Bollenstreek vertelde haar gasten een kleurig sprookje ERRES Stichting „Bio-Vacantieoord" vierde zilveren jubileum Puistjes D.D.D. Vlaggenparade in „Russenduin De radio geeft Dinsdag PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE Er was eenseen corso „Gelaarsde kat en zijn vrienden" trokken in een kilometer-lange tocht van Sassenheim naar Bennebroek Heringa Wuthrich Opbrengst verkoping Japanse oorlogsbuit Emailleerindustrie kondigt 250 ontslagen aan Kust-Reddingsbrigades Ook op tweede „Bollen- zondag" grote drukte onveranderlijk Koning uit de plooi Sprookjes langs de kant Pakhuis met schoonmaak middelen uitgebrand MAANDAG 28 APRIL 1952 2 rpENDUIZENDEN HEBBEN ZICH ZATERDAGMIDDAG het sprookje van de Gelaarsde Kat opnieuw laten vertellen door de bollen-" mensen tussen Haarlem en Leiden en toen het „Er was eens".om een uur of één even buiten Sassenheim begon, dromden in dè straten van de dorpen de kijkers samen en moest de bereden politie per motor of te paard een goot snijden in de mensenmenigten voor het „Corso 1952". Het jaarlijkse hoogtepunt van de lente in Zuid Kennemerland heeft dit jaar de volle medewerking van de zon gehad en al was het op de open stukken wat fris, in Hillegom, Lisse en Sassenheim vloeide de zonneschijn samen met de kleurenweelde van twee-en-dertig grote praalwagens, die samen het vertelsel van de Gelaarsde Kat en de Markies van Carabas probeerden uit te beelden. En al ging de draad hier en daar door een afwijkende inzending wel eens verloren voor degenen, die geen program maboekje hadden, toch heeft de kleurige stoet het effect opgeleverd, dat ervan verwacht werd en pas laat in de avond brachten de bussen van de NZH hun laatste passagiers naar Noord en Zuid en rukten de vijftig extra politiemannen in na een dag dienst, die gekenmerkt werd door een per fecte verkeersregeling en een minimum aan opstoppingen. De Holland-Amerikalijn uit Rotterdam heeft met haar sielijke staatsieschip, waar op Koningin Cleopatra met Antonius spele- voer over de kuilen van het plaveisel zo wel de harten van het publiek als de gunst van de jury gestolen ondanks het feit, dat Cleopatra geen directe familie is van de Gelaarsde Kat. De eerste prijs voor „vak werk" werd dan ook verdiend aan de flan ken van dit pronkstuk gehangen een gouden schip onder vol tuig, gesierd met de Heilig? stier Apis en getrokken door een zo raak gemodelleerde sphinx, dat er af en toe een spontaan applaus uit de rijen toe schouwers opklonk. Koninklijk En van de „amateurs" was de wagen van de „Copex" naar het zorgvuldig oordeel van de beoordelaars de mooiste een koninklijke troon met een martiale vorst in de diepste kleuren hyacintennagels, die er te vinden waren op de velden van dit ge west en zo voortreffelijk afgewerkt en ge- styleerd, dat ook deze eerste prijs de beste beloning geacht kon worden van vele weken hard werken in de Hillegomse Copex-hallen. Deze beide hoogtepunten uit de stoet werden voorafgegaan en gevolgd door een haast eindeloze bloemenzee wagen na wagen gleed voorbij met gloeiend-draaien- de motoren en de hele sprookjesweelde van een vak, dat trots is op deze jaarlijkse manifestatie van zijn kundigheid heeft kijkers uit alle landen enige uren aan de weg Haarlem-Leiden gebonden. Een sprookjeskoets van de Rotterdamse Oranjelijn, voorbijdeinend in een brillante combinatie van geel en blauw, kreeg de extra-prijs voor het origineelste idee en de „Tovenaar van het Kasteel", een gemoede lijk varken, dat evenals vorige jaren werd afgevaardigd door een Sassenheimse con- servenfabriek, verwierf de prijs voor het kundigste idee. Vermoedelijk, omdat dit varken een flus geestrijk vocht uit het niet toverde en haar even later weer even mysterieus liet verdwijnen. ADVERTENTIE HAARLEM Electriscbe installaties Luidsprekende telefoon-installaties Een andere fraaie praalwagen was die van „de tweede zoon die de ezel kreeg". Op de weg terug liet dit bloemrijke grauwtje het echter afweten: in Hillegom moest het gedemonteerdworden. Op vragen van het Tweede Kamerlid J. Fokkema (A.R.) betreffende de bestem ming van een aan Nederland toegewezen bedrag, afkomstig van de verkoop der Ja panse oorlogsbuit heeft minister Drees namens de ministers van Financiën en van Uniezaken medegedeeld, dat inderdaad door de Far Eastern Commission aan Ne derland een bedrag van plus minus 420.000 dollars zal worden uitbetaald. Nederland is formeel partij bij deze uit kering, materieel is Indonesië echter daar toe gerechtigd op grond vrfti een zowel voor als na de souvereiniteitsoverdracht ten aanzien van deze restitutie hier te lande aanvaard principe. Daarenboven is op grond van artikel 4 van de bij de R.T.C. vastgestelde overgangsovereenkomst het recht van Nederlands-Indië op deze resti tutie overgegaan op de Republiek Indone sia. De door Nederland te ontvangen uit kering dient derhalve ter beschikking van Indonesië te worden gesteld. Dé directie van de N.V. Diepenbrock en Reigers te Ulft heeft besloten om de be staande wachtgeldregeling, die zes maan den liep, te doen eindigen. Dit besluit werd genomen, omdat de di rectie het niet langer verantwoord acht de huidige regeling aan te houden In ver band met het uitblijven van verwachte be langrijke orders, onder meer uit Duitsland en Frankrijk. In de loop van de volgende week zal een 250-tal arbeiders ontslag worden aange zegd, die successievelijk in de komende weken zullen worden afgevoerd. De hui dige productie blijft gehandhaafd met ruim 1000 arbeiders. In restaurant „Munniks" te Haarlem heeft Zaterdagmiddag de contactcommissie voor kustbrigades van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen een vergadering gehouden. Vrijwel alle kustbrigades waren vertegenwoordigd toen de voorzitter, de heer P. v. d. Mije de vergadering opende. De voor zitter gaf- een toelichting over de aanschaf fing van een uniform strandjournaal en hulp- verleningsboek. Besloten werd om bij hot bondsbestuur de beer J. E J. Blankwater nap te bevelen om benoemd te worden als lid van de contact commissie in de vacature ontstaan door het bedanken van de heer K. G. Rima Uitvoerig werd een concept voor de nieuwe eisen tot het behalen van de kustwacht- diploma's besproken. Medegedeeld werd dat de jaarlijkse bondsstranddag op 12 Juli in Katwijk aan Zee zal worden gehouden. Besproken werd het aanschaffen van ont vang- en zendapparaten ten behoeve van de stranddienst. De Wijk aan Zeeër Reddings brigade is de .eerste brigade die reeds een dergelijk toestel met zendvergunning bezit. De heer v. d. Wel, voorzitter Wijk aan Zeeër- fteddingsbrigade, besprak de technische bij zonderheden. Vele brigades toonden belang stelling voor aanschaffing van een toestel. Aan het materialenbureau werd opdracht ge geven toestellen te bestellen en zendvergun ningen aan te vragen. LISSE (A.N.P.) De tweede officiële „Bollenzondag" is boven verwachting bui tengewoon druk geweest. Ondanks het enigszins dreigende weer en de lage tem peratuur waren weer zeer veel belangstel lenden naar de bollenstreek gekomen om daar van kleur en geur te genieten. De rijkspolitie in deze streek heeft uitgerekend, dat het aantal bezoekers op Zondag veel groter is geweest dan dat tijdens het bloe mencorso op Zaterdag. Naar schatting zijn ten minste 5000 Belgische auto's naar de bollenvelden gereden. Op de Keukenhof boekte men ongeveer 40.000 bezoekers, die onder meer met 325 bussen en vele extra treinen naar Lisse kwamen. Tegen 1 Mei wordt een ware Belgische invasie in de bol lenstreek verwacht. Belgische reisonder nemingen charteren thans tot in Neder lands Brabant en in Limburg toe autobus sen om aan de vraag van Belgische reizi gers voor een trip naar de Nederlandse bollenvelden te kunnen voldoen. 99 ADVERTENTIE Wasmachines 4 Wringers Vloerwrijver Televisie Radio Stofzuigers HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9,40 Lichtbaken. 10.00 Voor kleu ters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest en soliste. 12.3012.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Nieuws van de luchtmacht. 13.25 Pro menade-orkest. 14.00 Gevarieerd programma. 14.55 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzen ding: Indonesië en China. 18.00 Nieuws. 18.15 Rallye. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: De rhesus-factor. 19.00 Platen. 19.15 Voor de jeugd. 19.40 Dit is leven. 19.50 Amusements muziek. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Kamerkoor en orgel. 20.45 De Pax Christi Bedevaart naar Amersfoort. 20.55 Vierhandig pianospel. 21.15 Dokter. 21,25 Concertgebouworkest. 22.00 Bariton en piano. 22.25 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Orgel. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.20 Orgel en tenor. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse burend 16.00 Klassieke muziek. 16.30 Voor kleuters. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Piano_ 17.45 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Piano. 19.15 Paris voUs parle. 19.20 Jazz met commentaar. 19.50 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.20 Ik weet. ik weet, wat u niet weet 21.35 Dansmuziek. 22.10 Discogram. 22.45 Buiten lands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.l 20 1521.45 Dertigduizend: Expeditie No. 14: De Sprookjesverteller; Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Klassieke muziek. 12,30 Weerbericht. 12.34 Operette. 12.50 Koersen. 12.55 Operette. 13.00 Nieuws. 13.15 Piano. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Kamermuziek. 16.15 Pla ten. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor k'-uters. 17.30 Viool, cello en piano. 17.50 F^-kbespreking. 18.00 Viool, cello en piano. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Pla ten. 20.00 Hoorspel. 21.00 Platen. 21.45 Ac tualiteit. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Balletmuziek. 22.55—23.00 Nieuws. Een der mooiste wagens was wel „De koning zat op z'n troon", die een eerste prijs verwierf. Dienaar uit het lood De Lisser V.V.V. had dit keer pèchi een levensgrote dienaar snelde naar Kef Koninklijk Paleis, maar deed dit zo haastig, dat hij zijn evenwicht verloor en kapseisde. Met een touw hebben behulpzame handen deze van betonijzer geknutselde knaap in het lood geholpen, zodat hij althans op de terugweg het hoofd weer fier in de wind stak En zo zou dit hele bloemensprookje te vertellen zijn van prinses .Fantasia, die de rij in een „droomschip" opende, tot „De Nederlandse Leeuw" van Steun Wettig Gezag met haar vier trompetters toe, van de fijntjes versierde luxe-sleeën tot de met bloemen bestoken tractors en de „beste kat" van de stoet, die door Openbare 'Wer ken in Lisse werd meegegeven een poes, om te stelen met zijn zwierige flambard en zijn stevige laarzen, zoals zij later de hele Zondag nog te zien is geweest in een Lissese tuin. U it slag De uitslag van het corso, dat eigenlijk én met het oog op het weer én wegens de al afnemende bloemenweelde op de velden een week te laat is gehouden, werd ten slotte: Vakwerk: 1. HollandAmerika-lijn (Staatsieschip van Cleopatra); 2. The Black Diamond Lines (Prinses Fantasia op schip van de Toekomst), waarvoor tevens de prijs voor de mooiste kleurencombinatie werd toegekend; 3. Erven Lucas Bols (De kat „neemt er eentje"); 4. Verenigde Melkhan delaren Bollenstreek (in de keuken van het Paleis) ;5 K.L.M. Amateurs; 1. Copex. Hillegom (De Koning op zijn troon); 2. Groep Heereweg Lisse (De bruiloftstafel); 3. N.V. G. B. de Vroomen en Zn., Sassenheim (De koning met de schone prinses Amalia); 4. Ver enigde Bloembollencultuur afd. Voorhout (Help, de markies te Water); 5. N.V. v/h P. Beelen en Zn., Lisse (De oudste zoon kreeg de molen); 6. Akerbooms scheepswerf (Mo torjacht); 7. Openbare Werken Lisse (Lieve baas, geef mij laarzen); 8. Oranje Lijn, Rot terdam (De sprookjeskoets). Na de vele kilometers, die er tussen Sassenheim en de gtens van Bennebroek liggen, wil een chauffeur van een corso wagen; die al die -uren achter een war in draaiende motor in een snikheet bloe- menhuisje heeft gezeten, ook wel eens even „luchten'. Ondanks het feit, dat het corso op zijn keerpunt bij Benne broek dus al over tijd arriveerde en de verkeerspolitie tot opschieten moest manen, hebben de organisatoren voor de rijders en de deelnemers op en in de wagens een kwartiertje rust weten af te bedelen. Met het gevolg, dat het geitje bij de mo len van Hans de fles kreeg, koningin Cleopatra zich van haar goud-bestikte rustbank verhief en een flesje gazeuse snoepte, een luxe-auto met kokend koel water op haar verhaal kon komen en de Koning majesteitelijk zijn pruik afnam en een sigaret opstak. Hij onderhield zich zelfs enige tijd ongedwongen met het lagere volk aan zijn voeten. UJ zo'n corso ook democratiserend werkt. ooooooocxooooooexxxxioooooooooc oooocoooooooooooooccooooc<2 De gasten van Zondag hebben de res tanten van het corso overal kunnen be wonderen: de grote „stukken" van de sprookjesstoet hebben de ganse dag te pronk gestaan b\j de mozaïeken, die tel kens weer hele volksoplopen veroor zaakten, waar glimlachende rjolitieman nen dan maar de hand voor over het hart streken. Want voor het Hillegomse raadhuis was de gelaarsde kat al evenzeer terug te vinden als in Lisse en de motorboot had een riant plaatsje gevonden onder het lommer van Keukenhof (dat geen re cords sloeg, maar wel vol was). De mozaïeken zelf trokken overigens drom men kijkers, die zich de techniek van deze schilderijen in bloemen lieten uit leggen door mensen, die er meer van wisten. Het bijzonder aardige sneeuw- tafreel, dat in een tuin aan de Weere- steynstraat in Hillegom stond opgesteld, sloeg vermoedelijk alle andere, wat de belangstelling ervoor betrof: het schim- meltje voor de ar en de corpulente sneeuwman waren dan ook evenzovele voorbeelden van een vrije-tijdsbeste- ding, die de laatste jaren steeds grotere zn meer artistieke vormen gaat aanne men. Onder hevig geknal en gesis is Zaterdag in Hengelo een opslagplaats van chemica liën geheel uitgebrand. Een fabrikant van bieekwater, ammoniak, wasbenzine en meer van dergelijke artikelen, die de opslagplaats bevatte, had er ook een vrachtauto in ge plaatst. Waarschijnlijk door een kortslui ting in de electrische leiding van deze auto is de brand ontstaan. Het vuur verbreidde zich zo snel, dat de Hengelose brandweer weinig meer kon redden. De schade is aan zienlijk. De jolige kinderschaar in het duin, die óp het witte doek van de Nederlandse bio scopen de toeschouwers er regelmatig op attent heeft gemaakt, dat er weldra col lectebussen zouden gaan rammelen voor het Bio-Vacantie-oord, kon men Zaterdag morgen in een bijzonder feestelijke stem ming terugvinden in „Russenduin", het grote, zich hoog boven het landschap ver heffende gebouw in de duinen van Bergen aan Zee. Het vacantie-oord, dat hierin is gevestigd, bestaat namelijk een kwart eeuw; een jubileum, dat zeker het vieren waard is, wanneer men bedenkt dat sinds de oprichting van de gelijknamige stich ting tot en met 1951 ruim tienduizend kin deren, die dit het meest nodig hadden, in .dit verrukkelijke oord een lange vacantie hebben doorgebracht. Acht groepen van negentig kinderen per jaar, in overleg met schoolartsen gezocht, waar zonneschijn en gezinsfinanciën het schaarst zijn, komen in Russenduin een ferm stuk gezondheid en levenslust halen. Koningin Juliana heeft in haar felicitatie-telegram het bestuur van „Bio-Vacantie-oord" toegewenst „dat uw toegewijde zorgen steeds verder mogen doordringen in de donkere sloppen van de maatschappij". In de feestelijke herdenkingsbijeenkomst, die Zaterdag in „Russenoord" werd gehou den en waaraan kinderen in kleurige cos- tuumpjes met bloemen en vlaggen een bij zonder vrolijk accent verleenden, heeft de voorzitter van de stichting, de heer J. Miedema medegedeeld, dat er in samenwer king met de Rotterdamse architect Oud reeds plannen worden uitgewerkt voor de stichting van een tweede vacantie-oord. Vrijgevigheid Het initiatief tot de oprichting van de Stichting Bio-Vacantie-oord is uitgegaan van de afdeling Amsterdam van de Ne derlandse Bioscoopbond, zo memoreerde de heer Miedema. De bioscoop-exploitanten waren in ongelegenheid gekomen door het grote animo, dat bij charitatieve verenigin gen ontstond voor de film als propaganda middel. Gaven zij één ervan hun witte doek voor enige tijd ter beschikking, dan moes ten zij dit allen toestaan met het gevolg dat zij de vertoning van de hoofdfilms wel af zouden kunnen schaffen. Zij moesten dus de liefdadigheidsverenigingen teleur stellen, maar begrepen, dat er iets anders voor in de plaats diende te komen. Zo kwam de Stichting „Bio-Vacantie-oord" tot stand, die dank zij de vrijgevigheid van het bioscooppubliek prachtige resultaten boekte. In de bezettingsjaren hebben de Duitsers dit belangrijk werk afgelast en het vacan tie-oord voor hun eigen vacantie aange wend. Dat de stichting na de oorlog de ruïneuze gevolgen van dit alles weer te boven kwam is in niet geringe mate te danken aan een gift van 24.000 dollar van de „Motion Picture Export Association" in Amerika. En aan de opbrengsten van de collecten, die de stichting ook in staat stel de f 400.000 onder andere liefdadigheids instellingen te verdelen, waarvan f 48.000 voor de verpleging van asthma-patiënten. Kinderhygiëne Na de heer Miedema voerde de staats secretaris van Volksgezondheid, dr. P. Muntendam, het woord, die de uitzending naar kinderherstellingsoorden een van de allerbelangrijkste maatregelen op het ge bied van de sociale kinderhygiëne noemde. De aandacht van het volk wordt wel eens van de gezondheidszorg voor de jeugd af geleid omdat de cijfers van de kindersterf te in ons land lager zyn dan overal elders. De sterfte geeft echter naar hij zeide slechts in zeer betrekkelijke zin een beeld van het gezondheidspeil. Men moet zich daardoor dus niet laten misleiden. „Alle kanten van de zorg voor de ge zondheid van het kind, de voorzorg en de nazorg, de geestelijke gezondheidszorg en ook de zorg in verband met het sociaal welzijn, dat alles vinden wij terug in de kinderuitzending", aldus de staatssecre taris. Behalve door hem werd nog gesproken door de voorzitter van de Nederlandse Bioscoopbond, de heer M. P. M. Vermin; de directeur van het Nederlandse Rode Kruis, de heer A. van Emden en door de ondervoorzitter van het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellingsoorden en Gezondheidskolonies, de heer J. J. Feringa. Dit genootschap heeft de zorg voor de kinderen, die door de Stichting „Bio- Vacantie-oord" worden uitgezonden. ADVERTENTIE Zuiver en ontsmet uw huid 1 met de helder vloeibare i D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest., GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN. 23. Panda liet er geen gras over groeien. Nog maar nauwelijks had hij zijn plannen gemaakt, of hij greep al een paar verfpot ten en kwasten. „Wat ga je nu doen, Tan- do.ke?", vroeg Joris Goedbloed, die met een groot vertoon van wetenschappelijke ernst aan zijn bureau gezeten was. „Zult ge niet overijld optreden? Zoudt ge niet nog eens eventjes nadenken?" „Ach wat!", riep Panda uit. „Jij bent zo onpractisch, Joris! Die lelijke borden moeten weg dat is het allereerste wat er moet gebeuren! Dat is toch te gek al die afschrikwekkende opschriften voor zo'n mooie uitvinding!" Het hoeft ons dan ook niet te verbazen, dat hij al even later buiten stond, waar hij zich afvroeg wat hij nu met die borden zou gaan doen. „Al dat „GEVAAR GE VAAR GEVAAR moet er af", dacht hij, „en al die akelige doodskoppen moe ten we ook kwijt. Ik zal er een flinke kwast over halen, en dan zoiets schrijven als: „Komt nader!" Sensationele uitvin ding in uitvoering!" „Op aanvrage te be zichtigen!" Dan krijgen we vast wel be zoekers, en dan worden we beroemd." Zo ging hij dus aan het werk. Intussen zat Joris Goedbloed nog steeds peinzend aan zijn bureau. „Het is een kwiek baaske, dat Pandatje," zo mompelde hij. Een ventje waar wat in zit! Weliswaar vrees ik, dat zijn aanleg voor wetenschappelijke studie maar gering is, doch dat neemt niet weg dat het ventje het een eind kan brengen! Hm! Het is jammer, dat mijn aangeboren bescheidenheid mij verhindert, dit soort werkzaamheden zelf te doen. Ik ben nu eenmaal gedoemd tot het leiden van een zuiver, doch stil gele er den-bestaan.Hm! Het zou een verkeerde indruk geven wan neer ik zelf reclame ging maken. Wij, ge leerden, doen dat niet. Het is veel beter om dat aan een ander over te laten.... Ha-ha! Hm!" Het waren dus mooie ge dachten waarmee hij zich bezig hield maar wat was dat voor een vals lachje dat hem ontglipte? Buiten de wet. De aartsbisschop van York (Engeland) stelt in zijn jongste herdér- lijk schrijven voor, dat het gebruik van Napalm (geleiachtige benzine, verwerkt in bommen) bij de oorlogvoering krach tens een internationaal accoord buiten de wet wordt gesteld. Napalm, aldus de aartsbisschop, veroorzaakt verschrikke lijke verliezen en ellendige verminking en pijn. Manifest. Drie Britse Labour-organisaties, namelijk de nationale raad van Labour, die de Labourparty vertegenwoordigt, de vakbond T.U.C. en de coöperatieve unie, hebben een 1 Mei-manifest het licht doen zien, waarin wordt gezegd, dat de Britse conservatieve regering in de zes maanden van haar bestaan ten volle haar onbekwaamheid heeft bewe zen". Haar pad is bezaaid met verbro ken beloften, blunders en politieke mis grepen, aldus deze verklaring. Plannen. De Italiaanse politie stelt op het ogenblik een onderzoek in naar gestolen geheime documenten van de Fiat-auto mobielfabriek te Turijn. Men gelooft, dat de documenten door communisten zijn gestolen en de politie onderzoekt of er verband bestaat tussen het verdwij nen der documenten en de aanslag op een der directeuren van Fiat, die ver leden week door een onbekende is dood geschoten. Volgens de politie moeten zich onder de vermiste documenten plannen voor een nieuwe, uiterst goed kope auto bevinden. Staking. Het politiek comité van de vak bond van arbeiders in de Amerikaanse olie-industrie heeft Zondag besloten de staking, die Woensdag zou beginnen, niet uit te stellen. De staking was te voren reeds driemaal op verzoek van de federale regering uitgesteld. De arbei ders eisen een loonsverhoging van 25 dollarcent per uur en betere betaling van avondwerk. Gerechtshof. De Amerikaanse senator Ro bert Taft, een der republikeinse candi- daten voor het presidentschap, heeft Zaterdag te Jefferson City verklaard, dat de UNO geheel heeft gefaald op het punt van handhaving van de vrede. Vol gens hem dient de UNO vervangen te worden door een „wereld-gerechtshof", gebaseerd op het internationaal recht in plaats van op „wereldbeheersing door de vijf grote mogendheden". Bij deze nieu we organisatie zou geen vetorecht gel den en als de Sovjet-Unie zou weigeren herziening van het handvest goed te keuren, zouden de andere landen zon der de Sovjet-Unie een wereldgerechts hof kunnen instellen, aldus Taft. Ambassadeur. Volgens een bericht van radio-Indonesië uit Djakarta, heeft de Indonesische regering dr. Subandrio, thans ambassadeur van Indonesië te Londen, benoemd tot Indonesisch am bassadeur te Moskou. Monsters naar Moskou. De eerste zending textielmonsters bestemd voor de Sovjet- Unie is Zaterdag per vliegtuig door de fabrikanten uit Lancashire (Engeland) naar Moskou verzonden. De verzending van deze monsters geschiedde naar aan leiding van een verzoek van de jongste economische conferentie te Moskou. De secretaris van een groep Engelsen, die aan de conferentie heeft deelgenomen, heeft verklaard, dat de Russen bereid zijn grote hoeveelheden stoffen van al lerlei aard te kopen. Handel. Zeven Britse zakenlieden, die op het ogenblik te Peking zijn, hebben Za terdag een telegram naar Moskou ge zonden, waarin zij mededelen, dat de Chinezen bereid zijn, met Engeland op regeringsniveau te onderhandelen over een handelsverdrag. Als reden voor het feit dat buiten de vroegere handels kanalen om gehandeld werd, gaven de Chinezen op, dat in het verleden con tracten niet waren nagekomen. De Chi nezen willen graag met Engeland han deldrijven op basis van gelijkheid en wederzijds vertrouwen. De bestaande beperkingen dwingen hen echter tot kopen en verkopen in de Sovjet-Unie en de volksdemocratieën in plaats van in Engeland. Tegenspraak. Joegoslavië is niet van plan regionale verdx-agen aan te gaan, aldus heeft een woordvoerder van het Joego slavische ministerie van Buitenlandse Zaken tegenover een correspondent van het persagentschap „Tenjoeg" verklaard. Hij zei dit naar aanleiding van een be richt in een Griekse krant, volgens het welk de Griekse waarnemende premier en minister van Buitenlandse Zaken. Venizelos, had verklaard, dat er aan wijzingen zijn, dat Joegoslavië bereid is besprekingen over een gemeenschappe lijk verdedigingsverdrag voor de Balkan te beginnen. Parlement. De Sjah van Perzië heeft Zon dag bij de opening van de 17e zittings periode van het parlement de kamer en de senaat aangespoord tot „nauwe en ernstige samenwerking met de regering voor het welzijn en de welvaart van het Perzische volk". Volgens de traditie moet de regering, waarvan Mossadeq het hoofd is, haar ontslag indienen, zo dat de Sjah, in overleg met het parle ment, een nieuwe premier kan aanwij zen. In de nieuwe kamer, waarvoor meer dan 80 leden zijn gekozen, heeft Mossadeq een overweldigende meerder heid. De verkiezing van 56 andere leden is nog aan de gang. Verlaging. Het officiële Joegoslavisch nieuwsagentschap Tanjoeg meldt, dat alle spoorwegtarieven in Joegoslavië met ingang van 1 Mei zullen worden verlaagd met 10%. De prijs voor maand- kaarten zal worden verlaagd met 75 procent. Arbeiders en hun gezinnen, die met vacantie gaan, zullen evenals tot dusverre slechts 8 procent van de ge wone tarieven betalen. Week-end re tourbiljetten zullen met de helft van de prijs verlaagd worden, De vrachttarie ven voor de spoorwegen zullen worden verlaagd met 25 procent. ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir. W N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zljlweg Haarlem - Tel (K 2500) 11928 INBOEDELVEILING 6/7 MEI Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2