Een Haarlemse legende uit 1652 De grapjes Twee verre reizen De haringvloot zal ook nu weer niet „ongehoord" ter visserij gaan Duitslands aandeel in het Europese leger Amsterdamse Beurs Heemstede Hillegom Lisse Haarlemmermeer Zandvoort HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Maar een historisch onderzoek ontnam daaraan de grond voor geloofwaardigheid Verlaging accijns op sigaren gaat 28 Mei in Tocht voor ouden van dagen Winkeliers verklaren zich voor Dinsdagmiddag sluiting Kort verhaal door Bram Brekema Perfecte regeling van Radio-Holland belooft alle goeds KERKELIJK LEVEN Route „Vlaggetjesdagoptocht" Kort nieuws Koningin Wilhelminafonds Uitvoering „Hosanna" Verdronken Bond Ouden van dagen Scheepvaart Tn de voorgevel van het huis op de hoek van het Spaarne en de Hoogstraat te Haar lem, vanouds het café „de Zwarte Hond", is een gedenksteen gemetseld. Daarop lezen wij: 1652: Voor dit huis oefende Jan de Lapper zijn eenvoudig handwerk uit.Verhief zich door beleid en moed tot scheepsbevel hebber en is, strijdende voor het vaderland, den heldendood gestorven." De legende komt op het volgende neer: Jan Barendse, in de wandeling Jan de Lap per genoemd, leefde in de 17e eeuw. Hij was schoenmaker en had zijn pothuis op de plaats waar nu „de Zwarte Hond" is. Maar het maken van schoenen gaf hem geen be vrediging. De zee trok hem. Hij maakte verscheidene tochten en klom op tot „dek- officier". Als zodanig voer hij op de vloot van admiraal Tromp, die tegen de Engelsen streed. Hij was ingedeeld op een schip dat onder commando van een kapitein stond die niet om zijn moed geprezen werd. Kort na het ontbranden van het gevecht sneu velden zowel de kapitein als zijn le officier. De bemanning wilde toen het schip aan de vijand overgaven, maar daar verzette Jan de Lapper zich tegen. Hij riep: „Ik ben nu kapitein en als jelui niet willen vechten, gooi ik de lont in het kruid." De beman ning besloot tot vechten en toonde daarbij zelfs veel moed. Eén Engels schip werd in de grond geboord en een ander op de vlucht gejaagd. Admiraal Tromp verwonderde dit, want hij dacht dat het schip nog steeds onder commando van zijn officiële kapitein stond. Toen hij later hoorde hoe de ware toedracht was, zörgde hij er voor dat Jan de Lapper door de admiraliteit beloond werd met een gouden ketting en 250 gul den. Weer schoenmaker geworden, wandelde Jan op Zondag als een pauw door Haarlems straten naar de kerk, de gouden ketting om zijn hals. In 1652 passeerde Tromp Haarlem. Hij moest voor de Melkbrug (toen nog Visch- brug) wachten en zag toen Jan in zijn pot huis zitten. „Wat, jij aan het schoenmaken, terwijl de trom voor 's Lands Vloot slaat? Kom weer bij mij varen!" Maar Jan wei gerde, omdat de admiraliteit hem niet als kapitein wilde aanstellen. „Kapitein of schoenmaker!" zo was zijn beslissing. Enkele weken later moest Jan in Den Haag komen. Daarvoor had Tromp gezorgd. Hij werd aangesteld als kapitein op een oorlogsfregat met 20 stukken geschut. Jan in de wolken! Maar het eerste gevecht werd hem nood lottig. Hem werd een arm afgeschoten. En toen hij, nadat hij verbonden was en zich had laten vastbinden aan de mast om staande te blijven, het gevecht bleef leiden, maakte een tweede kogel een einde aan zijn leven. Tot zover de legende. Tot voor kort heb ben de Haarlemmers die aangenomen als werkelijk gebeurd. De raad noemde in 1880 een straat naar de zeeheld (de Ba ren dsestraat in het Rozenprieel). Maar in 1941 heeft dr. M. G. de Boer aan de geloofvaardigheid alle grond ontnomen. In zijn boekje „Jan de Lapper, een Haar lemse legende", uitgegeven door de ver eniging „Haerlem" geeft hij verslag van een onderzoek dat hij heeft ingesteld. Uit de archieven is gebleken dat Jan de Lapper nooit eigenaar van het huis aan het Spaarne is geweest en ook geen schoenmaker was. Hij woonde aan de Burgwal en heeft steeds als zeeman zijn brood verdiend. Van het verhaal over het oponthoud van Tromp en het bezoek aan het pothuis van Jan de Lap per, kan dus niets waar zijn. Ook het sterf jaar, 1652, komt niet uit. Jan is in 1658 als officier gepensionneerd en in 1659 op zijn bed gestorven. Hij werd in de Grote Kerk begraven. Er is komen vast te staan dat voor het eerst in 1798, dus 146 jaar na het BONN (Van de A.N.P.-correspondent). Duitsland zal 330.000 soldaten voor het Europese leger bewapenen, zo is medege deeld door het bureau van de Duitse ver tegenwoordiger bij de besprekingen in Parijs, de heer Blank. Daarvan zullen er 280.000 behoren tot de landstrijdkrachten, 20.000 tot de luchtmacht en 30.000 tot de zeestrijdkrachten. In Bonn wordt verklaard dat de Duitsers er naar zullen streven in de opperste leiding van het Europese leger de post van opperbevelhebber van de land strijdkrachten door een Duitse officier te doen bezetten. Deze zou dan direct onder maarschalk Juin staan. Vier met de mo dernste en zwaarste tanks uitgeruste pant serdivisies zullen de kern van het Duitse legercontingent uitmaken. Naar verluidt, wil men van Duitse zijde trachten in het Europese leger ook Duitse standaardwapens in te voeren. Voorts heb ben Duitse vertegenwoordigers aanbevolen verbeterde typen van vroegere Duitse tanks te bouwen. De Duitse luchtmacht zou over 1200 tot 1500 vliegtuigen beschikken, waar onder straaljagers en lichte bommenwer pers. De Duitse vlootafdeling zou bestaan uit torpedobootjagers, mijnenleggers, mij nenvegers, snelboten en waarschijnlijk ook kleine duikboten. Een dienstplicht van 18 maanden zou worden ingevoerd en de eerste lichtingen zouden worden opgeroepen tussen 19 en 21 jaar. De kosten voor de opstelling van een Duitse divisie worden op 2 milliard mark geschat. Het onderhoud van het gehele Duitse contingent op 5 milliard mark per jaar. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3/ Nederl. 47 8815/ie 88% A.K.U 134% 134% Lever Brothers 170 170 Philips Gloeil. 152 152/ Nwe Philips 14614 146/ Kon. Petroleum 296J4 295 A'dam Rubber 85/4 85/ Hull. Amer. Lijn 151 151 N. Scheepv. Unie 133 132/ H.V.A 88 88 Deli Mij 74/ 75/ Amsterd. Bank 153/ 153/ Rotterd. Bank 154 154 Twentse Bank 154/ 154/ Anaconda Copper 42/ 42/ Bethlehem Steel 47% 47/ Republic Steel 39r'/io 38/ Shell Union 77 75/ Tidewater 42% 42/ U. S. Steel 38/ 38 N. Lever Brothers 166/ 166 bewuste jaar 1652, in Haarlemse boeken iets verteld is van het moedig gedrag van Jan de Lapper. Maar toch laten de Haarlemmers de ge denksteen aan het huis aan het Spaarne (die in 1824 door een nazaat van Jan de Lapper is aangebracht) rustig staan en heeft de Barendsestraat nog altijd haar naambordje. Het valt ook niet mee om de geloofwaar digheid van een legende te erkennen. En van de Haarlemmers wordt in dit opzicht wel veel gevergd. Wij hebben eerst al moe ten ervaren dat ons geloof aan Coster, als uitvinder der boekdrukkunst, aan het wan kelen is gebracht. Toen is de Haarlemse archivaresse, mejuffrouw dr. G. H. Kurtz, ons komen vertellen dat het sterk betwij feld moet worden of Simon Kenau Hasse- laer tijdens het beleg heeft deelgenomen aan de gevechten tegen de Spanjaarden. En nu ook nog Jan de Lapper. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat de wet van 8 Mei tot tijdelijke verlaging van de accijns op sigaren met ingang van 28 Mei in werking treedt. De leden van de Neutrale vereniging van ouden van dagen van Heemstede en om geving maakten in drie autobussen een tocht naar „De Haar" te Haarzuilen. Na een bezoek aan het kasteel werd de tocht voortgezet naar Woerden en Den Haag. Be zichtigd werd het panorama van Mesdag. Dank zij de goede leiding van de dames De Vries en Breibach is de tocht uitste kend geslaagd. In de Donderdagavond gehouden verga dering van Heemsteedse winkeliers is be sloten aan de gemeenteraad te adviseren de winkels op Dinsdagmiddag te sluiten. Aan een verkoopavond werd geen behoefte gevoeld. De vergadering ging uit van de Heem steeds Winkeliersvereniging. De voorzitter, de heer O. A. Brink heette in zijn openings woord ook welkom de leden van de Katho lieke Middenstandsbond en afgevaardig den van de Nederlandse Kappersbond. Ver volgens zette hij het doel van de vergade ring uiteen. Het personeel heeft recht op een vrije halve dag en daarom achtte de voorzitter het billijk, dat er ook een rege ling voor werkgevers komt. Van belang is echter, dat alle bedrijven op efn bepaalde middag sluiten. In andere plaatsen, bijvoor beeld Hilversum en Bussum is dat mogelijk en zonder bezwaar kan Heemstede een regeling treffen. In Haarlem bestaat een sluiting voor alle branches afzonderlijk. Dat voorbeeld dient Heemstede niet te volgen meende de heer Brink. Heemstede moet zijn eigen weg volgen. Op een vraag van een der leden of een besluit van de vergadering erkend zal worden door de commissie uit de Kamer van Koophandel, antwoordde de voorzitter, dat opgegeven moet worden hoeveel le den de vergadering bezocht hebben. Het is daarom jammer, dat slechts een derde ge deelte der leden aanwezig is. Na enige bespreking, waarbij diverse wensen aan de orde kwamen, bleek uit de stemming, dat de meerderheid de voorkeur gaf aan een verplichte sluiting op Dins dagmiddag. Een wekelijkse verkoopavond werd overbodig geacht. De Heemsteedse Winkeliersvereniging zette daarna de vergadering voort. Bespro ken werd de actie van de centrumzegels. De wenselijkheid werd geuit een midden standscursus te honden en een afdeling te vormen van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond. De IJmuidense rederij C. Vrolijk heeft er Donderdagmiddag een jtiweèl van een schip bijgekregen: de „Cornelia Maria", dat ondanks zijn Schevenings visserijnummer een volbloed-IJmuidenaar belooft te worden. De vloot, waarvan de. Cornelia het vlagge- schip wordt, bestaat nu uit de SCH 7, 95, 140 en 135. Voorzichtig is de nieuwe boot bij Boot in Alphen aan de Rijn gelanceerd, al met de naamvlag in top en het Oranje fabrieksdundoek nog op de bak. Deze trawler-logger-met-een-voorroer meet 40 meter in de lengte, 7 in de breedte en 3,50 in de „holte" en zal over een maand ongeveer uit IJmuiden voor het eerst ter visserij vertrekken. De dikke, blozende agent met het ple- wereld!" Hij lachte zwaar en gul om zijn Evenals in voorgaande jaren heeft Radio-Holland voor het aanstaande haring seizoen een zendtijdregeling gemaakt ten behoeve van een vlot radio-telefonisch ver keer. Elke logger heeft tijdens de teelt dagelijks een vaste spreektijd van één minuut om de vangstberichten door te geven. Vooral in de vroege morgenuren zal het grote nut van een dergelijke regeling blijken, want het is uiteraard niet mogelijk, dat al die tientallen loggerschippers tegelijkertijd spreken, hetgeen bij het ontbreken van zendtijd-voorschriften voor de hand zou liggen. De gesprekken worden normaal afge wikkeld via Scheveningen-Radio op 166 meter. Deze dienst zal waarschijnlijk geen extra-voorzieningen behoeven te treffen, omdat, zo hoorden wij van directeur C. van Geel, voldoende elasticiteit zit in de dagelijkse uitzendingen. Eventueel kan een ander kanaal worden uitgeschakeld, waarop de coasters kunnen overgaan, als de 166 m. geheel in beslag genomen gaat worden door de haringvloot. De loggers werken onderling op 153 m. en dus in geen geval op de 166 m. Daarentegen mogen de trawlers, trawlloggers en kotters geen ge bruik maken van de 153 m. Er is een golf lengte-verdeling vastgesteld voor de on derlinge gesprekken tussen de haringsche pen. Alle Katwijkers werken op 1963 kps 153 m., alle Scheveningers op 1969 kps 152.5 m. en de Vlaardingse en IJmui dense loggers zenden op 1956 kps 153.5 m. Hierdoor is het mogelijk, dat in de 153 meterband drie groepen tegelijk kun nen werken zonder elkaar te storen. De installaties zijn dienaangaande door Ra dio-Holland op de juiste lengte ingesteld. Buiten de „stilte perioden" van x uur 00 tot x uur 03 en van x uur 30 tot x uur 33 kunnen de schepen Schevenin gen-Radio onafgebroken op 182 m. aan roepen in de uren, dat het kuststation op de 166 m. niet bereikbaar is, hetzij doordat de dienst gesloten is, hetzij doordat het verkeer op deze golf zo frequent is dat de loggers weinig of geen gelegenheid krijgen het kuststation aan te roepen. De schippers zullen zich natuurlijk strikt dienen te houden aan de regels, het geen natuurlijk evenals in het verleden correct zal geschieden. Een jaar of drie geleden is een dergelijke regeling gemaakt voor trawlers, maar tijdens de visserij bleek vrijwel niemand zich iets aan te trekken van de voorschriften. De oorzaak hiervan moest gezocht worden in het feit, dat dit een gans andere visserij betreft, die geen. bepaalde periode heeft, waarin de vis aan boord komt, wat op de loggers wel geschiedt als de vleet binnengehaald wordt. Zo kan het thans gebeuren, dat 's mor gens vóór negen uur alle schepen hun vangstberichten hebben doorgegeven. Wanneer in de moderne tijd iemand een grote tocht onderneemt, dan is dat een bij zondere vermelding niet meer waard. Het wereldverkeer is zo intens geworden, dat alleen een excentrieke manier van reizen of een uitzonderlijk doel onze aandacht kan trekken. Wat dit laatste betreft hebben twee van onze landgenoten van zich doen spreken, al hebben ze onderling niets met elkaar te maken, want hun reisroutes en hun bedoe lingen liggen wel zeer ver uiteen. De een, een jongeman uit Hoogezand, emigreert naar Afrika en de andere, een predikant, behorende tot de Ned. Herv. Kerk, heeft in Moskou een conferentie bezocht. LAMBARENE. Hierheen trekt de jonge Groninger om zich te voegen bij een groep mannen en vrouwen, die, onder leiding van professor Albert Schweitzer, een indruk wekkend werk hebben geschapen aan de rand van het oerwoud. Schweitzer reisde, nu bijna veertig jaren geleden, voor de eerste maal naar het ver laten Lambarene. Tot grote verbazing overigens van allen, die van zijn begaafd heid wisten en zeker waren van de moge lijkheden, die hij bezat om een schitterende carrière op te bouwen. Hij had toen reeds bewezen een theoloog van formaat te zijn, speciaal op het terrein van het Nieuwe Tes tament. Verder was hij een cultuurfilosoof. Maar ook op het terrein van de genees kunde had hij zich ontwikkeld. En alsof dit alles nog niet genoeg was, wist hij boven dien grote vermaardheid te verwerven als musicus, in het bijzonder als vertolker van de orgelwerken van Bach. Deze man trok zich terug uit de centra van wetenschap en kunst om zich te ves tigen onder de Afrikaanse inboorlingen met de bedoeling om hen als zendeling en arts te dienen. Zijn christelijk-humanistische opvattingen, die gericht waren op de prac- tijk van het leven, brachten hem tot dit besluit. De jongen uit Hoogezand is door dit alles zó onder de indruk gekomen, dat hij (schriftelijk) contact met Schweitzer heeft opgenomen. Van dit contact is een contract gekomen en nu zal de Groninger naar Afrika vertrekken om mede zijn schouders te zetten onder het werk van de 77-jarige pionier. MOSKOU. Wij hebben een dezer dagen in de krant kunnen lezen, dat 27 godsdien stige organisaties in de Sovjet-Unie een conferentie hebben gehouden, waaraan buitenlandse kerkelijke leiders hebben deelgenomen. Tot de deelnemers behoorde ook een Hollandse predikant, die daartoe uitgenodigd was door Alexis, de Patriarch van Moskou, het hoofd van de Russische Orthodoxe Kerk. Men zou de indruk kunnen krijgen, dat de predikant, die de bijeenkomsten in Mos kou heeft meegemaakt, daar geweest is als de officiële vertegenwoordiger van de Her vormde Kerk. Volgens mededelingen, af komstig van het secretariaat van de synode dezer kerk, blijkt dit echter allerminst het geval te zijn. Wel heeft de predikant de synode met zijn plannen op de hoogte ge steld en getracht een soort van opdracht tot, of althans een blijk van waardering voor deze reis te ontvangen. Doch de syno de heeft zich hiervan volledig gedistan- cieerd en duidelijk te verstaan gegeven, dat zij deze reis geenszins kon appreciëren. De belangrijkste redenen waarom de Hervormde Kerk hier „neen" heeft gezegd liggen in het karakter en de organisatie van het bedoelde congres. Het was name lijk een congres waar ook vertegenwoordi gers van Mohammedaanse en Boeddhisti sche gemeenschappen aanwezig waren. Aan zulk een samenkomen van religies zal de Hei-vormde Kerk vooralsnog niet meedoen. Zij heeft wèl in haar kerkorde uitgedrukt, dat zij gaarne en actief bezig wil zijn in de „Wereldraad van Kerken", een organisatie waarbij zeer veel kerken uit alle wereld delen zijn aangesloten. De Russisch-Ortho- doxe Kerk staat buiten deze wereldraad en daarom heeft de Hervormde Kerk zich dan ook niet laten vertegenwoordigen op de zo genaamd religieuze vredesconferentie, die j.l. Zaterdag besloten werd. De predikant, die ging, reisde individueel. Staat voor „Pronk IJmuiden" bij voor beeld 7.317.34 uur genoteerd dan bete kent zulks, dat de drie schepen van deze rederij elk een minuut mogen zenden. Welke van de schippers het eerste aan de beurt is, wie twee en wie drie, zal on derling uitgemaakt moeten worden. Het is bepaald zaak, dat dit zo goed mogelijk geregeld wordt waardoor veel onnodige stagnaties voorkomen kunnen worden. Aan boord van het hospitaal-kerkschip „De Hoop" zal een expert van Radio-Hol land dag en nacht klaar staan om even tuele mankementen aan de radio-installa ties of electrische voorzieningsbronnen te verhelpen. Hij neemt een vrij uitgebreide hoeveelheid reserve-materiaal mee en zelfs een compleet telefonie-zend-en-ont- vang apparaat. Alle maatregelen zijn dus genomen om alles zo vlot mogelijk te la ten verlopen tijdens de teelt. Ter gelegenheid van de Vlaggetjesdag zullen muziek-, Sport- en Jeugdverenigin gen zich morgen te 15 uur in optocht van het station Velsen-IJmuiden-Oost bege ven naar de Vissershaven (Tegeltjes- markt) te IJmuiden. Zij zullen de volgende route volgen: Meeuwenlaan, Kievitlaan, Zeeweg. Vel- serduinweg, Oosterduinweg, Reinicr Claes- zenstraat, Wijk aan Zeeërweg, J. P. Coen- straat, Vareniusstraat, Kennemerlaan, Ju - lianabrug, Bloemstraat, Oranjestraat, Te- geltjesmarkt (aankomst 16 uur). In het Staatsblad van 16 Mei is opge nomen de wet van 2 Mei tot vrijstelling van omzetbelasting voor het opnemen van adver tenties en goedkeuring van het Koninklijk Besluit van 12 Januari 1952, houdende ge deeltelijke schorsing van de heffing 'van invoerrecht op courantenpapier. Deze wet treedt in werking met ingang van 1 Juni. De vrijstelling van omzetbelasting voor het op nemen van advertenties vervalt een jaar na deze datum. De Lockheed vliegtuigenfabriek heeft van de K.L.M. een order ontvangen voor de levering van een Lockheed Super Constel lation. Dit toestel zal het bij Bangkok onher stelbaar beschadigde Lockheed-toestel der K.L.M. vervangen. De afdeling Hillegom van de Nederland se Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelminafonds heeft Woensdagavond een propagandabijeenkomst gehouden. Dr. Versluijs, de voorzitter van de plaatselijke afdeling, heette de aanwezigen welkom. Namens het hoofdbestuur hield de heer Bruins een korte rede, waarin hij er aan herinnerde dat jaarlijks IVz millioen gul den nodig is voor instandhouding en uit breiding van de voorzieningen die moeten worden getroffen om de kanker te kunnen bestrijden. Het geld moet tot nu toe in hoofdzaak van collectes komen, hetgeen een wankele basis is. De spreker deed dan ook een beroep op de aanwezigen om als lid tot de vereniging toe te treden. Dr. v. Leusden, hierna sprekende, wees op het grote aantal kankergevallen. Het aantal gevallen neemt toe; dat rnoet vol gens spreker voor een groot deel gezocht worden in het feit dat de gemiddelde mens ouder wordt en de kanker meestal op oudere leeftijd optreedt, terwijl daarnaast door de moderne onderzoekingsmiddelen veel kanker wordt ontdekt. De spreker drong er bij de toehoorders op aan de vrees voor de kanker te over winnen en ten bate van de kankerbestrij ding de beste krachten te geven. Het Hillegoms Dameskoor en het R.-K. Jongenskoor verleenden medewerking. Na de pauze werden enige films vertoond. Het Chr. Jeugd- en Kinderkoor „Ho sanna", onderafdeling van de Chr. Orato riumvereniging „Zingt den Heer", direc teur de heer S. P. Visser, geeft Zaterdag avond in hötel Flora zijn jaarlijkse uit voering. Uit de haven bij de Jhr. Mockkade heeft de politie het stoffelijk overschot opge haald van de Hillegommer A. de G., die Woensdagavond in Amsterdam de voet balwedstrijd Nederland-Zweden had bijge woond en sindsdien vermist werd. Ver moedelijk is hij 's avonds door de duister nis misleid te water geraakt. zierige gezicht keek met een beleefd- nieuwsgierige gewoonteblik naar de man in het avondlijke donker, die hem op on derdanige manier de weg naar het sta tion vroeg. Hij zei langzaam en nadruk kelijk „Tjaaaen keek in het rond, alsof hij verwachtte dat het station op een of andere wijze uit het donker naar hen toe zou komen. Toen begon hij breed sprakig en met veel omhaal van woorden 1e vertellen, hoe men het vlugst en vei ligst zou moeten lopen om het verlangde gebouw uiteindelijk te bereiken, waarna hij voldaan en zeer tevreden over zich zelf nadrukkelijk „Zo is het" zei. De vreemdeling dankte meermalen en bood een sigaar aan, die de agent als een kost baar juweel omzichtig in zijn pet borg. „Mag u niet roken?" vroeg de milde ge ver glimlachend. De dikke agent leidde zijn uiteenzetting, dat hij op dit moment niet roken mocht omdat hij dienst had, in met een langgerekt „Tjaaa" en eindig de zijn betoog met een plezierig „Zo is het", terwijl hij in opperste voldoening zijn handen op de rug vouwde. „Het is prettig", zei de vreemdeling, „mensen te ontmoeten met discipline en plichtsbesef. Die komt men tegenwoordig zo weinig tegen.... Honderden anderen zouden in uw geval clandestien een si gaartje roken, omdat toch niemand het in deze afgelegen wijk zou kunnen mer ken. Ik weet niet eens zeker, of ik zelf de verleiding zou kunnen' weerstaan. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik in een bio scoop waar het roken streng verboden is, meermalen stiekum een sigaret heb ver schalkt met mijn hoofd tussen de knieën en zorgvuldig de rook achter mijn hand uitblazend, met schichtige blikken in het rond naar de ouvreuse speurend.... Ik moet zeggen dat die sigaretten me dub bel smaakten. Neen, ik geloof niet dat ik een goede politie-agent zou zijn". De agent lachte breed met kennelijke trots. Hij glom van genegenheid toen hij zeide: „Ieder zijn vak, mijnheer! Ik heb mijn gevoel voor plicht en orde, dat eist mijn beroep. U hebt waarschijnlijk een beroep waar bij niet zoveel afhangt van discipline en tucht. Het is nu eenmaal in de wereld, dat ieder geboren wordt met de eigenschappen, die hem voor een be paald ambt geschikt maken. Als agenten het met de orde en de tucht niet zo nauw namen en een inbreker bijvoorbeeld juist wel erg op orde en tucht gesteld zou zijn, zou het kunnen gebeuren dat die twee soorten mensen prettig met elkaar zou den gaan samenwerken, terwijl zij tot nut van het algemeen nu eenmaal gezworen vijanden dienen te zijn, nietwaar? Neen, dan zou het er raar gaan uitzien in de eigen grappige vondst en voegde er toen zeer tevreden bij: „Zo is het!" De vreemdeling liet niet na, eveneens beleefd te lachen om de kostelijke grap en zei: „Ik geloof dat u een ideale agent bentGoed voor de dienst en gemoe delijk in de omgang. Dat doet altijd pret tig aan. Ik zou willen dat alle agenten zo waren. „Hebt u zoveel met de politie te ma ken?" vroeg de agent met een ondeugen de intonatie en hij kneep zijn ogen tot spleetjes van louter plezier. De man tegen over hem lachte hartelijk. „U bent een grapjas", zei hij. „Ik vind het werkelijk een leuke ervaring, een agent te ontmoe ten die blijkt gevoel voor humor te hebben!" De agent antwoordde niet, doch staarde in het duister, in de richting vanwaar haastig stappen klonken. Toen legde hij zijn zware hand op de schouder van de man en zei: „Het spijt me, dat u het sta tion vanavond niet meer zult kunnen be reikenWij moeten elkaar eerst nog een paar grapjes vertellen". Zijn gezicht stond echter nu niet meer vrolijk en hij zag er plotseling uit als een ernstig man. Uit het donker dook de figuur op van een andere agent, die een geboeide en moedeloze man achter zich aan trok. „Knap gedaan, Hendrik", zei de dikke, gemoedelijke agent tot zijn collega. „Het is nu allemaal voor mekaar. We kunnen de beide sjentelmen gezellig samen naar de post brengen". En tot de verbouwe reerde man tegenover hem zei hij lang zaam en ernstig: „Als je nog eens in je leven de kans krijgt op post te staan terwijl je collega een inbraakje opknapt, en je wilt eens slim zijn door een agent aan de praat te houden, dan moet je be denken dat agenten meestal met tweeën zijn en dat het best mogelijk is, dat die grapjas van een agent jou aan de praat houdt". En hij voegde er met een diep zinnige zucht aan toe: „Zo is het". (Nadruk verboden). Uitgaande van de Bond van Ouden van dagen werd gistermiddag een vergadering gehouden in de zaal Van Riel, waarin de bondsvoorzitter, de heer G. de Bruin, het streven van de bond toelichtte, namelijk om voor hen die niet meer aan 't arbeids proces kunnen deelnemen wegens gevor derde leeftijd de uitkeringen dermate op te voeren dat zij niet bij armbestuur of maatschappelijk hulpbetoon behoeven aan te kloppen. Na deze uiteenzetting werd besloten een afdeling op te richten. Tot bestuursleden werden gekozen de heren Joh. van Dijk, voorzitter; A. van Stein, R. Overwijk en Z. J. de Jong. EMM ABLOEMCOLLECTE De Emmabloemcollecte heeft ruim f 700 opgebracht. BUGERLIJKE STAND HAARLEMMERMEER Week van 915 Mei. GEBOREN: Johanna Anneke, d. v. D. van Bergen en A. Roubos. Hendrik, z. v. I. den Butter en J. J. de Rijk. Karei, z. v. A. J. Visser en G. van Elswijk. Wilhelmina Jacoba, d. v. J. Bijma en W. J. Vogelsang. Bija, d. v. C. J. van Beek en B. Haagswoud. Elizabeth Johanna Marianna, d. v. P. Lucke en D. C. Smit. Grietje, d. v. D. Blees en S. P. van Apeldoorn. Helena, d. v. L. Franken en M. Roodzand. Janus Pieter, z. v. H. Bouterse en H. K. Verschoor. Adriana Hendrika, d. v. P. Grosscurt en M. A. Heijkoop. Leonardus, z, v. A. C. Roubos en G. A. Gerling. Anthonia Anna, d. v. F. Togtcma en G. J. G. van Hof- weegen. Harmke Janny, a. v. W. S. Beishui zen en H. L. Boer. Laurentius Cornelis Maria, z. v. J. J. Bakker en H. H. M. Prins. Elisabeth, d. v. A. C. Pruissen en H. v. d. Bos. Johanna Maria, d. v. P. A. de Clippeleir en J. E. Mes man. Jan Jacob, z. v. J. v. d. Schilden en A. M. van Erk. Stephanus, z. v. S. van Groot- veld en M. Duister. Paul Herman, z. v. A. van Tol en H. C. van Leeuwen. ONDERTROUWD: Daniël van Kempen en Maatje M. Schalk. Gerrit Hagoort en Petro- nella Lingbeek. Dirk J. Lingbeek en Cornelia Brouwer. Klaas Been en Cornelia Wesdorp. Frederik Ton en Grietje Herfst. GETROUWD: Frederik van Es en Gover- dina J. Brands. Nicolaas A. Snijders en Maria J. Schreurs. Henricus M. A. M. Wolkers en Rozalia M. Marcus. Marinus de Vos en An- tonia C. Baggerman. Stephanus J. Fraij en Maaike J. van der Stelt. Cornelis J. Berndsen en Arendje de Leeuw. OVERLEDEN: Nicolaas Moolhuijsen, 63 j., echtg. van M. Buiser. Gerrit Coevert, 67 j., echtg. van A. C. Kort. Margaretha Elisabeth Klaassen, 73 j„ echtg. van C. Lagerweij. Leen- dert Overbeck, 83 j„ echtg. van E. Bax. Mat- thijs de Vries, 65 j., echtg. van J. M. Postma. GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Zandvoort, is ver hinderd op Woensdag 21 Mei zijn wekelijks spreekuur te houden. T AFELTENNIS-TOURN OOI Voor het tafeltennis-tournooi, dat ter viering van het vijftigjarig bestaan der politiesportvereniging te Veisen op 20 Mei wordt gehouden, werden behalve ploegen uit Beverwijk en Haarlem ook uitgeno digd drie spelers van de politiesportvereni ging te Zandvoort, namelijk Methorst, Pols en Rutgers. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Marjolein Anne. d. van C. H. J. Leen en A. W. Martius; Ge'rardus Corne lis, z. van G. C. Cramer en J. van der Mije; René, z. van S. Zwemmer en E. Böhne; Patricia, d. van J. Maessen en D. van Meroden. ONDERTROUWD: D. W. Vader en G. A. van Zanten; H. Graaman en F. W. C. F. Koster. GEHUWD: C. Koper en J. Duindam; A. F. Bierenbroodspot en A. A. Goedkoop. OVERLEDEN: Johanna G. van Broekhui zen, 75 j., echtgenote van J. B. Scheuer. Aalsum, 14 v. Bunbury naar Aden. A Ida Di, 14 te Santos. Amsteipark, 15 v. IJmuiden te Norfolk verw. Abbedtjk, 14 van Galveston naar Rotterdam. Alkaid, 15 Rio de Janeiro verwaeftt. Arnedijk, 14 v. New York n. Tampa. Alioth, pass. 15 Ouessant n. Las Paimas. Ampenan, pass. 14 22 u. Gibraltar 18 Hoek v. Holland verwacht. Almdijk. 15 van Londen te Bremen. Aagtekerk, 14 dwars Kp. Hatteras. Agamemnon, 15 te Aruba. Ampenan, 14 Algiers gepass. Armilla, pass. 14 Kp. Varella. Aalsdijk, 15 te Antwerpen. Alphecca, 16 te Rio de Janeiro. Arendskerk, 15 v. Alexandria n. Genua. Alpherat, pass. 15 Bermuda. Amstelvaart, 15 v. New Orleans naar Nederland. Amstelveen, 17 Wellington verwacht. Arendskerk, 14 van Buenos Aires te New York. Ariadne, 16 van Levant te Amsterdam. Baarn, 15 van A'dam te Valparaiso. Bantam, 14 v. Semarang te R'dam. Bonaire, 14 v. Georgetown n. Paramaribo. Bloemfontein, 14 bij Quelimane. Breda, 14 740 m. O.ZO. Bermuda. Bïorrwnersdijk, 16 v. R'dam te New York. Britsum, 16 v. Newport News te Rotterdam. Caltex Delft, 14 v. R'dam naar Sidon. Caltex Pemis, 16 Rotterdam verwacht. Cleodora, 14 dwars Ceylon. Caltex Leiden, pass. 15 Kp. St. Vincent. Corilla. 15 van Mlri. Delft, pass. 14 Azoren. Drente, pass. 15 Gibraltar. Dalerdijk, 14 v. R'dam n. Hamburg. Duivendijk, pass. 15 Mona Passage. Duivendrecht, 16 v. Manati te Havana verw. Enggano, 14 v. Bona naar Tanger. Eos, 15 van Alexandrië te Beyrouth. Esso Rotterdam, 16 ten anker bij Vlis'singen. Edam, 15 te Antwerpen. Geomitra, 15 v. Pta Cardon te R'dam. Gadila, 14 800 m. Z.ZW. Flores. Gaasterlaod, 15' v. Beira te A'dam. Hoogkerk. 14 v. R'dam naar Hamburg. Heemskerk, 15 v. Aden naar Suez. Hera, 15 v. Hamburg te Bremen. Hercules. 14 v. La Calera. Hector, 14 dwars Kreta. Helfcon, 14 v. Puerto Plata. Heimes, 14 v. Ciudad Trujillo te Guanta. Hercules, 15 v. Gibraltar naar Rotterdam. Ittersum, 15 v. New Orleans te R'dam verw. Ilos, 14 v. Tuks eil. Indrapoera, 15 te Genua. Iris, 15 te Cadiz. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 15 Kp. Bon. Kertosono, pass. 14 Sabang. Kedoe, pass. 15 Ouessant. Kieldrecht, 14 v. Manilla n. Singapore. Kota Agoeng, 13 v. New York te Calcutta. Klipfontein. 15 v. Teneriffe n. Kaapstad. Luna, 14 v. Gibraltar naar R'dam. Limburg, 15 Point de Galle. Laagkerk, pass. 14 Elbe Cape. Lutterkerk, 15 nog te Bahrein. Leersum, 13 250 m. O.NO. Cape Hatteras. Laertes, 15 v. Colombo naar Aden. Lekkerkerk, 16 dwars Port Soedan. LieveVrouwekerk, 16 te Colombo verwacht. Liseta, 15 v. Beyrouth n. Singapore. Loenerkerk, 15 v. R'dam naar Calcutta. Malea, 14 v. Singapore naar Colombo. Metula, 14 te Singapore. Molenkerk, 14 van Dakar. Muiderkerk, pass. 14 Kp. Guard'afui. Marken, pass. 15 Guardafui. Maetsuycker, 14 290 m. Z.ZO. Christmas eil. Marun-do, 14 v. Baltimore te Hamburg. Marisa, 15 «0 m. W.tN. Mir.icoy. Murena, 14 v. Aden naar Fao. Manoeran, 15 te Suez. Mapia, 15 v. Singapore naar Priok. Maasland, pass. 16 Ouessant. Manoeran, 16 Port Said verwacht. Merwede, 16 van Le Havre n. Antw. Noordwijk, 14 te Terneuzen daarna n. Huelva. Oberon, 14 te La Guaira. Orion, 14 te Izmir. Orestes, 14 v. Georgetown n. Ciudad Bolivar. Ooimarsuim, 16 te Houston. Oranje, pass. 15 Minicoy. Oranjestad, 16 van Curasao n. La Guaira. Papendrecht, 14 bij Kp. St. Vincent. Polydorus, 14 v. Beïawan n. Colombo. Prins Willem v. Oranje, 14 in Golf v. St. Laurens Pygmalion, pass. 14 Pinos eil. Phronthis, 16 v. Soerabaja te Balikpapan. Roebiah, 15 te Djibouti. Prins Maurits, 15 v. R'dam te Montreal. Prins Willem IV, 15 v. R'dam naar Chicago. Prins Willem V, 15 v. Montreal naar R'dam. Rotti, pass. 14 Ouessant. Rossum, 17 Rotterdam verwacht. Riouw, pass. 14 Corbelin. Rondo, 15 v. Basrah naar Bahrein. Raki, 16 v. Priok te IJmuiden verwacht. Rotula, 15 v. Curagao n. Lands End. Radja, 16 Belawan verwacht. Rijndam, vertr. 16 16 u. van New York. Singkep, 15 te Penang. Stad Dordrecht, 14 v. R'dam naar Barcelona. Straat Makassar, 15 te Singapore. Schie, 15 v. Amsterdam te Rotterdam. Sibajak, 16 12 u. R'dam verw. Sarpedon, 14 v. Port au Prince n. New York. Siberoet, 14 Deli gepass. Stad Alkmaar, 17 te Narvik verwacht. Stad Arnhem, pass. 15 Kp. St. Vincent. Stad Haarlem, 14 dwars Bone. Salawati, 15 te Suez. Sarangan, 15 v. Belawan naar Madras. Slamat, 15 v. Soerabaja naar Makassr. Std Maassluis. 15 v. La Goulette n. IJmuiden. Sumatra, 16 te Djibouti. Sommelsdijk, 17 te Vera Cruz verwacht. Stad Breda, 15 v. Montreal n. Antwerpen. Stad Leiden, pass. 15 Key West. Stentor, 17 Georgetown verwacht. Stad Leiden. 17 New Orleans verwacht. Stad Maastricht, 15 v. IJmuiden n. Casablanca Tosarl, 15 te Assab. Tabian. 15 te Halifax. Tamo, pass. 14 Kp. Frio. Tero, 14 v. New Orleans te R'dam. TaMsse, 15 240 m. Dondrahead. Tiberius, 15 van Curasao te Maracaïbo. Tjipondok, 14 Priok verwacht. Triton 14 van Bachaquero naar Maracaïbo. Tabinta, 15 v. Manilla naar Nasipit. Tawali, 16 v. SungeigerOng te Cheribon. Tjisadane, 15 v. Kaapstad naar Montevideo. Tiba, 15 v. Buenos Aires te Baltimore. Tomori, 15 40 m. van Suez. Waterman, 15 van Rotterdam te Quebec. Willem Ruys, 14 dwars Westpunt Kreta. Winsum, 14 van Trinidad naar R'dam. FJsel, 15 te Guanta. Zonnewijk, 14 v, R'dam te Houston. Zeeland (SSM) 15 v. Londen te Hull. Zuiderkruis, 16 270 m. NW. Wellington.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 11