Met bezoek aan Hollywood eindigde Koninklijke reis door VS Twee verdragen met Duitsland worden binnenkort getekend Bollenzondag zonder brokken Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Filmstad ontving Koningin met grote hartelijkheid Gematigd en waakzaam optimisme over voortgang naar één Europa Eén tot einde van bezetting en één tot opneming in het Europese leger Stalins zoon wist van de moord in Katyn Soedan wacht gespannen op Britse besluiten Het woord is aan Continentale kernfederatie tharu eerste doel Engeïand gaf toestemming voor gebruik atoombom Atoomproef in Las Vegas Cripps' toestand ernstig Tactische luchtmacht in West-Europa Poolse getuige: Oost-Duitse mening over Duitse eenheid Washington Post tegen „coca-colonisation Amerikaanse invoerpolitiek komt onder de loupe Congres der Europese Federalisten Dompteuse tijdens voorstelling gewond 66e JAARGANG No 240 MAANDAG 21 APRIL 1952 296e JAARGANG No 93 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuiaer Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsraan LOS ANGELES (A.N.P.). Hollywood, de stad die leeft van schijn, een vergaar plaats van talent en figuratie, een stad van imitatie-hoven, -keizers, -koningen, -ko ninginnen, -prinsessen en -presidenten, een stad waar marmeren trappen en gouden kandelaars gefabriceerd zijn van vurenhout en karton, een stad, waar kunstmatigheid hoogtij viert, dit Hollywood heeft Zaterdag heel Amerika een lesje gegeven in grote hartelijkheid, die kan leven onder schijngoud en geveinsde sentimentaliteit, harde zakelijkheid en „glamour". Wij wisten totnogtoe maar één plaats aan te wijzen waar de Koningin zich volkomen op haar gemak wist te voelen in de maal stroom van het overladen programma. Dat was te midden van de journalisten van de Washington National Pressclub, waar alle druk opeens van Koningin Juliana scheen af te vallen, waar het „thuisvoelen", ge noemd in al haar redevoeringen, plotseling realiteit werd. De filmstad Hollywood heeft kans gezien alle burgemeesters, ontvangst comités, journalisten en andere woorden rijke sprekers te overtroeven door een ont vangst vol van hartelijkheid en zonder enige humbug. De „regisseur" van de ontvangst was Cecil de Mille, die in een der studio's van Metro Goldwyn Mayer gezeten was naast de Koningin met rond zich geschaard ster ren als Dana Andrews, Irene Dunne, Van Johnson, Dorothy Lamour, James Mason, Walter Pidgeon, Dick Powell. Buddy Ro gers, Jane Russell, Robert Taylor, Gene Tierney en talrijke andere grootheden van het witte doek. „Uw gezichten zijn me zo bekend" zei de Koningin tot de filmspelers. „U doet een prachtig werk dat vooral zo be langrijk is omdat u boodschappen aan de wereld kunt geven, boodschappen op uw eigen wijze." De studio, waarin de bijeenkomst werd gehouden, was alleen maar enigszins uitge ruimd. Caroussels gebruikt voor opnamen van een Franse film, draaiden lustig rond voor de tafeltjes waaraan de filmspelers, zo uit hun werk gekomen, de lunch ge bruikten. „U heeft in de afgelopen weken wel be merkt dat de Amerikanen onvermoeide sprekers zijn," zei De Mille tot de Koningin. „Wij zullen vandaag weinig spreken. Wij achten het een taak ontspanning te bren gen." Doch voordat hij daartoe overging, vertelde De Mille een geschiedenis, die de Koningin met aandacht volgde. „Toen ik acht jaar was", zei De Mille, „werd ik ver liefd op een allerliefste en allercharmantste Jongedame. De jongedame was tien. Ik had haar nooit gezien, alleen maar op plaatjes en zij heeft het nooit geweten. Ik zag haar pas 52 jaar later, toen zij mij het geschenk gaf, dat het dierbaarste in mijn leven zal zijn. De onderscheiding van Ridder in de Ordè van Oranje Nassau. Ik kreeg die orde voor een film die ik heb gemaakt over het leven van Nederlanders in de Oost. De Jongedame was uw moeder, Koningin Wil- helmina." Bekentenis Het werd zowaar stil in de studio, toen De Mille deze bekentenis deed en om deze stilte te verbreken zei hij schertsend tot de Koningin: „Zo zouden we 'het elke dag graag willen hebben, doch dan zijn vijftien man nodig, die elke minuut „stilte" schreeuwen." Nadat enige filmsterren een klein pro gramma ten beste hadden gegeven, begaf de Koningin zich arm in arm met Dori Schary, vice-president van Metro Goldwyn Mayer, naar studio vijftien, waar opnamen gemaakt werden van de film „De gevange ne van Zenda" met Stewart Granger en Deborah Kerr in de hoofdrollen. Gezeten in de stoel van de regisseur woonde de Koningin vol interesse een deel der opnamen bij. Daarna bekeek zij een technicolor-camera en enige minuten later stond zij op het schip „Maryflower" naast captain Jones temidden van ruw zeevoik met ontblote bovenlijven. Captain Jones ontpopte zich als de filmster Spencer Tracy. De Koningin heeft zich uitstekend ge amuseerd op deze middag in de Metro Goldwyn Mayer studio, die een voorbeeld van informaliteit was. De Koningin zat naast Spencer Tracy, de directeur van haar kabinet, mejuffrouw Teilegen, naast Jane Hussel, bekend uit „The Outlaw", baron Van Heeckeren naast Walter Pidgeon en minister Stikker naast Red Skelton. Terwijl de Koningin in de studio was, voerde de Prins in de Lockheedfabrieken zakelijke besprekingen. Laatste dag Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben Zondag, de laatste dag van het be zoek aan de Verenigde Staten, in Los Ange les doorgebracht, 's Ochtends bezochten zij een Nederlandse boerderij, gingen daarna ter kerke, en hielden des middags een re ceptie voor de ter plaatse woonachtige Nederlanders. Zij lunchten met Paul Hoff man, de gewezen administrateur van het plan-Marshall. In de bijna drie weken die het bezoek aan de Verenigde Staten heeft geduurd, hebben Koningin en Prins tienduizenden handen gedrukt. De Koningin hield tien grote redevoeringen en nog een groot aan tal geïmproviseerde toespraken. Zondagochtend hadden een twaalfdui- (U.P.) Naar uit nagelaten documen ten van wijlen de Amerikaanse senator Vandenberg blijkt, bezat Engeland in de jongste oorlog een veto op het gebruik van de atoombom door de Amerikanen. Daar door moest Truman zich verzekeren van de toestemming van Churchills regering, voor dat hij bevel kon geven atoombommen op Hirosjima en Nagasaki te werpen. zend Nederlanders zich opgesteld langs de weg van Los Angeles welke het Koninklijk paar zou volgen. De boerderij welke door het Koninklijk paar werd bezocht, uitgekozen uit een negenhonderdtal boerenbedrijven welke door Nederlanders worden gedreven in dit district, was die van de uit Friesland af komstige Ted Bouma. De familie had zich met extra zorg in het Zondagse pak gesto ken. De Koningin kon hier ervaren hoe haar landgenoten zich een uitstekende re putatie hebben weten te verwerven. 'Naar Canada Tijdens haar onofficiële bezoek aan Ca nada deze week zal Koningin Juliana een krans leggen bij het oorlogsmonument in de Canadese hoofdstad en een bezoek brengen aan enkele ziekenhuizen. Morgen middag zal zij aanwezig zijn bij de eerste steenlegging voor een school in Rock- cliffe. Woensdag wordt een bezoek ge bracht aan de „National Research Council". Op deze dag wordt geluncht en gedineerd in de Nederlandse ambassade. Op het diner zijn de gouverneur-generaal, die tijdens het bezoek aan Canada als gastheer van de Koningin optreedt, en anderen genodigd. Donderdag en Vrijdag zullen zeer waar schijnlijk door de koningin geheel incog nito worden doorgebracht. BONN (Reuter). Volgens regerings kringen te Bonn zijn de ministers van Bui tenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de V. S. voornemens 17 Mei te Bonn de verdragen te ondertekenen, waarbij een einde komt aan de bezetting van Duitsland en zich diezelfde dag per vliegtuig naar 's Gravenhage te begeven voor de onder tekening door de zes leden van de Europese verdedigingsgemeenschap van het verdrag voor het Europees leger. De ondertekening te Bonn zal geschieden (n het paleis Schaumburg, waar kanselier Adenauer zetelt, die voor Duitsland zal tekenen. Of de datum van 17 Mei gehand haafd kan worden, hangt af van de mate waarin de voorbereiding van de verdragen dan gevorderd is. De ondertekening van beide verdragen moet gelijktijdig geschieden, daar West- Duitsland het einde van de bezetting ver krijgt in ruil voor de belofte, zich bij de Westelijke defensie aan te sluiten. Het wordt echter om psychologische redenen uitgesloten geacht, het verdrag, waarbij het Europese leger wordt opgericht, in Duitsland te tekenen vandaar de nood- zaak van de vliegtocht naar Den Haag. Beide verdragen worden gelijktijdig van kracht, wanneer zij door alle betrokken parlementen zijn bekrachtigd, waarmee naar verwachting enkele maanden gemoeid zullen zijn. Acheson wordt 9 Mei in Europa ver wacht. Tussen zijn aanxomst en de voorge nomen datum van ondertekening zullen de ministers een slotconferentie houden, ver- LAS VEGAS, (Reuter). Manschappen van het Amerikaanse leger zijn Zondag begonnen met repetities voor de morgen te Las Vegas te houden atoomproef. De manschappen zullen zo dicht bij de atoom ontploffing worden gebracht, dat personeel en uitrusting moet worden ingegraven. Het leger is van plan kort na het ont ploffen van de bom ongeveer 120 man \alschermjagers in het gebied neer te laten. moedelijk te Parijs, om het werk van de onderhandelaars officieel goed te keuren en mogelijk nog enkele punten te ordenen. In Bonn gelooft men, dat het enige punt, dat de voorgenomen datum in gevaar zou kunnen brengen, de verdeling is van West- Duitslands bijdrage tussen zijn eigen troe pen en de in Duitsland gestationneerde ge allieerde troepen. Adenauer en de drie Hoge Commissaris sen beginnen Maandag te onderhandelen over de nog openstaande kwesties in de contractuele overeenkomsten. De toestand van Sir Stafford Cripps, voormalig minister van Financiën van Engeland, is zeer ernstig geworden, aldus heeft de Zwitserse specialist, die hem be handelt. verklaard. Cripps is thans buiten bewustzijn. WIESBADEN, (AFP). Generaal Lauris Norstad, bevelhebber van de geal lieerde luchtstrijdkrachten in Europa, heeft bekend gemaakt, dat binnenkort twee tactische luchtvloten in West-Europa zullen worden gevormd. Zij zijn^bestemd „ter ondersteuning van de landstrijdkrach ten in geval van gevaar". De eerste vloot zal in Europa gestationneerde Britse luchtstrijdkrachten, alsmede Belgische en Nederlandse eenheden omvatten. Het be vel hierover is in handen van de Britse luchtmaarschalk Sir Robert Forster. De tweede vloot zal bestaan uit de Ameri kaanse twaalfde luchtmachtgroep en Franse en Canadese eenheden. Het tijdelijk hoofdkwartier van lucht maarschalk Forster wordt te Bad Eilsen in de Britse zóne van Duitsland gevestigd. Officieren van Norstads hoofdkwartier noemden deze reorganisatie een belang rijke stap naar de samensmelting van de luchtmachten der NAVO-landen tot ge vechtsformaties zonder taalgrenzen of be perkingen van een nationaal commando. Norstad verklaarde te Wiesbaden, dat de twee luchtvloten gevormd worden om de toegangen tot West-Europa te bewa ken. De Nederlandse eenheden bestaan uit het 311de en het 312de escadrille. LONDEN (United Press) Een Poolse getuige, die gehoord is door de commissie van het Amerikaanse Congres welke een onderzoek instelt naar de massamoord van Katyn, heeft verteld dat de zoon van Stalin zou hebben toegegeven, dat de Rus sen die moord op hun geweten hebben. Aldus is hier vandaag op een perscon ferentie verteld door een lid van die com missie, de republikein Daniël J. Flood. De getuige, luitenant George'Lewsjetsky, heeft aan de commissie verteld, dat hij in 1942 in een Duits kamp voor krijgsgevan genen in de buurt van Lübeck enige malen heeft gesproken met Jacob Djugasjvili, de oudste zoon van Stalin. Djugasjvili zou de moordpartij een „staatsnpodzaak" ge noemd hebben en daar aan hebben toege voegd: „Deze mensen behoorden tot de in tellectuelen, tot die gevaarlijke klasse van mensen, die niet opnieuw opgevoed kan worden. We moesten hen liquideren." Heden werd te Frankfort begonnen met getuigenverhoren door de Amerikaanse Congrescommissie. Men verwacht, dat een vijftigtal Duitse getuigen en een onbekend aantal Polen, onder wie enkele uit Groot- Brittannië, voor de commissie zullen ver schijnen. De commissie, die reeds ver horen heeft gehouden in Chicago en Washington, onderzoekt wie de verant woordelijkheid draagt voor het vermoor den van 4600 Poolse officieren in het bos van Katyn, ten Westen van Smolensk, in het begin van de jongste oorlog. KHARTOEM, (Reuter). De Oemma- partij, de grootste Soedanese partij die te gen vereniging van Soedan met Egypte is, heeft Zondag besloten zich uit de natio nale vergadering terug te trekken en alle samenwerking met de regering te staken, als een verandering van de status van het land zou worden toegelaten. Op een par tijbijeenkomst zijn als gevolg van het be zoek van gouverneur Howe aan Londen en geruchten in Khartoem, dat Engeland mogelijk nominale Egyptische souvereini- teit over de Soedan zou erkennen, beslui ten genomen, die als verreikend worden omschreven. Generaal Sir George Erskine zal deze week als bevelhebber der Britse troepen in Egypte worden vervangen en Donderdag naar Engeland vertrekken. Generaal F. Festing zal generaal Ers kine opvolgen. Erskine wordt bevelhebber van het Britse Noordelijke commando. Hij zou aanvankelijk reeds in het begin van dit jaar zijn afgetreden, doch bleef met het oog op de ongeregeldheden in de ka naalzone langer dan was vastgesteld. LINZ, (Reuter). De Oost-Duitse vice-premier, Otto Nuschke, heeft tegen over verslaggevers te Linz verklaard te geloven, dat in geval van verkiezingen in geheel Duitsland de sociaal-democraten zullen winnen. Zijn eigen partij, de Oost- Duitse Christen-democraten, zouden een moeilijke strijd kunnen verwachten, omdat zij noch dagbladen die hen steunen, noch fondsen hebben. Ook zouden zij nauwelijks hulp kunnen verwachten van Adenauers West-Duitse Christen-democraten, aldus Nuschke, die op communistisch verzoek een aantal lezingen houdt in de Russische zóne van Oostenrijk. Nuschke meende dat Duitsland, eenmaal vereend, gaarne Amerikaanse credieten zou ontvangen, „mits er geen politieke voorwaarden aan verbonden zouden zijn". Nuschke zei verder dat „de Duitse demo cratische republiek" met bloedend hart in stemt met de de Oder-Neisse grens. De Washington Post leverde gisteren commentaar op het verlangen van sommige Amerikanen om de Europese gemeenschap te herscheppen op Amerikaanse leest, een streven, dat in Frankrijk wordt aangeduid als „coca-colonisation". Het "blad zei dat dit gedeeltelijk het gevolg was van een „zeker ongemak, dat Amerika altijd in de Euro pese gemeenschap gevoeld heeft." Het hoofdartikel in de Washington Post was geïnspireerd door de rede, die Koningin Juliana verleden week gehouden heeft in Detroit en waarin zij gezegd heeft: „Wij zullen allen eerbied voor elkander moeten hebben en niet elkaar moeten trachten te maken zoals wijzelf zijn." De Post zei: „Sedert haar aankomst hier heeft zij ons een heleboel goede raad ge geven, maar op zo'n manier dat niet alleen onze gevoeligheden worden gespaard, maar ook het feit verbloemd wordt, dat zij ons raad geeft. Wat de Koningin ons schijnt te willen zeggen is de raad, dat Amerikani- seren van onze Europese vrienden slechts verzet en onwilligheid van hun kant kan opleveren, dat wij er veel beter aan zou den doen hen te nemen zoals zij zijn en dat wij er eerder dan te trachten hen te ver anderen, er naar moeten streven hen te be grijpen en hen moeten aanmoedigen ons te begrijpen." Ter vergoelijking van de Amerikaanse houding ten opzichte van Europa zei de Post, dat de rol van heerser nieuw voor de V. S. is. Ook zou gezegd kunnen worden dat de wens om Europa te modelleren naar het beeld van Amerika niet zo zeer voort komt uit een diepgewortelde overtuiging vari de superioriteit van de Amerikaans levenswijze dan wel van een zeker onge mak, dat Amerika steeds voelt in de Euro pese gemeenschap. De wens derhalve om de Europese gemeenschap op Amerikaanse leest te schoeien is in zichzelf begrijpelijk. Wat het gevaarlijk maakt is de macht om dit te doen, die zoveel Amerikanen menen thans te bezitten," aldus het blad. (U.P.) Ebner-Eschenbach: Wat uitgevonden is kan vervol maaktwat geschapen is slechts nagevolgd worden. WASHINGTON (Reuter) Naar van ambtelijke zijde te Washington wordt ver nomen zal het Engelse protest tegen de be schermende maatregelen der V.S. door het departement van Buitenlandse Zaken onder de aandacht van het Congres wor den gebracht. Het departement deelt het Britse standpunt, dat beperking van de in voer door wettelijke maatregelen vermin dering van de dollarinkomsten der Euro pese landen en daardoor verzwakking van de West-Europese defensie tengevolge heeft. De regering zal het Engelse protest en het protest, dat Italië op 15 Januari heeft ingediend, gebruiken als argumenten bij haar pogingen om te voorkomen, dat nieuwe beschermende maatregelen, die met steun van bepaalde belangen in de V.S. in het Congres zijn voorgesteld, worden goedgekeurd. Daar de verkiezingen echter voor de deur staan, ziet men in, dat de druk op het Congres van invloedrijke han- delsgroepen, die bescherming tegen de in voer uit het buitenland verlangen, groter zal zijn dan ooit. Men merkt op, dat het departement en andere regeringsinstanties het \yel eens zijn met het standpunt van Italië en Engeland, dat meer vrijheid in de internationale handel noodzakelijk is, doch dat het Congres in deze het laatste woord heeft. Volgens sommige regeringsfunctionaris seen valt het te betwijfelen, of de regering het Congres zal kunnen bewegen tot af schaffing van de invoerbeperkingen. I Ondanks de minder fraaie weersvoor spelling hebben tienduizenden het Zondag gewaagd, om een tocht haar bollenland te ondernemen. Hun optimisme is beloond, want de zon heeft vrijwel de gehele dag ge schenen. Alleen tegen vier uur Zondag middag daalde de temperatuur plotseling vrij sterk omdat een koude zeewind op stak. Deze verstoorde echter niet het genot van de vele tienduizenden, die overal langs de wegen volop genoten van de thans volop bloeiende hyacinten, de velden met vroege tulpen, die dank zij het milde weer van de laatste week vrijwel overal in bloei zijn gekomen en de laatste gele en witte nar cissen, die waarschijnlijk volgende week zullen zijn uitgebloeid. Alle velden waren verfrist door een mild regentje, dat Zon dagmorgen in alle vroegte het stof kwam vastleggen. Het rij wiel verkeer was minder druk dan op tweede Paasdag, maar het aantal per sonenauto's was groter. Het is moeilijk te berekenen hoe velen deze Zondag naar de velden kwamen kijken. Indien echter het bezoek aan de Keukenhof als maatstaf wordt genomen, dan is een aantal van bijna 40.000 bezoekers een aanwijzing, dat het aantal bollengangers op Tweede Paasdag groter moet zijn geweest dan thans, omdat op die dag het aantal bezoekers op Keu kenhof ongeveer 10.000 meer was. De Keu kenhof heeft zich vrijwel geheel van het narcissenkleed ontdaan en thans een veel kleurige tulpenmantel aangetrokken, die dagelijks bonter en kleuriger wordt. De pasteltinten van de hyacinten temperen al deze uitbundigheid een beetje. Het buitenlands bezoek aan Keukenhof is zeer aanzienlijk. Woensdag zal, zoals eerder gemeld werd, Jacoba van Beieren de Keukenhof per hefschroefvliegtuig be zoeken. Dan zullen 14 exti-a treinen uit de richting Amsterdam en Den Haag in Lisse stoppen, omdat er bij die gebeurtenis zeer veel bezoek wordt verwacht. Zaterdag 26 April wordt het bloemencorso gehouden. In stilte wordt overal hard gewerkt om de ruim 30 deelnemende wagens gereed te maken voor de bloementooi, die zij deze dag zullen dragen. De versieringen en fi guren zullen voornamelijk uit hyacinten worden opgebouwd. De vorige week toen de temperatuur zeer hoog was, vreesde men dat voor het corso niet voldoende hyacinten voorradig zouden zijn, waarom men besloot grote partijen in koelkasten op te slaan. Men heeft thans besloten deze voorzorgsmaatregel niet te nemen, omdat ook volgende Zaterdag bij de huidige tem peratuur de hyacintenvelden nog geheel in bloei zullen staan. Ook voor de bloem- mozaïken in Sassenheim, Lisse, Hillegom en Noordwijkerhout zullen meer dan vol doende bloemen zijn. De middenstand in de „bollendorpen" heeft Zondag meer profijt van het bezoek gehad dan de twee Paasdagen, dank zij een soepeler verkeersi-egeling van de Rijks politie. Zoals wij enige dageai geleden be richtten-, bezorgde de verkeersregeling op de tfeide Paasdagen aan tal van caféhou ders aan de weg HaarlemDen Haag een leemte op hun terrassen. Al het verkeer Tienduizenden zijn gisteren, in bussen en particuliere auto's, op motor-, brom- en gewone fietsen, naar de bloeiende bollen velden getogen, waar de politie de handen meer dan vol had om ongelukken en op stoppingen te voorkomen. Hier is een aan tal van deze zwaarbeproefde verkeers regelaars in gevecht met de dubbele mon sterslang van de bollengangers in de nabij heid van Lisse. Iedereen kivam heelhuids weer thuis, dank zij de voortreffelijke zor gen van de dienaren van Hermandad. werd in de richting van de Keukenhof ge dirigeerd en eenmaal in die route gelegd moest het de centra van de bollenstreek links laten liggen. De afgelopen Zondag heeft de Rijkspolitie het verkeer anders ge regeld met als gevolg dat de neringdoenden in deze plaatsen heel wat betere zaken deden. De Beweging van Europese Federalisten in Nederland, die thans 3690 leden telt en een vijftiental afdelingen, hield Zaterdag in Haarlem een landelijk congres onder presidentschap van mr. C. van Rij. Aan de orde kwamen jaarverslagen van secretaris en penningmeester, politiek verslag, uitge bracht door mr. H. R. Nord, program van actie en bestuursverkiezing. Een voorstel tot verlaging van de leeftijdsgrens voor leden van 18 tot 16 jaar, werd geaccepteerd, waarbij uitbreiding van de propagering der Europese gedachte onder de jeugd werd aangekondigd. Ten aanzien van de vorde ringen op het gebied der Europese eenwor ding kwam op dit congres bij de verschil lende inleidingen en discussies een gema tigd, waakzaam optimisme tot uiting. Uit Breda kwam een Poolse stem, die van een oud-officier van het geallieerde bevrij dingsleger, waarschuwen tegen onderschat ting van het Duitse gevaar. Uit het program van actie bleek, dat de B.E.F. gebroken heeft met het eenheidsstreven via functio nele weg en thans een kernfederatie op het Europese vasteland voorstaat, terwijl het Europese verdedigingsplan goeddeels ontdaan van zijn oorspronkelijke federale grondslag slechts beschouwd wordt als een compromis, noodzakelijkerwijs voor werp van scherpe aandacht der federalis ten. die deze stap naar overschrijding der nationale verdedigingen gevolgd hopen te zien door een werkelijk super-nationaal gezag. Mr. C. van Rij zeide in zijn openings woord, dat hij het zeer betreurde, geen enkele burgerlijke autoriteit van gemeente of provincie te kunnen verwelkomen op dit congres. De Haarlemse voorzitter, mr. C. C. van Helsdingen, legde er later echter de nadruk op dat dit moest worden geweten aan een samenloop van omstandigheden, zodat naar zijn mening geenszins een ge brek aan belangstelling mocht worden ge concludeerd uit deze afwezigheid. Program Het doel van de B.E.F.zoals dat naar voren komt uit het program van actie, is en blijft een federaal Europa, dat echter onder de huidige omstandigheden slechts te verwezenlijken lijkt op het vasteland, dus zonder Engeland. Ten aanzien van het te vormen Europese leger meent de B.E.F. dat dit onafscheidelijk dient te zijn verbon den aan een volledige federatie. Zij dringt dan ook aan op directe instelling van een federaal gezagsorgaan en op inschakeling van West-Duitsland op voet van gelijkheid. Verder dient de continentale federatie, die zich aan het vormen is, naar het oordeel der B.E.F. tesamen met Amerika en Enge land aan een hechte Atlantische gemeen schap te bouwen. Verder zegt het program van actie dat de B.E.F. in Nederland en daarbuiten zal samenwerken met gelijkge zinde organisaties. Prof. dr. H. Brugmans, die het politieke jaarverslag inleidde, wees er ten over vloede op, dat de praktijk heeft aange toond, hoe de geleidelijke weg door de Engelsen gepropageerd en oorspronkelijk ook door de B.E.F. aanvaard niet tot resultaten leiden kan en zelfs de eenwor ding in vele opzichten belemmert. De col legiale vorm van samenwerking, zoals die vooral in het verwaterde plan-Pleven is aangenomen, mist te sterk de federale al lure. Als stap naar overschrijding der eng- nationale werkzaamheid op de terreinen, die niet meer in nationaal verband kunnen worden bewerkt, kunnen het Schuman- plan, het Europese verdedigingsplan en an dere integratieplannen worden toegejuicht, doch de Europese federalisten kunnen er niet tevreden mee zijn. De heer Van Rij be toogde, dat de Nederlandse regering bereid zou zijn het vraagstuk der supernationale samenwerking in het defensieprobleem on der ogen te zien en er de consequenties van te aanvaarden. Duitsland In antwoord op de waarschuwing, geuit door een Pools oud-officier ter vergadering, thans inwoner van het mede door hem be vrijde Breda, inhoudende dat men bij het maken van een federatie bedacht moet zijn op het teveel onderschatte Duitse gevaar, betoogde prof. Brugmans, dat juist de vorming van een federatie dit gevaar moet ondervangen. In een verdeeld Europa zou den de aggressieve elementen in Duitsland hun kans krijgen. Men moet trachten met zulk een federatie de Amerikanen voor te zijn, die federatie of niet Duitsland zullen herbewapenen. Dertien leden van het hoofdbestuur dat uit 26 leden bestaat waren aan de beurt van aftreden. Gekozen werden: prof. dr. H. Brugmans, Den Haag; H. van Dam, Den Haag; mevrouw E. E. Cijfer-Bunge, Den Haag; dr. J. Linthorst Homan, Den Haag; drs D. H. Hueting, Den Haag; prof. dr. Th. Keulemans (O. Carm), Merkelbeek; drs M. Kohnstamm. Wassenaar: mr. J. Lau- dy, Den Haag; mevrouw J. L. Seret-Sijthoff Den Haag; drs. P. E. Smith, Groningen; dr. M. Straub. Rotterdam; dr. M. Verkade, Arnhem; H. Borstlap, Amsterdam, (verte genwoordiger Christ. Nat. Vakverbond). Mr. C. C. van Helsdingen, president van de Haarlemse afdeling, richtte aan het ein de van de bijeenkomst in een door jeugdig vuur gedragen betoog een aansporing tot hoofdbestuur en leden om harder te wer ken voor de ledenwinning en de verbrei ding der Europese idee in eigen kring. Mr. C. van Rij sloot met een dankwoord aan de afdeling Haarlem voor de organisatie van het welgeslaagde congres. Circusleeuwin sloeg weer toe Tijdens de voorstelling, die Zondagavond door het circus Mikkenie op het Haagse Malieveld werd gegeven, heeft" dezelfde leeuwin, die Dinsdag een persfotograaf aanviel, haar klauwen uitgeslagen naar de dompteuse „Miss Belita" en haar ernstig aan de rechterarm gewond. De dompteuse had zoals gewoonlijk zes leeuwinnen voorgebracht, die zij het eer ste nummer van het programma liet af werken. De grootste leeuwin, Nelly, ge droeg zich echter weer zeer onrustig. Plot seling deed zij een uitval naar de domp teuse en gaf haar enkele slagen op de rechterarm. Zonder de dieren, die zich bij het zien van het bloed eveneens onrustig begonnen te gedragen, uit het oog te ver liezen, retireerde de dompteuse naar de vluchtdeur. Daar had de eigenaar van de leeuwinnen, de heer Klant, post gevat. Hij ging zelf de kooi in om het programma nummer af te werken. De gebeurtenis ver wekte geen paniek onder de toeschouwers. -v/v.rr-rv r-« ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Weinig veranderiftg in temperatuur. Matige tot krachtige wind aanvankelijk Zuidelijk, later Zuidwest tot West. 22 April Zon op 5.28 uur, onder 19.50 uur. Maan op 4.29 uur, onder 17.58 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 21 April Hoog water: 1.28 en 13.53 uur. Laag water: 9.13 en 21.53 uur. Hoog wat; Laag vmn Dinsdag 22 April 2.16 en 14.36 uur. 10.10 en 22.39 uur. ^coocooco^x>jjüouf;cco»Joooocoooooooocx>3oa30c»oxoece>oMc

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1