Regeling hyacintenteelt wordt door bedrijfschap voorbereid 1 naaf Uw smaak Haarlemse cineast won een eerste prijs in Filmfestival van Cannes Luisterrijke optochten besloten uitbundige feestviering Staatsmijnen in het goud Kindercircus veroverde Haarlemse jeugd Ae Handel in morfine MAANDAG 12 MEI 19 5 2 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE IIAARLEMSGHE COURANT 5 „Limburg-Kolenland", drie kilometer lange feeststoet En de ouderen kregen een kijkje achter de schermen" Discussieavond Burgerlijke stand van Haarlem Jubileum A. de Keulenaar Bestuursgeschil in Bond voor Bedrijfsaütoverkeer Brood voor boeken Documentaire film bekroond van Herman van der Horst Verkoon van grond aan de Hectorstraat Orgelbespeling in de Grote Kerk Jeugdige kanovaarders te water Arbeider viel in ertsbunker „Vier-vissteden-rally" in voorbereiding Een van de hoogtepunten van de feestviering ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Staatsmijnen was Zaterdag de optocht van ongeveer 3 kilometer lengte, welke door de straten van Geleen trok. Zij vertoonde in bonte taferelen de historische ver binding tussen Zuid-Limburg en de kolenwinning. Foto boven: Slovenen, Italianen, Polen, Duitsers en Indonesiërs, zij allen vonden werk bij de mijnen en een tehuis in Zuid-Limburg. Onder: een groep monniken van Rolduc, wier voorgangers de eerste kolen wonnen in het Wormdal bij Kerkrade. Al zullen Maandag- en Dinsdagavond de illuminaties op de mijncomplexen neg ont stoken blijven, officieel behoren de feeste lijkheden van het gouden jubileum der Staatsmijnen thans tot het verleden. De be woners van Heerlen, Brunssum, Hoens- broek, Treebeek en Geleen, maar ook de velen, die in de afgelopen drie dagen van verre naar het in feestkleed getooide mijn- district zijn getrokken, zullen over de vie ring van dit jubileum nog lang napraten, want zij is groots en afwisselend geweest. Vier grandiose optochten, die Zaterdag en Zondag door Heerlen, Geleen, Brunssum en Hoensbroek zijn getrokken, stuk voor stuk rijk van opzet en uitbeelding, hebben duidelijk getoond, waartoe de mijnwerkers door hun grote teamgeest, ook waar het feestvieren geldt, in staat zijn. Niet te schatten is het aantal vrije uren, dat aan dit hoogtepunt der feestelijkheden is ge offerd. Aan de optochten hebben des avonds meer dan tienduizend jongeren en ouderen deelgenomen. „Boekje" opengedaan Zeer indrukwekkend was de drie kilome ter lange feeststoet, welke zich Zaterdag middag door de straten van Geleen en om geving heeft bewogen. Ook hier gold, even als op de drie andere plaatsen, de opzet om uitbeelding te geven aan de plaats van de mijnbouw in het Nederlandse bedrijfsleven. In meer dan zeventig tafrelen werd onder regie van Joris Diels de geschiedenis ver haald van het ontstaan, de ontginning en de verwerking van de steenkool. Men werd geconfronteerd met de eerste mensen, die deze streken bevolkten en geen bekend détail over hun leven en werken was ver geten. Zij vormden tezamen de eerste hoofdstukken uit een „geopend boek", dat „Limburg, Kolenland" tot titel had. Sug gestief werd uitgebeeld hoe in de Middel eeuwen de Monniken van Rolduc „brand bare steen" ontdekten en die aan de opper vlakte van de aarde brachten. Stuk voor zAlden zal het Concertgebouw een geest driftiger publiek geherbergd hebben dan lïe honderden Haarlemse peuters, die er Zaterdag de verrichtingen der kleine artis- ten van het kindercircus „Elleboog" volg den. Met handen en voeten zaten zij mee te genieten en mee te doen met de onder maatse clowntjes en acrobaten, de kwieke stalknechtjes, de chorus-girls van om en bij de vier 1 entjes en wat er verder aan miniatuur-circusklanten voor de voetlich ten verscheen. Hoogtepunt van het leuke en vlot-gebrachte programma was een ver- bluffend-knap nummertje koorddansen van een veertienjarige equilibrist, die op het slappe koord zelfs van costuum ver wisselde. Geen wonder, dat het „echte" circus al een preamatuur oogje op deze knaap heeft laten vallen! Maar ook de overige prestaties, de grappige dansjes en de fleurige costuumpjes mochten er wezen. Wat ons het meeste trof was de bijna kod dige ernst, waarmee al die grappen en grollen ten tonele gebracht werden. Het viel dan ook soms moeilijk te geloven, dat heel dit groepje van toewijding blakende kinderen voortgekomen is uit de „balda dige jeugd" van de hoofdstad-. Daarover vertelde de leidster van „Elleboog", mevr. I. („Tante Iet") Last na de avondvoorstel ling het een en ander aan een geïnteres seerd gehoor, bestaande uit bestuursleden en leiders van Pro Juventute en gelijkge richte verenigingen en organisaties. Haar werk vindt zijn middelpunt in het „club huis" aan het Frederiksplein, waar de Am sterdamse „asfaltjqdgd" een welhaast ideale compensatie vin,dl voor alles wat de hoofd stad haar onthoudt: speelruimte, gezellig heid, werkjjhiatsen en creatieve bezigheid. Dat laayste is het kernpunt van „Tante let's" gredo, want „wie het kind wil hel pen, moet het niet laten lanterfanten, maar riebfing geven aan zijn bezig-zijn en het inspireren tot spelend werken en leren. Daarop baseert zich haar gehele systeem; daarvan getuigen ook de geestdrift en energie, door „haar" kinderen aan de dag gelegd in de pantomimeclubs, de toneel- en dansgroepjes en in het Elleboog-circus, waarvan mevrouw Last de geestelijke moe der is. Wat „Elleboog" betreft, betreurde zij het eigenlijk, dat dit groepje zo popu lair geworden is, dat het zichzelf over de kop dreigt te groeien, want natuurlijk is ook dit kindercircus geen doel, maar alleen middel in haar streven tot lotsverbetering van de Amsterdamse „probleemjeugd". Zij vertelde nog tal van belangwekkende bi- zonderheden over haar practijk als „cir cusdirectrice tegen wil en dank", over de weerklank die haar arbeid bij de kinderen vindt en over de moeilijkheden die zich bij dit jeugdwerk voordoen en had na af loop van haar causerie vele vragen te be antwoorden. De commissie tot het organiseren van een sportweek in Haarlem houdt op Vrij dag 23 Mei om kwart over acht een dis cussie-avond in restaurant Brinkman-n aan de Grote Markt. De directeur van het Ne derlands Olympisch Comité, drs. W. van Zijll, zal dan een inleiding houden over „De sociaal-hygiënische zijde van de sport" voor een kring van leiding gevende per soonlijkheden uit de gemeente Haarlem. De heer S. Heyers Jr., inspecteur voor de Lichamelijke Opvoeding en de Sport in Haarlem, geeft voorts een beschouwing over de sportbeoefening in de Spaarnestad. De bezoekers kunnen hierna vragen stel len, die beantwoord zullen worden door een groep deskundigen onder voorzitter schap van dr. C. Spoelder, oud-rector van het Haarlemse Gymnasium. OVER BEELDENDE KUNST Uit de eerste zin van onze Zaterdag ge plaatste beschouwing „Over beeldende kunst" zijn enkele woorden weggelaten, waardoor de betekenis werd verminkt. Er had moeten staan: „De verbeelding van het oorlogsbedrijf, zoals we deze uit gespaard gebleven kunstwerken uit de periode voor Goya's werkzaamheid kennen, verraadt eigenlijk nimmer een doelbewust streven naar het critisch belichten van de mens onterende zijde. (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) Het Bedryfschap voor Sierteeltproduc ten heeft bekend gemaakt dat het een regeling van de hyacintenteelt in voorbe reiding heeft. Dit betekent, dat de teelt van hyacinten, die in 1948 door de mi nister werd vrijgegeven, weer aan een be paald areaal zal worden gebonden. In 1948 heeft het vrijgeven nogal wat beroering, gewekt onder de hyacinten kwekers die hun cultuur en de kwekers beter bleken te kennen dan de minister. Vooraanstaande hyacintenkwekers ver klaarden toen in een vergadering van de vereniging „De Hyacint" dat er op dat ogenblik al het gevaar bestond voor over- pioductie. Door het stukmaken van de dikke hyacinten, waarmede hollen en snij den wordt bedoeld, kan men de hyacinten zeer snel vermenigvuldigen. Zij zagen toen reeds een groot areaal stukgemaakte bol len en berekenden dat de export deze toename van het aanbod nooit zou kunnen verwerken. Zij hadden geen hoop, dat de kwekers zich zoveel beperking zouden op leggen, dat kwekerij en export gelijke tred zouden houden. H.et jaar 1948 was handelspolitiek be zien toch zeker niet ongunstig. Alle lan den spraken druk over liberalisatie en de optimisten meenden, dat de export voort durend zou stijgen. Wat ook het geval is geweest, totdat Engeland en Frankrijk in deviezenmoeilijkheden kwamen te verke ren, die hun terugslag op de bloembollen export hadden. De zo moedig ingeslagen weg naar de liberalisatie moest ijlings worden verlaten. Duitsland had dat al eer der moeten doen. Het voorstel om de hyacintenteelt te be perken komt weer van diezelfde kant als destijds. Doch aan de hand van de bere keningen over de tegenwoordige en toe komstige uitbreiding staat men bijzonder sterk. Er is achter de schermen heel wat geconfereerd met het gevolg een publica tie van het bedrijfse.hap dat met uitvoe ring van deze maatregelen zal worden belast. Minister Mansholt zal zeer waarschijn lijk slechts node zijn toestemming hieraan geven, want het is bekend, dat hij een voorstander van de liberalisatie is. Uit het feit echter, dat het BVS de voorbereiding heeft aangekondigd mag men wel aanne men dat de minister zijn goedkeuring niet zal onthouden. Door de tegenwoordige internationale toestand met invoerbeperkingen op aller lei gebied is ook de hoop de bodem inge slagen dat de tulpen en narcissen, die nog wel aan beperkende maatregelen waren gebonden zullen worden vrijgegeven. Ver leden jaar koesterde men nog verwach- ADVERTENTIE IBIS HAARLEM, 10 Mei 1952 BEVALLEN van een zoon: 8 Mei, S. den HartogRiemens; J. M. van Trigt—Mathot; 10 Mei. N. KerkstraEichhorn. BEVALLEN van een dochter: 8 Mei, E. S. A. de Winter—Jonkman; 9 Mei, H. A. M. Goossens—Plus; G. Bos—Calandt; M. Meijer —Blaak; 10 Mei, M. E, Nieuwen'huizenvan der Wal. OVERLEDEN: 8 Mei, L. Jak, 50 j.. Bakker straat: C Dam, 5 j., Oostvest; S. Spanjaart. 76 j., Romolenstraat; 9 Mei, A. Cornelisse, 68 j., Rustenburgerlaan. tingen hierover, want toen was Enge land voor het eerst vrij en nam een ge weldige hoeveelheid bloembollen af. Zo veel dat de gehele voorraad leverbaar kon worden geëxporteerd. Het surplus lag van tulpen uiterst laag, zo dat er niet eens van een surplus kon worden gesproken. Van de narcissen waren zelfs tekorten. De exporteurs hebben aan het eind van het seizoen de nabestellingen slechts met grote moeite kunnen uitvoeren. Het is geen wonder, dat de kwekers, die eindelijk eens konden spreken van een best seizoen de internationale situatie met angst om het hart hebben gadegeslagen. Bloembollen zijn nu eenmaal een zeer conjunctuur-gevoelig product, want hoe wel vooraanstaande persoonlijkheden in het buitenland er van overtuigd zijn, dat bloemen geen uitgesproken luxe-product meer zijn, omdat ieder graag een bloeme tje in huis heeft, krijgt het toch altijd de eerste klappen bij de importbeperkingen. Slechts het feit, dat de broeiers in het buitenland de bloembollen nodig hebben om hun bedrijf des winters op gang te hou den, houdt een nog sterkere beperking van de import tegen. Op het ogenblik ziet het er voor de kwekers niet bijster prettig uit. Indien er een zelfde opbrengst van de oogst zou zijn als verleden jaar dan is er zoal het overschot, dat Engeland niet afneemt dit jaar. Het spreekt, dat de binnenlandse prijzen veel en veel lager zullen liggen dan verleden jaar. Het lijkt er weer op, dat de weg terug moet worden betreden. Een weg waarvan het einde moeilijk te zien is, zolang de internationale handel niet vrij komt. Op 15 Mei hoopt de heer A. de Keule naar, hoofdcommies A ter gemeente-secre tarie, zijn zilveren ambtsjubileum te vie ren. De jubilaris trad op 15 Mei 1927 in ge meentedienst, was eerst werkzaam als arbeidseontractant aan de secretarie en kreeg daarna een vaste aanstelling als klerk. De gelegenheid om zich in de ge meente-administratie te bekwamen heeft hij met beide handen aangegrepen en zijn studiezin vond haar bekroning in het be halen van de middelbare akte Staatsinrich ting. Hoezeer B. en W. het werk van de heer De Keulenaar waarderen, moge blij ken uit het feit, dat hij in ruim tien jaar tijd alle rangen van klerk tot hoofdcommies A doorliep. Zijn studiezin had tot gevolg dat hij ook tot andere functies geroepen werd. stuk werden de verschillende fasen uit de ontwikkeling van landbouw, economie en verkeer getoond. Men zag hoe de diligence, de velocipède en de automobiel haar in trede deden. De spoorwegen lieten de eer ste locomotief „de Arend" in de stoet mee rijden. Een reeks bonte voorstellingen vormde de inleiding voor de praalwagens, die gedétailleerd de groei van de Limburgse staatsmijnen lieten zien. Het voorbijtrek ken van deze feeststoet duurde meer dan een uur. Vliegfeest op Beek Tienduizenden hebben Zaterdagmiddag op het vliegveld Beek bij Maastricht een vliegfeest bijgewoond, dat daar ter gelegen heid van het jubileum van de Staatsmijnen werd gehouden. De vliegtechnische leiding ervan berustte bij majoor-vlieger J. Flinterman. Een vijf entwintigtal vliegtuigen en zweefvliegtui gen nam aan het feest deel. Zij waren van de Rijksluchtvaartschool, de Nationale Luchtvaartschool, de Sabena, de K.L.M., de stichting Aero Club-Limburg, de Eerste Limburgse Zweefvliegtuigclub, het Zweef- vliegcentrum van de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart te Ter- let, de eerste Nederlandse Parachutisten club en de Luchtstrijdkrachten. Voor de Haarlemse politierechter had zich vanmorgen een vertegenwoordiger te verantwoorden, verdacht van overtreding van artikel 2 der Opiumwet. Hij deelde mee dat hij in Februari van een Haarlemse dro gist morfine had gekocht. Het juiste bedrag wist hij niet, doch het lag tussen de vijftien en negentien gulden. De vertegenwoordiger had aan een dienstbode verteld, dat hij in het bezit was van morfine. Toen deze de morfine wilde verkopen werd de politie op de hoogte gebracht en tegen de vertegen woordiger en de drogist is proces-verbaal opgemaakt. Een deskundige verklaarde dat de han delswaarde van de in beslaggenomen mor fine overeenkwam met het bedrag, dat de verdachte genoemd had. Volgens hem is het moeilijk legaal aan morfine te komen. Het in bezit komen ervan is mogelijk door diefstal of door het feit, dat een arts zich door te veel aandringen van zijn patiënten wel eens laat verleiden recepten te schrij ven. De officier van justitie merkte op, dat de herkomst van de morfine in het duister ligt. Vermoedelijk js hier niet sprake van handel op grote schaal. Daarom wilde hij geen hoge straf eisen. De eis tegen de ver tegenwoordiger luidde een maand gevan genisstraf onvoorwaardelijk. Mr. K. Heimig betoogde als verdediger dat verdachte niet iemand is die op grote schaal morfine verkoopt. Hij heeft zich vermoedelijk tot dit geval beperkt. De plei ter vroeg een voorwaardelijke straf op te leggen. De politierechter veroordeelde de ver tegenwoordiger tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden en een geldboete van 40 subsidiair 12 dagen hechtenis. De drogist, als verdachte gehoord ver klaarde dat er van een misverstand sprake moet zijn. Hij kent de vertegenwoordiger wel, omdat deze wel eens in zijn winkel komt, doch morfine heeft hij niet afgele verd. De vertegenwoordiger deelde als ge tuige mee, dat verdachte hem de morfine meegegeven heeft. De officier van justitie eiste een gevan genisstraf van twee weken, waarna de verdediger, mr. J. A. P. C. ten Bokkel. op merkte weinig vertrouwen te hebben in de verklaringen van de getuige. Volgens hem heeft de drogist niets met de zaak te ma ken. Aangezien het wettig noch het over tuigend bewijs geleverd is vroeg hij vrij spraak. De politierechter legde de drogist een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand en een geldboete van 40, subsidiair 12 dagen hechtenis op. De Haagse rechtbank heeft in kort ge ding een bestuursgeschil behandeld, dat is ontstaan in de Bond voor Bedrijfsautover- keer in Nederland. De bond was door de ondervoorzitter de heer P. Blommaert te Sint Jansteen, in kort geding gedagvaard teneinde uitvoering van een bestuursbe sluit uitgevoerd te krijgen en een ander, volgens eiser niet rechtsgeldig genomen besluit te doen verbieden. In 1951 werd een functionaris van de B.B.N. ontslag gegeven. Hij kreeg een lang durige, voor hem gunstige salarisafwik keling, mits hij zich van actie tegen de or ganisatie onthield. Toen deze functionaris dit niet deed, werd door het bestuur beslo ten het salaris niet langer uit te betalen. De penningmeester betaalde evenwel het salaris tóch uit, hetgeen ertoe leidde, dat in een in Maart gehouden hoofdbestuursver gadering werd besloten de penningmeester te schorsen. Op 12 April werd een nieuwe vergadering van het hoofdbestuur gehou den, waarin werd besloten de schorsing on gedaan te maken. De ondervoorzitter, de heer Blommaert, betwist nu de rechtsgeldigheid van het bij eenroepen van deze laatste vergadering en de daar genomen besluiten. Namens eiser trad op mr. De Waard. Hij voerde aan, dat de algemeen voorzitter, de heer Tj. K., die zelf geen aanvoerder is en een buitenstaander in de B.B.N., op on rechtmatige en eigenmachtige wijze is op getreden Hij zou in de convocatie geen agenda vermeld hebben, zodat de hoofd bestuursleden zich er niet over konden be raden en voorts een aantal leden tot de ver gadering hebben toegelaten en aan de stemming laten deelnemen, hoewel deze nog geen zitting in het hoofdbestuur had den. Door zijn optreden zou grote ver warring zijn ontstaan in de B.B.N.welks financiële positie ook tengevolge van het voorzitterlijk beleid snel bergafwaarts zou gaan. Mr. Bokwinkel, die namens de gedaagde optrad zeide dat het besluit, waardoor de penningmeester was geschorst, onrecht matig en nietig is, aangezien het hem ten lastegelegde niet bewezen was. Bovendien was volgens hem over dit besluit, in strijd met de statuten, niet schriftelijk gestemd. Hij concludeerde tot ontzegging van de eis. Namens twee leden van het dagelijks bestuur trad mr. Reuser op, die het eens zeide te zijn met de in de dagvaarding ge noemde feiten maar ook met de conclusies van mr. Bolwinkel. De B.B.N. kan volgens hem niet goed functionneren als de algemeen voorzitter, de heer Tj. K., niet vertrekt. Verdacht van diefstal van een aantal boeken ter waarde van duizenden guldens is onlangs in Den Haag de 42-jarige vertegen woordiger H. L. uit Amsterdam gearres teerd. Het onderzoek bracht aan het liohh dat L. reeds anderhalf jaar zonder werk was, maar desondanks met zijn gezin een goed bestaan had. L. bekende anderhalf jaar lang boeken gestolen te hebben en van de opbrengst daarvan te hebben geleefd. Per week had hij 150 gulden nodig voor zijn levensonderhoud. Om dit bedrag te bereiken moest hij zeker voor 6 a 700 gul den per week aan boeken ontvreemden, want hij kreeg slechts een kwart van de winkelprijs. Volgens de Haagse politie heeft hij in 18 maanden voor ongeveer 70.000 gulden aan boeken ontvreemd. L. had vooral belang stelling voor standaardwerken en encyclo- paedieën. Hij zou onder meer zijn practij- ken hebben gevoerd in Den Haag. Rotter dam, Hilvei-sum en Alkmaar. Tegen ver scheidene handelaren in tweedehandsboe- ken is in verband met deze zaak proces verbaal opgemaakt wegens heling. De commissie van overleg van de drie centrale middenstandsbonden heeft een tele gram aan de ministerraad gezonden, waarin dringend verzocht wordt te bevorderen, dat de parlementaire behandeling van het wets ontwerp technische herziening van de omzet belasting zo spoedig mogelijk voortgang vindt. Naar uit de Zaterdag bekend gemaakte uitslag blijkt, delen „Othello" van Orson Welles (met Marokkaans geld gemaakt) en de Italiaanse film „Voor twee stuivers hoop" de grote prijs van het jaarlijks film festival te Cannes. Wederom kreeg Neder land de prijs voor de beste documentaire. Werd verleden jaar „Spiegel van Holland" Zo is hij voorzitter vso de afdeling Haar: v*n,BT ""T'f lhkns ,kree« „Het schot is te boord van de Haarlemse lem van de Studiekring voor Bestuurswe tenschappen en werd hij aangezocht in de plaats van wijlen de heer H. Meeusen op te treden als docent van het Nederlands Schriftelijk Studiecentrum te Culemborg. Ook in sportkringen is de aanstaande jubi laris geen onbekende. Als voorzitter van de Vereniging de Watertrappers heeft hij medegewerkt tot de bloei van deze vereni ging. Des middags houdt hij te zijnen huize in de Jan Haringstraat 30 een receptie. In de Woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zullen voorstellen van B. en W. aan de orde ko men om over te gaan tot verkoop van grond aan de Coöperatieve Flat-exploi tatieverenigingen ,De Kleine Middenstan der I" en „De Kleine Middenstander II" voor het bouwen van woningen aan de Hectorstraat. Voorgesteld wordt te verko pen een strook grond, groot 1344 m2 tegen een prijs van f 24.120 en een strook srrond, groot 1710 m2 tegen een prijs van f 32.160. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Dinsdag 13 Mei des avonds van 8 tot 9 uur door George Robert luidt: 1. Toccata en Fuga d kl. t., J. S. Bach; 2. a. Benedictus (Elevation), b. Dona nobis p'acem (Dialogue sur les grands jeux), F. Couperin: 3. Variations sur un thème de Clément Janneouin, Johan Alain: 4. Choral TI. César Franck; 5. Suite goJiique (Intro duction - Choral, menuet gothique, Prière, Toccata), L. Boëllmann.- cineast Herman van der Horst de hoogste onderscheiding. Herman.van der Horst maakte deze korte film over de haringvangst in opdracht van de ECA-missie in Nederland (de admini stratieve organisatie van het Marshall plan) aan boord van een scheveningse log ger. Het is een boeiende reportage van de zogenaamde vleetvisserij, beginnende met „Vlaggetjesdag" en de bedrijvigheid van de r.ettenboetsters, gevolgd door de jacht in de buurt van Doggersbank op de eerste Hollandse nieuwe. De film is rijk aan uit zonderlijk knappe fotografie en wordt verder gekenmerkt door een uiterst sugges tief rhythme. „Ik moet u eerlijk zeggen, het bericht kwam voor mij als een volkomen verras sing", zei de heer Van der Horst ons, toen wij hedenmorgen naar zijn woning in Aer- denhout opbelden om hem met zijn bekro ning geluk te wensen. „Het schot is te boord" was reeds eerder op internationale festivals vertoond, namelijk het vorig jaar te Edinburgh en Salzburg, waar de film sterk de aandacht had getrokken. Internationale erkenning Van der Horst, die thans veertig jaar oud is, begon pas in 1944 te filmen. Tevoren had hij allerlei betrekkingen bekleed en was hij onder meer jarenlang op een accountants kantoor werkzaam geweest. In zijn vrije tijd schreef hij artikelen, die hij met eigen foto's illustreerde, over het leven der vo gels. In het genoemde jaar kwam hij door deze liefhebberij met Multifilm in contact, waar hij zijn na de oorlog bekend gewor den „Metamorfose" vervaardigde. Ook deze documentaire dong mee in het festival te Cannes, dat voor het eerst gehouden werd in 1946, toen de Russische productie sterk favoriet was en alle eerste prijzen in de wacht sleepte. Al spoedig volgde niette min officieel de internationale erkenning van zijn kunnen. Op het festival te Lo carno in 1947 kreeg zijn documentaire over door oorlogshandelingen vernield natuur schoon „Ontluisterd land" een tweede prijs. Andere bekend geworden films van Her man van der Horst zijn „Der zee ontrukt" over de Ncord-Oostpolder en de in op dracht van de Nederlandse Heidemaat schappij vervaardigde documentaire met een vertoningsduur van ongeveer een uur „Het bijster land van Veluwe" (ook wel „St. Hubertuskruis" genaamd). Thans is hij bezig met een film in opdracht van de M.S.A. (Bureau voor wederzijdse beveili ging), die voor het eerst vertoond zal wor den op de afscheidsavond van de E.C.A.- missie in Den Haag en die daarna in de bioscopen zal rouleren. Deze film wordt vervaardigd in Rotterdam, welke stad dienst doet als symbool van de Nederlandse wederopbouw. Heeft zij succes, dan wordt er een ander slot aan gegeven en zal de Maasstad als symbool fungeren voor het economisch herstel van de West-Europese landen in het algemeen. Een titel is nog niet definitief vastgesteld, maar de film werd reeds aangekondigd in voorlopige berich ten als „Sterkte door strijd". Van der Horst is een uiterst geduldige, serieuze werker. Hij besteedt lange tijd aan alle mogelijke voorbereidingen, hetzij in archieven en bibliotheken, hetzij in de na tuur. Hij bezit thans (evenals Bert Haan stra en Ytzen Brusse) een eigen apparatuur en is als producent volkomen onafhanke lijk. Een „free lance" cineast zou men kun nen zeggen. Een agent van politie zag Zaterdagmid dag tegen vijven twee jongens van zeven en tien jaar in het water van de Kinder huissingel spartelen. Met behulp van een voorbijganger heeft hij de jongens op het droge getrokken. De jongens hadden in een kano gevaren en waren te water geraakt. Zij vertelden de boot geleend te hebben van twee vriendjes van acht en negen jaar. Later is gebleken, dat deze de kano des morgens gestolen hadden uit een loods van de kanohaven aan de Schalkwijkerweg. BINNENLAND In Zaandam heeft burgemeester Tho massen vanmorgen de „braderij" geopend. De „braderij" is een verkoopfeest in speciale vorm. De Zaandamse winkeliers willen spe ciale kwaliteitsartikelen op de markt bren gen. Dinsdag wordt een historische optocht gehouden, die 's avonds van Krommenie uit langs de Zaan door alle Zaangemeenten trekt. In deze stoet rijden mee onder meer een diligence, een oud-Hollandse speelwa gen, de eerste auto in Nederland, arresleden, de koets van wijlen de ex-keizer van Duits land, de bokkewagen van koningin Juliana en waarschijnlijk ook enkele vliegtuigen op trailers. De heer Selden Chapin, ambassadeur der Verenigde Staten in ons land en zijn echt genote die Koningin Juliana' en Prins Bernhard bij hun bezoek aan Amerika heb ben vergezeld, zijn in Nederland terug gekeerd. Het bestuur van dc Nederlandse Ver eniging van Vakfotografen heeft zich met een request gericht tot de minister van Financiën, waarin gezegd wordt dat de hui dige ongunstige conjunctuur voor deze be drijfstak ten zeerste verscherpt wordt door de op de portret- en familie-foto's rustende weeldebelasting van 15 De in deze branche toenemende werkloosheid is oor zaak, dat ontslagen bedienden gaan beun hazen op het terrein van de bonafide foto graaf. Bovendien meent het bestuur der organisatie, dat verreweg de meeste foto's niet als weelde-artikelen kunnen worden beschouwd. Zeer vele Nederlandse physici hebben. Zaterdag in het Kamerlingh Onnes-laborato- rium te Leiden de onlangs overleden Leidse natuurkundige prof. dr. H. A. Kramers her dacht. Onder hen waren prof. dr. Niels Bohr uit Kopenhagen, leermeester en in later jaren medewerker van prof. Kramers. Prof. dr. C. J. Bakker, hoogleraar te Amsterdam, prof. Bohr en prof. dr. H. B. G. Casimir, eertijds medewerker van prof. Kramers, memoreer den de grote verdiensten van prof. Kramers. William H. Draper, president Truman's vertegenwoordiger in Europa én permanent gedelegeerde van Amerika in de Noord- Atlantische Raad. brengt een bezoek aan ons land. Hij is heden door minister-presi dent dr. Drees ontvangen. In Goudriaan, een dorpje in de Alblas- serwaard, dat ongeveer zeshonderd inwoners telt, heeft de echtgenote van de burgemeester de eerste steen gelegd voor de bouw van twee arbeiderswoningen. Na voltooiing van deze woningen zal het woninggebrek in Goudriaan opgeheven zijn. Goudriaan bouwt deze woningen uit eigen middelen. Prof. Ernst Reuter, burgemeester van Berlijn, zal een gedeelte van de op 14 Mei te houden algemene vergadering en het op 15 Mei te houden congres der Vereniging van Nederlandse Gemeenten in Den Haag bij wonen. Een groot aantal leden van vrijwel alle grote jeugdverenigingen op Walcheren woon den de officiële opening bij van het jeugd centrum, tevens jeugdherberg, „Nieuw- Walcheren" te Domburg. Groepen van de Hervormde, Gereformeerde, Vrijzinnig-Pro testantse en moderne jeugdorganisaties, van de landbouwjongeren-organisatie en van de padvinderij werkten mede aan het jeugd- appèl, dat deze opening een bijzondere luister verleende. In het Ahoy-gebouw te Rotterdam is de tentoonstelling „De Parelduiker" geopend, welke een beeld wil geven van hetgeen de mens in zijn vrije tijd verricht en kan ver richten. Er zijn 35 stands, merendeels van verenigingen, organisaties en instellingen, die zich op het gebied van de vrije-tijdsbesteding bewegen. ffrt In het Staatsblad is opgenomen de wet van 8 Mei 1952, houdende tijdelijke verlaging van de accijns voor sigaren. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden arriveren Dinsdag 125 militairen uit Korea per troepentransportschip te Rotter dam. Zij behoren grotendeels tot het aanvul lingsdetachement dat op 26 Mei 1951n aar Korea vertrok. De heer C. Kolff, voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, is tijdens de algemene vergade- rinig van de Federation Aeronautique Inter nationale, die te Madrid gehouden wordt, gekozen tot voorzitter van deze federatie. Dr. K. H. E. Gravemeyer, die sedert Augustus van het vorig jaar in Zuid-Afrika vertoefd heeft in opdracht van de Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk en ook de Van Riebeeck-herdenkingen bijwoon de als lid der Nederlandse delegatie, zal op 17 Mei op Schiphol aankomen. HAARLEM EN OMGEVING Bij de examens voor het verkrijgen van het nieuwe diploma zwemonderwijzer met aantekening slaagde de heer J. Renout te Haarlem. Aan de rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd: voor het doctoraal examen Neder lands recht de heer M. Olij te Haarlem; voor het doctoraal examen geneeskunde de heer J. van der Sluys Veer te Haarlem en voor het artsexamen 1ste gedeelte de heer H A. M. Botter te Haarlem. De Haarlemse recherche heeft de twee ender! igjarige colporteur J. M. aangehouden, verdacht van oplichting. Aan een zesentwin tig jarig meisje had hij verteld met haar te zullen trouwen en zij had hem een bedrag van f 50 gegeven voor het kopen van goede ren voor het aanstaande huishouden. Ge bleken is dat de man niet voornemens was met haar in het huwelijk te treden. Dodelijk ongeval bij IIoogovens Zaterdagavond is de 56-jarige, gehuwde Hoogovenarbeider G. de Waal uit IJmui- den-Oost in een 5-meter diepe ertsbunker bij de Hoogovens gevallen. In zorgwek kende toestand, vermoedelijk met een wer velfractuur is het slachtoffer in het Rode Kruis ziekenhuis te Beverwijk opgenomen, waar hij Zondagmorgen vroeg is overleden. Bij de ertsbunker stond een 60-tons on- derlosser gereed om gelost te worden. De bunkerwagendrijver De Waal zou op de gewone manier de hefboom omhoog trek ken, om aldus de kleppen te openen, toen de handle door onbekende oorzaak met kracht omhoog schoot en de arbeider een klap kreeg. De arbeider werd van de wagen in de lege, diepe bunker geslagen. In dc vier plaatsen langs de Nederlandse klist, die straks de haringvloot naar de „Hollandse Nieuwe" zullen afvaardigen, is oen plan in voorbereiding om dit jaar voor bet eerst een „vier-vissteden-rally" te or ganiseren. Als deze plannen hun beslag krijgen, zal de stertocht! die ongeveer tweehonderd kilometer lang is, op de veer tiende Juni worden verreden met Seheve- ningen als startplaats. De klassements proef wordt in Katwijk verreden (tussen haringtonnen door, om in stijl te blijven) en vandaar trekt de karavaan naar IJmui- den, de organisatoren rekenen hier op een verplichte rust van ongeveer twintig mi nuten en de finish zal deze eerste keer in Vlaardingen zijn, waar het accent van de hele vlaggetjesdagviering al eerder op de zeventiende Mei komt te liggen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7