Westelijk protest tegen de aanval op Frans toestel door MIG-jagers In Bolivia aan bewind komen eenvoudiger dan eraan blijven Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Geallieerden zijn bereid tot een compromis in Korea Binnenlandse Zaken goedgekeurd Wijzigingen in de omzetbelasting Volgens de Russen vloog de machine buiten de luchtvaartcorridor Duitsland wil Rijnvaart in eigen hand houden Vordering staalindustrie onwettig verklaard Het woord is aan Estensoro voor moeilijk probleem om zijn woorden waar te maken Tarief wordt voor enkele artikelen verlaagd Gas in een scheepstank kostte man het leven Tik op Trumans vingers Jarige Koningin verrast door bloemenmozaiek Bibliotheek van Kloos in veiling gebracht EERSTE KAMER Stratocruiser vermist 66e JAARGANG No 248 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 30 A PRIL 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 101 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijksbeh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Pakistan heeft zich ten doel gesteld haar economie in de komende zes jaren te reor ganiseren en te moderniseren. Met hulp van de UNO is met de uitvoering van het zesjarenplan begonnen. Grote woestijnge bieden zullen kunstmatig worden bevloeid, nieuwe havenwerken aangelegd, betere uitrusting en effectievere exploitatie van de mijnen, de katoen- en de jute-industrie voorbereid. Huisvesting, onderwijs en ge zondheidsdiensten worden eveneens gemo derniseerd. Met dit plan zal ongeveer 800 millioen dollar gemoeid zijn. Het Westen van Pakistan is een bijzonder droog gebied, dat afhankelijk is van waterbronnen bui ten de grenzen. Unesco specialisten wijden daarom Pakistaanse natuurkundigen in de geheimen van het „regen maken" in. Op de foto: enkele der Pakistaanse geleerden bij proeven met „droog ijs" dat de grond stof voor kunstmatige regen is. WASHINGTON (Reuter). Te Wash ington wordt van gezaghebbende zijde ver nomen, dat de U.N.O.-strijdkrachten geen bezwaar zullen maken tegen de aanleg van vliegvelden in het door de Noordelijken be heerste gedeelte van Korea gedurende een wapenstilstand, indien laatstgenoemden in stemmen met het niet-terugzenden van twee vijfde gedeelte der zich in geallieer de handen bevindende Noordelijke krijgs gevangenen, die bezwaar hebben gemaakt tegen terugkeer. Indien het overblijvende drievijfde ge deelte der Noordelijke krijgsgevangenen wordt teruggezonden zal dit aantal toch nog hoger zijn dan het totaal der zich in Noordelijke handen bevindende geallieer de en Zuid-Koreaanse krijgsgevangenen. Een ander punt, waarover nog geen over eenstemming is bereikt, is de Noordelijke eis dat de Sovjet-Unie vertegenwoordigd zal zijn in de in te stellen neutrale commis sie, die toezicht zou moeten houden op dei juiste naleving der wapenstilstandsbepa lingen. Van dezelfde gezaghebbende zijde is te Washington vernomen, dat de verbonde nen Maandag te Panmoendjom een lijst hebben overgelegd met de namen der lan den, die zij in deze commissie vertegen woordigd zouden willen zien. Men wilde echter niet mededelen welke staten zijn genoemd. Men heeft in de laatste tijd als mogelijk heid horen opperen dat de U.N.O. wellicht zou kunnen instemmen met het opnemen Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze editie meldden, is gisterochtend een lijnvliegtuig van de Air France boven de Russische zóne van Duitsland door Russi sche straaljagers beschoten. Twee Duitse passagiers en de steward werden gewond. De aanval geschiedde bij Könnern, ten Zuid-Westen van Berlijn, door twee Mig- 15-toestellen, die de Franse DC-4 eerst van 7000 naar 2500 voet drongen en daarop het vuur openden. De machine werd door mi trailleur-kogels en granaten zo zwaar be schadigd, dat zij met moeite het Berljjnse vliegveld Tempelhof kon halen. De gewon den maken het goed. De drie West-Berlijnse commandanten hebben bij de Russische autoriteiten gepro testeerd tegen de beschieting van het Fran se vliegtuig. De Westelijke geallieerde autoriteiten hebben een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de DC-4 van de „Air France" binnen de luchtcorridor van Frankfort door de Russische jagers werd aangevallen. In een te Frankfort dloor de „Air France" uitgegeven communiqué wordt meegedeeld, dat het toestel met kanonnen en machine geweren is beschoten, waardoor een ben zinetank werd doorboord. In het toestel werd een ware ravage aangericht. Volgens ooggetuigen vertoont de machine in de romp en de vleugels zeven granaatgaten. De twee rechtermotoren van het viermotorige toestel werden door machinegeweerkogels tot stilstand gebracht. Officieren van de Amerikaanse luchtmacht toonden zich zeer verwonderd, dat de bemanning er in ge slaagd is het zwaargehavende vliegtuig veilig aan de grond te zetten. Er is meegedeeld, dat de gewonde passa giers zich buiten levensgevaar bevinden. Bij een van hen, mevrouw Nebel, zijn langs operatieve weg enige splinters weggeno men. De Franse steward is naar een Frans militair hospitaal overgebracht, waar hij een knie-operatie zal moeten ondergaan. Russische reactie Een functionaris van de Sovjet-Russische controle-commissie heeft Dinsdagavond verklaard, dat eerst een onderzoek moet worden ingesteld naar de toedracht van de beschieting van het toestel van de „Air France", voordat de commissie een verkla ring kan afleggen. „Wij moeten eerst uit maken wat waar en wat onwaar is", zeide hij. Het Oost-Duitse persbureau A.D.N. meldt dat later door de Russische autoriteiten in Berlijn een tegenprotest is ingediend tegen de „schending van de luchtvaartbepalingen door het Franse toestel". De machine zou buiten dë luchtvaartcorridor zijn gekomen. Daarop zouden de Russische jagers het tot landen hebben willen dwingen, doch het Franse toestel had zioh daaraan willen onttrekken. In de brief, die door de plaatsvervangen de stafchef van de Russische bezettings troepen aan diens Franse collega werd overhandigd, wordt gezegd, üat het J'ranse toestel de corridor ten Noorden van Gotha heeft verlaten en tenslotte 25 kilometer buiten de voorgeschreven route vloog, waarna de Russische jagers in actie kwa men. Aan de Franse autoriteiten werd ver zocht maatregelen te treffen teneinde er voor te zorgen, dat een herhaling van het gebeurde wordt voorkomen. De vluchten op Berlijn uit het buitenland zijn inmiddels hervat. Opzettelijk verwekt? Onze correspondent in Bonn schrijft: Het bericht van de aanval heeft in West- Berlijn en West-Duitsland grote opschud ding verwekt. Sedert 1945, toen de luchtcorridors wer den ingesteld, is dit de tweede keer dat de Russen het binnen deze corridors op een geallieerd vliegtuig gemunt hebben: De eer ste keer geschiedde dit op 5 April 1948, toen een Russische jager boven het vliegveld Gatow in de Engelse sector van Berlijn recht op een Engels verkeersvliegtuig, dat daar landen wilde .invloog. Hierbij werden 14 passagiers gedood. De vreemde omstan digheden waaronder dit gebeurde zijn nooit geheel opgehelderd. Er kan bijna geen twijfel aan bestaan, dat de Russen gisteren welbewust het inci dent hebben willen verwekken. Geruime tijd werkt de Russische propaganda volgens de theorie, dat wanneer de Bondsregering met de Westelijke geallieerden het verdrag sluit waarover te Bonn thans zo intensief wordt onderhandeld, zij niet alleen de basis van Potsdam verlaten, maar dat dan ook wijziging is gekomen in hun positie in Ber lijn, die op die overeenkomst berust. De Russen zouden dan zonder volken rechtelijke scrupules Berlijn kunnen incas seren, wanneer zij zouden willen. Het heeft reeds velen verbaasd, dat zij het sluiten van de verdragen tot nu toe zo rustig heb ben afgewacht. In Bonn zijn echter intus sen informaties binnengekomen, dat de Russen vóór de ondertekening van deze verdragen wél degelijk actief wiilen wor- den. j BONN, (ANP) In het officiële bulle tin der bondsregering richt de leider van de afdeling Rijnvaart in het West-Duitse ministerie van Verkeer, dr. Ludwig Seier- mann, een waarschuwing aan Nederland niet star vast te houden aan „vermeende rechten" voortvloeiende uit de acte van Mannheim. Veeleer dient men volgens Seiermann begrip te hebben voor de nood zakelijkheid voor Duitsland om het binnen landse verkeer op de Rijn zoveel mogelijk in Duitse handen te houden. „Of een daar op gerichte tot nu toe niet beoogde Duitse wetgeving in strijd zou zijn met de acte van Mannheim of met de erkende grondslagen van het volkenrecht, is nog een open vraag", aldus dr. Seiermann. „Wan neer het probleem echter zou worden ge steld, dan zou het zeker niet door middel van rechtsinterpretatie kunnen worden op gelost, doch slechts door een regeling, die gebaseerd is op een wederzijds begrip voor de nationale belangen. De bestaande be perkingen der deelneming aan het Duitse verkeer door middel van deviezenbepa- lingen zijn volgens dr. Seiermann niet in strijd met de door Duitsland herhaaldelijk geuite wens van een zo vei- mogelijk gaande liberalisering. Deze bedoelt geen liberali sering tot elke prijs, doch een „op verstan dige economische grondslagen". V er geef se bevrijdingspogingen Een 25-jarige classificeerder C. S. uit Rotterdam is Dinsdag in een van de olie tanks van het Lloydsehip „Kedoe" door de damp van trichloraethyleen, waarmee de tank was schoongemaakt, bedwelmd en om het leven gekomen. Het werk, dat hij in de tank had te doen, vergde slechts zeer korte tijd, zodat hij het er op waagde. Toen hij na enige tijd echter niet terugkeerde en op roepen van de collega's geen antwoord gaf, is men gaan kijken. Toen zag men de man in be wusteloze toestand beklemd hangen ter hoogte van het voorste mangat. Later bleek dat zijn levensgeesten reeds waren ge weken. Bij de pogingen om hem uit de tank te redden, heeft zijn vader die zich ook aan boord bevond, zich zelf nog in de tank begeven. Hij raakte ook bedwelmd door de dampen maar kon er nog uitge haald worden. Toen hij voor de tweede maal de tank wilde binnengaan heeft men hem met geweld weerhouden, om erger te voorkomen. Brandweerlieden zijn nog her haaldelijk met gasmaskers in de tank afge deeld. maar moesten onverrichterzake te rugkeren. Pas laat in de middag is men erin geslaagd het stoffelijk overschot van hef slachtoffer te bergen. GEEN AANSLAG OP FAROEK De directeur van het kabinet van Ko ning Faroek van Egypte heeft het Ameri kaanse radio-bericht gedementeerd, dat- inhield, dat vorige maand een aanslag op de vorst zou hebben plaats gegrepen. van de Sovjet-Unie in de in te stellen „commissie van toezicht", mits de Verenig de Staten er ook in zouden worden ver tegenwoordigd. In dat geval zou vermoe delijk besloten worden het woord „neu trale" in de naam der commissie te laten vervallen. Het zal wellicht enige dagen duren voor dat de Chinese en Noord-Koreaanse onder handelaars in staat zijn het jongste voor stel der verbondenen te beantwoorden. Men acht het waarschijnlijk dat zij eerst hun regeringen en mogelijk ook die der Sovjet-Unie willen raadplegen, alvorens te antwoorden. WASHINGTON (Reuter) Rechter David Pine van het Amerikaanse federale gerechtshof te Washington heeft gisteren vastgesteld, dat de opvordering van de Amerikaanse staalindustrie door de re gering op 9 April onwettig is. Voorts vaar digde hij, op verzoek van de vijf grote staaiondernemingen, die de kwestie aan hangig hebben gemaakt, een voorlopige be schikking uit, waarin bepaald wordt, dat de status quo van het ogenblik, waarop de gewraakte opvordering is geschied, moet worden gehandhaafd. Dit betekent, dat de regering niet de loonsverhogingen mag in voeren, welke door de raad voor loonstabi- lisatie zijn aanbevolen. Zoals bekend vorderde president Tru man indertijd de staalindustrie, anderhalf uur voordat 600.000 arbeiders uit deze be drijven in staking zouden gaan teneinde hun looneisen kracht bij te zetten, waaraan de werkgevers, ondanks de aanbevelingen van de raad voor loonstabilisatie, geen ge hoor wilden geven. Binnen een uur na de uitspraak van' rechter Pine begonnen arbeiders te posten bij fabrieken van de „United States Steel Corporation" te Zuid-Chicago en het nabij- Vanmorgen trok weer het jaarlijkse défilé langs het bordes van het Paleis Soestdijk om Koningin Juliana op haar verjaardag namens het Nederlandse volk hulde te be tuigen. Verder hebben de Oranjeverenigin gen in Baarn en Soest in overleg met de bestuurders van de Keukenhof in Lisse voor een bijzonder fleurige verrassing ge zorgd. Van hedenmorgen 6 uur af zijn ongeveer 150 mensen op het gazon voor het paleis aan het werk geweest voor de aan leg van het grootste bloemenmozaiek, dat ooit in ons land is vervaardigd. Het mo- zaiek stelt een landkaart, van Nederland voor en meet 55 bij 34 meter. Zevenentwintig zware vrachtauto's wa ren nodig om de ongeveer 2700 manden bloemen te vervoeren. Drie dagen lang hebben 125 arbeiders gewerkt om de be nodigde bloemen bij elkaar te snijden. Een gedeelte der bloemen werd in koelhuis opslag bewaard om de juiste tint te be houden. La Rochefoucauld: De meesten beoordelen de mensen alleen naar de vraag of zij al dan niet in de mode zijn of geluk hebben. Gisteren is in Den Haag onder grote be langstelling de verkoop van een verzameling boeken uit de letterkundige bibliotheek van wijlen dr. Willem Kloos begonnen. Zeventien delen diverse werken van C. S, Adama van Scheltema gingen voor 16.— de deur uit, elf delen Van Alphen voor 12. „Alle de wereken" van Bredero, ingezet op 10, werden verkocht voor 42, het ver zamelde werk van Jacob Cats, ingezet op 10, ging voor die prijs van de hand, dat van Louis Couperus, ingezet voor 101, voor in totaal 178. Honderdtachtig delen dicht werken uit de negentiende eeuw werden in gezet op 10 en verkocht voor11. De nieuwe Literatuurgeschiedenis van Kloos in 21 delen kwam niet boven de inzet van 7. Kloos' verzen met opdracht van de dichter kwamen tot 75 en Jan Luikens „Spiegel van het menschelijk bedrijf" (uitgegeven in 1767 met honderd gravures) ging voor 65 De Eerste Kamer heeft Dinsdag met aan tekening van het tegen der CPN de begro ting van Binnenlandse Zaken aanvaard. Bij de behandeling van deze begroting heb ben burgemeesters, oud-burgemeesters en wethouders in de Kamer weer een brede belangstelling aan de dag gelegd voor de vraagstukken der gemeentelijke autono mie. Deze senatoren hebben de minister van Binnenlandse Zaken tal van proble men voorgelegd, welke nauw verband hou den met de gemeentelijke huishouding. Alleen de heer Schalker (Comm.) ging buiten dit schema. Hij richtte zijn aanval voornamelijk op minister Teulings in een poging om hem nu eens uit zijn tent te lokken over de Binnenlandse Veiligheids dienst. Hij had met deze poging echter geen groot succes. „Wanneer de CPN mij op mijn gelegen Gary in Indiana. Een functionaris democratische plicht wil wijzen met be- van de vakvereniging deelde later te Washington mee, dat onmiddellijk stakings orders zijn uitgevaardigd. Philips Murray, voorzitter van de vak bond van arbeiders in de staalindustrie, heeft verklaard, dat de arbeiders in staking zullen blijven, tot dat de staalmaatschap- pijen hun een contract aanbieden, dat de aanbeveling van het bureau voor loonsta bilisatie bevat. De Amerikaanse regering heeft Dinsdag avond een verbod gesteld op de uitvoer van staal en het vervoer van dit metaal van opslagplaatsen naar fabrieken, die goéderen \'oor burgerlijk gebruik produceren. trekking tot de subversieve activiteit der voormalige politieke delinquenten, ben ik daarvoor niet blind, maar eenzelfde ver plichting rust op mij met betrekking tot andere extremistische groeperingen, wier illegale verdiensten geen vrijbrief zijn voor ondermijnende activiteit op dit ogenblik". De heer Schalker, die vroeg om bewijzen over de geldelijke steun welke de CPN krijgt, mocht vernemen dat een zekere heer Maruschka, die in contact getreden is met een zekere heer Baruch, bij de verschaffing van deze gelden betrokken is. Minister Beel heeft medegedeeld, dat de voórkeursgelden uit de woningbouwlenin gen over de gemeenten zijn verdeeld en dat er voor 30 a 50 millioen gulden geen voorkeur is uitgesproken. Met betrekking tot de F 221'ers zeide de minister, dat van een onrechtvaardige be handeling op goede gronden niet kan wor den gesproken. Aan een verzoek om de mogelijkheid van beroep in te stellen kan niet worden voldaan wegens de consequen ties. Ook aan de instelling van een commis sie uit de Kamers kan de minister niet medewerken. De Kamer heeft voorts onder meer het wetsontwerp tot vrijstelling van omzet belasting voor advertenties en goedkeuring van het Koninklijk Besluit, houdende ge deeltelijke schorsing van de heffing van invoerrecht op courantenpapier, zonder beraadslaging of stemming goedgekeurd. De Stratoeruiser „Good Hope" van de Pan American Airways, die gisteren ver dwenen is tussen Rio de Janeiro en Trini dad, wordt nog steeds vermist. Er zijn 41 passagiers en een bemanning van negen aan boord. Onder de passagiers bevindt zich de Nederlander D. Radersma van de Borneo Sumatra Handel-maatschappij. Het toestel vloog op de route Buenos Aires New York. (Van een speciale medewerker) Wat men ook van de nationalisten, die in Bolivia hun revolutie eindelijk gewon nen hebben, moge denken, men kan niet beweren, dat zij geen moed hebben. Het is nog geen zes jaren geleden dat hun toenmalige leider, Gu alb er to Villaroël, door de menigte in de hoofdstad La Paz uit zijn paleis werd gesleurd en opge hangen aan een lantaarnpaal. Of de nieu- Minister Lieftinck heeft geantwoord op het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van enkele tabellen der omzetbelasting. De mi nister heeft thans de volgende verlagingen in de heffing voorgesteld: Uit het tussentarief worden naar het ge wone tarief overgebracht: behangselpapier en lincrusta, alsmede boterhambelegsel. Van de heffing van vijftien percent wor- Maandag begon in Helsinki de voorverkoop van toegangskaarten voor de Olympische Spelen. De verkoop geschiedt door bemiddeling van verscheidene reisbureaux. In lange rijen wachten de kopers, bijna drie maanden voor het begin der Spelen, ofn zich van plaatsen te verzekeren. - 2 den naar het tussentarief teruggebracht electrische wasmachines en electrische cen trifuges voor huishoudelijk gebruik en gei sers voor baden en" voor huishoudelijk of dergelijk gebruik. Theetafels worden van vijftien percent naar het gewone tarief overgebracht. Van een heffing van dertig percent tot een heffing van vier percent worden verlaagd de televisie-ontvangtoe stellen. Van een heffing van dertig percent naar een heffing van vijftien percent wor den overgebracht fotografie- en filmappa ratuur, geslepen en gegraveerd glaswerk en voorwerpen van kristal voor huishoude lijk gebruik, goud- en zilverwerk, haargolf- apparaten, kleding van bont, radio-ont vangtoestellen en de lampen daarvoor, schemerlampen, staande lampen en vloei stoffen voor permanentwave. Door deze maatregelen zal de opbrengst van de omzetbelasting met ongeveer 8 millioen dalen. De minister ziet er van af voor dat verlies op ander terrein een com pensatie te vragen. De minister ziet geen aanleiding om ge distilleerde dranken uit het tussentarief te schrappen. Ook tot 't definitief verwijderen van bier uit het tussentarief bestaan naar de mening van de minister geen termen. Champignons vallen niet onder de van omzetbelasting vrijgestelde groenten. De minister heeft er ook bezwaar tegen consumptie-ijs, dat kort geleden uit het weeldetarief naar het tussentarief is over gebracht, thans onder het gewone tarief te rangschikken. De minister is niet van mening, dat aan electrische sclieerapparaten het weelde- karakter ontbreekt. Wegens de betrekke lijke hoge aanschaffingsprijs dienen deze artikelen als luxe te worden beschouwd. Verse zalm is naar de mening van de minister bij uitstek een weelde-artikel. Om boxcamera's hetzij geheel vrij te stellen van omzetbelasting, hetzij terug te brengen naar het gewone tarief, kan de minister geen aanleiding vinden. De omstandigheid dat er andere niet naar het weeldetarief belaste goedkopere goe deren zijn, welke een zelfde functie kunnen vervullen, maakt de vijftien-percentshef fing van electrische en gasfornuizen vol gens de minister aanvaardbaar. we president, Paz Estensoro, deze lan taarnpaal die als een curiositeit aan bezoekers getoond werd zal laten weg ruimen? Zo niet, dan zal hij stellig in het voorbijrijden er wel een schuwe blik op werpen. Want het had in 1946 niet veel gescheeld, of hem had een zelfde lot ge troffen als zijn leider. Hij was toen mi nister van Financiën, en het nationalisti sche regime had zich vooral door zijn financieel wanbeheer dusdanig gehaat ge maakt, dat het volk te hoop liep. Paz Estensoro heeft intussen waarschijn lijk een en ander geleerd. Hij was in 1946 naar Buenos Aires gevlucht, zo ongeveer te zelfder tijd, dat Perón daar aan het bewind kwam en heeft sindsdien met het Perónisme en zijn leiders vriendschappe lijke betrekkingen onderhouden. Het was in Zuid-Amerika een algemeen bekend feit, dat de pogingen tot revolutie (niet minder dan zes) welke Paz Estensoro in die zes jaar van Buenos Aires uit gedaan heeft, konden rekenen op de sympathie van Buenos Aires. Men beweerde zelfs, dat die sympathie meestal niet platonisch was. Enige jaren geleden nam het Boli viaanse congres dan ook zelfs een motie aan om een onderzoek in te stellen naai de hulp die de laatste poging tot revolutie uit Buenos Aires ontvangen had. Daar is echter niets van gekomen, want de Boli viaanse regering kreeg wenken uit Pan- Amerikaanse kringen, cm niet te gaan roeren in dingen, die stellig onwelriekend zouden blijken. Zijn aanhang Paz Estensoro is de leider van de M. N. R„ een nationalistische politieke partij, die, eigenaardig genoeg, het woord „revo lutie" in haar naam voert. Die letters be duiden: Movimiento Nationalista Revolu- cionario". Het is niet op die partij alleen, dat hij kon rekenen. Sinds ongeveer twee jaar heeft hij in goede verstandhouding geleeru met de leiders der Indiaanse mijn werkers, half communistisch, half natio nalistisch, naar Argentijns model, en met de vakverenigingen in de hoofdstad La Paz en in de andere steden van Bolivia. Het zijn numeriek grote scharen, die vol bloed-Indianen en halfbloed „Cholos". Zij vormen, al naar gelang men de grenzen trekt, vam 85-95 procent ae Boliviaanse bevolking. Paz Estensoro heeft gebruik ge maakt van de economische crisistoestand in Bolivia. Het land produceert zo goed als geen voedingsmiddelen. Hoewel een groot gedeelte van liet land bestaat uit laaggelegen sub-tropische gebieden, zijn die van de hoogvlakte zo goed als onbe reikbaar. Het gevolg is, dat Bolivia zijn voedsel grotendeels moet importeren. Het betaalt die import met tin. Tin maakt 80 procent van Bolivia's ex port uit. De rest bestaat uit andere meta len en ertsen. En op het ogenblik is er weinig vraag naar tin: de noteringen zijn gedaald en al een half jaar lang onder handelde de Boliviaanse regering met de Amerikanen over de prijzen, zonder dat tot dusverre een resultaat bereikt was. Toen bijna twee jaar geleden het Koreaan se conflict uitbrak en men vreesde, dat dit tot een wereldoorlog zou leiden, deden de - Boliviaanse ertsen en metalen opgeld, maar sindsdien is de vrees voor een we reldoorlog geluwd en het gevolg is dat de V.S. grotendeels teren op de inkopen, ge daan in de crisisdagen. Crisis-toestand Het grote probleem voor Bolivia is uit te komen met de verminderde deviezen, welke zijn export van metalen en ertsen inbrengen, en de import te beperken om de tering naar de nering te zetten. Voor de economisch zwakste elementen in het land, die, zoals wij opgemerkt hebben, de grote massa uitmaken, beduidt dit schaarste en duurte. En wrevel tegen de regering, aan welke de slechte economische toestand geweten werd. Het ogenblik was dus rijp voor een re volutie in Bolivia. Bovendien had Paz Estensoro ogenschijnlijk het recht aan zijn zijde. Bij de verleden jaar gehouden ver kiezingen heeft zijn partij de meeste stem men behaald en zij had dus aan de re gering moeten komen. Maar in plaats van het bewind aan haar over te dragen, had de gematigd-socialistische partij welke vier jaar aan de regering geweest was, verkozen het bewind over te dragen aan het leger. Paz Estensoro moest toen in ballingschap in Argentinië blijven. Thans is hij als president teruggekeerd en zal hij moeten zien, hoe hij verbetering in de toestand brengt. Gemakkelijk zal hem dat niet vallen. De tinprijzen zullen door zijn revolutie niet stijgen, ook al doet' hij, wat hij heeft aangekondigd: de mijnen nationaliseren. In normale tijden had hij levensmiddelen in voldoende hoe veelheden kunnen importeren uit Argen tinië, maar dat land verkeert zelf, ten gevolge van langdurige droogte en wanbe heer, in een crisis-toestand, en heeft wei nig te missen. Voldoende aanhang voor een revolutie in economische crisis-tijd te vinden is ge makkelijker dan die aanhang te behouden als die crisis onder het nieuwe bewind voortduurt. Zuid-Amerika wacht vol spanning af, wat de nationalistische Boli viaanse regering onder die omstandighe den zal doen. En: hoe lang ze het uit zal houden. eoooooocorjorx WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Droog en warm weer. Aanvankelijk weinig, later hoofdzakelijk in het Z.W. van het land tijdelijk wat meer bewol king. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid. 1 Mei Zon op 5.10 uur, onder 20.05 uur. Maan op 10.24 uur, onder 2.19 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 30 April Hoog water: 8.23 en 20.50 uur. Laag water: 3.29 en 15.48 uur. Donderdag 1 Mei Hoog water: 9.19 en 21.31 uur. Laag water: 4.00 en 16.32 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1