De „Koning van Poggioreale is vóór de republiek Wereldnieuws Don Peppino werd royalist af, toen de president hem gratie gaf Agenda voor Haarlem Autobusrallye was een groot succes Nederlandse Opera bracht „Halewijn" van Willem Pijper op de planken De roem begon Tio mat De radio geeft Donderdag STOFZUIGERS H. J. Maertens N.V. PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE 2 Twee arbeiders door trein aangereden en omgekomen Juridische kwestie in de zaak-Westerling Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS De „Elis" verspeelde haar sleep; kapitein gestraft Deviezenreserve boven 1 milliard uee nvnm oefmmOM' Dit „symphonisch drama komt stellig beter in concertvorm tot zijn recht Kort nieuws WOENSDAG 30 APRIL 1952 (Van onze correspondent in Rome) Wie denkt, dat er in Italië geen koning meer bestaat, heeft het mis. Al zit Umberto II in Portugal, wij hebben nog altijd de „Koning van Poggioreale", die in een volkswijk van Napels woont. Het is wat moeilijk om aan een Nederlands publiek duidelijk te maken, wie deze Koning is. Zelfs de meeste Italianen staan er onwennig tegenover en men moet volbloed-Napolitaan zijn om te beseffen, dat Giuseppe Navarra, of Don Peppino, meer invloed heeft op zijn onderdanen dan echte Koningen wel eens gehad hebben. De royalistische partijen in Zuid-Italië begrijpen dat heel goed en zij doen heel wat moeite om de Koning van Poggioreale tot hun verkiezingsagent te maken. Eén speech van hem betekent duizenden stemmen. Maar de Koning is republikein gewordenHij woont in een armoedig huisje in een Napolitaanse voorstad, het geen niet wegneemt dat hij en de Koningin meer en groter brillonten dragen dan de grootste „Zwarte Piet" in het Noorden zich zou durven veroorloven. En dat verleden jaar de aartsbisschop van Napels, kardinaal Ascalesi, in eigen persoon het enorme beeld van het H. Hart van Jezus kwam inwijdendal in zijn slaapkamer voor het venster troont en dat, echt Napolitaans, een stralenkrans van gloeilampjes om het hoofd heeft, zo sterk dat men van Torre Annunziate, een stadje op 20 km., afstand van Napels, het licht 's nachts kan zien. Dat beeld kocht de Koning in Florence ter her innering aan zijn zoon, die in die stad in 1944 tijdens een bombardement werd gedood toen hij even uit de schuilkelder ivas gelopen omeen oud moedertje te gaan helpen van wie hij hoorde, dat zij alleen in huis en vrijwel blind, nooit alleen de schuilkelder zou kunnen bereiken. En daarmee zijn wij midden in onze stof: Navarra is „Koning van Poggioreale" omdat hij alle deugden en ondeugden van de Napolitaanse volksman in de hoogste mate bezit. Grote zin voor uiterlijk vertoon en grenzeloze goedhartigheid en naastenliefde komen daarbij op de eerste plaats. Navarra, eerst handelaar in oude schoe nen, daarna in oud ijzer en thans aanne mer, gespecialiseerd in de wederopbouw van gebombardeerde huizen, was al de roem van zijn wijk, toen in 1943 Napels door de Amerikanen werd bevrijd. Het hoofd van de geallieerde commissie, de Amerikaanse kolonel Poletti, van Zuid- Italiaanse afkomst, werd zijn boezem vriend. Aan hem vertelde Navarra, dat hij veel geld nodig had om de chronische ar moede van Napels te lenigen en Poletti bood hem voor een kleinigheid slagvelden vol oorlogsafval aan: oud ijzer ter waarde van milliarden. Poletti noemde hem ook als eerste „King of Poggioreale". De Koning oefende de weldadigheid uit op de meest grootse wijze, die men zich slechts kan denken. Op 26 Januari 1947 deed hij een „joyeuse entrée" in Napels, als sedert eeuwen aan geen enkele Koning was te beurt gevallen. In zijn auto, eenmaal de ministeriële auto van Mussolini, bracht hij de volledige kerk schat van Sint Januarius, de Domkerk van Napels, welke schat te Rome in veiligheid was gebracht, naar Napels terug. Het ging om een waarde van ruim drie milliard in goud, edelstenen en kostbare gewaden. De Italiaanse straten waren in die tijd alles behalve veilig, maar achter in de auto had' op verzoek van „de Koning" de oude Px-ins van Paliano plaats genomen, die gedurende de gehele reis rozenhoedjes had gebeden. Kardinaal Ascalesi wachtte „de Koning" op voor de hoofdingang van de Domkerk en geheel Napels verdrong zich in de kerk bij het plechtig Te Deum. De kardinaal wilde Don Peppino een geschenk gevën, althans de onkosten vergoeden, maar zijn antwoord was: „Geeft u dat geld aan de armen. Wij kussen de ring". In de gevangenis Het leven heeft zijn ups en downs. Ver leden jaar kwam de fiscus met een vorde ring van elf millioen voor achterstallige belasting op gemaakte oorlogswinst. En Don Peppino, te goedhartig om spaarzaam te kunnen zijn, bezat geen cent meer. Hij moest het gevang in wegens wanbetaling. In de gevangenis werd hij, één der popu- laarste figuren van Napels, natuurlijk goed ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Vocaal ensemble. (Intermezzo: Voor plattelandsvrouwen). 14.00 Bondsdag van het meisjesverbond C.J.V.F. 14.30 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Alt en bas. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Platen. 16.40 Viola da gamba en clavecimbel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Me- tropole-orkest en solist. 18.00 Nieuws. 18.15 Harmonie-orkest. 18.40 Op de stelling. 18.50 Platen. 19.05 Levensvragen. 19.20 Platen. 19.30 Commentaar Familie Competitie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.1'0 Gevarieerd programma. (21.0021.35 Familiecompetitie). 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Concertgebouworkest en solist HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Opening van 1 Mei-programma. 7.20 Nieuws. 7.35 Orgel. 8.00 Herhaling opening van 1 Mei-programma. 8.20 Nieuws. 8.35 Ka merkoor. 9.00 Platen. 9.20 1 Mei-programma voor de vrouw. 10.00 Voor de oude dag. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor kleuters. 10.40 Programma gewijd aan C. S. Adama van Scheltema. 11.10 Platen. 11.35 Viool en piano. 12.00 Voordracht. 12.15 Internationale Socia listische liederen. 12.50 Vrijheid en Vrede, toespraak. 13.00 Nieuws. 13.15 Volksdansen en -muziek. 13.40 Orgel en zang. 14.00 1 Mei bijeenkomst in het Gooi. 14.30 Orkest. 14.45 Platen. 15.20 Jean Jaurès. klankbeeld. 16.15 Voor de jeugd. 16.45 Dansmuziek. 17.15 Re geringsuitzending: De ontwikkeling van het Socialisme in Indonesië. 17.30 Ontwaakt, de- clamatorium. 18.00 Nieuws. 18.15 Promenade orkest. 18.40 Onze verantwoordelijkheid, toe spraken. 19.10 Piano. 19.40 1 Mei-viering in Berlijn, Wenen en Brussel. 20.00 Nieuws. 20.05 1 Mei-viering te Winterswijk. 21.30 Cabaret. 22.00 Orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.2024.00 1 Mei-viering in Ber- lijn, Wenen en Brussel. TELEVISIE rV.A.R.A.). 19.00 Eén Mei-toespraak; De Meiboom; Slaaf geboornen ontwaakt, ontwaakt; De 1 Mei-viering in Oost- en West-Europa. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Kamermuziek. 12.20 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Voor landbouwers. 12.42 en 12 55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Voor soldaten. 14.00, 14.45 en 15.05 Pla ten 16.25 Arbeiders 1 Mei-viering. 17.00 Pla ten. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Koorzang. 19.00 Nieuws. 19.30 Cabaretliedjes. 19.40 Po litieke causerie. 19.50 Klankbeeld. 20.20 Platen. 20.40 Actualiteit. 21.00 Voor de vrouw. 22.00 Nieuws. 22.15 Piano. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Dansmuziek. behandeld. Men stelde hem aan tot maga zijnmeester, Maar, niet geneigd twee jaar in gevangenschap door te brengen, schreef hij tal van brieven aan zijn royalistische vrienden, waaronder heel wat kamerleden en senatoren, die hun mandaat te danken hebben aan zijn campagne in de Napoli taanse volksbuurten. Op geen van die brieven kreeg hij echter antwoord. „Zij schaamden zich blijkbaar om een brief te sturen aan eert gevangene", meen de hij. Tenslotte nam hij een besluit, dat hem als overtuigd aanhanger van het Ko ninklijk Huis, hard viel. Hij schreef aan de president van de republiek: „Commandeur Giuseppe Navarra, beter bekend als de Koning van Poggioreale, zit in de gevan genis. Excellentie Einaudi vex-geet niet de dag, waarop ik Napels binnen kwam als triomphator met de schat van Sint Janua rius. Verleen mij gratie". Twaalf dagen later werd hij bij de direc teur geroepen, die hem zei: „Commandeur, laat uw werk maar staan, de president schonk u gratie. U bent een vrij man". En nu komen de royalisten bij de Koning om hem te vragen voor de radio te spreken en naar Sicilië te gaan in het belang der partij. Maar Navai-ra weigert. „Wij kunnen liet niet doen", zegt hij. „Wij kunnen niet vei-geten wie ons heeft geholpen in onze moeilijkheden en zijn niet meer konings gezind. Het spijt ons voor Umberto". Ver zoend met de i-epubliek heeft de Koning, in zijn kwaliteit als aannemer, een lening gevraagd aan de minister van Ax-beid van twintig millioen. Daarmede wil hij op een stukje grond, dat aan zijn vrouw toebe- hoox-t, een school- bouwen, die in Poggio reale ontbreekt en verder arbeiderswonin gen voor een deel der 50.000 daklozen van die wijk. Zijn voornemen is geen cent huur te verlangen, zolang niet ook de laatste van zijn huurders lonend werk zal hebben ge vonden. Dit plan bewijst wel, dat de roya listen in Don Peppino een man hebben ver loren, die „Koning" weet te blijven, ook al is hij vóór de republiek. WOENSDAG 30 APRIL Rembrandt: „Tramlijn Begeerte", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Mensen die men schuwt", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Een banneling van de eilanden", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De geheimzinnige duikboot", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De bandiet van Deadwood" en „Tornado", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „M", 18 jaar 7 en 9.15 uur. Lido: „Willie en Joe van de compagnie O", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „A en C in Donker Afrika", 8.15 uur. DONDERDAG 1 MEI Grote Kerk: Orgelconcert, 3 uur. Zuider kapel: Spreker G. Nieuwenhuizen, 8 uur. Minerva: „A en C in Donker Afrika", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt, Palace, Lido: 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur.. Nabij Leiden zijn Dinsdagmiddag om streeks drie uur op de lijn UtrechtLeiden twee grof-bankwerkers, in dienst bij de Nederlandse Spoorwegen, door eeix uit Utrecht komende trein overreden en om het leven gekomen. Door een kromming in de baan had de treinbestuurder geen ver zicht op de rails. De arbeiders hebben ver moedelijk de trein niet horen naderen door het lawaai van eeix nabijstaande en in be drijf zijnde heistelling. Bij alle juridische px-oblemen, die aan de zaak-Westerling verbonden zijn, heeft zich er onverwacht nog een gevoegd. De Amsterdamse rechtbank heeft xxamelijk be slist, dat de beschikking van de rechter- commisax-is, waax-bij de vox-dering van het Openbaar Ministerie tot in bewax'ingstel- ling van Westerling werd afgewezen, niet voldoet aan de wettelijke eisen. Zij is niet met redenexx omkleed en derhalve geen beschikking, zodat het Openbaar Ministe rie appèl heeft aangetekend tegen iets, dat geen beschikking is. De rechtbank heeft dus beslist, dat het Openbaar Ministerie in zijn beroep niet ontvankelijk is. Er zijn thans twee mogelijkheden: of de rechter-commissax'is is het met de xiit- spraak vaix de rechtbank niet eens en hand haaft zijn eerste beslissing, in welk geval het O.M. niet nogmaals beroep kan aan tekenen, doch slechts bij de Hoge Raad in cassatie kan gaan, öf de rechtex'-commis- saris stelt na een noodzakelijk nieuw ver hoor van Westei'ling een nieuwe beschik king op, waarvan dan alsnog de officier van justitie, indien dit nodig geoordeeld wox-dt, in appèl kan gaan bij dezelfde ka mer van de Amsterdamse rechtbank, die het eerste bex-oep behandeld heeft. ADVERTENTIE Haarlem üüy sn >NV o i? \j ADVERTENTIE Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 Jaap Postma, die met Henri de Jager uit 254 chauffeurs van de Noord' Zuid Holland se Vervoer Maatschappij aangewezen was het bedrijf te vei-fegenwoordigen in de ral- lye voor toerwagens, uitgeschreven door de Nederlandse Vereniging van Transport ondernemingen vertelde Dinsdag in Avi fauna te Alphen, waar het eindpunt was, tot zijn teleurstelling op een dwaalspoor te zijn gebracht bij een geheime controle. Hij zag twee collega's van een andere maat- scliappij langs de kant van de weg staan' en begroette hen hartelijk; later bleken de collega's niet op een lijndienst van een autobusbedrijf te wachten, maar op deel nemers aan de rallye. Daardoor had Postma een aantal strafpunten opgelopen en kwam niet bij de prijswinnaars. Toch was hij te vreden over de rit en dat waren ook de in zittenden in de bus, die de gasten waren van de N.Z.H.V.M. De heer Th. Hetem nam de plichten van een goede gastheer waar. Wij beschreven gisteren reeds de route van Amstex-dam, door 't Gooi en via de Haarlemmermeer naar het wandelbos Gx-oenendaal. Van Heemstede ging de tocht over de Zeeweg, waar de bestuurder geen gelegenheid kreeg op de kilometerteller te kijken. Hij moest met een snelheid van 43 km rijden en dat gelukte de Haarlemse chauffeur bijna. In Zandvoort kwamen veertig bussen uit alle delen van het land bijeen en de „pas sagiers" vertegenwoordigden alle provin cies. Markelose boerendansei-s verschenen op het circuit om de toeristen te laten zien hoe zij zich in hun dorp vermaken en de Fryske Scotsploegh, die met een maat schappij uit Balk was meegekomen, de monstreerden Friese dansen. Verder ver leende het corps „De Tramharmonie" van het Gemeentevervoerbedrijf Amstex-dam medewerkiixg. Zandvooi-t was het eindpunt van de wed strijd, doch dit betekende nog niet het einde van de tocht. Verder werd gereden naar de Keukenhof en Avifauna. Daar deelde de voorzitter van de N.V.T.O., dr. ir. J. G. J. C. Nieuwenhuis, mee, dat de Overijselse Autobusdiensten te Holten eer ste was geworden; de Automaatschappij „Zeeland" te Goes tweede, de maatschap pij „Velox" te Andelst d'erde, de N.V. Tram- en Bargedienst te Jutphaas vierde en de Noord-Oost Friese Autobusondenxemingen te Dokkum vijfde. Tot besluit verenigden de zevenhonderd toeristen en chauffeurs zich aan een maal tijd. De eerste rallye van de N.V.T.O. is uit sportief en uit toeristisch oogpunt prachtig geslaagd. Een overzicht tijdens klassementsproeven op het circuit te Zandvoort. Op de voor grond volgen Volendamse meisjes de ver richtingen van de buschauffeurs. De sleepboot „Elis" van de N.V. Holland te Haarlem verloor en verspeelde op 26 October en 3 November 1951 onderweg van Dakar naar Fedala achtereenvolgens de door haar gesleepte onbemande oude sleep boot „Ivindo" en de oude trawler „Dom". In haar oordeel hierover zegt de Raad voor de Scheepvaart dat het verspelen van de boten is toe te schrijven aan het feit, dat de bemanning voor deze taak te klein en niet voldoende bekwaam was. Wanneer men aldus de Raad om bijzondere redenen geen runnex-s kan plaatsen op de gesleepte vaartuigen, dan moet men boven de mini mum voorgeschreven bemanning personeel medenemen, dat in geval van nood op de gesleepte vaax-tuigen kan overstappen. De 62-jarige kapitein J. K. uit Maas sluis was de enige man aan boord, die van de behandeling der trossen behoox-lijk op de hoogte was. De kapitein had met één vaartuig willen vertrekken. Zijn rederij seinde echter, dat hij met twee schepen zou varen. Niettemin aldus de Raad had hij zelfstandig moeten besluiten onder deze omstandig heden de reis niet te aanvaax-den. De Raad komt tot de conclusie, dat de ramp aan de schuld van de kapitein is te wijten. Ook de rederij echter heeft onverantwoordelijk gehandeld en de veiligheid achtergesteld bij de wens deze opdracht te kunnen uit- voei-en. De Raad heeft de kapitein gestraft door hem de bevoegdheid te ontnemen om als kapitein te varen voor de tijd van veer tien dagen. Uit de weekstaat van de Nedex-landse Bank blijkt dat de bankbiljettencirculatib een forse stijging heeft ondergaan, namelijk van f 2852 millioen tot f 2932 millioen. De netto deviezenreserve is gestegen tot 1033 millioen, waarmede goud en de viezen samen het record vertonen van 2330 millioen gulden. ADVERTENTIE BARTELJÖRISSTRAAT 20 TEL. 13439 WINDJACKETS 19,50 De Nederlandse Opera heeft het sym phonisch drama „Halewijn" van Willem Pijper op haar répertoire genomen voor het aanstaande Holland Festival. Dat nu alvast de eex-ste vex-toning gegeven werd en wel te Utrecht, in welke stad de componist opgegroeid is vindt zijn oor zaak in het feit, dat het vijf jaar geleden is dat deze ovex-leed. De opvoexdng gold dus als een Pijper-herdenking. De oud-Vlaamse ballade van Heer Hale wijn is een onderwerp dat Pijper lang in zich omgedragen heeft; hij is er als het wax'e van bezeten geweest. En hij niet alleen want er is geen gegeven uit onze middeleeuwse litteratuur dat zoveel aan trekkingskracht heeft uitgeoefend op de kunstenaars van de laatste tijd. De bewer kingen tot dx-ama, opex-a, ballet, koorwerk en novelle, om nog niet te spreken van de picturale voorstellingen, zijn talrijk. En geen wonder: als volksballade bezit het lied een buitengewone dramatische kracht en directheid. „Hex-e Halewijn sanc een liedekijn, al wie het hoorde wou bi hem zijn." Zo beslist en raak als deze aanhef verloopt ook het verhaal van de konings dochter die, aangelokt door het lied van Halewijn, er op uittrekt en uiteindelijk met het afgehouwen hoofd van de Blauw baard op het Koningsslot weex'keert. Er zit vaai't en spanning in tot het laconische slot: „Daar wird gehouden een banket, het hoofd werd op de tafel gezet." Om het waarom dezer gruwelhistorie heeft de middeleeuwse volksdichter zich het hoofd niet gebroken. De moderne kun stenaar die het gegeven ter hand neemt, kan die pijnigende vraag echter niet ont lopen. Pijper heeft haar ook gesteld; maar hij geeft het antwoox-d niet: hij weet het niet. En zo zijn wij aan het'eind nog even 25. „Komt u maar rustig te voorschijn, hoor!" riep Panda opgewekt tot journalist de Sappelaer. „Van welke krant bent u?" „Ik ben van de Oprechte Onrust", ant woordde de Sappelaer, „en ik moet iets over de vuurtoren schrijven, maar het zag er zo éng uit.„Ach kom!", zei Panda. maar tot zijn verrassing riep nu een andere stem op verheugde toon: „Ja, ik kom al!", en daar schoot een tweede verslaggever tussen het gebladerte uit. Dit was de be kende Bernard Brabbel, bijzonder corres pondent van het „Handel en Wandel-blad". „Ik kom al!", riep deze uit, „en denk er om ik was het eerst hier!" „Heren, maak nu geen ruzie", vermaande Panda, die bang was dat de Sappelaer en Brabbel ongenoe gen zouden krijgen. „Het nieuws is nu vrij voor iedereen! Lange tijd hebben wij de werkzaamheden in deze vuurtoren geheim moeten houden, maar thans mag Uet aller- wege bekend worden gemaakt. Luister! In diepe stilte werkende na een langdurige studie is de beroemde professor Joris Goed- bloed er in geslaagd om een.machine uit te vinden, die tot de wonderen van deze eeuw behoortPanda deed zijn uiter ste best om het nieuws zoveel mogelijk op te blazen, zoals we zien, en intussen slopen er uit allerlei schuilhoeken steeds meer kranten-lieden ie voorschijndie tot op dat moment niet nader hadden durven treden met het oog op de verschrikkelijke geva ren, die op de waarschuwingsborden be schreven stonden. Vanuit het venster van zijn studeervertrek zag Joris dit alles pein zend aan. „O grutjes", mompelde hij, „die kleine Panda zal het toch niet te bont ma ken? Hij zal mij, eenzaam geleerde, toch niet het schaamrood der verlegenheid naar de kaken jagen met een teveel aan eer? Opgelet, ventje! Publicitas non olet, hoxi- den reeds de klassieken ons voor, bedoe lende, dat bescheidenheid een schone deugd is!" Maar het ontgaat ons niet, dat intussen een vergenoegd lachje zijn gelaat ontsiert. ver als in het begin. Ex-ger: wij hebben door het zoeken naar een oplossing en door het ontrafelen en rekken van het geval de primaix-e kracht van het aanvaarden zon der meer, de krachtige dynamische wer king van de ballade verspeeld. Het is een vertraagde film geworden van een geval dat juist zo sterk was door zijn tempo, door zijn vaax-t, die geen kans gaf tot pie keren en filosoferen. Maar Pijper heeft de critiek op dit alles trachten te ontzenuwen door te verklax-en dat zijn werk geen muziekdrama (laat ons zeggen: geen opera) is, maar een „sympho nisch drama". Is 'hij tot die conclusie ge komen door zijn eigen ervaring dat de tekstuitbreiding, waaruit zijn libretto be staat, onvoldoende spanning behield om zijn werk als een gewone opei-a te doen genieten, of heeft hij het symphonische karakter al direct bepaald? Het doet niets ter zake. Het feit ligt er. Pijpex-s „Halewijn" is een symphonisch werk, dat om het met de eigen woorden van de componist te zeggen uitsluitend muzikaal te benade ren is. Elders spreekt hij ook van een visueel waarneembaar gemaakte sympho- nie in twee grote delen. En werkelijk, als symphonisch wex-k kan men er het groot ste respect voor hebben. Het is een prach tige partituur, boordevol karakteristieke vondsten, melodieuze thema-ontwikkelin gen en verrassende orchestratie. Het is mijn overtuiging, dat het werk zonder de „visuele waarneming" in de concex-tzaal het kan winnen van een opvoering, die de zwakheden van tekst en actie te sterk laat voelen. Eduard Flipse, die. met zijn Rotterdams Philharmonisch Ox-kest de partituur vex-- klankte, deed zulks met overtuigende kracht. Johan de Meester, die de regie voerde, maakte wat er in het uiterste geval van te maken is. Hij werd zeer gunstig ge diend door J. F. Doeve, die décors en cos- tuums ontworpen had. De bas-bariton Ge rard Holthaus heeft zijn dankbare partij (hij was Halewijn) vocaal schitterend ver dedigd. Door haar prachtige dictie wist de jonge zangeres Corry van Beckum haar rol van Koningsdochter het nodige relief te geven. Wij willen hopen, dat zij, gehoord deze prestatie, eens gauw een kans zal krijgen in een werk waarin ze met haar fraaie stem ook normaal zingen kan en waarin de muzikale abstracties geen rem vormen voor een natuurlijk spel. De overige vertolksters en vertolkers: Jo van de Meent, Jan van Mantgem, Anny Delorie, Cora Canne Meyer, Gee Smith en Jan Voogt, mogen met ere vernoemd wor den. De voorstelling van „Halewijn" werd voorafgegaan door de Zes Adagio's voor orkest, uit Pijper's laatste periode, waarin hij naar de eenvoudigste synthese zocht en deze waarlijk ook vond. JOS. DE KLERK. Prins Bernhard is Dinsdagmorgen van de vliegbasis Twenthe vertrokken voor een kort bezoek aan het hoofdkwartier van ge neraal Eisenhower te Fontainebleau. Des middags keerde hij in Nederland terug. Zijn toestel werd gevlogen door Gerben Sonder- man. In de Haagse dierentuin is gistermiddag de tentoonstelling „Nesada" (Nederlands Sanatorium Davos) geopend. De tentoonstel ling is georganiseex-d door de Vereniging tot Behartiging der belangen van Nederlandse Longlijders. De opening geschiedde door de Commissaris der Koningin in 'de provincie Zuidholland, mr. L. A. Kesper. Bezoek. Koning Paul van Griekenland heeft een uitnodiging van de Turkse president Celal Bayar aanvaard voor een bezoek aan Turkije. Men gelooft te Athene, dat Koning Paul volgende maand het bezoek zal afleggen. De Turks-Griekse militaire besprekingen, die Zaterdag begonnen zijn, zijn op moeilijkheden gestuit wat betreft de plannen voor een gecoördineerde ver dediging van de kwetsbare Gx-ieks- Turkse verbinding in Thracie. De groot ste moeilijkheid is ontstaan uit de wei gering van Joegoslavië zich in dit op zicht tot iets te binden. Weigering. De Britse regering heeft het verzoek van de Bamangwato-stam om Sex-etse Khama te herstellen in zijn waardigheid van stamhoofd afgewezen. Dit deelde de minister voor het Ge menebest, Lord Salisbury, in het Hoger huis mee. Hij voegde eraan toe, dat de missie der Bamangwato-stam, die naar Londen gekomen was, geen nieuwe ge zichtspunten naar voren heeft kunnen brengen. Seretse is index-tijd door de Britten afgezet, omdat hij inbreuk heeft gemaakt op de gewoonten van zijn stam door met een Engelse vrouw te trouwen. Publicatie. De sociaal-democratische partij in West-Duitsland heeft kanselier Ade nauer verzocht zijn correspondentie met de Fx-anse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, over de Saax-kwestie vóór 1 Juni aan het parlement bekend te maken. Adenauer en Schuman heb ben onlangs een briefwisseling gevoerd over een commissie van drie partijen, die de politieke toestand in Saarland zou moeten onderzoeken. Vorige week deelde de bondskanselier het parlement mede dat, met het oog op de afwijkende standpunten van Frankrijk en West- Duitsland, de onderhandelingen over het Saargebied niet zouden worden voortgezet. Aspirant-lid. Volgens gezaghebbende krin gen te Canberra zal premier Menzies bij zijn aanstaande bezoek aan Londen Churchill's steun trachten te krijgen voor het bevorderen van Australië's lid maatschap van de Noord-Atlantische vex-dragsorganisatie. Hij zou van me ning zijn,'dat Australië's defensiepro gram zonder hulp van buitenaf onuit voerbaar is. Verjaardag. De Israëlische premier, David Ben-Goex-ion, heeft Dinsdagavond in een radio-uitzending ter herdenking van het feit, dat de Palestijnse oorlog vier jaar geleden geëindigd is, verklaard: „Onze Arabische naburen weigeren nog steeds vrede met ons te sluiten en onze grenzen zijn gesloten. Maar de voort durende uitbreiding van het Israëlische leger, zowel in omvang als in macht, heeft onze buren een gezond respect voor Israel ingeboezemd en wij worden thans beschouwd als een van de leiden de militaire mogendheden in het gehele Midden-Oosten". In vier jaar is Israels bevolking vna 650.000 tot 1.500.000 per- sonen toegenomen. Teleurstelling. Scherpe critiek op de tekst van het Duitse souvereiniteitsverdrag, dat dr. Adenauer nog in Mei met de Westelijke geallieerden zal onderteke nen, wordt thans geuit door de liberale partij, een der 'regeringspartijen van welker stemmen de ratificering van het verdrag in het parlement afhankelijk is. Adenauer heeft gisteren de partijen der coalitie over de tekst ingelicht en de leiding der liberale partij heeft officieel verklaard, dat zij „een smartelijke te leurstelling" ondervindt over de stand der onderhandelingen, die in nonstop- tempo worden voortgezet om de ver dragen binnen enkele weken klaar te hebben. De partij „twijfelt aan de mo gelijkheid, dat zij de tekst van het ver drag voor haar geweten en voor het volk kan verantwoorden." Immigratie. Het Noorse ministerie van Justitie heeft verklaard, dat met de Ne derlandse regering onderhandelingen zijn gevoerd over eventuele immigratie van Nederlandei's in Noorwegen. Deze onderhandelingen zijn echter mislukt, aldus het ministerie. Een van de rede nen hiervoor was de Nederlandse klacht, dat volgens de huidige Noorse immigra- tiewetten, een arbeidsvex-gunning tel kens slechts voor maximaal een jaar kan worden gegeven. Het ministei-ie heeft nu bij het Nooi-se parlement een voor stel ingediend, volgens hetwelk de im- migratiewêtten zodanig gewijzigd wor den, dat arbeidsvergunningen voor bui tenlanders meer dan een jaar geldig zijn. Het voorstel heeft alleen betrek king op belangrijke specialisten. Zonne-energie. Britse geleerden zijn be gonnen te werken aan een apparaat, dat zonnestralen opvangt en de energie ge bruikt voor koelinstallaties. De uitvin ding wordt bestudeerd door het comité van geleerden, dat door de regering is opgericht voor ondex-zoek naar het ge bruik van zonne-energie. Het voordeel van het bedoelde apparaat is, dat het het best werkt, wanneer het het meest nodig is: op hete zonnige dagen. Ike leidt. Volgens de eei-ste uitslagen, die in 169 van de 1739 districten bekend zijn geworden, heeft generaal Eisenho wer 9123 en senator Taft 4033 stemmen verkregen bij de republikeinse voorver- kiezingen in de Amerikaanse staat Mas sachusetts. Afscheid. Gisteren zijn te Parijs verdere bijzonderheden bekendgemaakt over generaal Eisenhower's afscheidstournée door Europa. Hij bezoekt Bonn op 2 Mei, Londen op 16 Mei en 's Gravenihage op 19 en 20 Mei. Versterking. De afgelopen drie dagen zijn ongeveer honderd politiemannen te Kaapstad aangekomen om het corps al daar te versterken. Allen waren in bur ger. Oppositieleider Strauss stelde hier over vragen in de volksraad, waarbij hij zeide, dat de onrust in het land gx'oten- deels moet worden toegeschreven aan de weigering der regering om zich neer te leggen bij de uitspraak van het hof van appèl inzake de wet op de afzonder lijke vertegenwoordiging van de kleur lingen. Bezetting. Een patrouille van het „Ierse republikeinse leger", een extremistische organisatie, die streeft naar een ver enigd Ierland onder de regering te Du blin, heeft gedurende verscheidene uren het dorp Pomeroy, in het Noord-Ierse graafschap Tyrone, bezet gehouden. De streek, waarin Tyrone is gelegen is Iers- nationalistisch gezind. De patrouille verbrak in die tijd de verbindingen van Pomeroy met de buitenwereld en para deerde met vlaggen door de straten. Het doel was vrijwilligers voor het „Ierse republikeinse leger" te wei-ven.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2