Poëzie Brieven aan de redactie Xause (4 JceCand „The Well", knappe film over het negerprobleem AANBESTEDING Amsterdamse Beurs Zandvoort Bennebroek Vogelenzang Bloemendaal Haarlemmermeer Eet JAK's ger. paling En nn de grote mode! 8 Expeditieknecht verkocht geleend servies Drie deelnemers en zes officials Richard Strauss' laatste opera in wereldpremière Radio-prijsvraag bij „haring jacht" Atoom-industrie onder coöperatief beheer? Kort verhaal door Ferdinand Langen Actie voor een nieuw hospitaal-kerkschip Rijwielstalling Kindertekeningen J. Wesselius veertig jaar bij het onderwijs werkzaam Wijziging bestuur Zandvoortmeeuwen Botsing tussen vier auto's, drie inzittenden gewond Openbare les Ambachtsschool Scheepvaart ARTI KELEN DONDERDAG 15MEI1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een rustig Ame- rikaans stadje, waarin blank en zwart in volko- j men harmonie naast elkaar leven, dat is de plaats waar de nieuwe en meesterlijke film van Leo Pop- kin en Russel Rou- j se „The Well" zich afspeelt. Een rus- l- tig Amerikaans stadje, waar men zich er niet over bekommert of de buurman een ne- ger is of niet. Het rassenprobleem kent men er niet. Men leest er over in de krant, maar men haalt er zijn schouders bij op, want men gelooft er niet in. Op een - kwade dag moet i ,f men er echter wèl in geloven, want als een lopend vuurtje gaat het l&J door de stad dat De moeder van Carolyn, bij de put waarin haar dochtertje is een blanke een gevallen. Het begin van het spannendste gedeelte van deze vijfjarig neger meisje heeft aan gerand en dat brengt een sensatie teweeg die alle gevoelens van vriendschap met één klap de grond in boort en omzet in een laaiende haat van ras tegen ras. Er zijn al heel wat Amerikaanse rol prenten vervaardigd die het rassenpro bleem aan de kaak moeten stellen en het is nog altijd zó geweest dat het een neger was die wordt voorgesteld als de man bij wie alle schuld van rassen-ruzies ligt. Pop kin en Rouse hebben het omgedraaid en het probleem daarmee in wezen op een hoger plan geplaatst, zonder-er evenwel in te slagen er een oplossing voor aan de hand te doen. Het ongetwijfeld boeiend opge bouwde verhaal stuurt ook niet aan op een oplossing. Het laat die oplossing achter zich, maar toont aan dat de domheid van het wantrouwen de meest rustige burger kan brengen tot hysterische misdaden. Het hele Amerikaanse negerprobleem hebben de regisseurs teruggebracht tot een pro bleem der domheid. Carolyn, een vijfjarig negermeisje, valt in een bijna twintig meter diepe put. Als zij na schooltijd niet thuiskomt, maken de ouders -zich ongerust en waarschuwen de politie die alle krachten inspant om het kind terug te vinden. Uit het onderzoek blijkt dat Carolyn het laatste is gezien met een blanke man en dat roept het vermoe den op dat zij is aangerand. Wilde geruch ten gaan dan door het stadje, dat in enkele uren tijds wordt herschapen in een haard van onrust. Negers rossen blanken al en blanken vliegen negers naar de keel. Met een fascinerende muziek op de achtergrond buiten Popkin en Rouse die relletjes uit. Korte shots zijn het, en juist die kortheid boeit. Op het hoogtepunt van de gevech ten komt het verlossende bericht dat het kind is'gevonden en dan wist men prompt alle rassenproblemen weer uit en gaat samen aan het werk om het kind te ver lossen. Daarmee komt de climax van deze film. Met inspanning van alle beschikbare werkkrachten boort men twee schachten: een gedaver van machines en motoren en een voelbare spanning van de grote menig te, die met kloppend hart de reddings pogingen gadeslaat. En dan het tweede ver lossende bericht: Het kind is gered. „The Well" is een bijzonder knappe film Tien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, eiste de of ficier van'Justitie bij de Haarlemse recht bank hedenmorgen wegens oplichting tegen de Zandvoortse expeditieknecjit W. C. Een losgeslagen jongeman noemde de officier C., die ervan werd verdacht een groot ser vies ter waarde van 400 te hebben ge leend en vervolgens dat servies te hebben verkocht. De verdachte gaf het toe: Met een briefje van een (gefingeerde) mijnheer die een groot feest zou geven, stapte hij naar een verhuurinrichting, leende daar het servies en deed het nog diezelfde dag van de hand. Zijn verdediger mr. L. S. Römelingh, vroeg met mildheid over de misstap van zijn cliënt, die wat gederailleerd is, te wil len oordelen. De rechtbank zal op 29 Mei uitspraak doen. Indonesië naar O.S. Indonesië zal op de Olympische Spelen in Helsinki worden vertegenwoordigd door de athleet Sudarmadja. de zwemmer Suhharko en de gewichtheffer Thio Giang Hwie. Zes officials, onder wie twee afgevaardigden van het Indonesische Olympische Comité, zullen de drie sportlieden vergezellen, De reden, waarom een zo groot aantal officials meereist is gelegen in hét feit, dat over de definitieve erkenning van Indonesië door het Internationale Comité, in Helsinki zal worden gesproken. Indonesië is thans voorlopig erkend door het Internationale Olymoische Comité, aldus deelde dr. Abdu- lazis Saleh, de voorzitter van de Indonesi sche Athletiekbond, mede. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-314 Nederl. 47 89 88% A.K.U 134 134 Lever Brothers 168)4 169 Philips Gloeil. 150 152 Nwe Philips 145 146 Kon. Petroleum 290 294 A'dam Rubber 85 85% Hull. Amer. Lijn 149% 150 N. Scheepv. Unie 13254 13354 H.V.A 87 87 Deli Mij 74 7454 Amsterd. Bank 15254 .15254 Rotterd. Bank 15354 '15354 Twentse Bank 154 154 Anaconda Copper 43 42% Bethlehem Steel 4854 4854 Republic Steel 395/id 39 Shell Union 77% 77% Tidewater 4354 42% U. S. Steel 38% 38% N. Lever Brothers 163)4 165% knappe film. geworden, waarin de regisseurs op meester lijke wijze de spanning hebben opgevoerd en een rake typering hebben gegeven van tot waanzin gebrachte mensen. „The Well" zal de komende programma- week in het Luxor-theater worden ver toond. Wij bevelen haar gaarne van harte aan. De Salzburger Festspiele De wereldpremière van Richard Strauss' laatste opera „Die Liebe der Danae" zal het hoogtepunt vormen van het Salzburag-Festi- val, dat gehouden zal worden van 26 Juli tot 31 Augustus. Deze opera werd in de tweede wereldoor log voltooid. Zij zal onder leiding staan van Clemens Krauss en ten tonele gebracht wor den door Rudolf Hartmann. Op het programma van het festival staan vijf oprea's, negen concerten van het Weens Philharmonisch Orkest en 21 andere manifes taties. De andere opera's die zullen worden opgevoerd zijn Don Pasquale van Donizetti, Figaro's Hochzeit en De Toverfluit van Mo zart en Othello van Verdi. Van der Linden dirigeerde eigen werk in Nice De Nederlandse dirigent Nico van der Lin den heeft dezer dagen in het opera-gebouw te Nice een concert gegeven met het stedelijk philharmonisch orkest eldaar. Het eerste deel van het programma bestond uit werken van Gluck, Wagner en Mendelssohn. Na de pauze voerde de dirigent voor de eerste keer zijn compositie „Roosevelt-elegie" uit. Het dag blad „Nice-Matin" wijdde in zijn kolommen woorden van grote waardering aan onze landgenoot. Nieuwe „Piet Hein"-zender tijdelijk op de „Gorredijk" De K.R.O.-reporter Wim Jansen zal, op de IJmuidense logger „Gorredijk" (schipper Bert van Duin) van de Visserij-ondeime- ming C. J. Pronk, reportages verzorgen van de „haringjagerij". De radio-verslag- gever schrijft in de „Katholieke Radio- gids" onder meer, dat, gezien de belang stelling van het Nederlandse publiek voor de eerste maatjes, aan deze reportages een prijsvraag verbonden zal worden. Naar de heer Jansen ons gisteren ver telde is het de bedoeling dat de luisteraars door middel van een briefkaartje aan de K.R.O., Emmastraat 52 in Hilversum, tot uiterlijk Woensdagavond 12 uur kunnen meedelen, welke logger naar hun mening als eerste zal binnenkomen en hoeveel kantjes worden aangevoerd met deze jager. Voor de winnaar van deze prijsvraag heeft de K.R.O. vijf vaatjes „Hollandse Nieuwe" in petto. Het komt wel voor dat schepen met de loggervloot meevaren, welke zelf de vleet niet halen, maar om hun sterke motor worden uitgekozen om de vangst zo snel mogelijk naar de wal te brengen. Hierdoor wordt aan de wèl-vissende loggers natuur lijk een uitstekende kans ontnomen en in dit licht gezien, tellen de namen van deze schepen voor de prijsvraag niet mee. Wim Jansen heeft de beschikking over een nieuwe radio-telefoniezender van Radio- Holland, die na afloop van de „Maatjes- reportages" definitief gemonteerd zal wor den aan boord van het koninklijk jacht de „Piet Hein". NEW YORK (Reuter). De Sovjet- Russische afgevaardigde in de ontwape ningscommissie van de UNO, Jacob Malik, heeft gisteren verklaard, dat de atoom industrie in de Sovjet-Unie lang geen ge ringe omvang heeft. De commissie besprak de instelling van een vorm van internationaal beheer van de productie van atoomenergie. Malik stelde de vraag, hoe een internationaal bureau alle atoomondernemingen zou kunnen ver krijgen en doen functionneren. „In de atoom-ondernemingen in de V.S. zijn mil- liarden dollars geïnvesteerd. Ik heb de precieze cijfers niet bij me, maar de atoom industrie in de Sovjet-Unie heeft geen ge ringe omvang". Hij verklaarde, dat er geld zou moeten worden verschaft om deze ondernemingen over te nemen en onder één beheersinstan tie te plaatsen waar zou dat geld van daan komen. „Zal het de rijke Uncle Sam zijn?", vroeg Malik. Jules Moch, de Franse afgevaardigde, stelde voor de productie van atoomenergie in de toekomst op coöperatieve basis te or ganiseren. Moch verklaarde dit voorstel te doen, omdat dan misschien de vrees van de Sov jet-Unie, dat de atoomindustrie door in ternationaal beheer in handen van een kapitalistische „super-trust" terecht zou komen, zou verminderen. „De Sovjet-Unie heeft coöperatieve ondernemingen en deze worden als modern en democratisch be schouwd", aldus Moch. Er was een tijd dat ik verzen schreef bij tientallen. Ik was nog erg jong en ik ver wachtte veel. Ik verwachtte vooral veel van de poëzie. Maar toen ik vijfentwintig cahiers vol geschreven had, begon ik enigs zins aan de waarde er van te twijfelen. De kwestie was niet, dat men mijn gedichten niet begreep, de kwestie was, dat men mijn gedichten eenvoudig niet las. Niemand las ze, behalve ikzelf en de redacteur van een tijdschrift, die ze mij terug zond. Ik schreef nog eens vijftien cahiers vol en toen legde ik verslagen de pen neer. Laat ik mij bij de gedachte neerleggen, dacht ik, dat poëzie in deze wereld waardeloos is. Ik ging naar een lunchroom en dronk daar een kop koffie. Ik roerde in mijn koffie en keek naar de mensen om mij heen. Allemaal mensen die geen poëzie lezen, dacht ik, wat een triest gezicht. En ik dronk mijn koffie met welbehagen. Toen ik een minuut of tien in die lunch room gezeten had. kwam een jongeman aan mijn tafeltje zitten. Een forse, blonde jongeman. Ik kende hem. want hii bracht elke morgen de melk bij ons thuis. Hij heet te Berend. Hij bestelde ook een kop koffie en hij zei zomaar zonder inleiding tegen mij: „Jij schrijft toch gedichten, is het niet?" Hoewel ik eigenlijk pas had besloten ze niet meer te schrijven, ontkende ik dat uit louter verbazing en ik zei: „Ja, ik schrijf gedichten." Daarna zei Berend: ..Ken je Treesje?" Ik wist niet waar dat zo ineens op sloeg, maar ik kende Treesje. geloofde ik, wel. Ik zei: „Is dat niet dat meisje met die mannen stem?" „Ja juist", zei Berend, „zij heeft een stern als mijn grootvader. Maar ze is aar dig. Ze is beslist aardig. Ik ben gisteravond een eindje met haar opgelopen, langs de Kattebergen." De Kattebergen waren klei ne heuveltjes met struiken en veel heide aan de rand van de stad. „Het was er overal zo mooi groen", zei Berend, „en zo anders mooi ook. Ik kan het niet goed zeg gen. Maar jij zou het wel kunnen. Daarvoor ben je nu eenmaal een dichter." „Ik v/eet het niet", zei ik. „Ja", zei Berend, „jij zou het prachtig kunnen. Als jij nou eens een gedicht voor mij maakte over de Kattebergen, over Treesje en over mij." „Wat," zei ik verbaasd. Ik greep naar mijn kopje en dronk het in één teug leeg. „Jij kunt beter zeggen wat ik voel dan ikzelf", zei Berend. „En er moet natuurlijk een mooi slot aankomen. Je zou het mis schien het beste op trouwen uit kunnen laten lopen. Ja, daar moet het op uitlopen, begrijp je." „Ik weet het niet", aarzelde ik. „O", zei Berend, „je hoeft het niet voor niets te doen. Ik wil je er wel iets voor geven. Als je nou eens vijf coupletten voor mij schreef. Vijf coupletten dat is net mooi. En ik geeft je er twee gulden voor en een pakje sigaretten." Ik had veertig cahiers vol verzen ge schreven en ik had er nog nooit iets voor gekregen. Maar ik zei: „Vijf coupletten is wel erg lang." „Nou", zei Berend, „dan geef ik je twee gulden vijftig en twee pakjes sigaretten. Is het goed zo?" Hij haalde twee pakjes siga retten uit zijn zak en een rijksdaalder. Hij schoof ze mij toe over de tafel. Ik nam de sigaretten en de rijksdaalder aan en ik zei: „Ik zal het proberen." „Goed", zei Berend, „dan wacht ik wel even." „Als je dan zolang aan het andere tafel tje wilt gaan zitten", zei ik. „want poëzie ontstaat alleen in het isolement." Ik haalde papier uit mijn zak, schroefde mijn vulpen los en begon te schrijven. Na een half uur had ik een gedicht, waarin de Kattebergen in voorkwamen en Treesje en Berend en dat op trouwen uitliep. Ik gaf Berend het gedicht en verliet met haast de lunchroom. Twee dagen daarna werd ik 's morgens heel vroeg uit mijn bed gebeld. Het was Berend, die voor de deur stond. Ik dacht, nou krijg ik wat te horen, maar het viel mee. Berend haalde weer een pakje sigaret ten uit zijn zak en gaf mij dat. „Maar ik heb al gehad", zei ik verbaasd. „Dat weet ik wel", zei Berend, „maar dit is een extra pakje. Een extra pakje, omdat Treesje het gedicht zo prachtig vdnd." „Is het heus?" vroeg ik. „Ja, ze vond het een prachtig gedicht", zei hij. „Jij en Treesje", zei ik, „zijn de eersten die een vers van mij gelezen hebben. In elk geval de eersten die een vers van mij met plezier gelezen hebben. En jij bent de eerste die er mij voor heeft betaald." „Vanavond", zei Berend, „wandelen wij weer langs de Kattebergen. Ik denk, dat het wel in orde komt tussen ons." Berend ging weg en ik kleedde mij haas tig aan. Nog diezelfde morgen begon ik mijn één en veertigste cahier vol te schrij ven met de gedachte dat het toch niet hele maal nutteloos was. (Nadruk verboden). „De Nederlandse vereniging ten behoeve van Zeelieden van elke Nationaliteit" is een actie begonnen om gelden bijeen te bren gen voor een nieuw hospitaal-kerkschip. De oude 192 ton metende „De Hoop" heeft reeds veertig jaar dienst gedaan temidden van de Nederlandse haringvloot op de Noordzee en moet vervangen worden door een nieuw schip (van ongeveer 260 ton met een motorkracht van 400 pk en een snel heid van 10 mijl), waarin de onderzoek- kamer en het hospitaal gescheiden zullen zijn en beter zullen worden uitgerust. In de bouwkosten, die op ongeveer 650.000 ge raamd worden, kan men delen door het schenken van een klinknagel 1.de minimum-bijdrage, tot een hoofdmotor toe (ƒ80.000). De vereniging,waarvan Koningin Juliana beschermvrouwe is, werd in 1898 opgericht en heeft ten doel geestelijke en medische hulp te brengen aan zeevarenden, zowel op zee als in de havens. Het nieuwe schip „De Hoop" zal het der de schip worden van de vereniging. Naar aanleiding van het stukje van X over de rijwielstalling zou ik willen op merken dat de bewaarder geen pachter i en dat hij 3 of 4 cent per fiets moet af dragen. Hij „verdient" 1 a 2 cent per fiets. Van sociale voorzieningen profiteert hij niet. Waarom de stalling niet verpacht aan de bewaarder? XX De laatste tijd zijn er verscheidene ten toonstellingen gehouden van kinderteke ningen, onder meer in Amsterdam-, Haar lem en Heemstede. Deze belangstelling voor het eerste pogen op het gebied van de beel dende kunst is zeer verheugend. Het orga niseren van dergelijke tentoonstellingen stimuleert de kinderen om hun fantasie vorm te geven, waardoor zij hun beeldend vermogen ontwikkelen. Dit laatste hebben wij Nedei'landers hard nodig, want welis waar heeft Nederland een grote naam op het gebied van de schilderkunst, maar in het algemeen is er toch in deze tijd maar zeer weinig inzicht in het wezen van de beeldende kunst. Wij hebben goede musea, waar de beste kunstwerken op uitstekende wijze zijn ge- exposeerd, maar dit alleen is niet voldoen de. Ook het vermogen om dit werk te kun nen begrijpen en te ondergaan moet aan wezig zijn. Dit kan slechts in de toekomst worden bereikt door de kinderfantasie niet te beknotten en waar dit mogelijk is tot ontwikkeling te brengen. En hier komen wij tot een ernstige lacune in het onderwijs, dat op andere gebieden uitstekend, maar juist op het gebied van tekenen in het algemeen zo bedroevend is. Op de tekenles moet het kind vrijuit vorm kunnen geven aan zijn fantasie. Voor de onderwijzer is daartoe vereist eerbied voor het kind en het begrip, dat haast al tijd de kinderfantasie veel schoner en rij ker is dan wij maar kunnen vermoeden. Voor de zogenaamde tekenles is het daarom een vereiste, dat de onderwijzer zich zo min mogelijk met die tekeningen bemoeit, want werkelijk: het kind kan het veel be ter. Maar wij zien in de meeste gevallen, dat de onderwijzer, die de tekenles moet geven, dezelfde is die ook de andere vakken onderwijst. Of juister gezegd: de onder wijzer van de andere vakken geeft ook nog tekenles en is meestal niet verder met zijn begrip van de beeldende kunst dan de natuurgetrouwe afbeelding van de werke lijkheid. Om tot het inzicht te komen, dat de natuur alleen de motieven geeft, die de kunstenaar gebruikt om geestelijke waar den tot uitdrukking te brengen, daartoe moet men van jongs af hierin zijn opge voed. Het huidige tekenonderwijs op de lagere scholen brengt het veelal niet verder dan tot het natekenen van voorwerpen, waarbij het niet gaat om de uitbeelding van het karakter van een bepaald gegeven, maar om de natuurgetrouwe nabootsing, hetgeen funest is voor de ontwikkeling van de eigen fantasie. Waarom het tekenonderwijs, speciaal op de meeste lagere scholen, zo stiefmoederlijk wordt bedeeld, is mij een raadsel. Ik wil namelijk niet aannemen, dat men meent dat het er voor die kleine kinderen niet zo veel toe doet, want dat zou wel een zeer ernstige vergissing zijn. Juist voor kinde ren zijn de beste leerkrachten maar net goed genoeg en des te meer geldt dit bij de ontwikkeling van het beeldend vermo gen, waar men juist bij de zeer kleine kinderen zoveel kan bederven. Het moet toch mogelijk zijn dat een aan tal scholen gezamenlijk iemand engageert om tekenles te geven, die hetzij zelf beel dend kunstenaar is, hetzij iemand met een goed inzicht hierin. Ir. W. Ph. VAN HARREVELD B.I. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Te Arnhem is het vernieuwde gemeen temuseum officieel heropend. Het gebouw is in de oorlogsdagen zwaar beschadigd. Mi nister mr dr. J. in 't Veld, staatssecretaris mr. J. M. L. Th. Cals en vertegenwoordigers van het rijks- en van het gemeentemuseum te Amsterdam, van het Mauritshuis in Den Haag en van het Frans Halsmuseum te Haarlem woonden de heropening bij. De heer J. Wesselius, hoofd van de Juliana- schooi aan de Brederodestraat, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd met ingang van 1 September het onder wijs gaat verlaten, zal op Woensdag 21 Mei veertig jaar bij het onderwijs werkzaam zijn. Van 21 Mei 1912 tot 31 Maart 1921 was hij als onderwijzer werkzaam te Drachter Com pagnie (gem. Drachten) en van 1 April 1921 tot 28 Juni 1924 als onderwijzer te Nieuw- Vennep. Daarna vestigde hij zich te Zand voort, waar hij aan de Julianaschool van 29 Juni 1924 tot 30 Juni 1928 als onderwijzer werkzaam was, waarna op 1 Juli 1928 zijn be noeming tot hoofd van deze school volgde. De heer Wesselius was in de loop der jaren in Zandvoort niet alleen als schoolhoofd be kend, doch nam ook op kerkelijk en politiek gebied een vooraanstaande plaats in. Hij is reeds tal van jaren bestuurslid van de afde ling Zandvoort der A.R. partij en lid van de kerkeraad der Gereformeerde kerk. Het jubileum zal Woensdag gevierd wor den met een schoolfeest voor de kinderen in de Julianaschool gedurende de morgenuren. Des avonds van 7.30 tot 8.30 uur wordt in gebouW „Ons Huis" een receptie gehouden, waarna voor genodigden en oud-leerlingen een gezellig samenzijn volgt. Zowel de heer H. de Jong, voorzitter, als de heer J. Maarsen, secretaris in het bestuur 'van de voetbalvereniging „Zandvoortmeeu wen" hebben hun functie neergelegd en be richt gezonden, als zodanig te hebben be dankt. Zij beiden zouden zich niet kunnen verenigen met de gang van zaken in de ver eniging. In beide vacatures zal worden voor zien in een ledenvergadering, die begin Juni zal worden uitgeschreven. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: G. Kroon en A. Lamboo. OVERLEDEN: J. G. Lekkerkerker, m 70 j.; A. Tempelman, m„ 79 j.; W. M. J. v Riest, v., 57 j. Voetbalclub „Vogelenzang" bestaat twintig jaar Op 15 Mei is het twintig jaar geleden dat de RKSV „Vogelenzang" werd opgericht. In het eerste jaar behaalde de vereniging het kampioenschap derde klasse van de toen malige Diocesane Haarlems Voetbalbond. Veel hebben de leden gedaan om het terrein in zo goed mogelijke conditie te houden. De viering zal geschieden op 18 en 22 Mei met een Mis te 8.30. Wedstrijden op het veld en een feestavond in het RK Verenigingsgebouw staan op het programma. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: A. C. Wicherts—Schrijver, d.; D. Kruitbosch—Langereis, z.; W. C. v. d. BosVlasman, d.; C. WesslingVersprille, d.; A. C. Sliggers—Dêij, z.; D, M. M. Povel Bünker, 2 d., 1 z.; M. P. van Drunenvan Hout, d.; A. E. van Giffenvan Riessen, z. ONDERTROUWD: L. B. Postma en G. de Graaf; D. C. West en J. H. Copier; H. van Baaren en G. IJzer. GEHUWD: T. v. d. Westen en C. M. de Vries; P. Klaassen en A. S. C. Ramondt; C. H. P. van Maren en H. C. Uitendaal. Woensdagavond om half tien, na afloop van de voetbalwedstrijd NederlandZweden, zijn op de rijksweg AmsterdamDen Haag, tussen de Vijfhuizerweg en de Kruisweg, vier auto's tegen elkaar gebotst. Drie inzit tenden van een auto uit Breda, werden hier bij gewond, van wie een zeer ernstig. Zij zijn in twee ziekenhuizen in Amsterdam opgenomen. Een van hen kon later op de avond naar zijn woning terugkeren. Het plotseling remmen van de voorste der vier auto's heeft volgens de politie de botsing veroorzaakt. De opstopping op de weg was zo groot, dat een ziekenauto uit Amsterdam alleen via het rijwielpad de plaats van het ongeluk kon bereiken. Lezing over jeugdlectuur Op Dinsdag 20 Mei zal mejuffrouw J. Daane van de Openbare Leeszaal een lezing houden over het onderwerp „Jeugdlectuur, aspecten en mogelijkheden". Deze lezing gaat uit van de ouderraad van de openbare lagere scholen van de gemeente Haarlem mermeer. Zaterdag zal in de Ambachtsschool te Hoofddorp de jaarlijkse openbare les worden gegeven. De directeur, de heer A. den Hertog, deelde mede dat het aantal ingeschreven nieuwe leerlingen dit jaar zo groot is dat in principe is besloten vier nieuwe leslokalen bij te bouwen. Aan deze openbare les is verbonden een tentoonstelling van werkstukken der leer lingen. Alamak, pass. 13 Gibraltar n. Antwerpen. Andijk, pass. 13 Azoren. Altair, 13 v. Paranagua n. Santos. Aludra, 14 v. Amsterdam naar Perz, Golf. Axeldijk, 14 van Suez naar Aden. Akkrumdijk, 13 450 m. W. Sharkbay. Aletta, 14 v. Pladju te Manggar verw. Alblasserdijk, 13 290 m. NO. Fayal. Algenib, 13 120 m. N.NO. Finisterre. Atmdijk, 13 v. Londen naar Bremen. Alnati, pass. 13 Albrohos eil. Alp'herat, 13 740 m. NO. Bermudas. Alpbard. 13 600 m. W.ZW. Ouessant. Amsteldiep, 13 260 m. Z. Sable eil. Amsteldijk, 12 500 m. O.ZO. Ko. Race. Argos, pass. 13 Oporto n. Oran. Arkeïdijk. 13 025 m. W.t.Z. Lands End. Arondo, 13 dwars Terschelling. Aagtedijk, 13 van New York n. Trinidad. Agamemnon, 14 v. New York te Curasao verw. Alderamin, 13 470 m. Z. Kp. Race. Amstelveen, 14 160 m. N. Chatham eil. Armilla, 13 180 m. Z.ZW. Kp. Padaran. Aa'lsdijk, 14 v. Le Havre naar Antwerpen. Aalsum, 14 v. Bunibury naar Aden. Aiidaib'i, 14 te Santos. Alphacca, 14 v. Paranagua te Santos. Amstelpark, 15 v. IJmuiden te Norfolk verw. Abbedijk, 14 van Galveston naar Rotterdam. Alkaid. 15 Rio da Janeiro verwacht. Amedijk, 14 v. New York n. Tampa. Aliotih, pass. 15 Ouessant n. Las Palmas. Ampenan, pass. 14 22 u. Gibraltar 18 Hoek v. Hollandverwacht. Arends'kerk. 14 van Port Said te Alexandrië. Blitar, 13 van Suez naar Aden. Billiton, 13 v. Panama kanaal n. Trinidad. Bintang, 14 v. Singapore naar Miri. Borneo, 14 van Suez naar Aden. Bagan, 13 rede Penamgkat. Bontekoe, 13 v. Gorontalo n. Kema. Bacchus, 14 v. Curasao te New Orleans. Blommersdijk, 13 200 m. ZO. Sable eil. Breda. 13 480 m. NO. Sombrero eil. Britsum, 16 Rotterdam verwacht. Baarn, 15 van A'dam te Valparaiso. Bantam, 14 v. Semaramg te R'dam. Bonaire, 14 v. Georgetown n. Paramaribo. Caltex Nederland, pass. 13 Finisterre. Caltex The Hague, 13 v. Sidon naar R'dam. Ceram. 14 te Colombo. Caltex Leiden, pass. 14 Finisterre. Chama, 13 pass. Runsal Jebel. Cistula, 13 v. Port Soedan te Massawa. Caltex Utrecht, pass. 13 Bizerta. Cleodora, 13 v. Colombo, naar Calcutta. Caltex Delft, 14 v. R'dam r.aar Sidon. Caltex Pemis, 16 Rotterdam verwacht. Ceronia, 15/16 v. Singapore t:e Hongkong verw. Dlemerdljk, 13 v. R'dam n. New Orleans. Duivendrecht, 13 v. Antilla te' Marva ti. Delfland, 13 bij Wight. Delft, pass. 14 Azoren. Drente, pass. 15 Gibraltar. Dalerdijk, 14 v. R'dam n. Hamburg. Esso Amsterdam, pass. 13 Azoren. E trema, 14 te R'dam. Eendracht, 18 R'dam verw. pass. 14 Finisterre. Esso Den Haag, 13 320 m. NO. Flores. Esso Rotterdam, 13 300 m. W. Ouessant. Erinna, 13 dwars Luzon. Engigano, 14 v. Bona naar Tanger. Eos, 15 van Alexandrië te Beyrouth. Edam, 15 Antwerpen verwacht. Friesland (KRL), 13 v. Soerabaja op rede Pa- narukan. Friesland (SSM), 13 dwars Vigo. Fairsea, 15 v. Sydney te Melbourne verwacht. Groote Kerk, 13 van Aden. Gadilla, 13 1140 m. NO. Barbados. Gouwe port, 13 bij Kp. Blanco. Geomitra, 15 v. Pta Cardon te R'dam. Gaasterland, 14 te Recife. Hersilia, pass. 13 Azoren. Hecuba, 13 v. Pta Cardon n- Maraca'ibo. Hestia, 12 te Cristobal naar Cartagena. Haulerwijk, 13 250 m. O.ZO. Bermuda. Hector, 13 90 m. W.ZW. Cyprus. Helena, 12 paass. Ouessant. Helicon, 13 v. Ciudad Trujillo n. Pto Plata. Hydra, 13 560 m. W.ZW. Scilly's. Hermes, 13 v. Ciudad Trujillo n. Guanta. Hoogkerk, 14 v. R'dam naar Hamburg. Heemskerk, 15 v. Aden naar Suez. Hera, 15 v. Hamburg le Bremen. Hercules, 14 v. La Calera. Indrapoera, 14 te Marseille. Ittersum, 15 v. New Orleans te R'dam verw. Jupiter, 12 75 m. W.t.Z. Kreta. Japara (KRL), 15 te Port Swettenham verw. Japara (KPM), 13 bij Sula eil. Jupiter, 13 bij Str. Messina. Joh. v. Oldentoarnevelt, pass. 14 Algiers. Kaimaaia, 14 te Sibolga. Kalimantan, 13 te Palembang. Kota Baroe, 12 v. Sorong te Menado. Kertosono, pass. 14 Sabang. Klipfontein, 14 te Teneriffe. Kedoe, pass. 15 Ouessant. Kieldreeht, 14 v. Manilla n. Singapore. Kota Agoeng, 13 v. New York te Calcutta. Lieve Vrouwekerk, 13 v. Bombay n. Colombo. Lekke rice rk, 14 van Aden naar Suez. Lemsterkerk, 13 nog rede Chitagong. Laagkerk, pass. 13 The Brothers. Leersum, 13 30 Z.ZO. Cape Hatteras. Leuvekerk, 13 135 m. O.ZO. Str. Messina. Lissekerk, 13 dwars Kreta. Luna, 14 v. Gibraltar naar R'dam. Limburg, 15 Point de Galle. Manoei-an, 13 v. Port Soedan naar Suez. Meliskerk, 14 Aden verwacht. Myonia, 13 Algiers gepass. Maaskerk, 13 van Amsterdam naar Hamburg. Merwede, 14 te Le Havre verwacht. Modjokerto, 113 v. R'dam te Priok. Maetsuyeker, 13 bij Christmas eil. Marissa, 13 190 m. Z.ZO. Mitra, pass. 13 Sombrero eil. Maasland, 13 275 m. NO. Madeira. Mentor, pass. 13 Kp. Finisterre. Musi, 13 rede Pankalplnaaig. Malea, 14 v. Singapore naar Colombo. Metula, 14 te Singapore. Molenkerk, 14 van Dakar. Muiderkerk, pass. 14 Kp. Guardafui. Marken, pass. 15 Guardafui. Nieuw Amsterdam, 14 te New York. Noordam, 13 460 m. ZO. Cp. Race. Oranje, 13 100 m. ZO. Socotra. Oranjefontein, 13 te Southampton. Oranjestad, 13 v. Cristobal naar A'dam. Omala, 13 v. Singapore n. Shimoneseki. Ovula, 14 te Suez. Ondina, 14 v. Suez te Ras Sudr. Ootmarsum, pass. 13 Key West. Oberon, 14 te La Guaira. Orion, 14 te Izmir. Polyphemus, 14 te Priok. Pygmalion, pass. 14 Kp. San Antonio. Paula, 14 v. Telokar.son te Pladju. Poseidon, 13 750 m. NO. Sombrero. Prins Alexander, 13 310 m. O.t.Z. Cp. Race. Prins Fred. Hendrik, pass. 13 Cp. Ray. Prins Fred. Willem, 13 650 m. W.t.N. Scilly's. Papendrecht, 14 bij Kp. St. Vincent. Phrontis, 14 van Soerabaja n. Balikpapan. Polydorus, 14 v. Belawan n. Colombo. Prins Willem IV, 14 v. R'dam n. Chicago. Prins Willem V, 15 te Montreal. Ridderkerk, 14 le Kaapstad. Riouw, 13 Algiers verwacht. Roepat, 18 Belawan verwacht. Radja, 13 pass. Ceylon. Rakib, 13 bij Vigo verwacht. Reijniers'Z, 14 van Kwandang te Menado veiw. Rotti, pass. 14 Ouessant. Rossum, 17 Rotterdam verwacht. Saidija, 12 v. Muntolc op rede Pladju. Stad Alkmaar, 17 v. Middlesbro te Narvik verw. Stad Haarlem, pass. 13 Kp. Bon. Stad Vlaardingen, 13 280 m. Z.t.W. Sable eil. Sumatra, 13 920 m. O. Djibouti. Swartehondt, 13 v. Semarang n. Priok. Salawati, 13 Port Sudan gepass. Saroena, 13 in Str. Makassar. Stad Leiden, 13 370 m. Z.ZW. Bermuda. Stentor, 13 820 m. NO. Barbados. Singkep, 15 te Penang. Stad Dordrecht, 14 v. R'dam- naar Barcelona. Straat Makassar, 15 te Singapore. Schie, 15 v. Amsterdam te Rotterdam. Sommelsd'ijk, 14 v. Havana. Sibajak, 16 12 u. R'dam verw. Titus, 14 van Rotterdam te Amsterdam. Tiberius, 13 v. Curasao n. Middlesbro. Tjibodas, 13 280 m. ZO. Mindano. Tjitjalengka, 13 1090 m. W. ten N. Kaapstad. Tankhaven III, 13 v. Tj. Uban naar Bangkok. Ternate, 13 v. Cheribon naar Semarang. Themisto, 13 440 m. W.t.Z. Scilly's. Tiba, 13 490 m. Z.ZO. Cp. Hatteras. Tabinta, 13 te Manilla. Tawali, 14 v. Sungeigerong n. Cheribon. Tosari, 15 te Assab. Tabian. 15 te Halifax. Tamo, pass. 14 Kp. Frio. Tero, 14 v. New Orleans te R'dam. Tomori, 14 12.30 u. v. Port Said. Van Outhoorn, 13 v. Priok n. Makassar. Winterswijk, 13 v. Napels te Huelva. Waal, 14 v. Levant te Rotterdam. Westerdam, 13 700 m. W.t.Z. Scilly's. Waterman, 15 van Rotterdam te Quebec. Willem Ruys, 14 dwars Westpunt Kreta. Winsum, 14 van Trinidad naar R'dam. IJsel, IS v. A'dam te Guanta verwacht. Zijpenberg, 13 250 m. Z.ZW. St. Pauls Rock. Zuiderkruis, 15 v. Wellington n. Soerabaja. Zonnewijk, 14 v. R'dam ie Houston. Grote sortering IVaamocssnaarsi ui.iooas 75 cent per half pond. Stoofaal 70 ct. p. pond. SPEKSTRAAT 3 by Vleeshal. Op Woensdag 28 Mei 1952, des voormiddags 11 uur, zal on dergetekende namens Burge meester en Wethouders van Heemstede in het Verver singshuis in het wandelbos „Groenendaal" trachten aan te besteden: Het verbouwen en uit breiden van het Gezond heidshuis aan de Lieven de Keylaan te Heemstede. Bestek en tekeningen zijn van 19 Mei af, zolang de voor raad strekt, verkrijgbaar te gen betaling van 15.per stel bij de Lichtdrukinrich ting E. Leeuwenkamp, Wijde Geldeloze Pad 24 te Haar lem. Restitutie 7.50. Architectenbureau A. J. J. VERSPOOR. S P O R T-C OLBERTS in kamgaren en Harris-tweed 39.— 49.— 59.— 69.— BIJPASSENDE PANTALONS van de fijnste kamgarens 24.— 28— 34.— 38.— KAMGAREN- EN TROPICAL-COSTUUMS in de nieuwste tinten 98.— 118.— 158.— Betaling geen zorg meer, vanaf 4.00 per week MANTEL-COSTUUMS in de fijnste kam garens en pickwick 78- 98.- 108.- SWAGGERS, MANTELS en JAPONNEN vindt U bij ons in uitgebreide collectie aanwezig. REGEN MANTELS en JASSEN vanaf 8.— per week Dat brengt: De zaak van standing Gen. Cronjéstraat 139, Haarlem, Tel. 14297

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10