Nederlander Karei Ton leidde in tussentijds klassement M. DOUWMA en ZGON Kort en bondig Jongenscostuums Agenda voor Haarlem Heemstede heeft plannen voor bouw middenstandswoningen voor spaarders 45.- Prof. dr. H. A. Kramers overleden VRIJDAG 25 APRIL 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 TULPEN RALLYE Burgerlijke stand van Haarlem Wie zag dit ongeluk? Rotterdams Toneel speelde een klooster-„thriller" Stucadoors-patroons- vereniging jubileerde Guépin en Van der Vlugt wordt overgenomen door Nederl. Handelmij. Verzending van zeepost Sluiting gemeentediensten Prijsvraag van de T elevisiestichting Binnenkort electrische treinen naar het Noorden Twee minuten stilte op 3 Mei Haarlemse muzikanten ontvangen Limburgse collega's Scheepvaart Het algemeen klassement van de Tulpen- Rallye, zoals het er gisteravond voor stond, dat tot stand was gekomen door de pres taties in de klassementsproeven van de Ballon d'Alsace en Schiphol, heeft een aan tal merkwaardige verrassingen opgeleverd. Verrassingen die het Rallye-hoofdkwartier in Huis ter Duin gisteravond deed zoemen van spanning over de uiteindelijke resul taten, die pas vanavond aan de hand van de verrichtingen in de snelheidsproef op het Zandvoortse circuit kunnen worden vastgesteld. En die resultaten kunnen het tussentijdse klassement nog volledig on dersteboven gooien, want de races van vandaag tellen dubbel. De stand wordt na melijk na vijf ronden èn aan het einde (na tien ronden) opgenomen. Voor een goed begrip van deze uitslagen diene, dat het grond-principe van deze Rallye is, dat ieder in zijn eigen klasse punten moet verzamelen, en dus tegen min of meer gelijkwaardige deelnemers slag levert. De in de eigen klasse vergaarde punten tellen echter wel voor het alge meen klassement. Dit zou in de practijk tot gevolg kunnen hebben, dat een bescheiden wegluis een of andere peperdure en super snelle sportwagen er af rijdt. Voor 'een eerste plaats in een klassementsproef krijgt men tien punten, voor een tweede acht, voor een derde zeven enzovoorts. Welnu, toen gisteravond de rekenkamer, die gonsde als een bijenkorf het tussentijds klassement had opgesteld, was er gegronde reden voor optimisme aan Nederlandse zijde. Want in dat klassement leidden vier rijders ex aequo met 18 winstpunten. Zij waren de Nederlanders Barendregt op Simca, Ton op Citroën, Kreisel op Renault en Imhoff op Allard. De laatste had echter ernstige carburatie-stoornis en lag vrijwel zeker uit de strijd. Achter hen volgden met 17 punten de Deen Andersen met Citroën en de Brit Wharton met Ford Con sul. Op de derde plaats, met 16 punten, lagen Applevard op Jaguar en Dries van der Lof op M.G. Men ziet, de Hollanders stonden er niet slecht voor, al kan vandaag alles anders geworden zijn. Meer veldslagen Afgezien van de slag in het algemeen klassement, kon echter ook in de negen af zonderlijke klassen hevige strijd verwacht worden, want de verschillen in winstpun ten zijn uiterst gering. In de laagste drie HAARLEM, 24 April 1952 GEHUWD: 24 April, W. J. Gunning en Jkvr. A. E. Teding van Berkhout; W. Schrip- sema en A. N. J. Steenhoek. BEVALLEN van een zoon: 22 April, J. H. van der Leivan de Poppe; 23 April, A. No- letAriaans; A. W. BruinWalet; J. Zui- damvan der Weg;' 24 April, C. C. A. van der MeerKorthals; P. A. CatsBerkelaar. BEVALLEN van een dochter: 23 April, A. M. JoppeNeuteboom. OVERLEDEN: 22 April, C. A. G. J. van de Laar, 6 d., Gasthuisvest; 23 April, F. A. van Riet, 68 j., Pijlslaan. ADVERTENTIE met lange broek v.a. 15 jaar Gen. Cronjéstraat 4244 Haarlem Tel. 15438 VRIJDAG 25 APRIL Nassauplein 8: Theosofische vereniging, mej. Helma Kool spreekt over „De levens boom (als boom van inwijding), 8 uur. Rem brandt: „Tramlijn Begeerte", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Palace: „Mensen die men schuwt", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Een banne ling van de eilanden", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. City: „De geheimzinnige duikboot", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De bandiet van deadwood" en „Tornado", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „M", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Willie en Joe van de compagnie O", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Seven sweethearts", alle leeft., 8.15 uur. ZATERDAG 26 APRIL Stadsschouwburg: „De appels van Eva" 'Toneelgezelschap Joh. Kaart), 8 uur. Bron- steeweg 76, Heemstede: Openbaar huiscon cert, 4.30 uur, Minerva: Aerdenhout's Kin dertoneel „Baron Kreefteneus", 2.30 uur. ..Seven sweethearts", 8.15 uur. Rembrand', Palace, Luxor, Lido: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne en Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Als klassementsproef was er op het circuit een race over 10 ronden. Start van de be stuurders voor de eerste race. klassen was de leiding in Nederlandse han den en wel die van Kreisel, Englebert en Barendregt. Ook de volgende plaatsen werden door Nederlanders bezet. In klasse 4 leidde de tweevoudige Rallye-winnaar Ken Wharton, maar Hugo van Zuylen van Nyevelt zat hem dicht op de huid. Twee Deense Citroëns (van Andersen en Lau- ritzen) leidden de klasse 5, twee Neder landse. die van Ton en Weisbard de klasse 6. In klasse 7 zat Appleyard aan de kop met op de tweede plaats een Indonesische Che- vrolet-équipe, die der gebroeders Han. In de kleine sportwagenklasse had Van der Lof een fikse voorsprong op de Duitse Porsche-man, Graf van der Mühle. In de grote sportwagenklasse leidde Imhoff, wiens carburateur door een onhandige ga rage-monteur vijf minuten voor de finish om hals werd gebracht. Achter hem kwam Murray met Frazer Nosh (G.B.), maar zijn landgenoot Lestrange op Jaguar volgde hem op de voet. Men ziet, reden voor spanning genoeg bij de rijders eer zij gisteren onder de wol kropen en bij de officials, die bij een span nende eindstrijd alle belang hebben. En reden tot vreugde was er ook, want het ongeluk van de Britse vader en zoon Col lier bij Malmédy blijkt goed te zijn afge lopen. De zoon. die er het ergste aan toe was, is thans geheel buiten gevaar. Vader Collier had slechts onbetekenende kwet suren. Geen ontvangst ten stadhuize te Haarlem De officiële ontvangst van de buiten landse deelnemers aan de Tulpen-Rallye, welke Zaterdag ten stadhuize van Haarlem gehouden zou worden, is in overeenstem ming met de organisatoren van de rallye afgelast, wegens de op die dag in Noord- wijk en de bollenstreek te houden corso's, waardoor opstoppingen in het verkeer HaarlemNoordwijk niet denkbeeldig zijn. zodat de deelnemers de kans lopen niet tijdig in Noordwijk terug te zijn. Spannend begin snelheidsproef Bij stralend weer en onder grote belang stelling zijn vanochtend de races op het Zandvoortse circuit begonnen, die als laat ste klassementsproef gelden van de Tulpen- rallye, En het werd een sensationeel begin. In de eerste groep die startte van de ge combineerde klasse tot 1100 cc heren, leid de Hans Kreisel met Renault, een der voor lopige leiders in het algemeen klassement. Maar bij de start, waarbij de rijders naar hun wagens moesten lopen en deze ver volgens moesten starten, weigerde de Re nault van Kreisel aanvankelijk aan te slaan. Hij vertrok als laatste en stond voor de vrijwel onmogelijke taak om niet alleen aan de finish (na tien ronden) maar ook al na vijf ronden aan de kop te liggen om het maximum aantal punten te vergaren. Na een zeer spannende race met kopman Mar tens werd hij tenslotte eerste, na vijf ron den lag hij tweede. Zijn kans om de rallye te winnen is nu echter wel verminderd. Gretha Mohlander werd in deze race weliswaar geklopt door de Frangaise Mada me Sigrand met Renault, maar de Zweedse Saab-rijdster haalde toch voldoende pun ten om de Coupe des Dames vrijwel zeker te kunnen winnen. De einduitslag is: 1. Kreysel-Perk, Re nault, (Ned.); 2. Weisbard-Martens, Re nault (Ned.); 3. Englebert-Langstraat, Dy- na Panhard (Ned.). De tweede race voor de klasse tot 1400 cc werd een vrijwel natuurgetrouwe her haling van de eerste, ook hierin zag een Nederlandse leider in het voorlopig klasse ment, namelijk Klaas Barendregt op Simea zijn kansen om de Rallye te winnen, vrijwel zeker in róók opgaan door een slechte start, waardoor hij als laatste vertrok. De oor zaak van de moeilijkheid bij het starten was, dat zijn gaspedaal op vol-gas bleef openstaan.' Hij heeft gedurende de race slechts vaart kunnen minderen door te remmen en zijn contact af te zetten. Dat hij desondanks na een manhaftig gevecht wist te winnen is een formidabele prestatie, maar na vijf ronden lag hij nog pas derde, hetgeen hem kostbare punten kostte. Hij won zijn klasse voor de Nederlander Kok- kes met Austin, drie weid Heidendaal met Peugot en vier de Fransman Legrand, eveneens met Peugot. Door in zijn klasse (tot 1600 cc) vandaag zijn race te winnen met het maximum aan tal punten heeft Ken Wharton heden middag om half twee de leiding in het al gemeen klassement veroverd. Hij heeft 37 punten, de tweede Hans Kreisel heeft er 36. Slechts één man kan op dit tijdstip de tweevoudige Rallye-winnaar nog onttro nen, namelijk de Nederlander Karei Ton met Citroën, die wanneer hij het maximum aantal punten in de race haalt, tot 38 pun ten kan komen. Getuigen van de aanrijding die zich Woensdagavond 23 April op de hoek Rijks- straatweg-Zaanenstraat voordeed tussen een personenauto en een fietser en waar bij de autobestuurder doorreed, worden evenals de autobestuurder verzocht zien te melden bij de Verkeerspolitie aan de Lange Wijngaardstraat. Sinds Conan Doyle zijn onvergetelijke Sherlock schiep, heeft het gilde der thril ler-fabrikanten de mensheid vergast op een eindeloze serie van de meest-vreemd- soortige detectivefiguren, maar de kroon in dit opzicht spant, dunkt ons, toch wel de Engelse schrijfster Charlotte Hastings, die in haar laatste stuk „Bonaventura", zelfs een kloosterzuster en nog wel een zeer devote als amateur-„speurneus" ten tonele voert. Gisteravond gaf het Rotterdams Toneel onder regie van Frits van Dijk in de Haar lemse schouwburg een voorstelling van dit stuk met Charlotte Kohier in de titelrol van het speurlustige nonnetje, d»t zich van ingetogen kloosterlinge te ontpoppen krygt tot een bijzonder scherpzinnige kampioene van de verdrukte onschuld, in casu: een kunstenaresse die valselijk van moord beschuldigd, en tot de dood veroor deeld is. Het zustertje slaagt er inderdaad in, de ware toedracht van de misdaad te ontdekken, de veroordeelde van de strop te redden en de ware moordenaar te ontmas keren. Het moet een rol naar Charlotte Köhlers hart geweest zijn, die in de snel wisselende stemmingen en expressies welke haar evolutie tot detectieve vereist, kansen te over vond om opnieuw en on dubbelzinnig haar nog altijd fenomenale veelzijdigheid te bewyzen, maar ook zij kon het van onwaarschijnlijkheden aan elkaar hangende verhaaltje niet geheel en al aannemelijk maken. Dat is voornamelijk te wyten aan de schrijfster, die het veel belovende idee om een kloostermilieu tot achtergrond van een moordgeschiedenis te kiezen, reeds spoedig niet meer baas kan en zich dan verliest in langdradige psycho logische „rechtvaardigingen" voor die keuze en haar gevolgen. Het resultaat daarvan is, dat tempo en actie danig in het gedrang raken en dat er van de bot singen tussen de kloostergemeenschap en „de misdaad" weinig overtuigingskracht meer uitgaat. De beste gedeelten van het stuk waren dan ook eigenlijk de talrijke, de soms van fyne humor doortrokken hui selijke dialogen der kloosterlingen onder ling, van wie,behalve Charlotte Kohier, vooral de gemoedelijke kokkin van Coba Kelling en de waardig-menselijke moeder overste van Jetty van Dijk-Riecker aller harten stalen. Ook de verzuurde, explo sieve hoofdverpleegster van Georgette Reyewsky was een zeer aannemelijke fi guur, die in de twee eerste bedrijven vaar dig gesecondeerd werd door het ondeugen de leerlingetje van Annie van den Vor- stenbosch. Fientje Berghegge had in het begin vele goede momenten maar wist in de ontknoping kennelijk ook niet veel raad meer met de opeenstapeling van onwaar schijnlijkheden en hetzelfde gold in meer dere of mindere mate voor de rest van de bezetting, van wie evenwel alleen de poli- tie-inspecteur van Wim Hoddes belang rijk onder de maat bleef. De miniatuur rolletjes van het debiele kloosterhulpje, de volksvrouw Martha en de humorloze poli- tiehark miss Pierce waren bij Ad Noyons, Eva Hauck en Elly Prinsen Geerligs in vaardige handen; de décors van ir. Vier gever kleurrijk en stijlvol. H. C. De leden van de Stucadoors-patroons- vereniging „Haarlem en omstreken", afde ling van de Nederlandse Stucadoors-pa- troonsbond hebben Donderdag feest ge vierd. Het was dezer dagen vijftig jaar geleden, dat de vereniging werd opgericht en ter gelegenheid daarvan bestond er des middags in restaurant Brinkmann gelegen heid het bestuur gelukwensen aan te bie den, daarna verenigden de leden met hun dames zich aan een maaltijd en des avonds woonden zij de voorstelling van „Bona ventura" in de Stadsschouwburg bij. Op de receptie waren aanwezig de heren J. Arnoldus te Leiden, voorzitter van het hoofdbestuur, afgevaardigden van de af delingen Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Dordrecht, 't Gooi, Kennemerland, Zee land, Nijmegen, Zaandam, Groningen, Alk maar en Leiden, jhr. dr. C. Mollerus, se cretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, B. W. Lasschuit, voorzitter van de Haar lemse Handelsvereniging, B. J. Reiber, voorzitter van de afdeling Haarlem van de R.K. Stucadoorsbond „Sint Antonius", P. Barend, voorzitter van de afdeling Haarlem van de Nederlands Christelijke Schilders patroonsbond, G. Rekoert, voorzitter der afdeling Haarlem'van de Loodgieters en Fittersbond, H. Koopmans van de Schade- commissie Haarlem en omstreken, Meilof, ambtenaar van Openbare Werken en P. J. Voorneveld, namens de Bond van Bouw ondernemers. Namens het damescomité voerde mevr. A. Doymg-Van Itterzon het woord en bood de vijf leden van het bestuur een sigaret- tenstandaard aan. De heer L. Timmers, voorzitter der ver eniging, dankte de afgevaardigden voor hun gelukwensen. De in 1804 te Haarlem opgerichte èn aan het Spaarne kantoorhoudende vennoot schap onder firma Guépin en Van der Vlugt, commissionnairs in effecten, wordt per 1 Mei 1952 overgenomen door de Ne derlandse Handelmaatschappij, die hier mede in de Spaarnestad een tweede ves tiging krijgt. De huidige firmanten zijn mede tot het nemen van deze maatregel gekomen, omdat zij geen opvolgers hebben. Eén van hen, de heer R. Fontein, wordt mede-agernt van de Nederlandse Handel maatschappij, tezamen met de heer F. E. Hendriks, die aan het hoofd van het kan toor in de Grote Houtstraat (op de hoek van de Grote Markt) staat. De beide an dere firmanten, de heren J. J. Thöne en mr. J. W. van der Vlugt, zullen tot eind Januari 1955 als adviseurs van het kan toor Haarlem van de Nederlandse Han delmaatschappij optreden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk moet zijn gepost, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Voor Indonesië: „Oranje" (28 April); Nieuw Guinea: „Oranje" (28 April); Nederlandse Antillen: „Oberon" (26 April); Suriname: ..Stentor" (1 Mei); Canada: „Veendam" (29 April); Australië en Nieuw Zeeland: via Engeland (26 April); Argentinië, Uruguay, Bolivië en Chili: „Tero" (10 Mei); Brazilië: „Alhena" (20 Mei). De gemeenteraad van Heemstede heeft enkele weken geleden besloten deel te ne men aan de N.V. Bouwkas Noord-Neder landse Gemeenten, waardoor het mogelijk wordt bewoners van Heemstede in de ge legenheid te stellen eigenaar te worden van een huis. Het college van B. en W. heeft met grote voortvarendheid verder gewerkt en het is niet uitgesloten, dat er het vol gend jaar tweeëndertig middenstandswo ningen gereed zullen zijn. Deze woningen zullen gebouwd worden nabij de Joh. Ver- hulstlaan. In de loop van de volgende maand zullen daar vijftig middenstands woningen in gebruik worden genomen. Dit is een deel van het totale complex van De diensten en bedrijven der gemeente Haarlem zullen wegens de viering van de verjaardag van de Koningin op Woensdag 30 April de gehele dag en op Maandag 5 Mei (Bevrijdingsdag) na des middags 12 uur gesloten zijn. Het huisvuil wordt die Woensdag en die Maandagmiddag niet opgehaald. De Nederlandse Televisiestichting heeft een prijsvraag uitgeschreven voor het ont werpen van een openingsbeeld als aankon diging van de uit te zenden programma's. Op dit openingsbeeld dienen de woorden „Nederlandse Televisie Stichting" voor te komen. Het moet geschikt zijn om minimaal drie minuten voor elke uitzending te wor den uitgezonden. De ontwerpen dienen vóór 1 Juni te worden ingezonden bij de Nederlandse Televisiestichting, postbus 100 te Hilversum, waar ook inlichtingen kun nen worden ingewonnen. Het bekroonde ontwerp zal worden gehonoreerd met een prijs van 250. Met de lijn Zwolle-Arnhem wordt electrificatie voorlopig afgesloten Op 38 Mei worden de geëlectrificeerde baanvakken Zwolle-Leeuwarden en Zwolle Groningen in dienst gesteld. De electrificatie van de spoorlijn Amers- foort-Groningen-Leeuwarden (het gedeelte Amersfoort-Zwolle is reeds in gebruik) is do grootste electrificatie, welke door de spoorwegen na de oorlog is uitgevoerd. Zij is in 23 maanden gereed gekomen en strekt zich uit over 237 kilometer. Deze electrificatie geeft alleen reeds tussen Amersfoort en Groningen en Leeuwarden een besparing van 58.000 ton kolen "per jaar. Ook voor de reizigers is de bespa ring aanzienlijk. De verkorting van de reisduur tussen de steden in het Westen cn de beide Noordelijke hoofdsteden zal, in vergelijking met Mei 1951, 30 tot 45 mi nuten bedragen. Van 18 Mei af gaan er vijftien treinen per dag rijden tussen Groningen-Leeuwar- den enerzijds en de steden in het Westen des lands anderzijds. Vier hiervan zijn ex press-treinen. Met ingang van 18 Mei wor den per dag op het Nederlandse spoorweg net door de reizigerstreinen 125.784 kilo meters afgelegd. Daarvan zal 69 percent electrisch worden gereden en 14 percent rnet diesel-electrische-tractie, zodat dan nog slechts 17 percent van de reizigers treinen door stoomlocomotieven wordt ge trokken. Het door de electrificatie van het Noor den vrijkomende diesel-electrisch materiaal zal worden gebruikt op de lijnen in Twente en voorts tussen Harlingen-Groningen, Leeuwarden-Nieuweschans, Amsterdam- Enkhuizen, Nijmegen-Roermond, Alkmaar- Den Helder en Dordrecht-Nijmegen. In Zwolle is een centrale afstandsbedie ning geplaatst, waarop iedere storing in de stroomvoorziening op de lijnen van Amers foort naar Twente en naar het Noorden tot Groningen en Leeuwarden automatisch wordt gesignaleerd. In Friesland moesten drie beweegbare spoorbruggen door vaste worden vervangen zonder enige onderbre king van de treinenloop. Intussen zijn masten voor de bovenleiding geplaatst tussen Arnhem en Zwolle. De electrifica tie van deze in 1953 electrisch te berijden lijn betekent de afsluiting van het voorio- p:ge electrificatieplan der Nederlandse Spoorwegen. De burgemeester van Haarlem verzoekt de ingezetenen op 3 Mei des avonds om 8 uur twee minuten stilte in acht te nemen ter herdenking van de in de oorlog ge vallenen. Zaterdagavond om halfacht zal de Ko ninklijke Fanfare „St. Caecilia" uit Path (Limburg) in Haarlem arriveren en met marsmuziek naar Haarlem-Noord gebracht worden. Deze muziek wordt niet alleeen verzorgd door de ontvangende vereniging de R.K. Harmonie St. Caecilia, maar door vrijwel alle Haarlemse muziekverenigin gen. „St. Caecilia" wordt versterkt door leden van de Postfanfare, de Harmonie Crescendo (Spoorkorps), Euphonia, Kunst kring, Excelsior, St. Michael uit Heem stede en St. Caecilia uit Amsterdam. De Haarlemse Harmonie zal zijn samengesteld uit ongeveer 75 personen. De verenigingen Arti et Religioni, Apollo en Spaarndams fanfarecorps Crescendo zullen afzonderlijk medewerken. Het ge heel zal staan onder leiding van de dirigent S. A. Noom. De route is als volgt: Soendaplein, Rijks straatweg, Vergierdeweg, Nachtegaalstraat, Zwaluwstraat, Lijsterplein. Daar wordt de stoet ontbonden. De gasten uit Limburg worden gebracht naar de St. Catharina- school, waar zij officieel worden verwel komd. 's Zondagsmorgens wordt een Mis opge dragen in de parochiekerk in Haarlem- Noord tot intentie van de beide Caecilia's. Des avonds geeft de Koninklijke Fanfare St. Caecilia in het Gemeentelijk Concert gebouw een concert. De Haarlemmers krij- ken daar de gelegenheid een der beste Limburgse corpsen te beluisteren. ENGELSE LEAGUE. Voor de eerste divisie van de Engelse league werd Donder dag de voetbalwedstrijd Charlton Athletic Aston Villa gespeeld. Aston Villa won met 1—0. achtennegentig middenstandswoningen. De N.V. Bouwkas is vier jaar geleden met haar werkzaamheden in Drente be gonnen. In de loop der jaren zijn ruiim veertienhonderd woningen in het Noorden gebouwd en op het ogenblik worden in andere delen van het land plannen uitge werkt. Heemstede is de eerste gemeente in Kennemerland, die reeds plannen in vergevorderd stadium heeft. Eerst is in Heemstede aandacht besteed aan de bouw van middenstandswoningen en wel in de omgeving van de Joh. Ver- hulstlaan. De inhoud bedraagt 340 m3. Zij, die voor een woning in aanmerking wen sen te komen, moeten kunnen beschikken over een bedrag van 3900, 4100 (met warmwatervoorziening) of f 5300 (met warmwatervoorziening en centrale ver warming). Gedurende dertig jaar moeten zij iedere week respectievelijk f 10,93, f 11,20 of f 14,93 betalen, benevens jaar lijkse bijdragen voor onderhoud, grond en straatbelasting (gemiddeld f 2,50 per week Eén woning is reeds gereed en zal de zer dagen worden ingericht. Belangstel lenden zullen van 3 tot en met 18 Mei in de gelegenheid worden gesteld een inge richte woning aan de Diepenbrocklaan te bezoeken. Op welke wijze de N.V. Bouw kas Noord Nederlandse Gemeenten haar doelstellingen tracht te verwezenlijken zal in een openbare vergadering op Donder dag 8 Mei in het Minerva-theater worden meegedeeld. Het gemeentebestuur heeft ook plannen woningen te laten bouwen waarvoor de kosten voor de toekomstige eigenaar lager liggen dan die der middenstandswoningen. Indien blijkt, dat hiervoor belangstelling bestaat, zollen de plannen nader worden uitgewerkt. De inhoud van deze woningen is 260 m2. Men moet de beschikking heb ben over een bedrag van f 1900 en iedere week moet gedurende dertig jaar f 10. worden betaald. In het Academisch Ziekenhuis is Don derdagmiddag op 57-jarige leeftijd over leden prof. dr. H. A. Kramers. Met het heengaan van deze bekende physicus, een van de weinige Nederlandse atoomdeskun digen, wiens naam in de laatste jaren veel werd genoemd in verband met {iet gemeen schappelijk Noord-Nederlands atoom-on derzoek in Kjeller, heeft de natuurkundige wetenschap en in het bijzonder de Leidse universiteit een gevoelig verlies geleden. Hendrik Anthony Kramers is op 17 De cember 1892 te Rotterdam geboren. Hij ont ving zijn opleiding aan de H.B.S. aldaar, waar hij in 1912 het staatsexamen aflegde. Van 19121916 studeerde hij wis- en na tuurkunde aan de Leidse Universiteit, waar hij in 1919 doctoraal examen deed. Ge durende tien jaar. 19161926, was hij on der leiding van Nieuls Bohr, wetenschap pelijk werkzaam op het gebied der theore tische natuurkunde, speciaal de atoom theorie, aan de universiteit te Kopenhagen, waaraan hij in 1919 als assistent verbonden werd. Later, in 1924. trad'hij als lector op. In 1926 werd prof. Kramers benoemd tot hoogleraar in de theorie der natuurkunde aan de universiteit te Utrecht, waar hij ge durende acht jaar doceerde om vervolgens in 1934 naar de Leidse Universiteit over te gaan. Voorts was nrof. Kramers sedert 1931 bijzonder hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft vanwege het Delftse Hogeschoolfonds. De Koninklijke Deense Academie van Wetenschappen nam hem in 1925 onder haar leden op. Sedert 1929 was hij ook lid van de Koninklijke Aca demie van Wetenschappen. Prof. Kramers publiceerde verscheidene werken op natuurwetenschappelijk eebied, onder meer een verhandeling over de mo derne atoomtheorie welk werk in het Deens versoheen en later in het Nederlands, En gels. Duits en Snaans vertaald werd. In Juli 1946 werd hij benoemd tot voor zitter der wetenschappelijke en technische commissie voor het atoomonderzoek. Hij was ridder in de orde van de Neder landse Leeuw en drager van de Lorenz- médaille. BINNENLAND De raad van Giessendam heeft zich uit gesproken tegen het wetsontwerp tot wijzi- ging van gemeentegrenzen in de Alblasser- waard, dat onder meer samenvoeging van de gemeenten Giessendam en Hardinxveld be oogt, met uitzondering van de buurtschap Giessen-Oudekerk Het meerderheidsadvies van B. en W„ om in grote lijnen met het wetsontwerp accoord te gaan is met 7—3 stemmen verworpen. Met ingang van 1 Me* zullen verschei dene langs de Limburgs-DuHse grens gele gen grensovergangen, die tot dusver alleen geopend waren voor het kleine grensverkeer, ook voor het grote reisverkeer worden opengesteld. Het aantal verkeersongcvaJIerf in Am sterdam was in het eerste kwartaal van dit jaar lager dan in de overeenkomstige perio de van 1951. 2582 tegen 2731. Het totaal aan tal slachtoffers was dit jaar echter grdter: 578 tegen 542 in 1951. Het aantal doden en zwaar gewonden daalde iets, maar verschile de slechts weinig van dat in het voorafgaan de jaar. respectievelijk: 15 tegen 19 en 184 tegen 189. In de maand Maart (26 werkdagen) be droeg de productie der Nederlandse Staats mijnen 1.091.400 ton tegen 1.009.600 ton in Februari (25 werkdagen). De totale hoeveel heid ingevoerde steenkool bedroeg in Maart 563.600 ton, tegen 539.000 ton in Februari. Uit Amerika en Duitsland werden deze maand respectievelijk 240.600 en 171.100 ton steenkolen ingevoerd tegen 237.400 en 194.500 ton in Februari. HAARLEM FN OMGEVING De Bloemcndaalse toonkunstenaar Paul Christiaan van Westering schreef een nieuw werk voor 31-toonsorgel: Variaties over „Merck toch hoe sterek", dat hij opdroeg aan de Haarlemse sociëteit „Teisterbant". Op Maandag 28 April zal de componist dit stak via de zender Hilversum I ten gehore brengen. Aan de Vrije Universiteit in Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde de heer A. E. F. H. Meyer te Aerdenhout. Op 17 Mei hoopt het echtpaar Elligens- Van der Ploeg, Oude Raamstraat 9 te Haar lem, zijn diamanten huwelijksfeest te vieren. De bruid is 85 en de bruidegom 84 jaar. Bei den genieten nog een vrij goede gezondheid. Van hun veertien kinderen zijn er nog vijf in leven. Voor het diploma van de R.K. Lagere Tuinbouwschool te Beverwijk is geslaagd G. Groenendijk uit Haarlem. Maandag hoopt Schot en's Christelijk Ge mengd Koor onder leiding van Geert de Boer een concert te geven in de Strafgevan genis alhier. Aan dit concert werken mede: mevrouw L. v. d. JagtBakker, sopraan, Bep van Leuven, alt en Gré Wesstra, piano. Bij de in Den Haag gehouden examens voor pedicure en voetkunde zijn geslaagd de dames L. A. P. Stegeman, J. H. M. Alders, M. A. Alders en de heer F. J. Vissers, allen uit Haarlem en mej. G. M. Hof uit IJmuiden. Aagtekerk, 22 van Suez naar Aden. Algenib, 23 v. Pto. Alegre te Rotterdam. Amstelkerk, 23 van Lome naar Lagos. Aldabi, 23 van Antwerpen te Rotterdam. Alhena, pass. 24 St. Vincent. Aludra, 23 van R'dam naar Antwerpen. Amsteldijk, 23 van R'dam te New York. Alcyone, pass. 24 Malta. Aalsum, 24 van Saigon te Pladju verwacht. Agatha, 23 v. Pladju n. Port Swettenham. Aiamak, 23 60 m. Z. Kuria Muna. Alohiba, 23 450 m. N.NO. St. Vincent. Alderamin, 23 dwars Oporto. Alk aid, 23 120 m. Z.ZW. Finisterre. Almkerk, 23 pass Gibraltar n. Duinkerken. Alpherat, 23 230 m. W.t.Z. Scilly's. Ampenan, 23 80 m. NO.t.O. Oostpunt Madoera Amsteldiep, pass. 23 Wight. Amstelvaart, 23 280 m. NW. Finisterre. Arnedijk, 23 v. Bremen naar Hamburg. Abbekerk, 23 100 m. ZO. Socotra. Aletta, 23 van Haiphong naar Saigon. Amstelveen, 23 770 m. NW. Cape. Armüfla, 23 180 m. O.t.Z. Cambodia Point. Amstelkerk, 24 v. Lagos naar Luanda. Amsteipark, 25 te IJmuiden. Aren'dskerk, 24 te Port Swettenham. Agamemnon, 25 v. Amsterdam te Georgetown. Alphacca, 24 v. New York te Buenos Aires. Alphard, 25 v. Santos te Antilla. Alwaki, 25 Rio de Janeiroverwacht. Aalsdijk, 25 v. Galveston te New Orleans. Akkrumdijk, 23 v. Brisbane n. Fremantle. Argos, 26 Middlesbo rough verwacht. Bantam, 23 v. Aden naar Port Sudan. Barendrecht, 24 v. Mena el Ahmadi te Suez. Bennekom, 23 720 m. O.t.Z. Bermuda. Borneo, 23 v. Hamburg te Bremen. Boskoop, 23 730 m. Z.t.W. Flores. Bunabaai, 24 v. Tj. Priok te Singapore verw. Baarn, 26 v. Balboa te Talaria verwaaht. Bantam, 25 te Port Soedan. Bloemfontein, 24 v. P. Elizabeth te East London Blitar, 24 van Antwerpen te R'dam. Blommersdijk, 24 v. Antwerpen n. Londen. Blijdendijk, 24 te Boston. Boschfontein, 25 te Aden. Chama, 23 te Port Said verwacht. Caltex Delft, pass. 23 Wight. Caltex Leiden, pass. 23 Bizerta. Caltex The Hague, 23 240 m. O- Malta. Callisto, 23 530 m. Z.t.O. Kp. -Race. Castor, 23 150 m. ZO. Jamaico. Celebes, 23 1,10 m. O.ZO. Port Soedan. Clavella, pass. 23 Sombrero eil. Caltex Pernis, 25 van Sidon te Rotterdam, Caltex Nederland, 24 van Lissabon. Delft, 23 v. Amsterdam n. Hamburg. Delfsihaven. 25 280 m. O.NO. Madeira. Duivendieoht. 23 104 m. ZO. Kp. Hatteras. Duivendijk, 23 v. Bremen naar Antwerpen. Danae, pass. 24 Tunis naar Malta. Drente, 25 te Colombo. Elmina, 24 te Bordeaux. Ena, 23 v. Curagao te Bergen 29 v. Bergen te Rotterdam verwacht, Enggano, 23 van Suez naar Rotterdam. Eendracht, 24 rede Istanboel. Esso Rotterdam, pass. 24 San Miguel. Etrema, 23 dwars Khorya Morya baai. Erlnna, 23 in Sir. Luzon. Eemdijk, 24 te Havanna. Eos, 25 van Rotterdam te Amsterdam. Esso Amsterdam, pass. 24 Mona eil. Farmsnm. 23 te Rotterdam. Gaasterland. 24 te Santos. Friesland (SSM), 23 v. d. Thames te Tmmlngham Groote Kerk, 24 van Antwerpen te R'dam. Gaasterkerk, 23 van Kaapstad n. Teneriffe. Gadilla, 23 580 m. ZW. Flores. Garoet, 23 2.'.0 m. W.t.N. Minicoy. Graveland, 26 IJmuiden verwacht. Gooiland, 24 v. Bahia n. Las Palmas. Gordias, 25 van Amsterdam te Piraeus. Hoogkerk, 23 te Genua. Hydra, v. Essequibo rivier n. Trinidad. Hecuba, 24 te Barbados. Hector, pass. 23 Gibraltar. Heelsum, 23 160 m. W.ZW. Lands End. Helder, 23 Dover gepass. Hera, 23 300 m. N. Azoren. Heemskerk, 23 dwars Portland baai. Hermes, 23 v. Cape Haitien naar New York. Hestia, 23 te Pimentel. Ilos, 23 v. Port au Prince n. St. Marc. Joh. v. Oldenbarnevelt, 24 v. Sydney te A'dam Jagersfontein, 23 400 m. St. Helena. Jupiter, 23 dwars Oporto naar Lissabon. Klipfontein, 23 v. Amsterdam n. Hamburg. Karaton, 23 v. Makassar naar Soerabaja. Karossa, 24 v. Singapore te Pcnang. Kota Gede, 23 pass. Gaardafui n. Penang. Kota Inten, 24 Guardafui n. Belawan. Lawak, 22 v. Astoria n. San Francisco. Linge, 24 van Lissabon te R'dam. Lutterkerk, 24 v. Muscat te Dubai. Leerdam, 23 440 m. W. Scilly's. Leersum, 23 460 m. O. Miami. Liseta, 23 720 m. ZW.t.W. Madeira. Loosdrecht, pass. 23 Elba eil. Leuvekerk, 24 te Amsterdam. Limburg, 24 v. Soerabaja n. Oosthoek. Laagkerk, 25 v. R'dam n. Calcutta. Laertes, 25 van Bintang. Lekkerkerk, 25 v. Aieppy n. Karachi. Lieve Vrouwekerk, 24 v. Aden n. Karachi. Maaskerk, 24 v. Takoradi te Monrovia. Manoeran, 23 v. Priok n. Padang. Muiderkerk, pass. 23 Gibraltar n. Marseille. Maasland, 23 v. Montevideo naar Amsterdam. Macuba. 24 v. Port Said n. Gibraltar. Maas, 23 dwars Den Helder. Malvina, pass. 23 Dondra Head. Marisa, 23 420 m. W.ZW. Madeira. Mataram, 23 nog rede Bahrein. Meerkerk, 23 Antwerpen verwacht. Minjak, 23 v. Ambon naar Makassar. Mirza, 23 v. Pulusambu naar Hongkong. Mitra, 23 100 m. Z. Madeira. Murena, 23 v. Singapore n. Djibouti. Myonda, 23 60 m. NO. Saba. Marpessa, 23 280 m. W.t.N. Torres Straat. Melula, 23 200 m. O.t.Z. Billiton. Molenkerk, vertr. 26 v. Lagos n. Accra. Manoeran, 25 v. Priok te Padang verw. Merwede, verm. 26 v. Savanna n. Le Havre. Mapia, 25 te Djeddah. Marken, pass. 24 Gibraltar. Meliskerk, 24 te Mombassa. Nieuw Amsterdam, 24 v. R'dam te New York. Nigerstroom, 23 v. A'dam n. W. Afrika. Nestor, 25 van Valencia te Rotterdam. Ovula, pass. 23 Gibraltar. Ootmarsum, 23 v. Houston te Rotterdam. Ondina, pass. 23 Finisterre. Orestes, 24 te Port au Prince. Oranjefontein, 24 v. East London n. P. Elizabeth Orion, 25 v. R'dam te Amsterdam. Overijsel, pass. 24 Scilly's. Paula, 24 v. Telokanson naar Pladju. Polyphemus, 24 v. Balikpapan te Soerabaja. Prins Alexander, 23 675 m. W. Scilly's. Prins Fred. Willem, 23 dwars Lissabon. Prins Joh. W. Friso, 23 340 m. NW. Flores. Phrontis, 24 v. Singapore naar Tj. Priok. Prins Willem II, 25 v. Philadelphia te R'dam verwacht. Prins Willem III, pass. 24 .Kp. Race. Rijnkerk, 23 v. Suez naar Aden. Radja, 23 170 m. W.ZW. Flores. Reyniersz, 23 v. Priok naar Oosthaven. Rijndam, 23 710 m. O.t.N. Kp. Race. Rempang, 23 720 m. W. Cocos eil. Ridderkerk, 25 v. A'dam n. Z.-Afrika. Schie, 23 van Marseille naar Bone. Sommelsdijk, pass. 23 Hoek van Holland. Stentor, pass. 23 Ouessant. Sommelsdijk, 24 te Antwerpen n. Havana. Stad Leiden, 24 van Cuba te Rotterdam. Stad Maassluis, 23 van R'dam naar Bagnoli. Salland, 23 180 m. Z. St. Vincent. Saroena, 23 te Miri. Siberoet, 24 v. Sinabang te Sibolga. Sigli, 23 te Balagi. Sinabang, 23 v. Priok naar Bengkulen. Stad Maastricht, 23 dwars Sardinië. Stanvac Benakat, 24 v. Saigon te Haiphong verw Stanvac Djirak, 24 v. P. Swettenham te Penang Sunetta, 23 v. Heysham n. Avonmouth. Swartenhondt, 23 rede Menado. Schiedijk, 23 360 m. N.NO. Bermuda. S lied recht, 23 120 m. N.NO Massa wa. Stad Schiedam, 23 360 m. ZO. Kp. Race. Stad Alkmaar, 24 v. IJmuiden te Narvik. Stad Breda, 24 v. New Orleans te A'dam. Tabian,, pass. 23 Maalta n. Hallfax. Teiresias, 23 te Suez. Tibia, 23 van Port Said naar Gibraltar. Tjikampek. 23 v. Port Holland n. Yokohama. Tjiluwah, 24 v. Hongkong te Singapore verw. Tomini, 24 te Aden naar Tj. Priok. Tri pang, 23 v. Singapore n. Priok. Tankhaven III, 23 160 m. W.ZW. Cambodia Point Themisto, 23 140 m. Z. Sable eil. Timini, 24 v. Aden n. Belawan. Taria, 25 v. Wellington n. Balikpapan. Talisse, 25 te Genua. Teiresias, 25 van Port Said. Utrecht, 25 te Tj. Priok. Violette Erica, 23 te Aberdeen. Van Heutz, 23 230 m. O-NO. Seychellen. Van Outhoorn, 23 90 m. ZW. Poeloe Laut. Veendam, 28 Southampton verwacht. Waterland,, 23 van Buenos Aires tt Amsterdam Westland, 23 te Montevideo. Winterswijk, 23 dwars Cherbourg. Waal, 24 v. Beyrouth naar Alexandrië. Willemstad, 24 v. Barbados n. Punta del Gada. Woensdrecht, 24 v. Berre n. Alexandrië. IJsel, 24 v. Amsterdam te Antwerpen. Zeeland (KRL), 22 v. Baltimore n. Houston. Zonnewijk, 24 Wight gepass. Zuiderkruis, 23 130 m. O. Cocos eil. Zaan, 25 v. Rotterdam naar Gefle Zijpenberg, 25 van Hamburg.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 12