwerp een tegemoetkoming aan de grote gezinnen beoogt. Bij de voorberei ding van een definitieve schoolgeldregeling zullen de ministers echter ook dit punt gaarne nader overwegen. De Haarlemse recherche heeft gisteren een 43-jarige losse arbeider uit Beverwijk onder verdenking van oplichting en dief stal gearresteerd. Hij wordt er van ver dacht op 2 Januari van dit jaar een Haar lemse winkelier voor f 60.aan huishou delijke artikelen en speelgoed te hebben opgelicht. Hij gaf een valse naam en een gefingeerd adres op toen hij een en ander kocht en verzocht de rekening thuis te sturen. Voorts verdenkt de politie hem er van dat hij diezelfde dag in Haarlem een horloge heeft gestolen. Maandagmiddag starten in verscheidene steden de deelnemers aan de vierde Tulpen- rallye. De meeste deelnemers beginnen hun wedstrijd in Den Haag. De eerste vertrekt om 15.42 uur en de laatste om 18.24 uur. Om de minuut wordt gestart. De route naar het Noorden van ons land gaat via Haarlem en Alkmaar. Over welke wegen de deelnemers in Haarlem rijden is niet te zeggen. Vermoe delijk zullen de meeste de route Leidsevaart, Kinderhuissingel, Verspronckweg, Klever parkweg, Delftlaan kiezen. Andere zullen de route door de stad prefereren. Tussen 16.10 en 19 uur worden de deelnemers in Haarlem verwacht. ADVERTENTIE Permanent de Luxe ƒ10. Haarverven volgens het nieuwste systeem H. WAKKER Ex-chef-kapper Stoomvaart Mij. Nederland Ged. Oude Gracht 98 - Telefoon 20837 Vrijdagavond was er in het Frans Hals theater feest voor de leden van Ongeval- lendienst van Haarlem. Het was dezer dagen vijfentwintig jaar geleden dat de dienst zijn werkzaamheden begon. Twee der oprichters zijn nog in leven en wel de heren C. Maarschalk oud-burgemeester en E. H. Tenckinck, oud-hoofdcommissaris van politie. Zij toonden gisteravond hun belangstelling en woonden het feest bij. Ook waren aanwezig burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers en de wethouders de heren A. J. M. Angenent, W. C. Bakker en W. F. Happé. De voorzitter van de Ongevallendienst, dr. W. B. Smit, maakte van de aanwezig heid van het college van B. en W. gebruik om de leden dank te zeggen voor hun medewerking in de loop der jaren. Ook richtte de spreker zich tot de heren Maar schalk, Tenckink en C. Nel, die in de eerste jaren veel voor de Ongevallendienst heb ben gedaan. Namens de vereniging, wier leden aan gesloten zijn bij de O.D., voerde de heer Joh. M. Schmidt het woord. Hij overhan digde dr. Smit een mand met bloemen. Na de pauze volgde een huldiging van zestien leden, die vijfentwintig jaar hun krachten aan deze dienst hebben gegeven. Het waren de volgende dames en heren: P. C. Westera, H. Antonisse (Rode Kruis Transportcolonne), mejuffrouw A. van Donselaar, J. H. Fortgens, J. Hendriks, G. J. Koningshoven, L. S. Touwen, B. de Vries Arie Vooren uit Beverwijk heeft op me disch advies zijn wielerloopbaan gestaakt. Vooren won o.a. in 1945 het criterium op de Bosbaan te Amsterdam, in 1946 de MPM- koers, in 1957 het kampioenschap van Neder land 50 km. op de baan, in 1948 het criterium van Etten. Verder had hij vooral in Duits land bekendheid gekregen als zesdaagse ren ner. Vooren was reeds gecontracteerd voor de ronde van Nederland. In de ronde van Oostenrijk zal Antoon Steenbakkers Arie Vooren vervangen. Van Dinsdag tot en met Zondag wordt in hotel „Hof van Holland" het tournooi gehou den om het cadre kampioenschap 38/2 van het district. Haarlem van de Koninklijke Neder landse Biljartbond. Deelnemers zijn D. Dollé, J. F. Nobels, A. J. Baart, J. J. G. van Rongen, C. van den Hoek en W. G. Bloemink (allen Hof van Holland), R. Lunenburg ('t Cen trum), J. Doves (Vriendenkring) en J. Wil- lemse (SVV). Schoohved strijd en Vrijdag was weer de dag voor afdeling A, B en C. In afdeling A won de HBS B nogal moeizaam van het Coornhertlyceum, maar de uitslag van de andere wedstrijd in deze afdeling roept herinneringen op aan een wedstrijd EngelandNederland uit vroeger tijden te Darlington gespeeld. Het Kenne- mer Lyceum was door het niet opkomen van de Rijkskweekschool ook wel wat al te gemakkelijk in de halve eindstrijd ge komen. In afdeling B kreeg de RK ULO weinig kans tegen de Klaas de Vriesschool. De Am bachtsschool liep te snel een achterstand op en moest de eer aan de A. H. Gerhardschool laten, zodat de twee Openbare MULO- scholen in de finale komen. In afdeling C spannende wedstrijden. St. Henricusschool 2 schakelde de RK ULO 2 uit. A. H. Gerhardschool 3 bereikte de halve eindstrijd pas na het nemen van strafschop pen. hoewel de wedstrijd ook al spanning genoeg had gegeven. De Th. M. Ketelaar- school 2 wist pas in de laatste minuut de Pr. Ireneschool van een beslissing met straf schoppen af te houden. En de Ambachts school 2 was natuurlijk aan haar eer ver plicht de Ambachtsschool 3 er onder te houden. Wat dan ook prompt gebeurde, maar nog moeite genoeg kostte. De uitslagen waren: Afdeling A: Coornhertlyceum 1HBS B 1 23; Kennemer Lyceum 1MTS 1 212. In de eindstrijd komen dus HBS B 1 en MTS 1. Het zal geen 122 worden! Afdeling B: RK ULO 1—Klaas de Vries school 1 15; Ambachtsschool 1A. H. Gerhardschool 1 24. In de eindstrijd komen dus KI. de Vries school 1 en A. H. Gerhardschool 1. Een span nend slot waarschijnlijk in deze afdeling. Afdeling C: St. Henricusschool 2RK ULO 2 20; A. H. Gerhardschool 3-—lste Chr. Lyceum 2 33, A. H. Gerhardschool 3 wint; Th. M. Ketelaarschool 2—Pr. Irene school 1 21; Ambachtsschool 3Ambachts school 2 13. Voor Maandag staat oo het programma: Halve eindstrijden afdeling C: St. Hen ricusschool 2A. H. Gerhardschool 3; Th. M. Ketelaarschool 2Ambachtsschool 2. Beide wedstrijden om 3 uur op het terrein aan de Schalkwijkerweg. HORNE WINT HET SILVER KING TOUR NOOI. De Brit Reg Hórne heeft het Silver Kiriggolftournooi gewonnen mét een l'otaal van 276 slagen. Op de laatste dag had hij voor de twee ronden (36 holes) ©3 en 73 slagen nodig. Voor de twee beste ronden bedroeg zijn totaal 135 (67 en 68). Op de tweede plaats eindigde zijn landgenoot Arthur Lees met een totaal van 277 slagen (73, 6'5, 69, 70). Onze landgenoot De Wit noteerde op de laatste dag ronden van 76 en 75; zijn eind- totaal bedroeg 297 slagen. Dr. W. B. Smit bood aan leden die vijf en twintig jaar- bij de Ongevallendienst zijn aangesloten een lepeltje aan. (allen Snelverband), mevrouw C. de Klerk Out, mevrouw A. PerryMeyer, J. M. Schmidt, A. G. Geerts, B. M. de Graaf, J. M. Thuis, C. Nel en J. F. Rohlfs (Reddings brigade). Twee van hen waren verhinderd. Dr. Smit sprak hen op het toneel toe en bood hun als herinnering aan het jubileum een theelepeltje aan. Aan het slagen van de feestavond heb ben velen belangeloos meegewerkt. In het bijzonder dienen de heren E. Prager, direc teur van het theater, en C. Ligtvoet, secre taris van de Ongevallendienst, genoemd te worden. Zij hadden veel zorg aan de voor bereiding besteed. Voor de pauze werd een kort cabaretprogramma afgewerkt. De heer G. J. Endlich trad als conférencier en als Ukelele Mike op. Swen Meele oogstte veel succes in het nummer „De Vogelsere nade" en later als manipulator met een aantal kaarten. Rennie Schreuder begeleid de hem op de piano. In het tweede gedeelte werd de film „Let 's dance" vertoond, welke deze week in het Frans Halstheater draait. Vermeld zij nog, dat de Haarlemse Politie Kapel voor de aanvang van het program ma enkele nummers ten gehore heeft ge bracht. De Organisatoren kunnen met vol doening op de geslaagde viering van het zilveren jubileum terugzien. ZONDAG 20 APRIL 1952. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag geen Avondgebed. Zondag. 10: Ds. J. Bronsgeest. 3.30: Liturgische Dienst voor Doofstommen en Slechthorenden in de Con sistoriekamer. 7: Bijzondere dienst. Ds. H. S. J. Kalff, van Bennebroek. 6.45: Zangdienst. Nieuwe Kerk. 10: Ds. J. A. de Klerk, van Heemstede. Noorderkerk. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. 10.30: St. beur. Dr. M. H. Bolkestein. van Zeist. Oosterkerk 10: Ds. E. Pot. Kapel Sarepta. 9.30: Kinder- kerk. Dhr. J. P. van Eijsden. 10.45: Ds. H. Bartlema, van Heemstede. Bakenesserkerk. 9.30: Kinderkerk. Mej. J. B. van Seijderveld Diaconessenhuis 4.30: Ds. E. Pot Rusthui s Jansstraat 10.30: Dhr. F. H, Geursen. Jeugd- kapel. Noord. 10.30: F. R. Aschoff. Oost 10: K. H. Oosterhagen. Centrum 10: A. v. d. Hoeff. West 10: W. C. de Groot. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacobstr. 6. 10.30: Dr. A. van Biemen. Alle-Dag-Kerk. Dinsdag 3: Broederkerk, Parklaan. Rondetafel-bespre king. Woensdag 7: Waalse kerk. Tweetalige dienst. Dr. A. Dondorp en Ds. J. Baudraz. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Dimanche 20 Avril a 10 h. 30: Service présidé par le pas teur J. de Watteville de la Haye. Mercredi, 23 Avril a 20 h. Circle biblique. Curch of England: Kinderhuissingel 3 p. m. Evensong Rev. Mossman. Ned. Herv. Evang., Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. Poot Stads Evange lisatie, L. Herenstraat 6. 10 en 7.30: A. Vis- scher, Rotterdam. Woensdag 8: II. v. Doorn, Heiloo. Vrijdag 8: Bijbellezen. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. H. C. v. d. Flier, Evangelist te Enschedé. 5: Dezelfde. Evan gelisatiesamenkomst. 8: Jeugdbijeenkomst o.l.v. Mej. A. Punt van de Bijbelclub-bewe- ging te Amsterdam (met flanellograafOp wekkingssamenkomsten, Zuiderstr. 15. Don derdag 8: Cornells Vanderbreggen, Ameri kaans schrijver en bijbel-leraar met kleu- renprojectie over Amerika en Alaska. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel. Voorhelmstr. 3. 10 en 5: Ds. F. J. Nijkamp, uit Utrecht. H. Avondmaal. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zon dag 10.30: Ds. J. Buiten. Evang. Luth. Gem. Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Hoe- kema. Geen Jeugdkerk. Remonstr. Gere- form. Gemeente. 10.30: Dr. A. H. Haentjens van Baarn. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Wilhelminakerk 10: Ds. A. B. C, Hof land. 5: Ds. P. de. Ruig. Zuid-Oosterlcerk. 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. J. A. van Arkel Ger Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. v. d. Knijff, Den Helder. Donderdag 7.30: Ds. J. de Bruyne. Hilversum. Baptiste Gemeente, geb. C. J. M. V. Lange Margare- thastraat. 10 en 5: Ds. J. W. Weenink. 11.30: Zondagsschool. 8: Jeugdsamenkomst. Pink stergemeente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.30: E. Schuurman. Vergadering van Gelo vigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Brood- breken). Bijbellezing, Parklaan 21. Donder dag 8: K. Rozendal. Ned. Chr. Gemeen- schapsbond, Jacob van Ruysdaellaan 7, Hst. Maandag 3: Samenkomst. Gem. des Heeren, Lange Molenstr. 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Gemeente Gods, Parklaan 21. 4 en 7.30: J. Hage. Gemeente van Christus. Ged. Oude Gracht 47. (achterzaal) 10.15: Nieuwe-Tes- tamentische Aanbidding (met Avondmaal en Preek). 19: Eresamenkomst met Evangelie verkondiging. Dinsdag 20: Vrouwenbijbel- klas (Garenkokerskade 84). Donderdag 20: Bijbelstudie (in de voorzaal). Vrijdag 16.30: Kinderbijbelklas. Christen-Geloofsgemeen schap, geb. Rosenhaghe. Hoofmanstraat. 10: Samenkomst. 8: Samenkomst Garenkokers kade 27. Woensdag 8 n.m.: Bidstond, idem. Iedere Zaterdagavond 8: Jeugdsamenkomst Benkoelenstraat 28, H.-N. De Christenge meenschap, Westerhoutpark 1 A. 9.30: Zon dagsdienst voor kinderen. 10: Mensenwij- dingsdienst. Pinkster Evangelisatie, Ged. O. Gracht 47. 10 en 7: Volle Evangelieprediking Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienst oefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Soefi-Beweging. Nassauplein 8. 11: Universele Eredienst. Ned. Ver. van Spiri tisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10,30: Wij dingsmorgen. Dhr. J. P. Smits, Haarlem. Theologisch-Philosofische beschouwingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, Den Haag. Verbreiding der oude Waarheid, Ged. Oude Gracht 47. Dinsdag 7.45: Ds. J. J. Ruys, Tijdpredicatie. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. v. d. Loos Immanuëlkerk 10: Ds. H. Visser, van Bloemendaal. 7: Dr. H. van der Loos. Bijzondere dienst. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Mej. Faber. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heili- gingsdienst. 7: Openluchtsamenkomst. 8: Openbare samenkomst. Leidster majoor G. v. Gorden. 2 en 5: Kindersamenkomst. Maandag 2.15: Gezinsbondsamenkcmst. Leid ster Mevrouw J. Smael. Alg. Chr. Jeugd Ge meenschap „Gideon", Woensdag 2.30: Open- luehtsamenzijn in de Zwijgerlaan te Sant poort olv. Hr. I. E. Ketellapper, van Haarlem Zaterdag 26 April 2.30: van 4 tot 9 jaar, in- stuifmiddag en 4: van 10 tot 15 jaar, idem olv. Hr. I. E. Ketellapper aan de Achterweg 2A. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10,30: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. A. B. C. Hofland. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. J. W. van Nieu- wenhuyzen. 19: Ds. H. Bartlema. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Adr. Oskamp. Jeugddienst. 19: Ds. F. R. A. Henkels. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. W. J. van Elden, Haarlem. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Mej. L. A. v. d. Voort. Voorg. v. d. Afdeling „Meer en Bos", kapel Irene 10: Broeder J. Smit. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Koediefs- laan. 10: Dr. A. Dondorp 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Dr. A. Dondorp. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.15: Dr. J. M. van Veen, uit Amsterdam. 19: Ds. J. A. de Klerk, uit Heemstede. Jeugddienst. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Dr. G. J. Hoenderdaal. Rem. A'dam. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds.' H. S. J. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. de Kluis. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. R. van der Mast. Ned. Prot. Bond geen dienst. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 15.30: Dr. J. L. Koole, Deze diensten worden per Radio uitgezonden op golflengte 2.45.4. M. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1, 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A. Hijmans. uit Amsterdam. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. S. L. Knottnerus. 5: Ds. Chr. Eerhard. Geref. Kerk. 10: Ds. A. K. Krabbe. 5:Ds. S. J. Dok ter. van Bennebroek. Chr. Ger. Kerk. 10 en 5: Ds R. E. Sluiter. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda. 7: Viscaris Poepjes. Doops gezinde Gemeente. 10.30: Ds. A. Vis, van Beverwijk. Gereform. Kerk. 10 en 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Prof. Dr. G. v. Niftrik. v. Amsterdam. 6.30: Ds. J. C. Jörg. van Apeldoorn. Abbenes. 9.30: Ds. M. C. Don. 6.30: Ds. M._ C. Don Jr. Bethel Kapel 10: Ds. M. C. Don "Jr. 7: Ds. M. C. Don. Geref. Kerk. 9 30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk 10 en 3: Dr. G. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. R. Bijlsma, Monnikendam. „De Toorts" 9: Ds. F. Keja, Stompetoren. „De Kapel" 7: Ds. L. Brink. Velsen. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. v. d. Berg. Jeugddienst 19: Ds. J. Kroon. West, Kon. Emmaschool, Raafstraat. 9: Ds. J. Kroon. 10.30: Dezelfde. kampioenschap! H. Doop. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk 17. 10: Dhr. H. Wachter, uit Beverwijk. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. E. Saraber Jr. 7: geen dienst. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. A. Noorman, van Zaandam. Geref. Kerk, Ju- lianaweg. 10 en 5: Prof. Dr. H. N. Ridderbos van Kampen. Ned. Chr. Gemeensehapsbond geb. „Ons Huis", Dorpsplein. Dinsdag 8: J. H. van Oostveen, Evangelist te Voorburg. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. P. J. Monster, Katwijk aan Zee. 5: Ds. C. Jon- geboer. Ned. Prot. Bond geen dienst. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. Patijn, van Den Haag-Oost. Geref. Kerk, art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Ver leur. Geref. Gem. 10 en 4: Leesdienst. Oud- Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Chr. Ger. Kerk. 10: Leesdienst. 3.30: Ds. H. Visser, Sassenheim. De wedstrijden om het persoonlijk kam pioenschap van Nederland hebben dit jaar wel een bijzonder verloop. Wegens de over gang naar een nieuw systeem (het laten ver vallen van de voorwedstrijden) namen dit jaar 23 gerechtigde spelers deel. Dit grote aantal deed de organisatoren terugschrikken van een finale van 23 ronden, terwijl er ook geen voorronde meer mocht worden georga niseerd. Men besloot toen tot het vormen van twee groepen, waarbij na het uitspelen van iedere groep de zes bovensten uit ieder groep gezamenlijk verder spelen, terwijl de onder linge resultaten in de groep behaalt, tevens voor het slot medetellen. Toen de groepen uitgespeeld waren, bleken er nog beslissings wedstrijden om de zesde plaats te moeten worden gespeeld, waardoor de inperking van het aantal te spelen partijen zijn doel dreigde voorbij te gaan. Intussen behoort ook deze barrage wederom tot het verleden. Zoals reeds gemeld, wist B. Dukel (IJmuiden) zich tegen IJme de Jong (Haarlem) in twee be slissende partijen te plaatsen. In de andere groep ging het tussen Drenth, Herm. de Jongh en Hofman. Op de vastgestelde datum zaten de Jongh en Hofman tevergeefs op Drenth te wachten. Daar het reeds herhaal delijk was voorgekomen, dat er met Drenth iets was, dat het vlot afwerken "van het pro gramma in de weg stond, besloot de wed strijdcommissie van de Kon. Nederlandse Dambond kordaat te handelen. De wedstrij den werden opnieuw vastgesteld op Vrijdag en Zaterdag voor Pasen en indien Drenth niet. aanwezig was, zouden de Jongh en Hof man in drie partijen de beslissing uitvech ten. Dit laatste is geschied. "Herm. de Jongh verloor zijn eerste partij en beide andere werden remise, zodat uiteindelijk H. J. Hof man (Utrecht) zich voor het slot heeft ge plaatst. Voor Herm. de Jongh zeker een on prettig einde. Met 6 punten had hij zich ex aequo op de tweede plaats kunnen nestelen. Nu werd hij uitgeschakeld en zal via het persoonlijk kampioenschap van Noordhol land zijn plaats in de finale moeten terug winnen. Het slot van de wedstrijden wordt nu ver speeld te Amsterdam in „De Kroon" op Vrij dagen en Zaterdagen en vangt aan op 25 April. De stand waarmede gestart wordt luidt als volgt: 1. en 2. ir. G. E. van Dijk (Wage- ningen) en H. Laros (IJmuiden) elk 7 pun ten^, 4. en 5. A. Bizot (Zwaag), W. Huis man (Leiden) en W. Roozenburg (Rotter dam) elk 6 punten; 6. en 7. P. Bergsma (Wartena) en J. Metz (Amsterdam) elk 5 punten: 8, 9. en 10. M. Bandstra (Leeuwar den), W. de Jong (Haarlem) en R. C. Keiler (Amsterdam) elk 4 punten; 11. en 12. B. Dukel (IJmuiden) en h. J. Hofman (Utrecht) elk 3 punten. Kort na de tweede wereldoorlog heeft een nieuwe tak van sport zijn intrede in ons land gedaan: softball, een spel, dat veel gemeen heeft met het reeds zo populaire honkbal. Want ook al is de bal een stuk groter en zijn de knuppels en de honk- afstanden kleiner dan bij honkbal, de spel regels komen toch in grote lijnen overeen met die van het honkballen. Lag het aan vankelijk in de bedoeling zoveel mogelijk dames en heren voor softball te interes seren, al spoedig bleek, dat de heren zich liever bij honkbal hielden. Bij de dames was het echter anders gesteld, want in de kringen van de vrouwelijke sportbeoefe naren was men zeer enthousiast over soft ball. Het is dan ook daarom, dat de kort geleden opgerichte Nederlandse Softball Bond zich uitsluitend met het dames-soft- ball bezighoudt. Zevenhonderd leden telt deze bond thans. Het Heemsteedse „Gymnasion" is de oudste en grootste club. De eerste daad van het bondsbestuur is geweest aan de Ameri kaanse Softball Association te verzoeken om de officiële spelregels te mogen vertalen. Dit verzoek werd ingewilligd en de vertaling is inmiddels in de vorm van een spelregel boekje gereedgekomen en verschenen. Voorts zal de nieuwe bond over enige tijd de koninklijke goedkeuring op statuten en huishoudelijk reglement, bij de samenstel ling waarvan men veel medewerking on dervindt van het N.O.C. en de Koninklijke Nederlandse Honkbalbond, aanvragen. De competities in de districten Haarlem- Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Amers- foort-'t Gooi zullen 15 Mei beginnen. De districtskampioenen ontmoeten elkaar op 31 Augustus op Klein Zwitserland te Den Haag om in een tournooi uit te maken, wie zich kampioen van Nederland mag noe men. Op het zelfde terrein worden op 22 Juni stedenwedstrijden gehouden tussen Haarlem, Amsterdam, Den Haag en Utrecht. Bij de bond hebben zich wederom twee verenigingen aangesloten, namelijk de Haarlemse vereniging T.Y.B.B. en de Am sterdamse vereniging A.M.V.J ADVERTENTIE Ook deze zomer zal Haarlems Dagblad bezorgd worden in de kampen „Zeemeeuwen" en „He lios". Wilt Uw opgave aan de bezorger of aan onze administratie als volgt inzenden Naam Adres verzoekt Haarlems Dagblad te zenden naar: Kamp Tent No. Datum

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9