Minister Van den Brink over de toekomst van de mijnbouw Engeland experimenteert met televisie voor de school Prins Bernhard woonde jubileumbijeenkomst bij Kind op Oostvest door auto aangereden De activiteit van de Oorlogsgravenstichting De Jubileum-serie Speeltuinruimte van „De Glasblazers" uitgebreid Heemstede Santpoort Haarlemmermeer Hillegom Bloemendaal Lisse Zandvoort VRIJDAG 9 MEI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Gouden jubileum der Staatsmijnen T ransf ormatiestation aan Spaarndamseweg Kunstenaarscentrum Bergen viert eerste lustrum Bakker voor beter behang GenCronjéstraat 135 Veel belangstelling voor plannen van Bouwkas Opdracht DAT DOET ME ETEN.... ORANJEBOOM BIER! Internationale dag van het Rode Kruis Vervoer van passagiers na afloop van voetbalwedstrijden Gemeenteraadsvergadering Ouderavond HBS a Psychologisch onderzoek van schoolkinderen Speeltuinvereniging „Kindervreugd" Zandvoortse Handelsvereniging Tentenkamp Consumptie-uitgaven in Februari gedaald Als jubileumgeschenk voor de Staatsmijnen vervaardigde de Limburgse kunstenaar Daan Wildschut in opdracht van de directies van Hoogovens, Mekog en Cemij het hierboven afgebeelde schilderij van de Hoogovens. Het kunstwerk meet 2 meter bij 1.30 meter. Vandaag wordt het 50-jarig jubileum der Staatsmijnen gevierd. De president directeur van de mijnen dr. ir. Ch. Th. Groothoff, sprak tijdens een herdenkings samenkomst in kleine kring, die onder meer werd bijgewoond door Prins Bern hard en de ministers Drees, Van den Brink, Wemmers en Albregts. Dr. Groothoff uitte zijn grote eerbied voor hen, die in de beginjaren zonder Nederlandse ervaring betreffende kolen- mijnbouw projecten moesten maken voor de bouw van mijnbedrijven 'van een om vang, die voor die periode bijzonder groot genoemd moet worden, en die deze projec ten met de hulp van haar arbeiders ook moesten uitvoeren. De voorbijgegane 50 jaren zijn, naar hij zeide, een toets geweest en tevens het bewijs geworden van de juistheid van hun inzichten en hun prin cipes. „Onze weg zal in de toekomst zeker niet over rozen gaan," aldus dr. Groothoff. „In dien na de tweede wereldoorlog, evenals na de eerste, de periode van schaarste aan kolen gevolgd zal worden door een moei lijke tijd voor de kolen mijnbedrijven, dan zullen wij, indachtig aan het „regeren is vooruitzien" reeds thans ons bedrijf zo sterk mogelijk moeten maken om aan de komende magere jaren het hoofd te kun nen bieden. Wij zijn allen, zowel in voor spoed als in tegenspoed, ten volle bereid te blijven bouwen aan de toekomst en de welvaart van de Staatsmijnen in Limburg. En dan zal het met Gods hulp waarachtig wel gaan." Vervolgens sprak de minister van Econo mische Zaken, prof. dr. G. van den Brink, een uitvoerige rede uit, waarin hij eerst een historisch overzicht gaf van de ont wikkeling van de mijnbouw in Limburg. „Bijzondere voorzieningen nodig" Over de toekomst zei hij dat in de ko mende jaren in de Nederlandse mijnindu strie een aantal bijzondere voorzieningen moet worden getroffen, teneinde de kolen- productie op peil te houden. In de eerste plaats zullen nieuwe kolenvelden in ex ploitatie moeten worden genomen. De vijf de mijnzetel, de Staatsmijn Vlodrop, zal in de komende jaren aan het complex worden toegevoegd, nu met de ontsluitings'werk- zaamheden op korte termijn een begin zal worden gemaakt. Ook binnen het huidige staatsmijnveld zijn, naar hij zeide. nog mo gelijkheden aanwezig. De groeiende afstand van de werkpunten tot de schachten noopt tot de aanleg van nieuwe schachten en voor Op de Oostvest is Donderdagmiddag om halfvijf een droevig ongeluk gebeurd, dat aan het vijfjarig meisje C. Dam het leven kostte. Het meisje had gespeeld op de grasberm van de Oostvest en stak de weg over zonder op het verkeer te letten. Zij werd aange reden door een auto en liep een schedel- basisfractuur op. Per ziekenauto is zij naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht, waar zij een uur na haar opneming is over leden. Getuigen van het ongeval wordt ver zocht zich te melden bij de Verkeerspolitie, Lange Wijngaardstraat. Het College van Burgemeester en Wet houders in Haarlem heeft de raad voorge steld zeshonderdduizend gulden beschik baar te stellen voor de bouw van een stroomtransformatiestation aan de Spaarn damseweg in Haarlem. Dit station zal te zijner tijd het gedeelte van de stad ten Noorden van het Prinsen Bolwerk en het Staten Bolwerk, alsmede de industrieën, gelegen in het Noordelijk deel van de Waarderpolder, van stroom voor zien. De geprojecteerde opstelling van het ge bouw is uit stedebouwkundig oogpunt het gunstigst ten opzichte van de aan de West en Noordzijde van de Spaarndamseweg aanwezige bebouwing. Met de bouw van het station op die plaats hoopt men vóór de winter 1953-1954 klaar te zijn, indien de raad dit voorstel van het college aanneemt. Het College stelt de raad tevens voor te besluiten tot de bouw van een transforma torstation aan de Zuidzijde van de Park laan, in de tuin van het huis aan de Nieu we Gracht nummer 80. Dit station is volgens het college nood zakelijk geworden omdat de stroomvoor ziening in de Kruisweg en Kruisstraat en de daarop uitkomende straten als gevolg van het toenemen van het stroomgebruik in de laatste jaren sterk is toegenomen en de stations daardoor overbelast dreigen te worden. Het college stelt de raad voor tot de bouw van het nieuwe transformatorstation, totale kosten 42.060, te besluiten. het in exploitatie brengen van dieper ge legen lagen moeten de bestaande schachten verder worden afgediept. De mechanisatie zal op grotere schaal toepassing moeten vinden om het nadeel van het kleiner wor den van de gemiddelde laagdikte op te vangen. Bij de bereiding van gas en elec- triciteit zullen meer moderne werkwijzen toepassing gaan vinden. Indien de experi menten slagen, zal het mogelijk zijn het tekort aan huisbrand te verlichten door langs synthetische weg uit vetkolen een nieuwe brandstof, „synthraciet" genaamd, te vervaardigen. Ook op chemisch gebied is de ontwikke ling geenszins ten einde en een reeks van nieuwe mogelijkheden is in onderzoek. Een groot arbeidsveld ligt voor de staatsmijnen open, groter naarmate meer producten worden bereid, aangezien de combinatie mogelijkheden van de producten onderling toenemen. Nadat de Commissaris van de Koningin in de provincie Limburg, mr. dr. Houben, het woord had gevoerd, sprak de heer W. J. de Vries, lid van de ondernemingsraad, namens de arbeiders van de Staatsmijnen. Deze bracht dank voor de goede sociale en economische positie, waarin het personeel van de onderneming verkeert. Hij zeide deze dank niet beter te kunnen uiten, dan met de toezegging van de arbeiders, dat ook in de toekomst op hun volledige steun en medewerking kan worden gerekend. Ter gelegenheid van de herdenking van het 50-jarig bestaan van de Staatsmijnen heeft de Koningin talrijke onderschei dingen toegekend, waaronder een aan dr. Groothoff, die bevorderd is tot groot-offi cier in de Órde van Oranje Nassau. In de geheel door belangstellenden ge vulde Muziekzaal van Brinkman heeft de adjunct-directeur van de Oorlogsgraven stichting, de heer P. W. de Hertogh, Don derdagavond een uitvoerige uiteenzetting gegeven van het werk in binnen- en bui tenland van deze stichting, die zich de ver zorging tot taak stelt van de graven en be graafplaatsen der Nederlandse militairen en burgers, die na 9 Mei 1940 in de strijd of tengevolge van hun houding tegenover de bezetters of door terreur het leven hebben verloren. De afdeling binnenland van de Oorlogs gravenstichting heeft thans de zorg voor 6286 graven en de afdeling buitenland ver zorgt er 4000 waarbij dan nog niet de 2800 graven van de Nederlanders zijn gerekend die in Birma en Siam zijn om gekomen. In Duitsland zijn thans 15.000 graven van Nederlanders aan de stichting bekend. Men beoogt daar dit jaar nog 1500 van in te richten. De eerste hiervan waren die bij het voormalige strafkamp Rees, waaraan tevoren reeds grote aan dacht was geschonken door het Comité „Nazorg Kamp Rees". Sinds kort heeft de stichting ook de zorg voor 22 erevelden van gesneuvelde Nederlandse militairen in Indonesië. In totaal heeft zij daarmee 30.000 graven van geïdentificeerde- en 20.000 graven van onbekende gevallenen onder haar berusting gekregen. Van alle erevelden zullen maquettes naar Neder land worden gestuurd, die voor nabe staanden te bezichtigen ziin. De heer De Hertogh, die er de nadruk op legde dat de graven van Nederlandse gesneuvelden in Indonesië worden gerespecteerd, zeide, dat de stichting, wil zij haar particulier karakter behouden, afhankeliik is van de offervaardigheid van het Nederlandse volk, voor welks vrijheid degenen, wier graven zii verzorgt, zijn gevallen. Na ziin rede werd een film vertoond, die een beeld gaf van het ontstaan, de ontwik keling en het werk van de Oorlogsgraven stichting. Daarbü waren ook opnamen van de dodenherdenking in Rees on 17 April, welke de biizondere belangstelling hadden van vele Haarlemmers, die deze plechtig heid hebben bijgewoond. Het Kunstenaarscentrum Bergen viert deze maand zijn eerste lustrum. Vijf jaar geleden werd het onder voorzitterschap van mr. A. F. Kamp ongericht en thans telt het, 57 werkende leden, onder wie 36 kunstschilders, 5 beeldhouwers, 1 potten bakker, 1 architect, 9 letterkundigen, 2 musici en 3 kunstn ij veren. Bovendien zijn er 95 kunstlievende leden en 117 dona teurs. Gedurende de zomermaanden wer den regelmatig exposities in de kunstzaal van hötel „De Rustende Jager" gehou den. Een lustrumtentoonstelling van wer ken van alle kunstenaars-leden wordt op 17 Mei door mr. H. J. Reinink, secretaris generaal van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen ge opend. Aan het programma van de lustrumviering op Zondag 18 Mei werken Erna Spoorenberg (sopraan), Maria Stroo foiano). de d'chter A. Roland Holst en de journalist C. Carmiggelt mee. De Commis saris der Koningin in de nrovineie Noord- holland en mevrouw De Vos van Steen- wijk hebben de uitnodiging aanvaard deze middag bij te wonen. ADVERTENTIE van BAKKER's behang ligt. voor U klaar. Vraagt U eens Staalboeken ter inzage. Wij hebben papier vanaf 51 ct. per rol. Lictyecht behang, dat niet verschiet, vanaf 1-40 p. rol. Na 25 jaar is nog steeds het devies Bekwame behangers beschikbaar. Dank zjj de arbeid van leden van de speeltuinvereniging „De Glasblazers" heeft de Papentorenvest een beter aanzien ge kregen. Hun doel was niet om de vest te \eranderen, maar de speeltuinruimte te vergroten. Een tweede tuin is gemaakt die in het verlengde van de reeds bestaan de ligt. Deze tuin zal Donderdagmiddag officieel in gebruik worden genomen. De vereniging is op 26 Maart 1946 op gericht en in Mei 1948 is een tuin ge opend. Deze werd aangelegd op het ge deelte dat tussen de rijwegen ligt. In 1950 is een houten clubhuis geopend. Door uit breiding van het aantal leden was het noodzakelijk over meer ruimte te beschik ken. Het gemeentebestuur was bereid de grond aan het bestuur van het Haarlems Verbond van Speeltuinverenigingen be schikbaar te stellen, dat het „De Glasbla zers" aanbood. De leden dezer vereniging moesten echter het terrein in orde maken. Verscheidene van hen stelden zich in hun vrije tijd beschikbaar en het resultaat is prachtig te noemen. Door het houden van een loterij kreeg het bestuur de beschik king over contanten om gedeeltelijk de kosten voor de aanleg te dekken. Op de nieuwe tuin is een betonvloer ge legd, waar gelegenheid zal bestaan zich tc bekwamen in volksdansen. Ook zal men daar kunnen rolschaatsen. Van negen tot twaalf en van twee tot vijf uur is deze tuin speciaal voor de kleuters gereser veerd die onder leiding kunnen spelen. Bij slecht weer kunnen zij in het clubhuis bij een komen. Donderdagavond is er feest op de speel tuin voor ouderen. Een draaiorgel zal mu ziek ten gehore brengen, een oliebollen- kraam wordt opgesteld en een theetent wordt ingericht. In de kleine zaal van het Minerva- theater in Heemstede zyn Donderdag avond honderdzeventig belangstellenden voor de plannen van de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten bijeen ge weest om er naar de uiteenzetting te luisteren van de vertegenwoordiger, de heer R. Carsten. Deze zette zowel de fi nanciële als bouwtechnische problemen uiteen, waarna aan het eind van de ver gadering zich reeds vijf gegadigden aan meldden. Zoals men weet zijn er voor het eerste plan van de Bouwkas slechts tweeëndertig woningen. Mocht dit aantal overschreden worden, dan overweegt de toewijzingscom missie, in samenwerking met de Bouwkas, een nieuw plan voor middenstandswonin gen in een ander deel van de gemeente. De inschrijving slpit op zeventien Mei aanstaande. HEEMSTEEDSE WINKELIERS VERENIGING Het bestuur van de Heemsteedse Win keliersvereniging is als volgt samenge steld: O. A. Brink, voorzitter; K. J. Dijk stra, vice-voorzitter; John Moseman, se cretaris, Zandvoortselaan 175; N. H. G. Dysselbloem, 2e secretaris; J. H. P. v. d. Zijden, penningmeester; G. Faber, H. J. Leysen, A. A. Schutter en J. Verdel, com missarissen. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE GEBOREN: Henry, z. van J. Driessen en M. W. Bottelier; Simon Johannes Hendricus, z. van J. W. Bos en H. M. Smit; Willem Ger- rit, z. van G. Huizing en A. Fokker; Diede- rik Gijsbert, z. van W. H. v. Hasselt en Jkvr. F. J. Bosch van Rosenthal; Reinoud, z. van J. G Wüstefeld en E. de Graaf. GETROUWD: H. M. J. Breuer en J. M. v. d. Aar; J. J. Slingerland en R. M. C. Dube- laar: G. Th. Leuven en A. Th. J. de Kok; J. L. Vis en P. Pilon; J. J. Siezenga en H. M. Baalbergen. ONDERTROUWD: J. Meijer en A. C. M. Both; A. W. M. Schade en J. G. van Elk; P. P. J. Braas en A. M. Caspers. OVERLEDEN: J. Muijsken, 67 j.; J. Her mes, 76 j. Het gemeentebestuur van Landsmeer heeft de firma Dienaar te Santpoort op gedragen een riolering te leggen en tegel trottoirs en een klinkerbestrating aan te leggen in die gemeente. ADVERTENTIE Ter gelegenheid van de internationale dag van het Rode Kruis op 8 Mei heeft de secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, een boodschap tot de wereld gericht, waarin hij de aandacht vestigde op de nauwe verwantschap tussen deze organisa tie en de UNO en het Rode Kruis in het bijzonder eer betoonde om „zijn" edele pogingen om de problemen op te lossen, die voor de UNO een voortdurende bron van zorg zijn." Ook dr. G. J. van Heuven Goedhart, hoge commissaris van de UNO voor het vluch telingenvraagstuk heeft een boodschap tot het Rode Kruis in Genève gericht, waarin hij zeide, dat de oprichter, Henri Dunant, „door zijn edelmoedig initiatief de deur toaar het geluk heeft geopend voor hen, die geholpen zijn en voor hen, die hielpen. Ieder jaar moet de 8ste Mei de wereld herinneren aan die open deur en nog meer mensen opwekken zich aaneen te sluiten om de verworpenen en ongelukkigen te helpen." Op de internationale dag van het Rode Kruis heeft het hoofdbestuur van de Neder landse organisatie een aantal onderschei dingen verleend, nog ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana. Het kruis van verdienste werd toegekend aan Prins Frédéric de Mérode, voorzitter van het Rode Kruis van België. Jean Du- chosal, secretaris-generaal van het Inter nationale Comité van het Rode Kruis te Genève; dr. H. J. Spit te Adis Abbeba, oud voorzitter van het voormalig Nederlands- Indische Rode Kruis en mej. Karen M. Ahl- mann-Ohlsen, hoofd van de afdeling Bui tenland van het Deense Kode Kruis. Gistermiddag en gisteravond werden een aantal onderscheidingen uitgereikt aan Nederlanders in verband met grote ver diensten voor het Rode Kruis. De uitreiking geschiedde door de voorzitter van het Ne derlandse Rode Kruis, ir. F. C. C. baron van Tuyll van Zuylen. De directie van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij heeft besloten een an dere regeling te treffen na afloop van be langrijke voetbalwedstrijden in Haarlem- Noord voor het vervoer van buspassagiers. In het verleden moesten bezoekers van voetbalwedstrijden van „Haarlem" zich naar de Rijksstraatweg begeven, waar bussen gereed stonden. Op 18 Mei, na af loop van HaarlemWillem II, zullen auto bussen van de lijnen 1, 5 en 6 opgesteld worden op de Planetenlaan ter hoogte van het zijveld van het terrein van EDO. Er is daar een speciale bestrating gemaakt, waar bussen geparkeerd kunnen worden. BEURS TE HOOFDDORP De beurs te Hoofddorp gaf Donderdag 8 Mei de volgende noteringen: tarwe 22.50—25, gerst 32—35, haver 26—28.75, rogge 3234, blauwmaanzaad 8386, groene erwten 3945, capucijners 2732, bruine bonen 26—29, karwijzaad 6264.50. BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER GEBOREN: Wilhelmina Jacqueline, d. van C. J. de Wolff en W. Thuis; Margaretha Eiisabeth Maria, d. van J. L. Hillaert en L. Nibbering; Ronald, z. van G. Ganzinotti en S. P. Bouwmeester; Antoinette Maria, d. van J. de Vries en M. R. C. v. Nieuwkoop; Chris tina Maria. d. van M. M. Kuhlmann en E. M. Menting; Marion, d. van V. W. M. van Riet en M. Keijser; Willy Cornells, d. van B. Ver vloed en J. G. Prins; Alida Willemina, d. van D. Lodder en A. W. v. Oudenaaren; Wil- lemijntje. d. van G. J. de Jong en P. v. d. Spruit; Willem Herrr.anus. z. van L. de Jong en B. de Winter; Jan Maarten Cornelis, z. van C. L. Zeeman en A. C. v. Dijke; Janneke, d. van G. can Es en T. Wiersma; Jesprina Marry, d. van G. v. Groeningen en E. Meen- derinck; Bartel; Willem, z. van K. A. Heij- boer en L. den Bleijker; Johannes Jan. z. van W. Korthals en G. Bazuin; Jacob Pieter, z. van P. Mantel en S. Veldhuisen. ONDERTROUWD: J. E. Muizelaar en H. A. van Maasdam; C. G. Noorloos en A. D. van der Blij; G. J. P. Oosterwijk en J. J. Suid- geest; P. de Graaf en E. B. Lamboo; M. de Vós en A. C. Baggerman. GETROUWD: M. Bijlsma en P. L. C. van den Heuvel: C. A. de Rooij en M. C. Bree- dijk; H. Mink en A. M. Sschaap; W. G. Broere 'en L. M. Lagrouw: W. Passchier en J. Tuik; I. J. Knook en C. H. Noordijk; A. M. Jansen en J. van der Wal. OVERLEDEN: Willem Driesen. 81 j., wedn. van J. Visscher; Abrahom Bogaard, 70 j., e. van M. K. Koolhaas: Agatha Maria Buijsman, 35 j., e. van A. J. Brouwer. BURGERLIJKE STAND VAN HILLEGOM GEBOREN: Winnifred, z. van H. Dekkers en A. J. van Woersern; Antonius Theodorus Maria. z. van H. A. Prins en M. M. Hooger- vorst; Berendina, d. van R. van der Meer en K. Strandstra; Hillegonda Petronella Maria, d. van J. Tioelker en A. C. Weijers. ONDERTROUWD: L. W. J. van der Drift en M. C. C. van der Loo; M. Agterhof en J. E M. Rutten; J. van Beek en L. Meijll. GETROUWD: H. C. J. Pennings en C. A. J. Rusman; J. Havenaar en J. van Aalst; J. Oudwater en J. C. Kriebel; C. P. Elstgeest en M. C. Verbrugge. OVERLEDEN: J. Cuperus, m., 48 jaar. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL GEBOREN: E. Gunningde Vries, z.; G. SedersDedding, z. ONDERTROUWD: W. P. J. Derksen en P. M. B. Heijne; E. Reijnders en M. L. Baro nesse van Till. GETROUWD: H. Tent en G. Nouwens. BURGERLIJKE STAND VAN LISSE GEBOREN: Sebastianus Hubertus Maria, z. van J. W. Rusman en P. A. Rijnbeek; Cor nelis Theodorus, z. van A. v. d. Vlugt en P. A. Clemens. ONDERTROUWD: C. B. M. Duivenvoorden en M. M. P. v. d. Meij; J. van Dreunen en A. Varkevisser GETROUWD: W. Aardenburg en G. A. J. Timmers; J. van Voorst en L. Spaargaren. OVERLEDEN: Agnes van Ruiten, wed. van J. v. d. Salm, oud 72 jaar. De eerstvolgende openbare vergadering van de raad der gemeente Zandvoort is vastgesteld op Dinsdag 27 Mei des avonds om 8 uur. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Zandvoort zal niet op Woensdag 14 Mei, doch op Dinsdag 13 Mei zyn spreekuur houden. (Van onze correspondent in Londen) Ruim tweehonderd Engelse scholieren hebben dezer dagen de primeur van tele visie in de klas beleefd. Zes middelbare scholen in Noord-Londen waren voor het experiment uitgezocht. Voorlopig blijft het bij een reeks van proefnemingen, omdat het nog wel twee jaar zal duren voor de B.B.C. met haar schooltelevisie op grote schaal zal kunnen beginnen. De eerste les ging over anatomie met behulp van een menselijk geraamte en een zestienjarige schooljongen, die fietste, voet balde en allerlei gymnastische kunsten vertoonde om het gebruik van de spieren te demonstreren. Tegen het eind van de televisieles, die 25 minuten duurde, toon den enkele kinderen tekenen van ver- D onder dagmiddag werd in het gebouw van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis te Den Haag, ter gelegenheid van de herdenking van de geboortedag van de stichter dezer organisatie, Henri Dunant, een aantal onderscheidingen uitgereikt aan hen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor het Rode Kruis. De voorzitter ir. F. C. C. baron van Tuyll van Zuylen (geheel links) reikte het Kruis van Verdienste uit aan van links naar rechts: generaal-majoor dr. J. Th. Wilkens (inspecteur van de geneeskundige dienst der Koninklijke Landmacht)mr. C. H. Muntz te Rotterdam (kringcommissaris in de kring Zuidholland)H. W. Prillevitz te Rotterdam (pelotons commandant van de colonne Rotterdam)J. de Ruiter te Den Haag (districtscomman dant van het Rode Kruis Korps in het district 's-Gravenhage) en M. J. M. Ch. Strijkers te Maastricht (gewestelijk commandant van het Rode Kruis Korps in de kring Limburg). moeidheid en rusteloosheid, maar zij wa ren zonder uitzondering geestdriftig. Hun opmerkingen werden genoteerd om als richtlijn voor de toekomst te dienen. Een jongen vond, dat de les te vlug om was ge gaan. Een ander zei, dat de televisiedemon straties beter te volgen waren dan gewone lessen over hetzelfde onderwerp. In totaal zullen gedurende vier weken voor duizend kinderen twintig televisielessen worden uitgezonden op een speciale golflengte, welke niet ontvangbaar zal zijn voor het publiek. Het geluid wordt per kabel over gebracht. De komende programma's zul len gaan over onderwerpen van de dag, wetenschap, kunst en handenarbeid, aard rijkskunde, industrie en beroepskeuze. Hoewel de televisie-leraar over de schouder van zijn collega heen in de klas kijkt, doet hij deze geenszins concurrentie aan. Integendeel, hij vult hem aan. Bo vendien is het de bedoeling dat de klasse leraar de lessen voorbereidt. De B.B.C. is er zeker van, dat als de schoolprogramma's eenmaal over de alge mene golflengten worden uitgezonden, de volwassenen er ten minste zoveel belang stelling voor zullen tonen als de jongeren. De leeftijdsgroepen bij het experiment be trokken zijn die van 11 tot 13 en 13 tot 15, terwijl er dan nog een algemener program ma is voor de groep van 11 tot 15 jaar. De Oudervereniging van de H.B.S.-A hield haar laatste ouderavond van dit sei zoen. Hiervoor was uitgenodigd de heer A. Bakker, leraar Maleis, land- en volken kunde aan de school. Hij hield een lezing over „Schoonheid en bijgeloof op Bali." In zijn openingswoord heette de voorzit ter, de heer G. H. Onstein, speciaal wel kom de waarnemend directeur, de heer R. Prosée, die de met ziekteverlof zijnde directeur dr. A. Dekker, verving. Na in zeer korte trekken de ontwikke ling en geschiedenis van Indonesië te heb ben behandeld, vestigde de heer Bakker de bijzondere belangstelling op het mooi ste eiland van de archipel, Bali. Uitvoerig schetste de spreker de cere moniën, verbonden aan de lijkverbranding op dit eiland, waarbij hij op levendige wij ze de gebeurtenissen schilderde, waarvan hij persoonlijk getuige had mogen zijn. De symbolische betekenis van dit alles liet de heer Bakker duidelijk uitkomen, terwijl tal van lantaarnplaatjès het gesproken woord nog meer reliëf gaven. Tot slot dankte de -voorzitter de heer Bakker voor zijn zeer gewaardeerde en interessante lezing. Met medewerking van het gemeentebe stuur is een psychologisch groepsonder- zoek van de kinderen der zesde klasse van de openbare en bijzondere lagere scholen in deze gemeente gehouden. Dit onderzoek werd ook nu weer geleid door het Psycho logisch Instituut der Rijksuniversiteit te Leiden. De resultaten van de test zijn de zer dagen door het gemeentebestuur ont vangen en doorgezonden naar de betrok ken schoolhoofden, die deze resultaten met de ouders zullen bespreken. Ongeveer 100 kinderen hebben aan het onderzoek deelgenomen. Bij de voorbe sprekingen met de schoolhoofden is de wenselijkheid uitgesproken om het onder zoek nog iets vroeger doen geschieden bijvoorbeeld in de maand Januari. Men meent, dat de test daardoor nog beter aan haar doel zal beantwoorden. Ter afsluiting van het winterseizoen houdt de Zandvoortse speeltuinvereniging „Kindervreugd" een ouderavond op 10 Mei in gebouw „Ons Huis". Een program ma van ballet en zang zal door de ballet- en zanggroep met medewerking van de speeltuinband worden uitgevoerd. Daarna volgt een filmvertoning. Op Dinsdag 13 Mei wordt eveneens in „Ons Huis" de jaarvergadering gehouden. De periodiek aftredende voorzitter, de heer Joh. C. Jung Sr., stelt zich als zo danig niet meer herkiesbaar. Het bestuur heeft voor hem candidaat gesteld de heer J. Spirieus. De tweede secretaris en twee commissarissen stellen zich eveneens niet meer herkiesbaar. Ter vervulling van deze functies beveelt het bestuur aan mevrouw J. Termaat-Kraaijenoord; mevrouw J. Faillé-Julien en de heren H. de Jong en W. Bos. In hötel Keur hield de Zandvoortse han delsvereniging Donderdagavond haar laat ste ledenvergadering in dit winterseizoen onder leiding van de heer M. Weber. De winkelactie die ter opening van het seizoen zal worden gehouden van 31 Mei tot en met 7 Juni met een winkelweek, werd door de voorzitter uitvoerig toege licht. Er zal een bedrag van 2000,als te verdelen prijzen beschikbaar worden gesteld, waarvoor een zgn. „schelpjes-actie werd voorbereid, waarbij voor iedere gul den, die men bij een Zandvoortse winke lier besteedt, een schelpje wordt gegeven. Het geldbedrag, dat men ontvangt, zal af hangen van het aantal schelpjes, dat men in die week inlevert, waarbij het minimum op 50 is gesteld. Tweeëntachtig winkeliers gaven zich tot nu toe voor de winkelweek actie op, doch men verwacht, dat dit aan tal nog aanzienlijk zal stijgen. Een wed strijd in het maken van slagzinnen, uit sluitend voor de kinderen staat eveneens op het programma. Op Woensdagmiddag 4 Juni zal in de muziektent op het Raad huisplein de uitslag worden bekend ge maakt. Elke avond zullen door Zandvoort se verenigingen uitvoeringen op het Raad huisplein worden gegeven. De traditionele marktavond zal het besluit van de winkel week vormen. x Na enig debat werd besloten ter gele genheid van het vijftigjarig bestaan van de Koninklijke Middenstandsbond, dat in September zal worden herdacht, een be drag van 150,uit de kas af te dragen, als bijdrage voor het jubileumgeschenk, namelijk een eigen gebouw in Den Haag. In een uitvoerig betoog besprak de voor zitter de gevaren, die z.i. de kleine midden standers bedreigen, in verband met de ont wikkeling van de Publiekrechtelijke Be- drijfs-Organisatie, speciaal door de vor ming van de S.E.R. (Sociaal economische raad). Nadat de echtgenote van de voorzitter, mevrouw Weber, de vergadering was bin nengeleid, sprak de secretaris, de heer C. Schaap, de heer en mevrouw Weber op hartelijke wijze toe, en wenste hen geluk met hun 25-jarige echtvereniging, die zij a.s. Zondag herdenken. Spreker herinner de eraan, hoe de heer Weber, thans ruim vier jaar voorzitter, zich in deze jaren had doen kennen als de man, die als voorzitter zéér moeilijk te vervangen zou zijn. Na mens de leden der Handelsvereniging bood de spreker de heer en mevrouw Weber een haardkachel aan. Tot opzichters van het nieuwe tenten kamp, het zogenaamde „trekkerskamp" aan de Noord-Boulevard, hebben B. en W. uit een aantal sollicitanten benoemd dc heer en mevrouw A. van Dijk, wonende te Haarlem. De eerste exploitatie jaren van hötel de Schelp onder de Rutex-directie, was aan hen beiden de leiding van dit hötel toevertrouwd. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT GEBOREN: Johannes Marinus, z. van J. M. Frederiks en A. P. Sietsema. ONDERTROUWD: J. T. Clavaux en C. C. Boon; F. C. Blankert en M. E. Möhlen. GEHUWD: F. E. Adriaansz en B. Coen- raad: G. Zwemmer en C. Polak. OVERLEDEN: J. H. Hollermann, 75 j., weduwe van P. N. ter Wolbeek; J. C. de Klein, 86 j., m., C. L. R. Hegge, 46 j., m. Blykens een berekening van het Cen traal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van de totale consumptie (de basis 1949 is 100) gedurende Februari 103 tegen 115 in Januari. Het prijsindexcijfer bleef onveranderd op 121, zodat de hoe veelheid met 10 punten daalde tot 85, hetgeen per hoofd der bevolking neerkomt op 82 in Februari tegen 92 in Januari. Deze daling is voornamelijk veroorzaakt door een sterke vermindering van de pos ten textielgoederen en schoeisel. In de sector der duurzame consumptiegoederen liep namelijk het waarde-indexcijfer in Februari achteruit van 105 tot 69. Het prijs-indexcijfer was 1 punt lager op 117, zodat het hoeveelheids-indexcijfer vermin derde van 89 tot 59, hetgeen per hoofd der bevolking neerkomt op 56 in Februari tegen 86 in Januari. In de voedingsmiddelensector bleven de veranderingen zeer beperkt. Waarde- indexcyfer 123 in Februari (Januari 124), prijs-indexcijfer 125 (124) hoeveelheid 98 (TOO) en per hoofd der bevolking 95 (96). Hetzelfde geldt voor de genotmiddelen: waarde in Februari 99 (Januari 97); prij3 onveranderd 116, hoeveelheid 86 (83), per hoofd der bevolking 82 (80). Ook wat de overige goederen en diensten betreft wa ren de wijzigingen beperkt. Waarde-index cijfer: 114 in Februari (118), prys 122 (121), hoeveelheid 94 (97), per hoofd der bevolking 90 (94).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10