Mijnstreek omgetoverd in een baaierd van veelkleurig licht Jubileumreeeptie door 3000 personen bezocht „Le Monde" houdt voet bij stuk Radio Moors Zandvoort Kamermuziek maakte woestijn tot oase Hoofddorp Lisse Heemstede Bennebroek Bloemendaal 8 Staatsmijnen in het goud Herhaling eindexamen van Toneelschool in Haarlem De wateronttrekking aan de Kennemer bodem AUTOVERHUUR ZONDER CHAUFFEUR Burgerlijke stand van Haarlem Merkwaardig vonnis tegen onze correspondent in Rome Het conflict tussen de Kamer en minister Lieftinck Na val van dak overleden „De toekomst van Europa" Onderscheiding voor J. Kraaijenoord Watertoren wordt in gebruik genomen ZATERDAG 10 MEI 195 2 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gisteravond even na zonsondergang baadden de gebouwen van de Staatsmijnen in een zee van licht en veelkleurige gas- takkels zetten de omtrek in een fantasti sche gloed. Op zeventien punten in het wijde Limburgse landschap werden vreug devuren ontstoken, waaruit tal van licht- kogels omhoog schoten. Daarmee begon de grote feestvreugde na de dag, waarop het 50-jarig bestaan achtereenvolgens in plechtige kerkdiensten, in een officiële bijeenkomst en op een druk bezochte re ceptie was herdacht. De plechtige dankdienst in de St. Pan- cratiuskerk in Heerlen ter gelegenheid van het jubileum werd bijgewoond door de ministers Van den Brink en Albregts en door de voltallige directie van de Staatsmijnen. Na de dienst hield dr. ir. Ch. Th. Groothof in de hal van het hoofd bureau der Staatsmijnen een toespraak, waarin hij de nagedachtenis eerde van de mijnwerkers, die als. militair of in het verzet zijn omgekomen eri van hen, die in het bedrijf zijn verongelukt. Receptie Ruim drieduizend personen hebben des middags gebruik gemaakt van de gelegen heid om de directie van de Staatsmijnen te complimenteren in de grote hallen van het Heerlense raadhuis. Tot de aanwezi gen behoorden mr. J. A. Jonkman, voor zitter van de Eerste Kamer en het hoofd van het Bureau voor de wederzijdse veilig heid in Nederland, de heer Clarence Hun- ter. Prins Bernhard, die zoals reeds is be richt de herdenkingsbijeenkomst had bij gewoond, was voor het begin van de re ceptie per vliegtuig van Beek naar Soes- terberg vertrokken. Onder de velen, die de directie van de Staatsmijnen kwamen gelukwensen, waren drie oud-directeuren van het Staatsmijnbedrijf, prof. ir. F. K. T. van Iterson, mr. dr. W. F. J. Frowein en de heer J. Mous. De Heerlense burge meester, M. F. G. M. van Grunsven en vele burgemeesters van omliggende plaat sen, meestal mijngemeenten, kwamen eveneens hun opwachting maken. De heer Van Grunsven verleende aan de presi dent-directeur van de Staatsmijnen dr. ir. Ch. Th. Groothoff de gouden medaille van de stad Heerlen. Voor het Heerlense raadhuis speelde tijdens de receptie een militair muziek corps. Licht De zeventien vreugdevuren op hoge punten rondom de mijnconcessies vormden gisteravond de omheining van een steeds groeiende baaierd van licht in talloze kleu ren en vormen. In het hart van Geleen zag men een enorm amphitheater oplichten, waarin vele afbeeldingen uit het mijnbe drijf waren opgesteld. Openbare gebouwen en hoofdwegen waren versierd met vele Het openbaar eindexamen van de To neelschool zal op Zaterdagmiddag 31 Mei in de Stadsschouwburg te Amsterdam worden gehouden. Het keuze-programma wordt dit jaar voor het eerst ook in an dere steden te weten Rotterdam, Den Haarg, Haarlem en Utrecht herhaald. De voorstelling in Haarlem is vastgesteld op 3 Juni. Er zullen uiterst populaire toe gangsprijzen worden geheven. De op brengst komt ten goede aan het studie fonds voor onbemiddelde leerlingen van de Academie voor Dramatische Kunst. In *het jaarverslag over 1951 van de Commissie inzake Wateronttrekking aan de Bodem wordt opgemerkt, dat de toe stand op hydrologisch gebied in Kénne- merland steeds moeilijker wordt. Ener zijds heeft men de grote belangen van de tuinbouw langs de Oostelijke duinvoet. Steeds meer tuinderijen moeten overgaan tot kunstmatige watervoorziening door het maken van eigen pompinstallaties. Ander zijds heeft men te doen met de steeds toe nemende behoefté aan drinkwater voor een toenemende bevolking, en aan het bedrijfs- water voor de zich uitbreidende in dustrieën. Reeds thans wordt voor die doeleinden meer water onttrokken dan uit de nuttige neerslag kan worden aangevuld, zodat de thans weliswaar nog aanzienlijke onder de duinen aanwezige zoetwatervoor- raad gaandeweg wordt verbruikt. Een on middellijk gevolg hiervan is een verticaal opstijgen en vooral een landwaarts opdrin gen van zout water uit de zee. De gehele sanering van de hydrologische toestand in Kennemerland wacht op de totstandko ming van de voorgenomen aanvoer van rivierwater naar het duingebied en op de verwezenlijking van de plannen tot be- vloeiïng van de achter de duinen gelegen geestgronden met water uit de Schermer boezem. ADVERTENTIE GARAGE P. C HARTOG ZOON Turfmarkt 26 en 18 - Telefoon 16066 Wij verhuren nu ook de nieuwste Morris Minor en Morris Oxford. Verder keuze uit Ford (Taunus - Prefect - Anglia), Vauxhall, Studebaker, D.K.W. enz. HAARLEM, 9 Mei 1952 BEVALLEN van een zoon: 8 Mei, H, Wal burgHemmen; E. Muisde Bell; H, Munk —de Groot; J. H. A. GrimbergenKors; 9 Mei, A. C. M. Dobbe—Peeperkorn; G. Teu- nissen—Veldman; P. M. A, van den Broek— Rhee. BEVALLEN van een dochter: 8 Mei. E. HulsmanBrauckmann; M. A. W, M, Bon- gaardtTroupin; E. J. Hageboutde Bruin; A. M. BarnhoornRoosenhart; 9 Mei. C. M. van ZijpBosschaert; T. A. MarsKaasen brood; J. MiddeljansCorba. OVERLEDEN: 7 Mei, R. Stokman, 69 j., Kogelstraat; E. P. Arxhoek, 78 j.. Schermer straat; 8 Mei, C, van Heeren—de Vries, 51 j., Westkolk; A. Gorter, 16 j., Radboutstraat. duizenden lampjes. In Brunssum is een wonderpark aangelegd met grote fonteinen en fleurig licht tussen het jonge groen en de bloesem van bomen en struiken. Lanen en straten van Treebeek, Hoensbroek, Ter- winselen, Kerkrade en Heerlen waren één netwerk van licht, waaraan vele vaklui hun beste krachten hebben gegeven. Jubileumfilm De nieuwe film over de staatsmijnen, een documentaire, getiteld „Het zwarte goud", is vervaardigd door de Zwitser Umberto Bolzi, cineast van de N.V. Cefima te Amsterdam. Het scenario is van Herbert Perquin. Deze film zal vandaag, morgen en overmorgen in alle staatsmijnrayons vertoond worden aan de personeelsleden van de Staatsmijnen. Zij geeft een beeld van het hele Staatsmijnbedrijf, de chemi sche industrie en van het leven van de mijnwerkers in de mijnstreek. Onze correspondent te Rome, de heer Adriaan Luidjens, werd in Januari 1942 door een speciaal fascistisch gerechtshof veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf onder beschuldiging van „politiek defai tisme". Luidjens had namelijk in gesprek ken met vrienden zijn verontwaardiging te kennen gegeven over de Duitse inval in Nederland. Hij had de hoop uitgesproken dat Italië een afzonderlijke vrede zou slui ten voordat het te laat zou zijn en ook dat het getij zich tegen de as-mogendheden zou keren. Luidjens de enige Nederlan der, die wegens anti-fascisme in Italië werd gestraft, werd veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf. Drie jaar heeft hij in een Italiaanse gevangenis doorgebracht voor dat hij werd vrijgelaten. Ter zuivering van zijn strafregister heeft de heer Luidjens thans revisie van het vonnis aangevraagd, doch het Hof van Appél te Rome heeft, tot zijn eigen verba zing en tot verontwaardiging van de Ita liaanse pers, het vonnis bevestigd. De procureur-generaal zeide van mening te zijn dat dergelijke zaken beoordeeld moeten worden in de geest van 1941 en niet in die van thans. Ter viering van de ondertekening van het Japanse vredesverdrag heeft een groep- van de Japanse politie een optocht georganiseerd door de straten van Tokio. Eén hunner takelde zich toe als vrijheidsbeelden werd in triomph in de parade meegedragen. (Van onze parlementaire redacteur) De boosheid die er Woensdag in de Tweede Kamer heerste tegen de minister van Financiën wegens zijn oordeel omtrent ontoelaatbaarheid van het amendement om de tijdschriften van omzetbelasting vrij te stellen was begrijpelijk, maar juist was zij niet. Minister Lieftinck stond in de bres voor het hooghouden van gezonde staats rechtelijke beginselen. Ongetwijfeld is het van grote waarde dat de Grondwet aan de Tweede Kamer het recht toekent om in wetsontwerpen wijzigingen aan te bren gen. Maar anderzijds is het van grote be tekenis te waken tegen het misbruik van dit recht van amendement. En nu geldt als misbruik daarvan dat de Kamer een rege ling wenst die buiten het aan de orde zijnde onderwerp valt. Veelal is het moei lijk hier nauwkeurig de grenzen te zien. Maar- juist een minister van Financiën dient er tegen te waken dat, wanneer hij wijziging in de belastingwet voorstelt, de Kamer ook nog andere dan door hem aan hangig gemaakte wijzigingen door amen dering binnensmokkelt. Dat geval deed zich in feite Donderdag voor, want het amendement tot vrijstelling van omzetbe lasting voor tijdschriften viel buiten het door de minister voorgestelde onderwerp. Minister Lieftinck had dus gelijk, toen hij verklaarde dat het amendement staats rechtelijk ontoelaatbaar was. Het gebruik wilde tot nu toe dat een minister zich daarover alleen uitliet als de Kamer hem naar zijn mening dienom- trent vroeg. Minister Lieftinck is de eerste geweest die met dit gebruik gebroken heeft. Dat de Kamer zijn inzicht niet deelde en tenslotte ook niet uit de weg ging voor zijn onaannemelijk-verklaring is jammer. Intussen is de mogelijkheid geenszins uit gesloten dat men elkaar nog zal vinden. in kwestie - Fechteler „Le Monde" meldt heden, dat het gis teren gepubliceerde bericht toegeschreven aan admiraal Fechteler, dat oorlog voor 1960 onvermijdelijk is, authentiek is. „Wij hebben zeer gegronde redenen voor deze bewering". Volgens het blad was het voor de hand liggend, dat Fechteler en andere Ameri kaanse functionarissen het bericht zouden tegenspreken. „Wij zullen de namen van degenen, die ons het rapport toonden, niet bekend maken, omdat zij uiteraard even eens een tegenspraak zouden moeten geven. Wel kunnen wij zeggen, dat het rapport uit Britse bron tot ons is gekomen". „Fatima". (Rembrandt-theater.) De geschiedenis van een wonder. Men kan een dergelijk delicaat onderwerp slechts op twee manieren filmisch bena deren. Men zou de geschiedenis van de kinderen van Fatima kunnen vertellen van het standpunt van de objectieve waarne mer uit, waarbij men het simpele volksge loof als een artistiek element zou accep teren en gebruiken zonder er de bijna on vermijdelijke waardebeoordeling aan vast te knopen óf men kan zich met de ca mera „onder het volk" begeven en het geval zien door de ogen van een dier ge lovigen, zodat men de toeschouwer be schouwen kan als een van de overtuigde, gelovende, in extase gebrachte dorpelingen. De makers van „Fatima" hebben de laatste methode gekozen. Zij twijfelen eenvoudig niet aan het feit, dat de toe schouwer het wonder van de verschijnin gen en de zonrfewenteling accepteert, en zij vertellen het verhaal ervan daarom zonder de minste schroom, alsof zij doce ren in een kring van gelovigen over een onderwerp, waarover bij geen der aanwe zigen enig misverstand kan bestaan. Als men deze methode in aanmerking neemt, kan men deze film waarderen. Men kan er door geboeid worden, zelfs als men twijfelt aan alles wat de film als waarheid aanneemt. Maar de vraag of men door het zien van deze film van on gelovige tot gelovige kan worden, is moeilijk te beantwoorden. De kloof is waarschijnlijk te groot en de filmische on volkomenheden die inhaerent zijn aan alle dramtische kunst verhinderen waarschijnlijk het doorbreken van een overtuiging. Het verhaal van de kinderen van Fatima is ontroerend van eenvoud, doch het kardinale punt is te groots, te imponerend van betekenis en draagwijdte, om er enkel door ontrdering overheen te raken. De tekening van het geloof der c-envoudigen kan de ongelovige zijn eigen armoede doen beseffen, of hem stijven in de voldoening dat zijn nuchterheid hem van een waandenkbeeld heeft verlost. Hoe het zij, wie zal bij benadering dur ven voorspellen welke uitwerking een film als deze zal hebben op de onderscheidene gemoederen? Filmisch is zij uitstekend geslaagd. Verder beoordele ieder de waar de ervan uit zijn eigen reactie. En afge zien van alles deze film toont aan dat men niet enkel op liefdesgeschiedenissen, oorlogsscénes en gangsterhistories is aangewezen om een avonturenfilm met grote rijkdom aan boeiende elementen te maken. De kinderen van Fatima hebben immers in het grootste avontuur van hun leven stof geleverd voor een film, die in haar apotheose indrukwekkender is dan men met het elkander-vinden-van-gelief den of het veroveren-van-vijandelijke-stel- lingen ooit zou kunnen bereiken. De film wordt gebracht in een sobere omlijsting van gewijde muziek. J. L. „The underworld story" (Luxor). In een kleine stad onder de rook van New York wordt een jonge vrouw door haar echtgenoot vermoord, maar door een sa menloop van toevalligheden valt de ver denking op een negermeisje, dat kamenier van de vermoorde was. Dit is koren op de molen van de ware dader, een jongmens zonder ruggegraat, dat hierin een welkome mogelijkheid ziet om zijn eigen hals te redden. Samen met zijn vader, een invloed rijke dagblad-eigenaar zet hij een campagne op touw om het negermeisje ter dood te doen veroordelen, waarin zij, dank zij de medewerking van de gehele „sensatie-pers" bijna slagen. Slechts één dagblad, een onbeduidend dorpskrantje, dat geleid wordt door een aan lager wal geraakte journalist, neemt het voor het negermeisje op, maar wan neer ook die door de macht van de grote pers gekraakt is, schijnt niets het neger meisje meer te kunnen redden. Op het laatste ogenblik echter, wanneer een door de dader gehuurde gangster op het punx staat de dorpskrant-redacteur te liquideren, komt de eigenaar tot inkeer, hij schiet zijn eigen zoon neer, redt daarmee de levens van de journalist en het meisje en zijn zelf respect. Afgezien van de wat geforceerde climax is dit een boeiende film, waarin de Amerikanen diep in eigen boezem tasten terzake van de practijken der „yellow press", de negerhaat en de corruptie in hun eigen land. Er zijn zeer goede typeringen in, waarin vooral die van Herbert Marshall als de dagbladeigenaar, Dan Durea als de stijfkoppige dorpsjournalist en de onge noemde gangster-leider voor veel spanning zorgen. H. C. „Hötel Sahara" (Li do). Een verma kelijk verhaal over de belevenissen van een hoteleigenaar in Noord-Afrika tijdens de strijd, die daar een jaar of tien geleden werd gestreden tussen de Duitsers en de Engelsen. Neen, schrikt u niet, het is aller minst een oorlogsfilm, er worden maar een stuk of tien revolverschoten in gelost, die sleohts enige flessen geëstrijk vocht in de bar van hötel Sahara doen sneuvelen. De moeilijkheden van de hotelier worden ver oorzaakt door de steeds wisselende bezet ting van zijn inrichting; hij is steeds in de weer met portretten van Mussolini, gene raal Rommel, Hitler en Churchill, al naar gelang zijn zaak achtereenvolgens door Italianen, Duitsers of Engelsen wordt ge vorderd. Bovendien moet hij terdege op zijn welgeschapen verloofde (Yvonne de Carlo) passen, die met alle capitano's, Herr Leut- nants en majors naar zijn zin veel te vriendschappelijk omgaat. Het wordt ten slotte een leuke boel als de vijanden, als Arabieren vermomd, elkaar in het hötel ontmoeten, gelukkig net op het ogenblik dat door de radio het staken van het vuren wordt afgekondigd. Behalve Yvonne de Carlo, die soms niet veel doekjes windt om haar bekoorlijk heden, spelen Peter Ustinov en David Tom- linson mee in deze vrolijke woestijnhistorie. S. K. „Gewapend Escorte" (Frans Hals). De verloofde van een stoere vuurvreter wordt tijdens een bankroof, waar zij niets mee te maken heeft, ernstig gewond en na een smartelijk lijden sterft zij. Dan is het de beurt aan de man om haar te wreken. Na acht jaren zoeken vindt deze de eerste van het boéventrio en knalt hem op straat neer. Het resterende tweetal laat zich ech ter niet zo gemakkelijk vinden. Maar uit eindelijk worden ook zij door de wreker ontdekt. Wat er met hun gebeurt, wel, dat is allemaal erg ingewikkeld en eigenlijk zonde om te verklappen. De mededeling dat het Zevende Regiment Cavalerie van de Verenigde Staten omstreeks het einde van de vorige eeuw, waaraan de film om onbegrijpelijke redenen is opgedragen, ver beten veldslagen levert met de Sioux en de mededeling dat de wet van het zichzelf straffende kwaad ook in deze film weer opgeld doet, moet voor de bezoeker genoeg zijn. Misschien zullen degenen, die in hun jeugdjaren niet in slaap konden komen na het lezen van Karl May's verhalen over Winnetou en Old Shatterhand, aan deze film met Edmond O'Brien, Dean Jagger en Forrest Tucker als de vechtersbazen, wel een genoeglijke avond beleven. E. K. „De Onsterfelijke Sergeant" (Miner- v a-t heater) Deze première-film ver tolkt e^en oorlogsverhaal, en met name een episode uit de woestijnoorlog in Noord- Afrika gedurende de Engelse opmars tegen Rommel. Dat een speciale voorstelling werd gegeven voor de Haarlemse militai ren, vindt waarschijnlijk niet zozeer aan leiding in het feit dat deze film de gru welen van de strijd op ondubbelzinnige wijze toont, dan wel in de tendens, die enigszins verborgen de oorlog recht vaardigt als een nationale krachtsinspan ning tegen een dreiging van buiten. De onsterfelijke sergeant is het type van een ijzervreter, de ogenschijnlijke bulle bak, doch in werkelijkheid de, man met het gouden hart en de onkreukbare plichtsbe trachting, die, als het erop aankomt, zich zelf weet weg te cijferen en het hoogste offer weet te brengen met een glimlach. Dit type is inderdaad een van de pijlers, waarop als het dan eenmaal zover is dat de wapenen het laatste woord spreken de waarde van een. leger steunt. Dat de enigszins onhandige burger, door Henry Fonda boeiend vertolkt, een voorbeeld neemt aan dit type en door hem geïnspi reerd wordt, zelfs nog wanneer de sergeant alleen nog maar een „stem in de woestijn" is na zijn sneuvelen, wordt aannemelijk ge maakt door een beheerste opbouw van de verfilmde heldendaden, die de „burger" daardoor kan verrichten. Het einde verliest zich in een overvloed van beloningen en gelukkige ontwikkelingen, doch de hoofd indruk blijft sterk genoeg om ook een door gewinterd soldaat te doen beseffen, dat oorlog geen ambacht, doch een uiterste noodzaak moet zijn. Het voorprogramma is geestig en geva rieerd. J. L. „Het Tijgermeisje" (Spaarne thea ter De hoofdingenieur van een olie maatschappij wordt op onderzoek uitge stuurd, omdat de aflevering van olie ern stige vertraging ondervindt. Als hij naar het betrokken gebied trekt komt hij door een strook wildernis, die behoort aan de stam van het Tijgermeisje. Kort na zijn aankomst wordt er een aanslag gepleegd op de ingenieur, door handlangers van de geheime agent van een andere oliemaat schappij. De spanning in dit filmverhaal neemt nog toe als er bewijzen blijken te zijn, dat het raadselachtige Tijgermeisje de erfge name schijnt te zijn van een groot fortuin. Hoe de boeven en de eerlijke lieden elkaar het leven lastig maken, laten Allan Lane, Linda Stirling en Duncan Renaldo in deze enerverende film overduidelijk zien. „Mijn man is verloofd" (Palace). Een jonge gescheiden vrouw wil haar man terug winnen, ondanks het feit, dat hij inmiddels verloofd is en plannen koestert, in de naaste toekomst in het huwelijk te treden. Tenslotte hebben haar pogingen succes, doch voor het zover is, heeft men kunnen genieten van menige vrolijke scène tussen de diverse betrokkenen en hun familie leden. Katryn Grayson is in deze vlotte film de vrouw die er op uit is, haar man te heroveren. Zij weet handig gebruik te maken van de positie van de man die ver bonden is aan een ziekenhuis en opdracht krijgt, zijn vroegere vrouw te genezen van een keelziekte. Katryn Grayson is zangeres en via haar krijgt men ook een indruk van het leven achter de coulissen van het opera-wereldje. A. O. „Bezoek koninklijk paar aan Verenigde Staten" (Palace). In de ochtendui-en vertoont Palace deze week de film over de reis van Koningin Juliana en Prins Bern hard door de Verenigde Staten en Canada. Dezer dagen schreven wij reeds over deze film. „De pastoor van Kirchfeld" (City). In de komende dagen draait in het City theater de film „De Pastoor van Kirchfeld" die reeds eerder in Haarlem vertoond is. Hierin treden o.a. de Wiener Sangerkna- ben op. ADVERTENTIE Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips - reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM In het Zuiderziekenhuis te Rotterdam is overleden de 19-jarige monteur J. Dikmans uit Haarlem, die Woensdag te Rotterdam van het dak van een in aanbouw zijnde fabriek was gevallen en daarbij zeer ern stig letsel had opgelopen. De afdeling Zandvoort van de Neder landse Christelijke Vrouwenbond hield Vrijdag in de consistorie der Nederlands Hervormde kerk een sluitingsavond van het winterseizoen. Na door de presidente, mevrouw Wesselius, te zijn ingeleid, hield mejuffrouw G. Wellinghoff, lid van het hoofdbestuur, een lezing over „De toe komst van Europa". Zij verklaarde in haar inleiding geen voorspelling over de toekomst van Europa te kunnen en te willen doen. Dit neemt niet weg, dat er een toekomst is en dat het aan de mensen gegeven is, te streven naar vervolmaking daarvan. Daarvoor komt slechts één ding in aanmerking, n.l. de eenheid, omdat in eenheid de kracht ligt. De idee is al heel oud. De komst van het Christendom in Europa bracht reeds een samenbindende kracht. Er was slechts één kerk. Karei de Grote bracht niet al leen geestelijk, doch óók maatschappelijk een eenheid in West-Europa. Eveneens met geweld hebben anderen dit trachten te be reiken, Karei V, Napoleon en Hitier, waar bij Rusland altijd het grote struikelblok bleek. Thans opnieuw betekent Rusland een ernstige dreiging voor West-Europa. Na de oorlog is de federatiegedachte véél leven diger geworden dan vroeger. Europa kan niet verdeeld blijven. Door industrialisatie vervielen de meeste afzetgebieden en vele mensen willen nog steeds maar niet inzien, dat na de laatste wereldoorlog de wereld toestand radicaal veranderd is. Nederland o.a. veranderde van een groot koloniserend land in een Koninkrijk, waarmede maar nauwelijks rekening mee wordt gehouden. Spreekster beschrijft uitvoerig de toestand der West-Europese landen, de noodzaak tot aanvaarden van Marshall-hulp en laat dan de geschiedenis van de UNO-gedachte de revue passeren. Noodzaak dwingt thans om te komen tot een verenigd Europa, waarbij de nationaliteitsgedachte kan blij ven bestaan. In het besef van de gevaren die een verdeeld Europa bedreigen, moet er vrije handel komen tussen de volken. Een enorme kracht tegen het communis me zal bovendien ontstaan door een fede ratie der West-Europese volken, want West-Europa betekent héél veel voor de wereld, elke gedachte aan een derde macht, tussen Rusland en Amerika is ech ter volgens spreekster verwerpelijk. Mejuffrouw Wellinghoff deelde nog mee hoever men in deze richting gevorderd is in de Assemblée in Straatsburg, besprak uitvoerig het plan-Pleven en het plan- Schuman en verklaart, dat de vorming van een Europees leger een eerste prac- tisch resultaat is van groot belang, omdat in West-Berlijn ook onze grenzen liggen. Bij Koninklijk besluit is als blijk van goedkeuring en tevredenheid toegekend de erepenning voor menslievend hulpbetoon, met bijbehorend loffelijk getuigschrift, in zilver: aan de heer J. Kraaijenoord, te Zandvoort, wegens het meermalen met ge vaar voor eigen leven redden van drenke lingen uit de Noordzee bij Zandvoort. Burgemeester en wethouders van Zand voort hebben de officiële ingebruikstelling van de nieuwe watertoren bepaald op Dinsdag 20 Mei des middags drie uur. De commissaris der Koningin in Noord holland, dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk, zal de plechtigheid verrichten. De Zandvoortse culturele kring ,,'t Helm" schijnt, evenals de bescheiden duinplant, wiens naam hij draagt, ten doel te hebben de schrale grond enigszins op te fleuren en er tevens enige vastheid aan te geven. Men spant zich in om Zandvoort op cultureel gebied niet achterop te laten komen. Aan het initiatief van deze culturele kring was het te danken dat de schooljeugd (circa 300 kinderen) Vrijdagmiddag in „Zomer- lust" kon luisteren naar een causerie over fluit en fluitspel, door de heer Marius Ruy sink, wiens spel door Tineke de Smidt aan de piano begeleid werd. En 's avonds had in hetzelfde gebouw door dit uitstekend in gespeelde duo een concert plaats, dat alles zins belangwekkend genoemd kon worden. De zaal leek echter een schrale duinpan, hier en daar wat opgevrolijkt door wat helm, te weinig echter om de woestijnsfeer weg te nemen. Maar de muziek, die er ten gehore werd gebracht maakte de woestijn tot een oase. Wij hooren eerst een fluit- sonate met continuo van Carl Philip Em. Bach, waarvan de gracieuse geest ons di rect in de stemming bracht van hoofsheid en précieuze galanterie. Later hoorden we de Sonate in g-moll van Vader Bach, ook pikant, maar strenger van conceptie en poëtisch van nobeler gehalte. Wij hebben deze sonate de laatste tijd reeds meermalen van Ruysink en Tineke de Smidt gehoord en hun interpretatie lovend besproken, evenals hun vertolking van „Joucars de Flüte" van Albert Roussel, welk werk een der hoogtepunten van hun recital werd en getuigde van beider technische bekwaam heid en zuiver muzikale fantasie. Van bijzonder belang was het tevens Schubert's „Introduction et Variations" op zijn Müller-lied „Trockne Blumen" te ho ren, een geducht virtuozenstuk dat men niet zo heel vaak te horen krijgt. De execu tanten hadden het knapjes onder de knie. Of deze „brillante" Schubert hun op den duur echter zal blijven aantrekken, meen ik te mogen betwijfelen. Tineke de Smidt verblijdde ons met de pétillante en doorvoelde voordracht van drie Sonates (eendelige Essercizi) van Do- menico Scarlatti en <Marius Ruysink liet zijn warmste fluittoon waarderen in de drie Landelijke Miniaturen van B. van de Sig- tenhorst Meyer, die eigenlijk voor hobo geschreven zijn, doch op de fluit uitste kend tot hun recht kunnen komen. Zo werd er voorname en aantrekkelijke kunst ten gehore gebracht voor de weinige aanwezi gen die ,,'t Helm" voor deze culturele ma nifestatie had weten te lokken. JOS. DE KLERK. VIJF EN VEERTIG JAAR GETROUWD. Het echtpaar F. PaapKeur, wonende Kanaalweg 33 te Zandvoort, viert het feit dat het vijf en veertig jaar getrouwd is. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten in de Haarlemmermeer voor Zondag 11 Mei zijn als volgt geregeld: Hoofddorp: dr. Bult. Nieuw Vennep: dr. v. d. Weg. Halfweg: dr. Hoekstra. BINNENLAND Voor het blinde meisje, dat dezer dagen zoals eerder is bericht in Amsterdam voor een bedrag van f425 werd bestolen, heeft een onbekende een bedrag gelijk aan het gesto- lene afgegeven. De Eusebius- of Grote Kerk te Arnhem werd in de Septemberdagen van 1944 gro tendeels verwoest. Met de restauratie vordert het nog steeds niet, zodat de stichting „Her stel Grote Kerk", heeft besloten een lande lijke en internationale actie op touw te zetten, teneinde deze restauratie te bevor deren. Het gaat er om tweeëneenhalf a drie ton bijeen te krijgen. Aan de heer A. A. C. M. van Iersel is op zijn verzoek met ingang van 1 Juni eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Noordwijkerhout met dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem als zodanig bewezen. Post voor opvarenden van het 121ste squadron mijnenvegers, uit te reiken te Cherbourg, dient vóór 15 Mei, 19 Mei of 22 Mei te Amsterdam aanwezig te zijn. Post, uit te reiken aan opvarenden van Hr. Ms. onderzeeboot „O 27" en aan opvarenden van Hr. Ms. torpedobootjager „Marnix" moet vóór 13, 14, 17, 20, 21 of 24 Mei te Amsterdam aanwezig te zijn. In Den Haag is een vergadering gehou den van de Vereniging van Nederlandse Pleegouders. De voorzitter mr. A. Stempels uit Rotterdam, zei dat Nederland en Portugal de enige Europese landen zijn waar de wet geving niet voorziet in adoptie. Een door de vereniging ingestelde commissie is doende een dergelijke regeling voor te bereiden. Het resultaat zal aan de minister van Justitie worden voorgelegd. Uit een staat van aanmeldingen voor emigratie over de periode van 1 November tot 31 Maart blijkt, dat zich in totaal hebben opgegeven voor emigratie naar Australië 4984 personen, voor Canada 6489, voor Nieuw Zeeland 3463 en voor Zuid-Afrika 1911. Vrijdag zijn in de Friese hoofdstad de feestelijkheden begonnen ter gelegenheid van de opening van het electrisch baanvak LeeuwardenZwolle. De feesten duren tot Zaterdag 17 Mei, de dag waarop de directie van de N. S. het baanvak officieel voor ge opend zal verklaren. In het beursgebouw is een spoorwegtentoonstelling geopend. Tegen een kantoorbediende uit Den Haag is wegens bigamie vier maanden ge vangenisstraf geëist. Hij was vóór de Mei dagen van 1940 verloofd met een Haags meisje. In de oorlog was hij varende. In Narobi (Afrika) ontmoette hij een Engels meisje. Toen hij na inlichtingen ingewonnen te hebben, te horen kreeg, dat zijn verloofde overleden was, trad hij met de Engelse in het huwelijk. Na de oorlog teruggekeerd in Ne derland ontmoette hij echter zijn vroegere verloofde. Zijn Engelse vrouw stemde toe in een scheiding, maar nog voordat deze was uitgesproken trad hij in het huwelijk met de Haagse, waardoor hij zich aan bigamie schuldig maakte. Aan de internationale jaarbeurs, die in de weken voor Pinksteren in Parijs wordt gehouden, zal ook Nederland deelnemen met een gemeenschappelijke inzending onder auspiciën van het Centraal Instituut ter be vordering van de Buitenlandse Handel. Deze inzending is van 30 Nederlandse firma's. Verwacht wordt dat deze deelnemers dank zij de beschikbaarstelling van een „jaar beurscontingent" buiten het handelsverdrag om voor 50 millioen francs in Frankrijk kun nen importeren, Na een steenworp door de étalageruit van een juwelier aan de Gouverneurslaan in Den Haag heeft iemand dertig polshorloges uit deze uitstalkast ontvreemd. In de Prinsengracht werd 's nachts een echtpaar, dat een woonschuit bewoonde, in de slaap gesoord. doordat het schip begon te zinken. Zij konden de slaapkajuit, die reeds volstroomde, nog juist op tijd verlaten en de wal op klimmen. Gistermiddag is de woon schuit onder grote belangstelling gelicht. In een pijler van de staatsmijn Wilhel- mina heeft zich Vrijdag een steenstorting voorgedaan, waardoor de 23-jarige mijnwer ker S. dodelijk werd getroffen. Vier andere mijnwerkers werden door het vallend ge steente ingesloten, maar konden worden gered. HAARLEM EN OMGEVING Het mannenkoor „Electrisch Materieel" te Haarlem geeft op Zondagmiddag 18 Mei een uitvoering in de Concertzaal met mede werking van de „Eisenbahn Manner Gesang- verein" uit Burgsteinfurt en de organist Albert de Klerk. De eigenaar van hötel Zomerzorg heeft ten behoeve van bezoekers van het hotel aan de zijde van het hockeyveld een parkeer terrein laten aanleggen. De dienst van Pu blieke Werken neemt dit werk onder handen en zal tevens de gehele afscheiding van het hockeyveld langs de Brederodelaan van een nieuw rasterhekwerk voorzien. Daardoor wordt voorkomen, dat over de zijlijn gesla gen ballen tijdens het hockeyspel steeds over de rijweg rollen. Langs het voetpad zal tevens een nieuwe trottoirband worden gelegd. Aan de universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen econo mie de heer D. Zonneveld te Haarlem. Aan de heer P. Voogd, magazijnmeester bij Vernhout en Van Sluijter's Drukkerijen N.V. te Haarlem, is toegekend de zilveren eremédaille. verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De heer Voogd was dezer dagen veertig jaar aan het bedrijf verbonden. Op 15 Mei zal de heer J. P. Maarsen, werkzaam als papierinkoper bij Joh. En schedé en Zonen Grafische Inrichting N.V. te Haarlem veertig jaar bij deze vennootschap in dienst zijn. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De medische dienst wordt Zondag waar genomen door dr. J. M. van Dijk, Achterweg 6, telefoon 3134. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 11 Mei waargenomen door dr. J. G. M. v. Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 38377 en dr. A. J. v. Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27931. Wijkverpleging: Z. P. Mantz, Camplaan 17. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206—208, tel. 38320. ZONDAGSDIENST Op 11 Mei wordt de Zondagsdienst voor artsen waargenomen door dr. P. v. Aalst, Rijksstraatweg 41, tel. K 2502 300. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts J. H M. Egberts, Zuider Stationsweg 12, Bloemendaal, telef. 22261. In het zelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster M. G. van der Loo, dr. D. Bakkerlaan 78, Bloemendaal, telefoon 22528. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort-station wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 17 Mei e.k. verzorgd door de Bloemendaalse Apotheek (mej. J. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 22181.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10