ELK MODEL BIJ LOCOMOTIEF -Clowntje Rick Zandvoort Lisse Hillegom Jan van Goyenstraat- vereniging hielp Putten Santpoort 4 Diefstal van rijplaten Zeewater-meter vernield Filmavond over de Rivièra Verhuur inventaris Zuiderbad Lening voor nationale woningbouw 1952 Geldlening voor „Eendracht maakt macht" Grond te Bentveld wordt aangekocht Oude toonzaal gasbedrijf Aankoop installatie voor rioolzuivering Raadsvergadering De Narcis Nationale woninglening heeft 76 mille voor Hillegom Vergadering gemeenteraad Vacature aan de OL school Viering 1 Mei-dag Vierde huis overgedragen „Myrte en de Demonen" LOOPT LICHTER! Nico van Schagen Zn Velsens raad bijeen Scheepvaart Voor de kinderen FEUILLETON De fluistercampagne WOENSDAG 23 APRIL 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bij de Zandvoortse recherche is aangifte gedaan van diefstal van tweeentwintig ijzeren rijplaten van anderhalve meter lengte, op een terrein aan de Noord Boulevard bij de Dr. Smitstraat. In de zeereep op ongeveer drie km. af stand ten zuiden van de Rotonde bevindt zich nabij het z.g. „Tilanuspad" een put, afge sloten door een deksel met hangslot, waarin zich een z.g. „zeewater-meter" bevindt, een uurwerk, dat automatisch de standen van het zeewater registreert. Onbekenden hebben, waarschijnlijk denken de, dat in de put waardevolle materialen zouden zijn aan te treffen, de deksel van deze put geforceerd en toen bleek, dat niets van hun gading te vinden was, de installatie aan pxuzelementen geslagen. De filmavond over de Rivièra, die door het consulaat Zandvoort van de Ned. reisvereni- ging Dinsdagavond voor een vrijwel uitver kochte zaal in gebouw Zomerlust werd ge geven, was zeker de belangrijkste van de serie bijeenkomsten die dit consulaat in het nu afgelopen winterseizoen organiseerde. In een film. hoofdzakelijk in kleuren opgenomen die bijna twee uur in beslag nam, toonde reisleider K. de Groot uit Hilversum in deze door hem zelf opgenomen rolprent de toe schouwers op unieke wijze de wondere pracht van de Franse en Italiaanse Rivièra. Burgemeester mr. H. M. van Fenema ver tolkte na afloop de dank der aanwezigen in een enthousiaste speech en maakte tevens van de gelegenheid gebruik tot het maken van vergelijkingen. Hij verklaarde, dat hij op uit zonderlijke wijze van deze avond genoten had, temeer, omdat de Rivièra de bakermat was van sprekers liefde voor de badplaatsen, daar hij in Nice nog eens enkele jaren direc teur geweestwas van een stichting, die al daar een kunstcentrum wilde stichten. „Zandvoort", zegt spreker, „kan met de Ri vièra onmogelijk concurreren, behalve, wat het strand betreft. Maar men heeft daar dan ook verschillende casino's, reden waarom er zoveel marmer kan worden gebruikt, doch wie weet, wat er in dit opzicht in Zandvoort óók nog eens geschieden zal. Spreker bracht dank aan het consulaat Zandvoort der N.R.V. voor de prachtige avonden in dit seizoen ge geven, waarbij het belangrijkste is, dat men daardoor de lust opwekt tot reizen. Zandvoort biedt goede gelegenheid voor toeristen en het verbaasde mr. Van Fenema dat men desniettemin soms niet altijd zulk een kleinheid betracht bij het nemen van besluiten. Om een badplaats te bouwen heeft men geen tonnen, maar millioenen nodig. In dit verband herinnerde hij aan de eventuele bouw van het Boulevard-centrum. Spreker zeide tenslotte dat Zandvoort nog lang niet is. waar het komen moet. „Er werd reeds véél tot stand gebracht, maar dit is nog maar het begin!" B. en W. stellen de raad voor, op dezelfde voorwaarden en bepalingen welke voor 1951 golden, aan de heer G. H. Vallo te verhuren de inventaris van het vroegere „Zuiderbad", benodigd voor de exploitatie van de tijdelijke badinrichting „Bad Zuid". B. en W. berichten de raad van Zandvoort, dat van de N.V. Bank voor Nederlandse ge- menten te Den Haag een aanbieding is ont vangen tot het aangaan van een 4K pet. geldlening tot het bedrag, waarvoor door houders van rentespaarbrieven en obligatiën der Nationale lening voor de woningbouw 1952 ten aanzien van de gemeente Zandvoort voorkeur is uitgesproken en voor zover de rentespaarbrieven betreft, nog zal worden uit gesproken. Op 19 April was bij de bankinstel ling ten bate van de rekening der gemeente Zandvoort een totaalbedrag van 40.700. gestort, t.w. 14.500.— door houders van 4% pet. 25-jarige obligatiën en 26.200. door houders van rente-spaarbrieven en van 0/5 10 pet. 22-jarige obligatiën. B. en W. stellen voor de geldlening te aan vaarden. De lening zal zo mogelijk moeten worden gebruikt voor financiering van voor 1952 goedgekeurde nieuwe woningbouw, als mede voor urgente bouwwerken, zoals scho len en voor met de woningbouw in ruime zin samenhangende werken van dringende aard. B. en W. van Zandvoort stellen de raad voor aan de woningbouwvereniging „Een dracht maakt macht" een bedrag van 300.000 te lenen voor de bouw van 24 duplex-wonin gen in plan Noord, tegen dezelfde condities als waarvoor de gemeente dit bedrag door tussenkomst van F. Bergen Co. N.V. te Amsterdam onderhands kan lenen met een looptijd van 25 jaar (15 jaar fix, daarna 10 jaar gelijk jaarlijks) tegen een rente van 4K pet. per jaar en een koers van 100 pet. B. en W. stellen de gemeenteraad voor, over te gaan tot aankoop van enkele per ceeltjes 'irond, gelegen aan de Wikke- en Teunisbloemlaan te Bentveld, respectieve lijk groot 3.88 A. en 3.87 A. Deze grond is nodig om de in het uitbreidingsplan Bent veld geprojecteerde wegen op de vereiste breedte te kunnen brengen. Mevrouw J. E. Ph. Posthuma—Dolleman, eigenaresse van deze gronden, heeft zich bereid verklaard tot ver koop. Een nog overblijvend stukje van 175 M2 voor de aanleg van een voetpad, zal worden gekocht, zodra de overige terreinen bouw rijp worden gemaakt. De gemeenteraad van Zandvoort zal, op voor stel van B. enW. Maandag schriftelijk stemmen over de vraag aan wie de oude toonzaal van het gasbedrijf in de Oranjestraat, die door het in gebruik nemen van de nieuwe ruimten in de watertoren vrij kwam, moet worden toe gewezen. Op een oproep tot inschrijving zijn elf aanbiedingen binnengekomen. De bedragen variëren van 960.— tot 360.— per jaar, benevens een aanbieding van 176.voor 5 maanden. De raad van Zandvoort zal Maandag be handelen een voorstel van B. en W. om een crediet beschikbaar te stellen van 14.400. voor de aanschaffing van een motordoortrek- machine met kolkenzuiger, benodigd voor het zuiveren en schoonhouden van de riolen. Gebleken is. dat het onderhoud van de rio lering in het verleden te wensen heeft over gelaten, waardoor de laatste jaren, na hevige regenval, steeds op vele plaatsen in het dorp de straten blank stonden. Hoewel de capa citeit der riolen ruim voldoende moet wor den geacht, om een behoorlijke afvoer te garanderen, blijken deze, door de primitieve wijze waarop tot nu toe de riolering werd schoongehouden, grotendeels dochtgeslbd te zijn. B. en W. achten de aanschaffing van de nieuwe installatie volkomen verantwoord, daar de kosten voor de huidige methode 9800.per jaar bedragen, welke met de nieuwe apparatuur tot 8200 kunnen wor den verminderd. De raad der gemeente Zandvoort is in open bare vergadering bijeengeroepen op Maan dag 28 April, des avonds te 8 uur. Dan zal behandeld worden de brief van B. en W. betreffende het in de vergadering van 1 April j.l. genomen raadsbesluit tot opheffing van het bouwverbod aan de Zandvoortselaan. als mede de wijze van behandeling van initiatief voorstellen van raadsleden. Toneelvereniging „De Phoenix" De Zandvoortse toneelvereniging „De Phoenix' zal haar toneelseizoen besluiten met een opvoering van „De Klimgeit", een vrolijk spel van zomertoerisme door Joh. W. Broedelet. De uitvoering is bepaald op Zaterdag 26 April in gebouw „Zomerlust". Na afloop volgt een bal. Woensdagmiddag werd in „De Nachtegaal" de jaarvergadering gehouden van de ver eniging „De Narcis". De voorzitter, de heer Th. de Vroomen, zeide in zijn openings woord dat de vereniging met voldoening terug kan zien op het afgelopen jaar. De prij zen voor de narcissen waren behoorlijk lonend geweest. Op Keukenhof en op Tres long werd goede propaganda gevoerd voor de narcissen. De voorzitter bracht hulde aan de inspecteurs uit Amerika voor de goede samenwerking. Over de export naar Enge land is nog niets definitiefs bekend. De secretaris de heer H. J. Voors merkte in zijn jaarverslag op dat de liberalisatie van de handel ook voor de nar'cissenhandel vrucht heeft afgeworpen. Nederland be schikt thans over een kwaliteit en sortiment, als nergens ter wereld. Aan inferieure kwali teit is in totaal 110.000 kg. vernietigd, on danks het gebrek aan plantgoed. De narcis sen statistiek, ontleend aan de veldkeuring, gaf een stijging te zien van 7 Het aantal leden is stationair en bedroeg 869. Spreker gewaagde ten slotte van een goede samen werking met de officiële instanties en prof. Van Slogteren. ir. Vlag en Keuringsdienst. De heer C. Th. de Groot te Noordwijker- hout werd tot bestuurslid gekozen. Bij de inschrijving op de Nationale Wo ninglening hebben verscheidene inschrij vers hun voorkeur kenbaar gemaakt voor de gemeente Hillegom ten aanzien van de besteding dezer gelden. Het totaal bedrag waarvoor op deze wijze ingeschreven is be loopt 76.775. Donderdagmiddag om half drie zal de ge meenteraad van Hillegom vergaderen ter behandeling van een agenda die o.a. ver meldt: Benoeming commissarissen electriciteits- bedrijf H.L.S., benoeming leden commissie tot wering van schoolverzuim, benoeming onderwijzeres O. L. school, voorschotten- vergoedingen aan besturen van bijzondere scholen, wijziging bijzondere toeslag pen sioenen oud-wethouders, regeling inzake doorbetaling bezoldiging gemeentepersoneel in geval van t.b.c., verpachting grond, vast stelling nieuwe verordening vrijwillige brandweer, vaststelling nieuwe verorde ning besmettelijke ziektegelden, wijziging verordening inning precario, toekenning subsidie Gereformeerde vereniging voor Gezinszorg, garantie geldlening ten bate Wit Gele Kruis, aangaan geldlening Bank Nederlandse Gemeenten. Daar het stijgend aantal leerlingen de benoeming van een onderwijzeres in vaste dienst aan de O. L. Prinses Marijkeschool noodzakelijk maakt, stellen B. en W. aan de raad het navolgende drietal voor: 1. mej. W. A. Moolenaars te Haarlem; 2. mej. A. E. Baas te Moex-kapelle; 3. mej. H. J. Ple vier te Nieuwveen. Nadat in de middaguren de kinderen in theater Monopole het 1 Mei-feest zullen hebben gevierd, zal de afdeling Zandvoort van de Partij van de Arbeid des avonds in hetzelfde theater de viering voortzetten met een vei-gadering. Ds. A. van Biemen van Bentveld zal het woord voeren. Daar na zal worden opgevoerd: „Een vlaggespel" met medewerking van de afdeling Zand voort van „De Stem des Volks", de accor deonvereniging „Zandvoort" en een groep Haarlemse A.J.C.'ers met volksdansen. De Jan van Goyenstraat-vereniging te Heemstede heeft sinds de bevrijding ver schillende acties ondernomen, teneinde enige ernstig gedupeerde families in het tijdens de oorlog zo geteisterde Veluwse plaatsje Putten, een nieuwe woning te ver schaffen. Gedurende enige jaren werden telkens straatfeesten, cabaretvoorstellingen en loterijen georganiseerd, waarvan de financiële resultaten het bestuur in staat hebben gesteld, niet minder dan vier nieu we huizen voor de getroffen bewoners te laten bouwen. Het laatste daarvan is in middels reeds door de tachtigjarige heer J. Aarse en zijn familie betrokken. Met de onthulling van een gedenksteen werd deze woning Dinsdagmiddag officieel aan de be woners overgedragen. Deze eenvoudige plechtigheid werd door het vrijwel voltal lige bestuur der Jan van Goyenstraat-ver eniging met hun dames en een aantal leden bijgewoond. Bij aankomst in Putten werd het gezel schap door het bestuur van de stichting „Puttens Wederopbouw" hartelijk begroet, waarna de nieuwe woning werd bezichtigd. De heer Aarse gaf daarbij ondubbelzinnig van zijn grote dankbaarheid blijk. De voorzitter van „Puttens Wederop bouw", de heer E. Werner, vertolkte de al gemene sympathie voor de Jan van Goyen- straatvex-eniging. Hier is het devies „Draagt elkanders lasten" op voortreffelijke wijze in praktijk gebracht. De voorzitter der Jan Goyenstraat-ver- eniging, de heer M. Hoogendijk, feliciteer de in de eerste plaats de heer Aarse met zijn nieuwe woning en hij wenste hem hierin nog vele gelukkige jaren toe. Hij was dankbaar, dat het nu toch eindelijk zover gekomen was, maar hij wilde niet nalaten even de vele moeilijkheden te me moreren, welke bij de hei-bouw van amb telijke zijde waren ondervonden. Een brief aan Koningin Juliana had tenslotte uit komst gebracht. Hierna onthulde de heer Hoogendijk een eenvoudige gevelsteen, waardoor bleek, dat de nieuwe woning de naam „Jan van Goyen" had ontvangen. Vervolgens sprak de 'heer D. Schuitema ker, die als wethouder van Putten de grote dank en erkentelijkheid van het gemeente bestuur onder woorden bracht. Hij koester de een oprechte bewondering voor de acti viteit en de naastenliefde van de Heem- steedse vereniging en was ervan overtuigd, dat God's zegen op dit mooie werk moet hebben gerust. De sobere, maar hartelijke plechtigheid werd besloten door de heer C. J. Klein, die de laatste steen inmetselde, waarop de in scriptie is aangebracht: „Gebouwd met be hulp van de Jan van Goyenstraat-Vereni- ging te Heemstede. 1951". Tenslotte werd het gezelschap door de stichting „Puttens Wederopbouw" een Gel derse koffiemaaltijd aangeboden, waax-bij nog vele sympathieke woorden gesproken werden. Dinsdagavond werd in het Minerva Thea ter te Heemstede de te Heemstede door re gisseur Paul Bruno Schreiber vervaardigde sprookjesfilm „Myrte en de Demonen" ver toond. De voorstelling werd onder meer bij gewoond door de burgemeester van Heem stede, mr. A. G. A. ridder van Rappard. Ook velen, die aan de film hadden meege werkt, waren aanwezig, zoals de regisseur Paul Bruno Schreiber, mevrouw Hélène Lu- dolph en Marinus Adam. De laatste die de muziek heeft gecomponeerd welke onder zijn leiding door het London Symphony Or chestra op de geluidsband was vastgelegd, gaf vóór de filmvertoning een korte toe lichting op zijn muziek, waarvan hij ver schillende passages op de vleugel ten gehore bracht. De sprookjesfilm werd door het publiek met grote aandacht gevolgd en aan het slot weerklonk een langdurig applaus. ADVERTENTIE Frame van hoogmagnesium-staal Gierstraat 40-42 - Tel. 17768 Een minderheidsvoorstel uit het college van Burgemeester en Wethouders, dat gis teravond in de Velsense gemeenteraad over een principiële kwestie ter sprake kwam, is aanleiding geworden tot het instellen van een beroep door de raad bij de Kroon over de vaststelling van de bijdrage aan een aantal bijzondere scholen in kwes tie enige Katholieke en Christelijke Vel sense schoolbesturen. Nadat namelijk de raad zelf tijdens de begrotingsbehandeling het voorstel van de wethouder van onderwijs had aanvaard, om deze bijdrage te baseren op een aantal van 2000 leex-lingen der Openbare scholen, is er tegen de daaruit vooxivloeiende ge meentelijke bijdrage aan de bijzondere scholen verzet aangetekend bij Gedepu teerde Staten. Dit college stelde de school besturen in het gelijk en meende, dat de raming van de raad niet helemaal juist is geweest, maar dat een cijfer van 1925 meer in overeenstemming met de wei-ke- lijkheid zou zijn. Dat heeft tot gevolg, dat de bijdrage aan de schoolbestux-en ruimer wordt hoe kleiner het aantal leerlingen, dat er van profiteren moet, hoe groter de bijdrage per kind. Hier was wethouder H. de Boer (Arbeid), die de portefeuille van onderwijs beheert het op zijn beurt echter weer niet mee eens, zodat hij gisteravond de raad voorstelde, tegen deze decisie van Gedeputeerden bij de Kroon in beroep te gaan. En hij heeft zijn zin gekregen, on danks het feit, dat alleen hij en wethouder Visser van Openbare Werken in het col lege voor het beroep waren en er in de raad staat was te maken op de socialisti sche fractie en wellicht een paar stemmen uit de Katholieke hoek. Deze laatste heb ben de zaak tenslotte voor de wethouder gered: doox-dat de heren Maas en Korte- kaas zich voor een beroep bij de Kroon verklaarden, kwam het er tenslotte met 14 tegen 12 stemmen door. De heer Van Leusen, die tot de supporters van de wet houder behoorde, vatte na afloop van het uitgebreide debat over deze kwestie (die meer om „het spel" dan om de „knikkers" gaat, want het voox-deel voor de gemeente kas is maar zeer gering, als de Kroon Ge deputeerden inderdaad in het ongelijk stelt), de stemming in de raad vrij juist aldus samen: „En nu ben ik toch wel erg benieuwd, wat de uitslag van deze zaak wordt". Muziek- en zangfestival Ter gelegenheid van het jubileum van zijn ere-voorzitter, dokter M. de Groot, zal het fanfarecorps „Wilhelmina", directeur Jan Groot, op Zaterdag 14 en Zondag 15 Juni a.s. een zang- en muziekfestival organiseren. Uitnodigingen aan verschil lende zang- en muziekverenigingen zijn daartoe reeds verzonden. Het was etenstijd. Tante Liezebertna had de tafel gedekt en bracht de schalen oinnen. Ze hadden allemaal flink trek, en het rook zo lekker. Toen tante Liezebertha was gaan zitten, konden ze. beginnen. Maar toen ze hun vorken al in de hand hadden, keek Bunkie opeens verbaasd rond. „Waar is Oepoetie?" Héja, warempelOepoetie zat niet aan tafel! Dat hadden ze zo gauw niet eens gemerkt. „Ja, waar zit Oepoetie?", vroeg oom Tripje. Ze keken elkaar aan. Daarstraks was hij nog op zijn kamertje, maar hij zou toch wel gehoord hebben, dat men aan tafel ging. Waar bleef hij nu? Bunkie stond op en opende de kamerdeur. „Oepoetie!", riep hij. „Eten!" Maar er kwam geen antwoord. „Kom, wat is; dat nu", zei oom Tripje. „Hij moet zorgen aan tafel te zijn, als we gaan eten!" Aalsum, 21 van Saigon naar Placiju. Abbekex-k, 21 van Aden naar Colombo. Alkaid, pass. 21 Ouessant. Amstelvaart, 21 dwars Lands End. Alphacca, 22 te Montevideo. Aagtekei-k, 22 te Poi*t Said. Amsteldiep, 22 van IJmuiden n. Hampton Roads Alamak, 21 220 m. O. Ras al Hadd. Alchiba, 21 120 m. Z.ZW. Madeira. Aldabi, 21 van Hamburg te Antwerpen. Aldegonda, 21 v. Plad.iu n. Singapore. Aligenib, pass. 21 Wight. AHhena, 21 150 m. N. St. Pauls Rock. Alpherat, 21 410 m. N.t.O. Flores. Amstelpark, 21 500 m. W. Ouessant. Armilla, 21 v. Singapore n. Haiphong. Arundo, 21 760 m. O. Norfolk. Alhireo, 21 530 m. Z. Bahia. Alcyone, 21 170 m. ZO. Oostpunt Kreta. Alwaki, 21 160 m. W. Fernando Noi'onha. Amsteldijk, 21 270 m. ZO. Sable eil. Amstelstad, 22 v. Belawan te Penang. Amstelveen, 21 600 m. ZW. Galapagos eil. Annekerk, 10 v. Melbourne n. Sydney. Ariadive. 22 te Genua. Arkeldljk, 21 v. Houston te Newport News. APbekerk, pass. 22 Kp. Guardafui n. Colombo. Alderamin, pass. 22 Scilly's. Amstelkerk, 21 v. Accra n. Lome. Argos, pass. 22 Finisteri-e. Albireo, 23 te Bahia. Arendsdijk, 23 te Montevideo. Arnedijk, 22 van R'dam jxaar Bremen. Axeldijk, 22 v. Newport News Ie New York. Blommersdi.jk, pass. 21 Plymouth n. Antw. Barend recht, 24 v. Mena el Ahmadi te Suez verwacht. Baud. 21 v. Priok naar Cheribon. Boskoop, 21 380 m. W.ZW. Madeira. Bennekom. 21 350 m. NO. Sombi-ero eil. Boschfontein, 21 220 m. Z.ZW. Mogdishu. Bonaire, pass. 23 Finisterre. Blommersdijk, 22 te Antwerpen. Caltex Nederland, pass. 21 Ouessant. Congostroom, 21 van Hamburg te Amsterdam. Celebes, 22 van Djibouti naar Suez. Caltex Leiden, 22 Kp. Tenez gepass. Callisto, 21 270 m. O.t.N. Bermuda. Ceram, 21 nog ten anker monding Hoogly rivier Cistula, 21 220 m. O.NO. Madeira. Casacade, 17 v. New Orleans n. Vera Cruz. Cronenburgh, 22 v. R'dam naar Bilbao. Caltex Delft, 22 v. R'dam n. Sidon. Cottica, 23 v. Paramaribo te Port of Spain. Chama, pass. 23 te Port Said. Cheshire, pass. 22 14 u. Perim. Delfshaven, pass. 21 Vigo s. Recife. Duivendii'k. 22 v. Hamburg te Bremen. Duivendrecht, 23 v. Guayabal te New York verw. Diemerdijk, 22 v. Los Angeles te R'dam. Drente, pass. 22 Sabang n. Colombo. Dalerdijk. 22 v. Cristobal n. Antwerpen. Esso Amsterdam, 21 v. R'dam op rede Aruba. Esso Rotterdam. 22 200 m. NW Finisterre 1 Mel Aruba verw. vertr. 2 Mei v. Aruba n. Antw. Erinna, 21 360 m. ZO- Hainan. Etrema, pass. 22 Ras al Hadd. Elmina, 21 v. Antwerpen n. Bordeaux. Esso Den Haag, pass. 22 Lands End. Ena, 23 v. Curasao te Bergen verwacht. Enggano, 23 te Suez. Friesland (KRL). 21 van Makassar. Farmsum, 23 Vlaardingen verwacht. Gadila. pass. 21 Flores. Graveland, 21 200 m. O. Madeira. Gooiland, 23 te Bahia. Haarlem, 21 v. Ciudad Truiillo n. Port au Prince Haulerwij'k, 21 400 m. O.ZO. Bermuda. Hector, pass. 21 Vilano n. Malta. Heelsum, 21 v. Bremen dwars IJmuiden. Helder, 21 380 m. w.t.z. Ouessant n. Antw. Hoogkerk, 21 120 m. O. Scilly's n. Genua. Hecuba, 22 300 m. NO. Martinique. Hera, 21 400 m. W. Azoren. Hermes, 18 v. Grenada n. Ciudad Trujillo. Heemskerk. 22 v. Melbourne n. Nederland. Hydra. 22 nog op Essequibo rivier. Hercules, 22 v. Izmir n. Messina. Ittersum, 21 v. New Orleans naar R'dam. Jagersfontein, 21 300 m. Z.ZW. Kp. Palmas. Joh. v. Oldenbamevelt, pass. 22 Ouessant. Kota Gede, pass. 22 Aden naar Penang. Kairnana, 22 v. Oleholeh te Belawan. Kota Agoeng, 21 nog te Bahrein. Kota Inten, verm. 22 v. Djibouti. Leerdam, pass. 21 Bishoprock. Lekkerkerk, 22 te Colombo. Leuvekerk, 22 v. Londen te R'dam. Linge pass. 22 Ouessant 24 v. Lissabon te R'dam verwacht. Laertes, 21 te Bintang. Le Maire, 23 Moulein verwacht. Liseta, 21 1080 m. ZW.t.W. Madeira. Lieve Vrouwekerk, pass. 21 Elba Cape n. Aden. Lissekerk. 22 nog te Khorramshar. Lemsterkerk, 32 te Madras. Limburg, 23 te Soerabaja. Loenerkerk, 23 v. R'dam te Antwerpen. Langkoeas, 23 v. Balikpapan te R'dam. Leopoldskerk, pass. 23 Gibraltar. Markelo, 19 v. Monrovia naar Freetown. Muiderkerk, 21 200 m. N.NO. Finisterre. Macoma, 21 in Straat Soenda. Marisa, 22 750 m. Z. Flores. Marpessa, 21 230 m. NO. Timor. Marin, 18 te Houston. Malea, 26 Yokohama verwacht. Meerkerk, 22 v. Le Havre n. Antwerpen. Macuba, 23 van Fao te Suez. Mapia, 23 v. Suez n. Djeddah. Modjokerto, pass. 23 Malta n. Port Said. Nieuw Amsterdam. 21 470 m. O.t.Z. Kp. Race. Nestor, pass. 22 Finisterre n. R'dam. Noordwijk, pass. 22 Gibraltar. Oberon, 21 van San Juan te Amsterdam. Ondina, pass. 21 Scilly's. Overijsel, 23 2.30 u. v. R'dam n. Chai'leston. Phrontis, 22 v. Port Swettenham te Singapore verwacht. P ape nd recht, 24 Suez verwacht. Polyphemus, 21 v. R'dam te Balikpapan. Poeloe Laut, 21 nog rede Tj. Priok. Prins Alexander, 21 120 m. W.ZW. Scilly's. Prins Joh. W. Fi-iso, 21 390 m. Z.t.O. Kp. Race Prins Willem II, 21 570 m. NO. Floi'es. Poseidon, 22 Puerto Cabello verwacht. Prins Frederik Willem, 22 v. Malaga n. Londen. Polydorus, 23 te Tj. Priok. Prins Maurits, 23 te Antwerpen. Ridderkerk, 21 v. Antwerpen te Amsterdam. Rijnkerk, 22 te Port Said. Radja, 21 470 m. Z.t.O. Kp. Race. Rijrvdam, 21 400 m. Scilly's. Riouw, 18 te New Orleans. Raki, 22 v. Colombo naar Djibouti. Straat Makassar, 21 v. Kobe n. Yokohama. Stad Vlaardingen, 21 v. R'dam n. Hampton Roads Sarangan, pass. 19 Midway. Stad Alkmaar, 24 v. Narvik te IJmuiden verw. Scherpendrecht, vertr. 23 v. Shimotsu n. San Pedro. Sliedrecht. 26 Port Said. Sambas, 21 van Singapore. Stanvac Djirak, 20 n. Port Swettenham. Saidja, pass. 22 Mulberry. Slamat, 22 te Tj. Pandan. Salland. 22 v. St. Vincent. Schie, 22 te Mai'seille n. Bone. Stad Breda, 24 v. New Orleans te IJmuiden verwacht n. Amsterdam. Stad Lelden, 24 9 u. R'dam verw. BINNENLAND De voorraad goud Is op de vei'korte balans der Nederlandse Bank van 21 April met f 8.5 millioen gestegen tot f 1296,8 mil- lioen. Ook de deviezenreserve is vermeer derd. Thans beloopt deze reserve f993,5 millioen, waarmee goud en deviezen tezamen op de recordhoogte van f2290 millioen zijn gekomen. Aan het oorspronkelijke voornemen om met de zomerdienst 1952 het tramverkeer van de N.Z.H.V.M. op de lijn VoorburgDen Haag—Scheveningen te vervangen door een vanwege de Haagse Trarqwegmaatschappij te exploiteren busdienst Den Haag—Scheve ningen zal deze zomer nog geen gevolg wor den gegeven. Ter gelegenheid van het bezoek van de Belgische oorlogsinvaliden aan Nederland zal de Wereldfederatie van Oudstrijders, de gi'ootste door de U.N.O. erkende niet-gou- vernementele organisatie, op Dinsdag 29 April in hotel Wittebrug te Den Haag een lunch aan deze invaliden aanbieden, in te genwoordigheid van het hoofdbestuur van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs slachtoffers en een aantal bestuursleden van Nederlandse Oudstrijdei'sverenigingen. De 48-jarige landbouwer G. W. te Vars- seveld en de 54-jarige klompenmaker G. H. B. te Harreveld zijn door de Arnhemse rechtbank conform de eis veroordeeld tot respectievelijk drie en vier jaar gevangenis straf wegens een op een penningmeester van een vakbond gepleegde roofoverval, waarbij zij de man neersloegen en hem van ongeveer f1800 beroofden. Ruim 511 donors uit Badhoevedorp heb ben dezer dagen bloed afgestaan aan de bloedplasmadienst van het Rode Kruis. Dit aantal overtrof dat in Mierlo, waar destijds op één avond 467 personen bloed afstonden. De gezagvoerder en de eerste stuurman van een in de haven van Kalmar in Zuid- Oost-Zweden liggend Nederlands motor schip kregen bezoek van enige Zweden. Er ontstond onenigheid, die tot een gevecht leidde. Toen de politie kwam werd de strijd tus.sen de Nederlandse zeelieden en de Zweedse politie voortgezet. Drie Zweedse politiemannen werden gewond. Zij moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. De gezagvoerder en de eerste stuurman zijn aangehouden. Met ingang van 1 Mei wordt opgericht de tweede tactische vliegbasis. Deze zal ge vestigd worden op het vliegveld Eindhoven. Tevens zal dan worden opgericht het tacti sche jachtsquadron 314. De eerste tactische luchtbasis is gevestigd op het vliegveld Volkel. Van 20 tot 27 April zal in Nedei'land een congres worden gehouden van de Europese Vereniging voor Vrouwelijke Bedrijfshoof- den, waarbij de Nedei'landse unie als gast- vrouwe zal optreden van vertegenwoordig sters uit België en Frankrijk. De Europese vereniging is nog maar klein, maar men hoopt het internationale verband verder te kunnen uitbouwen. Doel van de vereniging is de uitwisseling van kennis en ervaringen. Tijdens het congres zullen bezoeken worden gebracht aan Rotterdam, Amsterdam en Den Haag. Zaterdagmiddag 3 Mei wordt in de Re monstrantse kerk te Amsterdam door de Civitasraad van de Vrije Universiteit een openbare bijeenkomst belegd ter herdenking van de gevallenen tijdens de bezet ting 1940— 1945 uit de kring der Vrije Universiteit. Tij dens deze bijeenkomst zullen door de Civitas raad een gedenkplaat voor de gevallenen en een gedenkplaat voor prof. mr. J. Oranje officieel aan de Vrije Universiteit worden overgedragen. HAARLEM EN OMGEVING Café's in Haarlem mogen op 30 April en 1, 2 en 5 Mei tot. 's nachts één uur open blijven. Tot kwart voor één mag muziek ten gehore gebracht worden. Dit laatste is op de nationale herdenkingsavond 3 Mei, na 18 uur verboden. Een onbekende heeft zich gisteravond f75 aan kasgeld van een winkel in de bin nenstad toegeëigend. De winkelier hoorde de winkelbel overgaan en toen hij in zijn zaak verscheen zag hij dat de inhoud van zijn kas verdwenen was. Van de dader ontbreekt ieder spoor. Talisse, pass. 21 Gibraltar n. Marseille. Tarakan, pass. 21 Sabang n. Penang. Tibia, 22 te Suez. Tai-ia, 22 v. Auclanci n. Wellington. Themisto, 21 230 m. Z. p. Race. Tabian, 21 120 m. Z. Oostpunt Kreta. Teiresias, 21 dwars Massaawa n. Suez. Tibia, pass. 21 The Brothers. Tomini, 21 dwars Djeddah n. Aden. Tjisadane, 20 v. Zanzibar n. Rio de Janeiro. Trajanus, 18 v. New Orleans n. Houston. Tegelberg, 23 v. Singapore te Priok. Teucer, 22 van Port Said. Tripang, 23 te Singapore. Tabinta, 23 te Colombo. Trompenberg, 22 v. Charleston n. Le Havre. Violette Erica, 21 van Rotterdam. Van Heutsz, 21 280 m. ZW. Anderhalfgraadskan. Vlier, 21 550 m. W. Finisterre. Wieldrecht, 22 Bahrein verwacht. Winterswijk, 21 v. R'dam naar Napels.' Waal, 21 v. Te! Aviv n. Haifa. Westland, 21 230 m. O.iyo. Rio Grande. Willem Ruys, 23 v. R'dam te Tj. Priok. Willemstad, 22 te Brighton. Waterman, 22 v. R'dam te Halifax. IJsel, 23 v. Amsterdam n. Antwerpen. Zuiderkruis, 22 v. Balboa n. Papeete. Zaan, 23 14 u. v. Casablanca te R'dam verw. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 23) Ik vind het hier héérlijk!, riep Judith uit. Zij keek eens door de eetzaal. Bijna alle vrouwen waren in avondkleding. Kellners liepen bedrijvig en discreet tussen de tal loze tafeltjes door. De grote ramen boden een prachtig uitzicht op de zee welke zacht glinsterde in de maneschijn. De maaltijd was gevorderd tot de siga retten en koffie. Judith, haar gevoelens vergetend, meende dat het leven nergens beter kon zijn. Zelfs Brannigan voelde zich hoogst tevreden. Mag ik u even storen? De manager van het hotel stond bij hun tafeltje. Hij had een telegram in zijn hand. Misschien wil mijnheer het in mijn kantoor lezen? Men zei mij, dat het een hoogst belangrijk telegram was. Judith kreeg plotseling het gevoel dat er slecht nieuws in stond. Zij kreeg een angstige uitdrukking en greep Bobs hand. Ik lees het hier wel, zei Brannigan. Hij keek bezorgd. Terwijl hij het telegram las vex-anderde de uitdrukking van zijn ge zicht niet, maar zijn vingers klemden zich vaster om het papier. Komt van Scotland Yard, zei Bran nigan met vlakke stem. De „Golden Boy" is zo juist Algiers binnengelopen. Lady Adèle is vannacht over boord geval len. Judith kon haar emoties niet onder drukken. Zij slaakte een kreet en huiverde alsóf een koude wind plotseling door de eetzaal woei. HOOFDSTUK IX. Brannigan keerde ogenblikkelijk naar Londen terug. Zijn eerste reactie was ge weest, naar Algiers te vliegen, maar daar de vrouw dood was, leek het hem bij nader inzien beter te pogen, de grote onbekende er van te weerhouden opnieuw toe te slaan, en dat kon hij in Algiers onmogelijk doen. De Algerijnse politie werd verzocht, alle passagiers van het jacht en de leden van de bemanning te ondervragen en ten spoedig ste afschriften van de vex-horen per lucht post naar Londen te sturen. De regen plensde neer toen de robuste hoofdinspecteur van de kant van het Em bankment Scotland Yard binnentrad. Lon den leek hem somber en grijs na de bran dende zon van de Middellandse Zee, maar tevens, veel massiever en.indrukwekkender dan het land, dat hij zojuist verlaten had. Hier weet je ten minste precies waar je aan toe bent, zei Brannigan tot zichzelf. Als Simpkins wérkelijk naar Engeland is teruggekeerd, kruis ik liever hier de de gens met hem dan in Frankrijk. Bx'annigan maakte zichzelf niets wijs wat zijn taak betrof. Toen het groepje mensen dat gedurig bedreigd was geworden, zich verspi'eid had, had hij gehoopt dat zij vei lig zouden zijn. Nu wist hij echter, dat het gevaar hen zou blijven achtervolgen. Sir Dudley Chalmei-s, de commissaris van politie voor Londens Centnxm, wachtte op Brannigan. Hij was een lange, enigszins melancholieke man, die zelden een glim lach om zijn lippen liet spelen en steeds het mensdom beschouwde uit een pessi mistische hoek. Vóór hem op zijn bureau lag een geweldig dik dossier. Gaat u zitten inspecetur, zei hij tot Brannigan. Ik heb steeds uw rapporten nauwkeurig gelezen, sinds wij u verzoch ten een onderzoek in te stellen naar de dood van Lord Templeham. Wat u schrijft is wel erg interessant en ingenieus, maar is het niet ietwat vergezocht? Vindt u dat zelf feitelijk óók niet? De commissaris keek Brannigan door dringend aan. Hij verbaasde zich er altoos over, dat Brannigan zo nu en dan zulke eigenaardige theorieën naar voren bracht. Geenszins, Sir. U bent nogal obstinaat, inspecteur. Templeham zou best een gewone inzinking gehad kunnen hebben, en die vrouw was waarschijnlijk neurotisch, Toen zij zich ervan bewust werd, dat zij haar schoon heid aan het verliezen was, sprong zij over boord. De mogelijkheid blijft echter natuurlijk bestaan, dat zij overboord gegooid werd. Haar neef Terence Cavendish verliet te Suez het jacht en ging naar Cairo. Dat plaatst hem buiten iedere vei-denking. Daar ben ik nog niet zo zeker van. Waarom? U zult toch gemakkelijk inzien, Sir, dat als hij de hand heeft gehad in de dood van zijn tante, hij niet aan boord kón zijn toen zij verdween? U weet hoe ik over deze zaak denk: het is een geraffineerde fluis- tercamnagne. Lord Templeham werd er door tot zijn wanhoopsdaad gedx-even en daarna moest die vrouw als slachtoffer vallen. Cavendish is een losbol, daar ben ik heilig van overtuigd. Hij wilde in het bezit komen van de millioenen van zijn tante. Simpkins, ten minste de man, die aan de touwtjes trekt, ontmoette hem in Monte Carlo. Zij besloten toen het zelf vertrouwen van de vrouw te ondermijnen. Zodx-a zij de overtuiging zou krijgen, dat zij niet meer de schoonheid had, die zij meende te bezitten, zou haar levensdoel verdwenen zijn. Ik begrijp wel, dat dit nogal vergezocht lijkt. Brannigan merk te de sceptische blik van de commissaris duidelijk op maar er zijn nu eenmaal zulke mensen. Toen alles in kannen en kruiken was, kon Cavendish van boord gaan. Er waren slechts twee passagiers, de heer en mevrouw H. K. van Dyke uit New York, ging de commissaris verder. Ik heb navx-aag naar hen laten doen in Ame rika en het kantoor van de Bank hier in Londen van Dyke is bankier, zoals je wel weet heeft verzekerd, dat hun re putatie boven iedere twijfel verheven is. Zij zijn beide niet al te jong meer en ver der schatrijk. Zij kunnen dus wel buiten beschouwing blijven. De bemanning be stond uit 15 koppen. U kunt hun verkla- x-ingen lezen, ik heb de papieren net ont vangen en nog geen tijd gehad ze zorg vuldig te bestuderen. Cavendish vliegt ove rigens morgen terug. U wilt hem zeker wel spreken? Ongetwijfeld. Sir Dudley zuchtte. En dan hebben we nog uw theorie over de terugkeer van Simpkins. Als ik erg openhartig mag zijn, ik geloof het niet. Een man, die midden in de Atlantische Oceaan valt, keert niet zo maar plotseling terug. De kans is zéker niet groter dan een op honderd geweest, dat hij werd opgepikt. In het koude water heeft hij het midden in de winter zeker niet lang kunnen uit houden. Ongetwijfeld, Sir. Maar vergeet u niet, dat het hevig mistte. Ik heb zo het ver moeden, dat hij in de nabijheid van de vis gronden overboord verdween. En dan kan hij best aan boord zijn genomen door een visser, die op het schieten was afgekomen. Dat zouden we kunxien laten xiagaan". Ik zal mij in verbinding stellen met Spanje en Frankrijk. Het zal natuurlijk wel enige weken dux-en voordat wij ant woord krijgen, maar intussen ga ik door volgens de hypothese, dat Simpkins nog steeds leeft. Het zou mij in het geheel niet verbazen, als hij nu al in Engeland zou zijn. En als dat juist is, kunnen we alleen maar de hand op hem leggen door de men sen, die door hem worden bedi-eigd, nauw keurig te obsei-veren. Hij is zó geraffineerd in de kunst van het vermommen, dat we hem niet op de normale wijze kunnen op sporen. De commissaris keek nog steeds sceptisch, maar hij kende Brannigan lang zamerhand goed genoeg om hem geheel de vrije teugel te laten, als hij een bepaalde ingeving had. Ik kan mij wél in uw gedachtengang verplaatsen, inspecteur. Het is altijd moge lijk, dat u het bij het rechte einde hebt. En ik kan zelfs uw veronderstelling, dat professor Porter in gevaar vei'keert, onder schrijven. Toen ik uw rapport hierover uit Monte Carlo ontving, ging ik er zelf mee naar de minister van Binnenlandse Zaken. De premier ontving het nog dezelfde avond. De professor mag niets overkomen. Het is feitelijk eigenaardig, dat het wel en wee van ons industrieel herstel afhangt van één man, maar dat is nu eenmaal een feit. Een aantal mensen van de Speciale Afdeling volgt zijn gangen in Torquay pre cies. Hij ziet er overigens al weer wat be ter uit. Ik geloof dan ook niet, dat het voor u noodzakelijk zal zijn naar Torquay te gaan. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6