Medewerking wordt verleend aan de dahliatentoonstelling VAN HOUTEN S MELKCHOCOLADEKORRELS Zandvoort Heemstede Bennebroek Hoofddorp Lisse Haarlemmermeer Twee jubilarissen bij de Mariastichting 7 Raad van Hillegom Lezing prof. dr. L. van der Wal 'Burgemeester woont in zijn gemeente Programma Koninginnedag Puzzle-rit in avonduren „Wim Hildering" voerde „Najaarsstormen" op Kamermuziekavonden Opening Watertoren Emmabloemcollecte Herdenkingsavond op Zaterdag 3 Mei Door Eendracht Sterk 90 Ct. 250 g. Bouw van een school aanbesteed Voor de kinadlereii Dr. J. G. Hoge 25 jaar, jhr. C. G. J. von Winning veertig jaar arts Ir. H. Vos spreekt op 1 Mei bijeenkomst te Haarlem FEUILLETON De fluistercampagne VRIJDAG 2 5 APRIL 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op het raadhuis te Hoofddorp is Donderdagmiddag mejuffrouw G. Eijken in het huwelijk getreden met de heer A. L. van Wijk. Bruid en bruidegom zijn lid van de landelijke rijvereniging Kapitein van der Wal. De bruidskoets werd dan ook geëscorteerd door ruiters van de rijvereniging in de Haarlemmermeer. Het kerke lijk huwelijk werd in de Nederlands Hervormde kerk te Hoofddorp voltrokken door ds. J. C. Salverda. In de vergadering van de Hiilegomse raad, die Donderdagmiddag gehouden werd, maakte de heer Vermeer (Pr.Chr.) bezwaar tegen een garantie voor de Dahlia-tentoonstelling in September, om dat die ook op Zondag open zou zijn. Het voorstel van B. en W. tot het verlenen van de garantie werd aanvaard met 10-4 stemmen. Mej. W. A. Moolenaars te Haarlem werd met algemene stemmen benoemd tot on derwijzeres aan de O. L. school. De heer Stokman (KVP) had bezwaar tegen het feit dat straatbelasting gevor derd werd van hen die zelf de aanleg van de kabel hebben betaald. De voorzitter er kende de onbillijkheid, maar daar de ge meenteverordening geen uitzondering toe liet, zou hij trachten met het Electrici- teitsbedrijf een restitutie-regeling voor de ze gevallen te treffen. Naar aanleiding van een voorstel' be treffende bezoldiging van gemeente-per soneel, lijdende aan t.b.c., deelde de voor zitter mede, dat in November het bevol- kings-onderzoek (massa-doorlichting) zal worden gehouden. Enige percelen gemeentegrond tussen Weeresteinstraat en Stationsstraat werden opnieuw verpacht, waarbij de voorzitter mededeelde dat dit wel het laatste jaar zou zijn, aangezien waarschijnlijk daarna de grond bouwrijp zou kunnen worden ge maakt'. Aan de Gereformeerde Vereniging voor Gezinszorg wérd een subsidie van f 450.; toegekend. De gemeente stelde zich garant voor een deel van een eventueel exploita tietekort van de Stichting Kraamcentrum het Wit-Gele Kruis. Besloten werd tot het aangaan van een geldlening met de Bank van Nederlandse Gemeenten ad f 76.775, het bedrag waar voor op de woningbouwlening ten gunste van Hillegom is ingetekend. Naar aanlei ding van dit punt oefenden verschillende raadsleden critiek op de aankoop door de gemeente van de stenen voor de bouw van 70 woningen, onlangs aanbesteed, en wel voornamelijk omdat men slechts één plaatselijke bouwmaterialenhandel om prijs had gevraagd. De voorzitter stelde vast dat de gemeente niet het risico mocht lopen dat de bou# zou stagneren door materiaalgebrek, waarop gezien de huidige situatie kans was. Hij legde echter ADVERTENTIE Ik kon met schoenen kopen haast nooit goed slagen, - 't was om wan hopig te worden! Maar nü heb ik 't toch gevondenBervoets Vrieselaar.... ze zien me nérgens anders meer Grote Houtstraat 46, Haarlem principiëel vast dat de gemeente over het algemeen niet zal overgaan tot de aan koop van bouwmaterialen en dat het 'hier een uitzonderingsgeval betrof. Bij de comptabiliteitsbesluiten bepleitte de heer Versteege (KVP) de inschakeling van de plaatselijke handelaren bij leve ringen aan de gemeente, hetwelk de voor zitter toezegde. Over „Humanisme en Moraal" sprak Woensdagavond in hotel Keur prof. dr. L. van der Wal voor de afdeling Zandvoort van het Nederlands Humanistisch Verbond. Wat de mens van het dier onderscheidt is het vermogen te onderscheiden wat goed of kwaad is.-Daarbij is echter een maatstaf noodzakelijk. De Christenheid toetst deze maatstaf aan" de wil der geopenbaarde God heid. Gods almacht blijft een voor de humanisten niet. te aanvaarden hypothse. De maatstaf voor goed en slecht kan nie mand leveren. Doch de mens is in dit op zicht wijzer, dan hij beseft, doordat hij zedelijk oordeelt. De uitkomsten van de oordelen zijn zéér verschillend, omdat zij door karakter en gezindheid van het individu beïnvloed wor den. Geloof noch ongeloof heeft met gezind heid iets te maken. Doordat het Christen dom vasthoudt aan geboden, ondermijnt het het vertrouwen in eigen oordeelsver mogen aldus prof. Van der Wal. Een interessant debat volgde op dit be toog, waarna de voorzitter van de afde ling, de heer R. de Jong, de spreker dank bracht. Na ruim vier jaren tijdens zijn ambts periode van Februari 1948 in Bentveld (gemeente Bloemendaal) te hebben ge woond, is de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, heden Vrijdag met zijn gezin naar zijn gemeente verhuisd. Hij heeft zijn intrek genomen in de woning aan de kostverlorenstraat 120. De Oranjevereniging „Zandvoort" heeft voor Woensdag 30 April (Koninginnedag) het volgende programma aangekondigd: 10 uur: Kinderzanghulde vóór het raad huis. Een programma, van zeven Hollandse liederen, besloten door het Wilhelmus, zal worden uitgevoerd. 2 uur: Bloemencorso voor de kinderen. 8 uur: wedstrijden voor amateurs in théater Monopole, gevolgd door een bal. Zaterdagavond 26 April houdt de motor club „Zandvoort" een puzzle-rit. De lengte is pl.m. 75 km. Gereden wordt op asfalt en klinkerwegen in de omgeving van Zand voort. Gemiddelde snelheid: motoren tot 200 cc. en auto's 36 km per uur, zware mo toren 40 km per uur. De start is om 10 uur 's avonds bij het clubhuis „De Vijverhut". Deze rit telt mee voor het clubkampioenschap. De Zandvoortse toneelvereniging „Wim Hildering" besloot Donderdagavond in theater Monopole haar seizoen met een op voering van de comedie „Najaarsstormen" (naar het bekende boek „Robbedoes ge trouwd") door Christien van Bommel Kouw en Henk Bakker. Het kan niet wor den ontkend dat het met enthousiasme spelend ensemble erin slaagde de voorstel ling aannemelijk te maken, hoewel de ge schiedenis op zichzelve, met speciaal de sentimenteel-romantische handelingen in het derde bedrijf, die misschien een kwart eeuw geleden opgeld kon doen, thans ver ouderd is. Hoogtepunten waren het levendig ge speelde slot van het tweede bedrijf, wan neer Louis Terlaet (Kees Bruijnzeel) zijn vrouw Bob (Wil Elzinga) be trapt in de armen van Victor van Niever- den (Arie Mourik), benevens het buitenge woon humoristisch uitgebeelde scènetje tij dens de twist tussen Geertje (Miep Hilde ring), Willy (Joke Paap) en huisknecht Maarten (Piet Keur). Een kostelijke tante Guusje werd ons door Mien Elzinga voor gezet, tintelend van levensblijheid. Ko Reurts was als oom Simon de typisch goed moedige echtgenoot. Ko Beekelaar als neef Hein en Ina Doornekamp als zijn vrouw Florence pasten zich, evenals de vinnige huishoudster juffrouw Hansen (Lies Ber- ton) uitstekend bij de overigen aan. Wil Elzinga, die de moeilijke rol van me vrouw Terlaet op levendige, doch iets te geforceerde wijze tot uitbeelding bracht, werd door Kees Bruijnzeel als haar man Louis en Arie Mourik als Victor van Nie- verden op knappe wijze terzijde gestaan. Het was dit trio, dat voortdurend wist te boeien. Laatstgenoemde voerde tevens de regie. De culturele kring ,,'t Helm" geeft, ter afsluiting van het winterseizoen in gebouw „Zomerlust" een tweetal kamermuziek avonden. De eerste zal worden gehouden op Maan dag 28 April met het trio Roelof Stoffer, viool, Nico Horvath, altviool, en Hendrika HoekstraHessels, cello, dat werken van Dittersdorf, Haydn, Schubert en Beet hoven ten gehore zal brengen. Op Vrijdag 9 Mei zullen Marius Ruysink (fluit) en Tineke de Smidt (piano) concer teren met werken van C. Ph. E. en Joh. Seb. Bach, Scarletti, Roussel en Schubert. De officiële opening van de watertoren te Zandvoort zal geschieden door de Com missaris der Koningin in Noordholland op Dinsdag 20 Mei. BURGERLIJKE STAND VAN ZADVOORT GEBOREN: Arnold, z, van S. Keuning en H. van Duivenbode: Karei. z. van K. Sant en R. van Almelo: Carla Maria. d. van T. B. Lefferts en H. Hölzken; Hendrikus, z. van H. Warmerdam en C. M. J. Eichhorn. ONDERTROUWD: D. Keur en M, Paap. GEHUWD: C. G. van Leeuwen en J. J. Baars J. W. Penders en I. L. van Angelbeek. OVERLEDEN: Wilhelmina H. H. de Bock, 60 jaar. Morgen wordt in Heemstede de Emma bloemcollecte gehouden. Getracht wordt door deze collecte, genoemd naar Koningin Emma, die veel voor de bestrijding der tu berculose heeft gedaan, het mogelijk te maken elke tuberculose patiënt, die daar voor in aanmerking komt, naar een sana torium te zenden. Het vorig jaar moesten er 35 patiënten uit Heemstede in sanatoria worden ver pleegd. Voor Heemstede is het volgende pro gramma vastgesteld voor de nationale her denkingsavond. Om acht uur des avonds zal, nadat 30 seconden te voren door de brandweersirene dit uur is aangekondigd, in de gehele ge meente twee minuten stilte in acht worden genomen. Van kwart voor acht tot ongeveer halfnegen zullen in de volgende kerken van Heemstede wijdingssamenkomsten worden gehouden: R.K. kei-ken aan Herenweg en Valkenburgerplein, Gereformeerde Kerk aan de Koediefslaan en Nederlands Her vormde kerk aan het Wilhelminaplein. Ieder zal kunnen deelnemen aan de stille tocht, waartoe men zich kan opstellen om halfnegen op de Heemsteedse Dreef bij de Zandvaartkade. Gelopen wordt via Heem- steedse Dreef, Jacob van Campenstraat, Havenstraat, Raadhuisplein, Van Merlen- laan, Vrijheidsdreef naar het monument voor de gevallen strijders. De ingezetenen die langs deze route wonen, wordt verzocht, tijdens de tocht de lichten in étalages en woningen te doven en niet voor de ramen te gaan staan. Gedurende deze tocht zullen de klokken van de kerk op het Valkenbur gerplein luiden. Bij het monument zal, na het zwijgen der klokken, twee minuten stilte in acht worden genomen. Er zullen geen toespraken worden gehouden en er mogen ook geen vlaggen of vaandels wor den meegenomen. Het brengen van een eenvoudige hulde door het neerleggen van bloemen aan de voet van het monument is toegestaan. De plechtigheid wordt besloten met het zingen van enkele liederen en de clamatie. Slechts de rechtstreeks nabe staanden van gevallenen zullen aan het hoofd van de stoet mogen lopen. Na afloop van de plechtigheid bij het monument zal de tocht via Molenbrug naar de Herfstlaan worden voortgezet, waar de stoet wordt ontbonden. Aan de dames en heren, die aan het zin gen deelnemen, wordt meegedeeld, dat er hedenavond geen repetitie is in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg. BURGERLIJKE STAND VAN BENNEBROEK ONDERTROUWD: C. W. J. Klein en C. M. Pover: F. E. Muller en M. A. F. Manhoudt. GEBOREN: Nicolaas Hubertus Maria en Antonius Jacobus Maria, zonen van J. A. Pover en A. P. v. d. Veek; Liduina Maria Elizabeth, d. van A, J. Otte en C. M. v. d. Reep; Johannes Wiihelmus en Petrus Leo- nardus. zonen van J. P. v. d. Eist en A. J. Meeuwissen: Cornelis Johannes Maria, z. van C. A. v. d. Wolf en A. M. Rusman. OVERLEDEN: H. Bot, v., 84 jaar. De winkeliersvereniging „Door Een dracht Sterk" hield in hotel De Beurs te Hoofddorp haar 38ste jaarvergadering on der voorzitterschap van de heer H. Boot. Deze liet in zijn openingsrede een zeer optimistisch geluid horen, doordat de jaaromzet van „D.E.S." de drie millioen was gepasseerd. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer H. Meier, bleek dat het aantal leden was gestegen tot 75. De bedrijfsleider, de heer W. van der Vlugt, deelde mede dat de netto omzet f 3.099.000 bedroeg met een winst van f 101.369.02. De directeur van de Enkabé, de heer P. van der Linde, hield een rede over de zelfbedieningswinkels. Hij gaf een gede tailleerd overzicht van de resultaten in de verschillende landen met zelfbedienings winkels behaald. De zakelijke besprekingen werden afgewisseld met muziek en toneel spel. R.-K. ZANGVERENIGING ST. GREGORIUS Onder grote belangstelling gaf „St. Gre- gorius" in het K.A.B.-gebouw Donderdag avond haar jaarlijkse donateurs-uitvoering onder leiding van de heer W. Mizee. De avond werd besloten met de opvoe ring van een toneelstuk in een bedrijf „Een verloving". Dit goed gespeelde stuk werd met een hartelijk applaus beloond. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Hendrikje, d. van R. ten Wolde en G. H, Breure; Franciscus Joannes, z. van A. Maes en G. P. Marcus; Roy, z. van J. C. Ackema en G. v. Duijn; Catharina Maria, d. van H. T. Ruijgrok en E. H. Schreurs; Mar- geretha Jeannette, d. van C. A. Honig en A. B. R. Spaargaren; Jannie Chirstina, d. van A. Hogeveen en M. Vervloed: Wilhelmina, d. van K. Zijlstra en K. v. d. Schaaf; Willem Wouter Johan, z. van J. ter Welle en M? M. ten Have; Adriana Maria Cornelia, d. van R. Jansen en M. T. Witte; Hendrik Johannes, z. van H. J. v. Voorst en N. Steenks; Hendrik Willem, z. van P. Michel en M. Boll; Pieter Maarten, z. van W. Bol en G. Tichelaar; Tine, d. van A. A. Lagrouw en A. de Cloe; Jacoba Willemijntje, d. van T. Biemond en W. Bie- mond; Teunis, z. van P. Tates en M. R. Zemel; Aletta Jeanne, d. van J. A. van Vliet en A. A. Bos. ONDERTROUWD: Nicolaas Antonius Snij ders en Maria Johanna Schreurs; Frederik van Es en Goverdina Johanna Brands; Hen drik Mink en Arendina Maria Schaap; An tonius Martinus Jansen en Johanna van der Wal; Willem Passchier en Jantje Tuik; Cor nelis Adrianus de Rooij en Maria Cornelia Breedijk;Henricus Martinus Alphonsus Ma ria Volkers en Rozalia Maria Marcus; GETROUWD: Aart Verkaik en Jacoba van der Aar; Pieter Kalverda en Dirkje Alida Hartman; Gosse Veltman en Cornelia Verbeek; Jan Hendrik van Dijk en Janne tje Cornelia Leen; Willem Bakker en Janny Alida Griekspoor; Anthonius Jacobus van Egmond en Maria Theresia Elisabeth Wich- mann; Willem Antonius Julius Maria Gla- sener en Theodora Jacoba Temme; Hermanus Willem van Empel en Elizabeth Cornelia Kobus; Pieter Eikelenboom en Stijntje Grietje Elisabeth Broere; Jan Jacob Nel en Johanna Petronella Loogman; Johannes Pe trus van Staveren en Wilhelmina Catharina Loogman: Antonie Leendert van Wijk en Gerritje Eijken; Gijsbertus Johannes van der Peet en Antonia Maria Wagemaker. OVERLEDEN: Cornelia Magdalena Wil helmina Holm, 68 j., e. van J. van Rietschote. EMMABLOEMCOLLECTE De Emmabloemcollecte voor de t.b.c.- bestrijding heeft in de Haarlemmermeer de volgende resultaten opgeleverd: Hoofddorp f 333; Nieuw-Vennep f 150; Vijfhuizen f 244; Badhoevedorp f 722; Abbenes f 128; Aalsmeerderdijk f 358. ADVERTENTIE 'n Boterhambelegging die nooit verveelt l De directeur van Openbare Werken te Haarlem heeft heden aanbesteed het bou wen van een zevenklassige school voor lager onderwijs op een terrein ten zuiden van de Jan Gijzenvaart in Haarlem-Noord. Er waren 42 inschrijvingen. De hoogste was die van W. Oudshoorn en Zoon te Leiden met 140.400.de laagste dié van P. A. M. Sprengers te Haarlem met 108.100,- De gunning wordt-later bekend gemaakt. „Het Medium" van Menotti komt tot uitvoering De opera „Camerata" zal begin Mei een nieuw programma van twee opera's uit brengen: „De Apotheker" van Haydn en „Het Medium" van Gian-Carlo Menotti. Wegens ziekte van Max van Doorn heeft Hans Lichtenstein de muzikale leiding. Otto Couperus voert de regie. Bunkie stapte Oepoetie's kamertje binnen en keek rond. Maar Oepoetie was er niet! „Ik begrijp er niks van", mompelde Bunkie. Waar zou Oepoetie nou toch zijn?" Hij ging weer naar beneden. „Hij is niet op z'n kamertje!", zei hij Nu werden ze toch wat ongerust. „Maar hij moet toch ergens in huis zijn, als hij niet weggegaan is!", vond oom Tripje. „Hij is toch thuis gekomen?" „Ja, oom Tripje.... we zijn met z'n drietjes uit school gekomen", zei Bunkie. „Vooruit, dan moeten we maar eens gauw gaan zoeken!" Tante Liezebertha zette de deksels op de schalen, dat het eten niet koud zou worden. Ze gingen allen de kamer uit en zochten in alle kamers. Maar Oepoetie was nergens te vinden Het. is dezer dagen een kwart eeuw ge leden dat dr. J. G. Hoge ais arts werd ver bonden aan de Maria-stichting, van welk ziekenhuis hij sinds 1933 directeur is. De viering van dit jubileum zal op Dinsdag 29 April worden ingezet met een plechtige H. Mis in de kapel van het ziekenhuis, 's Mid dags, van vier tot half zes, zal dr. Hoge, eveneens in het ziekenhuis, recipiëren. En vervolgens zuilen zich 's avonds de artsen van de Maria-stichting en een aantal ge nodigden scharen om een feestdisch. Re ceptie en diner worden mede ter ere van jhr. C. G. J. von Winning aangericht, die op dezelfde dag herdenkt dat hij veertig jaar geleden zijn loopbaan als arts begon. Dr. Hoge studeerde aan de Groningse universiteit medicijnen en werd onmiddel lijk na afloop van die studie benoemd tot assistent van de polikliniek in de Maria- stichting te Haarlem. Nadat hij in 1932 bij prof. dr. L. Polak Daniëls te Groningen promoveerde op een proefschrift getiteld „Ureumretentie door gebrek aan keuken zout", volgde in 1933 zijn benoeming tot internist en directeur van het ziekenhuis. Dr. Hoge heeft zich intensief bewogen op medisch-sociaal terrein. Zo hadden on der meer de kindervoeding en de t.b.c.- bestrijding zijn levendige aandacht. Voorts heeft hij ten dienste van het Wit-Gele Kruis en de R.K. Huishoudschool zijn krachten aangewend. Op uitdrukkelijk verzoek heeft hij enige tijd als lid van de K.V.P.-fractie zitting gehad in de Haarlem se gemeenteraad. Het ziekenhuis heeft hij tot grote bloei gebracht: Onder zijn leiding kwamen tal van verbeteringen tot stand. De tweede jubilaris, jhr. C. J. G. von Winning, heeft van de veertig jaar die hij nu arts is, er 22 in de Maria-stichting door gebracht, waaraan hij als verloskundig gynaecoloog verbonden is. Na het behalen van het artsexamen werd hij assistent bij prof. J. Kouwer te Utrecht, om vervolgens een praktijk in Leiden op te bouwen. In 1920 kwam hij naar Haarlem, Jhr. Von Winning die bij allen die hem kennen, zeer bemind is, is jarenlang lid en later voor zitter geweest van de afdelingsraad der Nederlandse maatschappij "tót Bevordering van de Geneeskunst. In die functie bracht hij verscheidene geschillen op medisch- etisch terrein tot een oplossing. Sommigen menen dat jhr. Von Winning zich binnen afzienbare tijd uit zijn praktijk zal terugtrekken. Zulks is echter niet het geval: Zijn jubileum betekent allerminst het einde van zijn alom ;gewaardeerde werkzaamheden als gynaecoloog.' V Evenals andere jaren zal de viering van de eerste Mei in Haarlem geschieden onder auspiciën van het 1 Mei-comité van de Partij van de Arbeid en het N.V.V. Des morgens om halftierr wordt een de monstratieve wandeling gemaakt van de Vestestraat naar de Wilhelminalaan. Daar zal de heer L. van Asperen, voorzitter van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, een korte rede houden. De A.J.C. voert een programma van zang en volksdansen uit. Om tien uur wordt in het Concertgebouw een Meifeest voor kinderen gegeven. Om twee uur begint in het Concertge bouw de bijeenkomst voor de oudei-e leden van de partij en de vakbeweging. Hier zal de heer M. A. Reinalda, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en oud burgemeester van Haarlem, een toespraak houden. Voorts is er een programma van toneel, muziek en zang. In de avondbijeenkomst, die om acht uur begint, wordt het woord gevoerd door ir. H. Vos. Medewerking aan deze avond ver lenen De Stem des Volks uit Haarlem en Tuindorp-Oostzaan en De Kleine Stem uit Haarlem. Opgevoerd wordt onder andere „Die Opernprobe" van Lortzing. Voorts worden door koren en solisten fragmenten uit „Der Freischütz" en „Lucia di Lam- mermoor" uitgevoerd. Ook wordt de wals .Rosen aus dem Siiden" van Joharm Strauss gezongen. Trompettisten en pianisten bren gen voorts een mars van Schubert ten ge hore. Het geheel staat onder leiding van Hans Lichtenstein. BEURSBERICHTEN De Beurs te Hoofddorp gaf Donderdag 24 April de volgende noteringen: Tarwe 23—25; gerst 32—35; rogge 30.25—32.75; blauwmaanzaad 8185; groene erwten 4249; capucijners 2731; bruine bonen 2332; karwijzaad 5965. door Andreiv Mackenzie Vertaald uit het Engels 25) De robuste hoofdinspecteur ging nog eens de plannen na, welke hij gesmeed had ter beveiliging van de mensen die be dreigd werden. Mannen van de Speciale afdeling bewaakten hen allen. Na de dood van Lady Adèle kon Brannigan geen enkel risico meer nemen. Hij verweet zichzelf al half en half dat hij niet een van zijn men sen op de „Golden Boy" had gestation- neerd.. Doch dat zou naar alle waarschijn lijkheid moeilijkheden hebben opgeleverd, daar hij dat onmogelijk had kunnen doen zonder hierover Lady Adèle geconsulteerd te hebben, die, op haar beurt, natuurlijk weer de kapitein had moeten inlichten. Het zou dus nagenoeg onmogelijk geweest zijn de identiteit van Brannigans manne tje te verbergen. De hoofdinspecteur voelde zich niet al te prettig, nu de mogelijke slachtoffers naar alle windstreken verstrooid waren. Hij kon hen thans niet meer persoonlijk bewaken, In Londen diende hij te wachten op het opnieuw beginnen van de fluister campagne. De Big Ben sloeg één. Brannigan greep zijn hoed. Zijn geliefkoosde restaurant lag aan het Strand. Terwijl hij het Embank ment afliep, hield hij een oogje op de voorbij rijdende auto's. Hij herinnerde zich maar al te goed, hoe Simpkins eens in Glasgow getracht had, hem van een auto uit met een machinegeweer uit de weg te ruimen. Maar de wagens reden rustig voort; er viel niets verdachts te ontdekken. In de Strand was het verkeer nog druk ker. Taxis en bussen stopten telkens voor de verkeerslichten om bij het verspringen van rood naar groen snel weg te rijden. Brannigan voelde zich bijzonder veilig omdat geen enkele wagen zó zijn snelheid zou kunnen regelen, dat met grote tref zekerheid op hem geschoten zou kunnen worden. In het restaurant werd hij verwacht, daar hij van Scotland Yard had opgebeld. De tafel, waar hij het liefst zat, was voor hem vrij gehouden. Hij kon van deze plaats op zijn gemak de drukke straat overzien. Instinctief keek hij naar de over zijde. Er viel niets verdachts te ontdekken. Na de spijskaart op zijn gemak bestudeerd te hebben, keek hij eens door de zaal. Aan een tafeltje dicht bij hem zaten twee vrouwen op leeftijd, die kennelijk van buiten kwamen. Zij bestudeerden het menu met de grootste zorg. Daar zij nog geen beslissing hadden kunnen nemen, noteerde de kellner Brannigans bestelling maar vast. Tenslotte hadden de twee vrouwen hun keus gemaakt. Graag een heldere soep en dan lams vlees, zei een van hen met een duidelijke en doordringende stem. En verder ge kookte aardappelen met worteltjes, indien en hier werd haar stem nadrukkelijk zij ten minste vers zijn. Al onze groenten zijn vers, mevrouw. Dat zeggen ze altijd in restaurants, maar denkt er om, dat wij geen blikgroen- te willen hebben. We voelen er niets voor, vergiftigd te worden! Toen de kellner zich verwijderde, ging Brannigan aan een tafeltje naast dat van de beide dames zitten. Mijn verontschuldigingen, dat ik u even lastig val, zei hij tot de verbaasd kijkende dames, terwijl hij zijn legitima- tiekaart liet zien. Ik hoorde toevallig uw opmerking over vergiftigde groenten. Heeft u hiervoor een bewijs? De oudste van de twee vrouwen, die een lang, smal gelaat had, hoog opgemaakt grijs haar en een dunne arendsneus, keek Brannigan koel aan. Bent u van heteh Departement van Voedselvoorziening, meneer? Nee, mevrouw, van Scotland Yard. Vindt u het goed, dat ik u even een paar vragen stel? Ik heb namelijk grote be langstelling voor die praatjes over vergif tigd voedsel. Er is een fluistercampagne gaande tegen enkele producten. Hij bedoelt de blikjes van Barnes, Emily, merkte do jongere vrouw op. We hebben de méést afschuwelijke dingen hierover gehoord in het Westen, daar ko men wij namelijk vandaan. Ik heb al ge hoord, dat een vrouw in Exeter is over leden, nadat zij gegeten had van apenoot jes, die Barnes had ingeblikt. En dan die epidemie in Plymouth. Kletspraatjes, Martha! Ik heb je toch al verteld, dat ik er niets van geloofde. We moeten alleen maar voorzichtig zijn, dat is alles. Heeft u die geruchten regelmatig ge hoord?, vroeg Brannigan. Een tijdje lang hebben we inderdaad niets gehoord, zei de vrouw, die Martha was genoemd, nadenkend. Maar begin deze week doken de geruchten weer op. Waar wij vandaan komen, even buiten Dorchester, weigeren de winkeliers nog iets bij Barnes te bestellen. Wij kennen tus sen twee haakjes mijnheer Barnes toeval lig vrij goed. Het is een vriendelijk iemand, maar niet ons type. Ik ben er overigens bang voor, dat zijn fabriek door die ge ruchten schade zal lijden. Heeft u wel eens iemand ontmoet, die vergiftigd zou zijn? De beide vrouwen dachten enkele ogen blikken goed na. Nee ik geloof van niet. Maar ik zeg altijd maar, als je ergens rook ziet Een hoogst dubieus gezegde, onder brak Brannigan de spreekster. U kunt met een gerust hart al die geruchten tegen spreken. Er is niéts, maar dan ook niets van waar. En nadat hij even in de richting van zijn tafeltje gekeken had, vervolgde Brannigan: Ik zie dat de kellner komt, mag ik u hartelijk dank zeggen voor wat u mij verteld hebt? Op zijn onverstoorbaar gelaat viel geens zins zijn voldoening af te lezen. Dit was een bijzonder gelukje geweest! Nu wist hij, waar hij verder kon gaan met zijn onder zoekingen. Hij keek tijdens het eten geen ogenblik naar de twee vrouwen, waarmede hij juist gesproken had, maar genoot in alle gemoedsrust van de voortreffelijke maaltijd. Pas toen hij wegging, boog hij eventjes in hun richting. De beide vrou wen keken hem met een enigszins ver baasde en niet-begrijpende blik na. Ze hebben nu tenminste iets om over na te denken, dacht Brannigan bij zich zelf. Ze zullen nu wel de overtuiging hebben dat Londen vol politiemensen zit. Laten we hopen, dat ze voortaan beter op hun woorden zullen passen. Brannigan wandelde naar de Politie Club op Pall Mall. Sid Dudley genoot van een glas port, toen hem de boodschap werd gebracht, dat de hoofdinspecteur hem wil de spreken. Er kwam een trek van ont stemming op zijn gezicht, toen hij naar de wachtkamer liep. Werkelijk inspecteur, is dit nood zakelijk?, begon hij verstoord. Over een uur of twee zal ik weer op de Yard terug zijn Dat zou dan een uur of twee te laat zijn, sir, antwoordde Brannigan. Indien u toestemming geeft, wil ik meteen tot actie overgaan. Het gezicht van de commissaris verhel- derde, toen Brannigan hem zijn plan uit eenzette. Ik geloof, dat u het bij het rechte eind hebt, inspecteur. Bijzonder scherp zinnig, als ik 't zeggen mag. U heeft vol komen de vrije hand! Maar blijf contact met mij onderhouden. Ik zal het wel met de mensen ginds in orde maken. Toen Brannigan op de Yard terug was, vroeg hij een gesprek aan met Dorchester. Het duurde niet lang voor hij verbinding kreeg. De stem van Thomas Barnes was voorzichtig. Hij luisterde zwijgend naar Brannigans uiteenzetting en zei toen: Wel, ik kan u feitelijk niets bijzonders ver tellen. Natuurlijk waren er wel weer en kele dwaze praatjes, zoals Draait u er niet omheen, meneer Bar nes, zei Brannigan nadrukkelijk. Het is nu niet de tijd om daar weer opnieuw over te beginnen. U werd onlangs bedreigd, is 't niet? Aan de andere kant van de draad werd geruime tijd gezwegen. Ja, zei de millionnair ten slotte, en zijn stem had een geheel andere klank ge kregen. Ik werd inderdaad bedreigd. Dan kom ik u vanmiddag nog opzoe ken. En weest u dan openhartig! Brannigan keek hoogst ernstig toen hij de haak op de telefoon legde. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 11