ZADKINE Eindstrijden schoolvoetbaltournooi MAAND,AG 28 APRIL 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT OVER BEELDENDE KUNST Prof. dr. J. van der Hoeve overleden Korfbal Oosterkwartier III degradeert naar de HKB Korfbaluitslagen Biljarten Baart kampioen Alcmaria behouden voor de tweede klasse Stormvogels-RCH 4-3 Handbat Oefenwedstrijden van handballers (sters) Handbaluitslagen Voetbal Ongeval tijdens voetbalwedstrijd Honkbal Om de bevrijdingsbeker Motorsport Puzzlerit Golf Kennemer-Amsterdam Basketball Dames HOG kampioen „Haarlem" in de finale van judokampioenschap Zwemmen Het IJ won zwemdriekamp Handelsreizigers congres seerden in Leeuwarden Scheepvaart Sport in 't kort ,fDe principiële terughoudendheid die ons voorgeslacht gedurende een viertal eeuwen heeft getoond ten opzichte van het „ge sneden beeld", hoort men als het ware dóórkliniken in die term „gesneden beeld" zélf! Als we die reserve op religieuze gronden gebaseerd weten, wekt het onze verwondering dat zoveel fraaie, van beel den voorziene praalgraven, onder de han den van een Hendrick de Keyser, een Rom- bout Verhulst of Artus Quellinus gewrocht, dié kerken sieren waar men ze nu juist vanwege de principiële bezwaren niét zou verwachten.Consessies aan de ijdel- heid die .sterker was dan de leer? Hoe het zij: we zijn er de opdrachtgevers ij-del of niet dankbaar voor! Met een speurende blik in het verleden doen we op dit stuk intussen merkwaar dige ervaringen op, die de principiële re serve wel héél scherp onderstrepen. In de „Chronvck" van Hoorn deelt D. Velius ons (anno 1601) mee: „Ooc-k wert het Epita- phium van Dr. Hogerbeets inde kerck ge recht: het welcke van Mr. Henrick de Key ser seer cierlyck gesneden.was: Maer over mits inden omgangh yet Beeldewerck ghe- stelt was, tot cieraat van de lijsten, quam een hoop onverst^rncligh volcx op de been. en wilden niet toelaten, dat het inde Kerck gestelt wert. rit dreychden, indien ment dede, dat sy H selve terstont wilden stucken slaen. En dreven dit soo hardt, dat de saeck bycans tót een oploop streckte. Dies best wert ^bevonden, de Figuyren daer af te laten,,en 't werck tot genoegen van dese luydén te veranderen. ^Dergelijke betreurenswaardige beslissin gen werden echter niet steeds door een hoop „onverstandigh volcx" geforceerd. Als Hendrick de Keyser omtrent 1611 zijn prachtige „St. Jan de Evangelist" maakt voor de Zuiderkerk te Amsterdam, wenst de kerkelijke gemeente het beeld niet te aanvaarden. Na deze weigering vond het ietwat verdwaald een plaats in het oxaal van de kathedraal van 's Hertogenbosch. In 1866 was het de katholieke geestelijkheid die haar piëteit toonde voor het erfgoed der vaderen, door het gehele oxaal, St. Jan incluis, te verkopen naar Engeland, waar wij het/Yhans mogen komen bewonderen in het 'South-Kensington Museum te Lon den!, Rotterdam heeft zich in deze tegenover Hoorn en Amsterdam (om van andere ste den'nog maar te zwijgen!) niet onbetuigd gelaten, zij het ook dat het veelomstreden l/ronzen beeld van Erasmus, dat ook de tweede wereldoorlog heeft overleefd, niet de ballingschap ten deel is gevallen van St. Jan de Evangelist van kerk naar bui tenlands museum. Veelomstreden: reeds toen het beeld nog niet geheel gereed was, lieten gedeputeerden van de „Kerkenraadt" van Rotterdam hun vermanende stem horen, dat het om bepaalde redenen „on behoorlijk, onstigtelijk ende niet vorderlijk tot Gods eei-e" was om het „koperen beeld ofte statue Erasmi" op te richten. Het wérd niettemin geplaatst (in 1622), maar het blééf de wrevel voeden van de geërgerden. Typerend is een in die dagen van de kan sel geuite klacht „off dat de staet vant landt y/el lyden can, dat men statuen ende beel den oprecht die veele dusende costen Als het beeld in 1674 bij ongeregeldheden tijdelijk wordt opgeborgen en later weer bezwaren rijzen om het opnieuw op te rich ten, wordt er zelfs aan versmelten gedacht! Wanneer nadien een eventuele verkoop ter sprake komt, meldt zich de stad Bazel als gegadigde. Stopzetting der onderhandelin gen voorkomen het lot van St. Jan en het jaar 1677 wordt, meer dank zij geluk dan door wijsheid, het jaar van zijn eerherstel. Thans kunnen we Erasmus weer aantref fen aan de Coolsingel, verdiept in zijn fo liant, onverstoorbaar en onaantastbaar te midden van een jachtend verkeer en een jachtende mensheid.... Dat Erasmus tenslotte stand hield op zijn veelomstreden voetstuk, danken we dus die Rotterdammers, wier blik ruimer was dan die van velen hunner stadgenoten. En het is ook thans weer aan Rotterdammers met ruime blik te danken dat een veelomstre den momnument zal worden opgericht. Het in 1947 door Zadkine ontworpen brons „Voor een verwoeste stad" werd onlangs door de gemeente Rotterdam aan de beeld houwer ter uitvoering opgedragen om (ge goten in brons, ter hoogte van 6.35 meter op een sokkel van 2 meter te verrijzen bij het nieuwe Leuvehavenbekken in de Maas stad. Zeker, het zijn thans bezwaren van an dere aard die de lieden met de ruime blik moesten overwinnen. Bezwaren met be trekking vooral tot de ongewone vorm geving. Ongewoon moge die vormgeving voor velen nog zijn, verantwoord is zij wel degelijk. En in plaats van ongewoon zou den we ook kunnen zeggen: origineel, vol komen persoonlijk. Verantwoord: ieder die zich heeft verdiept in de beschouwingen en raadgevingen door de reeds grijze leer meester uitgesproken, en door een leer linge opgetekend, zal beamen dat zijn scheppingen zijn voortgekomen uit een rijke en bewogen gedachtenwereld, uit een ernstige instelling ook ten aanzien van het ambachtelijke. Gegroeid uit de school van Rodin ging hij volmaakt andere wegen, maar de discipline bij de uitoening van zijn métier was even gedegen als die vE#n de door hem bewonderde meester. Als Zad kine zich realiseert: „Ieder gebaar heeft Op 74-jarige leeftijd overleed Zaterdag in Leiden tengevolge van een ongeval prof. dr. J. van der Hoeve, oud-hoogleraar in de Oogheelkunde aan de Leidse Univer siteit. Hij werd op 13 April 1878 te Sant poort geboren. Aan de Leidse Universiteit werd hij op 22-jarige leeftijd tot arts be vorderd. Na acht jaren als officier van ge zondheid te hebben gefungeerd is hij op 18 Juni 1913 benoemd tot hoogleraar in de oogheelkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Eind 1918 werd hij in datzelfde ambt in Leiden benoemd. Zijn grote verdiensten voor de oogheel kunde werden herhaalde malen officieel er kend. Hy was grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau, ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, officier in de Kroon orde van België en commandeur in de Orde van Leopold II. Prof. Van der Hoeve was voorts ere-doctor in de rechten van de universiteit van Edinburgh en ere-doc tor in de geneeskunde van de universiteit van Heidelberg. In 1923 werd hij benoemd tot lid der Koninklijke Academie van We tenschappen, in 1926 tot ondervoorzitter daarvan en sinds 1932 was hij belast met het presidium der afdeling natuurkunde. Ontwerp in brons voor een „Monument voor een verwoeste stad" (Stedelijk Mu seum te Amsterdam) door Ossip Zadkine, geboren te Smolensk in 1890. De kunste naar verliet Rusland in 1906 en vestigde zich vijf jaar later in Parijs. een geestelijke inhoud" (wat wij nu niet direct kunnen zeggen van alle moderne kunstwerken, waarin nog aan de natuur lijke vormen werd vastgehouden), dan maakt hij dit in zijn werk waar, zoals ook het Rotterdamse monument dat ons be wijst. Origineel: afgeweken dus van traditio nele wegen, dwong Zadkine de materie vor men af, die tot dusver onvermoed buiten het gebied der plastische expressie mogelijkheden hadden gelegen. Hij negeer de daarmee de begrenzing waarbinnen de beelhouwkunst zich door de eeuwen beslo ten had gezien, en verhief zijn bronzen stem machtig en ruimtebeheersend in het koor der abstracten. Maar de beeldhouwer hield niettemin principieel vast aan de natuur, hetgeen aanleiding geeft te over wegen of hier niet veeleer gesproken moet worden van „symbolische" dan wel van „abstracte" kunst in de strikte zin van het woord. Het Rotterdamse monument is althans volkomen symbolisch opgevat en als zoda nig ook duidelijk verstaanbaar. We zien de stad, in een menselijke figuur ver-beeld, zich ontworstelend aan haar eigen puin- blikken, haar leed en benauwenis ten he mel schreeuwen. Het lichaam (anatomisch afgestemd op het te symboliseren begrip) is in het hart getroffen en zo gaapt in het organisme een ontzettende leegte, die de klacht in aanklacht doet verkerenDe onmacht tegen noodlot en onrecht schijnt uitgedrukt in de polsgewrichten, waarin de kracht zich begeeft om ook de handen ten hemel te richten. Een boomstam, afge broken en in zijn bloei gesmoord, duidt op vermenging van leven. Een stad die de moed bezit de historische catastrofe in haar bestaan zo „ongewoon" te doen vereeuwigen, geeft daarmee blijk van een durf en een realiteitszin, die de beste waarborg bieden voor herstel en toe komstige bloei! H. P. BAARD 3 3 0 0 6 39—14 3 2 1 0 5 17—12 2 1 0 1 2 12—15 4 0 1 3 1 14—30 2 0 0 2 0 6—17 Het was voor de vereniging „Oosterkwar tier" een slechte dag. Het eerste twaalftal verloor van Rohda met 173; het derde ver loor de beslissingswedstrijd tegen Water vliet 2 met 64, waardoor het naar dé H.K.B. degradeert. Toch was er nog één overwin ning: Landlust 2 verloor met 61 van Ooster kwartier 2, de Haarlemse doelpunten werden gescoord door J. Langeveld (2), P. Kuvener en H. Argelo (2). Watervliet won in een zeer zwakke partij korfbal met 64 van Swift 2, waarin de over winning geen enkel ogenblik in gevaar is geweest. A. de Vries (3 maal), R. Velthuys en mevr. Weymar waren de makers der doel punten. Aurora I won zijn tweede bekerwedstrijd. Zoals te voorzien was, was de tegenstand van Blauw Wit 3 vrij matig. Bij rust hadden de Haarlemmers reeds met 4—3 de leiding Einde 10—4. Sport Vereent blijft met invallers(sters) sukkelen. S. V. K. 2, uit de reserve eerste klasse, gaf de Santpoortenaren een korfbal lesje: het werd 10—3 voor de Amsterdammers, waardoor dit twaalftal naar de volgende ronde overgaat. Mevrouw Rip (2 maal) en H. van Asselt zorgden voor de tcgenpunten. Animo Ready startte uitmuntend voor 'Hè beker: het won van Archipel 2, reserve eer ste klasse, met 63 in een vrij eentonige wedstrijd. Het H.K.B.-12-tal, dat Zaterdag een oefen wedstrijd speelde,, verloor met 8—3. De H.K.B.'crs begonnen goed: Verkerk (Water vliet) en Trap (Nieuw Flora) gaven de bonds- ploeg met 20 de leiding. Doch daarna werd de Sport Vereent-Haarlem-combinatie- sterker. Rust trad in met 3—3; einde 8—3 voor de combinatie. De Haarlem-spelerL. Reijns was topscorer met drie doelpunten. De standenlijst in de kampioenscompetitie luidt: Westerkwartier 't Zuiden VKC Deto AKC De K. N. K. B.-uitslagen luiden: Kampioenschap van Nederland: Westerkwar tier—VKC 14—7. Derde klasse A: DSV—Vogel 4—3. Derde klasse B: OKV—ZKC 5—3. Zilveren korf: Allen WeerbaarGroen Geel 75. DTVRohda 2 36. Westerkwartier 2 Landlust 104. ArchipelDVD 43.. Swift KVD 74. SamosBlauw Wit 112. Groen- Geel 2DED 28. Roda—Koog Zaandijk 46. RohdaO.kwartier 173. Zilveren bal: Allen Weerbaar 2A.dam- Zuid I 410. Animo Ready—Archipel 2 63. Allen Weerbaar 3—Fortuna 7—9. Aurora Blauw Wit 3 10—4. DTV 2—DDV 7—9. Ooster kwartier 2Landlust 2 6—1. Sport Vereent— SVK 2 310. Rohda 4Olympia 2 33. Beslissingswedstrijd: O. kwartier 3—Water vliet 2 46. (O.kwartier 3 degradeert). In de Haarlemse Korfbalbond zijn gespeeld: Stads Editiebeker: Aurora 3Nieuw Flora 1 08. Watervliet 3Haarlem 2 56. Sport Vereent 2—Oosthoek 1 uitgesteld. Na-competitie, derde klassers: Aurora 4 Sport Vereent 3 15. Oefenwedstrijd: HKB-12-talSport-Vereent- Haarlem-comb. 38. Het goed door „Hof van Holland" geleide biljarttournooi om het kampioenschap cadre (38/2) van het district Haarlem van de Ko ninklijke Nederlandse Biljartbond, is ge wonnen door Baart. Hij Won zeven van de acht partijen. Zijn hoogste gemiddelde in een partij was 17,85. Dollé* die tweede werd, maakte het hoogste gemiddeldein een partij, namelijk 27,77. Hét toürnooigemid- delde was 9,87. Na afloop reikte de heer C. J. Philippo de prijzen uit. Namens het district voerde de heer J. van Beem het woord. De eindstand luidt: Baart Dollé J. Willemse Lunenburg J. Doves J. J. G. v. Rongen Nobels v. d. Hoek Bloemink 14 1970 174 79 11,32 12 1802 160 76 11,26 10 1869 147 90 12,71 10 1758 151 99 11,64 8 1785 172 84 10,37 8 1626 172 69 9,45 4 1593 168 51 9,18 4 1432 208 57 6,88 2 1422 188 59 7,56 Het is een beetje laat geworden, Zater- en zo moesten enige series strafschoppen dag, op de dag der eindstrijden, maar daar waren een tweetal verlengingen na een gelijk spel niet vreemd aan. Er is behoorlijk gevoetbald, vooral in de lagere afdelingen. Het begon al om half- twee in de verliezersafdeling E. Dat waren dus twee elftallen, die in de eerste ronde verloren hadden. Zij waren verder onge slagen gebleven, terwijl hun overwinnaars intussen dóór anderen waren uitgeschakeld. De Christelijke school uit Bloemendaal, keurig in het oranje gestoken, had eerst het beste van het spel en had met rust de leiding met 2-0. Daarna kwam de St. Pe trus Canisiusschool er beter in; ze maakte een tegenpunt en het was voor deze school wel zeer jammer, toen een van haar spe lers de bal in de laatste minuut tegen de paal schoot en haar dys een kans op een strafschoppenbeslissing (na verlenging dan) ontnomen werd. "U>e strijd in de afdelingen C en D moch ten er ook zijn, al was het krachtsverschil iets sterker. De A. II. Gerhardschool 3 toonde zich sterker dan de Th. M. Ketelaar- school 2 en het Kennemer Lyceum 3 kon het niet bolwerken tegen de St. Henricus- school 7. In de afdeling D verliezers kon de Klaas de Vriesschool 4 zich de Christelijke Dreefschool 3 vrij gemakkelijk van het lijf houden. Doch hoe meer de middag verstreek, hoe spannender het verloop der wedstrijden werd. De strijd in de afdelingen A en B had intussen een aanvang genomen en in afdeling A wax-en de HBS B en de MTS na andei-half uur nog even ver als bij het begin, dus 0-0. Er moest verlengd worden en de MTS boekte een zege. Het werd in die vei-lenging zelfs 2-0. In afdeling B streden, onder luide aan moedigingen van medescholieren, de Klaas de Vriesschool en de A. H. Gerhax-dschool. De Klaas de Vi-iesschool toonde zich de sterkste en deze school boekte dus haar tweede succes op deze dag. Om de eei-ste en tweede prijs streden in afdeling E dezelfde finalisten als in 1950, de Jacobaschool en de Coi-n. Houtman- school. Won toen de Jacobaschool op haar gemak met 6-0, nu lagen de kansen wel wat andei-s. Het werd een spannende en levendige strijd. Toen kort na rust de Corn. Houtmanschool doelpuntte, zag het er voor de Jacobaschool een ogenblik bedenkelijk uit, maar de Heemstedenaren gaven niet op, kwamen gelijk en scoorden in de laat ste minuut het winnende doelpunt, hetgeen wel een grote ontgoocheling voor de Corn. Houtmanschool moet geweest zijn. Om de derde prijs streden de Juliana van Stolbergschool en de Aeneas Mackay- school, met als ï-esultaat een gelijk spel (4-4). Verlenging gaf ook geen resultaat de beslissing brengen, waarbij eerstge noemde school de gelukkige werd. Na afloop had de uitreiking der prijzen plaats, nadat de afdelingsvoorzitter, de heer A. van den Aai-t woorden van dank tot de Schoolvoetbalcommissie en de deel nemende scholen had gesproken. De Jaco baschool, die de wisselbal in afdeling E voor de derde achtereenvolgende maal had gewonnen, werd nu definitief bezitter van deze mooie prijs, welke ongeveer twintig jaar geleden was aangeboden door de af deling Haarlem van de Bond van Neder landse Onderwijzers, welke na de oorlog een fusie aanging met het Nederlands On- dei-wijzers Genootschap. Voor afdeling E zal een nieuwe prijs moeten komen. De prijzen bestonden als gewoonlijk uit be kers, plaquettes en diploma's, terwijl voor de finalisten in de drie hoogste afdelingen een boek beschikbaar was gesteld voor de Schoolbibliotheek: Beter Voetbal van ir. Van Emmenes. De Wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk en de Inspecteur voor de Lichamelijke Opvoeding de heer Heyers, gaven blijk van hun belangstelling. De uitslagen waren dan: Afd. A: HBS Bl-MTS 1 0-2 (na verlenging); Afd. B: Klaas de Vriesschool 1-A. H. Gerhardschool 1 3-1; Afl. C: A. H. Gerhardschool 3-Th. M. Ketelaarschool 2 3-1; Afd. D: (Win naarsafdeling) St. Henricusschool 7-Ken- nemer Lyceum 3 3-0; Afd. D: (Verliezers- afdeling) Chr. Dreefschool 3-Klaas de Vriesschool 4 1-4; Afd. E: (Winnaarsafde ling) Jacobaschool-Corn. Houtmanschool 2-1. Om de dei-de prijs: Juliana v. Stolberg- school-Aeneas Mackayschool 4-4. Juliana van Stolbergschool wint na verlenging en strafschoppen. Verliezersafdeling: St. Petrus Canisius- school-Chr. School (Bloemendaal) 1-2. Op het terrein van HFC is Zondag de beslissingswedstrijdAlcmaria Victrix-Baarn gespeeld. De Alkmaarse ploeg zegevierde met 32, waardoor Baarn naar de derde klasse degradeert. Voor rust nam Baarn de leiding en na de hervatting zette Alcmaria Victrix de achterstand in een voorsprong van 31 om. Kort voor het einde maakte Baarn er 32 van. Te Velscn is Zaterdagavond de vriend schappelijke wedstrijd Stormvogels—R. C. H. gespeeld. De IJmuidenaren wonnen met 4—3, Rust ging in met 2—3. Bijna 2000 toeschouwers woonden te Pa- terswóldëde ontmoeting bij tussen het voorlopig Nederlands handbal-elftal en de vertegenwoordigende ploeg van Westfalen, welke in ëéh:i413 ovei-winning voor de Nederlanders 'xs geëindigd. De wedstrijd was bedoeld ajs oefenwedstrijd voor de op 18 Mei te Hengelo te spelen ontmoeting NederlandNoorwegen. De technische commissie van het Nedex1- lands Handbal Verbond heeft nog eenmaal de gelegenheid om de candidaten voor het oranjeteam te testen en wel op 11 Mei in een wedstrijd tegen Westfalen, welke in Duits land zal worden gespeeld. Het voorlopig Nederlands dameselftal won met 73; van het Noordelijk elftal. De uitslagen van het Nederlands Handbal Verbond luiden: Distriet West A le klas heren: AalsmeerBlauw Wit 12—2. AHCAmersfoört 87. AchillesAttila 410. le klas dames; BHC—Amersfoort 14. Sport 'Vereëht44SAgitta 28. 2e klas heren A: SportVereentZeeburg (Z. n.o.) UDAP GS 10—7. BHC—Tonido 8—7. 2e klas dames A: AchillesZeeburg 2 (Z. n.o.) AthletaDWS 2—3. WVGV—Niloc 1—2. 2e klas heren B: VriendschapYmond (Vr niet opgek.) Turno—Catchers 117. Aals meer 2Unitas 49. f :C Afd. Noordholland Zuid Bekerwedstrijden heren: AHV—AVA 14—2. OSS—BGV. 8—10. Bekerwedstrijden dames: Foresters—Vlug en Vaardig 3—1. AVA—Concordia 2 62. .CSV—Petten 9—2. Het eerste elftal van „The Zandvoort Boys", spelend in" de vierde klasse der Haarlemse Voetbalbond, heeft Zondagmorgen in een beslissingswedstrijd te Bloemendaal, tegen SVIJ uit Haarlem het kampioenschap in zijn afdeling behaald. Met-rust was de stand 2—0, en het einde kwam met 31. In de tweede helft werd de Zaridvoortse speler H. Lefferts, na een bot sing met de doelman, vrij ernstig gewond. Hij bleef op het veld liggen en had hevige pijn in de borst. Dr. C. F. M. Robbers uit Zandvoort constateerde een gebroken rib en liet de speler naar de Maria-stichting in Haarlem overbrengen. "Hei. koude weer heeft het enthousiasme van de ploegen in het tournooi van ABC te Amsterdam niet vermogen te temperen. In iedere wedstrijd werd fel om de zege gevoch ten. Het spel was daardoor af en toe zeer goed te noemen. De Haarlemse ploegen ver loren weliswaar alle, doch dan ook alle met slechts één run verschil. Teleurstellend was dat de SC Haarlem met 21 van' de nieuwe eerste klasse ABC verloor. Schoten verloor door enkele veldfoutjes van WGA met de zelfde cijfers. HCK légde Blauw Wit het vuur na aan de schenen,, doch de door een misverstand ontstane achterstand van 10 kon niet meer weggewerkt worden. De halve finalisten waren derhalve ABC, WGA, Blauw Wit en Ajax, dat -reeds met 5—2 van Catchers had "gëwöhnën. WGA won regelmatig van ABC met 30, Blauw Wit .had meer moeite met Ajax. Na drie in nings stpnden de spelers van Ajax met 2£Ö: vodóïn de gelijkmakende innings braeh-t Blauw Wit door honkslagen^de .standf.. _op, 22. Een innings later ramrnëïde_heV veld werk der Ajaxieden zodanig, dat hun tegen standers tot 52 konden uitlopen. Op Koninginnedag wordt om twee uur om de derde en vierde prijs gespeeld tussen ABC en Ajax, WGA en Blauw Wit zullen om half vier om de bevrijdingsbeker stijden. Aan de eerste avond-puzzler-it, door de motorclub „Zandvoort" Zaterdagavond ge houden, namen 16 auto's en 33 motoren deel. De start was bij paviljoen „De Vijverhut", dat feestelijk versierd was., axechts 11 deel nemers reden het parcours reglementair, hoe wel niet foutloos, uit. De andere 38 vielen uit, hetzij" door opgeven, of door het missen van teveel controleposten. Des nachts om twee uur kon de -sportcommissie de. volgende uitslag bekend maken: 1. J. A. Nelis, met Renault 14 st.rafpunten. 2. O. Moeke, B.M.W. 30 strafp. 3. C. A. Belt, Norton, 43 strafp. 4. J. LangenÜferg, Ford, 58 strafp. 5. W. van Delft, C. Z., 109 strafp. en 6. H. P. Andersen, 212 strafp. De overige vijf deelnemers, die de rit uit reden, ontvingen eveneens een prijs. Voor de Scratch competitie is Zondag de Wedstrijd Kennemer GolfclubAmsterdam ge speeld. De uitslag werd 4'/e41/a. De uitslagen luiden: G. Seabury en M. Wet- selaar verliezen met 2 en 1 van mr. P. Fx-uy- tier en J. van Weegen. A. Jurjans en F. Elhorst verliezen met 6 en 5 van Ch. E.ftVeltman en A. Askenasy. C. W. de Visser en F. Antonietti winnen met 1 up van F. W. de Haan en H. Demmers. Singles: G. Seabury verliest met 2 up van mr. P. Fruytier. A. Jurjans verliest met 4 en 2 van J. van Weegen. M. Wetselaar wint met 3 en 2 van Ch. E. Veltman. C. W. de Visser speelt all square tegen F. W. de Haan. F. Elhorst wint met 2 en 1 van A. Askenasy. F. Antonietti wint met 5 en 3 van H. Dem mers. De uitslagen in de basketbalcompetitie luiden: Dames: HGA IAntilopen II 1414; HOC II—HG A I 14—8; HOC II—Rapiditas II 10—24; SC Haarlem I—HOC I 14—14; HGA 11—SC Haarlem III 8—19; SC Haarlem II— HHC II 8—9. Heren: HGA IV—HOC IV 13—15; SC Haar lem II—Schoten I 16—15; RAO I—PSVH I 27—23; EGA I—IHJ I 18—27; Antilopen III —HHC IV 16—11; SC Haarlem IV—OK III 23—9; PSVH I—HOC I 18—36; OK I—Anti lopen I 32—22; Haarl. schoolteam—Amster dams schoolteam 3755. De dames van HOC zijn kampioen gewor den van de eerste klasse, doch erg overtui gend werd het niet behaald, want in de be slissingswedstrijd tegen de dames van SC Haarlem wisten zij het niet verder te bren gen dan een gelijk spel. Dank zij een beter doelgemiddelde hebben zij de titel kunnen prolongeren. Het Haai-lems schoolteam heeft tegen de kampioen der schoolcompetitie van Amster dam een nederlaaag geleden. De bezoekers -speelden zeer sterk en wisten reeds direct met vlotte combinaties gaten in de Haar lemse verdediging te maken. Het Haarlemse herenteam heeft echter uitstekend partij ge geven en alleen dank zij het spel van enige spelei's uit het Nederlanadse team kon het Amsterdamse team de zege in veiligheid stellen. Het team van de IHJ heeft zijn kans op een plaats in de eerste klasse heren dank baar gegrepen door HGA een flinke neder laag te bezorgen. Schoten heeft gestreden voor een plaats in de tweede klasse en on danks de kleine nederlaag, mag het resultaat zeer bevredigend genoemd worden. Alleen in de derde klasse B is nog geen kampioen be kend, aangezien Antilopen III nog een wed strijd moet spelen tegen OK III, wordt deze wedstrijd gewonnen dan kan ook dit team van Antilope zich kampioen noemen. In de Haagse Dierentuin werd onder grote belangstelling het Nederlands clubkampioen schap 1952- gehouden, onder auspiciën van de Nederlandse Jiu Jitsu en Judobond. Achttien verenigingen namen deel. Het team van de Judovereniging „Haarlem", onder technische leiding van de heer Nauwelaerts de Agé, be stond uit: 1. P. v. d. Geest; 2. J. C. Bakker; 3. J. van Gorsel; 4. J. Borger en 5. B. Dem- mink. Door drie overwinningen respectieve lijk 9—0, 8—0 en 2—1 plaatste de ploeg zich in de finale. De andere finalist was de Judovereniging Van der Horst uit Utrecht, die reeds twee jaren het kampioenschap^van Nedeeland be haalde. Het werd een spannende strijd, die met 10 door de Utrechtenaren werd ge wonnen. Voor de zwem-driekamp welke H. V. G. B. Zondagmiddag in Stoops Bad heeft gehouden, had Het IJ (Amsterdam) met een heel goede 'ploeg ingeschreven. Niettegenstaande dat heeft- HVGB de Amsterdammers het vuur na aan de schenen gelegd. Pas tra afloop van de laatste polowedstrijd, waarin Het. IJ van HVGB" won, konden de Amsterdammers zich winnaar van de beker noemen. Na afloop van de zwemnummers was de stand: Het IJ 1338,5 punten; HVGB 1368.4 punten en ZIAN 1381,9 punten. Voor dat de laatste polowedstrijd gespeeld werd was het verschil tussen Het IJ en HVGB nog slechts 7,9 punt. De eindstand werd: Het IJ 1314,5 punten; HVGB 1335,4 punten en ZIAN 1364,9 punten. U3e Uitslagen zijn: 50 rheter rugslag dames: te^orra^har. Wx-van-M-eijer, Het IJ, 39.6 sec.; G: van Beek, 2ian,"'40.6 sec.; M. Séhüttëfihelm, Ziari, 4Ó.8 sec. Heren: A. Halvorsen, IJ, 32.9 sec.; B. van Veen, IJ, 35 sec.; Jan de Haas, HVGB, 35 sec'. 50 meter schoolslag dames: H. Couzy, Zian, 44.4 sec.; G. Kleen, IJ, 44.7 sec.; N. Mons, HVGB, 45'sec. Heren: C. Wiering, IJ, 33.2 sec.; J. Senepont Domis, Zian, 33.6 sec.; H. Snij ders, Zian, 35.2 sec. 50 meter vrije slag dames: Margot Marsman, HVGB, 32.2 sec.; J. de Ruyter, IJ, 33.3 sec.; N. Smit, HVGB, 35.7 sec. Héren: J. Dikstaal, IJ, 27.5 secy R. Bollen, Zian, 28.4 sec.; Alofsen, HVGB; 29.8 sec. 25. meter vrije slag meisjes: HVGB: .M- Fuyksehot 16.2 sec.; L. Bouwer 17.2 sec.; I. de Ridder 17.9 sec. 3 maal 50 meter wisselslag dames: IJ: 1. min. 56.5 sec.; HVGB 2 min. 0.2 sec.; Zian 2 min. 1.4 sec.;-Heren: IJ 1 min. 33.3 sec.; Zian 1 min. 41 sec.; HVGB 1 min. 41.5 sec (gediskwalific) 20 maal 50 meter vrije slag estafette ge mengd: IJ 11 min. 17.6 sec.; HVGB 11 min. 32.6 sec.; Zian 11 min. *i;t sec. De uitslagen waterpolowedstrijden, dames, waren: HVGBIJ, rust 30, eindstand 60 ZianIJ, rust 20, eindstand 42. HVGB— Zian rust 3—1, eindstand 53. Heren: HVGB Zian rust 12, eindstand 33; IJ—Zian rust 1—0, eindstand 2—1; HVGB—IJ rust 1—4, eindstand 36. HVGB 1 heren speelde als tussenwedstrijd tegen een combinatie van spe lers uit Zian, HPC en DWT e" won de wed strijd met 8—4. In Leeuwax-den is het tweejaarlijkse congres gehouden van de vakgroep Han delsreizigers van de Algemene Bond „Mer- curius". De heer C. W. Jacobsen uit Am sterdam hield de openingsrede. Het con gres sprak als zijn oordeel uit, dat ernstige pogingen in het werk moeten worden ge steld om spoedig te komen tot een wette lijke bescherming van het handelsreizigers- beroep, door te bestuderen, op welke wijze een bescherming in wetteiyke vorm het beste kan geschieden, welke de eisen zul len moeten zijn, die aan handelsreizigers moeten worden gesteld om het beroep te mogen uitoefenen en welke maatregelen genomen moeten worden om tot het ge wenste doel te geraken. Over het onderwerp „De handelsreiziger in zijn beroep" sprak jhr. dr. J. C. Molle- rus, secretaris van de Kamér van Koop handel te Haarlem. Almkerk, pass. 26 Ouessant. Aiwaki, 25 te Rio de Janeiro. Arendsdijk, 25 v. Montevideo. Aalsurn, 25 van Pladju naar Australië. Ampenan, 25 v. Priok naar Aden. Alkaid, 25 275 m. N.NO. Das Palmas. Almdijk, 25 170 m. NW. Flores n. Antw. Arnsteldiep, 25 250 m. W.t.Z. Ouessant. Amstelstad, 26 te Cheribon verwacht. Argos, pass. 25 Dover. Arkeldijk, 25 480 m. N. Flores. Aagtedijk, 27 v. Buenos Aires te New YoPk. Aagtekerk, 26 v. Aden naar Singapore. Alcyone, pass. 27 Gibraltar. Aldabi, pass. 27 Ouessant. Alhena, 27 v. Las Palmas n. Antwerpen. Amsielvaart, pass. 27 Azoren. Axeldijk, 27 van New York naar Indonesië. Alamak, 28 van Aden naar Suez. Albireo, pass. 28 Fernando Noronha. Alchiba, 26 v. St. Vincent n. Montevideo. Algenib, 27 v. R'dam naar Hamburg. Ariadne, 27 dwars Sardinië. Arundo, 27 v. Baltimore naar Hamburg. Blommersdijk, 26 v. New York te R'dam. Bintang, 25 te Calcutta. Batoela, 29 v. Bangkok te Singapore verwacht. Borneo, 25 v. Bremen te Antwerpen. Bantam, 26 van Djeddah naar Suez. Bengkalis, 27 v. Singapore n. Hongkong. Boissevain, 28 te East London. Bonaire, 26 v. Madeira n. Barbados. Boschfontein, 26 Perim gepass. Britsum, 27 te Newport News. Baarn, 28 te Pimentel. Bennekom, 26 Azoren gepass. Caltex Nederland, pass. 25 Gibraltar. Caltex Utrecht, 25 v. Sidon naar R'dam. Cottica, 25 60 m. NO. Barbados. Caltex Delft, pass. 27 Kp. Tenez. Caltex Lelden, 27 op rede Sidon ten anker. Caltex The Hague, pass. 27 Kp. St. Vincent. Celebes, 26 v. Port Said. Danae, 25 te Malta. Drente, pass. 27 Minicoy n. Aden. Enggano, 25 v. Port Said n. Genua. Esso Amsterdam, 25 480 m. Z.ZO. Bermuda. Esso Rotterdam, 25 360 m. Z.t.W. Flores. Elmina, 26 v. Bordeaux n. Dakar. Farmsum, pass. 27 Seiily's. Graveland, 26 te Amsterdam. Gadila, 25 1100 m. NO.t.N. Barbados. Gooiland, 25 Recife gepass. Geroet, 27 v. Aden naar Djeddah. Groote Kerk, 26 van R'dam naar Sydney. Gordias, 27 v. Tessaloni-kl n. Islanboel. Haarlem, 25 v. Port au Prince n. Santiago de Cuba. Hercules, 25 v. Messina n. La Calera. Hersilia, 25 v. Kingston n. Barahona. Hecuba, 26 te Port of Spain. Helicon, 25 140 m. NO. Kp. Hatteras. Hera, 25 630 m. W.ZW. Lands End. Hydra, 25 170 m. NW. Trinidad. Heelsum, pass. 27 Flores. Heemskerk, pass. 27 Kp. Leeuwin. Hestia, 27 v. Eten te 'Callao. Hoogkerk, 27 v. Marseille n. Barcelona. Haulerwijk, 25 v. R'dam te Port Vita. Iris, 28 te Aarhus. Jagersfontein. 25 460 m. W.NW. Walvisbaai. Jupiter, 25 pass Gibraltar. Koia Agoeng, 25 van Bahrein naar Karachi. Kaimana, 25 v. Penang 27 Singapore verw. Kalianget, 28 v. Kaimana te Merauke verw. Klipfontein, 26 v. Bremen te Hamburg. Leuvekerk, 25 v. Amsterdam. Leerdam, 25 460 m. N. Flores. Limburg, 25 ten anker Panarukan. Lleeta," 25 420 m. ZW.t.W. Madeira. SCHOTTE WINT PARIJS—BRUSSEL. Voor de 38e wielerwedstrijd ParijsBrussel gingen 173 renners van start. Winnaar werd de Belg Schotte, die de 296 km. aflegde in 8 uur 22 min. 43 sec. Voor negen anderen werd dezelfde tijd genoteerd. Wim van Est werd ex aequo 20/29 geplaatst in 8.23.19. Fausto Coppi werd 50e in 8.30.40 en Rik van Steenbergen 57e in dezelfde tijd BRAZILIAANSE D. C.-PLOEG NAAR NEDERLAND. Op uitnodiging van de KNLTB zal de Braziliaanse tennisploeg voor de Daviscup op Zaterdag 10 en Zondag 11 Mei tegen de Nederlandse ploeg spelen, die voor de cup zal worden aangewezen. De ontmoeting wordt gehouden op de Mets- banen te Scheveningen. Als men dit sierlijke Chinese voorwerp met de drakenkop ziet, zal niemand aan een klok denken, en toch is het er een, al ziet men uurwerk noch wijzers. Een stuk brand baar materiaal wordt op de rug van de draak gelegd. Het verbrandt langzaam (meestal wordt hiervoof wierook gebruikt). Als de vlam het draadje, waaraan één van de bollen hhngt, bereikt, valt deze in de eronder geplaatste bak, die als gong dienst doet. Deze soort van gebeeldhouwde tijdwijzers werden van kostbaar hout vervaardigd en in de Boeddhistische tempelJ^eplaatsl, waar zij de vijf nachtwaken aangaven. Laagkerk, pass. 27 Ouessant n. Marseille. Laertes, 22 te Singapore. Lemsterkenk, 27 te Cittagong. Lawak, 28 te Los Angeles verwacht. Leopoldskerk, 28 v. Perz. Golf te R'dam. Lindekerk, 28 v. Hamburg te R'dam. Lun'a, 27 v. Istanboel naar Cavalla. Meerkerk, 26 v. Chittagong te R'dam. Mitra, 25 670 m. W.ZW. Madeira. Maasnaven, 27 v. Rosario te Benos Aires. Mariekerk, 28 v. Freetown te Dakar. Maasland, pass. 27 Kp. Frio n. Bahia. MacOma, 28 te Fremantle. Mapia, 26 v. Djeddah naar Aden. Marisa, pass. 27 Gibraltar. Marken, pass. 27 Kp. Bon. Merwede, 26 Key West n. Savana. Modjokerto, 27 van Suez naar Aden. Muiderkerk, 27 v. Marseille naar Genua. Myonia, 27 v. Willemstad n. Djibouti. Molenkerk, 28 te Accra. Nieuw Amsterdam, 25 v. New York n. R'dam. Nigerstroom, 26 v. Antwerpen naar Dakar. Noordwijk, 26 v. Rotterdam te Savona. Noordam, 26 van R'dam n. New York. Ootmarsum, vertr. 28 1000 V. Rdam n. Houston. Omala. 25 v. Singapore n. Vizagapatam. Oranjefontein, 27 te Kaapstad. Ovula, 27 te Spezia verwacht. Prins Willem II, 25 v. Philadelphia te R'dam. Phrontis, 26 v. Singapore te Priok. Paula, v. Telokanson te Pladju. Prins Alexander, 25 800 m. O. Kp. Race. Prins Joh. W. Friso. 25 550 m. NO.t.N. Flores. Prins Willem III, 25 120 m W. Kp. Race. Pygmalion, 25 te Barbados. Papendrecht, 26 van Port Said. Polydorus, 26 v. Priok n. Singapore. Prins Fred. Hendrik, 26 in Str. v. Mackinas n. Milwhukee. Prins Willem IV, 27 van Casablanca naar Duin kerken. Prins Willem V, 26 te Toronto. Prins Maurits, 28 v. St. John te R'dam. Riouw, 26 te New York. Roepat, 25 v. Amsterdam n. Indonesië. Rijnland, 25 v. Rio de Janeiro n. Rio Grande. Radja, 25 440 m. W. Kp. St. Vincent. Reyniersz, 25 v. Tj. Priok naar Cheribon. Rossum, 25 v. R'dam te Valencia. Raki, pass. 27 Kp. Guardafui. Roebiah, 28 v. Port Swettenham te Penang. Ruys, 27 te Tamatave. Rijndam, 27 v. Halifax naar New York. Rijnkerk. pass. 26 Perim. Stentor, 25 v. Port au Prince te Rotterdam. Salawati, 25 v. Belawan n. Colombo. Slamat. 26 nog te Tj. Priok. Sliedrecht, 26 te Suez. Sommelsdijk, pass. 25 Vlissingen. Stad Maassluis, pass. 25 Ouessant. Straat Soenda, 25 v. Singapore n. Mombassa. Sabang, 25 v. Tj. Priok te Palembang. Salland, 25 240 m. N. St. Paulsrock. Sinaan.g, 26 Padang verwacht. Soestdijk, 25 nog te Pankalpinang. Stad Schiedam. 25 469 m. N.NO. Flores. Schie, 26 v. Bona naar Amsterdam. Sibajak, 26 v. R'dam naar Quebec. Straat Malakka, 27 v. Durban n. Lorenzo Mar- quez. Sumatra, 27 v. Port Swettenham naar Belawan Stad Maastricht, 27 v. Bone naar Gibraltar. Titus, 25 van Marseille naar Bone. Tiba, 25 v. Buenos Aires n. Trinidad en Bal- timore. Tabian, 26 Oran verwacht. Tarakan. 25 v. Port Swettenham te Singapore verwacht. Tjisadane. 25 v. Dar es Salaam n. Lorenzo Mar- quez. Tomini, pass. 24 Guardafui n. Belawan. Tankhaven II, 25 v. Palembang n. Tj. Uban. Tjipanas, 25 nog rede Port Elizabeth. Tongkol, 25 v. Suez n. Aden. Tabinta, 26 v. Colombo n. Belawan. Teucer, pass. 27 Gibraltar. Tjiljalenigka, 27 van Montevideo te Santos. Tosari, 26 van Tj. Priok naar R'dam. Tomori, 27 te Southampton. Vlier, 26 van Santiago te Rotterdam. "Waingapoe, 25 v. Soerabaja naar Buleieng. Winterswijk, 25 100 m. N. Vilano. Wieldreoht, 28 v. Rastanura n. Melbourne. IJsel, 26 van R'dam naar Amsterdam. Zaan, 26 van R'dam naar Gefle. Zuiderkruis, 25 480 m. W. Galapagos eil. ZWEMVIERKA3VIP. In Amsterdam werd Zaterdagavond een vierkamp zwemmen ge houden waaraan deelnamen DJK (Amster dam), Dolfijn (Amsterdam). HZC (Hilver sum) en DWT (Haarlem) De eindstand is: DJK 7363,4 punten; Dolfijn 7476,2 punten; HZC 7527,3 punten en DWT 8046,9 punten. VPALTHAMSTOW WINT ENGELSE AMA TEUR-BEKER. In het Wembley stadion te Londen heeft de voetbalclub Walthamstow Avenue de Engelse amateurbeker gewonnen door in de finale met 2—1 van Leyton ta winnen na verlenging.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3