Padvindersbands zetten viering van Koninginnedag in Productie aan lopende band in Lochemse eierenfabriek fraeken AUTO-FINANCIERING Haarlem steekt de feesthazuin TBC- en kanker bestrijding Rust en regelmaat doen de kippen beter leggen Handelsbesprekingen met Engeland stopgezet Ronde Tafel-conferentie met de West Zandvoort Haarlemmermeer Bloemendaal Santpoort „tuceka HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Muziek bij het werk weekabonnementen Nieuwe redacties van het werkstuk Kapitein van kustvaarder „Looiersgracht" gestraft Enschedé krijgt een moderne schouwburg Oud-Zandvoort herleefde in openluchtmuseum Oranje-avond „Pro Rege" Ouden van dagen op stap Scheepvaart SUCCESSCHOTELS f2.50 Fotocopieën Foto Hilarius Fa.GebrsvanBEEM WIJ KOPEN ADVERTEERT IN DIT BLAD WOENSDAG 30 APRIL 1952 Haarlem heeft vanmorgen in alle vroegte de feestbazuin gestoken. Om half acht al stonden de N.P.V.-band, de St. Jorishand en de Meisjesband N.P.G. aangetreden op de Grote Markt, om met. een klinkende réveille het spits van de feestelijkheden die vandaag de stad in een vreugderoes moeten brengen, af te blazen. Bazuingeschal weerklonk van het stadhuis: Haarlem gaat de verjaardag van Koningin Juliana vieren. De padvinders en padvindsters hadden zich nog niet van hun muzikale taak ge kweten of daar kwam de Haarlemse Po- litiekapel aangemarcheerd. Mocht de réveille van de volgelingen van Baden Powell niet overal het ge wenste resultaat hebben opgeleverd, nadat de Politiekapel haar feestronde had gelo pen, zal wel niemand meer in de veren zijn gebleven. Aubade op de Grote Markt De jaarlijkse ochtendmanifestatie van de Haarlemse jeugd op de Grote Markt, aldus schrijft onze medewerker voor. muziek, Jos. de Klerk, was als steeds een fleurig, een levendig en tevens verheven feestnummer van Koninginnedag. Wanneer die vierdui zend kinderen ordelijk aangetreden zijn en hier en daar het „Oranje boven" spontaan opklinkt boven die met rood-wit-blauw en oranje wuivende massa, begint de feest stemming aanstekelijk te worden. Maar zij wordt indrukwekkend wanneer, na het verschijnen van de overheidsvertegen woordigers op het bordes van het stad huis, de leider van de aubade, de heer L. J. van Mechelen, deze massa samenbindt tot één machtig geheel en, met begeleiding van de Harmonie Crescendo, het statige Valerius-lied „Wilt heden nu treden" over de Markt laat klinken. Met dit „Gebed voor het Vaderland" wordt het pas echt Koninginnedag! „O Heer, die daar des hemels tente spreidt" is daarvan de plechtige voortzet ting, met het nieuwe „Juliana van Nassau" op een oude wijs. De stoere verzen van Jaap Moulijn „Het Schip van Staat" pas sen zich daar treffend bij aan: zij hebben de adem van een Valeriustekst. En wat klinkt het overtuigend in rhythmisch ste vig verband (hulde aan de dirigent en aan zijn begeleidend orkest!) wanneer het heet: „Schenk ons op de sc.heepscampanje het commando van Oranje"! Dan volgen liederen van gemengde aard, ook uit ons folkloristisch bezit, die ons dus als „volk" typeren. Het blijft in de lijn: Oranje en wij. En als tenslotte met het Het aantal sterfgevallen aan t.b.c. en aan kanker in de laatste 50 jaar is op geheel verschillende wijze verlopen en juist in die verschillen ligt het leerzame van bijgaande grafiek. De verhouding tussen ziektegeval len en sterftegevallen bij beide ziekten loopt zéér uiteen. De bestrijdingsmiddelen eri behandelingsmethoden van de besmette lijke ziekte tuberculose treffen in steeds sterker mate doel. Het Nederlandse volk heeft daarvoor grote sommen beschikbaar gesteld en zal ongetwijfeld bereid zijn dit te blijven doen, omdat de practijk geleerd heeft, hoe nodig zulks is om deze volks ziekte onder de knie te blijven houden, want maar al te gemakkelijk steekt deze ziekte haar kop op (denk aan 1918 en aan 1945). Bij kanker ligt de zaak anders. Zo veel als reeds bekend is over de t.b.c. zo weinig weten we nog van de oorzaken, de behandelings- en bestrijdingsmiddelen van de kanker-ziekte. Kanker is de ziekte welke het grootste aantal slachtoffers eist, niet alleen in Nederland, maar in de gehele beschaafde wereld. Van alle sterfgevallen in ons land wordt thans één van de zeven door kanker veroorzaakt. De meeste men sen denken nog steeds dat kanker onge neeslijk is, maar kanker, vroegtijdig her kend, kan door deskundige behandeling in zeer vele gevallen genezen worden. Het probleem van de weinige kennis over de oorzaak van deze ziekte wordt steeds dringender, omdat door de reeds bereikte verbetering der methode om de kanker ziekte te herkennen, meer gevallen worden gediagnostiseerd en omdat in de loop van de jaren van elke 1000 inwoners geleide lijk aan méér personen de leeftijd bereiken, waarop de kankerziekte pleegt op te treden. Voor de werkzaamheden, die het Ko ningin Wilhelmina Fonds wil steunen en bevorderen, zoals verbetering van herken- Aantal sterfoevallen per 10 000 inwoners „Wilhelmus" de aubade besloten wordt, ervaart men de kracht van het nationale volkslied als een die deze van alle oudere liederen overtreft. Het bezegelt de voor treffelijk geslaagde aubade. M Hit aire parade Het regiment zware luchtdoelartillerie „Ypenburg", de drumband van dit regi ment de S.A.A.T. en de I.R.AA..T. namen vanmorgen deel aan een parade op de Dreef voor het gebouw van de Provinciale Griffie aan de Dreef. Tevoren hadden de militai ren zich op de Heemsteedse Dreef opge steld waar de garnizoenscommandant de luitenant-kolonel J. W. A. Stout de troe pen inspecteerde. In Bloemendaal In Bloemendaal bepaalde het ochtend programma zich tot kinderfeesten. Van de scholen of verzamelpunten werd tussen negen en tien uur vertrokken naar de ter reinen waar kinderspelen werden gehou den. In Bloemendaal gingen de leerlingen van de lagere school van de Vijverweg af langs de kortste weg, gelukkig toch met muziek voorop, naar het sportterrein aan de Donkerelaan; in O verveen vertrokken de kinderen van hun scholen af naar het sportterrein aan de Vrijburglaan. De kin derspelen, die daar van tien tot twaalf uur werden gehouden, werden besloten met de monstraties van leerlingen van het Cen traal Instituut voor Sportleiders te Over- veen en door een waterfeest, in de vorm van een demonstratie van de Vrijwillige Brandweer Bloemendaal. De leerlingen van de vier lagere scholen in Aerdenhout trokken vanmorgen naar het plein bij de Mr. Enschedéweg, waar zij aan de burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex en zijn gezin een zang- hulde van Vaderlandse liederen brachten. Na afloop van de aubade sprak de burge meester een kort dankwoord en bracht een driewerf hoera op de Koningin uit. In het Verenigingsgebouw aan de Graaf Florislaan te Vogelenzang waren inmiddels De bloeiende „bongerds" in de Betuwe hebben nu hun volle voorjaarspracht bereikt. Als geweldige bouquetten prijken de bloesemende vruchtbomen langs de wegen en tussen het groen der weiden. de kleuters uit die omgeving bijeengeko men voor een poppenkastvoorstelling. Intussen hadden de kleuters uit. Over- veen zich om tien uur met versierde fiets jes, autopeds en kinderwagentjes op het Joan Maurits.plein verzameld. Zij maakten een korte rondgang door een deel van Overveen en kregen in de Julianaschool van een jury te horen, welke kinderen voor een prijsje in aanmerking kwamen. De belangrijkste gebeurtenissen van de verdere feestviering van de Koninginne dag bepaalt zich uitsluitend tot de wijken Overveen en Aerdenhout. In Overveen zullen de R.K. Harmonie „Euphonia", le den van de Ramplaanspelers en de volks dansgroep „De Baonopstekkers" afwisse lend het avondprogramma vullen, waarna tot besluit een bal-champêtre alles op het Dorpsplein zal worden gehouden. De inwoners van Aerdenhout kunnen van avond eerst een lampion optocht langs zien komen en direct daarna kunnen zij boven dien een vuurwerk aanschouwen, op het terrein aan de Catslaan. Verder is er dansen op de Spiegelenburglaan. Even buiten Lochem, .aan de Weg naar Zutphen, staat een laag wit gebouw, waarin on geveer duizend kippen bijeen zijn. Onder de tonen van vro lijke muziek leggen ze hun eieren. Als op een tentoonstel ling zitten ze in kraakzinde lijke hokjes boven elkaar. Heb ben ze een ei gelegd, dan rolt dat naar voren in geul, waar op staat aangegeven hoeveel het goede beest sedert het be gin van de week reeds heeft gepresteerd. Dit gebouw is de eerste eierenfabriek van Ne derland en de productie slaat de stoutste verwachtingen. De Nederlandse, kippen-hou- ders hebben in de afgelopen jargn veel moeilijkheden ge- kend, doordat de kippen minr der'produceerden. Aan de heer H. J. ten Hoopen uit Lochem, die als amateur met de kip penfokkerij is begonnen, komt de eer toe, de oorzaken hiervan te hebben ontdekt en onder vangen. Proeven, die hij met kippen nam, wezen uit, dat zij beter legden, wanneer zij in de hokken gehouden werden dan wanneer zij buiten werden ge laten. Om de prestaties van dit pluimvee nauwkeuriger na te gaan had hij een legbatterij sen.''in °N Jeria^d" eïplrfmem ^Zodra deTn ïenThleK e%rpr°ducf;e êén teerde men al met die appara- dag' Zodr\ df kip ee" ei h?e? ^legdroJf dlt na,ar ten. Dit waren meestal eigen- voren0p de k«artJes boveJ] de hokken wordt de wee,c- gebouwde toestellen waarvoor productie van elke kip genoteerd. steeds de inlichtingen uit En- ning en behandeling, steun aan weten schappelijk onderzoek naar de oorzaken en omstandigheden welke het ontstaan van kanker blijkbaar bevorderen, is véél geld nodig. Men staat hier nog aan het begin, hoe veelbelovend enkele werkwijzen ook zijn. Door wetenschap en practijk nauwer bijeen te brengen, hoopt men practische .esultaten te bereiken. Zeker zal er niet reeds morgen aan de dag tastbaar resultaat le boeken zijn; de grote inspanning om het vele en kostbare onderzoekingswerk moge- ijk te maken is broodnodig. De t.b.c.-be vrijding kan een aanmoedigend voorbeeld zijn; al is daarbij het laatste woord nog in t geheel niet gesproken, daar is toch, zo al* ieder weet, reeds veel goeds bereikt. Voor de naaste toekomst liggen er dus twee taken: voortzetting der t.b.c.-bestrij- ding èn krachtig aanvatten van alles wat het kankervraagstuk maar tot zijn oplossing zou kunnen brengen. geland waren gekomen. De heer Ten Hoo pen begon daarom zijn licht eens op te steken aan de overzijde van het Kanaal. Legbatterijen In Engeland werkt men reeds 20 jaar met legbatterijen. Er zitten drie millioen kippen in dergelijke zindelijke hokjes, tenminste dat zegt de statistiek. De ervaring leert echter, dat het er dan in werkelijkheid nog wel een paar meer zijn. Van dit alles was tot voor kort nog niets doorgedrongen tot de pluimveehouders van het vasteland van Europa, de Nederlanders incluis. Het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren te De Bilt gaf toestemming voor de import van een installatie. De fabriek van ae apparaten op haar beurt verleende de heer Ten Hoopen toestemming de appara ten in Nederland in licentie te bouwen. In-een wit gebouwtje met een oppervlak te van 180 vierkante meter zitten daar in Lochem nu 1008 kippen. Er staan vier rijen van hokken. Drie hoog zitten de kippen boven elkaar. Langs een stel van twee rijen hokken bewegen zich langzaam bakken en voedsel en water voor de kippen. Elke twintig minuten krijgt een kip de tijd om even wat te eten of te drinken. De hokjes zijn geheel van ijzerdraad vervaardigd. De mest valt tussen de spijltjes door op een glazen plaat, die automatisch wordt schoon gemaakt als de voedselbakken passeren. Het „productie-proces" wordt opgeluis terd met een gezellig muziekje. Alles ademt een vriendelijke, rustige sfeer. Die muziek is een vinding van de heer Ten Hoopen zelf. „Kippen kunnen niet tegen plotseling lawaai", legt hij uit. „Zij schrikken van vreemde geluiden, en dat is voor een kip gevaarlijk. Als een ei in haar lichaam stuk gaat, sterft het dier daar aan. Muziek went het dier aan een constant geluid. Tenslotte vinden de kippen het prettig en vreemden kunnen dan rustig tussen de hokken door lopen". „Het is onzin," zo zeide de heer Ten Hoopen, „dat een kip in een legbatterij meer eieren zou produceren dan een andere kip. Het dier heeft maar een bepaald aan tal eieren op haar eierstok. Daar doet geen batterij wat aan toe of af. Onrust en on geregelde voeding zijn echter oorzaak, dat de kip niet alle eieren legt, die zij zou kun nen leggen. Hier, in een bedrijf als dit, haalt ze haar optimale productie." Dit is zeker 25 percent meer dan in welk ander goed geoutilleerd bedrijf dan ook. Verleden week legden de 1008 kippen in Lochem een 4000 eieren. En de productie is nog veel hoger op te voeren. Een boer, die honderd kippen op zijn erf heeft lopen, weet niet welke kip goed legt en welke niet. In de fabriek bungelt bij ieder stel hokken een kaartje waar de legcijfers op staan aangetekend. Slechte leggers kunnen daardoor uit de batterij worden genomen. In Lochem doet men dat nu juist niet, want op verzoek van het Bedrijfschap experi menteert de heer Ten Hoopen zoveel moge lijk met zijn dieren. Zo heeft men reeds verschillende belangrijke gegevens over rassen en productiviteit vast kunnen stel len. Gebleken is, dat alle middelzware ras sen uitstekend voldoen op de batterijen". Vele voordelen De legbatterijen zijn ook uit economisch oogpunt voordelig. De aanschaffing van het apparaat brengt kosten met zich, zeker, maar de aanleg van hokken en afrasterin gen is ook niet goedkoop. Voor de 1008 kippen die in het bedrijf zitten is een ruim te van 180 m2 voldoende. Bij de ouderwetse methode vroeg zulk een aantal drie hectare. Twee arbeiders hadden er een dagtaak aan. Nu kan een jongen van zestien jaar het werk af. De eieren zijn in de regei groter, beter houdbaar, smakelijker en volkomen schoon.- Alle mest blijft behouden en er is geen mest zo goed als kippenmest. Verder leve ren de kippen uit de batterijen een veel beter slachtgewicht en zijn tevens van een betere kwaliteit: ziekten zijn namelijk uit gesloten. dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. LONDEN (A.N.P.) De handelsbespre kingen tussen Engeland en Nederland die op 17 April in Den Haag zijn begonnen, zijn afgebroken en er is geen datum vast gesteld voor de hervatting daarvan, zo schrijft de „Financial Times". Naar ver luidt zijn Nederlandse ambtenaren somber gestemd ten aanzien van de mogelijkheid van een spoedige oplossing voor de moei lijkheden. Hun voornaamste klacht is, dat de invoerbeperkingen op enkele producten als komkommers en kasdruiven, die van bijzonder belang zijn voor Nederland, zo drastisch zijn. De Nederlanders zijn van mening dat hun aandeel in de Britse markt voor deze producten beschermd dient te worden door bijzondere tweezijdige quota. Daarentegen bestaat de Britse politiek in het handhaven overal waar dit mogelijk is, van het stelsel van globale quota, waaraan in de afgelopen twee jaar uitbreiding is gegeven naar aanleiding van de besluiten van de O.E.E.S., dat er geen onderscheid gemaakt mag worden in het handelsver keer tussen de verschillende aangesloten landen. De officiële zienswijze aan Nederlandse zijde is, aldus het blad, dat door de Britse invoerbeperkingen Nederland blootgesteld wordt aan dumping door concurrenten, waarvan er vele nieuwelingen op dé Britse markt zijn. Als gevolg daarvan verbéten traditionele leveranciers, als Nederland, die een gestadige handel op een langdurige basis hebben opgebouwd, onredelijk in het nadeel. Er zijn reeds bij de betrokken han delaren in Nederland stemmen opgegaan, aldus het blad, om de Nederlandse regering tegenmaatregelen te laten nemen, door ver mindering van de vrij ruime invoerquota, die tot dusverre zijn toegestaan voor enkele kwetsbare Britse producten. In Britse kringen hoopt men echter, dat er een compromis zal kunnen worden ge vonden, waardoor voorkomen zal kunnen worden, dat de uitstekende Nederlands-^ Engelse handelsbetrekkingen, die na de oorlog zijn gevestigd, verstoord worden. De delegaties ter Ronde Tafel-conferen tie met de West zijn tot overeenstemming gekomen over nieuwe reacties "van het werkstuk. Ten aanzien van de positie van de Kroon werd overeenstemming verkregen over een formulering, waarin de verknochtheid van de rijksdelen aan het Huis van Oranje tot uitdrukking komt. De koninklijke macht wordt in aange legenheden van het koninkrijk uitgeoefend door de koning als hoofd van het konink rijk. Als aangelegenheden van het konink rijk zijn aangewezen: de handhaving van de onafhankelijkheid en de verdediging van het koninkrijk; de buitenlandse be trekkingen, het Nederlandschap; de rege ling van de ridderorden, alsmede van de Vlag en het wapen van het koninkrijk; de regeling van de nationaliteit van schepen en het stellen van eisen met betrekking tot de veiligheid en de navigatie van bepaalde zeeschepen, die de vlag van het koninkrijk voeren. De raad van ministers van het konink rijk is samengesteld uit de door de koning benoemde ministers en de gevolmachtigde ministers van Suriname, onderscheidenlijk van de Nederlandse Antillen. De gevolmachtigde minister neemt in de raad van ministers en in de vaste colleges en bijzondere commissies uit deze raad deel aan het ministerieel overleg over aan gelegenheden van het koninkrijk welke het betrokken land raken. Hij handelt namens de regering van zijn land, die hem benoemt en ontslaat. Hij moet de staat van Neder lander bezitten. De regeringen van Suriname en de Ne derlandse Antillen zijn gerechtigd naast de gevolmachtigde minister tevens een minis ter met raadgevende stem aan het overleg te doen deelnemen. De rijksdelen krijgen vrijheid om zelf aan te geven, welke der aangelegenheden van het koninkrijk naar hun oordeel hun be langen raken. De Raad van de Scheepvaart heeft de kapitein van het 400 ton metende m.s. „Looiersgracht", de 30-jarige J. van V. uit Rotterdam, de bevoegdheid ontnomen als kapitein te varen voor de tijd van twee maanden. De kapitein heeft bepalingen van het Schepenbesluit overtreden aldus de raad in zijn oordeel door bij zijn vertrek op 16 October 1951 van Kotka (Finland) naar Rotterdameen deklast hout te vervoeren zonder dat één der dubbele bodemtanks ledig was gelaten en daardoor de eisen der stabiliteit verwaarloosd. Het schip had bij vertrek 15 cm te veel diepgang. Toen het schip slagzij kreeg kon alleen door het overboord werpen van een deel van het hout erger worden voorkomen. De gemeenteraad van Enschedé heeft het plan goedgekeurd om over te gaan tot de bouw van een moderne schouwburg, die ongeveer 2,4 millioen gulden zal kosten. Van particuliere zijde en door de gemeente (elk voor de helft) is 1.3 millioen gulden bijge dragen. De rest zal worden verkregen door een lening waarvoor de gemeente garant zal zijn. De toneelzaal zal 900 personen kunnen omvatten. De orkestbak biedt plaats aan negentig musici. Het toneel wordt zeventien meter diep en elf meter breed. Hierdoor zal het mogelijk zijn ook opera's met de grootste montering in Enschedé te vertonen. De ge meente rekent op een jaarlijks tekort van ongeveer f 100.000. Gekleed in originele oud-Zandvoortse costuums, onder aanvoering van de heer P. Waterdrinker, gestoken in de kledij van de oud Zandvoortse omroeper en gewapend met de oude koperen gong, toog Dinsdagmorgen een gezelschap inwoners van Zandvoort (le den van de buurtverehiging „De Werf" uit de Kerkstraat en omgeving) per autobus naar Arnhem, om in het openluchtmuseum -aldaar de oud-Zandvoortse .schoer" (schouder) mantel te gaan aanbieden, ter completering van de serie oud-Zandvoort.se costuums, die reeds eerder aan het landelijk comité tot verzameling van Nederlandse volksdrachten, (collectie Prinses Wilhelmina) werd ge schonken. Op originele wijze heeft het buurtcomité het vroegere Zandvoort doen herleven, door het. op deze wijze organiseren van de aan bieding van de schoermantel. In Arnhem voegde zich bij het gezelschap de echtgenote van de burgemeester van Zandvoort, me vrouw Van FenemaBrantsma. In Arnhem werd de deputatie in het prach tige openluchtmuseum ontvangen door me vrouw FisherCats, presidente van het landelijk comité tot inzameling van Neder landse volksdrachten en jkvr. dr. De Jonge, vice-presidente van genoemd comité. Na een wandeling over de terreinen van het openluchtmuseum, werd het gebouw be zichtigd. waar thans de collectie oud-Neder landse costuums is ondergebracht, die terecht aller bewondering en belangstelling wekte. Van de 240 costuums, waarover men vóór de oorlog beschikte, was na de bevrijding niets meer over, daar alles was gestolen en ge deeltelijk vernietigd. Met. grote ijver heeft het: comité daarna opnieuw getracht een collectie bijeen te brengen, waarbij men thans gekomen is tot een verzameling van ruim 100 costuums, uit vrijwel alle delen van ons land. Hieronder bevinden zich thans drie Zandvoortse. De grote belangstelling voor deze unieke verzameling blijkt wel hieruit, dat de tentoonstelling vorig jaar ruim 74.000 bezoekers trok. waarvan het maximum op één dag ruim 3500 bedroeg. Nog steeds is het comité druk doende, de collectie uit te breiden. In een geestige toespraak verhaalde om roeper P.. Waterdrinker enkele bijzonder heden uit het Zandvoortse dorpsleven, waar na mejuffrouw Bakels de schoerman tel aan het comité .overhandigde, onder bij voeging van een in een keurig omslag ver werkt exemplaar van het Zandvoortse volkslied. -Op een open plek in het bos dansten de gasten de oud-Zandvoortse volksdans „Gort met stroop". Mevrouw FisherCats dankte de buurt- verniging „De- Werf" voor hetgeen zij ge daan heeft. In gebouw „Zomerlust" te Zandvoort werd gisteravond een geanimeerd feest gehouden onder leiding van voorzitter F. Berends. Dinsdag hield de afdeling Vijfhuizen van de Nederlandse Militaire Bond ..Pro Rege" een Oranje-avond in de Gereformeerde kerk te Vijfhuizen. De leiding berustte bij de voorzitter der afdeling, de heer A. C. Brö- reps. Muzikale medewerking verleenden de heer Joh. Philippo en het echtpaar Tolenaars (zang)., mejuffrouw W. Philippo en de heer G. Lodder (orgel). Ds. Joh. Bronsgeest uit Haarlem sprak over „Wilhelmus van Nassoue ben ik; mijn schildt ende betrouwen zijn Gij". De propagandist van ..Pro Rege", de heer J. Vegter uit Utrecht, was aanwezig met een kleine tentoonstelling, betrekking hebbend op het werk van deze organisatie. Dinsdag hebben de ouden van dagen in de gemeente Bloemendaal, die de leeftijd van 70 jaar hebben bereikt en niet in de gelegen heid zijn er zelf eens uit te trekken, 'een uitstapje gemaakt naar de Keukenhof in Lisse. Omstreeks tien uur werd vertrokken van het verzamelpunt in Vogelenzang. Bussen van de NZHVM en particuliere auto's vorm den een stoet, die het gezelschap langs de binnenwegen naar Lisse bracht. In de Keu kenhof hebben de ongeveer 125 deelnemers genoten van een prachtige bloemenschoon- heid en fraaie omgeving. Om halfdrie werd de terugreis aanvaard, die langs een omweg door de bloembollenvelden naar- Bloemen daal leidde. Mede dank zij het mooie weer slaagde het uitstapje uitstekend. EERSTE UITVOERING VAN NIEUW WERK VAN OSCAR VAN HEMEL Tijdens een volksconcert op 26 Mei jjj Helmond zal het Brabants Orkest onder lei. ding van Hein Jordans de eerste uitvoering geven van de feestelijke ouverture „Vivat Brabantia" door Oscar van Hemel. Dit is reeds het derde werk van deze componist dat door dit orkest in dit seizoen ten doop wordt gehouden. Training stopgezet Gisteravond waren enige tientallen jonge lui, die vanmiddag in Santpoort de „ronde van Santpoort" gaan verrijden, aan een enthousiaste training bezig, toen politie een eind maakte aan deze snelle ritten met een paar bromfietsen als „gangmakers" De politie achtte deze training, op het uiteraard niet beveiligde parcours bij En- schedélaan en Terrasweg, niet verantwoord ten opzichte van het overige verkeer. Abbedijk, 28 te Mobile. Amstel'kerk, 29 te Luanda. Arendsdijk, 29 v. Santos te Rio d« Janeiro. Averdijk, 27 v. R'dam te New Orleans. Agamemnon, 27 v. Port of Spain naar Ciudad Trujillo. Ariadne, 28 v. Genua te Porto Vesrne. Alamak, 28 110 m. O. Port Sudan. Albireo, 28 pass. St. Paulsrock Alchiba, 27 380 m. Z.ZW. St. Vincent. Aletta, 28 te Singapore. Aigenlb, 28 v. R'dam te Hamburg. Alhena, 28 200 m. W. Casablanca. Alkaid, 28 330 m. N. St. Vincent. Amsteldiep, 28 200 m. N.NO. Azoren. Amstelstad, 28 v. Cheribon n. Prio-k. Amstelvaart, 28 240 m. W. Azoren. Antonia, 28 v. Bangkok naar Pladju. Aalsum. 28 130 m. Z. Christmas eil. Arendskerk, 28 300 m. W. Sabang. Abbekerk, 29 van Colombo n. Adelaide. Aldabi, pass. 29 Lissabon. Alm kerk, 29 te Antwerpen. Arkel'dljlk. 29 te Antwerpen. Almdijk, 30 te Antwerpen. Alpherat, 30 van A'dam te R'dam. Baarn, 28 v. Pimentel n. Salaverry. Borneo, 28 te Amsterdam. Breda, 29 v. CaUao naar Huacho. Bonaire, 28 520 m. W.ZW. Madeira. Boschfontein, 28 80 m. N. Elba Cape. Bagan, 29 te Priofc. Bandjermasin, 28 v. Maumerie n. Larentuka. Bennekom. 28 650 m. ZW.t.W. Scilly's. Barentirecht, pass. 29 Kp. Bon. Cleodora, 28 v. Portokha n. Bahrein. Caltex Nederland, pass. 28 Kp. Bon. Coryda, 28 MO m. Z. Port Ocha. Callisto, 28 680 m. W.t.Z. Ouessant. Celebes, 28 120 an. ZW. Wespunt Kreta. Corilla, 27 in Str. Luzon. Cottica, 28 770 m. NO.t.N. Barbados. Caltex The Hague, pass. 30 Ouessant. Caltex Utrecht, pass. 29 Kp. Bon. Ceronia, 28 v. Hongkong naar Miri. Chama, 30 Ad verwacht. Dongedijk, 23 te Vancouver. Duivendijk, 28 v. Antwerpen te R'dam. Drente, 28 330 m. W.t.N. Minicoy n. Aden. Delfland, 28 v. A'dam te Hamburg Delfshaven, 28 300 m. O.NO. St. Vincent. Elmina, 28 360 m. NO. Madeira. Eos, pass. 28 Ouessant. Esso Amsterdam, 28 840 m. ZW. Flores. Esso Den Haag, 28 780 m. ZW. Flores. Esso Rotterdam, 28 820 m. NO.t.N. Barbados. Groote Kerk, pass. 28 Finisterre. Gadilla, 28 500 m. NO. Sombrero. Gooiland, 28 600 m. Z.t.W. St. Vincent. Garoet, 29 v. Aden te Djeddah. Hestia, 29 v. Callao n. Paita. Heelsum, 28 200 m. ZW. Flores. Hercules, 29 v. Messina te Le Calera. Hector, 27 v. Malta. Hydra, 28 v. Puerto Plata naar San Juan. Hecuba, 29 v. Port of Spain te Guanta. Helder, 29 v. Antwerpen n. Bremen. Hera, 29 te Antwerpen. Hersilia, 30 v. Barahona te Humacao. Iris, 28 v. Aarhus naar Kopenhagen. Japara (KRL), 28 te Makassar. Jupiter, 29 v. Tunis n. Limasol. Kaloekoe, 28 v. Benkuien naar Padan£. Karossa, 28 v. Sabang te Ole'noleh. Kasimbar, 29 v. Makassar te Ambon. Kertosono, 28 v. Donggala n. Balikpapan. Kot a Gede, pass. 29 Ceylon. Kertosono, 29 v. Balikpapan naar R'dam. Laertes, 28 v. Singapore n. Belawan. Lekkerkerk, 29 te Bombay. Leuve'kerk, 28 bij Kp. Finisterrë. Luna, 28 v. Istanboul te Cavalla m. Izmir- Larenberg, pass. 28 Kp. Lopez n. Manoka. Leerdam, 28 420 m. ZO. Cp. Race, Le Maire, 28 v. Mouloneih n. Singapore. Lifceta, 23 500 m. ZW. Gibraltar.. Lieve Vrouwe'kerk, 30 Karachi verwacht. Limburg, 29 v. Semarang n. Djakarta. LoQsdrecht, 29 v. Suez naar Aden. Linge, 30 v. R'dam n. Domsjo.. Maasland, 29 te Bahia verwacht. Mataram, 28 rede Koewait. Maaskerk, 28 v. Dakar n. Le Havre. Markelo, pass. 29 Tenerifïe. Must, 28 390 m. ZO. Cp. Race. Macuba, pass- 28 Kp. Bon. Marisa, pass. 28 Kp. Tenez. Mirza, 28 170 m. O.t.Z. Hainan. Muren a, 28 280 m. zo. Dondrahead. Maas, pass. 29 Azoren. Malvtoa, 29 van Singapor.e Manoeran, 28 v. Padang n. Aden. Mapia, 29 v. Aden n. Singapore. Marpessa, 1 Mei Sydney verwacht. Molenkerk, 29 v. Accra n Takoradi. Nieuw Amsterdam, 3 Mei v. New York te R'dam verwacht. Nestor, 29 van Rdam te Amsterdam. Nigerstroom, 28 bij Kp. Finisterre. Noordam, 28 390 m. W. Scilly's-. Ootmarsum, 28 v. R'dam naar Houston. Orion, pass. 28 Ouessant. Overijsel, 28 520 m. W.NW. Flores. Omala, 28 240 m. N.NW. Sabang. Oranjestad, 28 1100 m. NO. BabadOS. Prambanan, 23 te Balikpapan. Prins Fred. Willem, 28 v. Londen n. Antw. Papendrecht, 29 Malta. Prins Willem IV, pass. 30 Kp. Finisterre. Roebiah, 28 v. Penang n. Belawan. Ruys, 29 v. Tamatave te Mauritius.. Raki, 29 naar Port Sudan. Ridderkerk, 28 380 m. N.NO. Madeira. Radja, 28 dwars Kp. Bougaroni. Rijndam, 28 New York verwacht. Roepat, pass. 30 Gibraltar n. Port Said..- Sumatra, 28 v. Port Swettenham te Belawan. Salland, 28 te Recife. Schiedijk, 1 Mei Le Havre verwacht. Sloterdijk, 28 v. New York n. Baltimore. Stad Alkmaar, 1 Mei v. IJmuiden te Naorvik. Stad Breda, 28 v. A'dam n. St. Laurens rivier Sliedrecht, 28 dwars Westpunt Kreta. Stad Maastricht, 28 dwars Kp. Carbon. Stad Viaardinigen, 28 440 m. N. Flores. Straat Soenda, 28 340 m. O.ZO. Cylon. Sabang, 28 v. Palembang n. Muntok. Schiedijk, 28 575 m. W. Scilly's. Sinabang, 29 te Sibolga. Sommelsdijk, 28 440 m. NO- Fayal. Stad Alkmaar, 28 270 rn. Z.ZW. Bergen. Salawati, 30 te Colombo. Saparoea, 30 te Badarshapur. Sarangan, 30 te Manilla. Sibajak, 29 460 m. W.ZW. Cp. Clear. Slamat, 29 v. R'dam te Tj. Priok. Stad Maassluis, pass. 29 Gibraltar. Stad Arnhem, 30 v. Cuba te R'dam. Stentor, 29 v. Rdam n. Antwerpen. Tallsse, 28 v. Genua n. Port Said. Tomori, 28 v. Southampton n. Genua. Titus. 27 v. Marseille te Bone. Tankhaven I, 29 v. Sungeigerong te Tj. Uban. Tankhaven II, 28 v. Palembang n. Saigon. Theden, 29 te Makassar. Tongkol. 28- in Golf v. Suez. Taria, 28 560 m. ZO. Brisbane. Teiresias, 28 dwars Kp. Bougaronie. Tibia, 28 240 m. Z. Santos. Tabia, pass. 28 Kp. de Fer. Tabinta, 30 v. Colombo te Belawan. Tiba, pass. 29 Kp. Frio n. Trinidad. Tamo. 29 v. Montevideo te Buenos Aires. Tegelberg, 29 v. Tj. Priok n. Tarakan. Teucer, pass. 29 Kp. Finisterre., Tom tod, pass. 30 Minicoy. Veendam, 29 te Rotterdam. Winsum, 28 ten anker dan Lorenzo. Winterswijk, 28 te Ceuta. Westland, 28 v. Amsterdam te Buenos Aires. Waterman, 29 840 m. W. Scilly's. Zonnewijk, 28 380 m. NO. Flores. Zijpenberg, 28 in Golf van Biscaye. De heer en mevrouw VAFI—MARKUS geven met vreugde kennis van de geboorte van hun dochter EILEEN INGEBORG 30 April 1952. Tijdelijk: Overveen, Lonbar Petrilaan 20. J. W. Wildschut Dunklerstr. 47 rd., tel. 10253 Praktijk: Kruistochtstr. 68. Spreekuur dag. 8.30—9.30 u. Ma., Wo. Vr. 11.30 uur. PRAKTIJK HERVAT LION d'OR Morgen: Gestoofde nieren beter, sneller en goedkoper GROTE HOUTSTRAAT 102 Telef. 10866. SP? I f AMSTERDAMSTR.25HAARLEM r-r TEL. 14809 VERKOOP BIJ EXECUTIE, welke zal worden gehouden op Donderdag, 1 Mei 1952 des namiddags te 3 uur ten huize en ten laste van B. de Jonge, wonende te Halfweg aan de Kanaalweg no. 6 b, van diverse meubilaire goe deren w.o. piano en radio toestel. De Gerechtsdeurwaarder. van particulietféji, tegen behoorlijke prijzen, Ro mans, Kunstwerken, Pocket Books, Populaire Wetenschap, Encyclope dieën, Jongens- en Meis jesboeken enzovoort. Boekhandel W Kruisweg 13 b. h. Station, Haarlem. Belt ons op Tel. 21677. Of zendt bericht, Wij komen. SCHREURS - Heemstede - Javalaan 61 Telefoon 38497

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 4