Gezonde schooljeugd in Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort Bevindingen van de Schoolartsendienst Nieuwe uitgaven Koninklijke fanfare „St. Cecilia" Bas-bariton Rommerts zong balladen Zandvoort Bloemendaal Heemstede Lisse Hillegom Hoofddorp MAANDAG 28 APR/L 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Remonstrantse kerkzang Burgerlijke stand van Haarlem „Het Oosterkwartier" Voortreffelijke beurt van Limburgs korps Kinderoperette door „De kleine Stem" Frisse vertoning van leuk Frans blijspel Hevige boerderijbrand in Mierlo Feestavond van de Zandvoortmeeuwen Rallye voor bromfietsen Veel veranderingen onder de bevolking J. Blom (G.P.N.) bedankt als raadslid van Zandvoort Aardige opvoering van „De Klimgeit" KlaVerjasclub „De Kraaij" Spreekuur van de burgemeester Bloemendaalse Reddings brigade B.A.B. maakte kennis met het oude Egypte PTT-personeel vierde feest Etalagewedstrijd Kinderen speelden met vuur: schuur afgebrand Animo-ETO 3-0 Het verslag van de schoolartsendienst in het district Heemstede-Bloemendaal-Zand- voort over het afgelopen jaar geeft een ze^r gunstig beeld van de gezondheidstoe stand van de schooljeugd in deze drie ge meenten. De controle van deze medische dienst strekt zich uit over ruim tienduizend leer lingen van lagere, ULO- en kleuterscholen. Als gevolg van het sterk verhoogde ge boortecijfer in de jaren 1946 en volgende kan verwacht worden, dat dit aantal in het schooljaar 1952-'5fi nog aanmerkelijk hoger zal worden. Als 'norm wordt aangenomen, dat zes- a zevenduizend leerlingen eigen lijk het maximum aantal is voor de controle door één schc/blarts. Daarom verwondert het niet, in het verslag te lezen, dat door het bestuup van de dienst wordt gestreefd naar uilbpfe'iding van de medische staf. Daal de kosten van de schoolartsendiensten ge zamenlijk worden gedragen door de des betreffende gemeenten, de provincie en het rijk, moeten ook deze instanties uiteraard in dfeze uitbreiding worden gekend. De onder controle staande leerlingen zijn als volgt over de drie gemeenten verdeeld: Heemstede 4243, Bloemendaal 4268 en Zandvoort 1886. Daarvan bezoeken 2002 kinderen kleuterscholen, 7134 lagere en 2161 ulo-scholen. Tenslotte gaan 3848 van deze leerlingen op openbard* scholen. 2312 op -protestants-christelijke en 4237 op Rooms-Katholieke scholen. Bij slechts 12 leerlingen in Heemstede, 14 in Bloemendaal en 5 in Zandvoort was de algemene lichamelijke toestand beslist onvoldoende. Dit is dus niet meer dan 0.3 pet. van het totaal. Daarbij verdient nog aantekening, dat de dienst zich nauwgezet rekenschap geeft van de vraag of er ver band kan bestaan tussen de onvoldoende lichamelijke toestand van leerlingen en de financiële omstandigheden hunner ouders of verzorgers. Dit bleek in alle drie ge meenten en bij elk der gesignaleerde geval len niet het geval te zijn. Vooral in de hogere kiassen van de lagere scholen kwamen vrij veel afwijkingen van het gezichtsvermogen voor. Wat de toe stand van het gebit der leerlingen aangaat valt het op, dat in Heemstede slechts 2 k 3 pet. van de leerlingen der hogere klassen een slecht gebit hadden; in Bloemendaal 5 pet. en in Zandvoort eveneens 5 pet. In het verslagjaar behoefde in geen der drie 'gemeenten een kind te worden uitge zonden naar vacantiekolonies. Wel moesten in.'Heemstede 31, in Bloemendaal 47 en in Zandvoort 17 kinderen van de lagere school lessen krijgen in heilgymnastiek. Spraak onderwijs behoefde dit jaar aan géén van de onderzochte leerlingen gegeven te wor den. De leerlingen van alle daarvoor in aan merking komende schoolklassen werden onderzocht op t.b.c. (Pirquet, Mérieux, of beide). Het aantal positieve reacties was gering; overigens werden al deze positief- reagerenide gevallen doorgezonden naar het Consultatiebureau voor een meer diepgaand onderzoek. Daarbij bleek, dat geen enkel geval actief was en dat geen der kinderen behoefde te „rusten". In Heemstede bleken bij het eerste on derzoek op de kleuterscholen 229 leerlingen en hij een overeenkomstig onderzoek op de lagere scholen 207 leerlingen tegen pokken tg zijn gevaccineerd. Voor Bloemendaal Waren deze cijfers 152 en 367, voor Zand voort 201 en 182. Dat in de .drie gemeenten ook de immu nisering tegen diphterie vrij algemeen wordt toegepast, blijkt uit de volgende cijfers: in Heemstede bleken bij het eerste onderzoek 212 kleuters en 246 leerlingen van de lagere scholen tegen diphterie te zijn voorbehandeld. Voor Bloemendaal zijn deze cijfers resp. 134 en 402 en voor Zand voort 144 en 168. In Bloemendaal bleken bovendien nog zes leerlingen van de lagere scholen te zijn gevaccineerd tegen rood vonk. Vier kleuters en 20 leerlingen in Heemstede, 7 kleuters en 26 leerlingen van de lagere scholen in Bloemendaal en 11 kleuters en 72 leerlingen van de lagere scholen in Zandvoort bleken tegen typhus te zijn gevaccineerd. Deze laatste cijfers zijn door de schoolartsencüenst slechts ge constateerd; zij zijn dus niet aan de activi- In de Remonstrantse gemeenten wordt krachtig gestreefd naar éénwording van de kerkzang. Dat men bij dit streven al be langrijke vorderingen heeft gemaakt, be wees de muziekavond, die Zondag in de Remonstrantse kerk aan de Wilhelmina- straat te Haarlem werd gegeven. Koren uit Haarlem, Amsterdam en Rotterdam brachten gezamenlijk of in beurtzang ker kelijke gezangen ten gehore, waarbij een opvallend gelijk stijlprincipe een volstrekte uitvoeringseenheid mogelijk deed worden. De drie koren waren elk betrekkelijk klein. Dit had het voordeel, dat een verende lichtheid in de zang en een zuivere, door zichtige klank herkregen werd. Voor de 4- stemmige bewerkingen van Psalmen en het Motet op een tekst uit Johannes 10 van Melchior Vulpius, die het Haarlemse koor zong, werd dit van betekenis. Maar ook voor Psalm 23 van H. Schütz (door het Rot terdams koor met orgel en strijkinstrumen ten uitgevoerd) voor de Cantate van D. Buxtehude „Nichts soil uns scheiden" (door het Amsterdamse koor) bleek dit beginsel van grote waarde. Het ging hier niet om concert-uitvoeringen, maar om kerkzang met een liturgische objectiviteit, onpersoon lijk en dienend. De organist Frits Meertens konden wij nog horen in een mystiek gehouden ver tolking van een Adagio van dr. Anthon van der Horst. P. ZWAANSWIJK. HAARLEM, 26 April 1952 GEHUWD: 26 April, J. L. Couenberg en W. J. M. Wagenaar; M. J. van den Berg en E. J. Geijssen; H. M. van der Worm en M. P. Groo- tendorst; B. J. Wolters en A. Steiger. BEVALLEN van een zoon: 24 April, S. J. Pelvan Krugten; J. M. W. van Bakkum— Wildschut; 25 April. W. M. Gortvan dei- Zon; P. C. Boelhouwer—Horn; G. van Schra- vendijkBekker. BEVALLEN van een dochter: 25 April, C. M. A. Steffers—Arxhoek; J. C. M. Lourijsen Luijkx; 26 April, A. W. van de Westeringh Donker; L. ElferinkHout. OVERLEDEN: 24 April. P. G. Spierenburg, 71 j., Leidseplein; J. W. C. de Pruijssenaire de la Woestijne, 37 j.. Hazepaterslaan; 25 April, A. H. Biekart—Lasonder, 87 j., Mid denlaan. teit van deze dienst te danken, maar aan het verantwoordelijkheidsgevoel van de ouders en tot op zekere hoogte aan de zorg van de desbetreffende gemeentebesturen, die deze vaccinaties mogelijk maakten. Het verslag van deze schoolartsendienst geeft de geruststellende indruk, dat het met de gezondheidstoestand van de schooljeugd in Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort in orde is. In het clubgebouw van de speeltuinver eniging „Het Oosterkwartier" te Haarlem is Zaterdagavond een tentoonstelling ge opend van hetgeen de jeugd in de winter maanden heeft vervaardigd. De jongens bleken zeer verdienstelijke prestaties ge leverd te hebben op het gebied van fi guurzagen, boetseren en van fineer- en inlegwerk; de meisjes toonden haar talen ten met haak-, brei- en naaiwerk, waarbij opmerkelijke resultaten waren bereikt. In een toespraak bracht de voorzitter, de heer H. J. Kloppersum, dank aan de vele be drijven die door het beschikbaar stellen van materiaal dit voor de jeugd zo be langrijke werk van de vereniging mogelijk maakten. Hij hoopte dat vele anderen dit goede voorbeeld zouden volgen, omdat het speeltuinwerk nog onvoldoende wordt ge steund om alle wensen te kunnen verwe zenlijken. De dames en heren, die hun vrije tijd belangeloos voor dit werk geven, werd eveneens een welverdiende hulde gebracht. Het jeugd-fanfarecorpsluisterde deze avond met vrolijke klanken op. H. G. Wells; Het gezamenlijk avon tuur van mens en wereld, dl. I Vertaald door Rob Limburg Servire, Den Haag. H. G. Wells' „Outline of History", voor het eerst verschenen in 1920, is een verbazing wekkend getuigenis van een machtig ver mogen tot het verzamelen en ordenen van kennis van allerlei aard. Het is bovendien zeer leesbaar geschreven, alle standpunten zijn duidelijk, en men zou de schrijver niet graag verplicht hebben tot de enigszins be studeerde bescheidenheid die hij in zijn voorwoord aan den dag legt. Deze beschei denheid (het materiaal is verzameld „ten dienste van hen die minder tijd hebben dan de schrijver") hoort echter bij de overtui ging. waarmee hef boek geschreven is: dat tenslotte alle aardbewoners elkaar zullen vinden in herkenning van hun eigen en het algemeen belang, en dat dit gemeenschap pelijke herkenningsvermogen eigenlijk het werkelijk menselijke is. Of de tegenwoordige lezer daar nog in gelooft of nier. hij vindt in ieder geval leerstof te over die hem zal animeren. Het eerste deel van het werk bevat de ge schiedenis van het ontstaan van het leven op de aarde tot het begin van de Middeleeuwen. Dat het „historische" begrip, dat men krijgt van de neolithische cultuur van een geheel andere soort is, dan dat van de Romeinse keizertijd, bekommerde Wells niet, en hoeft de lezer ook niet dwars te zitten: men leest het boek het best. als een document van een bijna vertederende soort goedgelovigheid. De uitgave van deze zeer behoorlijke ver taling is echt Hollands prachtig, zo zwaar en groot als het maar kan, en rijk aan uitste kende illustraties. S. M. In Amersfoort is Zaterdagavond in de leeftijd van 65 jaar enige dagen na een ernstige operatie overleden de heer A. J. Spiekermann, wethouder van Onderwijs te Amersfoort. Met gummistokken gewapende West-Berlijnse politiemannen drijven in de Franse sector Oost-Berlijnse communisten, die voor een betoging de Westelijke stadsectoren waren binnengedrongen, uiteen. Ongeveer 11.000 Oost-Berlijnse jongeren namen aan de demonstratie deel. De R.K. harmonie „St. Caecilia" uit Haarlem-Noord heeft er goed aan gedaan haar zustervereniging de Koninklijke Fan fare „St. Cecilia" uit Puth (Limburg) uit te nodigen om in onze stad een concert te geven. Het optreden van dit voortreffelijke korps werd enerzijds een krachtige propa ganda voor fanfaremuziek en betekende anderzijds een zeldzaam instructief lesje voor alle beoefenaren van dit genre uit Haarlem en omgeving, die Zondagavond in de Gemeentelijke Concertzaal aanwezig waren. De Limburgers werden geleid door de heer H. Henssen, een uitnemende dirigent, die de geheimen van de fanfare-klankwer kingen door en door bleek te kennen. Die kennis diende evenwel niet om een uiter lijk effect te verkrijgen, maar inspireerde tot gezond-muzikale uitvoeringen. Zelden hebben wij een korps gehoord, waarbij zo het vermogen tot melodische vorming en tot zuivere harmonische samenklank aari de dag trad, zelden zo'n verrukkelijke toonstabiliteit en zelden zo'n natuurlijke musiceerdrift. En welk een voortreffelijke individuele instrumentale beheersing kon den wij bij deze Limburgers opmerken: de duidelijke figuraties van de bassen, canti lenes van piston en saxofoons, de volmaak te bespeling van de bugels. De mars uit „Tannhauser" van Wagner hoorde men als nieuw in de stuwende uit voering, de Slavische Rhapsodie gaaf en prachtig genuanceerd, „Finlandia" van Sibelius vol spanning en indrukwekkend door stoere kracht en lyrische bewogen heid. Dit waren enkele werken van het uitgebreide programma, waarvan wij de uitvoering ton dele konden bijwonen. Het Limburgse fanfarekorps met zijn voortref felijke dirigent is slechts korte tijd hier geweest, maar het heeft in onze stad een onvergetelijke indruk kunnen maken. P. ZWAANSWIJK. Het kinderkoor „De Kleine Stem" is een van de vele jeugdkoren, die de kinder operette als de aantrekkelijkste vorm van zangbeoefening zijn gaan beschouwen. Het is jammer dat hierdoor de eigenlijke koorzang met zijn speciale muzikale eisen het kind van de rekening is geworden. Men vindt zingen op het toneel al gauw goed genoeg, omdat er nog zoveel is wat de aandacht vraagt: de ontwikkeling van het verhaal, de actie, de costupms en de toneelaankleding. Bij de opvoering, die „De kleine Stem" Zondagmiddag in ge bouw St. Bavo gegeven heeft, werd er menigmaal aardig gezongen. Maar er wa ren ogenblikken, waarop het onzuivere zingen bewees, dat de muziek voor de kinderen te hoog lag en dat ongelijkheid de noodzaak van een directe leiding aan toonde. De vele kinderen in de zaal (en de ouderen zeker niet minder!) hebben onge twijfeld genoten van de geschiedenis van „De schone slaapster in het bos". De boze fee, die Doornroosje betoverde, was om van te dromen zo griezelig. Maar gelukkig was er ook de lieftallige, kleine, goede fee, die heel goed en verstaanbaar kon zingen en die ten slotte alles weer voor Doornroosje in orde kon maken. En zo waren er nog meer prettige wezentjes op het toneel: eifjes, lakeien, kamermeisjes en niet te vergeten de koning en de ko ningin; die allen met Doornroosje het beste voor hadden. Regisseur Th. Damiaans heeft, woeke rend met heel bescheiden middelen, een eenvoudige, maar aanvaardbare opvoering verkregen. De muzikale voorbereiding be rustte bij de dirigent van het koor, E. van 't Kaar, die een zorgvuldige begeleiding leverde. De muziek- en zanggroep „De Gong" bracht onder leiding van H. van Heerden gezellige kampeer- en trekkersliedjes ten gehore. P. ZWAANSWIJK „La Compagnie des 4" Hoe groot de verdiensten van Jacques Hébertót voor het Fran>se toneel ook mogen zijn, in Nederland heeft hij de belangstel ling daarvoor een niet geringe schade toe gebracht door het afvaardigen in de laat ste seizoenen van derde-rangsgezelschap pen met doorgaans weinig boeiende stuk ken. Het ware wel zeer te betreuren als jonge en ondernemende ensembles van frisse krachten daarvan de nadelige in vloed zouden ondervinden. In ieder geval was het buitengewoon spijtig dat er voor het optreden van de sympathieke „Com pagnie des quat/re" voor „Les conférences franpaises" in gebouw Domi te Overveen zo weinig belangstelling bestond. Zaterdag avond gaf deze Parijse combinatie een sprankelende opvoering van het pikante blijspel „Sincèrement" van Michel Duran, na des middags de jeugd aangenaam bezig te hebben gehouden met fragmenten uit werken van Molière. Michel Duran, als acteur geschoold in het „Théatre de l'Atelier" van Charles Dul- lin, heeft vooral met zijai mengelingen van ironie en gevoeligheid onder de titels „Li- berté provisoire" en „Barbara" veel suc ces geboekt. Hij is een typische vertegen woordiger van het aantrekkelijke boule vardtoneel, waartoe ook het thans ver toonde product behoort. De slagvaardige dialogen zijn vaak bijzonder geestig en on danks de gewaagde scherts op amoureus terrein nooit grof. De intrige is geenszins oorspronkelijk, maar geeft telkens nieuwe aanleidingen tot spiritueel gestoei. De schrijver mag dan zo'n beetje de spot drij ven met de hooggeprezen openhartigheid tussen echtelieden die geen geheimen voor elkaar willen hebben, aan het einde blijkt de kortstondige bedreiging toch niet sterk genoeg om hun knus geluk te vergtoren. In het tweede bedrijf is de ontwikkeling wel wat lang gerekt, maar men blijft niettemin geamuseerd luisteren naar het vele mous serende leven om iets meer dan niets. De rolbezetting was uitstekend. Sneciaal de cynische verleider van Jacques Thiéry (afkomstig uit het gezelschap van Louis Jouvet, mag met ere worden genoemd, want zijn optreden was inderdaad ver overend. Sanita-Relli, hier waarschijnlijk bij menigeen bekend door haar veelvuldig optreden op het witte doek. bewaarde als het romantische vrouwtje voortreffelijk de lichte toon ter vertolking van haar char mante emoties. De door de loop der ge beurtenissen verbaasde echtgenoot werd veerkrachtig en innemend door Pierre Ringel getypeerd en Anne Alexandre, die ir. België haar opleiding kreeg, maakt'-1 het ensemble op gezellige wijze vol. Het to neel zag er fleurig uit. Ik hoop gelegenheid te hebben ook de op voering van „Huis Clos" van Sartre door dit troepje te kunnen zien en naar aanlei ding van die gelegenheid ook iets te kun nen vertellen over de beide tournées die deze artisten door donker Afrika hebben gemaakt. DAVID KONING Toen ik verleden jaar voor het eerst de bas-bariton Leo Rommerts hoorde, ben ik verrast geweest niet enkel door zijn zeld zaam nobel geluid, dat een grote omvang bestrijkt, doch voornamelijk ook door zijn intelligente voordracht, mede dank zij een natuurlijke vlotheid van dictie. Hij heeft de gave om muzikaal te vertellen en met zo'ri verhaal te boeien. Deze kwaliteiten maken Leo Rommerts bijzonder geschikt voor het vertolken van verhalende lie deren en ik geloof mij niet te vergissen met hem als onze Nederlandse balladen- zanger bij uitstek te begroeten. Het reci tal,, dat hij Zaterdagmiddag met de pia niste Sini van den Brom in het Huis met de Sleutels te Heemstede gaf, bevestigde zulks. Direct wist de zanger te boeien met een oud-Vlaamse volksballade, waarbij men zijn fraaie vocaalvorming kon bewon deren, die als een pleidooi kon gelden voor het Nederlands als zangtaai. Zijn voordracht van de oud-Franse „Légende de St. Nicolas" kon mij minder bevallen, want dit volkslied is dramatisch meer uit te diepen dan Rommerts het deed en het verwonderde mij dat hij de zo karakte ristieke dialogen zo weinig reliëf gaf. Maar met een paar oud-Engelse verha lende liederen met humoristische inslag bereikte hij opvallende dingen, dank zij vooral de uitermate vaardige dictie. Een balladezanger moet echter zijn kracht kunnen tonen met de balladen van Carl Löwe. Deze romanticus heeft het genre op zeer gelukkige wijze beoefend en tot een hoogteount gebracht. Al heeft hij Schuberts „Erlkönig" niet kunnen over treffen, hij heeft dan toch met zijn „Nachtliche Heerschau" een Schumann kunnen inspireren tot diens „Zwei Grena- diere". De rest van Löwe's composities kon vergeten raken, zijn ballades echter zijn blijven leven en genieten in onze da gen hernieuwde belangstelling. Rommerts had er een zestal van de beste uitgekozen, waarlijk niet de eenvoudigste. Maar hij kan zich dan ook de weelde veroorloven aan de buitengewone eisen van Löwe's stemomvaing (de componist droeg zijn bal lades zelf voor) te voldoen. De zanger vertolkte onder meer het zeer uitvoerige lied „Archibald Douglas", verblijdde ons met een zeer klanksohone voordracht van „Odins Meeresrit" en met een dramatisch bewogen herschepping van „Ediuard". Rommerts toonde met de vertolking van deze werken, dat hij met een warm hart deze romantiek tegemoet treedt en in staats is zijn overtuiging op zijn ge hoor over te dragen heteeen voor een balladezanger van het hoogste gewicht is. Sini van den Brom liet als begeleidster geen wensen onbevredigd. JOS. DE KLERK In de nacht van Zaterdag op Zondag is een boerderij in Mierlo door brand ver- woest. Behalve de boerderij zijn een stal en een schuur afgebrand. Vijfendertig varkens kwamen in de vlammen om. Ook een vrachtauto werd een prooi der vlammen De bewoners, man, vrouw en vier kinderen konden nog tijdig in veiligheid worden ge bracht. In Aalten is Zaterdag doordat een pe troleumstel, dat in het kuikenhok was ge- zot, omviel, een landbouwschuur tot de grond toe afgebrand. Zes vette varkens, enkele honderden kuikens en diverse ko nijnen kwamen in de vlammen om. De brandweer kon niets uitrichten wegens ge brek aan water. Zaterdagavond heeft de voetbalvereni ging „Zandvoortmeeuwen" in Monopole een feestavond gehouden, tijdens welke het tweede elftal, dat onlangs het kampioen schap in zijn afdeling behaalde, is gehul digd. De vice-voorzitter, de heer P. Schaap, roemde de goede geest in het elftal. Alle spelers ontvingen een artistieke, uit leer gesneden herinneringsmedaille, door een supporter vervaardigd en geschonken, de echtgenoten van de spelers werden bloe men aangeboden. De directie van Monopole bood leden en echtgenoten een bioscoop voorstelling aan, Het door de heer P. Schaap speciaal voor dit doel vervaardig de aardige huldigingslied werd daarna ge zongen. De aanvoerder van het tweede elf tal bood tenslotte het bestuur van „Zand- voormeeuwen" een herinneringsgeschenk aan. Voorts werd de non-stop revue „Goeie soep" opgevoerd, bestaande uit muziek en sketches. Hierbij debuteerde de onderaf deling van de Zandvoortse muziekkapel, het onlangs opgerichte ensemble „De Strandjutters" dat onder de vaardige lei ding van de heer A. Balledux uitstekend musiceerde. Ook aan de show was alle aan dacht besteed. Een gezellig bal met mede werking van de DWV-band ..The Music Players" onder leiding van Herman Bak ker, waarbij de balleiding in handen van Jan Stol was gesteld, besloot deze feest avond. De stichting Touring Zandvoort en de motorclub „Zandvoort" houden een rallye voor bromfietsen, de „Zeester-rallye" op Zondag 11 Mei. Bouwkas Op Maandag 12 Mei wordt in het raad huis een openbare bijeenkomst gehouden, waarin de heer R. R. Karsten, inspecteur van de N.V. Bouwkas der Noord-Neder landse Gemeenten, een uiteenzetting over doel en werkwijze van de bouwkas zal geven. Het bevolkingscijfer van Zandvoort be droeg op 1 Januari 1951 11.046. Uit een onlangs samengesteld vergelijkend over zicht blijkt, dat dit cijfer voor de gemeen ten Haarlem, Velsen, Heemstede en Bloe mendaal op die datum respectievelijk 164.011, 48.413, 24.689 en 20.515 bedroeg. Het mutatiecijfer in de loop van 1951 wegens geboorte, overlijden, vestiging, vertrek en binnenverhuizingen is in ver houding voor Zandvoort het hoogst, name lijk 426,1 en voor de andere genoemde ge meenten respectievelijk 180.8, 150.4, 217.2 en 299.6 per 1000 inwoners. Bijzonder sterk valt dit op met betrek king tot de cijfers van vestiging en ver trek. Voor Zandvoort bedragen deze cij fers 160,7 en 134,8 per 1000 inwoners en voor Haarlem slechts 44,1 en 48,5. j Het enige communistische raadslid in Zandvoort, de heer J. Blom, heeft in een brief aan B. en W. medegedeeld, dat hij wegens drukke werkzaamheden als raads lid aftreedt. Aan onze correspondent te Zandvoort deelde de heer Blom mede, dat hem wegens bezuiniging als medewerker aan het dag blad „De Waarheid" met ingang van 28 April ontslag is aangezegd. De heer Blom zei. inmiddels een veel drukkere werkkring te hebben gekregen, welke hem noodzaakt, als lid van de raad af te treden. Uitdruk kelijk verklaarde hij, dat aan dit alles geen enkele politieke betekenis moet worden gehecht. Het is nog niet bekend, wie de heer Blom als raadslid zal opvolgen. Als nummer twee staat op de lijst der C.P.N de heer J. Mol, als nummer drie de heer F. Blom. Over deze opvolging zal een dezer dagen door de afdeling Zandvoort van de C.P.N. werden beraadslaagd. De Zandvoortse toneelvereniging „De Phoenix" heeft Zaterdagavond met een alleszins aanvaardbare opvoering van het vrolijke spel van zomertoerisme „De Klim geit" door Joh. W. Broedelet haar seizoen besloten. Dat men voor deze gelegenheid een oud paardje van stal had gehaald, kon niets veranderen aan het feit, dat de tal rijke aanwezigen zich ook nu weer uit stekend hebben geamuseerd. Er is gul ge lachen en dit was in hoofdzaak te danken aan het voortreffelijke en humoristische optreden van de beide hoofdfiguren, het echtpaar Landwijk (Joop Bant.iesGré Huyer). Op kostelijke wijze wist dit twee tal als de pseudo-graaf en zijn echtgenote het spel tot een vrolijk en zonnig geheel te maken. Een uitzonderlijke prestatie leverde Henny Kiewiet als de Luxemburg se hötelhoudster. Haar zuiver gesproken Frans dikwijls één der struikelblokken in dit blijspel berokkende geen enkele moeilijkheid. Daarbij legde zij een natuur lijke levendigheid aan de dag. Bijzonder voldeed ons ook Net Notter- man als de babbelzieke, bij iedereen in het krijt staande mevrouw Wafelman. Zij hoede zich er echter voor al te veel de zaal in te spreken in plaats van tot haar tegen spelers. Nel Tump kon ons als haar dochter Adèle niet ten volle overtuigen en was in haar gehele manier van doen- wat over dreven. Jan Weber leverde als de aarts bedelaar Dortel een knap stukje werk. I.ucy Rinkel gaf van de aanstellerige Her- tha Knoppen een opvallend goede en tot het einde toe raak volgehouden typering. Hetzelfde geldt voor Gerard Swildens als de dichter-kapper. Dick Tump was een leuke huisknecht en Joop Volder een echte toerist. Jan Kiewiet paste als de zwerver goed in het milieu. Lucy Rinkel had met haar regie alle mogelijkheden, die- het kluchtig gebeüren biedt, ten volle naar voren gehaald. Het fraaie hóteldécor droeg veel bij tot het welslagen. Na afloop volgde een gezellig bal onder leiding van Max Kok, met medewerking van „The Moonlight Serenaders". De klaverjasclub „De Kraaij" hield de laat ste clubavond van dit seizoen. De voorzitter de heer Van der Wolde vond het prettig dat op deze laatste bijeenkomst zo goed als alle leden aanwezig waren. Bij de prijsuitreiking ontving A. Draijer de eerste prijs voor het hoogst aantal punten en H. Bluys de tweede voor de hoogst aan tal marsen. Na afloop dankte de voorzitter allen voor de prettige geest die er steeds heerste en hoopte allen na afloop van het zomerseizoen weer bijeen te zien. De burgemeester van Zandvoort zal zijn eerstvolgend spreekuur houden op Don derdag 1 Mei van 10 tot 12 uur. t Op het laatste oefenuur van het winter seizoen heeft de Bloemendaalse Reddings brigade Zondagmorgen in Stoop's bad te Overveen onderlinge wedstrijden gehouden. Het nummer popduikên en vervoeren werd gewonnen door de heer D. de Lange, die daarmede voor een jaar in het bezit kwam van de wisselbeker. Hij legde de afstand af in 47.5 sec. De heer G. Schuitemaker werd tweede Tn 52.3 see., mejuffrouw M. Donkelaar werd eerst bij de dames in 57..2 seconde. Er werd verder nog een wedstrijd in onder water zwemmen en een afvalrace gehouden, zowel voor de dames- als voor de herenleden van de Reddingsbrigade. Over veertien dagen, op Zondag 11 Mei zal de stranddienst op het Bloemendaalse strand weer aanvangen. Vóór die tijd ko men de leden nog op de algemene verga dering bijeen. Zaterdagmiddag maakte de Buurtver eniging Aerdenhout-Bentveld een excursie naar Leiden ter bezichtiging van het Rijks museum voor Oudheden, naar aanleiding van de lezing die vorige week door de di recteur van dit instituut, dr. D. van Wijn gaarden, voor deze vereniging werd ge houden.- In het museum werd het gezel schap begroet en rondgeleid door de direc teur. De belangstelling ging vooral uit naar de prachtige verzameling beeldhouw werken uit het oude Egypte. Men bezich tigde onder meer een graftombe. Een groot gat in de tombe leverde het bewijs, dat ook in die tijd sommigen het niet zo nauw namen met het eigendomsrecht: zoals dr. Van Wijngaarden vertelde, zijn vrijwel alle graven door inbrekers bezocht, zodat hun „vak" dus ook al zeer oud is. Behalve tal van beelden viel er onder meer nog een grafkapel te bewonderen uit de bloeitijd van het oude Egypte, omstreeks 1300 voor Christus. Het was een interessante excursie, die 'iet zien welke een hoge graad van ont wikkeling de beeldhouwkunst in het oude Egypte bereikte. De voorzitter van de vereniging, mr. A. Bos, dankte aan het slot van de rondleiding de directeur voor zijn uiteenzettingen. GOED WERK VAN DE E. H. B. O. Tijdens de voorwedstrijden om het dis trictskampioenschap Noordholland van de Nederlandse Vereniging voor E. H. B. O., BINNENLAND De politie-rechter in Den Bosch heeft vijf Ambonezen, bewoners van het woonoord „Lunetten" te Vught, veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie weken en twee /Am bonezen tot een gevangenisstraf van zes we ken wegens het opzettelijk vernielen van een barak op Maandag 21 April tijdens een vechtpartij. In Amersfoort hield Zaterdag de Fede ratie van Christelijk Historische Jongeren een algemene vergadering, waarin de mi nister van Justitie, mr. H. Mulderije, het woord heeft gevoerd over de grondwetsher ziening. De Nederlandse Unie van Accountants beeft Zaterdag haar zilveren jubileum in Den Haag gevierd. In een huishoudelijke vergadering werden de heren W. R. Küh te Rotterdam en A. Makkreel te Rotterdam tot bestuursleden gekozen. De wenselijkheid werd uitgesproken, dat spoedig een wette lijke regeling van het accountantswezen tot stand zal komen. Nu de kosten van het Duitse doorreis- visum zijn komen te vervallen, verkeren velen in de mening, dat de noodzakelijkheid van een dergelijk document ook niet meer aanwezig is. Ter voorkoming van misver standen wordt er op gewezen, dat het visum, zoals voorheen, moet worden aangevraagd bij het passenbureau van het Duitse gezant schap. Nieuwe Parklaan 17. Den Haag. De Nederlandse fregatten ..Van Zijll" en „De Zeeuw" zijn Zaterdag in Derrv aan gekomen. waar zij zullen deelnemen aan oefeningen in de verdediging tegen duik boten, die door de N.A.V.O. zijn georgani seerd. Deze manoeuvres duren vier weken. In een demonstratieve bijeenkomst die Zaterdag oftder auspiciën var, de Neder landse Ouderraad bij het openbaar lager onderwijs, de Nederlandse Onderwijzers vereniging en de vereniging ,.Tr "-«ender- wijs" te Utrecht in Tivoli werd 'den js een resolutie aangenomen, waar' kennen wordt gegeven dat de geweldige ing van het aan'al leerlingen de bouw vereist van een zodanig aantal scholen of schoollokalen dat het onderwijs on normale wijze voort gang zal kunnen vinden. De politierechter te Amsterdam heeft vanmorgen de 21-jarige G. J. B. in Blaricum veroordeeld tot 2 maanden voorwaardelijk en een proeft'id van drie jaar Hem was ten laste gelegd dat hij, voor het open raam op bed liggend, met een windbuks op twee jon getjes heeft geschoten. Een van dit tweetal, de 7-jarige F. v. d. K.. werd door een ko geltje in zijn linkerrog getroffen, met het gevolg dat hij met dit oog niet meer kan zien. HAARLEM EN OMGEVING Onderdelen van de Nationale Reserve uit de districten Noordholland Noord en Zuid. de Reserve Grensbewaking, de Reserve Rijkspolitie uit de districten Amsterdam en Alkmaar, de Reserve Gemeentepolitie uit de hoofdstad. Alkmaar. Bloemendaal. Haarlem, Heemstede, Den Helder. Hilversum, Huizen, Koog aan de Zaan. Krommenie, Laren, Nieuwer-Amstel, Velsen. Wormerveer. Zaan dam. Zaandijk en Zandvoort hebben Zater dagmiddag in de hoofdstad een défilé ge houden. gevolgd door een mars in het cen trum van de stad. De Haarlemse Middenstandscentrale heeft er bij alle winkeliers in Haarlem en omliggende gemeenten op aangedrongen hun zaken op Koninginnedag en oo de nationale feestdag des middags te sluiten. welke Zaterdag te Beverwijk zijn gehou den, veroverde Heemstede I de tweede prijs en Heemstede II de vijfde prijs. Bei de ploegen prijkten nog voor Haarlem op de ranglijst. Zaterdagavond hield het PTT-personeel uit de Bollenstreek met zijn vrienden een gezellige feestavond in gebouw Rehoboth. Er was Tyroolse muziek door de Edelweiss Kapel der N.V.P.T.T. uit Leiden, afgewis seld met toneelspel te weten de een-aeter „De Sportman" Een orkestje van de Kapel zorgde .voor de muziek bij het dansen. De V.V.V.-étalagewedstrijd in Hillegom blijkt een groot succes te zijn geworden. Vele winkeliers hebben, nu ook veel vreemdelingen de streek bezoeken, aan het welslagen van het jaarlijks bloemenfeest medegewerkt, zodat de jury bij de beoor deling der étalages geen gemakkelijke taak heeft gehad. Het resultaat van de étalage wedstrijd is geworden in afdeling A (waar het beursmotief als uitgangspunt was ge nomen): le prijs: P. W. v. Houweningen, 2e prijs: C. G. v. Dam, Hoofdstraat 172; 3e 'prijs Coöp. „Onderling Belang" Hoofd straat; drie firma's kregen een eervolle vermelding. Afdeling B (vrij idee): le prijs Fa. Schulte Kaperjans, Hoofdstraat 1Ö8; 2e prijs N. Veldhuis, Mariastraat 4; 3e prijs: Fa Ketel, Hoofdstraat 52. In deze afdeling kregen zeven firma's een eervolle vermelding. De aan deze étalagewedstrïjd verbonden wedstrijd voor het publiek sluit op 3 Mei. Zaterdagmiddag omstreeks één uur brak brand uit in de schuur van de boerderij van de gebroeders Van Beynum aan de Spieringweg. Doordat enige kinderen met lucifers speelden, vatte een partijtje hooi vlam en binnen korte tijd stond de schuur in lichter laaie. De brandweer uit Hoofd dorp was binnen enkele minuten ter plaatse en trad onmiddellijk krachtdadig op, waardoor het gelukte het belendende perceel alsmede de inboedel te behouden. Door overvliegende vonken ontstond even eens een begin van brand op een der daken van de graanschuren van de fa. Van Wijk en Kortlever. De brandweer wist echter het gevaar in de kiem te smoren. De schade bedraagt ongeveer 50.000, welke gedeeltelijk door verzekering wordt gedekt. Een varken is in de vlammen om gekomen. Een technisch beter spelend ETO heeft toch geen kans gezien van Animo te winnen. Direct na de aftrap maakte de verdediging der gasten een fout. Een teruggespeelde bal nasseerdc zacht de doellijn. Enkele minuten later beoordeelde de doelman der bezoekers de bal verkeerd en Animo vergrootte de voorsprong (20) De bezoekers bleven in de meerderheid en enige malen moesten paal en lat te hulp komen. Na de hervatting volgde hetzelfde spelpeil met steeds de Hoofddorpers in de aanval. Bij een uitval bracht de rechtsbinnen der gastheren de stand op 3—0. Niettegenstaande deze achterstand bleef de wedstrijd het aan schouwen ten volle waard. Met een geflat teerde zege kwam het einde,

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7