Eendrachtig jong Haarlem gaf vrolijk teken van leven c BRYLCREEM Haarlemse Handels Vereniging in drie secties ingedeeld Wachthuisjes voor buspassagiers moeten aan bijzondere eisen voldoen -Clowntje Rick De Klompencentrale HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Demonstratie-avond van de Jeugdgemeenschap Burgerlijke stand van Haarlem Faillissementen HBS als kunstcentrum Marshall-hulp nog steeds voor Zandvoort „bevroren" Voerman viel van de bok Deviezenreserve thans 1115 millioen Pleidooi voor actieve sportbeoefening door en voor ieder Automobilist rijdt fietser aan Grote belangstelling voor de bloeiende nachtcactus Voor de kinderen Plak niet Uw haar... Uw haar! BW. Lasschuit benoemd tot erevoorzitter Figee is ruim van orders voorzien „Maskerage" naar Parijs FEUILLETON De fluistercampagne WOENSDAG 14 MEI 19 52 Het district Haarlem van de Nederlandse Jeugdgemeenschap heeft de landelijke jeugdweek, die door deze overkoepelende organisatie is ingeluid, plaatselijk kracht bijgezet met een geestdriftige demonstra tie-avond in het gebouw „Sint Bavo", die vandaag nog eens wordt herhaald. De mu ren van dit gebouw hebben getrild van de donderende trommelslag en het luide hoorngeschetter van de padvinders en de planken van het toneel hebben gezucht onder de druk van gymnastiek-oefeningen en volksdansen. De zeer heterogene jeugd- groeperingen, die in dit district van de Jeugdgemeenschap verbonden zijn, hebben in hun gezamenlijk optreden de stelling bewezen, die de voorzitter, ds. B. van Gel der, in zijn korte openingswoord poneerde, Het levende ..monument voor deze jeugd", dat tijdens de demonstratie-avond van het Haarlemse district van de Nederlandse jeugdgemeenschap op de achtergrond een belangrijke rol vervulde. namelijk dat de Jeugdgemeenschap geen zaak is, waarbij men alleen maar moet denken aan subsidie. De leider Anton Sweers, die het geheel had aaneengeklonken onder de titel „Een monument voor deze jeugd" figureerde zelf als de beeldhouwer van dit monument, dat aanvankelijk van een zeer pessimistische visie getuigde omdat alle denkbare slechte eigenschappen er in tot uitdrukking waren gebracht. Die voorstelling van zaken kon dan uiteraard de optredende jeugdgroepen niet bekoren en door de programmanum mers, die zij ten beste gaven, noopten zij de vervaardiger van het beeld om van ge dachten te veranderen en zijn werkstuk dienovereenkomstig te veranderen totdat het naar him zin was. Ziedaar de opzet, die zich uitstekend leende om in de bonte afwisseling een harmonieuze samenhang te scheppen en die nog beter tot haar recht zou zijn gekomen wanneer er nog wat meer vaart en wat minder pathos in had gezeten. De A.J.C. bracht een stukje trekkersplezier in de natuur en een dans om de Meiboom op de planken en de Jeugdgroep van het Leger des Heils muntte vervolgens uit door een fijne vertolking van een Aziatisch sprookje, waarin vooral zorg besteed was aan de costumering. De Jeugdafdeling van de Culturele Sportbond gaf een vlotte gymnastiekdemonstratie en de kleine Gid sen hielpen Jan Klaassen op een grappige manier aan een poppenkast. Daarna lieten de jongelui van de Vrijzinnig Christelijke Jeugd Centrale en de Kajotters achtereen volgens in schetsjes zien wat saamhorig- ADVERTENTIE Speciaalzaak In Trappen 10 KORTING OP LIGSTOELEN bij inlevering van deze advertentie. Dr. Leydsstraat 10 Telefoon 11784 HAARLEM, 13 Mei 1952 ONDERTROUWD: 13 Mei, J. M. Groene- velt en M. Th. de Lugt. GEHUWD: 13 Mei, J. de Voogd en W. M. Govers. BEVALEN van een zoon: 12 Mei. M. P. V. FalkenburgSollewijn Gelpke; H. C. van der WoudeGeerling; C. F. van Ipenburg van den Berg; 13 Mei, L. J. AltingKoop man. BEVALLEN van een dochter: 12 Mei, M. J. J. B. de GraaffDijkzeul; C. M. Hermans- van Engelen; 13 Mei, D. E. André— Koolstra OVERLEDEN: 11 Mei, P. J. Kol, 13 j.. Lo- rentzkade; J. van Egten, 69 j., Spaarnwou- derstraat; 12 Mei, C. P. Ferwerda, 62 j., Rip- perdapark; S. Suman, 67 j., Nassaulaan; J. E. van der Boon, 56 j., Gasthuisvest. heid inhoudt en de rij werd gesloten dooi de Katholieke jeugdbeweging, het Neder landse Padvindstersgilde, de C.J.M.V. en de Katholieke Jonge Middenstanders. De Katholieke verkenners en de Haarlemse groepen van de Nederlandse Padvinders zorgden er voor dat de avond ook aan mu ziek en zang niets te kort kwam. Aan het slot kwamen vertegenwoordigers van alle deelnemende groepen in een kleurige vlag- genparade rondom het genoemde „Monu ment voor de jeugd" bijeen. De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: H. Veis, monteur. He rensingel 23 F. Haarlem. Rechter-commissa- ris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. H. J. M. Tonino, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van H. van der Putten, winkelier in galan terieën, Marktplein 24. Hoofddorp. Rechter commissaris: mr, J. A. Bletz. Curator: mr. H. C. van der Woerdt, advocaat en procureur te Heemstede. Er bestaan plannen om de Gooise H.B.S. te Bussum tot een permanent kunstcentrum in te richten. Niet alleen in de lokalen doch ook op de gangen zullen schilderijen, om de zes weken andere, worden tentoonge steld. De opzet der exposities is tweeledig: de jeugd in eigen omgeving met de werken te doen kennis maken en de kunstenaars de gelegenheid te bieden tegen geringe kos ten te exposeren. Er wordt onderhandeld over een nieuw project Naar burgemeester Van Fenema ons heeft meegedeeld, ligt de twee ton aan Marshall hulp, die aanvankelijk voor het liótel-plan van Riche was bestemd, nog steeds voor Zandvoort „in de ijskast". Het hotelplan van Riche werd indertijd door de gemeen teraad verworpen. Uiteraard zal het bedrag niet eeuwig voor Zandvoort bevroren blij ven, aldus de burgemeester, en dus is liet zaak dat er haast wordt gemaakt met een nieuw project, dat eventueel voor deze twee ton in aanmerking zou kunnen komen. De burgemeester deelde ons mede, dat er op het ogenblik inderdaad over een nieuw project wordt onderhandeld. Wan neer hierbij „Amerikaanse" spoed wordt betracht, kan de Marshall-hulp mogelijk voor Zandvoort behouden blijven. Een tweede project van de wederopbouw in Zandvoort betreft het plan-Van Meche- len, waaraan door Gedeputeerde Staten de goedkeuring werd onthouden. Dit plan voorzag oorspronkelijk in de bouw van enige flat-gebouwen ten Noorden van het boulevard-centrum. Er is nu een serieuze gegadigde gekomen om dit plan, zij het met enige wijzigingen, over te nemen. Burgemeester Van Fenema zei ons nog, dat hij zeker niet van zins is het boule vard-centrum, dat straks tevens Zandvoorts amusements-centrum zal worden, te laten varen, al heeft het plan de laatste tijd wat minder in het volle licht van de publieke belangstelling gestaan. De 32-jarige Zandvoortse voerman W. B. viel gistermorgen van de bok van een bad koetsje, toen bij de bocht van de Strandweg een voorwiel van het koetsje brak en het schichtig geworden paard het wankele vehikel met kracht verder trok. B. kreeg een der achterwielen over zich heen en liep daar door een open beenbreuk op. Hij is overge bracht naar een Haarlems ziekenhuis. ADVERTENTIE plussen Met het plaatsen van wachthuisjes ten gerieve van het publiek dat gebruik maakt van de autobus van de Noord Zuid Hol landse Vervoermaatschappij vlot het niet zoals verwacht werd. Deze aangelegenheid is ook bij de behandeling van de begroting 1952 in de gemeenteraad van Haarlem aarl de orde gekomen.en van de zijde van B. en W. is geantwoord, dat de directie van de NZHVM enige tijd geleden een plan in gediend heeft tot het plaatsen van wacht huisjes bij verschillende bushaltes in de gemeente, o.a. ook op het Stationsplein. Het model van het voorgestelde huisje is echter door de Schoonheidscommissie af gekeurd, evenals een tweede door een Haarlemse architect ontworpen model. Thans zijn opnieuw besprekingen gaande over een derde model. Het wachthuisje, aanwezig op het Soendaplein, is van het afgekeurde tweede model. De heer J. Jurrissen, directeur van de NZHVM, deelde ons mee, dat als er geen bezwaren gerezen waren van de zijde van de Schoonheidscommissie er in Haarlem op meer plaatsen dan thans wachthuisjes geplaatst zouden zijn. In Februari heeft de directie de plannen aan het gemeentebe stuur meegedeeld. Het ontwerp was naar het oordeel van de Schoonheidscommissie niet geschikt voor alle gedeelten van de gemeente. Het was wel mogelijk een huisje van het ontwerp te plaatsen op de Dreef, doch de Schoonheidscommissie keurde het af voor de Grote Markt, het Station en Soendaplein. Voor laatstgenoemd punt werd een tweede ontwerp gemaakt en een huisje werd geplaatst. Het is echter weer afgekeurd, maar het staat er nog. Aan de directie van de NZHVM werd in overweging gegeven een architect aan te wijzen die een ontwerp moest maken dat in overeenstemming is met de omgeving waar het huisje geplaatst wordt. De direc tie heeft een architect uitgenodigd die zich o.a. heeft laten voorlichten over wacht huisjes in Engeland. Het resultaat is, dat hij een ontwerp heeft gemaakt, dat moge- Volgens de verkorte balans van de Ne derlandse Bank is de deviezenreserve met ruim 45 millioen versterkt en beloopt zij thans ƒ1115 millioen waardoor het totale bezit aan goud en deviezen de 2400 mil lioen heeft overschreden en gekomen is op ƒ2412 millioen. De bankbiljettencirculatie verminderde met bijna 60 millioen en bedraagt thans 2862,8 millioen. lijk de goedkeuring van de Schoonheids commissie zal verkrijgen. De kosten van de bouw van een dergelijk huisje zijn echter zo hoog, dat de directie vermoedelijk niet tot de bouw er van kan overgaan. Indien de Schoonheidscommissie een eenvoudig plan goedkeurt, dan zal de directie der NZHVM terstond tot plaatsing van huisjes op daarvoor in aanmerking komende pun ten overgaan. De Nederlanden van 1845 In de jaarvergadering van de N.V. Assu rantiemaatschappij De Nederlanden van 1845' is besloten het dividend over het af gelopen Doekjaar te bepalen op 110 per aandeel (onveranderd). Het totale premie inkomen der maatschappij en haar dochter ondernemingen bedroeg 128.083.258 tegen 103.518.524 in het voorafgaande boekjaar. De totale premiereserve eigen risico be droeg 357.282.912 (v. j. 323.063.188). De gemiddelde gekweekte rente van alle be leggingen bedroeg 3.51 pet. (v. j. 3.51 pet.). Congres in Veiser end Gisteren is in „Velserend" het vijfde congres geopend van de „Landelijke con- tactraad voor de gemeentelijke bemoeiin gen met de lichamelijke opvoeding en sport". Voorzitter E. Kupers jr. heeft de talrijke aanwezigen welkom geheten en hij zei: „Nu de contactraad gedurende een vijftal jaren getracht heeft de band tussen de ge meentelijke functionarissen, belast met de zorg voor de lichamelijke opvoeding en de sport te verstevigen, is het goed een blik terug te werpen, teneinde de verwachtin gen aan de verkregen resultaten te toetsen en naar aanleiding hiervan na te gaan welk beleid voor de komende jaren moet worden gevolgd", aldus de heer Kupers. De zorg voor de gemeentelijke sportvel den, gymnastieklokalen en zwembaden zijn positieve resultaten van dit werk. Vele gemeentebesturen blijken echter nog on voldoende geïnformeerd. De feiten van de afgelopen vier jaren, aldus spreker, heb ben de betekenis van de contactraad wel zeer sterk geaccentueerd. Zonder deze raad zou het niet mogelijk zijn geweest een zo groot gemeenschappelijk resultaat te be reiken. De plaats, zo vervolgde de heer Kupers, die de recreatie inneemt wordt steeds om vangrijker en van groter betekenis; de mechanisatie van het arbeidsproces heeft de absolute noodzaak van deze recreatie bewezen. De verkorting van de arbeidstijd en de drang, om „inhoud" te geven aan de vrije tijd, hebben de sportbeoefening een cen trale plaats gegeven. „De passieve sportbeoefening is een be angstigend probleem geworden, anderzijds echter moet onze aandacht sterk gericht worden op de onmogelijkheid van duizen den jongeren een plaats in de sportgemeen- schap te vinden," aldus de praeses. Het tekort aan grond maakt dat het in vele gemeenten uitgesloten is voldoende sportvelden aan te leggen. De raad zal zich op diverse daarmee samenhangende pun ten in de komende tijd moeten bezinnen, onder meer op de vraag of de sportver enigingen, evenals de jeugdverenigingen, subsidie moeten hebben. De zorg voor kleuters van 3—7 jaar, de speeltuin voor de kinderen van 712 jaar, de speelwei den, enzovoort mogen in dat verband zeker niet aan de aandacht ontsnappen, meen de hij. Zonder verbreding en verdieping van kennis zal het echter niet mogelijk zijn. dat de sportleraar zijn taak naar behoren vervult en daarom drong spreker er bij zijn gehoor op aan alle vraagstukken, die het werk raken te bestuderen en met an deren hierover van gedachten te wisselen. Dinsdagmorgen werd in de Zijlstraat een fietser door een auto aangereden, toen de bestuurder van die auto probeerde een voor hem rijdende personenwagen in te halen en te passeren en daarbij geheel links van de weg kwam te rijden. Met een zware hersenschudding werd het slachtoffer in het Grote Gasthuis opge nomen. Dinsdagavond stond in de Stadskweektuin aan de Kleverlaan de nachtcactus in bloei. De belangstelling van de zijde van het pu bliek was bijzonder groot. Ruim duizend personen hebben een bezoek aan de kweek tuin gebracht, die nog tot en met 25 Mei geopend is. Het is niet uitgesloten dat de nachtcactus over enige dagen opnieuw bloeit. Er was een feestje op school. Al wekenlang hadden de jongens er zich op gespitst, en nu was het zo ver. De gym nastiekzaal van de school was helemaal versierd met vlaggetjes en slingers van papier; het zag er echt feestelijk uit. Aan de ene kant van de zaal was een toneel gebouwd van planken en een gordijn; de kinderen zaten op lange banken. Eerst werden er wat liedjes gezongen. Dat klonk me daar even in die grote zaaluit zoveel mondjes! Daarna kwamen er 'n paar clowns in koddige pakjes en met geverfde gezichten; die hadden allerlei muziekinstrumenten en daar speelden ze op, terwijl ze grappen ver kochten en telkens elkaar in de weg liepen. Dat gaf 'n gelach in de zaal! Maar het mooiste nummer kwam, toen een goochelaar op het toneel verscheen. Die had allerlei dozen en tafeltjes en 'n toverstokje. Hij deed allerlei toeren, waarover ze allemaal verbaasd waren; hij riep Bunkie op het toneel, en toen toverde hij zomaar 'n grote vlag uit Bunkie's oor ADVERTENTIE In Uw werkkring, bij zakenbezoek, in restaurant of schouwburg - overal wordt U naar Uw uiterlijk beoor deeld. Een onberispelijk voorkomen begint met het haar. Daarom: Brylcreem Uw haar! Brylcreem brengt het haar „in de plooi" zonder te plakken. Het bevat niets dat het haar geweld aandoet, maar het maakt op natuurlijke wijze Uw haar soepel en gezond, glanzend doch niet vet. Brylcreem Products Ltd, Stanmore, England Imp. Jacc/. Mot Jr, Amsterdam In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Algemene Middenstandsorganisatie „De Haarlemse Handels Vereniging" is besloten tot reorganisatie van de vereniging over te gaan. De vereniging zal ingedeeld worden in drie secties, namelijk een voor détail- handel, een voor ambacht en industrie en een voor vrije beroepen en bijzondere be drijven. Iedere sectie heeft een bestuur van drie leden. Deze leden nemen zitting in het algemene bestuur der vereniging met een voorzitter, gekozen uit de leden. Aangezien de heer B. W. Lasschuit zich niet beschikbaar stelde moest een nieuwe voorzitter geko zen worden. Benoemd werd de heer P. Barend. De heer Lasschuit werd het erevoor zitterschap aangeboden, dat hij aanvaardde. De heer B. W. Lasschuit, die sinds 1917 deel uitmaakt van het bestuur en van 16 September 1935 het voorzitterschap be kleed heeft, leidde voor het laatst de alge mene vergadering wegens zijn aanstaand aftreden. Zoals gewoonlijk hield hij een jaarrede, welke hij aan de leden opdroeg. Hij zeide vijfendertig jaar deel te hebben uitgemaakt van zijn geliefde midden standsorganisatie. Nu hij aftreedt vervult hem een gevoel van weemoed, maar ook van hoop en vertrouwen in hem, die als zijn opvolger de leiding in handen zal ne men. De heer Lasschuit sprak de wens uit, dat de H.H.V. steeds de toonaangevende middenstandsorganisatie zal blijven. Vervolgens gaf de spreker een beschou wing over de huidige economische en fi nanciële situatie. De toestand is nog steeds niet gunstig en die van de toekomst is on zeker. Daarbij herinnerde de spreker aan hetgeen zich in het buitenland afspeelt. Ook deed hij mededelingen van hetgeen zich op het gebied van de middenstand in ons land heeft voorgedaan. De Sociaal Eco nomische Raad werd als adviescollege voor de regering meer en meer ingeschakeld en bracht o.m. over lonen en prijzen een be langrijk advies uit. In 1953 zullen de vak groepen, producten uit de bezettingsjaren, moeten verdwijnen; dan zijn de vrije or ganisaties gevormd. De winkelsluitingswet zal op 1 October in werking treden. In Haarlem zal binnen kort een commissie worden gevormd en door het gemeentebestuur worden ge ïnstalleerd. Alle groepen van belangheb benden zullen recht van spreken hebben. Een advies zal worden opgesteld en de ge meenteraad worden aangeboden. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer F. W. Lichtenveldt jr., bleek, dat bij de vereniging zes vakorganisaties zijn aan gesloten en verder 191 persoonlijke leden. Het bestuur heeft zich met vele vraagstuk ken bezig gehouden, o.a. de winkelslui tingswet, de ontslagkwestie en het cadeau stelsel. Het gebeurde vaak, dat emigranten het land verlieten en verzuimd hadden hun schulden bij winkeliers te betalen. Een ac tie werd gevoerd. Wel zegde de regering een regeling toe, doch er is nog niets van gekomen. Getracht is te bereiken, dat win keliers geen geschenken meer geven voor bazars e.d. De R.K. Middenstandsvereni ging wilde echter niet meewerken. Het jaarverslag van de penningmeester, de heer De Jong, vermeldde een nadelig saldo van f 455 Indeling in Secties De voorzitter lichtte een voorstel van het bestuur toe om tot reorganisatie van de vereniging over te gaan, waarvan de be doeling is de H.H.V. hechter en steviger te maken. De leden der vakorganisaties zijn middenstanders, maar hun belangen lopen niet parallel met die der détaillisten. Dezen hebben b.v. belang bij de winkelsluiting, waarmee vakorganisaties van ambachten niets te maken hebben. Dan zijn er nog leden, die een vrij beroep uitoefenen en tot de middenstand gerekend kunnen wor den. Ook zij hebben andere belangen dan de détaillisten en de leden der vakorgani saties op het gebied der ambachten. Daarom verdient het aanbeveling drie secties te vormen, namelijk een voor détaillisten, een voor leden van vakorganisaties op het ge bied van ambacht en industrie en een voor leden die werkzaam zijn in de vrije beroe pen en bijzondere bedrij ven. Na éen korte besprekifng verenigde do vergadering zich met het voorstel. Ook hechtte zij haar goedkeuring aan het voor stel een nieuw bestuur samen te stellen, bestaande uit tien leden. De voorzitter wordt uit de leden gekozen en de overige bestuursleden zijn de voorzitters, secre tarissen en penningmeesters van de secties. Tot voorzitter werd gekozen de heer P. Barend, tot heden vice-voorzitter en tot leden van het bestuur de heren B. Blom, M. A. van Zurk, F. W. Lichtenveldt jr. (sectie ambacht en industrie), P. Blokker, A. G. Spaargaren en J. Spaander (sectie détaillisten) en K. de Vries, R. Godthelp en H. C. Vermeulen (vrije beroepen). De heer P. Barend richtte zich tot de scheidende voorzitter en dankte hem voor het vele werk in de loop der jaren verricht. De vergadering besloot de heer Lasschuit te benoemen tot erevoorzitter. De heer H. C. Vermeulen heeft de heer Lasschuit dank gezegd voor zijn arbeid in het bestuur van de Voorjaarsbeurs voor de Vrouw en de heer G. Rekourt heeft na mens de leden het bestuur een huldeblijk aangeboden ter gelegenheid van het zes tigjarig bestaan der K.H.V. In de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Haarlemse Machinefabriek voorheen Gebr. Figee zijn de jaarstukken over 1951 goedgekeurd. Het dividend over het boekjaar 1951 werd vast gesteld op 5 pet. voor de preferente aan delen (onv.) en op iy2 pet; voor de gewone aandelen (v. j. 7 pet.). Het bestuur deelde ter vergadering mede, dat de fabriek per 31 December 1951 ruim van orders was voorzien en dat sedert 1 Januari 1952 belangrijke nieuwe opdrach ten zijn geboekt. De aftredende commissa ris, dr. ir. W. J. Muller, werd herbenoemd. Voorts werd tot commissaris benoemd de heer H. Bodde Bouman te Oegstgeest. De Nederlandse cineast Max de Haas is van Franse zijde uitgenodigd met zijn kort geleden gereed gekomen film „Maskerage" (jeel te nemen aan de internationale cul- tuurmaand, welke onder de leuze „meesterwerken van de twintigste eeuw" te Parijs wordt gehouden. „Maskerage" behoort tot de weinige films die in deze reeks artistieke mani festaties zullen worden vertoond. De keuze is als een eerste resultaat te beschouwen van de belangstelling voor de in „Mas kerage" tot uitdrukking gekomen opvat ting omtrent geluidstoepassing in de films, die deze Nederlandse cineast huldigt en die in de zogenaamde „concrete muziek" van de Fransman Pierre Schaeffer bevesti ging vond. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 41) Op een massavergadering van de arbei ders werd geëist, dat de collega, die voor korte tijd de toegang tot de schepen was ontzegd, direct weer zou mogen gaan wer ken. Deze eis werd afgewezen. De volgen de dag werd op geen enkel schip meer ge werkt De stakers groepten samen bij de in gangshekken van de dokken. Enkelen onder hen hadden er geen idee van, waarom zij eigenlijk staakten, maar allerwege werd gesproken over „dictatoriale bazen", „de arbeiders in een hoek schoppen" en „hoge Pieten die je het vel over de oren halen". En telkens als een groep arbeiders het werk wilde gaan hervatten, kwam er een agita tor, die de opstandige gevoelens weer aan wakkerde. Afgevaardigden van de vakverenigingen spanden al hun krachten in om de arbei ders weer aan het werk te krijgen. Mees tentijds hadden de stakingen langs de Clyde niet langer dan een week geduurd, daar het gezonde verstand van de arbeiders en de overredingskracht van de bestuurders der bonden en van het ministerie van Ar beid voldoende sterk waren geweest om degenen, die tot staking aanzetten, de mond te snoeren. Deze keer liep het echter anders. De mannen verkeerden in een ge vaarlijke stemming. Verbitterde agitators verlieten 's avonds Glasgow per trein. Zij belegden geheimzinnige vergaderingen in smerige kamers achter zorgvuldig gesloten deuren in de havenbuurten van een zestal steden. Toen de week teneinde liep, waren niet alleen de havenarbeiders van Glasgow nog steeds niet aan het werk gegaan, maar waren alle werven en kaden langs de rivier de Tyne verlaten. De staking kreeg een algemeen karakter! Enkele dagen later begon Liverpool te staken en weer later Cardiff en Southampton. Tenslotte weiger den ook de Londense havenarbeiders aan het werk te blijven. Grote voedselvoorraden, die op het punt stonden gelost te worden, begonnen te be derven. Goederen, die op verzending wachtten, stapelden zich op tot angstwek kende bergen. De dokken zagen er luguber uit. De kra nen bewogen niet, de schepen lagen er ver laten; slechts hier en daar zag men een be manningslid of een politiepatrouille. Ten slotte kwam de regering in actie, Troepen werden naar de havensteden ge dirigeerd. Snel werd met het lossen be gonnen. Gelukkig bereikte het vlees nog juist op tijd de winkels, om een verlaging van het toch al geringe rantsoen nog net te voorkomen. Toen de schepen bijna ge heel gelost waren, druppelden de arbeiders naar het werk terug. Binnen veertien da gen werd weer volop gewerkt, doch in middels had het land millioenen ponden sterling schade geleden. De vakverenigingsleiders en werkgevers stonden voor een raadsel. Zij speurden naarstig naar de oorzaken van de massale wilde staking, doch konden geen bevredi gende oplossing voor het moeilijke pro bleem vinden. Algemeen waren zij, toen de staking uitbrak, de mening toegedaan geweest, dat de arbeiders wel weer binnen twee of ten hoogste drie dagen naar het werk teruggekeerd zouden zijn. Dat ech ter de onbeheerste staking zich als een olievlek over het ganse land zou uitsprei den, hadden zij niet kunnen voorzien. Toen ving de Inlichtingendienst iets op. Een dokwerker, die te diep in het glaasje had gekeken, had iets losgelaten. Het was wel niet veel geweest»een of twee schijnbaar onbelangrijke dingen maar de man van de Inlichtingendienst, die zich als werk man verkleed had en in het kroegje toe vallig naast hem stond, wist toen al genoeg. De ontbrekende schakels waren snel ge vonden. De volgende dag reeds circuleerde zijn rapport op het Ministerie van Binnen landse Zaken en vervolgens op enkele an dere ministeries. Voordat de dag geëindigd was, werd Brannigan bij de commissaris ontboden. En dit deed hem genoegen, daar het hem langzamerhand begon te vervelen dag in, dag uit alsmaar te moeten blijven wach ten, totdat Simpkins een ondoordachte zet zou doen. Sir Dudley Chalmers bestudeerde met een somber gezicht een lang rapport. Enige eigenaardigheden zijn bekend geworden over die dokwerkersstaking be gon de commissaris. Het lijkt er sterk op, dat enkele vrienden van ons van ach ter het IJzeren Gordijn de staking hebben uitgelokt. Dat is toch niet zo verwonderlijk? Nee, maar hun methoden! Als ik het zo zeggen mag, werd de Luistermethode gebruikt. Simpkins! Inderdaad! De commissaris zuchtte, terwijl hij Bran nigan aankeek. We moeten die kerel arresteren, Bran nigan! Dit wordt té gek! Ik zal u alle mo gelijke hulp verlenen, die u noclig denkt te hebbenen u kunt natuurlijk over zo veel mannen beschikken als u dienstig acht. Het is niet een kwestie van het aantal detectives en politiemannen, onderbrak Brannigan de commissaris. We hebben laatst geprobeerd Simpkins in een val te lokken. Hij is toen werkelijk door het oog van een naald gekropen. Zodra er weer een staking mocht uitbreken, zal iedere be schikbare man op de loer liggen. Alle op hitsers zullen gevolgd worden. Dan hebben we ten minste een kans, dat we zijn schuil plaats te weten komen. De commissaris, die intussen het rapport vei'der bestudeerd had, begon steeds som berder te kijken. Het is werkelijk onbegrijpelijk, zei hij, u weet natuurlijk, dat de staking begon, toen een dokwei-ker met een pond gestolen suiker gesnapt werd. Simpkins en zijn mannen bazuinden toen het verhaaltje rond, dat de eigenaren van de schepen regelmatig als een soort extra'tje voedsel thuisbezorgd kregen. We hebben toen voor de goede orde dit verhaal op waarheid laten controleren. Er klopte natuurlijk niets van. Niemand die ondervraagd werd had overigens ooit gezien dat de reders voor zichzelf voedsel van boord lieten ha len. Maar volgens de geruchten zouden de reders telkens als er weer een schip was binnengekomen, hele hammen, kisten met ingeblikte vruchten, bananen, kilo's suiker en kazen, flessen drank en weet ik wat al niet in de wacht slepen. Simpkins heeft ongetwijfeld een vruchtbare fantasie, zei de hoofdinspec teur op enigszins bewonderende toon. Een verhaal als dit maakt die havenarbeiders natuurlijk woedend, vooral nu een van hen getraft werd voor het stelen van zo'n pond je suiker, terwijl de hoge heren met een stalen gezicht halve kruidenierswinkels hun huizen zouden binnenhalen. Het is natuurlijk nonsens maar wie van die ar beiders gaat dat onderzoeken? Niemand toch! Inderdaad. Ze slikken het als zoete koek. En als gevolg van deze kletspraatjes brak in bijna iedere havenstad een staking uit. Toen Brannigan opstond vroeg Sir Duc'- ley: Zou het verantwoord zijn om die mensen uit Monte Carlo nu maar minder scherp te bewaken? Simpkins heeft op het ogenblik wel genoeg om handen. Brannigan schudde overtuigend ,neen". Dat mogen we niet wagen, sir. Simp kins laat zijn wraakgevoelens nóóit verslap pen. Tot nu toe werden zij uit zijn handen gehouden. Binnenkort heeft Simpkins mis schien meer tijd en zal hij onze verdediging testen. Nee, we mogen de bewaking geen moment laten verslappen. Er is overigens een jonge man, in wiens schoenen ik op 't ogenblik bepaald niet zou willen staan. Ik moest hem maar eens opzoeken. Al mocht Terence Cavendish het drei gende gevaar voelen, hij liet er niets van blijken. Hij ontving de hoofdinspecteur in de zitkamer. Cavendish greep een Turkse sigaret uit een grote zilveren doos, stopte haar in een lang pijpje en stak de brand er in, zonder Brannigan eveneens iets te roken aangeboden te hebben. Hij wees naar een stoel. Wat kan ik voor u doen, mijnheer Brannigan? U kunt niéts voor me doen. Ik zou misschien wat voor u kunnen doen. Toen ik hier laatst was, sprak ik met u over een zeker iemand. U bent hem heel wat geld schuldig, mijnheer Cavendish. Heeft hij al een poging gedaan het te innen? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6