KOLKJE Werken van Haarlemse componisten zullen in de Vleeshal klinken VLIEGEN IS GOEDKOPER DAN UDENKT Jaarverslag der Nederlandse Bank De radio geeft Woensdag Militaire parade op de Dreef Wel een optocht in de Sportweek Haarl. Autorijschool Schip van de Holland- Amerikalijn in brand Die zagende pijnen PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE DINSDAG 29 APRIL 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Concert ter viering van tzveede lustrum van de Haarlemse Muziekbibliotheek Stille tocht naar Westerveld op drie Mei De opgravingen in Spaarnwoude Sporen van een gracht gevonden Orgelconcert in Grote Kerk Figee is ruim van orders voorzien Rechtsherstel Joodse fondsen Burgerlijke stand van Haarlem Belangwekkende lezing over Franse muziek Op de eerste reis De Muziekafdeling van de Haarlemse Stadsbibliotheek en Leeszaal bestaat op 1 Mei tien jaar; een feit om op bijzondere wijze te herdenken door de velen voor wie deze instelling van buitengewoon 'belang is geworden. Er is in die tien jaren in het gebouw aan de Pandpoort een soort ge meenschap ontstaan van Haarlemse be roepsmusici en dilettanten. Men zal er dan ook zeker prijs op stellen deze cultuur haard en zijn steeds hulpvaardig personeel en laat ik dan vooral de bibliothecaresse mej.Reeser noemen op deze hei-den- kingsdatum dankbaar te huldigen. Een goede gelegenheid om het instituut in het centrum der belangstelling te plaatsen, het geen waarschijnlijk velen, die aan muziek beoefening doen en de weg naar het Pand- gebouw met zijn muziekschatten nog niet kennen, tot de gelederen der trouwe be- zoekei-s van de bibliotheek zal doen toe treden. Het begin van de instelling was vrij be scheiden voor een openbare bibliotheek: men beschikte slechts over 1800 nummers. Doch na tien jaren is de verzameling uit leenbare nummers-partituren, bladmuziek, boeken over muziek aangegroeid tot 8000. Dat is voor een muziekbibliotheek nog wel niet verbijsterend, maar toch wel respectabel. In ieder geval is liet voor velen een uitkomst in deze tijd, nu het aan schaffen van muziek een zeer dux-e lief hebberij is, dat men voor het luttele bedrag dat het lidmaatschap kost uit 8000 num mers een keuze kan komen doen. Erj, het bezit groeit natuurlijk nog steeds. Het is altijd interessant bij een bezoek aan de bi bliotheek op een aparte tafel de nieuw aangeworven werken uitgestald te zien. Juffrouw Reeser weet het bedrag dat haar voor uitbreiding ter beschikking staat voor treffelijk te besteden. Zij zou echter meer willen doen en hoopt dat het in het leven geroepen „muziekfonds", gespekt door vrij willige bijdragen, haar in staat zal stellen de catalogus te vèrrijken. Natuurlijk rekent zij ook op de vrijgevigheid van de Haar lemmers, die hun muziekkast willen oprui men of van niet gebruikte stukken ontlas ten. De schoonmaaktijd biedt daarvoor een geschikte gelegenheid. Donderdagavond 1 Mei zal de herden king van de stichting plaats hebben in de Vleeshal, dus niet (zoals eerder bekend werd gemaakt) in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum, daar deze het aan tal belangstellenden, die zich reeds gemeld hebben, niet zou kunnen bevatten. Er zal in de Vleeshal een gelegenheidsconcert Vertrektijden van diverse groepen De commissie „Nationale Herdenking", afdeling Velsen heeft haar plannen voor de avond van de derde Mei, die dit jaar als nationale doden-gedenkdag geldt, uitge werkt. Herdacht zullen worden de mili tairen van de Nederlandse Strijdkrachten, de zeelieden, de verzetsstrijders(sters), de geallieerde militairen en alle overigen, die waar ook ter wereld in de jaren van de oorlog te land, ter zee of in de lucht voor de vrijheid van het Koninkrijk zijn gevallen, dan wel als Nederlander of als Nedeidands onderdaan ten gevolge van tegen hem gerichte vijandelijke actie zijn omgekomen. Van des avonds 18.00 uur af zullen van alle openbare gebouwen, particuliere wo ningen en vaartuigen de vlaggen halfstok worden gehangen. Ieder zal kunnen deelnemen aan een stille tocht naar Westerveld. Verti-ektijden: IJmuiden en IJmuiden-O. van het Monu ment Plein 194045 te 19.00 uur; Driehuis van Katholieke Kerk te 19.30 uur; Velsen- N. en Velsen-D. van Pontplein Zuidzijde te 19.00 uur; Santpoort-Station van Stations plein te 18.45 uur; Santpoort-Dorp van Fr. Netscherlaan te 18.45 uur. ADVERTENTIE LEVERT's een uitzonderlijk lijn apéritif t 5.50 per liet HILVERSUM I, 402 M. Nationaal programma. 7.00 Gelukwens namens de omroep door mr. L. A. Kesper. 7.07 Nieuws, 7.22 Meisjes koor. 7.45 Platen. 8.00 Herhaling gelukwens namens de omroep door mr. L. A. Kesper. 8.07 Nieuws. 8.22 Koperkwartet. 8.35 Lichte muziek. (In de pauze: Feestvreugde per draad, telefoongespreken met Oranje-Co- mité's). 9.00 Voor zieken. 9.35 Piano. 9.50 Nederlandse volksliedjes. 10.00 Morgendienst. 10.30 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Orgel. 11.40 Reportage défilé voor Paleis Soestdijk. 12.00 Militaire kapel. 12.30 Weer bericht. 12.33 Amusementsmuziek. 12.55 April 1942: Prins Bernhard bezoekt Canada en Amerika. 13.00 Nieuws 13.15 Carillon. 13.25 Mannenkoor. 13.40 Pianoduo. 14.00 Over Geuzenliedboek en Gedenkklank, causerie. 14.15 Kamerorkest en soliste. 15.00 Gevarieerd programma. 16.00 Platen, xo.iö tveyunagco militaire parades. 17.00 Orkest en solist. 17.45 Koninginnedagviering op Nieuw-Guinea. 18.00 Nieuws. 18.15 Metropole-orkest, koor en solisten. 18.40 Bezoeken van de Koningin en de Prins aan het buitenland. 19.00 Dit is mijn lievelingsmelodie, enquête. 19.40 Feestkrant. 20.00 Nieuws. 20.08 Oranje-avonden. 21.05 Is Nederland denkbaar zonder Koningshuis?, discussie. 21.35 Oud-Nederlandse liederen. 22,00 Nederlands feest in Holland (Michigan) 22.30 Cabaret. 23.00 Klok 23.01 Nieuws. 23.15 Marinierskapel. 23.50—24.00 Dagsluiting. HILVERSUM II, 298 M. Nationaal programma 7.0010.00 Zie Hilversum I. 10.00 Platen. 10.30 KRO-uitzending: Platen en toespraak. 11.0024.00 Zie Hilversum I. TELEVISIE (Na-ionaal piogramma) 10.1511.15 Reportage défilé voor het paleis Soestdijk; 20.15—21.15 Bezoek Ko ninklijk Paar aan de Verenigde Staten. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Cabaretliedjes. 12.30 Weerbericht. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14,00 Schoolradio. 15.30 Kamermuziek. 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 en 17.30 en 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor soldaten 19.00 Nieuws. 19.30 Zang en piano. 19.50 Feuilleton 20.00 Orkest. 21.00 Actualiteit. 21.15 Ethnische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Instrumentaal kwintet. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. worden gegeven door Haarlemse beroeps musici, trouwe bezoekers van de biblio theek, die een programma zullen uitvoe ren dat nagenoeg geheel is gewijd aan werk van Haarlemse componisten, name lijk Sas Bunge, Gé Michels, Bob van Mar ken, Hendrik Andriessen, Ludwig Otten, Jan Mul en Albert de Klerk. Een origineel idee, dat duidelijk te ken nen geeft dat de Haarlemse muziekbiblio theek met de scheppende en herscheppen de toonkunst in onze stad een sterk ver band vormt, dat de levende kunst ten goede komt. JOS. DE KLERK Morgen zal een militaire parade worden gehouden, waaraan het regiment zware luchtdoelartillerie „Ypenbui-g", de drum band van dit regiment, de S.A.A.T. en I- R.A.A.T. zullen deelnemen. De troepen zullen om half elf op het Zuidelijkste ge deelte van de Heemsteedse Dreef worden geïnspecteerd door de garnizoenscomman dant, de luitenant-kolonel J. W. A. Stout. Om elf uur zal deze op de Haarlemse Dreef voor het gouvernementsgebouw het défilé afnemen. Paradecommandant is ma joor E. A. de Jong. Bij de opgravingen door de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (on der leiding van mevrouw De Raaf uit Heemstede) in de grond van de heuvel waarop het oude kerkje van Spaarnwoude staat, zijn sporen van een ringvormige gracht gevonden, die vermoedelijk in de middeleeuwen gediend heeft ter afschei ding van de akker Gods. In de vulling van de vroegere gracht, waarvan een klein ge deelte werd uitgegraven, werden ontel bare fragmenten van aardewerkscherven van kogelpotten en vroeg en laat steengoed uit de middeleeuwen gevonden. Daarbij waren ook enkele gave exemplaren. Alle vondsten zijn in het kerkje voor bezoekers tentoongesteld. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Donderdag 1 Mei des middags van 34 uur door George Robert luidt: 1. Fantasie op den 2en modus. Charles Guillet 2. Pastorale, J. S. Bach 3. Prélude, Fugue et Variation. César Franck 4. a. Méditation; b. Frangaise (uit „Suite frangaise), Jean Langlais 5. Sonata da chiesa. Tema con variazioni e finale, Hendrik Andriessen ADVERTENTIE Een beetje poëtisch gestemd vandaag? Behoefte aan de kleine goede, (en niet eens dure) dingen des levens? Behoefte aan de goede, kleine roman- tische dingen, die direct onder Uw be reik liggen? Een glas wijn in de zomeravond er gens in de tuin van een witte herberg? Een wandeling door „berg en dal" kleine dorpen; vriendelijke mensen; een muziekje; een droom-met-open-ogen aan een glanzend meer t Een morgen in de bergen met pare lend zonlicht? Een avond in een kleine stad met' de zoetgeurende schemering aarzelend in bochtige, smalle, stille stra ten? Een fontein die klatert in de stilte Een pleintje met een wijnhuis met stoe len voor de deur? Een beetje verlangen naar zoetvloei ende muziek in een stad vol van de «choonste barok?.... Salzburp? Een hotelkamer die uitzicht geeft op bergen en dalen onder een koele goud blauwe hemel?..,, Tyrol? Salzkammergut? (Da kann man gut lustig sein. Een stad zo licht en sierlijk en speels als Wenen? Een beetje poëtisch vandaag? Eens een liedje-op-de-luit inplaats van de deun der dagelijkse dingen? In drie letters krijgt ge het antwoord op Uw dichterlijke verlangen: KLM. Het is eigenlijk allemaal zo eenvou dig, nietwaar? PH1LIAS Laat Uw reisbureau bet U voorrekenen Na afschrijvingen ad f504.625 (f406.320) en reservering van f 75.000 (onv.) heeft de N.V. Haarlemse Machinefabriek voorheen Gebr. Figee te Haarlem over 1951 een saldo winst behaald van f113.015 (f98.998). Voor gesteld wordt een dividend van VA procent (7 pet.). De gang van zaken stemt tot tevre denheid, aldus het verslag. Het aanbod van geschoolde arbeidskrachten voor de afdeling constructie blijft nog steeds gering. Met de ingebruikneming van drie nieuwe hallen zal voorlopig zoveel ruimte worden gewonnen, dat de aanvankelijk geprojec teerde bouw van twee nieuwe grote constrüc- tiehallen voorhands achterwege kan blijven. In 1951 zijn verscheidene belangrijke óp- drachten verworven, zodat Figee voor de eerste twee jaren nog ruim van orders is voorzien. Voor de rechtbank te Den Bosch is Maan dag tegen de gemeente Boxtel een geldboete van 5000" geëist. Volgens de dagvaarding zou dè gemeente Boxtel een aantal woning wetwoningen hebben laten bouwen zonder dat voor de bouw schriftelijke goedkeuring van het rijk was ontvangen. Het betreft een con tingent van 42 \yoningen. ADVERTENTIE Gezien de somtijds geringe belangstelling voor de optocht, welke als traditionele opening van de Haarlemse Sportweek ieder jaar werd gehouden, meende het uitvoerend comité van de commissie tot het organiseren van een Sportweek, zij het met spijt, er toe te moeten besluiten dit evenement voor de Sportweek 1952 niet in het programma op te nemen. Nadien bereikten het comité echter zoveel verzoeken van verenigingen om de optocht toch door te laten gaan, dat zij hieraan gehoor wil geven. Het vertrouwt er op, dat de aanmelding voor het deelnemen aan de optocht dermate groot is. dat de her ziening van het besluit alleszins gemoti veerd is. De optocht wordt gehouden op Zaterdag 7 Juni, de opstelling is op het Phoenix- terrein en de afmars 18.30 uur. Korte route naar de Grote Markt, défilé langs bordes en zonder opstelling of opmars weer naar de plaats van opstelling. De vaandels en vlaggen van alle vereni gingen komen daarna in marsorde achter één van de tamboerkorpsen terug naar de Grote Marki voor de officiële openingsplechtigheid. Tussentijds zal op de Grote Markt het zo genaamde „Sportvariété" gehouden worden. Verenigingen of groepen kunnen zich voor 10 Mei aanmelden bij het secretariaat, geves- tiged bij de Gemeentelijke Dienst voor Lichamelijke Opvoeding, Stadhuis. De afdeling rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel heeft uitspraak ge daan in drie effectenprocedures. De voor gedepossedeerden gunstige uitspraak van de afdeling effectenregistratie is door de afdeling rechtspraak bekrachtigd. De uit spraak werd gedaan in enige gevallen van hoger beroep, ingesteld door de tegenwoor dige bezitters van door Lipmann-Rosen- thal, Sarphatistraat, (LIRO) verkochte certificaten van Amerikaanse effecten, te gen beslissingen van de afdeling effecten registratie, waarbij gedepossedeerden van certificaten in hun eigendom waren her steld. HAARLEM. 28 April 1952 ONDERTROUWD: 28 April. W. van der Landen en C. J. Janssen; M. A. Ligthart en C. J. Vermeer; C. Rol en W. J. M. Boot. BEVALLEN van een zoon: 25 April. J. BeiderBonkenburg: 26 April, M. P. Blok dijk—Tho'.en; M. C. Groeneweg—Bokken; H. C. van UdenBonfrer; 27 April, M. W. van den Endevan der Schoot. BEVALLEN van een dochter: 26 April, H. J. Akkermans—Hollink: J. W. Hofman—van Gog; M. K. van Wi.jkHeidenreich; 27 April, J. B. KarsdorpBlok; M. J. van Reeden Fortgens: M. C. LeuvenTresoor; A. M: de Korte—Hulsebos; 28 April, H. va- Norden Oudshoorn; J. M. SweijenWempe. OVERLEDEN: 25 April, G. H. Terharst, 90 i„ Ripperdapark: J. E. BuijtinkVork. 77 i.. Leidsevaart: G. Halbersma. 17 j„ Jan van Galenstraat; 26 April. M. Schoutenvan Bil- derbeek, 84 j., Kenaupark; G. M. van Duijn, 52 j., Parklaan; A. Burger, 88 j., Kenaupark. Op Woensdagavond 30 April spreekt de vermaarde Franse wijsgeer Vladimir Janké- lévitch, Hoogleraar aan de universiteit van Rijsel. in gebouw Domi te Overveen voor „Les conférences frangaises" over „De Franse muziek en de muze van de rhapsodie". Pro fessor Jankélévitch nam gedurende de oor log actief deel aan het verzet. In zijn filosofische denkbeelden is hij enigszins verwant aan de zogenaamde existentialisten,^ onder meer door de nadruk die hij op de negatieve kant van de werkelijkheid legt. Zijn stelling is dat de mens moet trachten zijn innerlijke chaos met de subtiele midde len, waarover hij beschikt, tot harmonie te brengen door de deugd te beoefenen en zich open te stellen voor de kunst. Het is dan ook te hopen dat de viering van Koninginnedag geen beletsel zal vormen voor een bevredi gende opkomst naar zijn ongetwijfeld be langwekkende uiteenzettingen, te meer daar deze psycholoog en musicoloog bekend staat als een brülante spreker. ADVERTENTIE Plein 33 - Tel. 13000 Prosp op aanvrage De Nederlandse en Japanse regeringen zijn overeengekomen, dat hun wederzijdse vertegenwoordigingen de status van ambas sade zullen bezitten. Nederland zal te Tokio worden vertegenwoordigd door de heer P. E. Teppema. J (Van onze financiële medewerker) In een respectabel boekwerk heeft de president van de Nedei-landsche Bank weel een instructieve beschrijving en een ana lyse van de economische gebeui'tenissen gedurende 1951 gegeven waaraan hij enkele zeer interessante conclusies toe voegt. Wat de betalingsbalans betreft is er een opmerkelijk verschil tussen de cijfers van het eerste en het tweede halfjaar. In het eerste een tekort van 792 millioen op de lopende rekening, in het tweede een over schot van 540 millioen, zodat een tekort resteert van 252 millioen tegenover 1091 millioen in 1950. Het vei-slag wijst er op, dat gewaakt moet worden tegen vooi'barige conclusies gezien velerlei, toevalligheids elementen. Op het Nederlandse vracht-passagiers schip „Dongedijk" van de Holland-Ame- rike-Lijn (10.942 ton) is brand uitgebro ken toen het gemeerd lag aan de Ballan- tyne-pier te Vancouver. Brandweerlieden en leden van de bemanning bestreden het vuur, dat na een uur beperkt was tot de machinekamer en ruim 3, waarin zich 37 Britse auto's bevinden. Zes sleepboten la gen klaar om het schip buiten de haven te brengen als de brand niet te bedwingen zou blijken. Het schip was op zijn eei-ste reis. Door het bluswater ging de „Dongedijk" zware slagzij naar bakboord maken. Men liet toen de lege olietanks aan stuurboord vollopen om de slagzij op te heffen. Er worden grote hoeveelheden water in de brandende machinekamer gespoten. Twee uur na het eerste alarm woedde de brand nog in de machinekamer en ruim 3. De brand is vei-moedelijk ontstaan doordat een vonk in wat olie viel. Na twee-en-een-half uur was men het vuur meester en kon een begin worden ge maakt, het schip, dat 14 graden slagzij maakte, weer recht te krijgen. Bij het blus- singswerk, waarbij gebruik wei-d gemaakt van schuimblusapparaten, raakten twaalf brandweei-lieden door de rook buiten ken nis. Geen van hen behoefde echter naar het ziekenhuis te worden overgebracht. De „Dongedijk" was Zondagavond uit Rotterdam te Vancouver aangekomen. De „Dongedijk" van de Holland-Ame- rika-Lijn is de vroegere „Delftdijk", die na een algehele vernieuwing te hebben ondergaan op 12 Januari zijn technische proeftocht maakte. De „Dongedijk" biedt accommodatie voor 52 eerste klas passagiers, die ondergebracht kunnen worden in acht eenpersoonshutten, .tien tweepersoonshutten en acht drieper- soonshutten. Voorts zijn er voor de passa giers salons, bestaande uit een lounge en een rookkamer met bar, alsmede een eet zaal. v Ondanks de toevallige factoren, mag tocli op een aanmerkelijke verbetering van onze betalingsbalanspositie worden ge wezen en de president van de Nederland- sche Bank komt tot de conclusie dat zonder die factoren de betalingsbalans over het tweede halfjaar op de lopende rekening in evenwicht was. Zeer belangrijk is de verhoging uit de inkomsten van het dienstenverkeer, welke in 1951 een netto-bate van 1187 millioen opleverde tegen 975 millioen in 1950. De baten waren voldoende om bijna 15 per cent van de goedereninvoer te betalen. Dollartekort De balans van de lopende rekening voor het dollarverkeër wijst een groter tekort aan, namelijk van f 656 millioen. tegen 430 millioen in 1950. Nu mag worden aangenomen dat het algemene betalings balansprobleem is opgelost, bijft het dollar-, tekort een. van de moeilijkste problemen waarmee de Nederlandse volkshuishouding is geconfronteerd. Het kan door Interne Nederlandse maat regelen niet worden opgelost, het is tot op zekere hoogte een West-Europees pro bleem. „Dit dollai-probleem", aldus het verslag, „kan geen aanvaardbare oplossing vinden, als Amerika niét bereid is om naast grond stoffen, opk eindproducten en diensten op ruime schaal in betaling fë nemen vöör zijn voor de niet-dollarlanden zo essentiële leveringen. Indien de Amerikaanse han delsbelemmeringen verhinderen dat er tus sen de V.S. en Europa een hoog peil van goederenuitwisseling wordt ontwikkeld, kan dit niet anders dan een voortdurende bedreiging blijven voor een hechte Atlan tische gemeenschap. Deze kan- niet geba seerd blijven-op eenzijdige schenkingen De vraag of - het regeringsprogramma aanleiding geeft tot een toestand van defla-. tie,-die even ongewenst is als de vooraf gegane-toestand van inflatie, wordt door de presiden/t ontkennend beantwoord Voor de toekomst is eerder te vrezen dat de overheid de neiging zal vertonen op nieuw een beroep op inflatoire financie ringsmiddelen te doen, dan dat zij door overmatige overschotten de schaal van het monetaire evenwicht in deflatoire richting zou doen omslaan. Het ogenblik nadert, waarop het be drijfsleven de herinvestering niet meer uit lopende afschrijvingen en onverdeelde winsten kan financieren. Daarom is door stroming van ondernemersinkomen naar privaatinkomen en kapitaalmarkt noodza kelijk in welk verband de president her nieuwde overweging vraagt van maatrege len als loonstop dividendstop en rente- gamma, welke bij het optreden van defla- toire invloeden storend kunnen werken, ADVERTENTIE van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende verdre ven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apo thekers en drogisten 0.95. 2.40 en 8. 24. Na enig overleg besloot Panda zijn werkzaamheden te beginnen bij het bord, dat het verste van de vuurtoren verwijderd was, om ze dan langzamerhand allemaal af te werken. Op dit speciale bord stonden onaangename woorden als: LEVENSGE VAAR! GA TERUG! WIJ STAAN NER GENS VOOR IN! en dat opschrift werd nu met bekwame hand weg gewerkt-door Panda, die van plan was er iets voor in de plaats te zetten als: „Treedt nader! Welkom!" Maar hij was nog maar nauwe lijks flink aan de gang gegaan, of er ge beurde iets dat zijn aandacht afleidde.... hij hoorde namelijk duidelijk iemand die „Psssstzei. Hij keek om zich heen, maar ontdekte niets; en hij wilde juist maar weer doorwerken, toen hij ten twee de male hoorde: „Psssst!" Eerst toen ont dekte hij een mannetje dat zich daar tus sen het struikgewas had opgesteld en die -nu angstig tussen de bladeren door keek. Zeghè..", fluisterde deze nu schor, „is het daar werkelijk zo gevaarlijk als op die borden staat?" „O welnee!", riep Panda la chend uit. „Kom maar te voorschijn, hoor! Het is hier leuk! Waarom ligt u daar tussen de struiken?" „Ik ben journalist De Sap- pelaer", legde de ander uit, „en ik moet een stukje over deze vuurtoren schrijven omdat er gemompeld wordt dat er hier rare dingen gebeuren.maar ik durfde niet dichter bij te komenEen jour nalist! Een journalist, die er op uit was gestuurd om iets te schrijven over wat er in de vuurtoren aan de hand was! Dat was net de persoon die Panda moest hebben! Opgegeven. De Amerikaanse marine heetst het zoeken naar de 176 vermiste zee-» lieden van de „Hobson", de torpedo- bootjager, die op de Atlantische oceaan in botsing is gekomen met het vlieg- dekschip „Wasp", opgegeven. Valse noodkreet. Britse scheepvaartauto riteiten, die een geheime radiozender trachten op te sporen, die sinds twee maanden valse SOS-berichten uitzendt, hebben meegedeeld, dat de zender zich op ongeveer acht mijl van Ostende aan de Belgische kust moet bevinden. Het. onderzoek wordt voortgezet. Maandag middag werden wederom SOS-signalen opgevangen, waarin gezegd werd, dat een schip ter hoogte van de kust van Kent op een wrak was gestoten. De reddingboot van Ramsgate werd gealar meerd, doch voer niet uit, omdat men aan de juistheid van de boodschap twijfelde. Het bleek, dat er inderdaad geen schip bestaat met de in het be-, richt genoemde roepletters. In de. af gelopen twee maanden zijn verschei dene valse SOS-berichten opgevangen, waardoor reddingboten vergeefs zee kozen. Botsing. Bij een gevecht in de omgeving van de desa Blado (25 kilometer ten Zuidoosten van Pekalongan) tussen In donesische militairen en bewapende verzetslieden zijn vorige week 50 doden gevallen, aldus bericht de correspon dent van Aneta te Semarang. De om vang van de bende werd door militaire autoriteiten geschat op 200 man. De militairen verloren 20 man, de politie 3 en de bende 24. Voorts vielen 3 slachtoffers onder de bevolking. De bende werd tenslotte door de militairen in Westelijke richting opgejaagd over de rivier Sumilir. Bezuiniging. Vandaag zijn te Parijs twee regeringsdecreten gepubliceerd, waarbij de regeringsuitgaVen^ met 110 milliard francs worden verminderd en credie- ten ten bedrage van 95 milliard francs worden geblokkeerd. De begroting voor burgerlijke wederopbouw werd ver minderd met dertien procent. De be groting voor onderwijs werd eveneens verlaagd. Er werden voorts bezuinigin gen ingevoerd voor de overzeese ge bieden, oorlogsschade, vervoer en openbare werken. Verklaring. De Sovjet-ambassadeur te Washington, Alexander Panjoesjkin, heeft in een verklaring het Japanse vi-edesverdrag en het Japans-Ameri kaanse veiligheidsverdrag „de voorbe reiding van een nieuwe oorlog in het Verre Oosten" genoemd. De verklaring werd een half uur na het deponeren van het verdrag uitgegeven. Wie kaatst. In een radio-rede heeft veld maarschalk Sir William Slim, chef van de Britse imperiale staf, verklaard, dat iedere aanvaller, die dwaas genoeg zou; zijn om boven Engeland een atoombom te laten- ontploffen, 20 atoombommen op eigen gebied geworpen zou krijgen. Woord en daad. Premier Churchill heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat hij voorlopig niet van plan is een minister voor Europese Zaken te benoemen. De Labour-afgevaardigde Walker zei, dat op de laatste bijeenkomst van de Raad van Éuro.pa te Straatsburg alle conser vatieve afgevaardigden voor het in stellen van zulk een ministerie hadden gestemd. Churchill antwoordde: „Er is verschil tussen het woord en de daad. Er zou dan nóg een bureau bij moeten komen en er zijn er al zoveel op het ogenblik." Kroning. Officieel wordt meegedeeld, dat Koningin Elizabeth van Engeland op 2 Juni 1953 zal worden gekroond. Met de voorbereidingen zal men waarschijnlijk spoedig beginnen. De kosten van de ge beurtenis zullen waarschijnlijk een mil lioen pond sterling bedragen. Alleen het voor de plechtigheid gereed maken van de Westminster Abdij zal drie tot vier maanden vergen. Verlaging. De commissie voor buitenland se betrekkingen van de Amerikaanse Senaat heeft zich bij stemming uitge sproken voor besnoeiing van Truman's program voor hulp aan het buitenland met één milliard dollar. Het door Tru man voorgestelde bedrag was 7.9 mil liard dollar. Senator Tom Connally, de democratische voorzitter van de com missie zei, dat de verlaging, die neer komt op 12.66 procent, procentsgewijze zal worden verdeeld over alle posten van het wetsontwerp. Connally zei, dat hij het na de verlaging een goed wets ontwerp vond en dat het naar zijn me ning door de senaat zou worden aan genomen. Voor de zekerheid. De West-Europese ko pers van Amerikaanse strategische goe deren zullen van 1 Mei af invoercertifi- caten moeten overleggen, die voorzien zijn van een verklaring van hun rege ring, waarin officieel de verzekering wordt gegeven, dat de goederen zonder machtiging niet zullen worden heruitge- voerd. De Amerikaanse autoriteiten hebben bekendgemaakt, dat aanvragen voor vergunningen voor de uitvoer van strategische goederen naar tien Euro pese landen voortaan van deze certifi caten vergezeld moeten gaan. Tot deze tien landen behoort óok Nederland. Onderzoek. Alvin O'Konski, republikeins lid van de commissie van het Huis van Afgevaardigden, die een ondei-zoek heeft ingesteld naar de massamoord, die in de afgelopen oorlog in de bossen van Katyn nabij Smolensk, op vijftienduizend Poolse officieren en intellectuelen is ge pleegd, verklaarde Maandag bij zijn aankomst uit Parijs op het vliegveld van New York, dat de commissie het lid van het Amerikaanse hooggerechtshof Robert Jackson zal vragen waarom er ten tijde van de te Neurenberg tegen (Duitse) oorlogsmisdadigers gevoerde processen, niet tevens een onderzoek is ingesteld naar deze massale afslachting. Jackson was bij de processen te Neuren berg leider van de Amerikaanse open bare aanklagers. O'Konski zeide dat de commissie bij haar onderzoek heeft be vonden, dat de Russen deze massamoord zouden hebben gepleegd. In het oude stadsgedeelte van Groningen aan de Lage der Aa is een felle brand in een woning ontstaan, doordat vermoedelijk een theelichtje omviel. Toen de brandweer arri veerde waren de vlammen reeds tot de boven ste verdieping doorgedrongen en waren ook de aangrenzende percelen in gevaar. Zij wist echter uitbreiding te vermijden. De woning is geheel uitgebrand.De blussingswerkzaam- heden werden bemoeilijkt door de compacte bouw van dit stadsgedeelte.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2