Admiraal Fechteler dementeert beweringen van „Le Monde Verdrag over Europees leger werd gisteren in Parijs geparafeerd Eisen van krijgsgevangenen als „onredelijk" afgewezen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Eerste stap op weg naar de moeizame verwezenlijking Spiegel Volgens het blad zou hij West-Europa nu reeds als verloren beschouwen Bonn acht zich: „Nog niet gebonden Ratificatie kan nog maanden duren Generaal Dodd blijft in gijzeling Het woord is aan Jeugd week begint vandaag 11 Adenauer maakt haast Carney commandeert Grieken en Turken Westelijken vragen antwoord Britse vakbond vraagt beperking der bewapening Joegoslavië en Triëst Russen waarschuwen Franse luchtvaart Kans op een bui 66e JAARGANG No 257 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie. Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 10 MEI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 110 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DAT DE HOND, die grootste vriend van de mens in gans het dierenrijk, de mens niet alleen trouw is, maar hem tevens de spiegel van zijn gedrag weet voor te hou den, blijkt telkens opnieuw. Er zijn omtrent driehonderd hondenrassen en het lijkt een te zware onderneming te gaan uitvorsen, of zij alle spiegelend optreden. Maar ik heb veertien jaar een teckel, gezegd taks, gezegd dashond bezeten en kan getuigen dat dit ras erin uitblinkt. Het doet dat bovendien in humoristische stijl. Die teckel is opgevolgd door een Airedale terrier; om een of andere wetenschappelijk-kynologi- sche reden behoort dit ras tot dezelfde „ondergroep jachthonden". Het weerspie gelt eveneens het menselijk gedrag, zij het dan in minder gekscherende stijl. Het is óók belangwekkend. Die Airedale mag zich thuis niet in gemakkelijke stoelen nestelen. Om te voorkomen dat hij het toch doet wordt er een boek op gelegd. Dan geeft hij het op. Ofschoon hij meermalen een kussen van zo'n stoel heeft gewipt raakt hij het boek niet aan. En hij wil er niet op liggen. Ik heb hem onlangs gezegd: jij bent geen hond, jij bent een ezel. Hij kwispelstaartte. Het schijnt dat de ezel onder de dieren een hogere reputatie heeft dan onder de mensen. Ik maaide daarop het boek van zo'n stoel en zei: kijk nu eens; je ziet hoe makkelijk het is. Hij keek mij ernstig aan. Toen reikte hij mij een poot, kennelijk om te bedanken voor de sympathie. Maar hij besteeg de stoel niet. Hij ging discreet heen. Ik herkende hetgeen de mens tact noemt. En beleid. Aangezien hij zich onlangs weer eens te water begeven had hetgeen hij niet kan helpen omdat hij ten halve van de „otter hound" afstamt, een „waterside dog", en dus erfelijk belast is met pootjebaaien mocht hij niet in huis. Hij stond voor de tuindeuren, opdrogend in snijdende lente storm. Hij keek naar binnen en kermde, want iemand at iets. Er ontstond mede lijden; er werd een raam geopend „om de hoek". Er werd een koekje uitgestoken en zijn naam geroepen. Hij jankte. Hij kon dat raam bereiken door vier meter te lopen, om een glazen windscherm heen, waar hij dagelijks honderdmaal omheen loopt. Hij deed het niet. Hij zag het koekje door het glas, maar bleef zitten en janken. Daarop draaide hij onrustig wat rond en blafte luid. Hij zette zich opnieuw en dacht na. Dit leidde tot resultaat: hij vertrok vast beraden in de tegenovergestelde richting, liep het huis rond en kwam te laat bij het raam. Het was dicht. Gij kunt in dit spiegelbeeld zoveel men selijk gedrag herkennen, dat de voorbeel den niet te tellen zijn en zelfs een uitvoe rige opsomming altijd nog te kort zou schieten. Maar denk, om een opvallend staaltje te nemen, aan de zo veelvuldig bepleite aaneensluiting van Europa, dat al jaren geleden door het glas het koekje der eenheid vlak vóór zich zag. Het ging zit ten, kermde, jankte, draaide wat rond, zette zich opnieuw neer, dacht na, vertrok vast beraden in de tegenovergestelde richting en loopt nu al jaren om het huis heen, op weg naar dat raam dat het wellicht ten slotte gesloten zal vinden. En dan zal het misschien het raam breken, al hoop ik van niet, nu de Airedale terrier dat heeft na gelaten. Gij kunt ook denken aan de Duitse kwes tie (om bij het Westen te blijven): wij zijh al jaren onderweg en het is nu zover dat ons weer Deutschland, Deutschland über Alles wordt toegezongen. Van de straat af. Kunnen wij het helpen? Het is zo'n eind lopen, $m dat huis heen en wie kiest nu de kortste weg, die vlak voor zijn neus ligt? Mijn hond heeft eertijds een pact met de teckel van mijn buurman gesloten. Een handelsverdrag. Hij kan deuren openen; een teckel is daar te klein voor. En men behoort tenslotte niet voor niets tot de zelfde ondergroep jachthonden. Als de teckel thuiskwam en op zijn blaffen geen gehoor kreeg haalde hij de Airedale, die tegen de keukendeur opsprong, een flinke poot-klap op de knop gaf en de deur open duwde, het eerst binnenschreed en als meestbegunstigde bevriende natie het eten van de teckel opat. Waarna zij zich samen ter buurvrouw begaven en met veel aan haligheid een nieuw maal voor de teckel verwierven. Het zou pijnlijk worden hier in uitvoerige vergelijkingen te treden; slechts zij eraan toegevoegd dat dergelijke overeenkomst tussen staten wellicht niet als pact of han delsverdrag maar als gentlemen agreement, een overeenkomst tussen heren, moet wor den betiteld. Ofschoon ik dat al eens beschreven heb moet hierbij eraan herinnerd worden dat mijn Airedale en een Barzoi, een hazewind, elkaar enige tijd geleden van honderd me ter afstand met toegeknepen ogen beloer den, daarop ineendoken en in zo dreigende en gespannen houding elkaar beslopen, dat hun vergeefs-roepende bazen de losbarsting van dit Brits-Russisch conflict met ontzet ting verbeidden. Maar toen de toornigen hun doel bereikt hadden slapen zij verder en gingen, ieder aan een kant van de straat, achteloos aan een hek ruiken. Het spiegel beeld van de koude oorlog der mensen was vertoond. In een bijeenkomst hoorde ik dezer dagen een geacht en geleerd man verklaren, dat hij iemand in dat gezelschap had horen zeggen dat dieren niet denken, dat dit door het gedrag van zijn honden volkomen weer legd werd en dat hij daar binnenkort het woord over zou voeren. Ik ben het bij voor baat met hem eens, maar ga zeker luisteren naar zijn ervaringen. Ook hij zal aan de mens-weerspiegelende gedragingen van de hond wellicht aandacht kunnen schenken. Het trouwe dier verdient het. R. P. Met oproepen tot eenheid onder de jeugd der Europese landen van Robert Schuman en Adenauer en met als inleiding een radiotoespraak van prof. dr. F. Rutten, minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, heden om 20.08 uur over Hilversum I, wordt de jeugdweek van de Nederlandse Jeugdgemeenschap geopend. Overal in ons land zullen van 11 tot 19 Mei onder het motto: „Jong Nederland wil 'leven in een vrij en zelfstandig Europa" bijeenkomsten van jongeren worden ge houden. Onder hen wordt een opstelwed strijd gehouden over het onderwerp: „Wat verwacht jij van een verenigd Europa?" Prince, een mak jachtluipaard in de Londense dierentuin, verheugt zich in de belang stelling van jonge bezoekers, waarmee hij (of moet men zeggen „het"?) vriend schappelijk omgaat. De jachtluipaard is ongeveer de snelste viervoeter ter wereld en kan een snelheid van 80 kilometer bereiken; in de Londense dierentuin zijn dergelijke snelheden echter uitgesloten, peinst Prince, met een weemoedige blik in de verte (waar hij waarschijnlijk een straaljager ontwaart) WASHINGTON. (Reuter). De Ameri kaanse chef van de marine-operaties, ad miraal William Fechteler, heeft een be richt uit het Franse blad „Le Monde" te gengesproken, volgens hetwelk hij. aan de Amerikaanse nationale veiligheidsraad als zijn mening te kennen zou hebben gegeven dat oorlog in Europa vóór 1960 onvermij delijk is en dat de Middellandse Zee de voornaamste basis voor een geallieerde te genaanval zou moeten worden. Het bureau van Fechteler gaf de volgen de verklaring uit: „Admiraal Fechteler heeft aan niemand een brief geschreven waarin zulk een voorspelling is gedaan of een dergelijk standpunt is ingenomen". De admiraal vulde deze verklaring later aan door te zeggen dat hij geen brief of rapport had geschreven zoals door het Franse blad is gemeld. Ook het Witte Huis heeft het bericht tegengesproken. „Le Monde" schreef, dat een afschrift van het geheime rapport van Fechteler was „onderschept door de Britse dienst voor militair onderzoek te Washington en op 24 Januari was doorgezonden aan de Britse admiraliteit". PARIJS, (Reuter) De vertegenwoordigers van West-Duitsland, Frankrijk, Italië, Nederland, België en Luxemburg hebben gisteren te Parijs het verdrag voor de in stelling van een Europese verdedigingsgemeenschap (E.V.G.) geparafeerd, dat voor ziet in het door deze staten gezamenlijk instellen van een verenigde Europese strijd macht. Het verdrag wordt pas van kracht wanneer de volksvertegenwoordigingen der zes betrokken landen het hebben bekrachtigd. De parafering zal worden gevolgd door de ondertekening, waarna de parlementen het verdrag gaan behandelen. Indien de volksvertegenwoordiging van een der zes landen het verdrag zes maanden na de ondertekening nog niet zou hebben bekrachtigd, zullen de zes ministers van Buiten landse Zaken bijeen komen om over de daardoor ontstane toestand te beraadslagen. Het van kracht worden van het verdrag betekent onder meer dat West-Duitsland, voor het eerst na de Duitse capitulatie in 1945, het recht zal hebben over land-, zee- en luchtstrijdkrachten te beschikken, althans nadat de contractuele overeenkomsten met de Westelijke geallieerden tot stand zijn gekomen. Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, de Nederlandse vertegenwoordiger in de Noord-Atlantische raad, heeft namens Nederland geparafeerd. Een woordvoerder der West-Duitse rege ring heeft te Bonn verklaard, dat de para fering van het verdrag slechts inhoudt, dat de deskundigen, die twintig maanden aan de opstelling er van hebben gewerkt, de tekst hebben opgesteld. De betrokken re geringen zijn niet gehouden het verdrag te aanvaarden, voordat het door de ministers van Buitenlandse Zaken is getekend. Hervé Alphand, de (Franse) voorzitter van de conferentie over het Europese leger, heeft Vrijdagavond op een persconferentie verklaard, dat volgens hem het verdrag een werkelijke omwenteling betekent, die de oorzaken van Europese oorlogen waar van Frans-Duitse vijandschap de voor naamste was, wegneemt, de E.V.G. is even zeer een politieke en economische als een militaire onderneming, aldus Alphand. Hij verklaarde nog, dat de nationale par lementen zeggenschap zouden houden over de duur van de militaire dienst van hun eigen soldaten. Naar in Bonn is vernomen zal gedurende de beginperiode een „Europese generaal van Duitse nationaliteit" het bevel hebben over recrutering en opleiding van Duitse soldaten voor het Europese leger. Hij zal worden benoemd door het commissariaat voor het Europese leger. Ook in de andere leden-staten zullen nationale generaals ge durende deze aanlooptijd, die tot anderhalf jaar na het van kracht worden van het verdrag zal duren, de recrutering en op leiding in handen hebben. Onze correspondent in Parijs schrijft: Het verdrag over het Europese leger is na twintig maanden onderhandelen gister avond geparafeerd. Direct daarna werd het tractaat, dat uit 131 artikelen bestaat, naai de vijf andere betrokken hoofdsteden ge zonden. Daar zal het nu verder worden be studeerd, alvorens de ministers, naar men hier hoopt, nog deze maand er in Parijs hun goedkeuring aan zullen komen hech ten. Wanneer alle zes parlementen het dan vervolgens zullen hebben geratificeerd, zal de Europese defensiegemeenschap werke lijkheid zijn geworden. Men verheelt zich hier niet dat men in dit verband voorzichtig doet eerder met maanden dan met weken te rekenen. In het bijzonder zal er wel nog heel wat water door de Rijn en de Seine moeten stromen, aleer de parlementen van Bonn en Parijs het verdrag zullen hebben aan vaard. De tekst, zoals die gisteren uit de handen der deskundigen is gekomen, kan boven dien geen definitief karakter worden toege kend. De Fransman Alphand, die de voor besprekingen heeft gepresideerd, heeft daar nog eens nadrukkelijk op gewezen. De ministers zullen bij hun aanstaande conferentie in het geparafeerde verdrag nog alle wijzigingen aan kunnen brengen, die hun, vooral met het oog op de belangen van de betrokken volksvertegenwoordi gingen, gewenst zullen kunnen lijken. Het aantal „open plekken" in het docu ment moet echter geringer zijn dan aan vankelijk gevreesd werd. Ofschoon de vraag van Duitslands financiële bijdrage aan de toekomstige defensiegemeenschap nog niet beantwoord kon worden, deze kwestie maakt, zoals bekend, een punt van behandeling te Bonn uit werd het Euro pese leger zelf in het project tot in onder delen vrij volledig geschetst. In grote lijnen is de constructie er van naar het voorbeeld van het Schuman- plan opgetrokken. Er komt een commissa riaat, dat uit negen leden bestaat eri be stemd is het latere Europese ministerie van Defensie te worden, dan een parle ment van 87 leden, waaraan het commis sariaat verantwoording verschuldigd zal zijn, verder een hof van justitie, dat bij een eventueel conflict de artikelen van het verdrag zal moeten interpreteren en tenslotte een raad van 6 ministers, waar van de bevoegdheden, vooral in de over gangsperiode, echter aanzienlijk uitge strekter zullen zijn dan de overeenkom stige raad bij het Schuman-plan. Het Europese leger zal komen te bestaan uit 43 nationale eenheden van 12.000 a 13.000 man elk. Drie a vier van deze een heden van diverse nationaliteiten zullen tot eeri Europees legercorps worden sa mengevoegd, en zo'n legercorps van een kleine 80.000 man zal onder bevel van een gemengde staf worden gesteld. De Europese defensie gemeenschap zal, aldus is verder voorgesteld, in de Atlan tische strijdmacht worden opgenomen. Het lijkt waarschijnlijk, dat maarschalk Juin het bevel over het toekomstige Europese leger zal krijgen. BONN (Reuter) Bondskanselier Adenauer heeft na een onderhoud van zes uur met de geallieerde Hoge Commissaris sen op een persconferentie meegedeeld, dat hij dit weekeinde zijn kabinet een bijna volledige tekst van de verdragen met de geallieerden zal kunnen voorleggen. Adenauer begint heden een driedaagse bespreking met zijn kabinet en de leiders van de coalitie om te trachten hen er toe te bewegen het systeem van verdragen, dat de Duitsers thans officieel „het Duitse ver drag", noemen, te aanvaarden. Een Amerikaanse functionaris te Bonn heeft verklaard, dat de belangrijke kwestie der verdeling van Duitslands bijdrage in de kosten voor de oprichting van een leger en in geldelijke steun aan geallieerde troepen in Duitsland, een van de vraagstukken zou zijn, die later in de maand naar de bijeen komst van ministers van Buitenlandse Za ken te Bonn worden verwezen.Deze bij eenkomst zou zeer kort zijn, „vermoedelijk niet langer dan twee dagen" en na afloop zouden de verdragen door de ministers worden getekend. Een Franse functionaris heeft meege deeld, dat de onderhandelingen ".zeer moei lijk" waren. TOKIO, (Reuter) De bevelhebber van het achtste leger in Korea, generaal Van Fleet, heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan het eiland Koje,- waar Noordelijke krijgsgevangen officieren reeds vier dagen de Amerikaanse kampcommandant, bri gade-generaal Dodd, als gijzelaar gevangen houden. Generaal Van Fleet noemde na zijn bezoek de voorwaarden, waarop de gevangenen generaal Dodd willen vrij laten, „onredelijk". De eisen zullen niet worden ingewilligd, aldus generaal Van Fleet. Hij wilde niet meedelen, welke de eisen waren, doch hij geloofde niet, dat achter generaal Dodds gijzeling politieke motieven scholen. Generaal Dodd heeft over de telefoon de kampautoriteiten meegedeeld, dat hij „niet in ernstig gevaar verkeert en optimistisch gestemd is". Binnen de omheining, waar hij vastge houden wordt, verblijven ongeveer 6000 Noord-Koreaanse officieren. Generaal Van Fleet heeft meegedeeld, dat zal worden on derzocht waarom de kampbewakers gene raal Dodd niet te hulp zijn gesneld, toen de krijgsgevangenen hem aangj-epen en binnen de omheining voei'den. De krijgsgevangenen is meegedeeld, dat generaal Dodd niets meer is dan een ge wone Amerikaanse militair. Als kampcom mandant is hij vervangen door generaal Colson. Op de vergadering van de gedelegeerden voor de wapenstilstandsbesprekingen te Panmoendjom hebben de Noordelijken bij monde van generaal Nam II de verbonde nen er van beschuldigd het plan te hebben tot het uitvoeren van een massamoord On der de krijgsgevangenen, die zich meester hebben gemaakt van generaal Dodd op het eiland Koje. De vergadering duurde twaalf minuten. Men heeft besloten morgen wederom bij een te komen. Nederlandse bewaking Het Nederlandse detachement Verenigde Naties is van het front teruggetrokken tot het eiland^ Koje-Do, nabij de havenstad Poesan in het Zuiden van Korea Het 38ste regiment van de zevende di visie, waarbij het Nederlandse detachement reeds geruime tijd is ingedeeld, heeft op dracht gekregen de krijgsgevangenen, die op het eiland Koje vertoeven, te bewaken. Vermoedelijk zal het detachement enige maanden met deze bewakingsopdracht be last blijven. ATHENE (Reuter) Admiraal Robert Carney, opperbevelhebber der verbonden strijdkrachten in Zuid-Europa en comman dant der Amerikaanse marine-eenheden in de Middellandse Zee, heeft Vrijdag te Athene medegedeeld het regionale bevel te zullen krijgen over de strijdkrachten te land en ter zee van Griekenland en Turkije. Sedert zij in Februari lid werden van het Atlantisch pact hebben Griekenland en Turkije laten uitkomen, dat zij niet bereid waren hun legers onder de bevelhebber van de landstrijdkrachten in Zuid-Europa, de Italiaanse generaal De Castiglioni, te plaatsen. Naar verluidt was ook Joegosla vië tegen een dergelijk commando gekant. WASHINGTON (Reuter) Amerika, Engeland en Frankrijk hebben de Sovjet- Unie verzocht zo spoedig mogelijk te ant woorden op hun voorstel voor een verkort Oostenrijks staatsverdrag. Het verzoek was vervat in nota's, die de ambassadeurs der drie landen Vrijdag op het Kremlin heb ben overhandigd. In Maart hadden de Westelijke Grote Drie een acht artikelen omvattend verdrag met Oostenrijk voorgesteld, dat in de plaats zou komen van het huidige 59 arti kelen omvattende ontwerpverdrag, waar over geen overeenstemming kon worden bereikt. Zowel de Britse admiraliteit als het ministerie van Buitenlandse Zaken heb ben verklaard niets over een dergelijk rapport te weten. Volgens „Le Monde" had admiraal Fechteler in het beweerde rapport ook ge zegd, dat volgens berichten van de inlich tingendienst de Russische luchtmacht vier dagen na het begin van vijandelijkheden de vliegvelden in Denemarken, Nederland, België en Frankrijk zou kunnen bezetten en dat een Europees leger van 52 divisies het slechts drie dagen zou kunnen uithou den tegen 115 Russische divisies. Ameri kaanse landingspogingen ter bevrijding van een bezet Europa zouden enorme risico's en verliezen meebrengen. De Mid dellandse Zee zou daarom de voornaamste basis voor een tegenoffensief moeten wor den, met gebruikmaking van de bases in Noord-Afrika en het nabije Oosten en met de hulp van de Arabische landen. Volgens „Le Monde" stond er in het rapport ook, dat het vasteland van Euro pa mogelijk onmiddellijk zou worden ge desorganiseerd door een vijfde colonne» Admiraal Fechteler zei gisteren hier over: „Integendeel, ik heb het grootste vertrouwen in de bekwaamheid van onze bondgenoten bij de verdediging van West- Europa. Onze kracht groeit dagelijks". Pers-commentaar Verscheidene Britse bladen wijden arti kelen aan het dementi. Men is algemeen D a 1 s m e Wanneer alles gezegd zal zijn, zal alles overgezegd moeten worden, want alles zal zijn tegengesproken. van oordeel, dat het artikel in „Le Mon de" door „lichtgelovigen" en communisten als waar beschouwd kan worden. Bij de Brits-Amerikaanse behandeling van deze kwestie dient men de herkomst van het artikel te onderzoeken. Volgens de „Daily Telegraph" betreft het hier zeker een ar tikel, dat ontstaan is op initiatief van de communisten. Volgens sommigen zou het zelfs wrijving tussen Amerika en Enge land kunnen veroorzaken. Reuter tekent hierbij aan, dat het arti kel verschenen is kort na het vertrek van Fechteler uit Londen, waar hij besprekin gen gevoerd heeft over het meningsver schil tussen Amerika en Engeland over het bevel in de Middellandse Zee. Het linkse Franse blad „Combat" zegt, dat het artikel dingen bevat, die niet of ficieel toegegeven kunnen worden en dat daarom het dementi gegeven is. Het At lantische pact brengt slechts de hoop op een eerste nutteloze strijd', gevolgd door bezetting en tenslotte door bevrijding met alle daarmede gepaard gaande verwoes tingen, aldus „Combat". Het socialistische partijblad „Le Populaire" ziet in de daad van „Le Monde" een poging om haar neu- tralistische campagne te steunen. Het vraagt zich echter af of de redactie van „Le Monde" voldoende de authenticiteit van het artikel onderzocht heeft en de „gevaarlijke gevolgen, welke mogelijk door de verschijning kunnen worden veroor zaakt" overwogen heeft. In tegenwoordigheid van Prins Bernhard vond Vrijdag te Heerlen een herdenkings bijeenkomst plaats ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Staatsmijnen, dat deze maand met velerlei festiviteiten wordt gevierd. Prins Bernhard overhandigt dr. ir. Ch. Th. Groothoff, president-directeur der Staatsmijnen, de versierselen behorend bij de hem toegekende onderscheiding van Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. BLACKPOOL (Reuter) De „Amalga mated Engineering Union", een Britse vak bond van arbeiders in de machine-indus trie, die gewoonlijk de toon aangeeft voor 37 andere vakbonden, heeft gisteren op zijn nationale conferentie te Blackpool een stemmig een resolutie aangenomen, waarin „ernstige bezorgdheid" wordt geuit over de omvang van de invloed der herbewapening op de Britse economie. In de resolutie wordt het bestuur geïn strueerd bij de regering er op aan te drin gen, dat zij zal ijveren voor: een vredes verdrag tussen de vijf grote mogendheden, een internationale overeenkomst over voortschrijdende vermindering van alle wapens, een verbod van atoom- en bacte riologische wapens, met volledige inspectie en een onderzoek naar de lonen van arbei ders in landen, die de Britse handel met concurrentie bedreigen, met name Japan en Duitsland. De vakbond telt 800.000 leden. De vak bond van winkelbedienden, met 340.000 leden, heeft de vorige maand eveneens op beperking der bewapening aangedrongen. WASHINGTON, (AFP). Een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Frans-Amerikaans-Britse overeen stemming over het bestuur van de zöne-A van Triest, volgens welke meer Italianen ingeschakeld zullen worden, geen twist appel tussen Joegoslavië en Italië dient te worden. Door dit accoord wordt de legale status van de zóne in genen dele veranderd. Het is geheel in overeenstemming met het Italiaanse vredesverdrag. Het ministerie hoopt, dat de definitieve regeling van de kwestie van het vrije gebied, tot stand zal komen door rechtstreeks Joegoslavisch- Italiaanse onderhandelingen. In diplomatieke kringen wijst men er op, dat de Amerikaanse ambassadeur in Belgrado aldaar verklaard heeft, dat de overeenkomst geenszins ten doel heeft Joegoslavië voor een voldongen feit te plaatsen. De Joegoslavische ambassadeur in Lon den heeft verklaard, dat het Joegosla- visch-Italiaanse geschil over Triëst slechts door rechtstreekse onderhandelingen tus sen beide landen opgelost kan worden. Een woordvoerder van het Joegoslavi sche ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de overeenstemming een stap verder betekent naar een eenzij dige oplossing van de kwestie-Triëst. Joe goslavië kan niet, zo vervolgde hij, een besluit aanvaarden, dat betrekking heeft op zaken, welke van groot belang zijn voor het land en tot stand gekomen zijn zonder Joegoslavië. In diplomatieke krin gen acht men een Joegoslavisch officieel protest niet uitgesloten. Ook zou het land tot een „vertragingsactie" kunnen over gaan, door bijvoorbeeld de mate van in lijving van de zóne-B nog te vergroten. BERLIJN (Reuter) De Russische autoriteiten in Duitsland hebben bij de Franse commandant te Berlijn geprotes teerd tegen „het schenden van de interna tionale luchtcorridor tussen West-Duits land en Berlijn door een Frans vliegtuig type Beachcraft C-45". „Als de Franse autoriteiten niets doen om zulke schendingen te voorkomen, zijn de gevolgen voor hun rekening", aldus het protestschrijven. De Russen zeggen, dat de Fransen al - verschillende Russische klach ten over schendingen naast zich neer heb ben gelegd. Amerikaanse, Britse en Franse officieren van het vier-mogendhedencentrum voor de luchtvaart te Berlijn hebben gisteren een uur lang vergeefs gewacht op een Russi sche majoor, die was uitgenodigd om met zijn Westelijke collega's het Franse ver keersvliegtuig te onderzoeken, dat twaalf dagen geleden door Sovjet-jagers boven Duitsland is beschoten. Toen de Russische majoor niet kwam opdagen hebben de Westelijke oficieren zonder hem het vlieg tuig onderzocht. Vanmorgen ontstond een nieuwe ranci- storing aan de Westkust van Frankrijk. Deze zal waarschijnlijk grotendeels ten Westen van ons land passeren en geen grote invloed op het weer bij ons uitoefe nen. Doordat de onstabiliteit van de at mosfeer in onze omgeving echter iets groter wordt, is er kans op een enkele plaatselijke bui. Overigens zal ook morgen zonneschijn voorkomen. De temperatuur zal niet veel verandering ondergaan. KANS OP EEN BUI Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond .opgemaakt om 10 uur: Vannacht weer plaatselijk mist, overi gens wisselende bewolking met kans op een regen- of onweersbui. Dezelfde of iets lagere middagtemperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. 11 Mei Zon op 4.53 uur, onder 20.21 uur. Maan op 23.21 uur, onder 5.06 uur. 12 Mei Zon op 4.51 uur, onder 20.23 uur. Maan op onder 5.57 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 10 Mei Hoog water: 3.47 en 16.11 uur. Laag water: 11.49 uur. Zondag 11 Mei Hoog water: 4.25 en 16.49 uur. Laag water: 0.09 en 12.31 uur. Maandag 12 Mei Hoog water: 5.06 en 17.33 uur. Laag water: 0.05 en 13.17 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1