Parijs ontsteld door ommezwaai der Duitse politiek Amerikaanse torpedobootjager gezonken, 176 slachtoffers Koninklijk Paar gisteravond uit Ottawa vertrokken OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Seizoenen Verklaring van Adenauer brengt Europese samenwerking in gevaar Vandaag zal het vredes verdrag in werking treden Weerbericht Geallieerde bezetting opgeheven In België dreigen grote stakingen Valse Rembrandt in ziekenhuis ontmaskerd Gevaarlijke symptomen A denauers verklaring Eisenhower 1 Juni naar V.S. Het woord is aan Japan weer souvereine mogendheid Boodschap van tiidgway Bespreking in Panmoendjom over „stoutmoedig plan" Den Haag zéér tevreden over Belgische nota Geen bezwaren in Brussel tegen Nederlandse voorstellen 66e JAARGANG No 246 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 18 APRIL 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 99 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P.. W. Peereboom en A. D. Huijsman de WISSELING der SEIZOENEN is zich ook op sportgebied bezig te voltrekken. Te land en te water komen de „zomerspor ten" zoals wij ze bij gebrek aan een beter woord plegen te noemen aan bod. Weliswaar heeft, zoals telken jare, de voet balcompetitie haar einde nog niet bereikt en moeten nog maanden verlopen eer de kampioen van Nederland zal zijn aange wezen, maar voor de andere clubs zal het competitie-seizoen toch weldra uit zijn. Voor de meeste is het afgelopen. Misschien zal men nog eens zo ver komen dat men op 1 Mei afscheid van de gehele competitie neemt, evenals dat in Engeland pleegt te geschieden. Spel en spelers zouden er onge twijfeld bij gebaat zijn; zo'n lange pauze geeft niet alleen gelegenheid om ter afwis seling een andere sport te beoefenen, die beter bij de weersomstandigheden past, maar bovendien komt men dan na de zomer weer frisser en met meer animo aan de start. De belangstelling voor de zomersporten drukt zich niet in zulke mensenmassaas uit. als voetbalvelden plegen te omringen. Recettes aan de kas zijn ook bij belangrijke wedstrijden bescheiden en in menig ge val ontbreken zij zelfs totaal. Dit bevordert ongetwijfeld de onbevangenheid der spelers en een groter plezier in de sport om de sport zelf. Winnen, ofschoon er terecht met alle kracht naar gestreefd pleegt te worden, is dan ook een doel van minder overheer send belang dan bij voetbal. Zon. warmte en schone natuur dragen daarbij tot de vreugde der zomersportsrnen in ruime mate bij. Zij zijn veel korter tijd aan bod dan de voetballers, maar daarom niet slecht be deeld. Overigens zou het verheugend zijn als de mindere opkomst van publiek bij hun spelen en hun snelheidswedstrijden ook vergoed werd door een groter aantal beoefenaars. Om het nog duidelijker te zeg gen: als een groot deel van het publiek ontbrak omdat het zelf meespeelde. Want zelf sport beoefenen is nog altijd honderd maal meer waard dan ernaar kijken. Jammer genoeg is dit niet de verklaring van de bescheidener publieke belangstel ling; die moet kennelijk alleen gezocht worden in de omstandigheid dat voetbal als kijkspel voor een groot aantal mensen aantrekkelijker is. En zo keer ik terug tot een grief, die wel eens eerder op deze plaats is geuit: dat het deel van onze jeugd dat zelf actief sport beoefent volstrekt niet groot is. De leden-aantallen van roei-, zwem-, cricket- en tennisbonden en van de gezamenlijke zeilverenigingen, om nu maar een vijftal categorieën te noemen, zijn lang niet zo hoog als zij in een land als het onze zouden kunnen zijn. Ter ver gadering van de Nederlandse Cricketbond is pas medegedeeld dat dit jaar tachtig elf tallen in de competitie zullen uitkomen, tegen vijfenzeventig verleden jaar. Het is opnieuw een vooruitgang, maar het totaal is nog wel heel gering bij een sport, die voor alle jongens met aanleg voor balspel, als zij er eenmaal aan begonnen zijn, bui tengewone aantrekkelijkheid biedt. Niet alleen in „technische" zin, maar ook om haar vele andere bijzondere kwaliteiten. Wat de watersporten betreft: mij heeft het altijd verwonderd dat die in ons land niet veel meer beoefend worden. In de laatste tientallen jaren zijn weliswaar de zwemmers belangrijk in aantal en ook in prestaties gestegen en heeft de kano-sport een groot aantal aanhangers gekregen, maar voor een waterland als het onze is het nog steeds lang niet genoeg. Hetzelfde geldt voor de zeilsport.De studenten-roeiers hebben gisteren weer hun Varsity te Jut faas beleefd en de qualiteit van hun beste ploegen was goed. Het is eigenlijk verwon derlijk dat in de laatste jaren het gehalte van het wedstrijdroeien zozeer stijgende is, als men bedenkt dat het aantal leden van de Nederlandse roeiverenigingen zo om en bij de tienduizend 'ligt en dan nog maar een bescheiden percentage daarvan aan wedstrijden deelneemt. Het is ook jammer dat de roeisport zich nog steeds bepaalt tot een klein deel der bevolking; bij goede or ganisatie en ruime medewerking zou zij zich zeker verder kunnen uitbreiden. In verscheidene landen is die uitbreiding al lang bereikt. Het zou de moeite waard zijn daarvoor actie te voeren, niet met het be perkte doel, meer internationale overwin ningen te behalen maar met het veel be langrijker oogmerk, de sportbeoefening in ons volk te versterken. Omdat die verster king nodig is en van grote waarde. Bii de wisseling der seizoenen mogen wij hier wel weer aan denken: de ruime publiciteit omtrent sport is in ons land niet evenredig aan de mate harer beoefening. R. P. BRUSSEL, (Reuter) Het Belgische blad „Le Peuple" meldt dat, indien geen overeenstemming wordt bereikt tussen werkgevers en werknemers, de stakingen in België, als volgt zullen beginnen. Vijf Mei zullen de arbeiders der olie raffinaderijen, de mijnwerkers en de me taalbewerkers het werk neerleggen. Zij zouden zes Mei worden gevolgd door een gedeelte der in non-ferro-metaalbedrijven en cementfabrieken werkzame arbeiders. Zeven Mei komen een gedeelte der werk nemers in de cokes-fabrieken, scheikun dige bedrijven en van de gas- en electrici- teitsvoorzieningen in de provincies Hene gouwen, Brabant en Luik aan de beurt, benevens een aantal arbeiders van het trambedrijf in deze provincies. Volgens „Le Peuple" is voor de sta kingen, indien zij zouden uitbreken, geen termijn bepaald. In een ziekenhuis te Bergen in Noorwe gen heeft men met behulp van röntgen stralen een valse Rembrandt ontmaskerd. Het schilderij, een portret van een oude man met baard, was door een schilderijen museum in Bergen naar het ziekenhuis ge bracht, met het verzoek het met röntgen stralen te onderzoeken. Het doek was ge signeerd met de naam Rembrandt. Het onderzoek in het ziekenhuis bracht echter a3n het licht dat als verfstof onder meer zinkwit was gebruikt, hetgeen men in Rembrandt's tijd nog niet ken.de. Loodwit is ondoordringbaar voor röntgenstralen, zinkwit echter niet. Van onze correspondent te Parijs) Men maakt zich in Parijs zéér ongerust over de wending, die zich steeds duide lijker in de buitenlandse politiek van Bonn begint af te tekenen. De redenen van die bezorgdheid liggen voor de hand. Door een heroriëntering in meer nationa listische geest van het Duitse buitenlandse beleid, die door verschillende symp tomen schijnt te worden aangekondigd, zal Schuman's „Europese" politiek immers direct worden getroffen, aangezien zij bepaald wordt door goede vriend schapsbetrekkingen met Bonn. De laatste week heeft die „vriendschap", welke overigens tot dusver alleen door de diplomaten met de mond beleden werd, zonder dat de beide volken er veel deel aan hadden, een paar zichtbare deuken opgelopen. Maar bovendien heeft Adenauer, die door vele Fransen als de be trouwbaarste buitenlandse paladijn van Schuman's politiek werd 1. schouwd, zich nu bijna brutaal-openhartig, om niet te zeggen principieel, van die politiek gedistancieerd. De situatie, die door deze Duitse ommezwaai is ontstaan, acht men in Parijs des te ernstiger, omdat de technische voorbesprekingen inzake het Europees leger binnenkort afgesloten kunnen worden en daarmee de Europese samenwerking een beslissend moment zal hebben bereikt. Een tweede be zwarende omstandigheid is nog, dat de Franse regering momenteel geheel door haar binnenlandse economische problemen (het experiment-Pinay) in beslag wordt genomen, waardoor het gevaar ontstaat, dat er in de officiële regionen te weinig aandacht aan de Europese politiek zal kunnen worden besteed. De jongste voorvallen in Bonn het afbreken van de besprekingen over de Saarkwestie, de publicatie van een sterk naar anti-semitisme riekend artikel tegen Grandval (de Franse ambassadeur in Saar- brücken) en vooral het radio-interview van Adenauer, waarbij deze verklaarde, dat een toekomstig verenigd Duitsland niet door de overeenkomsten van de bonds republiek gebonden zou zijn, vormen geen feiten op zichzelf. Het zijn alle schakels in een keten. Toen begin van dit jaar, bij de minister-conferentie in Parijs over het Europese leger prof. Hallstein onverwacht met nieuwe condities (betreffende de Saar kwestie) voor de draad kwam zagen vele Fransen daarin al een eerste aanwijzing van de wisselvalligheid van Duitslands politiek. Dat geschokte vertrouwen werd echter weer enigszins hersteld, toen enige maanden later Adenauer zijn „klacht" in zake de Saarland-politiek van Frankrijk bij de Europese raad introk, nadat hij er met Schuman in leek te zijn geslaagd het Saar-probleem politiek te. „localiseren", Ofschoon over deze besprekingen tussen beide staatslieden altijd een waas van ge heimzinnigheid bleef hangen, mocht men niettemin toch hopen, dat de vorderingen van het Europese beleid althans door de diplomatieke complicaties in het Saarge- bied niet meer zouden worden doorkruist. Die hoop is thans de bodem ingeslagen door Adenauer's verklaringen in de Bonds dag en bovendien door Schumans brief, die de oude tegenstelling weer onverbloemd openbaarde. De „bevroren" controverse bleek weer te zijn ontdooid. Nog ernstiger is evenwel, dat de Duitse kanselier in zijn interview in dit week-end, waaraan van officiële zijde de grootst mogelijke rucht baarheid gegeven werd, door liet scheme ren, alle afspraken en verdragen met bui tenlandse mogendheden als provisorisch te beschouwen, omdat een herenigd Duitsland, dat het onveranderlijke einddoel van zijn streven blijft, de politieke en diploma tieke erfenis van Bonn toch niet zou be hoeven te aanvaarden. Men is ook in Parijs wel gewend, dat Adenauer van tijd tot tijd, terwille van de oppositie, opzienbarende verklaringen aflegt, die naderhand, door hem zelf of door zijn ondergeschikten, goeddeels herroepen worden. Zo'n correc tie achteraf acht men nu echter niet meer mogelijk. De Duitse kanselier, zo ziet men het in Parijs, heeft zijn verleden als Euro pees staatsman verloochend, in de hoop zich als Duits politicus te kunnen hand haven. Men ziet dan ook zijn gewijzigde houding in direct verband met de groeien de oppositie, die in de Bondsraad, de Duit se Eerste Kamer, nu zelfs een meerderheid heeft verworven. Franse vrees De consequenties van dit alles zijn voor de politiek van Europese samenwerking, waaraan minister Schuman zijn naam ver bonden heeft, doch welke zonder Adenauers eerlijke medewerking bij voorbaat tot mis lukking is gedoemd, uiteraard niet zeer bemoedigend. Men denkt hier in het bij zonder aan het Europese leger, dat het einde van zijn papieren fase op 3 Mei na deren zal. Weliswaar blijven er ook dan enkele punten bestaan, waarvoor de defi nitieve oplossing nog niet gevonden is zoals Duitslands financiële bijdrage en de kwestie der soldijen maar deze zullen voorlopig in het ontwerp-verdrag blanco kunnen blijven. Het is immers moeilijk aan te nemen, dat het Franse parlement, waarvan de vrees voor een Duitse militaire overheersing zelfs binnen het toekomstige Europese leger al gemeen bekend is, in de ratificatie van het verdrag toe zal stemmen, nadat Adenauer zo openlijk voedsel heeft gegeven aan de vrees, dat een herenigd Duitsland metter tijd zijn vrijheid zal hernemen. En in dit geval zou dat betekenen, dat Duitsland zijn soldaten uit dat Europese leger terug zou trekken, om aldus weer over een eigen leger te kunnen beschikken: het spookbeeld waardoor de Franse gemoederen nu juist voortdurend worden bestookt! Men weet, dat het ook juist deze moge lijkheid is, waartegen de Fransen zich, met behulp van Engelse en Amerikaanse garan ties, proberen te dekken. In tegenstelling met bepaalde optimistische berichten heeft Parijs die garanties tot nu toe niet gekre gen, terwijl het zeer onwaarschijnlijk mag heten, dat Frankrijk ze in de toekomst ooit verwerven zal. Het is immers lastig aan te nemen, dat de Amerikaanse Senaat onder de huidige omstandigheden, met een presi dentsverkiezing voor de boeg, Frankrijk een belofte zal doen van militaire sancties tegen Duitsland de enige garantie van practische waarde indien dit het verdrag over het Europese leger weer eens als „een vodje papier" zou verscheuren. Het gun stigste wat Parijs van Amerika verwachten kan, is de toezegging van wederzijds over leg ingeval van Duitse afvalligheid, een toe zegging die thans dan ook in de maak moet zijn. Misschien was het effect van zo'n Amerikaans bewijs van begrip voor de Franse ongerustheid enige weken geleden nog afdoende geweest om het parlement over zijn laatste weerstanden heen te hel pen. In het nieuwe psychologische klimaat dat door Adenauer's stappen en verklarin gen is verwekt, zal zo'n platonische belofte van Washington stellig volkomen ontoe reikend blijken. De conclusie, die men in Parijs voorlopig KXXX*XXX»OOOXXXXiOCODDOCOOC>DOCOCOOC)OOfXOOOOCOOOOOOCOOCXXX; Bondskanselier Adenauer heeft gezegd, dat het algemene verdrag tussen West- Duitsland en de geallieerden te allen tijde door een toekomstige regering voor geheel Duitsland herzien kan worden. „In het verdrag is een passende clausule opgenomen, volgens welke na hereni ging van Duitsland of na vorming van een Europese federatie alle onderteke naars herziening van het verdrag kun nen eisen." uit de johgste ontwikkeling van het Duitse buitenlandse beleid trekt, is dat Adenauer's benen te zwak zijn gebleken om de weelde van een beginselvaste Europese politiek te dragen. Hij is er niet in geslaagd zijn par lementaire meerderheid te consolideren en heeft zich daarom nu goeddeels op het naitonalistische standpunt van de socialis tische oppositie geplaatst. In wijder ver band wordt door deze ervaringen nogmaals de vraag opgeworpen, of het in de praktijk mogelijk zal blijken een Verenigd Europa, langs de zogenaamde functionele weg, te organiseren, zolang het buitenlands beleid in de voornaamste betrokken landen niet eerst voldoende is gecoördineerd en het fe deralisme als urgente politieke onafwend baarheid, niet zal zijn aanvaard. AMERIKAAN VOLGT EISENHOWER OP PARIJS (Reuter). De raad van het Noord-Atlantisch verdrag heeft formeel een Brits-Franse resolutie met eenstem migheid aangenomen, waarin president Truman verzocht wordt een Amerikaanse opvolger voor generaal Eisenhower als op perbevelhebber der landstrijdkrachten van de pactlanden in Europa te benoemen. PARIJS, (Reuter). Generaal Eisen hower heeft tijdens zijn afscheidsbezoek aan Luxemburg meegedeeld, dat hij 1 Juni naar de Verenigde Staten terugkeert. Het was de eerste maal dat hij een datum noemde. Senator Henry Cabot Lodge, leider der campagne „Eisenhower president" heeft Vrijdagavond te Marblehead, in de Ameri kaanse staat Massachusetts, verklaard dat generaal Eisenhower, na zijn terugkeer in de Verenigde Staten, „geheel openlijk over de bij de presidentsverkiezingen ter sprake komende vraagstukken zal spreken". In antwoord op opmerkingen dat de Honoré de Balzac: Niets verdient meer aandacht dan de dingen die natuurlijk lijken; tegenover het buitengewone is men altijd genoeg op zijn hoede. Amerikanen niets weten van Eisenhowers standpunt inzake nationale problemen, zeide Cabot Lodge: „Het volk weet meer af van het standpunt van Eisenhower over het ene, werkelijk van belang zijnde ac tuele vraagstuk, namelijk dat van het op de best mogelijke wijze teweeg brengen van een duurzame vrede, dan het dit weet van enige andere candidaat". WASHINGTON, (Reuter) De Ameri kaanse torpedobootjager „Hobson" is Za terdagnacht tijdens nachtoefeningen mid den op de Atlantische Oceaan gezonken na een aanvaring met het Amerikaanse vlieg- dekschip „Wasp". De Amerikaanse admiraliteit deelt mede, dat het waarschijnlijk is, dat 176 opvaren den van de „Hobson", die nog vermist wor den, zijn omgekomen. Er zijn 61 overleven den van de in totaal 237 opvarenden gered. Het ongeluk, dat als een der grootste ram pen, die de Amerikaanse marine in vredes tijd heeft geleden, wordt beschouwd, ge beurde op ongeveer 700 mijl van de Azoren. De reddingswerkzaamheden zijn door slecht weer bemoeilijkt. Er zijn geen slachtoffers op de „Wasp" te betreuren, maar cfë achterzijde van het schip vertoont een scheur van 25 nieter. Het" stoomt langzaam naar New York op. Men vreest, dat de gezagvoerder van de Japan is vandaag w-eer een souvereine staat, na sinds 15 Augustus 1945 bezette mogendheid te zijn geweest, bestuurd door een commissie, samengesteld uit de landen die deelnamen aan de oorlog tegen Janan. In de practijk w^erd het bestuursbeleid ge voerd door het hoofdkwartier van de Amerikaanse opperbevelhebber in het Verre Oosten, waarin MacArthur en na hem Ridgway de hoofdrol speelden. Dit hoofdkwar tier, officieel „SCAF" genaamd (Supreme Command Allied Powers) houdt vandaag op te bestaan, nu het verdrag der voormalige oorlogvoerenden met de nieuwre Ja panse regering van kracht is geworden door ratificatie door het minimum aantal van tien landen. De Sovjet-Unie heeft het verdrag niet erkend noch geratificeerd, even min als India. De Amerikaanse ratificatie-oorkonde is heden gedeponeerd, nadat negen andere landen dit reeds tevoren hadden gedaan. Het verdrag is destijds te San Francisco door 48 landen ondertekend. Een korte plechtigheid te Washington, waarbij president Truman in een bood schap hulde bracht aan de Japanse demo cratische krachten, begeleidde de Ameri kaanse ratificatie. De geallieerde bezetting van het land is opgeheven en de volledige souvereiniteit hersteld. Ook het onlangs tussen Amerika en Japan gesloten verdrag van bijstand is van kracht geworden. In Trumans boodschap werd gezegd dat het verdrag een nieuw tijdperk in de ge schiedenis van Japan inluidt. De Amerikaanse ratificatie-oorkonde werd officieel gedeponeerd door de minister van Buitenlandse Zaken Acheson. Rioeki Takeoetsji bood toen zijn geloofsbrieven aan als Japans zaakgelastigde te Washing ton. Het vredesverdrag is van kracht gewor den voor de tien landen die tot dusver ratificatie-oorkonden hebben gedeponeerd: OTTAWA (ANP) Koningin Juliana en Prins Bernhard en hun gevolg zijn gis teravond aan boord van het KLM-toestei „Utrecht" uit Ottawa naar Nederland ver trokken. Zij werden op het vliegveld uit geleide gedaan door de gouverneur-gene raal van Canada, Massey, en de minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson. Tijdens haar verblijf in Canada bezocht Koningin Juliana de openbare Rockcliffe Park school, waar de prinsessen Beatrix en Irene gedurende de oorlog les kregen. In een der lokalen onderhoudt Koningin Juliana zich met Gerard Reinderhoff, het zoontje van de chef der Nederlandse militaire missie in Canada. Het gezelschap wordt hedenmiddag half vier op Schiphol verwacht. Het vliegtuig vertrok anderhalf uur te laat tengevolge van ongunstige weersge steldheid. Twee uur voor het vertrek was de Prins met zijn gevolg te Ottawa aange komen. Koningin Juliana bracht de voorlaatste dag van haar bezoek aan Canada door ten huize van de heer en mevrouw Feaver in Rockcliff, een buitenwijk van Ottawa. De heer Feaver, die de Canadese chef van het protocol is, en zijn echtgenote zijn goede vrienden van de Koningin. Elke fotograaf en elke journalist in Ottawa respecteerden volkomen de wens van de Koningin om deze dag geheel ongestoord door te kunnen brengen. Weliswaar bracht zij enkele be zoeken aan andere vrienden, die zij uit de oorlogstijd kende en deed enkele inkopen, maar geen ogenblik werd zij door pers mensen gevolgd. De Canadese kranten wijdden Zaterdag hele pagina's aan het bezoek van Koningin Juliana, die zich hier in weinige dagen bemind heeft weten te maken als geen ander. Dankwoord Zaterdag is Prins Bernhard eregast ge weest aan een noenmaal, georganiseerd door Thomas Watson, president van de „International Business Machines Corpo ration", waaraan een veertigtal industrië len aanzat. Prins Bernhard sprak een woord van dank voor alles, wat de Verenigde Staten in en na de oorlog voor Nederland hebben gedaan en hij legde de nadruk op het danktelegram, dat na afloop van de offi ciële reis door Koningin en Prins aan president Truman gezonden is en dat me de de gevoelens van het gehele Ne-' - '.andse volk vertolkte. Het verblijf van Prins Bernhard in New York werd besloten met een maaltijd ten huize van zijn broer Aschwin. "%20DCXXXX)OCiOOCCOC*DCC)CXXCODOCX)a3XOCCOXXrxX^CO^ DCCCGCC In een boodschap tot het Japmise volk heeft generaal Ridgway zijn beste wen- 5 sen uitgesproken voor het herstel van J Japan „tot een Aziatische mogendheid die zich zelf kan verdedigen en aggres- sie weerstaan". De Amerikaanse troepen zullen in Japan blijven tot de herbewa pening van het land voltooid zal zijn en Japan een krachtig eigen leger zal hebben. COOOOOOCDOCCOXXCOXO^COCXXXXOCOOOOOCCOCCOCCCCQCCOCCOC. Argentinië, Australië, Engeland, Canada, Frankrijk, Mexico, Nieuw-Zeeland, Ceylon, Pakistan en de Verenigde Staten. Voor de overige 38 landen die het vre desverdrag in September van het vorig jaar te San Francisco hebben getekend, treedt het in werking zodra zij de ratificatie- ocrkonden deponeren. Zo spoedig mogelijk zal Japan ambassa deurs benoemen te Washington. Londen, Parijs, Canberra en Ottawa en legaties stichten in verscheidene andere hoofd steden. Japan bereidt zich voor op een week van feestelijkheden. De betrekkingen tussen Japan en de Sovjet-Unie zijn nog onzeker. De Sovjet- Unie heeft het verdrag van San Francisco niet ondertekend. Verwacht wordt echter, dat Japan geen maatregelen zal nemen tegen de Russische missie in Japan., hoewel deze missie geen officiële status zal hebben als Japan weer souverein wordt. In de zes jaren van geallieerde bezetting heeft de industrie in Japan zich goed her steld. Naar het geallieerde hoofdkwartier meedeelt, ligt de productie ongeveer 50 procent boven het gemiddelde voor de periode 1932/36. Het Herstel van de bui tenlandse handel heeft Japans deviezen reserve op meer aan een milliard dollar gebracht. Op het gebied van onderwijs, vakbeweging en landbouw zijn hervormin gen aangebracht, de Japanse vrouw heeft kiesrecht gekregen en de pers is „opge voed". In sommige geallieerde krineen verwacht men echter, dat een „onafhanke- lhkheidsroes" een aantal hervormingen weer teniet zal doen. Uit San Francisco wordt gemeld, dat de eerste na-oorlogse Amerikaanse ambassa deur, Robert Murphy, per vliegtuig naar Tokio is vertrokken. Verdrag met Formosa Japan en nationalistisch China hebben Maandag te Taipeh, Formosa, een vredes verdrag getekend. Japan had dit verdrag de naam willen geven van „vriendschaps verdrag", doch het verzoek van China om van „vredesverdrag" te spreken, is inge willigd. Bij dit verdrag ziet Japan af van alle speciale belangen en rechten in „China". Overal elders in de tekst wordt echter ge sproken van „de republiek van China" of van gebieden van Taiwan en de naburige eilanden, die onder nationalistisch beheer staan. Onderdanen van de republiek van China worden genoemd de bewoners van Taiwan en de naburige eilanden, de Pes cadores inbegrepen. Van de Chinezen op het door de commu nisten bezette vasteland wordt geen mel ding gemaakt. „Hobson", Tierney, die tot de vermisten behoort, met zijn schip in de diepte is ver dwenen. Admiraal McCormick, opperbevelhebber der NAVO-strijdkrachten in het gebied van de Atlantische Oceaan, verklaarde, dat de „Wasp" en de „Hobson" deel uitmaakten van een groep die zich in de Middellandse Zee bij de Amerikaanse zesde vloot had moeten voegen. De schepen kwamen met elkaar in bot sing, toen de „Wasp" keerde en tegen de wind in ging varen om vliegtuigen op te nemen, die terugkeerden van een nacht oefening. PANMOENDJOM (Reuter). De U.N.O.-delegatie heeft de voltallige hijeen- komst van bestandsonderhandelaars te Panmoendjom, die voor Zondag was vast gesteld, afgezegd. Er werd geen verklaring hiervoor gegeven. De U.N.O.-delegatie had Vrijdag, nadat de Noordelijken de onderhandelingen over de uitwisseling van krijgsgevangenen hadden afgebroken, om de voltallige bijeenkomst verzocht. Zondag hebben zij de Noorde lijken meegedeeld, dat een uitstel nood zakelijk geworden was door „onvermijde lijke omstandigheden". Het uitstel duurde overigens slechts één dag, want de bijeen komst is heden begonnen. Volgens berichten uit Washington ver wachtte men daar het uitstel. Naar ver luidde zou een van de geallieerde regerin gen. wier strijdkrachten in Korea optreden, te elfder ure een dag of wat uitstel hebben gevraagd om de „stoutmoedige nieuwe stap" te overwegen, die de geallieerden zouden willen doen om de impasse te door breken. Het afgelasten van de voltallige vergadering geschiedde een uur voordat deze had moeten beginnen. De Noordelijke afgevaardigden hebben ingestemd met een verzoek van de geal lieerde vertegenwoordigers om vandaag de voltallige bijeenkomst te houden. Het opperbevel der verbondenen heeft medegedeeld, dat negen generaals en een admiraal vanochtend gedurende zes minu ten bijeen zijn geweest op de eerste vol tallige bijeenkomst van wapenstilstands onderhandelaars sedert Februari. Daarna werd nog eens twintig minuten vergaderd. Hedenmiddag kwamen de dele gaties weer bijeen. De nieuwe Belgische nota inzake Benelux, tlie vorige week aan de Nederlandse rege- ding werd overhandigd, stemt in Den Haag tot voldoening. De teleurstelling die het Belgische antwoord van 11 April had ge wekt, is door de nieuwe nota weggenomen, hoewel mag verwacht worden, dat er nog vele besprekingen aan de nieuwe ministe riële conferentie zullen moeten voorafgaan. Er blijkt uit de nieuwe nota, zo verneemt A.N.P., dat men mag aannemen, dat er van Belgische zijde geen enkel wezenlijk be zwaar bestaat tegen de Nederlandse voor stellen van 18 Februari. Vooreerst blijkt uit de nieuwe nota dui delijk. dat men het eerste Belgische ant woord niet zo moet uitleggen, dat België een spoedige verwezenlijking van de econo mische unie in twijfel trekt. Daarvan heeft men in ons land met vreugde kennis geno men. Van Belgische zijde is men overtuigd, dat een unificatie van de handelspolitiek der Benelux-landen tegenover het buitenland zo spoedig mogelijk dient te worden nage streefd. Wel stelt België, dat de interne economi sche politiek van de beide landen gelijktij dig zal dienen te worden gecoördineerd. PLAATSELIJK REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met plaat selijk regen en vannacht hier en daar mist. Zwakke wind. Weinig verande- rina in temperatuur 39 April Zon op 5.14 uur. onder 20.02 uur. Maan op 8.03 uur, onder 1.17 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 28 April Hoog water: 6.09 en 18.32 uur. Laas water 1 45 en !4 10 uur. Dinsdag 29 April Hoog water: 6.47 en 19.11 uur. Laag water: 2.20 en 14.42 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1