„Ambtenarenverbod" thans ook in Haarlem van kracht -Qowot je Rick Voorzitter K.V.P. over middenstand en politiek Nederlandse ploegen tegen Sunderland 3 Haarlems gemeentebegroting Tweede concert van Beethovencyclus Bronzen Kruis voor H. Buytenhuys Onbekenden kwamen namens het gasbedrijf Voor de Jubilerende artsen bij de Mariastichting gehuldigd „Granville's fiasco" Bazuin en zweiorgel Nederlandse Opera met „Samson et Dalila" in Haarlem „Brederode" zette het tennisseizoen goed in Voetbal Courses te Duindigt Faillissementen FEUILLETON De fluistercampagne WOENSDAG 30 APRIL 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Haarlemse gemeenteraadsleden heb ben gistermiddag de begroting over 1952 aangesneden. De fracties waren het er unaniem over eens dat ze wel wat laat kwam en van alle kanten werd er dan ook op aangedrongen om er in het vervolg wat vroeger in het jaar aan te beginnen. Dat zal ook wel gebeuren, want, zo deelde wet houder Bakker mee, er zijn thans reeds maatregelen genomen om de begroting over 1953 zo spoedig mogelijk in behande ling te nemen. Behalve deze aanmerking waren de fracties (behalve de C.P.N.) het er over eens, dat het beleid van het col lege van B. en W. over 1951 waardering verdient. Zij gaven daar uiting aan en be trokken in de waarderende woorden allen die in de gemeentedienst voor het belang van de stad hebben gewerkt. De heer A 1 b r e c h t (P. v. d. A.) open de de algemene beschouwingen met een rede, waarin hij onder meer betoogde'<iat het contact tussen burgerij en overheid nreer menselijk en minder ambtelijk moet zijn. Hij achtte voorts een eigen positie van de gemeente van belang, maar voegde daaraan toe dat men geen grote verwach tingen moet koesteren van een eigen be lastinggebied. Hij bracht het instellen van een „bubgerdag" te.r sprake, die volgens hem de democratische gedachte ten goede zou komen. Over de geringe toeneming van het aantal woningen in Haarlem, in ver gelijking tot andere gemeenten, zei hij ongerust te zijn. De heer S c h i p p er s (K.V.P.) betreur de het dat de kapitaalwerken op de begro ting waren weggelaten, zodat volgens hem thans geen volledig beeld kon worden ver kregen van de besnoeiingen, die B. en W. hebben moeten toepassen. Op de financiële toestand ging hij uitvoerig in. Het pessi misme van het college dat de vooruitzich ten voor de kapitaalvoorziening uitermate ongunstig zouden zijn, deelde hij niet. Zo zullen, aldus de heer Schippers, de kan sen voor de financiering van de woning bouw gunstig komen te staan en wellicht zonder noemenswaardige renteverhoging gedekt kunnen worden. Mevr. Schel tem aConradi (WD) was van mening dat de overheidsuitgaven zich op een te hoog niveau bevonden en dat het verstrekken van subsidies steeds toeneemt, wat zij niet in alle gevallen kon toejuichen. Bedenkelijk vond zij het dat men er hoe langer hoe meer prat op gaat schulden te maken. Zij beval tenslotte de stimulering van de particuliere bouw aan. De heer Spek (A.R.) betreurde het dat de kapitaalwerken niet op de begroting voorkwamen en meende dat er grote on zekerheid bestaat ten aanzien van de in komsten van het gemeentefonds. Hij brak voorts een lans voor hechtere samenwer king met omliggende gemeenten. De heer W e n s i n g (C.H.U.) vroeg zich onder meer af of het college zich wel vol doende richtlijnen stelt bij het uitvoeren van een urgentieprogram. De meeste fractievertegenwoordigers be trokken het ambtenarenverbod in de alge mene beschouwingen en merkten daarbij op dat zij zich achter het voorstel van B. en W. stellen, het echter betreurende dat het nemen van dergelijke maatregelen nodig was. De heer Proper (C.P.N.) meende, dat door het invoeren van het ambtenarenver bod een aantal vrijheden van de mens werden aangetast. Hij stelde voor het voorstel naar de afdelingen terug te wijzen. Antwoordende op de suggesties van de heer Albrecht over het aanwakkeren van de burgerzin, zei de burgemeester onder meer, dat hij het er mee eens was, dat het contact tussen overheid en burgerij zo levendig mogelijk wordt gehouden. B. en W. ijveren overigens al om dit te be reiken. Sprekende over de roep om een vijfde wethouder, merkte mr. Cremers op, Tijdens een bijeenkomst van bestuurders van de Haarlemse Diocesane Middenstands bond, verklaarde de voorzitter van de K. V. P., de heer W. Andriessen, gisteren dat de K. V. P. de zorg voor de middenstand tot een integrerend onderdeel van haar beleid had gemaakt. Deze zorg achtte hij daarmee ge bracht op het niveau dat zij verdiende. De heer Andriessen verklaarde dit in een rede over „Middenstand en Politiek", waar bij hij voorspelde dat het niet mogelijk was de na-oorlogse politiek der K. V. P. te be oordelen zonder rekening te hebben ge houden met de abnormale omstandigheden sinds 1945 en de troosteloze toestand waar in Nederland bij de bevrijding verkeerde. De heer Andriessen gaf een opsomming van wat door de K. V. P. was bereikt en wat zoal door haar is nagestreefd; onder meer de motie tot afschaffing van de hef fing-ineens. de afschaffing van de onderne mingsbelasting, de kinderbijslag voor zelf standigen, het aandringen op noodzakelijke huurverhogingen en de mogelijkheid tot credietopname. De voorzitter van de K. V. P. gaf toe dat de huidige belastingen zeker zwaar en zelfs te hoog zijn, maar hij voegde eraan toe dat deze belastingen moeten worden ge heven in het algemeen welzijn van land en volk. Het algemeen welzijn eist nu eenmaal een bijna bovenmenselijke defensie-inspan ning. dat het nog niet duidelijk is gebleken dat uitbreiding van het wethouderstal nood zakelijk is. Het ambtenarenverbod, aldus mr. Cre mers, is niet met vreugde aan de raad aangeboden en evenmin met plezier door de raad ontvangen. Het verbod zal met de grootste voorzichtigheid worden gehan teerd. Over de mogelijke ontrouw van leden van E.V.C. of C.P.N. aan de gemeen te zei mr, Cremers inlichtingen te hebben, die hij overigens niet uit de doeken wenste te doen. „De mogelijkheid dat sommige ambtenaren ontrouw zullen worden ik zeg niet dat ze het zijn bestaat zeer zeker." De x-aad heeft tenslotte het voorstel aan genomen. De C.P.N.-leden stemden tegen. Wethouder Bakker zei in zijn ant woord aan de raadsleden, die hadden ge klaagd over het ontbreken van de kapi taalwerken op de begroting en het urgen tieplan van 't vorig jaar ter inzage wilden hebben, dat dit urgentieplan met alle ple zier kan worden verstrekt, maar dat het zonde is van het papier dat er aan zou moeten worden gespendeerd, omdat de raad niets aan het plan zou hebben. Vlottende schulden heeft Haarlem op het ogenblik niet meer, vandaar'dat Ged. Staten toestemming konden verlenen tot de bouw vain zevenhonderd woningen. Waar het bij zijn subsidiepolitiek moge lijk is, streven B. en W. naar coördinatie. Dit deelde de wethouder mee aan de heer Albrecht, die er zijn ongerustheid over had uitgesproken dat de subsidiepolitiek een duidelijke scheidingslijn zou trekken tussen partijen van verschillende opvattingen. Tegenover de soms wel erg pessimisti sche meningen van enige raadsleden over de werkloosheid, nam wethouder H a p p stelling. B. en W., aldus de heer Happé, menen dat het gevaar ex-van niet moet worden onderschat, maar dat men toch ook niet pessimistisch moet zijn. Daar is geen reden voor. De financiële consequenties van de bestrijding en de voorkoming van de werkloosheid mag men echter niet on derschatten. Die bestrijding en die voor koming zijn een programma op zich zelf: Bouwrijp ma'ken en bebouwen van indus trieterreinen, verzekeringen van de toe gangswegen tot de gemeente en het nemen van maatregelen die het bedrijfsleven in de ruimste zin ten volle de gelegenheid tot ontplooiing geeft. Wethouder Geluk nam het op voor „Haarlems Bloei" van welke stichting hij uitvoerig de betekenis schetste. Een groot deel van de avondzitting werd in beslag genomen door een fel debat over het ambtenarenverbod, waarover alle vier de leden van de communistische raads fractie het woord voerden. Zij haalden, zo als bij hen te doen gebruikelijk is, er nationale en internationale politiek bij en meenden de oprechtheid van de C.P.N. te kunnen afleiden uit de plaats die de com munisten in het verzet hebben ingenomen. Het voorstel van B. en W. betreffende het ambtenarenverbod werd tenslotte aan genomen. Alleen de communisten stemden tegen. ADVERTENTIE Vanaf 1 Mei a.s. speelt de Pianist en Zanger Hans ISKES in café DIEBEN, Stationsplein In de godsdienstoefening van de Reli gieuze Kring te Aei-denhout zal prof, dr. G. A. van den Bergh van Eysinga op Zondag 4 Mei de Meidagen van 1940 en 1945 herdenken. Het tweede concert van de Beethoven- cyclus der H.O.V. stond onder leiding van Marinus Adam en deze dirigeerde een pro gramma van werken die niet tot de meest gespeelde van Beethoven behoren: de ouverture Prometheus, het Pianoconcert no. 2 en de Symphonie no. 4. Wat dit laatste werk betreft kan men zich afvragen hoe het komt, dat deze uiterst geestige en zeer doorwerkte compositie niet de populariteit verworven heeft die de overige acht sym- phonieën in meerdere of mindere mate be zitten. Gemakkelijk te realiseren is deze Symphonie in Bes voorzeker niet. Doch wanneer zij onder vaardige leiding met verzorging van haar subtiel détailwerk en met begrip voor Beethoven's spirituele vondsten uitgevoerd wordt, kan men er vreugde aan beleven, de vreugde van een fijne humor, die het goede humeur be vordert. Het geheimzinnige Adagio, waarmee het werk ingeluid wordt, laat niet vermoeden dat de symphonie in zo'n jolige stemming zal verlopen en slechts in het langzame deel doch dan ook met de delicate toets, die niet zonder spiritualiteit is een ernstiger karakter zal tonen. Marinus Adam slaagde er in met het orkest een klare en alleszins verantwoorde vertolking van de Vierde tot stand te brengen. Ook van de ouverture tot het Prometheus-ballet kregen we een levendige herschepping te horen, die de kwaliteit van het strijkorkest zeer liet waarderen. Als solist werkte de pianist Gerard Hen- geveld mee. Een gezonde interpretatiegeest kenmerkte zijn vaardig spel, waarbij het orkest zich gemakkelijk kon aansluiten. De Rondo-finale van het Pianoconcert kreeg een bijzonder scherpe profilering, die haar capricieuze geestigheid ten goede kwam. Voor het begin van deze concertavond werd even het woord gevoerd door de heer J. M. André de la Porte om de aanwezigen op te wekken zich aan te sluiten bij de „Vrienden van de H.O.V.". Deze pas in het leven geroepen organisatie moet een uit gebreide gemeenschap worden van allen die de H.O.V. een goed hart toedragen; dan zal het kleine offer dat de organisatie van iedere aangeslotene vraagt een grote daad werkelijke steun worden, die de kern van het Haaxdemse muziekleven de stevige basis kan geven die zij nodig heeft. JOS. DE KLERK. Aan de heer H. Buytenhuys te Haarlem, gezagvoerder bij de Koninklijke Neder landse Stoomboot Maatschappij, is de ko ninklijke onderscheiding het Bronzen Kruis toegekend voor de moed die hij gedurende de oorlogsjaren tegenover de vijand be toond heeft. In het paleis Noordeinde in Den Haag heeft de chef van het Militaire Huis van H.M. de Koningin Dinsdag de onderschei ding aan de heer Buytenhuys uitgereikt. Bij drie bewoners van de Warmoesstraat vervoegden zich gistermiddag drie personen, zij deelden mee van het Gemeentelijk gasbe drijf te komen om de gastoestellen te con troleren. De bezoekers hebben een onderzoek bij de toestellen ingesteld en zijn vertrokken. Bij het gasbedrijf is geïnformeerd of de zaak in orde was en toen bleek, dat er niemand opdracht heeft ontvangen toestellen na te zien. De hoofdcommissaris van politie ver zoekt Haarlemmers, die reeds eerder bezoek hebben gehad var. personen die mededeelden namens het gasbedrijf te komen, zich te ver voegen bij de afdeling recnerche. De bewo ners van de Warmoesstraat missen niets en de toestellen zijn in orde. Gelukkig.eindelijk hoorde Oepoetie iets in de gang. Krulletje blafte, en hij hoorde de stemmen van Rick en Bunkie. Toen werd de sleutel omgedraaid.en hij kon uit de kelder komen! „Ha. daar heb je 'm'.", juichte Bunkie. „Hoe kom jij hier?", vroeg Rick. „We hebben het hele huis afgezocht, maar je was nergens te vinden!" Met z'n drieën (en de volle kolenkit!) gingen'ze naar boven. „Daar is de verloren vogel eindelijk!", zei oom Tripje. „Waar heb jij gezeten?" Oepoetie vertelde, wat hem was overkomen. „En ik zou weieens willen weten, wie me opgesloten heeft!", zei hij. Toen herinnerde tante Liezebertha zich iets.... „Ach.dat is waar ook.Ik zag de kelderdeur op 'n kier staan, en die deed ik dicht!", zei ze. Hahahalachte oom Tripje. „En toen zat Oepoetie in de muizenval! Nou, we zullen nu maar gauw gaan eten.... En Oepoetie zal wel trek gekregen hebben, hè?" De directeur van de Mariastichting, dr. J. G. Hoogte en de arts jhr. C. G. J. von Winning, eveneens verbonden aan de Ma- riastichtinig, die respectievelijk 25 en 40 jaar als artsen werkzaam zijn, werden Dinsdagavond aan een feestdis hartelijk ge huldigd. Zij zijn achtereenvolgens toege sproken door de chirurg Th. Koot, die deze avond als ceremoniemeester optrad, door de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, door de vooi"zitter van de kring van Haarlemse artsen, dr. H. A. Ph. Hartog en door de geneesheer-directeur van het Elisabeths Gasthuis, de arts P. A. Heeres. Namens de specialisten in Haar lem voerde de arts L. C. W. Naessens het woord en uit naam van de oud-assistenten sprak de arts P. J. K. Tervooren. De arts A. P. Nolen bracht tenslotte de gelukwen sen van de assistenten over. Tenslotte spraken de beide jubilerende artsen hun dank uit voor de vele hulde blijken en de cadeaux, die zij ontvingen. Het muziekcorps „Euphonia" kwam tijdens de feestdis met een pittige serenade aan de huldiging deelnemen. De viering van het dubbele jubileum was des morgens vx-oeg begonnen met een Hei lige Mis in de Kapel van het ziekenhuis. Als de handeling van een toneelstuk zich afspeelt in een café, dat als „De Reuze Slok" wordt aangeduid, dan heb ik al ge geten en gedronken. Dat de naam van dit établissement in het zogenaamde blijspel „Granville's fiasco" van Joop Spit boven dien geen Nederlands mag heten is geen bezwaar, want de schrijver heeft zoveel onzin bij elkaar gelepeld, dat hij wel niet andex-s kon dan dit kroegje op een afge legen weg in de buurt van New York neer zetten, hopende dat het publiek zijn melige kost wel slikken zou als er de bijsmaak van het land der onbegrensde mogelijk heden aan zat. Dat de donateurs van de R.K. Rederijkerskamer „Albex'dingk Thijm" er gisteravond in de Haarlemse Schouw burg toch wel met kennelijk genoegen in hebben gehapt, is voornamelijk te danken aan de zorg waarmee deze met een kwasi- realistisch sausje overgoten hutspot werd opgediend. Het stuk is een soort mengsel van klucht en thriller, zodat wij om het schaarse ple zier van toekomstige toeschouwers" niet te bederven maar niets van de inhoud zullen vex-klappen. Onder regie van Jan Icas van Dijk kwam het gewenste milieu zeer leven dig tot stand. De jongens van de vlakte werden stuk voor stuk bijzonder aardig getypeerd. Het gesprek van de kroegbaas met de brigadier van politie mocht zelfs voortreffelijk worden genoemd. De spelers bewogen zich los en ongedwongen, al wer den zij in de natuurlijkheid van hun op treden niet weinig gehinderd door de jongensboekentaal van de dialogen. De da mes wisten zich voortreffelijk in de om standigheden te schikken. Later werd de kwaliteit van de opvoering wat minder, maar lang ben ik daar niet getuige van gebleven. „Alberdingk Thijm" zal er verstandig aan doen ook voor de luchtige kant van het répertoire een zorgvuldige keuze te doen. Men beschikt over het spelersmateriaal om met iets behoorlijks voor de dag te komen. De fiasco's van Joop Spit kan men ons beter besparen. D. K. De Nederlands Hervonude kerk te We- meldinge voerde enkele maanden,geleden de bazuinmuziek in haar eredienst in ter begeleiding van de gemeentezang. Zij is nu bovendien overgegaan tot de aankoop van een uniek instrument, een zogenaamd Mannborg-zwelorgel, een reusachtig twee- klaviers-harmonium, pijploos dus. Vol gens bekende organisten, die het bespeeld hebben,kan het wat klankvolume en klank mogelijkheden betreft met een normaal kerkorgel in alle opzichten wedijveren. De eerste felicitatie der beide jubilarissen gold ter receptie elkaar. Links mevrouw Von Winning en haar echtgenoot, rechts de directeur der Mariastichting met mevrouw Hooge. Op 13 Mei geeft de Nederlandse Opera een openbare voorstelling in de Haarlemse Schouwburg van „Samson et Dalila" onder muzikale leiding van Charles Bruck. De muziek is van Camille Saint-Saëns, de tekst van Ferdinand Lemaire. De mise-en-scène werd geregeld door de Franse regisseur Jan Doat en de tempeldans door Fi-angoise Adret. Décors en costuums werden ontworpen door Abdelkader Ferrah. De voornaamste rollen worden vertolkt door Anny Delorie, Jan van Mantgem, Paolo Gorin, Jos Burck- sen, Gerard Groot en Jan Voogt. De in Italië opgeleide bariton Paolo Go rin bracht als anti-fascist de begintijd van de oorlog in een concentratiekamp door. Later trad hij in dienst van de geallieerden, om in 1944 de titelrol te vexwullen in de eerste Hebreeuwse opera „Dan, de gardist". Verscheidene jaren was Hij eerste bariton in Tel-Aviv. Drie teams met winst naar huis De lawntcnnisclub „Brederode" heeft zich Zondag met frisse moed op de competitie ge worpen en de uitslagen stelden zeker niet teleur. De resultaten van de eerste compe titiedag luiden voor het eerste team, dat in Den Haag speelde tegen het zeer sterke Leimonias, 53 voor Den Haag. P. Minder hout nam hier de plaats in van J. Groen, die was verhinderd. Ie heren enkel: dr. GerritsenJack Heuer 26, 26. 2e heren enkel: P. de WildeP. Minderhout 62, 63. Ie dames enkel: mevr. Karstenmevr. Den Ouden 75, 64; 2e dames enkel: mevr. v. d. Woerdmej. G. Nijssen 06, 68. Ie gemengd dubbel: mej. Rouwelhorst en C. Linckmej. Nijssen en J. Heuer 64, 75. 2e gemengd dubbel: mevr. Karsten en R. Ger ritsen—mevr. Moller en Minderhout 64, 62. Heren dubbel: Linck en De Wilde—J. Heuer en Minderhout 57, 2—6. Team II speelde thuis tegen H. L. T. C. IV Deze ontmoeting werd een 80 overwinning voor Brederode. Ie heren enkel: M. BoeleL. Bunge 61, 108; 2e heren enkel: A. v. d. HofJ. Heems kerk 9—7, 6—2. Ie dames enkel: Cl. v. Rijn—mej. Ender 6—2, 3—6. 6—3; 2e dames enkel: mej. E. Ris mevr. Weidema 61, 60. Ie gemengd dubbel: mevr. Deerenberg en Boelemej. Ender en Bunge 62, 64; 2e gemengd dubbel: mej. v. Rijn en Brunink— mevr. Weidema en Bettman 61, 97. Heren dubbel: BoeleBruninkJ. Heems kerk en Bettman 62, 63. Dames dubbel: mevr. Deerenberg en E. Ris —mej. Ender en Weidema 64, 86. Team III speelde in Amsterdam tegen Am- stelkant III. Ook hier werd de volle winst binnengehaald. Ie heren enkel: L. SicklerTeitler 61, 62. 2e heren enkel: K. de BoerWagenaar 62, 64. Ie dames enkel: mej. E. van Scherpenzeel— mej. Zwiers 6—1, 6—2; 2e dames enkel:, mevr. Sicklermej. Peereboom 62, 61, le gemengd dubbel: mej. Scherpenzeel en Vosmanmej. Zwiers en Roeg 61, 61; 2e gemengd dubbel: mej. Nieland en De Boer mej. Peereboom en Teitler 63, 36, 62. Heren dubbel: Sickler en Vosman—Wage naar en Roeg 61, 62. Dames dubbel: mevr. Sickler en Nieland mej. Peereboom en Zwiers 6—2, 64. Plet 4e team ontving thuis Eindenhout V. Met 53 werd door Brederode gewonnen. De persoonlijke resultaten zijn: le heren enkel: J. van ZwietenP. Nieu- wendijk 8—6, 6—3; 2e heren enkel: Fr. Musch- ter— Boeree 26. 64 (gestaakt wegens bles sure van Eindenhout). le dames enkel: mej. R. Meihuyzenmevr. A. Haan 6—3. 6—3; 2e dames enkel: mej. R. Poel—mej. Rademaker 57, 0—6. le gemengd dubbel: mej. Meihuyzen en Granpre Molieremej. Rademaker en Nieu- wendijk 46, 57; 2e gemengd dubbel: mej. Poel en J. van Zwietenmevr. Haan en Van Assum 60. 62. Heren dubbel: Muschter en Granpre Mo liere—Van Assum en Nieuwendijk 6—3, 6—2. Dames dubbel: mej. R. Poel en R. Hijnen— mej. Rademaker en mevr. Haan 0—6, 36. BINNENLAND De regering heeft voor dit jaar de va- cantietoeslag voor het rijkspersoneel vast gesteld op 2 percent van de bruto jaarwedde met een maximum van f 75 voor gehuwden en f50 voor ongehuwden. Vorig jaar ont vingen beide categorieën maximaal 50 gul den. Dit jaar zal er in tegenstelling met vorig jaar geen salarisgrens zijn. Voor Pinksteren bestaat thans tot 10 Mei gelegenheid om luchtpost-briefpakjes te verzenden aan opvarenden van de torpedo- bootjager „Piet Hein". Deze pakjes mogen een gewicht van 500 gram niet te boven gaan. Het tarief is 8 cents per 50 gram met een minimum van 40 cents. Adressering als volgt: naam, rang of kwaliteit, marinenummer, aan boord van Hr. Ms. „Piet Hein", Amsterdam- C.S.-Marine Op 1 Mei begint de verkoop van de zomerzegels. De bruto-opbrengst van de zomerzegels bedroeg in 1951 f 493.605,94 en het bedrag van de toeslag f 158.633,41, 9.8 pet. meer dan in 1950. HAARLEM EN OMGEVING Voor het NVV t.b.c. fonds werd in Bloe- mendaal door de besturenbond ingezameld f 895, door die in Heemstede f 900. Voor de wedstrijd, welke het Nederlands elftal Donderdag 8 Mei a.s. in het Stadion Feijenoord te Rotterdam tegen Sunderland speelt, een ontmoeting die tevens geldt als oefenwedstrijd voor de interlandwedstrijd tegen Zweden van 14 Mei te Amsterdam, is het Nederlands elftal als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Odenthal (Haarlem) en Alberts (Vitesse). Midden: Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH). Voor: Van der Kuil (VSV), Lenstra (Hee renveen), Van Melis (Eindhoven), Bennaars (DOSKO) en Clavan (ADO). Reserves zijn: Landman (Sparta), De Jong (ADO), Van Schijndel (SVV) en Van der Bogert (DOS). De b-ploeg, die Dinsdag 6 Mei in het Olym pisch Stadion tegen de Engelse prof-club in het veld treedt, ziet er als volgt uit: Doel: Landman (Sparta). Achter: Bakers (PSV) en De Jong (ADO). Midden: Van Schijndel (SW), Hendriks (Vitesse) en Fanger (DWS). Voor: Van der Bogert (DOS), Van de Tuyn (HDVS), Van Roessel (Willem II). Mommers (Willem II) ,Van Overbeeke (BW). Reserves: Hagenaars (De Volewijckers), Utermark (BW), C. van der Gijp (Emma) en Krommert (DOS). In de voorbeschouwing in ons nummer van gisteren over de courses te Duindigt is helaas de datum weggevallen. Deze courses hebben morgenmiddag plaats. De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: Mevrouw H. M. A. Lambert, weduwe van de heer J. van der Linde, zonder beroep, Ben Viljoenstraat 78, Haarlem, tijdelijk verblij vende Overtonstraat 22. Rechter-commissaris mr. J. A. Bletz. Cura- trice mej. mr. S. Boekman, advocaat en pro cureur te Haarlem. C. P. Smit Sr., Dorpstraat 448, Wcrmer, handeldrijvende onder de firma Smitos Loon- confectiebedrijf. Rechter-commissaris mr. J. A. Bletz. Cura tor mr. O. H. van Wijk, advocaat en procu reur te Heemstede. H. Visser, Binnenweg 10, Bennebroek. Rechter-commissaris mr. J. A. Bletz. Cura- trice mevrouw L. A. Barendsen-CIeveringa, advocate en procureur te Haarlem. H. B, van Droffelaar, kleermaker én koop man. Velserbroekstraat 13, Santpoort. Rechter-commissaris mr. J. A. Bletz. Cura tor mr. J. P. M. Hermans, advocaat en pro cureur te Haarlem. J. van der Raad, bakker, Leidsevaart 142, Vogelenzang. Rechter-commissaris mr. J. A. Bletz. Cura tor mr. H. Jonker, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: N. de Vries, fabrikant, Lindensfraat 14, Assendelft. Rechter-commissaris mr. J. P. Pe tersen, Curator mr. L. C. van der Tas, advo caat en procureur te Amsterdam. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst zijn geëindigd de faillissemen ten van C. Scholten, belastingconsulent, Raamsingel 40, Haarlem. Rechter-commissaris mr. J. P. Petersen. Curatrice mevr. mr. L. A. Barend sen-CIeveringa, advocate en procureur te Haarlem. J. M. Melief, kok, Pieter Kiesstraat 63, Haarlem, handelende onder de firma A. P. J. van Daalen. Rechter-commissaris mr. J. A. Bletz. Curatrice mej. mr. H. Muller, advocate en procureur te Haarlem. A. C. Zorn, loon-confectionair, Brouwers vaart 126 rd., Haarlem. Rechter-commissaris mr. N. Reeling Brouwer. Curatrice mej. mr. M. A. Gooszen, advocate en procureur te Haarlem. Bij beschikking van de rechtbank te Haar lem is met ingang van 4 Februari definitief surséance van betaling verleend voor de tijd van anderhalf jaar aan: C. Vissers handelen de onder de firma Cominanditaire Vennoot schap Vissers Machinefabriek" C.V., geves tigd en kantoorhoudende te Hoofddorp, gem. Haarlemmermeer, aan de Kruisweg 1143, met benoeming van mr. J. Jansonius, advocaat en procureur te Haarlem, tot bewindvoerder. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 29) Houdt ieder voertuig dat u tegenkomt aan en onderzoek de papieren van de inzitten den. Ik moet een man hefoben, die ruim zes voet lang is, een bruin gebrand gezicht heeft en een militair voorkomen. Hij draagt een donker costuum en is even boven de vijftig. Hij is gevaarlijk en heeft waar schijnlijk een revolver bij zich. In ieder geval heeft hij een mes. Waarschuw ook de omliggende politieposten! De millionnair stond tijdens dit korte gesprek naast Brannigan. Hij raakte aar- zelend de scheur in Brannigans mouw aan. Hij heeft u daar bijna te pakken ge kregen. En ik hèm bijna, zei Brannigan te leurgesteld. Waar is die dwaas van een Parker? Sir? Waarom voor de duivel kwam je de bibliotheek binnen? Het was mij opgevallen Sir, dat mijn heer Barnes bijzonder geagiteerd was. Ik nam daarom de vrijheid hem te vragen of hij soms een aspirientje wilde innemen. Allemachtig! Doordat je binnen kwam, joeg je onze inbreker weg! Als je gebleven was, waar je was, hadden wij hem nu te pakken. Ik had er geen vermoeden van wat u van plan was, Sir. Wij konden het personeel niet inlich ten, Parker, want anders was onze opzet zéker uitgelekt. Het is echter niet jóuw fout, dat het nu zo gelopen is. 't Was een hoogst vexwelende tegenslag.... Ha, daar komt zeker de politie! Met veel geknars van remmen stopte een politieauto voor de hoofdingang van de villa. Toen de butler de deur opende, kwam een tweede wagen snel aanrijden. Brannigan gaf vlug enkele orders aan de sei-geant. Binnen een paar minuten wa ren de mannen al dxruk bezig met het na zoeken van het park. Brannigan hielp hen niet; hij wist dat het nutteloos zou zijn. Vroeger was hem ook wel eens iets te- gengelopen, maar vanavond keerde het lot zich wel helemaal van hem af. De hoofdinspecteur schonk zichzelf een flink glas cognac in om weer wat op ver haal te komen. Barnes volgde zijn voor beeld. Kent u die man?, vroeg Barnes aar zelend, omdat hij duidelijk Brannigans grote teleurstelling had opgemerkt. En hoe! Het is een berucht misdadi ger. Hij heet Simpkins. Het gezicht dat door de spleet in de gordijnen naar binnen had gegluurd, was zonder enige twijfel dat van Simpkins. De kolonel was maar wei nig vei-anderd behalve dan het feit, dat zijn snor verdwenen was en dat hij er iets ouder uit zag. Er lag echter nog steeds die fanatieke glans in zijn ogen en z'n mond had nog dezelfde wrede trekken als vroe ger. De laatste keer, dat Brannigan bijna de hand op hem had weten te leggen, was tijdens een gevecht op een schip midden op de Atlantische Oceaan, toen de mist al dikker en dikker werd. Simpkins was na dat gevecht er in geslaagd te ontkomen en Brannigan had toen een dure eed gezwo ren, dat de kolonel hem de volgende keer niet zou ontsnappen, zo hij tenminste niet verdronken zou zijn, wat gezien de om standigheden toen allerminst onwaarschijn lijk leek. Maar nu nam Brannigan zich voor om nóóit en te nimmer meer aan te nemen, dat Simpkins dood was, voordat hij zijn ontzielde lichaam gezien zou hebben. Het spijt mij, dat het zo gelopen is, zei de millionnair. Ik heb gedaan wat ik konDat stil zitten in die stoel was het ergste, wat ik ooit heb moeten doen. Ik dacht dat ik het niet zou overleven; ik geloof dat ik bijna flauw viel. U heeft inderdaad een onaangenaam ogenblik achter de rug, gaf Bx-annigan toe, terwijl hij naar het ongezonde, gelig ge kleurde gelaat van zijn gastheer staarde. U toonde flink wat moed door rustig in die stoel te blijven zitten! Maar u zult nu verder goed bewaakt worden. Later. Zou hij terug komen?, viel Barnes hem in de rede. Ik geloof van wel, moest Brannigan toegeven. Maar in géén geval vanavond nog. Hij zal zich nu zo gauw mogelijk uit de voeten proberen te maken. Ik vermoed, dat hij in Londen een schuilplaats zal gaan zoeken. Maar u zult hem daar toch wel kun nen arresteren?, vroeg de millionnair enigs- zixxs angstig. Daar moet u niet te licht over den ken. Zijn arrestatie zal niet zó gemakke lijk zijn! Daarom ben ik ook nijdig op mezelf over wat er zo net gebeurd is. Ik had hem letterlijk in mijn handen! Hij weet zich zó meesterlijk te vermommen, dat hij in Londen wel onhei'kènbaar zal zijn. Ik ken hem beter dat welke politieman in Engeland ook, maar ik ben er heilig van overtuigd, dat als hij mij morgen op stx-aat in een of andere vermomming zou passe- sen, ik hem niet zou herkennen. Hij moet momenteel wel volgens een bepaald plan werken, dat ik nog niet helemaal heb kun nen ontrafelen. Ik weet alléén, dat er heel wat geld mee gemoeid is. Die Amei'ikanen zouden hem zeker wel dik betalen, als ik er in toe zou stem men, mij uit te laten kopen, merkte de millionnair op. Maar ik zie niet in, wat zij er voor nut van zouden hebben als ik dood was. Ik heb er nog nooit een seconde aan gedacht, zei Brannigan, dat een Ameri kaanse belangengroep u inderdaad uit de weg geruimd zou willen zien. Simpkins heeft waarschijnlijk een of andere firma er toe ovei-gehaald, hem krachtdadige mid delen te laten gebruiken. Als u zou over lijden, mijnheer Barnes, zouden uw erf genamen dan verkopen? Het is best mogelijk. Ik weet het niet preciesen wat angstiger ging hij ver der: Zou die Simpkins mij misschien alleen maar met een revolver hebben wil len bedreigen om zijn aanbod meer kracht bij te zetten? Brannigan, die sympathie had opgevat voor de fabrikant,, lachte. Verlies uw zelfvertrouwen niet! Als we u zouden vragen naar Londen te ko men, zou u dat dan kunnen regelen met uw werk? Als het niet anders kan, ja natuur lijk. Ik heb in Londen grote belangen, maar het idee om naar die huizenzee te gaan trekt me toch niet aan. U hoort hierover dan nog wel van mij, mijnheer Barnes. En? Geen spoor van hem te ontdekken, sir, antwoordde hij. We hebben voet stappen gevolgd, die tot de muur rond het park liepen en op de weg vonden we af drukken van autobanden. Dit hebben we overigens tussen de struiken gevonden. Hij liet Brannigan een dolk zien. Aan de punt hing nog steeds een stukje van Brannigans colbertjasje. Maak je maar niet druk over vinger afdrukken. Ik weet wie de vluchteling is, zei Brannigan. Maar zorg er voor, dat mijnheer Barnes goed wordt bewaakt. Ik ga terug naar Dorchester. Brannigan sloeg het aanbod van Barnes om te blijven logeren van de hand en ver- ti-ok in een van de politiewagens. Hij gaf de chauffeur opdracht zo snel mogelijk te rijden, daar het best mogelijk was, dat Simpkins zich ergens aan de wegkant had vei-stopt en een poging zou doen hem met een goed gemikt schot van het leven te beroven. Er gebeurde echter tijdens de rit niets bijzonders. Daar de hoofdinspecteur geen enkel risico wilde lopen hij kende maar al te goed de geslepenheid van Simpkins liet hij een agent op wacht staan voor de deur van zijn slaapkamer en een ander in de tuin onder het raam. De nacht verliep gelukkig rustig. De volgende morgen ging de hoofd inspecteur per trein naar Londen terug. Hij verheugde zich geenszins op het on derhoud, dat hij met de commissaris zou moeten hebben, temeer omdat hij wel zou moeten toegeven, dat hij de vorige avond de misdadiger letterlijk door zijn vingers heen had laten glippen. Als Parker niet voortijdig de val had dichtgeklapt, had Simpkins ongetwijfeld achter de tx-alies gezeten. En bij de tweede kans, die hem geboden was, had hij wederom gefaald. Er was geen enkel excuus voor (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3