Meer dan helft der rijders is nog zonder strafpunten laat geen „luchtjes" in uw woning rondhangen. vernietigt alle onaangename geuren. Kort en bondig Gezondheidszorg in Heemstede ■Clowntje Rick Tulpen Rallye Dikke ochtendmist en proef op Schiphol waren laatste, zwaar wegende loodjes Belangrijke uitbreiding van het Gemeentelijk Gezondheidshuis F. A. van Riet overleden 4 Drie witte olifanten cadeau Zending babyvoedsel voor de Simavi Ds. F. Visser besprak de nieuwe Bijbelvertaling Een bonte staalkaart van Spaanse dansen Voor de kinderen 1 Filmavond over Zuid-Afrika FEUILLETON De fluistercampagne DONDERDAG 24 APRIL 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Met rooddoorlopen oogjes van de slaap en het turen op de eindeloze wegen arri veerde vanmorgen de lange karavaan van de Tulpen-Rallye op Nederlandse bodem, waar de al lichtelijk afgebeulde rijders prompt nog een extra handicap kregen, in de vorm van een gemene, dikke ochtend mist, die enig oponthoud veroorzaakte. Maar wat is per slot van rekening mist voor de dapperen, die over de ijswegen van Auvergne waren geglibberd, die de „mor genstond in de bergen" (poëtische naam voor deze beproeving) hadden doorgemaakt, de vijftien bergen bedwongen en de dui zend bochten feilloos hadden genomen. Drie nachten en dagen hebben zij slag ge leverd tegen slaap en vermoeienis, tegen pech en motorstoring, tegen de vele val len, die de listige organisatoren hen had den gesteld. Maar het merendeel, al is het een klein merendeel, is er goed doorge komen. En iedereen was even enthousiast over de Rallye. Naar schatting bedroeg het aantal uitgevallenen en van strafpunten voorziene teams ongeveer 100 a 110. Iets meer dan de helft van de 237 starters heeft dus nog een blanco-lijst. Tussen deze équipes zal het dus gaan. Het eerste klassement werd gevormd na de proef op de Ballon d'Alsace een fikse Vogees, op wiens hellingen er duchtig ge scheurd is. In de negen klassen, die deze Rallye telt leidden na deze proef respec tievelijk (van de kleinste af) Englebert op Dyna Panhard Nederland), H. Kreisel op Renault (Nederland), Van Zuylen van Nyevelt op Javelin (Nederland), J. H. Zohab op Lancia (Nederland), A. P. War ren op Riley (Engeland), Appleyard op Jaguar (Engeland), Graf %'on der Mühle op Porsche (Duitsland) en Imhoff op Allard (Engeland). De rijders kregen vanochtend in de vroegte de tweede klassementsproef te ver hapstukken, namelijk de soepelheidsproef op Schiphol. Dit was een uitermate geraf fineerde proef, bedoeld om degenen die hun wagen teveel hadden „opgesard", zo als dat heet, in moeilijkheden te brengen. Naast de rijder nam een controleur plaats, die een touwtje in de hand hield, dat aan het koppelingspedaal was gebonden. In de hoogste versnelling moesten de wagens om een paar pylons heen zwieren en dat viel sommigen kennelijk niet mee. De hoog-ge- ADVERTENTIE Drie witte olifanten, samen onder een parasol. U krijgt ze morgen cadeau als U wilt En geen circusolifanten, maar echte Indische. Ze staan op één van de vlaggeplaatjes die U cadeau krijgt bij elke rode rol Faam pepermunt. Eén van de 117 vlaggeplaatjes uit* het Faam album „Vlaggen van alle landen". Een album vol uitvoerige beschrijvingen van alle landen van de wereld waaruit Uw kinderen spelenderwijs aardrijks kunde zullen leren. Geef ze de weelde van zo'n complete „aardrijkskundige encyclopaedie". Het kost U maar twee gulden en het is een bezit voor hun leven. Laat ze genieten van het sparen van de prachtige, gekleurde plaatjes (en tegelijk van de gezonde frisheid van echte Faam pepermunt). Bestel vandaag nog een album a 2.— bij Uw winkelier öf bij de N.V. De Faam Breda (giro 6192). Hier passeert de Brit A. P. Warren in zijn Riley de finish in Noordwijk. comprimeerde wagens pingelden als caril lons, maar het was te rijden. De meeste last kregen de kleine wagens, die verge leken met hun grote broers, nu eenmaal minder krachtoverschot hebben en het meer van hun toeren moeten hebben. Na de proef op Schiphol ging het naar Noordwijk en die rit door het zonnige land en vooral door de tulpenvelden, die rijkelijk met hun kleuren lagen te pron ken, moet voor de vermoeide rijders een verrukking zijn geweest. De paardekrach- ten roken de stal en daarbij kwamen de voldoening over de geleverde prestatie en het schitterende welkom, dat Noordwijk de teams bereidde. De hele route door het dorp was met vlaggen en een zee van tulpen versierd en de inwoners stonden overal langs de straten om de begroeting met gejuich en armgezwaai kracht bij te zetten. De RAC-West zorgde er vanochtend aan de finish bij Huis ter Duin zoals ge woonlijk voor dat de laatste loodjes niet te zwaar wegen. In bliksemtempo werden de wagens aan de balies langs de boulevard uitgeladen en terwijl een rijder zijn voituur door de technische controle bracht, zaten zijn co- équipiers al gauw in een warm bad ter in leiding van een lang en rustig partijtje slapen. En die slaap zullen degenen die tot de eerste vijftien in iedere klasse be komt het glorieuze eind van de Rallye met de laatste klassementsproef, de races op het circuit van Zandvoort, waar zoveel rijders als belangstellenden al reikhalzend naar uitkijken. Vlot verloop Samenvattend kan gezegd worden, dat deze Rallye ondanks- het vrij hoge aantal uitvallers niet zeer zwaar is geweest, niet zo zwaar als die van vorig jaar bijvoor beeld. Dit komt grotendeels door het weer, dat zich alleen tijdens de étappen in Auvergne een beetje nukkig toonde. De strafpunten kwamen vooral voort uit de kortheid van sommige étappen, waardoor men tijdverlies niet kon inhalen. Ongeluk ken van enige omvang zijn er niet gebeurd, al zal hier en daar wel eens een kreukje zijn voorgekomen. Zo reed een Engelsman in de Vogezen zijn Jaguar met grote snel heid tegen een zeer onroerend goed aan, waarbij zijn voorwielen collapseerden. Maar verder is het goed en vlot verlopen; de vaste Rallye-klantjes beginnen het kunstje onder de knie te krijgen. Het zal dan ook meer ongelukkig toeval zijn ge weest, dat bekwame rijders als dr. Groen- hart, Vehmeyer en Verkamman van Keu len de strijd hebben moeten staken. Had men ons vanmorgen in Noordwijk gevraagd een prognose voor de einduitslag te geven dan zouden wij een eerste kans geven aan Appleyard die met zijn Jaguar met hoofd en schouders boven zijn klasse uitsteekt, hij zal moeilijk te kloppen zijn. Ken Wharton, die de Rallye al twee maal won, schijnt ernstige moeilijkheden met zijn achteras gehad te hebben. De strijd is echter nog volkomen open. Naar later werd gemeld is er in de Tul- penrallye toch een ongeluk gebeurd. De Engelse gebroeders Collier zijn met hun Sunbeam Talbot in de buurt van Malmédy (België) van de weg afgeraakt. Zij zijn gewond en in een ziekenhuis te Malmédy opgenomen. Ten kantore van de Koninklijke Pellerij „Mereurius" te Wormerveer is een ge schenkzending babyvoedsel aan de Simavi, de Vereniging tot Medische hulp aan Tro- penland, overgedragen. Deze geschenkzending wordt gestuurd naar elf ziekenhuizen in Indonesië, Suma tra en Nieuw Guinea. In een bijeenkomst in de Doopsgezinde Kerk in de Frankestraat, die was georga niseerd door het Nederlandse Bijbelgenoot schap, heeft de secretaris-binnenland van dit genootschap, ds. F. Visser Woensdag avond een uiteenzetting gegeven en enige projecties vertoond van het werk, dat in 26 jaar door veertig professoren is verricht voor de nieuwe Bijbelvertaling. De ver vaardigers van de Statenvertaling, die in 1637 gereed kwam, hebben naar hij zeide voor hun tijd voortreffelijk werk geleverd, maar zij konden toch vaak niet ontkomen aan allerlei onduidelijkheden, die thans voor een groot deel zijn opgelost omdat er inmiddels weer zoveel andere en vooral; oudere afschriften van het Oude- en het Nieuwe Testament zijn gevonden. Alleen al van het laatstgenoemde bijbelgedeelte werden sinds de Statenbijbel is uitgegeven niet minder dan 4000 afschriften aange troffen. Ook wat het Oude Testament be treft, was men voor de nieuwe vertaling veel dichter bij de grondtekst genaderd. Spreker herinnerde in dit verband aan de vondst van de gehele Bijbel in 't Grieks op perkamentvellen in een klooster op de Sinaï in 1858. Deze manuscripten dateren van 350 jaar na Christus. In 1947 werd een ongeschonden Jesaja-rol in een Palestijnse grot gevonden, die zelfs omstreeks 150 jaar vóór Christus bleek te zijn geschreven. Ook door talrijke opgravingen heeft men een juister beeld gekregen van het leven, zoals dat in de Bijbel wordt ge schetst. Uit oogpunt van de Nederlandse taal was de nieuwe vertaling evenzeer nodig. Tal van woorden en uitdrukkingen, die in de oude Statenbijbel worden ge bezigd ds. Visser gaf er enige voor beelden van hebben geheel andere betekenissen en gevoelswaarden gekregen. De eerste oplage van de nieuwe vertaling werd reeds in 1951 geheel uitverkocht. Dit jaar hoopt het bijbelgenootschap ruim 230.000 exemplaren onder het Nederlandse volk te brengen. De bijeenkomst werd geopend door ds. C. P. Hoekema en gesloten door ds. T. Jansma. Maandagavond heeft in de gemeentelijke Concertzaal te Haarlem het optreden plaats van de 128 Spaanse zangers en dansers tel lende groep „Coros y danzas", die gedu rende veertien dagen een tournée door ons land maakt. Het programma geeft authentieke dansen te zien uit Madrid, Cadiz, Santander, Gra nada, Oviedo, Sevilla, Badajoz, Barcelona en vele andere provincies en steden, waar van de meeste met eigen ensembles in het grote gezelschap vertegenwoordigd zijn. De groepen volgen elkaar in snel tempo op. met eigen begeleiders in de stijl van hun streek. Er worden wisselende achterdoeken ADVERTENTIE horen, hard nodig hebben, want morgen qer verhoging van de folkloristische sfeer gebruikt. Na het eerste deel van het pro gramma worden enige volksliederen ten gehore gebracht. Tentoonstelling van miniatuur spoortjes Dinsdagavond wordt in de Vishal een tentoonstelling geopend, waar miniatuur spoortjes te zien zullen zijn. In de vergadering van de Heemsteedse gemeenteraad van heden komt een voorstel van B. en W. in behandeling inzake de aankoop van een perceeltje grond, dat ge bruikt zal worden voor de uitbreiding van het gemeentelijk Gezondheidshuis aan de Lieven de Keylaan. Tot deze uitbreiding heeft de Heemsteedse raad reeds ander half jaar geleden besloten door de beschik baarstelling van een crediet van honderd veertig duizend gulden. Voor de tenuitvoerlegging van een derge lijk raadsbesluit moeten in deze tijd echter heel wat „goedkeuringen" verkregen wor den. Allereerst van Gedeputeerde Staten, maar bovendien ook van de Investerings commissie, alsook van de departementen van Sociale Zaken en van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Vooral de goedkeu ring van het departement van Sociale Zaken is hierbij moeilijk te verkrijgen, om dat enkele door dat departement ingestelde medische en andere commissies niet alleen elk plan op zich zelf beoordelen, maar zich bovendien afvragen of het zeer beperkte bouwvolume voor ziekenhuizen én soort gelijke inrichtingen, dat voor het land als geheel is vastgesteld, al of niet voor een bepaald plan kan en mag worden aange wend. Aan een, op zich zelf goed plan wordt dientengevolge meermalen de goed keuring voor enkele jaren onthouden, om dat elders in den lande aan nóg dringen der behoeften voorrang verleend dient te worden. In „slechts" anderhalf jaar heeft het plan inzake het Gezondheidshuis alle ver eiste goedkeuringen verworven. Dit plan, dat ontworpen is door de Heemsteedse ar chitect A. J. J. Verspoor, blijkt daarbij een zo gunstige indruk gemaakt te hebben, dat het inmiddels door belangrijk grotere ge meenten dan Heemstede tot richtsnoer is genomen bij aldaar ontworpen plannen tot stichting van een plaatselijk medisch centrum. Het plan, met de uitvoei-ing waarvan nu binnen enkele weken zal worden begonnen, gaat uit van de gedachte dat de iixrichting moet bestaan uit verschillende functionele eenheden, die elk op zich een afgerond ge heel vormen, maar die toch zo practisch en logisch ten opzichte van elkaar zijn ge rangschikt, dat met een klein aantal ver pleegsters kan worden volstaan. In de geheel nieuw te bouwen achter vleugel komt in de eerste plaats de poli kliniek, waaraan nu reeds specialisten ver bonden zijn voor chirurgie, neus-, keel- en oorziekten, oogziekten en huidaandoenin gen; voorts een kinderarts, een vrouwen arts, een psychiater-neuroloog en een rheumatoloog. Na de uitbreiding komt er bovendien plaats voor een internist en een röntgenoloog. Daartoe zullen in de nieuwe vleugel twee behandelkamers worden in gericht met bijbehorende kleedkamers, röntgenkamer, laboratorium, enz. Afzon- A derlijk hiervan, maar evenéens in de ach tervleugel, komt een modern ingerichte ruimte voor massage en heilgymnastiek. Het voorste gedeelte van het bestaande gebouw wordt geheel ingericht voor be handeling met hoogtezon, diathermie en infra-x-ode bestralixxg, waartoe het aantal kamertjes zal worden uitgebreid. In de Noordelijke zijvleugel zullen onder meer de uitleenmagazijnen van het Witte Kruis en van het Wit-Gele Kruis worden onder- gebi-acht; de Zuidelijke zijvleugel is be stemd voor de consultatiebureaux voor zui gelingen en kleuters. Verder zullen in het gebouw de inentingen tegen pokken, diph- terie, enz. en de sportkeuringen plaats vinden. Voor de vrij grote verlenging van de zijvleugels en de bouw van de achtervleu gel was reeds terreiix beschikbaar. Dank zij de aankoop van het aangx-enzend ter- reintje zal het echter mogelijk zijn aan de polikliniek een geheel afzonderlijke hoofd ingang te geven, zodat de grote aantallen patiënten van de verschillende specialisten de wachtkamers van de polikliniek „bui tenom" kunnen bereiken, hetgeen de rust in de overige afdelingen van het gebouw ten goede kornt. Het gebouw, dat thans zo aanmerkelijk wordt uitgebx-eid, is in 1935 gesticht op ini tiatief van de toenmalige wethouder voor de volksgezondheid, dr. E. A. M. Droog, naar principes, die tegenwoordig in ons land algemeen zijn aanvaard, maar waar mede destijds baanbrekend werk is ver richt. Maar Oepoetie kwam niet. Oom Tripje stond op van tafel en liep de gang In. „Oepoetie!", riep hij. .Oepoetie!", riep Bunkie. Maar er kwam geen antwoord. „Ik begrijp er niets van", zei oom Tripje. „Waar kan die jongen nu zitten?" Dat wisteh ze niet. „Is hij misschien nog weggegaan?", vroeg tante Liezebertha. Maar neen, niemand had dat gezien. Maar waar kon hij dan toch zijn? „Ik zal eens op zijn kamertje gaan kijken", zei Bunkie. „Misschien is hij in slaap gevallen!" „Goed", zei oom Tripje. „En zeg hem dan, dat hij direct aan tafel komt!" „Ja, oojn Tripje", zei Bunkie. En hij klom gauw de trap op naar de bovenverdieping, waar Oepoeties kamertje was. In de oudex-dom van 68 jaar is te Haar lem overleden de heer F. A. van Riet, oud- hoofd van de Buitenrustschool. De thans overledene is op 20 Mei 1883 te Balinge (Dr.) geboren en begon zijn loopbaan bij het onderwijs in 1902 in Hol ten. Hij bleef daar tot 1904 en vertrok ver- volgens naar Hengelo waar hij van 1 No vember 1904 tot 31 Januai'i 1914 onderwij zer is geweest. Van 1 Februari 1914 tot 31 Augustus 1943 heeft de heer Van Riet het Haarlemse onderwijs gediend, eerst als onderwijzer en later als hoofd, steeds bij het buitengewoon lager onderwijs. Aan vankelijk was hij werkzaam op de enige Haarlemse school voor BLO aan de Ge dempte Oude Gracht. Toen in 1922 beslo ten werd tot het stichten van een tweede school voor buitengewoon lager onderwijs, werd de heer Van Riet hoofd. Aanvanke- kijk was de school gevestigd in het houten gebouw aan de Van Sompelstraat. In Oc tober 1927 werd de Buitenrustschool in ge bruik genomen. Bij het bereiken van de leeftijd van zestig jaar in 1943 heeft de heer Van Riet het onderwijs verlaten. Ook heeft de thans overledene van 1919 tot 1933, eerst als onderwijzer en later als hoofd, zijn krachten gegeven aan het her- halingsonderwijs in de avonduren. Van 1 October 1933 tot 1 Februari 1936 was hij leraar wiskunde aan de Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. De heer Van Riet heeft veel gedaan om zieke en zwakke kinderen onderwijs te geven. Hij was bestuurslid van de Vereni ging tot bevordering van elementaire ver standsoefeningen. In samenwerking met de heer E. P. Schuijt heeft hij een groot aan tal leermiddelen voor het buitengewoon lager onderwijs ontworpen. De crematie is bepaald op Zatex-dagmop- gen na aankomst van trein 10.01 te Drie huis Westerveld. Hoewel een reis naar Zuid-Afrika niet op het programma staat van de Nederlandse Reisvereniging (mogelijk komt het nog in de toekomst), was het toch een goede ge dachte van het bestuur der afdeling Haar lem aandacht aan dit gedeelte van Afrika te besteden, vooral nu het driehonderd jaar geleden is, dat Jan van Riebeek voet aan wal zette in de Tafelbaai bij Kaapstad en velen belangstelling hebben voor emigratie naar Zuid-Afrika. De heer J. H. Kleine Staarmann van het Centraal Bureau der' N.R.V., trad als spre ker op die verschillende onderwerpen be handelde. Eerst deed hij mededelingen over Zuid-Afrika van driehonderd jaar ge leden. Hoe het geworden is in de loop der BINNENLAND Op 21 Mei zal er op de Waal bij Tiel, wanneer Koningin Juliana en Prins Bern- hard aan boord van de „Piet Hein" de ope ning van de sluis bij Tiel hebben verricht, een vlootschouw worden gehouden, waar aan zeil- en motorjachten, wherries, kano's, binnen- en Rijnschepen zullen deelnemen. De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft bevestiging geëist van de gevangenisstraf van zes jaar, waartoe de 29- jarige garagehouder M. P, K. uit Nieuw- en St. Joostland door de rechtbank te Middel burg is veroordeeld. Hij achtte bewezen, dat K. gepoogd heeft zijn vrouw van het leven te beroven door autogassen in haar slaap kamer te brengen. Op 8 Mei zal het 65 jaar geleden zijn dat in Nederland de Leger des Heils-arbeid werd begonnen door de Engelse stafkapitein J. K. Tyler en luitenant G. J. Govaars. Het Leger des Heils, dat nu in Nederland 124 korpsen en ruim 650 officieren telt, zal deze dag herdenken met een dankstond in Am sterdam. Aan 53 arbeiders van de Remington Rand-schrijfmachinefabriek te Zeist is mede gedeeld, dat een aanvraag voor hun ontslag bij het Arbeidsbureau is ingediend. Binnen een jaar tijds is het aantal werk nemers van ruim 400 tot 240 teruggebracht. Op het ogenblik heeft de Remington Rand te Zeist een productie van 150 machines per week. Het vliegveld Texel, dat in de oorlog werd opgeheven, zal Zaterdag 24 Mei op nieuw in gebruik worden genomen. Het zal hoofdzakelijk worden gebruikt voor de sportvliegerij. Mocht de K.L.M. er ooit toe overgaan de binnenland-e lijndiensten te heropenen, dan hoopt Texel als landings plaats te worden ingeschakeld. De Gedeputeerde Stalen van Friesland hebben het beroep van de 17 ingezetenen van de gemeente Tietjerksteradeel tegen het besluit van de raad dier gemeente om me dewerking te verlenen voor de stichting van een bijzondere lagere school te Hardegarijp, verworpen. De Vereniging van Academisch gevorm de Accountants vierde Woensdagmiddag in Rotterdam haar 25-jarig bestaan. De hulporganisatie CARE, die in de Verenigde Staten gelden verzamelt voor het verzenden van pakketten met levensmidde len en textiel naar gebieden waar directe hulp noodzakelijk is, heeft haar inzamel- actie uitgebreid tot België, Brazilië, De Filip pijnen, Frankrijk Japan, Luxemburg, Ne derland en Noorwegen. Speciaal wordt ge tracht pakketten te zenden aan de duizenden oorlogswezen in Korea, naar de gebieden van de hongersnood in India en naar de kampen met ontheemden. De CARE-missie in ons land is gevestigd in de Javastraat 14, Den Haag. Met gedeeltelijke vrijspraak van de hem ten laste gelegde verduisteringen heeft de Leeuwarder rechtbank de 47-jarige voorma lige notaris W. F. te Terschelling, overeen komstig de eis veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventief. Vijf jaar gevangenisstraf heeft de offi cier van Justitie bij de Amsterdamse recht bank geëist tegen de 22-jarige H. K. G. de W. uit Amsterdam, die terecht stond wegens moord. De W. heeft op 15 Maart een meisje, waarmee hij omgang had, door messteken van het leven beroofd. De kantonrechter te Hoorn heeft de vee houder J. H. Z. uit Venhuizen veroordeeld tot een geldboete van f 20 subsidiair 10 da gen hechtenis wegens het houden van een zogenaamde „reageerder", hetgeen in Ven huizen bij gemeenteverordening is verbo den. Een „reageerder" is een koe, die t.b.c.- vei'schijnselen vertoont. De twintigjarige B. E. Jager uit Hoo- gezand zal Vrijdag'per vliegtuig naar Afri ka vertrekken. De vlucht is hem aangebo den door de N.V. Schokbeton te Zeist. Doel van zijn reis is om dr. Albert Schweitzer in Lambarene te gaan assisteren, met wie hij reeds geruime tijd een hecht contact heeft. Zeven jaar gevangenisstraf heeft de of ficier van justitie bij de rechtbank te Mid delburg geëist tegen de 31-jarige vrouw C. A. van B, uit Clinge, beschuldigd van mede plichtigheid aan moord op haar echtgenoot. De vrouw was ten laste gelegd dat zij een vriend geld had gegeven om een revolver te kopen. Met deze revolver heeft de vriend de echtgenoot in België doodgeschoten. Hij is daarvoor in België tot de doodstraf ver oordeeld. In Rotterdam heeft minister J. in 't Veld de eerste paal in de grond geslagen voor het nieuwe gebouw, dat „De Arbei derspers" rondom de resten van haar tegen woordig gebouw in de Maasstad gaat zetten. Het zal een 200 vierkante meter grotere op pervlakte beslaan dan het Amsterdamse ge bouw aan het Hekelveld en de gevelbreedte zal die van het gebouw in de hoofdstad met 13 meter overtreffen. HAARLEM EN OMGEVING Aan de hoofdaccountant bij de rijks accountantsdienst A. G. C. Engelgeer, hoofd van het bureau van de Rijksaccountants dienst te Haarlem, is op zijn verzoek met ingang van 1 Juli 1952 eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. jaren besprak hij vervolgens, waarbij de heer Kleine Staarmann gelegenheid had belangstelling te wekken voor het land en volk. De spreker had de beschikking over films van verscheidene delen van Zuid-Afrika. Bij de vertoning gaf hij een nadere toe lichting. Na afloop sprak de heer C. Spaargaren, voorzitter der afdeling, woorden van dank. Deze herdenkingsavond van Zuid-Afrika was de laatste bijeenkomst van het geslaag de winterseizoen der afdeling. door Andrezv Mackenzie Vertaald uit het Engels 24) Ik stel er inderdaad prijs op in Lon den te blijven. Sir. Dan kan ik ten minste direct daarheen gaan, waar iemand be dreigd wordt. Als ik mij in Torquay zou vertonen, zou professor Porter misschien doodsbang worden. Ja, zo zie ik het ook. Ik zal mij ove rigens heel wat prettiger voelen, als Porter weer in Harwell is. De veiligheidsmaat regelen daar in het laboratorium voor atoom-onderzoek zijn zó streng, dat ik generlei angst heb, dat iemand hem daar zou kunnen benaderen. De artsen zeggen echter dat hij nog niet genoeg hersteld is om al terug te gaan. We zullen Porter dus voorlopig maar onder de hoede moeten laten van de Speciale Afdeling. U wilt mij zeker wel van tijd tot tijd op de hoogte houden? Brannigan nam het dossier uit Algiers mee naar zijn kamer. Hij las iedere ver klaring nauwkeurig door. Die van mevrouw Van Dyke was volgens hem verreweg de belangrijkste. Lady Adèle was volgens haar verklaring opgewekt totdat het jacht Suez bereikte. Zodra de „Golden Boy" die haven had verlaten, werd zij droefgeestig. De echtgenote van de Amerikaanse bankier weet dit aan het feit, dat de neef van Lady Adèle van boord was gegaan. Zij was zeer op hem gesteld. Toen de „Golden Boy" een dag buitengaats was, werd Lady Adèle on gedurig. Mevrouw Van Dyke verrastte haar toen zij op een zeker moment lang en bedachtzaam in de spiegel keek. Het scheen haar toe, dat Lady Adèle niet geheel en al tevreden was. De volgende morgen vroeg Lady Adèle haar plotseling: Edith, geloof jij, dat ik er oud ga uit zien? Mevrouw Van Dyke had haar best ge daan, haar gerust te stellen. Ik vertelde haar dat zij een van de aantrekkelijkste vrouwen van haar leeftijdsklasse was die ik kende, luidde haar verklaring. Toen ik haar vroeg, waarom zij dit van mij wilde weten, antwoordde zij: Ach, je vangt zo nu en dan wel eens wat op. Zij begon toen over wat anders te praten. Ik vertelde mijn man, dat ik mij helemaal niet gerust ge voelde, nu Lady Adèle zo nerveus was. Die avond at zij in haar cabine; zij wendde hoofdpijn voor. De volgende morgen hoor den wij, dat zij was verdwenen. De bankier had bevestigd, wat zijn vrouw hem had gezegd over haar vermoedens. Lady Adèle had nooit met een enkel woord tegenover hem gerept over haar uiterlijk of wat zij daarover hier en daar had op gevangen. Van de bemanning kende Brannigan niemand. De tweede officier, Watkins, had Lady Adèle nog gezien enkele ogenblikken voor elf uur. Zij stond juist onder de brug naar de kust te staren. Hij merkte op, dat zij een witte, lange japon droeg en een bont cape. Toen hij enige minuten later weer dezelfde kant uitkeek, zag hij haar niet meer. Hij vond hierin niets eigenaardigs; zij was waarschijnlijk naar beneden ge gaan. Hij had geen plons gehoord, zoals trouwens niemand van de bemanning. Albert Parsons, de steward die haar be diende, had haar na negen uur niet meer gezien, toen hij in haar cabine de tafel afruimde. Zij had hem gezegd, dat zij hem die avond niet meer nodig zou hebben. Parsons was vroeg naar bed gegaan, daar hij zo gauw mogelijk van zijn verkoudheid wilde afkomen. Brannigan zette een cirkel tje om de namen van de tweede officier en de steward Uit de verklaringen bleek niet, wie wacht hadden op het moment, dat Lady Adèle het laatst gezien was. Voordat de „Golden Boy" de haven van Southampton zou aandoen, moest Branni gan de antecedenten nagaan van allen, die aan boord waren. Een van zijn beste men sen zou het jacht moeten opvangen en een onderzoek instellen naar wat nu feitelijk precies gebeurd was op de avond, dat Lady Adèle was verdwenen. De politie van Al giers, die niet wist in welke richting ge zocht moest worden, had een weinig diep gaand onderzoek ingesteld. Brannigan liep naar het raam. Hij staar de naar de Theems, maar zag in zijn ge dachten weer het felle blauw van de Mid dellandse Zee, de rijzige, stramme gestalte van kolonel Oudinot, die onder een rood en wit gestreepte parasol zat, het donkere silhouet van de vermoorde kellner, het stoffelijk overschot van Lord Templeham in de slaapkamer van hotel d'Australie, Hector Blair in zijn wit linnen pak, die in de schaduw voor een cafétje in Menton zat. Dit was lang geen gemakkelijke zaak, overdacht Brannigan. Hij kon zich inden ken dat „geld" de drijfveer was voor het uit de weg ruimen van de millionnaire en het achtervolgen van de geestelijke en de voedsel-fabrikant, maar waarom Lord Templeham, professor Porter en kolonel Oudinot achtervolgd werden met fuister- campagnes begreep hij nog niet recht dui delijk. Wat kolonel Oudinot betrof, zou er verband kunnen staan met diens politieke activiteiten. Simpkins, ofschoon zonder enige twijfel misdadiger no. 1 van zijn tijd, was op zijn eigen manier een patriot. Hij was er boven matig trots op, dat hij eens een bataljon had aangevoerd! De dood van Lord Templeham was een slag voor Engeland, maar een poging, een van de grootste geleerden ter wereld tot zelfmoord te drijven, zou nog véél ernstiger gevolgen voor Engeland kunnen hebben. Indien Simpkins inderdaad achter dit al les zou zitten, moest hij wel een grote geestelijke ommezwaai hebben gemaakt. Hij zou in dat geval het beste met een dolle hond vergeleken kunnen worden, die zou aanvallen waar hij maar kon. Deze gedachtengang leidde Brannigan tot een andere veronderstelling. Misschien speelde „geld" tóch wel een belangrijke rol bij de geestelijke achtervolgingen van de mannen, waarop Engeland moest bou wen. Zou het niet mogelijk kunnen zijn, dat een vreemde mogendheid of een groep van landen streefde naar inter nationale anarchie of het in leven roepen van een blok van satellietstaten en daarom Simpkins grof betaalde, opdat hij Enge- lands belangrijkste mannen uit de weg zou ruimen? Het zou natuurlijk veel gemakkelijker zijn geweest hen met een kogel van het leven te beroven, maar dat zou verden kingen kunnen opleveren jegens de men sen, die achter de schermen stonden. Als de slachtoffers tot zelfmoord gedreven zouden kunnen worden, zou dat hetzelfde effect hebben als moord, terwijl iedere aanwijzing, dat een vreemde mogendheid de hand in het spel had, zou ontbreken. Brannigan voelde een stijgende onrust in zich opkomen. Hij meende op het spoor te zijn van het motief van al deze schijn baar niet met elkaar in verband staande gevallen: geld. Het beste motief, dat hij momenteel kon vinden. Buitenlands goud moest bewerkstelligen. dat Engeland op de knieën zou gaan. Eerst Lord Templeham, daarna professor Porter, en een voor een zouden hierna Engelands belangrijkste figuren uitgezocht worden om uit het land der levenden te verdwijnen. Klaarblijkelijk was dan kolo nel Oudinot in Frankrijk een hinderpaal voor dezelfde politieke macht. Het was typisch iets voor Simpkins om deze fluistercampagnes uit te denken om mensen uit de weg te ruimen. Brannigan voelde dit bijzonder sterk nu het dringend noodzakelijk was om de kolonel, koste wat het koste te ontmaskeren. Maar waar zou men hem kunnen vinden? Misschien was hij nog steeds in Frankrijk. Hij zou echter ook al in Londen kunnen zijn, of misschien in Dorchester, Algiers of zelfs in Cairo. Hij kon zich vermomd hebben als een bede laar, die lucifers verkocht aan de poort van Scotland Yard, of zich bij de woning van Brannigan ophouden in een donkere hoek. Het schot, dat bij Monte Carlo op hem was afgevuurd, betekende dat de man, die tegenover Brannigan stond, zich gener lei illusies maakte. Brannigan voelde onderbewust steeds sterker, dat het kolonel Simpkins moest zijn, die achter dit alles zat. Geen enkele andere internationale misdadiger had zijn flair om een organisatie te scheppen als die welke nodig was voor de fluistercam pagnes. Met een vervalst paspoort zou het voor Simpkins bovendien kinderspel zijn, Engeland binnen te komen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6