KOLKJE „Tramlyn Begeerte een sterke film Predikbeurten Loopschool geopend Stille tochten op de Herdenkingsavond Vredesconcert Bromfiets tegen auto Z A TEHDAC 2 6 APRIL 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nieuw instituut voor sociale vorming Banketbakkers op De suiker" Rieten dak in brand Voetbal Opstellingen van Haarlem en EDO Burgerlijke stand van Haarlem Diaconessen-wijk- arbeid in 1951 T eraardebestelling ds. J. G. Lekkerkerker Jacob Hartogprijs toegekend Deze vertoningsweek kan men in het Rembrandt Theater aan de Grote Markt de inderdaad bestaande tram, die met de aan duiding van het eindpunt „Begeerte" heet, over de Elysese Velden in de eertijds be ruchte en nog altijd buitengewoon rumoe rige Franse wijk van New Orleans zien rijden. Het is de openingsscène der verfil ming van het in de goede zin van het woord sensationele stuk, waarmee de Amerikaan se schrijver Tennessee Williams na de oor log de toneellitteratuur verrijkte. Waarschijnlijk is het overbodig hier de inhoud nogmaals samen te vatten, want „Tramlijn Begeerte" (A Streetcar named Desire) heeft lang genoeg de publieke be langstelling genoten tijdens de voortreffe lijke opvoering, die „Comedia" er enkele seizoenen terug onder regie van Johan de Meester ook in Haarlem talrijke malen van gaf. Het is de moderne tragedie van de uiterst gevoelige, van afkomst aristocrati sche Blanche DuBois, die vergeefs pro beerde het geluk te omhelzen en na de fatale teleurstelling zich op het hellende vlak van haar leven staande wil houden met het in wezen idealistische zelfbedrog van haar illusies bij „een papieren maan". Noodgedwongen neemt zij haar toevlucht in het materialistische milieu van haar zuster Stella en haar arrogante, realistische echt genoot Stanley Kowalski, waar zij tenslotte over de rand van de waanzin wordt ge dreven. In scènes van waarlijk machtige ironie rukt deze laatste, een volkomen on subtiel mannetjesdier, de sluiers van haar gedegenereerd verleden, waardoor de voor het grijpen liggende kans op een huwelijk met de goedmoedige bankwerker Harold Mitchell haar ontnomen wordt. De vermaarde regisseur Elia Kazan is erin geslaagd de elementaire kwaliteiten van het stuk zo gaajf mogelijk te bewaren. Men komt nu in de bioscoop niet eens zo heel veel minder onder de indruk dan des tijds in de schouwburg. Dat is te danken aan tal van factoren. Om te beginnen aan het sublieme spel van de acteurs, die deze „Tramlijn Begeerte" jarenlang een halte op Broadway hebben bezorgd. Buitenge woon mooi en warm vrouwelijk is Kim Hunter als Stella Kowalski, door zinnelijke banden aan haar echtgenoot gekoppeld en vol koesterende genegenheid voor haar eens zo bewonderde zuster. Marlon Brando is de ideale figuur voor animale Stanley, die ook iets beestachtigs heeft, althans iets onbe- ADVERTENTIE LEVERT's •cn uitzonderlijk fijn apéritif f. 5.50 per fles Nadat een aantal leden van de afdeling Haarlem van de Algemene Nederlandse Invalidenbond enkele maanden geoefend heeft in de loopschool voor geamputeerden en verlamden, gevestigd in de Führhop- school aan de Planetenlaan, is de school Vrijdagavond officieel geopend. Belangstel lenden zijn in de gelegenheid gesteld gade tc slaan hoe ver de cursisten gevorderd zijn. De heer J. D. Reith, voorzitter der afde ling, sprak een inleidend woord, waarna de heer E. P. Schuyt, hoofd van de Gemeen telijke Nazorg meedeelde, dat het college van B. en W. verhinderd was de opening bij te wonen. Het heeft echter grote belang stelling voor het werk dat in de school ver richt wordt. De spreker herinnerde er aan, dat in 1929 in Haarlem een enquête is ge houden, waarbij bleek, dat er toen 5.000 minder validen in de gemeente woonden en 12 tot 1300 lichamelijke invaliden. Aan de geestelijk invaliden wordt veel aandacht besteed, aan de lichamelijk invaliden wordt echter minder gedaan. De blinden hebben wel vele successen geboekt en dat danken zij aan het feit, dat er een goede organisatie bestaat. Bij lichamelijk invali den is het anders gesteld. Zij berusten te veel. Daarom is het toe te juichen, dat de afdeling Haarlem van de Algemene Ne derlandse Invalidenbond het initiatief ge nomen heeft een loopschool te openen. Het is te verwachten, dat er meer resultaten bereikt worden en het gemeentebestuur zal die met belangstelling volgen. Deelnemers aan de cursus van de loopschool zullen het zelfvertrouwen terugwinden. Zij geven daar door een voorbeeld aan anderen die nog over het dode punt geholpen moeten wor den. De heer Schuyt wenste het bestuur veel succes toe. De heer J. C. Livingstone te Leiden, voor zitter van het hoofdbestuur, herinnerde aan de goede resultaten welke men op de loopschool in Leiden heeft bereikt. Daar is ook een zwemcursus gehouden voor inva liden. Zevenendertig cursisten uit Den Haag, Leiden en Haarlem hebben Donder dag het diploma van de KNZB behaald. De heer Livingstone hoopte, dat er in Haarlem ook een cursus zwemmen gehou den zal worden. Vervolgens gaf dr. C. C. Ridder van Rappard een medische toelichting en de heer Ferd. Wernik, leider der Haarlemse loopschool deed mededelingen over de wijze, waarop geoefend wordt. Tot besluit volgde een demonstratie, waaraan ook de heer J. B. van Seters, lei der van de oefen- en loopschool te Leiden, zyn medewerking verleendé. Vivien Leigh als Blanche en Karl Malden als Mitch in Elia Kazan's verfilming van „Tramlijn Begeerte". wust immoreels in zijn optreden ter be scherming van de eigen kudde, zelfbewust pralend met zijn overweldigende viriliteit en oprecht primitief in zijn emoties. Prach tig is het pathos waal-mee hij de spanningen telkens weer tot een climax opvoert. Daar tegenover staat de naïeve vereerder Mitch van Karl Malden, een van de treffendste rollen die ik ooit op het witte doek heb gezien. Vivien Leigh, de enige die geen deel van de oorspronkelijke toneelbezetting in Ame rika uitmaakte, heeft men uit Engeland laten overkomen (zij is de echtgenote van Sir Laurence Olivier) om de uit wanhoop vlinderachtige Blanche te spelen. Zij werd door de jury van het filmfestival te Venetië tot de be»te actrice van het jaar 1951 ge kozen. Inderdaad zijn haar doorZiohtig- geraffineerde manier van doen en haar schichtig fantaseren bijzonder deerniswek kend. Zij geeft een uitermate genuanceerde uitbeelding, maar zij draagt naar mijn ge voel de sporen van haar afwijking reeds in het begin te duidelijk met zich mee. Zij mist de verfijnde allure uit haar aanvanke lijk bestaan. „Tramlijn Begeerte" is als film een stuk dramatische kunst gebleven. De regisseur heeft een zinrijke selectie gedaan uit de mogelijkheden die hem ter beschikking stonden om de uiteraard ontbrekende di mensie te vullen. Hij doet bij voorbeeld wonderen met het licht, vooral in de mo menten van nerveuze geladenheid. Ook het geluidsdécor met de „blue piano" en de gestopte trompet is voorbeeldig van stem ming. Het milieu is met suggestief realisme weergegeven. Door dit alles heeft men te doen met één van de Delangrijkste en aan grijpendste films van ae laatste jaren, vol dynamische bewogenheid. DAVID KONING. Volgende week Zaterdag worden in den lande de gevallenen uit de oorlog herdacht. Bij de fusilladeplaatsen aan de Dreef, de Westergracht en de Jan Gijzenbrug te Haarlem zullen de erewachten betrokken worden. De burgerij wordt verzocht om zes uur de vlag halfstok uit te steken en die voor zonsondergang weer in te halen. Openbare vermakelijkheden zullen ge sloten zijn. Om kwart voor zeven wordt in de Grote Kerk een herdenkingsbijeenkomst gehou den. De heer K. R. van Staal te Heem stede, voorzitter van de sociale commissie van de vereniging van Ex-politieke gevan genen in oorlogstijd, zal het woord voeren. Medewerking verlenen de organist Egbert Vos en het gecombineerde Noorder- en Oosterkerkkoor. Na afloop van de bijeenkomst opstellen voor de stille tocht van de Oude Groen markt naar het monument aan de Dreef. De bewoners uit Haarlem-Oost, voor zover zij niet aan de bijeenkomst in de Grote Kerk deelnemen, vormen een stille tocht en verzamelen zich op het Teylerplein. Het vertrek is bepaald op 7 uur; de stoet sluit zich op de Kampérvest aan achter de stoet die uit de Kleine Houtstraat komt. De bewoners van Haarlem-West ver zamelen zich op het Hasselaersplein, Van Oosten de Bruynstraat (hoek Leidsevaart), het Christiaan Huygensplein en Schouw tjesplein. Zij vertrekken om halfacht en komen bij het monument bij de Wester gracht bijeen. Bij de Eksterstraat en de Zaanenlaan komen de bewoners van Haarlem-Noord bijeen en wandelen naar het monument nabij de Jan Gijzenbrug. Ds. J. Bronsgeest, predikant der Neder landse Hervormde gemeente, en plebaan H. W. Agterof zullen bij het monument op de Westergracht spreken; medewerking verlenen de liedertafel „Haarlems Zang genot" onder leiding van P. J. Potgieser en de harmonie „Crescendo" onder leiding van Jacob Bijster. Bij het monument bij de Jan Gijzenbrug zullen pater V. Hutjens en dr. H. van der Loos toespraken houden. Medewerking verlenen de districtsband van de Nederlandse Padvinders, het Haar lems Christelijk Mannenkoor en het mu ziekcorps van het Leger des Heils. De academie „Kerk en Wereld" te Drie bergen zal in September naast de reeds bestaande opleidingen een nieuw instituut krijgen voor sociaal vormingswerk. Het instituut heeft een opleiding ontwor pen voor personeelsfunctionaris voor het bedrijfsleven, voor sociaal-cultureel vor mingsleider en voor vormingsleidster voor gezinsopvoeding. Het denkbeeld van de nieuwe opleidin gen vindt -onder meer zijn oorsprong in het besef van de Ned. Hervormde kerk en an dere kerken, dat de kerk een verantwoor delijkheid heeft ook ten opzichte van het bedrijfsleven. De lijst van prijswinnaars van de ban ketbakkerijwedstrijden die dezer dagen op de tentoonstelling „De Suiker" te Amster dam werden gehouden, vermeldt drie Haar lemmers. Het zijjn: A. van Kessel, J. van Os en P. M. Vellekoop. Zij behaalden een eerste prijs. 99 99 Onder de titel „Vredesconcert" werd Vrijdagavond in de grote zaal van het Haarlemse ConcertgeDouw een uitvoering gegeven door de gemengde zangvereniging „Morgenrood" uit Haarlem en „Zingend ten strijd" uit Wormerveer, waaraan mede werking verleend werd door de hoboïst Jaap Stotijn, de pianist Lion Contran en het symphonie-orkest A.B.C. uit Amster dam. De beide zangkoren traden verenigd op onder hun directeur, wiens leiding meer gericht was op felle rhythmering, op kracht en geestdrift, dan op egale klankvorming en versmelting tot een mooi vocaal geheel. Dat wreekte zich aanvankelijk vooral bij de koorwerkjes van Otto de Nobel. De jongere strijdliederen-litteratuur is heel wat dynamischer geworden; lyrische weekheid is haar vreemd en zij verdraagt beter de felheid waar de directie op aanstuurde. Vandaar dat deze in het tweede deel van de avond, bij werkjes van Eisler en Alan Bush, niet hinderde. Ook in „Merck toch hoe sterek", in de bewerking van Karei Mengelberg, was deze methode te aan vaarden. Het symphonie-orkest A.B.C. maakte een goede beurt met het hobo-concert van Benedetto Marcello, door de solist vaardig en met opmerkelijke toonbeheersing ge speeld en door de strijkers zuiver begeleid. Verder vertolkte het ensemble de Egmond- ouverture van Beethoven. Hoewel de be zetting voor dit werk niet geheel compleet was, kan men er veel in waarderen. Men kreeg zelfs de indruk dat meer dan één beroepskracht zijn medewerking verleende. De instrumentale solisten Lion Contran en Jaap Stotijn leidden hun belangwekken de muzikale voordrachten in met enige toe lichting. Vooral Jaap Stotijn toonde er slag van te hebben zijn concerterende taak met de paedagogische te verenigen. Beider spel kon zeer op prijs worden gesteld. De heer Poons, voorzitter van de Am sterdamse Vredesraad hield een politieke toespraak. De belangstelling voor deze avond was vrij gering. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE Gisteravond botste op de Stevensweg een rijwiel met hulpmotor bestuurd door G. S. uit Dubbeldam, tegen een vrachtauto. De ver wondingen van G. S. maakten overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. (De Dordtenaar) Het ligt voor de hand, dat betere remmen ook het einde der bromfiets-ongelukken zul len betekenen. Sinds enige tijd zijn er brom fietsen in de handel, die uitgerust zijn met de z.g. Beckson Reddingsnaaf, een remnaaf met belangrijk groter remvermogen. Wij raden iedereen, die van plan is zich een bromfiets aan te schaffen, ervoor te zorgen daf hij er een met zo'n Beckson Reddingsnaaf krijgt. Bovendien heeft de Beckson Reddingsnaaf, in tegenstelling tot iedere andere remnaaf, het grote voordeel, dat de fiets aan de hand ook achteruitgereden kan worden. Vooral winke lende dames zullen dit waarderen. Ook voor gewone fietsen is de BECKSON REDDINGSNAAF ideaal. Omstreeks kwart voor acht maakte men Vrijdagavond in een villa aan de Schulp weg in Aerdenhout, bewoond door de fa milie Van der S., een open haardvuur aan. Een kwartier later moest de brandweer worden gealarmeerd, omdat het rieten dak om de schoorsteen vlam had gevat. De vrijwillige brandweer vdn Bloemendaal verscneen met de bijna voltallige brand wachten en materiaal van de wijken Aer denhout en Overveen. Door zeer snel in grijpen van de brandweer, die onder lei ding stond van brandmeester H. van Oor schot, had men de brand spoedig onder de knie. De villa kreeg slechts geringe wa terschade. Op het terrein van de brand was aanwezig de inspecteur J. J. van Sonsbeek. Haarlem verschijnt morgen tegen EDO in dezelfde opstelling als tegen Velocitas. Oden- thal is nog niet in staat mee te spelen. Doel: Snijders. Achter: Laan en Kuijs. Midden: Boeree, De Voogd en Barends. Voor: Kors. De Groot, Jacob, Schilpzand en Groeneveld. De opstelling van EDO is: Doel: Van den Berg. Achter: Dweelaart en Bax. Midden: Berends, Koning en Evers. Voor: Verdam, Prins, Karpes, Klein en Roodselaar. ADVERTENTIE Over heel de wereld is CAMELIA het symbool van vrouwelijke hygiëne! Donzig zachte CAMELIA-celstof,die sterk absorbeert. Algeronde hoeken, dus goede pasvorm. M.idc in l.nqland. HAARLEM, 25 April 1952 ONDERTROUWD: 25 April, K. Stoevelaar en C. W. T. Gieles. BEVALLEN van een zoon: 23 April, R. A. Feenstra—Bastiaanse; S. P. Lagerwaard— Siertsema; 24 April, A. W. C. de Goede Alders; J. J. Meijer—Jongejan, 2 z.; 25 April, S. van VeenEngel. BEVALLEN van een dochter: 24 April, H. Lindemande Jonge; 25 April, L. van Wou denbergPos; M. M. MulderDams. OVERLEDEN: 24 April, G. Staalman, 51 j.. Westerhoutpark; M. Groeneveld, 61 j., Emostraat; G. Lammerse, 78 j.. Kampeiiaan; J. C. BaggermanSerné, 81 j., Kleine Hout weg. ZONDAG 27 APRIL 1952. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. 10: Dr. A. J. Rasker. 7: Ds. E. Pot. Vrijdag 2 Mei. 8: Gemeenteavond, Ds. J. J. Buskes, van Amsterdam. Nieuwe Kerk. 10: Ds. J. A. van Selms, van Nijmegen. Noorderkerk. Za terdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. G. J. Waardenburg. Oos- terkerk. 10: Ds. B. van GelderKapel Sarepta 9.30: Kinderkerk. Dhr. R. Smit. 10.45; Dr. Ch de Beus, van Overveen. Bakenesserkerk 9.30: Kinderkerk. Ds. E. Pot. 10.30: Jeugd'kerk Ds. H. Aalders, van Amsterdam. Diacones- senhuis 4.30: Ds. J. E. Drost, van Aerdenhout Rusthuis Jansstraat 10.30: Ds. E. Pot. Jeugd- kapel. Noord. 10.30; F. I-I. Geursen. Oost 10: Ds. Selling. Centrum 10; Mej. A. C. v. d. Breevaart West 10; J. Jongkind. Ver. van Vrijzinnig Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Prof. P. A. H. de Boer, Leiden. Eglise Wal- lonne, Begijnhof 30. Dimanche 27 Avril Pas de Service; a 19 h. 45: Réunion de grouoc de Jeunessè, Alle-Dag-Kerk. Dinsdag 3: Broe- derkerk. Rondetafelbespreking. Woensdag 7: Waalse Kerk. Tweetalige dienst. Dr. M. v. d. Voet en Ds. J. Baudraz. Ned. Herv. Evange lisatie, Parklaan 34. Woensd. 7.30: Ds. Vroeg- indewey. Papendracht. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: Is. Kuijper, Amersfoort. Woensdag 8: A. Th. Besselaar. Amsterdam. Zuiderkapel, Zuiderstr. 15. 10: Dhr. J. Schriek. van 't Brandpunt, Doorn. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. 8: Jeugdbijeenkomst o.l.v. J. Schriek. Opwek kingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Don derdag 8: Dhr. C. Nieuwenhuysen, directeur van de Ned. Vereniging tot bescherming van dieren, den Haag. Broedergemeente, Park laan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zang- dienst. Zondag 7: Ds. H. Schutz. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A, 10.30: Ds. A. R. de Jong. Vrije Evang. Gemeente, gebouw Bethel, Voorhelmstr. 3. 10 en 5: Evang. L. J. Neerings, uil Enkhuizen. Evang. Luth. Ge meente, Witte Herenstraat. 10.30; Ds. C. H. Brandt. Herv. Jeugdhuis, Schoterweg hoek Pijnboomstraat 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Oosterbaan. Haarl. Oost. Wijklokaal N. H. Kerk 7 30: Ds. Hoekema. Remonstr. Gereform. Gemeente, 10.30: Ds. J. J. van Hille. Geref. Kerk. Klop- pcrsingelkerk 10: Ds. J. Mulder. Heemstede. 5: Ds. J. A. van Arkel. Wilhelminakerk. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. P. de Ruig. Zuid- Oosterkerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. J. Mulder, Heemstede. Geref. Gemeente, Rid derstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Woensdag 7.30: Ds. A. Vergunst. van Zeist. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. H. van Leeuwen, te Delft. Donderdag 7.30: Ds. M. W. Nieuwen- huyzen, den Haag. Baptiste Gemeente, geb. C. J. M. V., Lange Margarethastraat 13. 10 en 5: Ds. J. W. Weenink. 11.30: Zondags school. 8: Jeugdsamenkomst. Geb. ..Salem", Bakenessergracht 65. Dinsdag 8: Bidstond. Leger des Heils, Schagcheistraat 26. 10 en 8: Kapiteins Bouwens-van Gameren. Vergade ring van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samen komst (Broodbreken). Ned. Chr. Gemeen- schapsbond, Jac. van Ruijsdaellaan 7. Hst. Maandag 3: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstr. 22. 10 en 5.30: Sa menkomst. Gemeente Gods, Parklaan 21. 4; samenkomst. Christen-Geloofsgemeenschap, Rosenhaghe. Hoofmanstr. 10: Samenkomst. 8: Samenkomst Garënkokerskade 27. Woens dag 8: Bidstond Garenkokerskade 27. Iedere Zaterdagavond 8: Jeugdsamenkomst Ben- koelenstraat 28. Haarlem-N. Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47 (achterzaal). 10.15: Aanbidding, met Avondmaal en Bij belles. 19: Avonderedienst met predicatie. Dinsdag 20: Vrouwenbijbelklas (Garenko kerskade 84). Donderdag 20: Bijbelstudie, (in de voorzaal). Vrijdag 16.30: Kinderbij belklas. Pinkster Evangelisatie, Ged. Oude Gracht 47. 10 en 7: Volle Evangeliepredi king. Kerk van Jezus Christus van de Hei ligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Chris tian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. II.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zending- kerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Gods dienstoefening. Hersteld Apost. Zendingge meente. Jacobijnestraat 15. 10 en -5: Gods dienstoefening. Soefi-Bcweging. Nassauplein 8. 11; Universele Eredienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. T. A. Gevp. Schiedam Theologisch-Philosofische beschouwingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink. den Haag. Verbreiding der Oude Waarheid, Leidsestr. 1 (niet Ged. Oude Gracht) Dinsdag 7.45: Ds. J. J. Ruys. Psy- cho-Synthese. Rest. Brinkmann, Gr. Markt 10.30: Niemand ontkomt aan geestelijk leven. HAARLEM-NOORD. Ned Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed Zondag. 10; Dr. M. v. d. Voet. 7: Ds G. Koch Immanuëlkerk. 10: Ds. G. Koch Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Mej. L. A. v. d. Voort. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heiligingsdienst en tevens Ondrachtdienst. 7: Openluchtsamenkomst. 8: Verlossingssa menkomst. Leiders de Officieren. 12 en 5: Kindersamenkomst. Dinsdag 2.15: Gezins bondsamenkomst. Alg. Chr. Jeugd Gemeen schap „Gideon". Woensdag 2.30: Openlucht samenzijn in het Kenaupark. Zaterdag 3 Mei geen clubs. Zondag 2.30: Herdenkingssamen komsten. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds Adr. Oskamo. 19: Dezelfde. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. F. R. A. Henkels. 19: Ds. J. W. van Nieu- wenhuyzen. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. J. W. van Nieuwenhuyzen. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. J. J. Thomson, N.P.B. Baarn. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Dr. P. J. Richel. 5: Dr. A. Dondorp. Koediefslaan 10: Prof. Dr. G. C. Aalders. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan 10: Dr. A. Dondorp. 5: Prof. G. Ch. Aalders. Geref. Kerk, Herenweg III. 10 en 5: Ds. M. Vrieze. Meer en Bos, Kapel Irene. 10: Ds. J. A. de Klerk. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.15: Ds. J. E. Drost. Religieuze Kring. Eikenlaan 5. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Dg.. Haarlem BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Hofland. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. II. Stelma. 9: Jeugdkapel, 12-16 j. Maranatha. Donkerelaan. 10.15: Jeugdfcerk Maranatha. Ds. H. Visser. 11.45: Zondags school, 5 en 6 jaar. Kleuterschool. Boslaan. 11.45: Zondagsschool, 7-12 j. Maranatha en Jeugdhuis. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Mevr. Dr. A. Mankes-Zernike. Dg. te Rotterdam. Geref. Kerk. 9, 10 30 en 15.30: Ds. G. van Duinen, van Wassenaar. Deze dien sten worden per radio uitgezonden op golf lengte 245.4 M. Vrije Katholieke Kerk. Po pellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. Soefi-Beweging, Acacialaan 28. 11: Universele Eredienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A. J. van Rhijn. 19.45: Zondagavondstilte, voor afgegaan door Zangdienst, aanvangende 19.15 uur in de kerk a. d. Ramplaan. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda. 7: Viscaris Poepjes. Geref. Kerk 10 en 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. Mr. G. A. Alma. van Amsterdam. 6.30: Ds. M. M. de Jong. Abbenes. 9.30: Ds. M M. de Jong. 6.30: Ds. M. C. Don. Bethel-Kapel 10: Ds. M. C. Don. Geref. Kerk 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk. 10 en 3: Dr. G. R. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. ter Steege, bevestiging ambtsdragers. „De Toorts". 9: Ds. D. ter Steege. „De Kapel". 7: Ds. L. Lagerweij, Den Haag. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. West. Kon. Emmaschool. Raafstraat. 9 en 10.30: Ds. E. Reeser. 19: Ds. G. H. v. d. Woord en Ds. J. Kroon. Herdenking Jubileum Zondagsschool Evangelisatie Bethel, Oost Kolk 17. 10: Dhr. A. de Waal Malefijt, uit Amsterdam.. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. C. de Ru. H. Doop. 7: Ds. L. Bloemsma, pred. te Beesd. Jeugddienst. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. D. Vis- ADVERTENTIE Gedurende 1951 heeft in Haarlem en omgeving de verpleging der zieken en hulpbehoevenden door de diaconessen ge regeld voortgang gevonden. In 1950 ge schiedde dit werk nog onder de hoofdlei ding van de „Centrale Commissie", vorig jaar is de „Stichting Diaconessen-wijkar- beid" daarvoor in de plaats getreden, na dat de inschakeling in de organisatie van het Oranje-Groene Kruis een feit was ge worden. De tien zusters, in een paar wijken bij gestaan door een verpleeghulp, hebben te zamen in 1951 45.579 bezoeken afgelegd, meer dan het vorig jaar (43.722). Meestal waren dit bezoeken aan contribuanten: een duizendtal bezoeken werden kosteloos afgelegd. De jaarrekening sluit met een totaal be drag van f 40.584,83 (f 34.701,12) en een nadelig saldo van f 6.219,23 (f 545,03). Dit wordt veroorzaakt doordat het Diacones- senhuis voor tien zusters f 5300 meer moest declareren, nu de salarissen omhoog gaan en ook de pensioenregeling herzien moet worden. Bovendien is de post „ver vanging bij ziekte en extra hulp", nu er 1800 bezoeken meer gebracht werden, sterk gestegen. Dit werd slechts voor een derde deel opgevangen door de verhoging van de gemeentelijke subsidie van f 750 tot f 1000 per zuster. Gehoopt wordt dat een subsidie uit het Preventiefonds zal helpen dit tekort te bestrijden en voorts dat de subsidiere geling van het rijk de aanvullende steun in de toekomst zal geven. Ook de poliklinische hulp en het uitlenen van verplegingsartikelen werd dit jaar voortgezet. Met behoud van de oude zelfstandigheid der wijken, thans wijkgemeenten, blijkt een centralisatie van het beheer nodig te zijn voor een goede orde en een effectieve onderlinge hulp, aldus besluit het jaarver slag. De Duitse Vereniging voor Raketonder- zoek", die vorig jaar in Bremen is opge richt, heeft een model van een „postraket" gebouwd, waarmee men in Juni de eerste proefvlucht hoopt te maken. Dergelijke raketten zullen in de toekomst verticaal de lucht ingeschoten worden, dan in een hori zontale positie icorden geleid en zich met een snelheid van één kilometer per seconde op ongeveer 500 km. boven de aarde voort bewegen. De landing zal radiografisch wor den geleid van het landingsterrein af. Op de foto de ontwerper Albert Püellenberg met het proefmodel van zijn postraket. Nadat tevoren in de Ned. Herv. kerk van Bennebroek een rouwdienst was ge houden waarin ds. H. S. J. Kalf sprak over 2 Cor. 13 13, vond gistermiddag op de begraafplaats van het Groene Kerkje te Oegstgeest de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van ds. J. G. Lekkerkerker. emeritus-predikant der Ned. Herv. kerk, die o.m. van 1923 tot aan zijn emeritaat in 1947 de Ned. Herv. gemeente te Bennebroek als predikant heeft ge diend. Onder de aanwezigen merkten wij hier o.m. op ds. H. P. Fortgens, Ned. Herv. predikant te Voorschoten, ds. A. M. v. d. Most van Speyk, emer. predikant te Oegst geest, ds. N. J. de Ruiter, Ned. Herv. pre dikant te Leiden en een deputatie van de Ned. Herv. Kerkeraad te Bennebroek en te Scharnewoude. In het koor van het Groene Kerkje werd uitsluitend het woord gevoerd door ds. J. J. H. Pop, emeritus predikant te Poortu- gaal, die zulks deed naar aanleiding van een Schriftgedeelte uit 2 Tim. 4. Een zoon, ds. D. Lekkerkerker uit Schar newoude, dankte namens de familie voor de belangstelling. Het te New York wonende erelid van Pulchri Studio, de heer Jacob Hartog. die reeds zoveel voor de schilders heeft gedaan, heeft onlangs besloten jaarlijks twee prijzen ter beschikking te stellen voor de beste werken op de voorjaarstentoonstelling van het genoemde genootschap. De prijzen be dragen 500 en 250 gulden en zullen toegekend worden tot vijf jaar na de dood van de schenker. De eerste prijs is heden toegekend aan Sierk Schroder voor zijn portret van Cornelis Veth en de tweede aan Jan van Heel voor „Stilleven met haan". ser, van Zaandam. Geref. Kerk, Julianaweg 10: Ds. A. de Ruiter. Voorber. H. Avondmaal cn Openbare geloofsbelijdenis. 5: Dezelfde. Ned, Chr. Gemeenschapsbond, geb. „Ons Huis". Dinsdag 8: J. W. van Zeijl. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C. Jongeboer. 17: Ds. Bronsgeest, Haarlem. Ned. Prot. Bond 10.15: Ds. J. Heidinga, Haarlem. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. L. J. Boeyinga. van 's Gravenzande. Geref. Kerk. art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Gercf. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst Chr. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. BINNENLAND Op een onbewaakte overweg bij Holtëh is een wielrijder aangereden door een trein die uit Almelo naar Deventer was vertrok ken. De aangeredene, die vrij ernstig gewond werd, is met een sneltrein naar Deventer vervoerd en daar in een ziekenhuis opge nomen. Daar is hij korte tijd later overleden. Dr. ir. Z. Y. van der Meer, Directeur- generaal van de Wederopbouw heeft in Sit- tard de eerste spade in de grond gestoken voor de bouw van 434 woningen die in op dracht van de woningvereniging „Thuis Best" voor personeelsleden van de staats mijnen gebouwd worden. Op 30 April zullen de in het garnizoen Amsterdam gelegerde troepen van marine, land- en luchtmacht een grote parade hou den. gevolgd door een défilé op het Museum plein voor de luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden. Bij de -troepen zijn ingedeeld de matrozenkapel en de drumband van het regiment lichte luchtdoelartillerie „Betuwe". Het défilé begint om halfeen. Een dam bij de Prins Bernhardsluis te Tiel is thans weggegraven. Hierdoor is de verbinding tussen de Waal en de Lek via het Amsterdam-Rijnkanaal tot stand ge komen. De Koningin zal tn Met of Juni 1953 een officieel bezoek brengen aan Schiedam. H. M. zal dan de kruiser, welke bij Wilton-Fyen- oord in aanbouw is, in dienst stellen. Hét ministerie van Wederopbouw heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld dat de aanbesteding van alle woningbouw door de gemeente moet plaats hebben volgens het traditionele systeem en dat systeembouw- woningen niet meer onderhands kunnen wor den aanbesteed. In de ouderdom van 76 jaar overleed in Venlo mr. J. B. Wreesmann. secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Limburg. Ongeveer dertig jaar ver vulde mr. Wreesmann deze functie. Met. ingang van 1 Mei kunnen lucht post-pakketten worden verzonden naar West- Duitsland, met inbegrip van West-Berlijn. Het maximumgewicht bedraagt 20 kg. Met ingang van 1 Mei zullen in het rechtstreekse radiotelefoonverkeer met Suriname z.g. familiegesprekken kunnen worden gevoerd tegen de helft van het nor male tarief. Er wordt een nieuw model luchtbrief in gebruik genomen. Het publiek kan de oude modellen opgebruiken mits naast de zegel- opdruk van 30 cents een postzegel van 5 cent wordt bijgeplakt. Op 30 April en 5 Mei zal de postdienst één briefpostbestelling uitvoeren. De open stelling van de kantoren zal op die dagen beperkt zijn. Wegens het hoge aantal oog-ongevallen bij het Nijverheidsonderwijs heeft de minis ter van Onderwijs bepaald dat de leerlingen bij alle practijklessen in metaalbewerking een veiligheidsbril moeten dragen. Tegen drie Rotterdamse melkinrichtin gen is een boete van f 10 geëist omdat zij het vestigingsbesluit Kruideniersbedrijf 1939 zouden hebben overtreden door in hun filia len ook jam. limonade, conserven en vlees waren te verkopen. Op een vergadering van de „Gerefor meerde Bond tot verbreiding en verdediging der Waarheid in de Nederlands Hervormde Kerk" in Utrecht heeft de voorzitter van deze bond, prof. dr. J. Severijn uit Utrecht, de wens geuit, dat de Statenvertaling als of ficiële Bijbelvertaling op de kansels van de Nederlands Hervormde Kerk zal blijven. Hij sprak de hoop uit dat de synode in deze geest een uitspraak zal doen. In een polder op Goeree-Overflakkee zijn verscheidene bevers waargenomen. Deze voor de dijken en bermen zeer schadelijke dieren kwamen tot dusverre op Goeree- Overflakkee niet voor. In Den Haag zijn gearresteerd een 25- jarige metselaar en zijn 30-jarige vriendin, die bekend hebben uit geparkeerde auto's een geluidsfilmprojector en een bontjas ter waarde van tweeduizend gulden te hebben gestolen. De Amerikaanse paedagoge miss Helen Parkhurst. ontwerpster van het Dalton onderwijs, brengt op het ogenblik een be zoek aan Nederland. In Rotterdam bezocht zij de Daltonschool die haar naam draagt. De slichting „Het Vierde Prinsenkind" bestaat vijf jaar. In die periode heeft zij ruim 21000 door de oorlog verweesde of lichamelijk getroffen kinderen in door de regering ter beschikking gestelde kampen een prettige vacantie bezorgd. Het lustrum wordt niet feestelijk gevierd, maar de stich ting zal erkentelijk zijn voor feestgaven van het publiek. Het Arnhemse gerechtshof heeft de tech nicus J. P. G. H. uit 's-Hertogenbosch, wie ten laste was gelegd dat hij door het nemen van onvoldoende maatregelen het overlijden van zes oude mannen in het St. Jozeph-ge- sticht te Beneden-Leeuwen zou hebben ver oorzaakt, conform het vonnis van de Arn hemse rechtbank vrijgesproken. In Den Haag is een 33-jarige poppen kastspeler gearresteerd wegens diefstal van lood. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat hij in verscheidene delen van de stad totaal veertig keer, lood van de dakbedekking van huizen heeft weggenomen. Hij gaf zich uit voor loodgieter, die door de huiseigenaar was gestuurd om eens naar het dak te kij ken. Aan de heer J. C, van Es is op zijn ver zoek met ingang van 1 Juni eervol ontslag verleend als burgemeester van Rhoon. Aan de heer W. Elgersma is op zijn verzoek met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend als burgemeester van Franekeradeel. De Stichting „Den Haag: Bloemen zee" is druk bezig met de organisatie van de komende bloemenfeestweek, die dit jaar gehouden zal worden van 4 tot en met 9 Augustus. Op 4 Augustus des ochtends om elf uur, maakt de Bloemenkoningin haar in tocht in de stad. Het programma vermeldt voorts een ruiterfeest, rallyes voor motoren, bromfietsen en scooters en een bloemencorso. De Vereniging „Ons Amsterdam" heeft een speciale carilloncommissie samengesteld met het doel tot een verbetering van de hoofdstedelijke carillons te komen en een grotere belangstelling voor deze beiaards te wekken. Voorzitter en secretaris zijn respec tievelijk de heren D. S. Gorter en II. van de Laar. HAARLEM EN OMGEVING In de Remonstrantse kerk aan de Wilhelminastraat zal Zondag een kerkmuziek- avond worden gegeven, waaraan medewer ken de Remonstrantse kerkkoren uit Haar lem, Amsterdam en Rotterdam. Aan de heer H. P. H. Waleveld, die veer tig jaar boekdrukker is bij de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen N.V. te Haarlem, is toegekend de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Wegens ziekte van de heer Waleveld zal het jubileum later worden gevierd. i

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9