BALTEX Karpetten-offensief Parijs geprikkeld door houding der Amerikanen in Tunesisch conflict Marshallplan gaf de eerste stoot tot economische samenwerking in Europa De dividendstop en de practijk Zongordijnen Detective J^B neZwitsersclie Ons Van Duivenboden Groot Speciaalhuis Verzending van dreigende nota wordt in Washington ontkend Groenten- en fruitmarkt in de afgelopen week P. V. da BcrgG'S Ijzerhandel Emaille Gasfornuis BUICK CARAVAN PEUGEOT HARDEBELT Kantoor „Metropa" ZATERDAG 17 MEI 19 52 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 DrH. M. Hirschfeld: „Per radio" naar de nieuwe haring Vlaardingen herdacht omgekomen zeelieden De „Virgo" hielp de „Rocket" Effecten- en Geldmarkt Scheepvaart OPEL 6 CYL. SEDAN 1936 TE KOOP Huiskamers, salons, slaapkamers, clubstellen etc. BINNEN- EN BUITENLAND DIE BROMFIETS IS PRIMA! WONINGRUIL H. W. VROLIJK Huwelijk IN 5 WEKEN 130 Lincol Verrassingen Dit overtreft alle aanbiedingen Tijdens zijn bezoek aan Indochina heeft de nieuwe Franse Hoge Commissaris Jean Letourneau (opvolger van maarschalk Delattre de Tassigny) drie maal een ontmoeting gehad met keizer Bao Dai. met wie hij militaire en financiële vraagstukken heeft besproken. De Hoge Commissaris (links op de eerste rij) en de Keizer (tweede van lijiks) op de tribune bij een olifantenparade PARIJS (Reuter). In diplomatieke kringen te Parijs is gisteren verklaard, dat de V. S. in een nota aan Frankrijk er bij dit land op aangedrongen zouden hebben zeer snel vérstrekkende hervormingen in Tunesië in te voeren. In de nota zou zijn gezegd, dat de Amerikaanse regering, in dien de Tunesische kwestie opnieuw door de UNO zou worden behandeld, zich niet langer van stemming zou kunnen onthou den met betrekking tot de eisen tot be spreking van de kwestie, zo wordt verno men. Men meent te weten, dat de nota op 1 Mei is overhandigd. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken weigerde te bevestigen, dat een dergelijke nota is ontvangen, maar in gewoonlijk wel ingelichte kringen is men het er algemeen over eens, dat een nota van bovengenoemde inhoud is overhandigd. Het Franse persbureau A.F.P. meldt ech ter, dat van gezaghebbende zijde te Washington met de meeste klem het be richt is tegengesproken, dat de Verenigde Staten een nota aan de Franse regering zouden hebben gezonden over de toestand in Tunesië. Wel bestaat er een geregeld contact tus sen beide regeringen over deze kwestie, zo werd te Washington verklaard, waarbij het bezoek, dat ambassadeur Bonnet Donder dag aan minister Acheson bracht, als voor beeld van deze gedachtenwisseling wordt genoemd. Tot zover A.F.P. Reuter verneemt uit Parijs, dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, en het kabinet door de gang van zaken onaangenaam getroffen zijn en dat zij bezig zouden zijn een nota op te stellen. Men meent te weten, dat hierin zal worden verklaard, dat de gebeurtenissen in Tune sië alleen Frankrijk en de Tunesiërs aan gaan. Verantwoordelijke Franse functionarissen en politieke leiders zijn reeds lang van mening, dat de V. S. de Tunesische na tionalisten hebben doen verstaan, dat zij op Amerikaanse steun tegen de Franse re gering zouden kunnen rekenen. Franse leiders geloven, dat de goede samenwerking met de Tunesiërs zonder deze Amerikaanse aanmoediging reeds hersteld zou zijn. De Franse ambassadeur te Washington zou reeds eerder bij de Amerikaanse regering stappen hebben gedaan. Intussen wordt de toestand in. Tunesië Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt ons over het verloop van de groenten- en fruitmarkt van 9 tot 16 Mei mede, dat sla en spinazie evenals in de voorgaande verslagweek in grote hoeveelheden op de veilingen wer den aangevoerd. In hoofdzaak moesten deze producten door het binnenland wor den afgenomen, daar door de buitengewone weersomstandigheden het buitenland zich ruimschoots kon voorzien. Hierdoor was het niet te voorkomen dat sla en ook spi nazie voor een gedeelte op de veilingen doordraaiden. Van Woensdag af kon ech ter alles weer geplaatst worden en lagen de prijzen voor sla 'van 2 tot 6 cent per krop, stoofsla deed 1016 cent per kg. De spinazieprijzen liepen op tot 32 cent per kilogram. Bloemkool voor België, Duitsland, Zwe den en Noorwegen noteerde tot 66 cent per stuk. Voor het binnenland lagen de prijzen aanzienlijk lager. De sortering A deed 2050 cent en de sortering B tot 40 cent per stuk. De prijzen voor andijvie zakten medio deze week terug tot maximaal 48 cent per kg. Onveranderd laag in prijs bleven de rabarber en raapstelen, respectievelijk 4-7 cent en 24 cent per bos. Hetzelfde geldt voor de prei (810 cent per kg.) en de selderij, en peterselie (28 cent per bos). Boskroten noteerden 1721 cent, poste lein 2536 cent per kg. Bospeen met uit voer naar Duitsland en België deed 4052 cent. De komkommers, welke de vorige week rog tot 60 cent per stuk opbrachten, no teerden 14 Mei tot 26 cent voor het kas- product en tot 32 cent voor de platglas- komkommers, met export naar Engeland, Duitsland en Zweden. Ook naar deze landen en naar België werden de tomaten uitgevoerd. Dc A, B, en C sorteringen brachten respectievelijk tot f 2.40, f 2.30 en f 2.15 per kg. op. De beste kwaliteiten asperges voor Duitsland wer den voor f 1.90f 2.05 per kg. aangekocht. Radijs voor het binnenland noteerde 37 cent en voor export naar Duitsland tot 15 cent per bos. De kasaardbeien brachten gemiddeld f 2f 3.30 per kg. op. Van Zweden uit werden enkele partijen Bramley's" voor export verkocht. Deze ppelen uit de gascellen noteerden voor de huishoud-le-kwaliteit f 47.10f 48.10 de 100 kg. steeds meer gespannen en hij wekt ernstige bezorgdheid bij de Franse autoriteiten. Men vreest, dat de bomaanslagen zullen toe nemen, in het bijzonder tijdens het aan staande Mohammedaanse feest Ramadan. Men meent te weten, dat de Franse opper bevelhebber, generaal Garbey, om verster kingen heeft verzocht. De Franse minister voor de pensioenen, Emmanuel Temple, is Vrijdagavond in Tu nis aangekomen, voor de bijwoning van een congres van Tunesische oudstrijders. Ge matigde nationalisten hopen echter, dat hij nieuwe compromis-voorstellen heeft mee gebracht voor een regeling van het Frans- Tunesische geschil. Afdelingen van het leger en de politie hebben Vrijdag een uitgebreid onderzoek ingesteld in Sfax, een stad aan de Oostkust. Alle belangrijke punten werden bezet en de voorbijgangers werden gecontroleerd. Tevoren waren vier arrestaties verricht in het Arabische stadsdeel, nadat ongeveer 50 personen gepoogd hadden een betoging te houden en twee politiemannen-in-tourger hadden mishandeld. Op de veemarkt werd een onontplofte bom gevonden. De Pakistaanse afgevaardigde bij de UNO, dr. Bokhari, heeft Vrijdag, na afloop van een bijeenkomst der vertegenwoordigers van de 15 Arabische en Aziatische landen in het hoofdkwartier der Indonesische de legatie, een bereop gedaan op de wereld pers om zo goed mogelijk de berichtgeving over de gebeurtenissen in Tunesië te ver zorgen teneinde de wereld een goed gefun deerd oordeel te geven. De Tunesische nationalistische beweging „Neo destour" heeft in Parijs een verkla ring uitgegeven volgens welke de Tunesi sche nationalistische leider, Habib Bour- guiba, die door Frankrijk naar het eiland Galite aan de Noordkust van Tunesië is verbannen, ziek is. „Zijn gezondheidstoe stand veroorzaakt grote ongerustheid", al dus de verklaring. Bourguiba zou als een gewone misdadiger behandeld worden. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. „Het Marshallplan heeft ondanks alle critiek, geleid tot een verder gaande economische samenwerking in Europa. Een zeer essentieel punt bij de totstand koming van de organisatie voor econo mische samenwerking was, dat hier een aanmoediging van Amerikaanse zijde ge geven werd, die tot dan toe in vredestijd niet gekend was. Amerika bracht een bijzonder groot offer a fonds perdu. Het toonde een staatsmanschap op een peil, waartoe geen Europees land in staat ge weest zou zijn". Dit verklaarde de regeringscommissaris voor het economisch en militair hulppro gramma, dr. H. M. Hirschfeld, in een rede over de economische samenwerking in Eu ropa, welke hij in de Economische Hoge school te Rotterdam hield. „Eerst wilde men ook met de Russen praten, maar zij bleken voor het initiatief niet zeer gevoelig te zijn", zei dr. Hirsch- Nederland leeft mee met „de jacht op de nieuwe". Van 17 tot 23 Mei zullen over Hilversum I dagelijks een aantal klank beelden en reportages worden uitgezonden, zodat de belangstelling voor de „nieuwe teelt" niet slechts beperkt blijft tot de vissersplaatsen. Als straks de eerste „groene" wordt aangevoerd en van Gro ningen tot Maastricht de eerste vaatjes feestelijk zijn binnengehaald, kan heel Nederland via de radio de strijd om het eerste zeebanket hebben mee-beleefd. Het radio-programma van 1723 Mei 1952 luidt: 17 Mei (Hilversum I, 21.0021.45 uur): „Negen heit de klok. De klok slaat maat jes 18 Mei (Hilversum I, 15.0015.20 uur): Klankbeeld „De vloot gereed tot haring- vangen". (Hilversum I, 20.0520.15 uur): „De gewone Man zegt er 't zijne van". 20 Mei (Hilversum I, 8.158.25 uur): De vloot vaart uit (reportage). (Hilversum I, 18.1518.20 uur): Naar de malse maat jes (reportage van zee). 22 Mei (Hilversum I, 12.50—13.00 uur): De vleet werd gehaald (reportage van zee). 23 Mei (Hilversum I, 8.158.20 uur): A 1 s er jagers naar huis stomen.(re portage van zee). (Hilversum I, 12.55 13.00 uur) (Hilversum I, 19.52—20.00 uur) Als ze er zijn. (Dit alles natuurlijk behoudens niet-uit- varen op 20 Mei). Aan de vooravond van Vlaggetjesdag is in Vlaardingen een stille hulde gebracht aan hen die tijdens de uitoefening van hun functie op zee het leven lieten. Velen ston den om het vissersmonument te Vlaardin gen geschaard, onder anderen het gemeen tebestuur, afvaardigingen van de Reders vereniging, de Vereniging ter bevordering van Visserij, Handel en Nijverheid, de Ver eniging van Haringhandelaren en van de zeevissers. Vlaardings mannenkoor Orpheus" leid de de plechtigheid in met het zingen van Psalm 103, waarna kransen aan de voet van het monument werden gelegd. De plechtigheid werd besloten met het „Sanctus" van Schubert en twee couplet ten van het Wilhelmus. De Nederlandse 182 ton metende kust vaarder „Rocket", die met een lading aard appelen op weg was van Roscoff (Bre- tagne) naar Engeland, heeft bij het eiland Batz motorstoring gekregen. Het vaartuig is door de Nederlandse 397 ton metende kust vaarder .Virgo" de haven van Roscoff bin nengesleept, waar de „Virgo" de lading van de „Rocket" heeft overgenomen. De Amsterdamse effectenbeurs maakt sterk de indruk vleugellam te zijn. Er is niets dat haar tot een krachtige beweging kan stimuleren. Zo heeft bet wel sterk de aandacht getrokken dat een verslag als dat van Philips, dat in ieder opizcht gunstig is, de koers der aandelen nauwelijks heeft be roerd en thans blijkbaar al weer aan de ver getelheid is prijsgegeven. De formidabele winsten van de Nederlandse scheepvaart maatschappijen hebben even de betrokken afdeling in beweging gebracht, maar van een uitbreiding van de affaires is geen sprake. Deze week heeft voor aandelen Koninklijke wat meer belangstelling gebracht, vermoe delijk omdat het verslag over 1951 in de maak is en dit er wel goed zal uitzien. Want de oliemaatschappijen hebben nagenoeg alle een jaar van stijgende productie en van winsten achter de rug en waarom zou de Koninklijke Shell, die meer dan 10 pet. van de wereldproductie controleert, daarvan niet hebben geprofiteerd? Ook de vooruit zichten van de wereld-olie-industrie staan niet slecht. Maar aandelen Koninklijke, die in 1943 nog 373 pet. noteerden en waarvan in 1950 het dividend van 9 tot 12 pet. werd verhoogd, zijn in de loop van dit jaar tot 275 pet. teruggelopen, waarop nu met veel moeite een herstel tot bijna 290 pet. is ge volgd. Daarentegen zijn bijv. de Ameri kaanse olieshares 40 en 50 pet. en meer ge stegen. Waarom zal echter de belegger van kapi taal aandelen Koninklijke kopen? Als hij er zeg 300 pet. voor betaalt en 12 pet. divi dend krijgt, maakt hij een rendement van 4 pet. terwijl prima gemeenteobligaties 4'A pet. en andere obligaties 414 pet. opleveren, waarbij men zich dan aan elk bedrijfsrisico onttrekt. Waarom zal de belegger van kapi taal aandelen kopen en bedrijfsrisico's lopen als de bedrijven zo zwaar worden belast dat zij in vele gevallen niet voldoende kunnen afschrijven en reserveren om nieuwe activa aan te schaffen en, zo dit nog wel het geval is, normaliter niet meer mogen uitkeren dan 9 pet. dividend? Voor de Koninklijke was het vorig jaar zelfs een speciale vergunning van de minister nodig om 12 pet. te mogen betalen omdat haar ongetwijfeld zeer grote reserves niet bij haar als moedermaat schappij, maar bij de dochtermaatschappijen berusten. En hier is dan de funeste uitwerking van de dividendstop, welke indertijd door de Duitse bezetting is ingevoerd om aan de wilde koersstijgingen in verband met de inflatie een einde te maken, maar die tot dusver door de Nederlandse regering is ge handhaafd en die thans, als het betreffende wetsontwerp door de Kamers wordt aan vaard, met nog 3 jaar tot eind 1955 zal wor den verlengd. Blijkens het voorlopig verslag van de afdelingen hebben ..vele" leden zich ook nu weer voor de verlenging van de dividend stop uitgesproken en hebben „vele" ande ren zich daartegen verzet. Opmerkelijk is daarbij dat, in navolging van de Memorie van Toelichting, telkens weer op het ver band tussen dividendstop en loonstop wordt gewezen. Het sociaal-economisch evenwicht zou worden verbroken als de noodzakelijke consumptiebeperking wel in de loonsector, maar niet in de andere sectoren zou worden toegepast. Hiertegen valt nog al wat in te brengen. In de eerste plaats is het zeer de vraag of hogere dividenden voor consumptie doeleinden zullen worden aangewend: een deel er van zal. vooral wanneer over de gehele linie de dividenden zouden kunnen worden verhoogd, in de vorm van nieuwe investeringen naar de bedrijven terugkeren en aan de noodzakelijke bedri.ifsexpansie en de vergroting van de werkgelegenheid ten goede komen. Voorts valt er op te wijzen, dat aan lonen in 1950 rond f 4500 millioen werd uitgekeerd en het bedrag van de uit gekeerde dividenden niet meer dan f400 millioen heeft belopen, zodat een verhoging met enkele procenten op de consumptie- mogelijkheden slechts van zeer geringe in- invloed kan zijn. Maar afgezien hiervan zal men zich moeten herinneren dat de loon index sinds 1938/39 met 127 pet. de dividend index slechts met 37 pet. is gestegen. Voorts dient te worden bedacht, dat hogere lonen de productiekosten verhogen, hetgeen met hogere dividenden niet het geval is. Terecht heeft men in de afdelingen ten deze dan ook van onvergelijkbare grootheden gesproken en geconcludeerd dat de dividendstop ge wenst wordt om haar psychologisch effect op de werknenvrs, hetgeen zou neerkomen op een ongefundeerd gevoel van jaloezie. De diepere oorzaak van het verzet tegen de af schaffing van een hatelijk overblijfsel van de Duitse bezetting is aan het licht getreden in de overweging van „sommige" leden van de afdelingen, dat hogere dividenden kunnen leiden tot koersstijging van de aandelen en dit een ongerechtvaardigde verrijking van de aandeelhouders zou betekenen. In een tijd, waarin voor het deelnemen in de winst door de werknemers wordt geijverd en tal van maatschappijen reeds die richting uitgaan, wordt het maken van winst door het kapitaal betwist! De Philipsdirectie heeft er op gewezen dat de helft van het nieuw te investeren kapitaal door de ondernemingen wordt gevormd; de andere helft moet van derden komen en door redelijke dividenden worden aangetrokken. En niet alleen binnenlands, maar ook buiten lands kapitaal. En hoe kan dat met deze di videndstop? feld. In Europa was men aanvankelijk al leen bereid een organisatie op te bouwen, die slechts duren zou zolang de Marshall hulp zou duren. Het zijn voornamelijk de kleinere landen geweest, die een langere levensduur wilden. Met veel moeite is het gelukt daarover in September 1947 over eenstemming te bereiken. Toen werd er weer een poging gedaan om het bilatera- lisme te doorbreken. De Amerikanen heb ben opnieuw een stootje moeten geven. De Europese Betalingsunie ontwikkelde zich, maar het Koreaconflict veranderde het beeld van de internationale economische samenwerking in Europa totaal. Het zwaar tepunt van de zaak is, dat men tot een sa menwerking in West-Europa wilde komen met een politiek apparaat, waar het volle dige unanimiteitsbeginsel geen basis meer mag zijn. Men is echter nog niet zover, dat op korte termijn alle vraagstukken tot een gezonde oplossing kunnen worden ge bracht. Het Schumanplan moet nog aan de prac tijk getoetst worden. Een bovennationale vorm van samenwerking kan volgens dr. Hirschfeld alleen succes hebben, indien er krachtige regeringen zijn. „Als men over tuigd is, dat de arbeidende klasse bij het communisme niets te winnen heeft, dan ben ik niet pessimistisch wat de economi sche samenwerking in Europa betreft", zo besloot dr. Hirschfeld zijn rede. Aalsdijk, 15 te Antwerpen. ArenctskerK, ia v. Alexandrië n. Genua. Alpnerat, pass. 15 Bermuda. Amstelvaart, 15 v. .New uneans naar Nederland. Amstelveen, 17 Wellington verwacht. Arendskerx, 14 van Buenos Aires te New York. Ariadne, 16 van .Levant te Amsterdam. Agatha, is v. Port Swettenham te Pladju. Aiolasserdijk, 15 170 m. W.ZW. Ouessant. Alcyone, ia 170 m. W.ZW. Vaienüa. Aldegonda, 15 van Bangxok naar Pladju. A .gem b, 15 130 m. ZW. Lissabon. Aludra, 15 25 m. ZO. Wight. Ampenan, 15 bij Lissabon. Amsteldiep, 16 370 m. w.t.Z. Scilly's. Andijk, la 530 m. ZW. Flores. Arkeidijk, la 490 m. O.t.N. Cp. Race. Aübedijk, 15 135 m. Z. New Orleans. Agamemnon, 16 te La Guaira. Armilla. 15 140 m. Z. Hainan. ArnedijK, 15 dwars Norfolk. Axeldijk, 15 dwars Yenbo naar Aden. Alnatd, pass. 16 Fernando Noronha. Alphacca, 17 te Victoria. Aagtekerx, 16 v. Hongkong naar Manilla. Alaabi, 16 van Santos n. Montevideo. Alioth, pass. 16 Finisterre. Amstelkerk, 16 v. Cape Palmas n. Grandbassa. Am^teiland, 16 v. Rio de Janeiro te Santos. Amstelstad, 16 van Priok n. Semarang. Blommersdijk, 16 v. R'dam te New York. Britsum, 16 v. Newport News te Rotterdam. Blitar, 15 dwars Port Soedan naar Aden. Borneo, 15 130 m. ZO. Brothers. Barendrecht, 15 270 m. N.NW. Finisterre. Breda, 15 1050 m. ZW. Flores. Biüiton, 16 te Trinidad. Bloem fontein, 18 Mombasa verwacht. Corilla, 15 van Miri. Celebes, 15 v. Liverpool n. Jfclsterdam. Clavelia, 15 v. Kielérkanaal. Callisto, 16 v. Swansea naar Montreal. Caitex Delft, 16 Ouessant gepass. Caltex Utrecht, 17 te Sidon. Caitex Nederland, 17 van Sidon te R'dam. Caltex Pernis, 16 v. Sidon te R'dam. Cleodora, 17 v. Colombo te Calcutta verwacht. Duivendijk, pass. 15 Mona Passage. Dalerdijk, 15 v. R'dam te Londen. Delft, 15 230 m. ZW. San Miguel. Drente, pass. 16 Finisterre. Duivendrecht, 16 v. Manati te Havana. Esso Rotterdam, 16 ten anker bij Vlissingen. Edam, 15 te Antwerpen. Ecs, 16 te Vasilikobay. Eemdijk, 15 v. Mobile n. New Orleans. Erinna, 16 te Miri. Esso Den Haag, 17 v. Aruba te R'dam verw. Etrema, 16 v. R'dam naar Tripolis. F aim sum, 15 240 m. O.t.N. Norfolk. Friesland (KRL), 16 v. Semarang n. Priok. Gadila, 15 620 m. Z.t.W. Flores. Gouwe, 16 Kanarische eil gepass. Groote Kerk, 17 te Karachi. Hercules, 15 v. Gibraltar naar Rotterdam. Hector, 15 240 m. O. Malta. Helicon, 15 110 m. N. Turks eil. HauJerwijk, 15 600 m. O.NO. Bermudas. Helena, 15 140 m. W.ZW. Finisterre. Hersilia, 15 550 m. W.ZW. Finisterre. Hoogkerk, 15 v. R'dam te Hamburg. Hydra, 15 bij Scilly's verwacht. Hera, 17 van Bremen te R'dam. Indrapoera, 15 te Genua. Iris, 15 te Cadiz. Japara (KRL), 17 te Penang. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 16 Malta. Klipfontein. 15 v. Teneriffe n. Kaapstad. Kalianget, 15 v. Hollandia n. Manokwari. Karossa, 15 v. Priok n. Singapore. Kota Baroe, 15 rede Menado. Kedoe, pass. 16 Finisterre. Kertosono, 17 Colombo verwacht. Kieldreoht, 16 v. Ce'ou naar Singapore. Kota Gede, 16 v. Priok n. Cheribon. Laertes, 15 v. Colombo naar Aden. Lekkerkerk, 16 dwars Port Soedan. LieveVrouwekerk, 16 te Colombo verwacht. Liseta, 15 v. Beyrouth n. Singapore. Loenerkerk, 15 v. R'dam naar Calcutta. Leersum, 15 350 m. N. Bermuda. Leuvekerk, 15 130 m. ZO. Kreta. Leerdam, 16 v. Philadelphia te Norfolk. Lissekerk, 16 te Bona. Manoeran, 15 te Suez. Mapia, 15 v. Singapore naar Friok. Maasland, pass. 16 Ouessant. Manoeran, 16 Port Said verwacht. Maetsuycker, 15 360 m. NW.t.N. Sharks Bay. Murena, 15 110 m. O. Aden. Maasland, 15 90 m. N. Finisterre. Meerkerk, 15 v. Hamburg naar Antwerpen. Meliskerk, pass. 15 Perim. Mirza, 14 v. Miri naar Pladju. Mitra, 15 720 m. NO. Sombrero. Maashaven, pass. 17 Kaap Verd. eil. Merwede, 17 te Antwerpen. Molenikerk, pass. 16 Kp. Blanco. Noordam, 15 360 m. N. Flores. Nieuw Amsterdam, 16 van New York n. R'dam. Ootmarsum, 16 te Houston. Oranjestad," 16 van Curasao n. La Guaira. Omala, 15 280 m. Z.ZO. Kp. Cambodia. Orestes, 16 v. Georgetown te Ciudad Bolivar. Oranje, 16 v. Colombo naar Belawan. Prins Maurits, 15 v. R'dam te Montreal. Prins Willem IV, 15 v. R'dam naar Chicago. Papendreeht, 15 Gibraltar gepass. Prins Willem v. Oranje, 15 Kp. Ray gepass. Pygmalion, pass. 15 Kp. Cruz. Plancius, 15 v. Priok naar Semar'ang. Poseidon, 15 830 m. ZW. Flores. Prins Alexander, 15 1050 m. W. Scilly's. Prins Fred. Hendrik, 15 50 m. w. Cp. Race. Phrontis, 17 v. Balikpapan te Makassar. Polydorus, 18 Colombo verwacht. Prins Willem V, 16 ter hoogte v. Quebec. Rondo, 15 v. Basrah naar Bahrein. Raki, 16 v. Priok te IJmuiden verwacht. Rotula, 15 v. Curacao ti. Lands End. Radja, 16 Belawan verwacht. Reael, 15 te Makassar verm. 24 v. Makassar. Roepat, 15 340 m. O. Ceylon. Riouw, pass. 15 Pantellaria. Rossum, 17 van Sagunto te Rotterdam. Rijndam, 16 v. R'dam n. Halifax. Roebiah, pass. 16 Perim. Rijnland, 17 Rio Grande verw. Salawati, 15 te Suez. Sarangan, 15 v. Belawan naar Madras. Std Maassluis. 15 v. La Goulette n. IJmuiden. Sommelsdijk, 17 te Vera Cruz verwacht. Stad Breda, 15 v. Montreal n. Antwerpen. Stentor, 17 Georgetown verwacht. Stad Leiden, 17 New Orleans verwacht. Stad Maastricht, 15 v. IJmuiden n. Casablanca Salatiga, 16 van R'dam te Antwerpen. Sloterdijk, 16 te Mobile verwacht. Schiedijk, 15 dwars Cherbourg. Sinabang, 16 te Priok. Sigh, pass. 15 Semarang. Stad Arnhem, pass. 15 Kp. Roca. Stad Vlaardingen, 15 330 m. Z.ZO. Kp. Race. Sibajak, 16 van Quebec te Rotterdam. Slamat, 17 te Makassar. Slngkep, 16 van Penang n. Colombo. Stad Dordrecht,, pass. 16 Ouessant. Sumatra, 16 van Djibouti naar Suez: Stad Leiden, 16 v. R'dam te New Orleans. Tabinta, 15 v. Manilla naar Nasipit. Tawali, 16 v. Sungeigerong te Cheribon. Tjisadane, 15 v. Kaapstad naar Montevideo. Tiba, 15 v. Buenos Aires te Baltimore. Tomori, 15 40 m. van Suez. Tankhaven III, 16 v. Tj. Uban te Bangkok. Themisto, 15 dwars Lizard. Tjitjalengka, 15 400 m. W.t.N. Kaapstad. Triton. 15 v. Maracaibo n. Barahona. Trompenberg, 16 v. Antwerpen te Hamburg. Tahian, 16 van Halifax n. New York. Talisse, pass. 17 Sabang. TJipanas. 15 v. Kaapstad n. E-ast London. Utrecht. 16 van Colombo. Van Riemsdijk, 15 v. Belawan n. Singapore. Veendam, 16 van New York n. Southampton. Westerdam, 15 520 m. O.ZO. Cp. Race. Winsum, pass. 15 Barbados. Waterman, vertr. 16 v. Quebec naar Rotterdam. Usel, 15 te Guanta. Zuiderkruis, 16 270 m. NW. Wellington. Zijpenberg, 15 120 ZO. Recife. Schepen met passagiers en emlgrerenden Aldabi,, 21 Buenos Aires verwacht. Alhena, verm. 23 v. R'dam n. Buenos Aires. Alnati, 30 Rotterdam verwacht. Bonaire, verm. 20 v. Paramaribo. Boskoop. 19 Guayaquil verwacht. Indrapoera. 21 Port Said verwacht. Joh. v. Oldenbarnevelt, 19 Suez verwacht. Nieuw Amsterdam vertr. 16 16 u. v. New York n. R' dam via Southampton en Le Havre. Noordam, 19 Rotterdam verwacht. Oranje. 22 Priok verwacht. Oranjestad, 19 Port of Spain verwacht. Rijndam, 24 Halifax 26 New York verw. Sibajak, vertr. 21 v. R'dam n. New York. Veendam, 24 Rotterdam verwacht. Waterman, vertr. 17 v. Quebec 26 R'dam verw. Westerdam. 19 New York verwacht. Willem Ruys, 21 Rotterdam verwacht. Willemstad, 21 Madeira verwacht. Zuiderkruis, ca. 26 Soerabaja verwacht. OFFICIëLE PUBLICATIE HERHALINGSOEFENINGEN De militairen, die op Maandag 19 Mei 1952 in de legerplaats „De Wittenberg" bij Stroe voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moeten komen, dienen te reizen met de trei nen van de normale dienstregeling (Zomer dienst) met de eerste reisgelegenheid na zeven uur tot Amersfoort of Apeldoorn. Voor het vervoer van Amersfoort of Apel doorn naar Stroe zullen naar behoefte extra- treinen worden ingelegd, waarvan de ver trektijden op de stations Amersfoort of Apel doorn bekend gemaakt worden. De beste en voordeligste bescherming tegen zon, hitte en insecten. Elke gewenste afmeting te leveren. Kan zowel binnen- als buitenshuis worden gemonteerd. Vraagt vrijblijvend prijsopgave. Dulianapark 26 - Haarlem-Noord Telefoon 16351 - Na 6 uur 21647 Wanneer de motorraces zijn aan de kant, Gaan we één minuut van station en strand, naar Café „DE KROON". Daar is het gezellig, billijk en schoon. M. SIERAAD. Stationsstraat 11, Zandvoort. Geopend tot 2 uur. 's Zater dags tot 3 uur. SANTPOORT—grens BLOEMENDAAL te huur voor 2 pers. per 1 Juni ged. zom. mndn. of lan ger, gezell. gemeub. ged. v. mooi gelegen herenhuis, pr. tuin, rust. milieu, alle comf. Brieven no. 888 BoekhafWel „Erasmus" Santpoort. Dame alleen vraagt KL. ZONN BOVENHUIS OF ETAGE met vrije keuken en W.C. Aan te bieden benedenhuis: k. en s., keuken, kl. kamer, gr. zolder en grote tuin. Br. no. 9889. Billijk te koop in uits-t. staat geheel gerev. Uitsl. van part. aan part. Tel. 25309. Br. Ar- noldlaan 5, Bloemendaal. TE KOOP: merk Küpperbusch groot 300 x 150, 8 vuren, 2 doorlo pende ovens, z.g.a.n. Adres: Hotel Lion d'Or, Haarlem. Particulier biedt te koop: open dak, nieuw bekleed, pr. banden, desk. onderzoek toegest. f 1750. Te bezicht. in garage, Oude Gracht 66. circa 40 putringen met rand om op elkaar te zetten. 1 M. hoog, 2 M. diameter. Gesch. voor het inkuilen van vee voeder enz. Puin van steen fabriek met hele, halve en driekwart kalkzandstenen. Een partij brandhout. Veld- huijzen, Alb. Thijmlaan 5, Bl'daal. Tel. K 2560—8351. levert meubelfabriek op ge makkelijke condities. Beta ling in overleg. Discrete be handeling. Brieven no. 9848. Opsporingen - Informaties - Nagaan - Controle BERKENRODESTRAAT 40 Haarlem. Tel. 14231. te huur v. part., comf. house- car. Uitsl. gesch. v. middenkl. of zw. auto. Ev. ook brengen en halen ter plaatse, v. Wijk, Bl.daalseweg 331, Overveen. Telef. 1G503. NOU MARIE, ik heb nu diverse etalages bekeken, maar ik heb toch maar be sloten mijn kinderwagen bij VAN VEEN, Zijlweg 26—28, Haarlem, te kopen. Vanaf 2.per week en.... zon der vooruitbetaling (Bima) Werkelijk. Voor Haarlem en Omstr.: BORSKISTRAAT 3 hoek Rijksstraatweg Haarlem-N Tel. 24179 Rotterdam-W.Heemstede Aangeb. vrij bovenh. R'dam, voor en achter vrij uitz., 4 grote krs en serre, badk. en keuk., f 70 p. mnd. Gevr. huis met centr. verw. tot f 100 p. m. Inl. N.V. Heem- stede's Won.bur. Corn's L. Kwak. Heemst. Dreef 276, tel. 34035. KOUSENLADDER- OPHAALMACHINES 140—400 HANDVLAK- BREIMACHINES Werken 80 x sneller dan met de hand. Op verzoek demonstratie. Betaling in overleg Schmit's Machinehandel Meidoornstr. 15, Den Haag Tel. 320.171. TAXATIES HUIZEN EN BOEDELS MAKELAAR-TAXATEUR HEUSSENS3TR. 16.TEL'23693 Waarom draalt u nog langer? Honderden zijn door onze bemiddeling getrouwd. Tal loze dankbetuigingen Komt u eens op kantoor praten of schrijft ons, dat verplicht nog tot niets. MIDDELLANDPLEIN 12 a, Postbus 70. Rotterdam. Tel. 50613. door winkeliers uitgereikt Hebt U er nog geen ontvangen? Sluit dan deze adver tentie in Uw bruikbare ledige Lincol wasdoos, met Uw naam en adres (ook waar gekocht). De verrassing wordt alleen door Uw leverancier uitgereikt. H D. ALLEEN Maandag 19 Mei t.m. Zaterdag 24 Mei gelden voor STOMEN de volgende prijzen: COLBERTCOSTUUMS MANTELCOSTUUMS voor van MANTELS van voor JAPONNEN (excl. plooien) van Ar3t5" 3.™ voor 3.40 EN levertijd VÓÓR Pinksteren. Wij stellen U dus in de gelegenheid, er mei Pinksieren keurig verzorgd uii te zien. WAS J E N STOMEN w VERVEN Filiaal Haarlem: Barrevoetestraat 23, Tel. 15900 gCXXXXXXXXTOOOOOOOCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXJOCOO Slechts 14 dagen IJZERSTERKE HUISKAMERKARPETTEN Wollen Bouclé met rug. blijft prachtig van kleur 12/4 ƒ69.50 14/4 ƒ89.50 Haarvelour Karpet onovertroffen in kwaliteit 12/4 ƒ116.— 14/4 ƒ155.25 Engelse en Schotse Karpetten14/4 253.50 K. V. T Kroonkarpetten 12/4 ƒ276.— 14/4 321 Jabo Tapijt, 1 meter breed4.70 Verto Tapijt, 1 meter breed7.90 Ged. Oude Gracht 108—110 - Haarlem Telefoon 17165 00000000°OOOC>OOCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX)OOOOOOOOOC

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 18