Openbare lagere scholen blijven voorlopig telefonisch aangesloten 49. Het Hek van de Dam Carnaval in de Spaarnestad Haanraadse theepoppen als prinsessen in het uitgebreide gevolg van Frans II Gemeenteraad Haarlem Bloemendaalse strand? Beroep tegen vordering van Nederlands Beheersinstituut Gaatü KAMPEREN aan het fyouue/j Electrische installaties w lil! Feestattributen voor Haarlemmers: serpentines en confetti vaitKimVnenaede In de hoofdstad uit 7 Concert- en schouwburg voorstelling op April en 5 Mei Het ontslagrecht „Halewijn" in Utrecht Feestattributen 75 T heeprinsessen Oud en nieuw Verrukking Heffing J Officieel tintje In Haarlem en omgeving zijn 66 metaalbedrijven DONDERDAG 24 APRIL 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE IIAARLEMSCHE COURANT Het Haarlemse college van burgemeester en wethouders heeft op 22 Maart van dit jaar de hoofden der openbare lagere scholen per brief in kennis gesteld van zijn besluit, dat de telefoon van die scholen per 15 April zou worden afgesneden, tenzij de ouders bereid zouden zijn de kosten van de telefoonaansluiting te dragen. Ware het niet dat verscheidene raadsleden tegenstemmers waren van deze maatregel en had de heer Voogd (P.v.d.A.) geen motie ingediend om deze brief in te trekken en geen maatregelen over dit onderwerp te nemen, alvorens overleg was gepleegd met de betrokkenen, plus de commissie van bijstand van onderwijszaken, dan zouden de Haarlemse lagere scholen in het vervolg verstoken zijn gebleven van dit technische communicatiemiddel. Het is zover niet gekomen: Zonder hoofdelijke stemming werd de motie van de heer Voogd aangenomen en de openbare lagere scholen houden haar telefoon dus voorlopig. Eén griffel per kind Die beslissing van de raad ontketende (schuchtere) bijval van een groot aantal onderwijzers dat gistermiddag de publieke tribune van de Haarlemse raadszaal be volkte. Die onderwijzers waren het kenne lijk eens met het betoog van de heer Voogd, die verklaarde het niet juist te vinden dat de ouders ook nu nog de schooltelefoon voor hun rekening moesten gaan nemen. Zij bekostigen al zo veel. Dank zij hun fi nanciële medewerking zijn tal van Haar lemse scholen op het ogenblik onder meer in het bezit van een filmprojectie-toestel en een piano. De heer Voogd achtte de be- zuinigingsgronden waarop B. en W. hun besluit hadden gefundeerd niet krachtig genoeg en bovendien was hij, evenals de heer Stoffels (V.V.D.) en enige ande ren, van mening dat een telefoon bij de uit rusting van een school behoort. En dan was daar verder het onderscheid dat wordt gemaakt tussen een middelbare en een lagere school, waarmee dit raadslid zich niet kon verenigen. De lagere scholen immers, moeten in de meeste gevallen een concierge of een administrateur missen, terwijl de middelbare scholen een derge lijke kracht niet behoeven te ontberen. En tenslotte: wat kost die telefoon? Een griffel per kind misschien. De heer Proper (C.P.N.) zag een on rechtvaardigheid schuilen in het feit dat de ouders de kosten van een telefoon moes ten bijeenbrengen, omdat er scholen zijn, waarvan de ouders der leerlingen niet bij machte zijn die extra kosten te dragen. Er zou dan een onderscheid komen tussen de ene en de andere school. Wethouder G e*l u k zette uiteen dat vóór de oorlog de schooltelefoons voor rekening van de P.T.T. waren geweest en dat na de oorlog, toen de P.T.T. wegens materiaal gebrek die toestellen weer op moest eisen, enige oudercommissies hadden besloten de telefoon in het vervolg te harer laste te nemen. Hij verklaarde dat B. en W. er ove rigens geen bezwaar tegen hadden om met een voorstel te komen om met een speciale telefoonrekening op de onderwijsbegroting te komen. Vijandelijk vermogenr Een voorstel van B. en W. om beroep in te stellen tegen een vordering van het Ne derlandse Beheersinstituut van 701.384,83, welk bedrag Haarlem in kas heeft van de voormalige Duitse Weermacht en dat be stemd was vopr uitbetaling aan burgers als vergoeding voor tijdens de bezetting ge- Vorderde auto's, textiel en andere goede ren, deed eveneens veel stof opwaaien. Voor het college van B. en W. is het tot nu toe een open vraag gebleven op welke rechtsgrond dit bedrag aan het Nederlandse Beheersinstituut zou toekomen. Voor de heer Schreurs (K.V.P.) was het dat niet. Hij zag dit geld als vijandelijk vermo gen en meende dan ook dat er 95% kans bestond dat de gemeente dit proces zou verliezen. Hij adviseerde te rade te gaan bij de gemeente-advocaat. De heed Schippers (K.V.P.) formu leerde zijn mening door op te merken: „Hoe langer u er op blijft zitten, hoe beter het is". Het leek hem twijfelachtig dat het ter sprake gebrachte bedrag als vijandelijk vermogen kon worden aangemerkt. De burgemeester dacht er ook zo over. Hij zei dat verscheidene gemeenten Ook deze zomer zal Haarlems Dagblad bezorgd worden in de kampen „Zeemeeuwen" en „He lios". Wilt Uw opgave aan de bezorger of aan onze administratie als volgt inzenden Naam Adres verzoekt Haarlems Dagblad te zenden naar: Kamp Tent No Datum Op Koninginnedag zal om negen uur op de Grote Markt een aubade worden ge houden, waaraan vierduizend schoolkin deren deelnemen. Uit verscheidene delen van de stad komen de meisjes en jongens naar het centrum. Na afloop der aubade brengen zij een bezoek aan een bioscoop. Haarlemmers worden in de gelegenheid gesteld gratis een concert en een schouw burgvoorstelling te bezoeken. Op 30 April en 5 Mei verzorgt de Muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst een concert in het Concertgebouw. Na de pauze volgt de première van de opera La Serva Padrona door Bert Brug- man's Marionettenspel. Voor begeleiding zorgt het Toonkunstorkest. Op beide avonden geeft de Letterlieven de vereniging „J. J. Cremer" een opvoe ring van „Om de Koningsmacht" van Mau- rits Wagenvoort. De feestelijkheden worden besloten met een vuurwerk op de Fonteinlaan voor Dreefzicht in Den Hout. een actie waren begonnen tegen deze vor deringen van het Beheersinstituut en dat het college zich daarbij meende te moeten aansluiten. Vooral omdat het nog lang niet zeker is of hier inderdaad sprake is van vijandelijk vermogen, meende hij dat het onjuist zou zijn om het bedrag zonder meer af te staan. Een van de rechtskundige stel lingen van de gemeente-advocaat van Utrecht is bijvoorbeeld: De gemeente is niet meer schuldplichtig aan de voormalige Duitse weermacht en dus ook niet aan de Nederlandse regering. Het voorstel van B. en W. om beroep in te stellen tegen de vordering werd aange nomen met 29 tegen 10 stemmen. Het verdroot mevrouw Scheltem a Conradi (V.V.D.) dat de gemeente jaar in jaar uit in de bres moet springen om het tekort van tal van woningbouw verenigingen te dekken en dat terwijl de gemeente geen enkele invloed op de gang van zaken in zo'n vereniging kan uitoefe nen en er zelfs verscheidene verenigingen lang niet altijd bereid zijn om de gemeente terwille te zijn, als er bijvoorbeeld een stukje grond nodig is. Dat is onlangs nog gebleken toen „Tuinwijk Noord" er weinig voor voelde om grond af te staan voor de bouw van een Protestants Christelijke Huis houdschool. Zij vroeg of het te verwachten was dat deze verenigingen 9traks opnieuw bij de gemeente kwamen aankloppen om hun tekort over 1951 en 1952 gedekt te krij gen, zoals ze dat nu over 1950 doen. En in derdaad moest wethouder Angenent meedelen dat zulks niet was uitgesloten. Hij gaf toe dat verscheidene woningbouw verenigingen niet bijster soepel "waren in het verlenen van medewerking aan het gemeentebestuur. Hoe dat ook zij: Om het tekort van enige van deze verenigingen te dekken zal Haarlem een voorschot van 53.448,66 verlenen. Geldleningen Aan het besluit van de raad om met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te Den Haag een geldlening aan te gaan tot het bedrag waarvoor door houders van rentespaarbrieven en obligaties der natio nale leningen voor de woningbouw 1952 ten aanzien van deze gemeente voorkeur is uitgesproken, ging een vraag van de heer Spek (A.R.) en een antwoord van wet houder Bakker vooraf: Wat betreft de obligatieleningen hebben cfe inschrijvers op de nationale woningbouwleningen voorkeur voor Haarlem a 1.023.300 uitgesproken; ADVERTENTIE Koninginneweg 6 Tel. 14024 wat betreft de spaarbrievenregeling 109.500. Dat de speeltuinverenigingen „Het Cen trum" 11.350 en „Vriendschap zij ons doel" 1.938 van de gemeente krijgen ver strekt, daartegen had de heer Van der Giessen (P. v. d. A.) geen bezwaar, wèl achtte hij de 2000 die B. en W. voorstel den om aan de Katholieke Vereniging voor het gezin te geven om een speelterrein aan de Tesselschadestraat in orde te brengen weggegooid geld als het inderdaad zó is, dat dit speelterrein maar zeer tijdelijk als speelgelegenheid voor de jeugd wordt inge richt, in verband met het feit dat daar spoedig een kerk zal worden gebouwd. Dat zal echter voorlopig niet het geval zijn, zo deelde wethouder Angenent mee, en de heer Van der Giessen had dan ook niet langer bezwaar tegen het verstrekken van deze 2000. Onderwijs Tot onderwijzer aan de Klaas de Vries- school voor M.U.L.O. werd met algemene stemmen de heer A. Bakker te Krimpen aan de IJsel benoemd. Onder dankzegging voor de vele belang rijke diensten aan het middelbaar onder wijs te Haarlem bewezen, werd aan dr. J. S. Bartstra eervol ontslag verleend als leraar aan het gymnasium. Het bedrag voor de kosten van de licha melijke opvoeding en de sport, voor het aanschaffen van oefenmateriaal op de ge meentelijke sportterreinen ten behoeve der scholen, werd verhoogd met 1250 en zo doende bepaald op 233.110. Hamersinkken Zonder hoofdelijke stemming werd be sloten: om voor het aanbrengen van een verlichtings-installatie op de bovenverdie ping van de Vleeshal 7.700 beschikbaar te stellen; tegen G. J. Meyer en mr. B. F. R. van Oppenraay een rechtsvordering in te stellen tot terugbetaling van een aan hen tijdens de bezetting verstrekt voorschot op hun salaris; voor het uitvoeren van her stellingen aan de kleine pont voor de veer dienst over het Noorder Buiten Spaarne ter hoogte van de Veerpolderstraat 4000 beschikbaar te stellen; B. en W. te mach tigen tot het inrichten van een hoogspan- ningsschakelinstallatie in een door de C.V. Chemische Industrie Rids in de Waarder- polder te bouwen transformatorstation, alsmede tot het leggen van een hoogspan ningskabel over ongeveer honderd meter; en het voorschot van 502.900 aan de R.K. woningbouwvereniging Sint Bavo-Noord voor de bouw van enige huizen aan de Orionweg te verhogen tot 518.071,80. Cijfers van het Gewestelijk Arbeidsbureau Haarlem Het is bekend dat voor ontslagen in het bedrijf toestemming gevraagd moet wor den aan de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau. In 1951 werden door het bedrijfsleven in het gewest Haarlem 2243 ontslagaan vragen ingediend, 2155 door de werk gevers, 62 door werknemers en 26 door werkneemsters. Voor 1111 werd toestemming tot ontslag verleend, voor 121 gevallen werd het ge weigerd. In veel gevallen werd de inge diende ontslagaanvrage veelal na in- termedair overleg van het Arbeidsbureau weer ingetrokken; 873 keer werd de arbeidsverhouding na een minnelijke schikking verbroken, in 138 gevallen bleef de arbeidsvérhouding bestaan. Een hoeveelheid speciale babyvoeding is Woensdagmorgen door een fabriek te Wor- merveer overgedragen aan SIMAVI. De 35 paketten gaan naar elf ziekenhuizen: acht in Indonesië, twee op Nieuw Guinea en één in Suriname. Een foto van de overdracht. Geheel links prof. dr. W. F. Donath, de geestelijke vader van deze speciale babyvoeding. Ter herdenking van de vijf jaar geleden gestorven Nederlandse componist Willem Pijper geeft de Nederlandse OpeTa op Maandagavond 28 April in de Stadsschouw burg te Utrecht de eerste voorstelling van diens uit 1933 daterende symphonische drama „Halewijn" onder muzikale leiding van Eduard Flipse. De tekst werd geschre ven door Emmy van Lokhorst de regie wordt gevoerd door Johan de Meester en de décors zijn ontworpen door Eppo Doeve. De titelrol wordt gezongen door Gerard Holthaus de rol van het koningskind door de Haarlemse Corry van Beckum. Verder werken mede: Anny Delorie, Cora Canne Meijer, Jo van de Meent, Jan van Mant- gem, Gee Smith, Jan Voogt en de danse ressen Coby Spoelistra en Greetje Reuhl. Voorlopig is vastgesteld dat van „Hale wijn" herhalingen worden gegeven op Don derdag 1 Mei in de Stadsschouwburg te Amsterdam, op Woensdag 7 Mei te Rot terdam en op Donderdag 26 Juni als on derdeel van het Holland Festival in de Ko ninklijke Schouwburg in Den Haag. Aan deze voorstellingen wordt medewer king verleend door het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest. Ieder jaar zo omstreeks September steekt een storm van bedrijvigheid op in Kerkrade. Een storm die aanzwelt tot een orkaan van dolle vreugde als Prins Carnaval de troon van zijn narrenrijk bestijgt. Dit keer was het Prins Frans II va Kirchroa die veer tigduizend uitgelaten Kerkradenaren en honderduizend vreemdelingen in de Car navalsdagen aanvuurde om nóg harder te zingen en nóg meer plezier te maken. Die vreugde-orkaan ging pas liggen toen Dinsdagnacht 26 Februari de torenklok twaalf bronzen slagen naar de donkere hemel joeg. Prins Frans betrok op dat ogen blik zijn zomerpaleis en borg zijn scepter en zijn statiegewaad in de kast. Even te voren had hij de sleutels van de stad eerbiedig aan de burgemeester teruggegeven. Aan zijn heerschappij was voorlopig een einde gekomen. Kirchroa lachte niet langer onder de zoete last van zijn zotte invallen. Dat gaat Haarlem nu doen, op de dertigste April. Als een Prins een bezoek gaat brengen aan een stad buiten zijn rijk dan brengt dat onvermijdelijk een hele reeks voorbe reidingen met zich mee. Gasten en gastheer putten zich uit om zo goed mogelijk voor de dag te komen: In Kerkrade is men dan ook al weken lang in touw om het feeste lijk bezoek aan de Spaarnestad te laten klinken als een zware luidklok en in Haar lem spant men zich in om de gasten zo har telijk mogelijk te ontvangen. Niet alleen de leden van het Centrum comité Koninginnedag, die de Prins en zijn uitgebreid gevolg hebben uitgenodigd, moe ten als gastheren optreden, alle Haarlem mers moeten dat doen. En dat is een mak kelijk te vervullen taak: Men viert gewoon carnaval en dat betekent dan dat men de vlaggen van de zolder haalt, zijn beste spullen aantrekt en goed gemutst de stad intrekt om Zijne Hoogheid, waar hij ook verschijnt, juichend te begroeten en met ADVERTENTIE REGENJASSEN en REGENMANTELS in groen trench-coat Spaarnwouderstraat 4780 Tel. 21392 serpentines en confetti te bombarderen. Als het goed is moet de carnavalsoptocht waarin Prins Frans II 's middags van de Grote Markt af naar het Kenaupark trekt, waar de festiviteiten dan een hoogtepunt zullen bereiken, bedolven worden onder een regen van gekleurde papiersnippers. Het komt ons voor dat die Haarlemmers zo'n regenbui best kunnen laten los barsten Vierhonderdvijftig man sterk is het ge volg van de Prins, die bovendien een vijf honderd supporters meebrengt. Een heel legertje carnavalsgasten dus, waarvan er vele carrière in de carnavalswereld hebben gemaakt. Behalve zigeuners en maharad- ia's komen onder meer de in Limburg ver maarde Haanraadse Theepoppen mee, vijf envijftig Haanraadse huismoeders, die de laatste paar maanden de naaimachines ge ducht hebben laten ratelen. Het is name lijk zó dat deze Theepoppen een einde heb ben gemaakt aan haar traditie om in crèpe- papier gehuld te gaan, toen zij hoorden dat zij deel uitmaakten van de carnavalsploeg die in de Spaarnestad de bloemetjes zou gaan buiten zetten. Het crèoe-paoier ver loor plotseling alle glans. Zijde moest er komen. En die kwam er. Tien meter voor elke pop. En de poppen zetten zich achter haar machines om in Haarlem als Thee prinsessen te kunnen verschijnen. De leden van de Prinsengarde, die sinds 1936 niet meer bij de kleermaker zijn ge weest, ontdekten dat hun tunieken hier en daar al kaal wei-den. En wie vergezelt er nu zijn vorst op een buitenlandse reis in Wij houden van oude, donkere cafés. Die maken ons opgewekt. En wij houden niet van moderne, opgewekte cafés. Die maken ons somber. Tot deze merkwaardige conclusie zijn wij gekomen toen wij dezer dagen een tijdje verbleven in een ouderwetse ge legenheid aan de O. Z. Voorburgwal, waar wij een koel glaasje Pils dronken en een stukje uitnemende leverworst nuttigden. In dat café lag helder wit zand op de vloer, de bierpompen glommen en de donkere lambrizering scheen te gloeien in het lamplicht. De kapstokken, het plafond en de toonbank waren versierd met ouderwetse tierelantijnen. Wij zijn dol op ouderwetse tierelantijnen. De café-baas was in overhemd en voorschoot en zijn gezicht werd gesierd door een fraaie grijze snor. Zijn neus was rood en zijn buik was dik. Zijn lach dreunde en hij tapte het bier met liefde. Hij was precies een kroegbaas, zoals wij er gaarne een zien. Helaas zien wij ze zelden.In de meeste cafés worden tegenwoordig de honneurs waargenomen door jonge kereltjes in witte jasjes, die in een puntje uitlopen, met geplakte haren, die eveneens in een puntje uitlopen, en met een verveelde uitdrukking op het vervelende gezicht. Zij hangen achter toonbanken, die ver licht zijn met Neon-licht (waar een straf op moest staan) en zij schenken kleve rige gazeuses (waar wij ook geen voor standers van zijn). Wij zijn, om het maar eens kort te zeggen, tegenstanders van moderne cafés met gestroomlijnde stoelen, gekleurd licht in buizen en wit gelakte hygiënische machines. Wij zijn tegen heldere intérieurs in vrolijke kleu ren. Zij hangen ons even ver de keel uit als de dames op de Coca Cola-affiches, die ondanks hun gestroomlijnd en hygië nisch uiterlijk naaf onze smaak dimen sionaal tekortschieten. In de ziel dan. Wij zijn ook tegen moderne gebouwen in de stad. De City-bioscoop vervult ons met vrees en de Moderne Boekhandel met koelte. Het Telegraafgebouw boe zemt ons afkeer in en als wij een bekeu ring mochten uitreiken, dan zou deze ten deel vallen aan de K.L.M. vanwege de manier waarop zij met repen karton en gespannen koorden in haar étalages ons dwingt de ogen te sluiten en ons leven in gevaar te brengen bij het oversteken van de Leidsestraat. Wij zijn tenslotte tegen drugstores, ice-bars, soda-foun- tains en andere instellingen, wier doel het is de menselijke maag in record-tijd te vullen met als voedingsmiddelen ge camoufleerd water. Daarentegen vervullen verrukkelijk- lelijke gebouwen als het Centraal station en het Rijksmuseum ons met een gevoel van innige tevredenheid. Wij kunnen uren lang naar hun tierelantijnen kijken. Wij houden ook van oude auto's en oude jasjes en andere gebruikte dingen. Uiteraard ook van oude grachten en zoals wij zeiden van oude cafés. Dat laatste is natuurlijk een lelijke eigen schap van ons, maar we kunnen helaas ganse middagen in oude cafés doorbren gen. Niet in nieuwe, oude cafés natuur lijk, zoals de binnenhuysjes, maar in echte koffiehuizen met een scheefgezakt raam, een biljart dat rustig groen ligt te glanzen onder een lamp en een patroon, die bereid is belang te stellen in het wisselen der seizoenen, het te water raken van een fiets en het redden van een kat uit een boom door de brand weer. Zo'n boom zien we trouwens graag voor het raam staan en we worden op recht kwaad, wanneer hij omgezaagd wordt wegens de iepziekte. Bomen wor den door iepziekte bevangen, wanneer hun takken een aanhanger van licht, lucht en hygiëne beletten zijn ochtend gymnastiek in de zonnestralen te ver richten. Wij raden u dan ook aan ieder een, die het woord iepziekte in het ge ding brengt, met wantrouwen te be iegenen. Wij zitten in alle jaargetijden graag in zo'n caféi 's Winters wanneer de men sen er mét hun natte regenjassen hun eenzaamheid aan de kapstok hangen en 's zomers, wanneer de warmte loom in de straten hangt en wij gedurende een half uur een vlieg kunnen observeren in het troostrijk besef, dat de bierpomp vlak bij de hand is. Het is ons een genoegen u mede te kunnen delen, dat er nog vele van zulke cafés in de hoofdstad zijn, vooral in het havenkwartier en in de binnenstad. Het zal ons een eer zijn om eens op een mid dag in zo'n koffiehuis enige zaken die onze verbeelding boeien met u aan een bespreking te onderwerpen. Op voor waarde, dat ge 'geen haast hebt, want dan kunt ge beter naar zo'n gazeuse- gelegenheid met suikergoed-illuminatie gaan. En dan willen wij niets, maar dan ook niets, met u te maken hebben. Maar nu terzake. Waar wij toch in een bespiegelende stemming verkeren, lijkt het ons een uitgezochte gelegenheid een plan te bespreken, dat in Amster dam gerezen is. Een plan namelijk, dat beoogt een heffing te verrichten op auto mobilisten, die 's nachts hun wagens buiten laten staan. Op gemeentegrond dus. Met aangeboden hoffelijkheid dringen wij duizend gedachten, die ons nu be stormen op de achtergrond en blijven rustig. Men weet dat een heleboel Am sterdammers auto's nodig hebben, maar dat er weinig garages zijn. Dus moeten zij ze buiten laten staan. Nu is het Am sterdamse gemeentebestuur van mening, dat deze auto's van dit buitenstaan zo goed als geen schade lijden. En waar het er alle schijn van heeft, dat men in overheidskringen de mening is toege daan, dat het niet schade lijden door automobilisten een hoogst onwenselijk verschijnsel is, is men gaan zinnen hoe men dit kon compenseren. Men wil nu de eigenaars voor het ge bruik van de gemeentegrond gaan laten betalen. In ruil daarvoor krijgt de auto mobilist het voorrecht om zijn motor sneller té laten slijten door overmatige kou bij het starten, zijn lak binnen het jaar te laten vernielen door het Neder landse klimaat en alle uitstekende delen van zijn vehikel te laten slopen of ver buigen door grappenmakers, die in het kapot maken van andermans eigendom een nimmer aflatende bron van vreugde zien. Het voordelige van de situatie is, dat de eigenaars van de auto's geen enkele uitwijk-mogelijkheia hebben. De gara ges zijn vol en men kan een auto niet zonder bezwaren in het portaal zetten. Het is alles bij alles dus een uitstekende affaire. En per slot van rekening mag men niet blind zijn voor de ontzettende slijtage die zo'n stilstaande wagen aan de straatstenen toebrengt. BOEDA. De Nederlandse Comedie vertoont vandaag en morgen in de Stads- schoiiwburg respectievelijk „Eens in de honderd jaar" en „Groen koren", beide onder regie van Jan Teulings. In de aula van het Stedelijk Museum draagt Eduard Verkade morgenavond fragmenten uit „Hamlet" van Sha kespeare voor. In de galerie Le Ca nard leest Bert Schierbeek gedeelten uit zijn nieuwe boek over Spanje en brengt Jac. van Hattum op Vrij dagavond eigen prozateksten ten ge hore. De Nederlandse Opera geeft Vrijdag een reprise van Samson en Dalila" van Saint-Saëns, geregisseerd door Jan Doat, onder muzikale leiding van Charles Bruck. De voornaamste vo cale medewerkenden zijn Anny De lorie, Jan van Mantgem en Paolo Gorin. In de galerie Le Canard in de Spui straat laat Eugene Brands heden avond gramofoonplaten horen van de Bibliotheek van het Congres met opnamen uit Amerikaanse gevange nissen en strafkolonies. Het Utrechts Motetgezelschap geeft hedenavond een uitvoering in de Ronde Lutherse kerk mee medewer king van de organist Siegfried Reda. Katholieke beeldende kunstenaars exposeren werk in museum Fodor aan de Keizersgracht. In Le Vernis sage aan de Prinsengracht hangt werk van de Amerikaanse schilder Allen C. Allburty. Honderd meesterwerken uit het Mu seum voor moderne kunst té Parijs zijn tot 26 Mei in het Stedelijk Mu seum te bezichtigen. Wandkleden naar ontwerpen van Ulco Kooistra en Gras Heyen kan men in kunst handel Mogrobi aan de Spiegelgracht bezichtigen. Kunstzaal Martinet en Michels aan de O.Z. Voorburgwal heeft een expositie van Balinese schilderkunst. Johan Buning stelt nieuw werk bij Santee Landweer aan de Keizersgracht ten toon. De eretentoonstelling van mozaïeken van Antoon Molkenboer ter gelegen heid van diens tachtigste verjaardag wordt i;i het I.C.C. in het Vondelpark gehouden. een glimmend pakje? Niemand. Ook de Prinsengarde van Frans II niet. Zij. volgde dus het voorbeeld van de Theepoppen en schafte zich spiksplinter nieuwe uniformen aan. Zo is er in Kerkrade heel wat werk verzet. Vier van de tien muziekcorpsen die Kerkrade rijk is hebben dag in dag uit hun instrumenten uit de kast gehaald om te repeteren en de balletgroepen hebben gedanst of het geen geld kostte. Dat die 'Kerkraadse muzikanten zich da nig over de notenbalken hebben gebogen zullen de Haarlemmers op Koninginnedag in alle vroegte kunnen ondervinden, want onmiddellijk na de officiële begroeting van Prins Frans en zijn trawanten op het per ron trekken zij, vrolijke marsen blazend, door de stad. Voordat de Prins omgeven door de stoet van zijn luidruchtige aanhangers zich op maakt om naar het Kenaupark te trekken, zal burgemeester Cremers hem de sleutels van de stad overhandigen. Voor enkele uren is hij daarmee dan de souverein over de Spaarnestad. In het Kenaupark bereikt het feest een climax, tijdens de „sitzung", waarover wij gisteren al het een en ander vertelden. Na de show van zotternij die de Limburgers er ten beste zullen geven, komen de leden van het schuttersgilde Sint Lambertus in actie. De sport die zij beoefenen heet vogelschieten: Het is be doeling dat een houten vogel, die is. aan gebracht op een drieëntwintig meter hoge mast, aan 'stukken naar beneden wordt geschoten. De schutter die het laatste restje van de vogel naar beneden haalt, wordt uitgeroepen tot schufcterskoning. Hem wordt op het stadhuis de erewijn aange boden. Het Carnavalsfeest zal een klinkend be sluit vinden in een concert door de Berg- kapel van de Dominiale Miinmaatschappij en een openluchtbal op de Grote Markt. De K.R.O. zal 's avonds van half acht tot acht uur een reportage van de Haarlemse Koninginnedag uitzenden. Daarbij is werkgelegenheid voor 4900 mannen Wij hebben reeds medegedeeld dat in het jaarverslag van het Gewestelijk Arbeids bureau Haarlem vermeld is dat in dit ge bied (omvattende de rayons Haarlem, Be verwijk, IJmuiden, Zandvoort en Hoofd dorp) 110.000 werkende mannen zijn. Daar van zijn er meer dan 18.000 op de metaal bedrijven aangewezen, dus 16.4%. Alleen in het rayon Haarlem (omvattende Haar lem, Bloemendaal, Heemstede, Bennebroek en Haarlemmerliede en Spaarnwoude) zijn 66 metaalbedrijven met werkgelegenheid voor 4900 mannen. In deze bedrijven was de werkgelegen heid in het le halfjaar van 1951 vrij sta biel, pas daarna kwam een zekere terug gang. Bij de grote bedrijven waren, door- eengenomen, voldoende orders. Bij de kleine bedrijven verslechterde de positie door het afnemen van de bedrijvigheid in de bouwvakken. Een der Haarlemse bedrijven voerde haar personeelssterkte op van 385 tot 650. Vergeleken bij het vorig jaar nam de werkgelegenheid in de metaalsector in het rayon IJmuiden iets af. Daar beperkte de aanvraag voor werkkrachten zich voorna melijk tot gespecialiseerde vaklieden. Voor de Hoogovens bleef niettemin de vraag naar handlangers voortduren. In het rayon van het bijkantoor IJmuiden bedroeg het aantal werkgeversaanvragen 1787. Daarop werden 667 werknemers uit het eigen rayon ver wezen, 943 uit de andere rayons van het gewest Haarlem uit het rayon Bever wijk alleen al 444 werknemers terwijl 44 personen uit andere gewesten kwamen. Uit deze cijfers blijkt wel zeer sterk het op nemende karakter van het rayon IJmui den. In het gebied van het bijkantoor Be verwijk bestond het gehele jaar door vraag naar vakarbeiders. In het rayon Hoofddorp neemt de be langrijkheid van de metaalsector steeds toe. De N.V. Fokkerfabrieken plaatsten 1500 man van hun personeel over van Am sterdam naar Schiphol. Naast de plaatse lijke bedrijven voor de vervaardiging van landbouwmachines en werktuigen is vooral van betekenis een stalenmeubelenfabriek en een fabriek voor de vervaardiging van kasregisters te Zwanen ourg. Zeer belang rijk zijn ook de grote reparatiewerkplaat- sen van de K.L.M. op Schiphol. Een 24-jarige bankwerker heeft voor zijn woning in de Bestevaerstraat te Am sterdam zijn 66-jarige buurman met enige schoten uit een pistool ernstig aan de knie gewond. Een passerende 35-jarige vrouw werd door een der kogels in het been ge troffen, maar kon na verbonden te zijn naar huis gaan. De schutter. ex-Korea-vrijwilli- ger. is in bewaring gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9