De Italiaanse democratie liep een dodelijk gevaar Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Bey van Tunis maant tot kalmte onder de bevolking Marathon-conferentie over de verdragen met Duitsland Merkwaardige uitspraken van Dulles en MacArthur Fransen ontkennen dat hem beperking van bewegingsvrijheid zou zijn opgelegd Olie-staking in V.S. nadert haar einde Raadselachtige Russische houding in Berlijn West-Duits vakverbond begint scherpe actie Le Monde" geeft overeenkomst toe Het woord is aan „Europa verloor door aarzeling teveel tijd" De Gasperi sloeg van zich af naar rechts en links Christen-Democratische partij bleef bolwerk Verhaal van vermiste bruid" slechts fantasie? Prins Bernhard naar Glasgow en Parijs Geen vlaggetjesdag in Scheveningen Millioenen-order voor de zuivelindustrie Maar maakt toch voorbehoud Rede van de heer Serrarens voor Europese Beweging Overeenstemming in zicht Trumans volle steun voor democratische candidaat 66e JAARGANG No 262 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 16 MEI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 115 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze correspondent in Italië) Misschien schuilt er overdrijving in de uitspraak van vele Italiaanse politieke perio dieken, dat in de dagen tussen 18 en 23 April alleen door de grote handigheid van De Gasperi een burgeroorlog werd voorkomen. Maar wel kan men zeggen, dat de resul taten van de vrijheidsstrijd der Italiaanse partisanen groot gevaar hebben gelopen en het er even uitzag of de democratie in dit land opnieuw in de verdrukking zou geraken. Nadat een poging van de Christen-De mocraten om bij de a.s. verkiezingen één lijn te spannen met de nattionaalroyalisti- sche partij mislukte, omdat dze ook hun neo-fascistische vriendjes van de Sociale Beweging daarbij had willen inschakelen, kwam met grote moeite een eenheidsfront tussen de Christen-Democraten en de drie overige democratische partijen tot stand. Nauwelijks was het zo ver, of wij werden verrast door het bericht, dat Don Sturzo een oproep zou richten tot alle anti-com munistische partijen om, gezien de gewel dige betekenis der verkiezingen voor een gemeenteraad te Rome, één front te vor men, met andere woorden: Samenwerking van de democratische partijen met. de neo fascisten. Dit bericht circuleerde op 18 April en op 23 April maakte de radio be kend, dat Don Sturzo van zijn plan had afgezien. Het grote publiek had er, mede door een staking van de journalisten, niet veel van begrepen. Maar in politieke krin gen heerste de grootste opwinding. Vele waarnemers houden met stelligheid vol, dat de directeur der Katholieke Actie, prof. Gedda en de radio-pater Lombardi de hoogste V.aticaanse autoriteiten en zelfs de Paus hadden overtuigd van de nood zaak dat de Christen-Democratische partij samen zou werken met uiterst-rechts. Ons lijkt dit hoogst onwaarschijnlijk. Dat het Vaticaan levendig belang stelt in de Ita liaanse verkiezingen spreekt van zelf, dat die verkiezingen door Vaticaanse kringen worden beïnvloed, willen wij desnoods toe geven, maar dat die beïnvloeding dermate grove vormen zou aannemen als een direct bevel aan de sterkste partij van het land, gaat er bij ons niet in. Inderdaad verne men wij van zegslieden, die in de regel zeer goed zijn ingelicht over katholieke zaken, dat niet het Vaticaan, maar het generalaat der Jezuïten sterke pressie heeft uitgeoefend op De Gasperi en de zynen. Daar de Jezuïten in de allereerste plaats beschouwd moeten worden als „een leger ter verdediging van Gods kerk", is het hun goed recht in Italië en als Ita liaanse burgers deel te nemen aan de po litieke strijd. Zij zijn geen Vaticaanse bur gers, doch Italianen. Voor De Gasperi was het een pijnlijk moment. Kwam de samenwerking met de neo-fascisten tot stand, dan zouden ,de democratisch gezinden in zijn party zich afscheiden. Bood hjj weerstand aan de pressie, dan zouden Gedda en de Katho lieke Actie de gehele rechtervleugel van zijn party tot afscheiding bewegen. Wat hij ook deed, zijn party, het enige krachtige bolwerk tegen het totalitarisme van links en rechts, zou uiteenvallen. De oplossing, die hij vond, is die van een groot staats man. Hy ging op het bevel of de pressie in, doch op voorwaarde, dat Don Sturzo, de hoogste politieke autoriteit voor katho liek Italië en een man met een anti-fas cistisch verleden als geen tweede, een op roep zou richten tot alle niet-communis- tische partyen. Gedda aanvaardde deze oplossing. Don Sturzo is een geestelyke en moest dus gehoorzamen aan de orders van zyn superieuren. Maar ook hij slelde een voorwaarde, deze: Dat hij de lijst zou op maken van de candidaten uit alle anti communistische partyen. De neo-faseisten beleefden grote dagen. Reeds zagen zij de gehate De Gasperi ver vangen door Gedda eerst en door een van hun mensen in de nabije toekomst. De Christen-Democratische partij zou wel- PITTSBURGH (Reuter) John Foster Dulles, specialist op het gebied der buiten landse politiek in de Amerikaanse republi keinse partij, heeft gisteren in een rede te Pittsburgh verklaard, dat de Verenigde Sta ten „gedoemd zijn ten onder te gaan" door „omsingelingspolitiek" en tenslotte door een „directe, hevige aanval" van het Russische communisme, wanneer zij hun huidige po litiek voortzetten. Dulles, die juist is teruggekeerd van een bezoek aan generaal Eisenhower te Parijs, leverde felle critiek op de politiek der Amerikaanse regering, die zijns inziens te veel aandacht aan West-Europa heeft be steed, met verwaarlozing van Azië. Hij zei, dat de Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken sinds de val van Duitsland in 1945, „17 reizen naar Europa hebben gemaakt, waarmee 457 dagen waren gemoeid". In deze periode hebben zij ech ter geen enkele maal Azië of het gebied van de Stille Oceaan bezocht, aldus Dulles, die van mening was, dat de oorlog in Korea voorkomen had kunnen worden door een krachtige houding der V. S. De Amerikaanse politiek ten aanzien van West-Europa noemde hij „weifelend, on doeltreffend en buitensporig kostbaar". De vorderingen in de richting van een Euro pees leger zijn volgens hem te danken aan „het schitterende leiderschap van Frank rijk en aan het persoonlijk initiatief van generaal Eisenhower". Generaal Douglas MacArthur heeft in een rede de bewering, dat de veiligheid van de Verenigde Staten van buitenaf wordt bedreigd, klinkklare onzin genoemd. Het werkelijke gevaar is te duchten van „de verraderlijke krachten in het land zelf." Hij vond, dat de regering zich blind staart op West-Europa en Azië „door traagheid en verzuim" verloren heeft laten gaan. Mac Arthur waarschuwde tegen het maken van een „militaire staat" van de V. S. dra niet anders zijn dan een religieus ge tinte groep in de grote fascistische bewe ging. Er was nog een tweede man in Ilalië, die zich in de handen wreef: To- gliatti. De enige grote hinderpaal op de weg der Sovjetisering van Italië, de Chris ten-Democratische partij zou uiteenval len. Weldra zou de eindstrijd tussen com munisten en fascisten beginnen en wie die strijd zou winnen, daaraan twijfelt To- gliatti, die weet hoe oneindig superieur de organisatie der communisten is, geen ogenblik. MaarDe Gasperi en Don Sturzo bleken slimmer dan al hun tegenstanders. Zij rekenden op de hoovaardigheid der neo-fascisten, die zich onmiddellijk als red ders van de kerk en het Vaticaan be schouwden, de mannen zonder wie Rome verloren zou zijn en die deze positie trachtten uit te buiten. Toen Gedda op 23 April bij Don Sturzo aandrong, dat deze nu zijn oproep zou uitvaardigen, vroeg deze laatste hoe het stond met de aan vaarding door de rechtse partijen van het accoord, dat hij de lijst van candidaten zou opmaken. Dat was nu juist het punt, waarop Gedda niets had kunnen bereiken. Nog trachtte Gedda een paar uur uitstel te krijgen, doch minister Scelba zorgde er voor, dat onmiddellijk door de radio het communiqué van Don Sturzo werd uitge zonden, waarin deze bekend maakte, dat hij van zijn plan had afgezien. De demo cratie was gered en De Gasperi had een grootse overwinning behaald op Gedda, misschien zijn gevaarlijkste tegenstander. ROME (AFP-DPA). Volgens berich ten in de Italiaanse bladen over de kwes tie van de jonggetrouwde Nederlandse, die tussen Napels en Paestum spoorloos ver dwenen zou zijn met de auto van haar echtgenoot, terwijl deze op zoek was ge gaan naar een monteur, schijnt men als resultaat van de nasporingen der politie tot de conclusie te zijn gekomen, dat het gehele verhaal van de verdwijning ten slotte slechts fantasie zou zijn van de zich noemende Rudolf van Stephen, die uit Rotterdam afkomstig zou zijn, doch wiens identiteit van bevoegde Nederlandse zijde niet bevestigd is kunnen worden. Tijdens een bezoek, dat Prins Bernhard morgen zal brengen aan Glasgow, zal hij een parade afnemen van het Glasgow Bat- talion. Maandag zal de Prins in Parijs vertoe ven, teneinde besprekingen te voeren met Amerikaanse autoriteiten. Naar wij bij het ter perse gaan van dit nummer vernemen zullen de festiviteiten ter gelegenheid van vlaggetjesdag in Sche veningen niet doorgaan; in Vlaardingen en IJmuiden vinden zij wel doorgang. De officier van justitie bij de recht bank te 's Hertogenbosch heeft een gevan genisstraf van zes jaar geëist tegen de 31-jarige chauffeur T. M. uit Gemert, die in Januari zijn pasgeboren kind van het leven had beroofd. Uit het requisitoir bleek, dat de man had gehandeld op verlangen van zijn vrouw. 55 Voor een groot aantal burgelijke en militaire autoriteiten werd op het vliegveld Ypenburg deze nieuwe helicopter gedemonstreerd. Foto: een der demonstrateurs laat zien hoe men via een touwladdertje uit de onbeweeglijk in de lucht hangende helicopter kan klimmen. TUNIS. (AFP en Reuter). De Bey van Tunis heeft de bevolking opgewekt rustig te blijven en zich te onthouden van gewelddaden. Gisteren was in een bios coop te Tunis weer een bom ontploft. Er vielen geen slachtoffers. Ook is een gra naat naar een autobus geworpen. In totaal zijn de laatste drie dagen zeven bomaan slagen gepleegd. Een officiële Franse woordvoerder heeft de buitenlandse persberichten tegenge sproken, dat aan de Bey beperkingen zou den zijn opgelegd. Hij zei dat er geen Franse troepen dienst hebben bij het zo merpaleis van de Bey te Carthago. De voormalige minister van Justitie Salah Ben Yoessef, die onlangs naar Caïro vluchtte, toen ambtgenoten waren gear resteerd, heeft alle hoofden van Arabische staten telegrafisch verzocht hun tussen komst te verlenen om de Bey van Tunis te beschermen „die een gevangene is van het Franse imperialisme". In kringen, die in nauw contact staan met de Franse resident-generaal, verwacht men geen nieuwe Franse veiligheidsmaat regelen, voordat de minister voor de pen sioenen, Emmanuel Temple, en het hoofd van de afdeling Afrika en het Midden- Oosten van het ministerie van Buitenland se Zaken hun verwacht bezoek aan Tune sië hebben gebracht. De vertegenwoordigers der vijftien Ara bische en Aziatische leden-staten van de UNO komen heden te New York bijeen om de jongste ontwikkeling in Tunesië te bespreken. Volgens diplomatieke krin gen te New York heeft de groep een aan tal Scandinavische landen en landen van het Britse Gemenebest uitgenodigd om Maandag van gedachten te wisselen over de Tunesische kwestie. Messali Hadj Streng bewaakt is de Algerijnse nationa listische leider *Messali Hadj gisteren op het militaire vliegveld Villacoublay bij Versailles aangekomen. Hij werd onmid dellijk naar een onbekende bestemming in West-Frankrijk verder vervoerd. Messali Hadj is leider van de „beweging voor de overwinning van democratische vrijheden" WASHINGTON (Reuter). De voor zitter van de vak\rereniging van arbeiders in de Amerikaanse oliebedrijven, Knight, heeft gisteravond te Washington verklaard dat men „bezig is een einde te maken aan de staking in de olie-industrie". Ambtenaren hebben echter verklaard, dat deze staking slechts kan worden ge ëindigd door het afsluiten van een reeks plaatselijke overeenkomsten tussen de vakverenigingen en de werkgevers. Bij het afsluiten van dergelijke overeenkomsten zijn 22 vakverenigingen, die honderden ca tegorieën arbeiders vertegenwoordigen, be trokken. Deze ambtenaren hebben er de nadruk op gelegd, dat slechts geleidelijk een einde kan komen aan de staking. Knight zeide echter dat, „mits een behoorlijke mate van samenwerking aan de dag wordt gelegd", een voldoend aantal plaatselijke regelingen tot stand kan worden gebracht om hetgeen hij noemde „een tekort aan benzine voor vliegtuigen" t« doen verminderen. (de Algerijnse nationalistische partij). Woensdag werd hij door de Fransen te Orleansville in Oost-Algerije in hechtenis genomen nadat twee personen het leven hadden verloren bij botsingen tussen de politie en nationalisten. Met een Frans mi litair vliegtuig werd hij van Algiers naar Villacoublay gevlogen. Te Parijs wordt vernomen, dat de bewe gingsvrijheid van Messali Hadj tot het Franse departement Deux-Sèvres beperkt is. Niort, de hoofdstad van het departe ment, zal zijn verblijf plaats zijn. BERLIJN (Reuter). Een Britse en een Amerikaanse patrouille zijn gisteravond te Helmstedt door Sovjet-Russische wachten tegengehouden, toen zij hun dienst op de autoweg naar West-Berlijn wilden ver richten. Een Amerikaanse patrouille kon echter zonder moeite van West-Berlijn naar Helm stedt vertrekken. Westelijke geallieerde autoriteiten zeiden de Sovjet-Russische handelwijze niet te begrijpen, nadat eerder weer patrouilles waren doorgelaten. De Russische onderstafchef in Duitsland, generaal Troesof, heeft in een schrijven aan zijn Amerikaanse en Britse collega's de Amerikaanse en Britse autoriteiten er van beschuldigd, dat zij hebben gepoogd op on wettige wijze op de autoweg van Berlijn naar Mariënborn een dienst van gewapen de patrouilles in stellen. Volgens het Oost-Duitse persbureau A.D. N. heeft generaal Troesof Dinsdag schrif telijk verklaard, dat zowel de Engelse als de Amerikaanse militaire politie gepoogd hadden de vorige week verscheidene pa trouilles uit te sturen met „speciaal uitge ruste voertuigen". Derhalve was aan de Russische wachten opdracht gegeven er op toe te zien, dat de verkeersreglementen stipt werden nageleefd. Russische wachtposten hebben hedenoch tend een Amerikaanse militaire patrouille op weg naar Helmstedt bij hun controle buiten Berlijn doorgelaten. Britse en Amerikaanse functionarissen in West-Berlijn verklaarden geen kennis te dragen van het schrijven van generaal Troesof en ook niet te weten wat hij be doelde. De halfjaarlijkse inschrijving voor de levering van melk- en melkproducten aan de in Duitsland, Frankrijk en Engeland ge legerde Amerikaanse troepen, welke dezer dagen is gehouden, heeft opnieuw geleid tot plaatsing van een zeer belangrijke order bij de Nederlandse zuivelindustrie. Een combinatie die van het begin af het leeuwenaandeel der leverantie verzorgde is thans als enige Nederlandse leverancier aangewezen. De order, die ongeveer 600.000 liter melk en melkproducten per week bedraagt, be tekent een versterking van de Nederlandse deviezeninkomsten met enige millioenen dollars. De speciale verpakking voor deze pro ducten, die voor binnenlands verbruik in de thans gebruikte vorm nog steeds duur is, blijkt door de Amerikanen in toenemen de mate gewaardeerd te worden. BONN, (ANP). In Dusseldorp, Keu len en Brunswijk is hot West-Duitse vak verbond gisteren zyn campagne begonnen voor de uitbreiding van de medezeggen schap der arbeiders in de industrie tot alle bedrijven. Gedurende twee uren stond in deze steden het tramverkeer stil en de arbeiders van vele bedrijven verlieten het v/erk om protestdemonstraties tegen de regering bij te wonen. Onder de enkele duizenden arbeiders, die in deze steden aan de protesten deelnamen, vielen slechts in Dusseldorp enkele kennelijk communis tische groepen op. Het vakverbond had te elfder ure nog een waarschuwing aan zijn leden gericht om tegen misbruik der de monstraties door communistische elemen ten te waken. Na de demonstratie van de vijftiendui zend arbeiders ontstond echter te Dussel dorp een schermutseling tussen politie en honderd communisten, die met rode vlag gen en spandoeken opmarcheerden. De po litie voerde een charge uit met de knuppel. Sommige communisten verzetten zich met gebruikmaking van hun vlaggestokken. De scherpe actie van het vakverbond heeft in Bonn, behalve bij de socialisten, allerwege afkeuring gevonden. Politici der regeringspartijen hebben het onbehoorlijk genoemd dat het verbond door stakingen druk op het parlement zou gaan uitoefe nen. Bovendien achten zij het tijdstip voor de actie slecht gekozen, daar men er thans slechts de agitatie van de commu nisten mee in de kaart zcu spelen. Volgens het onafhankelijke, in Bonn verschijnende blad „General-Anzeiger" heeft de bond van West-Duitse vakvereni gingen besloten eind Mei een „mars naar Bonn" te organiseren ter gelegenheid van de behandeling in de Bondsdag van het wetsontwerp op de bedrijfsorganisatie. PARIJS (A.F.P.) „Le Monde" heeft gisteren in antwoord op de onthulling van de maritieme medewerker van het „Alge meen Handelsblad" toegegeven dat het „rapport-Fechteler" in grote trekken en veelal woordelijk gelijkluidend is aan een artikel van commander Anthony Talerico van de Amerikaanse marine in de „Procee dings" van September 1950 van het Ameri kaanse marine-instituut. Het blad schrijft: „Indien blijkt, dat de opvattingen van commander Talerico niet tot voorwerp van een officieel rapport zijn gemaakt, zullen wij erkennen, dat van ons goed vertrouwen misbruik is gemaakt wat betreft de vorm, waarin zij zijn aangebo den. Maar de kern blijft en wettigt de vragen, die wij gesteld hebben. De grote lijnen van de Amerikaanse strategie, zoals zij zich in de feiten aftekenen ten aanzien van het Middellandse-zeegebied, recht vaardigen ons standpunt en vereisen met het oog op de hoogste Franse belangen nauwkeurige verzekeringen". Commander Talerico, aldus gaat „Le Monde" verder, behoorde ten tijde van het verschijnen van zijn artikel tot de leiding van de „General Line school", die onge veer overeenkomt met een hoge krijgs school voor het leger en de luchtmacht. Hij maakt op het ogenblik deel uit van de afde ling „planning" van de Amerikaanse ma rine, aldus het blad. De Franse ambassadeur te Washington, Henri Bonnet, heeft verband gelegd tussen de ongeregeldheden in Tunesië en de pu blicatie van het „rapport-Fechteler". Hij verklaarde, na een onderhoud met minister Acheson, tegenover verslaggevers: „Achter de bommen en granaten van terroristen be staat een goed voorbereid plan om de goede verstandhouding tussen de Atlantische bondgenoten te niet té doen. Er staat één enkele macht achter deze onrust. Enige dagen geleden werd een document valse lijk aan admiraal Fechteler toegeschreven, waarbij het ook de bedoeling was om wan trouwen te zaaien". „Le Monde" slaat terug Het blad „Le Monde" heeft over de kwes tie van het „rapport-Fechteler" van vele zijden bittere pillen te slikken gekregen. Zo heeft het socialistische blad „Le Populaire" voorgesteld dat „Le Monde" zich voor een ere-raad zou moeten verdedigen. „Le Monde" insinueert nu, dat „Le Popu laire" wel de laatste krant is, om zo'n voor stel te doen, aangezien dit blad zou profi teren van propaganda-fondsen. „Le Monde" haalt een bericht aan uit de New York Times, waarin de officiële Amerikaanse bijdrage voor het „weder uitzaaien van het vrijheids-ideaal in Frankrijk" op 2 milliard 450 millioen francs wordt geschat". Daar enboven komt er volgens „Le Monde" nog steun van de Amerikaanse vakbonden, vooral van die in de kledingindustrie. André Maurois Het is niet voldoende geestig te zijn; men moet het bovendien zozeer zijn, dat men een teveel vermijdt. Prins Bernhard zal Maandag 26 en Dins dag 27 Mei een werkbezoek brengen aan Limburg. Om half tien Maandagmorgen zal hij per vliegtuig op het vliegveld Zuid- Limburg aankomen, waar hij door de Com missaris der Koningin, mr. dr. F. Houben wordt verwelkomd. Vanmorgen is in hötel Van Gijtenbeek in Zwolle de achtste algemene vergadering van de Nederlandse Raad der Europese Be weging geopend met een rede van de voor zitter, de heer P. J. S. Serrarens, lid der Tweede Kamer en hoofdbestuurder van de K.A.B. Hij besprak de ontwikkeling in Europa sinds 1948 en vestigde er de aan dacht op, dat het Schuman-plan een jaar nodig had gehad, voordat het „uit zijn stoute conceptie tot de nuchtere maar con crete vorm van verdrag was gegroeid". „Nu is het alweer een jaar later en nog zijn drie landen niet klaar voor de ratificatie. Zo gaat een stuk van het effect verloren, want de wereld staat niet sitl. In plaats van de weg te gaan, die Europa moest gaan, die het logisch moest gaan en in snel tem po, aarzelde het; het liet de tijd voor de snelle opbouw voorbijgaan en verloor het initiatief. Het zou zo mooi geweest zijn als de levenswil der Europese volkeren geleid had tot de opbouw van de ene Europese gemeenschap na en naast de andere, kolen en staal, transport, electriciteit en land bouw. Dan kwamen we geleidelijk aan het punt, waarop wij een Europees politiek ge zag konden opbouwen." De Europese defensiegemeenschap, die ook na zijn parafering nog een benarde toekomst heeft, stelt naar de heer Serrarens zeide, het Europese probleem op een ge heel andere wijze dan het tot nu toe is gesteld. „Hadden wij kunnen hopen dat de normale ontwikkeling geleid zou hebben tot een Europees politiek gezag, dat dan een Europese buitenlandse politiek zou hebben gevoerd en een Europese defensie gehad zou hebben, wij moeten nu wel bouwen naar de eis van de tijd en het gi*ote pro bleem, dat de Europese defensiegemeen schap stelt, de vorming van een Europees politiek gezag, onder de ogen zien, met de wil het tot oplossing te brengen. De wil van Europa tot het ontwikkelen van eigen kracht heeft niet tot doel, het oude continent opnieuw op te roepen tot leiderschap in de wereld, maar te voor komen, dat Europa het slachtoffer wordt van zijn eigen besluiteloosheid en gebrek aan doorzicht." Laat ons vastbesloten zijn onszelf, Europa te redden en daarvoor zo nodig onze leeu wen en onze adelaars, onze arenden en onze eenhoorns prijs te geven, opdat wij leven en opdat Europa leve" zo besloot de heer Serrarens. BONN (A.F.P.Bij het opstellen van de contractuele overeenkomsten tussen de Westelijke geallieerden en West-Duitsland zijn aanzienlijke vorderingen gemaakt. Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde gis teren na afloop van een bespreking van zeventien en een half uur tussen de drie Hoge Commissarissen en Bondskanselier Adenauer, die halverwege de vergadering door prof. Hallstein werd afgelost, dat men over 27 van de dertig punten, welke ter sprake zijn gekomen, overeenstemming heeft bereikt. Er zal nog één bespreking nodig zijn, speciaal gewijd aan de financiële kwestie van de West-Duitse bijdrage aan de West-Europese verdediging, die waar schijnlijk Maandag zal worden gehouden, aldus de woordvoerder. Bij de jongste conferentie zijn de van de zijde der West-Duitse coalitie-partijen ge rezen bezwaren uit de weg geruimd. Zo is de tekst gewijzigd van het artikel betref fende het recht der Westelijke geallieerden om in de Bondsrepubliek de noodtoestand af te kondigen. De woordvoerder deelde voorts mee, dat de contractuele overeenkomsten op 23 of 24 Mei te Bonn zullen worden getekend, nadat de ministers van Buitenlandse Zaken, die elkaar te Straatsburg zullen ontmoeten, er de laatste hand aan hebben gelegd. Het nieuwe „Lavigierie-college" van de Witte Paters uit Boxtel, dat op het voormalige buiten „Spaarnberg" aan de Wüstelaan te Santpoort is verrezen, zal begin September in gebruik wórden genomen. Het grote gebouw, dat door het zware geboomte ten dele aan het gezicht onttrokken wordt, gaat missie-studenten huisvesten, die er opgeleid worden voor het Katholieke Missiewerk in Afrika. Onze foto toont een gedeelte van het cömplex, dat sober van stijl maar doeltreffend van inrichting is. Prof. Hallstein verklaarde, dat de moge lijkheid is geschapen om bepaalde delen van de overeenkomsten van kracht te doen zijn, zonder te wachten op de ratificatie van het verdrag inzake de Europese verdedi gingsgemeenschap door de zes deelnemen de landen. Het zal voldoende zijn, als dit verdrag door Frankrijk en de Bondsrepu bliek wordt bekrachtigd, aldus Hallstein. WASHINGTON (Reuter). „Ik zal, ten behoeve van de candidaat der democrati sche partij voor het presidentschap der Verenigde Staten, een verkiezingscampag ne in het gehele land houden", zei president Truman Donderdag op zijn wekelijkse pers conferentie. „De mogelijkheid bestaat, dat ik de democratische conventie persoonlijk zal bijwonen. Ik zal dat echter niet doen zolang de candidaten voor het president en vice-presidentschap der Verenigde Sta ten nog niet zijn aangewezen, daar ik, als president, geen enkele onjuiste invloed op het besluit der conventie wil uitoefenen", aldus Truman. „Ik zal iedereen steunen, die de conven tie candidaat zal stellen, en ik zal even hard voor zijn candidatuur werken als ik het in 1948 voor de mijne heb gedaan", zeide hij. In antwoord op een vraag of de presi dent, nu hij niet voor herkiezing in aan merking wil komen, er niet voor voelt zich althans candidaat voor het vice-president schap te doen stellen, antwoordde Truman lachend thans geen politieke of andere aspiraties te hebben, hieraan toevoegend niet te weten hoe lang deze geestesgesteld heid van hem zou duren. ooococo^30coc*»3ooooa*»ooooooooooocvTccccoenccooccioooooO! DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt om 10 uur: In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Overigens droog weer met overdrijven de wolkenvelden. Zwakke, later matige wind tussen Noord en Oost. Dezelfde of iets lagere middagtemperaturen. 17 Mei Zon op 4.43 uur, onder 20.30 uur. Maan op 2.11 uur, onder 12.58 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 16 Mei Hoog water: 8.39 en 21.17 uur. Laag water: 4.02 en 16.30 uur. Zaterdag 17 Mei Hoog water: 9-52 en 22.32 uur. Laag water: 5.03 en 17.46 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1