Nieuwe woningen in Heemstede Een eresaluut aan onze exporteurs Taxi? 18000 -Clowntje Riek AUTOVERHUUR Radio Moors ZATERDAG 26 APRIL 19 52 HAARLEMS Dx\GBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Effecten- en Geldmarkt Sprenkeling Kennemer damkampioen (le klasse) Crematie F. A. van Riet Olie aangeboord in Berkel Eisenhowers opvolging Kleine reparaties in huis Voor de kinderen FEUILLETON De fluistercampagne België stuurt nóg een Benelux-nota Bij al de misère In de goederen- en ef fectenhandel, waarvan de Amsterdamse beurs ook deze week weer met verder dalende koersen op de aandelenmarkt heeft blijk gegeven, kan het toch niet anders dan een bevredigend verschijnsel worden ge noemd dat de Nederlandse handelsbalans zich tot dusver in gunstige zin blijft ont wikkelen. De maand Maart gaf voor de export een stijging te zien van 108 mil- lioen waartegenover de import slechts met 50 millioen steeg, zodat de vooruitgang per saldo 58 millioen heeft bedragen en de import voor 97 pet. door de export was gedekt. Vergelijken we het eerste kwartaal van het lopende jaar met de overeenkom stige periode van 1951, dan blijkt de invoer met 130 millioen gedaald, de export met 492 millioen gestegen te zijn. Was er in het eerste kwartaal van het vorig jaar nog een importsaldo van 780 millioen, ditmaal bedraagt het tekort niet meer dan 157 millioen, zodat het evenwichtspercentage nagenoeg werd bereikt. De recente prijsdaling van grondstoffen met name voor katoen, wol en huiden, was voor ons een voordeel en de prijzen van onze exportproducten en fabrikaten zijn bovendien niet in gelijke mate gedaald. Voor de Nederlandse betalingsbalans is dit natuurlijk van grote betekenis. Over het eerste halfjaar van 1951 toonde zij nog een tekort van 795 millioen, dat in het tweede halfjaar nagenoeg geheel kon wor den ingehaald. Naast de im- en export van goederen komen er op de betalingsbalans ook z.g. onzichtbare im- en exportposten voor, diensten van en aan het buitenland, waaronder de vrachten een voorname plaats innemen, premieën van verzekerin gen, rente en dividenden, enz., welke in het eerste halfjaar van 1951 rond 500 millioen hebben opgeleverd. Dit wil zeggen dat wan neer de handelsbalans in evenwicht is, de betalingsbalans een overschot zal aanwij zen in de orde van grootte van 1 milliard. Er moet echter mee worden gerekend dat de gunstige ontwikkeling van de handels balans tot op zekere hoogte een geforceerd karakter draagt, gelijk die in het tweede halfjaar van 1951. In 1950 was er onder de invloed van Korea en de liberalisatie in ons land een zeer grote voorraadvorming, welke ook in het eerste halfjaar van 1951 heeft voortgeduurd. Daarentegen gaf de tweede helft van het vorig jaar reeds een heel ander beeld te zien. In het vierde kwartaal van 1951 trad een voorraadinte- ring van ongeveer 500 millioen op. Het is dus duidelijk dat er een zeer nauw ver band bestaat tussen de omvang van de voorraadvorming, resp. voorraadintering en de ontwikkeling van de betalingsbalans. Het is wel zeker dat ook gedurende het eerste kwartaal van het lopende jaar eer der een voorraadintering dan een nieuwe voorraadvorming heeft plaats gehad, omdat zowel bij de bedrijven als bij de particu lieren nog altijd de neiging bestaat nieuwe aankopen zoveel mogelijk te beperken. Intussen heeft de hierboven gereleveerde gang van zaken er toe geleid dat de goud en deviezenpositie van ons land de laatste tijd aanmerkelijk is verbeterd. Op 23 Juli van het vorig jaar bereikte onze reserve haar laagste stand met een cijfer van 895 millioen, dat is thans aangegroeid tot 2290 millioen. Stonden we het vorig jaar voor grote bedragen bij de E.B.U. in het krijt, Langbroek uitgeschakeld voor jeugdkampioenschap Hoewel Sprenkeling zijn laatste partij in de finale om het damkampioenschap van Kennemerland verloor van Douma (Oos terkwartier) was zijn voorsprong van drie gespeelde partijen, waaruit hij zes punten haalde, zo groot, dat Sprenkeling het kam pioenschap op zijn sloffen in de wacht sleepte. Een volgend seizoen komt de St. Thomas-man dus in de hoofdklasse uit. De belangrijke partij voor de hoofdklasse tussen Willemse (St. Bavo) en Blom (H. D. C.) is in verloren stelling voor Blom af gebroken. Aannemend dat Willemse deze partij wint, dan zal om de damtitel van Kennemerland tussen Hollenberg (Kijk uit) en Willemse (St. Bavo) een beslis singsmatch van drie partijen moeten wor den gespeeld. Postma en Blom herkampen om de derde plaats. Beide eerstgenoemde spelers zullen het district Kennemerland vertegenwoordigen in de strijd om het kampioenschap van Noordholland. De partij in het jeugdtournooi tussen Beliën (St. Bavo) en Langbroek (D.C.IJ.) is door Beliën gewonnen en de D.C.IJ.-ers v. d. Steen en Langbroek zijn voor het jeugdkampioenschap Kennemerland uitge schakeld. Beliën, Klaus (Beverwijk) en Fopma (Haarlem) hebben de beste kansen. ADVERTENTIE zonder chauffeur. Chevrolets. VAN LENT - HEEMSTEDE Telef. 38810. thans hebben we een vordering van 471 millioen. D^t ziet er dus alles goed uit, maar de naaste vooruitzichten staan helaas minder goed. Ongeacht de vraag wat er zal gebeu ren als op 30 Juni a.s. de overeenkomst in zake de E.B.U. afloopt, zien we een ver scherpte concurrentie tussen de verschil lende landen, waarbij uiteraard elk op eigen voordeel bedacht is en de belangen van het ene land botsen met die van het andere. Engeland en Frankrijk zijn druk bezig met de sanering van hun handels- en betalingsbalans. Dat wil zeggen dat de min of meer geforceerde invoerbeperking van Engeland en Frankrijk nog wel enige tijd kan aanhouden en ook op de verdere ont wikkeling van onze export van invloed zal zijn. De nieuwe invoerquota van Engeland hebben in Nederlandse exportkringen dan ook reeds tot bezorgdheid aanleiding ge geven. De paradox bij dit alles is, dat terwijl de Verenigde Staten telkens op een economi sche zelfstandigheidspolitiek voor Europa aandringen, in Washington wordt beraad slaagd over de verhoging van tarieven voor een half dozijn producten en artikelen, ook Nederlandse, zoals motorrijwielen, fietsen, aardewerk en onze exportmogelijkheden dus worden beperkt. Dat dit fnuikend is voor de initiatieven van onze exporteurs behoeft geen betoog en dat men in ons land tot dusver door het zoeken naar nieuwe afzetgebieden de export op peil weet te houden en te verhogen, is zeker een ere saluut waard. ADVERTENTIE Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips - reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Vele hoofden van scholen, onderwijzers en belangstellenden hebben hedenmorgen het stoffelijk overschot van de heer F. A. van Riet, oud-hoofd van de Buitenrust- school te Haarlem, in het crematorium de laatste eer bewezen. Wethouder D. J. A. Geluk heeft namens het gemeentebestuur woorden van dank gesproken voor alles wat de heer Van Riet gedurende dertig jaren voor het gemeente lijk onderwijs in Haarlem heeft verricht. De spreker legde er de nadruk op dat zelfs in de laatste jaren, waarin de overledene van zijn pensioen genoot, zijn advies inzake de nieuwe werkwijze bij het buitengewoon onderwijs de gemeente tot steun is ge weest. De heer Geluk noemde de heer Van Riet een der pioniers in Haarlem, een man die voor het onderwijs ter plaatse van grote betekenis is geweest. De heer J. F. Jansen sprak uit naam van de oud-leerlingen. De heer J. van Ketel was de tolk van het hoofdbestuur van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging en mede van het afdelingsbestuur. De heer J. van Uden herdacht de ver scheidene als collega en vriend en noemde hem een man die de diepste zin van het leven heeft begrepen, namelijk dat een mens slechts dan groot en goed kan zijn wanneer hij de gelovige droom van het kindzijn weet vast te houden. Nadat George Robert een gedeelte van het Largo uit de tweede pianosonate van Ludwig van Beethoven had ten gehore ge bracht waarbij de kist daalde, heeft de heer Jan Hiemstra, schoonzoon van de over ledene dank gezegd voor de blijken van deelneming. Bij een proefboring van de Nederlandse Aardoliemaatschappij te Berkel (Z.H.) is een hoeveelheid van enige honderden liters olie naar boven gekomen. Er is een tank installatie aangebracht voor het opvangen van eventueel grotere hoeveelheden. Er zijn plannen om binnenkort in de naaste omgeving van Berkel nieuwe proef boringen te verrichten. LONDEN, (Reuter) Vernomen wordt dat de N.A.V.O.-staten het onderling eens zijn geworden, dat het aanbeveling ver dient dat óf Ridgway óf Grünther gene raal Eisenhower als opperbevelhebber der Atlantische strijdkrachten in Europa zal opvolgen. Men verwacht voorts dat het Witte Huis begin Mei de naam van Eisen howers opvolger bekend zal maken. Nu wij de eerste zonnige voorjaarsdagen gehad hebben, zullen heel wat huisvrou wen wel druk bezig zijn met oprui men en het begrip, dat hiervan onafschei delijk is, schoonmaken. Wanneer bij de schoonmaak eens alles goed van zijn plaats komt dan ziet men in huis allerlei repa raties, die hoog nodig eens moeten gedaan worden. In dit artikel zullen wij ons slechts bezig houden met reparaties aan de vloer bedekkingen, die met enige moeite zelf zyn te verhelpen. Wij denken hierbij aan een rafelige kant aan een vloerkleedje, een versleten plek in een vaste mat en een gat in linoleum. Een rafelige kant aan een vloerkleedje kunt u met yzergaren stevig omfestonneren en voor de stevigheid aan de achterkant een sterke band naaien in de kleur van het vloerkleedje. Is het een kleedje met franje, dan moet u de franje gelijk knip pen of helemaal weghalen. In het laatste geval kunt u van bijpassende wol opnieuw franje aan het klee.dje maken. Verstellen van de vaste mat Een vaste mat, die helemaal begint te verslijten, kunt u het beste laten keren. Dit is een werkje dat de meesten van ons met zo goed zal liggen terwijl dit slechts enkele uren werk zal vragen aan een stof feerder. Een versleten plek in een mat is wel gemakkelijk zelf te doen. Gelukkig hebt u toen u de mat liet leggen de resten er bij gekregen. Uit de mat knipt u over de hele breedte van de baan een stuk uit zo lang als het gat is. Daarna rafelt u ongeveer 2 cm. aan beide zijden van de mat uit over de hele baanbreedte. Nu neemt u een stuk dat de breedte van de baan heeft en de lengte hiervan moet de zelfde van het uitgehaalde stuk plus 2 cm. zijn. U steekt nu de rafels van de vastlig gende banen onder het nieuwe stuk en de rafels van het nieuwe stuk schuift u on der de oude banen. De zelfkanten naait u met een stevig touwtje aan elkaar. Dit naaien gaat het gemakkelijkste met een paknaald. Met mattenkrammen slaat u de gerafelde kanten vast, zó dat de ene poot van het krammetje in het oude, de andere poot in het nieuwe stuk staat. De afstand tussen de krammetjes kan ongeveer 10 cm. zijn. Hebt u bij de resten niet een hele baanbreedte dan moet u een vierkant stuk om het gat heen knippen, aan 4 kanten met rafels onder elkaar laten schuiven en het hele stuk vastzetten met krammen. Linoleum In linoleum snijdt u om het gat een rechthoekig stuk uit met een scherp mesje. Op het nieuwe stuk tekenen we een even gioot gedeelte zo uit, dat het patroon pre cies doorloopt. Daarna snijden wij dit uit, leggen het in het gat cn slaan het vaal met kleine kopspijkertjes. Hebt u een par kettekening in het linoleum dan is het het mooiste het stuk uit te snijden volgens de blokken. Het zal op deze manier het minst zichtbaar zijn. Met z'n allen gingen ze het huis door. De een zocht hier, de ander daar. En telkens riepen ze Oepoetie. Maar er kwam geen antwoord. Ze werden nu toch wel erg ongerust. Het was gewoonweg 'n raadsel, waar die jongen toch kon zitten; en het was zo goed als zeker, dat hij in huis moest zijn! Maar waarom antwoordde hij dan niet? Het was 'n hele opschudding. Aan eten dacht niemand meer. Ze moesten Oepoetie vinden. Het was toch te gek, dat die zomaar opeens verdwenen kon zijn! Maar hoe ze ook zochten en riepen.... Oepoetie was weg en bleef onvindbaar. „Oepoetie!", klonk het boven. „Oepoetie!", klonk het beneden. „Oepoetie!Waar ben je toch?" Rick's ogen vielen op Krulletje, die kwispelstaartend in de keuken zat. Krulletje wachtte op lekkere hapjes, want hij wist, dat het etenstijd was. „Zoek, Krulletje!", zei Rick. „Waar is Oepoetie! Zoek!" „M" (Frans Hals) Onder de ge daante van een „super-sensatiefilm" dient zich een nieuwe Amerikaanse versie aan van een van de filmwerken, waarmee Fritz Lan/g zich beroemd heeft gemaakt. Het is het merkwaardige verhaal van een psychisch gestoorde, die in de sinistere waan verkeert dat hij kleine kinderen uit het leven moet wegnemen, omdat hun toch slechts leed en ontgoocheling te wachten staan. De panische angst, die hij door zijn doelbewuste kindermoorden in een stad om zich heen zaait en de aan wanhoop grenzende ongerustheid van de burgerlijke autoriteiten, die hem vergeefs zoeken, brengen de onderwereld op het idee al haar vernuft en haar alomtegenwoordigheid uit te buiten om de kindermoordenaar te grij pen en zich daardoor populair te maken. De manier waarop zij dat doet is de moeite van het zien waard. Joseph Lorey, die deze film maakte heeft voor de bezetting van de onderwereld wel zeldzaam goede en rake typeringen gevonden. De film eindigt met een soort volksrechtspraak over de eindelijk gevonden moordenaar de po litie is er namelijk nog niet bij waarin de „rechtskundig adviseur" van de aan zienlijkste onder de zware jongens, als pleiter aan de moordenaar wordt toege wezen. In deze navrante vertoning, die ten slotte door de politie wordt onderbroken, gaat veel van de opzet verloren doordat de maker van de film er een belangrijk teveel aan pathos in stort. Overigens zal „M", waarin ook hier en daar wel eens een tegenstrijdigheid opvalt, niet nalaten, in druk te wekken. In het voorprogramma draait een kleu renfilm, waarin het Amerikaanse „Federal Bureau of Investigation" laat zien, wat het allemaal vermag om de veiligheid van de staat te verzekeren. H. B. Willie en Joe van compagnie „O" (L i- d o). Het bulderen van de kanonnen en het knetteren van de mitrailleurs wordt in deze vermakelijke rolprent voor een goed deel overstemd door de ruwe humor waar mee frontsoldaten veelal behept zijn. Dat wil overigens nog niet zeggen dat deze film een aaneenschakeling van op de lachspieren werkende scènes is. De vervaardiger ervan heeft ook aandacht besteed aan de kame raadschap die de soldaten elkaar, vooral in gevaarlijke ogenblikken, toedragen. Hij heeft daarmee een poging gewaagd om door te dringen in de ziel van mensen die, vrijwillig of gedwongen, met geweld moe ten opkomen voor de belangen der burgers. En hij is daar, geloven wij, in geslaagd. De sentimentaliteit gaat de regisseur uit de weg. Als Willie bijvoorbeeld Joe wil redden uit een bijzonder moeilijke situatie, dan komt hij niet bij hem aan met een beroep op vriendschap, maar dan geeft hij hem een gevoelige oplawaai, die zijn vriend dan wel tot andere gedachten brengt. Een rake ty pering van de mentaliteit der bevolking van een Italiaans dorpje, waarin de film zich gedeeltelijk afspeelt, behoort tot een der vele verdiensten van „Willie en Joe van Compagnie „O". L. v. B. „Een banneling van tie eilanden"(L u xo r) Beschouwd in vergelijking met vorige films van de meesterlijke regisseur Carol Reed is deze bewerking van de gelijkna mige roman van de Pools-Amerikaanse schrijver Joseph Conrad een lichte teleur stelling, hetgeen niet verhindert dat ook deze proeve van zijn kunnen ver uitsteekt boven het gemiddelde product, dat de bio scopen hun bezoekers voorzetten. Ondanks de schijn van het tegendeel heeft hij op de een of andere manier de volledige aan sluiting van het eigenlijke verhaal en de natuurlijke achtergrond niet kunnen berei ken. Talloze malen echter wordt men ge troffen door zinrijke en verbazend knappe détails. De hoofdpersoon van deze geschiedenis der vereenzaming is de wegens oneerlijk heid uit zijn betrekking in Singapore ont slagen Willems, die door zijn trouwe be schermer kapitein Lingard een kans op het begin van een nieuwe toekomst krijgt, door dat deze hem een post aanbiedt op een ne derzetting in een winstgevend gebied, die hij alleen weet te bereiken. Willems, die door zijn boven hem staande medewerker Allmayr (Robert Morley) op buitengewoon ontactische en weinig sympathieke wijze behandeld wordt, ontvlamt in hartstochte lijke liefde voor de beeldschone dochter van een inheems stamhoofd. Meegesleept door zijn onbedwingbare passie in het hem van de wijs brengende tropische klimaat verraadt hij het geheim van kapitein Lin gard aan een Arabische handelaar, hopende daardoor de mogelijkheid te scheppen om met haar samen te leven. Door deze (mis) daad heeft hij echter alle banden met de beschaving verbroken en is hij gedoemd in een jammerlijk isolement ten onder te gaan. Carol Reed heeft zich trouw aan de door hem sinds tientallen jaren bewonderde oorspronkelijke tekst gehouden. Slechts in het slot heeft hij een onvermijdelijke be korting aangebracht. De scène van de finale afrekening met kapitein Lingard (een mooie rol van Sir Ralph Richardson) is één der hoogtepunten van deze film. Bijzonder suggestief zijn ook (de nota bene bij het eiland Wight opgenomen) zeiltochten tus- 26) door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels HOOFDSTUK X. Toen Brannigan het kantoor van Tho mas Barnes binnentrad, kreeg hij de in druk dat de millionnair kleiner was ge worden. Zijn gekreukelde tweed pak hing slobberiger dan ooit om zijn lichaam en zijn vele onderkinnen schenen nóg meer uit gezakt te zijn. Zijn blik verried dat hij bang was. De hoofdinspecteur drukte een hand die klam was. De hemel zij dank, dat u er bent, in specteur, verzuchtte Barnes, terwijl hij met zijn vinger tussen zijn boord en nek wreef. Ik durfde nauwelijks mijn kantoor te verlaten. Daar zou ik ook weinig voor voelen, als ik zo'n prettig kantoor had als het uwe, zei Brannigan, terwijl hij rondblikte door de geweldige ruimte, welke een eiken lambrizering had. Enige goede schilderijen hingen aan de muur. Hoewel het buiten geenszins koud was, brandde er toch een groot open vuur. Grote klazen deuren ga ven een prachtig uitzicht op een breed terras en -wijde grasvelden. Van uit het kantoor kon men nog juist een blik werpen op de grote betonnen gebouwen, waar de groenten en andere product en verpakt werden. Barnes zat achter een geweldig bureau, waarop een half dozijn telefoontoestellen stond. Het is hopeloos, mopperde Barnes. Ik ben een self-made man, inspecteur. Ik ben precies, zoals ik nu hier zit. Ik heb mijn hele leven hard gewerkt, en ik wil dit alles niet verliezen. Er is geen enkele reden, waarom dat zou gebeuren. Daar ben ik nog niet zo zeker van. De gewone aandelen zijn de laatste paar dagen, vijf shilling gezakt. De verkoop liep ook achteruit. Enkelen van mijn rei zigers hebben me al hoogst onaangename dingen gezegd. Het is een nieuwe ervaring voor mij, dat in dit land mijn producten „rommel" en „smeerboel" worden ge noemd. Ik begrijp echter niet waarom! Al die beroerde praatjes ook over vergiftiging! Ik belde de politie op om te vragen of ze van vergiftigingsgevallen hadden gehoord. Nee, het bleken allemaal leugens te zijn! Ik wou maar dat ik de kerel te pakken kreeg, die dat geroddel de wereld instuurt! U haalt de woorden uit mijn mond! Het vuur in de open haard knetterde plotseling even luider. De millionnair huiverde. Ja, ik moet wel toegeven, dat ik bang ben. Ik kan gevaar aanschouwen zoals iedere man, maar deze fluisterpraatjes Ze werken op mijn zenuwen. Bedreigingen? Barnes aarzelde, zijn ogen kregen een ongeruste blik. Dat zou ik niet direct willen zeggen. Brannigan sloeg met zijn vuist plotseling hard op Barnes' bureau. Draait u er nu niet om heen! Ik ben niet naar Dorchester gekomen om over koetjes en kalfjes te praten! Als u mij de volle waarheid vertelt, kan ik u helpen. Als u dat niet doet, kan ik niets beginnen. U verkeert in groot gevaar, meneer Bar nes. Vergist u zich daarin niet! De hoofdinspecteur had een uitstekende kennis van de psychologie. Hij wist, dat de millionnair, die opgeklommen was tot grote hoogte op de maatschappelijke lad der, zijn doel slechts had kunnen bereiken door onverzettelijkheid. Hij respecteerde kracht en een woord op de man af. Ik zal u alles uit de doeken doen, in specteur. En geloof mij, het is een vreemd verhaal. Als u er een gat in ziet, heb ik het grootste respect voor u. Ik kan slechts mijn best doen. De millionnair gaf zijn secretaresse in structie, dat hij onder geen beding ge stoord mocht worden. U weet reeds af van die fluister praatjes in Frankrijk en Monte Carlo. Zij bedierven overigens mijn vacantie. Ik was dan ook blij hier terug te zijn, maar na een paar dagen begonnen de moeilijkheden. Mijn reizigers begonnen te mopperen. Er waren geruchten over mensen die vergif tigd zouden zijn. Ik vroeg om bewijzen, maar die kreeg ik niet! Dat vermoedde ik al, merkte Bran nigan op. Daarna kreeg ik telefoontjes van de kranten. Die lui zeiden, dat ze verhalen hadden gehoord over vergiftigingen. Ik zei die krantenkerels toen, dat alles non sens was en vroeg hen hoe zij die inlich tingen hadden gekregen. Zij antwoordden dat ze slechts geruchten hadden opgevan gen, meer niet. Daarom belde ik Lord Opchurch, een vriend van mij op. Bezit hij niet een reeks kranten? Ja, inderdaad. Ik verzocht hem zijn redacteuren te vragen waar zij die ver haaltjes vandaan haalden. Het bleek toen, dat zij door iemand waren opgebeld. Ik wou maar dat ik wist wie dat geweest is, dan kon ik hem wegens laster laten ver volgen. Hij wordt gezocht voor ergere mis drijven als het dezelfde man is, die ik op het oog heb, merkte Brannigan op. Weet u waar u hem te pakken kunt krijgen?, vroeg Barnes en er klonk span ning in zijn stem. Daar zullen wij het straks nog wel over hebben. En later werd ik opgebeld. Het waren allemaal stadsgesprekken. Ik kreeg hier door een angstig gevoel. Transpiratie begon op het voorhoofd van de man te parelen. Hij haalde een grote zakdoek te voorschijn en bette zijn gezicht. Met zijn tong wreef hij over zijn lippen. Brannigan keek een andere kant Hierbij geven wij een afbeelding van de woningen welke met medewerking van de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeen ten in de omgeving van de Joh. Verhulst- laan in Heemstede gebouwd zullen wor den. Op de begane grond bereikt men door een klein entrée een zithal. Daarachter ligt de keuken. Naast de hal en de keuken komt een grote kamer, waarin een eet- en een zithoek geïnstalleerd kunnen worden. Boven worden gemaakt drie slaapkamers, een douchecel en een toilet. Op de zolder bestaat de mogelijkheid slaapgelegenheid te maken. Achter iedere woning wordt een schuur gebouwd. Er zullen vier blokken van vier woningen worden gebouwd en twee van acht woningen. De bewoners worden verplicht lid te worden van een coöperatie welke zal zorgen voor het on derhoud van de gemeenschappelijke tuin en voor het schilderwerk aan de buiten kant. Daardoor hoopt men te bereiken, dat de woningen een goed aanzien behouden. ADVERTENTIE sen de klippen. Trevor Howard heeft als Willems vele voortreffelijke momenten en vertolkt deze rol bijna doorlopend bevre digend, maar hij is eigenlijk geen pathos- speler en dat geeft aan sommige uitbarstin gen van schroeiende emoties iets gefor ceerds. Een grote verrassing is het optreden van de van origine Arabische Kerima, die in de gehele film geen woord zegt, doch met haar exotische schoonheid alles ver klaart. Er komt een langdurige liefdes scène in voor die in Engeland en Amerika nogal veel sensatie heeft gewekt D. K. „Tramlijn Begeerte" (Rembrandt) Een bespreking van deze uitmuntende Amerikaanse film vindt men elders in dit blad. „Seven Sweethearts" (Minerva). Het is in deze vermakelijke Amerikaanse film alles Holland wat de klok slaat: Hol landse tulpen, Hollandse molens, Holland se boerinnetjes en een verhaal dat zich in „Little Delft" afspeelt. Daar is een Hol landse hotelhouder, die zeven dochters heeft en zijn hotel daarom „De zeven Tul pen" heeft genoemd. Die dochters gaan met verbijsterende resultaten op de mannen jacht cn daarna wordt er een zevenvoudige bruiloft gevierd, waarbij de dominee in een moeilijk parket komt doordat niet alleen de zeven jongemannen maar ook zes van de „tulpen" jongensnamen dragen. Men kan doorlopend hartelijk lachen om deze komische historie, waarin Szöke Sakall een belangrijke rol speelt. Volgende week Woensdag en Donderdag wordt een andere vrolijke film vertoond over de wonderlijke avonturen, die de Amerikaanse filmkomieken Budd Abbott en Lou Costello in donker Afrika beleven. S. K. „De bandiet van Deadwood" (Spaar- n e). ïn het Spaarne-theater draait deze week weer een spannende wild-westfilm met Roy Rogers als vertolker van de hoofd rol. Hij gaat naar Deadwood met als doel daar een zaak te openen, maar komt al gauw tot de ontdekking dat tussen het maken van plannen en het uitvoeren er van, tal van moeilijkheden kunnen liggen. In Deadwood krijgt hij een complot ge raffineerde handelslieden tegenover zich, die allerlei minder fraaie methoden toe passen om de winst van Roy Rogers' zaak te laten vloeien in de zak van een zekere Jake Marvel, een berucht bandiet die niets en niemand ontziet om zichzelf te ver rijken. Tot nu toe slaagden de tegenstan ders van Marvel er niet in om bewijzen tegen hem te verzamelen, die hem in de cel zouden doen belanden. Roy Rogers lukt dat wel, Marvel en zijn trawanten trekken aan het kortste eind en Roy Rogers wordt tot sheriff van Deadwood aangesteld. „De bandiet van Deadwood" zal een kolfje naar de hand van liefhebbers van sensatiefilms zijn. Op het programma van het Spaarne- theater prijkt voorts „Tornado" met in de hoofdrol John Wayne. L. v. B. „De geheimzinnige duikboot" (City) is een avonturenfilm van aanmerkelijk ge nietbaarder gehalte dan de meeste rolpren ten in dit genre. De clou van het spannen de verhaal is de jacht op een duikboot- piraat, een ex-discipel van Hitler's „Kriegs- marine", die na de verloren oorlog met zijn onderzeeër onderduikt in letterlijke en figuurlijke zin en dan allerlei louche zaakjes gaat opknappen voor ongenoemde „vreemde mogendheden". Een van die avonturen de ontvoering van een atoom geleerde wordt tenslotte zijn ondergang; waarin een moedige agent van de Ameri kaanse veiligheidsdienst een groot aandeel heeft. Het is een film vol felle actie en sen sationele hoogtepunten, die echter logisch in het verhaal passen; er is uitstekend spel van de hoofdrolvertolkers Mac Donald Ca rey, Robert Douglas en Marta Toren, en bijzonder suggestieve fotografie te bewon deren, vooral in de spectaculaire climax: het dieptebommengevecht van een Ameri kaans smaldeel tegen de piraten-duikboot. H. C. „Mensen die men schuwt" (Pal ace). Deze Deense film behandelt een ernstig probleem, dat zich niet alleen in Denemar ken, maar ook in andere landen, waar onder Nederland, voordoet. Zij is tevens een ernstige aanklacht tegen het vooroor deel, de domheid en het wanbegrip van helaas zeer velen, die een ongerechtvaar digde reserve betrachten ten opzichte van degenen die aan t.b.c. hebben geleden. „In het sanatorium ging het ons best; onze moeilijkheden begonnen pas nadat wij door de medici geheel hersteld waren ver klaard", zegt een der spelers in deze film. En de hoofdpersoon, een jonge vrouw, ondervindt wat het betekent, te behoren tot de mensen die men schuwt. Haar thuis komst uit het sanatorium, waarop zij zich zo verheugd heeft, wordt een bittere des illusie: haar man houdt zich, onder in vloed van een domme schoonmoeder, op een afstand. Haar vroegere werkgever wil haar niet terugnemen; uit een andere be trekking wordt zij terstond ontslagen als de patroon ontdekt dat zij in een sana torium verpleegd is geweest. „Ik heb een attest dat ik volkomen gezond ben; hebben de andere leden van uw personeel dat ook?", vraagt zij. De betekenis van deze vraag wordt geaccentueerd als aan het slot van de film blijkt dat een chef van haar vroegere kantoor haar heeft besmet. „Mensen die men schuwt" is een film die eigenlijk iedereen moet gaan zien, op dat de misvattingen, welke zij signaleert, verdwijnen. Men late zich door het onder werp niet afschrikken; het wordt op een subtiele manier behandeld, die de makers van deze film tot eer strekt. S. K. ADVERTENTIE Brei niet langer voor de vraat- luchtige motten, nu U volop geMITINiseerde, motvrije wol kunt kopen BRUSSEL, (Belga). In betrokken kringen te Brussel verwondert men zich over de Nederlandse reacties op de Belgi sche nota inzake de verwezenlijking van Benelux. De regering tracht het misver stand, dat zou kunnen rijzen, uit de weg te ruimen door een aanvullende nota, die zy aan de Nederlandse regering zal zenden. Sommige punten worden opgehelderd, ter wijl tevens opnieuw de wil van België zal worden te kennen gegeven alles voor de verwezenlijking van de unie in het werk te stellen. Deze wil bestaat werkelijk, zo merkt men op, en kan niet worden gewij zigd door de uiteenlopende methodes die onderscheidenlijk door de twee regeringen worden voorgestaan. In Schiedam is een baby van acht maan den, die in de huiskamer in een kinderwagen lag, door een rat in kin, lip en handje ge beten. uit. Het was nooit een prettig gezicht iemand zo angstig te zien. Ik heb u al verteld over mijn Ame rikaanse concurrenten, ging Barnes na enige tijd door, toen hij zichzelf weer onder controle had. Zij hebben getracht mij er van te weerhouden mijn producten in Amerika te verkopen, mijn graanproduc ten dan natuurlijk. Groente kunnen zij zelf véél goedkoper inblikken. Ik voelde daar natuurlijk niets voor. Nu proberen zij het op een andere manier. Ze willen mij uit kopen, of anders Ja? Zou ik niet lang meer zaken doen. Aha! De detective staarde naar de man, die tegenover hem zat. Zit daar de kneep? Precies. Welk voorstel deden zij u? Zover zijn wij nog niet gekomen. Ze zeiden mij eerst te beslissen of ik me wilde laten uitkopen of niet. Als ik op hun voorstel zou ingaan, zou ik wel een aanbod ontvangen. Als ik echter zou weigeren, zou ik volgens hen een onaangename pijp te roken krijgen. Indien u nog niet hebt kunnen be sluiten, zal ik wel een beslissing voor u nemen, zei Brannigan. „Weiger Barnes keek Brannigan onzeker aan. Daar heb ik eerlijk gezegd, ook al over gedacht. Als ik niets meer in mijn fabriek te doen zou hebben, zou ik met mijn tijd geen raad weten. Maar ik wil niet vóór mijn tijd de laan uitgaan! Dat zult u zéker niet als ik het kan verhelpen. Wanneer moet u een beslissing nemen? Vandaag. O. Wordt u hier op kantoor opgebeld. Ja. Ik zal dan niet tussenbeide komen. Zodra u dat gesprek krijgt, moet u mij echter even waarschuwen. U zou kunnen nagaanbegon Barnes, en zijn ogen kregen een iets opge wekter glans, maar de detective schudde zijn hoofd. De betrokkene is veel te sluw om daar in te lopen. Voordat de politie zou arriveren, zou hij al verdwenen zijn. En ik wil niet, dat hij het vermoeden krijgt, dat ik op zijn hielen zit. Van Exeter af reed ik daarom in een groentenauto naar hier. Als u er niets op tegen hebt, blijf ik op uw kantoor, totdat u wordt opgebeld. Ik vind het best. De millionnair wandelde door zijn kan- toorvertrekken naar een gezellige wacht kamer. Ik zal er voor zorgen, dat u niet ge stoord wordt. Ik zal u wat te drinken laten brengen. (Wordt vervolg

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6