Hoe staat het met het Hildebrandmonument en met het plan voor een sintelbaan? De H.O.V. door overbelasting in artistieke nood iÜI -Clowntje Riek Jaarlijkse vragen in de raad: Kleuteronderwijs in het gedrang Uee HUKKlo-pefMe ijcu buy! Lustrumviering van Amsterdamse studenten Haarl. Autorijschool Wegens deviezenfraude f 75.000 boete geëist HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT BARTEUÖRISSTRAAT zo TEL. 13439 Burgerlijke stand van Haarlem Eerste DC-ób gearriveerd Nederlandse onderscheiding voor Amerikaans journalist Geen plastieken op Alphens badhuis Voor de kinderen „Sensa 1952" Ex-N.S.B.'er Slot uit Haarlem woont thans in Duitsland „Daar draai ik mijn hand niet voor om" zei de verdachte Sport in 't kort FEUILLETON De fluistercampagne VRIJDAG 9 MEI 1952 o In de Donderdag voortgezette begrotingszitting van de Haarlemse gemeenteraad zijn hoofdzakelijk onderwijs-, kunst- en sportaangelegenheden besproken. Vele raads leden braken een lans de voorzitter telde er dertien voor bepaalde voorzie ningen op deze gebieden en stelden daarbij ook enige slepende kwesties aan de orde: het sintelbaanplan, dat dit jaar zijn zilveren jubileum viert, enhet Hildo- brand-monument. De plaats, die men dit levenswerk van prof. Bronner had toe bedacht, kan geen genade vinden in de ogen van de directeur van Hout en Plantsoenen en van de politie, verklaarde burgemeester Cremers, die er desondanks op ver trouwde dat alle moeilijkheden „geleidelijk" uit de weg geruimd zullen worden. Nadat Donderdag-middag de heren Bet- tink (V.V.D.), Mol (C.P.N.) en De Land meter (C.H.) bij de algemene beschou wingen over het hoofdstuk Onderwijs van de gemeentebegroting nog enkele opmer kingen hadden gemaakt, kwam wethouder Geluk aan het woord, die onder meer zei, dat Haarlem niet ontevreden mag zijn over het verkregen bouwvolume voor scho len. Er wordt nog overleg met Den Haag gepleegdom bouwvolume voor een paar lokalen aan de Noorderschool in de Velser- straat. Er bestaat goede hoop dat de kleu terschool in de Faradaystraat- deze zomer gebouwd kan worden. De lagere scholen aan de Jan Gijzenvaart en in de Amster- damsebuurt zullen evenwel niet vóór de nieuwe cursus gereed komen. Ten aanzien van het kleuteronderwijs was de wethou der niet optimistisch. De kleuterklassen in de Chr. Huygensschool moeten helaas wor den opgeheven die in de Tetterodeschool lopen gevaar. In het Kleverpark is echter geen ruimte voor een nieuwe school. Voor een algehele vervanging van ver ouderde leermiddelen is nog geen. extra crediet op de begroting geplaatst. Tot me vrouw Scheltema-Conradi, die onder meer op selectie van leerlingen had aangedron gen, zei de wethouder dat een dergelijk systeem slecht zou passen in de opvat tingendie men nu over de vernieuwing van het onderwijs heeft. Het groeperen van kinderen met eenzelfde intelligentie acht men onjuist. Det wethouder van Financiën, de heer W. C. Bakker, beantwoordde de geuite verlangens inzake schoolgeld verlaging, ook voor het kleuteronderwijs. Dit onderwijs heeft een tekort van drie ton per jaar. Ver laging van het schoolgeld zou ook conse quenties hebben ten aanzien van subsidie verlening aan het bijzonder onderwijs. Bij de replieken opperde mej. B o Is i u s (K.V.P.) bezwaren tegen de verkoop op de scholen van kaarten voor goedkoop zwemmen in de gemeentelijke zwemin richtingen en tegen het gemengd zwemmen van leerlingen. Wethouder Geluk ant woordde dat de kaartverkoop op de scholen geschiedt om zo veel mogelijk te voorko men, dat één leerling zich meer dan één kaart aanschaft. Als de hoofden van scho len bezwaren hebben dan zal naar een an dere regeling gezocht moeten worden. De heer Van d er Giessen (P.v.d.A.) drong aan op grotere samenwerking tussen culturele verenigingen en vroeg hoe het staat met een buurthuis in Haarlem-Noord. Hij wilde de belangstelling van de bevol king voor kunst stimuleren. Voorts be treurde hij het dat er nog geen jeugdraad is en dat er geen speciale jeugdfilms meer vertoond worden. Tenslotte vroeg hij, wie het initiatief wil nemen tot beperking van het grote aantal Sinterklazen, dat elk jaar zijn intocht doet. De heer Van Turn hout (K.V.P.) opperde het denkbeeld een gemeentelijke Sinterklaas aan te stellen en ADVERTENTIE M'n meisje zat altijd te zeuren over mijn schoenen. Daar deugde nooit veel van, volgens haar. Maar onlangs zei ze ineens: „Gut, Piet, wat heb je nou 'n keurige schoenen aan Wat 'n wonder, dacht ik, - ze zijn immers van Bervoets Vriezelaar. Grote Houtstraat 46, Haarlem vroeg voorts hoe het nu stond met het Hildebrand-monument. Met grote aandrang bepleitte de heer Spek (A.R.) subsidiëring van zang- en muziekverenigingen, die met zo grote fi nanciële moeilijkheden hebben te kampen. Door deze verenigingen te helpen, bijvoor beeld door vrijstelling van belasting, kan het culturele leven bevorderd worden. Ook mr. Proper (C.P.N.) vond dat de kwestie van het Hildebrand-monument langzamerhand in een belachelijk stadium is gekomen. Er zou een Alexander nodig zijn om deze Gordiaanse knoop door te hakken, meende hij. Raad Haarlem „Het zwaard van Alexander hebben we niet nodig", zei de voorzitter, wel 60 a 70.000 voor plaatsing van het monu ment. De directeur van Hout en Plantsoe nen is tegen opstelling in de doorkijk in de Hout waar zijns inziens de beelden van vocht te lijden zullen hebben. De politie vindt het daar ook geen geschikte plek en vreest beschadiging van de zeer kwetsbare beelden door baldadige jeugd. Er is ook een juridische knoop: wie is eigenaar van het monument, de beeldhouwer of het co mité dat in 1914 de opdracht aan prof. Bronner verleende? Er komt een tentoon stelling van de beelden in de Vleeshal en B. en W. hebben goede hoop, dat deze zal bijdragen tot het bereiken van overeen stemming tussen alle betrokkenen bij deze aangelegenheid. Wat de jaarlijkse overvloed van Sinter klazen betreft: voor het in optocht „kla zen" zoals de voorzitter zei, is vergunning nodig. B. en W. zullen dit middel aangrij pen ter beperking van het aantal Sinter klazen. Wethouder Geluk kon hierna mede delen dat voor het buurthuis in Haarlem- Noord een terrein gevonden is. Openbare Werken zal nu een rapport over deze aan gelegenheid uitbrengen. De heer Van der Giessen kreeg te horen, dat de wethouder bezwaren had tegen het opnemen van amateurs in sub-commissies voor kunst aangelegenheden. Wethouder Bakker antwoordde zijn partijgenoot, de heer Spek, dat B. en W. welwillend staan tegenover het verlenen van subsidie aan muziek- en zangvereni gingen. De meerderheid van het college wil echter even wachten tot inzicht in de begroting voor 1953 is verkregen. Wethou der Geluk voegde hieraan toe, dat de minderheid van B. en W. de subsidies reeds dit jaar had willen verlenen. H.O.V. in artistieke nood De heer Spek vestigde hierna de aan dacht op wat hij noemde de artistieke nood waarin de Haarlemse Orkest Vereni ging verkeert. Het vele begeleiden van zanguitvoeringen en het concerteren op tentoonstellingen verbeteren weliswaar de financiële situatie van het orkest, maar houden tevens een ernstig gevaar van overlading in. Voor normale repetities is vrijwel geen tijd zodat het artistieke ge halte daalt. Bovendien is de salariëring der musici veel lager dan bij voorbeeld die der toneelspelers van Comedia. Als de H.O.V. een streekorkest werd zou de situ atie zeer verbeteren. B. en W. hopen ook dat de H.O.V. een streekorkest wordt waaraan andere ge meenten financieel medewerken, zei wet houder Geluk. Vele gemeenten zijn daar toe bereid, maar het provinciaal bestuur talmt erg met het nemen van het initia tief. B. en W. zullen de provincie vragen, nu spoedig de nodige stappen te doen. Wanneer deze zaak niet in de komende zo- merzitting der- Provinciale Staten wordt behandeld betekent dat weer uitstel. Een beslissing voordat de gemeenten haar be grotingen gaan opmaken is dringend ge wenst. Sport Van de kunst stapte de raad over naai de sport. De heer Van Turnhout (K.V.P.) was de eerste die met een uitge breid verlanglijstje kwam, waarop boven aan sinds 25 jaar de sintelbaan prijkte. Daarna volgden: meer sportterrei nen, betere kleedhuisjes, verbetering van het Zanderinstituut en een Sportraad. De heer Van Turnhout motiveerde zijn wen sen met deugdelijke argumenten en vond vele medestanders, waartoe ook de heren Van der Giessen (P.v.d.A.), Bet- tink (V.V.D.) en Hennevelt (C.P.N.) behoorden. Eerstgenoemde bepleitte voorts met klem de stichting van een watersport centrum aan het Noorderbuiten-Spaarne, de heer Bettink hoopte dat de Sportraad er vóór het winterseizoen, zou komen en de heer Hennevelt vond het ontbreken van een wielerbaan voor Haarlem een ernstig gemis. Volmondig erkende wethouder Geluk dat er aan de sportaccomodatie veel ont breekt, maar zijns inziens was in dit op zicht het diepste punt bereikt. Binnenkort is een voorstel van B. en W. te verwach ten voor do aanleg van vier sportvelden in Noord-Akendam. Uitbreiding van de sport velden achter de Kleverparkweg tot de Kleverlaan ook een der wensen van de heer Van Turnhout was niet mogelijk omdat de gemeente de daarvoor nodige terreinen niet in handen heeft. Voor de sintelbaan is nog geen oplossing gevonden. Van het destijds opgemaakte plan voor een dergelijke baan op het ijs clubterrein is men afgestapt; het zoeken is nog naar een terrein waar de exploitatie mogelijkheden groter zijn. Voor een watersportcentrum aan het Noorderbuiten-Spaarne worden reeds grondboringen verricht met het oog op wegenaanleg, ophoging van terreinen en dergelijke. Tenslotte zegde de wethouder toe dat hij herziening van de huurprijzen van sport velden zou overwegen, dat hij de instelling van de Sportraad met de grootst moge lijke spoed zou bevorderen en dat hij de door de heer Hennevelt verlangde wieler baan in gedachten zou houden. Aan het eind van de vergadering poog de de heer Hennevelt de wethouder van Financiën te bewegen de intrekking van 200 subsidie aan Thysse's Hof te Bloe- mendaal ongedaan te maken. Zonder suc ces evenwel. ADVERTENTIE GABARDINE REGENJASSEN HAARLEM, 8 Mei 1952 GEHUWD: 8 Mei. J. J. W. Stomphorst. en J. G. Menting; H. J. M. Lemmers en W. E. M. Stam; F. J. H. Schneider en J. B. T. Meijer; H. van Doorn en P. C. Verbeek; A. W. van Hemmen en E. Stapel; J. H. van de Straat en G. van Dijk; G. Fortgens en J. Visser. BEVALLEN van een zoon: 5 Mei, J. A. BarendregtAussems; 7 Mei, P. J. van 'der Laanvan Dis; 8 Mei, C. Huijboom—van Leersum; G. A. KollaartMeeuwenoord. BEVALLEN .van een dochter: 5 Mei. G. H. van Wijngaarden—Schouten: 7 Mei, J. M. van Lieshoutvan Lammeren; M. C. AppelMes man: T. P. ZoutmanRidderhof; 8 Mei, A. van RootselaarSneeboer: J. C. van Geldorp Schuijt: T. M. JansenTaling. OVERLEDEN: 6 Mei, A. C. van Santen, 76 j., Spaansevaartstraat; 7 Mei, C. Rab, 72 j., Marsstraat. Aanwinst voor de K.L.M. De president-directeur van de K. L. M., dr. A. Plesman, directieleden en andere func tionarissen stonden gistermiddag op het platform van Schiphol de eerste der zeven machines af te wachten, die de K.L.M. ge kocht heeft bij de Douglas Aircraft Com pany in Californië. Gezagvoerder Van Rees maakte met deze eerste DC-6b een ererondje boven het vliegveld en zette het viermotorige toestel daarna aan de grond. „Jan van Riebeeck" stond er op de neus te lezen, registratie- letters PH-TFH. De machine kan maximaal 77 personen Op 23 April j.l. heeft de Nederlandse Consul te Boston, de heer T. K. Hebert, aan de hoofdredacteur van The Christian Science Monitor, de heer Erwin D. Canham, aldaar, namens Koningin Juliana zijn benoeming tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau overgebracht. Bij het overhandigen der versierselen van deze orde verklaarde de heer Hebert, dat deze onderscheiding was verleend wegens de uitstekende wijze waarop The Chris tian Science Monitor gedurende de laat ste jaren het nieuws over Nederland en Indonesië heeft verwerkt. In de Donderdagavond gehouden raads vergadering van Alphen aan de Rijn is uitvoerig van gedachten gewisseld over het niet-aanbrengen van de plastieken van Sonja Meijer in de muren van het nieuwe badhuis. De heer Rogaar, fractie-leider van de F. v. d. A. diende een motie in. om de plastieken alsnog aan te brengen. Hij kreeg daarbij steun van zijn partijgenoot Van den Akker en de heren Van der Meent (V.V.D.) en Slootjes (K.V.P.) Er ontspon zich daarop een breedvoerige discussie of het al dan niet aanbrengen van de plas tieken de zaak van B. en W. of van de raad was. Wethouder Van den Berg dreig de zijn portefeuille ter beschikking te zullen stellen wanneer dé motie van de heer Rogaar zou worden aangenomen. Zo ver kwam het echter niet. Slechts de ge noemde vier leden stemden vóór de motie, dertien leden, de C.-H., A.-R., en S.G.P.- fracties en twee katholieken stemden te gen. De plastieken blijven dus waar ze zijn: op de zolder van het raadhuis. c De tijd ging echter verder. Pilon bedacht opeens met schrik, dat de jongens naar huis moesten. Maar het sneeuw de nog zo hevig en de storm woei nog zo bulderend om het huis, dat hij hen moeilijk door dat weer kon laten gaan. „We zullen eerst de bui moeten afwachten", vond hij. „Met dit weer kan ik jullie onmogelijk laten gaan!" „O. wij zitten hier best!", vond Bunkie. „Jawel", zei Pilon. „Maar je zult naar huis moeten, anders weten ze daar niet, ivaar je blijft!" Maar de bui werd niet minder; het leek zelfs wel, of het steeds harder ging waaien en sneeuwenHet werd donker, en nog steeds was er geen doorkomen aan! Toen Pilon ongerust eens z'n hoofd buiten de deur stak, trok hij zich gauw terug. „Brrrrwat 'n vreselijk weer!", rilde hij. „Nee, jongens, daar kun je onmogelijk door!" Maar Pilon bedacht, dat oom Tripje en tante Liezebertha erg in ongerustheid zouden zitten. Toen vond hij er wat op. Hij ging naar het huis van de burgemeester, die een telefoon had, en belde daar oom Tripje op. De eerste D.C. 6 B op Schiphol. en een bemanning van 10 koppen vervoe ren. Het is de bedoeling, dat de „Jan van Riebeeck" op de Noord-Atlantische route zal vliegen en wel als toeristen-vliegtuig volgens de speciale tarieven, die kort ge leden door de IATA zijn vastgesteld. Ten hoogste zullen er dan zitplaatsen worden ingeruimd voor 74 passagiers. Het Amsterdamse Studentencorps orga niseert voor de periode van 5 Juni tot en niet 3 Juli ter gelegenheid van het 64ste lustrum van de Gemeentelijke Universi teit te Amsterdam een groot aantal fees telijkheden, waaraan ook de burgerij deel zal kunnen nemen. Het motto waaronder de feestviering geschiedt is, „Sensa 1952". Sensa is het oude Italiaanse woord voor jaarmarkt en had indertijd de betekenis van een cavalcade van feestelijkheden, die ter ere van de bloei van Italiaanse steden werd gehouden. In de week van 20 tot en met 29 Juni worden een groot aantal stads- en sport- feesten georganiseerd. Het tweede deel van het feestprogramma is meer voor de studenten en reünisten bestemd. Op 5 en 6 Juni zal in het Stedelijk Mu seum de lustrumtentoonstelling „De duivel in de beeldende kunst" worden gehouden. Het is een traditie, dat bij lustrumvie ringen een expositie wordt georganiseerd. De tentoonstelling, die ongeveer drie maanden geopend blijft, zal de verschil lende verschijningsvormen van de duivel in de beeldende kunst laten zien. Voorts worden twee kabinetten gewijd aan de heksen en de heksenprocessen. Op Vrijdagavond 20 Juni worden de feestelijkheden officieel geopend. Herauten zullen op diverse punten in de stad de burgerij hiervan kond doen. Op het Fre- deriksplein zal het programma met een „pierementen-tournament" worden ge opend. Een jury zal het „stijl- en schoon- draaien" aan alle Amsterdamse orgels be oordelen. Op deze dag worden voorts in teracademiale tenniswedstrijden gehouden. Het plan is om de galerij rond het Fre- deriksplein een expositie in te richten „Kunst in bloeitijd", die het culturele en maatschappelijke leven in de Italiaanse renaissance tot onderwerp heeft. Voorts wil men op het plein de scheve toren van Pisa doen verrijzen en aan dit gebeuren een prijsvraag verbinden hoe hoog deze „Amsterdamse toren van Pisa" is. Het derde programmapunt, waarover nog geen beslissing is genomen, is een opera-festival voor amateur-operazangers uit de Jordaan. En tenslotte zijn nog besprekingen gaapde over een grote show op het Frederiks- plein „Amsterdam, het Venetië van het Noorden", die men van 23 tot en met 29 Juni des avonds wil organiseren. Op .Maandag 23 Juni wordt op het ter rein voor de sociëteit een fancy fair ge houden, waar studenten van de verschil lende disputen kraampjes zullen exploi teren en artisten belangeloos mee zullen werken, alles ten bate voor Pro Juventute en het Nederlandse Studenten Sanato rium. Voorts wordt op het Frederiksplein, in samenwerking met de gemeente een lunapark in Italiaanse stijl georganiseerd. Het hoogtepunt van de Sensa 1952 zal de uittocht zijn van de doge naar de ha ven op zijn statieschip „Bucintoro". Dit schip zal op Donderdag 26 Juni van de Amstel, nabij de Sociëteit vertrekken en naar het Oosterdok varen. Op Zaterdag 28 Juni zal in de Stads schouwburg de première van het lustrum spel „Malatesta" van de Franse toneel schrijver Henry de Montherlant worden gegeven. Elise Hoomans regisseert dit stuk waaraan ongeveer 60 studenten meewer ken. ADVERTENTIE Plein 35 Tel. 13000 Prosp. op aanvrage Drie Amsterdammers zouden hem bij zijn vlucht geholpen hebben De Amsterdamse rechtbank heeft een zaak behandeld tegen drie inwoners van de hoofdstad, die in 1947 de N.S.B.'er Slot uit Haarlem uit ons land hebben helpen ont snappen. Slot was wegens zijn wandaden tijdens de bezetting door het Bijzondere Gerechts hof tot een langdurige gevangenisstraf ver oordeeld, maar hij wist in de zomer van 1947 uit zijn gevangenis - Fort Pennings- veer - te ontvluchten. Ondanks ijverige na sporingen van de politie kon hij niet meer worden ingerekend. Men zou zelfs nauw keurig weten waar hij vertoeft. Evenwel, zo zei de officier van justitie, is uitlevering door Duitsland geen eenvoudige aangele genheid. Het drietal, dat thans terechtstond, werd ervan beschuldigd Slot behulpzaam te zijn geweest bij zijn poging te ontvluchten. De 49-jarige Amsterdamse caféhouder P. werd ervan beschuldigd Slot onderdak te hebben verschaft en vervalsing van een paspoort te hebben uitgelokt, hetgeen hij ontkende. De caféhouder gaf toe, dat hij Slot wel eens een boterham had gegeven. Slot kwam iedere dag in het café van P. Deze heeft een vrouwelijke kennis bewogen voor Slot een paspoort te „organiseren" en slaagde er in het paspoort van iemand uit Meppel on der valse voorwendsels in handen te krij gen. Zij hoorde hiervoor drie maanden ge vangenisstraf tegen zich eisen. Zij verklaarde ter zitting, dat zij het pas poort aan Slot heeft gegeven. Een 44-jarige Amsterdamse fotograaf, Van der L., heeft een pasfoto gemaakt van Slot, welke foto op het paspoort is geplakt. De officier eiste tegen de caféhouder P. wegens het uitlokken van vervalsing van een paspoort en het onttrekken van iemand, die zich aan een misdrijf heeft schuldig ge maakt, aan nasporingen van de justitie - er rekening mee houdende, dat het feit vijf jaar geleden is gepleegd - gevangenisstraf van vijf maanden. Tegen de fotograaf Van der L, eiste de officier twee maanden gevangenisstraf we gens het vervalsen van een paspoort. De rechtbank zal op 20 Mei uitspraak doen. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft tegen de 56-jarige P. S., een industrieel die thans in Frank rijk woont, een voorwaardelijke gevange nisstraf van zes maanden, een boete van f 75.000 en verbeurdverklaring van in be slag genomen 20.000 gulden geëist wegens vier deviezenovertredingen, begaan in de eerste twee jaren na de bevrijding. De Utrechtse bijzondere politierechter had op 29 December 1949 S. tot zes maan den en een boete van f 10.000 veroordeeld. De verdachte werd ervan beschuldigd na de bevrijding transacties te hebben ver richt met Belgische scheepswerven en in België zonder vergunning van de Neder landse Bank, 4.360.920 francs opgenomen. Met dit geld betaalde hij Belgische .fabri kanten die nog vorderingen op hem hbdden. Voorts besteedde hij een deel „zwart" om Nederlandse guldens te kopen. Rond 250.000 gulden was illegaal naar Nederland ge transporteerd. De verdachte, die alle ten laste gelegde feiten erkende, zei dat hij uit nood had ge handeld om zijn bedrijf te kunnen voort zetten. Na het requisitoir zei de verdediger, dat zijn cliënt een internationaal bedrijf heeft opgebouwd. Hij verzocht het hof de boete zo te stellen, dat deze voor zijn cliënt be taalbaar is en dat het voor hem mogelijk wordt naar Nedeidand terug te keren en aan het werk te gaan. In zijn laatste woord zeide S.: „Ik word beschouwd als een collaborateur. Dat is geenszins waar. In alle zeevarende landen heb ik patenten, maar ik kan niet naar het buitenland reizen als gevolg van de ver oordeling door een tribunaal. De boete, daar draai ik mijn hand niet voor om. Als ik aan de slag kan gaan, kan ik weer ver dienen". 1-Iet hof zal op 21 Mei arrest wijzen. WAGTMANS EN VOORTING NAAR MI LAAN. Aan de Ronde van Italië, die van 17 Mei tot 8 Juni gehouden wordt met start en finish in Milaan, zullen twee Nederlandse wielrenners deelnemen, t.w. Wagtmans en Voorting. WARSCHAU—BERLIJN—PRAAG. De achtste étappe Leipzig—Chemnitz van de wie lerwedstrijd Warschau—BerlijnPraag is ge wonnen door de Belg Van Hoven, die de 212 km. reed in 5 uur 54 min. 12 sec. Daan de Groot (Ned.) werd negende en La Grouw kwam als zeventiende binnen. NACHTRIT. Op Zaterdagavond tien Mei organiseert de motorclub Haarlem en Omstre ken een nachtrit over een afstand van onge veer 120 km. voor motoren en auto's. De rit is uitgezet over uitsluitend harde wegen, De gemiddelde snelheden voor deze rit bedragen voor motoren tot 200 c.c. 38 km. per uur; voor motoren boven 200 c.c. 40 km. per uur. Auto's en motoren met zijspan rijden 36 km. per uur. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 37) Bob keek zijn vrouw enigszins schalks lachend aan. Zou je het erg vinden, lieve kind Als Brannigan een politieagent zou laten komen om een oogje op jou te houden. Nee!, zei Judith resoluut. HOOFDSTUK XIV Vertel nu eerst eens even, wat je wilt gaan doen, zei Judith, Daarna zal ik beslissen. Ik weet niet precies wat ik van die Lily Mahoney moet denken, legde Bran nigan geduldig uit. Simpkins zal zeker niets nalaten om de reputatie van Hunt te vernietigen, zodat zijn pogingen, in Soho opruiming te houden al bij voorbaat kans loos zullen zijn. En wanneer ik dan zo'n meisje als Lily Mahoney bij Hunt zie rondhangen, moet er iets niet pluis zijn. Ik ga daarom nu dadelijk naar de pastorie. Hij voegde er enigszins ironisch aan toe: Maar ik moet erkennen, dat het niet sportief is om Bob hierin te verwikkelen. Het is ongetwijfeld véél beter voor hem om hier te blijven. We zouden samen met je mee kun nen gaan, stelde Judith voor. Brannigan aarzelde even, en dat was voor Judith al genoeg. Ze liep snel naar haar kamer om haar jas en hoed te halen. Hé, wacht eens even! Loop niet zo vlug van stapel!, protesteerde Brannigan. Ik heb je nog helemaal niet gezegd, dat je mee magJe wilt toch niet de kans lopen jezelf moeilijkheden op de hals te halen? Ik zal goed uitkijken, Brannigan, wérkelijk! Bob, jij bent voor haar verantwoor delijk. Als er moeilijkheden komen, moet je er voor zorgen, dat zij zo gauw mogelijk uit de buurt komt. Dat beloof ik je. Een taxi bracht hen naar Shaftesbury Avenue. Brannigan liep met de Arlens door talrijke nauwe, bochtige straatjes. De eet huisjes en bars waarvan de meesten gedreven werden door buitenlanders waren nagenoeg ontelbaar. Tenslotte stonden ze voor de kerk van St. Faith. De pastorie grensde aan de binnenplaats van het kerkgebouw. Een der ramen was ver licht. Dat is zijn studeerkamer, zei Branni gan. Hij werkt altijd vrij lang door. Iedereen, die in moeilijkheden zit, kan hom opzoeken. Ik heb hem echter duidelijk ge waarschuwd geen onbekenden te ontvan gen en niemand meer toe te laten na tien uur. Hé, daar gaat iemand weg. De deur van de pastorie werd gesloten achter een oude man, die langzaam weg- strompelde. Enkele ogenblikken later begonnen de klokken tien uur te slaan. Een man kwam uit een donkere hoek op Brannigan toe lopen en zei zachtjes tot hem: Alles is in orde, sir. Dat is mooi sergeant. Was er iets bij zonders vanavond? Niet veel, sir. Het was de gewone verzameling, arme stumperds. Sergeant Bellman houdt de achterdeur in de gaten. We hebben overigens dat Mahoney-meisje niet gezien. Dank je wel! De detective, die in burger was, trok zich zó stil terug, dat Bob enkele minuten lang zijn verdwijnen niet eens opmerkte. Brannigan en de Arlens bleven ongeveer een uur staan wachten in een donker por- tiek. Het licht in de studeerkamer bleef branden. Er waren geen bezoekers meer. Judith werd wat ongeduldig, zodat Bob haar een drukje op haar arm gaf; ze moest zich muisstil houden. Niemand mocht hen hier ontdekken! Een nauwelijks te horen gerucht kwam uit de pastorie: een telefoon belde zonder ophouden. Toen hield het geratel plotse ling op. Tien minuten later kwam er ie mand uit de pastorie. Brannigan haastte zich om de geestelijke nog juist te berei ken, voordat hij de hoek zou omslaan. Herkent u mij?, vroeg Brannigan. De geestelijke, die een donkere jas droeg, staarde enkele ogenblikken naar Branni gan, voordat hij hem erkende. Bent u het hoofdinspecteur? En mijn heer en mevrouw Arlen? Dat is óók toe vallig! Ik moet juist ergens een dringend bezoek brengen. Een meisje, dat ik van de straat heb gehaald, heeft mijn hulp nodig. Ik hoop, dat u een prettige wandeling zult hebben. Goeden avond. Brannigan greep Hunt bij z'n jas. Een ogenblikje, graag. Rent u nu niet het ongeluk in de armen! Ik heb u hier voor gewaarschuwd. Naar wie gaat u toe? Lily Mahoney. Wérkelijk, mijnheer Brannigan, ik heb haast. We gaan met u mee. Heeft zij zélf opgebeld? Ja. Zij is op haar kamer in Greek Street. De man, waar zij vroeger mee sa menleefde. moet haar gevonden hebben. Ze zei tenminste, dat hij haar vanavond had opgebeld om haar over te halen, bij hem terug te komen. Ze weigerde en toen zei die kerel, volgens haar, dat hij met enkele kornuiten zou kómen om haar eens flink af te straffen. Ik raadde haar aan, dat ze de politie zou waarschuwen, maar dat kon ze volgens haar zeggen niet doen, daar zij dan later zéker steeds achtervolgd en lastig gevallen zou worden. Ze smeekte me werkelijk om te komen! Maar begrijpt u dan niet, dat u netjes in de val loopt?, vroeg Brannigan ont stemd. Lily is geen slecht meisje. Ze wil wérkelijk een nieuw leven beginnen. Ze is anders vanavond nog met die Samuels hier ergens op straat gezien. Brannigans met rustige overtuiging uit gesproken woorden schenen de geestelijke even uit zijn evenwicht te brengen. Is dat werkelijk zo? Maar daar moet toch een verklaring voor zijn. Misschien hebben ze elkaar wel toevallig ontmoet. Ik kan niet geloven, dat Lily weer op het verkeerde pad is. Goed dan. Maar we zullen met u mee gaan om er voor te zorgen, dat u; niets overkomt. Heeft u iémand verteld waar u heenging? Nee. Dat is onverstandig. Dat moest u fei telijk altijd doen, zo 's avonds laat. Het was maar een tiental minuten lopen van de pastorie naar Greek Street. Bran nigan hield Judith en Bob staande bij de hoek van de straat en liet de geestelijke alleen verder gaan. Loopt u maar door. Over een paar minuten komen wij wel. Als u het pretti ger vindt, moet u straks maar zeggen, dat u niet wist dat wij zouden komen. Een leugentje om bestwil is niet zó erg. En nog voordat de geestelijke iets terug kon zeggen, had Brannigan hem reeds een duwtje gegeven, zodat hij wel moest door lopen. Toen z'n voetstappen begonnen weg te sterven, keek Brannigan voorzichtig om de hoek. Afgezien van enkele meisjes, een patrouillerende politieagent en een oude man, die tegen een raam leunde, was er niemand te zien. Hunt ging het huis bin nen, waarvoor de oude man zich kennelijk stond te vervelen. Een paar minuten later volgden Brannigan en de Arlens de gees telijke. Enkele seconden keek de hoofd inspecteur de oude man, die nog maar steeds tegen het raam leunde, aan. Bran nigan kreeg de indruk, dat hij een zeeman was. De man, die vrij lang wassen er hoogst onverzorgd uitzag, bleef echter voor zich uit staren. Geen van beiden zei een woord. Ten slotte ging Brannigan naar binnen. Verberg je ergens, maar wees dood stil, fluisterde Brannigan tot Arlen. En kijk of die ouwe kerel niet een paar zware jongens waarschuwt. Ik zorg wel voor Judith. Brannigan verstond uitstekend de kunst, zich geruisloos voort te bewegen. Zeker tien minuten gingen voorbij, voordat hij voor de deur van Lily's kamer stond. Er gens boven in het huis brandde een lamp. Verder lag het trappenhuis geheel in het duister. Streepjes licht onder de vele deu ren toonden aan, dat de meeste bewoners thuis waren. Een zacht gemompel van stemmen kwam uit het vertrek, waarvoor Brannigan en Judith wachtten. Een kwartiertje later kwam Bob boven. Die ouwe kerel is er vandoor gegaan, zei hij zachtjes. Het leek me toen niet meer nodig om beneden te blijven. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9