Discussies over rechten der vrouw JEUK D.D.D. Agenda voor Haarlem Fa. B. ENGELENBERG De radio geeft Dinsdag Feestelijkheden in Haarlem-Oost Antoon Molkenboer in I.C.C. gehuldigd F. Wassenburg wordt PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE Stuk van het plafond viel in de zaal 2 Het P. v. d. A.-congres Twee branden op de Veluwe Ontploffing in laboratorium OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Op 30 April en 5 Mei „Zigeunerleven" ten bate van de Stille Armen P. A. van Buggenum gehuldigd Toneelavond van Neder landse Reisvereniging „Club- en Buurthuizen" vierde eerste lustrum Heringa Wuthrich Leerlingen van kweek scholen naar Parijs MAIS ON „MARCEL" Burgerlijke stand van Haarlem Plannen van Comedia C. J. van Ledden Hulsebosch overleden Nieuwe Engelse Kerk in Den Haag ingewijd Ballontocht over de Ierse Vrijstaat Onderbroken opera MAANDAG 21 APRIL 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tijdens de op het congres van de Partij van de Arbeid voortgezette bespreking van het ontwerp-verkiezingsprogram, bleken vele afgevaardigden het niet eens te zijn met de wijze, waarop het punt „zorg voor het gezin en voor de rechten van de vrouw" in dat ontwerp was opgenomen. Evenals bij enige andere punten werden een aantal amendementen ingediend, die pas al dan niet gewijzigd werden overge nomen, ingetrokken of verworpen, nadat een aantal afgevaardigden nog enthousiaste pleidooien hadden gehouden voor een wat ruimere aandacht voor de rechten van de vrouw. In het ontwerp wordt met betrekking tot dit punt gezegd, dat er voor de kinder bijslag een regeling zal moeten worden ge troffen waardoor deze ten goede komt aan de kinderen van alle gezinnen. Voorts wordt een wettelijke regeling van het in stituut van de gezinsverzorgsters gevraagd en verbetering van beroepsarbeid van de gehuwde vrouw in ovei-heidsdienst en weg neming van de belemmering voor gehuwde vrouwen om een gedeeltelijke dagtaak in beroepsarbeid te vervullen en beloning overeenkomstig de prestatie. Enige afgevaardigden vonden dit te karig en wilden juist dit punt een tegenhanger doen zijn van hetgeen door de K.V.P. wordt voorgestaan. Zij beoogden volledige gelijkstelling van de vrouw, sociaal, econo misch en juridisch. Dit werd ook bepleit door spreeksters namens het hoofdbestuur van de vrouwen bond van de partij, die onder meer aan drongen op wegneming van de achterstel ling van de vrouw in het burgerlijk wet boek en op gelijke rechten bij benoemin gen. Verder werd opgemerkt, dat het bevor deren van de mogelijkheid tot het verkrij gen van een halve dagtaak voor de ge huwde vrouw, minder moeilijk zal zijn bij de behandeling in het parlement, dan wan neer er sprake zou zijn van een volledige dagtaak. De heer K. Vorrink antwoordde, dat zo wel het hoofdbestuur van de partij als de leiding van de vrouwenbond over" deze zaak tijdiger voorstellen had moeten doen. Zij zijn er beide verantwoordelijk voor, dat dit niet is gedaan. De kwestie vrouw en Zaterdagavond brak brand uit in de uit 1779 daterende boerderij „Pijnenburg" in de Harskamp. Boerderij, woonhuis en een grote schuur brandden tot de grond toe af. De gehele inboedel ging verloren. Een fokstier kwam in de vlammen om. De schade, die in de tienduizenden loopt, wordt niet door verzekering gedekt. Reeds eerder op de dag woedde een brand op het landgoed „De Valouwe". Deze was ontstaan doordat een jongen met een sigarettenaansteker speelde. Van een grote hooiberg sloegen de vlammen over naar een manege, die geheel uitbrandde. De schade bedroeg ruim f 20.000. Zaterdagmorgen om ongeveer kwart voor twaalf geschiedde door tot nu toe onbeken de oorzaak een ernstige ontploffing in het chemisch laboratorium van de N.V. Noury- pharma te Deventer, deel uitmakend van de Koninklijke Industriële Maatschappij Noury en Van der Lande. Men heeft drie gewonden naar het ziekenhuis gebracht, van wie de laborant K. ernstig gekwetst was. Lichter gewond werden ir. K. en de laborant H. ADVERTENTIE Poolstraat 39 - Haarlem - Tel. 132,32 „Tencolineum" Carbotine in diverse kleuren HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Tulpen-Rallye. 8.25 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Licht baken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.3012.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amu sementsmuziek. 14.00 Gevarieerd programma. 14.55 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Het werk van de Missie in Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws. 18.15 Tulpen-Rallye. 18.20 Sport- praatje. 18.30 R.V.U.: Inzichten over kanker. 19.00 Platen. 19.40 Dit is leven. 19.50 Platen. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Philharmonisch Orkest en solist. Om 20.45 Tulpen-Rallye. 21.25 Gesprek over de film Tramlijn Begeerte. 21.35 Guitaar. 21.55 Dok ter. 22.05 Bariton en piano. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano-duo. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.00 Platen. 16.30 Voor de kleuters. 16.50 Kinder koor. 17.15 Platen. 17.25 Viool en piano. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.40 Suri naamse volksmuziek. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Koorconcert. 19.50 Wervingspraatje voor de luchtmacht. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Ik weet, i1t weet wat u diet weet. 21.35 Amusementsmuziek. 22.05 Dit is uw land, uw volk, klankbeeld. 22.25 Platen. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws 23.15 New York Calling. 2300 Jazz. 23.50—24.00 Platen. TELEVISIE (V.P.R.O.) 20.1521.45 Programma over vrijetijds besteding; eventueel filmreportage Ko ninklijk bezoek aan Amerika. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 en 14.00 Platen. 15.00 Bastien et Bastien- ne, zangspel. 15.15 en 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen, 17.15 Voor kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Viool en piano. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 21.15 Orkest. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Amusementsorkest. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. gezin eist een zeer nauwkeurige formule ring. Deze zaak is nog niet volledig bestu deerd en dat kan ook niet in de tijd van veertien dagen gebeuren. Daarom is, naar hij zeide, het punt in het ontwerp beperkt van vorm en inhoud. De heer Vorrink ontraadde vérstrekken de amendementen. Thans te vragen het Burgerlijk Wetboek in de bovengenoemde zin te wijzigen, achtte hij' politiek niet te verantwoorden. Tenslotte werden er enkele amendemen ten aangenomen en een paar aanvullingen aangebracht. Zo zal aan het punt worden toegevoegd: „Gelijke beloning voor man nen en vi-ouwen voor gelijksoortige arbeid. Volledige handelingsbekwaamheid voor de gehuwde vrouw". Voorts zal er bijzon dere aandacht voor het gezin worden ge vraagd, als in het program voorgesteld, bij maatregelen op het gebied van onderwijs, jeugdzorg en huisvesting. De „Oranjebond Prinses Juliana", de af deling Oost van het Haarlems Comité voor Nationale Feesten, heeft het programma voor de feestelijkheden op Koninginnedag en voor de nationale feestdag op 5 Mei vastgesteld. Op 30 April worden 's middags van 3 tot 5 uur wielerwedstrijden onder leiding van H.S.V. „De Kampioen" gehouden met start en finish in de Diepenbrockstraat. Er zijn tien clubs uitgenodigd elk met zes deelne mers, zodat er totaal 60 renners zijn. Er is een wisselbeker beschikbaar gesteld, die elk jaar op Koninginnedag zal worden ver reden. De club die drie keer achtereen of totaal vijf keer de beker wint wordt defini tief eigenares. Verder zijn er nog bekers, medailles en onderdelen van racefietsen als prijzen beschikbaar gesteld, welke van 22 April af geëtaleerd zijn in de Amster damstraat 43. 's Avonds om half negen is er openluchtbioscoop op het Teylerplein met vrolijke muziek. Op Zaterdag 3 Mei, 's avonds om zeven uur begint de stille tocht naar de Dreef, welke van het Teylerplein vertrekt. Bewo ners van Haarlem-Oost wordt verzocht zo veel mogelijk deel te nemen aan deze stille tocht. Op Maandag 5 Mei 's middags van 3 tot 5 uur, is er op het Teylerplein een gym- nastiekdemonstratie door de gymnastiek vereniging Hercules met ongeveer 250 medewerkers. Uitgevoerd zullen worden vrije en toesteloefeningen, onder meer aan het nieuwe drie ringenstel. Tevoren wordt een propagandamars door Haarlem-Oost gehouden met alle deelnemers en met medewerking van de harmonie „De Spaar- nebazuin" en het tamboerscorps. Verder zijn er nog kermisvermakelijkheden aan de Zomervaart. In kinderoperettes spelen zich meestal fantastische geschiedenissen af. De gren zen tussen werkelijkheid zijn vaag gewor den door het wonderbaarlijke ingrijpen van feeën tovenaars, elfen, kabouters en an dere sprookjesachtige wezens in het leven der mensen. Met de operette „Zigeuner leven", die Zondagmiddag in de Haarlemse Schouwburg door de zangklassen van Anny Bonarus ten bate van de Stille Armen werd opgevoerd, is het evenwel anders gesteld. Hierin is alleen maar sprake van werke lijkheid van een harde werkelijkheid soms. Een troep uit een stadje weggejaagde zigeuners wordt er van verdacht een jon getje geroofd te hebben, dat uit eigen be weging de zigeuners nieuwsgierig achterna is gegaan. De zigeunerhoofdman wordt ter dood veroordeeld, maar op het laatste ogenblik gered van de strop, doordat het knaapje de ware toedracht vertelt. De ont wikkeling van dit verhaal is in het eerste en tweede bedrijf zeer geslaagd. Hierin wordt voldaan aan de eisen, die men aan een goede kinderoperette mag stellen. Maar het drakerige derde bedrijf, met de uit spraak van het doodvonnis en met de ge reedstaande galg, is paedagogisch gezien een volslagen mislukking geworden. Van de opvoering zelve kunnen we met voldoening gewagen. De kinderen kenden hun rollen over het algemeen goed. In het bijzonder mogen wel de bewust-spelende burgemeester, de zigeunerhoofdman en Selma een pluim hebben. De zang van de solistjes was zuiver en klonk voortdurend ongeforceerd. Aan de verstaanbaarheid ontbrak nog wel het een en ander, vooral bij het zingen. De décors waren eenvoudig maar doeltreffend, de costuums zeer ver zorgd. Voorts waren er aardige dansjes te zien. Vooral de „gavotte" aan het slot mag genoemd worden, al was dit dan een soort „dans om de galg". P. ZWAANSWIJK De heer P. A. van Buggenum was Zater dag zestig jaar in dienst bij het bouwbedrijf van de firma P. Rijnierse te Overveen. Hem is des middags in hotel Roozenaaal te Over veen een hartelijke huldiging ten deel ge vallen. De Bloemendaalse wethouder A. van Geluk kwam bij ontstentenis van de burgemees ter van Haarlem en zijn plaatsvervanger de jubilaris de zilveren eremedaille, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau, over handigen. Het verheugde wethouder Van Geluk, dat hij zelf een doorkneed bouw vakman de jubilaris deze onderscheiding op de borst kon spelden. Namens de firmanten, de heren G. J. J. N. Eldering en A. J. F. Koelen, ontving de heer Van Buggenum een radiotoestel, een oor konde en een geschenk in enveloppe. De heer Koelen overhandigde deze geschenken na eerst een gelukwens te hebben uitgesproken, gelijk hij ook tien jaar geleden reeds had gedaan. De jubilaris heeft zich opgewerkt van krullenjongen tot een der bekwaamste vaklieden. Namens het 100 man tellende personeel, dat vrijwel voltallig aanwezig was, overhandigde de heer J. P. Beukers een radiotafel. De heer P. H. van Essen sprak als bestuurs lid van de Nederlandse Aannemers en Pa troonsbond van de Bouwbedrijven, en als voorzitter van de afdeling Haarlem van de samenwerkende patroonsverenigingen. Als men zolang in het vak is en bij dezelfde werkgever, dat er een diamanten feest kan volgen, dan betekent dat niet alleen dat men een grote liefde voor zijn vak heeft, maar tevens dat er een ideale samenwerking tus sen werkgever en werknemer bestaat. De heer Van Essen bood de jubilaris de legpenning van de N. A. P. B. aan. Verder waren er talrijke bloemen en bloem stukken. Mevrouw Van Buggenum werd door de sprekers eveneens in de huldiging be trokken. De Toneel- en Cabaretgroep van de af deling Haarlem der Nederlandse Reisvereni- ging heeft Zaterdagavond in ,De Leeuwe rik" een zaal vol leden geamuseerd met de opvoering van een luchtig blijspel van Maarten van der Vught, „Moeder gevraagd". Er zat grote vaart in de opvoering van dit stuk, waarvan de verwikkelingen ontspruiten ran een advertentie om een huishoudster, die enige orde op zaken moet stellen in een ouderloos gezin. Het tegenovergestelde ge schiedt echter, want op de advertentie reflec teert de lieftallige dochter van een gefor tuneerd man, die haar ouderlijk huis is ont vlucht, omdat haar vader niet ophoudt haar voordelige partijen op te dringen, waaraan zij zich niet wenst te onderwerpen. De adver tentie-aanhef: „moeder gevraagd" trekt haar omdat zij graag een stel kleine kinderen wil bestieren. Zij komt echter in een gezin van volwassenen, waaronder enige heren, die om het zeerst pogen bij haar in de gunst te komen. Omdat men van beide zijden enige beweegredenen tracht te verzwijgen ontstaan er talrijke koddige misverstanden, die ten slotte op een charmante manier worden weg gewerkt. De tonelisten van de Reisvereniging heb ben onder regie van mevrouw A. Wijnekus een verdienstelijke vertolking van dit stuk gegeven. Na afloop werd er tot twee uur gedanst naar het pijpen van „De Notenkra kers" uit Zandvoort. De burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, heeft Zaterdagmiddag in het Internationaal Cultureel Centrum in het Vondelpark te Amsterdam de ere-tentoon- stelling geopend van werken van de beel dende kunstenaar Antoon Molkenboer, die wordt gehouden ter gelegenheid van diens tachtigste verjaardag. Op deze expositie, die tot 10 Mei geopend blijft, zijn een twin tigtal mozaieken en acht portretten van deze te Haarlem wonende kunstenaar bij eengebracht, onder meer het kolossale Gysbreght-mozaiek, waaraan Molkenboer en zijn leerlingen bijna vier jaar hebben gewerkt. De heer J. M. van Hardeveld, voorzitter van het huldigingscomité, gaf een over zicht van de loopbaan van de tachtigja rige, die onder meer in de Verenigde Sta ten heeft gewerkt en daar verscheidene theaters heeft gedecoreerd. Molkenboer is volgens spreker in ons land de eerste be oefenaar van de mozaiekkunst geweest. Dr. Paul Cronheim memoreerde de ver diensten van de jubilaris voor de Wagner- vereniging waarvan omstreeks 1920 door Molkenboer en Viotta de werkwijze werd bepaald, door eerstgenoemde wat betreft de ontwerpen van costuums, décors, wa pens, banieren en programma's. Dr. Mare Jospin, predikant van de Waalse gemeen te te Amsterdam, roemde speciaal het werk van Molkenboer aan het monument bij Kapelle voor de in de laatsti; oorlog gesneuvelde Franse soldaten. Veraer werd het woord gevoerd door de vice-voorzitter van de sociëteit Teisterbaiit, mr. L. Ali Cohen, door Frans Funke namens de Haarlemse kring van tekenaars, die door Molkenboer is opgericht, en door de heer J. Nikerk, directeur van de V.V.V. te Am sterdam, die hem de vergulde médaille van deze vereniging overhandigde. De jubilaris dankte voor de hartelijke woorden die tot hem en zijn echtgenote waren gericht. Hij vertelde, dat hij op de zelfde plaats in het Vondelpark, waar thans de receptie werd gehouden, meer dan zestig jaar geleden zijn eerste schil derstudies maakte. De stichting Club- en Buurthuizen, die zulk verdienstelijk werk doet onder de Haarlemse jeugd, heeft daarvan bij de vie ring van haar eerste lustrum op een aller aardigste manier een overzicht gegeven, namelijk in de vorm van een revue, die Zondagmiddag in gebouw St. Bavo door de jeugd voor het voetlicht werdgebracht met het élan van beroepsamateurs en ac trices. Groot en klein deden er aan mee en hadden er evenveel plezier in als de tal rijke groten en kleinen in de zaal. Er was veel te bewonderen in deze revue met haar vele aardige nummers, die we hier onmo gelijk allemaal kunnen opsommen. Het be gin, met de „open deur" van het buurthuis Kampersingel, was bijzonder goed gevon den. En zonder iets te kort te doen aan de andere uitvoerenden, die van hun en haar talenten op velerlei gebied blijk ga ven, willen we toch even die kostelijke circusdirecteur noemen, die allerminst aan plankenkoorts bleek te lijden. Deze revue was tevens een uitstekende propaganda voor het werk van „Club- en Buurthuizen" en heeft bij iedere jeugdige toeschouwer of toeschouwster het verlangen gewekt, er aan mee te doen. Vooraf heeft de voorzitter van de stich ting, mr. J. van der Hoeven, al diegenen bedankt die dit werk steunen. Hij betreur de het dat wethouder Geluk door drukke werkzaamheden verhinderd was deze mid dag aanwezig te zijn, maar verheugde zich over de tegenwoordigheid van de hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne, en de directeur van de Stadsbi bliotheek en Leeszaal, de heer P. V. de Wit, die de stichting bij haar bibliotheek werk met raad en daad terzijde staat. Voorts noemde hij de secretaris van de Sociale Raad, de inspecteur der Lichame lijke Opvoeding, de jeugdpsychiater en de vertegenwoordigers van de Hervormde Jeugdraad, de Rotary Club en de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van" Huisvrouwen. „Door uw hulp is ons werk zo goed gevorderd", zei mr. Van der Hoeven, die daarna onder daverend ap plaus de leidster, mej. Stegeman, een prachtige clubvlag aanbood met de wens, dat een steeds toenemend aantal jongeren zich daarachter zou scharen. Aan het slot van de middag was er nog een spontaan huldebetoon aan de voorzit ter, de „burthuisouders", de leidsters en haar helpsters en kregen al diegenen die bun buurtpuis vijf jaar trouw zijn ge weest, een mooi lustrumspeldje. ADVERTENTIE HAARLEM Electrische installaties Luidsprekende telefoon-installaties Hedenochtend vertrokken 25 leerlingen van de Da Costa-kweekschool te Bloemen- daal en van de Haarlemse Rijkskweek school als gasten van de Franse regering- naar Parijs. Deze jongelui traden, evenals de hen vergezellende directeuren en enkele leraren van beide scholen, in September als gastheren en gastvrouwen op van een gelijk aantal Franse collega's. Deze uit wisseling geschiedt thans reeds voor de vierde keer op grond van hetcultureel accoorchdat de regeringen van beide lan den hebben aangegaan met het doel, dé I kennis van land en volk te vergroten en fin WPQfprVpIn nPfFfflVPtl de vriendschapsbanden te versterken. Het up vy cöici vciu ucfeiavcn rpnd.m.nt van ,,pr£reliike rPizPn wordt Woensdagmiddag om kwart voor drie zal op de begraafplaats Westerveld met militaire eer ter aarde worden besteld het stoffelijk overschot van de heer F. Wassenburg uit Haarlem, luitenant ter zee der eerste klasse voor speciale diensten, die op 3 April in Washington plotseling is overleden. De heer Wassenburg vertoefde in de Verenigde Staten voor het maken van filmopnamen van het Koninklijk bezoek. ADVERTENTIE Permanent de Luxe ƒ10. Haarverven volgens het nieuwste systeem H. WAKKER Ex-chef-kapper Stoomvaart Mij. Nederland Ged. Oude Gracht 98 Telefoon 20837 HAARLEM, 19 April 1952 BEVALLEN van een zoon: 17 April, A. F. OvertoomDonsen; 18 April, J. M. Gebe Duin; C. H. SmitKorremans; G. E. P. Wer- narsvan Oijen; 19 April, J. M. H. Boon Stokman. BEVALLEN van een dochter; 17 April, A. van der WalJonkman; 18 April, G. M. Wit kampvan Dam; A. SchutterBroekhoff; 19 April. C. J. BenekerBouman. OVERLEDEN: 16 April, M„ 4 j„ d. van J. Katee, St. Antoniesteeg; 17 April, L. Kooij- man, 68 j., Gasthuisvest; 18 April, H. de KönnighVaneveld, 60 jWagenweg K. J. van Apeldoorn, 60 j., Gasthuisvest. rendement van dergelijke reizen wordt stellig vergroot door in de eerste plaats aanstaande leerkrachten daarvan te laten profiteren. Dat thans de beide Kennemer scholen dezer eer te beurt valt, is een tegenwicht voor de vele ontvangsten die zij hunner zijds reeds hebben georganiseerd. De Da Costa-kweekschool bereidde onlangs een grote groep leerlingen van een Christelijke kweekschool uit Wuppertal onvergetelijke dagen. De Rijkskweekschool had een der tigtal Engelse studenten binnen haar mu ren en in de komende week zal een groep van een jongenskweekschool uit Huy in België een aantal dagen bij Rijkskweke lingen in Haarlem doorbrengen. In het be gin van Mei zullen 36 Denen al3 hun gas ten een volle week van Haarlem uit het Westen van ons land verkennen. Dat bij de organisatie van dergelijke tochten en verblijven de leerlingen zelf een rol vervullen, past geheel in het progres sieve scholingsprogramma van de beide Kennemer kweekscholen. De achtdaagse reis die heden begonnen is, voert de kwe kelingen naar Parijs, Rouen, Trouville en Chartret. In de Franse hoofdstad staan bezoeken aan onderwijsinrichtingen en aan Versailles, Sèvres, de opera, en het Lou vre op het programma. ADVERTENTIE Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Het tableau de la troupe voor het eerste subsidieloze seizoen van Comedia bestaat uit de dames: Yda Andrea, Bep Dekker, Enny Meunier, Annie van de Vorstenbosch 'en de heren Johan Elsensohn, Steye van Brandenberg, Guus Hermus, Joop Doderer, John Soer, Wim van Sierenberg de Boer en Paul Steenbergen jr. De artistieke lei ding berusit bij Cor Hermus en Joris Diels, de zakelijke leiding wordt gevoerd door de heer M. J. Kip. Met Georgette Hagedoorn zijn onder handelingen gaande over een door haar te vervullen gastrol in „Waarom jok je ché- rie?" Naar wij vernemen zou zij op dit voorstel wel willen ingaan, indien zij ook een rol in een ernstiger emplooi te spelen krijgt. Tevens wordt overwogen Louis Gimberg voor een gastrol uit te nodigen. Voor het répertoire zal een keuze wor den gedaan uit „De wilde eend" van Ibsen, „De Mirakelridder" van Lope de Vega, „School voor vrouwen" van Molière, „Wat is de waarheid?" van Pirandello, „Brief Encounter" van Noel Coward en enkele nieuwe blijspelen. Waarschijnlijk zal een serie reprises van „De eerbiedige lichte kooi" van Sartre worden gegeven. Van het huidige répertoire blijft „Bobbeltje" van André Roussin gehandhaafd. Bekend politie-sch ei kundige De internationaal bekende oud-politie- scheikundige C. J. van Ledden Hulsebosch is in zijn woning in Amsterdam-Zuid op 75-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. De begrafenis zal hedenmiddag in alle stilte geschieden. De heer Van Ledden Hulsebosch ontving in Amsterdam en in Tiel gymnasiaal on derwijs, studeerde aan de universiteit van Amsterdam pharmacie en behaalde in 1902 het apolhekersdiploma. Op 9 Maart van dat jaar ontving hij zijn eerste opdracht van de justitie. Sedertdien heeft hij gedurende tientallen jaren geholpen bij het justitieel onderzoek in binnen- en buitenland. In 1902 begon de heer Van. Ledden Hul sebosch ook met de studie van criminolo gische chemie en physica, onder meer volg de hij die studie aan het instituut van prof. Reiss te Lausanne. In 1914 stichtte hij de eerste school voor wetenschappelijk politie onderzoek. In 1923 werd hij privaat-docent aan de universiteit van Amsterdam bij de faculteit der rechtswetenschap (leer der opsporing van het strafbare feit). Hij was toen al van 1916 af politiescheikundige van de Amsterdamse politie. Die functie heeft hij tot 1942 vervuld. De' thans overledene was medeoprichter en voorzitter van de „Academie Interna tionale de Criminalisitique", opgericht in 1929 en gevestigd in Wenen. In „Veertig jaar speurderswerk", dat in boekvorm verscheen, beschreef hij vele van de door hem onderzochte gevallen. Hij is de eerste geweest die ultra violette stralen bij het politie-onderzoek toepaste. De heer Van Ledden Hulsebosch bracht ook de destijds geruchtmakende zaken van een postwisselvervalsing te Amsterdam en een inbraak in een zuivelfabriek te Nijkerk tot een oplossing. Hij was officier in de Orde van Oranje Nassau en drager van het officierskruis in dé Orde van Leopold de Tweede van België De nieuwe Engelse Kerk aan de Riouw- straat in Den Haag is Zondag ingewijd door reverend John Wand, bisschop van Londen, geassisteerd door dr. Ingle, bisschop van Fulham. De kerk is in de plaats geko men van het gebouw, dat in de oorlog is verwoest. De wijdingsplechtigheid ge schiedde geheel volgens de regelen van de Church of England. Een kerkelijk geschenk werd aangeboden door de Britse ambassa deur, Sir Neville Montague Butler als gift van de Britse regering. Tegenwoordig v/aren ook de vroegere Britse ambassadeur, Sir Philip Nichols, die een groot aandeel had in het bijeenbrengen van het geld, dat nodig was voor de bouw, de Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, mr. L. A. Kesper, de ministers Lieftinck en In 't Veld en mr. Clarence Hunter, hoofd van het Bureau voor de Wederzijdse Vei ligheid in Nederland. Voor de eerste keer sinds mensenheuge nis zal Zaterdag met een luchtballon een tocht over de Ierse Vrijstaat worden ge maakt. Deze onderneming gaat uit' van Philips, die hiervoor de medewerking heeft gekregen van de Haagse ballonclub. Dins dag vertrekken de balloncommandanten mevrouw N. Boesman en de heren J. Boes man en C. de Vos-Klooswijk per vliegtuig naar Ierland. Ook de ballon „Henri Du- nant" gaat aan boord van het vliegtuig mee. Sinds de ballontocht van de Ier Crosbje in 1785 is er weinig of niets meer bekend over ballonsportactiviteit in Ierland en met zeer veel belangstelling ziet men daar de komst van de Nederlandse aerostaat tege moet. 17. Het vertrek in de koepel van de vuur toren, waarin Joris Goedbloed zijn groot geheim bewaarde, bevatte ogenschijnlijk niets anders dan een hekje, dat een kleine ruimte in het midden afsloot. Maar verder was er dan ook helemaal niets; en het wekt dan ook geen verbazing, dat Panda enigs zins verbluft om zich heen staarde. „Een verdwijn-machinemompelde hij ein delijk. „Dat is raar, Joris!" „Hoe treffend drukt ge u toch uit, makkertje!", riep Joris getroffen. „Raar welk wonder woord! Spraken niet reeds de Ouden vol ontzag het „Preclara rare" uitwanneer zij op zeer bijzondere zaken doelden? Is het niet een schone gedachte geweest om een Ver dwijn-machine uit te vinden? En ziet hoe vernuftig en tóch eenvoudig is het ap paraat samengesteld! Buitengewoon jam mer acht ik het, dat een dergelijk apparaat zich noodgedwongen in abslracto immate- rialis moet bevinden, zoals wij geleerden deze verschijningsvorm noemen. Het is een machine, die doet verdvnjnen; zij doet dus niet-zijn; hieruit volgt, dat zij zelf-oo\ niet kan zijn. Geniaal, niet waar? Kunt ge me volgen? Ja, ja, we vertoeven thans op het hoogste niveau van het weten, manneke! Let maar goed op, dan kun je nog veel leren! Ach het was een geniaal werk. maar toch(zo voegde de uitvinder er bescheiden aan toe) maar 1toch; toen ik de ingeving eenmaal had was het verder eenvoudig." Panda was enigszins onder de indruk gekomen van de vreemde woorden en van de logische redenering, die Joris be zigde; maar niettemin zei hij flink: „En ik geloof er niets van." Hoe nu?", riep Joris uit. „Welk een vreselijke domheid! Wat is hel volk toch onontwikkeld! En daar wer ken wij geleerden nu voor!" Het was dui delijk te merken dat hij diep geschokt was. Invoer. De Zweedse autoriteiten zijn berig met het uitwerken van de voorstellen van de minister van Handel inzake een verdere liberalisatie van de invoer. Een desbetreffend plan is zeer spoedig te verwachten. Zweden wenst tot verdere liberalisatie over te gaan, tot vermoe delijk bijna 100 pet. wegens de voort durende stijging van het Zweedse tegoed in de Europese betalingsunie. Gevaar. De genietroepen, die meehelpen aan de strijd tegen de overstromingen in de V.S., hebben medegedeeld, dat het gevaar voor Omaha, een belangrijke stad in Nebraska, welke door het water van de Missouri bedreigd werd, thans geweken is. Het gevaar blijft echter bestaan voor de gebieden ten Zuiden van de stad. Oponthoud. Op de spoorlijn van Dijon naar Zwitserland zijn Zondag 45 treinen op gehouden, doordat dieven 25 meter koperdraad (voor de bediening van wis sels en seinen) hadden gestolen uit de tunnel van Ghampvan. Bliksem. Te Montmilieu (Frankrijk) is een jongeman door de bliksem gedood, toen hij gedurende een onweer aan de knop van een radiotoestel draaide. Zijn lichaam werd door een openstaande deur naar buiten geslingerd. Bezoek. Zeven leden van de groep van Britten, die deelgenomen heeft aan de economische conferentie te Moskou, zijn volgens radio-Peking in Peking aange komen. Zij zijn per vliegtuig uit Moskou gekomen om bijzonderheden te bespre ken over de Brits-Chinese ruilovereen komst ter waarde van 10.000.000 pond sterling, welke in Moskou gesloten is. Thuisreis. Het Deense hospitaalschip „Jut- landia", dat in de' Koreaanse wateren opereert, zal 9 Juni in Kopenhagen aankomen met gewonden van het Ko reaanse strijdtoneel. Onderweg zullen verscheidene havens worden aangedaan. Onder meer; zullen Abessijnen, Turken, Grieken, Fransen en negen Nederlanders aan land worden gezet. Aandrang. De stafchef van generaal Ridg- way, luitenant-generaal Hickey, heeft aan de Japanse minister van Buiten landse Zaken een brief gezonden, waar in er op aangedrongen wordt, dat Japan zich meer inspanningen op militair ge bied getroost. In de brief zou Hickey duidelijk hebben gemaakt, dat de Ja panse leiders het vraagstuk van een Japanse herbewapening niet als een „theoretische zaak doch als een ver plichting voor Japan" dienen te bezien. Aftreden. De Zuid-Koreaanse premier, Tsjang, is Zondag wegens zijn slechte gezondheid afgetreden. Zijn secretaris verklaarde, dat het aftreden geen po litieke oorzaak heeft. Reden. De deken van Canterbury, dr. Hew lett Johnson, bijgenaamd de „rode de ken", heeft medegedeeld, dat hij de uit nodiging tot bijwoning van een reli gieuze vredesconferentie te Moskou komende maand moet afslaan vanwege het voorgenomen bezoek van Koning Frederik IX van Denemarken aan Can terbury op 10 Mei, waarbij deze een gedenkraam in de kathedraal zal ont hullen ter nagedachtenis van de Britse soldaten, die gestreden hebben voor de bevrijding van Denemarken. Straf. Een rechtbank te Praag heeft vier personen ter dood veroordeeld en zeven tot gevangenisstraffen, variërend van negen jaar tot levenslang, wegens het vervalsen van distributiekaarten en sluikhandel. Wapens. De Italiaanse politie verklaart in de afgelopen maand in de drie grote industriesteden Turijn, Genua en Ales sandria in Noordwest-Italië geheime bergplaatsen te hebben ontdekt, welke 48 stenguns en machinepistolen, 17 ma chinegeweren, twee mortieren, 72 ge weren, 46 revolvers, 549 mortierbom- men, 525 handgranaten, 77 artillerie granaten, 35.701 patronen, 12 dolken en bajonetten en „ander klein materiaal" bevatten. Het betreft wapens, die tijdens de oorlog door de geallieerden voor Italiaanse partisanen uit vliegtuigen zijn geworpen en wapens die op de Duit sers zijn buitgemaakt. Kort voor het einde van de voorstelling van de opera „Traviata", die Zaterdag avond in de Stadsschouwburg te Heerlen werd gegeven door het Italiaanse Opera gezelschap, dat een tournée door ons land maakt, is een stuk van de zoldering van dit theater naar beneden gekomen. Er ontstond onder de bezoekers in de ge heel gevulde zaal even een paniek, maar door kordaat optreden van de directeur waren de gemoederen spoedig gekalmeerd. De dirigent, Gino Barsanti, was op het ge gil uit de zaal naar de kleedkamers ge vlucht, welk voorbeeld door de orkest leden werd gevolgd. In de verwarring werd de Italiaanse cellist Thomasso daarbij on der de voet gelopen. Met een gebroken been werd hij in het ziekenhuis te Heerlen opgenomen. De voorstelling werd na enige tijd voortgezet. De bezoekers liepen geen verwondingen van enige betekenis op. Een historische tentoonstelling van het voorbereidend hoger en middelbaar onder wijs in Den Haag werd Zaterdag, in aanwe zigheid van de minister van K. en W., prof. dr. F. J. Th. Rutten en vele andere onder- wijs-autoriteiten geopend. Prof. dr. J. Wa terink, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam hield de openingsrede. MAANDAG 21 APRIL Gebouw Cultura: Christen Spiritualistisch centrum „De grotere wereld", 8 uur. Lido: „Rondedans", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „A song is born", 14 jaar, 8.15 uur. Rem brandt: „De blauwe engel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Lullaby of Broadway", alle leeft., 7 en 9.15. Luxor: „T -er-prookje" 14 jfa.r- P en 9.15 uur. City: „De zevende sluier 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Let 's dance", alle leeft., 7 en 9.15 uur.. Spaarne: ,;De getemde avonturierster", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 22 APRIL Concertgebouw: Beethovenconcert, 8 uur. Rembrandt, Palace, Lido: 2, 4.15, 7 en 9 15 Frans Ilals: 2.30 en 8 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9,15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 8.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2