ERRES Haarlem moet kans in Enschedé grijpen Geen geld beschikbaar voor het bedrijfsleven JmiVS- CHOCOLADE WEK DE GAL IN UW LEVER OP ■Clowntje Riek TEMPO dubbel zo lekker dubbel zo zwaar Courses te Mereveld Harmoniekapel N.Z.H. gaf lustrumconcert Goede prestaties van Nederlanders 4 Effecten- en Geldmarkt onveranderlijk Kynologenclub besloot winterseizoen Nederlandse ploegen voor Ronde van Nederland Sport op Zondag Voor -de kinderen Boksen Amateur kampioenschappen Sport in 't kort Het Witte Vest FEUILLETON De fluistercampagne Ronde van Luxemburg ZATERDAG 3 MEI 1952 De president van de Nederlandse Bank heeft in zijn jaarverslag over 1951 aange toond welke betekenis moet worden ge hecht aan de ontwikkeling van de beta lingsbalans. Wees 1950 nog een groot tekort op die balans, 1951 sluit met een aanmerkelijk overschot, zij hët dat dit overschot aan goeddeels toevallige om standigheden te danken is. Het is daarom goed dat ook bij een slui tende betalingsbalans tot een voorzichtige beoordeling wordt gemaand, omdat zij op zichzelf nog geen absoluut bewijs is voor een gezonde volkshuishouding. De verdwijning van een tekort op de be talingsbalans moet namelijk gepaard gaan met een verruiming van de liquiditeiten. Ondanks de intering op de voorraden in het vierde kwartaal van 1951 en het eerste van 1952 moeten in het Nederlandse be drijfsleven toch nog grote liquiditeitsmoei lijkheden worden geconstateerd. Wel een bewijs, dat de toekomst nog niet volkomen gezond is en dat de besparingen van de bevolking, waaruit de belastingen en de nieuwe investeringen moeterf worden be taald, nog altijd onvoldoende zijn. Ernstiger is ongetwijfeld nog het ver schijnsel dat, voor zover er van toenemen de liquiditeiten sprake is, de beschikbaar komende gelden niet meer aan het be drijfsleven ten goede komen, maar op andere wijze worden uitgezet. Uiteraard is er een deel van de thans vrijkomende gel den dat op korte termijn moet worden be legd, omdat het te zijner tijd voor nieuwe voorraadvorming of investering moet v/orden gebruikt. In zoverre is het dus niet vreemd dat de geldmarkt voortdurend ruim is en de gemeenten om zo te zeggen op onbeperkte schaal kasgeldleningen kun nen sluiten tegen een rente van IVj al procent. Maar dit is dan ook uitsluitend een symptoom van de ruime geldmarkt, waaraan men niet zoveel betekenis be hoeft te hechten. Hoe staat het echter met de kapitaal markt? Hier is van overvloed van geld middelen nog geen sprake. In het afgelopen jaar hebben de terugbetalingen bij de spaarbanken de nieuwe inlagen met 162 millioen overtroffen, tegen een teruggang van 129 millioen in 1950. Wel was er de eerste maanden van 1952 een kleine kente ring, maar het blijkt dat, nu voor bijna 100 millioen op de woningbouwleningen is in geschreven, dit voor een deel een verschui ving is ten nadele van de spaarbanken. Uit de daling van het obligatie-rende ment en de hernieuwde mogelijkheid om 4Yi pet. gemeenteleningen a pari te plaat sen, is men geneigd te concluderen dat het aanbod van kapitaal in niet onbelangrijke mate toeneemt. Het rendement van staats obligaties dat in December 1949 nog 3.19 percent bedroeg, steeg in December tot 4.12 percent, dat voor particuliere obligaties van 2.99 tot 4.76 pet, maar thans zijn de meeste staatsobligaties weer op een rendements niveau van 4 pet. aangeland, hadden de 4Vs pet. obligaties van de Waterschapsbon den en het Oude en Nieuwe Gasthuis te Zutphen een groot succes en is er tussen de gemeenten een wedijver ontstaan in het emitteren van 4pet. leningen. De Provin cie Zuidholland ging voor en slaagde ruim schoots. Enschede, Eindhoven en Tilburg zijn reeds gevolgd, Heerlen, Assen, Gro ningen en meer gemeenten staan op de startstreep en als steeds krijgen we straks weer van het goede teveel. Maar dit is het ergste niet. Het ergste is dat terwijl op de 4y£ pet. leningen thans ruimschoots wordt ingeschreven en op de obligatiemarkt de koersen nog steeds blij ven aantrekken, het bedrijfsleven geen geld kan krijgen. Een recente emissie van aan delen De Wit's Textiel kwam, ondanks de nog altijd bevredigende gang van zaken met de hakken over de sloot. De vroegere uitgiften van aandelen Philips en Aku wa ren geen daverend succes en de uitkering van stockdividenden, waardoor dus het aandelenmateriaal op de beurs wordt ver groot, leidt tot afbrokkeling van de koersen, ook voor de allerbeste aandelen. Ook gun stige jaarverslagen en mooie dividenden helpen niet meer. De Stoomvaart Mij. „Nederland" verdiende bij een kapitaal van f 45 millioen niet minder dan f 37 millioen, keert 12% pet. dividend uit, waarvan 10 in aandelen, wat wil zeggen dat de koers der aandelen straks ca. 130 pet zal zijn en het rendement meer dan 10 pet. Ook het feit dat deze maatschappij f 84 millioen reserves nagenoeg geheel in kas heeft, helpt niet meer. Van een prima bedrijf als de Nederlandse Rubberfabrieken, dat zeer bevredigende resultaten behaalde en ook ADVERTENTIE Wasmachines Wringers Vloerwrijvers Televisie Radio Stofzuigers ZONEN voor 1952 redelijke vooruitzichten heeft, noteren de aandelen 77 pet. bij een divi dend van 7 pet. Dergelijke voorbeelden zijn er vele. Het aandelen rendement bedraagt thans in vele gevallen 7 tot 10 pet., maai de lethargie op de beurs houdt aan. En dit is dus het verontrustende, dat de belegger zijn vertrouwen in het bedrijfs leven heeft verloren en met zijn geld bij provincies en gemeenten onderdak zoekt. Hier wreken zich de te hoge belasting heffing, het rentegamma, de speculatie winstbelasting, dividendstop en dergelijke, voor welke ook de president van de Ne derlandse Bank hernieuwde overweging aanbeveelt, zowel naar beginsel als naar vorm. Donderdagavond 1 Mei hield de Kynolo genclub „Kennemerland" een bijeenkomst voor haar leden. Het was de Haagse kyno- loog de heer Van der Leeuw die een serie lantaarnplaatjes door hem zelf vervaar digd kwam vertonen van een groot aantal hondenrassen. Het werd een demonstratie van scherpe beelden in kleuren, die een goed beeld gaven van bekende, minder bekende en voor velen vrijwel onbekende honden rassen. Was opzichzelf het bekijken van de beelden reeds de moeite waard, de deskun dige toelichting door de voorzitter, de heer Heerkens Thijssen, verhoogde de waarde van 't gebodene nog meer, zodat zelfs de ervaren kynoloog van deze avond iets opsteken kon. Het geheel was een waardig slot van het seizoen der binnenhuisavonden. Gedurende de zomermaanden zal de K.C. „Kennemer land" haar activiteit verplaatsen naar buiten in gezelschap van de honden. De drie Nederlandse wielrenploegen voor de Ronde van Nederland zijn als volgt sa mengesteld: Nationale ploeg: Wagtmans, Dekkers, Van Est, Voorting, Faanhof en Van Breenen. B-ploeg: Lambrichs, Jansen, Joris, Vinken, De Hoog, Van der Kamp. C-ploeg: Roks, Suykerbuik, Van Elderen, Brinkman, Loos, Smits. Mocht Van Breenen eventueel niet kunnen starten, dan zal Roks zijn plaats in de natio nale ploeg innemen en Van Ocrs in plaats van Roks in de C-ploeg rijden. DAAN DE GROOT TWEEDE IN DERDE éTAPPE. De Nederlandse wielrenner Daan de Groot is tweede geworden in de derde étappe van de wegwedstrijd voor amateurs Warschau—Praag. Winnaar werd de in Frankrijk woonachtige Pool Stablevski, die over 198 km. een tijd noleerde van 5 uur 17 min. 4 sec. Daan de Groot noteerde 5 uur 18 min. 11 sec. De Nederlander Van Ingen eindigde als negende. ADVERTENTIE Wat zal Haarlem Zondag in het Enschedése volkspark presteren tegen de Boys uit die stad? Dat is de vraag, die na de voetbal uitslagen van Zondag j.l. iedere rechtgeaarde aanhanger van Koning Voetbal heeft bezig gehouden. Zal Haarlem van de kans, die nog voor het grijpen ligt gebruik maken of zul len de roodbroeken het afdelingskampioen schap rustig naar Amsterdam laten gaan? De kansen van beide rivalen zijn gelijk. Wint Haarlem van de Enschedése Boys en weet ook DWS uit de thuiswedstrijd tegen GVAV twee punten te behalen, dan zal een beslissingswedstrijd moeten uitmaken welke club uiteindelijk als de sterkste uit de com petitie te voorschijn komt. Wij voor ons hou den deze laatste mogelijkheid het meest aan nemelijk. Al zal het verloop van beide wed strijden wel uitmaken, dat het krachtsver schil niet zo heel erg groot zal zijn. Kleine overwinningen dus voor beide kanshebbers-. Na de matige prestaties van het Haarlem elftal van verleden week heeft de elftal commissie wel aan het team gedokterd. Nu Odenthal weer fit genoeg is om van de partij te zijn, is hij natuurlijk weer prompt opge steld. Laan blijft zoals Zondag na het uit vallen van De Voogd spil en Kuys bezet de linksachterplaats. Boeree en Barends fungeren weer als halfspelers. Ook de voorhoede is gewijzigd. Deze zal namelijk opereren met De Voogd als aanvals leider. Jacobs is rechtsbuiten en de binnen- spelers zijn Meyer en Schilpzand. Groene- veld treedt natuurlijk weer als linksbuiten op. Een voorhoede in ieder geval, die meer zal weten te bereiken dan die van de voor gaande weken. VSVEnschedé en DOSRCH zijn van geen belang meer. In beide wedstrijden heb ben VSV en RCH de beste kansen. Hockey Voor de hockey'ers heeft de interland wedstrijd NederlandGr. Brittannië alle aandacht. Juist ook, omdat de datum van de aanvang van de Olympische Spelen in Hel sinki niet zo ver meer af is. De Britten zijn tegenstanders van tormaat, wat overi gens niet* wjl zeggen dat een Nederlandse overwinning tot een buitenissigheid van het nockeyseizoen zou behoren, In tegendeel, de Nederlandse hockeyspelers hebben reeds meer bewezen tot veel in staat te zijn en waarom dan Zondag in het Wagenerstadion in Amstelveen niet een resultaat te verwach ten dat de Nederlanders juist in verband met de komende Spelen het nodige ver trouwen kan schenken? Korfbal In de Haarlemse Korfbalbond worden de bekerwedstrijden voortgezet. Animo Ready gaat op bezoek bij Allen Weerbaar 2 en moet na het fraaie resultaat van Zondag j.l. zeker in staat worden geacht om een over winning te behalen. Of Aurora 1. dat in Am sterdam tegen Fortune, een der sterkste twaalftallen uit de derde klasse, speelt de derde overwinning zal behalen is geenszins zeker. Watervliet 2 ontvangt voorts Sport Vereent. In deze wedstrijd zullen de gasten wel zegevieren. Watervliet 1 zal verder onge twijfeld wel van Rohda 4 winnen. Iets wat niet gezegd kan worden van Oosterkwartier 2, dat tegen DTV 2 uitkomt. Honkbal De honkbalcompetitie is door de nieuwe promotie-degradatieregeling dit jaar nog interessanter dan voorgaande jaren. De KNHB wil volgend jaar over gaan tot uit breiding van de eerste klasse tot tien teams. De kampioenen van de overgangkslassen A en B zullen aan het eind van dit seizoen automatisch promoveren. De nummers twee spelen één wedstrijd tegen elkaar. De win naar van deze wedstrijd speelt dan met no.- 8 van de eerste klasse een wedstrijd om de 10e plaats in de eerste klasse. Het seizoen in Haarlem zet in met twee derby's n.l. RCHSchoten op Zaterdag middag en HHCSC Haarlem Zondag om half drie. Wat de eerste wedstrijd betreft durven wij wel voor het versterkte Schoten een overwinning te voorspellen. HHCSC Haarlem is een geheel open strijd. Van de overgangklassers speelt EDO Za terdag om 3 uur thuis tegen het pas gepro moveerde Kennemerland. Het zal voor de nieuwelingen wel een te zware opgave zijn de pas gedegradeerde EDO-ploeg te verslaan. EHSHFC Haarlem zal eveneens wel een overwinning voor de thuisclub worden. HCK zal Zondagmorgen om 10 uur op hetzelfde veld de strijd aanbinden tegen TIW. Een gelijk spel zou hier niet vreemd zijn. Scho ten 2 speelt cm half drie Zondagmiddag thuis tegen TYBB. Zeker een overwinning voor de gasten. HHC 2 gaat op bezoek bij Sparta en de punten zullen hier wel in Rot terdam blijven. ADVERTENTIE U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een: liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Léverpilletje j. In het Zondagprogramma van Mereveld openen de amatrices de serie draverijen om het kampioenschap der amatrices met de Feminaprijs, waarvoor niet minder dan 18 paarden zijn aangegeven. Voor deze drave rijen, waarmee vorig jaar een begin werd gemaakt, bestaat een enorme belangstelling. Alle bekende amatrices van het vorige sei zoen zijn weer present en het is logisch, dat de geroutineerde rijdsters tot de favorieten zullen behoren. Met O Nelly Zora en Lady Zora, waaruit mej. Wagenaar kan kiezen, heeft zij de beste kansen, gevolgd door Nanco M en New Spencer. Het tweede grote nummer is de Agrarische Jaarbeursprijs. waarin de geïmporteerde buitenlandse paarden wederom met de beste kansen staan. Favoriet is de keuze-Geersen, gevolgd door Dumas O en Narciso van Zora, Olga Pluto, die debuteert, is de gevaarlijke outsider. In het openingsnummer hebben Prins Pluto en Peterhof weinig te kloppen. Ostrogatto K en Peter Chestnut zijn de plaatspaarden. Afgelopen Donderdag toonde Queen Bess grote snelheid, doch twee storende fouten stonden de overwinning in de weg. In de Dieselprijs krijgt deze merrie de gelegen heid revanche te nemen, doch zij zal daarbij de tegenstand moeten overwinnen van Quinte Hollandia G en Q William P. Een zeer moeilijk te voorspellen nummer is de 8e Bloeimaandprys, welke over 2600 meter gaat. Gebleken is dat Pelikaan S bij Geersen betrouwbaarder is geworden, doch de opgave zal voor de hengst te zwaar zijn. Petronel Spencer liet in Alkmaar een ver rassende eindspeed zien. hetgeen ons doet verwachten dat dit paard voor deze lange afstand als winnaar te voorschijn korfTt. Een zware rivaal is Our Volann. In de 9e Bloeimaandprijs start de Derby winster Pearl Spencer, die haar seizoen- rentrée met een overwinning kan vieren. Ge makkelijk zal het niet zijn, daar Pétulance K en Prinses Zora in uitstekende vorm zijn. De werkelijk magistrale overwinning van Mac Kinley op Duindigt maakt dit paard voor het slotnummer favoriet. Martine v. Axkit (met ontheffing); O Nelly Zora en Nino Narvile zullen het Geersen niet gemak kelijk maken. „Hè, wat vervelend!", zuchtte tante Liezebertha. „Nu zie ik opeens, dat er geen suiker meer is!" „Nou, die kan toch even gehaald worden?", zei oom Tripje. „De jongens spelen buiten." „Jawel, maar ze moeten over vijf minuten al naar school, dus ze hebben geen tijd meer om naar de winkel te gaan; ze zouden te laat komen!" „Dat is waar", zei oom Tripje. „Nou, weet je wat, dan ga ik wel even. Ik heb toch wel zin om er even uit te gaan, het is mooi winterweer. Hoeveel moet ik meebrengen?" „Een pond suiker, en ook nog maar 'n ons thee, als het kan", zei tante Liezebertha. Oom Tripje ging naar de gang, om z'n hoed van de kapstok te halen. Maarwat was dat nou? De hoed hing er niet. „Dat begrijp ik niet", zei oom Tripje. „Ik weet toch zeker, dat ik m'n hoed hier heb opgehangenWaar is dat ding nou gebleven?" Hij zocht en zocht, maar nergens was de hoed te bespeuren. Ook tante Liezebertha wist er niets van. Tien jaar geleden gingen de muziekkorp sen der N.Z.H. uit Leiden en Haarlem een fusie aan. De daaruit ontstane Harmonie kapel werd te Leiden gevestigd. Dit feit een tweede lustrum werd Vrijdagavond halverwege Haarlem-Leiden, namelijk te Hillegom in gebouw Flora, feestelijk her dacht. Er werd onder leiding van directeur P. Baart een harmonieprogramma uitgevoerd, waaraan men de waarde van het korps kon toetsen; daar waren onder meer ook twee nummers bij waarmee men over een paar weken op concours hoopt te gaan en die dus wel extra voorbereiding genoten hadden. Het korps zit goed in zijn klari netten; daarmee is een heleboel te doen, wat trouwens duidelijk aangetoond werd met de uitvoering van het ballet uit „Faust". De rest van het ensemble is niet zonder verdienste (er zijn enkele goede elementen bij) hoewel niet in evenwicht met de dispant van het „hout". Maar er wordt vrij zuiver gespeeld. Dit gold als een bijzonder goede noot. In de ouverture „Jacoba van Beieren" hoorden wij een fraai klinkende trombone. Over het geheel naar het samenspel van het korps echter wat zwaar, te weinig genuanceerd. De uitvoering van de ouverture „Anti gone" van Fr. Rousseau zit technisch vrij stevig, doch ook hier doet zich een tekort aan dynamische verzorging gevoelen. Voor al de bas klinkt te opdringerig. In een fan tasie over „Tannhauser" speelde de solo trombonist het „Lied aan de Avondster" met mooi geluid, maar de daarin voorko mende dubbelslag dient duidelijker en daarom ook rustiger genomen te worden. Een enkele vergissing daargelaten werd dit stuk verdienstelijk vertolkt, doch het zou nog beduidend winnen, indien meer zorg aan de frazering werd besteed. In het Faiust-ballet domineerden de_ technische kwaliteiten van de klarinetten en van de alt-saxofoon. De bas was ook hier door gaans te zwaar. Wij hebben van de prestaties van de Harmoniekapel der N.Z.H. de indruk ge kregen dat, hoewel enkele groepen aan vulling beh^/en, de grondstof aanwezig is om een zeer goed korps te maken, op voorwaarde echter dat er regelmatig en voltallig samen gerepeteerd wordt onder goede leiding. Dat gezamenlijk repeteren schijnt, in verband met de dienst, op be zwaren te stuiten. De heer Wester, voor zitter van het korps drukte in zijn beknopte herdenkingsrede de wens uit dat een gun stige regeling in deze mocht worden ge troffen. Wij helpen het hem wensen, want het is jammer dat de onmiskenbare kwa liteiten van het korps door onvoldoende evenwicht in samenspel gevolg van te kort aan contact niet volledig tot hun recht kunnen komen. Eeh paar stevige ensemble-repetities vóór het concours kunnen wellicht nog wonderen doen. De „finale" van het con cert, waarbij het uitgebreide tamboers korps meewerkte, maakte het nodige effect. Men kon er uit afleiden dat de Harmonie kapel der N.Z.H. met succes op straat kan komen. JOS. DE KLERK. In de Riyièrehal te Rotterdam zijn Vrijdag de halve eindstrijden verwerkt van de ama teurkampioenschappen van Nederland in zes van de tien gewichtklassen. Van de overige vier waren de finalisten al bekend. De uitslagen luidden: Halfzwaargewicht: Yerna w. o. p. van Mohr. Middengewicht: Leen Jansen wint k. o. in de vierde ronde van H. v. d. Berg. Lichtgewicht: De Jong w. o. p. van Serton. Zwaarweltergewicht.: J. den Haan wint door opgeven in de derde ronde van W. de Vaal; Bouwhuizen w. o. p. van H. de Vaal. Lichtgewicht: Schregardus wint door k. o. in de tweede ronde van Gerlach. Lichtweltergewicht: P. van Klaveren w. o. p. van Van Cittert. Weltergewicht: Schuurmans verl. o. p. van Linneman; Zwaan wint door k. o. in de derde ronde van Homan. Halfzwaargewicht: Pastor w. o. p. van Klijssen. De finales worden op 7 Mei in Amsterdam gehouden. SEDGMAN EN DROBNY WEER IN EINDSTRIJD. De tennisspelers Frank Sedgman, numero 1 op de wereldranglijst en Jaroslav Drobny zullen in de eindstrijd van het Engelse kampioenschap op harde banen te Bournemouth weer tegen elkaar uitko men. Onlangs stonden zij bij de internatio nale kampioenschappen van Ilalië in de finale ook tegenover elkaar. De Australiër won toen in vier sets. In de halve eindstrij den won Sedgman van zijn landgenoot Don Condy met 62. 63, 61 en Drobny, de houder van de titel, sloeg de derde Austra lische speler Ian Ayre met 6—2, 6—2, 3—6, 6—4. Bij de dames won Doris Hart met 6—4, 6—3 van mevrouw Jean Walker—Smith en Joan Fry zegevierde in de andere halve eindstrijd met 61, 64 van mevrouw Joy Mottram. EHSLIJNDEN. De voetbalwedstrijd EHSLijnden voor de vierde klasse van de KNVB wordt Zondagmiddag op het Rip- perda-terrein gespeeld aan de Schalkwijker- weg in Haarlem. Ik vind dat er maar weinig leven in de electorale brouwerij is, als ge bedenkt dat het nog maar een week of wat duurt eer wij de mannen gaan aanwijzen, die voor ons op en om het Binnenhof de boodschap pen moeten doorgeven aan de regering. Dit overdenkende gaan mijn gedachten terug naar de tijd, dat de jongenskiel mij zozeer sierde en dat met mijn puberteit mijn politieke sentiment begon te ontlui ken aan mijn zuivere kinderziel. Er woonde toen in mijn straat een heer met een wit vest en een zwarte baard, die graag in de Tweede Kamer wilde komen, en die mij peredrups en veterdrop gaf om mijn vaders stem te winnen. Drie straten verder was een koffiehuis dat De Gouden Bal heette en daar kondt ge die heer iedere middag, door de blauwe horren heen, breed en welgemoed zien zitten. Hij bood daar rondjes aan en sloeg andere heren breed en gul op de schouders. Dat kon ik gadeslaan als ik van school kwam. Mijn vriendjes en ik bleven wel eens staan om dat gul tafereel te bekijken. Op de verkiezingsdag zelf werden, namens het Witte. Vest, her en der in de stad biertjes geoffreerd aan mannen met petten. De dames kregen niets, want zij mochten nog niet stemmen. Mijn vader sprak er schande van, dat herinner ik mij nog wel, en ik weet nog dat het allemaal voor niets is geweest. De president van het Hof hij heette jhr. Sasse van Ysselt en hij droeg altijd een cape die nooit één borrel dronk en er nimmer een heeft aan genomen, kreeg niettemin vele stemmen meer, en de baard is sindsdien wegge kwijnd in de vergetelheid, maar het waren aardige tijden en de spanning in de stad v/as zeker zo groot als nu met Holland België. Dat is allemaal verleden tijd. Doctorandus Korthals, Charles Weiter, meester Donker en al die anderen mogen hier en daar eens een toespraak houden. Zelfs een zakje rumbonen of een pakje shag komt er niet meer aan te pas en ik geloof niet dat er één schooljongen is die onbewust zijn petje afneemt voor mijnheer Tilanus, wat wij in onze tijd wèl deden voor die baard en ook voor die cape. Wij gaven beiden het volle pond van ons ont zag. Wij zijn allemaal veel netter geworden, veel boekhoudkundiger en rechtlijniger, en ik neem onmiddellijk aan dat wij er geweldig op zijn vooruitgegaan. Ik stem netjes op nummer één, ook zon der oude klare. ELIAS ADVERTENTIE Verhuist U vlug en voordelig Meubel- en Pianotransport door geheel Nederland. Goederen zonder prijsverhoging verzekerd. Tel. 20020 - ROZENSTRAAT 13 - Tel. 12525 door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 32) Hij was een van de grote mannen uit de verzetsbeweging, maar hij heeft nogal erg rechtse politieke opvattingen. De com munisten haten hem. Tot nu toe werd hij buiten de politiek gehouden, maar mocht er onverhoopt een binnenlandse strijd in Frankrijk uitbreken, dan zou hij na De Gaulle de man zijn, waar men zich om zou verzamelen. Buiten Frankrijk is hij overigens nauwelijks bekend. U bent bijzonder nauwkeurig, mijn heer Blair, merkte de commissaris met een lichte klank van waardering in zijn stem op. Daar zorg ik altijd voor. Als u uw adres achterlaat zullen wij u wel waarschuwen, als er iets bijzonders is. De criminalist zei in het Savoy-hötel te logeren. Brannigan en Blair waren nauwelijks op de gang, of de Amerikaan lachte tegen de hoofdinspecteur. Sir Dudley is nogal kortaf. Hij vraagt zich waarschijnlijk af wat zo'n bemoei zieke Amerikaan hier op de Yard komt doen! Een oude rot in het vak weet zijn weetje echter wel. Als u er wat voor voelt, komt u dan eens langs? We kunnen dan rustig van gedachten wisselen. Dat zak ik zeker doen, beloofde Bran nigan. Ik zou nu al wel voor een praat je voelen, maar ik moet zo vlug mogelijk naar Torquay. Is een van uw mensen daar? Ja, professor Porter. Nu, hij is het zeker waard, dat er een speciaal oogje op 'm gehouden wordt! Inderdaad. Tot wederziens. De Amerikaan slenterde weg langs het Embankment. Hij maakte een nogal op vallende indruk met zijn witte pak en grote Panamahoed. De eerstvolgende trein naar Torquay bleek pas over een uur te gaan, zodat Brannigan zich geenszins behoefde te haasten. Tijdens de reis dacht hij er over na, dat het toch een vreemde samenloop van om standigheden was dat Blair nu in Engeland vertoefde. Hij had weliswaar het grootste respect voor het oordeel van de Amerikaan, maar hij voelde zich toch niet helemaal op z'n gemak nu Blair in het land was. Het leek er veel op, dat de Amerikaan bepaalde redenen had om met hem samen te werken. En waarom wilde hij dat zo graag? Bran nigan kón niet geloven, dat Blair een of ander motief had om Simpkins te achter volgen; de Amerikaan was namelijk nog nooit in contact met deze misdadiger ge komen! Koesterde hij soms het verlangen een gevaarlijke fluistercampagne te smo ren? Dit was natuurlijk mogelijk, maar Brannigan vond deze veronderstelling toch feitelijk te vaag om een man er toe te brengen, van Monte Carlo naar Londen te reizen. Ten slotte moest Brannigan wel tot de conclusie komen, dat deze rot in het vak toevallig in deze zaak verzeild was geraakt en dat hij nu niet meer als toe schouwer kón blijven fungeren. Dat had Blair hem trouwens al eens gezegd, zoals Brannigan zich plotseling herinnerde. Terwijl de trein zich naar het Zuiden spoedde, voelde de hoofdinspecteur zijn onrust stijgen. Het was lang niet onwaar schijnlijk, dat Simpkins spoedig zou toe slaan. En bij de gedachte dat de kolonel misschien nu al in Torquay kon zijn, kreeg Brannigan een koude rilling. Hij had eerst aangenomen, dat de misdadiger naar Lon den was gegaan, maar hij zou bij nader inzien even goed naar Torquay vertrokken kunnen zijn. Het laatste uur van de reis keek Bran nigan herhaaldelijk op z'n horloge. Hij kreeg steeds sterker het gevoel, dat er moeilijkheden op komst waren. Ten slotte kwam Torquay in zicht. De trein stond nauwelijks stil, of Brannigan rende reeds naar de uitgang. Toen plotseling iemand aan z'n arm trok, draaide hij zich snel om. Een breed geschouderde man stond voor Opnieuw hebben de Nederlandse wielrenners in de Ronde van Luxem burg een uitstekend figuur geslagen. In de tweede étappe van Petange naar Differdange, een afstand van 242 kilo meter, werd Faanhof tweede in de eindsprint achter de Luxemburger Goldschmidt die een tijd' noteerde van 6 uur 52 minuten 7 seconden. De Belg Walschot werd derden in dezelfde tijd. Voorting ging als vierde ex aequo over de eindstreep. De Nederlanders Roks en Dekkers tenslotte kwamen respectievelijk als 27ste en 28ste bin nen. De Franse renner De Gribaldi verscheen Vrijdag niet aan de start, zodat 's middags slechts 37 renners voor de tweede étappe vertrokken. 32 km na de start had een groep van 10 renners een voorsprong van 15 sec. Bij dit tiental voegden zich onze landgenoot Roks en de Luxemburger Bintz, maar Zaegers en Pasotti slaagden erin het peleton bij de vluchtelingen te brengen. Twee Duitsers, Sievert en Schwarzenberg, trokken toen opnieuw ten aanval en op 110 km (Echternach) bedroeg hun voor sprong niet minder dan 15 minuten. Bij de passage van Echternach probeerde Voor ting te demarreren, waarbij hij blijkbaar van oordeel was, dat de 15 minuten voor sprong van de Duitsers wel een beetje te veel van het goede was. Steeds meer liep Voorting op de Duitsers in en te Remich, op 157 km, lag hij nog 9 minuten achter op Sievert en Schwarzenberg. Na 90 km alleen op de beide vluchtelingen te hebben gejaagd moest hij zich echter op 200 km (dus met nog 40 km voor de boeg) laten in halen door het peleton. Schwarzenberg stapte op dat ogenblik af en verloor zoveel tijd, dat hij door de groep werd opgeslokt. Op 5 km van de finish moest ook Sievert capituleren. Achttien man kwamen toen gezamenlijk aan de finish te Differdange. waar Goldschmidt de sprint won voor Henk Faanhof. Ook Voorting kwam in de groep mee en plaatste zich 4e ex aequo. Het Algemeen Klassement na de tweede étappe luidt: 1. Klrchen; 2. Van der Stock; 3. Diederich; 4. Goldschmidt; 5. Gielen; 6. Zegers; 18. Dekkers; 19. Voorting; 20. Faan hof; 21. Roks. hem, een ander hield zich bescheiden op de achtergrond. We hebben uw telegram ontvangen, mijnheer. We zijn dus direct naar het sta tion gekomen. Brannigan keek de beide mannen aan dachtig aan, terwijl hem de schrik om het hart sloeg. Laat me, dat telegram eens zien. Hij kreeg een verkreukeld geel papier in zijn handen geduwd. arriveer met trein 3 uur 30 van pad- dington stop geef dan persoonlijk instruc ties stop kunt uw man laten lopen stop dringend stop brannigan". Het telegram was om 3 uur 15 op Pad- dington Station in Londen aangeboden. We belden Scotland Yard op, en zij be vestigden dat u op weg was naar Torquay, zei een van de beide mannen. De hoofd inspecteur baande zich echter reeds een weg door de treinreizigers en luisterde nauwelijks meer. Daar het midden zomer was, verdrongen zich vele vacantiegangers op de perrons. Iedereen probeerde zo vlug mogelijk bij de uitgang te komen. Het was onbegonnen werk, zich door de massa heen te dringen. En juist nu iedere seconde telde, kwam er maar geen schot in! Duw toch niet zo!, zei een klein man netje, dat voor Brannigan stond, venijnig. Op dat ogenblik kreeg Brannigan een politieman in de gaten die naast het loket stond en met een stoïcijns gezicht de drukte gadesloeg. Agent!, schreeuwde Brannigan. De stoere bewaker der openbare orde keek op. Hij voelde aan alles, dat het niet een „burger" was, die hem geroepen had. Ja, sir. Politie! Kunt u direct even ruim baan voor mij maken? De agent kwam in actie. Hij wierp zich als 't ware op de menigte en duwde de lange rij opzij, zodat Brannigan, op de hielen gevolgd door de twee detectives, naar buiten kon glippen. Dank u wel, mompelde Brannigan kort af, terwijl hij zijn legitimatiebewijs onder 's mans neus duwde. Waar kan ik ogenblikkelijk een taxi krijgen? Vlak tegenover de uitgang, sir. Er had zich bij de taxi-standplaats reeds een lange rij wachtenden gevormd. Een robuste, belangrijk uitziende man wilde juist in de wagen stappen welke was voor gereden, toen de agent hem wegtrok. Hij wilde heftig protesteren, maar hield zijn mond, toen hij de agent zag. De Brit ten hebben nu eenmaal een instinctief respect voor de politie! Wilt u de volgende taxi maar nemen, mijnheer? Deze wagen heeft de politie nodig. Zal ik met u mee gaan, sir? De laat ste opmerking was voor Brannigan be doeld. Nee, dat is niet nodig. Chauffeur, hotel Magnificent. Zo snel mogelijk! Ik neem de verantwoordelijkheid op me als u de maximum-snelheid overtreedt. De tweede detective sprong in de wa gen, toen deze al reed. Brannigan peinsde er over hoe hij Simp kins' voorsprong weer te niet kon doen. Het was duidelijk genoeg, dat de kolonel het telegram'van Paddington station had verstuurd. Ik hoop niet dat u denkt, sirbe gon een van de twee detectives. Brannigan liet hem niet uitspreken. Nee, ik neem u niets kwalijk. Ik zou er ook ingelopen zijn en zeker nu u de Yard nog opgebeld heeft. Waar was de professor toen u wegging? In de hal van het hotel. Ik hoop, dat hij daar nog is! De taxi zocht zich met roekeloze vaart een weg door Torquay's straten. Enkele wielrijders en een troepje kinderen wer den op het laatste nippertje nog ontwe ken. Een politieagent stapte de stoep af en hief zijn hand op. Een van de twee detec tives draaide het raampje naar beneden en riep: „Politie!" De wagen vergrootte hierna haar snelheid nog en draaide na enige tijd met een vervaarlijk banden-ge- piep de straat in, waaraan hotel Magnifi cent lag. Nog voordat de taxi geheel tot stilstand was gekomen, sprongen de drie inzitten den al uit de wagen. Brannigan riep naar de chauffeur: „Wacht!", en duwde ver volgens vrij ruw de hötel-portier opzij, die nog een armzalige poging deed de deur voor de aanstormende drie mannen te openen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6