Brandstoffen Haarlems gemeentebegroting vrijwel onveranderd goedgekeurd VOORJAARSPRIJZEN Clowntje Rick „Federaal principe, óók voor de Benelux" ZATERDAG 10 MEI 19 5 2 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Tot Lering Verzending van zeepost Stadskweektuïn geopend Zuigelingenzorg Bloemendaalse Reddings brigade vergaderde Opnieuw vrijwilligers naar Korea Keukenhof wordt Zondagavond gesloten Oud-minister Orban Jubileum A. M. Rijbroek Expositie van foto's van beelden in de Keukenhof Voor de kinderen JjjjM V FEUILLETON De fluistercampagne De gemeenteraad van Haarlem is Vrij dag gereed gekomen met de behandeling de begroting voor 1952. Ef is totaal 27 uur en 10 minuten over gepraat; éen uur en 20 minuten minder dan verleden jaar, zoals burgemeester Gremers nauw keurig had vastgesteld. In de begrotings cijfers is nagenoeg geen verandering ge komen. Slechts het presentiegeld voor de leden van stembureaux is van f 80 per bureau tot f 40 verhoogd. Met een college over de jurisprudentie van het verhaalsrecht opende rm\ dr. Schreurs (K.V.P.) Vrijdagmiddag de discussies over maatschappelijke steun en voorzorg. Hij verlangddat 'het verhaals recht krachtig gehanteerd zal worden in gevallen van onwil. De heer Jansen (P. v. d. A.) consta teerde dat de werkloosheid ook onder de jeugd is toegenomen. In Januari waren er in Haarlem 500 werklozen benéden- 25 jaar. Deze spreker vroeg een spoedige be slissing over culturele zorg voor werk lozen, welke aangelegenheid nu in studie is, en informeerde naar de invloed van de nieuwe werkloosheidswet op de gemeente lijke dienst voor Sociale Zaken, speciaal wat de consequenties voor de ambtenaren betreft. De heer Hennevelt (C.P.N.) wilde ter bestrijding der werkloosheid het gemeentelijk tienjarenplan zo spoedig mo gelijk uitvoeren. De gemeente moet dan maar eens in Den Haag haar tanden la ten zien om geld te krijgen. Ook dé heer Si 1 vis (A.-R.) wenste financiële hulp van het rijk voor uitvoering van werken. In zijn antwoord zei wethouder Happé, dat het verhaalsrecht soepel zal worden toegepast behalve in die gevallen waar van onwil sprake is. Hij meendé dat er bij dé werklozen weinig belangstelling be staat voor culturele zorg, maar dit is een reden deze zaak met dubbele kracht ter hand te nemen. Dezer dagen zal een nieuwe prijzencommissie worden ingesteld, waardoor de enquête naar de onderhuren kan worden ingesteld. De nieuwe Werk loosheidswet zal aanvankelijk geen grote invloed hebben op de dienst van Sociale Zaken; ambtenaren is gèwezen op de mo gelijkheid te solliciteren bij dé bedrijfsver enigingen die belast zijn met de uitvoe ring van de wet. Vacatures bij deze ge meentelijke dienst zullen niet worden ver vuld. Naar aanleiding van de weigering van de minister van Justitie, de gemeente instelling voor kinderverzorging als voog dijvereniging te erkennen merkte de wet houder op dat er nu een derde particuliere Vóogdrjvereniging zal moeten komen, die het werk van de gemeentelijke instelling Overneemt. Mej. mr. Van Beek (P. v. d. A.) drong er op aan dat de credieten die de Volkscredietbank verleent, sociaal verant woord zijn opdat aanvragers niet naar de particuliere afbetalingsmagazijnen worden gedreven. Als voorzitter van de bedrijfs groep van particuliere financieringsinsti tuten kwam de heer Schippers (K. V. P.) op tegen de gedachte dat derge lijke instituten niet bona fide zouden zijn. De melksanering Bij het hoofdstuk Economische aangele genheden dröng mej. Van Beek er op aan éen brede vertegenwoordiging van de middenstand öp te nemen in de commissie die het vraagstuk der winkelsluiting zal onderzoeken. Zij besprak ook de kwestie dêr melksanering en zei, geen waarde te héchten aan de actie van het comité van tegenstandsters wegens de manier waar op deze gevoerd is. De huisvrouwen zijn Zó gemakkelijk te beïnvloeden, meênde zij. Kan het gemeentebestuur nog iets doen in deze kwestie? Neen, zei wethouder Happé. De melk sanering is nu van de baan. Het ligt niet op de weg van B. en W. enig initiatief in deze te nemen. De wethouder achtte een door mej. Van Beek nuttig geachte ge meentelijke commissie voor middenstands- aangelegenheden naast de bestaande in stanties op dit gebied overbodig. Bij de bespreking van de inkomsten- posten der begroting merkte de heer Spek (A.-R.) op dat de gemeente grote bedragen ten koste legt aan leerlingen van middelbare scholen uit buitengemeenten. Wethouder Ge 1 u k antwoordde dat het overleg met de buitengemeenten nog gaan de is en het resultaat hiervan moet afge wacht wordén. Er zitten zeer moeilijke kanten aan deze zaak en men moet op passen dat de leerlingen en het onderwijs niet de dupe worden van deze financiële kwestie. ADVERTENTIE Hygiënisch verband! Zeg liever: „CAMELIA"! Een garantie voor pasvorm, zui vere CAMELlA-celstof, groot absorbatievermogen. De wereld weet het al 30 jaar. Madc-.in Enqland. De heer Van der Giessen (P, v. d. A.) betreurde het dat B. en W. geen korting op de vermakeltjksheidsbelasting willen verlenen voor cultureel belangrijke films. Dat met het praedicaat „cultureel belangrijk" kwistig wordt gestrooid, zoals B. en W. in de Memorie van Antwoord hebben gezegd, ontkende hij, want in één der grote bioscopen in Haarlem zqn ln éen jaar slechts vier van dergelijke films vertoond. Wethouder Bakker had bij een be spreking met bioscoopondernemers de in druk gekregen dat dergelijke, films eén financieel risico voor de ondernemers op leveren en dat z\j daarom sporadisch wor den vertoond. B. en W. overwegen of iets te doen is om in hét belang der bevolking meer cultureel belangrijke films vertoond té krijgen door bijvoorbeeld een deel van het daaraan voor de ondernemer verbonden financieel risico over te nemen. Nadat de wethouder nog had medege deeld dat het totaal van de begrotings post Onvoorzien nu op f 479.225 was ge komen, werd de begroting goedgekeurd. De C-.P.N.-fractie vroeg aantekening, dat zij geacht wilde worden te hebben tegen gestemd. Namens de raad sprak dé heer Van d e r V e 1 d t (K. V. P.) wóórden van dank tot het college, speciaal tot de gemeente secretaris. De voorzitter sprak ten slotte zijn waardering uit voor de grote zakelijkheid die de raadsleden bjj de be handeling der begroting hadden betracht. Het gemeentebestuur van Heemstede deelt mede: „Aan H. J. Nagel, wonende te Haarlem, is bij besluit van burgemeester en wethou ders van Heemstede, gedurende de maan den Mei t/m. September 1952 de toegang tot het wandelbos „Groenendaal" ontzegd, omdat hij door zijn rustverstorend en on welvoeglijk gedrag getoond heeft, geen juist begrip te hebben voor de vrijheid, welke aan het publiek in het wandelbos is toegestaan". Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (29 Mei); naar-de Nederlandse Antillen: m.s, „Willemstad" (13 Mei); naar Suriname; s.s. „Cottica" (14 Mei); naar Argentinië, Uru guay, Bolivia, Chili en Brazilië: s.s. „High- land Monarch" (12 Mei). Van heden tot en met 25 Mei zal de Stadskweéktüin aan de Kleverlaan weêr voor hét publiek geopend zijn. De dienst van Hout en Plantsoenen zorgt er ieder jaar voor, dat er voor het publiek iets bij zonders te zien is. Aan de aanleg van de tuin is niet alleen zorg besteed, maar ook aan de kassen. Verder is in de oranjerie een tentoonstelling ingericht. De Stads- kweektudn is geopend van negen tot twaalf, van veêrtiert tot zeventien en van hegentien tot eenentwintig uur. In het jaarverslag over 1951 van de Ver eniging Zuigelingenzorg schx-ijft de secre taris-directeur, dr. Tj. Halbertsma, dat ook in het afgelopen jaar de vereniging die eén algemene is, de gevolgen ondervond van het tot stand komen van een aantal niet- algemene bureaux voor zuigelingen-con trole, eveneens „Zuigelingenzorg" genoemd. Door deze afsplitsing liep het inschrijvings- cijfer in 1951 nogmaals terug, zij het dan veel minder sterk dan vorig jaar, toén er op 1 Mei 1950 met een slag 217 zuigelingen werden weggeheveld. De secretaris ver moedt, dat het met deze tweede daling wel afgelopen zal zijn en dat daarna weer een stijging zal volgen. Het zuiver aantal nieuwe inschrijvingen bedroeg 964. Het aantal geboorten in Haar lem bedroeg 3119. Aan dè viér bureaux werden 6210 bezoeken gebracht. De Bloemendaalse Reddingsbrigade hield Vrijdagavond in hotel Roozendaal te Ovér- veen de voorjaarsvergadering onder leiding van de vice-voorzitter, de heer G. J. van Abs. In het jaarverslag constateerde de secreta resse, mejuffrouw M. Lex, grote activiteiten in het verslagjaar 1951. Het aantal leden nam toe tot 84. In de zomerperiode MeiSeptember waren er 33 stranddienstdagen. In totaal werd toen 315 keer Eerste Hulp verleend voor namelijk aan personen, die op het strand wonden hadden opgelopen. De recorddag was 22 Juli, toen 63 EHBO-gevallen behandeld moesten worden. Zou vroeger zo'n groot aan tal hulpverleningen op één dag moeilijkheden hebben gegeven, thans kunnen de slachtoffers vlot geholpen worden, mede door de goede outillage van de nieuwe strandpost, die irt het verslagjaar door de burgemeester van Bloemendaal werd geopend. Tweemaal moest met goed gevolg voor dé veiligheid van een zwemmer, respectievelijk baadster, worden ingegrepen. Het financieel verslag van de penningmeester, de heer B. J. Kuyl, vermeldt een nadelig saldo. Dê vice-voorzitter reikte de prijzen van de op 12 April gehouden onderlinge EHBO- wedstrijden uit. De wisselbeker ging naar de ploeg, bestaande uit mevrouw M, Kinders Güde en de heren G. de Boer (commandant) en G. J. Neder Helman. Een médaille voor de beste ploègcommandant werd Overhan digd aan de heer L. A. Ophuyzen. Bij de bespreking van het komende zomer seizoen deelde de voorzitter Van de Techni sche Commissie, de heer J. van der Pol, mee, dat op Zaterdagmiddag en Zondag wekelijks stranddienst gedaan zal worden. De leden krijgen op Woensdagavond gelegenheid tot oefenen en bovendien zal getracht worden in de zomerperiode de strandpost zo mogelijk ook in de week open te stellen. De bezetting van een zogenaamde póst ..Noord" blijft de aandacht van de Technische commissie houden. Op 12 Juli zullen leden van de Brigade deelnemen aan de jaarlijkse bondsstrand- dag van de N.B.R.D., die te Katwijk aan Zee gehouden zal worden. Ter versterking van de gelederen van het Nederlandse detachement zullen bin nenkort wederom Nederlandse vrijwilligers naar Korea gaan. Op 13 Mei vertrekken 25 man per vlieg tuig, op 20 Mei eveneens 25 man en op 27 Mei wederom 25 man. Op 30 Mei zullen 175 man de reis per boot aanvaarden. Bij deze detachementen bevinden zich wederom verscheidene oud leden van het detachement. Evenals vorige jaren wil het bestuur van de Stichting Nationale Bloemententoon stelling „De Keukenhof" te Lisse de ten toonstelling sluiten op een ogenblik, waar op alle bezoekers nog geheel voldaan huis waarts zullen keren. De tentoonstelling zal Zondagavond 11 Mei, dus veertien dagen vroeger dan vorig jaar, worden gesloten. Dit jaar hebbên meer dan 400.000 belang stellenden de tentoonstelling bezocht. Hier onder was een groot aantal buitenlanders. Onder auspiciën van het Comité „Bene lux", afdeling Kennemerland heeft gister avond in De Leeuwerik de Belgische oud- minister van Landbouw en jurist prof. P. M. Orban een rede gehouden over Benelux en de Europese samenwerking. Zijn ganse toespraak was een krachtig pleidooi voor het federale principe, een principe dat hij ook voor Benelux toegepast wilde zien. In de vrees voor het afstand doen van een Stukje souvereiniteit, die vooral in België bestaat, zag hij dan ook de voornaamste reden van de onbevredigende gang van zaken op dit stuk. De spreker gaf een kort overzicht van de ontwikkelingsgang van hét federalisme, dat naar zijn mening de enige basis vormt voor eén bruikbare internationale rechts orde. De storing van zo'n orde is tot nu toe nög altijd veroorzaakt door de onbegrensde souvereiniteit van de staten. Op dê vraag of men de noodzakelijke beperking van de souvereiniteit eerst op het politieke plan of op het economische moet zoeken, gaf hij een duidelijk antwoord, met name: eerst op het politieke terrein. Dit geldt zowel voor de Atlantische en de Europese als voor de Benelux-samenwerking, zei hij. Hij sprak dé hoop uit, dat België, dat per slot van rekening ook bij het Schuman- planen het plan voor Europese leger een stukje souvereiniteit heeft laten varen, be reid zou zijn op het stuk van de Benelux eveneens zijn niét steekhoudende constitutionele bezwaren opzij te zetten en dat het dan met de Benelux beter zou willen vlotten. Hij vroeg zijn toehoorders niet ontmoedigd te raken. „De federatieve gedachte is op weg. Zij alleen kan ons een internationale rechtsorde en de vrede brengen", zo zei hij. Een enigszins afwijkend geluid had de eer ste spreker op deze bijeenkomst, mr. dr. E. J. E. M. H. Jaspar, laten horen. Deze meende namelijk, dat een supra-nationaal Benelux-orgaan niet noodzakelijk is. De heer Jaspar vroeg overigens met klem om een onmiddéllijke ondertekening van een officieel stuk, inhoudende, dat de Unie ex- is. Het ontwerpverdrag ligt gereed en voor de kwetsbare economische sectoren kunnen ovex-gangsbepaliixgen worden opgesteld. De beide sprekers werden ingeleid door de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, die zei, dat de tijd is aange broken, dat wij ten opzichte van de Bene lux niet meer „Ja maar" doch „Ja" moeten zeggen. De helaas zeer slécht bezochte bij eenkomst werd opgeluisterd met een voor treffelijke film over het schone Namense land. Heden 25 jaar geleden trad de hêer A. M. Rijbroek in diénst van Haarlems Dag blad als courantenbezorger. Tér gelegen heid van dit feit werd de heer Rijbroek hedenochtend door een der directeuren, dé heer P. W. Peereboom, toegesproken, die hem tevens een geschenk in couvert over handigde. De jubilaris verrichtte zijn werkzaam heden al die jaren in „Bosch en Vaart", waar hij dus een zeer bekende figuur is geworden. Heden zullen de abonnés in dat kwartier hun courant Ontvangen van een plaatsvervanger, want de heer Rijbroek heeft een vrije dag in zijn familiekring. In hét Internationaal Cultureel Centrum in het Vondelpark té Amsterdam wórdt thans een expositie gehouden van foto's van beelden uit de Keukenhof te Lissè, ge maakt door Johan Krop. Deze tentoon stelling, die gisteren geopend wêx-d, duurt een week. ADVERTENTIE c rf .'n tt"* 1 M 157 b Pilon vertelde oom Tripje, dat de jongens bij hem waren, en dat ze moeilijk door dit weer naar huis konden komen. Oom Tripje vond hét goed, dat zij bij Pilon bleven die nacht. Toen Pilon weer terug was en het vertelde, juichten de jongens. Want ze vonden het erg leuk, eens bij Pilon te logeren. En nu hoefden ze ook, niet door die erge sneeuw storm. „Nou, dan gaan we eens gezellig eten, jongens!", zei Pilon. Hij ging aan het werk in z'n keukentje, oin genoeg eten voor z'n gasten te maken. „Mogen wij helpen?", vroegen ze. „Ik kan 't alleen wel af', lachte Pilon. „Maar je mag gerust komen helpen, hoor!" Toen alles klaar was, gingen ze aan tafel Het smaakte best. En het was zo gezellig daar in Pilon's huisje. Buiten hoorden ze de storm langs het huis loeien, maar hier waren ze veilig! Na het eten zocht Pilon dekens en kussens op, want er moest voor de nacht gezorgd worden. Ze droegen alles naar boven. Alleen geldig voor de maanden MEI en JUNI Franco bergplaats per H.L. afm. 20/30 afm. 30/50 „EDEL" ANTHRACIET 9.20 8.35 (o.a. ook le WALES) Ie SOORT ANTHRACIET 8.80 ƒ7.95 (o.a. ook 2e WALES) 2e SOORT ANTHRACIET f 8.30 7.40 ESSNOOTJES 6.95 6.35 ANTHRACIET 4, afm. 8/15 7.20 EIERKOLEN 5.25 GASPARELCOKES f Z.67lA MIJNCOKES, afm. 1, 2 en 3, per 100 K.G. 7.80 De aflevering: geschiedt tegen dagprijs, UITSLUITEND a CONTANT. Per 1 JULI A.S. zullen enkele soorten in prijs worden verhoogd. De meest gevraagde soorten worden slechts in beperkte mate aangevoerd. Federatie voor de Brandstoffenhandel in Haarlem en Omstreken. Predikbeurten voor Zondaq HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. 10: Ds, G. J. Waardenburg, H. Avondmaal. 7: Opening Zento. Dr. W. Dankbaar, van Oegstgeest. Dr. W. G. Harx-enstein. van Am sterdam. Organist Paul van Westering, met medewex-king kerkkoor. Nieuwe Kerk. 10: Ds. B. van Gelder. .Noorderkerk. Zaterdag 45: Bidstond in de Gei-fkamer. 10.30: Ds. E. Pot. Oosterkerk. 10: Ds. W. J. van Elden. Kapel Sarepta 9.30: Kinderkèrk. Dr. A. J. Raskei". 10.45: Ds. J. A. de Klei-k. van Heem stede. Bakenesserkerk. 9.30: Kinderkei-k. Dhr. R, Smit Jr., van R'dam. 10 30: Jeugd- lcerk. Ds. B. van Bruggen, van R'dam. Dia- conessenhuis 4.30: Ds. S. H. J. Voors Rusthuis .Tansstraat 10.30: Dr. A. J. Rasker. Jeugdka- pel. Noord 10.30: D. Boer Oost 10: A. van der Hoeff Centrum .10: N. Desjardijn. West 10: A. Verhoeff (dienst met de ouders). Ver. v. Vryz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Dr. J. de Graaf. Arnhem. Alle-Dag-Kerk. Dins dag 3: Broederkerk. Rondetafelbespreking. Woensdag 7: Waalse Kerk. Tweetalige dienst. Ds. J. W. Weenink en Ds. D. E. Boeke. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Dimanche 11 Mai a 10 h. 30: Service présidé par le pasteur H. Babel, d'Utrecht. Church of England: Kin derhuissingel. 8.30 a. m. Holy Communion, Rev. Mossman. Ned. Herv. Evang., Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. v. Sliedrecht. Ede. Stads Evangelisatie, L. Herenstraat 6. 10: J. F. Snoeks, Haai-lem. 7.30: G. Baas, Egmond aan Zee. Woensdag 8: Gemeenschapsavond. Vrijdag 8: Bijbellezen. Zuiderkapel, Zuider straat 15. 10: Dhr. Joh. v. Oostveen, Evang. te Vooi-burg. 5: Dezelfde. Evangelisatiesa menkomst. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Leo van Schalkwijk. Opwekkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag geen samen komst wegens Maranatha-Confei-entie. Ma- ranatha-Conferentie, geb. Vrijz. Hervorm den, Jacobstraat 6. Dinsdag, Woensdag en Donderdag nam. 3 en 8: Maranatha-samen- komsten o.l.v. de heer J. Kits, directeur van 't Brandpunt te Doorn, met medewerking van dhr. J. A. Bruyn, te Wassenaar; Ds. J. Servaas, van de Belg. Evang. Zending te Gent en Ds. D. W. Veldkamp, te Hilversum. Iedere middag 5: Koffietafel-getuigenis- dienst. Woensdag en Donderdag v.m. 10.30: Bidstond. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel Voorhelmstraat 3. 10 en 5: Cand. K. Troost, uit Rotterdam. Broedergemeente. Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 7: Ds. H. Schutz. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Evang. Luth. Gemeente, Witte Heren straat. 10.30: Prof. Dr. W. C. Mönnich. Am sterdam. Donderdag 7.30: Ds. C. H; Brandt, Wees- en Oudeliedenhuis, Westei-houtpaidc 36. Zaterdag 8: Uitvoering van de Lutherse Toneelvereniging in de „Leeuwerik", Kruis straat. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Oosterbaan. Haax-1. Noord, Nooi-dex-kapel. 10.30: Ds. Daalder. Remonstr. Gereform, Ge meente. 10.30: Ds. J. J. van Hille, H. Doop. Geref Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. P. de Ruig. Wilhelmina- kerk. 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. L. Hoor weg Jr. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. L. Hoor weg Jr.. 5: Ds. A. B. C. Hofland. Geref. Kerk Begijnhofkapel 10 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente, Ridde'rstraat 29. 10 en 5: Lees- dienst. Vrijdag 7.30: Ds. M. v. d. Ketterij, van Alblasserdam. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. G. van Minnen. Huizen. Dinsdag 7.30: Ds. M. Baan, Dordrecht. Baptiste Ge meente, geb. C. J. M. V.. Lange Margaretha- straat 13. 10: Ds. J. W. Weenink, H. Avond maal. 11.30: Zondagsschool. 5: Ds. J. W. Wee nink. 8: Jeugdsamenkomst. Geb. „Salem", Bakenessergracht. Dinsdag 8: Bidstond. Le ger des Heils, Schagchelstx-aat 26. 10 en 8: Moederdag, Kapiteins Bouwens-v. Gameren. PINKSTERGEMEENTE, Nieuwe Kruisstr. 14. 10: Dhr. M. v. d. Sluis. Amsterdam. Me dewerking zangkoor Glorieklanken. 7.30: Opwekkingssamenkomst. E. Schuurman. Vergadering van Gelovigen. Pax-klaan 21. 10: Samenkomst (Bi-oodbreken)Bijbellezing, Parklaan 21. Donderdag 8: K. Rozendal, Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Jac. v. Ruysdael- laan 7, Hst. Maandag: 3: Samenkomst. Gem. des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Gemeente Gods, Parklaan 21. 4: Samenkomst. Gemeente van Christus. Ged. Oude Gracht 47. 10.15: Eredienst met Avondmaal en Preek (achterzaal) 19: Avond dienst met Predicatie (achterzaal) Dinsdag 20: Vrouwenbijbelklas (Garenkokerskade 84) Dondei-dag 20: Bijbelstudie (in de voorzaal) Christen-Geloofsgemeenschap, Rosenhaghe, Hoofmanstraat 10: Br. A. de Waal Malefijt. 8: Samenkomst Garenkokei'skade 27.' Woens dag 8: Bidstond Garenkokerskade 27. Iedere Zaterdagavond 8: Jeugdsamenkomst, Ben- koelenstraat 28, H.-N. Zevende-Dags Adven tisten, Jacobstraat 6. Iedex-e Zatex-dagmor- gen 10: Gemeènsch. Bijbelstudie. 11: Px-edi- king. Pinkster Evangelisatie, Ged. Oude Gr. 47. 10 en 7: Volle Evangelieprediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zon dagsschool. 5: Kexkdienst. Christian Science Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhel- minastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendinggemente, Jacobijne- straat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi- Beweging, Nassauplein 8. 11: Universele Ere dienst. Theologisch-Philosofische beschou wingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vi-ijdag 8: Ds. M. W. Sm ink, den Haag. Ver breiding der Oude Waarheid, L^idsestr. 1. Donderdag 8: Ds. J. J. Ruys. Psycho-Synthese Rest. Brinkmann, Gr. Markt. 10.30: Verzen van Joh der Mouw gezegd en besproken. HAARLEM-NOORI). Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. v. d. Loos. 7: Ds. G. Koch. Immanuëlkerk 10: Ds. J. v. d. Berg, van LTmuiden. Jeugddienst. Jeugdkapel Schoter- weg. 10: Dr. M. v. d. Voet. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Mw. Dr. A. Mankes- Zernike. Alg. Chr. Jeugd Gemeenschap „Gi deon". Woensdag 2.30: Bl'daalse bos. Open- luchtsamenzijn, ben. 10 j., o.l.v. dhr. Ketel lapper, van Haarlem. Vrijdag 7: Bl'daalse Strand. Openluchtsamenzijn bov. 10 j. Zat. 17 Mei geen club. 8: Samenzijn met de Youth for Christ in het geb. St. Bavo, Smedèstraat. Zondag 1.30: Verschillende kinder openlucht samenkomsten o.l.v. mej. Punt. 3.30: 4-16 j. Kinderflanellograaf samenkomst o.l.v. tante Annie. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. P. de Ruig 5: Ds. A. M. Boeijinga Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. H. Bartlêma. 19: Dezelfde. KapelNieuw-Vredenhof. 10.30 en 19: Ds. F. R. A. Henkels. Aula Chr. Lyceum: 10.45: Ds. J. W. van Nieuwenhuyzen. Ned. Prot Bond, Postlaan 16. 10 30: Ds. H. J. Ka ter, Hv., Amsterdam. Geref. Kerk. Aula Ly ceum. 9: Dr. A, Dondorp. 5: Di\ P. J. Richel. Kóediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel 5: Ds. F. Guillaume, A'dam-W. Camplaan 10: Ds. Guillaume. 5: Dr. A. Dondorp. Geref. Kerk. Herenweg 111. 10 en 5: Ds. M. Vrieze. Meer 'en Bos, Kapel Irene 10: Br. C. J. Oostenx-ijk. AERDENKOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.15: Dr. Ch. de Beus. Religieuze Kring, Eiken laan 5. 10.30: Dx\ P. D. Tjalsma, Rem., 's Gra- venhage. BLOEMENDAAL. Ned.Herv. Kerk. 9: Ds. J. E. Drost. 10.30: Dr. J. H. Stelma. 9: Jeugd kapel, 1215 j. Maranatha, Donkerelaan. 11.45: Zondagsschool. 5 en 6 j. Kleuterschool Boslaan. 11.45: Zondagsschool. 7-12 j. Mara natha en Jeugdhuis. Ned. Prot. Bond, Pot- gieterweg 4. 10.30: Prof. Dr. M. A. Beek. Hv., Amsterdam. Geref. Kerk. 9 en 10:30: Dr. J. L. Koole, 15.30: Ds. A. B. C. Hofland, van Haarlem. Deze diensten worden pér radio uitgezonden op golflengte 245.3 m. Vrije Kath. Kerk, Popcllaan 1. 10.30: Gez. H. Mis Woensdag 19.30: Vespers en Lof. Soefi-Be- weging, Acacialaan 28. 11: Universele Ere dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10: Ds. R. van der Mast. 19.45: Zondagavondstilte vooi" Prot. O verveen, voorafgegaan door een Zang- dienst aanvangende 19 15 uur in de kex-k aan de Ramplaan. Geref. Kerk. 10: Ds. D. Ring- nalda. 5: Ds. A. B. C. Hofland. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A. J. van Rhijn, van Haaxierrx. 17: Ds. S. L. Knottnerus. Chr. Geref. Kerk. 10 eix 17: Ds. R. Sluiter. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk (in Ger. Kerk). 10.30: Viscaris Poepjes. 7: Ds. J. C. Salverda (in jeugdkapel). Ger. Kerk. 10.30: Viscaris Poepjes 3.30: Ds. M. Ros NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. M. C. Don. 6.30: Ds. M. M. de Jong. Ab- bencs 9.30: Ds. P. Moerenhout van Katwijk a Zee. 6.30: Ds. M. C. Don. Bethel Kapel. 10: Ds. M. M. de Jong. H. Doop. Ger. Kerk 9.30 en 3: Ds IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Dhr. A. C. Bröx-ens. Ger. Kerk 10 en 3: Dx\ G. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. ter Steege, H. Doop. „De Toorts". 9: Ds. D. ter Steege. „De Kapel" 7: Ds. P. J. Mackaay, Haarlem. SPAARND AM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. West. Kon. Emmaschool. Raafstraat. 9: Ds. G. H. v. d. Woord. 10.30: Dezelfde. H. Doop. 7: Dezelfde. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk 17. 10: Dhr. A. Besselaar, uit Amsterdam. ZANDVOORT. Ned. Hery. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. C. de Ru. 7: Ds. E. Saraber Jr. Jeugddienst. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. J. A. Engels, van Zaandam. Geref. Kerk, Juliarxaweg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, geb. „Ons huis" Dinsdag 8: J. W. van Zeijl. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. L. Knottnerus, van Hillegom 5: Ds. C Jonge- boer. Ned. Prot. Bond. 10.15: Ds. J. W. Herfst van Haarlem. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. G. Toornvliet, van Leiden. Geref. Kerk art. 31. 10 cn 4.30; Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 38) Brannigan knikte. Hij voelde zich niets op zijn gemak. Alles iiep niet zoals hij zich gedacht had. Het was doodstil in het huis, zodat het kleine gezelschap op de gang duidelijk kon horen, dat twee mensen in de kamer aan het praten waren. Wat ef echter precies gezegd werd, konden ze niet verstaan, hoe scherp ze ook luisterden. Ten slotte besloot Brannigan handelend op te treden. Toen hij op de deur klopte, werd het ogenblikkelijk stil. Het meisje zei vrij kortaf: Wie is daar? Politie! De deur werd opengegooid. Lily Mahony stond midden in de kamer met een vrij verbaasde uitdrukking op haar mooie ge zichtje. Ze droeg een opvallende witte blouse en haar lippen waren véél te fel aangezet. Wat wilt u? vroeg ze uitdagend. Lily!, riep de geestelijke enigszins bestraffend. Dit zijn hoofdinspecteur Brannigan, een vriend van mij, en mijn heer en mevrouw Arlen. O, dat verandert dé zaak dan, merkte het meisje zonder enige hartelijkheid in haar stem op. Wilt u soms binnenkomen? Gedrieën gingen ze naar binnen. De ka mer, waarin een bed, een tafel, een stoel en een kast stonden, was wel ruim genoeg voor twee personen, maar vijf mensen kon zij nauwelijks bevatten. Lily Mahoney bood Bob en Judith het bed als zitplaats aan. Brannigan bleef staan. Ik hoorde toevallig, dat mijnheer Hunt hier was, begon de hoofdinspecteur, zodat ik maar even langs liep om tè kij ken of alles met hem in orde was. Waarom zou het niet met hem in orde zijn?, vroeg Lily venijnig. Brannigan haalde zijn schouders op. Er gebeuren hier in de buurt nog wel eens vreemde dingen. Lily Mahoney bloosde. Ik geloof dat u denkt, dat als een meisje eenmaal op de verkeerd® weg is gegaan, zij nooit meer haar leven kan beteren! Maar ik heb dat wèl gedaan hoor! Dat wilde ik helemaal niet zeggen! Heeft u de laatste tijd overigens «nog wat van Samuels gehoord? Lily vexdelde juist het een en ander over hem, onderbrak de geestelijke Bran nigan. Ze beschreef me juist, hoe hij haar vanmiddag op straat ontmoette. Hij pro beerde haar over te ""halen weer met hem samen te gaan leven, maar ze weigerde. Hij zei, dat hij met me wilde gaan trouwen, maar ik wil niets meer met hem te maken hebben, verklaarde het meisje. Hij hield me op straat aan. Ik zei hem toen weg te gaan. Hij zal me wel naar hier ge volgd zijn. Terwijl het meisje sprak, dwaalden Brannigans ogen naar een deur. Daar hij hierachter een licht gerucht hoorde, duw de hij Lily snel opzij en wierp de deur l/£JCU. Dat is mijn badkamer.begon Lily, maar Brannigan luisterde niet. Toen hij net licht aandraaide, zag hij dat een man half uit het kleine réfam hing. Een ander stond vlak achter hem. Met een krachtige ruk trok Brannigan beiden van het raam weg. Wat doen die kerels hier?, vroeg Brannigan. Ik weet het niet, zei het meisje met een moedeloze stem. Misschien zijn ze wel door het raam naar binnen geklom men en wilden weer weggaan, toen ze hier stemmen hoorden. Brannigan stak zijn hoofd uit het raam. Op het platje er onder lag een dikke laag modder en vuil. Er stonden géén voetstap pen in Ze zijn hier stééds geweest. Brannigan keek de twee mannen onder zoekend aan. Een van hen was tamelijk klein en zag eruit als een Griek. Hij was ongeveer veertig. De ander was aanzien lijk jonger en had zwart krullend haar. Ik heb je al eens eerder gezien, zei Brannigan, de jonge man streng aankij kend. Hoe heet je? Samuels. Aha! en Brannigan keek het meisje veelbetekenend aan. Dat is óók toeval lig. Dit is notabene de man, die je niet meer wilt zien. En waarom zou ik hier niet mogen zijn?, vroeg Samuels uitdagend. Ik ben ten slotte haar man. Kun je dat bewijzen? Samuels keek naar Lily. Laat hem de papieren maar zien, Lil. Met een hatelijke blik in haar ogen liep het meisje naar de kast en haalde een pa pier te voorschijn. Hier, dan kunt u het zelf lezen. Hele maal echt, juist zoals jullie politiemannen het willen. En als u het weten wilt, die twee heren heb ik uitgenodigd. U kunt hen niets maken! En nu de deur uit! De geestelijke had met een steeds groter af grijzen naar het korte gesprek geluisterd. Maar je hebt mij dit nóóit verteld, Lily, protesteerde hij. Ik wist helemaal niet, dat je getrouwd was! Je vertelde me, dat je die man niet meer wilde zien, dat je je leven wilde beteren Het meisje lachte schamper en nu ze haar masker had afgeworpen, zag ze er plotseling ordinair uit. Dat was allemaal geklets. U bent te goed voor deze wereld, mijnheer Hunt. U bedoelt het misschien wel niet slecht, maar u bent een sufferd. Blijf bij uw bijbel en preek voor oude dametjes. En ik zeg het midden in uw gezicht, dat ik het prèt- tig vind te leven zoals ik nu doe. Zo ben ik nu eenmaal gemaakt. Ik ben wérkelijk ziek van dat spelletje dat ik spelen moest. Spelen móést?, herhaalde Brannigan. Heb jij haar hiertoe opgezet, Samuels? En jij daar, hoe heet je? Clerides. Jullie handelen kennelijk in opdracht. Als jullie dus niet al te lastig behandeld willen worden, kom dan maar op met het verhaal. Ik begrijp u niet, zei Samuels. Het meisje greep zijn hand. Wie heeft je hiertoe aangezet blafte Brannigan. Niemand. Goed dan, zei Brannigan, die zijn hoed oppakte. Als je daarbij blijft. Mag ik jullie adressen? Terwijl Brannigan het gevraagde op schreef, keek de geestelijke het meisje aandachtig aan. Lil, denkt eens goed na over wat je gezegd hebt! Je kunt dat niet bedoeld hebben. Ik doe een beroep op je. Ik meen de je op de goede weg gebracht te hebben. Als ik je nu eens naar buiten stuurde Hou toch op!, riep het meisje woedend uit. Laat me alleen! Dank zij je vriend jes bij de politie ga je hier weer weg zoals je gekomen bent. Je kunt nu weer verder de heilige spelen. Maar laat mij verder met rust. Brannigan greep de geestelijke bij de arm. Ze uitte een reeks van verwensingen. Kom, laten we gaan, zei hij rustig. De geestelijke liet zich uit de kamer lei den. Toen ze buiten waren, zuchtte hij van verlichting. Ik voel me diep beledigd, verklaarde hij. Die verschrikkelijke kerels en die afschuwelijke uitdrukking op het gezicht van dat meisje! En dat gescheld! Ik ben bepaald op een dwaalspoor gebracht door mijn verlangens om goed te doen. U heeft me een grote dienst bewezen, mijnheer Brannigan. Ik ril bij de gedachte wat er gebeurd zou zijn, als u niet gekomen was. Ze zou haar armen om u heen ge slagen hebben en u dan op het bed ge trokken hebben. Op dat ogenblik zouden die twee mannen verschenen zijn. Samuels kon dan de bedrogen echtgenoot spelen. En voordat u dat huis verlaten zou hebben, had u een verklaring moeten tekenen, waardoor u altijd in hun macht zou blijven. Zwijgend liepen ze verdex-. Bij de pas torie gekomen, vroeg Hunt of ze niet even binnen wilden komen. Hij ging hen voor naar zijn studeerkamer en begon zelf thee te zetten, daar zijn huishoudster al naar bed was gegaan. Misschien ben ik in enkele opzichten nog een kind, bekende de geestelijke. Ik probeer altijd het beste in de mensen te zien. Enkele van die meisjes hebben geluk kig huh leven verbeterd. Ik zou u wel een tiental gevallen kunnen noemen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6